ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 περιστατικό φανατισμού - 29/1/2007
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 03:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακου να δεις φιλαρακι:
Αν εσυ γουσταρεις να πιστευεις τυφλα στο οτιδηποτε δικαιωμα σου.
Αν ενοχλεισαι που εγω δεν πιστευω τυφλα,κανε μια γαργαρα με ξιδι.

Oooh la la!
Αγαπητή medtech, φοβάμαι πως παρεξηγήθηκα:
Δεν νομίζω πως είσαι σε θέση να με ενοχλήσεις με κάποιο τρόπο.
Απλά, στο βαθμό που συμμετέχω σε ένα φόρουμ, μου προκαλεί μια... ευθυμία να παρατηρώ άλλο μέλος του φόρουμ να σπεύδει να συμπάσχει με ένα ουρανοκατέβατο troll που πολύ επιθυμεί να κάνει το εν λόγω φόρουμ μπάχαλο! Έχει μια ανόητη χάρη αυτή η κατάσταση που μου προξενεί κάποιο νοσηρό ενδιαφέρον. Σα να χαζεύεις τα συμπαθή σκυλάκια του κυρίου Pavlov όταν χτυπά το κουδούνι, ας πούμε.

Αλλά... να μη σε εμποδίζω! Πρέπει να φύγω εξάλλου: θα προτιμούσα ο συμπαθής Αττίλας να μην έχει άλλα post από μένα. Να, είπα να μη σιωπήσω και το θεωρήσεις αγένεια...

ΥΓ: Έχει αποδειχθεί επιστημονικώς (με κλινικές μελέτες) πως η γαργάρα με ξύδι κάνει καλό στις ενοχλήσεις ή με ωθείς σε πρακτικές που μπορεί να βλάψουν την υγεία μου;

ΥΓ2: Πράγματι, υπάρχουν ένα-δυο μέλη του φόρουμ που έχουν αποκτήσει το δικαίωμα να με λεν "φιλαράκι" (και μου έχουν κάνει την ανάλογη τιμή).
Με κολακεύει που διεκδικείς επιθετικά το ίδιο δικαίωμα αλλά έχω λίγο συνεσταλμένη φύση και χρειάζομαι χρόνο. Ξέρεις, λάου-λάου, με το μαλακό...

ΥΓ3: Η Μπλαβάτσκι; Νομίζω πως διαβάζει τις ωμοπλάτες από τα ψάρια.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 09:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις: βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και δημιουργείς ψευδείς εντυπώσεις. Δεν ξέρω πως συνήγαγες από τα λόγια του wendigo ότι πιστεύει τυφλά σε οτιδήποτε.
Η ταμπελοποίηση ανθρώπων,καταστάσεων,φαινομένων,κ.λ.π. δεν είναι ασφαλής και αντικειμενική μέθοδος για οποιουδήποτε είδους έρευνα και ούτε αποτελεί αξιόπιστη θέση σε μία συζήτηση.
Στα γράφω τα παραπάνω με συμβουλευτικό τρόπο, διότι γνωρίζω την προσπάθειά σου να είσαι εντός της επιστημονικής μεθοδολογίας. Ίσως όμως να σου ξεφεύγει κάτι στην πορεία.

Οι παρεξηγησεις ειναι απο τις ανεπιθυμητες παρενεργειες των συζητησεων.

Παροταυτα μια και εχω κονταροχτυπηθει με τον wendigo στο παρελθον στον τοπικ "ε μα αυτο δεν ειναι επιστημη" (που ξαναζηταω να ονομαστει σε "τι ειναι επιστημη") εχω σχηματισει την αποψη οτι ο Wendigo δεν τα παει καλα με αυτη την λεξουλα που αρχιζει απο "ε"(προσοχη:καμια σχεση με την Ανδρομεδα δεν εχει αυτη η λεξουλα ).Εαν στο μελλον συναντησω ΑΛΛΑ στοιχεια που να καταρριπτουν την πρωτη εντυπωση τοτε θα αλλαξω την γνωμη μου (και αυτο ειναι μερος της επιστημονικης μεθοδολογιας κυριοι.Κανουμε παντα την καλυτερη υποθεση που επιτρεπουν τα στοιχεια.Οταν νεα στοιχεια ερθουν στην επιφανεια που καταρριπτουν τις παλιες ιδεες αναθεωρουμε.Αλλιως δεν θα διαφεραμε σε τιποτα απο τα συστηματα πιστης.).

Το ξυδι κανει καλο στους λεκεδες απο μελανι και στις σαλατες αγαπητε wendigo.

Οσο για το "φιλαρακι",πριν αρχισεις να διαμαρτυρεσαι για επιθετικους προσδιορισμους,κοιταξε ξανα το υφος με το οποιο αρχικα μου απευθυνθηκες και πες μου μετα εαν ειναι ανταξιο ηπιας απαντησης.


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 01/02/2007 09:20:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 10:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mercury
...Προς το παρόν πάντως,και για να σου φύγει η περιεργεια,είμαι οπαδός μόνο της ΑΕΚ...χχαχαχαχααχα

Βλέπω ότι σιγά σιγά, ένας ένας, ξεμπροστιάζεστε.

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 10:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε J.B.G η μανταμ Μπλαβατσκι λες να διαβαζει τα φυλλα απο λαχανοντολμαδες η απο αμπελοφυλλα.Ομως μπορω να την μπερδεψω γιατι στην Κοζανη κανουμε τους ντολμαδες με λαχανο που το ξυνιζουμε για καιρο μεσα σε βαρελι.Και ειναι πεντανοστιμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 15:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Attilas, και εγώ είμαι σε ξένο σπίτι αλλα φιλοξενούμενος. Και εσύ μπήκες σαν φίλος και όχι σαν εχθρός. Θεωρώ ότι τα αφεντικά του σπιτιού έχουν το δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν, σπίτι τους είναι! ποιο είναι το παράλογο; ότι σε δεχτήκαν σαν φιλοξενούμενο; Ότι η φιλοξενία αυτή μπορεί να κρατήσει λίγες μέρες; εσύ τι περίμενες, να σε ευχαριστήσουν; Φίλε δεν είναι παράλογο ότι είσαι ακόμα φιλοξενούμενος στο σπίτι τους; άραγε γιατί;
Δεν είναι παράλογο ότι σ’ αυτό το σπίτι φιλοξενούνε και ανθρώπους που διαφωνούν με αυτό που και εσύ παρουσιάζεις ; γιατί να υπάρχουν και αυτοί;

Φίλε ο καλύτερος τρόπος, για μένα, για να πεις την άποψη σου είναι ο Σωκρατικός διάλογος , χωρίς προκατάληψη. Μπορείς να αρχίσεις έναν τέτοιο διάλογο, σαφώς με την άδεια που θα δοθεί από τα ‘αφεντικά’ του σπιτιού, για το θέμα που αναφέρεις σαν φιλοξενούμενος που είσαι, σαν φίλος , φίλε Attilas!

Ευχαριστώ τα 'αφεντικά' του σπιτιού για την φιλοξενία που προσφέρουν, όποια και να είναι αυτή, ευχαριστώ!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy