ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αντικειμενική Αλήθεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 23:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

quote:

Xoslicriskaniev
Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια,οριζεται;
Η μηπως η αληθεια ειναι υποκειμενικη παντα;

υπαρχει αλλά δεν οριζεται (μονο κατα συνθηκην)

για να βιωθει η αντικειμενικη αληθεια, πρεπει να παψει να βιωνεται η υποκειμενικη αληθεια



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 02:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει δηλαδή να πάρει τα μάτια του από το δάχτυλο μπας και δει κάποτε το φεγγάρι.

Κι αν όλα είναι μια ψευδαίσθηση, και το δάχτυλο και το φεγγάρι και εμείς οι ίδιοι που φαίνεται κολλημένο πάνω μας το δάχτυλο καλέ μου johnniebegood, τι γίνεται τότε, μου λες;

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 22:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Unseen

Πρέπει δηλαδή να πάρει τα μάτια του από το δάχτυλο μπας και δει κάποτε το φεγγάρι.



οχι καλη μου

και το δακτυλο και το φεγγαρι ειναι προϊοντα της υποκειμενικης αληθειας-πραγματικοτητας


quote:

Κι αν όλα είναι μια ψευδαίσθηση, και το δάχτυλο και το φεγγάρι και εμείς οι ίδιοι που φαίνεται κολλημένο πάνω μας το δάχτυλο καλέ μου johnniebegood, τι γίνεται τότε, μου λες;


μα εφοσον βιωνονται ως υποκειμενικες αληθειες ολα αυτα, ειναι οντως μια κατα συνθηκην αποδεκτη ψευδαισθηση

το μηκος κυματος του ορατου ηλεκτρομαγνητικου φασματος που δεχομαστε και ονομαζουμε κατα συνθηκην κοκκινο, το αντιλαμβανομαστε αραγε το ιδιο?


αν οταν λεμε αντικειμενικη Αληθεια εννοουμε αυτην του Συμπαντος, τα αισθητηρια οργανα, οι αδενες, ο εγκεφαλος, θετουν τα ορια του υποκειμενικου της ανθρωπινης αντιληψης

οπότε Αντικειμενικη Αληθεια μπορεις να βιωσεις μονο οταν παψουν να λειτουργουν ολα αυτα, δηλαδη αφου περασεις το κατωφλι του θανατου ειτε σαμανιστικα (δεν εννοω τα τουνελ με το ασπρο φως) ειτε πεθαινοντας

και τοτε δεν σε "ενδιαφερει" καμια αληθεια κι ας ειναι γυμνη...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 00:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κόσμος
είναι το σημειωματάριό σου
οι σελίδες όπου
κάνεις τους λογαριασμούς σου.
Δεν αποτελεί πραγματικότητα,
ωστόσο μπορείς
να εκφράσεις εκεί την πραγματικότητα
αν θέλεις.
Είσαι συγχρόνως ελεύθερος
να γράψεις
ανοησίες ή ψευτιές,
ή και να σκίσεις τις σελίδες του.

Στον Τζώνυ. Από το βιβλίο "Ψευδαισθήσεις" που έχω ήδη αναφέρει.

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy