ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ο 100στος πιθηκος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 14:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

medtech

Oχι δεν παυει να ειναι υποκειμενικο...

Εισαστε φιλοι/γνωστοι συγγενεις και ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ο ενας τις συνηθιες του αλλου.



το οτι ειμαστε συγγενεις ή φιλοι μας δινει την δυνατοτητα να παρατηρησουμε το φαινομενο

αλλά τι σχεση εχει με το οτι εγω "θυμαμαι" πχ ενω οδηγω εναν παλιο γνωστο, ή πελατη, ή καποιο γεγονος και πριν το πω στην γυναικα μου, το λεει αυτη?

τα εισαγωγικα τα εβαλα στο "θυμαμαι" γιατι δεν γνωριζω σε ποιου το μυαλο πρωτοδημιουργηθηκε η σκεψη


quote:

Επισης ξεχνας ποσες φορες λες κατι που ποτε δεν περασε απο το μυαλο των αλλων ακομα και εαν ειναι συγγενεις σου (πολωση επιβεβαιωσης Jonnie...).



αν ηταν ετσι θα λεγαμε ολοι τα ιδια πραγματα καλη μου medtech

τις κοινες σκεψεις με τους αγνωστους σε μας, δεν μπορουμε να τις παρατηρησουμε καν - το υποψιαζομαι οτι συμβαινει, αλλά ειναι οντως υποκειμενικη αποψη, οπότε το προσπερναμε


quote:

Εγω σε ξαναρωταω αν η ιστορια με τα 100 πιθηκια ισχυει (θαυματουργη μεταδοση γνωσης) γιατι οταν εμαθα εγω μαθηματικα δεν το εμαθαν και ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι?



με ρωτας να απαντησω σε κατι που δεν παρατηρησα ο ιδιος, ουτε μπορω να επιβεβαιωσω με καποιον τροπο

εγω θα σε ρωτησω κατι που μπορεις να απαντησεις: γιατι τα καρδιακα κυτταρα ενω αναπτυσονται και πολλαπλασιαζονται θαυμασια στο εργαστηριο, δεν παιρνουν το σχημα της καρδιας?

κατι που κανουν αν βρισκονται μεσα στο σωμα του εμβρυου


quote:

quote:
Οι περισσότεροι από τους επονομαζόμενους «φυσικούς νόμους»
είναι περισσότερο συνήθειες.

Επειδη ετσι λεει ο Rupert...



εχει δικιο και τον δικαιωνει η μοντερνα φυσικη

ο χρονος πχ δεν εχει σταθερο μεγεθος - το δευτερολεπτο ειχε απειρη διαρκεια στο ξεκινημα του μπιγκ μπανγκ και οσο ο χωροχρονος διαστελλοταν, αρχισε σταδιακα να "μικραινει" ωστε σημερα να το θεωρουμε ως σταθερο μετρο χρονου

και ομως συνεχιζει να "μικραινει" αφου το συμπαν εξακολουθει να διαστελλεται


το ιδιο με την ταχυτητα του φωτος: δεν ειναι σταθερη

σε εργαστηριακες συνθηκες κατορθωσαν να το σταματησουν μαλιστα


οσο για την βαρυτητα, αυτη δεν λεει να συμμορφωθει ωστε να την εννοποιησουν με τις αλλες δυναμεις - παρουσιαζεται ασθενεστερη απο ο,τι θαπρεπε


quote:

Το προβλημα ειναι οτι για να προβιβαστει μια υποθεση σε επιστημονικη θεωρια πρεπει υποστηριζεται απο αξιολογα στοιχεια ενω οι ιδεες σου κυριε Sheldrake παραμενουν στο επιπεδο της υποθεσης...



το ιδιο δεν συνεβει με ολες σχεδον τις θεωριες?

τον Δαρβινο πχ τον θεωρουσαν παλαβο και αθεο οι συναδελφοι της εποχης του


quote:

Εξελισσονται ΟΝΤΩΣ οι φυσικοι νομοι ή εξελισεται η ανθρωπινη κατανοηση αναφορικα με αυτους?



για μενα ειναι φιλοσοφικο το ερωτημα, γιατι παντα η ανθρωπινη αντιληψη θα θετει ορια στην κατανοηση


quote:

quote:

Οι συνήθειες της φύσης εξαρτούνται από μη-τοπικές ενισχύσεις ομοιότητας.

Με κάποιο είδος συντονισμού ή αντήχησης, τα μοντέλα δραστηριότητας σε αυτο-οργανωμένα συστήματα επηρεάζονται από παρόμοια μοντέλα από το παρελθόν,προσδίδοντας σε κάθε είδος και κάθε αυτο-οργανωμένο σύστημα συλλογική μνήμη.


Λαθος,λαθος,λαθος...Τα ενστικτα κληρονομουνται οχι ομως και οι αναμνησεις...



δεν εννοει τις αναμνησεις νομιζω, αλλά αυτο που ο Γιουνγκ ονομασε "συλλογικο ασυνειδητο" της ανθρωποτητας, μελετωντας τον ανθρωπο

ο Sheldrake ως βιολογος εξεταζει αυτο-οργανωμενα συστηματα

αυτοοργανωμενα συστηματα ομως ειναι και οι κρυσταλλικες δομες, αρα κατα την γνωμη μου η Φυση μπορει να εχει "μνημη"


quote:

Μπορουμε να ελεγξουμε εαν τα μωρα θυμουνται τι εκανε η προγιαγια τους πριν απο 200 χρονια?



εχεις δει γεννα στο νερο?

το μωρο δεν αναπνεει το νερο, δεν ταραζεται, πλεει ευτυχισμενο και ανεβαινει ακοπα στην επιφανεια για να παρει ανασα

τι θυμαται αραγε?

εγω νομιζω οτι θυμαται τους προγονους μας υδροβιους πιθηκους


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 14:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

OANNHSEA

Συγγνώμη για την παρέμβαση....
Φίλε jonniebegood, τα μαθηματικά που έγραψες και το αμέσως επόμενο post πιστεύω ότι ανήκουν στην θεωρία της γραμμικότητας και όχι σε άλλες θεωρήσεις...
Κλείνω την παρένθεση.



τα μαθηματικα τα πετυχα τυχαια και μ αρεσαν!

το αρθρο το ειχα σωσμενο και το εριξα για συζητηση


ΥΓ. οι παρεμβασεις σου φιλε μου ειναι παντα καλοδεχουμενες


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 15:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το οτι ειμαστε συγγενεις ή φιλοι μας δινει την δυνατοτητα να παρατηρησουμε το φαινομενο

Και εαν εισουν μεταξυ αγνωστων θα ειχες την ιδια επιτυχια στο υποτιθεμενο "μαντεμα"?

quote:
αν ηταν ετσι θα λεγαμε ολοι τα ιδια πραγματα καλη μου medtech

Γιατι λοιπον ΔΕΝ λεμε ολοι τα ιδια πραγματα?Ποιος πανγκακιστος κανει παρεμβολες στα δοξασμενα μορφογεννητικα πεδια του Sheldrake?

Τζονι πηγαινε να μελετησεις την θεωρια της εξελιξης.

quote:
εγω θα σε ρωτησω κατι που μπορεις να απαντησεις: γιατι τα καρδιακα κυτταρα ενω αναπτυσονται και πολλαπλασιαζονται θαυμασια στο εργαστηριο, δεν παιρνουν το σχημα της καρδιας?

κατι που κανουν αν βρισκονται μεσα στο σωμα του εμβρυου


Γιατι στο σωμα του εμβρυου παραγονται πρωτεινες που κατευθυνουν την μορφοποιηση τους στο σχημα της καρδιας.

Αν τα μορφογεννητικα πεδια του Sheldrake υπαρχουν γιατι ειναι ανικανα να κατευθυνουν την μορφοποιηση τους σε σχημα καρδιας και ΕΞΩ απο το σωμα??

Επιπλεον περιεγραψε μου την μεθοδο εντοπισμου ενος μορφογεννετικου πεδιου...


quote:
χει δικιο και τον δικαιωνει η μοντερνα φυσικη

Η μοντερνα φυσικη θεωρει οτι οι νομοι ειναι "συνηθειες"?!!!!!!!

quote:
ο χρονος πχ δεν εχει σταθερο μεγεθος - το δευτερολεπτο ειχε απειρη διαρκεια στο ξεκινημα του μπιγκ μπανγκ και οσο ο χωροχρονος διαστελλοταν, αρχισε σταδιακα να "μικραινει" ωστε σημερα να το θεωρουμε ως σταθερο μετρο χρονου
και ομως συνεχιζει να "μικραινει" αφου το συμπαν εξακολουθει να διαστελλεται
το ιδιο με την ταχυτητα του φωτος: δεν ειναι σταθερη
σε εργαστηριακες συνθηκες κατορθωσαν να το σταματησουν μαλιστα
οσο για την βαρυτητα, αυτη δεν λεει να συμμορφωθει ωστε να την εννοποιησουν με τις αλλες δυναμεις - παρουσιαζεται ασθενεστερη απο ο,τι θαπρεπε

Εδω αναφερεσαι σε μεταβολη φυσικων μεγεθων και διαστασεων.Οταν ο ανθρωπος νομιζε αυτα τα μεγεθη σταθερα οπως του υποδεικνυαν οι μετρησεις του,ειχε κατασκευασει και τους αναλογους νομους.Οταν οι νεες μετρησεις του εδειξαν οτι τα μεγεθη που νομιζε σταθερα μεταβαλονται,αναλογα μεταβαλε και τους νομους...

quote:
το ιδιο δεν συνεβει με ολες σχεδον τις θεωριες?

τον Δαρβινο πχ τον θεωρουσαν παλαβο και αθεο οι συναδελφοι της εποχης του


Αντε παλι.Αμα ο Sheldrake καταφερει να φερει αποδειξεις θα γινει δεκτος με ανοιχτες αγκαλες.Προς το παρον επιχειρηματολογει απο την αγνοια (κυριως την ΔΙΚΗ του αγνοια πανω στην λειτουργια των γονιδιων,την θεωρια της εξελιξης κτλ) και δεν εχει ιχνος αποδειξης της υπαρξης των μορφογεννητικων πεδιων...


quote:
εχεις δει γεννα στο νερο?
το μωρο δεν αναπνεει το νερο, δεν ταραζεται, πλεει ευτυχισμενο και ανεβαινει ακοπα στην επιφανεια για να παρει ανασα
τι θυμαται αραγε?
εγω νομιζω οτι θυμαται τους προγονους μας υδροβιους πιθηκους

Η τα ενστικτα που ειναι φυτεμενα στο στελεχος του εγκεφαλου του ενεργοποιουνται τοτε....

(Παρεπιπτοντως αν κοιταξεις τον εγκεφαλο του ανθρωπου και πως ειναι διαμορφωμενος σε συγκριση με τους εγκεφαλους των ερπετων και των θηλαστικων βλεπεις για αλλη μια φορα να επιβεβαιωνεται η θεωρια της εξελιξης).

Η τυχαινει η ανωση να το σπρωχνει προς τα πανω και ανεβαινοτας το νινι παιρνει και την τζουρα του απο αερα...

Αν επισης ισχυουν τα μορφογεννητικα πεδια,γιατι δεν ειναι ολα ενα?Πως τα διαφορα μορφογεννητικα πεδια καταφερνουν να βγαζουν διαφορετικα οντα και διαφορετικη συμπεριφορα των διαφορων καταστασεων της υλης?

Η θεωρια της εξελιξης απο την αλλη εξηγει:

α)την ποικιλομορφια της ζωης
β)τα υπολειματικα οργανα που κουβαλαμε
γ)τα ομολογα οργανα
δ)τις διαφορες συμβιωτικες σχεσεις μεταξυ διαφορων μορφων ζωης

και πολλα αλλα που δεν εξηγουνται ουτε με τα μορφογεννετικα πεδια ουτε με τις διαφορες κοσμογονιες.

μεχρι ο κυριος Rupert Sheldrake μας περιγραψει πειραμα με το οποιο να εντοπιζεται μορφογεννητικο πεδιο θα προτιμω την θεωρια της εξελιξης με την πληθωρα στοιχειων υπερ της.

Jonnie σε συμβουλευω να πας να μελετησεις την θεωρια της εξελιξης.

Σου ξανατονιζω οτι ο Sheldrake δεν εχει ιχνος αποδειξης και επιχειρηματολογει απο την αγνοια (κυριως την ΔΙΚΗ του αγνοια...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 02:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

medtech

Και εαν εισουν μεταξυ αγνωστων θα ειχες την ιδια επιτυχια στο υποτιθεμενο "μαντεμα"?



πως μπορω να διαπιστωσω αν σκεφτομαι το ιδιο πραγμα με εναν αγνωστο, αφου δεν μιλαμε?

αληθεια, οταν σε κοιτανε, γυρνας?


quote:

Τζονι πηγαινε να μελετησεις την θεωρια της εξελιξης.



θα την παρω απο την αρχη, στο υποσχομαι - μονο που εγω δεν πιστευω σε ευαγγελια, και ειμαι ευελικτος στο να ερευνω και αλλες θεωριες


quote:

Αν τα μορφογεννητικα πεδια του Sheldrake υπαρχουν γιατι ειναι ανικανα να κατευθυνουν την μορφοποιηση τους σε σχημα καρδιας και ΕΞΩ απο το σωμα??



γιατι το ανθρωπινο μορφογεννητικο πεδιο εκδηλωνεται δημιουργωντας οργανα μονο μεσα στο ανθρωπινο σωμα, αφου το σωμα ειναι το ολιστικο αποτελεσμα του πεδιου


quote:

Επιπλεον περιεγραψε μου την μεθοδο εντοπισμου ενος μορφογεννετικου πεδιου...



βαλε ασπιρινες σε νερο και φτιαξε ενα υπερκορεσμενο διαλυμα

αστο και περιμενε κανα μηνα - το σαλικυλικο οξυ κρυσταλλωνεται μεσα στο νερο

παρατηρησε την αναπτυξη των κρυσταλλων και πες μου αν οφειλεται μονο σε χημικους δεσμους


quote:

Η μοντερνα φυσικη θεωρει οτι οι νομοι ειναι "συνηθειες"?!!!!!!!



αφου δεν τους δεχεται ως σταθερους, ναι


quote:

Εδω αναφερεσαι σε μεταβολη φυσικων μεγεθων και διαστασεων.



διαστασεων?


quote:

Οταν ο ανθρωπος νομιζε αυτα τα μεγεθη σταθερα οπως του υποδεικνυαν οι μετρησεις του,ειχε κατασκευασει και τους αναλογους νομους.Οταν οι νεες μετρησεις του εδειξαν οτι τα μεγεθη που νομιζε σταθερα μεταβαλονται,αναλογα μεταβαλε και τους νομους...



το ιδιο συμβαινει και τωρα, το ιδιο θα συμβαινει και σε 300 χρονια


quote:

Αμα ο Sheldrake καταφερει να φερει αποδειξεις θα γινει δεκτος με ανοιχτες αγκαλες.



αν κρινω απο την ιστορια, μαλλον καποιος αλλος θα φερει τις αποδειξεις

οπως συνεβει με την πενικιλλινη - αλλος την ανακαλυψε τυχαια απο την μουχλα σε καλλιεργεια μικροβιων παρατημενου τριβλιου Πετρι, και αλλος ανακαλυψε την χρηση της ως αντιβιοτικο


quote:

(Παρεπιπτοντως αν κοιταξεις τον εγκεφαλο του ανθρωπου και πως ειναι διαμορφωμενος σε συγκριση με τους εγκεφαλους των ερπετων και των θηλαστικων βλεπεις για αλλη μια φορα να επιβεβαιωνεται η θεωρια της εξελιξης).



αυτα τα γνωριζω

για τον υδροβιο πιθηκο προγονο μας μιλησα


quote:

Αν επισης ισχυουν τα μορφογεννητικα πεδια,γιατι δεν ειναι ολα ενα?Πως τα διαφορα μορφογεννητικα πεδια καταφερνουν να βγαζουν διαφορετικα οντα και διαφορετικη συμπεριφορα των διαφορων καταστασεων της υλης?



μα γι αυτο μιλαμε στον πληθυντικο γι αυτα

δεν ειναι ενα


quote:

Jonnie σε συμβουλευω να πας να μελετησεις την θεωρια της εξελιξης.



θα κανω και ιδιαιτερα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 00:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως μπορω να διαπιστωσω αν σκεφτομαι το ιδιο πραγμα με εναν αγνωστο, αφου δεν μιλαμε?

αληθεια, οταν σε κοιτανε, γυρνας?


1.Γιαυτο και ισως πρεπει να εκτελεσεις πειραμα οπου τον αγνωστο γνωριζει ανεξαρτητος παρατηρητης και εκτιμητης των αποτελεσματων...

2.Εχεις σκεφτει οτι με την ακρη του ματιου σου εχεις δει φευγαλεα εκεινον που σε κοιταζει και οτι αυτη η σκεψη υποσυνειδητα ειναι η πηγη του συναισθηματος οτι "καποιος με παρατηρει" και οχι καποια εκτη αισθηση?

quote:
βαλε ασπιρινες σε νερο και φτιαξε ενα υπερκορεσμενο διαλυμα

αστο και περιμενε κανα μηνα - το σαλικυλικο οξυ κρυσταλλωνεται μεσα στο νερο

παρατηρησε την αναπτυξη των κρυσταλλων και πες μου αν οφειλεται μονο σε χημικους δεσμους


Αυτο ΔΕΝ ειναι αποδειξη υπαρξης μορφογεννητικων πεδιων...

Μην επιχειρηματολογεις απο την αγνοια JBG...


quote:
γιατι το ανθρωπινο μορφογεννητικο πεδιο εκδηλωνεται δημιουργωντας οργανα μονο μεσα στο ανθρωπινο σωμα, αφου το σωμα ειναι το ολιστικο αποτελεσμα του πεδιου


H γιατι μοργογεννητικο πεδιο δεν υπαρχει και ειδικα γονιδια των οποιων η εκφραση αναστελλεται μετα την ολοκληρωση της δημιουργιας του εμβρυου,ειναι αυτα που κατευθυνουν που θα παει το καθε κυτταρο και που οχι...

Περιεγραψε μου βρε Τζονι,μεθοδο εντοπισμου ενος μορφογεννητικου πεδιου...


quote:
αυτα τα γνωριζω

για τον υδροβιο πιθηκο προγονο μας μιλησα



Και εγω περιεγραψα μηχανισμο γεννετικης μεταβιβασης των ενστικτων...

quote:
μα γι αυτο μιλαμε στον πληθυντικο γι αυτα

δεν ειναι ενα


Αποδειξε μου την υπαρξη εστω ΕΝΟΣ μορφογεννετικου πεδιου και εγω θα το βουλωσω.

quote:
αν κρινω απο την ιστορια, μαλλον καποιος αλλος θα φερει τις αποδειξεις

οπως συνεβει με την πενικιλλινη - αλλος την ανακαλυψε τυχαια απο την μουχλα σε καλλιεργεια μικροβιων παρατημενου τριβλιου Πετρι, και αλλος ανακαλυψε την χρηση της ως αντιβιοτικο


Ναι αλλα η υπαρξη του μοριου της ειναι ΑΝΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗ...Μεθοδοι παρασκευης και απομονωσης της ειναι διαθεσιμες σε ολους οσους θελησουν να την εντοπισουν και να την απομονωσουν.

Ενω η υποθεση υπαρξης μορφογεννητικων υποστηριζεται μονο απο επιχειρηματολογια απο την αγνοια (κυριως την αγνοια του δημιουργου της...).

Πηγαινε να μελετησεις την θεωρια της εξελιξης JBG...

Πολλες απο τις αποριες σου απαντωνται απο την θεωρια της Εξελιξης και την γονιδιακη εκφραση.

www.talkorigins.org


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 03:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

medtech

1.Γιαυτο και ισως πρεπει να εκτελεσεις πειραμα οπου τον αγνωστο γνωριζει ανεξαρτητος παρατηρητης και εκτιμητης των αποτελεσματων...



ποιος ειναι αυτος ο ανεξαρτητος παρατηρητης και πως θα πεισει αγνωστους να συμμετασχουν?

αν θελεις πειραματα, ανετρεξε στον παλιο καλο Ραϊν

εγω αναφερω προσωπικα βιωματα οσον αφορα την με καποιο αγνωστο ακομη στην επιστημη τροπο μεταδωσης της σκεψης


quote:

2.Εχεις σκεφτει οτι με την ακρη του ματιου σου εχεις δει φευγαλεα εκεινον που σε κοιταζει και οτι αυτη η σκεψη υποσυνειδητα ειναι η πηγη του συναισθηματος οτι "καποιος με παρατηρει" και οχι καποια εκτη αισθηση?



οταν συνεβει σε σενα (γιατι ειμαι σιγουρος οτι σου εχει συμβει) ειχες παντα την δυνατοτητα της ακρης του ματιου?

δεν γυρισες ποτε ενστικτωδως το κεφαλι για να διαπιστωσεις οτι καποιος σε κοιταει?

εγω θυμαμαι πολλες απορημενες φατσες να με κοιτανε, οπως κοιταω και εγω καποιον που γυριζει και με κοιταει, ενω τον κοιταω απο πισω


quote:

quote:
βαλε ασπιρινες σε νερο και φτιαξε ενα υπερκορεσμενο διαλυμα

αστο και περιμενε κανα μηνα - το σαλικυλικο οξυ κρυσταλλωνεται μεσα στο νερο

παρατηρησε την αναπτυξη των κρυσταλλων και πες μου αν οφειλεται μονο σε χημικους δεσμους


Αυτο ΔΕΝ ειναι αποδειξη υπαρξης μορφογεννητικων πεδιων...



εγω δεν μιλησα για αποδειξη, σου προτεινα να το κανεις, να το παρατηρεις ενω εξελισεται και μετα να μου πεις την γνωμη σου


quote:

Μην επιχειρηματολογεις απο την αγνοια JBG...



ευχαριστω για τα καλα σου λογια!


quote:

Περιεγραψε μου βρε Τζονι,μεθοδο εντοπισμου ενος μορφογεννητικου πεδιου...



περιεγραψε μου μια μεθοδο εντοπισμου του πονου, των συναισθηματων, της σκεψης


διαπιστωνουμε την υπαρξη τους απο εμμεσα και οχι αμεσα (πχ, το να γνωριζουμε οτι τα ματια κουνιωνται (REM) και ποιες περιοχες ενεργοποιουνται στον εγκεφαλο οταν ονειρευομαστε, δεν σημαινει οτι εντοπιζουμε το ονειρο


quote:

quote:
για τον υδροβιο πιθηκο προγονο μας μιλησα

Και εγω περιεγραψα μηχανισμο γεννετικης μεταβιβασης των ενστικτων...



δηλαδη συμφωνουμε ως προς την θεωρια του υδροβιου προγονου μας?


quote:

Αποδειξε μου την υπαρξη εστω ΕΝΟΣ μορφογεννετικου πεδιου και εγω θα το βουλωσω.



γιατι να το βουλωσεις?

τις αποψεις μας λεμε και συμφωνουμε σε πολλα

αν με θεωρεις εχθρο της επιστημονικης ερευνας, σφαλεις - παρακολουθω απο οσο πιο κοντα μπορω την εξελιξη των επιστημων


quote:

Πηγαινε να μελετησεις την θεωρια της εξελιξης JBG...



την ξαναπιασα απ την αρχη προχθες καλη μου και συμφωνω με το 99%

αλλά και παλι απορω για το 1%, οπως τι επιβιωτικη χρησιμοτητα ειχε για εκεινα τα καβουρια σαμουραϊ της Ιαπωνιας το οτι το καβουκι τους εχει αναγλυφη υφη και μοιαζει με σαμουραϊ

αν το εκαναν για να μην τα τρωνε οι Ιαπωνες, θα επρεπε να εχουν μετεξελιχθει μετα την εμφανιση των σαμουραϊ στην Ιαπωνια, κατι που φυσικα δεν ισχυει

ασε που οι Ιαπωνες τα τρωνε ουτως ή αλλως...


και παντα θα προβληματιζομαι με τις μορφες που παιρνουν τα ανοργανα υλικα και μοιαζουν με οργανικες μορφες


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 09:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ευχαριστω για τα καλα σου λογια!


Η επιχειρηματολογια απο την αγνοια ειναι κλασσικο συλλογιστικο σφαλμα.Η προτροπη να μην επιχειρηματολογεις απο την αγνοια δεν εγινε για λογους προσβολης της προσωπικοτητας σου αλλα υποδειξης οτι η επιχειρηματολογια που ακολουθεις δεν ειναι εγκυρη.


quote:
οταν συνεβει σε σενα (γιατι ειμαι σιγουρος οτι σου εχει συμβει) ειχες παντα την δυνατοτητα της ακρης του ματιου?

δεν γυρισες ποτε ενστικτωδως το κεφαλι για να διαπιστωσεις οτι καποιος σε κοιταει?


Μα ειπαμε οτι τον ειχες δει ΠΡΙΝ με την ακρη του ματιου και γιαυτ ο γυρισες το κεφαλι...

Παιζει και η συμπτωση φυσικα...

Και παλι το να γυρισεις το κεφαλι δεν ειναι αποδειξη υπαρξης μορφογεννητικου πεδιου ακομα και εαν μια καποια εκτη αισθηση σε ωθει να γυρισεις το κεφαλι...


quote:
περιεγραψε μου μια μεθοδο εντοπισμου του πονου, των συναισθηματων, της σκεψης


Μπορω να σου περιγραψω μεθοδους εντοπισμου ηλεκτρικων πεδιων,μαγνητικων πεδιων κτλ

Και ΠΑΛΙ επιχειρηματολογεις απο την αγνοια....Και απο το ασχετο....

quote:
δηλαδη συμφωνουμε ως προς την θεωρια του υδροβιου προγονου μας?

Σε ποιο σημειο?

Διαφωνουμε εσυ νομιζεις οτι το εμβρυο θυμαται τον υδροβιο πιθηκο και ανεβαινει και εγω μιλησα για 2 υποθεσεις τουλαχιστον που δεν εχουν σχεση με αναμνησεις:

α)η ανωση που στελνει το εμβρυο στην επιφανεια και αναπνεει
β)η ενεργοποιηση ενστικτων και ΟΧΙ αναμνησεων

quote:
αλλά και παλι απορω για το 1%, οπως τι επιβιωτικη χρησιμοτητα ειχε για εκεινα τα καβουρια σαμουραϊ της Ιαπωνιας το οτι το καβουκι τους εχει αναγλυφη υφη και μοιαζει με σαμουραϊ


Μοιαζει....η λεξη κλειδι..πολλες φορες βλεπουμε εικονες που δεν υπαρχουν...σχηματα στα συννεφα...αυτο που ο Ιαπωνας βλεπει σαν σαμουραι καποιος αλλος μπορει να το δει σαν την θεια του με μια σκουπα στο χερι και μια κατσαρολα στο κεφαλι....


Edited by - medtech on 10/11/2006 09:52:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 05:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη τη βλεπω τη δουλεια να γινεται παρεξηγηση, θα δωσω ενα ακραιο παραδειγμα "επιχειρηματος απο αγνοια" προς γνωση και συμμορφωση


-"Μεγαλε, εχω σπιτι μου μια βρυση. ΑΥΤΗ ειναι ο Θεος!"

-"Εεεεεεε, μα τι ειναι αυτα που λες?"

-"Κατσε ρε φιλε. Εχεις δει μηπως κανεις το Θεο? Γιατι να μην ειναι η βρυση μου?"


Πλακα πλακα αν δεν υπηρχαν τα επιχειρηματα απο αγνοια, οι ad hoc συλλογισμοι, και οι μυθοι τυπου "χρησιμοποιουμε 10% του εγκεφαλου" 'η "100ος πιθηκος", οι απατες και οι πλανες της μεταφυσικης θα ηταν ανυπαρκτες.

Δυστυχως ομως δεν ζουμε στον τελειο κοσμο. Και οι απατεωνες θησαυριζουν. Anyway, to each his own. Να ξερετε παντως οτι αν πιστευετε ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, οπως π.χ. τη μεταδοση σκεψεων, ανοιγετε την κερκοπορτα. Και εκει εξω υπαρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ απατεωνες ετοιμοι να εκμεταλευτουν τις ψευτικες δοξασιες σας.

Γιαυτο, απορριψτε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ τη μεταφυσικη. Οταν αυτες οι ανουσιες και αστηρικτες εννοιες-φοβιες φυγουν απο το κεφαλι σας, θα νιωσετε ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 14:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ρε παιδια, αν καποτε μιλουσαμε για ραδιοκυματα, ή μικροκυματα, ή λεϊζερ, ή για εξυπνα υλικα, θα μας περναν με τις λεμονοκουπες γιατι απλα δεν υπηρχε τροπος καταγραφης της υπαρξης τους

αυτη την στιγμη θεωρειτε οτι η επιστημονικη ερευνα ολοκληρωθηκε?

ανακαλυψε και μετραει τα παντα?

γνωριζουμε και κατανοουμε τα παντα?


απο την αλλη πιστευετε οτι θα τα ανακαλυσουμε ολα και θα τα κατανοησουμε ολα?

η ιδια η μοντερνα φυσικη παραδεχεται οτι μας περιοριζει η ανθρωπινη δυνατοτητα αντιληψης μας

ο Ελληνας αστροφυσικος που εκανε την αφηγηση στη σειρα ντοκυμανταιρ "το συμπαν που αγαπησα" εκλεισε ενα επεισοδιο λεγοντας οτι "πρεπει να βγουμε απο τον αιωνα της λογικης και να μπουμε στον αιωνα την νοησης"

φιλη medtech, οσον αφορα το θεμα του 100στου πιθηκου (αν συμβαινει), εγω το απεδωσα εξ αρχης στο συλλογικο ασυνειδητο του ειδους και οχι στα μορφογεννητικα πεδια

- "Μα ειπαμε οτι τον ειχες δει ΠΡΙΝ με την ακρη του ματιου και γιαυτ ο γυρισες το κεφαλι..."


εισαι τοσο απολυτη μερικες φορες, οσο και ο πανό μας


- "Παιζει και η συμπτωση φυσικα..."

τι ειναι αυτο?

δεν υπαρχει συμπτωση, αλλά συγχρονικοτητα (εκτος κι αν ηταν και οι Καιστλερ και Γιουνγκ αλμπανηδες)


- "Και παλι το να γυρισεις το κεφαλι δεν ειναι αποδειξη υπαρξης μορφογεννητικου πεδιου ακομα και εαν μια καποια εκτη αισθηση σε ωθει να γυρισεις το κεφαλι..."


ειναι ομως αποδειξη υπαρξης καποιας αισθησης που μας ειναι αγνωστη

κατ εμε η τηλεπαθεια ισχυει και απο την προσωπικη μου εμπειρια καταληγω οτι ειχε δικιο ο Ραϊν: υπαρχει αλλά δεν ελεγχεται κατα τα γουστα μας - λειτουργει οταν δεν το επιδιωκουμε


απο την γεννα στο νερο και την συμπεριφορα του νεογεννητου απομονωσες μονο το οτι ανεβαινει ακοπα στην επιφανεια, γιατι ειχες την απαντηση: η ανωση

παρεκαμψες ομως το οτι νιωθει ευτυχισμενο στο νερο, δεν παιρνει λαθος ανασες, θυμαται μονο του να αναπνευσει χωρις να χρειαστει σφαλιαριτσα στον κωλο απ τον γιατρο και κλαμα

με τοσες δεκαδες χιλιαδες χρονια γεννησεων εξω απο το νερο, πως λειτουργει το ενστικτο του υδροβιου πιθηκου τοσο καλα
σημερα?


γιατι να μην ειναι μνημη αποθηκευμενη στο συλλογικο ασυνειδητο?

πως θα το αποδεικνυες οτι δεν ειναι, αφου για την ωρα δεν αποδεικνυεται γονιδιακα η θεωρια του υδροβιου πιθηκου?


και σορυ για την "παγιδα" αλλά η εν λογω θεωρια την οποια απεδωσες στα γονιδια, διατυπωθηκε απο βιολογους μεν, αλλά δεν εχει γινει αποδεκτη απο το κατεστημενο ακομη


ειπα: "περιεγραψε μου μια μεθοδο εντοπισμου του πονου, των συναισθηματων, της σκεψης"

και απαντησες: "Μπορω να σου περιγραψω μεθοδους εντοπισμου ηλεκτρικων πεδιων,μαγνητικων πεδιων κτλ"


κι εγω μπορω να σου περιγραψω τις μεθοδους αφου βρισκονται πλεον σε εφαρμογη, αλλά επειδη δεν εχουμε ακομη πονομετρο δεν υπαρχει πονος?

επειδη δεν εχουμε σκεπτομετρο δεν υπαρχει σκεψη?

επειδη δεν εχουμε τηλεπαθομετρο δεν υπαρχει τηλεπαθεια?


- "Μοιαζει....η λεξη κλειδι..πολλες φορες βλεπουμε εικονες που δεν υπαρχουν...σχηματα στα συννεφα...αυτο που ο Ιαπωνας βλεπει σαν σαμουραι καποιος αλλος μπορει να το δει σαν την θεια του με μια σκουπα στο χερι και μια κατσαρολα στο κεφαλι...."


δεν εχεις δει προφανως σχετικο ντοκυμανταιρ

εγω το ειδα ομως και δεν εμοιαζε με καμια θεια μου αλλά με σαμουραϊ - φυσικα αγνοω αν η δικη σου θεια μοιαζει


ωστοσο επειδη τα μορφογενητικα πεδια μιλουν για μορφες, θα μπορουσα να σου παραθεσω φωτογραφιες απο τον ανοργανο κοσμο που θα θεωρουσες οργανικες μορφες ζωης

κατα την γνωμη μου κακως εμπλεξε την θεωρια του 100στου πιθηκου με την μορφογεννεση ο Σελντρεϊκ - στην προσπαθεια του να αποδειξει ο ιδιος την θεωρια του, την αποπροσανατολιζει

πρεπει να αφησει το γραφειο και να βγει στη Φυση


*

φιλε velial, δεν υπαρχει μεταφυσικο, παραφυσικο ή υπερφυσικο

ΟΛΑ ειναι φυσικα,
απλα καποια δεν τα γνωριζουμε ή κατανοουμε ακομη, οπότε εντασονται στα αγνωστα ή ανεξηγητα

σε αυτα που χρειαζονται διερευνιση δηλαδη

αν η επιστημη κολλουσε σε αυτα που γνωριζε καθε εποχη (και υποστηριζε φανατικα το αναλογο επιστημονικο κατεστημενο), θα ειχαμε εξελιξη σε αυτην?

αν δεν υπηρχαν οι "επαναστατες" ερευνητες να ταραξουν τα νερα με μια νεα θεωρια και παρολλη την αποδοκιμασια του κατεστημενου να συνεχιζουν την ερευνα, θα πιστευαμε ακομη οτι τιποτα βαρυτερο απ τον αερα δεν μπορει να πεταξει


παρεπιπτοντως τα κατεστημενα (επιστημονικα, οικονομικα, πολιτικα) τα πανε μια χαρα μεταξυ τους


- "Γιαυτο, απορριψτε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ τη μεταφυσικη. Οταν αυτες οι ανουσιες και αστηρικτες εννοιες-φοβιες φυγουν απο το κεφαλι σας, θα νιωσετε ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ"


αν μιλας για τις μαγειες, τα ποτηρακια, τις επικλησεις κτλ, συμφωνω μαζι σου - αυτα ειναι "παρα φυσιν"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 07:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XAXA!


"Παρα Φυσιν"


ΧΑΧΑ!

Ξερεις τι γινεται? Για να ερευνησεις κατι πρεπει αυτο το κατι να υπαρχει.
Αν υπαρχει και δεν το γνωριζουμε, τοτε θα το μαθουμε ΑΦΟΥ το ανακαλυψουμε. οπως π.χ. καποιο ουρανιο σωμα ή ενας καινουργιος ιος ή κατι αλλο.


Οταν ομως μιλαμε για μεταδοση σκεψεων ή για διαφορα πεδια, τοτε ή αυτα θα τα ανακαλυψουμε ΑΜΕΣΑ οτι υπαρχουν (αφου ξερουμε τι ψαχνουμε) ή οχι.

Δηλαδη λες π.χ. "το σχημα των οντων οφειλεται σε αυτα τα πεδια". Που ειναι τα πεδια? Πως τα μετρησες? Γιατι οι επιστημονες που μιλανε για DNA, το εχουν ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ, το εχουνε ΕΞΕΤΑΣΕΙ και ΜΕΤΑ του αποδιδουν τις ιδιοτητες αυτες. Απο τη στιγμη που ΔΕΝ εχεις δει, ΔΕΝ εχεις μετρησει, και ΔΕΝ εχεις εξετασει αυτα τα πεδια, ΠΩΣ τους δινεις αυτες τις ιδιοτητες?


Το ιδιο με τη μεταδοση σκεψεων. Απο την στιγμη που δεν αποκλειουμε το τυχαιο, ΔΕΝ μπορουμε να πουμε οτι υπαρχει. Αν σκεφτεις ποσες ΧΙΛΙΑΔΕΣ σκεψεις κανουμε καθημερινα (οταν δεν... καιγομαστε μπρος απο καμμια οθονη), τοτε με μια δυο συμπτωσεις δεν κανουμε δουλεια.


Φιλε υπαρχει ενα ρητο: Συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση. Αλλα θα πρεπει να ειναι ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ η επαναληψη. Σαν να λεμε οτι ανοιγει καποιος το στομα του και λεει ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις σκεψεις σου


Ε, αμα τις σκεψεις που κανεις εκεινη την ωρα τις ακους ταυτοχρονα απο τα χειλη καποιου, και αυτο συνεχιζεται για κανα διωρο... τοτε να ανησυχησεις!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 07:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης, καλο ειναι να κατανοησεις τη διαφορα της ΥΠΟΘΕΣΗΣ απο τη ΘΕΩΡΕΙΑ, οσο αφορα την επιστημη.


Υποθεσεις μπορουμε να κανουμε ολοι μας. Π.χ. τα μορφογεννετικα πεδια ή η μεταδοση σκεψεων ειναι υποθεσεις. Για να γινουν ομως οι υποθεσεις ΘΕΩΡΕΙΕΣ, απαιτειται ΠΟΛΥΥΥΥΥ δουλεια. Θα πρεπει να εξηγησεις αναλυτικα και διεξοδικα ΠΟΥ στηριζεις την υποθεση σου. Και σε αυτο εχουν αποτυχει οικτρα ολοι οι "μεταφυσικοι".


Για να μην πουμε τι γινεται οταν περναμε στην πειραματικη επιβεβαιωση

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 10:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ρε παιδια, αν καποτε μιλουσαμε για ραδιοκυματα, ή μικροκυματα, ή λεϊζερ, ή για εξυπνα υλικα, θα μας περναν με τις λεμονοκουπες γιατι απλα δεν υπηρχε τροπος καταγραφης της υπαρξης τους

αυτη την στιγμη θεωρειτε οτι η επιστημονικη ερευνα ολοκληρωθηκε?

ανακαλυψε και μετραει τα παντα?

γνωριζουμε και κατανοουμε τα παντα?


Και παλι επιχειρηματολογια απο την αγνοια JBG...

Αφου αποδειχτηκε η υπαρξη των ραδιοκυματων εγινε δεκτη και η υπαρξη τους.

Υπαρξη μορφογεννητικων δεν εχει αποδειχτει ενω αντιθετα εχει αποδειχτει η υπαρξη του DNA,ο μηχανισμος των μεταλλαξεων,πως κληρονομουνται τα κληρονομικα γνωρισματα,εχει παρατηρηθει η δημιουργια νεων ειδων κτλ

quote:
φιλη medtech, οσον αφορα το θεμα του 100στου πιθηκου (αν συμβαινει), εγω το απεδωσα εξ αρχης στο συλλογικο ασυνειδητο του ειδους και οχι στα μορφογεννητικα πεδια

Και προφανως σου διεφυγε η εξηγηση που δοθηκε οτι οι υπολοιποι πιθηκοι ΕΜΑΘΑΝ να πλενουν τις πατατες παρατηρωντας την πιθικινα που το πρωτοεκανε....

quote:
"Μα ειπαμε οτι τον ειχες δει ΠΡΙΝ με την ακρη του ματιου και γιαυτ ο γυρισες το κεφαλι..."

εισαι τοσο απολυτη μερικες φορες, οσο και ο πανό μας


JBG ειχα δωσει 3 πιθανες εξηγησεις για το φαινομενο και ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι μια απο αυτες ηταν η απολυτα σωστη.

Απεδειξε μου την υπαρξη των μορφογεννητικων και εγω θα τα δεκτω βρε Τζονι.

Αλλα δεν θα δεχτω μια υποθεση που στηριζεται στην επιχειρηματολογια απο την αγνοια και το μυστηριο ή στα κενα μιας αλλης θεωριας (και μαλιστα στα κενα που ΝΟΜΙΖΕΙ ο δημιουργος της οτι εχει η αντιπαλη θεωρια...


quote:
Παιζει και η συμπτωση φυσικα..."

τι ειναι αυτο?

δεν υπαρχει συμπτωση, αλλά συγχρονικοτητα (εκτος κι αν ηταν και οι Καιστλερ και Γιουνγκ αλμπανηδες)


1.Ποιος ειναι ο απολυτος τωρα?

2.Και κανεις και αλλο ενα κλασικο συλλογιστικο σφαλμα με την αναφορα στον Καισρερ και Γιουνγκ (επικληση στην αυθεντια).Στην επιστημη δεν υπαρχουν αυθεντιες αλλα ειδικοι.Απεδειξαν οι Γιουνγκ και Καισλερ την υποθεση τους περι συγχρονικοτητας?

quote:
ειναι ομως αποδειξη υπαρξης καποιας αισθησης που μας ειναι αγνωστη

Εχοντας ηδη δωσει 3 διαφορετικες εξηγησεις για το γιατι γυρναμε την κεφαλην μας,λεω οτι δεν ειναι ΑΠΟΔΕΙΞΗ αγνωστης αισθησης.

Καμια αγνωστη αισθηση δεν εχει αποδειχθει οτι υπαρχει ενω ολοι οσοι ισχυριζονταν οτι ηταν κατοχοι τετοιων ασυνηθιστων αισθησεων και δυναμεων αποκαλυφθηκε και συνεχιζει να αποκαλυπτεται σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΟΠΟΥ Η ΑΝΘΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΙΚΑ ΤΡΥΚ ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ μετα απο προσεκτικο σχεδιασμο ,οτι δεν ηταν παρα συνηθισμενοι ανθρωποι με τις ιδιες δυναμεις και τις ιδιες αισθησεις με τον μεσο ανθρωπο.

Μπορει να ελεγθει εαν υπαρχει τηλεπαθεια ακομα και εαν δεν υπαρχει τηλεπαθειομετρομετρο.Εγιναν και ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πειραματα για τον ελεγχο της υπαρξης της οπου συμμετειχαν ατομα που ισχυριζονταν οτι ειχαν την δυνατοτητα να επικοινωνουν τηλεπαθητικα και ΤΖΙΦΟΣ η υποθεσση JBG,τηλεπαθεια δεν αποδειχτηκε οτι υπαρχει.

Αυτο που αποδειχτηκε ηταν η δυναμη της συμπτωσης,η δυναμη της αυτοεξαπατησης,η δυναμης της πολωσης επιβεβαιωσης,η δυναμη της ανθυποβολης κτλ και οτι πολλοι γνωριζουν απο ταχυδακτυλουργικα τρυκ και αλλα κολπα και δεν φοβουνται να τα χρησιμοποιησουν....


quote:
πο την γεννα στο νερο και την συμπεριφορα του νεογεννητου απομονωσες μονο το οτι ανεβαινει ακοπα στην επιφανεια, γιατι ειχες την απαντηση: η ανωση

παρεκαμψες ομως το οτι νιωθει ευτυχισμενο στο νερο, δεν παιρνει λαθος ανασες, θυμαται μονο του να αναπνευσει χωρις να χρειαστει σφαλιαριτσα στον κωλο απ τον γιατρο και κλαμα

με τοσες δεκαδες χιλιαδες χρονια γεννησεων εξω απο το νερο, πως λειτουργει το ενστικτο του υδροβιου πιθηκου τοσο καλα
σημερα?


1.Πως ξερεις οτι νιωθει ευτυχισμενο,τι ειναι η ΛΑΘΟΣ ανασα (υπαρχουν σωστες και λαθος ανασες?),τα μωρα αναπνεουν και μονα τους ΧΩΡΙΣ σφαλιαρες

2.Πως νιωθεις την αναγκη να κανεις σεξ χωρις να εχεις κανει σεξ ποτε?Ειναι ενστικτα ΟΡΓΑΝΙΚΑ τοποθετημενα στο στελεχος του εγκεφαλου,η πληροφορια για το σχημα του οποιου (του εγκεφαλικου στελεχους) μεταβιβαζεται γενετικα απο τα γονιδια.

Μια και το ριξαμε στις ερωτησεις απαντησε στην παρακατω περιπτωση επικρατησης χαρακτηριστικου με βαση τα μορφογεννητικα πεδια:

Ατομα ενος ειδους διαχωριζονται εξαιτιας γεωλογικων φαινομενων και δημιουργουνται 2 ομαδες σε 2 διαφορετικες περιοχες που δεν μπορουν να ερθουν σε επικοινωνια μεταξυ τους για να διασταυρωσουν τα γονιδια τους με αναπαραγωγη.Και στις 2 περιοχες επικρατουν οι ΙΔΙΕΣ συνθηκες.Πριν τον διαχωρισμο στα δυο ειδη υπηρχαν μαυρα και ασπρα ατομα.Μετα τον διαχωρισμο και την παροδο των γενεωνν στην πιο πολυπληθη ομαδα εξακολουθουν να υπαρχουν και τα 2 χρωματα ενω στην λιγοτερο πολυπληθη αρχιζει να επικρατει ΜΟΝΟ το ενα χρωμα.

Η μοριακη βιολογια και τα μαθηματικα με τις πιθανοτητες εξηγουν ικανοποιητικα την διαφοροποιηση αυτη.

Πως εξηγειται η διαφοροποιηση αυτη με βαση το μορφογεννητικο πεδιο?

Επισης για να ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ περιεγραψε μου μεθοδο εντοπισμου μορφογεννητικου πεδιου.


quote:
πως θα το αποδεικνυες οτι δεν ειναι, αφου για την ωρα δεν αποδεικνυεται γονιδιακα η θεωρια του υδροβιου πιθηκου?
και σορυ για την "παγιδα" αλλά η εν λογω θεωρια την οποια απεδωσες στα γονιδια, διατυπωθηκε απο βιολογους μεν, αλλά δεν εχει γινει αποδεκτη απο το κατεστημενο ακομη

Δεν τιθεται θεμα παγιδας JBG.Υπεθεσες κατι για το μωρο με βαση υποθεσεις και εγω εδωσα καποιες εξηγησεις με βαση ΘΕΩΡΙΕΣ.Δεν καθησα να ψαξω αν η ιστορια με τον υδροβιο πιθηκο ειναι αποδεκτη ή οχι.Αλλα και παλι αυτη η ΔΙΚΗ μου ας την πουμε "πτωση" στην παγιδα δεν υποστηριζει φυσικα την υποθεση των μορφογεννητικων πεδιων του Sheldrake.Και ουτε η θεωρια της εξελιξης εξαρτατα την εγκυροτητα της απο τις δικες μου ικανοτητες.


Και ξεκολα απο την ιδεα που κυκλοφορει στους μεταφυσικους,ψευδοεπιστημονικους και "εναλλακτικους" κυκλους οτι υπαρχει ενα επιστημονικο κατεστημενο που καταπιεζει τους δηθεν πρωτοποριακους για διαφορες αιτιες.Αυτο που ερμηνευεις ως καταπιεση ειναι ο ελεγχος που ασκειται απο την επιστημονικη κοινοτητα για να διαχωριστουν οι αχρηστες απο τις χρησιμες ιδεες και τα καλα πειραματα απο εκεινα που μπαζουν απο παντου.

quote:
κι εγω μπορω να σου περιγραψω τις μεθοδους αφου βρισκονται πλεον σε εφαρμογη, αλλά επειδη δεν εχουμε ακομη πονομετρο δεν υπαρχει πονος?

επειδη δεν εχουμε σκεπτομετρο δεν υπαρχει σκεψη?



Η υπαρξη της σκεψης αποδεικνυεται και με αλλες μεθοδους.

Το ιδιο και ο πονος οταν πονας εκλυονται ουσιες στο αιμα χαρακτηριστικες του πονου που μετρωνται με τους καταλληλους αναλυτες ενω ενεργοποιειται το κεντρο του πονου στον εγκεφαλο η ενεργοποιηση του οποιου επισης εντοπιζεται με τα καταλληλα μηχανηματα.


quote:
Επισης, καλο ειναι να κατανοησεις τη διαφορα της ΥΠΟΘΕΣΗΣ απο τη ΘΕΩΡΕΙΑ, οσο αφορα την επιστημη.

Υποθεσεις μπορουμε να κανουμε ολοι μας. Π.χ. τα μορφογεννετικα πεδια ή η μεταδοση σκεψεων ειναι υποθεσεις. Για να γινουν ομως οι υποθεσεις ΘΕΩΡΕΙΕΣ, απαιτειται ΠΟΛΥΥΥΥΥ δουλεια. Θα πρεπει να εξηγησεις αναλυτικα και διεξοδικα ΠΟΥ στηριζεις την υποθεση σου. Και σε αυτο εχουν αποτυχει οικτρα ολοι οι "μεταφυσικοι".

Για να μην πουμε τι γινεται οταν περναμε στην πειραματικη επιβεβαιωση


Συμφωνω και επαυξανω.

Για να προσθεσω οτι η θεωρια της εξελιξης εξηγει την μεταβολη του σχηματος των ειδων και εχει εγκυρα και πολυπληθη στοιχεια που την υποστηριζουν.


quote:
Φιλε υπαρχει ενα ρητο: Συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση. Αλλα θα πρεπει να ειναι ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ η επαναληψη. Σαν να λεμε οτι ανοιγει καποιος το στομα του και λεει ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις σκεψεις σου

Ακριβως.


quote:
πρεπει να αφησει το γραφειο και να βγει στη Φυση

Πρεπει να αφησει την μεγαλομανια του και να διαβασει την θεωρια της εξελιξης.

Και λιγη μοριακη βιολογια γονιδιακη εκφραση κυριως.

Edited by - medtech on 13/11/2006 11:08:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 18:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

velial

XAXA!

"Παρα Φυσιν"

ΧΑΧΑ!



το ηξερα οτι καπου θα συμφωνουσαμε


quote:

Ξερεις τι γινεται? Για να ερευνησεις κατι πρεπει αυτο το κατι να υπαρχει.



υπαρχει καταλογος με ο,τι υπαρχει στο συμπαν, ωστε να ανατρεξουμε σ αυτον και να σταματησουν οι ερευνες?


quote:

Αν υπαρχει και δεν το γνωριζουμε, τοτε θα το μαθουμε ΑΦΟΥ το ανακαλυψουμε. οπως π.χ. καποιο ουρανιο σωμα ή ενας καινουργιος ιος ή κατι αλλο.



που ειναι ο δεκατος πλανητης που επηρεαζει τις τροχιες του Ποσειδωνα και του ουρανου? (ενατος μαλλον αφου ο πλουτων εχασε την ετικετα πλανητης)

υπαρχει αλλά ακομη δεν τον εντοπισαμε


quote:

Οταν ομως μιλαμε για μεταδοση σκεψεων ή για διαφορα πεδια, τοτε ή αυτα θα τα ανακαλυψουμε ΑΜΕΣΑ οτι υπαρχουν (αφου ξερουμε τι ψαχνουμε) ή οχι.



εγω μιλησα για τα βιωματα μου φιλε βελιαλ και δεν εχω λογο να αποδειξω τιποτα σε κανεναν


quote:

Δηλαδη λες π.χ. "το σχημα των οντων οφειλεται σε αυτα τα πεδια". Που ειναι τα πεδια? Πως τα μετρησες? Γιατι οι επιστημονες που μιλανε για DNA, το εχουν ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ, το εχουνε ΕΞΕΤΑΣΕΙ και ΜΕΤΑ του αποδιδουν τις ιδιοτητες αυτες.



το γονιδιο της μορφης δεν εχει εντοπιστει ακομη, ουτε στα ειδη που εχουμε τον πληρη γονιδιακο τους χαρτη (πχ, μυγες των φρουτων και μωβ αχινος)


quote:

Απο τη στιγμη που ΔΕΝ εχεις δει, ΔΕΝ εχεις μετρησει, και ΔΕΝ εχεις εξετασει αυτα τα πεδια, ΠΩΣ τους δινεις αυτες τις ιδιοτητες?



τον πονο τον εχεις δει?

τα συναισθηματα?

τις σκεψεις?

τον δεκατο πλανητη?

την σκοτεινη υλη του συμπαντος?


επειδη τα αναγνωριζουμε εμμεσα, δεν υπαρχουν?


quote:

Το ιδιο με τη μεταδοση σκεψεων. Απο την στιγμη που δεν αποκλειουμε το τυχαιο, ΔΕΝ μπορουμε να πουμε οτι υπαρχει.



δεν υπαρχει τυχαιο φιλε μου


quote:

Αν σκεφτεις ποσες ΧΙΛΙΑΔΕΣ σκεψεις κανουμε καθημερινα (οταν δεν... καιγομαστε μπρος απο καμμια οθονη), τοτε με μια δυο συμπτωσεις δεν κανουμε δουλεια.



ουτε συμπτωσεις


quote:

Φιλε υπαρχει ενα ρητο: Συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση.



ανεφερα τον Αρθουρ Καιστλερ και την ερευνα του για τις συμπτωσεις

στο βιβλιο του "οι ριζες της συμπτωσης" αναφερει οτι "οι συμπτωσεις ερχονται παντα κατα σμηνη" κατι που αναιρει την εννοια συμπτωση οπως την αντιλαμβανομαστε


quote:

Π.χ. τα μορφογεννετικα πεδια ή η μεταδοση σκεψεων ειναι υποθεσεις. Για να γινουν ομως οι υποθεσεις ΘΕΩΡΕΙΕΣ, απαιτειται ΠΟΛΥΥΥΥΥ δουλεια. Θα πρεπει να εξηγησεις αναλυτικα και διεξοδικα ΠΟΥ στηριζεις την υποθεση σου.



εγω?


μαλλον ο Σελντρεϊκ πρεπει να το κανει


quote:

quote:αυτη την στιγμη θεωρειτε οτι η επιστημονικη ερευνα ολοκληρωθηκε?

ανακαλυψε και μετραει τα παντα?

γνωριζουμε και κατανοουμε τα παντα?


medtech

Και παλι επιχειρηματολογια απο την αγνοια JBG...



σορρυ, μου διαφευγει οτι εσυ γνωριζεις τα παντα


quote:

Αφου αποδειχτηκε η υπαρξη των ραδιοκυματων εγινε δεκτη και η υπαρξη τους.



για πριν την αποδειξη ρωτησα, αλλά απαντας οπως σε βολευει


quote:

Υπαρξη μορφογεννητικων δεν εχει αποδειχτει ενω αντιθετα εχει αποδειχτει η υπαρξη του DNA,ο μηχανισμος των μεταλλαξεων,πως κληρονομουνται τα κληρονομικα γνωρισματα,εχει παρατηρηθει η δημιουργια νεων ειδων κτλ



ψαξτο λιγο περισσοτερο στην φυση - εχω πολλα παραδειγματα που δεν εξηγουνται με την θεωρια της εξελιξης, επειδη ακριβως παρατηρω την φυση

quote:

JBG ειχα δωσει 3 πιθανες εξηγησεις για το φαινομενο και ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι μια απο αυτες ηταν η απολυτα σωστη.



ποια ειναι η σωστη κατα την γνωμη σου τελικα?


quote:

Απεδειξε μου την υπαρξη των μορφογεννητικων και εγω θα τα δεκτω βρε Τζονι.



δεν με απασχολει το να πεισω εσενα ή όποιον αλλο - την αποψη μου λεω και συζηταμε


quote:

Αλλα δεν θα δεχτω μια υποθεση που στηριζεται στην επιχειρηματολογια απο την αγνοια και το μυστηριο ή στα κενα μιας αλλης θεωριας (και μαλιστα στα κενα που ΝΟΜΙΖΕΙ ο δημιουργος της οτι εχει η αντιπαλη θεωρια...



αυτο απασχολει εσενα και τον Σελντρεϊκ


quote:

2.Και κανεις και αλλο ενα κλασικο συλλογιστικο σφαλμα με την αναφορα στον Καισρερ και Γιουνγκ (επικληση στην αυθεντια).Στην επιστημη δεν υπαρχουν αυθεντιες αλλα ειδικοι.Απεδειξαν οι Γιουνγκ και Καισλερ την υποθεση τους περι συγχρονικοτητας?



χαχαχα!


διαβασε τους πρωτα καλη μου και μετα συζηταμε

quote:

Εχοντας ηδη δωσει 3 διαφορετικες εξηγησεις για το γιατι γυρναμε την κεφαλην μας,λεω οτι δεν ειναι ΑΠΟΔΕΙΞΗ αγνωστης αισθησης.



ετσι λες εσυ

εγω λεω οτι ο εγκεφαλος λειτουργει καποιες φορες ολιστικα και λαμβανει ερεθισματα ως αισθητηριο οργανο


quote:

Καμια αγνωστη αισθηση δεν εχει αποδειχθει οτι υπαρχει ενω ολοι οσοι ισχυριζονταν οτι ηταν κατοχοι τετοιων ασυνηθιστων αισθησεων και δυναμεων αποκαλυφθηκε και συνεχιζει να αποκαλυπτεται σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΟΠΟΥ Η ΑΝΘΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΙΚΑ ΤΡΥΚ ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ μετα απο προσεκτικο σχεδιασμο ,οτι δεν ηταν παρα συνηθισμενοι ανθρωποι με τις ιδιες δυναμεις και τις ιδιες αισθησεις με τον μεσο ανθρωπο.



ανεφερα τρεις φορες τον Ραϊν και τον περνας στο ντουκου

μηπως δεν τον γνωριζεις αυτον και το εργο του?


quote:

Μπορει να ελεγθει εαν υπαρχει τηλεπαθεια ακομα και εαν δεν υπαρχει τηλεπαθειομετρομετρο.Εγιναν και ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πειραματα για τον ελεγχο της υπαρξης της οπου συμμετειχαν ατομα που ισχυριζονταν οτι ειχαν την δυνατοτητα να επικοινωνουν τηλεπαθητικα και ΤΖΙΦΟΣ η υποθεσση JBG,τηλεπαθεια δεν αποδειχτηκε οτι υπαρχει.



Ραϊν ειπαμε

αλλά και τα δικα μου βιωματα μου φτανουν


quote:

Αυτο που αποδειχτηκε ηταν η δυναμη της συμπτωσης,η δυναμη της αυτοεξαπατησης,η δυναμης της πολωσης επιβεβαιωσης,η δυναμη της ανθυποβολης κτλ και οτι πολλοι γνωριζουν απο ταχυδακτυλουργικα τρυκ και αλλα κολπα και δεν φοβουνται να τα χρησιμοποιησουν....



μην τα λες σε εμενα αυτα - μιλαμε σοβαρα ή σταματαμε την συζητηση


quote:

1.Πως ξερεις οτι νιωθει ευτυχισμενο,τι ειναι η ΛΑΘΟΣ ανασα (υπαρχουν σωστες και λαθος ανασες?),τα μωρα αναπνεουν και μονα τους ΧΩΡΙΣ σφαλιαρες



ειδες που εισαι ανενημερωτη για τις γεννες στο νερο?

ψαξε για ντοκυμανταιρ, αν δεν εχεις προσβαση σε γεννες

οσον αφορα την πρωτη ανασα, 8 στις δεκα περιπτωσεις συμβατικης γεννας, και 10 στις 10 περιπτωσεις καισαρικης τομης, το μωρο τρωει μπατσακι στον κωλο για να αναπνευσει


quote:

2.Πως νιωθεις την αναγκη να κανεις σεξ χωρις να εχεις κανει σεξ ποτε?



παψαμε ποτε να κανουμε σεξ?


quote:

Ατομα ενος ειδους διαχωριζονται εξαιτιας γεωλογικων φαινομενων και δημιουργουνται 2 ομαδες σε 2 διαφορετικες περιοχες που δεν μπορουν να ερθουν σε επικοινωνια μεταξυ τους για να διασταυρωσουν τα γονιδια τους με αναπαραγωγη.Και στις 2 περιοχες επικρατουν οι ΙΔΙΕΣ συνθηκες.Πριν τον διαχωρισμο στα δυο ειδη υπηρχαν μαυρα και ασπρα ατομα.Μετα τον διαχωρισμο και την παροδο των γενεωνν στην πιο πολυπληθη ομαδα εξακολουθουν να υπαρχουν και τα 2 χρωματα ενω στην λιγοτερο πολυπληθη αρχιζει να επικρατει ΜΟΝΟ το ενα χρωμα.



μια περιπτωση

να πιασουμε αλλη μια?

την αγριοσφηγκα που ανεφερα σε αλλο τοπικ και δεν απαντησες?


quote:

Αυτο που ερμηνευεις ως καταπιεση ειναι ο ελεγχος που ασκειται απο την επιστημονικη κοινοτητα για να διαχωριστουν οι αχρηστες απο τις χρησιμες ιδεες και τα καλα πειραματα απο εκεινα που μπαζουν απο παντου.



δεν ζω εκτος τοπου και χρονου ξερεις

το κατεστημενο μας πασαρε καποτε την ηρωινη ως αντιβηχικο σιροπι για παιδια, και την θαλιδομιδη

τωρα πασαρει το προζακ, αν και ηδη καταγραφονται αυτοκτονιες απο χρηστες του

θελεις κι άλλα παραδειγματα?

εχω πολλα, με πρωτο και καλυτερο τα μεταλλαγμενα τροφιμα, που αν και δεν γνωριζουμε τις επιπτωσεις τους στο οικοσυστημα του πλανητη, τα απελευθερωνουμε αβερτα

πριν αναλαβεις την υπερασπιση της επιστημης επι συνολω, θαπρεπε να ρωτησεις την πεταλουδα μοναρχη που ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΜΟΣΑΝΤΟ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ


quote:

Η υπαρξη της σκεψης αποδεικνυεται και με αλλες μεθοδους.

Το ιδιο και ο πονος οταν πονας εκλυονται ουσιες στο αιμα χαρακτηριστικες του πονου που μετρωνται με τους καταλληλους αναλυτες ενω ενεργοποιειται το κεντρο του πονου στον εγκεφαλο η ενεργοποιηση του οποιου επισης εντοπιζεται με τα καταλληλα μηχανηματα.



ΕΜΜΕΣΑ

αυτο ειπα, αλλά το προσπερασες


quote:

Πρεπει να αφησει την μεγαλομανια του και να διαβασει την θεωρια της εξελιξης.

Και λιγη μοριακη βιολογια γονιδιακη εκφραση κυριως.

[/quote]


ειναι βιολογος ξερεις

*


ΥΓ. υπαρχουν παντα δυο πλευρες, και οι δυο απολυτες και φανατισμενες

εγω περπατω στην μεση και κρινω και τις δυο νηφαλια, αποκομιζοντας ο,τι θετικο


*

δωρο ενα υπεροχο κοραλι που θαπρεπε ο Σελντρεϊκ να μελετησει


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 18:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπαρχει καταλογος με ο,τι υπαρχει στο συμπαν, ωστε να ανατρεξουμε σ αυτον και να σταματησουν οι ερευνες?



KANEIΣ δεν ειπε οτι οι ερευνες πρεπει να σταματησουν!!!!!!!Αυτο που ειπαμε ειναι οτι για να προβιβαστει μια υποθεση σε ΘΕΩΡΙΑ πρεπει αν υποστηριζεται απο αξιοπιστα στοιχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

quote:
που ειναι ο δεκατος πλανητης που επηρεαζει τις τροχιες του Ποσειδωνα και του ουρανου? (ενατος μαλλον αφου ο πλουτων εχασε την ετικετα πλανητης)

υπαρχει αλλά ακομη δεν τον εντοπισαμε


Πως εισαι σιγουρος οτι υπαρχει?Πολλα πραγματα μπορουν να επηρεαζουν την τροχια του Ποσειδωνα και οχι μονο ενας πλανητης!!!!!!!!

ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ τον εντοπισουμε και περασει ολα τα τεστο τοτε θα γινει το νεο μελος του ηλιακου συστηματος Ως ΤΟΤΕ.....


quote:
εγω μιλησα για τα βιωματα μου φιλε βελιαλ και δεν εχω λογο να αποδειξω τιποτα σε κανεναν

Οι βιωματικες εμπειριες ΧΩΡΙΣ ΚΟΝΤΡΟΛ δεν μας διδουν αξιοπιστα στοιχεια.


quote:
τον πονο τον εχεις δει?

τα συναισθηματα?

τις σκεψεις?

τον δεκατο πλανητη?

την σκοτεινη υλη του συμπαντος?


επειδη τα αναγνωριζουμε εμμεσα, δεν υπαρχουν?


Αλλα μετρωνται JBG...

Αναφερομαι στον πονο και τις σκεψεις.

Για την σκοτεινη υλη και τον δεκατο πλανητη δεν το σχολιαζω.

quote:
το γονιδιο της μορφης δεν εχει εντοπιστει ακομη, ουτε στα ειδη που εχουμε τον πληρη γονιδιακο τους χαρτη (πχ, μυγες των φρουτων και μωβ αχινος)

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΜΟΡΦΗΣ JBG!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΟΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ,ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ,ΤΟ ΥΨΟΣ,ΤΟ ΦΑΡΔΟΣ,ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΩΝ ΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΓΟΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΝΑΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ!!!!


ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.


quote:
σορρυ, μου διαφευγει οτι εσυ γνωριζεις τα παντα


Απο τοτε που σου θιξαμε τον Αγιο Σελντρεικ αρχισες να χανεις την ψυχραιμια σου ή μου φαινεται?

Δεν ξερω τα παντα αλλα ξερω απο θεωρια της εξελιξης και παο ερπιστημονικη μεθοδολογια αρκετα για να μην αποδεχομαι τις πατατιες του Σελντρεικ ΟΠΩΣ ΕΣΥ.

Επιχειρηματολογεις διαρκως απο την αγνοια και το ασχετο.

quote:
για πριν την αποδειξη ρωτησα, αλλά απαντας οπως σε βολευει

Δεν απανταω οπως με βολευει ΚΟΨΕ τις προσβολες.Τι εννοεις ρωτησες για πριν?Αν εννοεις πριν δεν ειχαμε αποδειξεις και τα ραδιοκυματα υπηρχαν ξαναπαντω

α)οταν βρεθηκαν αποδειξεις εγινε δεκτη η υπαρξη τους
β)η θεωρια της εξελιξης ικανοποιει τις μεταπτωσεις στην μορφη των διαφορων ειδων,εξηγει τις δυσμορφιες,εξηγει την ποικιλομορφια και τοσα αλλα και μαλιστα πολυ καλα τεκμηριωμενα ΧΩΡΙΣ να επιχειρηματολογει απο την αγνοια!!!!!!!


quote:
δεν με απασχολει το να πεισω εσενα ή όποιον αλλο - την αποψη μου λεω και συζηταμε

Μεταφραση:αποδειξεις δεν υπαρχουν.


quote:
αυτο απασχολει εσενα και τον Σελντρεϊκ

Αληθεια?Δεν σε απασχολει εσενα εαν τα πιστευω σου εχουν βαση ή ειναι λογια του αερα?


quote:
χαχαχα!


διαβασε τους πρωτα καλη μου και μετα συζηταμε


Εγω λεω να πας να διαβασεις θεωρια της εξελιξης και μοριακη βιολογια και υστερα να ερθεις να μου πεις για μορφογεννητικα.


quote:
ψαξτο λιγο περισσοτερο στην φυση - εχω πολλα παραδειγματα που δεν εξηγουνται με την θεωρια της εξελιξης, επειδη ακριβως παρατηρω την φυση

1.Δεν εισαι ειδικος για να κρινεις
2.Πες μου ωστοσο τι ειδες και σε προβληματισε τοσο.Θελω να μου πεις.


quote:
quote:

Αυτο που αποδειχτηκε ηταν η δυναμη της συμπτωσης,η δυναμη της αυτοεξαπατησης,η δυναμης της πολωσης επιβεβαιωσης,η δυναμη της ανθυποβολης κτλ και οτι πολλοι γνωριζουν απο ταχυδακτυλουργικα τρυκ και αλλα κολπα και δεν φοβουνται να τα χρησιμοποιησουν....


μην τα λες σε εμενα αυτα - μιλαμε σοβαρα ή σταματαμε την συζητηση


ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΣΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΨΥΧΟΛΟΓΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ.ΟΤΑΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΑΥΤΩΝ,ΤΟΤΕ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ PSI ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΜΥΔΡΕΣ ΩΣ ΑΔΙΟΡΑΤΕΣ.


quote:
ανεφερα τρεις φορες τον Ραϊν και τον περνας στο ντουκου

μηπως δεν τον γνωριζεις αυτον και το εργο του?



JBG εαν υπηρχαν αποδειξεις για τηλεπαθεια θα ειχε γινει δεκτη η υπαρξη της απο την επιστημονικη κοινοτητα.

Δεν μπορεις να το κατανοησεις αυτο?

Καθε λιγο πετας και απο ενα ονομα και τον παρουσιαζεις ως μεγα αυθεντια.Και εγω σου απαντω αν ειχε αποδειξεις θα τις ειχε παρουσιασει στην επιστημονικη κοινοτητα.

Οποτε δεν με απασχολει ο κυριος Ντουκου.Ξερω οτι αν ειχε αξιοπιστα στοιχεια θα ειχε πεισει την επιστημονικη κοινοτητα.Προφανως δεν εχει οπως δεν εχουν και οι ερευνητες του PEAR.

quote:
το κατεστημενο μας πασαρε καποτε την ηρωινη ως αντιβηχικο σιροπι για παιδια, και την θαλιδομιδη

To ΙΔΙΟ κατεστημενο απεσυρε την ηρωινη οταν διαπιστωθηκε η εθιστικη της δραση και την θαλιδομιδη οταν διαπιστωσε οτι προκαλει δυσμορφιες.Το ΙΔΙΟ κατεστημενο εθεσε τα στανταρ με βαση τα οποια αξιολογουνται τα φαρμακα και αποσυρει οσα προκαλουν περισσοτερο κακο παρα καλο.Σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το κατεστημενο των τσαρλατανων που οσες φορες και εαν αποδειχτει οτι τα γιατροσοφια τους (ή οι υποθεσεις τους) ειναι για τα μπαζα ή ακομα και επικινδυνα δεν τα αποσυρει με τιποτα και οταν ερχονται και του φορανε χειροπεδες αφου καθαρισε καμποσο κοσμακη πρωτα,κρωζει για κατεστημενα.


quote:
ειναι βιολογος ξερεις

Πτυχιο απεκτησε επιστημονικη μεθοδολογια δεν απεκτησε.Με βαση συναισθηματικες αναγκες απερριψε μια χιλιοτεκμηριωμενη θεωρια.

Και κανω και εγω ενα δωρο:

www.talkorigins.org

Edited by - medtech on 13/11/2006 18:43:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 20:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

medtech

KANEIΣ δεν ειπε οτι οι ερευνες πρεπει να σταματησουν!!!!!!!Αυτο που ειπαμε ειναι οτι για να προβιβαστει μια υποθεση σε ΘΕΩΡΙΑ πρεπει αν υποστηριζεται απο αξιοπιστα στοιχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



κατι που απαιτει ερευνα, χρονο και χρημα


quote:

Πως εισαι σιγουρος οτι υπαρχει?Πολλα πραγματα μπορουν να επηρεαζουν την τροχια του Ποσειδωνα και οχι μονο ενας πλανητης!!!!!!!!



εγω?

οι αστρονομοι το υποστηριζουν και ψαχνουν να τον εντοπισουν

αν δεν θεωρεις οτι τα εμαθες ολα και σε ενδιαφερει η ερευνα, διαβασε για τον δεκατο πλανητη, τους δορυφορους του Ποσειδωνα και τον Πλουτωνα που μαλλον ηταν και αυτος δορυφορος του Ποσειδωνα


quote:

ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ τον εντοπισουμε και περασει ολα τα τεστο τοτε θα γινει το νεο μελος του ηλιακου συστηματος Ως ΤΟΤΕ.....



ως τοτε, δεν υπαρχει για σενα

ωραια αντιμετωπιση!!!


quote:

Οι βιωματικες εμπειριες ΧΩΡΙΣ ΚΟΝΤΡΟΛ δεν μας διδουν αξιοπιστα στοιχεια.



γι αυτο και προφανως δεν δινεις σημασια στα δικα σου

quote:

Αλλα μετρωνται JBG...



ΕΜΜΕΣΑ


quote:

Για την σκοτεινη υλη και τον δεκατο πλανητη δεν το σχολιαζω.



και κατηγορεις αλλους για αγνοια?

ασχολησου λιγο με την αστροφυσικη και θα μαθεις τι ειναι η σκοτεινη υλη των γαλαξιων και των αστρικων νεφελωματων


quote:

ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.



τα μορφογεννητικα πεδια που λεγαμε?


quote:

Απο τοτε που σου θιξαμε τον Αγιο Σελντρεικ αρχισες να χανεις την ψυχραιμια σου ή μου φαινεται?



εχεις χασει την ψυχραιμια σου εδω και αρκετα ποστ, απο τοτε που με κατηγορεις για αγνοια


quote:

Επιχειρηματολογεις διαρκως απο την αγνοια και το ασχετο.



νατο παλι - το αποσταγμα της ευγενειας και των επιχειρηματων σε συζητηση


quote:

Δεν απανταω οπως με βολευει ΚΟΨΕ τις προσβολες.



το κανεις, και μην προσβαλλεσαι - εγω δεν προσβληθηκα που με αποκαλεις ασχετο καθε τοσο

οποτε χαλαρωσε


quote:

Τι εννοεις ρωτησες για πριν?Αν εννοεις πριν δεν ειχαμε αποδειξεις και τα ραδιοκυματα υπηρχαν ξαναπαντω

α)οταν βρεθηκαν αποδειξεις εγινε δεκτη η υπαρξη τους



ενω πριν βρεθουν αποδειξεις?


ξερεις πως πεθανε ο Τεσλα?


quote:

Μεταφραση:αποδειξεις δεν υπαρχουν.



εγω δεν εχω αποδειξεις οτι υπαρχεις

το καταλαβαινω εμμεσα, επειδη γραφεις, αλλά αποδειξεις δεν εχω


quote:

Αληθεια?Δεν σε απασχολει εσενα εαν τα πιστευω σου εχουν βαση ή ειναι λογια του αερα?



δεν εχω "πιστευω" καλη μου

πιστευω θα πει οτι δεχομαι κατι χωρις ερευνα - εγω ειμαι υπερ της ερευνας προς καθε κατευθυνση


quote:

1.Δεν εισαι ειδικος για να κρινεις



ενω εσυ εισαι και μπορεις να κρινεις


quote:

2.Πες μου ωστοσο τι ειδες και σε προβληματισε τοσο.Θελω να μου πεις.



υπαρχει λογος?

ηδη σου παρουσιασα κατι ενδιαφερον και το περασες στο ντουκου...


quote:

quote:
ανεφερα τρεις φορες τον Ραϊν και τον περνας στο ντουκου

μηπως δεν τον γνωριζεις αυτον και το εργο του?


Οποτε δεν με απασχολει ο κυριος Ντουκου.Ξερω οτι αν ειχε αξιοπιστα στοιχεια θα ειχε πεισει την επιστημονικη κοινοτητα.Προφανως δεν εχει οπως δεν εχουν και οι ερευνητες του PEAR.



κυριος ντουκου ο Ραϊν λοιπον, αναξιοι λογου οι Καισλερ και Γιουνγκ, απατη το PEAR του πανεπιστημιου του Πρινσετον

και πρεπει να το δεχθω επειδη το λες εσυ!


quote:

quote:
το κατεστημενο μας πασαρε καποτε την ηρωινη ως αντιβηχικο σιροπι για παιδια, και την θαλιδομιδη

To ΙΔΙΟ κατεστημενο απεσυρε την ηρωινη οταν διαπιστωθηκε η εθιστικη της δραση και την θαλιδομιδη οταν διαπιστωσε οτι προκαλει δυσμορφιες.Το ΙΔΙΟ κατεστημενο εθεσε τα στανταρ με βαση τα οποια αξιολογουνται τα φαρμακα και αποσυρει οσα προκαλουν περισσοτερο κακο παρα καλο.



τωρα τι μου λες?

να τους πω μπραβο που τα απεσυραν?

εγω ρωταω αν τιμωτηθηκε κανεις για αυτα τα εγκληματα

οσο για τα γεννετικα τροποποιημενα τροφιμα δεν ειπες λεξη - γιατι?


quote:

quote:
ειναι βιολογος ξερεις

Πτυχιο απεκτησε επιστημονικη μεθοδολογια δεν απεκτησε.Με βαση συναισθηματικες αναγκες απερριψε μια χιλιοτεκμηριωμενη θεωρια.



για να το λες εσυ, θαχεις δικιο...


quote:

Και κανω και εγω ενα δωρο:



τι καταλαβες απο το δικο μου δωρο?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 10:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατι που απαιτει ερευνα, χρονο και χρημα

Και γνωση της επιστημονικης μεθοδολογιας!


quote:
εγω?

οι αστρονομοι το υποστηριζουν και ψαχνουν να τον εντοπισουν
αν δεν θεωρεις οτι τα εμαθες ολα και σε ενδιαφερει η ερευνα, διαβασε για τον δεκατο πλανητη, τους δορυφορους του Ποσειδωνα και τον Πλουτωνα που μαλλον ηταν και αυτος δορυφορος του Ποσειδωνα



Και εαν διαβασω για τους πλανητες,θα αποδειχθει οτι υπαρχουν τα μορφογεννητικα πεδια?

Οσο για τις συνεχιζομενες προσβολες "θεωρεις οτι τα εμαθες ολα? να σου τονισω και εγω οτι δε μπορει ο καθενας να τα μαθαινει ολα,οτι δεν αρκει η ορεξη για να γινεις πανεπιστημονας,οτι καθε επιστημονικη κοινοτητα ειναι η κατεξοχην ειδικη για να κανει μελετες και να ασκησει το περιφημο peer review στο αντικειμενο της και οχι ο καθε τυχαρπαστος που παει και ακουει δυο τρια πραγματα και το παιζει μεγας ερευνητης.

Εγω λοιπον με ειδικοτητα τεχνολογιας ιατρικων εργαστηριων εχω αρκετη γνωση για να αφηνω τους ειδικους σε καθε επιστημονικο τομεα να βγαζουν συμπερασματα και φυσικα τους ειδικους που ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ.Γιατι ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να ειναι παντογνωστης.Οταν λοιπον θελω να μαθω κατι ζηταω πληροφοριες απο τους επιστημονες του αντιστοιχου κλαδου.Οταν θελω να μαθω για φυσικη ρωταω τους φυσικους και οταν θελω να μαθω για μαθηματικα τους μαθηματικους,για ψυχολογια τους ψυχολογους κτλ

Εχω επισης την υπομονη να περιμενω να τεκμηριωθει κατι πολυ καλα πριν το κανω αποδεκτο,μην υποκυπτωντας στις οποιοσδηποτε συναισθηματικες αναγκες και τις επιδρασεις των ευσεβων μου ποθων που πιεζουν προς μια βιαστικη αναγνωριση.

Ειπαμε ναι στο ανοιχτο μυαλο,οχι στο ξεχειλωμενο!


quote:
ως τοτε, δεν υπαρχει για σενα

ωραια αντιμετωπιση!!!


Ως τοτε η υπαρξη του τελει υπο αμφισβητηση.


quote:
γι αυτο και προφανως δεν δινεις σημασια στα δικα σου

Δινεις σημασια αλλα τις θετεις υπο διερευνηση.Αξιοπιστη διερευνηση με κοντρολ...


quote:
τα μορφογεννητικα πεδια που λεγαμε?

Μουχαχαχαχαχα.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα επιδρασης περιβαλλοντος.Υπαρχουν γονιδια που καθοριζουν το υψος.Αυτα σου δινουν μια δυνατοτητα αποκτησης Χ υψους.Αλλα εαν δεν λαβεις αρκετο ασβεστιο δεν θα φθασεις ποτε σε αυτο το Χ υψος ακομα και εαν τα γονιδια που κληρονομησες σου δινουν αυτη την δυνατοτητα...


quote:
και κατηγορεις αλλους για αγνοια?

ασχολησου λιγο με την αστροφυσικη και θα μαθεις τι ειναι η σκοτεινη υλη των γαλαξιων και των αστρικων νεφελωματων


Σε αυτο το τοπικ μιλαμε για τα μορφογεννητικα.Θα ασχοληθουμε λοιπον με τα γονιδια,την θεωρια της εξελιξης,την πιεση του περιβαλλοντος που αποτελει τον κατευθυντηριο μοχλο τις εξελιξης κτλ


quote:
νατο παλι - το αποσταγμα της ευγενειας και των επιχειρηματων σε συζητηση

Ε αφου επιχειρηματολογεις απο την αγνοια,το μυστηριο και το ασχετο,τι θες να πω οτι ΔΕΝ επιχειρηματολογεις απο την αγνοια???


quote:
το κανεις, και μην προσβαλλεσαι - εγω δεν προσβληθηκα που με αποκαλεις ασχετο καθε τοσο

οποτε χαλαρωσε


ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙΣ ΜΕ ΑΣΧΕΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ ΑΣΧΕΤΟ.ΜΑΘΕ ΤΙ ΕΣΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΓΚΥΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.


quote:
ενω εσυ εισαι και μπορεις να κρινεις

Εγω εχω την ταπεινοφροσυνη να ζηταω την γνωμη των ειδικων επιστημονων καθε κλαδου και δεν παρασυρομαι απο την ψευδοεπιστημονικη επιχειρηματολογια,ουτε το παιζω γιαλατζι ανοιχτο μυαλο.

quote:
υπαρχει λογος?

ηδη σου παρουσιασα κατι ενδιαφερον και το περασες στο ντουκου...


Υπαρχει λογος.Μπορει να υπαρχουν απαντησεις στις αποριες σου.Δεν θελεις να τις λυσεις?

Σε ακουω λοιπον τι αποριες εχεις αναφορικα με την θεωρια της εξελιξης?


quote:
κυριος ντουκου ο Ραϊν λοιπον, αναξιοι λογου οι Καισλερ και Γιουνγκ, απατη το PEAR του πανεπιστημιου του Πρινσετον

και πρεπει να το δεχθω επειδη το λες εσυ!


Οχι πρεπει να τα δεχτεις επειδη οι μελετες τους κατακρημνιζονται στο peer review...Επειδη ειναι μεθοδολογικα εσφαλμενες...Επειδη υπαροχυν ανθρωποι με κολπα στο μανικι τους και δεν φοβουνται να τα χρησιμοποιησουν...Επειδη αν ειχαν αξιοπιστα στοιχεια και σοβαρες μελετες,θα περνουσαν το τεστ του peer review,τα αποτελεσματα των πειραματων τους θα αποδεικνυαν τις υποθεσεις τους,θα μπορουσαν να αναπαραχθουν τα αποτελεσματα απο αλλους ανεξαρτητους ερευνητες κτλ κτλ κτλ


quote:
τωρα τι μου λες?

να τους πω μπραβο που τα απεσυραν?

εγω ρωταω αν τιμωτηθηκε κανεις για αυτα τα εγκληματα

οσο για τα γεννετικα τροποποιημενα τροφιμα δεν ειπες λεξη - γιατι?


1.Κανεις δεν ειναι μαντης να προβλεψει επακριβως ποιες ειναι οι συνεπειες των μεθοδων του.Το περισσοτερο που μπορει να κανει ειναι να παρει οσα μετρα ασφαλειας μπορει με βασει τα οσα ηδη γνωριζει.Σημασια ομως εχει οτι η επιστημονικη κοινοτητα εχει διχτυ ασφαλειας και αποσυρει τα επιβλαβη προιοντα ενω οι τσαρλατανοι σφυριζουν αδιαφορα.
Δεν ξερω αν τιμωρηθηκαν αλλα αποζημιωσεις εχουν καταβληθη απο λαθη,βλαβες που προκληθηκαν απο ποικιλια προιοντων και επιστημονες και επιχειρηματιες εχουν καταδικαστει σε φυλακιση σε διαφορες εποχες.

2.Ειμαι υπερ των γενετικα τροποποιημενων τροφιμων.Ειδικα οταν αναλογιστουμε το γεγονος οτι χαρη στην εφαρμογη τους α)μειωνεται η χρηση φυτοφαρμακων και β)παραγονται φυτα και ζωα με καλυτερη συνθεση.
Να ξερεις οτι ο ανθρωπος παντα βελτιωνε τα φυτα και τα ζωα μεσω επιλεκτικων διασταυρωσεων και πριν ακομα μαθει για την υπαρξη του DNA.


quote:
τι καταλαβες απο το δικο μου δωρο?

Οτι προτιμω τους αχινιους!!!!

Τεσπα ακουω τις αποριες σου αναφορικα με την θεωρια της εξελιξης με την καλη διαθεση να στις διελευκανω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 01:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχως johnnie εχεις πεσει στην παγιδα της μεταφυσικης. Οτι και να σου πει καποιος, οτι και να διαβασεις, δεν θα καταφερει να σου αλλαξει τον τροπο σκεψης. Πλεον η κοσμοθεωρια σου κινειται με βαση αστηρικτες υποθεσεις, και κανεις δεν μπορει να κανει κατι για αυτο.

Οι χριστιανοι π.χ. πιστευουν ακραδαντα οτι θεος υπαρχει, εζησε και αναστηθηκε. Οσο και να προσπαθησεις, αυτο δεν αλλαζει. Εχουν στηριξει την κοσμοθεωρια τους εκει.

Ετσι και εσυ, ξεκινας με τη ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ οτι η συγχρονικοτητα, τα μορφογεννετικα πεδια, η μεταδοση σκεψεων ή δεν ξερω τι αλλο υπαρχουν, και θα κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ προκειμενου να μην καταριφθει αυτη η θεωρια για σενα. Τι ειναι αλλωστε η επιστημη μπροστα στη σιγουρια! Και βεβαια, απο εκει και περα δεν εχει νοημα η συνεχιση της συζητησης.

Υ.Γ. Σαν ενα τελευταιο "δωρακι", και για να μην μενουν κενα, σου συνιστω να ψαξεις το εξης: Εχει δει ποτε κανενας επιστημονας το ατομο? Αναζητωντας αυτο, ισως καταλαβεις την πλανη που σε εχει ριξει η μεταφυσικη, και πως σε εμποδισε να γνωρισεις ακομα και το τι σημαινει "εμμεσο" και "αμεσο".

quote:
τον πονο τον εχεις δει?

τα συναισθηματα?

τις σκεψεις?

τον δεκατο πλανητη?

την σκοτεινη υλη του συμπαντος?


επειδη τα αναγνωριζουμε εμμεσα, δεν υπαρχουν?


_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 02:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 16:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχως johnnie εχεις πεσει στην παγιδα της μεταφυσικης. Οτι και να σου πει καποιος, οτι και να διαβασεις, δεν θα καταφερει να σου αλλαξει τον τροπο σκεψης.

Φίλε σε πήρανε χαμπάρι!Καταλάβανε(επιτέλους) πόσο στενόμυαλος είσαι.Το χειρότερο?..

quote:
Πλεον η κοσμοθεωρια σου κινειται με βαση αστηρικτες υποθεσεις, και κανεις δεν μπορει να κανει κατι για αυτο

Δεν έχεις καμία ελπίδα πλέον!!!

Χα,χα

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 16:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Dreamseeker

Φίλε σε πήρανε χαμπάρι!Καταλάβανε(επιτέλους) πόσο στενόμυαλος είσαι.Το χειρότερο?..



φαινεται και στη φωτογραφια μου κατω απο την υπογραφη μου


quote:

Δεν έχεις καμία ελπίδα πλέον!!!

Χα,χα



ειμαι ανελπιστος, που θαλεγε και η αγαπημενη μου Γεωργια Βασιλειαδου


quote:

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."



μπορεις να το αποδειξεις πειραματικα αυτο που λες?

ε?


*


ΥΓ. μην ξεχναμε το κοραλι παιδια - ειναι τοσο ομορφο!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 19:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπορεις να το αποδειξεις πειραματικα αυτο που λες?

ε?


Το εχώ κάνει ήδή φίλε.Απαιτεί πάρα πολλές γνώσεις όμως,να ξέρεις.Και γνώσεις από δάσκαλο της ίδιας "ουσίας" με αυτό που θα μελετήσεις.Είναι η μόνη προυπόθεση.Κατα τάλλα δεν στοιχίζει πολύ η έρευνα!Εγώ είχα δάσκαλο το πνεύμα του οίνου!!!

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy