ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 04:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις σχέσεις η πλειονότητα κοιτάει το χρήμα. Ειδικά οι γυναίκες. Πώς θα τα φάνε, αν όχι άμεσα, έμμεσα. Ειδικά οι νέες φουρνιές. Ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο-λαλα τί'ν τουτο το παλικάρι απέναντι ?

-Μαρία δεν μ'ακούς που σου μιλάω?
-Ναί Μήτσομου το κινητό κοιτούσα να δώ άν έχει σήμα. Πάω μια στιγμή
απέναντι γιατί νομίζω οτι δεν πιάνει...Την Σούλα να στείλω ένα μύνημα.

Ψέμα, καθόλου σεβασμός στον απέναντι, δηλαδή αυτοσεβασμός στην τελική,
και τελικά έρχεται η διάλυση...Πρώτα οικονομική και μετά όλα τ'άλλα.

Μοναξιά ? Απ'αυτό που θέλουμε έχουμε, απο αυτό που δεν θέλουμε να
φάν'και οι ψίλοι. Χιλιάδες κόσμος που έρχεται ο συμβιβασμός σε αυτόν
ή αυτήν για το τί θα μας κάτσει τελικά δίπλα μας.

Όσοι είναι πιο μονογαμικοί αποφασίζουν ή όλα ή τίποτα.

Μέσα σε αυτούς και εγώ. Ή είσαι δίπλα μου για μένα, και όχι για το
πορτοφόλι μου, άδειο ή γεμάτο τώρα, ή είσαι για αλλού φαν πάρκ και
άντε με το κουβαδάκι σου να παίξεις αλλού.

Όπως έμαθες, όχι σε μένα, αλλού...

Τουτέστιν μονονύχτια σχέση δεν μπορώ να κάνω, το θεωρώ ρηχό (για μένα).

Τα υπόλοιπα οικονομικά γιατί και πώς οι νέοι άρηδες δεν τρώνε το
γαμοπίλαφο και δεν ακούν τα γαμοτράγουδα όπως το σήμερα γάμος γίνεται
σε ωραίο περιβόλι είναι γιατί ΠΑΕΙ το περιβόλι, πάει και το ρίζι στο
μετερίζι της ΚΕΝΩΝΙΑΣ της άτιμης που μας κάνει να τρέχουμε για θρί
εντ σίξτι. (Μ'αρέσω στο αχλαδότυρο τα λέω πολύ εσωτεριστικά....)

Απο εκεί και πέρα φταίει ο προωθυπουργός και η κυβέρνηση που δεν
πέρνουν νέα μέτρα για τις οικογένειες αλλα για την επιλογή φταίει
το σύνολο της κοινωνίας που στήριξε την κυβέρνηση που βγήκε και
όχι τελικά ο συνεχόμενος πρωθυπουργός αλλα όπως το ξαναλέμε the
priceless society.

Πιέσεις επαγγελματικές αποξένωση απο τις κοινωνικές δομές,
εγωκεντρισμός ώς αποτέλεσμα (παρτακισμός ενίοτε), φτιάχνουν ολοένα
και πιο σκληρό κράμα για τον καθένα. Ο δημόσιος υπάλληλος είναι ένα
σύν ο ιδιοτικός ένα πλήν. Το στέλεχος ένα σύν ο κλητήρας το πλήν.

Και ούτωκαθεξής και ου μοιχέυσεις μετά.
www.apisti.com

Πώς να μήν πάει αλλού αφού αλλιώς της τα μάθανε ? (όπως σωστά λέγει
και η φίλη με τον άλογο αρχοντόπουλο και μήν τακάνεις όπως εγώ με τον
πατέρα σου που βασανιζόμαστε)

Η εποχή που ζούμε είναι fade out όλων των υπάρχοντων κοινωνικών δομών.
Οι αναταράξεις θα είναι βαριές και θα φανούν σε 5-10 χρόνια.

Απο τα 90's ξεκίνησε με τα life-trend περιοδικά και ραδιόφωνα που
καθοδηγούν στο target group της μεσο-ανώτερης κοινωνικής τάξης
το πώς θα κινηθούν θα συμπεριφερθούν απο τα 14 ελλείψει γονιών που
τρέχουν και δεν φτάνουν αν δούν το σπίτι τους. Στην Ελλάς του 2000
και βάλε βγάλε ένας είναι απο τους κύριους υπεύθυνους με άγνωστες
βουλές απο πίσω του. Δέν τον ονομάζω τον έχω ζωγραφίσει όμως ήδη.

Και κενωνία έβαλα, και καθοδηγητές συνειδήσεων, και οικογένεια σκάρτη,
και πλούσια πάρτυ, νύχτα πάρτη, παρτάκια μικρά, παρτάκια μεγάλα,
παρτάκια και μορτάκια, παρταολάκια.

I have given my rest (έδωσα τα ρέστα μου)

Παρακαλώ και λίγη αγάπη

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 13:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι μετραει για εσας,τι ειναι αυτο που θα σας οδηγησει στο γαμο;Τι ζητατε αντρες και γυναικες-απο μια ερωτικη σχεση;Αγαπη,τρυφεροτητα,ειλικρινεια,καλοσυνη,διαθεση προσφορας για το συντροφο μας,ωριμοτητα,συνεπεια στα λογια και στις πραξεις;

Τεράστιο θέμα.

Αυτό που με οδήγησε στον γάμο ήταν η ασφάλεια που ένιωθα με αυτόν τον άνθρωπο που τελικά και παντρεύτηκα. Ήταν όλη η συμπεριφορά του που μ’ έκανε να τον εμπιστευτώ 100% και επειδή προερχόμουν από μία πολύ άσχημη σχέση, που το κέρατό μου είχε φτάσει στην Αυστραλία (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω!), κατανοείτε πόσο δύσκολο είναι να το πω αυτό.

Δεν μου έκανε «ναζάκια», δεν με «τέσταρε», μου έδειχνε την αγάπη του χωρίς «τσαλιμάκια / παιχνιδάκια» και λοιπά «παιδικά-με-γεύση-φράουλας». Αυτό ήταν που μ έκανε να νιώσω έτοιμη για γάμο, πράγμα εντελώς έξω από τα δεδομένα μου {μέχρι τότε} αφού κυριολεκτικά αγαπούσα πολύ την μοναξιά μου και ζούσα {μετά την άσχημη σχέση που είχα} μία καταπληκτική περίοδο στη ζωή μου.

Αυτό πιστεύω πως όλοι (τουλάχιστον εκείνοι που έχουν το μυαλό να ζητούν κάτι περισσότερο από (κοιλιακούς που σκοτώνουν») ζητούν, έναν άνθρωπο που να μας φέρεται σωστά, με ειλικρίνεια και ΑΓΑΠΗ και τα υπόλοιπα περί εξωτερικής εμφάνισης, μεγάλου πορτοφολιού κλπ., είναι δικαιολογίες για το ότι δεν τα έχουμε βρει εμείς ακόμα με τον εαυτό μας και μόνο.


* Ειρήνη *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 14:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όσες μερες συζητάμε αυτό το θέμα λέμε για τα παραπονά μας για το τι ζητάνε οι γυναίκες από τους άντρες, τις ζητάμε εμείς από τον σύντροφό μας και γενικά για το τι "παίρνουμε" από μια σχέση.
τι θα λέγατε να το βλέπαμε λίγο αλλιώς και να λέγαμε έτσι για αλλαγή τι είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε σε μια σχέση, τι μπορούμε να χαρήσουμε στον σύντροφό μας και με τι αντάλλαγμα (αν κάποιος το κρίνει απαραίτητο) και τέλος πάντων αν αυτά που ζητάμε από τον άνθρωπο που λέμε ταίρι μας είμαστε ικανοί να τα ανταποδώσουμε;

αλήθεια viking
είσαι το ίδιο ωραιούλης με το κοριτσάκι που έχασες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 18:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας πω εγώ πως πρέπει να είναι οι σχέσεις. Ο μάγκας πρέπει να πίνει μπύρες, να παίζει χαρτιά και να δέρνει τυ γυναίκα του όποτε γουστάρει να.Και να έχει κολοφτιαγμένο αμάξι και μηχανή μεγάλου κυβισμού, να πηγαίνει όποτε γουστάρει στα σκυλάδικα και στα κολόμπαρα.
Και η γυναίκα πρέπει να μη τολμάει να μιλήσει, να είναι στην κουζίνα και να βάζει μπυγάδα! Άντε γιατί αρκετά μας τα πρήξατε με τις μλκίες που λέτε τόση ώρα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 18:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σας πω εγώ πως πρέπει να είναι οι σχέσεις. Ο μάγκας πρέπει να πίνει μπύρες, να παίζει χαρτιά και να δέρνει τυ γυναίκα του όποτε γουστάρει να.Και να έχει κολοφτιαγμένο αμάξι και μηχανή μεγάλου κυβισμού, να πηγαίνει όποτε γουστάρει στα σκυλάδικα και στα κολόμπαρα.
Και η γυναίκα πρέπει να μη τολμάει να μιλήσει, να είναι στην κουζίνα και να βάζει μπυγάδα! Άντε γιατί αρκετά μας τα πρήξατε με τις μλκίες που λέτε τόση ώρα!!!

ισα ρε μαγκα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 18:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάνα πρόβλημα να ούμε? Για κάντα πενηνταράκια !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 19:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλήθεια viking
είσαι το ίδιο ωραιούλης με το κοριτσάκι που έχασες;


μοιαζω με αυτον στην φωτογραφια.Τι λες θες να με γνωρισεις


quote:
Ο μάγκας πρέπει να πίνει μπύρες, να παίζει χαρτιά και να δέρνει τυ γυναίκα του όποτε γουστάρει να.Και να έχει κολοφτιαγμένο αμάξι και μηχανή μεγάλου κυβισμού, να πηγαίνει όποτε γουστάρει στα σκυλάδικα και στα κολόμπαρα.

Και να εχει μουστακι και ενα κομπολοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 20:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποια φωτογραφία viking;

Μα ήδη έχω αρχίσει και σε γνωρίζω λίγο λιγο μέσω από αυτά που γράφεις
το θέμα είναι αν αντέχεις εσύ να σε γνωρίσω, γιατί πρέπει να σε προειδοποιείσω ότι όσα περισσότερα αφήνει κάποιος να φανούν για τον εαυτό του τόσο πιο ευάλωτος γίνεται, ειδικά αν δεν έχει πλήρης αυτογνωσία και αυτοέλεγχο.
λοιπόν τι λες θα συνεχίσουμε τη γνωριμία μας ;

imperator έτσι σε θέλω, μάγκα και καραμπουζουκλή, πρόσεχε όμως μην συναντήσεις καμοιά "όμορφη" και σου κόψει τον τσαμπουκά!!
κράτα γερά ε! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 21:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

imperator έτσι σε θέλω, μάγκα και καραμπουζουκλή, πρόσεχε όμως μην συναντήσεις καμοιά "όμορφη" και σου κόψει τον τσαμπουκά!!
κράτα γερά ε!

Δε κατάλαβες!Εδώ πέρα αυτά δε περνάνε! Θα τη στήλω εκεί που πρέπει > στην κουζίνα της! Χοχοχοχοχοχο!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 23:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γέλα και σού'ρχεται. Η κουζίνα της θα γίνει ολόδικιά σου αγαπητέ
όπως και η σιδερώστρα με τη σφουγγαρίστρα χεχεχε

μαζί με όλες τις αντρικές δουλειές (κατσαρίδες, γλόμποι, αράχνες)

ή αυτό ή νό κοκό κ γκρίνια (άν την θές βέβαια) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αναζητητης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 06:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αναζητητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΡΕΤΙΚΑ ΑΠΛΑ.

ΑΜΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΛΕΦΤΑ ΒΓΑΛΕ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΘΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ,ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ.

ΧΑΧΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 12:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά οι σχέσεις των δύο φίλων είναι ένα μεγάλο θέμα, όπου όλοι έχουν τα δίκια τους, ανάλογα την περίπτωση.

Κάτι που με προβληματίζει εμένα είναι ότι, από όλα αυτά που βομβαρδιζόμαστε κάθε μέρα από τηλεόραση, περιοδικά κ.α. εμένα μου δίνεται η εντύπωση ότι αν έρθει κάποιος από την Ανδρομέδα που δεν ξέρει τι γίνετε, θα νομίζει ότι δεν πρέπει να κάνουμε άλλη δουλειά, από το να πηδιόμαστε μεταξύ μας άντρες με γυναίκες, άντρες με άντρες, γυναίκες με γυναίκες, όλοι μαζί σε τρίγωνα, τετράγωνα, πολύγωνα κ.α. αλλά είναι έτσι τα πράγματα ; Με τις πραγματικές σχέσεις τι γίνετε ;

Από αυτά που εγώ βλέπω διαπιστώνω ότι υπάρχει πολύ μοναξιά. Πολλές φορές και από επιλογή. Γιατί όμως ;

Μήπως επειδή υπάρχει φόβος για τη δημιουργία μιας σχέσης και παράλογες ή “κατασκευασμένες” απαιτήσεις και από τις δυο πλευρές ;

Και για να απαντήσω και στο gigeni:

α) μόνιμη σχέση:

1) εμφάνιση 15,66666
2) χαρακτήρας 15,66666
3) ερωτική συμπεριφορά 15,66666

όλα με μέτρο

β) για σχέση μιας νύχτας:

1) εμφάνιση 20 (αν και νύχτα είναι θέμα αισθητικής)
2) χαρακτήρας 7 (έτσι κι' αλλιώς τι να πεις νυχτιάτικο;)
3) ερωτική συμπεριφορά 20 (αυτός δεν είναι και ο λόγως που ξενυχτάς;)


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 12:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι τεράστιο θέμα....που δεν απαντιέται και εύκολα.Θα μπορούσαμε να μιλάμε για ανωριμότητα και απ τα δυο φύλα,ανυπαρξία αξιών,αλλοτρίωση..και γενικότερα για ένα μεγάλο μπέρδεμα που ούτε αρχή ούτε τέλος έχει.Είναι και τα μμε...που δε νομίζω ότι προβάλουν ένα συγκεκριμένο μοντέλο ανδρός ή γυναικός...αλλά ένα μοντέλο σχέσης που να χωράει όσο το δυνατόν περισσότερα μοντέλα και ανδρών και γυναικών.Και το "μανούλι" σου χρειάζεται και ο/η ματσό επίσης αναγκαίοι είναι...βέβαια οπωσδήποτε έχεις ανάγκη και απο κάποιον "επιπέδου" αλλά αν θέλεις να είσαι ακόμα πιο in καλό είναι να το παίζεις σε δυο ταμπλό και να δοκιμάσεις και αμφι-δεσμεύσεις.Η επικρατούσα και πολυδιαφημιζόμενη άποψη στον έρωτα...είναι "τσίμπα λίγο απ όλα" για να σαι μέσα.Βέβαια...έρωτας που να συνδιάζεται με τη δημιουργία οικογένειας και να λειτουργεί και μέσα στα πλαίσια της...φαίνεται κάπως ντεμοντέ γι αυτό και δεν το προωθούνε.Έτσι ο HOMO MONITORIUS....λαμβάνει αυτά τα "αρχεία δεδομένων" απ τις οθόνες που τον περιβάλλουν και βάση αυτών επεξεργάζεται και την δική του ζωή.

Όμως...εμένα δε με τρομάζει τόσο η ανωριμότητα του να είσαι εργένης..όσο με τρομάζει η ανωριμότητα του να διαλύεις οικογένειες που έχεις ήδη δημιουργήσει.Εκεί υπάρχει και ο άμαχος πληθυσμός,οι παράπλευροι στόχοι...που δε σου φταίνε σε τίποτα.Το μπέρδεμα που μπορεί να φέρει ένας εργένης στο κεφάλι ή στην ψυχή του...τέλος πάντων είναι δικό του και δεν μεταδίδεται.Όταν όμως το μπέρδεμα αυτό...πάει και κολλάει σε ένα άλλο μπέρδεμα ...οπότε τα δυο μπερδέματα έρχονται εις γάμου κοινωνία...τότε τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά επικίνδυνα και νοσηρά.Διότι αν εμείς έχουμε τα μπερδέματα μας...λόγο των τρεχουσών κοινωνικών συνθηκών έχουμε και ένα αντίβαρο το ότι ζήσαμε σε μια "ισορροπημένη" οικογένεια.Το παιδάκι όμως που θα γεννηθεί μέσα στην δίνη μπερδεμένων γονιών ....δυστυχώς μπαίνει σε έναν πολύ στενό μονόδρομο.Και τέλος πάντων...αυτοί που επιχειρούνε να ανοίξουν σπίτι....ας μην ξεχνούνε λίγο και τις ευθύνες τους απέναντι στα παιδιά που θα φέρουν στον κόσμο.Θα έλεγα ότι αυτός είναι ο καθοριστικότερος παράγοντας για την επιλογή του συντρόφου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy