ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΣΧΕΔΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 09:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν μου τα είπε όλα αυτά, γελάγαμε...και λέγαμε "φαντάσου να πιάσει 6αρι ε???"...ε... αυτοί οι αριθμοί...την άλλη μέρα... κέρδιζαν 47.000.000 δραχμές! Η μάνα μου έβαλε τα κλάματα... εγώ δεν ξαναέπαιξα ποτέ τυχερά παιχνίδια... Τώρα αυτό... τίνος έργο ήταν???

Αν το είχα πάθει εγώ, φίλε μου stanfromgreece θα θυμόμουν πολύ έντονα την ταινία "Πέτα τη μαμά απ' το τρένο"!

Αλήθεια, εσύ τι εξήγηση θα μπορούσες να δώσεις για αυτό το οποίο συνέβη?
Ότι απλά έτυχε η μητέρα σου να μη ρίξει το δελτίο, ότι ήταν ένα άσχημο παιχνίδι της μοίρας ή ότι όλη αυτή η ιστορία έγινε με σκοπό να σε διδάξει κάτι - έστω και μ' αυτόν τον τρόπο?
Μπορεί κάποιος να κερδίσει πχ 1.000.000 ευρώ αύριο σε ένα τυχερό παιχνίδι.
Μπορεί να σκεφτεί ότι ο Θεός τον βοήθησε για να έχει μια άνετη ζωή χωρίς χρέη, άγχος κτλ.
Μπορεί όμως και να έλαβε αυτά τα χρήματα για να σκεφτεί πως θα πρέπει να χειριστεί τον πλούτο αυτό και να τον δει μέσα από ένα βαθύτερο πρίσμα.
Αναλόγως συμβαίνει και με κάποιον που θα χάσει κάποια χρήματα.

quote:
ήξερα μία κοπέλα .. που έβλεπε το ποιός θα πάθεις ατύχημα σήμερα... δεν ήξερε το πως.. δεν έβλεπε όραμα.. απλός ένιωθε.. ότι αυτός θα χτυπήσει άσχημα σήμερα.... φοβερό χάρησμα... αχ να το είχα και εγώ...

Για να μην το έχεις προφανώς θα υπάρχουν κάποιοι λόγοι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 09:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως φίλε Duying-Incubus να ήταν ένα μύνημα για να κόψω... τα τυχερά παιχνίδια! Πάντος αν ήταν αυτός ο σκοπός... σίγουρα έπιασε, καθώς από τότε... ούτε τάβλι δεν ξαναέπαιξα

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 09:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Θα μπορούσε να είναι και αυτός ο σκοπός.
Ενδεχομένως να υπάρχουν ακόμη περισσότεροι...

Think about it, friend!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 10:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ φίλε Duying, πιστεύεις πως το μύνημα μπορεί να ήταν κάποιο άλλο? Εχεις κάτι στο μυαλό σου?

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 11:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, το χρήμα δεν φέρνει πάντα μόνο θετικά αποτελέσματα, απλά όταν μας λείπει το σκεφτόμαστε σαν απο μηχανή θεό. Η πορεία όμως συνήθως άλλα αποδεικνύει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 11:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ήξερα μία κοπέλα .. που έβλεπε το ποιός θα πάθεις ατύχημα σήμερα... δεν ήξερε το πως.. δεν έβλεπε όραμα.. απλός ένιωθε.. ότι αυτός θα χτυπήσει άσχημα σήμερα.... φοβερό χάρησμα... αχ να το είχα και εγώ...


Εγώ θα έλεγα πως είμαστε τυχεροί που δενέχουμε τέτοιο χάρισμα. Ξέρεις τι άσχημο είναι να βέπεις κάποιον μπροστά σου και να ξέρεις ότι κάτι άσχημο θα του συμβεί? Πόσο εύκολο πιστεύεις ότι είναι να του το πεις, ειδικά αν γνωρίζεις ότι θα πεθάνει. Ανατριχιαστικό. Άσε που οιάλλοι θα σε κοιτάνε περίεργα και φυσικά δεν θα τολμούν να σε πλησιάσουν. Σκέψου να δεις το θάνατο κάποιου συγγενή σου. Πόσο τυχερός θα αισθανόσουν??? Θα ήθελες ποτέ να μάθεις πότε θα πεθάνεις ή πότε θα πάθεις κάτι κακό?
Φυσικά αυτό αλλάζει αν έχεις τη δυνατότητα να το αποτρέψεις. Τότε μάλιστα. Αλλά πάλι εδώ ερχόμαστε σ' αυτό που είπα εχτές:
για να τα έχεις καλά με τη συνείδησή σου όλη μέρα θα έτρεχες να σώσεις τον κοσμάκη (γνωστό και μη). Μια φυσιολογική ζωή δηλαδή.
Από τη μία θα χαιρόσουν που θα είχες τη δυνατότητα να βοηθήσεις αλλά από την άλλη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 00:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ ξέρω γιατί έγεινε αυτό με τα λευτά....
δεν ήταν καθόλου τυχαιο που έβαλες 7 αριθμούς... έπρεπε να το εμπιστευθείς... έχω μάλιστα 3 εξηγήσεις

1 ένα ον ανώτερος από εμάς ήθελε να δει αν τα αξίζεις αυτά τα λευτά και έτσι σε έβαλε σε μία δοκιμασία...
2 μπορεί να ήθελε να πάιξει μαζί σου...
3 ή κάποιος άγγελος βρήκε τρόπο να σε κάνει να ξεκόψεις από τον τζόγο.. γιατί στο μέλον μπορεί να χρεονόσουνα κάπου....

doubt θα έλεγα πως έχεις δίκιο... η κοπέλα που ήξερα.. ήτανε συχνά θλιμένη... μια φορά που είχε δει κάτι για μένα την έβλεπα μες στο άνχως... μου έλεγε συναίχεια να προσέχεις..... και να προσέχεις... θα πάθεις κάτι σήμερα...
εγώ την πίστευα για πάντα της έβγενε... εκείνη την ήμέρα πρόσεχα τα πάντα ακόμα και τα σκαλιά το σπιτού μου...
αν έχετε την απορία.. ναι έπαθα κάτι ... με είχε χτυπήσει αμάξι... καθώς περίμενα σε στάση...την γλίτωσα χωρίς γρατζουνιά... ήταν σα να πάγωσε ο χρόνος... το περίεργο είναι ότι δίπλα μου είχα τους φίλους μου οι οποίοι συζητάγανε για σαββατογενημένους και γκαντέμιδες...
δε θυμάμε γιατί τους έγραφα!!!!

σήμερα doubt είπα να σκευτώ λίγο τα καλά που έπαθα σήμερα.. και περάσαν απαρατήρητα.... σήμερα το πρωί είχα δουλειά... εμένα με πήρε ο ύπνος... ένα 15λεπτο πριν αρχήσει η δουλειά μου με πέρνει τηλ ή μάνα μου... εφτυχώς γιατί εγώ ήμουν ικανός να κοιμιθώ μέχρι τις 3 το μεσιμέρι...φεύγω άρων άρων απο το σπίτι.. και αρχίζω να ψάχω σαν τρελός για ταξι!!! δεν έβρησκα με τίποτα... είπα από μέσα μου ένα ταξί θεέ μου σε παρακαλώ...!!!! και τότε από την απέναντι μεριά της λεωφόρου κάποιος με πρόσεξε... έκανε μια παράνομιά για να έρθει σε μένα.. έκανε μία επιτόπου στροφή πλησιάζει...και μου λέει φίλε ταξί θέλεις??? εγώ δεν το πίστευα στα μάτια μου... στην δουλεία άργησα μόνο ένα 15 ευτυχώς!!! όχι τιποτά άλλο αλλά σήμερα για πρώτη φορά με βάλανε υπεύθηνο στο τμήμα μου.. και εγώ για πρώτη φορά τα έκανα σκατά!!!..
ίσως ήτανε ένα σήμα δλδ.. την επόμενη να είμαι πιο προσεκτικός!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 08:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου stanfromgreece, μπορεί να ισχύει κι αυτό που λέει ο Doubt:

quote:
Ξέρεις, το χρήμα δεν φέρνει πάντα μόνο θετικά αποτελέσματα, απλά όταν μας λείπει το σκεφτόμαστε σαν απο μηχανή θεό. Η πορεία όμως συνήθως άλλα αποδεικνύει...

Μπορεί δηλαδή να προσπαθούσες έντονα εκείνο τον καιρό - συνειδητά ή υποσυνείδητα - να κερδίσεις το ΛΟΤΤΟ και να πάρεις τα χρήματα.
Αυτή η δοκιμασία που βίωσες μπορεί να είχε ως σκοπό να σε κάνει να επαναπροσδιορίσεις τον τρόπο σκέψης σου όσον αφορά αυτό το θέμα, μπορεί πάλι να ήθελε να σου δείξει πως το χρήμα ίσως να μην προσφέρει πάντα μια σιγουριά γιατί χάνεται από τη μια μέρα στην άλλη κτλ.

quote:
σήμερα doubt είπα να σκευτώ λίγο τα καλά που έπαθα σήμερα.. και περάσαν απαρατήρητα.... σήμερα το πρωί είχα δουλειά... εμένα με πήρε ο ύπνος... ένα 15λεπτο πριν αρχήσει η δουλειά μου με πέρνει τηλ ή μάνα μου... εφτυχώς γιατί εγώ ήμουν ικανός να κοιμιθώ μέχρι τις 3 το μεσιμέρι...φεύγω άρων άρων απο το σπίτι.. και αρχίζω να ψάχω σαν τρελός για ταξι!!! δεν έβρησκα με τίποτα... είπα από μέσα μου ένα ταξί θεέ μου σε παρακαλώ...!!!! και τότε από την απέναντι μεριά της λεωφόρου κάποιος με πρόσεξε... έκανε μια παράνομιά για να έρθει σε μένα.. έκανε μία επιτόπου στροφή πλησιάζει...και μου λέει φίλε ταξί θέλεις??? εγώ δεν το πίστευα στα μάτια μου... στην δουλεία άργησα μόνο ένα 15 ευτυχώς!!! όχι τιποτά άλλο αλλά σήμερα για πρώτη φορά με βάλανε υπεύθηνο στο τμήμα μου.. και εγώ για πρώτη φορά τα έκανα σκατά!!!..
ίσως ήτανε ένα σήμα δλδ.. την επόμενη να είμαι πιο προσεκτικός!!!

Αγαπητέ _Nekrothaftis_, μην συνδέεις απαραίτητα το γεγονός ότι δεν τα πήγες τόσο καλά με την δουλειά σου εχθές με το ότι κοιμήθηκες λίγο παραπάνω.
Μπορεί να είναι και μια σύμπτωση, έτσι?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 22:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε doubt και εγώ νόμιζα οτι είσαι κορίτσι... ...

τεσπα

φίλε dying εμένα με παραξένεψε το ταξί... που ήρθε από το πουθενά την ώρα που το ζητούσα!!! και επείσης ο τρόπος που ήρθε σε μένα... ήταν παράξενως λες και ήταν σε εκείνο το σημείο για αυτό το λόγο... για μένα που άργησα... και να με πάει γρήγορα στην δουλειά μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 11:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε _Nekrothaftis_, πριν αρκετό καιρό είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο μου.
Θυμάμαι πως ήμουν κάπου με μια παρέα και ξαφνικά μου ήρθε η ιδέα να φύγω ώστε να επιστρέψω σπίτι μου, κάτι το οποίο κι έκανα.
Στην επιστροφή λοιπόν είχα το ατύχημα - στο οποίο δεν υπήρχε κάποιος τραυματισμός.

Ύστερα από αυτό σκεφτόμουν πως αν δεν είχα φύγει από την παρέα μου δεν θα είχε συμβεί τίποτα κτλ.
Όταν η συναισθηματική φόρτιση πέρασε σκέφτηκα πως για να έχει συμβεί όλο αυτό, κάποιος λόγος θα υπήρχε.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία, όλα εξυπηρετούν έναν σκοπό.
Δεν έχει σημασία αν το αντιλαμβανόμαστε αμέσως ή εν καιρώ.
Αν λοιπόν είχα φύγει μετά από ένα τέταρτο και δεν είχα το ατύχημα στο σημείο που το είχα, ίσως να το είχα παρακάτω με μεγαλύτερες συνέπειες ή και με μικρότερες.
Δεν πιστεύω όμως πως δεν θα το είχα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 04:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στην ταινία έδειχνε ότι μπορεί να γλιτώνανε από το ένα κακό... λίγο πιο κάτω όμως τους περίμενε ένα άλλο
και μία άλλη απορία τα όνειρα προδίδουν τα σχέδια του διαβόλου??
η μάνα μου θα πηγενε ταξίδι... με το φέρι μποατ.. και ήταν 2 μηνών εγκυος περίπου δεν θυμάμε κιόλας.... είχε ονειρευτεί πως ήταν σε πλίο και ότι είχε αποβάλη...
ε λιπόν έτσι έγεινε απέβαλε στο πλίο...
φορεία κακό .. ίσως φταίει το ότι δεν έπρεπε να κουράζετε... και το σκευτόταν να μην ταξιδέψει σήμερα... όμως όπως και με τον φίλο μας εδω πέρα η λογική υπερήσχησε... η τσιγκουνιά η βιασύνη... ήτανε προσεκτηκή δε λέω... χαλαρή... μα άμα είναι να γίνει κάτι θα γείνει..θα γίνει. τότε αρχήσαν οι πόνοι όμως όπως είπα και πριν δεν ήταν τυχαίο που το ονειρεύτηκε!!!
τώρα σκεύτομαι... άμα καθόταν σπίτι... θα το έχανε το μωρό??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 09:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε _Nekrothaftis_, δε μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημα που σε απασχολεί σχετικά με την αποβολή της μητέρας σου.
Υποθέτω πως κανείς δεν θα γνωρίζει την απάντηση σ' αυτό οπότε και δεν θα μπορεί να απαντήσει με σιγουριά.

Ίσως αν δεν συνέβαινε τότε να συνέβαινε την επόμενη ημέρα, τον επόμενο μήνα, στη γέννα ή και ποτέ.
Προσωπικά πιστεύω πως αν είναι "γραφτό" μας να βιώσουμε κάτι το αντικειμενικά αρνητικό, θα το βιώσουμε αργά ή γρήγορα.
Επειδή πολύ απλά ως γεγονός δεν έρχεται τυχαία στην ζωή μας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 10:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτ' αρχήν, ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ!
Κατά δεύτερον, βρε Nekrothafti δεν είναι απαραίτητο κάθε γεγονός να έχει πάντα ένα σκοπό. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου. Οι ταξιτζήδες για παράδειγμα ψαρεύουν τους περαστικούς πάντα συνήθως με αυτόν τον τρόπο όταν είναι άδειοι. Απλά λόγω απελπισίας είναι φυσικό να έδωσες λίγη παραπάνω σημασία στο περιστατικό αυτό. Φυσικά μπορεί να ισχύει και αυτό που λες. Λέω μόνο να μην το κάνουμε κανόνα. Και οι συμπτώσεις μες τη ζωή είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 10:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και μία άλλη απορία τα όνειρα προδίδουν τα σχέδια του διαβόλου??
η μάνα μου θα πηγενε ταξίδι... με το φέρι μποατ.. και ήταν 2 μηνών εγκυος περίπου δεν θυμάμε κιόλας.... είχε ονειρευτεί πως ήταν σε πλίο και ότι είχε αποβάλη...
ε λιπόν έτσι έγεινε απέβαλε στο πλίο...
φορεία κακό .. ίσως φταίει το ότι δεν έπρεπε να κουράζετε... και το σκευτόταν να μην ταξιδέψει σήμερα... όμως όπως και με τον φίλο μας εδω πέρα η λογική υπερήσχησε... η τσιγκουνιά η βιασύνη... ήτανε προσεκτηκή δε λέω... χαλαρή... μα άμα είναι να γίνει κάτι θα γείνει..θα γίνει. τότε αρχήσαν οι πόνοι όμως όπως είπα και πριν δεν ήταν τυχαίο που το ονειρεύτηκε!!!
τώρα σκεύτομαι... άμα καθόταν σπίτι... θα το έχανε το μωρό??

Τα όνειρα είναι μια μπερδεμένη ιστορία. Άλλοι πιστεύουν πως έχουν άμεση σχέση με το μέλλον και μπορούν να σε προειδοποιήσουν για αυτό και άλλοι τα αποδίδουν στο υποσυνείδητο που έχει να κάνει με ό,τι μας έχει επηρεάσει κατά τη διάρκεια της ημέρας ή των τελευταίων ημερών.

Προσωπικά πιστεύω πως είναι ένας συνδυασμός των παραπάνω αλλά διαφέρει από άτομο σε άτομο. Μου έχουν πει κανα δυο άτομα πως έχουν ονειρευτεί τοποθεσίες που δεν έχουν πάει ποτέ πριν και όμως όταν βρέθηκαν κάποια στιγμή εκεί ήταν ακριβώς όπως τις ονειρεύτηκαν. Δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί αυτό. Άλλοι πάλι ερμηνεύουν τα όνειρα με συμβολισμούς (όπως οι περισσότεροι άλλωστε) και συνήθως ο χρόνος τους επιβεβαιώνει. Λογικό αυτό και θα το εγηγήσω παρακάτω. Υπάρχουν όμως και κάποιοι, φίλε Nekrothafti,που οραματίζονται αυτούσια γεγονότα, όπως προανέφερες αλλά σίγουρα είναι πολύ λιγότεροι γιατί αυτό το θεωρώ πραγματικό χάρισμα. Ουσιαστικά αυτό πιστεύω πως είναι και η μόνη παραφυσική μορφή που μπορεί να πάρει ένα όνειρο.

Η αποκωδικοποίηση συμβόλων δεν με βρίσκει και τόσο σύμφωνη γιατί λογικά κάθε τι μπορούμε να το ερμηνεύσουμε όπως θέλουμε εύκολα αν σκεφτούμε πόσα διαφορετικά γεγονότα μπορούν να συμβούν κατά τη διάρκεια μιας μέρας ή και παραπάνω.
Πάντα κορόιδευα τη μαμά μου και τη γιαγιά μου που αν και αρκετά λογική και ορθολογίστρια, (η μαμά, γιατι οι γιαγιάδες λίγο πολύ το συνηθίζουν) μόλις συνέβαινε κάτι κακό είχε έτοιμη την απάντηση: " το είδα εγώ το όνειρο, το ήξερα"... Ε, κάποια στιγμή δεν θα πάει και κάτι στραβά? όλα καλά θα μας πηγαίνουν? Λίγο ουτοπικό θα ήταν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 10:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε βρε παιδια? Το κλείσαμε το μαγαζί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 13:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι θυμήθηκα τώρα!!! την μηχανή του χρόνου...!!! μία ταινία όπου ο τύπος φτιάχνει μία μηχανή του χρόνου μόνο και μόνο για να σώσει την καλή του από ένα μοιραίο ατύχημα.... γυρνόντας το χρόνο πίσω παρατηρεί πως δεν μπορεί να γλιτώσει την κοπέλα του από την σκληρή μοίρα της.... τρεις προσπάθειες έκανε και όλες αποτυχημένες... με διαφορετηκό τρόπο.... μπορεί να την γλίτωνε από το ένα όμως εμφανιζόταν στα ξαφνικά ένα άλλο ατύχημα... και πάλι νεκρή... όσπου τα παράτησε.. και είπε να αφήσει το παρελθόν και να δει το μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 15:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι όμως αν τον δικαίωσε το μέλλον. Στο καλύτερο μας αφήνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 08:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά υπάρχουν αρκετές ταινίες όπου δείχνουν τις συνέπειες που θα επέρχονταν αν μπορούσαμε υποθετικά να επέμβουμε σε κάποιο συμβάν του παρελθόντος.
Run Lola run, Το φαινόμενο της πεταλούδας κι είναι και μια καλή ταινία με την Γκουίνεθ Πάλτροου - δεν θυμάμαι τον τίτλο - που δείχνει τι θα μπορούσε να συμβεί στην ζωή ενός ανθρώπου αν άλλαζε κάτι το πολύ ασήμαντο φαινομενικά...

Αναφέρω αυτήν την ταινία γιατί πολύ απλά δείχνει ότι παρά το γεγονός πως το άτομο θα βίωνε εντελώς διαφορετικές καταστάσεις, στο τέλος θα βίωνε αυτό που έμελλε να βιώσει ούτως ή άλλως.

Προσωπικά πιστεύω πως ισχύει κάτι τέτοιο.
Αν είναι γραφτό για κάποιον να ζήσει ένα συγκεκριμένο γεγονός θα το βιώσει.
Δεν πιστεύω ότι θα μπορέσει να το αποφύγει.
Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να επιλέξει τον τρόπο που θα το βιώσει και το πως θα το εκλάβει στην ζωή του.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 10:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus με πρόλαβες με τις ταινίες, αν και την πρώτη δεν την έχω δει. Προσπαθούσα να θυμηθώ πώς λεγόταν η ταινία με τη Γκουίνεθ Πάλτροου.

Να σας πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει ακόμα την έννοια του πεπρωμένου. Δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν υπάρχει η δυνατότητα να είναι σε γενικές γραμμές προκαθορισμένο το μέλλον μας. Για ποιο λόγο άλλωστε να γίνει κάτι τέτοιο και από ποιον? Άσε που μου κάνει λίγο ευθυνόφοβο το όλο ζήτημα. Εννοώ πως αν αν συμβεί κάτι δυσάρεστο σε κάποιον που θα μπορούσε να του αποδοθεί μέρος ευθύνης θα ήταν πολύ πιο βολικό να πει πως ήταν το "γραφτό" του (πχ μια απόλυση, ένα σοβαρό ατύχημα κλπ). Είναι κάτι σαν αυτό που λέμε στις περισσότερες περιπτώσεις: φταίει η κακή μας τύχη... και επαναπαυόμαστε χωρίς να το ψάχνουμε παραπέρα και να το εμβαθύνουμε. Αμ δεν είναι έτσι πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 13:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doubt ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΧ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ.
ΘΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗ
ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΠΧ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΠΟΡΩ
ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 14:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ναι αλλά από πού σημπεραίνεις Open Mind ότι αυτή η διαδρομή είναι προκαθορισμένη?
Λογικά κάτι θα σε έχει οδηγήσει σε αυτό το συμπέρασμα. Δηλαδή αν είναι γραφτό εγώ να πεθάνω σε δύο χρόνια ό,τι και να κάνω δεν μπορώ να το αποφύγω? Αυτό μου θυμίζει λίγο την ταινία ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΟΥ.
Τότε λογικά δεν υπάρχει πλήρης ελευθερία βούλισης με συνέπειες των πράξεών σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 14:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικά και τον δικαίωσε ντούπτ... ξαναερωτεύτηκε... έσωσε τους τελευταίους ανθρώπους... αυτά...

θα σας αναφέρω τώρα κάτι αλλά δεν είμαι και σίγουρος...
με το βουδισμο το μέλλον σου πάει σύμφωνα με τις αμαρτίες που έκανες στην προηγούμενη ζωή!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 05:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα έχω δεί όλα... τα τρεξε λόλα τρέξε ...μου έκανε εντύπωση και μου εξείγησε κάποια πράγματα....το φαινόμενο της πεταλούδας όχι αλλά έχω δει το χρησμό της πεταλούδας...δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά τι είναι πεταλούδα... και δεν εννοώ το γνωστό κουνούπι....τι είναι η πεταλούδα λέει το μέλον ή το παρών με κάπιο τρόπο??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 08:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά τι είναι πεταλούδα... και δεν εννοώ το γνωστό κουνούπι....τι είναι η πεταλούδα λέει το μέλον ή το παρών με κάπιο τρόπο??

Φίλε _Nekrothaftis_, η πεταλούδα δεν έχει να κάνει με το παρελθόν και το μέλλον εκτός από το γεγονός ότι υπήρχε στο παρελθόν και θα υπάρχει και στο μέλλον.

Το "butterfly effect" είναι βασισμένο στην Θεωρία του Χάους και πολύ περιληπτικά αναφέρει ότι το πέταγμα της πεταλούδας εδώ μπορεί να δημιουργήσει έναν τυφώνα στην άλλη άκρη της γης.
Αυτό σημαίνει ότι μια τόσο δα μικρή μεταβολή μπορεί στο μέλλον να επιφέρει πολύ μεγάλες αλλαγές.

Σχετικά με αυτό που λες:

quote:
θα σας αναφέρω τώρα κάτι αλλά δεν είμαι και σίγουρος...
με το βουδισμο το μέλλον σου πάει σύμφωνα με τις αμαρτίες που έκανες στην προηγούμενη ζωή!!!

αναφέρεσαι στη μετενσάρκωση.
Η μετενσάρκωση είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την έννοια του Κάρμα, του νόμου της ανταπόδοσης.
Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η μετενσάρκωση δεν είναι αποκλειστικό "παιδί" του Βουδισμού ούτε πειρικλείεται μόνο στα όρια του.
Ο Ινδουϊσμός κυρίως, ο Βουδισμός, ο Ταοϊσμός κτλ είναι θρησκείες που στηρίζονται στην θεωρία της μετενσάρκωσης.

Επειδή είναι ένα μεγάλο θέμα κι αν το αναλύσουμε εδώ θα "χαθούμε" και θα παρεκκλίνουμε από τον σκοπό αυτού του topic, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το παρακάτω θέμα για να λάβεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Μετεμψύχωση & μετενσάρκωση

Αγαπητή Doubt, αν θυμηθείς τον τίτλο της ταινίας πες μου τον γιατί μου έχει κολλήσει!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 10:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία με τη Gwyneth Paltrow λεγόταν Sliding Doors. Στα ελληνικά δεν θυμάμαι πώς μεταφράζεται. Πείτε το "Η ζωή σε δύο πράξεις"

Πάντως δεν μου είπατε πού στηρίζετε τη θεωρία ότι υπάρχει πεπρωμένο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 11:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όπως λέει και ένα γνωστό τραγούδι...

όλοι έχουμε γραμμένο
που το λένε πεπρωμένο
και κανένας δεν μπορεί να τ'αποφύγει

Τις έχω δεί και εγώ αυτές τις ταινίες... ανατρίχιασα...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 13:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doubt ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΟΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ
70 ΧΡΟΝΩΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΑΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ Η ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ.
quote:
Ναι αλλά από πού σημπεραίνεις Open Mind ότι αυτή η διαδρομή είναι προκαθορισμένη?
Λογικά κάτι θα σε έχει οδηγήσει σε αυτό το συμπέρασμα.

Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 14:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ.

ΣεβαστόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 18:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ.

Δέν υπάρχει η τύχη σάν οντότητα παρα μονάχα σάν ιδέα, σάν έννοια όπως λέμε αγάπη, μίσος, υπακοή, πειθαρχία, εγωισμός, αυτοθυσία και πολλές άλλες αυθαίρετες λέξεις.
Την τύχη μας την δημιουργούμε συνολικά όχι μόνο απο μόνοι μας άν και έχουμε την μερίδα του λέοντος αλλά και οι υπόλοιποι άνθρωποι που συναναστρεφόμαστε, άνθρωποι που βρίσκονται μακριά μας και δέν τους έχουμε δεί ποτέ, φυσικά φαινόμενα, ζώα, φυτά ακόμα και τα άψυχα αντικείμενα μπορεί να επηρεάσουν την τύχη μας.
Ότι και να μπεί σφήνα στην τύχη μας που θα αλλάξει την πορεία της ζωής μας έχει και την λογική του εξήγηση. Το οτι τράβηξε την κληρωτίδα του λαχείου κάποιο χέρι που έκανε δισεκατομμυριούχο κάποιον άνθρωπο που δέν τον έχει δεί ποτέ του σημαίνει οτι το άγνωστο πρόσωπο άλλαξε την μοίρα του μεγάλου νικητή, άν έστριβε διαφορετικά το χέρι του θα έφερνε την χαρά σε κάποιον άλλον.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 19:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΥΧΗ ΣΑΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΕ
ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΕΝΟΣ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ
ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΤΟΜΙΚΑ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ.
ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΛΑΧΕΙΟΥ Ο ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΠΛΑ ΕΠΑΙΞΑΝ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΕΙ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΣ
ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΑΛΛΑ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΠΙΒΙΒΑΣΤΕΙ
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΑΤΥΧΟΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy