ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Κλοπή θαυματουργής εικόνας στο Λεωνίδιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 11:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΕΙΚΟΝΑ ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΟΤΙ ....

ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΘΕΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ..ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΤΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΕΙΔΩΛΑ...

ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ LOCKAROYN ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΤΜΙΣΟΥΝ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ !!!



Αυτά είναι σαχλαμάρες. Συγνώμη, δε θέλω να το πάρεις προσωπικά, αλλά είναι δείγμα ανωτερώτητας, να αφήνεις να συνυπάρχουν διάφορες εκδηλώσεις των ανθρώπων πρός αυτό που αντιλαμβάνονται ώς "το Θείον".

Πόλεμοι ανάμεσα σε "Θεούς" (διαφορεικής νοοτροπίας και κουλτούρας) είναι τόσο χαζό και οξύμωρο, που θα μπορούσα να αναλωθώ σε ώρες ατελείωτες να καταλογίζω το ένα ή το άλλο φάουλ.
Γιατί η Χ.Ο. Εκλησσία δεν πλακώνεται με τους π.χ. Πολυνήσσιους Θεούς του Ωκεανού ?
Α. Γιατί είναι πολύ μακριά και δεν την ενδιαφέρουν
Β. Δεν υπάρχουν αρκετοί οπαδοί εδώ, ωστε να χαλάνε τη βιτρίνα.

Για σκέψου το.

Οι βυζαντινές εικόνες εξαφανίζονται, γιατί πιάνουν αρκετά καλή τιμή στην "αγορά" και είναι ανόητο από την Χ.Ο. Εκλησσία να αφήνει εκτεθειμένες εικόνες τόσο μεγάλης αξιάς, και να πηγαίνει η κάθε κυρά-Κατίνα να τη γλύφει νε τα φτηνά κραγιόν της.
Σε κάποιο γνωστό μοναστήρι (με μεγάλη προσέλευση) έχουν βάλει μια καλόγρια να ΣΚΟΥΠΙΖΕΙ με ΑΖΑΧ την επίσεις θαυματουργή εικόνα (έλεος!) και μια άλλη το γυάλινο σάβανο του εκτειθόμενου λειψάνου.

Χώρια, που πένε διάφορες κατίνες και διάφοροι κατίνοι, και σκουπίζουν τα τζάμια με μπαμπάκι και το παίρνουν μαζί τους για ... ξέρω και εγώ τι το κάνουν. Άμα το δώσετε για μικροβιολογική εξέταση, θα βρείτε όλως των ειδών τα παράσιτα που μεταδίδοντια με τα σάλια, θα βρείτε φτηνό κραγιόν και μπόλικο Άζαξ. Τώρα, άν αυτό το κοκτάιηλ είναι "θαυματουργό" και το παίρνουν με μπαμπάκι σπίτι τους και πασσαλίβονται με αυτό, εγώ τι να πώ, λέω να σιωπήσω, γιατι τόση ανθρώπινη βλακεία δε την αντέχω.

Να μου πούν όμως οι Αδελφοί Ταλιμπάν, σε ποιό σημείο ακριβώς είπε ο Χριστός να πασαλείβονται οι "πιστοί" με μπαμπάκια. Γιατί έχω μια μικρή υποψία... ότι άλλος τα είπε και όχι ο Χριστός.



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 13:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους

quote:
Ήμουν χθες στην παράσταση Πλούτος του Αριστοφάνη

Τυχερέ - ή...

quote:

και όταν έγινε αναφορά για τα χρυσαφικά και τα τάματα που υπήρχαν στους Δελφούς, θυμήθηκα αυτό που είπε ο Italos...

quote:
Οποιος ψάχνει για θαυματουργές εικόνες να πάει προς Τήνο μεριά, να προσκυνήσει την εικόνα-είδωλο της Παναγίας, αν την βρεί δλδ κάτω από τα χρυσά και τα τάματα,γιατί δεν φαίνεται...

Και όχι μόνο... Πχ Παναγία Σουμελά, Πανορμίτης στη Σύμη, Εκατονταπυλιανή κτλ κτλ

quote:
Τελικά το χούι βγαίνει όντως τελευταίο.

Σαφέστατα... Το μέσο θρησκευόμενο μπεεε είναι διαχρονικό...

quote:
Μήπως, λέω μήπως, μερικές χιλιάδες ημίθεων αντικαταστάθηκαν με μερικές χιλιάδες Αγίων;

Αλλά και διαπολιτισμικό... Βλέπε για παράδειγμα τα υψηλή τέχνη που συναντάται στους χρυσούς βούδες, τους καθεδρικούς ναούς, τη διακόσμηση των τζαμιών...

quote:
Επίσης, σύκα και πίτες προσφέρανε κάποτε στους θεούς, λειτουργιές και φανουρόπιτες σήμερα...

Αλλά και θησαυρούς τότε, "τάματα" σήμερα...

Το μέσο θρησκευτικό μπεεε ξεπερνά το χρόνο και το χώρο...

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για το double post. Όποιος διαχειριστής, συντονιστής κτλ μπορεί ας το φροντίσει (μαζί μ' αυτό...)

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 17:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΛΟΠΗ -
ΠΟΙΟΣ ήταν ο ΚΑΤΟΧΟΣ του ξύλινου εικονίσματος που εκλάπη ?

ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ
H πρόταση είναι απο μόνη της αντιφατική σε κάθε της λέξη με οποιαδήποτε
χριστιανικά κριτήρια. Θα μπορούσε αυτή η εικόνα να δείχνει εμένα και όχι
κάτι ονομαζόμενα Άγιο. Γιατί το θαύμα το κάνει το αντικείμενο και όχι το
Άγιο πνεύμα ή ο Άγιος που απεικονίζει. Άρα μία εικόνα διαφέρει απο μία
άλλη απο τις ιδιότητες που κατέχει. Έχω δλδ. μια εικόνα με 12 χρώματα,
3 θαύματα και 6 τάματα. Άλλος έχει μια εικόνα με 256 χρώματα κανένα
θαύμα και κανένα τάμα. Η πολυτιμότητα ορίζεται απο τα πόσα τάματα
έχει μετά τα θαύματα. Για τους πιστούς φυσικά και απο τα θαύματα.

Ερώτηση : Τί γίνονται τα τάματα ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 11:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η εικόνα είναι +/-2000 ετών δεν θα έπρεπε να ήταν σε μουσείο
Αν ήταν σε μουσείο θα συνέχιζε να είναι θαυματουργή(;)
Αν ήταν θαυματουργή, θα αφήναν τους πιστούς να την προσκυνάνε μέσα στο μουσείο
Αν δεν τους αφήναν, ποια η θέση της επίσημης εκκλησίας
Αν τους άφηναν, θα κάνανε και λειτουργία μέσα στο μουσείο
Και τέλος τα μπικικίνια από τα τάματα ποιος θα τα έπαιρνε

Ερώτηση χωρίς απάντηση :
Γιατί δεν υπάρχει κανένα θαυματουργό θρησκευτικό κειμήλιο σε κανένα μουσείο του κόσμου


Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 15:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Αυτά είναι σαχλαμάρες. Συγνώμη, δε θέλω να το πάρεις προσωπικά, αλλά είναι δείγμα ανωτερώτητας, να αφήνεις να συνυπάρχουν διάφορες εκδηλώσεις των ανθρώπων πρός αυτό που αντιλαμβάνονται ώς "το Θείον".

Πόλεμοι ανάμεσα σε "Θεούς" (διαφορεικής νοοτροπίας και κουλτούρας) είναι τόσο χαζό και οξύμωρο, που θα μπορούσα να αναλωθώ σε ώρες ατελείωτες να καταλογίζω το ένα ή το άλλο φάουλ.

Γιατί η Χ.Ο. Εκλησσία δεν πλακώνεται με τους π.χ. Πολυνήσσιους Θεούς του Ωκεανού ?
Α. Γιατί είναι πολύ μακριά και δεν την ενδιαφέρουν
Β. Δεν υπάρχουν αρκετοί οπαδοί εδώ, ωστε να χαλάνε τη βιτρίνα.


Να μου πούν όμως οι Αδελφοί Ταλιμπάν, σε ποιό σημείο ακριβώς είπε ο Χριστός να πασαλείβονται οι "πιστοί" με μπαμπάκια. Γιατί έχω μια μικρή υποψία... ότι άλλος τα είπε και όχι ο Χριστός.



o φιλος κι αδελφος μου Βριλ!!!


ταπε ολα Λακωνιστι!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 15:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

ALOS

ΚΛΟΠΗ -
ΠΟΙΟΣ ήταν ο ΚΑΤΟΧΟΣ του ξύλινου εικονίσματος που εκλάπη ?



quote:

Γιατί το θαύμα το κάνει το αντικείμενο και όχι το Άγιο πνεύμα ή ο Άγιος που απεικονίζει.



το θαυμα το κανει ο πιστος νομιζω - το Θειον δεν ενδιαφερεται αμεσα


quote:

Ερώτηση : Τί γίνονται τα τάματα ?



μοναστηρια, αυτοκινητα, μιτρες, χρυσα αμφια, κτλ, κτλ...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 15:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ευστράτιος

Αν ήταν σε μουσείο θα συνέχιζε να είναι θαυματουργή(;)

- ναι κατ' εμε


Αν ήταν θαυματουργή, θα αφήναν τους πιστούς να την προσκυνάνε μέσα στο μουσείο

- οχι - αν πας στην στοα του Ατταλου θα δεις Ερμωες στηλες μαυρες απο τα αγγιγματα αρχαιων και συγχροναν Ελληνων - εγω αγγιξα μια πολυ μαυρη, παρολλη την φυλαξη, γιατι ενιωσα να με τραβανε τα προηγουμενα αγγιγματα


Και τέλος τα μπικικίνια από τα τάματα ποιος θα τα έπαιρνε

- τοπα παραπανω Στρατο μου...


Ερώτηση χωρίς απάντηση :
Γιατί δεν υπάρχει κανένα θαυματουργό θρησκευτικό κειμήλιο σε κανένα μουσείο του κόσμου

- υπαρχουν λεω εγω, αλλά δεν θελω να το συζητησω


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος


- απο καρδίας


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 10:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοί συμφορουμήτες καλό σας μήνα!
Διάβασα και τις 2 σελίδες του θέματος και δεν θα είχα να προσθέσω απολύτως τίποτα,αν δεν έπεφτε το μάτι μου σε μία φράση που χρησιμοποίησε ο συμφορουμήτης μας ο Βρίλ. είπε:
Πίστευε και μή ερεύνα.
Πάνω σε αυτή την φράση θα ήθελα να πώ ότι ΔΕΝ είναι αυτή η αρχική έννοια της φράσης.Απλά οι καθολικοί μεταφραστές των αρχαίων κειμένων εσκεμμένα...έβγαλαν από την μετάφραση ένα κόμμα (,).Η σωστή φράση είναι:
Πίστευε και μή,ερεύνα
και σημαίνει "είτε πιστεύεις είτε όχι,να ψάχνεις"
αυτό το καταραμένο το κόμμα άλλαξε τελείως την σημασία της πρότασης... προς όφελος του Βατικανού βέβαια!
Τώρα για την εικόνα...μάλον καποιος πλούσιος συλλέκτης θα την έχει πλέον στην συλλογή του,και θα την δείχνει με καμάρι στους ανθρώπους του κύκλου του...
ευχαριστώ πολύ
ΣταμάτηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ήταν θαυματουργή, θα αφήναν τους πιστούς να την προσκυνάνε μέσα στο μουσείο

- οχι - αν πας στην στοα του Ατταλου θα δεις Ερμωες στηλες μαυρες απο τα αγγιγματα αρχαιων και συγχροναν Ελληνων - εγω αγγιξα μια πολυ μαυρη, παρολλη την φυλαξη, γιατι ενιωσα να με τραβανε τα προηγουμενα αγγιγματα


Έχει να κάνει αυτό όμως με θαύμα, όπως το εννοούμε ;
Δεν έχω πάει και δεν ξέρω.


quote:
Ερώτηση χωρίς απάντηση :
Γιατί δεν υπάρχει κανένα θαυματουργό θρησκευτικό κειμήλιο σε κανένα μουσείο του κόσμου

- υπαρχουν λεω εγω, αλλά δεν θελω να το συζητησω


Τι θα έλεγες να το ξανασκευτείς φίλε ;


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 09:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αυτά είναι σαχλαμάρες. Συγνώμη, δε θέλω να το πάρεις προσωπικά, αλλά είναι δείγμα ανωτερώτητας, να αφήνεις να συνυπάρχουν διάφορες εκδηλώσεις των ανθρώπων πρός αυτό που αντιλαμβάνονται ώς "το Θείον".

Πόλεμοι ανάμεσα σε "Θεούς" (διαφορεικής νοοτροπίας και κουλτούρας) είναι τόσο χαζό και οξύμωρο, που θα μπορούσα να αναλωθώ σε ώρες ατελείωτες να καταλογίζω το ένα ή το άλλο φάουλ.
Γιατί η Χ.Ο. Εκλησσία δεν πλακώνεται με τους π.χ. Πολυνήσσιους Θεούς του Ωκεανού ?
Α. Γιατί είναι πολύ μακριά και δεν την ενδιαφέρουν
Β. Δεν υπάρχουν αρκετοί οπαδοί εδώ, ωστε να χαλάνε τη βιτρίνα.

Για σκέψου το."


Ω,ΡΕ ΒΡΙΛ !!! ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΩΡΕ !!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 13:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑΥΜΑ - ΘΑΥΜΑ!!!
Το μάθατε παιδιά? Η εικόνα βρέθηκε! Την είχαν πάρει κάτι Ρουμάνοι αρχαιοκάπηλοι! Τα κανάλια της TV όπως σχεδόν κάνουν πάντα... αντί να δώσουν τα ευσημα στην αστυνομία που την βρήκε... απέδωσαν την ανεύρεσή της σε ΘΑΥΜΑ!!! Αν είναι δυνατόν!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 13:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο φιλε Σταματη, δυστυχως λεγεται ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ των απλων ανθρωπων...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 14:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ όταν το άκουσα, νόμισα ότι παραδόθηκε μόνη της.

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 14:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως να το ξεκαθαρισουμε...

Τα θαυματα δεν τα κανουν οι ΕΙΚΟΝΕΣ...αλλα τα "Προσωπα"

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 14:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα...Ευστράτιε... στην ουσία μόνη της παραδώθηκε! Πώς αλλιώς νόμιζες ότι έγινε το Θαύμα! Νόμιζες ότι οι αστυνομικοί έπιασαν τους αρχαιοκάπηλους! ΟΟΟΟχι! η εικόνα έκανε και πάλι το θαύμα της και παρέδωσε τους αρχαιοκάπηλους στην αστυνομία! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 15:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stanfromgreece
Μα...Ευστράτιε... στην ουσία μόνη της παραδώθηκε! Πώς αλλιώς νόμιζες ότι έγινε το Θαύμα! Νόμιζες ότι οι αστυνομικοί έπιασαν τους αρχαιοκάπηλους! ΟΟΟΟχι! η εικόνα έκανε και πάλι το θαύμα της και παρέδωσε τους αρχαιοκάπηλους στην αστυνομία!





Έγραψες φίλε !!!!!!!

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
justapassenger
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 21:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους justapassenger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι και φίλες,γειά σας!
Όπως δηλώνει και το username,είμαι κάτι σαν περαστικός απο'δω.Βλέπετε,έψαχνα για κάτι εντελώς άσχετο,όταν καταλάθος έπεσα σε αυτό το thread.Σαν χριστιανός λοιπόν,θα ήθελα κι'εγώ να μοιραστώ κάποιες απόψεις μου.
Το ερώτημα του αν ένα θαυματουργό αντικείμενο μπορεί να κλαπεί είναι ένα όντως περίεργο και ενδιαφέρον ερώτημα.Προσωπικά συμφωνώ μ'έναν φίλο που έγραψε οτί αν ένα ιερό αντικείμενο κλαπεί δεν το αποκλείει την ιερότητα του,λόγω της ελευθερίας που μας έχει δώσει ο Θεός.
Διαφωνώ με κάποιον φίλο που έγραψε οτί η προσκύνηση μιας θαυματουργής εικόνας είναι ειδωλολατρική πράξη.Αυτό δεν ισχύει αναγκαστικά.Ο όλος χαμός που είχε ξεκινήσει με την ειδωλολατρία οφειλόταν στο οτί οι περισσότεροι είχαν καταντήσει να λατρεύουν το ξύλο,και όχι το πρόσωπο στο οποίο η εικόνα είχε αφιερωθεί.Μπορείς κάλλιστα να προσκυνάς μια εικόνα και να μην είσαι ειδωλολάτρης,όταν προσκυνάς την εικόνα σαν μέσο στον Άγιο.
Και σχετικά με την θεωρία του να βρέθηκε η εικόνα χάρη σε θαύμα,δεν τη βρίσκω καθόλου γελοία.
Αυτό λοιπόν με φέρνει σ'ένα άλλο ζήτημα.Στη θεωρία αυτή κυρίως,αλλά και γενικότερα σε όλο το thread(ή μάλλον σε κάθε post)διέκρινα μια απίστευτη ποσότητα ειρωνίας για ένα τόσο λεπτό και ευαίσθητο ζήτημα (όπως ''θρησκευόμενα μπεεεε'') αλλά και καθαρή ασέβεια.Δεν μπορώ λοιπόν παρά να διακρίνω την αντιφατικότητα του να ερευνά ή έστω να ενδιαφέρεται κάποιος για το παράξενο,αλλά να μη σέβεται μεταφυσικά πιστεύω άλλων.
Πέρα απ'αυτό όμως,πιστεύω πως με τέτοια συμπεριφορά βλάπτεται το ίδιο σας το ενδιαφέρον να μάθετε γι'αυτά τα πράγματα.Δεν νομίζετε πως αν σεβαστούμε κάποια πιστεύω που μας ακούγονται εντελώς χαζά,μπορεί να μάθουμε πολλά;Παρόλο που είμαι χριστιανός,έχω μάθει πολλά από σατανιστές που έχω συζητήσει,με έχουν κάνει ν'αναρωτηθώ,και να γίνω δυνατότερος χριστιανός,ενώ παράλληλα σέβομαι τον δρόμο που έχουν ακολουθήσει.
Αυτή λοιπόν είναι η φιλική συμβουλή μου προς εσάς.Θα ''ξαναπεράσω'' σε περίπτωση που υπάρξει κάποια απάντηση γι'αυτό που έγραψα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 09:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ'όλα...καλήμέρα...
Φίλε justapassenger, εδώ δεν θα κάνουμε κόντρα για το ποιός είναι καλύτερος Χριστιανός...
Είμαι Χριστιανός, όπως και εσύ... αλλά εγώ πρώτα απ'όλα ενοχλήθηκα από τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάστηκε στην τηλεόραση το όλο θέμα...
Εσένα δεν σε ενόχλησε αυτή η "θρησκοκαπηλεία"?
Γιατί,δεν υπάρχουν διαφορετικά λόγια για να περιγράψω το τί έλεγαν τα κανάλια όλες εκείνες τις ημέρες!
Φίλε... τα σιχάθηκα! Εσένα σου άρεσε ο όλος τρόπος παρουσίασης του θέματος?
Είναι ένα κανάλι υπεύθυνο για να πεί αν ένα γεγονός είναι "θαύμα"?
Ε όχι φίλε μου... εκείνοι εμπαίζουν την θρησκεία μας...και όχι εμείς που κάνουμε κριτική! Η κριτική είναι για καλό... για όποιον το αντιλαμβάνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
justapassenger
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 10:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους justapassenger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ'όλα σ'ευχαριστώ που απάντησες στο post μου.
Νομίζω όμως πως το παρεξήγησες.
Πρώτον,δεν άκουσα στη τηλεόραση γι'αυτό το θέμα,αφού τελευταία μου είχαν τύχει κάποια γεγονότα που όχι τηλεόραση δεν προλάβαινα να δω,αλλά να πάω στη τουαλέτα! :)
Δεν νομίζω πως καταλαβαίνω τη κόντρα περί καλύτερου Χριστιανού.Διάβασα το post μου πέντε φορές για να βρω που μπορεί να φανεί οτί είπα κάτι τέτοιο,αλλά ακόμα δεν βρίσκω κάτι.Το θέμα της ευγένειας που θίγω δεν έχει καμία σχέση με τη θρησκεία του καθενός.
Είναι απλώς ευγένεια για τα πιστεύω του συνανθρώπου,είτε αυτά λένε πως Θεός είναι Αυτός για τον οποίο μίλαγε ο Χριστός,είτε ο Σατανάς,είτε ο Βούδας,είτε η Σάσα Μπάστα. :)
Όσο για τα κανάλια,αγαπητέ φίλε,και αυτά έχουν δικαίωμα να πουν τη γνώμη τους,αλλλά δεν νομίζω να την εξέφρασαν ενώ παράλληλα αναφέρθηκαν με ασέβεια και ειρωνία σε όσους διαφώνησαν(εκτός αν το θέμα αναφέρθηκε και στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα,όπου εκεί γίνονται συνέχεια αυτά).Αλλά ακόμα κι'αν κάποιο κανάλι σε πρόσβαλλε,η ταπεινή μου συμβουλή είναι να μη πολεμάς τη φωτιά με φωτιά.Κι'εγώ προσβλήθηκα με κάποια πράγματα που διάβασα σε αυτό το thread,αλλά όπως μπορείς να δεις,ούτε με ειρωνία απαντάω,ούτε με ασέβεια.
Σε διαβεβαιώνω πάντως πως τα κανάλια έχουν κάνει πολύ χειρότερα πράγματα απ'αυτά.Κάποιοι 10χρονοι κάπου στην Ελλάδα βίασαν(!) μία 6χρονη(!!) με σύριγγα(!!!!),και η είδηση παίχτηκε απειροελάχιστα,ενώ πρώτ θέμα ήταν ένας δρόμος που είχε κλείσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 11:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου
σε αυτό που λέω περι κόντρας καλύτερου Χριστιανου δεν έχει να κάνει με αυτό που μου γράφεις...απλά συγνώμη,αλλά έχω νεύρα αυτή την στιγμή με κάτι προσωπικό μου...που έχει λιγάκι και ψιλοσχέση με το θέμα...
τέλος πάντων... αν δεν είχες δεί τί έδειχναν οι τηλεοράσεις εκείνες τις ημέρες... δεν μπορείς να καταλάβεις για τί ακριβώς μιλάμε!
Το θέμα ακριβώς για αυτό το όγο άνοιξε... για να καυτηριάσει την πολιτική των καναλιών να συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο στους τηλεθεατές!
Κάποια κανάλια... όταν με το καλό βρέθηκε η εικόνα... δεν είπαν ΚΑΝ για την συμβολή της αστυνομίας για το πώς την βρήκαν την εικόνα, απλά έγραφαν με μεγάλους τίτλους οτι αυτό ήταν ΘΑΥΜΑ!!! Ούτε καν ρώτησαν για τις έρευνες που είχαν γίνει... έβγαζαν μόνο κάτι γεράκους και γριούλες που σταυροκοπιόντουσαν... και τίποτα άλλο! Δεν ντροπιάζει την ίδια μας την θρησκεία μια τέτοια εικόνα και μια τέτοια συμπεριφορά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
justapassenger
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 12:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους justapassenger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι,το να ξεχνιέται η ανθρώπινη συμβολή είναι απαίσιο...
Θα σου πω κάτι:Βλέπω τον εαυτό μου σαν Χριστιανός,και δηλώνω σαν Χριστιανός,αλλά δεν θα συμφωνήσουν όλοι με αυτό-πολλοί θα με πουν αιρετικό,αφού έχω πολλές απόψεις που διαφέρουν με την Εκκλησία,από περίπλοκες όπως διαφορά αγγλέλων και δαιμόνων ως απλές όπως γιατί έκανε ο Χριστός αυτά που έκανε.
Μία άποψη λοιπόν που έχω,η οποία διαφωνεί με την Εκκλησία έχει να κάνει με τον άνθρωπο.Έχω παρατηρήσει οτί η Εκκλησία πολλές φορές περιφρονεί την ανθρώπινη υπόσταση και ξεχνάει τη σημασία της.Αυτό φάνηκε πολύ και με την έξοδο της ταινίας ''ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ''.Προσωπικά τη λάτρεψα τη ταινία,παρόλο που έχει τόσες ιστορικές ανακρίβειες που σε μερικά σημεία κάνει το ''JESUS CHRIST SUPERSTAR'' να μοιάζει με ιστορικό ντοκιμαντέρ! :) -Εντάξει,υπερβάλλω κι'εγώ λίγο για χάρη του αστείου!
Λοιπόν,η Εκκλησία όπως μάλλον θα παρατήρησες φρίκαρε με ευτή τη ταινία.Αποθέωση η κατά μακράν(κατά τη γνώμη μου πάντα)υπερκτιμημένη εκπομπή του Χαρδαβέλλα,στην οποία ο δημοσιογράφος είχε άθεους απέναντι από χριστιανούς(κυριολεκτικά!),όπου οι άθεοι έβριζαν τους χριστιανούς,και με μεγάλη μου λύπη,οι χριστιανοί φέρθηκαν πολύ χειρότερα στην απέναντι πλευρά.
Γιατί όμως όλος αυτός ο χαμός;Η ταινία λέει πως ο Χριστός παντρεύτηκε και μετά έκανε έρωτα με τη Μαρία τη Μαγδαληνή..Που είναι το τόσο προσβλητικό;
Όπως και στο παράδειγμα με τη ταινία λοιπόν,έτσι κι'εδώ έχουμε μία περιφρόνηση της ανθρώπινης σημαντικότητας.Στη πρώτη περίπτωση ξεχνάνε την αγνή ανθρωπιά του γάμου σε συνδυασμό με την ολοκλήρωση μιας σχέσης,και στη δεύτερη ξεχνάνε την ανθρώπινη προσπάθεια και ηρωικότητα στο να γίνει το θέλημα του Θεού.
Με το να ξεχνάμε όμως τα παραπάνω,ερχόμαστε σε αντίθεση με τα ίδια μας τα πιστεύω.
Θα επαναλάβω λοιπόν τα λόγια του πρωταγωνιστή στο τέλος της ταινίας,τα οποία νομίζω θα σε ικανοποήσουν:
"Γιατί πρέπει να είναι θεϊκό ή ανθρώπινο;Γιατί το ανθρώπινο να μην είναι θεϊκό;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 12:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό φίλε μου...δεν θα το αναπτύξουμε εδώ...
είμαστε εκτός θέματος πια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
justapassenger
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 13:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους justapassenger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το προχωρήσουμε κι'άλλο πράγαμτι θα βγούμε... :)
Αλλά ο λόγος που έγραψα ότι έγραψα ήταν επειδή ήθελα να δικαιολογήσω την συμφωνία μου μαζί σου μ'ένα παράδειγμα που όλοι καταλαβαίνουν λόγω της προσοχής που εστιάστηκε σε αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 15:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαι και εγω..!!! Υστερα απο λιγες μερες (ειχα παει να ψηφισω και εγω) επανερχομαι δρυμμιτερος...

Παντως νομιζω οτι το θεμα εχει εξαντληθει απο την στιγμη της επιστροφης της Εικονας...Απο κει και κει κα8ετι αλλο αν αναφερθει βγαινουμε εκτος θεματος...Εκτος αν καποιοι φιλοτιμηθει και ανοιξει ενα θεμα Παραπλησιον !!!

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 15:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας ήρθες φίλε Κώστα (PREDATOR)...
βασικά... ο μόνος τρόπος για να μείνει ανοικτό πλέον αυτό το θέμα θα ήταν να... κλαπεί μια άλλη εικόνα!
Λόγω καλλιτεχνικών ανησυχιών που είχα από μικρός... έχω φτιάξει 2 εικόνες... μία του Χριστού (την έχω πάνω από το κρεββάτι μου) και μία του Αρχάγγελου Μιχαήλ, η οποία βρίσκεται σε μία εκκλησία στην Αίγινα... μήπως να βάλω να την κλέψουν... χιχιχι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 15:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το κάνεις Σταμάτη, μην ξεχάσεις να τις ασφαλίσεις πρώτα.

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 16:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για το καλοσορισμα φιλε Σταματη...

Οντως, μονο ετσι θα μπορουσε να συνεχιστει το ιδιο θεμα...Αν και επειδη ειναι απο το Λεωνιδιο, να κλεψει καποιος αλλη μια εικονα απο κει...(αστειο αυτο)

Τωρα, απο κει και κει ειναι κατακριτεα μια τετοια κινηση, αλλα απο την αλλη μου θυμιζει λιγο την περιοδο της Εικονομαχιας !

Τελικα τι (ή σε τι) πιστευουμε ?? Στις εικονες ή στα προσωπα των Αγιων ???


Αυτο δεν μπορουν να καταλαβουν ορισμενοι

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy