ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 21:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΓΙΑΤΙ ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ Σ'ΑΥΤΟΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ. ΤΟΤΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ; ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΠΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΜΕΡΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ) ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. ΑΡΑ ΟΣΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ;"

el.elyon ,
ωραία τα γράφεις αλλά ει δυνατόν γράψε με μικρά ώστε να μην κουραζόμαστε.

Ο Χριστός είπε ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες ομοφυλοφίλων. Η μία είναι όταν είναι από τη φύση γεννημένη, δε θυμάμαι τις άλλες αλλα νομίζω αναφέρει και τους δια της βίας ευνουχισμένους.
Αν είναι από τη φύση κάποιοι γεννημένοι, δεν κάνουν αμαρτία γιατί νομίζω ότι η αμαρτία είναι η παρέκλιση από τη φύση. Αν δηλαδή κάποιος είναι από τη φύση του να ικανοποιεί γυναίκες τότε αυτός αμαρτάνει αν κάνει το ίδιο σε άνδρες. Τότε ναι έχεις δίκιο είναι αμαρτία και γίνεται βιασμός του εαυτού όπως σε όλες τις αμαρτίες.
Δόξα τω Θεώ στην ορθοδοξία εν αντιθέσει με τη δύση ικανοποιούν το σώμα τους όλοι ακόμα και οι ιερείς.
Αυτοί οι ανθρώποι πως θα περάσουν τη ζωή τους χωρίς να μοιράσουν το σώμα τους εν αγάπη με άλλο συνάνθρωπο?
Αγοράκι ή κοριτσάκι στην πόλη μου είχε κι απ τα δύο και ήταν πρόβλημα τι θα ενχειρήσουν οι γιατροί για να έχει μια ανθρώπινη φυσιολογική πορεία σαν άνδρας ή γυναίκα.
Αποκλείεται από αυτά τα άτομα ή μακαριότητα, η οσιότητα, ο αγιασμός και πάνω από όλα ο σεβασμός?

Αντίθετα πιστεύω ότι αμαρτία έχουν όσοι είναι άνδρες κανονικοί και μετά από πολύ γ... το γυρνάν στο τσιφετέλι, ή όσοι σαν κώτσοι από βλακεία ή μαγκια παρασύρθηκαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 23:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χριστιανισμός καταδικάζει την ομοφυλοφιλία , όμως αυτή η επίσημη καταδίκη όπως θα δούμε παρακάτω είναι μάλλον θεωρητική .
Στον Μεσαίωνα παρά την επικράτηση του χριστιανισμού που καταπολέμησε τις ανώμαλες αυτές σχέσεις η ομοφυλοφιλία εξακολουθούσε να ανθή επί πολλούς αιώνες , ιδιαιτέρως στους κύκλους των εθνικών , ως την εποχή του Μεγάλου Κωνσταντίνου , που άρχισε συστηματικά την καταπολέμησή της , και χαρακτήριζε τους ομοφυλόφιλους σαν «δαιμονόπληκτους» αποδίδοντας σ ’αυτούς όλα τα δεινά της αυτοκρατορίας : Πείνα , πλημμύρες , εισβολή Σαρακηνών ή αρουραίων κλπ , τα οποία ερμήνευε σαν έκφραση της οργής του Θεού εναντίον της διαστροφής τους .

Ο Ιουστινιανός αργότερα θέσπισε αυστηρότατους νόμους κατά των ομοφυλοφίλων , ο διωγμός τους δε συνεχίστηκε και έγινε αγριότερος κατά τον Μεσαίωνα , οπότε πολλοί ομοφυλόφιλοι κάηκαν στην πυρά ζωντανοί για το παράπτωμά τους .
Παρ’ όλα αυτά η ομοφυλοφιλία δεν έπαψε και τότε να υπάρχη .
Στον Μεσαίωνα όπως παρατηρεί ο H. Ellis , η σεξουαλική αυτή αναστροφή ανθούσε όχι μόνο στα στρατόπεδα λόγω των μακροχρόνιων εκστρατειών , αλλά και στα μοναστήρια λόγω της αγαμίας των μοναχών και των δύο φύλων , γιατί πάντοτε γινότανε λόγος γι’ αυτήν στα εξομολογητήρια .

Ωστόσο μετά την Αναγέννηση αρχίζει να διαδραματίζη εμφανή ρόλο στον κόσμο .
Ο Λατίνι , δάσκαλος του Ντάντε , ήταν ανώμαλος , κι ο Ντάντε μιλάει για την συχνότητα αυτής της διαστροφής ανάμεσα στους ιδιοφυείς και διάσημους άνδρες . Ο Μάρετ , ξεχωριστός γάλλος ουμανιστής , πολλές φορές διέτρεξε τον κίνδυνο να θανατωθή γι’ αυτόν τον λόγο . Ο Μιχαήλ άγγελος , ο μεγαλύτερος γλύπτης της αναγεννήσεως , είχε ιδεώδες και πάθη ομοφυλόφιλα .Το ίδιο και οι Μάρλεϊ και Βάκων .

Ένας άλλος ερευνητής ο Ε . Fouchs παρατηρεί οτι όλες αυτές οι απαγορεύσεις στάθηκαν ανίκανες να συγκρατήσουν το καταπιεζόμενο φυλετικό ένστικτο , και εξαπλώθηκε παντού η ομοφυλοφιλία παρά τις αυστηρότατες ποινές με τις οποίες την τιμωρούσαν . Παρετηρείτο δε σε μεγάλη κλίμακα ανάμεσα στους κληρικούς .(Αν είναι δυνατόν !!!) . Κατά την σύγκληση μίας συνόδου στο Παρίσι , γράφει ο ίδιος , πάρθηκε η εξής απόφαση . «Οι μοναχοί και οι κανονικοί , να μην κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι , για να αποφεύγεται η πραγματοποίηση σοδομικών πράξεων . Ν’ αποφράσσονται επίσης οι ύποπτες πόρτες , που οδηγούν προς τα υπνωτήρια . Επίσης και οι μοναχές δεν επιτρέπεται να κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι .»

Παρ’ όλες τις εντολές όμως οι μοναχοί δεν φαίνονταν διατεθειμένοι να υπακούσουν . Οπότε οι Αρχές του Καθολικισμού , ή μάλλον η Αρχή , που στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Παπισμός άρχισε να δείχνη μια επιείκεια τρόπον τινά απέναντι των ασελγών πράξεων των μοναχών .
Η επιείκεια δεν υπαγορεύθηκε βέβαια από την κατανόηση μιάς φυσικής ανάγκης , την οποία κατέστησε πλέον επιτακτική η αγαμία , αλλά ήταν ένας τρόπος ανταποδόσεως ή μάλλον ανταμείψεως των μοναχών , από την Παπική Εκκλησία , λόγω των μεγάλων εισφορών τους για λογαριασμό της πρώτης .

Με τα έγγραφα της επιείκειας που στέλνονταν στους μοναχούς , η Παπική εκκλησία , ήταν σαν να κατεδίκαζε μόνο την φυσιολογική σεξουαλική πράξη μεταξύ ετεροφύλων , και όχι τις άλλες μορφές της .
Οι μεγάλοι ηθικολόγοι της Εκκλησίας βρήκαν μάλιστα και «λογικά» σχήματα λόγου για να δικαιολογήσουν την ασέλγεια των μοναχών .
Όταν κατά τον 14 ο αιώνα πολλοί ιερείς θέλησαν να αντιταχθούν εναντίον του νόμου της αγαμίας , ο φημισμένος Γάλλος εκκλησιαστικός διδάσκαλος Gerson ο οποίος είχε μεγάλη επιρροή στον κλήρο , δικαιολογούσε τις ασελγείς πράξεις των μοναχών και των ιερέων ως εξής .
«Ένας ιερεύς παραβαίνει την ιερή υπόσχεση της αγνότητας , όταν διαπράττη ασελγή πράξη ; Όχι ! Η ιερά υπόσχεση της αγνότητας αναφέρεται απλώς στην αποχή του γάμου. Ένας ιερεύς ο οποίος επιτρέπει στον εαυτόν του τις ισχυρότερες ασελγείς πράξεις , δεν παραβαίνει , όταν τις κάνει ως ανύπαντρος , την ιερή υποχρέωση αγνότητας» .

Αυτά φίλοι μου συνέβαιναν στην Χριστιανική Ευρώπη , όμως μην νομίζετε ότι οι δικοί μας ιερείς και μοναχοί πήγαιναν πίσω , από διάφορες πηγές και έγγραφα της περιόδου της τουρκοκρατίας βγάζουμε το συμπέρασμα ότι όπως και εις Παρισίους έτσι και εδώ γινόντουσαν τα ίδια .
Όσο για τις μέρες μας , το θεωρώ περιττό να επεκταθώ , γιατι τα συμβαίνοντα είναι γνωστά . Για το τι γίνεται στα μοναστήρια έχουν γράψει κατά καιρούς όλες οι εφημερίδες . Μια βόλτα στις ιερατικές σχολές θα σας δείξη από την ομιλία τους , για το πόσοι ειδικά από αυτούς που προορίζονται για αρχιμανδρίτες είναι φυσιολογικοί , όσο για την ιεραρχία μας , νομίζω ότι τα παρατσούκλια σουλτάνα , γοργόνα , τιτίκα , και δεν θυμάμαι τι άλλο είναι αρκετά νομίζω για να δείξουν το τι συμβαίνει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 23:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα συνforumίτες,

Μαράκι γράφεις

quote:
Δεν νομίζω να απασχολεί τους ομοφυλόφιλους να παντρευτούν σε εκκλησία,"με παπά και με κουμπάρο".Τους απασχολούν νομικά ζητήματα αγαπητέ Κώστα.Θέλουν να παντρευτούν,ωστε να κατοχυρωθούν νομικά,όχι να χορέψουν τον χορό του Ησαϊα και να φάνε κουφέτα.Θέλουν τους συντρόφους τους εξασφαλισμένους.θα ήθελες εσύ αγαπητέ μου,να ήσουν παντρεμένος και σε περίπτωση θανάτου σου(κούφια η ώρα κιόλας,ε;),η γυναίκα σου να έμενε στο δρόμο και τα όσα χτίσατε/δημιουργήσατε μαζί να τα έχανε επειδή δεν θα είχε δικαιώματα;Εφιαλτικό,ε;γιατί να διαφέρουν οι ομοφυλόφιλοι;
Μπορείς να μου εξηγήσεις το ότι δεν σου είναι αισθητικώς αρεστό;

Νομίζω πως έκρινες επιλεκτικά το προηγούμενο post μου, αλλά αυτό δε με προβληματίζει, καθώς μπορώ να σου υπενθυμίσω κάτι που θεωρώ βασικό : η πολιτική ένωση δύο ατόμων, στο δημαρχείο π.χ., για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ με την έννοια του μυστηρίου, δε θα έπρεπε να ενέχει θέση γάμου για την επίσημη θρησκεία, αλλά θα έπρεπε να δίνει πολιτικά δικαιώματα στους συμμετέχοντες σε αυτή. Υπό αυτό το πρίσμα είμαι κατά του γάμου των ομοφυλοφίλων (καθώς παραβιάζει τις βασικές αρχές του μυστηρίου του γάμου της Ορθόδοξης Εκκλησίας), αλλά υπέρ του δικαιώματός τους για πολιτική ένωση, συνεπώς και υπέρ του δικαιώματός τους για κάθε είδους οικονομικής συνδιαλλαγής ως ζευγάρι, εφόσον το επιθυμούν. Δε θα ενίσχυα (προσωπικά) σε αυτές τις περιπτώσεις το αίτημά τους για υιοθεσίες παιδιών, καθώς θεωρώ ότι δεν αποτελούν, από ψυχοκοινωνικής απόψεως, άριστο δείγμα γονεϊκής παρουσίας, παρότι αποδέχομαι ότι θα μπορούσαν δυνητικά να παίξουν το ρόλο αυτό καλύτερα (ως ανθρώπινες ψυχές) από πολλά ετεροφυλόφιλα ζευγάρια.
Για το δεύτερο ερώτημά σου, όσον αφορά το αισθητικό μέρος της υπόθεσης, είναι καθαρά προσωπική η προσέγγισή μου και αδυνατώ να την αναλύσω επαρκώς στο παρόν forum. Χωρίς να το θεωρώ αμαρτία (για μένα δεν υπάρχει αυτή η έννοια, εκτός αν μιλάμε για πράξεις με σκοπό κάποιο οικονομικό κίνητρο, άμεσο ή έμμεσο), χωρίς να τους θεωρώ άρρωστους ή κατώτερους, απλά είμαι της άποψης ότι στη δική μου οπτική και αισθητική, ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι απέχει από την αρμονία την οποία έχω επιλέξει. Καλώς ή κακώς, η φύση έχει κάποιους νόμους, η "παραβίαση" των οποίων, χωρίς να είναι παράνομη ή αξιοκατάκριτη, αναδρά στον Παγκόσμιο Νόμο.

el. elyon γράφεις :

quote:
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΘΕΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?

Προσωπικά δε σταυρώνω κανέναν. Όσο για θεό, ας ανοίξουμε ένα καινούριο forum και θα χαρώ να καταθέσω τις απόψεις μου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 07:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Χριστός είπε ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες ομοφυλοφίλων. Η μία είναι όταν είναι από τη φύση γεννημένη, δε θυμάμαι τις άλλες αλλα νομίζω αναφέρει και τους δια της βίας ευνουχισμένους.

Aσφαλώς και οι γεννημένοι απο την φύση τους με κάποιο κουσούρι, κατα την Χριστοδούλεια λογική δέν θα έπρεπε με κανέναν τρόπο να κατηγορηθούν γι'αυτό σάν αμαρτωλοί, οι ευνουχισμένοι είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση.
Οι χριστιανοί συμπεριφέρθηκαν απάνθρωπα στην συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων σε ολόκληρο το πέρασμα των αιώνων δέν έλαβαν υπόψην τους τίποτα, κανένα ελαφρυντικό ούτε κάν οτι μπορεί να είναι γεννημένοι απο την φύση τους. Εγώ προσωπικά δέν γνωρίζω καμιά φράση του Χριστού που να δίνει κανένα συγχωροχάρτη άν γνωρίζεις εσύ ...

quote:
Υπό αυτό το πρίσμα είμαι κατά του γάμου των ομοφυλοφίλων (καθώς παραβιάζει τις βασικές αρχές του μυστηρίου του γάμου της Ορθόδοξης Εκκλησίας), αλλά υπέρ του δικαιώματός τους για πολιτική ένωση, συνεπώς και υπέρ του δικαιώματός τους για κάθε είδους οικονομικής συνδιαλλαγής ως ζευγάρι, εφόσον το επιθυμούν.

Φίλε kostakis φυσικά και έχεις δίκιο, εγώ θεωρώ πολύ περισσότερο παράλογη απο αυτήν της εκκλησίας την επιμονή των ίδιων των ομοφυλόφιλων να επιζητούν τον θρησκευτικό γάμο. Ένας θεσμός ολοκληρωτικά εκκλησιαστικο θρησκευτικός στον οποίο οι ομοφυλόφιλοι όχι μόνο δέν έχουν καμιά θέση, αλλά είναι και το χειρότερο παράδειγμα προς αποφυγή.
Ας κάνουν οποιονδήποτε δεσμό θέλουν δεκτό νομικό ή μή αλλά Ο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ μου είναι αδιανόητο να καταλάβω που κολλά σε μιά ομοφυλοφιλική σχέση!!
υ.γ. σε μιά εποχή μάλιστα που οι άνθρωποι έχουν αρχίσει ομαδικά να απαρνιούνται τον συγκεκριμένο θεσμό ακόμα και σε ετεροφυλικούς γάμους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 08:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon ,γειά σου
Αφενός,δεν σε κατηγόρησα για κάτι,έτσι;Αφετέρου,όντως φάινεσαι άνθρωπος μη φανατισμένος και μη μισαλλόδοξος και είναι ιδιαίτερα ευχάριστο αυτό,και για μένα και για το φόρουμ.

quote:
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΓΙ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ? ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η ΠΗΓΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ(ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗΣ)

Νομίζα ότι ο Χριστιανισμός κηρύττει την αγάπη.Πώς μπορεί να αγαπάει όλους τους ανθρώπους από την στιγμή που τους διαχωρίζει έτσι;Θα πιαστώ και από αυτό που είπε ο φίλος Agnostic,αν δηλαδή η αγκάλη του Θεού,κάνει διακρίσεις ως προς τις σεξουαλικές προτιμήσεις.Είναι τόσο κακό να ΑΓΑΠΗΘΟΥΝ(και το βάζω με κεφαλαία γιατί θέλω να το διαχωρίσω από την σαρκική υπόσταση του θέματος) δυο άνθρωποι του ίδιου φύλου;
Όσο για τα λόγια της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης,θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω.Νομίζω ότι είναι κομμένα και ραμμένα ώστε να ταιριάζουν σε κοινωνίες που δεν έχουν καμία σχέση με την σημερινή.Για να μην αναφερθώ στα ευαγγέλια που τα έχουν πετσοκόψει κάποια και κρύψει ή αφορίσει κάποια άλλα,επειδή δεν ταίριαζαν σε αυτό που θέλουν να πασάρουν...
Δεν θέλω να κόψω την θρησκεία στα μέτρα μου,αλλα νομίζω ότι θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί ώστε να γίνει πιο ελκυστική και να σταματήσει να έχει τις απώλειες που έχει σήμερα..

quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΗΝΟΣ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ) ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΕΟΙ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό,η πίστη είναι κάτι το υποκειμενικό.Υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που διέπει τα πάντα,απλά δεν πιστεύω ότι είναι τόσο "σφιχτή" όσο θέλει να μας καταδείξει η ορθοδοξία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 09:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως έκρινες επιλεκτικά το προηγούμενο post μου, αλλά αυτό δε με προβληματίζει, καθώς μπορώ να σου υπενθυμίσω κάτι που θεωρώ βασικό : η πολιτική ένωση δύο ατόμων, στο δημαρχείο π.χ., για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ με την έννοια του μυστηρίου, δε θα έπρεπε να ενέχει θέση γάμου για την επίσημη θρησκεία, αλλά θα έπρεπε να δίνει πολιτικά δικαιώματα στους συμμετέχοντες σε αυτή. Υπό αυτό το πρίσμα είμαι κατά του γάμου των ομοφυλοφίλων (καθώς παραβιάζει τις βασικές αρχές του μυστηρίου του γάμου της Ορθόδοξης Εκκλησίας), αλλά υπέρ του δικαιώματός τους για πολιτική ένωση, συνεπώς και υπέρ του δικαιώματός τους για κάθε είδους οικονομικής συνδιαλλαγής ως ζευγάρι, εφόσον το επιθυμούν.

Έχεις δίκιο αγαπητέ Κώστα,ξαναδιάβασα το μήνυμά σου και βιάστηκα να το κρίνω(γράφω στο γραφείο και μερικές φορές η προσοχή μου δεν είναι η πρέπουσα).Η τοποθέτησή σου φυσικά και με βρίσκει 100% σύμφωνη,όπως είπα και πριν είμαι υπέρ της νομικής αναγνώρισης των ομοφυλόφιλων,η θρησκευτική αναγνώριση,δηλαδή ο γάμος μεταξύ τους και μόνο,νομίζώ ότι δεν θα πρέπει να τους απασχολεί.

quote:
Δε θα ενίσχυα (προσωπικά) σε αυτές τις περιπτώσεις το αίτημά τους για υιοθεσίες παιδιών, καθώς θεωρώ ότι δεν αποτελούν, από ψυχοκοινωνικής απόψεως, άριστο δείγμα γονεϊκής παρουσίας, παρότι αποδέχομαι ότι θα μπορούσαν δυνητικά να παίξουν το ρόλο αυτό καλύτερα (ως ανθρώπινες ψυχές) από πολλά ετεροφυλόφιλα ζευγάρια.


Όσον αφορά αυτό,δεν το κρύβω ότι είμαι μπερδεμένη.Από την μια σκέφτομαι ότι ένα τέτοιο περιβάλλον ίσως να μην είναι σωστό για ένα παιδί,από την άλλη σκέφτομαι,ότι αν ένα παιδί μεγαλώσει με αγάπη και με όλα τα εφόδια που χρειάζεται ένα παιδί(ψυχικά και υλικά),που είναι το κακό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 21:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Οι χριστιανοί συμπεριφέρθηκαν απάνθρωπα στην συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων σε ολόκληρο το πέρασμα των αιώνων δέν έλαβαν υπόψην τους τίποτα, κανένα ελαφρυντικό ούτε κάν οτι μπορεί να είναι γεννημένοι απο την φύση τους. Εγώ προσωπικά δέν γνωρίζω καμιά φράση του Χριστού που να δίνει κανένα συγχωροχάρτη άν γνωρίζεις εσύ ..."

Εντάξει δεν τρελαινόμαστε να βρούμε κάποιο σαμάρι να το χτυπάμε.
Οταν περάσει η "φτερού" απ την ομόνοια θα γελάσουν και οι αλβανοί που είναι άθεοι.
Είναι άλλα τα αίτια και όχι ο χριστιανισμός.

Ούτε γω γνωρίζω φράση του Χριστού να τους καταδικάζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 11:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ dimitris2

Γράφεις:
"Οταν περάσει η "φτερού" απ την ομόνοια θα γελάσουν και οι αλβανοί που είναι άθεοι."

Απ ότι έχω ακουστά, η φτερού που πουλάει "φτερά και πούπουλα", το παίζει κουνιστή, αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για μεγάλο γυναικά. Όπως και πολλοί που το παίζουνε αντρούκλες του στυλ: "Σιδερωσε μου μωρη χαμούρα το πουκάμισο μη σε πλακώσω στο ξύλο" γουστάρουνε κάτι "ύποπτα", όπως του να τους βάζει δάκτυλο η γκόμενα...


@ maraki8

Γράφεις:
"Δεν θέλω να κόψω την θρησκεία στα μέτρα μου,αλλα νομίζω ότι θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί ώστε να γίνει πιο ελκυστική και να σταματήσει να έχει τις απώλειες που έχει σήμερα.."

Όταν μιλάς για εκσυγχρονισμό, πρέπει να διευκρινήσεις τι εκσυγχρονισμό ακριβώς εννοείς.

Εάν πιστεύεις ότι ο Θεός είναι αυτός που οικοδόμησε την Εκκλησία, τότε δεν χωράει εκσυγχρονισμός, γιατί μπορεί μεν οι άνθρωποι (αρχιερείς, ιερείς, λαϊκοί) να είναι ατελείς, αλλά το σωτηριολογικό σχέδιο του Θεού (του οποίου βασικό στοιχείο είναι η Εκκλησία) δεν είναι ελλιπές, καθότι ο Θεός είναι Τέλειος.

Εάν πιστεύεις ότι οι άνθρωποι είναι αυτοί που δημιούργησαν όχι μόνο την Εκκλησία, αλλά και πλάσανε τον ίδιο τον Θεό, τότε και πάλι δεν χωράει εκσυγχρονισμός, καθότι ένας τέτοιος εκσυγχρονισμός θα αποσκοπεί μόνο και μόνο στη διαιώνιση μίας πλάνης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 11:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω κάτι;αν ο χριστιανισμός(και οποια άλλη θρησκεία) τασσόταν ευνοικά,ας το πούμε,ως προς τους ομοφυλόφιλους,νομίζετε ότι θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα;Εγώ πάλι δεν το νομίζω...Γιατί αν η κυρα-Μαρικα και η κάθε κυρα-Μαρίκα που είναι πορωμένη χριστιανή,γνώριζε π.χ. ότι ο χριστιανισμός είναι ευνοικός προς τους ομοφυλόφιλους,δεν θα τους κατακεραύνωνε,δεν θα τους αποκαλούσε αμαρτωλους και τα συναφή,εφόσον η θρησκεία της ήταν υπερ αυτών...
Όλα αυτα τα λέω χωρίς να αποκλείω και τον κοινωνικό παράγοντα,που ειδικά στην Ελλάδα,θα πρέπει να περάσουν πολλές δεκαετίες για να αρχίσουν να αντιμετωπίζονται οι ομοφυλόφιλοι/ες σαν φυσιολογικοί άνθρωποι,και όχι σαν άρρωστα/ανώμαλα όντα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 11:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα !!

Για όσους δεν το πέτυχαν σε κάποιο ζάπινγκ στο forum, υπάρχει μια πολύ καλή και ενδιαφέρουσα συζήτηση που αφορά την ομοφυλοφιλία ,αλλά όχι σχετικά με την θρησκεία.

Το θέμα είναι το :

ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ - «Κουσούρι» για την Πυρά?

Και βρίσκεται εδώ :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6379&whichpage=1&ARCHIVE=

Μόνο αν κάνετε τον κόπο να το διαβάσετε, διαβάστε το από την αρχή γιατί καταθέτονται ενδιαφέρουσες απόψεις.

Αυτά...


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 12:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ dimitris2

Γράφεις:
"Οταν περάσει η "φτερού" απ την ομόνοια θα γελάσουν και οι αλβανοί που είναι άθεοι."

Απ ότι έχω ακουστά, η φτερού που πουλάει "φτερά και πούπουλα", το παίζει κουνιστή, αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για μεγάλο γυναικά. Όπως και πολλοί που το παίζουνε αντρούκλες του στυλ: "Σιδερωσε μου μωρη χαμούρα το πουκάμισο μη σε πλακώσω στο ξύλο" γουστάρουνε κάτι "ύποπτα", όπως του να τους βάζει δάκτυλο η γκόμενα...


@ maraki8

Γράφεις:
"Δεν θέλω να κόψω την θρησκεία στα μέτρα μου,αλλα νομίζω ότι θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί ώστε να γίνει πιο ελκυστική και να σταματήσει να έχει τις απώλειες που έχει σήμερα.."

Όταν μιλάς για εκσυγχρονισμό, πρέπει να διευκρινήσεις τι εκσυγχρονισμό ακριβώς εννοείς.

Εάν πιστεύεις ότι ο Θεός είναι αυτός που οικοδόμησε την Εκκλησία, τότε δεν χωράει εκσυγχρονισμός, γιατί μπορεί μεν οι άνθρωποι (αρχιερείς, ιερείς, λαϊκοί) να είναι ατελείς, αλλά το σωτηριολογικό σχέδιο του Θεού (του οποίου βασικό στοιχείο είναι η Εκκλησία) δεν είναι ελλιπές, καθότι ο Θεός είναι Τέλειος.

Εάν πιστεύεις ότι οι άνθρωποι είναι αυτοί που δημιούργησαν όχι μόνο την Εκκλησία, αλλά και πλάσανε τον ίδιο τον Θεό, τότε και πάλι δεν χωράει εκσυγχρονισμός, καθότι ένας τέτοιος εκσυγχρονισμός θα αποσκοπεί μόνο και μόνο στη διαιώνιση μίας πλάνης.


Το σχόλιο σου προς το μήνυμα του Δημήτρη,με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη,άσε που είναι και η άποψη πολλών ψυχολογων,ότι δηλαδή οι άντρες του τύπου που ανέφερες,είναι και συχνά-πυκνά "κρυφοί" ή όπως το είπες "γουστάρουν" και άλλα κόλπα...

Ως προς την άλλη σου αναφορά,πιστεύω ότι υπάρχει Θεός(όπως και αν λέγεται) και ότι οι άνθρωποι πλάθανε και πλάθουν την θρησκεία,βάσει των κοινωνικοοικονομικών συνθηκών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 12:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ dimitris2

Γράφεις:
"Οταν περάσει η "φτερού" απ την ομόνοια θα γελάσουν και οι αλβανοί που είναι άθεοι."

Απ ότι έχω ακουστά, η φτερού που πουλάει "φτερά και πούπουλα", το παίζει κουνιστή, αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για μεγάλο γυναικά. Όπως και πολλοί που το παίζουνε αντρούκλες του στυλ: "Σιδερωσε μου μωρη χαμούρα το πουκάμισο μη σε πλακώσω στο ξύλο" γουστάρουνε κάτι "ύποπτα", όπως του να τους βάζει δάκτυλο η γκόμενα...


@ maraki8

Γράφεις:
"Δεν θέλω να κόψω την θρησκεία στα μέτρα μου,αλλα νομίζω ότι θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί ώστε να γίνει πιο ελκυστική και να σταματήσει να έχει τις απώλειες που έχει σήμερα.."

Όταν μιλάς για εκσυγχρονισμό, πρέπει να διευκρινήσεις τι εκσυγχρονισμό ακριβώς εννοείς.

Εάν πιστεύεις ότι ο Θεός είναι αυτός που οικοδόμησε την Εκκλησία, τότε δεν χωράει εκσυγχρονισμός, γιατί μπορεί μεν οι άνθρωποι (αρχιερείς, ιερείς, λαϊκοί) να είναι ατελείς, αλλά το σωτηριολογικό σχέδιο του Θεού (του οποίου βασικό στοιχείο είναι η Εκκλησία) δεν είναι ελλιπές, καθότι ο Θεός είναι Τέλειος.

Εάν πιστεύεις ότι οι άνθρωποι είναι αυτοί που δημιούργησαν όχι μόνο την Εκκλησία, αλλά και πλάσανε τον ίδιο τον Θεό, τότε και πάλι δεν χωράει εκσυγχρονισμός, καθότι ένας τέτοιος εκσυγχρονισμός θα αποσκοπεί μόνο και μόνο στη διαιώνιση μίας πλάνης.


Ως προς την απάντηση σου στο μήνυμα του dimitris2,συμφωνώ απόλυτα.άσε που είναι και η πάγια άποψη των πιο πολλών ψυχολόγων σήμερα.Ότι δηλαδή ο τύπος του άνδρα που περιέγραψες(ο πολλά βαρύς) είναι και οι πιο επιρρεπείς στα "ύποπτα" πράγματα..Και ότι διάφοροι καραμπινάτοι γυναικάδες,το παίζουν φτερούδες για επαγγελματικούς και οικονομικούς λόγους..

Η απάντησή μου στο ερώτημά σου;πιστεύω ότι υπάρχει Θεός(όπως και αν λέγεται),και ότι οι άνθρωποι καθαρά πλάσανε "πιστεύω" και "εντολές",ανάλογα με τις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες που υπήρχαν.Κοινώς,αφενός φτιάξανε κάποιες εντολές που προστατεύουν την ανθρώπινη ύπαρξη,ζωή,και περιουσία-ορθώς πράξανε-και αφετέρου φτιάξανε και κάποια άλλα "πρέπει" καθαρά γιατί τους "βόλευαν"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 12:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΟΥ
ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ.ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ,ΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ,ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
ΜΑΡΑΚΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ ΟΛΟΙ.Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΩΡΟ Η ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ Η ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ.
ΜΑΡΑΚΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΩΝ ΘΕΟ.ΟΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ ΑΡΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ.
ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΟΨΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ (ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ,ΓΕΓΟΝΟΤΑ,ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ).
ΜΑΡΑΚΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.
ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ;


ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΑΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 13:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΟΥ
ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ.ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ,ΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ,ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
ΜΑΡΑΚΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ ΟΛΟΙ.Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΩΡΟ Η ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ Η ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ.
ΜΑΡΑΚΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΩΝ ΘΕΟ.ΟΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ ΑΡΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ.
ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΟΨΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ (ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ,ΓΕΓΟΝΟΤΑ,ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ).
ΜΑΡΑΚΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.
ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ;

Αρχικά,επ'ουδενί δεν πιστεύω ότι οι ομοφυλόφιλοι δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα στην κοινωνία.Διάσημοι ομοφυλόφιλοι;Καβάφης,Καπότε,Σαίξπηρ,Ερρίκος 3ος,Όσκαρ Ουάιλντ,Μαο Τσε Τουνγκ,Χανς Κρίστιαν Άντερσεν,Λεονάρντο Ντα Βίντσι,Ανρί Ντυνάν,Ζαν Κοκτώ,Αντρέ Ζιντ,Ρούντολφ Νουρέγιεφ(οι ερωτοτροπίες του τελευταίου με τον Νιάρχο ήταν παροιμιώδεις),μεχρι φυσικά και οι σοφοί αρχαίοι έλληνες.Νομίζω ότι κάτι προσέφεραν οι άνωθεν,έτσι;Και πιστεύω ότι ήταν και άλλοι οι οποίοι δεν "αποκαλύφθηκαν" ποτέ.

Όσον αφορά τα περί θρησκείας ερωτήματα σου,πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω,σε κάποιο άλλο topic όμως.Αν το κάνω εδώ,θα βγω εκτός θέματος.Ελπίζω να μην νομίζεις ότι υπεκφεύγω.
**Μπορείς να δείς κάποιες από τις απόψεις μου στα ερωτήματά σου στο topic "Ποιός είναι Έλληνας σήμερα"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 14:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.

Αν υποθέσουμε πρώτα ότι υπήρξε...

quote:
el.elyon
ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ


Οι άνθρωποι σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, πάντοτε δημιουργούν τους θεούς τους "κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση", σύμφωνα με τις ανάγκες τους και τη ψυχοσύνθεσή τους.

Ανθρώπινο δημιούργημα είναι και ο Θεός των Εβραίων, και ο Θεός των Χριστιανών, των Μουσουλμάνων, των Αρχαίων Ελλήνων και των Αρχαίων Σουμερίων.

Γι'αυτό και κάθε ένας από τους παραπάνω θεούς ταιριάζει απόλυτα με τους πιστούς του. Εκδικητικός ο Γιαχβέ, πολεμοχαρής ο Αλλάχ και πάει λέγοντας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 00:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρχικά,επ'ουδενί δεν πιστεύω ότι οι ομοφυλόφιλοι δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα στην κοινωνία.Διάσημοι ομοφυλόφιλοι;Καβάφης,Καπότε,Σαίξπηρ,Ερρίκος 3ος,Όσκαρ Ουάιλντ,Μαο Τσε Τουνγκ,Χανς Κρίστιαν Άντερσεν,Λεονάρντο Ντα Βίντσι,Ανρί Ντυνάν,Ζαν Κοκτώ,Αντρέ Ζιντ,Ρούντολφ Νουρέγιεφ(οι ερωτοτροπίες του τελευταίου με τον Νιάρχο ήταν παροιμιώδεις),μεχρι φυσικά και οι σοφοί αρχαίοι έλληνες.



Καλά που το είδες ότι οι αρχαίοι σοφοί ήσαν ομοφυλόφιλοι?
Αμα βάζεις και τη λέξη φυσικά, δηλώνεις έμμεσα όλοι τον έπαιρναν ανεξαιρέτως. Στοιχεία ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 03:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο οτι θυμάμαι σύμφωνα με τον Χριστιανισμό η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία-λάθος-αστοχία.Επίσης απο οτι θυμάμαι κάπου στην νέα διαθήκη αναφέρει οτι αυτός (ο Ιησούς) δοκιμάστηκε απ' όλους του πειρασμούς του ανθρώπου, άρα και από αυτόν της σεξουαλικής έλξης για άτομα του ιδίου φύλου.Δεν καταδικάζετε λοιπόν ο ομοφυλόφιλος.

Η ομοφυλοφιλία απλά οδηγεί στο πουθενά...ΑΛΛΑ εξυμνεί την φιλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 09:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ dimitris2, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι με αφορμή το μήνυμα που απέστειλες στις 14/11/2006, 21:54:46.

Συγκεκριμένα:

quote:
Εντάξει δεν τρελαινόμαστε να βρούμε κάποιο σαμάρι να το χτυπάμε.
Οταν περάσει η "φτερού" απ την ομόνοια θα γελάσουν και οι αλβανοί που είναι άθεοι.
Είναι άλλα τα αίτια και όχι ο χριστιανισμός.

Οι Αλβανοί απ' όσο γνωρίζω είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 10:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά που το είδες ότι οι αρχαίοι σοφοί ήσαν ομοφυλόφιλοι?
Αμα βάζεις και τη λέξη φυσικά, δηλώνεις έμμεσα όλοι τον έπαιρναν ανεξαιρέτως. Στοιχεία ?


Ορθώς με διόρθωσες,δεν το διατύπωσα σωστά.
Οι πιο πολλοί από τους διάσημους αρχαίους άντρες ήταν αμφιφυλόφιλοι.Πολλοί ήταν παντρεμένοι με γυναίκες και ταυτόχρονα -δεν θα πω "τον έπαιρναν",δεν είναι και η καλύτερη φράση - διατηρούσαν σχέσεις με άνδρες.(π.χ. Φίλιππος,Αλέξανδρος,Σωκράτης,Σοφοκλής κλπ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 10:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Αλβανοί απ' όσο γνωρίζω είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι...

Και ιδιαίτερα,η συντριπτική πλειοψηφία των Αλβανών είναι ορθόδοξοι,ένα μικρό μέρος μουσουλμάνοι κι ένα ακόμα μικρότερο άθεοι..Αλλά και οι άθεοι πλέον γίνονται ορθόδοξοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 10:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ομοφυλοφιλία απλά οδηγεί στο πουθενά...ΑΛΛΑ εξυμνεί την φιλία.


Γιατί το λες αυτό;λόγω της έλλειψης κοινωνικής αναγνώρισης;λόγω του ρατσισμού;λόγω της καταδίκης της από κάποιες θρησκείες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 11:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Αρχικά,επ'ουδενί δεν πιστεύω ότι οι ομοφυλόφιλοι δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα στην κοινωνία.Διάσημοι ομοφυλόφιλοι;Καβάφης,Καπότε,Σαίξπηρ,Ερρίκος 3ος,Όσκαρ Ουάιλντ,Μαο Τσε Τουνγκ,Χανς Κρίστιαν Άντερσεν,Λεονάρντο Ντα Βίντσι,Ανρί Ντυνάν,Ζαν Κοκτώ,Αντρέ Ζιντ,Ρούντολφ Νουρέγιεφ(οι ερωτοτροπίες του τελευταίου με τον Νιάρχο ήταν παροιμιώδεις),μεχρι φυσικά και οι σοφοί αρχαίοι έλληνες.Νομίζω ότι κάτι προσέφεραν οι άνωθεν,έτσι;Και πιστεύω ότι ήταν και άλλοι οι οποίοι δεν "αποκαλύφθηκαν" ποτέ.

Όσον αφορά τα περί θρησκείας ερωτήματα σου,πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω,σε κάποιο άλλο topic όμως.Αν το κάνω εδώ,θα βγω εκτός θέματος.Ελπίζω να μην νομίζεις ότι υπεκφεύγω.
**Μπορείς να δείς κάποιες από τις απόψεις μου στα ερωτήματά σου στο topic "Ποιός είναι Έλληνας σήμερα"...



ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ.Η ΛΕΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΟΧΕΙΑ ΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΙ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΑΡΑΚΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ.
ΑΡΑ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ,ΓΕΓΟΝΟΤΑ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΧΕΣΗ. ΓΙΑ ΤΟ TOPIC ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ,ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ,ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ (ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ).ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΒΑΠΤΙΣΑΝ,ΠΟΙΟΥΣ; ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΡΑΞΗ (ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ)ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;
ΜΑΡΑΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ (Κ. ΜΑΡΙΚΑ) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ Σ'ΑΥΤΟΥΣ.ΘΕΛΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΜΑΡΑΚΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΗ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ. ΑΡΑ ΕΔΩ ΜΑΡΑΚΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΡΙΝ.

ΑΛΛΑ ΑΝ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΤΕ ΜΑΡΑΚΙ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ;ΘΑ ΗΣΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ; ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ; ΘΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΣΕΣ ΑΡΑΓΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ;

ΜΑΡΑΚΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ (ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ,ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ,ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΕΣ)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ (ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ) ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΘΕΟΣ. ΕΓΩ ΣΟΥ ΜΙΑΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΤ'ΟΝΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΩΠΟΙ,ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ;

ΓΙΑ ΤΟ AIDS ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΡΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 12:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon
ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.

Αν υποθέσουμε πρώτα ότι υπήρξε...

quote:
el.elyon
ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ


Οι άνθρωποι σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, πάντοτε δημιουργούν τους θεούς τους "κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση", σύμφωνα με τις ανάγκες τους και τη ψυχοσύνθεσή τους.

Ανθρώπινο δημιούργημα είναι και ο Θεός των Εβραίων, και ο Θεός των Χριστιανών, των Μουσουλμάνων, των Αρχαίων Ελλήνων και των Αρχαίων Σουμερίων.

Γι'αυτό και κάθε ένας από τους παραπάνω θεούς ταιριάζει απόλυτα με τους πιστούς του. Εκδικητικός ο Γιαχβέ, πολεμοχαρής ο Αλλάχ και πάει λέγοντας.

macedon



ΦΙΛΕ MACEDON ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΟΛΑ ( ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΓΕΓΟΝΟΤΑ) ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 14:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η άποψη της παλαιάς διαθήκης για τους ομοφυλόφιλους:
<<"Όποιος κοιμηθεί με άντρα όπως κοιμάσαι με γυναίκα, βρομιά έκαναν κι οι δύο. Να θανατωθούν για πάντα και κανείς να μην τιμωρηθεί για το θάνατό τους" (Λευιτ. κ 13).>>

Στο Λευτικό η ομοφυλοφιλία συμπεριλαμβάνεται σε ένα κατάλογο με
αμαρτίες σχετικές με αιμομιξία, με θυσίες παιδιών, συνεύρεση με γυναίκα σε εμμηνόρροια, το ξύρισμα, ναι το ξύρισμα, το ξέρατε ότι στην εβραϊκή θρησκεία είναι αμάρτημα ισότιμο με την ομοφυλοφυλία ?Προφανώς, την εποχή που γράφτηκε το Λευιτικό, φαίνεται ότι αυτές ήταν οι σπουδαιότερες "ενοχλητικές" ανθρώπινες συνήθειες..Κανείς από τους κατακριτές δεν εξανίσταται και δεν κατατρέχει όσους ξυρίζονται ,όπως θα ήταν λογικό. Ούτε δηλώνει ότι τους δέχεται στην εκκλησιά "του" αποκλειστικά και μόνον εφόσον με τον όρο να "απέχουν" από το ξύρισμα φυσικά.
Και κάτι άλλο αφού ο φίλος elyon θέλει αποδείξεις.
Στο Λευιτικό και στις επιστολές του Παύλου(Α' προς Κορινθίους,προς Τιμόθεο και Α' προς Ρωμαίους),η ομοφυλοφιλία αναφέρεται μαζί με τα εξής:αιμομιξία,με θυσίες παιδιών, συνεύρεση με γυναίκα σε εμμηνόρροια,το ξύρισμα(κουφό),οι πόρνοι,οι κλέφτες,οι άπληστοι κι οι μέθυσοι,οι επίορκοι.Σε κανένα από τα εδάφια αυτά δεν διακρίνεται η ομοφυλοφιλία ως κάποιος είδος "βαρύτερης" αμαρτίας.Με ποια λογική λοιπόν μπορεί να θεωρηθεί η ομοφυλοφιλία πιο "κακιά" από την ψευτιά,
τη μέθη, την απληστία, τον έρωτα με εμμηνορροούσα γυναίκα ή το ξύρισμα ? Για όσους λοιπόν δέχονται το Λευιτικό και τον θυμωμένο Παύλο ως αυθεντίες περί Χριστιανικής ηθικής,οι ομοφυλόφυλοι υποτίθεται ότι αμαρτάνουν και ότι θα πρέπει να μετανοήσουν,αλλά μόνο μέσα στα ευρύτατα πλαίσια της εκκλησιαστικής αποστροφής προς κάθε άλλη αμαρτία και ανθρώπινη αδυναμία.Ας μετρήσουμε λοιπόν τους αξύριστους μη-άπληστους, που ποτέ δεν μέθυσαν και που ποτέ
δεν είπαν ψέματα ούτε έκλεψαν, ούτε σκότωσαν, ούτε παράφαγαν, και που ποτέ δεν πόθησαν τη γυναίκα τους τη λάθος μέρα του μήνα..κι ας τους ρωτήσουμε την ειλικρινή θρησκευόμενη γνώμη τους για τους ομοφυλόφιλους και για όλους τους άλλους "αμαρτωλούς".

Αυτά αγαπητέ μου είναι τα κείμενα που παρουσιάζονται μισά ή λειψά στον απλό κοσμάκη και τα οποία αυτός κάθεται και τα μασάει..Λένε οι κληρικοί,ότι η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστεια,μέγιστη αμαρτία.Δεν λένε όμως και τις υπόλοιπες συν-αναφερόμενες αμαρτίες..
<<Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν προκαθορίζει την ικανότητα του ατόμου για αγάπη,ομορφιά και ευτυχία.Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν καθορίζει την σχέση μας με το θεό.Η ομοφυλοφυλία που οδηγεί σε ενέργειες πίστης, τρυφεράδας, σεβασμού, ελπίδας, και αμοιβαίας ολοκλήρωσης, είναι αγάπη, ομορφιά και ευτυχία.Και για τον λόγο αυτό είναι απολύτως ηθική.>>-πρεσβυτεριανή εκκλησία..
Σίγουρα ο Παύλος ήξερε τί έλεγε, σε ποιους, και γιατί.Πολύ απλά,ο Παύλος αναφερόταν προς τις ρωμαϊκές κοινωνίες με καθημερινές συνήθειες που έχουν μείνει παροιμιώδεις μέχρι σήμερα στη γλώσσα
μας ως "ρωμαϊκά όργια".Και όχι στα σημερινά ομοφυλόφιλα ζευγάρια που μοιράζονται τις ζωές τους με όλη τους την έννοια, με την αγάπη και τον αλληλοσεβασμό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 16:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Αυτή είναι η άποψη της παλαιάς διαθήκης για τους ομοφυλόφιλους:
<<"Όποιος κοιμηθεί με άντρα όπως κοιμάσαι με γυναίκα, βρομιά έκαναν κι οι δύο. Να θανατωθούν για πάντα και κανείς να μην τιμωρηθεί για το θάνατό τους" (Λευιτ. κ 13).>>

Στο Λευτικό η ομοφυλοφιλία συμπεριλαμβάνεται σε ένα κατάλογο με
αμαρτίες σχετικές με αιμομιξία, με θυσίες παιδιών, συνεύρεση με γυναίκα σε εμμηνόρροια, το ξύρισμα, ναι το ξύρισμα, το ξέρατε ότι στην εβραϊκή θρησκεία είναι αμάρτημα ισότιμο με την ομοφυλοφυλία ?Προφανώς, την εποχή που γράφτηκε το Λευιτικό, φαίνεται ότι αυτές ήταν οι σπουδαιότερες "ενοχλητικές" ανθρώπινες συνήθειες..Κανείς από τους κατακριτές δεν εξανίσταται και δεν κατατρέχει όσους ξυρίζονται ,όπως θα ήταν λογικό. Ούτε δηλώνει ότι τους δέχεται στην εκκλησιά "του" αποκλειστικά και μόνον εφόσον με τον όρο να "απέχουν" από το ξύρισμα φυσικά.
Και κάτι άλλο αφού ο φίλος elyon θέλει αποδείξεις.
Στο Λευιτικό και στις επιστολές του Παύλου(Α' προς Κορινθίους,προς Τιμόθεο και Α' προς Ρωμαίους),η ομοφυλοφιλία αναφέρεται μαζί με τα εξής:αιμομιξία,με θυσίες παιδιών, συνεύρεση με γυναίκα σε εμμηνόρροια,το ξύρισμα(κουφό),οι πόρνοι,οι κλέφτες,οι άπληστοι κι οι μέθυσοι,οι επίορκοι.Σε κανένα από τα εδάφια αυτά δεν διακρίνεται η ομοφυλοφιλία ως κάποιος είδος "βαρύτερης" αμαρτίας.Με ποια λογική λοιπόν μπορεί να θεωρηθεί η ομοφυλοφιλία πιο "κακιά" από την ψευτιά,
τη μέθη, την απληστία, τον έρωτα με εμμηνορροούσα γυναίκα ή το ξύρισμα ? Για όσους λοιπόν δέχονται το Λευιτικό και τον θυμωμένο Παύλο ως αυθεντίες περί Χριστιανικής ηθικής,οι ομοφυλόφυλοι υποτίθεται ότι αμαρτάνουν και ότι θα πρέπει να μετανοήσουν,αλλά μόνο μέσα στα ευρύτατα πλαίσια της εκκλησιαστικής αποστροφής προς κάθε άλλη αμαρτία και ανθρώπινη αδυναμία.Ας μετρήσουμε λοιπόν τους αξύριστους μη-άπληστους, που ποτέ δεν μέθυσαν και που ποτέ
δεν είπαν ψέματα ούτε έκλεψαν, ούτε σκότωσαν, ούτε παράφαγαν, και που ποτέ δεν πόθησαν τη γυναίκα τους τη λάθος μέρα του μήνα..κι ας τους ρωτήσουμε την ειλικρινή θρησκευόμενη γνώμη τους για τους ομοφυλόφιλους και για όλους τους άλλους "αμαρτωλούς".

Αυτά αγαπητέ μου είναι τα κείμενα που παρουσιάζονται μισά ή λειψά στον απλό κοσμάκη και τα οποία αυτός κάθεται και τα μασάει..Λένε οι κληρικοί,ότι η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστεια,μέγιστη αμαρτία.Δεν λένε όμως και τις υπόλοιπες συν-αναφερόμενες αμαρτίες..
<<Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν προκαθορίζει την ικανότητα του ατόμου για αγάπη,ομορφιά και ευτυχία.Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν καθορίζει την σχέση μας με το θεό.Η ομοφυλοφυλία που οδηγεί σε ενέργειες πίστης, τρυφεράδας, σεβασμού, ελπίδας, και αμοιβαίας ολοκλήρωσης, είναι αγάπη, ομορφιά και ευτυχία.Και για τον λόγο αυτό είναι απολύτως ηθική.>>-πρεσβυτεριανή εκκλησία..
Σίγουρα ο Παύλος ήξερε τί έλεγε, σε ποιους, και γιατί.Πολύ απλά,ο Παύλος αναφερόταν προς τις ρωμαϊκές κοινωνίες με καθημερινές συνήθειες που έχουν μείνει παροιμιώδεις μέχρι σήμερα στη γλώσσα
μας ως "ρωμαϊκά όργια".Και όχι στα σημερινά ομοφυλόφιλα ζευγάρια που μοιράζονται τις ζωές τους με όλη τους την έννοια, με την αγάπη και τον αλληλοσεβασμό...

[/quote
ΜΑΡΑΚΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΥΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ. ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΟΨΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ; ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΕΣΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ Η ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΩ Η ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΕΓΩ ΣΟΥ ΜΙΑΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΜΑΡΑΚΙ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΥΤΕ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.
ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ Σ'ΑΡΕΣΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΨΕΜΑ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΙ ΑΛΛΑ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΣ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Π.Χ. Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΒΑΦΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ 200000 ΠΑΥΛΙΚΑΝΩΝ. ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ. ΑΛΛΑ ΜΑΡΑΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ.
ΜΑΡΑΚΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ: ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ) ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ. ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΤΕ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ; ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΙ.

ΜΑΡΑΚΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ Η ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ Ο ΠΟΙΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΟ ΔΡΟΜΟ/ΔΡΟΜΟΥΣ (ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ ΜΟΥ) ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΠΑΤΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ (ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ) ΑΛΛΑ ΜΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΙΣΤΗ (ΟΥΤΕ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΛΥΣΗ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
ΓΙΑΤΙ ΜΑΡΑΚΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ ΟΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ/ΣΟΥ.

ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ Η ΑΝ ΑΔΥΝΑΤΗΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.

ΕΛ.ΕΛΥΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΥΟΝ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 22:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΛΛΑ ΜΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΙΣΤΗ (ΟΥΤΕ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ)"

Τι σχέση έχει το βάπτισμα με την ομοφυλοφιλία?
Ο ίδιος ο Χριστός είπε ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι εκ γενεσιμιού τους.
Τους απέκλεισε από τον παράδεισο?
Να σου κάνω μια ερώτηση για να δεις τι θέλω να πω.

Ο αυνανισμός είναι αμαρτία, μικρή μεν αλλά είναι. Γιατί? επειδή ξεφεύγει από τη φύση. Το πιο φυσικό θα ήταν να μιλάει κάποιος στην κοπέλα και να τα βρούνε, προσωρινά ή αιώνια , όπως θέλει ο άνθρωπος και ο θεός, όπως κάνουν όλα στο ζωικό βασίλειο, αντί να κάθονται με ένα ποτό αντιδιαμετρικά στο μπαρ και να κοιτάζονται.

Οτι δηλαδή ξεφεύγει από τη φύση είναι αμαρτία και το λέω απλά γιατί και ο εγκέφαλος είναι φύση.
Πως λοιπόν να καταδικαστεί ο από την κοιλιά της μητέρας του ομοφυλόφιλος όπως αναφέρει ο Χριστός αφού αυτός ζει σύμφωνα με τη φύση του?

Ο Χριστός ήταν ήπιος και όχι τόσο δογματικός όσο η ανέραστη κατηχήτρια με τον κότσο και θεολόγος της γειτονιάς.
Δε είναι σκοπός μου να καταδικάσω αυτούς τους ανθρώπους που νομίζουν ότι επιτελούν χρήσιμο έργο και κανείς δεν με υποχρεώνει να καταδικάζω.

Απλά είναι μερικά πράγματα που δεν είναι τόσο απλά.
Τα λόγια του Χριστού καλώς τα μεταδίδουν οι καλοπροαίρετοι με το δικό τους τρόπο αλλά βάζουν μέσα και το αμαρτωλό συναισθηματικό τους κόσμο.

Γιαυτό ο Χριστός έλεγε ο έχων ους ακουέτω. Δηλαδή όποιος έχει νου που το εργαλείο του είναι το ους ας καταλάβει, διαφορετικά ας παπαγαλίζει τα λόγια του Χριστού.

Λέει πουθενά στο περί κρίσεως ευαγγέλιο ότι θα κοπούν οι έχοντες λίγες ανδρικές ορμόνες?

Νομίζω ότι το λέει ρητά ότι στον παράδεισο θα πάει αυτός που αγαπάει.

Edited by - dimitris2 on 16/11/2006 22:34:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 07:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο αυνανισμός είναι αμαρτία, μικρή μεν αλλά είναι. Γιατί? επειδή ξεφεύγει από τη φύση. Το πιο φυσικό θα ήταν να μιλάει κάποιος στην κοπέλα και να τα βρούνε, προσωρινά ή αιώνια , όπως θέλει ο άνθρωπος και ο θεός, όπως κάνουν όλα στο ζωικό βασίλειο, αντί να κάθονται με ένα ποτό αντιδιαμετρικά στο μπαρ και να κοιτάζονται.


Κι αν ο αυνανισμός γίνει στα πλαίσια τεστ σπέρματος για ιατρικους δηλαδή λόγους σε ένα νοσοκομείο/ιατρείο, τότε εξακολουθεί να είναι αμαρτία?

Και τι θα πει μικρή και μεγάλη αμαρτία? Με βάση ποια κριτήρια τις μετράμε?


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 09:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΑΛΛΑ ΜΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΙΣΤΗ (ΟΥΤΕ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ)"

Τι σχέση έχει το βάπτισμα με την ομοφυλοφιλία?
Ο ίδιος ο Χριστός είπε ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι εκ γενεσιμιού τους.
Τους απέκλεισε από τον παράδεισο?
Να σου κάνω μια ερώτηση για να δεις τι θέλω να πω.

Ο αυνανισμός είναι αμαρτία, μικρή μεν αλλά είναι. Γιατί? επειδή ξεφεύγει από τη φύση. Το πιο φυσικό θα ήταν να μιλάει κάποιος στην κοπέλα και να τα βρούνε, προσωρινά ή αιώνια , όπως θέλει ο άνθρωπος και ο θεός, όπως κάνουν όλα στο ζωικό βασίλειο, αντί να κάθονται με ένα ποτό αντιδιαμετρικά στο μπαρ και να κοιτάζονται.

Οτι δηλαδή ξεφεύγει από τη φύση είναι αμαρτία και το λέω απλά γιατί και ο εγκέφαλος είναι φύση.
Πως λοιπόν να καταδικαστεί ο από την κοιλιά της μητέρας του ομοφυλόφιλος όπως αναφέρει ο Χριστός αφού αυτός ζει σύμφωνα με τη φύση του?

Ο Χριστός ήταν ήπιος και όχι τόσο δογματικός όσο η ανέραστη κατηχήτρια με τον κότσο και θεολόγος της γειτονιάς.
Δε είναι σκοπός μου να καταδικάσω αυτούς τους ανθρώπους που νομίζουν ότι επιτελούν χρήσιμο έργο και κανείς δεν με υποχρεώνει να καταδικάζω.

Απλά είναι μερικά πράγματα που δεν είναι τόσο απλά.
Τα λόγια του Χριστού καλώς τα μεταδίδουν οι καλοπροαίρετοι με το δικό τους τρόπο αλλά βάζουν μέσα και το αμαρτωλό συναισθηματικό τους κόσμο.

Γιαυτό ο Χριστός έλεγε ο έχων ους ακουέτω. Δηλαδή όποιος έχει νου που το εργαλείο του είναι το ους ας καταλάβει, διαφορετικά ας παπαγαλίζει τα λόγια του Χριστού.

Λέει πουθενά στο περί κρίσεως ευαγγέλιο ότι θα κοπούν οι έχοντες λίγες ανδρικές ορμόνες?

Νομίζω ότι το λέει ρητά ότι στον παράδεισο θα πάει αυτός που αγαπάει.

Edited by - dimitris2 on 16/11/2006 22:34:52



ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ, ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΩΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 10:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΥΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

Μα δεν είναι η ερμηνεία μου,εγώ απλά ανέφερα τα συγκεκριμένα κείμενα.Το μόνο που υπέδειξα ήταν το που ακριβώς κατατάσσεται,δηλαδή μαζί με ποιές άλλες αμαρτίες,αναφέρεται η ομοφυλοφιλία...

quote:
ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΟΨΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ;

Θα δανειστώ τα λόγια του Δημήτρη <<Τα λόγια του Χριστού καλώς τα μεταδίδουν οι καλοπροαίρετοι με το δικό τους τρόπο αλλά βάζουν μέσα και το αμαρτωλό συναισθηματικό τους κόσμο.>>,μόνο που εκεί που λέει "καλοπροαίρετα" θα προσθέσω και την λέξη "συνήθως".Δηλαδή,συνήθως καλοπροαίρετα..Πες μου αγαπητέ μου,ο παπάς που επικαλείται τα συγκεκριμένα κείμενα και που το βράδυ επιδίδεται σε οργια με νεαρούς,τι ακριβώς είναι;

quote:
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΨΕΜΑ.


Μα δεν είπα εγω ότι είναι ψέμματα,είπα ότι ίσως να μην ερμηνεύτηκαν σωστά.Και γι'αυτό παρέθεσα και την δική μου ερμηνεία,ότι ίσως να αναφερόταν στην οργιώδη ρωμαϊκή κοινωνία...

quote:
ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ) ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.

Είσαι τυχερός που την γνωρίζεις αγαπητέ μου.Εγώ όχι μάλλον,αλλά σίγουρα,δεν την γνωρίζω.Αναγνωρίζω όμως ότι υπάρχει...

quote:
ΓΙΑΤΙ ΜΑΡΑΚΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ ΟΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ/ΣΟΥ.

ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ Η ΑΝ ΑΔΥΝΑΤΗΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.



Δεν νομίζω ότι υπάρχει κλίμα σύγκρουσης φίλε μου.Το αντίθετο μάλιστα,χαίρομαι να μιλάω μαζί σου,γιατί μιλάς ήρεμα,χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνείες.Νομίζω ότι κάνουμε ήρεμο διάλογο και παράθεση απόψεων.
Να σε ρωτήσω όμως κάτι.Τι διάλογος εννοείς πως θα πρέπει να γίνει;μεταξύ των ομοφυλόφιλων και ποιών άλλων;

quote:
ΕΛ.ΕΛΥΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΥΟΝ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Συγγνώμη φίλε μου.Ελ.Ελυον λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 11:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα σε ορισμένα μηνύματα περί εκ γεννετής ομοφυλόφιλους!Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει!Οι επιστήμονες λένε ότι κανείς δεν γεννιέται ομοφυλόφιλος.Υπάρχουν ωστόσο εκ γεννετής θυληπρεπείς άνδρες λόγω γονιδιακών ανωμαλιών που όμως δεν έχουν καμμία σχέση με τους ομοφυλόφιλους και δεν είναι ομοφυλόφιλοι!Απλά είναι θυληπρεπείς.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους και τους σέβομαι.Κατά τη γνώμη μου όμως δεν είναι κάτι φυσιολογικό και δεν μπορώ να το δεχτώ ως φυσιολογικό αλλά ως παρά φύσει και παθολογικο!!

Γι'αυτό και η Εκκλησία ορθώς το θεωρεί αμάρτημα σαρκικό και μάλιστα από τα πολύ σοβαρά.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy