ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΟΙ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ , ΟΙ ΤΑΝΙΕΣ, ΤΗΣ "ΑΛΛΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 10:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

David Lynch


Mulholland Drive



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"



Tι ταινία θεοί!!!Την λατρεύω!!!Αν και μου πήρε 5 φορές για να την καταλάβω....η ταινία αυτή με έκανε να αμφισβητήσω το i.q. μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 21:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι το φοβερό είναι ότι όσες φορές με φίλους έχουμε πει τι ακριβώς
καταλάβαμε ο καθένας έχει καταλάβει κάτι εντελώς διαφορετικό
Και κάθε φορά που άκουγα μια άλλη γνώμη δεν μπορούσα να διαφωνήσω
μου φαινόταν ότι ταίριαζε! Φοβερή ταινία όντως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 15:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι οντως καταπληκτικη ταινια


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 09:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαράκι το φοβερό είναι ότι όσες φορές με φίλους έχουμε πει τι ακριβώς
καταλάβαμε ο καθένας έχει καταλάβει κάτι εντελώς διαφορετικό
Και κάθε φορά που άκουγα μια άλλη γνώμη δεν μπορούσα να διαφωνήσω
μου φαινόταν ότι ταίριαζε! Φοβερή ταινία όντως

Εδώ καλε,στο dvd που αγόρασα,έχει ένα ένθετο μέσα,το οποίο δίνει οδηγίες για το τι να προσέξουμε ώστε να καταλάβουμε την ταινία!!!Και πάλι τα συμπεράσματα ήταν πολλά και διαφορετικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2007, 03:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νίκος Νικολαίδης

ειδικά το....singapore sling


Γιώργος
χωρίς (περιττά) σχόλια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 10:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιώργο τώρα είδα την αναφορά στο Νικολαίδη

Σωστός!

Να υπογραμμίσω επίσης την ΠΡΩΙΝΗ ΠΕΡΙΠΟΛΟ

Πρέπει να μιλήσουμε κάποια στιγμή για μερικούς έλληνες
σκηνοθέτες που τόσο σιωπηλά δημιούργησαν διαμαντάκια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 10:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O PETER JACKSON

ΠΡΙΝ .....

BAD TASTE

BRAINDEAD – DEAD ALIVE

THE FRIGHTENERS

ΚΑΙ ΜΕΤΑ.....

THE LORD OF THE RINGS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 10:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο QUENTIN TARANTINO

ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΑ


RESERVOIR DOGS


NATURAL BORN KILLERS


PULP FICTION


KILL BILL


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 13:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή vasiliskos (sorry!) το Natural born killers είναι του Oliver Stone -ίσως γι αυτό και να μη μ'άρεσε.
Του Ταραντίνο, όμως, είναι το καλό αλλά υποτιμημένο (ίσως γιατί ήρθε αμέσως μετά το Pulp Fiction) Jackie Brown.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 17:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wendigo
Αγαπητή vasiliskos (sorry!) το Natural born killers είναι του Oliver Stone -ίσως γι αυτό και να μη μ'άρεσε.

Έχεις δίκιο !

Στο NATURAL BORN KILLERS ο Ταραντίνο έχει γράψει το σενάριο.

Αν δεν κάνω λάθος.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 17:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wendigo
Αγαπητή vasiliskos (sorry!) το Natural born killers είναι του Oliver Stone -ίσως γι αυτό και να μη μ'άρεσε.

Έχεις δίκιο !

Στο NATURAL BORN KILLERS ο Ταραντίνο έχει γράψει το σενάριο.

Αν δεν κάνω λάθος.

Πάντως συμμετοχή έχει σίγουρα.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 21:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Στράτο λες να τη πάτησα έτσι?

Ουδείς αλάθητος τελικά! Κατ'εμένα ούτε κι ο Πάπας!

Θα ψάξω να το βρώ πάντως για να είμαστε σωστοί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 01:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις τώρα πρόσεξα τις αναφορές στα παλιά του Peter Jackson
Αγαπητή vasiliskos, δε σταματάς να με εκπλήσεις!
Να προσθέσω δυο άλλα παλιά του διαμάντια:

MEET THE FEEBLES - 1989
Μια κατάμαυρη κωμωδία με κούκλες a la Muppet Show.
Πραγματικά αξίζει...


HEAVENLY CREATURES (ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ) - 1994
Υπέροχη ταινία, η πιο "καλλιτεχνική" του Jackson, βραβευμένη στο Φεστιβάλ Βενετίας (αν θυμάμαι καλά). Εδώ πρωτοέκανε αίσθηση η Kate Winslet.


Μιλώντας για το Νικολαϊδη (πολύ αγαπημένος μου σκηνοθέτης), να πω πως με είχαν ενθουσιάσει:

ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - 1979

ΓΛΥΚΕΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ - 1983

Ειδικά το δεύτερο είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ.
Η ταινία που με έπεισε να βλέπω και ελληνικό κινηματογράφο.

Στην τηλεόραση είχα δει και το παλιότερό του

ΕΥΡΥΔΙΚΗ Β.Α.2037 - 1976

Ήταν επίσης καλό (αλλά νομίζω πως δεν βρίσκεται σε DVD ή VHS). Ήταν λίγο -κι αυτό είναι προσωπική αίσθηση- σα να βλέπεις το τι γίνεται μέσα σε ένα σπίτι στον κόσμο που σκιαγραφείται από τα γεγονότα της ΠΡΩΙΝΗΣ ΠΕΡΙΠΟΛΟΥ ή λίγα χρόνια νωρίτερα.

Ένας σκηνοθέτης πραγματικά της "Άλλης πλευράς".

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 21:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ wendigo

quote:
MEET THE FEEBLES - 1989
Μια κατάμαυρη κωμωδία με κούκλες a la Muppet Show.
Πραγματικά αξίζει...

Τώρα μ'έβαλες στη τσίτα Αντε να βρω εγώ αυτή τη ταινία! Πάλι στο ψάξιμο θα είμαι!

Το HEAVENLY CREATURES πολύ ωραίο! Αυτό όποιος ενδιαφέρεται είναι στα βιντεοκλάμπ αυτές τις μέρες στις επανακυκλοφορίες σε dvd.Αναγκάστηκα να πω ότι ήταν εντάξει η Kate Winslet (με βαριά καρδιά αλλά ήταν καλή

Να σου ομολογήσω με πλήρη ντροπή ότι δεν έχω δει το γλυκιά συμμορία...
Απαράδεκτη το ξέρω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 21:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή vasiliskos, θα μπορούσες να βρεις το Meet the feebles στο ίντερνετ. Είτε σε μαγαζιά τύπου amazon είτε, αν είναι εκτός κυκλοφορίας, κάπου για download (φτου, φτου, μακριά από μας οι παρανομίες κλπ, κλπ, αλλά αν δεν το βρίσκεις αλλιώς, ε;). Δυστυχώς κι εγώ το είχα δει από παλιά ξένη VHS φίλου και δεν το έχω.
Είναι μια cult απόλαυση.

Η Γλυκειά Συμμορία πάλι... Είναι άλλο. Στο μυαλό μου πάει "πακέτο" με τα "Κουρέλια τραγουδάνε ακόμα", αλλά είναι πιο σφικτή και δουλεμένη.
Αν έχω πιάσει τα γούστα σου, θα σου αρέσει σίγουρα.
Πρέπει να βρίσκεται σε κάποια DVDclub. Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ την είχε τσάμπα πέρυσι. Αν δεν την βρεις, mail me.

quote:
Απαράδεκτη το ξέρω!

Έχεις προτείνει εξαιρετικά πράγματα και μόνο απαράδεκτη δε σε βρίσκω!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 10:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ wendigo να σου στείλω όλο το κατάλογο με τις ταινίες που ψάχνω εναγωνίως?

Εν τω μεταξύ, ξαναείδα μια παλιά ταινία που τη συνιστώ σε όσους δεν την έχουν δει. O Κλαους Μαρία Μπραντάουερ έδωσε ένα ρεσιτάλ ερμηνείας στη ταινία..

MEPHISTO

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2007, 16:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδια ακουσατε την νεα ταινια:

Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑ του Ντελ Τορο?

Απο το τρεηλερ μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα.Ξερει κανεις ποιος ο αγγλικος της τιτλος?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2007, 23:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ wendigo να σου στείλω όλο το κατάλογο με τις ταινίες που ψάχνω εναγωνίως?

Ευχαρίστως vasiliskos, μα φοβάμαι πως θα απογοητευτείς! Έχω δει πολλά αλλά η προσωπική μου συλλογή είναι αμελητέα. Πάντως, για την συγκεκριμένη ταινία,κάτι μπορεί να γίνει αν δεν τη βρεις!

quote:
Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑ του Ντελ Τορο?

Λέγεται Pan's Labyrinth, έχει πολύ καλές κριτικές, ενδιαφέρον στόρυ και ένα θαυμάσιο soundtrack, το οποίο μπορείς να γευτείς -μαζί με άλλα καλούδια από την ταινία- εδώ:
http://panslabyrinth.com/

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 23:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ

http://imdb.com/title/tt0371257/

ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ?

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΔΕΙΣ ΓΙΑ 2η ΦΟΡΑ
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝΟΥΝ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 21:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια!! Μέσα στα φόρουμ έξω, παντού αλλά έχει πολλά ποδάρια και στο κινηματογράφο! Ας του αφιερώσουμε κάποιες εικόνες λοιπόν που θα μας θυμίσουν τόσες διαβολικές στιγμές που ζήσαμε όσοι τις είδαμε!!

Ο δικηγόρος του διαβόλου - κάτι από τον φοβερό μονόλογο του πατσίνο για ξεκίνημα
"Ο θεός παίζει με τον άνθρωπο . Του έδωσε όλες τις δυνατότητες και μετά άρχισε να του βάζει όρια! Κοίτα αλλά μην αγγίξεις, άγγιξε αλλά μη πάρεις, πάρε αλλά μη δοκιμάσεις, δοκίμασε αλλά μη καταπιείς.

Τα υπόλοιπα χωρίς λόγια!




Θα θυμηθώ κι άλλα! Οσοι πιστοί προσέλθητε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 14:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Cronenberg στο Nightbreed: ένας απίστευτα παγερός εφιάλτης


No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 14:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια παραγνωρισμένη ταινία του 2000 που λέγεται Ερωτικό Κτήνος (Sexy Beast). Δεν είναι τρόμου. Είναι μια αστυνομική ταινία με στοιχεία μαύρης κωμωδίας. Μέσα κρύβει διάφορες εκπλήξεις, αλλά η πιο δυνατή είναι ένας απίστευτος, καταιγιστικός "κακός" παιγμένος εξαιρετικά από τον Ben Kingsley. Πώς γίνεται και ένας μικροκαμωμένος μεσήλικας -που έγινε γνωστός ερμηνεύοντας τον Γκάντι- να βγάζει τόση απειλή και ένταση; Με τόνους ταλέντο και ένα καλό σενάριο!
Οι παρανοημένοι κακοί των ταινιών (από τον Χάνιμπαλ ως τον Καπόνε) έχουν κάτι γιγάντιο, κάτι υπερανθρώπινο. Δεν πιστεύεις στ'αλήθεια πως θα τους πετύχεις μπροστά σου.
Εδώ είναι αλλιώς: Ο Kingsley είναι ρεαλιστικά,"γήινα" παράφρονας. Μπορεί να είναι γειτονάς σου ή να τον δεις στο προπατζίδικο. Και, ταυτόχρονα, είναι μια απίστευτη, επιθετική δύναμη της φύσης.
Καλή ταινία.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 23:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε wendigo μάλλον έχουμε τα ίδια γούστα στο Σινεμά....

ο kingsley έχει κάνει απο τις καλύτερες ερμηνείες που έχω δει ποτέ .....έπρεπε να πάρει τουλάχιστον το Οσκαρ Β...

Γιώργος
Investment relations : χάσαμε την Βασίλισσα - στοπ - παίζουμε με τα δύο αλογάκια και τον αξιωματικό - στοπ - κρεμασμένος εμφανίστηκε ξανά στην τράπουλα - fool-stop


P.S ρε σείς...? πήγε κανείς στο 5 Ελληνικό cult cinema φεστιβάλ στο Γκαγκάριν... εγώ είχα πάει την Κυριακή... της άλλης πλευράς ειναι και αυτα..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy