ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ες Έδαφος Φέρειν (Σύγκρουση Χριστιανισμού - Αρχαίου Κόσμου μέσα από τη "μαύρη" μουσική?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 17:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Up the Irons!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 22:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οντως πολυ σωστος ο A. Kircher.

ο τιτλος σου πεθαμενε μ'αρεσει, το 'ξερα οτι θα εβρισκες κατι καλυτερο απο μενα!

μου αρεσει πολυ.

αυριο που θα εχω χρονο θα γραψω καποιες σκεψεις που εχω, να τις συζητησουμε.

συνεχιστε κι εσεις βεβαια.

λιλιθ, σωστη μου φαινεται η περιγραφη του μαυρου, αλλα νομιζω, το εθεσες πολυ ποιητικα. μημε παρεξηγεις, μ'αρεσει πολυ ο τροπος που γραφεις, αλλα δεν ειναι για αυτο το τοπικ. μεινε βεβαια, γιατι ο τροπος που σκεφτεσαι ειναι πολυ ευστοχος!


wwalker, οπως γραφει και στο atter of life and death:

come on you irons!!!

μηπως ξερει κανεις που υπαρχουν στο νετ οι στιχοι του for the greater good of the god γιατι βαριεμαι να τους γραφω;

ωστοσο, θα παραθεσω μια στροφη, αφου οι maiden εχουν γραψει κατι πολυ ενδιαφερον σε αυτο το τραγουδι. εμενα μου λεει πως, αν οντως υπηρχε ο θεος, δε θα μας αφηνε να γινουμε ο,τι γιναμε, η δε θα μας εφτιαχνε καθολου, ξεροντας που θα καταληξουμε.

ειναι το επιχειρημα που δινω σε καθε χριστιανο, και τ εχω εκφρασει και στο τοπικ "μεταλ και σατανισμος":

he gave his life for us, he fell upon the cross
to die for all of those who never mourn his loss
it wasn't meant for us to feel the pain again
tell me why, tell me why

εγραψαν...


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 23:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι θα γράψω τους στίχους από ένα τραγουδάκι που περιγράφει το forum αυτό τέλεια:

Infinite Dreams - Iron Maiden
(Steve Harris)

Infinite dreams I can't deny them
Infinity is hard to comprehend
I couldn't hear those screams
Even in my wildest dreams

Suffocation waking in a sweat
Scared to fall asleep again
Incase the dream begins again
Someone chasing I cannot move
Standing rigid nightmare's statue
What a dream when will it end
And will I transcend?

Restless sleep the minds in turmoil
One nightmare ends another fertile
Getting to me so scared to sleep
But scared to wake now, in too deep

Even though its reached new heights
I rather like the restless nights
It makes me wonder it makes me think
There's more to this I'm on the brink
It's not the fear of what's beyond
It's just that I might not respond
I have an interest almost craving
But would I like to get too far in?

It can't be all coincidence
Too many things are evident
You tell me you're an unbeliever
Spiritualist? Well me I'm neither
But wouldn't you like to know
The truth
Of what's out there to have the proof
And find out just which side
You're on
Where would you end in Heaven or
In Hell?

Help me. Help me to find my true
Self without seeing the future
Save me, save me from torturing
Myself even within my dreams

There's got to be just more to it
Than this
Or tell me why do we exist
I'd like to think that when I die
I'd get a chance another time
And to return and live again
Reincarnate, play the game
Again and again and again

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 00:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker είσαι γίγαντας

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 09:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Ες Έδαφος Φέρειν ΣΕ Ες Έδαφος Φέρειν (Σύγκρουση Χριστιανισμού - Αρχαίου Κόσμου μέσα από τη "μαύρη" μουσική?).

===================================================

Το θέμα λοιπόν μετονομάστηκε!

Σαν εν μέρει topic-δεσπότης (που είπε κι ο φίλος μου crucifire ), ας δώσω και μια "κατευθυντήρια γραμμή" συζήτησης η οποία πιστεύω οτι έχει ενδιαφέρον.
Πολλές φορές έχει ειπωθεί οτι η "σκοτεινή" μουσική είναι ενάντια στον Χριστιανισμό, με πολλά μηνύματα Σατανιστικά ή Παγανιστικά.
Αυτό κατά πόσο έχει απήχηση στην πραγματικότητα?
Αν κι έχουμε αναλύσει ένα μέρος αυτής της συζήτησης θα ήταν ενδιαφέρον, πιστεύω, να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω.
Μήπως αυτή η σύγκρουση είναι φαινομενική?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 09:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλές φορές έχει ειπωθεί οτι η "σκοτεινή" μουσική είναι ενάντια στον Χριστιανισμό, με πολλά μηνύματα Σατανιστικά ή Παγανιστικά.
Αυτό κατά πόσο έχει απήχηση στην πραγματικότητα?
Αν κι έχουμε αναλύσει ένα μέρος αυτής της συζήτησης θα ήταν ενδιαφέρον, πιστεύω, να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω.
Μήπως αυτή η σύγκρουση είναι φαινομενική?

Όχι, δεν είναι φαινομενική. Πραγματική είναι. Σταματήστε να ακούτε metal τώρα και γυρίστε το στις house μπητιές γιατί είναι πιο trendy.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 01:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλές φορές έχει ειπωθεί οτι η "σκοτεινή" μουσική είναι
ενάντια στον Χριστιανισμό, με πολλά μηνύματα Σατανιστικά ή Παγανιστικά.
Αυτό κατά πόσο έχει απήχηση στην πραγματικότητα?

Καλέ μου Incubus, θεωρώ ότι θα δεί κάποιος αυτή την "εναντίωση", και
από την πλευρά του θα έχει σαφώς δίκιο, αν σταθεί στην επιφανειακή,
θρησκευτικού τύπου αντιπαράθεση μεταξύ χριστιανισμού και σατανισμού,
ή παγανισμού.
Αν όμως χρησιμοποιήσει το "ψυχολογικό κλειδί ερμηνείας", τότε ίσως να
αντιληφθεί ότι αυτή η αντιπαράθεση δεν είναι άλλο παρά μια εσωτερική
μάχη του ανθρώπου, μια μάχη μεταξύ συνειδητών αισθημάτων και σκιών.
Ο "Σατανάς μέσα μου", δεν είναι άλλο, παρά απωθημένα, ασυνείδητα,
αρχέγονα ένστικτα. Από τη στιγμή που είναι απωθημένα, αποκτούν μια
ιδιαίτερη δύναμη και δαιμονοποιούνται, είναι αυτό που πολλοί
αποκαλούν "με έπιασαν τα δαιμόνια μου".
Εννοείται ότι χωρίς αυτά τα δαιμόνια δε θα μπορούσαμε να αναπτύξουμε
τις φωτεινές πλευρές μας, όπως αντίστοιχα για να υπάρξει η νύχτα
πρέπει να υπάρξει το φως...
Βέβαια, πρέπει εδώ να τονιστεί, ότι αυτή η -όπως εξέφρασα-
"μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού" λειτουργική αντιπαράθεση,
μπορεί να βγει εκτός ορίων και να τρέφεται το άτομο από
"μαύρες φαντασιώσεις", σπάζοντας την ισορροπία και την αρμονία
λευκού και μαύρου. Τότε δεν υφίσταται πλέον συνεργασία, αλλά
ψυχολογική αρρώστια...

Συνεπώς, η "μαύρη μουσική", κατά την άποψή μου και στο βαθμό που
δεν αποτελεί η ίδια προσκόλληση και που συνειδητοποιείται ο δυτός
ρόλος της σε σχέση με τη "λευκή πλευρά", αντιπροσωπεύει εκείνο
το σκοτεινό κομμάτι μέσα μας, το "δαιμονικό" και το "δαιμονοποιημένο"
που καθορίζει και ενδυναμώνει το άλλο κομμάτι, το "αγγελικό".
Δεν εναντιώνεται δηλαδή ουσιαστικά με το φωτεινό κομμάτι, αλλά το
συμπληρώνει, το κινητοποιεί...

Από την άλλη, είναι ο ρόλος του φωτεινού κομματιού να "εναντιώνεται"
στο σκοτεινό κομμάτι, έτσι ώστε ο τροχός να κινείται, το μαύρο να
διαδέχεται το λευκό και αυτό με τη σειρά του το μαύρο κλπ. στον
τροχό των ενσαρκώσεων. Οπότε, αυτό που ονομάζεις "εναντίωση", εγώ θα
το ονόμαζα "αντιθετική συνεργασία",
η οποία θεωρώ ότι δεν υφίσταται για τους περισσότερους κριτικούς της
"μαύρης μουσικής κουλτούρας",
οι οποίοι παραμένουν σε μια επιφανειακή άποψη, φορτωμένη με πολλές
προκαταλήψεις... που φυσικά δεν εκφράζουν τίποτε άλλο, παρά τα
"δαιμόνια" και τη "μαύρη πλευρά" αυτών, τους οποίους επηρεάζουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 03:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και είχα αρκετό χρόνο απόψε είπα να κάτσω να γράψω μερικές σκέψεις.

Συγνώμη για το κατεβατό, συνήθως αποφεύγω να γράφω πολλά, αλλά το ένα έφερε το άλλο.

Το ιστορικό υπόβαθρο:
Στην ευρωπαική ιστορία υπήρχε μια εποχή που ο πιο σεβαστός θεός δεν ήταν ο Ιησούς. Σταδιακά ο χριστιανισμός κατέλαβε την Ευρώπη (πρώτα την Ελλάδα και μετά το 1000 μ.χ. τις βόρειες χώρες) αλλά το πέρασμα στην νέα θρησκεία δεν ήταν ούτε ομαλό ούτε αναίμακτο. Η εγκαθίδρυση του χριστιανισμού, πέρα από τις αναμφισβήτητες θετικές ιδέες που έφερε στη Δύση, ταυτίστηκε συχνά με διωγμούς, συντηρητισμό, αδιαλλαξία και άλλα δεινά.

Το παρόν:

Η metal μουσική ένωσε πολλούς νέους σε μιά καινούργια κοσμοθεωρία που τους έφερε πιο κοντά στις προγονικές και προ-χριστιανικές αντιλήψεις. Ποιες είναι αυτές οι αντιλήψεις μπορούμε να το συζητήσουμε στη συνέχεια. Επίσης πολλοί μεταλλάδες και όχι μόνο θεώρησαν ότι ο χριστιανισμός ήταν μια λανθασμενη κατεύθυνση για τον δυτικό κόσμο και οικιοποιήθηκαν διαφορετικα πρότυπα.

Από την άλλη, πολλοί κριτικοί της metal μουσικής θεώρησαν την νέα μουσική που γεννιόταν ως αντίθετη στην ιδέα του θεού, ως μια αμαρτωλή, αντι-θρησκευτική τέχνη που οδηγεί τους νέους σε σκοτεινά μονοπάτια.

Στην ουσία όμως δεν υπάρχει κάθετη αντιπαράθεση ανάμεσα στο metal και την θρησκεία ή την έννοια του Θεού. Η ασυμφωνία που υπάρχει ανάμεσα στο metal και το χριστιανισμό έχει να κάνει με την γνησιότητα των χριστιανικών αντιλήψεων και ειδικότερα με την υποκρισία που διακατέχει πολλούς από τους θιασώτες του χριστιανισμού.

Ο χριστιανισμός ως θρησκεία και κοσμοθεωρία δέχεται συγκεκριμένες και μόνο όψεις της ζωής ενώ απορρίπτει κάποιες άλλες εξίσου σημαντικές. Το λευκό και το μαύρο σε αρμονία αντιθέτων δεν υπάρχει στο χριστιανισμό με την έννοια που υπάρχει στον Ταοισμό για παράδειγμα.

Ένα άλλο παράδειγμα εναρμόνισης. Το καββαλιστικό δέντρο της ζωής. Στο καββαλιστικό σύστημα, το Μαλκούθ η τελευταία σεφιρά ‘το βασίλειο’ υπάρχει μόνο ως αρμονική συνύπαρξη των άλλων εννιά που αντιπροσωπεύουν την ύπαρξη σε όλο της το μεγαλείο και όλη της την πολυμορφία. Δεν έχει δικά του χαρακτηριστικά αλλά είναι η διοχέτευση στον υλικό κόσμο των ιδιαιτεροτήτων, φωτεινών και σκοτεινών, των άλλων σεφιρόθ.

Σε ανίθεση με το παραπάνω, η αυστηρά χριστιανική αντίληψη όπως αυτή εκφράζεται από τον κατεστημένο χριστιανισμό και ΟΧΙ από τις μυστικές του όψεις, όπως ο γνωστικισμός για παράδειγμα, είναι αντίληψη πολεμικής και όχι εναρμόνισης.

Δεν μπορείς όμως να κλείνεις τα μάτια στην πραγματικότητα και στις διαφορετικές πτυχές της. Αν προσπαθήσεις να το κάνεις, πέρα από τις άλλες καταστροφικές συνέπειες, εμφανίζεσαι και ως ο μέγιστος υποκριτής.

Η υποκρισία είναι το πιό καταδικαστέο ελλάτωμα στην metal μουσική και η αλήθεια συχνά θεωρείται το υπερτατο αγαθό (death to false metal και τα λοιπά). Παρεπιπτόντως αυτό θα πρέπει να ισχύει και στην ζωή μας αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα.

Ένας από τους λόγους λοιπόν που οι μεταλλάδες τις περισσότερες φορές επιλέγουν εναλλακτικές κοσμοθεωρίες, από τον νέο-παγανισμό μέχρι τον εσωτερισμό, έχει να κάνει με το γεγονός ότι αυτές οι κοσμοθεωρίες είναι πιο αληθινές κυρίως γιατί λαμβάνουν υπόψη ΚΑΙ τις «άλλες» «σκοτεινές» όψεις του ανθρώπου και της φύσης.

Χωρίς αυτές τις όψεις ο άνθρωπος είναι λειψός και η ζωή ψεύτικη.

Εδώ σταματάω γιατί μάλλον σας κούρασα.

Άντε όμως να ανάψει το θέμα γιατί είναι όντως πολύ ενδιαφέρον.


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 09:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα μας όντως παίρνει μια πολύ ενδιαφέρουσα τροπη!

Καλή μου λίλιθ, όπως πολύ σωστά αναφέρεις ο Σατανάς από ψυχολογικής πλευράς συμβολίζει την "σκοτεινή φύση" μας, τα ένστικτα μας, τις φοβίες μας και τα απωθημένα μας.
Επειδή αυτά εν πρώτοις φαίνονται ως κάποια αρνητικά στοιχεία δαιμονοποιούνται.
Πολλοί άνθρωποι πιθανότατα λόγω της επιθυμίας τους να απαλλαγούν από αυτά τα καταπιέζουν ή τα αποδιώχνουν.
Προσωπική μου άποψη είναι οτι αυτά μπορούν να καταπολεμηθούν μόνο όταν αντικρύσουν το φως.
Όταν βρεις τον τρόπο να τα φέρεις στην επιφάνεια και να τα φωτίσεις θα αρχίσουν σιγά - σιγά να αποδυναμώνονται έως ότου εξαφανιστούν.

Και για να μην ξεφύγω κι από το gothic ας αναφέρω ένα παράδειγμα!
Ένας βρικόλακας που είναι πλάσμα της νύχτας όσο το κρατάς στο σκοτάδι τόσο αυτό θα δρά ανεξέλεγκτα.
Το σκοτάδι τον ενδυναμώνει.
Όταν όμως τον φέρεις στο φως του ηλίου αυτός πεθαίνει...

quote:
Δεν εναντιώνεται δηλαδή ουσιαστικά με το φωτεινό κομμάτι, αλλά το
συμπληρώνει, το κινητοποιεί...

Αυτό ακριβώς, αγαπητή μου!

Φίλε μου A. Kircher, αναφέρεις:

quote:
Το λευκό και το μαύρο σε αρμονία αντιθέτων δεν υπάρχει στο χριστιανισμό με την έννοια που υπάρχει στον Ταοισμό για παράδειγμα.

Το πιστεύεις οτι σκεφτόμουν να γράψω κάτι τέτοιο κι εγώ?
Εν πάσει περιπτώσει, όπως ανέφερε κι η λίλιθ, το λευκό προσδιορίζεται καλύτερα μέσα από το μαύρο και κινητοποιείται καλύτερα.
Και συμπληρώνω κι εγώ πως πρέπει να συμβαίνει και το αντίθετο...

quote:
Χωρίς αυτές τις όψεις ο άνθρωπος είναι λειψός και η ζωή ψεύτικη.

Ίσως απλά να μην έχει αποδεχθεί την αληθινή φύση του.
Και λέγοντας την αληθινή φύση του δε λέω οτι πρέπει να είναι "μαύρος".
Εννοώ οτι πρέπει να κατανοήσει πως σαν άνθρωπος έχει και τέτοια στοιχεία.
Από κει και πέρα αυτό που μένει είναι είτε να τα φωτίσει είτε να παραδοθεί σε αυτά.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 17:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αποψη της λιλιθ πραγματι πολλες φορες ισχυει.
για παραδειγμα, εγω, αν και ακουω και γκοθικ και μεταλ, ενω θα περιμενε κανεις να ειμαι υποτονικος, ευεξαπτος, να καταβαζω παναγιες κλπ, δεν ειμαι. για την ακριβια καποιες φορες ειμαι ευγενικος μεχρι αηδιας.
και ο danny filth για παραδειγμα, συμφωνα με οσους τον εχουν γνωρισει, ειναι πολυ καλο και ηρεμο παιδι...

ωραια ως εδω.
αναρωτιεμαι ομως γιατι ατομα που περνανε στην πλευρα της σκοτεινης μουσικης -[μαυρη μουσικη ειναι new orlean's music κι ετσι...]- εξωτερικευουνε σκοτεινο χαρακτηρα και μαλιστα επιμενουν σε αυτον, σε στιγμες που οσοι προσποιουνται θα τα παρατουσαν....;

γιατι δηλαδη πολλοι μαυροντυμενοι τυποι [και τυπησες] που τασονται υπερ αυτης της μουσικης [η και αυτου του τροπου ζωης] πρεπει να ειναι τα μεγαλυτερα asshole-ια;

σημερα το πρωι μπηκε στο βιβλιοπωλειο που δουλευω μια κοπελα, ντυμενη στα μαυα, μαυρο ισιο μαλλι, 25 σκουλαρικια [μεχρι και στα μαγουλα] και ηταν ευγενεστατη, χαμογελαστη κλπ.
μπηκα εγω σε ενα μεταλο-δισκοπωλειο στα εξαρχια [δεν εχει σημασια ποιο...] και ο πωλητης, που ειχε το ιδιο στυλ, βαριοταν να μιλησει, με αγριοκοιταζε κλπ.


γιατι λοιπον αυτα τα ατομα δεινουν δικαιωμα να μας αποκαλλουν σατανιστες;

γιατι πρεπει να φορανε κατι πενταλφες "να" με το συμπαθειο, οταν ξερουν πως ο λαος το θεωρει σατανιστικο συμβολο, και οταν τους ρωτουν γιατι, να λενε "γιατι ειμαι σατανιστης. φυγε τωρα μη σε δαγκωσω!"

δε νομιζω οτι ειναι για μαγκια, αλλα, πιθανον, νιωθουν οτι κανεις δεν τους καταλαβαινει, και για να ξεχωρισουν και να ακουστουν, πρεπει να κανουν μ*****κιες...

για κατι τετοια αποτελεσματα κατηγορω το χριστιανισμο εγω...
αλλωστε την αιματοχυσια for the pope on his throne [maiden] δεν την προλαβα!!! εγω κατηγορω τη θρησκεια για αυτα που βλεπω σημερα στο λαο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 19:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατι δηλαδη πολλοι μαυροντυμενοι τυποι [και τυπησες] που τασονται υπερ αυτης της μουσικης [η και αυτου του τροπου ζωης] πρεπει να ειναι τα μεγαλυτερα asshole-ια;

Αυτό με έχει απασχολήσει και μένα φίλε crucifire.

Ακόμα περισσότερο όμως απασχολούσε τους δικούς μου οταν ήμουν μικρός.

Το ενδιαφέρον είναι ότι έγινε μία μελέτη από την Mary E. Ballard και τον Steven Coates από το Appalachian State University σχετικά με την επίδραση του metal και άλλων "οργισμένων" ειδών μουσικής στις εκρήξεις θυμού και γενικά στην συμπεριφορά των νέων.

Το αποτέλεσμα της πειραματικής μελέτης;

Η σκληρή μουσική δεν έχει καμιά αρνητική επίδραση στην συμπεριφορά των νέων.

Βέβαια κάποιοι μπορεί να το αρνούνται αυτό. Εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά, τον χαρακτήρα και την παιδεία του.

Είναι αλήθεια πάντως ότι πολλοί μεταλλάδες το παίζουν σκληροί και είναι αγενείς γιατί ρε παιδί μου, πως να το κάνουμε, η ευγένια θεωρείται αδυναμία ανώ η αγένεια μαγκιά.

Για να μην το ξεχάσω.....

Ο τίτλος της μελετης είναι The Immediate Effects of Homicidal, Suicidal, and Nonviolent Heavy Metal and Rap Songs on the Moods of College Students

Infinitum Finitum Producit

Edited by - A. Kircher on 07/09/2006 19:47:40

Edited by - A. Kircher on 07/09/2006 19:49:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 01:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εριξα μια πρόχειρη ματιά στο διαδύκτιο σχετικά με την έρευνα που ανέφερε ο φίλος A. Kircher και νομίζω πως βρήκα μια επιβεβαίωση της.

Συγκεκριμένα από το παρακάτω link

http://www.sound-remedies.com/musforbabmus.html

“The Immediate Effects of Homicidal, Suicidal, and Nonviolent Heavy Metal and Rap Songs on the Moods of College Students.”

This 1995 study from Appalachian State University examined the impact of homicidal, suicidal, and nonviolent heavy metal and rap songs on the moods of male undergraduates. There were no effects of song content or music type on suicidal ideation, anxiety, or self-esteem. Also, researchers found that male adolescents reported feeling a release of negative emotions—in a positive, nondestructive way—when listening to heavy metal music.19

Πάντως εγώ ούτε που είχα ξανακούσει για τέτοια έρευνα. Να'σαι καλά φίλε A. Kircher

Τέλος πάντων, πέρα από οποιεσδήποτε έρευνες νομίζω ότι η επιθετική συμπεριφορά, τα ψυχολογικά προβλήματα, η κατρακύλα στα ναρκωτικά κ.α. είναι κυρίως αποτέλεσμα των οικογενειακών καταστάσεων και της ανατροφής που λαμβάνει το παιδί από το σπίτι και όχι της "σκοτεινής" μουσικής που μπορεί να ακούει. Ολοι λίγο πολύ -αλλοι ακόμα και σήμερα- έχουν περάσει από το χώρο της σκληρής μουσικής όλων των εκφάνσεων και σήμερα έχουν γίνει επιτυχημένοι, κοινωνικά, οικογενειακά και επαγγελματικά.

Επίσης σχετικά με απόψεις που γράφτηκαν από φίλους εδώ όπως

quote:
Συνεπώς, η "μαύρη μουσική", κατά την άποψή μου και στο βαθμό που
δεν αποτελεί η ίδια προσκόλληση και που συνειδητοποιείται ο δυτός
ρόλος της σε σχέση με τη "λευκή πλευρά", αντιπροσωπεύει εκείνο
το σκοτεινό κομμάτι μέσα μας, το "δαιμονικό" και το "δαιμονοποιημένο"
που καθορίζει και ενδυναμώνει το άλλο κομμάτι, το "αγγελικό".
Δεν εναντιώνεται δηλαδή ουσιαστικά με το φωτεινό κομμάτι, αλλά το
συμπληρώνει, το κινητοποιεί...


quote:
Ένας από τους λόγους λοιπόν που οι μεταλλάδες τις περισσότερες φορές επιλέγουν εναλλακτικές κοσμοθεωρίες, από τον νέο-παγανισμό μέχρι τον εσωτερισμό, έχει να κάνει με το γεγονός ότι αυτές οι κοσμοθεωρίες είναι πιο αληθινές κυρίως γιατί λαμβάνουν υπόψη ΚΑΙ τις «άλλες» «σκοτεινές» όψεις του ανθρώπου και της φύσης.


quote:
Και λέγοντας την αληθινή φύση του δε λέω οτι πρέπει να είναι "μαύρος".
Εννοώ οτι πρέπει να κατανοήσει πως σαν άνθρωπος έχει και τέτοια στοιχεία.
Από κει και πέρα αυτό που μένει είναι είτε να τα φωτίσει είτε να παραδοθεί σε αυτά.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο

Η Αλήθεια είναι ότι ένας άνθρωπος συνήθως στην εφηβεία ξεκινάει να έχει τέτοια ακούσματα, δηλαδή σε μια εποχή που κάνει την "επανάστασή" του και προσπαθεί να αμφισβητήσει θεμσούς και κατεστημένες αντιλήψεις/κοσμοθεωρίες. Μια τέτοια είναι και η συντηρητική όψη του χριστιανισμού. Η συμπάθεια προς κάποιες "παγανιστικές" δοξασίες ουσιαστικά συμβαίνει από το νέο που ακούει σκληρή μουσική και ως αντίδραση προς την επικρατούσα θρησκεία(χριστιανισμός) του δυτικού κόσμου.

Και δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πολλά συγκροτήματα μέταλ και γκόθικ μουσικής διαθέτουν ένα τέτοιο, γοητευτικό θα έλεγα, "παγανιστικό" image σε συνδυασμό με "σκοτεινό" στίχο. Οπως και να το δούμε η αρχαιότητα, οι αρχαίοι πολιτισμοί, οι πολυθεϊστικές θρησκείες τους με θεούς να αντικατοπτρίζουν ανθρώπινες ανυσηχίες,ανθρώπινα χαρακτηριστικά και ελαττώματα, οι αρχαίοι ναοί, οι αρχαίες παραδόσεις και όλα τα χαρακτηριστικά που συνθέτουν την αρχαιότητα...γοητεύουν ρε παιδί μου.

Τουλάχιστον πολύ περισσότερο από τα "ξενέρωτα" ράσα(no offence) ενός συντηρητικού παπά που είναι αυστηρά προσκολλημένος στο δόγμα του και στη Βίβλο και από τις "άγευστες" και "πικρόχολες" χριστιανικές εικόνες(τουλάχιστον για τα δικά μου αισθητικά κριτήρια).

Αρκεί βέβαια να μην μας γίνεται και η αρχαιότητα "ντόπα". Παν μέτρον άριστον που λέγανε και κάποιοι. (όχι δεν είμαι αρχαιολάτρης)


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 10:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που ασχολούνται με την συγκεκριμένη μουσική και δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που πιστεύεται οτι μπορεί να είναι.
Άτομα ευγενικά, φιλήσυχα, με χιούμορ και πολύ καλά στοιχεία.
Υπάρχουν κι άτομα παρόλα αυτά που είναι 2 λαλούν και 3 χορεύουν...
Εντάξει, λογικό κι αναμενόμενο!

Σχετικά με την πεντάλφα πάντως (ένα σύμβολο που προσωπικά το εκτιμώ σε μεγάλο βαθμό) η σύνδεση του με τον Σατανισμό άρχισε τα τελευταία χρόνια.
Η πεντάλφα συμβόλιζε πλήθος άλλων πραγμάτων όπως την ένωση του αρσενικού με το θηλυκό, τα 5 στίγματα του Ιησού, τα 5 στοιχεία της Φύσης κτλ.
Φυσικά, αυτά συμβολίζονταν με τη μια κορυφή του προς τα πάνω.
Αν μάλιστα δεις μια τέτοια πεντάλφα κι έχεις λίγη φαντασία θα μπορούσες να σκεφτείς οτι συμβολίζει ακόμα και τον Βιτρούβιο Άνδρα.

quote:
Ακόμα περισσότερο όμως απασχολούσε τους δικούς μου οταν ήμουν μικρός.

Φίλε μου A. Kircher, με εμένα να δεις τι γινόταν...
Παρατρίχα γλύτωσα την αλλαγή του ονόματος μου σε Damian!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 16:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μάλιστα δεις μια τέτοια πεντάλφα κι έχεις λίγη φαντασία θα μπορούσες να σκεφτείς οτι συμβολίζει ακόμα και τον Βιτρούβιο Άνδρα

χε χε, καλο κι αυτο!

αλλα, οπως ειπα, ο περισσοτερος κοσμος αγνοει την αρχικη εννοια του συμβολου [πολλες φορες κι οι ιδιοι οι φορεις του] και εκει ειναι που δημιουργηται η ριξη.

να σημειωσω οτι αναφερομουν κυριως σε ατομα που ακουν black/death.
και, αν μου επιτρεπεις, να σε διορθωσω στο οτι, δε στρεφονται οι νεοι στον παγανισμο αλλα στο σατανισμο. καλα θα ηταν να στρεφονταν στον παγανισμο, αφου βασιζεται στη φυση και τον ανθρωπο... αλλα αυτο το ξερετε.

παντως κατα τη γνωμη μου, τα συγκεκριμενα υποκειμενα που ανεφερα, δεν ακουν γκοθικ και μεταλ επειδη ειναι ψυχικα τραυματισμενοι, αλλα γινονται τσογλανια επειδη ακουν γκοθικ και μεταλ...
δεν αντιλεγω στο οτι πολλδιαταραγμενα παιδια καταληγουν στον ακραιο ηχο, αλλα υπαρχουν περιπτωσεις σοβαρων και ευγενικων παιδιων, που ξαφνικα ανακαλυψαν την αλλα μουσικη πλευρα, και γινανε "σατανιστες".

φυσικα, οταν εχεις και συντηρητικους γονεις, που φωναζουν παπαδες και εξορκιστες μολις ακουσουν ηλεκτρικη κιθαρα, βαρενει η υποθεση.

αλλα αυτη η θεωρια περι εφηβικης επαναστασης με εχει κουρασει.
γιατι δηλαδη ειναι σιγουρο οτι καποιος σε αυτη την ηλικια πρεπει να γινει αντιδραστικος και κολλημενος.

εγω θα την ελεγα εφηβικη συνειδητοποιηση, αφου συηνθως σε αυτη την ηλικια, ο μεσος εφηβος αρχιζει και σκεφτεται και αμφισβητει τις βλακειες που τον ταϊζουν στο σχολειο, την ωρα των θρησκευτικων...
φυσικα δεν ανφερομαστε σε τρεντια, που τρωνε τα λεφτα του μπαμπα, και δε χρειαστηκε ποτε στη ζωη τους να αναρωτηθουν για τιποτα.

--μια μικρη σφηνα για μια εμπηρια που ειχα χθες.
στο βιβλιοπωλλειο που δουλευω, ειναι φυσικο να ερχονται παιδια απο ιδιοτικα σχολεια για να αγορασουν τα βιβλια του οργανισμου. ερχονται λοιπον κατι ζωα [σχεδον κυριολεκτικα] με τη μαμα και τον μπαμπα, με το μαλι ανακατεμενο και φαβορητα μεχρι το πατωμα, και κατι μπλουζες που γραφουν emo [και λενε οτι ειναι ροκαδες] με ακουστηκα στα αυτια [απ' οπου ακους κατι glykanalata pop...], σηκωνουν το μαγαζι, και στο τελος ο μπαμπας καοβει μια επιταγη να! ειναι δυνατων τετοια παιδια να σκεφτουν ποτε, η να καταλαβουν το βαθυ νοημα της μουσικης μας;


...ασχετο.


υ.γ. πεθαμενε, μηπως μπορεις να ξανα-αλλαξεις τον τιτλο [θα με βρισει τωρα!] σε "... σκοτεινη μουσικη", γιατι, οπως ειπα, μαυρη μουσικη παραπεμπει σε μπλουζ κλπ [αξιοσεβαστα ειδη κατα την αποψη μου, αλλα δεν κολλανε εδω...]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 05:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να'σαι καλά φίλε A. Kircher

Ευχαριστώ φίλε Agnostic και ανταποδίδω

Να σου πω με την ευκαιρία ότι έχω κατουρηθεί στα γέλια με το περιοδικό σου. Πότε θα βγεί καινούργιο τεύχος;

quote:
αλλα αυτη η θεωρια περι εφηβικης επαναστασης με εχει κουρασει.
γιατι δηλαδη ειναι σιγουρο οτι καποιος σε αυτη την ηλικια πρεπει να γινει αντιδραστικος και κολλημενος.

εγω θα την ελεγα εφηβικη συνειδητοποιηση, αφου συηνθως σε αυτη την ηλικια, ο μεσος εφηβος αρχιζει και σκεφτεται και αμφισβητει τις βλακειες που τον ταϊζουν στο σχολειο, την ωρα των θρησκευτικων...


Συμφωνώ μαζί σου φίλε crucifire,
προτιμώ και εγώ την λέξη συνειδητοποίηση γιατί η λέξη επανάσταση παραπέμπει σε κάτι το οποίο ίσως έχει διαφορετική εξέλιξη στο μέλλον. Όπως, κάνε και εσύ την επαναστασή σου τώρα για κανά πεντάρι χρόνια και μετά μπες στο σύστημα.

Η λέξη αλλά και η ίδια η ιδέα της συνειδητοποίησης έχει διαφορετική βαρύτητα. Ιδιαίτερα γιατί δεν βασίζεται τόσο στη γνώση ή δεν είναι αντικείμενο της νόησης αλλά μια κατάσταση που δεν είναι εύκολο να πραγματοποιηθεί.

Η ελεύθερη σκέψη και η συνειδητοποίηση θέλει κότσια και αγώνα ιδιαίτερα όταν οι συνθήκες της κοινωνίας που ζούμε δεν το επιτρέπουν.

Ίσως να είναι και λίγο άσχετο με το θέμα μας αλλά για τα παραπάνω......

Εμένα μου έρχεται στο μυαλό η εξής εικόνα από την ζωή του Βούδα. Όταν κατατροπωμένος και καταπεινασμένος από την ασκητική και την νηστεία και έτοιμος να πεθάνει συνάντησε μια βοσκό που του έδωσε ένα πιάτο ρίζι. Άν το έτρωγε θα παραβίαζε τους κανόνες της νηστείας αλλά αν δεν έτρωγε τίποτα θα πέθαινε. Το έφαγε όμως και είπε:
Αν έκανα το σωστό τότε θα βάλω το άδειο πιάτο στη ροή του ποταμού και θα πάει ανάποδα.
Και αυτό έγινε. Το πιάτο άρχισε να κινείται αντίθετα στο ρεύμα.

Η συνηδειτοποίηση έρχεται μέσα από την μέση οδό αλλά κυρίως από την αντίθεση στο όποιο ρεύμα της συμβατικής και ανούσιας ζωής.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 15:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ crucifire, θα το σκεφτώ κι εγώ αυτό με τον τίτλο, ίσως έχεις δίκιο.
Η αλήθεια είναι οτι δεν σκέφτηκα τον παραλληλισμό της "μαύρης" μουσικής με κάποια άλλα είδη μουσικής.

Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι, φίλε μου!

quote:
εγω θα την ελεγα εφηβικη συνειδητοποιηση, αφου συηνθως σε αυτη την ηλικια, ο μεσος εφηβος αρχιζει και σκεφτεται και αμφισβητει τις βλακειες που τον ταϊζουν στο σχολειο, την ωρα των θρησκευτικων...
φυσικα δεν ανφερομαστε σε τρεντια, που τρωνε τα λεφτα του μπαμπα, και δε χρειαστηκε ποτε στη ζωη τους να αναρωτηθουν για τιποτα.

Δεν θα μπορούσα να πω οτι το μάθημα των Θρησκευτικών είναι βλακεία όσο κι αν θυμάμαι τον εαυτό μου εκείνη την εποχή να γράφω κάτι στιχάκια σε βιβλία, να έχω το μυαλό μου σε 1002 άλλα πράγματα και κλασσικά να κάνω πάντα επίμαχες ερωτήσεις...
Μετά από τόσα χρόνια μπορώ να πω οτι και το μάθημα αυτό έχει να σου προσφέρει αρκετά εφόδια.
Τώρα τι εφόδια θα είναι αυτά, θα το κρίνεις εσύ αν μπορέσεις να δεις λίγο πίσω από "την κουρτίνα".

Και πίστεψε με, ένας έφηβος αρχίζει να σκέφτεται μήπως πολλά πράγματα δεν είναι έτσι όπως προβάλλονται...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 19:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να προσδιορισω οτι, με το μαθημα των θρησκευτικων, εννοω αυτα που μας μαθαιναν στο δημοτικο. οτι ο χριστος ειναι η αληθεια, ο θεος σωζει, η παναγια... μαζι μας!

οι κανονες χριστιανικης ηθικης, οπως ονομαζεται το μαθημα στο λυκειο [στα γερμανικα μαλιστα συνηθως χρησιμοποιουν απλα τη λεξη ethik] ειναι κατι διαφορετικο.

σιγουρα ειναι χρησιμο, αλλα και παλι μου τη δινει, που για να μαθηθουν τα παιδια κανονες ηθικης, δεν τα διδασκονται μεσω της χρησης κανονων λογικης, και πρεπει να επιστρατευεται ο παπας που θα σου κοψει την γλοσσα, και ο αγιος πετρος που θα σε ταισει πορτα!

και μαλιστα βαζω στοιχημα οτι η χριστιανικη θρησκεια, δημιουργηθηκε για να διδαξει σε ανθρωπους χαμηλου μορφωτικου επιπεδου, κανονες ηθικης, με το προσχημα οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που τους παρακολουθει και τους "κρινει"

ισως η μεταλ και η γκοθικ προσπαθουν, σε πολλες περιπτωσεις [και προφανως δεν εννοω τους slayer!], να μας δειξουν οτι η θρησκεια τελικα εχει αντιθετο αποτελεσμα, και ειναι φυσικα εντελως αχριστη...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 20:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Η μουσική για την οποία συζητάμε είναι λοιπόν μια πόρτα, για να
δούμε και να εκφράσουμε κάτι διαφορετικό, να αντιδράσουμε, να
επαναστατήσουμε, να διαδηλώσουμε... ο,τιδήποτε.

Αυτό είναι ένα πρώτο βήμα.

Αν σταθούμε όμως εδώ, στην αντίδραση, δε θα καταφέρουμε τίποτε
περισσότερο από το να διαιωνίζουμε μια αντιπαράθεση. Ακόμη, έτσι
μπορούμε και να τρέφουμε αυτούς, στους οποίους επαναστατούμε, αφού
αποτελούμε την "απόδειξη" της ύπαρξης και δύναμής τους.

Και ποιός ξέρει, αν τελικά δεν υπάρχει και κάποιο είδος έμμεσης
υποκίνησης εκ μέρους τους, ώστε να κρατούν την απόδειξη πάντα ζεστή...
Και βέβαια, να αποτελεί τελικά η "σκοτεινή" μουσική ένα υποκατάστατο
μιας πιό ουσιαστικής και ενεργής επανάστασης...

Το δεύτερο βήμα λοιπόν είναι η απελευθέρωση από αυτό το δίπολο,
η αναζήτηση μετά την απενεχοποίηση του άλλου, (του σκοτεινού).

Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε αυτό το σημείο είναι κατά πόσον
η "σκοτεινή" μουσική μπορεί να απεγκλωβίσει τελικά τον άνθρωπο
από την αντιπαράθεση. Το κάνει ή τον κρατά "κολλημένο" εκεί;

Υπάρχει το μήνυμα του να είσαι ελεύθερος; υπάρχει άλλη επιλογή;
Ή θα πρέπει ο υποστηριχτής της "σκοτεινής" μουσικής να είναι πάντα
πιστός σε αυτήν και πολέμιος στο άλλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 08:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, αυτά που μας μάθαιναν στο σχολείο είναι αυτά που μας μάθαιναν απλά.
Από εκεί κι έπειτα όμως έχουμε όλοι την διάκριση να σκεφτούμε αν αυτά που μάθαμε μας αντιπροσωπεύουν ή όχι, αν περικλείονται στην αλήθεια μας για τον κόσμο και τον Θεό κτλ.
Μέσω αυτού λοιπόν μπορούμε να φτάσουμε στην δική μας Αλήθεια ή να κολλήσουμε απλά σε αυτή μας την αντίθεση.

quote:
και μαλιστα βαζω στοιχημα οτι η χριστιανικη θρησκεια, δημιουργηθηκε για να διδαξει σε ανθρωπους χαμηλου μορφωτικου επιπεδου, κανονες ηθικης, με το προσχημα οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που τους παρακολουθει και τους "κρινει"


Το αρχικό μήνυμα του Χριστιανισμού ήταν η αγάπη, μια έννοια πολύ ανώτερη κι από κοινωνικές τάξεις κι από το μορφωτικό επίπεδο του κάθε εν δυνάμει πιστού.
Αν αυτό το μήνυμα έγινε πρόσχημα για 1002 πράγματα στους μετέπειτα αιώνες είναι ένα άλλο θέμα.
Το θέμα, φίλε μου, δεν είναι να βλέπεις τον Θεό (τον οποιοδήποτε Θεό κι αν πιστεύεις) ως μια Δύναμη η οποία θα ασκεί έλεγχο στην ζωή σου αλλά σαν μια Δύναμη η οποία σε δημιούργησε και περιμένει να φτάσεις στην δική σου "θέωση".

quote:
ισως η μεταλ και η γκοθικ προσπαθουν, σε πολλες περιπτωσεις [και προφανως δεν εννοω τους slayer!], να μας δειξουν οτι η θρησκεια τελικα εχει αντιθετο αποτελεσμα, και ειναι φυσικα εντελως αχριστη...

Εγώ πάλι μετά από τόσα χρόνια με την gothic μουσική έχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι προσπαθεί να σε βοηθήσει στο να πιστέυεις σε μια Ανώτερη Δύναμη χωρίς περιορισμούς κι όρια...

quote:
Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε αυτό το σημείο είναι κατά πόσον
η "σκοτεινή" μουσική μπορεί να απεγκλωβίσει τελικά τον άνθρωπο
από την αντιπαράθεση. Το κάνει ή τον κρατά "κολλημένο" εκεί;

Υπάρχει το μήνυμα του να είσαι ελεύθερος; υπάρχει άλλη επιλογή;
Ή θα πρέπει ο υποστηριχτής της "σκοτεινής" μουσικής να είναι πάντα
πιστός σε αυτήν και πολέμιος στο άλλο;


Καλή μου λίλιθ, νομίζω πως το κλειδί στην απάντηση του ερωτήματος που θέτεις είναι πως ερμηνεύει ο καθένας την συγκεκριμένη μουσική.
Αν μείνεις στην επιφάνεια της είναι πολύ πιθανό να μείνεις κολλημένος σε όλα αυτά τα οποία αναφέρεις.
Αν όμως καταφέρεις και βγάλεις μερικά πέπλα της ένα - ένα (όπως στον χορό των 7 πέπλων ) θα δεις να σου αποκαλύπτονται πολύ περισσότερα πράγματα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 01:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και μαλιστα βαζω στοιχημα οτι η χριστιανικη θρησκεια, δημιουργηθηκε για να διδαξει σε ανθρωπους χαμηλου μορφωτικου επιπεδου, κανονες ηθικης, με το προσχημα οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που τους παρακολουθει και τους "κρινει"

Φίλε crucifire,
ο Νίτσε συμφωνεί απόλυτα μαζί σου.
Είναι αυτός που ονόμασε το χριστιανισμό "Πλατωνισμό για τις μάζες". Ο μεγάλος στοχαστής έγραψε μάλιστα για το φαινόμενο της επικράτησης αυτού του λαικίστικου Πλατωνισμού (χριστιανισμός) ότι η επικράτηση του είχε να κάνει με την εξέγερση ενάντια στην Επικούρια αυτοκρατορική αριστοκρατία που κυριαρχούσε στην Ρωμαική δύση. Τα μελη αυτής της διανοητικής εξέγερσης (ήτοι οι χριστιανοί) αρνήθηκαν τον κόσμο και φαντασιώθηκαν με την υποτιθέμενη ύπαρξη ενός μακάριου μέλλοντος που θα βασίζεται στην τιμωρία των ισχυρών.

quote:
Το αρχικό μήνυμα του Χριστιανισμού ήταν η αγάπη, μια έννοια πολύ ανώτερη κι από κοινωνικές τάξεις κι από το μορφωτικό επίπεδο του κάθε εν δυνάμει πιστού.

Φίλε Dying Incubus,
έχεις δίκιο. Η έννοια της αγάπης σε συμπαντικό και προσωπικό επίπεδο ξεπερνάει κάθε όριο και γι'αυτό ίσως είναι το υπέρτατο αλλά και το πιο δυσκολοπρόσιτο αγαθό. Και λέω αγαθό γιατί για τους περισσότερους παραμένει ιδεώδες και όχι κατάσταση ή πραγματικότητα.

Πιστεύω ότι η σκοτεινή μουσική δεν αναιρεί την θρησκευτικότητα με την έννοια της πίστης σε μία ανώτερη δύναμη αλλά στην ουσία την επικυρώνει. Είναι όμως μια θρησκευτικότητα που είναι ενάντια στα οποιοδήποτε καλούπια της εκάστοτε επικρατούσας θρησκείας. Με αυτή την έννοια έρχεται πιο κοντά στην θεοσοφική αντίληψη περί θείου, που είναι ένα συγκριτικό αμάγαλμα των θρησκευτικών όψεων της ζωής.

Γι'αυτό νομίζω ότι η θρησκευτικότητα του metal η του gothic είναι πιο κοντά στον παγανισμό και τον θεοσοφισμό από τον στείρο χριστιανισμό. Ο παγανιστής όπως και ο θεοσοφιστής βλέπει τους διαφορετικούς θεούς και τα διαφορετικά ονόματα που τους δίνουν οι λαοί ως διαφορετικές όψεις μιας υπέρτατης αρχής. Και για να φέρω και ένα ιστορικό παράδειγμα. Όταν ο Ηρόδοτος πήγε για πρώτη φορά στην Αίγυπτο κατανόησε τους Αιγυπτιακούς θεούς ως ανάλογους των Ελλήνων θεών με διαφορετικά ονόματα και με κάποιες τοπικές ιδιομορφίες. Σε καμμία όμως περίπτωση δεν τους θεώρησε ως αντιπάλους ή ως δαίμονες κ.τ.λ.
Ο παγανιστής (αρχαίος Έλληνας, Βαβυλώνιος, Αιγύπτιος κ.α.) μπορούσε να δει την θρησκευτική αλήθεια όπως εκδηλώνεται μέσα από διαφορετικές μορφές.

Αναμφίβολα ο χριστιανισμός ως θρησκεία δεν έδειξε την θρησκευτική ανεκτικότητα που έδειξαν οι προ-χριστιανικές θρησκείες. Ες έδαφον φέρειν όπως πολύ ωραία το περιέγραψες φίλε crucifire και στον τίτλο.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ουσία του χριστιανισμού, κάθε άλλο. Τον θεωρώ σημαντικό και αναπόσπαστο κομμάτι τόσο του Δυτικού πολιτισμού όσο και του Δυτικού τρόπου αναζήτησης.
Όμως από την άλλη πιστεύω ότι η θρησκευτική αναζήτηση δεν μπορεί να περιοριστεί στον Χριστιανισμό. Και η μουσική που συζητάμε, μπορεί να σε φέρει σε ένα άλλο επίπεδο θρησκευτικής αναζήτησης, όπως ωραία το έγραψε ο φίλος Dying Incubus, σε μια ανώτερη δύναμη χωρίς περιορισμούς και όρια.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 12:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι, φίλε μου A. Kircher!
Όπως ακριβώς τα λες!

Όπως λες κι εσύ η έννοια της αγάπης ξεπερνάει κάθε όριο, τόσο σε συμπαντικό όσο και σε προσωπικό επίπεδο.
Ίσως να πρόκειται για ένα ιδεώδες (κι αναφέρομαι στην πραγματική έννοια της αγάπης), ένα ιδεατό όμως το οποίο ενώ φαίνεται απρόσιτο δεν είναι.
Δύσκολα προσεγγίζεται, όμως προσεγγίζεται...

quote:
Πιστεύω ότι η σκοτεινή μουσική δεν αναιρεί την θρησκευτικότητα με την έννοια της πίστης σε μία ανώτερη δύναμη αλλά στην ουσία την επικυρώνει. Είναι όμως μια θρησκευτικότητα που είναι ενάντια στα οποιοδήποτε καλούπια της εκάστοτε επικρατούσας θρησκείας.

quote:
Όμως από την άλλη πιστεύω ότι η θρησκευτική αναζήτηση δεν μπορεί να περιοριστεί στον Χριστιανισμό. Και η μουσική που συζητάμε, μπορεί να σε φέρει σε ένα άλλο επίπεδο θρησκευτικής αναζήτησης, όπως ωραία το έγραψε ο φίλος Dying Incubus, σε μια ανώτερη δύναμη χωρίς περιορισμούς και όρια.

Φίλε μου, έτσι πιστεύω πως είναι!
Η θρησκευτική αναζήτηση και γενικότερα η αναζήτηση δεν γίνεται να περιοριστεί ούτε και να σκαλώσει πουθενά.
Όταν την περιορίσεις κάπου τότε ανακόπτεις την πορεία της.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 16:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γαμωτο, βαρεθηκα ο,τι λεω να το εχει πει πρωτος ο νιτσε η ο βολταιρος. ενω θα επρεπε να χαιρομαι που εκπεμπω στο ιδιο μηκος κυμματος με αυτους, τσαντιζομαι που δεν πρωτοτυπω!

συμφωνω απολυτα με τον kircher.

incubus αναρωτιεμαι, οταν μιλας για μια ανωτερη δυναμη, εννοεις εσωτερικη η εξωτερικη του ανθρωπου; γιατι σιγουρα ο ανθρωπος εχει απιστευτες δυναμεις που δεν τις εχει ακομα εξερευνισει, αλλα δεν πιστευω πως υπαρχει ανωτερη δυναμη εξω απ'τον ανθρωπο και διαφορετικη απ'αυτον...


--γμτ, το δωδεκαωρο στο μαγαζι με εχει εξαντλησει. συγγνωμη και παλι για τη μακροχρονια απουσια μου. δε σας γραφω, απλα τρεχω!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 04:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γαμωτο, βαρεθηκα ο,τι λεω να το εχει πει πρωτος ο νιτσε η ο βολταιρος. ενω θα επρεπε να χαιρομαι που εκπεμπω στο ιδιο μηκος κυμματος με αυτους, τσαντιζομαι που δεν πρωτοτυπω!

Η πρωτοτυπία δεν είναι να λες κάτι που κανείς δεν έχει πει πριν αλλά να λες αυτό ακριβώς που έχεις μόνος σου σκεφτεί.

Τάδε έφη ο ιρλανδός ποιητής Τζαίημς Στήβενς

quote:
--γμτ, το δωδεκαωρο στο μαγαζι με εχει εξαντλησει. συγγνωμη και παλι για τη μακροχρονια απουσια μου. δε σας γραφω, απλα τρεχω!

crucifire,
Καλή δύναμη.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 09:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
incubus αναρωτιεμαι, οταν μιλας για μια ανωτερη δυναμη, εννοεις εσωτερικη η εξωτερικη του ανθρωπου; γιατι σιγουρα ο ανθρωπος εχει απιστευτες δυναμεις που δεν τις εχει ακομα εξερευνισει, αλλα δεν πιστευω πως υπαρχει ανωτερη δυναμη εξω απ'τον ανθρωπο και διαφορετικη απ'αυτον...

Φίλε μου crucifire, ελπίζω να μην σε μπερδέψω περισσότερο με τα όσα θα πω.
Αν άθελα μου το κάνω, πες μου για να στο εξηγήσω καλύτερα.

Η αναφορά μου στην Ανώτερη Δύναμη ήταν για να προσδιορίσω αυτό που λέμε Θεό.
Με αυτή την έννοια λοιπόν μιλάμε για μια εξωτερική Δύναμη.
Η Ανώτερη Δύναμη αυτή λοιπόν δημιούργησε τα πάντα γύρω μας κι ενυπάρχει στο κάθετί.
Μια έκφραση του Θεού λοιπόν είναι η Φύση, είναι ο άνθρωπος είναι το οτιδήποτε αντικρύζει το μάτι μας αλλά κι ό,τι δεν αντικρύζει (ακόμα).

Αν κοιτάξεις, φίλε μου, την αρμονία που υπάρχει γύρω μας (την αρμονία έστω που υπάρχει χωρίς να την βιάσει κι αυτήν ο άνθρωπος) ίσως καταλάβεις οτι δεν γίνεται όλα αυτά να δημιουργήθηκαν τυχαία.
Πολύ απλά, τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία.
Όλα εξυπηρετούν ένα σκοπό και παράλληλα εξυπηρετούν έναν άλλον σκοπό.
Τα πάντα δημιουργήθηκαν με Αγάπη και Σοφία, 2 έννοιες τις οποίες στην αγνή τους μορφή ενδεχομένως ο ανθρώπινος νους να μην τις κατανοεί πλήρως.
Αυτό όμως δεν ακυρώνει και την ύπαρξη αλλά και την δύναμη τους...

Καταλαβαίνω οτι μπορεί να σου είναι δύσκολο να αποδεχθείς την ύπαρξη κάποιας Ανώτερης Δύναμης.
Η αποδοχή της όμως, φίλε μου, κι η πίστη μας σ' αυτήν είναι μια υπόθεση βιωματική.
Μπορεί τώρα να μην την αποδέχεσαι.
Μπορεί να έρθει κάποια στιγμή που μόνος σου θα αρχίσεις σιγά - σιγά να πιστέψεις σε κάτι τέτοιο.
Σημασία δεν έχει πως θα την χρωματίσεις ούτε πως θα την ονομάσεις.
Σημασία θα έχει οτι θα έχεις βρει έστω μια έκφραση της, μια εικόνα της.

Αν κρίνω ως παρατηρητής (όσο μπορώ τουλάχιστον) τον ίδιο μου τον εαυτό θα ομολογήσω οτι πέρασα από διάφορα στάδια.
Από παιδί Χριστιανός (έστω κι αν δε με αντιπροσώπευε ουσιαστικά), ύστερα άθεος και στο τέλος απλά άθρησκος.
Αν ασχολείσαι πολύ με τους διάφορους χρωματισμούς ίσως να χάνεις την ουσία...

Αυτό όμως αποτελεί μια δική μου αντίληψη η οποία είναι υποκειμενική κι αποτέλεσμα δικών μου βιωμάτων/σκέψεων που προέκυψαν μετά από χρόνια ερωτημάτων που έθετα στον ίδιο μου τον εαυτό.
Ίσως είναι λανθασμένες σκέψεις, ίσως είναι και σωστές.
Από την στιγμή όμως που δε με βλάπτει και δεν εμποδίζει την εξέλιξη μου, επιλέγω να τις κρατήσω...

Οπότε, ποτέ μη λες ποτέ!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 16:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταλαβα τι εννοεις dying. απλα η αρμονια που υπαρχει στον κοσμο, εξηγειται στη σκεψη μου, ως αποτελεσμα των αναγκων και των νομων της φυσικης...

ολα ειναι φτιαγμενα τελεια και λειτουργικα ακριβως επειδη μονο αυτα λειτουργουν. αν γενηθει ενας ανθρωπος με υδροκεφαλισμο, θα παιθανει χωρις τη χρηση της τεχνολογιας. αν γεννηθει ενα ζωο με πεντε ποδια ισως να μην μπορει να ερπατησει σωστα, αφου δε θα μπορει να βαλει σειρα στα βηματα του. εφερα χοντροκομμενα παραδειγματα για να δειξω οτι, απλα, οτι δεν υπακουει η δε συνεργαζεται με τους νομους της φυσης, παυει να υπαρχει, κι ετσι αυτο που μενει πισω ειναι τελειο.
ο μονος λογος δηλαδη που υπαρχει αρμονια στη φυση, ειναι επειδη, απο ο,τι δημιουργειται, επιβιωνει μονο οτι συνυπαρχει αρμονικα με τα υπολοιπα...

παντως, μια ασχετη παρατηρηση:
αν εαιρεσουμε τα θρησκευτικα μυνηματα που φερει η μεταλ και η γκοθικ σε καποιες της εκφανσεις, το μονο εξωπραγματικο που φαινεται να υποστηριζει ειναι κυριως αντικειμενα φαντασιας και μυθου.
εχω δηλαδη παρατηρησει οτι η μεταλ κυριως αλλα και η γκοθικ, σε συγκεκριμενες μονο περιπτωσεις ξεφευγουνε από φυσικο και περνουν στο υπερφυσικο.

ισως βεβαια αυτο να σημβαινει γιατι εξ' αρχης τουλαχιστον η μεταλ [στην γκοθικ ειδικος ειναι ο πεθαμενος μαλλον] δημιουργηθηκε για να περιγραψει ανθρωπινα παθη... μαγκια, ναρκωτικα κλπ.

θελω δηλαδη να καταληξω στο οτι, οι περισσοτεροι μουσικοι του ακραιου ηχου φαινονται να ειναι αθειοι-αθρησκοι...
αρκετοι δε, υμνουν ακομη τις θεοτητες της αρχαιας μυθολογιας [οπως και το δικο μου συγκρτημα]...

μπορει καποιος να δωσει μια εξηγηση σε αυτο;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 08:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, αυτή η αρμονία της φύσης κι η τελειότητα στον τρόπο λειτουργίας των πάντων πως προέκυψε?
Δεν σε κάνει να σκεφτείς το ενδεχόμενο οτι ίσως να υπάρχει κάτι που όρισε αυτή την αρμονία, αυτή την τελειότητα αλλά και τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν τα πάντα?
Πως γίνεται να δημιουργήθηκαν τα πάντα με τέτοια Σοφία, Γνώση κι Αρμονία?

Σχετικά με το υπερφυσικό στοιχείο που κάποιες φορές εκφράζεται μέσα από την gothic και τη metal μουσική, έχεις δίκιο.
Το υπερφυσικό πάντα γοητεύει καθώς είναι κάτι που καλύπτεται με ένα πέπλο μυστηρίου, ενέχει το στοιχείο του αγνώστου και του ελκυστικού συνάμα.

Ας πιάσω την gothic που μου είναι και πιο οικεία!
Η gothic κινείται στα πλαίσια του ρομαντισμού και του υπερφυσικού πολλές φορές.
Ναι, εκφράζει τα ανθρώπινα πάθη μας αλλά προχωρά και λίγο παραπέρα.
Δε μένει σ' αυτά μόνο, τα υπερβαίνει και προχωρά και σ' ένα άλλο επίπεδο.
Σίγουρα όμως δε νομίζω οτι γεννήθηκε για να προβάλλει ανθρώπινα πάθη όπως ναρκωτικά, μαγκιά κτλ.

quote:
θελω δηλαδη να καταληξω στο οτι, οι περισσοτεροι μουσικοι του ακραιου ηχου φαινονται να ειναι αθειοι-αθρησκοι...
αρκετοι δε, υμνουν ακομη τις θεοτητες της αρχαιας μυθολογιας [οπως και το δικο μου συγκρτημα]...

Θα έλεγα οτι αρκετοί είναι άθρησκοι κι όχι άθεοι.
Μήπως αυτό συμβαίνει επειδή σπάνε κάποια όρια και βλέπουν λίγο παραπέρα?
Μήπως επειδή θεωρείται πως είναι αυτή η ιδεολογία του οπότε κάποιος ενδεχομένως να το κάνει χωρίς να έχει κατανοήσει πλήρως το λόγο?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 23:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η gothic κινείται στα πλαίσια του ρομαντισμού και του υπερφυσικού πολλές φορές.

Και ο ρομαντισμός άλλωστε, στις διάφορες εκδηλώσεις του υμνούσε
πάντα το δυϊσμό ύλης - πνεύματος. Δεν αφορούσε ποτέ μόνο την ύλη,
αλλά την καθόριζε με βάση πνευματικές ουσίες.

quote:
Θα έλεγα οτι αρκετοί είναι άθρησκοι κι όχι άθεοι.

Θα συμφωνήσω και εγώ, καλέ μου Incubus
Από τα λίγα που γνωρίζω για τη μουσική Γκόθικ, αντιλαμβάνομαι ότι
τα πάντα έχουν συμβολική βαρύτητα. Ακόμη, πολλές βαθειά Θεϊκές έννοιες,
όπως η αμαρτία, το μοιραίο, ο Θάνατος, η υπέρβαση του Θανάτου, η
κατάρα και πολλά άλλα, ανήκουν στη θεματολογία του χώρου,
(ή κάνω λάθος;)
Το Γκόθικ για εμένα αντιπροσωπεύει κάτι το θεατρικό. Γι αυτό μου
αρέσει. Είναι ένα θέατρο, μια σκηνή, που εκτειλίσσονται πάθη.
Υπάρχει η έννοια του Κάρμα, όσο υπάρχει και η έννοια του
υπερφυσικού και κυρίως η έννοια της Θείας μάχης...

Πώς θα μπορούσε ένα τέτοιο μουσικό είδος να μην μιλάει για Θεό;
Πώς θα μπορούσε να αντιπροσωπεύει άθεους ή μηδενιστές;

Όσον αφορά τον παγανιστικό του χαρακτήρα, αυτός κατά τη γνώμη μου
σχετίζεται άμεσα με το ιεροτελεστειακό ύφος της μουσικής.
Ο παγανισμός ως θρησκεία, τουλάχιστον όπως είχε ξεκινήσει,
ήταν θρησκεία βιωματική, αναπαραστατική. Το Ιερό Θέατρο ήταν ένα
από τα βασικά του γνωρίσματα, και το ίδιο ισχύει και για τον
πυρήνα και την έμπνευση της Γκόθικ μουσικής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 00:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με το υπερφυσικό στοιχείο που κάποιες φορές εκφράζεται μέσα από την gothic και τη metal μουσική, έχεις δίκιο.
Το υπερφυσικό πάντα γοητεύει καθώς είναι κάτι που καλύπτεται με ένα πέπλο μυστηρίου, ενέχει το στοιχείο του αγνώστου και του ελκυστικού συνάμα.

Παιδιά να σας πω μια ιστορία πάνω σ'αυτό.
Πέρσι λοιπόν είχα γνωρίσει ένα Γιαπωνέζο και κάναμε παρέα. Ήταν αρκετά ενδιαφέρον άτομο και κάποια στιγμη πιάσαμε κουβέντα για τον χριστιανισμό. Μου λέει λοιπόν "ο χριστιανισμός είναι από τις πιο υπερφυσικές και μυστηριώδες θρησκείες". Του λέω "γιατί το λες αυτό;" Κι άρχισε να μου λέει για τον Χριστό που είναι θεός και άνθρωπος ταυτόχρονα, για την Παναγία που γέννησε όντας Παρθένα, Ο Χριστός που πέθανε και μετά αναστήθηκε σε τρεις μέρες και τα γνωστά.

Όπως μου τα έλεγε συνειδητοποίησα ότι γι'αυτόν, που ήξερε τον χριστιανισμό μόνο από όσα είχε διαβάσει, το όλο θέμα ήταν κάτι το αλλόκοτο και ασυνήθιστο. Και τον τράβαγε γιατί ήταν κάτι πέρα από την κουλτούρα του, κάτι που έρχεται από ένα μέρος μακρυνό.

Εμείς τώρα που φάγαμε τα θρησκευτικά στη μάπα στο σχολείο, με τον παπά της ενορίας, τον παπα-Τσάκαλο στην τηλεόραση και τους άλλους γραφικούς αυτή την αντίληψη την έχουμε χάσει. Ο χριστιανισμός για μας είναι μια διαφορετική πραγματικότηκα που ο Γιαπωνέζος δεν είχε ιδέα.

Όταν ψάχνουμε το υπερφυσικό το ψάχνουμε αλλού και άλλα είναι που μας γοητεύουν. Ας σκεφτούμε όμως: αν είμασταν Γιαπωνέζοι ή δεν ξέρω τι άλλο μήπως βλέπαμε τα πράγματα λίγο διαφορετικά;

Μήπως το γεγονός ότι ο χριστιανισμός ταυτίζεται με το δυτικό κατεστημένο έχει να κάνει με την απόρριψη του από το metal; Ούτως ή άλλως το metal είναι η μουσική του τσαμπουκά (με την καλή έννοια το λέω αυτό)

Και κάτι άλλο, άσχετο με τα παραπάνω, σχετικό όμως με το θέμα.

Στην αρχή το metal πολλοί χριστιανοί το θεωρούσαν την μουσική του διαβόλου. Όταν είδαν ότι δεν μπορούν να σταματήσουν το metal από το να αγγίζει τους νέους άρχισαν να ξεπηδούν διάφορα χριστιανικά metal συγκροτήματα. Για όσους είναι λίγο παλιοί να θυμίσω τους απερίγραπτους stryper κ.τ.λ. Αν μου πείτε καλά ποιός τους άκουγε τους stryper θα εκπλαγήτε αν σας πω τι κοινό μαζεύουνε οι χριστιανοί μεταλλάδες (οι καινούργιοι τώρα το 2006).Τι έγινε λοιπόν;

Είναι η πρακτική του χρησιμοποίησε αυτό που δεν μπορείς να νικήσεις και κάντο εργαλείο σου. Αν δεν μπορούμε να σταματήσουμε τους νέους από το να ακούνε metal να βάλουμε τον λόγο του θεού μέσα στο metal. Τώρα ακριβώς το ίδιο έκανε και η Εκκλησία στις αρχές με πολλά παγανιστικά σύμβολα και συνήθειες που τις ενσωμάτωσε στο τυπικό της. Εδώ έχουμε ένα πόλεμο που συνεχίζεται για χιλλιάδες χρόνια.Από την στιγμή που υπάρχει η πίστη ότι ο λόγος της Βίβλου είναι η ΜΟΝΗ αλήθεια ο πόλεμος δεν θα σταματήσει μέχρι ο καθένας είτε το θέλει είτε όχι να δεχτεί αυτήν την αλήθεια.

Άντε πάλι δεν το απόφυγα το κατεβατό.

Σας χαιρετώ για την ώρα.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 10:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άντε πάλι δεν το απόφυγα το κατεβατό.

Το "κατεβατίζειν" τιμωρείται αυστηρώς με 2 ώρες υποχρεωτικού ακούσματος metal με στοιχεία δημοτικών τραγουδιών!

Φίλε μου A. Kircher, εννοείται πως δεν πειράζει καθόλου να γράφεις μεγαλύτερα μηνύματα.
Για να το κάνεις κάποιος λόγος σε ώθησε σ' αυτό κι άλλωστε έχουν να πουν κάποια πράγματα που θεωρείς σημαντικά.
Οπότε keep going!

quote:
Όταν ψάχνουμε το υπερφυσικό το ψάχνουμε αλλού και άλλα είναι που μας γοητεύουν. Ας σκεφτούμε όμως: αν είμασταν Γιαπωνέζοι ή δεν ξέρω τι άλλο μήπως βλέπαμε τα πράγματα λίγο διαφορετικά;

Να σου πω την αλήθεια, αυτό δεν το είχα σκεφτεί.
Ενδεχομένως να έχεις δίκιο σ' αυτή σου την απορία.
Εμένα για παράδειγμα μπορεί να με γοητεύει ο Βουδισμός ή ο Σιντοϊσμός, αν όμως είχα μεγαλώσει με τις διδαχές τους μπορεί να αναζητούσα το νόημα κάπου αλλού.
Αλήθεια, γιατί να συμβαίνει αυτό?
Μήπως λόγω του οτι μέσω της συνεχούς επαφής μας με κάποια θρησκεία μένουμε στην επιφάνεια της χωρίς να προχωρούμε στην βαθύτερη ουσία της?
Μήπως γιατί είναι μια υποσυνείδητη προσπάθεια μας να επεκτείνουμε τον τρόπο θέασης μας των διαφόρων εννοιών που υπάρχουν γύρω μας ώστε να τις γνωρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε?

quote:
Είναι η πρακτική του χρησιμοποίησε αυτό που δεν μπορείς να νικήσεις και κάντο εργαλείο σου.

Κι είναι και πολύ πιο αποτελεσματική τις περισσότερες φορές από το να το πολεμήσεις αλλιώς...

Καλή μου λίλιθ, μου άρεσε αρκετά η ερμηνεία που έδωσες για τον συμβολισμό διαφόρων εννοιών.
Η αμαρτία, ο θάνατος, το μοιραίο υπάρχουν ως στοιχεία στην συγκεκριμένη μουσική και μπορούν να λάβουν έναν συμβολικό χαρακτήρα.
Παρόλα αυτά, το νόημα είναι μη μείνει κάποιος σ' αυτά αλλά να προχωρήσει παραπέρα και να καταλάβει τι ξεπροβάλλει μετά από όλα αυτά.
Μετά από τον Θάνατο μπορεί να έρθει η Ανάσταση, μετά από την Αμαρτία η Λύτρωση.

Για τον παγανιστικό χαρακτήρα που πολλές φορές έχει η μουσική αυτή, ίσως να οφείλεται στο αναπαραστατικό του στοιχείο.
Ίσως πάλι να οφείλεται στο οτι ο παγανισμός είναι μια θρησκεία πολυδιάστατη, μια θρησκεία στην οποία έχουμε διάφορες μορφές κι εκφάνσεις της Ανώτερης Θεότητας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 14:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο kircher εχει, οπως παντα δικιο!
κι αν το καλοσκεφτεις, ολη αυτη η παρανοια στο χριστιανισμο, ειναι που δεν μπορει να του επιτρεψει να υφισταται. αναρωτιεμαι, οι παπαδες που καταδικαζουν τους slipknot, τους lordi, τους led zeppelin και δε συμαζευεται, εχουν αραγε αναλογησθει ποτε σε τι παραμυθια πιστευουν;

βεβαια, αν παρουμε και την αρχαια ελληνικη πιστη, το ιδιο απιθανο ειναι να βγει η αθηνα απ' το καεφαλι του δια. αλλα θα δεχομουν να επιβαλουν τον χριστιανισμο στους ειδωλολατρες, αν αυτος ηταν λογικος και ειχε εστω και λιγα στοιχεια ρεαλισμου.

αλλωστε, για το δωδεκαθεο, υπαρχει και η ρεαλιστικη ερμηνεια, αυτη των δωδεκα [και περισσοτερων ακομα] σοφων που απλωθηκαν στον κοσμο και διδαξαν. [εδτσι θα μπορουσε να δικαιολογηθει και η ομοιοτητα αναμεσα στις αρχαιες θρησκειες: μοιρες-νορνες, θωρ-απολλων-ρα κτλ]

για να γυρισουμε δηλαδη και λιγο στο αρχικο θεμα του τοπικ...

και κατι ασχετο: ισως τελικα η μεταλ να φανερωνει τον ανθρωπισμο, τα παθη και τις ανυσηχιες του ανθρωπου, και η γκοθικ το γεγονος οτι ο ανθρωπος... ειναι παραμυθας, αλλα δεν πρεπει να τα περνουμε και ολα στα σοβαρα...

δεχομε dying και λιλιθ οτι μπορει να πιστευεται σε μια ανωτερη και εξωτερικη δυναμη, αρνουμε ομως να το ενστερνιστω και να παρω στα σοβαρα τη θεματολογια της γκοθικ [χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μ'αρεσει], και νομιζω οτι το να πιστευεις σε κατι τετοιο δε σε διαχωριζει ακι πολυ απ'τους χριστιανους, τους ταοιστες και γενικοτερα τους... ενθρησκους!

κι εγω αναζητο το παραξενο [η λεξη υπερφυσικο για μενα δεν υφισταται] αλλα το αναζητω μεσα στις δυνατοτητες του ανθρωπου και οχι εξω απ' αυτον.

τωρα εγω θα φαω τουλαχιστον μια ωρα, αλλα πολυ θα ηθελα νμα ακουσω μεταλ με δημοτικα τραγουδια! ειστε να κανουμε ενα τετοιο προτζεκτ... ηδη εχω αρχισει να διασκευαζω τη "βασιλικη" του ζιωγαλα [αν δεν κανω λαθος] αλλα περισσοτερο κελτικο τραγουδι μου φαινεται παρα δημοτικο...
σκαω...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy