ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IASON
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 00:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IASON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .ΔΕΝ ΕΝΟΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE. ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΟΥΣΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ.ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ SITE .ΨΑΞΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ , ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ . ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ , ΠΡΟΣΕΞΕ ΛΟΙΠΟΝ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ. ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.

-Αν οι άνθρωποι διψούν, ας πάνε να πιουν στην πηγή του Ελληνισμού.
ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 09:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ιασονα ευχαριστω για την βοηθεια σου.Οσο για το site που μου εδωσεσ θα το μελετησω και θα σου απαντησω απο εδω η αν δεν θεσ να μου πεισ να σου στειλω email.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IASON
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 12:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IASON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E-MAIL ΦΙΛΕ ΜΟΥ LOUCAS.

-Αν οι άνθρωποι διψούν, ας πάνε να πιουν στην πηγή του Ελληνισμού.
ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 12:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΦΙΛΕ ΙΑΣΟΝΑ.ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΕΜΑΙL ME TIΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 13:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ 5-6 ΑΤΟΜΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΑΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ,, ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΑΙ ΦΥΣΙΚΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 17:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε Λουκά.

Απορείς γιατί δεν συμμετέχουν και άλλοι για να πούνε την άποψή τους για το θέμα;

Εγώ προσωπικά κουράστηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια σε δεκάδες topics με παρόμοιο θέμα που, εδώ και πάνω από ένα χρόνο, δημιουργούνται.

Σε συμβουλεύω να διαβάσεις καλά τα παρακάτω topics. Θα δεις ίσως γιατί δεν έχουμε κουράγιο, μερικοί από εμάς, να ξανασυζητήσουμε αυτό το θέμα. Σε αυτά υπάρχουν πολύ αξιόλογα στοιχεία και πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν στην αναζήτησή σου. Υπάρχουν βέβαια και ανοησίες.

"Ξεφλούδισε" τα topics και φάε μόνο τον καρπό τους.

Καλό κουράγιο

topic.asp?TOPIC_ID=697

topic.asp?TOPIC_ID=526

topic.asp?TOPIC_ID=784

topic.asp?TOPIC_ID=243

topic.asp?TOPIC_ID=331

topic.asp?TOPIC_ID=597

topic.asp?TOPIC_ID=693

topic.asp?TOPIC_ID=640

topic.asp?TOPIC_ID=512

topic.asp?TOPIC_ID=10

topic.asp?TOPIC_ID=334

topic.asp?TOPIC_ID=484

topic.asp?TOPIC_ID=45

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 18:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ THOTH ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟPIC ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΡΙΞΑ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ.ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΤΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΟΥΦΙΟ ΚΑΡΥΔΙ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΩΝ.ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΣ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.ΔΕΝ ΠΙΕΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΑΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ.......ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΤΟPIC ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΘΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΕΜΠΣΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟPIC ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 19:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου, πάλι, Λουκά.

Εγώ σου έδωσα μια ερμηνεία στο γιατί ίσως δεν υπάρχει, πια, συμμετοχή σε αυτό το θέμα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό.

Σίγουρα αυτά τα topics δεν είναι παρόμοια με το δικό σου. Έτσι δεν σε συμβουλεύω να κλείσεις το δικό σου για να συνεχίσεις σε άλλο topic.

Απλά στα έδειξα για να πάρεις στοιχεία και να φρεσκάρεις το δικό σου με νέα ερωτήματα και νέες σκέψεις. Ίσως αυτό βοηθήσει να υπάρξει μεγαλύτερη συμμετοχή.

Δεν συνηθίζουμε να κλειδώνουμε εύκολα topics γιατί ίσως θιχτούν τα μέλη που συμμετείχαν και που αισθάνονται ότι έτσι τους αποκλείουμε από το να δώσουν απαντήσεις ή να τοποθετηθούν. Στις ελάχιστες περιπτώσεις που κλειδώθηκαν θέματα, είχαμε πάντα παρεξηγήσεις και αποχωρήσεις μελών. Έτσι το αφήνουμε για έσχατη λύση. Αν ο δημιουργός του topic το αφήσει και συνεχίσει αλλού την συζήτηση, τότε δεν έχουμε πρόβλημα αλλά δύσκολα θα κλειδώσουμε εμείς το topic.

Καλή συνέχεια.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 20:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΛΑΘΟΣ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ <<Λουκά>>ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ.ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ (ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΕΤΣΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ <<Λούκα>> ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ.ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ <<Λουκάς>> ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΛΛΙΩΣ.ΕΙΜΑΙ ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟΣ Λουκάς.ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 10:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Φίλε Λουκά

Χαίρομαι για την επιμονή σου να διεκδικήσεις απαντήσεις.
Ειλικρινά.

Μου αρέσει και ο τρόπος που συλλέγεις τις ιδέες!

Να σου μεταφέρω λοιπόν και εγώ τις δικές μου σκέψεις.

Πηγαίνουμε προς την Αλήθεια και Αυτή προς εμάς.
Δεν Την κατέχουμε, δεν μας κατέχει.

Η πνευματική διαδρομή της Ανθρωπότητας μέσα στους αιώνες είναι αργή και βασανιστική μέσα από τις εμπειρίες της.
Σκληρότητα, εγωισμός, φόβος, πόνος, καταστροφές.
Και ανάμεσα από αυτό το γενικό (αρνητικό) κατεστημένο, υπάρχουν και στιγμές ή σημεία Φωτός, Ζωής, Αρμονίας και Αγάπης.

Πιστεύω λοιπόν πως υπάρχουν ιδέες, ή έννοιες που αγγίζουν την Αλήθεια.
Την ψηλαφούν και Την περιτριγυρίζουν.
Κάποιες δηλαδή ανθρώπινες αντιλήψεις εντάσσονται μέσα σε Νομοτέλεια και εκφράζονται μέσα από Αυτή.

Ας ξεκινήσουμε από τις πιο πρωτόγονες και παιδικές.

ΦΩΣ- ΣΚΟΤΟΣ.

Πόσες όμως φιλοσοφικές ιδέες δεν έχουν στηριχθεί σε αυτό το Αρχέτυπο!
Ξεκινάει από την βρεφική μας ηλικία, και εντοπίζεται και στις πιο χοντροκομμένες θρησκευτικές δοξασίες.
Και όμως ενσωματώνεται σε όλα σχεδόν τα φιλοσοφικά συστήματα ιδεών.
Υπάρχει στην μουσική, στην ζωγραφική, στην ποίηση, ακόμη και στο 01010101 των υπολογιστών!

Μήπως είναι μεταφυσικά τα pc μας και μπορούν να μας δίνουν «θείες εμπνεύσεις»;
Να προσευχόμαστε μήπως σε αυτά;

Κατανοείς τον τρόπο σκέψης μου;

Πολλοί άνθρωποι, ακόμα και σε αυτό το Βήμα, διατείνονται για την διαστρέβλωση της Αλήθειας, ή την πατρότητα των Ιδεών, που έχουν κάποιες, συγκεκριμένες αντιλήψεις.
Κατηγορούν πως οι μεν «κλέψανε» τις ιδέες από τους άλλους, και πως οι άλλοι δεν είναι οι «άλλοι» αλλά «κρυμμένοι κάποιοι» που γνώριζαν την «αλήθεια» αλλά οι «πολλοί» δεν την άντεχαν, και πως οι «απόλυτες αλήθειες» κάποιων άλλων είναι ακλόνητες και κατευθείαν από την «πηγή» ή «τον Θεό», που ο «Θεός» δεν είναι αυτό που νομίζουν αυτοί, αλλά είναι «οι Δυνάμεις» που γνώριζαν οι άλλοι, και τις γνώσεις τους τις κατέστρεψαν «αυτοί που ακολούθησαν» για να μην μαθευτεί η «αλήθεια» κλπ.
Σε κάποια άλλοι χώρα βέβαια, μια καταπιεσμένη φυλετικά πλειοψηφία, πιστεύει και αυτή στα αρχαία της μεγαλεία, που ποτέ δεν καταγράφηκαν στην ιστορία, γιατί «κάποιοι» είναι κλέφτες των πολιτισμών, που τους ενσωματώνουν και παρουσιάζουν τις «αρχαίες αλήθειες» ως «δικές τους αλήθειες», ενώ πίσω από αυτές κρύβονται «αρχέγονα μυστικά», που λίγοι μόνο μπορούν να τα διακρίνουν και πλησιάζει επιτέλους η «Ώρα», ή το «Δευτερόλεπτο» όπου «όλα» θα αποκαλυφθούν κλπ, κλπ.

Προσωπικά λοιπόν Καλέ μου Φίλε πιστεύω πως τις περισσότερες γνώσεις τις συσσωρεύουμε για να ικανοποιούμε τον «εγωισμό» μας.

Όσο για την Αλήθεια, πολλά εκδηλώνονται γύρω μας με συγκεκριμένη Αρμονία.

Ήταν 12 οι Θεοί και οι Απόστολοι.
Είναι 12 οι μήνες και 12 οι ώρες του Φωτός και του Σκοταδιού (ας πούμε )
Είναι 12 τα Ζώδια και 12 τα ενεργειακά Κέντρα (τσάκρας) στον άνθρωπο.
Είναι 60 τα λεπτά και τα δεύτερα του λεπτού (12*5) και πάρα πολλά μπορούμε να γράψουμε για την «γλώσσα των αριθμών».

Αρκεί;
Είναι Αλήθεια;
Είναι Η ΑΛΗΘΕΙΑ;
Αυτή και πέρα από Αυτήν το Χάος;

Να μην πολυλογώ.

Τμήματα (ή αρμονικές συχνότητες) της Αλήθειας κατανοούμε.
Λίγο-λίγο κάθε φορά.
Ας προσπαθήσουμε τελικά να δούμε την Αλήθεια ως μια Άπειρη Ενότητα που κανένας δεν Την κατέχει!

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης.

Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 11/03/2003 11:20:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 10:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ. Και μη στεναχωριέσαι για τις θρησεκίες.

έρχονται και παρέρχονται.

Ο Άνθρωπος είναι που μετράει.

Σε Φιλώ.

Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 11/03/2003 10:56:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 09:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουκά


Καλημέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 20:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ.ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΙΕΣ.ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΟΠΟ.ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΒΑΜΜΕΝΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΦΟΡΤΩΜΕΝΕΣ ΑΡΩΜΑΤΑ, ΝΤΥΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΠΑΝΤΏΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΓΑΜΟ.ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΟΚΙΝΑΔΙΑ.ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙΘΥΜΩΣΑ ΠΑΛΙ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ(ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ).

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ.ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΥΨΩΣΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ, ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ, ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΡΑΤΗΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΝΞΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΥΤΟ???

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ.

ΜΕ ΦΙΛΙΑ ΛΟΥΚΑΣ


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 14:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ΄σαι καλά.

Συμφωνώ και εγώ με τις θέσεις σου.

Κάποιες φορές όμως "η γνώση φυσιεί τον άνθρωπο", φουσκώνει το εγώ του

Αυτά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 09:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΔΕΣ KAI TA ΠΑΡΑΚΑΤΩ..

Οι Δέκα Εντολές του Σόλωνος


I. ΚΑΛΟΚΑΓΑΘΙΑΝ ΟΡΚΟΥ ΠΙΣΤΟΤΕΡΑΝ ΕΧΕ

II. ΜΗ ΨΕΥΔΟΥ

III. ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΜΕΛΕΤΑ

IV. ΦΙΛΟΥΣ ΜΗ ΤΑΧΥ ΚΤΩ ΟΥΣ Δ’ΑΝ ΚΤΗΣΗΙ ΜΗ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΖΕ

V. ΑΡΧΕ ΠΡΩΤΟΝ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΣΘΑΙ

VI. ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕ ΜΗ ΤΑ ΗΔΙΣΤΑ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΡΙΣΤΑ

VII. ΝΟΥΝ ΗΓΕΜΟΝΑ ΠΟΙΟΥ

VIII. ΜΗ ΚΑΚΟΙΣ ΟΜΙΛΕΙ

IX. ΘΕΟΥΣ ΤΙΜΑ

X. ΓΟΝΕΑΣ ΑΙΔΟΥ

---------------------------


οι γνωστές μας Δελφικές εντολές
Γνώθι σαυτόν ( "Γνώρισε τον εαυτόν σου")
Μηδέν άγαν ("Τίποτε υπερβολικό").
Έπου Θεώ (ακολούθα τον Θεό)
Νόμω πείθου (να πειθαρχείς στον Νόμο)
Θεούς σέβου (να σέβεσαι τους Θεούς)
Γονείς σέβου (να σέβεσαι τους γονείς)
Χρόνου Φείδου (μην σπαταλάς τον χρόνο σου)
Υιούς παίδευε (εκπαίδευε τους νέους)
Φόνου απέχου (μην φονεύεις)
Αγαθούς τίμα (τίμα τους αγαθούς)
Γλώττης άρχε (να κυριαρχείς στην γλώσσα σου)
Φιλίαν φίλατε (τίμα τους φίλους σου)
Γονείς αιδού( να σέβεσαι τους γονείς σου)
Μέτρον άριστον (να τηρείς το μέτρο)
Νόμους πείθου (να σέβεσαι τους νόμους)
Μελέτει το πάν (μελάτα το παν)
Κακίαν μίσει (να μισείς την κακία)
Κρίνε δίκαια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 16:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΒΕYOND

AYTO ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΛΦΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΛΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΑΝΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΒΑΘΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΞΗΓΑ ΜΟΥ ΤΟ.ΞΕΤΥΛΙΞΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ.
ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beetlejuice
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 15:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beetlejuice  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μπει και η δικη μου αποψη σε αυτο το τοπικ...Το μεγαλυτερο λαθος των Ελληνων ειναι να προσπαθησουν(ηδη καποιοι προσπαθουν) να συνδεσουν τον χριστιανισμο με τον ελληνισμο.1000 φορες μια Λουκα(...) παρα ενας ελληνοχριστιανος...Ειναι 2 εντελως διαφορετικα μεταξυ τους θεματα που αλληλοσυγκροουονται ενω ας μη ξεχναμε και τα εγκληματα που εχουν γινει σε βαρος του ελληνισμου...Το μονο σιγουρο(εντελως αντικειμενικα) ειναι οτι ελα αρχαιοελληνικο πνευμα απλωνει τα φτερα του στη Γη των Ελληνων και αυτο φαινεται δεν αρεσει σε μερικους.Το να "σκαρφιστουν" τον ελληνοχριστιανισμο ηταν πολυ βολικο γι'αυτους...

Η απόλυτη ομάδα του ελληνικού μεταφυσικού:GATEWAY TEAM:Επισκεφθείτε μας στο www.metafysiko.cjb.netΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 19:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ beetlejuice

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΘΕΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ.ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΥ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΟΩΘΟΥΝ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΟΜΩΣ.

ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΛΟΙ ΣΤΟ ΕΜΑΙΛ ΜΟΥ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ.
ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ(ΚΟΙΝΩΣ ΠΑΠΑΔΕΣ)ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ 1821.
ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 1821 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ.ΟΤΙ Η ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ(ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ) ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΧΕΡΕΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΑΘΗΣΗ.
ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 20:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ...
_________________________________________________________________________________
Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΑΘΗΝΩΝ κ.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΕΞΕΔΩΣΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΠΤΙΖΟΥΝ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.
ΑΥΤΟ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΠΝΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΞΕΣΗΚΩΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
__________________________________________________________________________________

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
1)ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?
2)ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?
3)ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ?

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ....
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΑΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ Η ΜΗΝ ΒΑΠΤΙΖΕΤΑΙ ΒΡΕΦΟΙ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΜΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΗΤΑΝ ΒΑΠΤΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ.
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΥΡΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΙΕΡΕΩΝ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΓΝΩΜΕΣ.


ΠΕΡΙΜΕΝΩ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 27/03/2003 20:19:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 21:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NA SE LEW LOUCAS H LOUKA??
TELOS PANTON.THA MOU PEIS ARGOTERA

OLES OI THRISKIES EINAI EXTROI THS ALITHIAS.AYTO EINAI TO MONO SIGOURO.
KATHE THRISKIA EXEI THN DIKH THS ALITHIA.ME TON DIKO THS XEXORISTO TROPO.PIA OMOS EINAI H PRAGMATIKH ALITHIA?
STON XRISTIANISMO? STON BOUDISMO? STON INDOUISMO? KTLP.

O ELLINISMOS DEN EINAI THRISKIA.AYTO PREPEI NA XEKATHARISTEI.
EINAI H ELEFTHERIA VOULISHS,SKEPSHS,LOGOU,PISTEUO,KAI YPOSTIRIZEI
APOLITA THN ANAZITISH THS ALITHIAS.AYTH EINAI KAI H DIAFORA.
DEN MAS PAROUSIAZEI THN ALITHIA OS KATI DEDOMENO ME KANONES KAI MONOPATIA.MAS PROSFEREI THN MELETH.

MA THA PEI KAPIOS,POSOI KAI POSOI ELLINES FILOSOFOI DEN DIAFONOUSAN?
FISIKA KAI DIAFONOUSAN.GIATH O ENAS SYNPLIRONE TON ALON,H DIAFOROPIOUSE APOPSHS KAI THEORIES.AYTOS EINAI O ELLINISMOS.
DILADI TIPOTA STASIMO.EXELIKSH KAI PROODOS.

O ELLINISMOS EINAI ENA MYKRO PAIDAKI.POU OSO MEGALONEI MATHENEI EPIREAZETE APO PARAGONTES GYRO TOU.ROTAEI SYNEXIA ''GIATH'' KAI DEN
FOVATE NA VALEI TO DAXTILO STHN MPRIZA.OSPOU FTANEI SE MIA HLIKIA
POU VLEPEI MPROSTA TOU ENAN DROMO.THA TON DIASXIZEI MEXRI NA PETHANEI.MAZEYONTAS MIKRA LOULOUDAKIA,POU TO KATHENA TOU EXEI DIAFORETIKO XROMA.GNOSH.
NAI,AYTO EINAI O ELLINISMOS.H PERIPETIA THS GNOSHS GIA THN ANAZITISH
TOU GNOTHIS EAYTON.DILADH THS ALITHIAS.

H THRISKIA EINAI KATI STASIMO.DEN PROXORA.APORIPTEI OTIDIPOTE DEN
ENTASETE STOUS KOLPOUS THS.
H THRISKIES DIMIOURGOUN POLEMOUS.RATSISMO KAI ETHNIKISMO.


O ANTHROPOS EINAI ENA PAN-OMORFO ON.

ORISMENOI MPERDEUOUN TON ELLINISMO ME TON ETHNISMO.(DILADI THRISKIA)
KAMIA MA KAMIA SXESH DEN EXEI TO ENA ME TO ALO.AS MHN DIMIOURGOUNTE
PARAXIGISEIS EKEI POU OUSIASTIKA DEN XORANE.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 21:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΑΘΗΝΩΝ κ.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΕΞΕΔΩΣΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΠΤΙΖΟΥΝ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.



Προφανώς εννοείς πως επιτρέπονται τα ονόματα όπως Γιάννης, Γιώργος και απαγορεύονται τα αρχαία ελληνικά ονόματα όπως Λεωνίδας. Αν όντως έχει συμβεί κάτι τέτοιο είναι αισχρό. Απορώ πως και δεν έχει γίνει θέμα στις ειδήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ

ΝΑ ΜΕ ΛΕΣ Λουκά ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙΣ.ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΤΑΣΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ Η ΞΕΦΥΓΕΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ.ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΘΡΕΙΣΚΙΑ ΠΟΥ ΧΑΝΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΟΛΕΜΑΤΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΘΡΕΙΣΚΙΑ.
ΟΙ ΚΕΦΑΛΕΣ ΕΑΝ ΟΧΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.


ΦΙΛΕ WOLFFACED

TO EMAIL ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΝΑ ΒΑΠΤΙΖΟΝΤΑΙ ΒΡΕΦΟΙ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΑΓΙΟΙ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΝ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΔΗΛ. ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΒΑΠΤΙΖΟΥΝ ΜΩΡΑ ΜΕ ΟΤΙ ΟΝΟΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ.

ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΙΣΧΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΙΣΕΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΟ ΜΟΡΩ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΝΟΜΑ ΘΕΛΩ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.


ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΕΜΑΙΛ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 02:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIA SOU LOUKA!

DEN EXW AKOUSEI KATI SXETIKA ME THN ENGYKLIO POU ANAFEREIS.OPOTE DEN
MPORW NA GNORIZW EAN ALITHEUEI.
PANTOS EINAI GEGONOS OTI POLA ONOMATA PALEA (ARXEA) ELLINIKA DEN
GINONTE DEKTA STHN FAPTISH.AYTO EINAI GEGONOS.
MONO IPOTITHETE TA GNOSTA PALEA ELLINIKA ONOMATA.
EAN THELISW NA DOSW STON GIO MOU TO ONOMA ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ DEN YPARXEI
PERIPTOSH NA GINEI DEKTO.EKTOS KAI AN DOTHEI KAI ENA DEYTERO ONOMA
PARADIGMA.''ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ''
OPOTE PISTEYW OTI KATI TETIO POU ANEFERES ALITHEYEI OS ENAN VATHMO.
FISIKA DILONW THN ANTITHESH MOU ME AYTHN THN NOOTROPIA.
DEN FTANEI POU VAFTIZOME XRISTIANIKA,THA MOU ORIOTHETISEIS KAI THS
EPILOGES ONOMATODOSIAS??
VEVEA APO OTI KATALAVA MALON KATI ALO ENOEIS EDO.KATI SAN ORGANOMENH
KINISH THS EKLISIAS(?) OSTE NA APAGOREFTOUNE AYTA TA ONOMATA.
E...DEN NOMIZW NA GINEI KATI TETIO.OUTOS H ALOS EGW PROSOPIKA DEN
EIMAI XRISTIANOS OPOTE DINW STA PAIDIA MOU OTI ONOMA THELW XORIS
VAPTISH.ALA GIA TOUS XRISTIANOUS OMOS,H ESTO GIA AYTOUS POU EPITHIMOUN XRISTIANIKH VAPTISH LOGO PARADOSHS KTLP,ONTOS EINAI ENA
PROVLIMA.
FISIKA KAI EIMAI KATHETA ANTITHETOS.OPOS ANTITHETOS EIMAI KAI ME THN
VAPTISH (THN TELETH) OS THESMO KAI PSEYTO-MYSTIRIO.
TI MYSTIRIO EINAI AYTO,APO THN STIGMH POU GNORIZOUME OLOI MAS THN DIADIKASIA KAI SE TI APOSKOPEI AYTH?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 12:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ(ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ).

ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΟΥΣΑ.

ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ.ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 1821.

ΛΕΕΙ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ

Το 1813 η βαπτιση παιδιων με ελληνικα ονοματα οπως Περικλης,Λεωνιδας κλπ,αρχισαν να περνουν τετοια εκταση,που ανησυχησε το Πατριαρχειο.
Ο παμπονηρος δυναστης της Ηπειρου <<Αλη πασας>>φερεται να ειπε
<<Εσεις οι ρωμιοι,μπρε,κατι μεγαλο εχετε στο νου σας.Δε βαφτιζεται πια τα παιδια σας Γιαννη,Πετρο,Κωστα,παρα Λεωνιδα,Θεμιστοκλη,Αριστειδη.Σιγουρα κατι μαγειρευεται.>>
Ο Γρηγοριος ο Ε' βγαζει το 1819 εγκυκλιο,οπου ελεγε΄

<<ΚΑΙ Η ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΝ ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙΣΑ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΕΠΙΦΩΝΗΣΙΣ ΕΙΣ ΤΑ ΒΑΠΤΙΖΟΜΕΝΑ ΒΡΕΦΗ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ,ΩΣ ΗΚΟΥΣΑΜΕΝ ,ΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΩΣ ΜΙΑ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΙΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΘΕΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΛΟΥ ΑΠΡΟΣΦΥΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΜΟΣΤΟΣ>>
(ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΠΟΜΕΝΕΣ ΔΑΣΙΕΣ ΚΛΠ).

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΣΑΣ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΓΝΩΜΕΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 17:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

<<ΚΑΙ Η ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΝ ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙΣΑ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΕΠΙΦΩΝΗΣΙΣ ΕΙΣ ΤΑ ΒΑΠΤΙΖΟΜΕΝΑ ΒΡΕΦΗ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ,ΩΣ ΗΚΟΥΣΑΜΕΝ ,ΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΩΣ ΜΙΑ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΙΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΘΕΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΛΟΥ ΑΠΡΟΣΦΥΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΜΟΣΤΟΣ>>

Δυστηχώς άνθρωποι με τέτοια νοοτροπία μας εξουσιάζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 17:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ,ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΡΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΙΔΕΩΔΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΘΥΜΑΤΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 07:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΩΓΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ?
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΘΕΙ-ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?
ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ?
ΜΟΝΟ 2 ΛΟΓΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ..
1. ΑΠΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ..
2. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ ΚΑΘΕΤΙ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ..ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 16:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ beyond

ΑΡΧΙΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ.

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ.

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ.
ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ Η ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ Κ. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ(ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΧΙ).ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ.

Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΤΟΥ Ε ΥΠΗΡΞΕ.ΓΙΑ ΤΟΝ Κ.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ ΑΚΟΜΑ ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΟΤΑ.

ΑΝΑΜΕΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΩΣΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΑΣ.

Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 31/03/2003 22:42:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 20:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...
Μάλλον είμαι απο τους "καθυστεριμένους" της παρέας, αλλά φαντάζομαι ότι μπορώ να καταθέσω την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και ΜΟΝΟ άποψή μου...

Φίλε μου Λουκά, ακόμα προσπαθώ να κατανοήσω το "μπέρδεμα" που τυχόν μπορέις να έχεις...
Μα δε τα καταφέρνω...
Γιατί;
Μα γιατί σε βλέπω με συγκροτημένη σκέψη ΚΑΙ άποψη επι του θέματος, πράγμα που είναι πραγματικά ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ...

Με τον φίλο Πλάτωνα, σε μερικά (λίγα πραγματικά) δεν είμαι σύμφωνος, αλλά οι γενικές γραμμές που κατάθεσε της σκέψης του με βρίσκουν σύμφωνο...

Καλά, τον φίλο μας Ιάσωνα, δεν τον σχολιάζω ΚΑΘΟΛΟΥ.
Ο λόγος απλός...
Γιατί είναι ο ΜΟΝΟΣ απ'ότι διάβασα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλει να ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ την Ελλάδα με τη φιλοσοφία της απο την Ελλάδα με τη θρησκεία της...
Και απλά μου γεννάτε το ερώτημα...
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ;;;

Εκέινοι οι πρόγονοί μας ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ να συνδιάζουν τα ΠΑΝΤΑ και να έχουν ένα ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...
Εμείς σήμερα θα πρέπει να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;
ΓΙΑΤΙ;;;
Για να πλουτίζουν οι καθε λογής Αρχαιοελληνοκάπηλοι και Θρησκειοκάπηλοι;;;

Ο φίλος μου Ερμής ο Τρισμέγιστος, έχει δίκιο φίλε μου απο το νησί της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ...

Και εγώ δεν έχω σκοπό να "αναλωθώ" με τα ίδια και τα ίδια σε συζητήσεις που ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ παρά μόνο ένα ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ μεταξύ της πρέπουσας ΟΜΟΝΟΙΑΣ που θα έπρεπε να επικρατεί...

Ανάφερα το νησί σου, το νησί της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ όχι τυχαία...
Είναι η θεά του ΕΡΩΤΑ...
Ποιού ΕΡΩΤΑ ρωτάω εγώ;;;
Ξέρεις τον τρόπο που γεννήθηκε αυτή η θεά;;;
Ψάξε και θα βρείς ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ τον τρόπο που το ΠΑΡΕΛΘΟΝ μπορεί να αλλάζει μορφη και να περνά στο ΠΑΡΟΝ ώστε έυκολα μετά να γίνει το ΙΔΙΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ....

Κατ'εμέ αυτό είναι το "κλειδί" που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ και κατάφερα να ξεπεράσω τους ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ που ΤΙΠΟΤΑ ΘΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ παρά μόνο τον ΕΥΕΡΓΕΤΗ ΠΟΝΟ....

Θα τολμούσα (αν μου επιτρέπεις φυσικά) να σου προτείνω το εξής για να ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ τα όσα ΝΟΜΙΖΕΙΣ πώς βρίσκοντε μπερδεμένα στις σκέψεις σου...

Μελέτησε ΠΡΩΤΑ τους Ελληνες φιλοσόφους, ΟΛΟΥΣ όμως, ΟΛΟΥΣ...
Αποκρυστάλωσε τις σκέψεις τους...
Μετά μελέτησε τη Χριστιανική θρησκεία, ΟΛΟΚΛΗΡΗ όμως, ΟΛΟΚΛΗΡΗ...
Αποκρυστάλωσε τις σκέψεις τους...

Τότε και ΜΟΝΟ τότε θα μπορέσεις να ΣΥΝΤΑΥΤΙΣΕΙΣ ΕΣΥ, Ο ΙΔΙΟΣ τις δύο ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ των μέν και των δέ...

Τότε έιναι που θα ΔΕΙΣ και θα ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ την ΚΟΙΝΗ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ...

Δεν υποστηρίζω ότι είναι εύκολο, αλλά και τι είναι εύκολο σήμερα;;;

Το να σου πεί ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ την δική του άποψη και σκέψη (άσε που μερικοί είναι χωρίς ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΚΕΨΗ & ΑΠΟΨΗ, αλλά άλλων...), μάλλον θα σε πελαγόσουν περισσότερο...
Γι'αυτό τόλμησα να σου πώ ένα τρόπο, μιά μέθοδο και ΟΧΙ τη δική μου άποψη....

Αυτή μπορείς πάρα πολύ εύκολα να τη κατανοήσεις εάν και εφ'όσων διαβάσεις ολα μου τα μηνυματα, γιατί μέσα σε κάθε μου μήνυμα αφήνω τις σκέψεις μου και τις απόψεις μου...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 21:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.
ΦΙΛΕ
ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΤΙ ΒΡΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΟ, ΓΙΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΖΥΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΗΣ.ΓΙΑΥΤΟ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΜΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΩ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΡΟΜΟΙΑΣ ΦΥΣΕΩΣ.

ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ:ΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΣΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ
ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΩΣ ΚΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΝΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΩΣ.
ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΛΥΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΜΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΒΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΣΕΙ ΕΔΩ.
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.
ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ.ΑΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.ΓΙΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΜΕΛΟΝ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ, Η ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ.

ΠΑΛΙ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ.
ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑΝ ΑΚΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΠΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΩ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ.
ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΑΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy