ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 14:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα ,

παντα ειχα την απορια πως ζουσαν ολοι αυτοι οι μεγαλοι και κυριως αυτοι για τους οποιους δεν γνωριζα το πως (π.χ. χριστος και οι αποστολοι), απο την αλλη ειναι γνωστο πως χωρις ΜΜΕ (δηλ. δημισιοτητα, εκδοσεις , χρημα κτλπ) σημερα αλλα και παντα τιποτα δεν γινοταν , δεν ξερω ποσο αληθινα ειναι ολα οσα μας εχουν αφησει στο περασμα του ολοι αυτοι οι γνωστοι και αγνωστοι μεγαλοι.

ετυχε να παρακολουθησω καποια σεμηναρια (πριν 5-6 χρονια) , σημετοχη 5.000 για μια εβδομαδα , μεσα σε ολα που ακουστηκαν ηταν οτι η συγκεκριμενη φιλοσοφια ηταν υπερανο χρηματων και οτι οι μαθητες του δασκαλου (3-4) που πεθανε πριν απο 80 χρονια περιπου ζουσαν απλα με προσφορες , καναν επισκεψεις σε διαφορες χωρες και πρωτευουσες. Τελευταια μερα μας ειπαν οτι σε 2 μηνες θα ερχοταν ελλαδα ( ο μαθητης ) και οτι η συμεμτοχη ηταν 50.000 για μια μερα και ισως να ειχαμε και προσωπικη επικοινωνια μαζι του, θα ειμσταν περιπου 500 ατομα ισως και λιγο παραπανω !!!! εκει για μενα σταματησαν ολα , καντε το γινομενο και θα δειτε !!!! η ολη φιλοσοφια ελεγε διαφορα , το 80% το ειχα ανακαλυψει μονος μου και το υπολοιπο ηταν διαφορα αλλα που δεν τα ειχα σκεφτει , αλλα και που πιθανον να κατεληγα σε αυτα καποια στιγμη. Αληθειες του κοσμου τις ονομαζω εγω και τις βρισκουμε παντου σε ολες τις φιλοσοφιες.

δεν ξερω που μπορεις φιλε Γιωργο να βρεις το χρημα , για μενα ? δεν το χρειαζεσαι , εαν πραγματι ΘΕΛΕΙΣ να ξεφυγεις απο το συστημα τοτε απλα αγνοησε το , βγες απο αυτο. σταματα την δουλεια σου , βρες ενα νησακι , ζησε με την φυση και θα εχεις ολο το χρονο που θες , τωρα εαν εσυ θες και καποια πραγματα απο το συστημα (drug,sex & Rock'n roll) τοτε πρεπει να υποστεις τις συνεπειες. Οι μεγαλοι που λες δεν ξερω ποσο μεγαλοι ηταν και τι μεγαλο ειπαν , παντως για να ειναι πραγματι καποιος μεγαλος απλα πρεπει να βγει απο το συστημα , αυτο καναν αλωστε καποιοι απο αυτους. Εκατομυριουχος που εμεινε κλεισμενος σε ενα δωματιο 20χρονια και εγραφε βιβλια !!! Δεν μπορω να με φανταστω να κανω κατι τετοιο οταν θα εχω τοσα λεφτα !!! απο την αλλη δεν ξερω πως ζουσε πριν κλειστει και τι ηταν αυτο που τον εκλεισε μεσα !!! Εαν ειναι να γινεις μεγαλος και τρανος θα γινεις , για να μην εγινες ακομη τοτε απλα δεν ηρθε η ωρα σου , αρκει οταν ερθει να εισαι εκει !!!!

Για μενα δεν εχει σημασια να κοιτω του αλλους τι κανουν και γιατι το κανουν , ουτε καν αυτα που λενε και να κρεμιεμαι απο αυτους , για μενα μετραει αυτο που ανακαλυπτω μονος με ή χωρις βοηθεια , μεσα απο τη δουλεια (πιστεψεμε εχει πολυ χειροτερα πραγματα απο 9-5 που λες το 9-5 ειναι οι μερες χωρις δουλεια για πολλους) , μεσα απο τις διακοπες , μεσα απο μια βολτα με το αυτοκινητο , σε ενα μποτιλιαρισμα !!!

Δεν θελω να γινω μεγαλος , γιατι ειμαι μεγαλος
Δεν θελω να γινω θεος , γιατι ειμα θεος
απλα λιγη γαληνη , ηρεμια και ξεκουραση
χρειαζομαι για να συνεχισω το εργο μου ,
για να συνεχισουμε ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ !!!!

ο ΚιτκαΤ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 16:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου κιτκατ.
Αλλα δεν μιλαω για πλούτη και αμαξια και ταξίδια σε μαγικα μερη και κρυφες στοές. Μιλάω για την καθημερινοτητα μας
κατι απλο σαν να μην τσακωνεσαι με τον συντροφο σου για το λογαριασμο του τηλεφωνου γιατι
χρησειμοποιοεις το Δυκτιο αρκετα τωρα τελευταια για να μπαινεις στο Εσωτερικα. Μιλάω για την «πολυτελεια» πλεον να εχεις ελευθερο χρονο να χαρεις τα Δωρεαν οπως τα ανεφεραν μερικοι....η το «μεγάλο εργο»

.......Ουτε να γίνω μεγάλος και τρανός .
Ελευθερια για μένα σημενει να εχεις δυναμη . Οχι ομως δυναμη να ελεγχεις τους αλλους
αλλα την δυναμη να ελεγχεις την δικια σου ζωη. Και αν καταφέρεις αυτο τοτε ισως μπορεις να
γινει και μεγάλος και τρανος και οτι αλλο θές ...

Τωρα πως μπορω να εχω το Do what thou wilt shall be the whole of the Law οταν δεν εχεις
βασική πλεον ελευθερία στο τι κανεις στην ζωη σου.?

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy