ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μετεμψύχωση & μετενσάρκωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 09:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους!

quote:
Karma δεν πιστεύω να επηρεάστηκες από το ύφος του Mercury. Είναι καλό παιδί με πολύ κοφτερό μυαλό και όπως μπορείς να δεις από τη συζήτησή του με την another star διαθέτει και ροοστάτη για μείωση της έντασης.

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου, φίλη μου Unseen!
Για να είμαι ειλικρινής, οι απόψεις όσων έχουν γράψει στο θέμα αυτό υποδεικνύουν ένα κοφτερό μυαλό και θέληση για γόνιμο διάλογο.

quote:
Πνευματικά ανώτεροι άνθρωποι υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες και όχι μόνο στις θρησκείες.Η πίστη στη μετενσάρκωση και στο κάρμα δεν αποτελεί τεκμήριο πνευματικής ανωτερότητας. Η πίστη στην ανάσταση και στη Δεύτερα Παρουσία δεν αποτελεί τεκμήριο πνευματικής κατωτερότητας.Αν η πίστη στο Χριστιανισμό δεν δίνει το περιθώριο σε ένα χριστιανό να σκεφτεί τα της μετενσάρκωσης τότε και η πίστη στη μετενσάρκωση δεν δίνει το περιθώριο σε ένα οπαδό της Μετενσάρκωσης να σκεφτεί τα περι της Αναστάσεως. Ποιά η διαφορά για έναν ουδέτερο παρατηρητή? Καμμία απολύτως.

Φίλε μου Mercury, σαφώς κι υπάρχουν πνευματικά ανώτεροι άνθρωποι ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων και πιστεύω.
Άλλωστε η θρησκεία είναι ένα μέσο πολλές φορές για να εξελιχθεί κάποιος πνευματικά αλλά δεν είναι το μόνο.

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για τον περιορισμό ενός Χριστιανού να αποδεχθεί την έννοια της μετενσάρκωσης και την πιθανή αδυναμία ενός οπαδού της να αποδεχθεί την θεωρία της Αναστάσεως, η διαφορά για έναν ουδέτερο παρατηρητή ενδεχομένως να είναι μικρή.
Το ιδανικό θα ήταν να μπορούμε να ακούμε κι ύστερα να κρίνουμε το οτιδήποτε, καθώς ο φανατισμός πιστεύω πως περιορίζει τον τρόπο θέασης μας του κόσμου αλλά και του εαυτού μας ορισμένες φορές.

Επιτρέψτε μου πάντως να προτείνω ένα άρθρο που έχει φιλοξενηθεί στην κεντρική σελίδα του Esoterica το οποίο εξετάζει το ενδεχόμενο ο Ιησούς να μην απαρνιόταν την έννοια της μετενσάρκωσης...

Η ζωή του Ιησού στην Ινδία

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον ορισμό που έδωσε η φίλτατη gretel για την ψυχή και στην αναφορά της στον κατώτερο (τετράγωνο) και στον ανώτερο εαυτό (τρίγωνο).
Πρόσφατα μάλιστα είχα μια σχετική συζήτηση με 2 καλούς φίλους γύρω από αυτό το θέμα.

Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις για το τι είναι η ψυχή, καλή μου Unseen, ας προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση.

Η ψυχή είναι το πρωταρχικό στοιχείο του ανθρώπου, είναι αυτό που τον καθορίζει και παράλληλα τον κάνει ξεχωριστό.
Είναι αυτό το άφθαρτο κι άυλο (όπως είπε κι ο Πλάτωνας) στοιχείο το οποίο εισέρχεται στο σώμα μας από την στιγμή της φυσικής του γένεσης κι αυτό που φεύγει από την στιγμή του φυσικού του θανάτου μέχρι την στιγμή που θα ενσαρκωθεί και πάλι.
Αν σκεφτούμε οτι υπάρχει μια Ανώτερη Δύναμη, μια Ανώτερη Αρχή η κάθε ψυχή είναι ένα μικρό τμήμα της.
Μέσα από τις διαδοχικές της ενσαρκώσεις προσπαθεί να επιτύχει την "επανένωση" της με αυτή την Αρχή και την πλήρη εναρμόνιση της με αυτήν.
Σαν τμήμα λοιπόν αυτής της Ανώτερης Δύναμης η ψυχή εμπεριέχει μέρος της Σοφίας και της Αλήθειας αυτής, προσπαθώντας συνάμα να κάνει αυτό το τμήμα ολοένα και μεγαλύτερο.
Αυτό ενδεχομένως να μην γίνεται αντιληπτό εύκολα από εμάς τους ίδιους ή να μην γίνεται καν αντιληπτό μέσα από τις πρώτες μας ενσαρκώσεις.

Ας σκεφτούμε οτι η ψυχή μας είναι ένας άνθρωπος που προσπαθεί να φτάσει σε έναν προορισμό κι οι διάφορες ενσαρκώσεις του είναι οι διάφορες στάσεις που κάνει.
Στην κάθε στάση ανακαλύπτει διάφορα πράγματα, μαθαίνει και τα τοπία γύρω του αλλά και τον εαυτό του μέσα σ' αυτά.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 00:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mercury

Μόνο οι οπαδοί της μετενσάρκωσης είναι "εξελιγμένοι"? Οι άλλες (χιλιάδες) ανα τον κόσμο θρησκείες δεν έχουν φωτισμένους ανθρώπους με "εσωτερική φωνή"? Γιατί άραγε οι δικές τους "εσωτερικές φωνες" τους κρύβουν την μεγάλη αλήθεια της θεωρίας της μετενσάρκωσης?


Η αλήθεια δεν κρύβεται.... η γνώση και η μνήμη υπάρχει σε όλους τους «εξελιγμένους» και φωτισμένους ανθρώπους. Ανάλογα την παιδεία και την κουλτούρα που έχει λάβει ο καθένας, μπορεί να βγει στην επιφάνεια φανερά ή σε «λανθάνουσα» μορφή.

quote:
Mercury

Aς αφήσουμε λοιπόν τους ανθρώπους της ύλης το δικαίωμα να ζουν και να διαχειρίζονται τη ζωή τους με τον τον τρόπο που τους αρέσει (μπορεί να είναι το κάρμα τους αυτό), και ας πάρουμε τους ανθρώπους του πνεύματος...Ας πάρουμε ένα μοναχό του Άγιου Όρους που πέρασε τη ζωή του διαλογιζόμενος σε συνθήκες απομόνωσης και ακραίου ασκητισμού...Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ γιατι η "εσωτερική φωνή" αυτού του ανθρώπου δεν του αποκαλύπτει την "μεγάλη αλήθεια" της μετενσάρκωσης και του κάρμα αλλά τον αφήνει να πιστευει σε Κολάσεις και Παραδείσους?...


Και ποιος σου εγγυάται ότι δεν έχει συμβεί αυτό ; Απλά λόγω των διδαχών τους μπορεί να μην το έχουν εκφράσει προς τα έξω...

quote:
Mercury

Ξαναρωτάω λοιπόν. Αυθεντική "εσωτερική φωνή" που λέει αλήθειες και δεν παραμυθιάζει διαθέτουν μόνο οι "εξελιγμένοι" οπαδοί της μετενσάρκωσης? Εσύ προσωπικά πιστευεις ότι είσαι πιο "εξελιγμένη" απο ένα μοναχό του Άγιου Όρους? Είσαι πιο "εξελιγμένη" απο ένα μύστη σαν τον Γκουρτζίεφ που δεν πίστευε στη μετενσάρκωση? Σου είχε μιλήσει η "εσωτερική σου φωνή" για την μετενσάρκωση και το κάρμα, ΠΡΙΝ τα διαβάσεις σε κάποιο βιβλίο? Γιατί και εγώ σε βιβλία διάβασα για τη μετενσαρκωση και το κάρμα και πράγματι και μένα ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ αυτές οι ιδέες. Τόση "κρυφή δικαιοσύνη" πιά σε ένα κόσμο που επικρατεί ο Νόμος της Ζούγκλας είναι πολύ συγκινητική πράγματι.Μέχρι δακρύων.Όμως απο την άλλη δεν συνηθίζω να αποδέχομαι και να υιοθετώ δόγματα και ιδεολογίες απλά και μόνο επειδή διαθέτουν την ικανότητα να μου "χαιδεύουν" τα αυτιά...Για να αποδεχτω έστω και μια γραμμή γνώσης την περνάω πρώτα απο χίλια κόσκινα...Αυτό μου λέει η δικιά μου εσωτερική φωνή να κάνω...


Η εσωτερική μου φωνή... μου μίλησε όταν ήμουν παιδί (και που δεν είχα ιδέα για όλα αυτά).... βρέθηκα σε ένα μέρος και αισθάνθηκα έντονα ότι εκεί είχα ξαναζήσει.....

quote:
Unseen

Αγαπητή μου karma
Χαίρομαι που σου αρέσει το θέμα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σε κάποια από τις συζητήσεις μου μέσα στο φόρουμ θυμάμαι που αναφέρθηκε ότι σύμφωνα με τον νόμο του κάρμα κάποιος που ήταν "κακός" στην προηγούμενη ζωή του μπορεί να έρθει ως περισσότερο κακός σε μια επόμενη ζωή.


Οι άνθρωποι που είναι «κακοί» σε κάποια ενσάρκωσή τους, θεωρούνται «άγουρες», «καινούργιες» ψυχές. Το αν θα συνεχίσουν να είναι «κακοί» και στις επόμενες ενσαρκώσεις τους, εξαρτάται από το πόσο εξελίχθηκαν και αν πήραν τα «μαθήματά» τους τότε.

quote:
Unseen

Έχω επίσης συναντήσει θεωρίες (Κρύων, Τομπίας/Merlight) που πρεσβεύουν ότι στη νέα εποχή της φώτισης μπορούμε να ζητήσουμε (ή να αξιωθούμε) παραγραφή του κάρμα ή να ζητήσουμε "ουδέτερο εμφύτευμα", καθώς και "δασκάλους" που λένε ότι είναι δυνατή η απαλλαγή από το κάρμα. Γι' αυτό και η σχετική ερώτησή μου. Τα έχεις υπόψη σου αυτά; Αν όχι, να βάλω κανένα λινκ.


Ναι, έχω διαβάσει γι’ αυτές τις περιπτώσεις. Τη θεωρία του Κρύωνα την έχω απορρίψει (κατά τη γνώμη μου έχει πολλά στοιχεία «παραπλάνησης»). Για το κάρμα, πιστεύω ότι σχετίζεται με τα «μαθήματα» που έχεις να λάβεις. Αν δεν λάβεις τα «μαθήματά» σου σε μία ενσάρκωση, θα επαναληφθούν και στην επόμενη. Όχι, όμως, σαν ένα είδος τιμωρίας, αλλά σαν ένα σχολείο. Ή προβιβάζεσαι ή μένεις στην ίδια τάξη !

Οι «δάσκαλοι» έχουν απαλλαγή από το κάρμα, αλλά επειδή έχουν έρθει στη γη για μία αποστολή, εκπαιδεύονται πρώτα. Η εκπαίδευση αυτή μπορεί να είναι πολύ πιο δύσκολη και επώδυνη από τα απλά «μαθήματα» των υπόλοιπων ψυχών - «μαθητών»...



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 01:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι «δάσκαλοι»... επειδή έχουν έρθει στη γη για μία αποστολή, εκπαιδεύονται πρώτα.
Η εκπαίδευση αυτή μπορεί να είναι πολύ πιο δύσκολη και επώδυνη από τα απλά «μαθήματα» των υπόλοιπων ψυχών - «μαθητών»...

Συμφωνώ με την φίλη karma.

Έτσι είναι:

από τους ικανότερους και πιο εξελιγμένους- μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Η μοίρα των πνευματικά εξελιγμένων δεν θα βελτιωθεί όσο υπάρχουν οι "πτωχοί τω πνεύματι" - τα βάρη και η τροχοπέδη της εξέλιξης.

Χαρακτηριστικό των πνευματικώς ανωτέρων- θυσία άνευ ανταλλαγμάτων, άνευ προσδοκών...

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 03:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν αρκετα χρόνια,θα πρεπει να έχει περάσει μια δεκαετία, κάποιος απο την παρέα μου με κάλεσε σε κάποιο μεταφυσικό κέντρο κάπου στο κέντρο της Αθήνας, για να παρακολουθήσω μια διάλεξη/επίδειξη με θέμα τις αναδρομές σε προηγούμενες ζωές...

Την διάλεξη διοργάνωνε κάποιος ψυχίατρος(?)/υπνωτιστής (δεν θυμάμαι καλά τι ακριβώς ήτανε).Πολύ εντυπωσιακός πάντως,ψηλός,λεπτός με άσπρα μαλλιά και έντονα "υπνωτιστικά" μάτια...Ο τύπος ήταν αστέρι στον υπνωτισμό όπως με διαβεβαίωναν οι φίλοι μου ένας εκ των οποίων μάλιστα είχε κάνει αναδρομή σε προηγούμενες του ζωές...

Η επίδειξη ηταν πολύ ενδιαφέρουσα και τα άτομα που δέχτηκαν να κάνουν αναδρομή αρκετά. Τα υποκείμενα του υπνωτισμού ήταν τόσο πειστικά στις αφηγήσεις τους και στον τρόπο που περιέγραφαν το περιβάλλον και τις συνθήκες της ζωής τους στις εποχές που (υποτίθεται) ότι έζησαν ώστε είχα σχεδον πειστεί ότι κάτι γίνεται εδώ πέρα,και ότι πράγματι η μετενσάρκωση είναι μια πραγματικότητα...

Αυτά μέχρι να ανέβει στη σκηνή μια καλοβαλμένη κυρία,απο αυτές του κολωνακίου που το μόνο τους ενδιαφέρον είναι τα νέα μοντελάκια,το κομμωτήριο, και τα κουτσομπολιά του "κύκλου" τους. Ω ποία έκπληξη όταν μπροστά στα μάτια μου αποκαλύφθηκε ότι η εν λόγω μανταμ Σουσού στην προηγούμενη ζωή της ήταν ο Χριστός!!! Η πειστικότητα με την οποία περιέγραφε το πως την (τον) καρφώσαν πάνω στο σταυρό ήταν εκπληκτική... Είχε καταιδρώσει και στο προσωπο της έβλεπες μορφασμούς πόνου! Ο υπνωτιστής αναγκάστηκε να σταματησει την διαδικασία γιατί η γυναίκα πραγματικά υπέφερε! Είχα μείνει έκπληκτος με αυτό που εξελισσόταν μπροστα στα μάτια μου. Γύρισα και ρώτησα το φίλο μου "τι γίνεται εδώ ρε Κώστα,τι ειναι όλα αυτά?" "Τίποτα το πρωτοφανές", μου λέει ψύχραιμα,"έχω δει τουλάχιστον 3-4 τέτοιες κυρίες που ήταν ο Χριστός στην προηγούμενη ενσάρκωση", "αρκετούς Μεγαλέξανδρους,Κλεοπάτρες,Ναπολέοντες και γενικά όλη την ιστορία του άνθρώπινου είδους"...Τάβλα ο δικός σου...

Τώρα μετά απο αυτά που διάβαζω εδώ με κάνετε και αναρρωτιέμαι...Ρε μπας και η κυρα-Σουσού ήταν κανας Μέγας Διδάσκαλος και έχασα την ευκαιρία της ζωής μου να "εξελιχθώ" και "φωτιστώ" και έγω ο βάρβαρος?



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 08:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Mercury, είναι γνωστό φαινόμενο αυτό!
Ξέρεις πόσες Κλεοπάτρες, Αντουαννέτες, Ναπολέοντες κτλ υπάρχουν?
Κανένας δούλος πχ στην αρχαία Ελλάδα δεν παίζει...

Βρε, λες να πω κι εγώ οτι είμαι η μετενσάρκωση του Τουταγχαμών?
Όχι τίποτα άλλο, να είμαι κι εγώ κάτι, βρε παιδί μου!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 09:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, μη γελάτε καθόλου. Πριν από 5 χρόνια υπήρξα μέλος μιας ομάδας "επικοινωνών" ας το πούμε, κάναμε ουσιαστικά channeling και μία από τις αρμοδιότητές μας ήταν να μπαίνουμε στα ακασικά και να "διαβάζουμε" από κει τις προβιώσεις άλλων ανθρώπων (λεγόταν καρμικό scan αυτό το πράγμα).

Σύμφωνα με όσα μας έλεγε ο επικεφαλής της ομάδας, οι διάφορες μεγάλες προσωπικότητες αντιπροσωπεύουν ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ και όχι πρόσωπα. Και φυσικά μπορούν να αλλάζουν. Συγκεκριμένα μας έλεγε ότι υπήρχε μία κεντρική ακτίνα και τέσσερις περιφερειακές. Η κεντρική ακτίνα μένει κατά βάση η ίδια (χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει ποτέ) ενώ οι περιφερειακές αλλάζουν με αρκετή ευκολία. Το αποτέλεσμα είναι μια αρκετά αλλαγμένη προσωπικότητα.

Δεν ξέρω αν έχετε ακουστά και την άποψη που πρεσβεύει ότι είναι δυνατό να υπάρξει ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ. Κάτι σαν coup de foudre ένα πράγμα.

Τέλος πάντων, η ομάδα αυτή δεν υφίσταται πλέον. Όσον αφορά το channeling, το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι η μέθοδος αποδίδει ψήγματα πρωτότυπης γνώσης, όμως το μεγαλύτερο μέρος των επικοινωνιών είναι πράγματα που αναδύονται ανασυντεθειμένα από το υποσυνείδητο.

Παρ' όλα αυτά, αυτή την εποχή τυχαίνει να επιμελούμαι το ελληνικό κείμενο ενός βιβλίου που έχει γράψει η μητέρα ενός νεαρού ο οποίος σκοτώθηκε στα 17 του. Περιλαμβάνει μια σειρά επικοινωνιών μεταξύ τους (της μητέρας και του «πνεύματος» του γιου της) με τη μορφή ερωταποκρίσεων κάτω από θεματικές ενότητες που αποκαλύπτουν την πορεία της ψυχής μετά θάνατον, τα ουράνια πεδία και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση αλλά εξέλαβα και ως έξωθεν επιβεβαίωση της προτίμησής μου για την τρίτη θεωρία ήταν ότι, σύμφωνα με τον αποθανόντα νεαρό, όταν μία ψυχή πεθαίνει ενώνεται με τη ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΨΥΧΗ στην οποία ανήκει, η οποία περιλαμβάνει όλες τις προηγούμενες ενσαρκώσεις όλων των επιμέρους ψυχών που τη συναπαρτίζουν. Οι εμπειρίες κάθε επιμέρους ψυχής προσμετρώνται στη φώτιση ή στασιμότητα ή οπισθοδρόμηση της συλλογικής ψυχής στην οποία ανήκουν. Αυτά εφόσον βέβαια δέχεται κανείς τον συγκεκριμένο τρόπο επικοινωνίας, αλλά είναι ενδιαφέρον που αναφέρονται, ακόμη κι αν κανείς διαφωνεί.

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****

Edited by - Unseen on 18/09/2006 09:58:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 09:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου dying incubus

Ευχαριστούμε πολύ για το λινκ. Πολύ ωραία η παρομοίωση της πορείας της ψυχής ως ταξιδιού και μου άρεσε ιδιαίτερα ο συσχετισμός κατώτερου – ανώτερου εαυτού με το τετράγωνο και το τρίγωνο αντίστοιχα. Καταπληκτικός ο συμβολισμός.

Αγαπητή μου karma

Πρέπει να ψάξω αρκετά να βρω το σημείο που ανέφερα για τη μετενσάρκωση ενός π.χ. κακού σε κάτι ακόμη πιο κακό. Πάντως οι συνομιλητές μου το είχαν αναφέρει σαν "ταχύρρυθμο τμήμα εκμάθησης".

Η θεωρία του κάρμα πρεσβεύει αυτό ακριβώς που γράφεις

quote:
Για το κάρμα, πιστεύω ότι σχετίζεται με τα «μαθήματα» που έχεις να λάβεις. Αν δεν λάβεις τα «μαθήματά» σου σε μία ενσάρκωση, θα επαναληφθούν και στην επόμενη. Όχι, όμως, σαν ένα είδος τιμωρίας, αλλά σαν ένα σχολείο. Ή προβιβάζεσαι ή μένεις στην ίδια τάξη !

το οποίο προϋποθέτει ότι δεν υπάρχει ουσιαστική φθορά σε τίποτα. Κανείς δεν μπορεί πραγματικά να σκοτώσει κανέναν (αφού η ψυχή του είναι αιώνια), κανείς δεν παθαίνει ουσιαστικά κάποιο μεγάλο κακό. Αλλά ο πόνος; Τι γίνεται αυτός; Πού πηγαίνει/καταγράφεται/συσσωρεύεται και σε τι χρησιμεύει; (θεωρούμε ασφαλώς ότι δεν νοείται απώλεια ενέργειας στο σύμπαν)

Σχετικά με τα λινκ που υποσχέθηκα. To merlight.gr είναι υπό κατασκευή. Το βιβλίο του ΚΡΥΩΝ στο οποίο αναφέρθηκα είναι το «Μη σκέπτεστε σαν άνθρωποι – Βιβλίο δεύτερο». Εκεί γίνεται λόγος για το ουδέτερο εμφύτευμα.

Όσον αφορά αυτό που γράφεις

quote:
Οι «δάσκαλοι» έχουν απαλλαγή από το κάρμα, αλλά επειδή έχουν έρθει στη γη για μία αποστολή, εκπαιδεύονται πρώτα. Η εκπαίδευση αυτή μπορεί να είναι πολύ πιο δύσκολη και επώδυνη από τα απλά «μαθήματα» των υπόλοιπων ψυχών - «μαθητών»...

Γνωρίζεις τον όρκο των Μποτισάτβα; Γιατί είναι σχετικό με αυτό που έγραψε ο Diostas.

Φίλε Mercury


Πολύ φωτεινή και καλή μέρα σε όλους!
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 13:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen

Η θεωρία του κάρμα πρεσβεύει αυτό ακριβώς που γράφεις
quote:

Για το κάρμα, πιστεύω ότι σχετίζεται με τα «μαθήματα» που έχεις να λάβεις. Αν δεν λάβεις τα «μαθήματά» σου σε μία ενσάρκωση, θα επαναληφθούν και στην επόμενη. Όχι, όμως, σαν ένα είδος τιμωρίας, αλλά σαν ένα σχολείο. Ή προβιβάζεσαι ή μένεις στην ίδια τάξη !

το οποίο προϋποθέτει ότι δεν υπάρχει ουσιαστική φθορά σε τίποτα. Κανείς δεν μπορεί πραγματικά να σκοτώσει κανέναν (αφού η ψυχή του είναι αιώνια), κανείς δεν παθαίνει ουσιαστικά κάποιο μεγάλο κακό. Αλλά ο πόνος; Τι γίνεται αυτός; Πού πηγαίνει/καταγράφεται/συσσωρεύεται και σε τι χρησιμεύει; (θεωρούμε ασφαλώς ότι δεν νοείται απώλεια ενέργειας στο σύμπαν)


Αυτό είναι μία άλλη... «πονεμένη» ιστορία... Το μόνο που μπορώ να αναφέρω γι’ αυτή την περίπτωση είναι, ότι ο πόνος αυτός μπορεί να αποτελέσει «τροφή» για κάποιες μη «φωτισμένες» και ανεπτυγμένες οντότητες....

quote:
Unseen

Το βιβλίο του ΚΡΥΩΝ στο οποίο αναφέρθηκα είναι το «Μη σκέπτεστε σαν άνθρωποι – Βιβλίο δεύτερο». Εκεί γίνεται λόγος για το ουδέτερο εμφύτευμα.


Εδώ χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ! Το ουδέτερο εμφύτευμα είναι κάτι πολύ επικίνδυνο. Μπορούμε να αλλάξουμε το κάρμα μας, μέσα από τις προσωπικές μας αποφάσεις ή τις επιλογές μας (να πάρουμε δηλαδή τα «μαθήματά» μας ή όχι), αλλά δεν μπορούμε να το αναιρέσουμε !



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 10:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα karma

quote:
Εδώ χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ! Το ουδέτερο εμφύτευμα είναι κάτι πολύ επικίνδυνο. Μπορούμε να αλλάξουμε το κάρμα μας, μέσα από τις προσωπικές μας αποφάσεις ή τις επιλογές μας (να πάρουμε δηλαδή τα «μαθήματά» μας ή όχι), αλλά δεν μπορούμε να το αναιρέσουμε !

Το ίδιο έχω ακούσει και άλλους να λένε. Ωστόσο το ουδέτερο εμφύτευμα όπως αναφέρεται στο βιβλίο που ανέφερα είναι συνώνυμο του άγραφου πίνακα, της tabula rasa. Είναι σα να ξεκινάς από tabula rasa, είναι μία νέα ευκαιρία, γιατί όχι; (προφανώς κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου)

quote:
Το μόνο που μπορώ να αναφέρω γι’ αυτή την περίπτωση είναι, ότι ο πόνος αυτός μπορεί να αποτελέσει «τροφή» για κάποιες μη «φωτισμένες» και ανεπτυγμένες οντότητες....

Είναι μια δόκιμη ερμηνεία.

quote:
Γνωρίζεις τον όρκο των Μποτισάτβα; Γιατί είναι σχετικό με αυτό που έγραψε ο Diostas.

Ο όρκος των Μποτισάτβα λέει: "αρνούμαι να φτάσω στη νιρβάνα προτού κάθε άλλο ον φτάσει στη νιρβάνα". Είναι η υπόσχεση των διδασκάλων να επιστρέφουν και να επιστρέφουν μέχρι να μην υπάρχει πλέον καμία ψυχή που να χρειάζεται να μπει στον τροχό των ενσαρκώσεων.

Ευχαριστώ πολύ.
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 12:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"αρνούμαι να φτάσω στη νιρβάνα προτού κάθε άλλο ον φτάσει στη νιρβάνα". Είναι η υπόσχεση των διδασκάλων να επιστρέφουν και να επιστρέφουν μέχρι να μην υπάρχει πλέον καμία ψυχή που να χρειάζεται να μπει στον τροχό των ενσαρκώσεων.

Τι πανέμορφα λόγια, κάθε λέξη στάζει Αγάπη, Αγάπη πραγματική, Αγάπη άνευ όρων, Ουράνια, Θεική...

Διαβάζοντας και συνειδητοποιώντας το ΝΟΗΜΑ- συγκινήθηκα...

Τελικά ΔΑΣΚΑΛΟΣ μπορεί να είναι μόνον εκείνος, που είναι έτοιμος κυριολεκτικώς να εκραγεί ολόκληρος απο την τεράστια άνευ όρων Αγάπη μέσα του προς τα πάντα...

Ευλογημένοι εκείνοι, που εκπέμπουν αυτήν την Θεική ενέργεια προς τα έξω...

Για να έχουμε εμείς το παράδειγμα του ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ... και να προσπαθούμε πάντα, ασχέτως αν αποτυγχάνουμε κάθε φορά- πάντα απο την αρχή, απο μιά άλλη αρχή- αρκεί να προσπαθούμε...

"αρνούμαι να φτάσω στη νιρβάνα προτού κάθε άλλο ον φτάσει στη νιρβάνα". Είναι η υπόσχεση των διδασκάλων να επιστρέφουν και να επιστρέφουν μέχρι να μην υπάρχει πλέον καμία ψυχή που να χρειάζεται να μπει στον τροχό των ενσαρκώσεων.

Ιδού η ΠΡΟΣΕΥΧΗ... η αληθινή ΠΡΟΣΕΥΧΗ...

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 16:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen

Καλημέρα karma

quote:
Εδώ χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ! Το ουδέτερο εμφύτευμα είναι κάτι πολύ επικίνδυνο. Μπορούμε να αλλάξουμε το κάρμα μας, μέσα από τις προσωπικές μας αποφάσεις ή τις επιλογές μας (να πάρουμε δηλαδή τα «μαθήματά» μας ή όχι), αλλά δεν μπορούμε να το αναιρέσουμε !

Το ίδιο έχω ακούσει και άλλους να λένε. Ωστόσο το ουδέτερο εμφύτευμα όπως αναφέρεται στο βιβλίο που ανέφερα είναι συνώνυμο του άγραφου πίνακα, της tabula rasa. Είναι σα να ξεκινάς από tabula rasa, είναι μία νέα ευκαιρία, γιατί όχι; (προφανώς κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου)

Όχι προφανώς... τον κάνεις !

Υπάρχει, σε όλους μας, ελεύθερη επιλογή και βούληση... τώρα τι μέλει γενέσθαι.... ένας Θεός γνωρίζει....



Φιλικά, http://astro.forumup.com/

η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 13:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εφαρμόζων τους αυστηροτάτους κανόνας της βουδδικής ηθικής δύναται να φθάση εις τους τρεις υψίστους βαθμούς της αγιότητος: 1) Ατομικός Βούδδας (Pratyekabouddha)· 2) Βοδισάτβα. 3) Τέλειος, παγκόσμιος Βούδδας (Dyanebouddha)· Ο πρώτος ευρίσκει την λύτρωσιν, αλλά, μη θέλων να υποβληθή εις κόπους, την κρατεί δι’ εαυτόν και εισέρχεται μόνος εις την Νιρβάναν. Ο δεύτερος είνε ο μέλλων Βούδδας· τοιούτος ήτο ο Βούδδας μέχρι της ηλικίας των 36 ετών. Ο τρίτος ευρίσκει την λύτρωσιν και κηρύσσει ταύτην εις τον κόσμον. «Είνε ο εντελώς εξυπνημένος, ο τέλειος, ο εξαίσιος, ο βοσκός εις τας αγέλας των ανθρώπων και των θεών». Είνε ο εντελώς εξυπνημένος, ο τέλειος, ο εξαίσιος, ο βοσκός εις τας αγέλας των ανθρώπων και των θεών»· Εκατομμύρια ατομικοί Βούδδαι δεν ισοφαρίζουσι προς ένα καθολικόν Βούδδαν. Ο Βούδδας δεν είνε θείον ον, ούτε αντιπρόσωπος μυστικής αοράτου δυνάμεως. Είνε άνθρωπος απλούς, όστις όμως κατώρθωσε, με τον ατομικόν του αγώνα, να εύρη την λύτρωσιν. Αυτός δεν λυτρώνει τους ανθρώπους, αλλά απλώς δεικνύει εις αυτούς τον δρόμον, τον οποίον ο ίδιος εύρε και ελυτρώθη· όσοι δύνανται, με τον ίδιον αγώνα, σώζονται. Καθολικός Βούδδας εμφανίζεται κατά τας μεγάλας περιόδους της Γης· δύνανται όμως να υπάρξωσι «κεναί της Γης περίοδοι», άνευ δηλ. Βούδδα. Η ημετέρα περίοδος είνε «ηυλογημένη», ως περιλαμβάνουσα πέντε Βούδδας· Ο Γαουτάμας Βούδδας είνε ο τέταρτος· ο πέμπτος, ο Μαιτρέγια, ο Βούδδας της αγάπης, δεν ενεφανίσθη ακόμη. Οι Βουδδισταί τον αναμένουσι, όπως οι Ιουδαίοι τον Μεσσίαν, να εμφανισθή μετά 3000 έτη, οπότε θ’ αρχίση νέα περίοδος της Γης· τώρα ο Μαιτρέγια ζη, ζώον ή άνθρωπος, ως Βοδισάτβα.


ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 09:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Καλώς μας ήρθες χαμαιλέοντα της Ρόδου, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, πώς και γράφεις στην καθαρεύουσα;

Η βουδιστική άποψη περί μετενσάρκωσης είναι πολύ λεπτομερής και αναλυτική , γι' αυτό φαντάζομαι και ο φίλος μας diostas είχε πει αρχικά ότι "έρχεται η θεωρία της μετενσάρκωσης και βάζει τάξη" (ομολογώ ότι προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να συγκρατήσω τα διάφορα στάδια ούτε και να τα αντιληφθώ σε βάθος). Βεβαίως υπάρχουν και άλλες θρησκείες που δέχονται τη μετενσάρκωση σε ένα κάπως διαφορετικό πλαίσιο (;), π.χ. ο ινδουϊσμός.

Θεωρίες έχουμε, αποδείξεις δεν έχουμε, και εκεί επαφίεται στην προσωπική πίστη (personal religion) του καθενός να βγάλει την άκρη.

Η μεγάλη προσωπική μου ένσταση στη συγκεκριμένη θεωρία είναι ότι στηρίζεται στο νόμο της αιτίας και του αποτελέσματος, ο οποίος στο πλαίσιο της σύγχρονης επιστήμης μπαίνει στο περιθώριο, για να μην πω αναιρείται. Επίσης όλες αυτές οι κατηγοριοποιήσεις συμβάλλουν στη χωριστικότητα και όχι στη σύνθεση, στην αντίληψη του κόσμου ως εκδήλωσης της Μονάδας.

Αγαπητέ μου diostas
Χαίρομαι που σε ενέπνευσε ο όρκος των Μποτισάτβα. Κάπως έτσι πρέπει να είναι η άνευ όρων αγάπη, πράγματι: η θυσία του εαυτού στην ατραπό της υπηρεσίας.

Αγαπητή karma

quote:
(προφανώς κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου)
--------------------------------------------------------------------------------


Όχι προφανώς... τον κάνεις !



Τι να κάνω! Επιθυμώ να προάγω τον πλουραλισμό των απόψεων...

Καλημέρα
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 10:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να γράψω για ένα βιβλίο της Doreen Virtue που έπεσε στα χέρια μου εχθές και μου θύμισε κάτι άλλο που είχα δει σε ένα άλλο της βιβλίο.

Εκείνο το πρώτο βιβλίο έλεγε ότι κατά τη σύλληψη ενός ανθρώπου δημιουργείται μία δίνη που μπορεί να έλξει από άλλες ακτίνες εκδήλωσης. Έτσι είναι δυνατό να ενσαρκωθεί ως άνθρωπος ένας άγγελος ή ένα ξωτικό ή κάτι τέλος πάντων που είναι κοντινό στην ανθρώπινη ακτίνα εξέλιξης, δεν ήταν όμως άνθρωπος πριν.

Το βιβλίο που έπεσε χθες στα χέρια μου αποτελεί έναν πρακτικό οδηγό του πώς προσδιορίζεις τι ακριβώς είσαι (εάν υποψιάζεσαι ότι είσαι κάτι άλλο) μέσα από ένα απλό τεστ.

Έχει κάποιος διαβάσει Doreen Virtue ή έχει κάποια άποψη πάνω στο θέμα;

Ευχαριστώ
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 12:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέχασα να γράψω για ένα βιβλίο της Doreen Virtue που έπεσε στα χέρια μου εχθές και μου θύμισε κάτι άλλο που είχα δει σε ένα άλλο της βιβλίο.

Εκείνο το πρώτο βιβλίο έλεγε ότι κατά τη σύλληψη ενός ανθρώπου δημιουργείται μία δίνη που μπορεί να έλξει από άλλες ακτίνες εκδήλωσης. Έτσι είναι δυνατό να ενσαρκωθεί ως άνθρωπος ένας άγγελος ή ένα ξωτικό ή κάτι τέλος πάντων που είναι κοντινό στην ανθρώπινη ακτίνα εξέλιξης, δεν ήταν όμως άνθρωπος πριν.

Το βιβλίο που έπεσε χθες στα χέρια μου αποτελεί έναν πρακτικό οδηγό του πώς προσδιορίζεις τι ακριβώς είσαι (εάν υποψιάζεσαι ότι είσαι κάτι άλλο) μέσα από ένα απλό τεστ.

Έχει κάποιος διαβάσει Doreen Virtue ή έχει κάποια άποψη πάνω στο θέμα;

Ευχαριστώ
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****


Αγαπητή Unseen δώσε μας αν θέλεις, λίγα παραπάνω στοιχεία για το βιβλίο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 17:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ ellovos
Και η αγάπη; Το να αγαπάς τους άλλους, να τους συμπονάς, να τους νοιάζεσαι; Το να υπερβαίνεις τον εαυτό σου μέσα από αυτή τη διαδικασία; Αυτό δεν είναι εξελικτικό μέσο;



ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΑΛΛΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΡΟΥΝ ΩΣ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΜΕΣΟ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ (ΑΓΑΠΗ), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΗ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΛΛΑ ΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩΪΣΤΙΚΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 18:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen

Έχει κάποιος διαβάσει Doreen Virtue ή έχει κάποια άποψη πάνω στο θέμα;


Έχω διαβάσει τη συγκεκριμένη συγγραφέα. Το βιβλίο της «Θεραπεία με τη βοήθεια των Αγγέλων» είναι πολύ καλό. Σε βοηθάει να ξεπεράσεις βιώματα από το παρελθόν σου (είτε από αυτή τη ζωή, είτε από προηγούμενες). Για τα υπόλοιπα έχω ορισμένες επιφυλάξεις....



Φιλικά, http://astro.forumup.com/

η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 22:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου gretel είναι το «Άγγελοι της Γης», εκδόσεις Κρύων.

Καλέ μου ellovos, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η γνώση είναι κατηγορία της σοφίας, η οποία είναι η άλλη όψη της αγάπης (ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! Οι εσωτερικές φιλοσοφίες πρεσβεύουν ότι η Μονάδα, ο Λόγος, χωρίζεται σε σοφία και αγάπη. Η γνώση υπάγεται στο σκέλος της σοφίας.). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε ούτε γνώση ούτε επίγνωση του τι σημαίνει πραγματική σοφία, πολύ δε περισσότερο πραγματική αγάπη. Βεβαίως, αν θα ήθελες να επιχειρήσεις κάποιον ορισμό, please go ahead.

Αγαπητή μου karma, κι εγώ το ίδιο αισθάνομαι για την Virtue. Ωστόσο, το βιβλίο στο οποίο παραπέμπω μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αυτό που αναφέρεις εσύ δεν το έχω διαβάσει, όμως έχω υπόψη μου τις αντίστοιχες «κάρτες αυτογνωσίας – θεραπεία με τη βοήθεια των αγγέλων» της ιδίας, οι οποίες είναι πολύ γλυκές.

Σκεφτόμουν μόλις το εξής: από τις επιθανάτιες εμπειρίες διαφόρων ανθρώπων βλέπουμε ότι όσοι πιστεύουν στον χριστιανισμό, συναντούν φιγούρες της χριστιανικής εκκλησίας (αγίους, αγγέλους κτλ), όσοι πιστεύουν στον μωαμεθανισμό, συναντούν ουρί και πιλάφια, οι βουδιστές ατενίζουν τη νιρβάνα και τον Βούδα, οι ινδουιστές ενδεχομένως τον Βισνού, οι ινδιάνοι τα πνεύματα των προγόνων τους και τον Μανιτού, τέλος πάντων καθένας, ανάλογα με το σύστημα πίστης του, αντικρίζει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΕΙ.

Αναρρωτιέμαι τι να σημαίνει αυτό για τη μετεμψύχωση και τη μετενσάρκωση.

Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 14:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Καλέ μου ellovos, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η γνώση είναι κατηγορία της σοφίας, η οποία είναι η άλλη όψη της αγάπης (ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! Οι εσωτερικές φιλοσοφίες πρεσβεύουν ότι η Μονάδα, ο Λόγος, χωρίζεται σε σοφία και αγάπη. Η γνώση υπάγεται στο σκέλος της σοφίας.)


ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΟΦΙΑ;

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΟΦΙΑ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΗ;

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΟΒΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 17:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκεφτόμουν μόλις το εξής: από τις επιθανάτιες εμπειρίες διαφόρων ανθρώπων βλέπουμε ότι όσοι πιστεύουν στον χριστιανισμό, συναντούν φιγούρες της χριστιανικής εκκλησίας (αγίους, αγγέλους κτλ), όσοι πιστεύουν στον μωαμεθανισμό, συναντούν ουρί και πιλάφια, οι βουδιστές ατενίζουν τη νιρβάνα και τον Βούδα, οι ινδουιστές ενδεχομένως τον Βισνού, οι ινδιάνοι τα πνεύματα των προγόνων τους και τον Μανιτού, τέλος πάντων καθένας, ανάλογα με το σύστημα πίστης του, αντικρίζει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΕΙ.

Καλή μου Unseen, πιστεύω πως οι φιγούρες που αντικρύζει ένας άνθρωπος σε μια επιθανάτια εμπειρία του έχουν σχέση με τα θρησκευτικά του πιστεύω.
Στην επιθανάτια εμπειρία η ψυχή του ανθρώπου αρχικά νιώθει παράξενα και προσπαθεί να καταλάβει τι συμβαίνει, πως γίνεται να είναι πχ έξω από το σώμα του και να το βλέπει από ψηλά κτλ.
Σίγουρα αυτό σε πρώτο επίπεδο θα είναι ένα σοκ.

Οι φιγούρες λοιπόν που αναφέρεις έχουν έναν συγκεκριμένο σκοπό, να βοηθήσουν την ανθρώπινη ψυχή να εγκλιματιστεί στην καινούρια κατάσταση και να την οδηγήσει στον τελικό προορισμό της (εννοώ στο πέρασμα από το τούνελ που αναφέρουν πολλά άτομα κτλ).

Αν ένας Μουσουλμάνος για παράδειγμα βιώσει μια επιθανάτια εμπειρία λογικά θα αντικρύσει τα ουρί που αναφέρεις κι όχι το Μανιτού των Ινδιάνων.

Οπότε τι συμβαίνει?
Υπάρχουν πράγματι όλες αυτές οι φιγούρες ή το "κλειδί της υπόθεσης" είναι αλλού?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 19:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen

Σκεφτόμουν μόλις το εξής: από τις επιθανάτιες εμπειρίες διαφόρων ανθρώπων βλέπουμε ότι όσοι πιστεύουν στον χριστιανισμό, συναντούν φιγούρες της χριστιανικής εκκλησίας (αγίους, αγγέλους κτλ), όσοι πιστεύουν στον μωαμεθανισμό, συναντούν ουρί και πιλάφια, οι βουδιστές ατενίζουν τη νιρβάνα και τον Βούδα, οι ινδουιστές ενδεχομένως τον Βισνού, οι ινδιάνοι τα πνεύματα των προγόνων τους και τον Μανιτού, τέλος πάντων καθένας, ανάλογα με το σύστημα πίστης του, αντικρίζει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΕΙ.
Αναρρωτιέμαι τι να σημαίνει αυτό για τη μετεμψύχωση και τη μετενσάρκωση.


Στις επιθανάτιες εμπειρίες τα άτομα συναντούν, συνήθως, αγαπημένους τους ανθρώπους που δεν ζουν πια. Αυτό έχει συμβεί και σε άτομα πριν φύγουν από τη ζωή. Στις τελευταίες τους ώρες έβλεπαν δικούς τους ανθρώπους που έρχονταν να τους παραλάβουν.

Ανάλογα, τώρα, με την πίστη του κάθε ανθρώπου (αν δεν έρθει ένα οικείο του πρόσωπο), οι οδηγοί του παρουσιάζονται με τη μορφή που αυτός «γνωρίζει» και νιώθει ασφαλής. Έτσι, μπορούμε να δώσουμε μία λογική εξήγηση στα παραπάνω.

Υ.Γ. Θα συμφωνήσω, επίσης, με τον αγαπητό Dying_Incubus !



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 20:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ότι έχω καταλάβει όταν πεθαίνει ένας άνθρωπος έρχονται κάποιες "ενέργειες-οντότητες" ως οδηγοί.

Αυτές δεν έχουν συγκεκριμένο "πρόσωπο" μια και είναι ενέργειες με συγκεκριμένη αποστολή.

Στο αστρικό πεδίο που μεταβαίνουμε μετά θάνατον η ύλη είναι λεπτοφυής και ευπλαστη, οπότε δίνουμε εμείς την μορφή την οικεία σε μας που θάρθει να μας παραλάβει είτε αυτή είναι κάποιος συγγενής είτε κάποιο ον με τη μορφή που ανταποκρίνεται στα θρησκευτικά μας πιστεύω.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 23:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας υποθεσουμε οτι υπαρχει η μετενσαρκωση

υπαρχει περιπτωση να γινω πατερας του εαυτου μου;;;

δλδ
ας υποθεσουμε οτι ειμαι δωρητης σπερματος
(μεχρι στιγμης ειμαι αιματος)

καποια στιγμη πεθαινω
το κατεψυγμενο σπερμα μου το διαλεγει ενα ζευγαρι που δεν μπορει να κανει παιδι με την παραδοσιακη μεθοδο και γεννιετε ενα ατομο,
υπαρχει καποιος συμπαντικος νομος που <<απαγορευει>> στην ψυχη μου να μπει σε αυτο το σωμα;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 00:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε.

Πολύ μακριά είναι η υλιστική άποψη των πραγμάτων από την μετενσάρκωση.

Το οποίον και το σπέρμα σου να δώσεις "πατέρας" του εαυτού σου δεν μπορείς να γίνεις γιατί η ψυχή που ενσαρκώνει ένα σώμα δεν έχει καμία σχέση με το σπέρμα που γεννήθηκε.

ΧεΧε Ωστόσο αν υπάρχουν "καρμικά κατάλοιπα" μπορεί να γεννηθείς σε μια οικογένεια που μητέρα σου είναι η "ψυχή" που σε δολοφόνησε σε προηγούμενη ενσάρκωση... έτσι για να προσπαθήσετε να τα βρείτε σε μια άλλη "σχέση" που προϋποθέτει αγάπη και στοργή.

Τρομακτικότερο έτσι? από το να είσαι πατέρας του εαυτού σου?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 02:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis

ας υποθεσουμε οτι υπαρχει η μετενσαρκωση

υπαρχει περιπτωση να γινω πατερας του εαυτου μου;;;

δλδ
ας υποθεσουμε οτι ειμαι δωρητης σπερματος
(μεχρι στιγμης ειμαι αιματος)

καποια στιγμη πεθαινω
το κατεψυγμενο σπερμα μου το διαλεγει ενα ζευγαρι που δεν μπορει να κανει παιδι με την παραδοσιακη μεθοδο και γεννιετε ενα ατομο,
υπαρχει καποιος συμπαντικος νομος που <<απαγορευει>> στην ψυχη μου να μπει σε αυτο το σωμα;;


Ο μόνος συμπαντικός νόμος που <<απαγορεύει>> στην ψυχή σου να μπει σε αυτό το σώμα είναι... το επίπεδο εξέλιξής σου.

Οι εξελιγμένες ψυχές, λέγεται, πως συλλαμβάνονται από Αγάπη και όχι μέσα σε κάποιον «ψυχρό» δοκιμαστικό σωλήνα !

Θα συμφωνήσω, επίσης, με την αγαπητή gretel που η άποψή της είναι όντως... πιπεράτη !



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 03:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Πολύ αργά βρήκα το χρόνο να γράψω στο θέμα που άνοιξες Unseen και έχουν ειπωθεί τόσα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα, που δεν ξέρω για ποιο από όλα να πρωτοτοποθετηθώ...
Σεβόμενη παρόλα αυτά τη χρονολογική σειρά των πραγμάτων που έχουν γραφτεί και εφόσον εξακολουθούν και παραμένουν ανοιχτά κάποια ερωτήματα, θα αναφερθώ σε ένα θέμα που άγγιξε ο mercury.

Σχετικά με το ερώτημα που έθεσε, για τον καλόγερο στο Άγιον Όρος που είναι μεν εξελιγμένος, αλλά δεν ασπάζεται τη θεωρία της Μετενσάρκωσης, ενώ κάποιος άλλος - πιθανότατα οπαδός κάποιου άλλου δόγματος - την ασπάζεται.
Ρώτησε ο mercury;

quote:
Ξαναρωτάω λοιπόν. Αυθεντική "εσωτερική φωνή" που λέει αλήθειες και δεν παραμυθιάζει διαθέτουν μόνο οι "εξελιγμένοι" οπαδοί της μετενσάρκωσης? Εσύ προσωπικά πιστευεις ότι είσαι πιο "εξελιγμένη" απο ένα μοναχό του Άγιου Όρους? Είσαι πιο "εξελιγμένη" απο ένα μύστη σαν τον Γκουρτζίεφ που δεν πίστευε στη μετενσάρκωση?

Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο να πιστεύει κανείς σε μία θεωρία και στο να έχει βιώσει αυτά που η θεωρία αυτή πρεσβεύει. Και θα τολμούσα να πω, πως ελάχιστοι πρέπει να είναι οι οπαδοί της μετενσάρκωσης που ξεκάθαρα έχουν βιώσει την αλήθεια αυτή (όπως συμβαίνει άλλωστε με κάθε άλλη θεωρία που πιστεύουμε πως ισχύει).

Διότι, αυτό το οποίο μετενσαρκώνεται δεν είναι κάποιο τμήμα της προσωπικότητάς μας. Η προσωπικότητα με το θάνατο αποσυντίθεται βαθμιαία. Κάποιο τμήμα της που είναι περισσότερο συναφές με αυτό που καλούμε "ψυχισμό", κατά τη διάρκεια της αποσύνθεσής του παραμένει για μεγάλο χρονικό διάστημα σε έναν κόσμο που μοιάζει με τον ονειρικό. Εκεί, μπορεί να βιώνει πολλών ειδών εμπειρίες, που ανάλογα με το ποιόν τους θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως κόλαση ή παράδεισος. Σ' αυτό το σημείο, δεν έχουν και μεγάλο άδικο οι χριστιανοί, ούτε όμως και αυτοί που μιλάνε για τον αστρικό κόσμο ή το "κάμα λόκα" (ο μεταθανάτιος κόσμος των επιθυμιών).

Δε θα ήθελα να αναλύσω περισσότερο το πως τα άϋλα στοιχεία μίας προσωπικότητας διαδοχικά αποσυντίθενται. Ούτως ή άλλως η διαδικασία καθεαυτή δεν έχει σημασία. Σημασία έχει όμως, πως αυτό το οποίο τελικά μένει, είναι πολύ πιο διαφορετικό από την προσωπικότητα που την έλεγαν "Μήτσο" ή "Μαρία". Αυτή πάει, πέθανε.

Ασφαλώς, όσο πιο εξελιγμένος είναι κάποιος, τόσο περισσότερο αθάνατος είναι. Αυτό σημαίνει ότι εάν η συνείδησή του ήταν εστιασμένη στο θνητό τμήμα του, για τον άνθρωπο αυτό η μετενσάρκωση δεν έχει μεγαλύτερη σημασία, από όσο θα είχε ο πλήρης αφανισμός του, ή η κατάληξή του στην κόλαση ή στον παράδεισο. Για μία διαδικασία από την οποία η συνείδηση είναι απούσα, ότι και να πούμε δε θα είναι η αλήθεια, αλλά και ότι και να υποθέσουμε, θα μπορούσε να ισχύει.

Αυτό εννοώ όταν γράφω πιο πάνω, πως έχει μεγάλη διαφορά το να έχει βιώσει κανείς τη μετενσάρκωση. Βίωση της μετενσάρκωσης θα σήμαινε μία συνεχή συνείδηση της πορείας μίας "ψυχής" από τη μία ενσάρκωση στην άλλη. Και δεδομένου ότι ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να έχει συνεχή συνείδηση ούτε κατά τη διάρκεια μίας μέρας στον καθημερινό μας υλικό κόσμο, κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο και απαιτεί τρομερή πνευματική εξέλιξη. Οπότε, στην πλειοψηφία μας μπορούμε να μιλάμε για κολάσεις, παραδείσους και μετενσαρκώσεις, σε θεωρητικό κυρίως πλαίσιο, αποφεύγοντας δογματικές θέσεις και κρίσεις για το εξελικτικό επίπεδο των άλλων ανθρώπων, που μπορεί απλά να εστιάζονται σε μία άλλη πλευρά, μίας πολύ μεγάλης και άγνωστης για τους πολλούς, αλήθειας.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 19:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ φίλε.

Πολύ μακριά είναι η υλιστική άποψη των πραγμάτων από την μετενσάρκωση.

Το οποίον και το σπέρμα σου να δώσεις "πατέρας" του εαυτού σου δεν μπορείς να γίνεις γιατί η ψυχή που ενσαρκώνει ένα σώμα δεν έχει καμία σχέση με το σπέρμα που γεννήθηκε.



με λιγα λογια λες πως μπορει η ψυχη να μει στο σωμα που
θα εχει δημιουργηθει με την βοηθεια του σπερματος μου

quote:
ΧεΧε Ωστόσο αν υπάρχουν "καρμικά κατάλοιπα" μπορεί να γεννηθείς σε μια οικογένεια που μητέρα σου είναι η "ψυχή" που σε δολοφόνησε σε προηγούμενη ενσάρκωση... έτσι για να προσπαθήσετε να τα βρείτε σε μια άλλη "σχέση" που προϋποθέτει αγάπη και στοργή.

Τρομακτικότερο έτσι? από το να είσαι πατέρας του εαυτού σου?


το ποιο τρομακτικο ειναι να αλαξουμε θεση με το ιγκουανα μου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 19:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ποιο τρομακτικο ειναι να αλαξουμε θεση με το ιγκουανα μου

Xε χε πλάκα θα είχε. Αυτό ανήκει στα χωράφια της μετεμψύχωσης.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 21:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Αν και έχω παρακολουθήσει το θέμα αυτό από τότε που ξεκίνησε
δεν είχα την ευκαιρία να τοποθετηθώ. Έτσι αναγκαστικά θα αναφερθώ
τώρα σε κάποια σημεία, κάποια από τα οποία αναπτύχθηκαν πριν από
αρκετά μηνύματα. Και ίσως το μήνυμά μου να είναι κάπως μακροσκελές...

Dying_Incubus:

quote:

Μετεμψύχωση είναι το πέρασμα της ψυχής από ένα στάδιο σε ένα άλλο (συνήθως ανώτερο).
Η ψυχή δηλαδή μπορεί να εξελιχθεί από το φυτικό στο ζωϊκό βασίλειο μέσα από ένα σύνολο ενσαρκώσεων έως ότου να γίνει Θεός.

Χαρακτηριστικά μπορούμε να πούμε οτι έχουμε την πορεία:

Φυτό ---> Ζώο ---> Άνθρωπος ---> Θεός

Μετενσάρκωση είναι η ενσάρκωση της ψυχής σε ένα άλλο ανθρώπινο σώμα κατά την γέννηση του.

Νομίζω πως θα ήταν σημαντικό να διαχωριστούν αυτές οι 2 έννοιες γιατί πολύ συχνά συγχέονται.


Επειδή όπως παρατήρησα, δεν υπήρξε πιό κάτω άλλη αναφορά που να
σχετίζεται με τη σχέση αυτών των δύο έννοιών, θα ήθελα να γράψω
πάνω σε αυτό:
Συνειδητοποιώ όσο διαβάσω ή συζητώ για τις δύο αυτές έννοιες ότι υπάρχουν
διαφορετικές απόψεις, που δεν ταυτίζονται.
Για την μετεμψύχωση για παράδειγμα, έχω ακούσει ότι είναι μεν
το πέρασμα της ψυχής από ένα στάδιο σε ένα άλλο,
αλλά ότι αυτό δε συνεπάγεται την πορεία που αναφέρει ο αγαπητός
Dying_Incubus.
Συγκεκριμένα άκουσα ότι ένας άνθρωπος μπορεί στην επόμενη ζωή να
είναι γάτα, σκύλος, άλογο, ή κάποιο άλλο ζώο. Μάλιστα, κατά αυτήν
την άποψη, η γάτα ήταν ένα ον πιό εξελιγμένο από τον άνθρωπο,
πιό κοντά στη νιρβάνα.
Δηλαδή, για τους οπαδούς της μετεμψύχωσης φαίνεται να μην
ισχύει απαραίτητα ο "Θεοσοφικός" εξελιχτικός νόμος
που αναφέρει ο Dying_Incubus.
Βέβαια, μια τέτοια προοπτική εμένα προσωπικά μου προκαλεί
μεγάλη αναστάτωση...

Όσον αφορά τώρα την έννοια της μετενσάρκωσης, όπως εγώ το έχω
αντιληφθεί, αφενώς καλύπτει και την έννοια της μετεμψύχωσης
όπως την παρουσιάζει ο Dying_Incubus, δηλαδή δεν αποτελεί μόνο
ενσάρκωση ψυχής από άνθρωπο σε άνθρωπο στην πορεία της ιστορίας,
αλλά περιλαμβάνει και την πορεία από πέτρα σε φυτό, σε ζώο, σε
άνθρωπο, σε Θεό, μέσα βέβαια σε πολύ μεγάλα χρονικά πλαίσια.

Εν κατακλείδει, σύμφωνα με τη δική μου κατανόηση,
η οποία βέβαια αποτελεί αντικείμενο ερώτησης και έρευνας,
για την παρούσα συζήτηση:

Μετεμψύχωση είναι η μετάβαση της ψυχής από ον σε ον
ανεξάρτητα από την δεδομένη "Θεοσοφικής συγγένειας"
εξελιχτική πορεία: Ορυκτό -Φυτό -Ζώο -Άνθρωπος -Θεός

ενώ,

Μετενσάρκωση είναι η μετάβαση της ψυχής από ον σε όν
σε σχέση με τη δεδομένη "Θεοσοφικής συγγένειας"
εξελιχτική πορεία: Ορυκτό -Φυτό -Ζώο -Άνθρωπος -Θεός
και με τη διευκρύνηση ότι αυτό που μεταβιβάζεται δεν
είναι η προσωπικότητα, αλλά η ατομικότητα.


Diostas:
Αναφέρθηκε στη δομή και οργάνωση του σύμπαντος...
Σύμφωνα με το Ερμητικό ρητό:
"Όπως είναι πάνω έτσι είναι και κάτω", δηλαδή το νόμο της αναλογίας,
οφείλουμε να εξετάσουμε συνολικά τη δομή, οργάνωση, εξέλιξη της
φύσης ως σύνολο για να μπορέσουμε να φτάσουμε σε ένα συμπέρασμα
σχετικό με την μετενσάρκωση ή μετεμψύχωση ή κάτι άλλο.
Σε αυτή την έρευνά μας, θα μας βοηθήσει η κατανόηση συμπαντικής
ισχύος νόμων όπως
ο νόμος των κύκλων,
σύμφωνα με τον οποίο η φύση ανακυκλώνει τον εαυτό της, σε συνδυασμό με τον
νόμο των διαστάσεων
σύμφωνα με τον οποίο, η συνολική "διάνοια", ή το "αποτέλεσμα" μιας
δεδομένης οργάνωσης σε μια ν διάσταση ή επίπεδο, αποτελεί ον μιας
ν+1 διάστασης ή επιπεδου.
Η ανακύκλωση και η εξέλιξη, που περιγράφουν οι δύο αυτοί νόμοι,
μπορούν ενδεχομένως να μας διαφωτίσουν.
Κατά την άποψή μου και σύμφωνα με τους παραπάνω νόμους,
ερχόμαστε κοντύτερα στην έννοια της μετενσάρκωσης, όπως την
περιέγραψα, αλλά ακόμη μπορούμε να δεχτούμε και την έννοια μιας
"πολυψυχής", που αποκτά ατομικότητα σε παραπάνω επίπεδο,
δηλαδή, οι "ψυχές" πολλών σκύλων -π.χ.- θα δώσουν σε παραπάνω
επίπεδο την ψυχή ενός ανθρώπου, ενώ πολλές ψυχές ανθρώπου θα
δώσουν την ψυχή ενός ανώτερου όντος...

quote:
"Αν δεν μάθουμε να σκεφτόμαστε Συμπαντικά- θα μείνουμε στο επίπεδο της κότας, που πέραν από το κοτέτσι που γεννήθηκε και κλωσάει- δεν ξέρει απολύτως τίποτε."

το ερώτημα που θέλουμε να διερευνήσουμε είναι:

ποιά από τις θεωρίες εξυπηρετεί καλύτερα τις προσωπικές μας προσδοκίες;
δηλαδή
τι είναι αυτό που μας ικανοποιεί και μας καλύπτει
και αν ναι, τότε
από ποιά άποψη, συναισθηματική, νοητική και βασισμένη που,
σε κάποια ανώτερα ιδανικά, όπως η αγάπη, η δικαιοσύνη, η αρμονία, τί;

ή

ποιά από τις θεωρίες μπορεί να ερμηνεύσει καλύτερα
την εξέλιξη του συνόλου, της φύσης, του σύμπαντος..

Αντί λοιπόν να ρωτούμε "ποιό είναι το παρελθόν και η μοίρα μας",
μπορούμε να αλλάξουμε την ερώτηση: "πώς λειτουργεί εξελιχτηκά το
σύστημα, μέρος του οποίου είμαστε και εμείς"

Mercury
Σχετικά με τις αναδρομές...
και το γεγονός ότι πολλοί ανάμεσά μας κατάγονται από πρίγκηπες
και μύστες.
Και βέβαια, μιλάμε για μια πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ εγωιστική
θέση, αφού θέλουμε να ήμασταν κάτι το τόσο σημαντικό...


quote:
"Τίποτα το πρωτοφανές", μου λέει ψύχραιμα,"έχω δει τουλάχιστον 3-4 τέτοιες κυρίες που ήταν ο Χριστός στην προηγούμενη ενσάρκωση", "αρκετούς Μεγαλέξανδρους,Κλεοπάτρες,Ναπολέοντες και γενικά όλη την ιστορία του άνθρώπινου είδους"...Τάβλα ο δικός σου...

Τί να πω...
Ένας φίλος, που παλαιότερα υπνώτιζε (τώρα πιά αρνείται να το κάνει
λόγω συνειδήσεως) και όπως μου είπε έχει υπνωτίσει και "μεταφέρει"
σε προηγούμενες ενσαρκώσεις αρκετά άτομα, δεν έχει συναντήσει κανέναν
που να ήταν κάτι το σημαντικό, όπως π.χ. Φαραώ, Μύστης, βασιλιάς,
Κλεοπάτρα, Τουταγχαμών, Χίτλερ κ.α.
Τώρα, μπορεί και να συνέπεσε, και να "μετέφερε" ο εν λόγω υπνωτιστής
μόνο ΑΧΠ (άτομα χαμηλής...) γι αυτό και δεν έτυχε να πέσει πάνω σε
κανένα γουάου...
Τί λέτε;

Από την άλλη, και εγώ έχω υπνωτιστεί από (γνωστό υπνωτιστή)
και σε προηγούμενη ενσάρκωση "ήθελα" να ήμουνα γκέϊ Γερμανός,
που μεταναστεύει στην Αμερική και αυτοκτονεί πέφτοντας στις
γραμμές του μετρό (πρόσφατη ενσάρκωση) ενώ παλαιότερα ήμουν
μια απείρου κάλους, εξυπνάδας και γλυκήτητας Αγγλίδα ζωγράφος,
με ευγενική καταγωγή, κόρη (τουλάχιστον) στρατηγού
που βρέθηκε στην Ινδία και ενώ έλιωνα από τον καρκίνο, (η φυματίωση
δε θυμάμαι πιό από τα δύο),ο πανέμορφος, αξιαγάπητος και αφοσιωμένος
μου σύντροφος εκλαιγε στο πλευρό μου και με αποχαιρετούσε...

Βέβαια, όταν μέσα από την (πολύ ελαφριά) κατάσταση ύπνωσής μου
"ξύπνησα" και διαβεβαίωσα τον υπνωτιστή μου ότι όχι μόνο δεν είχα
υπνωτιστεί, αλλά διηγόμουν τους ευσεβείς μου πόθους και φαντασιώσεις,
αυτός αρνούνταν το γεγονός ότι δεν έχω υπνωτιστεί και προσπαθούσε
να με πείσει ότι ήταν η άρνησή μου να δεχτώ τα συγκλονιστικά
αντικείμενα, που του "εκμυστηρεύτηκα", ο λόγος που έλεγα ότι
-η καημένη- δεν υπνωτίστηκα!...

Και μετά άκουσα και για άλλους που υπνωτίστηκαν...
Κάποια Κλεοπάτρα, ένας Άγιος -δε θυμάμαι ποιός- κ.λ.π.

Για να τελειώσω κάπου αυτό το μήνυμα...
Άλλο τί θέλουμε να πιστεύουμε, και άλλο η αλήθεια!
Αν και βέβαια, το πρώτο μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις
να αποδεικνύεται και ψυχοθεραπευτικό

Edited by - λίλιθ on 24/09/2006 21:29:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 22:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

Αυτό που αναφέρθηκε από την φίλη Unseen

quote:
Σκεφτόμουν μόλις το εξής: από τις επιθανάτιες εμπειρίες διαφόρων ανθρώπων βλέπουμε ότι όσοι πιστεύουν στον χριστιανισμό, συναντούν φιγούρες της χριστιανικής εκκλησίας (αγίους, αγγέλους κτλ), όσοι πιστεύουν στον μωαμεθανισμό, συναντούν ουρί και πιλάφια, οι βουδιστές ατενίζουν τη νιρβάνα και τον Βούδα, οι ινδουιστές ενδεχομένως τον Βισνού, οι ινδιάνοι τα πνεύματα των προγόνων τους και τον Μανιτού, τέλος πάντων καθένας, ανάλογα με το σύστημα πίστης του, αντικρίζει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΕΙ

είναι κάτι που με είχε προβληματίσει αρκετά στο παρελθόν. Κατά την δική μου πάντα άποψη υπάρχουν οντότητες οι οποίες όμως δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη ή έστω αναγνωρίσιμη με τα ανθρώπινα δεδομένα μορφή. Έτσι όταν ένας άνθρωπος έρχεται αντιμέτωπος με μια τέτοια οντότητα το μυαλό του την μεταφράζει ως την οντότητα που αναγνωρίζει, πιστεύει κ.τ.λ. ή η οντότητα επιλέγει να εμφανιστεί σε αυτόν με την μορφή που είναι οικία για αυτόν.

Αυτό όμως αν γίνει δεκτό ως μια αλήθεια έχει μια πιο βαθιά επέκταση τουλάχιστον κατά τον δικό μου τρόπο σκέψεως, ότι στην πραγματικότητα οι οντότητες αυτές δεν ενδιαφέρονται διόλου για το πώς τις ονομάζουμε ή για το πια μορφή τους δίνουμε, γνωρίζουν ότι οι διάφορες θρησκείες μας βοηθούν στο να έρθουμε πιο κοντά στα πιστεύω μας και κατά επέκταση πιο κοντά σε εκείνες, γνωρίζουν ότι η ανθρώπινη φύση χρειάζεται την εικόνα, την διευκρίνιση, το άγγιγμα, την οριοθέτηση για να λειτουργήσει και δεν σκοπεύουν να κλονίσουν ή να ταράξουν το πιστεύω κάποιου. Το χρησιμοποιούν κατά κάποιο τρόπο για να έχουν τον τρόπο επικοινωνίας που χρειάζεται ο καθένας προκειμένου να εξελιχθεί και βάση αυτού παίρνουν ή επιτρέπουν σε κάποιον να μεταφράσει την μορφή τους κατά βούληση.

Αν για κάποιο λόγο έπρεπε όλοι να ζωγραφίσουμε και να απεικονίσουμε την αγάπη ή την πίστη σε έναν πίνακα ο καθένας θα επέλεγε κάτι βάση της ψυχοσύνθεσης του. Όλοι στον πινακά τους θα αναγνώριζαν την ουσία αυτή μα θα δυσκολευόντουσαν ή θα ήταν αδύνατον να την αναγνωρίσουν στον πίνακα κάποιου άλλου. Η ουσία όμως του κάθε πίνακα θα ήταν πάντα η ίδια η εικόνα ωστόσο ποτέ.

Αν μπορούσαμε να φύγουμε από τα δεσμά του πινακά μας και να επιλέξουμε ένα κομμάτι σοφίας του κάθε πίνακα ίσως κάποτε να φτάναμε πιο κοντά στην αλήθεια, πιο κοντά σε αυτές τις οντότητες, και αυτό νομίζω το καταλαβαίνει κάθε ένας που μεγάλωσε ως Χριστιανός (με το πιστεύω δηλαδή της μίας και μοναδικής ενσαρκωμένης ζωής ), το μεγαλύτερο εμπόδιο να πιστέψει στην μετενσάρκωση ή μετεμψύχωση ήταν ο πίνακας που του ζωγράφισαν όσο ήταν ακόμα μικρός.

Αυτά ήταν απλά μια δική μου σκέψη πάνω σε αυτό το θέμα γιατί κατά τα άλλα πιστεύω πως την αλήθεια για την μεταθανάτιο ζωή μόνο να την υποπτευόμαστε μας επιτρέπεται για την ώρα.

Εκείνο που όμως θα αναρωτιέμαι πιθανόν για πάντα είναι αν αυτή η αλήθεια είναι μόνο μία, αν δηλαδή έχουμε όλοι την ίδια πορεία μεταθάνατον ή αν οι αλήθειες τελικά είναι πολλές, αν είμαστε σύνολα ψυχών με διαφορετικά χαρακτηριστικά όπου κάθε σύνολο έχει μια ξεχωριστή πορεία μετά, άσχετα με το αν επανέρχεται ή όχι.

Για να μην ξεφύγω όμως απο το θέμα και το γενικεύσω θα θελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με αυτό, αν τελικά επαναρχόμαστε σε αυτή την ζωή ξανά και ξανά, είμαστε όλοι άνθρωποι - μαθητές; ή υπάρχουν αναμεσά μας και άλλες οντότητες με ανθρώπινη μορφή σε βοήθεια της εξελιξής μας ή και όντα αρνητικά με ανθρώπινη μορφή ενσαρκωμένα για την καθυστέρηση της εξελιξής μας;

Υ.Γ. Επειδή ήταν γρήγορη η ανάγνωση που έκανα σε αυτό το θέμα αν αυτό έχει ξανα αναφερθεί απλά αγνοήστε το.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy