ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 πορνογραφια και ερωτισμος 18+
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 21:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Αγαπητε Jonnybegood,

Ζητώ ειλικρινά συγνώμη, πρώτα γιατί έγραψα στο θέμα σου,


καλε μου Πλατωνα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΟΥ, ειναι ανοιχτο σε ολους, αλλά και εισαι ευπροσδεκτος, αν ζητας την γνωμη μου


quote:

και δεύτερον για τις θέσεις του Πλάτωνα,


γι αυτον γιατι ζητας συγνωμη???

δικες του θεσεις ειναι


quote:

(έχετε κοινό μεταξύ σας, πως και αυτός διαφωνεί κάθετα οριζόντια πεταλούδα και ανάποδα με ότι γίνεται συνήθεια στον άνθρωπο)


καποιες συνηθειες τις αποδεχομαι, οπως την αναπνοη, τις καρδιακες συσπασεις, κτλ


quote:

Η διαφορά είναι πως αυτός, ο Βούδας, ο Σωκράτης, και ο Χριστός ότι έλεγαν το έπρατταν κιόλας, ενώ για τους ακόλουθους τους, υπάρχουν αρκετές αμφιβολίες.


με συγκρινεις με αυτους???

τιμη μου, αλλά δεν μου αξιζει, ο,τι κι αν πραττω ή δεν πραττω


quote:

Ως εκ τούτου, σεβόμενος τον θεματοθετη μα και τον Πλάτωνα, αποχωρώ από το Τοπικ, ελπιζοντας στην κατανόηση σου,


οχι φιλτατε, δεν κατανοω, και να με συγχωρεις

εδω ειπα την γνωμη μου για την αντιληψη του Πλατωνα για την μαλακια

σε αλλο τοπικ ειπα την γνωμη μου για την φιλοσοφια: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8878&whichpage=2

"ο Πλατωνας δεν ηταν που δεν χωνευε τους προσωκρατικους φιλοσοφους και συνιστουσε την καταστροφη των εργων τους?

αυτος δεν ηταν εκεινος που αγοραζε όποιο κειμενο τους ευρισκε για να το βγαλει απο την κυκλοφορια?

τον Πλατωνα δεν θεωρουν χριστιανο προ Χριστου, οι χριστιανοι?


λαμπρο μυαλο, αλλά μηπως ειναι υπερεκτιμημενος???


η Ελληνικη Κοσμοθεαση βρισκεται στους Φυσικους φιλοσοφους, Θαλη, Αναξιμανδρο, Αναξιμενη, Πυθαγορα, Ξενοφανη, Ηρακλειτο, Αλκμαιονα, Παρμενιδη, Ζηνωνα, Μελισσο, Εμπεδοκλη, Φιλολαο, Αρχυτα, Αναξαγορα, Διογενη Απολλωνιατη, Λευκιπο, Δημοκριτο, Ιπποκρατη

μετα τoν Σωκρατη η φιλοσοφια γινεται ηθικη, παραμεριζοντας τα δυσκολοτερα και σημαντικοτερα ερωτηματα της Οντολογιας"


αυτη ειναι η αποψη μου και δεν θιγω κανεναν λεγοντας την


δηλωσες καπου παραπανω, οτι δεν εισαι οπαδος των θεωριων του Πλατωνα, αρα δεν εχεις και λογο να θιχτεις

εξακολουθω να μην κατανοω την αντιδραση σου


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 05:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Jonnibegood,

Φυσικά δεν έχω λόγο να θιχτώ, μπορείς να γράψεις τη γνώμη σου για τον Πλάτωνα ελευθέρα, μα αυτή η γνώμη που και εσύ ασπάζεσαι, προέρχεται από ένα ασήμαντο άτομο και εχθρό κατά τον Διογένη Λαέρτιο του Πλάτωνα.

Σκέψου λοιπόν, αν έβγαινε κάποιος Χ, και μίλαγε για εσένα και σε κατηγορούσε για διάφορα ανείπωτα πράγματα, πως έκανες ετούτο και το άλλο στις εξορμήσεις στην Πεντέλη, πχ σκοτώνατε, ψήνατε, και τρώγατε σκυλιά μαζί με τους φίλους σου, (είναι μονο ένα παράδειγμα, γνωρίζω πως αγαπάς τα Ζώα, μα σκέψου τι άλλο μπορεί.... η σε έχουν κατηγορήσει, που δεν είναι αλήθεια) και μιας και γράφουμε και γνωρίζουμε τα ίδια πρόσωπα εδώ μέσα, σαν σκεπτόμενος δεν θα έπρεπε πρωτίστως να ψάξω το αληθές αυτής της πράξης σου?

Δεν θα έπρεπε να ρωτήσω τον Βριλ η τον Νταβελη, ανθρώπους πιο κοντινούς σε σένα, παρά να πεισθώ σε ότι είπε ο Χ?

Έχεις την εντύπωση πως κάποιος σαν τον Κριτία η τον Αριστοτέλη, δεν θα έγραφαν (αν ήταν αλήθεια) κάτι παρόμοιο για τον Πλάτωνα στα βιβλία τους?

Έτσι λοιπόν για την Ελληνική κόσμο θέαση, σε πληροφορώ πως τα περισσότερα φτάνουν σε μας μέσα από τα δικά του βιβλία (και του Αριστοτέλη), που μαθήτεψε δίπλα του μέχρι θανάτου.

Στα βιβλία του δεν κάνει άλλο από μια σύνθεση των κυριοτέρων ρευμάτων, (Παρμενίδη και Ηράκλειτου), μα και που δεν ξεχνά να στολίζει, όλα του τα έργα, με θέσεις του Σωκράτη, *(ΑΡΕΤΗΣ), δικές του, και των λοιπών φιλοσόφων.

Κατάλαβες τώρα γιατί αγόραζε τα βιβλία?

Υπερεκτιμημενος?

Έχεις διαβάσει Μαρχ?

Έχεις διαβάσει Φρουντ?

Αν ποτέ σου το πράξεις, (σοβαρά όμως, κράτησε σημειώσεις) διάβασε και τα βιβλία του Πλάτωνα, και θα καταλάβεις που περιστρέφεται η δυτική κουλτούρα.

Τέλος αν για σένα η αναπνοή και οι καρδιακές συσπάσεις είναι συνήθειες, θεωρείς την Μαλακια εκλεπτυσμένο σπορ, δεν μου λες πως στην ευχή ονομάζεις τις καταδύσεις σου στο σπηλαίο της Πεντέλης?

Η αποχώρηση μου έχει να κάνει με την συσχέτιση σου, Πλατωνας/εκκλησια/χριστιανισμος, και αυτό Γιάννη, γιατί βαριέμαι τις αντιπαραθέσεις. Δεν προσφέρουν τίποτα, τουλάχιστον σε εμένα, για αυτό δεν τις καλλιεργώ.

Πλάτωνας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 10:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Φιλε Jonnibegood,

Φυσικά δεν έχω λόγο να θιχτώ, μπορείς να γράψεις τη γνώμη σου για τον Πλάτωνα ελευθέρα, μα αυτή η γνώμη που και εσύ ασπάζεσαι, προέρχεται από ένα ασήμαντο άτομο και εχθρό κατά τον Διογένη Λαέρτιο του Πλάτωνα.


"συμφωνα με μια πληροφορια του Αριστοξενου (μαθητη του Αριστοτελη) ο Πλατων φθονουσε τοσο πολυ τον Δημοκριτο που οχι μονον δεν τον αναφερει πουθενα στο εργο του αλλά και ηθελε να καψει ολα του τα εργα (οσα ειχε μαζεψει). αλλά οι πυθαγοριοι Αμυλκας και Κλεινιας δν τον αφησαν, με το επιχειρημα οτι τα βιβλια του Δημοκριτου ηταν τοσο διαδεδομενα, που αντιγραφα τους ειχαν παρα πολλοι αλλοι (Διογ. Λαερτ. IX 40)"


quote:

Σκέψου λοιπόν, αν έβγαινε κάποιος Χ, και μίλαγε για εσένα και σε κατηγορούσε για διάφορα ανείπωτα πράγματα, πως έκανες ετούτο και το άλλο στις εξορμήσεις στην Πεντέλη, πχ σκοτώνατε, ψήνατε, και τρώγατε σκυλιά μαζί με τους φίλους σου, (είναι μονο ένα παράδειγμα, γνωρίζω πως αγαπάς τα Ζώα, μα σκέψου τι άλλο μπορεί.... η σε έχουν κατηγορήσει, που δεν είναι αλήθεια)



εχω ακουσει χειροτερα...


quote:

Έτσι λοιπόν για την Ελληνική κόσμο θέαση, σε πληροφορώ πως τα περισσότερα φτάνουν σε μας μέσα από τα δικά του βιβλία (και του Αριστοτέλη), που μαθήτεψε δίπλα του μέχρι θανάτου.



ο Πλατων πεφτει στο σφαλμα να διαχωρισει την ουσια των ιδεων απο την ουσια του κοσμου

ειναι ο εισηγητης του δυισμου και του ιδεαλισμου

ωστοσο πανθεϊστικες αποκλισεις συνανταμε στα εργα Σοφιστης, Παρμενιδης, Φιληβος


quote:

Υπερεκτιμημενος?


κατα την ταπεινη μου γνωμη, ναι


quote:

Έχεις διαβάσει Μαρχ?



τον καρλ?

ναι και διαφωνω


quote:

Έχεις διαβάσει Φρουντ?



ναι και αν και εθεσε τις βασεις της ψυχαναλυσης, ειναι ξεπερασμενος απο τον μαθητη του τον Γιουνγκ ηδη


quote:

Αν ποτέ σου το πράξεις, (σοβαρά όμως, κράτησε σημειώσεις) διάβασε και τα βιβλία του Πλάτωνα, και θα καταλάβεις που περιστρέφεται η δυτική κουλτούρα.



την δυτικη κουλτουρα που διαμορφωθηκε κατω απο την επιροη του χριστιανισμου, την βολευει ο δυισμος


quote:

Τέλος αν για σένα η αναπνοή και οι καρδιακές συσπάσεις είναι συνήθειες,


ειναι, δεν ειναι?

οι μονες που δεν πρεπει να σταματησουμε


quote:

θεωρείς την Μαλακια εκλεπτυσμένο σπορ,



εκλεπτυσμενο σπορ, ή εκτονωση των ορχεων και του προστατη?

ξερεις δεν καλογαμουνε ολοι οπως ο Πλατωνας και ο καρκινος του προστατη καραδοκει


quote:

δεν μου λες πως στην ευχή ονομάζεις τις καταδύσεις σου στο σπηλαίο της Πεντέλης?



το "ενασχοληση" σε καλυπτει?

παντως σιγουρα οχι "συνηθεια"


quote:

Η αποχώρηση μου έχει να κάνει με την συσχέτιση σου, Πλατωνας/εκκλησια/χριστιανισμος,



δεν την πρωτοεκανα εγω την συσχετιση, οι χριστιανοι την εκαναν


quote:

και αυτό Γιάννη, γιατί βαριέμαι τις αντιπαραθέσεις. Δεν προσφέρουν τίποτα, τουλάχιστον σε εμένα, για αυτό δεν τις καλλιεργώ.



γι αυτο αποφευγω να γραφω στο μυθος και θρησκεια αδελφε


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 12:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την αναπνοή και τις συστολές τις καρδιάς, της έχω από γεννησιμιού μου Γιάννη, έχει προβλέψει η φύση με την λειτουργία μου, σαν οργανισμός.

Σαν συνήθεια εννοώ ότι τυπώνεται με τον καιρό στο χαρακτήρα του καθενός. Όπως τυπώνεται μπορεί να ξετυπωθεί, γιατί είναι μια ψυχικά επιφανειακή διαδικασία.

Καπνίζεις /δεν καπνίζεις.
Πίνεις /δεν πίνεις
Τρως κρέας/ δεν τρως
Μαλακίζεσαι /δεν μαλακίζεσαι
και ούτω καθεξής.

Έτσι όταν κάποιος λέμε πέφτει σε κόμμα, ακομα αναπνέει, η καρδιά του χτυπάει, μα δεν μπορεί να σκεφτεί, ούτε να φάει και φυσικά να μαλακιστεί. Έχεις ακούσει για ανθρώπους που ζούσαν για χρόνια σε κόμμα και βγήκαν ? Δεν τους βρήκε προστάτης ούτε καρκίνος.

Η εκτόνωση των όρχεων που γράφεις, όταν γίνεται με Μέτρο *(θέλεις με τον έρωτα, θέλεις όπως θέλεις), είναι βαλβίδα ψυχοφυσικής ασφάλειας, δεν είναι ψυχοφθόρα. Εξ αλλού, προβλέπει ο οργανισμός όποτε χρειαστεί, η δεν σου έχει συμβεί? Αν όμως ο αυνανισμός, γίνεται επί μόνιμου βάσεως, συχνά, θα πει πως ψυχοσωματικά αυτός ο άνθρωπος γεμίζει (στην ουσία αδειάζει) το είναι του με αυτό, και η ψυχιατρική και ο Γιουνκ έχουν γράψει αρκετά.

Ο δυϊσμός δεν είναι μια εφεύρεση του Σωκράτη ούτε του Πλάτωνα. Έτσι λειτουργεί ο εαυτός. Ανάγετε στην δημιουργία του Σκεφτόμενου από τις σκέψεις, τα επεσήμανε τόσο ο Ηράκλειτος όσο και ο Παρμενίδης, και όσοι άλλοι βγήκαν από την δυιστικη συνήθεια του εαυτού! (παρατηρητής /παρατηρούμενο)

Χωρίς να το καταλάβεις, γίνεσαι Γιάννη και εσύ υποστηριχτής του δυϊσμού (η μαλακία θέλει και μια καλή εικόνα, εσύ (σαν παρατηρητής) και εκείνη* σαν (παρατηρούμενο)!

*(η ανδερσον είναι καλή?)

Φυσικα να εισαι παντα καλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 02:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Την αναπνοή και τις συστολές τις καρδιάς, της έχω από γεννησιμιού μου Γιάννη, έχει προβλέψει η φύση με την λειτουργία μου, σαν οργανισμός.


ειναι οι "απαραιτητες" συνηθειες, οπως και ο υπνος ή το φαγητο


quote:

Σαν συνήθεια εννοώ ότι τυπώνεται με τον καιρό στο χαρακτήρα του καθενός. Όπως τυπώνεται μπορεί να ξετυπωθεί, γιατί είναι μια ψυχικά επιφανειακή διαδικασία.


αρα μπορει να παψει να ειναι συνηθεια


quote:

Καπνίζεις /δεν καπνίζεις.
Πίνεις /δεν πίνεις
Τρως κρέας/ δεν τρως
Μαλακίζεσαι /δεν μαλακίζεσαι
και ούτω καθεξής.


μπορεις να καπνιζεις, χωρις να σου εχει γινει συνηθεια
μπορεις να πινεις, χωρις να σου εχει γινει συνηθεια
μπορεις να τρως κρεας, χωρις να σου εχει γινει συνηθεια
μπορεις να μαλακιζεσαι χωρις να σου εχει γινει συνηθεια
και ουτω καθεξης χωρις να σου εχει γινει συνηθεια

quote:

Έτσι όταν κάποιος λέμε πέφτει σε κόμμα, ακομα αναπνέει, η καρδιά του χτυπάει, μα δεν μπορεί να σκεφτεί, ούτε να φάει και φυσικά να μαλακιστεί. Έχεις ακούσει για ανθρώπους που ζούσαν για χρόνια σε κόμμα και βγήκαν ? Δεν τους βρήκε προστάτης ούτε καρκίνος.


αυτοι ειναι ελαχιστοι για να κρινεις στατιστικα το συνολο του πληθυσμου

εχεις διαβασει καμια ερευνα για αυτους που δεν ειναι σε κωμα και δεν εκτονωνουν τον προστατη τους?

ρωτα εναν ουρολογο που εχει διαβασει πολλες

quote:

Εξ αλλού, προβλέπει ο οργανισμός όποτε χρειαστεί, η δεν σου έχει συμβεί?


για να φτασεις στην ρευση, εχεις ξεπερασει το φυσιολογικο οριο εκτονωσης λεει ο κυριος Ασκητης

quote:

Αν όμως ο αυνανισμός, γίνεται επί μόνιμου βάσεως, συχνά, θα πει πως ψυχοσωματικά αυτός ο άνθρωπος γεμίζει (στην ουσία αδειάζει) το είναι του με αυτό, και η ψυχιατρική και ο Γιουνκ έχουν γράψει αρκετά.


γινεται συνηθεια...


quote:

Ο δυϊσμός δεν είναι μια εφεύρεση του Σωκράτη ούτε του Πλάτωνα. Έτσι λειτουργεί ο εαυτός. Ανάγετε στην δημιουργία του Σκεφτόμενου από τις σκέψεις, τα επεσήμανε τόσο ο Ηράκλειτος όσο και ο Παρμενίδης, και όσοι άλλοι βγήκαν από την δυιστικη συνήθεια του εαυτού! (παρατηρητής /παρατηρούμενο)


ετσι λειτουργει ο ανθρωπος

στο συμπαν δεν υφισταται δυισμος

quote:

Χωρίς να το καταλάβεις, γίνεσαι Γιάννη και εσύ υποστηριχτής του δυϊσμού (η μαλακία θέλει και μια καλή εικόνα, εσύ (σαν παρατηρητής) και εκείνη* σαν (παρατηρούμενο)!


βαραω κβαντικες μαλακιες, συμφωνω, αλλά ο δυισμος που ειναι?

quote:

*(η ανδερσον είναι καλή?)


ask jolene

θα σε διευκολυνει στην αναζητηση

quote:

Φυσικα να εισαι παντα καλα!


επισης φιλτατε!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 15:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.


Θελω να ρωτησω καποια πραγματα.

θα ειχατε προβλημα να παρακολουθησει παιδι σας ανω των 18 γυρω στα 20 για παραδειγμα και εφοσον εμενε μαζι σας μια ερωτικη σκηνη,μια τσοντα;Τι θα του λεγατε;


Δευτερον θα ηθελα να σχολιασετε το παρακατω κειμενο.


Η πορνογραφία, οι ανθρώπινες σχέσεις και τα παιδιά
17-01-2004

Στην εποχή μας η διάδοση και επιρροή της πορνογραφίας είναι μεγαλύτερη όσο ποτέ άλλοτε.

Το διαδίκτυο και οι αναρίθμητοι πλέον τηλεοπτικοί σταθμοί που προσφέρουν είτε δωρεάν είτε με πληρωμή κάθε μορφής πορνογραφικό περιεχόμενο, βρίσκονται πολύ κοντά σε όλους μας.

Οι σύγχρονες τεχνολογίες επιτρέπουν τόσο σε ενήλικες αλλά και σε παιδιά ή έφηβους μια εξαιρετικά εύκολη πρόσβαση σε πορνογραφικές φωτογραφίες, ταινίες ή κείμενα, οποιαδήποτε ώρα ή ημέρα. Το πρόβλημα γίνεται ακόμη σοβαρότερο από το γεγονός ότι όλα αυτά μπορούν να γίνουν με μεγάλη ευκολία και συστηματικά από το σπίτι, χωρίς να γίνεται εύκολα αντιληπτό από τους άλλους.

Παλαιότερα η πορνογραφία ήταν περιορισμένη. Εκτός από τα περιοδικά που δεν ήταν εύκολο να προμηθευτεί ο οποιοσδήποτε και ιδιαίτερα τα παιδιά, υπήρχαν στους κινηματογράφους οι σχετικές ταινίες. Στις περιπτώσεις αυτές τόσο η πρόσβαση όσο και το περιεχόμενο υπόκειντο σε έλεγχο.

Σήμερα το διαδίκτυο επιτρέπει πρακτικά σε όλους την πρόσβαση σε πληθώρα δικτυακών τόπων με πολύμορφο πορνογραφικό περιεχόμενο.

Κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τη βιομηχανία αυτή στην οποία προβάλλονται καταστάσεις που παλαιότερα ήταν αδύνατο κάποιος να φανταστεί.

Η ποιότητα του περιεχομένου που προβάλλεται από τους πορνογραφικούς δικτυακούς τόπους είναι συχνά επικίνδυνη. Συχνά δεν προβάλλονται κανονικές σεξουαλικές συμπεριφορές αλλά τροποποιημένες καταστάσεις με στόχο την εμπορική εκμετάλλευση.
Οι στρεβλωμένες παθολογικές συμπεριφορές, οι ανεπίτρεπτες σεξουαλικές καταστάσεις όπως η παιδεραστία, η ζωοφιλία ή άλλες ασυνήθιστες ή μη κοινωνικά αποδεκτές φαντασιώσεις προβάλλονται με τον ίδιο τρόπο και παράλληλα με φυσιολογικές σεξουαλικές ή ερωτικές συμπεριφορές.

Βλέπουμε λοιπόν ότι η νέα αυτή κατάσταση είναι ιδιάιτερα ανησυχητική. Επηρεάζει σήμερα τεράστιο αριθμό ανθρώπων, είναι δυνατόν να τροποποιεί τις αντιλήψεις, δίνει λανθασμένα μηνύματα στους νέους αλλά και στους ενήλικες.

Όλο και περισσότεροι παράγοντες των σύγχρονων κοινωνιών αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τα κοινωνικά και ψυχολογικά προβλήματα που συνεχίζουν να δημιουργούνται και να συσσωρεύονται διαχρονικά λόγω της πρόσφατης εκπληκτικής εξάπλωσης της πορνογραφίας.

Πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό όλοι, οι σημαίνοντες κοινωνικοί και πολιτειακοί παράγοντες όπως επίσης και το πλατύ κοινό, να συνειδητοποιήσουν το μέγεθος του προβλήματος και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει βραχυπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα η ανεπιθύμητη κατάσταση αυτή.

Δυστυχώς η πορνογραφία σήμερα μετατρέπει προς το χειρότερο τη σεξουαλικότητα και τις ανθρώπινες σχέσεις.

Ακόμη χειρότερα υπάρχει ο σοβαρός κίνδυνος παροχής κακής και στρεβλωμένης αγωγής για θέματα σεξ στα παιδιά και στους έφηβους λόγω του ότι η πορνογραφία έχει καταστεί σημαντική πηγή πληροφόρησης για αυτούς.

Ας δούμε τα κυριότερα προβλήματα που έχουν επισημανθεί μέχρι σήμερα από πληθώρα ερευνών για το ζήτημα της πορνογραφίας στην εποχή του διαδικτύου και της τηλεοπτικής πληθώρας:

1. Στρέβλωση στις αντιλήψεις για τις ανθρώπινες σχέσεις και τη σεξουαλικότητα.

Οι σκηνές που προβάλλονται σε πορνογραφικές ταινίες δημιουργούν εσφαλμένες εντυπώσεις για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Προβάλλονται συχνά άτομα που αρχίζουν σεξουαλικές πράξεις μετά από αμοιβαίες προκλήσεις, με τον ευκολότερο τρόπο, οπουδήποτε και με οποιονδήποτε, γνωστούς ή άγνωστους.

Οι ειδικοί τονίζουν ότι άνδρες που βλέπουν συχνά τέτοιες ταινίες είναι δυνατόν να αναπτύξουν τρόπους συμπεριφοράς και να περιμένουν πράγματα από γυναίκες τα οποία δεν είναι ρεαλιστικά. Έχουν δυσκολίες στο να δημιουργήσουν, να διατηρήσουν μακροχρόνιες σχέσεις και να νιώθουν σεξουαλικά ικανοποιημένοι.

Παράλληλα παρατηρείται ότι οι άνδρες αυτοί βλέπουν περισσότερο τις γυναίκες ως αντικείμενα. Επίσης χρειάζονται όλο και περισσότερο οπτικούς ερεθισμούς με φωτογραφίες ή ταινίες για να μπορέσουν να διεγερθούν.

2. Εθισμός στην πορνογραφία.

Η πορνογραφία στο διαδίκτυο εκτός από τη φοβερή εξάπλωση που έχει πάρει, χαρακτηρίζεται από την εύκολη πρόσβαση, την ανωνυμία και τη φθήνια.

Η κατάσταση αυτή έχει οδηγήσει σε σεξουαλικές καταναγκαστικές συμπεριφορές. Σύμφωνα με τους ειδικούς παρατηρείται εθισμός στην πορνογραφία στο διαδίκτυο. Από τα άτομα που παρουσιάζουν τον εθισμό αυτό, το 15% αναπτύσσουν σεξουαλικές συμπεριφορές που επηρεάζουν αρνητικά τη ζωή τους.

Πρέπει να τονίσουμε όμως ότι σύμφωνα με άλλες έρευνες, η πλειοψηφία των επισκεπτών δικτυακών τόπων με πορνογραφικό περιεχόμενο το κάνουν από περιέργεια ή για διασκέδαση. Οι επισκέπτες αυτοί δηλώνουν ότι δεν επηρεάζεται η σεξουαλική τους ζωή.

Σύμφωνα με πηγές από τις Ηνωμένες Πολιτείες, 75% των επισκεπτών πορνογραφικών ιστοσελίδων αυνανίζονται ενώ τις βλέπουν.

3. Διατάραξη των σχέσεων στο ζευγάρι.

Η πορνογραφία μπορεί να οδηγήσει στο χωρισμό. Μέσα στους λόγους που θεωρούνται υπεύθυνοι για διαζύγια κατά τα πρόσφατα χρόνια, αναφέρεται όλο και περισσότερο το αυξημένο ενδιαφέρον για πορνογραφικούς δικτυακούς τόπους από τους άνδρες.

Έχει παρατηρηθεί ότι άνδρες επισκέπτονται πορνογραφικές ιστοσελίδες, μόνοι τους ανώνυμα χωρίς η σύζυγος τους να το ξέρει. Οι γυναίκες βιώνουν συνήθως τέτοιες καταστάσεις, όταν τις ανακαλύψουν, ως μία έκφραση απιστίας ή ακόμη και μοιχείας.

Η ανακάλυψη από τη γυναίκα ότι ο άνδρας της έχει συνήθεια να βλέπει πορνογραφικές σελίδες, δημιουργεί ρήγμα στην εμπιστοσύνη που υπάρχει μεταξύ τους. Η γυναίκα νιώθει ότι ο άνδρας της δεν είναι ικανοποιημένος από αυτήν και ψάχνει αλλού άλλες λύσεις ή υποκατάστατα.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι ερευνητές αντιλαμβάνονται ότι κατά τα τελευταία χρόνια περισσότερες γυναίκες επισκέπτονται ιστοσελίδες σεξουαλικού περιεχομένου. Επισημαίνεται όμως ότι πρέπει να γίνεται διαφοροποίηση μεταξύ πορνογραφικού και ερωτικού περιεχομένου.

Εκείνο που συμβαίνει συχνά στο ζευγάρι είναι ότι οι αντιλήψεις μεταξύ των δύο για το θέμα είναι διαφορετικές. Υπάρχει μάλιστα η άποψη ότι όταν το ζευγάρι βλέπει μαζί ταινίες ή φωτογραφίες πορνό, αυτό μπορεί να έχει αρνητικές εξελίξεις στην ποιότητα των σχέσεων τους.

Επιπρόσθετα περιγράφονται περιπτώσεις όπου άνδρες, με βάση αυτά που βλέπουν ή τις φαντασιώσεις που προκύπτουν, έχουν απαιτήσεις διαφόρων ειδών οι οποίες δεν είναι αποδεκτές από τη σύντροφό τους.

4. Οι επιδράσεις της πορνογραφίας στα παιδιά και στους έφηβους.

Σε μια πολύ ευαίσθητη περίοδο της ζωής, στην παιδική και εφηβική ηλικία όπου σχηματίζονται οι βάσεις για σημαντικές αξίες στη ζωή, η πορνογραφία μπορεί να επηρεάσει πολύ αρνητικά τα παιδιά.

Οι γονείς, το σχολείο, η πολιτεία, δεν μπορούν πλέον να ελέγξουν όπως παλαιότερα τη μόρφωση των παιδιών σε θέματα σεξουαλικής ζωής.

Έρευνες έδειξαν τα ακόλουθα σημαντικά και ανησυχητικά στοιχεία:

70% των εφήβων από 15 έως 17 ετών, επισκέφτηκαν τυχαία δικτυακούς τόπους με πορνό στο διαδίκτυο

Η πλειοψηφία των νέων δηλώνει ότι η πορνογραφία στο διαδίκτυο παρακινεί μια πιο γρήγορη και πρόωρη έναρξη των σεξουαλικών δραστηριοτήτων προτού ακόμη οι έφηβοι να είναι έτοιμοι για αυτό

Η πορνογραφία ενθαρρύνει το σεξ χωρίς τις απαραίτητες προφυλάξεις

Η πορνογραφία επηρεάζει όλο και περισσότερο παιδιά μικρότερης ηλικίας και δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις αποτελεί τον κυριότερο παράγοντα μόρφωσης τους σε θέματα σεξουαλικής ζωής

Τα πρότυπα των παιδιών για άνδρες και γυναίκες μπορούν να επηρεαστούν από το τι βλέπουν σε πορνογραφικές ιστοσελίδες, ταινίες ή φωτογραφίες.

Υπάρχουν παιδιά που έχουν τάση να μιμούνται αυτά που βλέπουν σε πορνό. Περιγράφεται και περίπτωση παιδιού που κατασκεύασε και διατηρούσε προσωπική πορνογραφική ιστοσελίδα

Παιδιά που εκτίθενται στην πορνογραφία έχουν τάση για αυξημένη επιθετικότητα. Επίσης τα παιδιά αυτά όταν γίνονται ενήλικες έχουν συχνότερα συμπεριφορά σεξουαλικής κακοποίησης προς το ταίρι τους
Συμπερασματικά θέλουμε να τονίσουμε ότι στην εποχή μας, στην κοινωνία της πληροφορίας, η πορνογραφία συνεχίζει να παίρνει τέτοιες διαστάσεις που απειλεί να διαταράξει τις ανθρώπινες σχέσεις, τα ζευγάρια, την ανάπτυξη των παιδιών και την κοινωνική ζωή.

Είναι απαραίτητο να βρεθούν αποτελεσματικές λύσεις για την αντιμετώπιση του φαινομένου αυτού. Πιστεύουμε ότι ένας καλός τρόπος είναι η διαρκής μόρφωση και πληροφόρηση των παιδιών και των νέων για θέματα σεξουαλικής αγωγής από εξειδικευμένους επαγγελματίες οι οποίοι θα δώσουν τις ορθές βάσεις στις οποίες στηρίζεται η υγιής σεξουαλική ζωή.

Επίσης η διαπαιδαγώγηση αυτή πρέπει να απευθύνεται και στους ενήλικες διότι δεν είναι λίγοι εκείνοι οι οποίοι δεν είχαν την ευκαιρία μιας ορθής σεξουαλικής πληροφόρησης όταν ήσαν παιδιά ή έφηβοι.

Πιστεύουμε ότι η συνεχής εκπαίδευση και πληροφόρηση για τα ευαίσθητα θέματα της σεξουαλικής ζωής μπορούν να προσφέρουν μια αποτελεσματική προστασία από τους κινδύνους που δημιουργεί η ανεξέλεγκτη διάδοση και διείσδυση κάθε μορφής πορνογραφίας.

Πηγη http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=1212


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 17:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Viking και σε σένα,

Θα ήθελα να κάνω μερικές σκέψεις ανάμεσα στις γραμμές από το κείμενο που παρέθεσες .

quote:
Οι σύγχρονες τεχνολογίες επιτρέπουν τόσο σε ενήλικες αλλά και σε παιδιά ή έφηβους μια εξαιρετικά εύκολη πρόσβαση σε πορνογραφικές φωτογραφίες, ταινίες ή κείμενα, οποιαδήποτε ώρα ή ημέρα. Το πρόβλημα γίνεται ακόμη σοβαρότερο από το γεγονός ότι όλα αυτά μπορούν να γίνουν με μεγάλη ευκολία και συστηματικά από το σπίτι, χωρίς να γίνεται εύκολα αντιληπτό από τους άλλους.

Μια μεγάλη μου ανησυχία εκτός από το γεγονός ότι όντως σε όλα αυτά υπάρχει μια ευκολότερη πρόσβαση τώρα πια μέσα στο σπίτι, είναι ότι, «δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό από τους άλλους»

Οι άλλοι σε μια οικογένεια είναι οι γονείς, ο άλλος σε ένα ζευγάρι είναι ο σύντροφος. Η ανησυχία μου λοιπόν είναι το γιατί δεν γίνεται αντιληπτό. Αν ήταν μόνο θέμα ότι μερικοί δεν μπορούν να ακολουθήσουν την τεχνολογία θα το καταλάβαινα, όμως πολύ φοβάμαι ότι δεν γίνεται αντιληπτό γιατί στο σπίτι όλοι «απουσιάζουν μεταξύ τους».

Η οικογενειακή ενασχόληση αντίθετα με την πορνογραφία που είναι όλο και πιο δυναμική, γίνεται χαλαρή, άτονη και κουρασμένη. Πιο πρόχειρη. Οπως πρόχειρα είναι τα φαγητά από το delivery, όπως πρόχειρα ή απόντα είναι τα επιτραπέζια παιχνίδια στρωμένα κάτω στο χαλί που παίζει ολη η οικογένεια μαζί, όπως πρόχειρες ή απούσες είναι οι συζητήσεις και για τα θέματα σεξουαλικού περιεχομένου όπως και για όλα τα άλλα στο κυριακάτικο πολλές φορές ανύπαρκτο τραπέζι...

quote:
Η ποιότητα του περιεχομένου που προβάλλεται από τους πορνογραφικούς δικτυακούς τόπους είναι συχνά επικίνδυνη. Συχνά δεν προβάλλονται κανονικές σεξουαλικές συμπεριφορές αλλά τροποποιημένες καταστάσεις με στόχο την εμπορική εκμετάλλευση.
Οι στρεβλωμένες παθολογικές συμπεριφορές, οι ανεπίτρεπτες σεξουαλικές καταστάσεις όπως η παιδεραστία, η ζωοφιλία ή άλλες ασυνήθιστες ή μη κοινωνικά αποδεκτές φαντασιώσεις προβάλλονται με τον ίδιο τρόπο και παράλληλα με φυσιολογικές σεξουαλικές ή ερωτικές συμπεριφορές.

Εδώ θα επιμείνω όπως και σε προηγούμενο μήνυμα είχα πει, ότι οι ανεπίτρεπτες σεξουαλικές καταστάσεις δεν είναι νέο θέμα. Το κτήνος που λιγουρεύεται μικρά παιδάκια ήταν πάντα στη γωνιά του σπιτιού μας ή και μέσα στο ίδιο μας το σπίτι. Οσο για τους καθως πρέπει κυρίους και για το τι είχαν στο μυαλουδάκι τους μόνο οι παλιές «επαγγελματίες» του είδους θα μπορούσαν να μας περιγράψουν τι έχουν δει τα ματάκια τους.

Αυτό που η τεχνολογία έφερε είναι ότι ο κάθε ανώμαλος δεν πρέπει να τρέχει μες στα σκοτάδια στο κάθε τυχαίο μπουρδέλο να βγάζει το άχτι του. Βρήκε τρόπο να το κάνει καθισμένος στη καρέκλα του. Ολη αυτή η βιομηχανία είναι ο σύγχρονος νταβατζής που υπήρχε και θα υπάρχει πάντα.

Μια ταινία που προβάλλει ότι πιο ανώμαλο και διεστραμένο, γυρίζεται με τη βεβαίότητα ότι κάποιος θα πληρώσει να τη δει...

Το πρόβλημα είναι τα παιδιά όπως αναφέρεται και το τι διαμορφώνει. Εκεί πηγαίνω στην παραπάνω παρατήρηση περί «απουσίας» .

Τι είναι ένα παιδί που ανενόχλητο μπορεί να καθήσει μπροστά σε ένα υπολογιστή ώρες, ανενόχλητο να μπαίνει σε όποια σελίδα θέλει, να μαθαίνει μέσω του διαδυκτίου τη σεξουαλική συπεριφορά που πρέπει να αναπτύξει? ΟΡΦΑΝΟ.

Ορφανο από γονείς, από διδασκάλους, από κοινωνία , από κράτος. Είναι ένα έρμαιο στα χέρια των βιομηχανιών του θεάματος. Ομως δεν είναι οι βιομηχανίες που το βρήκαν. Ποιός άφησε τη πόρτα ανοιχτή στο αθώο μυαλό να αναπτύξει τον κόσμο του μέσα από μια οθόνη?

Σε ένα σπίτι που κακοποιέίται ένα παιδι δεν φταίει μόνο ο θύτης , φταεί και η μάνα συνήθως που βάζει δυνατά τη μουσική στο διπλανό δωμάτιο για να κάνει πως δεν ακούει.

Αυτές λίγες από τις πρώτες σκέψεις που μου προκάλεσε το κείμενο το οποίο είναι πολύ σωστό, δεν το αμφισβητώ, απλά σκέφτομαι σκέφτομαι πολλά...

Και θέλω και πάλι να τονισω. Η πόρνη γίνεται γιατί κάποιος πηγαίνει μαζί της.

Αυτό το χάλι που γίνεται σήμερα με την πορνογραφία γίνεται γιατί κάποιοι το ακολουθούν. Πολλοί, εκατομύρια. Ανώμαλοι που απέκτησαν και βήμα και σε λίγο θα κάνουν και κόμμα....

Εμείς τι κάνουμε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 19:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


μην υποτιματε την εφυια των παιδιων

τα σημερινα πιτσιρικια τις σνομπαρουν τις τσοντες, ακριβως επειδη ειναι τοσο ευκολη η προσβαση σε αυτες

γεγονος παραμενει οτι οι περισσοτεροι γονεις δεν μιλανε με τα παιδια τους για θεματα που οι ιδιοι θεωρουν ταμπου


η προσπαθεια επικοινωνιας μεσω δικτυου δειχνει ελλειψη επικοινωνιας στο αμεσο περιβαλλον και κρυβει κινδυνους


ΜΙΛΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΠΛΕΞ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 20:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και το θέμα είναι η πορνογραφία και συντάκτης του ένας (κατά δήλωση του) κηπουρός, ας προσφέρουμε κάτι ανάλογο.
Οι πουριτανοί ας απευθύνουν τις μηνύσεις τους στην μαμά Φύση.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχαχαχα!!!
Η μητερα φυση!!
Να εισαι καλα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

a_mas1900
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 03:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a_mas1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ μας έδειξε κάποιες τελευταίες φωτογραφίες το ίδιο και πιο παλαιά jonniebegood εκτός από την πρώτη μόνο.
Απλώς θα ήθελα να πω ότι είναι στα μάτια του καθένα μας πως θέλει να τις δει εγώ είδα έξι ωραία λουλούδια και αρκετές αισθησιακές φωτογραφίες.
Η αλήθεια είναι όπως κάποιοι ανέφεραν πιο πάνω ότι είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες και όπως είπα λίγο πιο νωρίτερα μια φωτογραφία π.χ. τα λουλούδια μπορεί να τα βλέπει κάποιος σαν και εμένα αλλά την ίδια στιγμή κάποιος τρίτος να τις βλέπει πολύ πιο πονηρά .
Τις έδειξα στην αδερφή μου και μου ανέφερε χαρακτηριστικά "Ο καθένας τις βλέπει όπως έχει εκπαιδεύσει το μυαλό του..." τι εννοούσε;;; και μου είπε το εξής: "δηλαδή εγώ τις βλέπω πονηρά γιατί σκέφτομαι έτσι.Εχω δει αρκετές φωτογραφίες και βίντεο πορνό οπότε θα τα βλέπω πάντα ως πορνό ενώ εσύ όχι γι' αυτό και βλέπεις μόνο έξι ωραία λουλούδια."
Και έρχομαι και ξαναρωτάω ισχύει αυτό που μου ανέφερε η αδελφή μου βλέπουμε τα πράγματα γύρω μας ανάλογα με την εκπαίδευση που έχουμε δεχθεί;;;
Αν κάποια στιγμή δω πορνό θα γίνει πιο "πονηρό" το μυαλό μου από ότι είναι τώρα;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 18:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
a_mas1900

Γεννήθηκα 4 Φεβρουαρίου 1982


quote:
a_mas1900

εγώ είδα έξι ωραία λουλούδια.
Αν κάποια στιγμή δω πορνό θα γίνει πιο "πονηρό" το μυαλό μου από ότι είναι τώρα;;;




a_mas1900 μετεφερα μια απαντηση σου απο αλλο topic γιατι μου εκανε εντυπωση!

Εισαι σχεδον 25 χρονων και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΡΝΟ???

Ζουμε σε παραλληλα συμπαντα? Ή μας δουλευεις?

Οσο για το αν καποιος βλεποντας τα παραπανω λουλουδια , κανει το συνειρμο οτι μοιαζουν με αιδοιο, δεν εχει σχεση με το ποσο πορνο εχει παρακολουθησει.

Αλλα με το ποση εξοικειωση εχει με το συγκεκριμενο τμημα της γυναικειας ανατομιας. (το πορνο ειναι μονο ενας τροπος)

Για αυτο δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα που δεν θα κανει αυτοματα τον συνειρμο της ομοιοτητας.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 10:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κιρκη
Για αυτο δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα που δεν θα κανει αυτοματα τον συνειρμο της ομοιοτητας.

Γιατί, νομίζεις ότι υπάρχει άντρας

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 15:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα παντως μου αρεσουν αυτες οι φωτο...


αληθεια ονοματα απο αυτα τα φυτα σου εδωσε?


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 01:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


επειδη εκανα πολλα χρονια γυμνισμο (τοτε που απαγορευοταν, αλλά υπηρχαν ακομη ερημικες παραλιες), γνωριζω πολυ καλα οτι οι γυμνιστες δεν διεγειρονται με την εικονα ενος γυμνου κορμιου και εννοω οτι δεν τους σηκωνεται κι ας περασει γυμνη η ωραιοτερη γυναικα του πλανητη

αν δουν κανα στρινγκακι ομως, τυλιγονται με την πετσετα...


ο Ανατολ Φρανς εγραψε το καταπληκτικο "νησι των πιγκουινων" πραγματευομενος αυτο ακριβως το θεμα, βαζοντας τον διαβολο να ντυνει σεξυ και να μακιγιαρει την πιο ασχημη πιγκουινα, και ολοι οι αρσενικοι ετρεχαν πισω της

το κρυφο, το απαγορευμενο, ειναι διεγερτικο

οπως διεγερτικη ειναι καθε εικονα, ειτε την ονομασουμε αισθησιακη, ειτε πορνο - αν ομως ειναι και ταμπου, τοτε την λεμε "ανωμαλη" και αποκτα μεγαλη οικονομικη αξια

και οι μεγαλυτεροι ανωμαλοι ειναι οι πουριτανοι (το εχει αποδειξει η ιστορια )


ο δε αισθησιαμος υπαρχει παντου, ακομη και στα παιδικα:
θυμαστε την Ντιγκι Μπελ του Πητερ Παν με το μινακι της?
θυμαστε την Αριελ την μικρη γοργονα με τα σεξυ ματια και το προκλητικο χαμογελο?

αυτες βεβαια σημερα δεν διεγειρουν πλεον τους ανηλικους, γιατι ειναι πληρως ενημερωμενοι για τα παντα, απο την τηλεοραση και το δικτυο!


ΥΓ. εκτος θεματος, σορυ

quote:



ρε συ Γωγω, το ξερεις οτι η υπεροχη φωτογραφια της υπογραφης σου ειναι σαμανιστικη?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 16:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, έχω την εντύπωση (δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά... ας πούμε 90%!) πως η πλανεύτρα φύση δεν δημιούργησε τα λουλουδάκια που απολαύσαμε: μου μυρίζει καλό photoshop, άρα οι πουριτανοί ας ετοιμάζουν τους δικηγόρους τους!
Αν ο ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ ή κάποιος άλλος θα μπορούσε να το διαψεύσει αυτό, θα με ενδιέφερε.

quote:
θυμαστε την Ντιγκι Μπελ του Πητερ Παν με το μινακι της?
θυμαστε την Αριελ την μικρη γοργονα με τα σεξυ ματια και το προκλητικο χαμογελο?

Με κάτι τέτοια όταν είσαι πιτσιρίκος κάτι σου φταίει, και κάτι σου φταίει, και δεν ξέρεις ακριβώς τι είναι...
Μετά μαθαίνεις!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

a_mas1900
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 01:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a_mas1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κιρκη
Εισαι σχεδον 25 χρονων και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΡΝΟ???

Ζουμε σε παραλληλα συμπαντα? Ή μας δουλευεις?

Ναι Κίρκη είμαι 25 και ναι δεν έχω δει πορνό και κάτι ακόμα όχι δε ζούμε σε παράλληλο σύμπαν απλώς βλέπω την ομορφιά στις φωτο. Δεν υπάρχει λόγος να δω πορνό δεν έχω, αλλά ούτε είχα, την περιέργεια...


a_mas1900
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

a_mas1900
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 01:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a_mas1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κιρκη
Εισαι σχεδον 25 χρονων και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΡΝΟ???

Ζουμε σε παραλληλα συμπαντα? Ή μας δουλευεις?

Ναι Κίρκη είμαι 25 και ναι δεν έχω δει πορνό και κάτι ακόμα όχι δε ζούμε σε παράλληλο σύμπαν απλώς βλέπω την ομορφιά στις φωτο. Δεν υπάρχει λόγος να δω πορνό δεν έχω, αλλά ούτε είχα, την περιέργεια...


a_mas1900
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 03:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

wendigo

Αγαπητοί φίλοι, έχω την εντύπωση (δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά... ας πούμε 90%!) πως η πλανεύτρα φύση δεν δημιούργησε τα λουλουδάκια που απολαύσαμε


να σου πω εγω τι ειδα, σαν κηπουρος?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 04:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρτε ένα αρχαιοελληνικό "πορνογραφικό" εύρημα της αρχαϊκής περιόδου το οποίο θα βρείτε στο μουσείο του Κεραμεικού. Μιλάμε για 100%hardcore καταστάσεις.



Ηταν, αν θυμάμαι καλά, το μοναδικό έκθεμα χωρίς λεπτομερή περιγραφή - ή μάλλον καθόλου περιγραφή! Γιατί άραγε???

Οπως ορθά λέει και το ρητό "Οι Σουμέριοι βρήκαν τον τροχό, οι Κινέζοι την πυξίδα...μα οι Ελληνες πρώτοι *άμησαν απ'την κ*λ*τρυπ*δα!"...........

Αυτό σημαίνει τέχνη!!!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 18:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Οι Σουμέριοι βρήκαν τον τροχό, οι Κινέζοι την πυξίδα...μα οι Ελληνες πρώτοι *άμησαν απ'την κ*λ*τρυπ*δα!"...........

Κι όλ'αυτά όταν οι άλλοι τρώγαν βελανίδια,ε;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 13:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Agnostic

Πάρτε ένα αρχαιοελληνικό "πορνογραφικό" εύρημα της αρχαϊκής περιόδου το οποίο θα βρείτε στο μουσείο του Κεραμεικού. Μιλάμε για 100%hardcore καταστάσεις.


Ηταν, αν θυμάμαι καλά, το μοναδικό έκθεμα χωρίς λεπτομερή περιγραφή - ή μάλλον καθόλου περιγραφή! Γιατί άραγε???



μηπως γιατι δεν ξερουν που να το καταταξουν?

ειναι πορνογραφια, ειναι αισθησιακη απεικονιση, ειναι τεχνη, τι να ειναι αραγε?


αμαρτια ειναι στα σιγουρα παντως και θα καειτε στην κολαση που κοιταζετε τετοια διαβολικα πραγματα και ερεθιζεστε

το ξερετε οτι υπαρχει εκκλησιαστικος κανονας, με αναλυτικο καταλογο των σεξουαλικων αμαρτηματων, οπως που χου να το κανεις με την μανα σου, τον πατερα σου, τον αδελφο σου, τον σκυλο σου, τον γαϊδαρο του γειτονα, και διπλα εχει την τιμωρια - νηστεια, προσευχες, αποχη απο την θεια κοινωνια κτλ, για τοσο καιρο, αναλογως της βαρυτητας του αμαρτηματος

το χειροτερο λοιπον αμαρτημα, με την βαρυτερη τιμωρια, ειναι το να παρεις την γυναικα σου απο πισω

οπως ακριβως στο διαβολικο αγγειο


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 13:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

wendigo

quote:
"Οι Σουμέριοι βρήκαν τον τροχό, οι Κινέζοι την πυξίδα...μα οι Ελληνες πρώτοι *άμησαν απ'την κ*λ*τρυπ*δα!"...........

Κι όλ'αυτά όταν οι άλλοι τρώγαν βελανίδια,ε;


και που ναξεραν που ταχαμε βαλει εμεις τα βαλανιδια πριν αυτοι τα φανε...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy