ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΑΣΟΝΙΑ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 17:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αξιότιμε psytekk !!! το ψευδώνυμο είναι alet χωρίς r και λυπάμαι αν καταρρίπτω την πεποίθηση σου έτσι αλλά είναι τα αρχικά μου.
(Αλέ)ξανδρος – (Τ)

Τέλος πάντων επί της ουσίας:

quote:

ποιος φουράκης και ποιος τηλεπλασιέ (λιακοπουλος)
ο ιστος τους ξεσκεπάζει αυτους του θεοσοφιστές και φυσικά δεν μοιάζει σε αυτους.

Δεν θεωρώ ότι μοιάζουν στο τι λένε, αλλά στο πως λένε ότι λένε. Δηλαδή στην πνευματική ανεπάρκεια που τους διακρίνει.

quote:

Στο προφίλ σου έχεις φωτο με τον τεκτονικό διαβητη μήπως;

ναι, τον διαβήτη, το γνώμονα και το Βιτρούβιο. Δεν θα έπρεπε ;

quote:

LES
''Γεώργιος Καστριώτης, υιός του βυζαντινού Ιωάννη Καστριώτη και της Βοϊσαβής κόρης του ηγεμόνα των Σέρβων.
Έζησε από το 1405 μέχρι το 1468. Φοίτησε σε τουρκική στρατιωτική σχολή και μέχρι το 1443 ήταν αξιωματικός του τουρκικού στρατού. Το 1443 μαζί με 300 Αλβανούς επαναστάτησε εναντίον των Τούρκων. Το λάβαρο της ομάδος του είναι η σημερινή αλβανική σημαία. Από τότε μέχρι και το 1473 η Αλβανία ήταν ανεξάρτητη.
Το Σκενδέρμπεης είναι παραφθορά του τιμητικού τίτλου Ισκεντέρ (Μ.Αλέξανδρος) Μπέης. Ο Σκενδέρμπεης είναι ο εθνικός ήρωας των Αλβανών."

Τι δουλεία έχει ένας εθνικός ήρωας της αλβανίας σε μασωνική στοά εν Ελλάδι;
Τι δουλεία αλερτ έχει ένας μογγολοαλβανός ο οποιος φοιτησε σε ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ!!! ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΑΣΩΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ ALERT;


Λίγο παραπάνω προσοχή δεν θα έβλαπτε. Επαναλαμβάνω λοιπόν: ''Γεώργιος Καστριώτης, υιός του βυζαντινού Ιωάννη Καστριώτη και της Βοϊσαβής κόρης του ηγεμόνα των Σέρβων

Και συμπληρώνω:
Ο Γεώργιος Καστριώτης ήταν κατά την εφηβική του ηλικία όμηρος ως εγγύηση στο παλάτι του Σουλτάνου. Ως ευγενής δεν αντιμετωπίστηκε ως φυλακισμένος αλλά ως φιλοξενούμενος, οπότε και φοίτησε στην στρατιωτική σχολή.

Και συνεχίζω:
Μπορεί να θεωρείς και δικαίως ίσως ότι είσαι ένας εξαιρετικός Έλληνας και λάτρης της Ελλάδος, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να παραγνωρίσεις ότι μέχρι και το 1830, με την ίδρυση του Ελληνικού κράτους, η Ελλάδα δεν υπήρχε ως κρατική οντότητα ποτέ, παρά μόνο ως εθνική, υπήρχαν δηλαδή Έλληνες αλλά όχι κράτος Ελλάδα.
Η έννοια Ελλάδα σήμαινε μέχρι τότε είτε το σύνολο των Ελλήνων ή την γεωγραφική περιοχή.
Η Αλβανία υπάρχει ως κρατική οντότητα από το 1913, μέχρι τότε δεν υπήρχε. Οι Αλβανοί προέρχονται από τους αρχαίους Ιλλυριούς, και εμφανίζονται ιστορικά τον 7ο αιώνα π.Χ.
Η Αλβανία, την εποχή που έζησε ο Καστριώτης ή Σκενδέρμπεης ήταν επαρχία του Βυζαντινού κράτους με τον ονομασία Ιλλυρία, η οποία είχε κατακτηθεί από τους Οθωμανούς. Ο Καστριώτης την απελευθέρωσε και έμεινε ελεύθερη μέχρι και 10 χρόνια μετά το θάνατο του.

quote:

λες για τον ιστο e-e-e.gr alert
"Δεν θεωρώ ότι είναι «αιρετικές» ομάδες. Θεωρώ ότι είναι απατεώνες. Εξαπατούν τον κόσμο όπως τον εξαπάτησε ο Καματερός με το νερό του τη δεκαετία του ’70, η «Αγία» Αθανασία του Αιγάλεω, ή οι διάφοροι με το θέμα της φραπελιάς πρόσφατα κλπ.
Με την επίφαση της σοβαρότητας (θεραπευτικό νερό Καματερού, ιαματικές δυνατότητες ελιάς κλπ.) ή του μυστικισμού (σημάδια στο σώμα της «Αγίας» Αθανασία του Αιγάλεω κλπ.) εξαπατούν πνευματικά ανήσυχους αλλά φαντάζομαι ασταθείς και με ελλιπείς γνώσεις ανθρώπους, με μοναδικό στόχο το πορτοφόλι τους.."
Άσχετη και σπασμωδική τοποθέτηση σου αλερτ, αφού τέτοιου είδους χριστιανικά "θαύματα" τα ξεσκεπάζει............
ποιο πορτοφόλι αλέρτ; Tis δημοσιοποιει τις απόψεις του δεν τις πουλάει.

Τον δημιουργό του e-e-e.gr δεν τον χαρακτήρισα ποτέ απατεώνα. Τον χαρακτήρισα και το πιστεύω ακράδαντα ανόητο και φρενοβλαβή που έχει κατασκευάσει ένα αχανή βόθρο κατ’ εικόνα και ομοίωση της ψυχοσύνθεσης του.
Και συμπληρώνω:
Δυστυχώς το Ελληνικό κράτος δεν κάνει τίποτα για να προσφέρει βοήθεια και περίθαλψη σε τέτοιους ανθρώπους με βαριές ψυχασθένειες.

quote:

αν δεν έχει σχέση με ο ιουδαισμός με την μασωνία αλέρτ τι δουλεία έχουν τα τά "τρίγωνα¨" στις μασωνικές στοές αλερτ;
Η μασωνάκι είσαι αλερτ ή ασχετος για λες οτι η μασωνία δεν έχει σχεση με τον ιουδαισμό

Το τρίγωνο αξιότιμε psytekk το θεωρείς ιουδαϊκό σύμβολο ; Αν οι πηγές σου είναι ο βόθρος του e-e-e.gr δεν είναι απίθανο.
Το τρίγωνο ως σύμβολο εμφανίζεται στα αρχαιοελληνικά μυστήρια (μερικά εξ αυτών παλαιότερα βεβαίως των ιουδαϊκών) και μάλιστα στα Ελευσίνια συμβόλιζε τη γυναικεία μήτρα, τη γονιμότητα δηλαδή.

Όσο για το δεύτερο σκέλος, σίγουρα. Ή θα είμαι ή δεν θα είμαι.

quote:

Υφίσταται αποκρυφισμός στη μασονία;
"Βεβαίως, αφού μελετούν το ταλμούδ, την καβαλλά, την κλείδα του Σολομώντα (Clavicula Salomonis) και τις διδασκαλίες αποκρυφιστών, όπως του Καλλιόστρο, του Μαρτίν, του Στέπτφερ, του δρ. Παπύς κ.ά. ΄Η δίνουν ερμητικές εξηγήσεις σε θεολογικές απόψεις επίσημων θρησκειών, όπως λ.χ. θεωρούν ιερή τη λέξη ΙΝRI (Igne Natura Renovatur Integra=με τη φωτιά η φύση αναγεννάται ολόκληρη), που δίδασκαν οι Ιππότες του Ναού (Ναΐτες). Αντιστρέψανε, δηλαδή, το Ιησούς Ναζωραίος Βασιλεύς των Ιουδαίων σε ερμητική θεωρία."
η ίδια η θεοσοφική ομαδα εψιλον το λέει.!!!!!!!!

Την ομάδα έψιλον δεν ξέρω αν τη θεωρείς θεοσοφική, εγώ τη θεωρώ τσίρκο.
Αυτό που βλέπω είναι δυο - τρεις παραληρηματικοί τύποι που συναγωνίζονται στην μπουρδολογία.
Δεν μπορώ να δεχθώ ως αυθεντία επί της φιλοσοφίας, αποκρυφισμού και συγκριτικής των θρησκειών τον κ. Φουράκη, απόφοιτο δημοτικού σχολείου των Χανίων και οριστικά αποτυχόντα στις εισαγωγικές εξετάσεις του γυμνασίου. Δεν μπορώ να δεχθώ έναν τέτοιο άνθρωπο, ουσιαστικά αγράμματο, ως πηγή μορφώσεως και διαμορφώσεως άποψης. Είναι αντιφατικό.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν αφού έχεις εντρυφήσει κι εσύ σε αυτές τις ομάδες να μου αποδείξεις ότι η ομάδα Ζ³ δεν υπάρχει.
Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην απόδειξη φαντάζομαι ότι ο e-e-e.gr ή ο κ. Λιακόπουλος ή ο κ.Φουράκης (βιβλιοπώλης δεν είναι και αυτός με την Τάλως εκδοτική ;) θα μπορέσει να βοηθήσει αν του ζητηθεί.

Η ομάδα Ζ³ λέγεται υπάρχει από την αρχαιότητα, (μάλλον από το 12330π.Χ.), πιθανότητα εξωγήινοι από τον πλανήτη Αζώρ (στο δικό τους σύστημα, δεν έχει διαρρεύσει πως τον λέμε εμείς οι γήινοι)
Η δράση τους είναι κρυφή. Τα τελευταία 2500 χρόνια προσπαθούν να επαναφέρουν την κυριαρχία των Σουμερίων και γι’ αυτό έχουν κατασκευάσει χρησιμοποιώντας την εκπληκτική τεχνολογία που διαθέτουν, κάποια αόρατα όπλα με σκοπό μέσα στο άμεσο μέλλον να καταστρέψουν όλες τις μεγάλες δυνάμεις του πλανήτη, μετατρέποντας τις σε τρίγωνα πανοράματος και να επανεγκαθιδρύσουν το Σουμερικό βασίλειο.
Ακούγεται ότι αν διαβάσεις το έπος του Γκιλγκαμές θα βρεις πολλές κρυφές αναφορές σε αυτούς και στα σχέδια τους όπως επίσης και στο Mein Kampf του Χίτλερ, αλλά θα πρέπει και τα δύο να τα διαβάσεις ανάποδα (στο πρωτότυπο και δεξιά προς τα αριστερά και από κάτω προς τα πάνω)
Η φήμη που υπάρχει είναι ότι ζουν ανάμεσα μας και συναντιούνται κάθε 3 χρόνια, 3 μήνες, 3 βδομάδες και 3 ημέρες, στο 3ο ψηλότερο βουνό της 3ης χώρας με το χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο για 3 συνεχή χρόνια (με το παλιό ημερολόγιο βέβαια)

Τελειώνω θυμίζοντας ότι ο θεός Απόλλων ήταν ο θεός του φωτός !
Κάθε συνωνυμία (π.χ. Απόλλων Καλαμαριάς κλπ. είναι τυχαία)


Fiat Lux

Edited by - alet on 19/04/2007 19:42:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 18:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα σε όλα αυτά ξέχασα να συμπληρώσω
quote:

Υφίσταται αποκρυφισμός στη μασονία;
"Βεβαίως, αφού μελετούν το ταλμούδ, την καβαλλά, την κλείδα του Σολομώντα (Clavicula Salomonis) και τις διδασκαλίες αποκρυφιστών, όπως του Καλλιόστρο, του Μαρτίν, του Στέπτφερ, του δρ. Παπύς κ.ά. ΄Η δίνουν ερμητικές εξηγήσεις σε θεολογικές απόψεις επίσημων θρησκειών, όπως λ.χ. θεωρούν ιερή τη λέξη ΙΝRI (Igne Natura Renovatur Integra=με τη φωτιά η φύση αναγεννάται ολόκληρη), που δίδασκαν οι Ιππότες του Ναού (Ναΐτες). Αντιστρέψανε, δηλαδή, το Ιησούς Ναζωραίος Βασιλεύς των Ιουδαίων σε ερμητική θεωρία."
η ίδια η θεοσοφική ομαδα εψιλον το λέει.!!!!!!!!

Όχι κ. Psytekk. Το λέει ο Β. Λαμπρόπουλος, δημοσιογράφος, σε κάποιο από τα διάφορα βιβλία που εξέδωσε με διαφορετικό τίτλο αλλά ίδιο περιεχόμενο.

Εδώ έχω να κάνω παρατηρήσεις:

1. Ο κ. Λαμπρόπουλος όπως λέει και ο ίδιος έγινε τέκτονας για να αποκαλύψει τα κρυμμένα μυστικά του τεκτονισμού και έφτασε μέχρι το βαθμό του εταίρου (Β’ βαθμό)
Οι εκδοτικές του φιλοδοξίες δεν τον άφησαν φαίνεται να φτάσει μέχρι τον Γ’ βαθμό και να αποκαλύψει περισσότερα μυστικά !

2. Το κείμενο που παρέθεσες συνεχίζει:
Υποστηρίζεται, εξάλλου, ότι ο Ελευθεροτεκτονισμός, ιδιαίτερα στους φιλοσοφικούς βαθμούς, έχει σχέση με τον αποκρυφισμό. Όλη η διάρθρωση του τεκτονισμού μετά τον 3ο βαθμό, περικλείει μεγάλο μέρος της απόκρυφης επιστήμης και του μυστηρίου, συγχρόνως. Αλλιώτικα θα ήταν αδύνατο να ερμηνευτούνε και να γίνουνε κατανοητοί οι φιλοσοφικοί βαθμοί, τα σύμβολα και οι αλληγορίες τους, που διαμορφωθήκανε το 18ο αιώνα.
Μεταξύ των θεωριών που πρεσβεύουν, όπως είπαμε, είναι τα διάφορα μυστήρια των ορφικών, των πυθαγορείων, της Ελευσίνας και του Ερμή του Τρισμέγιστου. Όλα με μία ασάφεια και μια δική τους εξήγηση.

(Οι τονισμοί δικοί μου)

-το ρήμα υποστηρίζεται είναι σε παθητική φωνή, δεν είναι δική του άποψη, «υποστηρίζεται» γενικώς και αορίστως.
-δεν έφτασε ποτέ ούτε στον Γ’ βαθμό, ούτε πήρε ποτέ επιγενόμενους βαθμούς. Η γνώση από πού πηγάζει ;

3. Η αξιοπιστία του εν λόγω κυρίου αποδεικνύεται και από τις αντιφάσεις μέσα στο ίδιο βιβλίο.
Λέει σε ένα απόσπασμα:
Όταν άνοιξα τα μάτια κι όταν είδα τη Στοά αντίκρισα μερικούς κυρίους με ποδιές και ξίφη. Από τότε μπήκα στη μασονική διαδικασία, για να καταλάβω αργότερα ότι:

-Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ζωή του τόπου ελέγχεται από μασόνους.
-ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ του τεκτονισμού είναι μέλη του Ελεγκτικού Συνεδρίου και των Φορολογικών Δικαστηρίων.
-ΜΑΣΟΝΟΙ έχουν διεισδύσει σε δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες και τα μέσα ενημερώσεως.

Και μετά λέει σε άλλο:
-Τόση δύναμη, έχουν, επιτέλους, οι μασόνοι; Είναι ένα ερώτημα που πλανάται στο λαό, και σε άλλες κοινωνικές ομάδες που δεν βλέπουν με συμπάθεια την τεκτονική δραστηριότητα, ή έχουν αντίρρηση με τη μυστική και απόκρυφη δράση του.

Είχανε, πραγματικά, κάποτε δύναμη - ιδίως τον 18ο και τον 19ο αιώνα, αλλά και προηγουμένως - και η συστηματική διείσδυση ή η διακριτική στρατολόγηση ανθρώπων με θέσεις κλειδιά στην κοινωνία, αύξανε την επιρροή τους. Είναι και η μυστική δράση της μασονίας, που αυξάνει την ενεργή κοινωνική διείσδυσή της και την επίδρασή της στα πολιτικά ή τα οικονομικά μιας χώρας.

Συμπέρασμα, (προσωπικό φυσικά): όλοι οι πολέμιοι του τεκτονισμού, έχουν ένα κοινό σημείο. Γράφουν βιβλία, «αποκαλύπτοντας» μυστικά και προσπαθούν να βγάλουν χρήματα από την ευπιστία του κόσμου.
Ελληνικά παραδείγματα: Λιακόπουλος, Λαμπρόπουλος, Φουράκης, Τσαρούχας κλπ. κλπ.

Εδώ (για τον psytekk) υπάρχει κι ένα "τρίγωνο": εκδοτική εταρεία και συγγραφέας κάτω από το βιβλίο...


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 18:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon,

Τα ερωτήματα σου είναι αλεπάλληλα και δεν ξέρω αν τα προλαβαίνω.
Οι απαντήσεις μου θα είναι επιγραμματικές αλλά νομίζω ουσιαστικές.

quote:

Θα προτιμούσα να μου πεις πως εξαπατούν τον κόσμο και όχι όπως! Η καταγγελία σου αυτή είναι σημαντική για όλους. Για αυτό νομίζω ότι θα πρέπει να μας πεις περισσότερα για αυτές τις ομάδες. Γιατί αν έχεις δίκαιο για τις ομάδες τότε αυτές οι ομάδες είναι επικίνδυνες για την κοινωνία.

Υποσχόμενοι κοινωνική ή πνευματική κλπ πρόοδο, εκμεταλλεύονται συνήθως οικονομικά τα θύματα τους.

quote:

Ναι αγαπητέ μου αλλά αυτό θα πει ότι ούτε αιώνιο δάσκαλο έχεις και ούτε αιώνια ζωή?

Αυτή είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα που δεν έχει να κάνει με τον τεκτονισμό.
Αιώνια ζωή δεν έχω, προσδοκώ όμως σε αιώνια ζωή.΄Αιώνιο δάσκαλο δεν έχω. Έχω οδηγό.

quote:

Με λίγα λόγια η Μασονία δεν αντιμετωπίζει την σύγκρουση αλλά την αποφεύγει!

Ναι

quote:

Άρα η Μασονία πιστεύει ότι υπάρχει ο Σατανάς, ότι υπάρχουν τα Δαιμόνια?

Ο τεκτονισμός δεν πιστεύει τίποτε. Οι τέκτονες ως ελεύθεροι άνθρωποι πιστεύουν αυτό που διακηρύσσει η θρησκεία τους

quote:

Αγαπητέ μου θα σου εξηγήσω την λογική μου αλλά πρέπει πρώτα να μου πεις τι εννοείς να συναναστρέφομαι, να συνάψω φιλικές σχέσεις, αδελφικές με κάποιον που δεν είναι Χριστιανός?

Με έναν μουσουλμάνο θα γινόσουν φίλος -αδελφικός φίλος με ότι συνεπάγεται αυτό- χωρίς να προσπαθήσεις ποτέ να τον προσηλυτίσεις στον Χριστιανισμό, ούτε καν ποτέ να συζητήσεις μαζί του για θρησκεία ή πολιτική ;

quote:

Αγαπητέ μου τι είναι για σένα η Αγια Γραφή? Θα ήθελα να μου πεις αν μπορώ να σε ρωτήσω για αυτά που πιστεύεις?

Η Αγία Γραφή για εμένα είναι η αποκάλυψη του Θεού και η ομολογία πίστεως.

quote:

Όταν λες η Εκκλησία εννοείς ο Χριστιανισμός?

Όχι εννοώ την εκκλησία, τους ανθρώπους που θεωρούν και έχουν κάνει την εκκλησία Α.Ε. Τους Ιερείς μικρομαγαζάτορες (έχουν κάνει ψιλικατζίδικο την εκκλησία που λειτουργούν) και Μητροπολίτες επιχειρηματίες.

Στα υπόλοιπα ερωτήματα λόγω χρόνου δεν μπορώ να εκθέσω την προσωπική μου άποψη σήμερα. Θα επανέλθω.


Fiat Lux

Edited by - alet on 19/04/2007 19:49:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 11:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon
Σχετικά με την λίγο δεικτική παρατήρηση σου σε άλλο θέμα για τη συνέχιση αυτού του θέματος, θεωρώ ότι έχω κάνει αρκετά μεγάλη προσπάθεια απαντώντας σου σε πάρα πολλές ερωτήσεις, αλλά το πράγμα από τη μία έχει τη μορφή συνέντευξης (στην καλύτερη περίπτωση) με τις αλλεπάλληλες ερωτήσεις, που δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν σ’ ένα forum (θα χρειαζόντουσαν εκατοντάδες σελίδες) και από την άλλη έχει λίγο τη μορφή κολοκυθιάς.

Η συμμετοχή σ’ ένα θέμα έχει νόημα όταν γίνεται ανταλλαγή απόψεων και διάλογος με επιχειρήματα, και στο συγκεκριμένο θέμα αυτό δεν γίνεται.
Εκτός από τις ερωτήσεις τις δικές σου και τις απαντήσεις μου, και μια μάλλον αστεία προσέγγιση του psytekk, το θέμα απ’ ότι μπορείς να διαπιστώσεις δεν έχει συμμετοχή.

Αν το θέμα είναι να κατανοήσεις στο μέτρο του δυνατού τον τεκτονισμό (ο τεκτονισμός είναι βιωματικό φιλοσοφικό σύστημα) και να πάρεις κάποιες απαντήσεις από την σκοπιά ενός τέκτονα, μπορώ να σου συστήσω διάφορα βιβλία ελλήνων τεκτόνων που θα βοηθούσαν

Π. Γράβιγγερ
Θεμέλια της βασιλικής τέχνης και τεκτονικαί ομιλίαι
Τεκτονικόν μουσείον
Ι. Βασιλής
Το σημειωματάριον ενός μύστου
Δια την Κατάρτισιν του Μαθητού Τέκτονος
Α. Ριζόπουλος
Ελληνικό τεκτονικό εγχειρίδιο
Θ. Τάσιος
Η συμβολική τεκτονική
Δ.Τζανέτος
Ένας Τέκτων θυμάται 1973-2003
Γ. Βασιλείου
Οι τρεις Συμβολικοί Βαθμοί
Α. Ξενάκη
Τεκτονικές Σημειώσεις

Fiat Lux

Edited by - alet on 24/04/2007 11:53:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 11:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
alet: Αγαπητέ el.elyon
Σχετικά με την λίγο δεικτική παρατήρηση σου σε άλλο θέμα για τη συνέχιση αυτού του θέματος, θεωρώ ότι έχω κάνει αρκετά μεγάλη προσπάθεια απαντώντας σου σε πάρα πολλές ερωτήσεις,

Ναι αγαπητέ μου πράγματι έχεις κάνει μεγάλη προσπάθεια. Ευχαριστώ!


quote:
alet: αλλά το πράγμα από τη μία έχει τη μορφή συνέντευξης (στην καλύτερη περίπτωση) με τις αλλεπάλληλες ερωτήσεις, που δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν σ’ ένα forum (θα χρειαζόντουσαν εκατοντάδες σελίδες)

Αγαπητέ μου ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί. Στο θέμα αυτό το καλύτερο που μπορώ είναι οι ερωτήσεις. Εγώ γνωρίζω για μένα εσύ για σένα!

quote:
alet: Η συμμετοχή σ’ ένα θέμα έχει νόημα όταν γίνεται ανταλλαγή απόψεων και διάλογος με επιχειρήματα, και στο συγκεκριμένο θέμα αυτό δεν γίνεται.
Εκτός από τις ερωτήσεις τις δικές σου και τις απαντήσεις μου, και μια μάλλον αστεία προσέγγιση του psytekk, το θέμα απ’ ότι μπορείς να διαπιστώσεις δεν έχει συμμετοχή.

Η συμμετοχή δεν είναι μονο άμεση αλλά και έμμεση. Το θέμα έχει νόημα αγαπητέ μου alet!

quote:
alet: Αν το θέμα είναι να κατανοήσεις στο μέτρο του δυνατού τον τεκτονισμό (ο τεκτονισμός είναι βιωματικό φιλοσοφικό σύστημα) και να πάρεις κάποιες απαντήσεις από την σκοπιά ενός τέκτονα, μπορώ να σου συστήσω διάφορα βιβλία ελλήνων τεκτόνων που θα βοηθούσαν

Ευχαριστώ. Το πρόβλημα με τα βιβλία είναι ότι δεν μπορούνε να απαντήσουν στις ερωτήσεις!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 14:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
alet: Αν το θέμα είναι να κατανοήσεις στο μέτρο του δυνατού τον τεκτονισμό (ο τεκτονισμός είναι βιωματικό φιλοσοφικό σύστημα) και να πάρεις κάποιες απαντήσεις από την σκοπιά ενός τέκτονα, μπορώ να σου συστήσω διάφορα βιβλία ελλήνων τεκτόνων που θα βοηθούσαν
--------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ. Το πρόβλημα με τα βιβλία είναι ότι δεν μπορούνε να απαντήσουν στις ερωτήσεις!


Φίλτατε el.elyon κάνεις μεγάλο λάθος.
Τα βιβλία απαντάνε στις ερωτήσεις. Δεν μιλώ για τα συγκεκριμένα, μιλώ γενικότερα.
Τα συγκεκριμένα είναι γραμμένα από περίφημους Έλληνες τέκτονες και
πιστεύω ότι περιέχουν απαντήσεις σε όσες ερωτήσεις μπορεί να έχει κάποιος για τον τεκτονισμό από την πλευρά του κάθε συγγραφέα βέβαια, μια και όπως σου έχω ξαναπεί ο τεκτονισμός είναι βιωματικό φιλοσοφικό σύστημα, πράγμα που σημαίνει ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα διαφορετικά.

Θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις την δική σου άποψη για τον τεκτονισμό, τι πιστεύεις ότι είναι ο τεκτονισμός και τι σε παρακίνησε να ανοίξεις ένα τέτοιο θέμα και μάλιστα στην ενότητα "Μύθος & Θρησκεία".


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 13:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε alet.


quote:
alet: Θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις την δική σου άποψη για τον τεκτονισμό,

Δεν κατάφερα να σχηματίσω άποψη για τον τεκτονισμό!

quote:
alet: τι πιστεύεις ότι είναι ο τεκτονισμός

Ένα σύνολο ανθρώπων - θεών!


quote:
alet: τι σε παρακίνησε να ανοίξεις ένα τέτοιο θέμα και μάλιστα στην ενότητα "Μύθος & Θρησκεία".

Το ενδιαφέρον μου για γνώση! Η ενότητα "Μύθος & Θρησκεία" νομίζω ότι είναι και η κατάλληλη ενότητα στο ESOTERICA για την Μασονία! Αφού η Μασονία αγκαλιάζει όλες τις Θρησκείες και όλους τους Θεούς!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 14:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε el.elyon,

Ο τεκτονισμός είναι μια αδελφότητα (κατά το αγγλικό brotherhood). Ο κοινός τόπος των τεκτόνων, το κοινό γνώρισμα, είναι η διάθεση για αναζήτηση, διαρκή πνευματική εξέλιξη, κοινωνική δράση και ο σεβασμός στην παράδοση.

Ο τεκτονισμός είναι το μέσον, ο δρόμος για να προχωρήσει ο τέκτονας στην προσωπική του αναζήτηση και να φτάσει στα δικά του συμπεράσματα.
Οι τέκτονες διδάσκονται τις αρχές του τεκτονισμού μέσα από μία σειρά βιωματικών αναπαραστάσεων. Στις αναπαραστάσεις αυτές ακολουθούν τα τυπικά και χρησιμοποιούν τις συνήθειες και τα εργαλεία των μεσαιωνικών οικοδόμων (τεκτόνων ή masons) ως αλληγορικούς οδηγούς.

Βασικό προσόν για να γίνει κάποιος τέκτονας είναι η πίστη προς ένα Υπέρτατο Ον, ως ελάχιστος κοινός τόπος αλήθειας.
Η πίστη αυτή είναι το σημείο εκκίνησης για την πνευματική αναζήτηση, την ανάπτυξη και εξέλιξη ενός ηθικού τρόπου ζωής.
Ως υπέρτατα αγαθά ο τεκτονισμός θεωρεί την ελευθερία της σκέψης, συνείδησης και λόγου.

Ο τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία, ούτε υποκατάστατο θρησκείας, δεν παρέχει δικό του σύστημα πίστης, δεν διαθέτει θεολογικό δόγμα, δεν οδηγεί προς την σωτηρία της ψυχής.
Ο τεκτονισμός, δεν παρεμβαίνει στις θρησκευτικές πεποιθήσεις του κάθε τέκτονα, περιμένει όμως από αυτούς να θέτουν πάνω από οποιοδήποτε καθήκον, το καθήκον τους προς τον Θεό. Οι ηθικές διδασκαλίες του τεκτονισμού είναι αποδεκτές από όλες τις θρησκείες.

Ο αντι-τεκτονισμός ουσιαστικά ξεκίνησε λόγω της ανεξιθρησκείας του τεκτονισμού. Οι εκκλησίες (τα ιερατεία αν προτιμάς) της κάθε θρησκείας και του κάθε δόγματος, δεν αποδεχόντουσαν (ούτε και αποδέχονται) την ανεξιθρησκεία.
Θεωρούν ότι είναι οι φορείς της μοναδικής αλήθειας κι όποιος δεν συμφωνεί μαζί τους είναι εχθρός, αιρετικός, άπιστος, σατανιστής και δεν ξέρω τι άλλο.
Για παράδειγμα αν ένας τέκτονας είναι χριστιανός ορθόδοξος, η ορθόδοξη εκκλησία δεν συμφωνεί να συμμετέχει σ’ ένα τάγμα, μια οργάνωση, ένα φιλοσοφικό σύστημα (όπως θέλεις το λες) που διατυπώνει ότι το υπέρτατο καθήκον είναι το καθήκον προς το Θεό αλλά δεν διασαφηνίζει ότι ο Θεός είναι όπως τον αντιλαμβάνεται η ίδια.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει με τις περισσότερες θρησκείες και τα δόγματα.

Αν αναλογιστείς τώρα ότι η χρονική αφετηρία του σύγχρονου τεκτονισμού είναι το 1717, θα καταλάβεις και γιατί οι εκκλησίες πέρασαν σε πολύ κόσμο, (συνήθως αγράμματο ή ημιμαθή) ότι οι τέκτονες είναι άθεοι, σατανιστές, εγκληματίες κλπ. ή στην καλύτερη περίπτωση ότι ο τεκτονισμός είναι θρησκεία.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 12:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ μου alet.


quote:
alet: Ο τεκτονισμός είναι μια αδελφότητα

Αδέλφια οι χριστιανοί μασόνοι με τους αντί – χριστιανούς μασόνους……?


quote:
alet: Ο τεκτονισμός είναι το μέσον, ο δρόμος για να προχωρήσει ο τέκτονας στην προσωπική του αναζήτηση και να φτάσει στα δικά του συμπεράσματα.


Ένας δρόμος για όλους τους τέκτονες άρα τους οδηγεί στα ιδία ( προσωπικά) συμπεράσματα!

quote:
alet: Οι τέκτονες διδάσκονται τις αρχές του τεκτονισμού

Άρα οι αντί – χριστιανοί μασόνοι διδάχθηκαν να είναι αντί – χριστιανοί?


quote:
alet: Βασικό προσόν για να γίνει κάποιος τέκτονας είναι η πίστη προς ένα Υπέρτατο Ον, ως ελάχιστος κοινός τόπος αλήθειας.

Δεν υπάρχει καμιά κοινή Αλήθεια! Αυτό το Υπέρτατο Ον δεν είναι κοινό για όλους! Ο Ιησούς Χριστός ενώνει και Αυτός χωρίζει!


quote:
alet: Ο τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία, ούτε υποκατάστατο θρησκείας, δεν παρέχει δικό του σύστημα πίστης, δεν διαθέτει θεολογικό δόγμα, δεν οδηγεί προς την σωτηρία της ψυχής.

Άρα θα πρέπει να αλλάξει αυτό το «βασικό προσόν για να γίνει κάποιος τέκτονας» και να υπάρχει μια πραγματική κοινή Αλήθεια: Άνθρωπος πάνω από όλα!


quote:
alet: Οι ηθικές διδασκαλίες του τεκτονισμού είναι αποδεκτές από όλες τις θρησκείες.



Αυτό δεν το γνωρίζω γιατί δεν γνωρίζω ποιες είναι οι ηθικές διδασκαλίες του τεκτονισμού αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι η κάθε θρησκεία έχει τον Θεό Της και δεν δέχεται άλλους Θεούς όπως τους δέχεται η Μασονία!


quote:
alet: Για παράδειγμα αν ένας τέκτονας είναι χριστιανός ορθόδοξος, η ορθόδοξη εκκλησία δεν συμφωνεί να συμμετέχει σ’ ένα τάγμα, μια οργάνωση, ένα φιλοσοφικό σύστημα (όπως θέλεις το λες) που διατυπώνει ότι το υπέρτατο καθήκον είναι το καθήκον προς το Θεό

Ο αντί – χριστιανός μασόνος είναι αντί – χριστιανός επειδή είναι το καθήκον του προς τον Θεό? Σε ποιον Θεό? Ο καθένας στον δικό του?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 13:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon,

Επαναλαμβάνω ότι η έννοια "αντί" δεν υπάρχει στον τεκτονισμό, όπως δεν θα έπρεπε να υπάρχει πουθενά.
Εγώ για παράδειγμα που είμαι Χριστιανός είμαι αντι-βουδιστής ; όχι δεν είμαι.

Αν το κατανοήσεις αυτό, πέρα από φανατισμούς, θα καταλάβεις και την έννοια της αδελφότητας.
Σ'έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν μου απάντησες, θεωρείς ότι είναι αδύνατον για ένα χριστιανό να συνάψει φιλικές - αδελφικές σχέσεις με κάποιον που δεν είναι χριστιανός χωρίς να προσπαθήσει ποτέ να τον προσυλητίσει στην θρησκεία του, ούτε καν να συζητήσουν για τις θρησκευτικές τους απόψεις ;

quote:

Ένας δρόμος για όλους τους τέκτονες άρα τους οδηγεί στα ιδία ( προσωπικά) συμπεράσματα!


Ένας δρόμος ποτέ δεν οδηγεί στο ίδιο σημείο, στρίβεις όπου θέλεις, σταματάς όπου θέλεις.
Αν θυμάσαι από τη γεωμετρία, μεταξύ δύο σημείων περνά μία ευθεία και αφού το σημείο εκκίνησης του καθενός είναι διαφορετικό, και το σημείο που θα σταματήσει άλλο, η ευθεία του, ο δρόμος του είναι διαφορετικός.

quote:

Άρα οι αντί – χριστιανοί μασόνοι διδάχθηκαν να είναι αντί – χριστιανοί?


όχι αφού δεν γίνεται καμία θρησκευτική συζήτηση, ποτέ.
Διδάχτηκαν όλοι οι τέκτονες όμως να μην είναι "αντί" στις πεποιθήσεις κάποιου αλλά να τις σέβονται χωρίς να χρειάζεται να υιοθετούν τις απόψεις του.

quote:

Δεν υπάρχει καμιά κοινή Αλήθεια! Αυτό το Υπέρτατο Ον δεν είναι κοινό για όλους! Ο Ιησούς Χριστός ενώνει και Αυτός χωρίζει!


Δηλαδή τι θέλεις να πεις ; Ο Χριστός δεν είναι το Υπέρτατο Ον για όλους για εσένα. Δεν ενώνει και χωρίζει όλους τους ανθρώπους για εσένα ; Αναμφιβόλως ναι. Εσύ ως άνθρωπος και Χριστιανός δεν θέλεις το καλό για όλους τους ανθρώπους ; Αναμφιβόλως ναι.
To ίδιο κι ένας Βουδιστής για παράδειγμα. Ο Βούδας για αυτόν είναι το Υπέρτατο Ον για όλους. Αυτός ενώνει και χωρίζει για αυτόν. Και αυτός ως άνθρωπος και Βουδιστής, θέλει το καλό όλων.
Αυτός είναι ο κοινός τόπος αλήθειας.

quote:

Αυτό δεν το γνωρίζω γιατί δεν γνωρίζω ποιες είναι οι ηθικές διδασκαλίες του τεκτονισμού αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι η κάθε θρησκεία έχει τον Θεό Της και δεν δέχεται άλλους Θεούς όπως τους δέχεται η Μασονία!


Στο έχω ξαναπεί. Ο τεκτονισμός δεν έχει κάτι που δέχεται ή δεν δέχεται. Ο τέκτονας είναι αυτός που δέχεται ή δεν δέχεται, και είναι ελεύθερος να δεχθεί ή να μην δεχθεί ότι θέλει.

quote:

Ο αντί – χριστιανός μασόνος είναι αντί – χριστιανός επειδή είναι το καθήκον του προς τον Θεό? Σε ποιον Θεό? Ο καθένας στον δικό του?


Για πολλοστή φορά επαναλαμβάνω δεν υπάρχει η έννοια "αντί" στον τεκτονισμό.
Το καθήκον προς το Θεό, είναι προσωπικό για τον καθένα.

Fiat Lux

Edited by - alet on 27/04/2007 13:04:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 14:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alet: Επαναλαμβάνω ότι η έννοια "αντί" δεν υπάρχει στον τεκτονισμό

Ναι, η έννοια δεν υπάρχει, απλά αντί – χριστιανοί μασόνοι υπάρχουν!

quote:
alet: Σ'έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν μου απάντησες, θεωρείς ότι είναι αδύνατον για ένα χριστιανό να συνάψει φιλικές - αδελφικές σχέσεις με κάποιον που δεν είναι χριστιανός χωρίς να προσπαθήσει ποτέ να τον προσυλητίσει στην θρησκεία του, ούτε καν να συζητήσουν για τις θρησκευτικές τους απόψεις ;

Αδέλφια μου είναι όλοι αυτοί που έχουνε γεννηθεί από το Πνεύμα του Θεού και ανήκουν στην Αληθινή Εκκλησία του Ιησού Χριστού! Είναι αυτοί που έχουνε σφραγιστεί με το Άγιο Πνεύμα! Είναι αυτοί που πιστεύουν ότι ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια η Οδός και η Ζωή! Είναι αυτοί που πιστεύουν στον Αληθινό Θεό, Πατερα, Υιό και Άγιο Πνεύμα!

Φίλοι μου είναι όλοι αυτοί που με σέβονται, άθεοι, θεϊστές, μονοθεϊστές.


quote:
alet: Ένας δρόμος ποτέ δεν οδηγεί στο ίδιο σημείο, στρίβεις όπου θέλεις, σταματάς όπου θέλεις.

Ποιος είναι ο δρόμος? Πόσα σημεία υπάρχουν? Πόσες στροφές και στάσεις?
Αφού ο καθένας έχει τα δικά του συμπεράσματα τότε γιατί είστε μαζί? Ο δάσκαλος δεν διδάσκει τα ιδια σε όλους σας?


quote:
alet: όχι αφού δεν γίνεται καμία θρησκευτική συζήτηση, ποτέ.
Διδάχτηκαν όλοι οι τέκτονες όμως να μην είναι "αντί" στις πεποιθήσεις κάποιου αλλά να τις σέβονται χωρίς να χρειάζεται να υιοθετούν τις απόψεις του.

Άρα οι αντί – χριστιανοι μασόνοι αλλά διδαχτήκαν και αλλά κάνουν! Ποια είναι τα μετρά που λαμβάνουν οι Δάσκαλοι? Αν είναι έτσι όπως τα λες δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αντί – χριστιανοί μασόνοι! Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αντί –χριστιανικά βιβλία γραμμένα από Μασόνο! Έλα ντε που Υπάρχουν!!!


quote:
alet: Δηλαδή τι θέλεις να πεις ; Ο Χριστός δεν είναι το Υπέρτατο Ον για όλους για εσένα. Δεν ενώνει και χωρίζει όλους τους ανθρώπους για εσένα ; Αναμφιβόλως ναι. Εσύ ως άνθρωπος και Χριστιανός δεν θέλεις το καλό για όλους τους ανθρώπους ; Αναμφιβόλως ναι.
To ίδιο κι ένας Βουδιστής για παράδειγμα. Ο Βούδας για αυτόν είναι το Υπέρτατο Ον για όλους. Αυτός ενώνει και χωρίζει για αυτόν. Και αυτός ως άνθρωπος και Βουδιστής, θέλει το καλό όλων.
Αυτός είναι ο κοινός τόπος αλήθειας.


Δεν υπάρχει κοινός τόπος αλήθειας γιατί ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια!!!
Και όχι μόνο αυτό αλλά ούτε ο διάλογος βλέπω να υπάρχει για την Αλήθεια!!!

Ο βουδιστής θέλει να απορρίψω ότι ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια!
Ο Βουδιστής δεν δέχεται τον Τριαδικό Θεό!
Οι Μουσουλμάνοι δεν δέχονται τον Τριαδικό Θεό!
Οι Εβραίοι δεν δέχονται τον Τριαδικό Θεό!
Άρα δεν υπάρχει καμία μα καμία κοινή Αλήθεια!

Τώρα όσο για το όλοι θέλουν το καλό όλων είναι αυτό που σου είπα αλλά το προσπέρασες: «Άρα θα πρέπει να αλλάξει αυτό το «βασικό προσόν για να γίνει κάποιος τέκτονας» και να υπάρχει μια πραγματική κοινή Αλήθεια: Άνθρωπος πάνω από όλα!»


quote:
alet: Στο έχω ξαναπεί. Ο τεκτονισμός δεν έχει κάτι που δέχεται ή δεν δέχεται. Ο τέκτονας είναι αυτός που δέχεται ή δεν δέχεται, και είναι ελεύθερος να δεχθεί ή να μην δεχθεί ότι θέλει.

Τελικά μου φαίνεται ότι όλα είναι γενικά και αόριστα στην Μασονία. Πάντα συμφωνα με τα λεγόμενα σου φίλε alet! Και δεν υπάρχει ο τεκτονισμός αλλά οι τεκτονισμοί αφού ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει!


quote:
alet: Το καθήκον προς το Θεό, είναι προσωπικό για τον καθένα.

Ο καθένας στον δικό του?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 15:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon με συγχωρείς αλλά το λόγο σου τον βρίσκω λίγο "παραληρηματικό" και το λέω αυτό χωρίς καμία πρόθεση να σε θίξω.

Αν πάρεις μια μια τις παρατηρήσεις σου θα δεις ότι είναι μάλλον άστοχες.

Εξηγούμαι:

quote:

Ναι, η έννοια δεν υπάρχει, απλά αντί – χριστιανοί μασόνοι υπάρχουν!


Ε και ; Δεν είναι σωστοί τέκτονες όσοι υπάρχουν. Τι σημαίνει αυτό ; Ότι ο θεσμός δεν είναι σωστός επειδή υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι δεν είναι σωστοί ;
Αφού είσαι ιδαίτερα πιστός, για παράδειγμα ο Χριστιανισμός έίναι λάθος επειδή υπάρχουν σκάρτοι που δηλώνουν Χριστιανοί (και δεν δηλώνουν απλά, έχουν βαπτισθεί, εκκλησιάζονται κλπ.)

quote:

Αδέλφια μου είναι όλοι αυτοί που έχουνε γεννηθεί από το Πνεύμα του Θεού και ανήκουν στην Αληθινή Εκκλησία του Ιησού Χριστού! Είναι αυτοί που έχουνε σφραγιστεί με το Άγιο Πνεύμα! Είναι αυτοί που πιστεύουν ότι ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια η Οδός και η Ζωή! Είναι αυτοί που πιστεύουν στον Αληθινό Θεό, Πατερα, Υιό και Άγιο Πνεύμα!

Φίλοι μου είναι όλοι αυτοί που με σέβονται, άθεοι, θεϊστές, μονοθεϊστές.



Σεβαστή η άποψη σου, αλλά εγώ προσωπικά (και πολλοί άλλοι φαντάζομαι)διαφωνώ.
Εμένα αδέλφια μου θα μπορούσαν να είναι και μουσουλμάνοι, βουδιστές κλπ.

quote:

Ποιος είναι ο δρόμος? Πόσα σημεία υπάρχουν? Πόσες στροφές και στάσεις?
Αφού ο καθένας έχει τα δικά του συμπεράσματα τότε γιατί είστε μαζί?


Κανείς δεν ξέρει στην αναζήτηση πόσα σημεία υπάρχουν, πόσες στροφές και στάσεις, αφού δεν έχει ξαναπεράσει ποτέ. Πιθανότητα άπειρα. Για τον καθένα είναι διαφορετικό το σημείο που επιθυμεί να σταματήσει.
Ο τεκτονισμός όπως σου έχω απαντήσει πάλι είναι ο δρόμος για να προχωρήσει ο τέκτονας στην προσωπική του αναζήτηση. Η εσωτερική πνευματική αναζήτηση γίνεται όπως επιθυμεί κάποιος φυσικά αλλά οι τέκτονες πιστεύουν ότι η ανταλλαγή απόψεων βοηθά στον στόχο αυτό.

quote:

Ο δάσκαλος δεν διδάσκει τα ιδια σε όλους σας?


Μα φίλε μου δεν υπάρχει κανένας δάσκαλος για να διδάξει. Κανείς δεν διδασκει, ο τεκτονισμός είναι μια αδελφότητα ίσων ανθρώπων που αυτοδιδάσκονται μέσα από μία σειρά βιωματικών αναπαραστάσεων.

quote:

Άρα οι αντί – χριστιανοι μασόνοι αλλά διδαχτήκαν και αλλά κάνουν! Ποια είναι τα μετρά που λαμβάνουν οι Δάσκαλοι? Αν είναι έτσι όπως τα λες δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αντί – χριστιανοί μασόνοι! Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αντί –χριστιανικά βιβλία γραμμένα από Μασόνο! Έλα ντε που Υπάρχουν!!!


Οι αντι-χριστιανοί τέκτονες όντως δεν κατάλαβαν το τι είναι τεκτονισμός, δεν είναι σπάνιο αυτό, σε όλα τα φιλοσοφικά συστήματα συμβαίνει. Υπάρχουν κάποιοι που παρόλο που οι απόψεις τους δεν ταιριάζουν με το σύστημα, αντί να αποχωρήσουν προσπαθούν να το αλλάξουν. Στον τεκτονισμό αυτό δεν γίνεται, αργά ή γρήγορα οι άνθρωποι αυτοί βλέπουν ότι δεν αλλάζει και συνήθως αποχωρούν.

quote:

Δεν υπάρχει κοινός τόπος αλήθειας γιατί ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια!!!
Και όχι μόνο αυτό αλλά ούτε ο διάλογος βλέπω να υπάρχει για την Αλήθεια!!!

Κάνεις ένα πολύ μεγάλο λάθος.
Μόνος σου αναφέρεις τον κοινό τόπο.
Για εσένα ο Χριστός είναι η αλήθεια ενώ για ένα βουδιστή ο Βούδας είναι η αλήθεια. Ο κοινός τόπος είναι ότι και οι δύο αναγνωρίζετε ένα Υπέρτατο Ον ως αλήθεια. Όπως σου είπα αυτός είναι ο "ελάχιστος" κοινός τόπος.

quote:

Άρα δεν υπάρχει καμία μα καμία κοινή Αλήθεια!


Όπως σου είπα υπάρχει. Όλοι αναγνωρίζουν ότι ένα Υπέρτατο Ον είναι η Αλήθεια.

quote:

Τελικά μου φαίνεται ότι όλα είναι γενικά και αόριστα στην Μασονία. Πάντα συμφωνα με τα λεγόμενα σου φίλε alet! Και δεν υπάρχει ο τεκτονισμός αλλά οι τεκτονισμοί αφού ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει!


Όχι φίλε μου υπάρχει ο τεκτονισμός και οι τέκτονες. Ο τεκτονισμός αφού δεν είναι θρησκεία, δεν έχει δόγμα για να το ακολουθούν όλοι. Είναι φιλοσοφικό σύστημα.

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
alet: Το καθήκον προς το Θεό, είναι προσωπικό για τον καθένα.
--------------------------------------------------------------------------------


Ο καθένας στον δικό του?


Φυσικά !

quote:

Τώρα όσο για το όλοι θέλουν το καλό όλων είναι αυτό που σου είπα αλλά το προσπέρασες: «Άρα θα πρέπει να αλλάξει αυτό το «βασικό προσόν για να γίνει κάποιος τέκτονας» και να υπάρχει μια πραγματική κοινή Αλήθεια: Άνθρωπος πάνω από όλα!»


Όχι. η πίστη προς το Υπέρτατο Ον και το καθήκον προς το Θεό, καθορίζει και το καθήκον προς τον συνάνθρωπο.


Fiat Lux

Edited by - alet on 27/04/2007 16:40:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 11:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε μου alet.


quote:
alet: Ε και ; Δεν είναι σωστοί τέκτονες όσοι υπάρχουν. Τι σημαίνει αυτό ; Ότι ο θεσμός δεν είναι σωστός επειδή υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι δεν είναι σωστοί ;


Γιατί να υπάρχουν και οι μη – σωστοί μασόνοι? Συγνώμη, είσαστε ξέφραγο αμπέλι?
Ποιοι είναι οι σωστοί Μασόνοι?

Εγώ δεν γνωρίζω ποιος είναι ο Θεσμός και ποιες είναι οι αρχές της Μασονίας αλλά αυτό που γνωρίζω και εσύ το επιβεβαίωσες είναι ότι υπάρχουν Μασόνοι αντί – Μασόνων! Αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε μου alet και η αντίδραση σου ήταν «Ε και;»


quote:
alet: Οι αντι-χριστιανοί τέκτονες όντως δεν κατάλαβαν το τι είναι τεκτονισμός, δεν είναι σπάνιο αυτό, σε όλα τα φιλοσοφικά συστήματα συμβαίνει. Υπάρχουν κάποιοι που παρόλο που οι απόψεις τους δεν ταιριάζουν με το σύστημα, αντί να αποχωρήσουν προσπαθούν να το αλλάξουν. Στον τεκτονισμό αυτό δεν γίνεται, αργά ή γρήγορα οι άνθρωποι αυτοί βλέπουν ότι δεν αλλάζει και συνήθως αποχωρούν.


Ποιο είναι το σύστημα? Ποιες είναι οι αλλαγές που θέλουν να κάνουν οι αντί – χριστιανοί Μασόνοι και με ποιο τρόπο? Γιατί δεν γίνεται να αλλάξει το σύστημα, ποιος εμποδίζει την αλλαγή? Με αυτούς που δεν αποχωρούν τι γίνεται, συνεχίζουν το καθήκον προς το Θεό τους? Ποιος είναι ο Θεός Τους?


quote:
alet: Ο τεκτονισμός όπως σου έχω απαντήσει πάλι είναι ο δρόμος για να προχωρήσει ο τέκτονας στην προσωπική του αναζήτηση. Η εσωτερική πνευματική αναζήτηση γίνεται όπως επιθυμεί κάποιος φυσικά αλλά οι τέκτονες πιστεύουν ότι η ανταλλαγή απόψεων βοηθά στον στόχο αυτό.


Για ποια πνευματική αναζήτηση μου μιλάς αφού ο καθένας κάνει το καθήκον του στον Θεό του? τι είναι η πνευματική αναζήτηση?

quote:
alet: Μα φίλε μου δεν υπάρχει κανένας δάσκαλος για να διδάξει. Κανείς δεν διδασκει, ο τεκτονισμός είναι μια αδελφότητα ίσων ανθρώπων που αυτοδιδάσκονται μέσα από μία σειρά βιωματικών αναπαραστάσεων.

Στην αδελφότητα ανήκουν και οι αντί – χριστιανοί Μασόνοι? Ποια είναι αυτή η σειρά βιωματικών αναπαραστάσεων?


quote:
alet: Κάνεις ένα πολύ μεγάλο λάθος.
Μόνος σου αναφέρεις τον κοινό τόπο.
Για εσένα ο Χριστός είναι η αλήθεια ενώ για ένα βουδιστή ο Βούδας είναι η αλήθεια. Ο κοινός τόπος είναι ότι και οι δύο αναγνωρίζετε ένα Υπέρτατο Ον ως αλήθεια. Όπως σου είπα αυτός είναι ο "ελάχιστος" κοινός τόπος.

Για ποια ενσάρκωση του Βούδα μιλάς? Έγινε η πέμπτη?

Δεν υπάρχει καμία μα καμία κοινή αλήθεια! Βλέπω ένα παιχνίδι με τον ορο Υπέρτατο Ον. Ο συλλογισμός αυτός είναι ψευδής γιατί ο Χριστιανός και ο Βουδιστής δεν αναγνωρίζουν τον ίδιο Υπέρτατο Ον! Και η απόδειξη είναι ότι η Μασονία αποφεύγει την Σύγκρουση!!!

Η Μασονία δεν είναι θρησκεία οχι επειδή δεν το θέλει αλλά επειδή δεν μπορεί να είναι γιατί δεν υπάρχει καμία μα καμία κοινή Αλήθεια!!! Για αυτό και ο ορος Υπέρτατο Ον, είναι η κοινή αλήθεια μονο με την γλωσσική έννοια!!!

Πως γίνεται εσύ σαν Χριστιανός να δεχτείς την Ύπαρξη άλλων Θεοτήτων και να πιστευεις ότι έχετε μια κοινή Αλήθεια?


quote:
alet: Όχι. η πίστη προς το Υπέρτατο Ον και το καθήκον προς το Θεό, καθορίζει και το καθήκον προς τον συνάνθρωπο.

Ποια είναι η πίστη σου? Ποιος είναι ο Θεός σου? ποιο είναι το καθήκον σου?

Ποια είναι η πίστη του Βουδιστή? Ποιος είναι ο Θεός του? Ποιο είναι το καθήκον του?

Ποια είναι η πίστη του Μουσουλμάνου? Ποιος είναι ο Θεός του? Ποιο είναι το καθήκον του?

Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για σένα? Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για τον Βουδιστή? Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για τον Μουσουλμάνο? Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για τον Εβραίο?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 16:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon,

Αν δεν κάνω λάθος μέτρησα 28 ερωτήσεις που κάποιες απ' αυτές έχουν και υπο-ερωτήσεις.
Θα σου επαναλάβω την άποψη ότι για να γίνει συζήτηση πρέπει όλοι να συνεισφέρουν.
Όταν ένας κάνει μόνο ερωτήσεις και ο άλλος απαντά δεν είναι συζήτηση.

Τέλος πάντων.

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
alet: Ε και ; Δεν είναι σωστοί τέκτονες όσοι υπάρχουν. Τι σημαίνει αυτό ; Ότι ο θεσμός δεν είναι σωστός επειδή υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι δεν είναι σωστοί ;

--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί να υπάρχουν και οι μη – σωστοί μασόνοι? Συγνώμη, είσαστε ξέφραγο αμπέλι?
Ποιοι είναι οι σωστοί Μασόνοι?

Εγώ δεν γνωρίζω ποιος είναι ο Θεσμός και ποιες είναι οι αρχές της Μασονίας αλλά αυτό που γνωρίζω και εσύ το επιβεβαίωσες είναι ότι υπάρχουν Μασόνοι αντί – Μασόνων! Αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε μου alet και η αντίδραση σου ήταν «Ε και;»


Ναι αγαπητέ el.elyon. Σε όλους τους χώρους, παντού, υπάρχουν και καλοί και κακοί. Ο τεκτονισμός δεν είναι "θεόπνευστος" είναι μια αδελφότητα ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα.

Οι προυποθέσεις για την εισδοχή στον τεκτονισμό είναι:
- Να είναι ο αιτών τουλάχιστον 21 ετών
- Να πιστεύει σε ένα Υπέρτατο Ον
- Να είναι καλής μαρτυρίας (στην εποχή μας αυτό ουσιαστικά σημαίνει να έχει λευκό ποινικό μητρώο)
- Να καταδικάζει τα απολυταρχικά καθεστώτα
- Να μην είναι άεργος (όχι άνεργος - άεργος)

Λόγω της παραφιλολογίας που έχει αναπτυχθεί, διάφοροι προσπάθησαν να παρεισφύσουν, σίγουρα κάποιοι προσπαθούν τώρα και σίγουρα κάποιοι θα προσπαθήσουν και στο μέλλον.

Ο κάθε τέκτονας είναι σε μια διαρκή προσπάθεια προσωπικής πνευματικής εξέλιξης και εσωτερικής αναζήτησης. Αυτός είναι ο στόχος του. Ο στόχος του δεν είναι κάνοντας τον Σέρλοκ Χόλμς να ανακαλύπτει μήπως κάποιος άλλα λέει και άλλα κάνει.

Ο τεκτονισμός είναι φιλοσοφικό σύστημα. Δεν έχει μηχανισμούς επιβολής "τεκτονικών" απόψεων. Αν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να καταλάβει ή είναι "σκάρτος" ως άνθρωπος, δεν κάνει κακό σε κανέναν άλλο παρά μόνο στον εαυτό του.

quote:

1. Ποιο είναι το σύστημα?
2. Ποιες είναι οι αλλαγές που θέλουν να κάνουν οι αντί – χριστιανοί Μασόνοι και με ποιο τρόπο?
3. Γιατί δεν γίνεται να αλλάξει το σύστημα, ποιος εμποδίζει την αλλαγή?
4. Με αυτούς που δεν αποχωρούν τι γίνεται, συνεχίζουν το καθήκον προς το Θεό τους?
5. Ποιος είναι ο Θεός Τους?

Αρίθμησα τις ερωτήσεις για να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση.
1. Το φιλοσοφικό σύστημα που ονομάζεται τεκτονισμός
2. Η αλλαγή είναι μια. Θέλουν να αλλάξουν τον προσανατολισμό του τεκτονισμού από φιλοσοφικό σε θρησκευτικό. Το ίδιο θέλουν και οι αντι-μουσουλμάνοι κ.ο.κ. Για το πως, δεν μπορώ να ξέρω τι έχει στο κεφάλι του ο καθένας, αλλά φαντάζομαι ότι βασίζονται στην ευφυία τους που δυστυχώς γι'αυτούς συνήθως δεν είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζουν.
3. Το σύστημα δεν αλλάζει, γιατί έχει κανόνες, ίδιους σε όλες τις κανονικές στοές του κόσμου, τα οποία κανείς δεν μπορεί να τους αλλάξει.
4. Θα ξαναπώ ότι δεν μπορώ να ξέρω τι έχει έσα στο κεφάλι του ο κάθε άνθρωπος. Αν παραμένει σε ένα φιλοσοφικό σύστημα που δεν τον καλύπτει πιστεύω ότι κάνει κακό στον εαυτό του. Να σημειώσω φυσικά ότι αν εκδηλώσει απόψεις που δεν συμφωνούν με τις τεκτονικές αρχές, διαγράφεται.
5. Επίσης δεν μπορώ να ξέρω, ούτε και με αφορά να μάθω, ποιός είναι ο θεός του καθενός.

quote:

Για ποια πνευματική αναζήτηση μου μιλάς αφού ο καθένας κάνει το καθήκον του στον Θεό του? τι είναι η πνευματική αναζήτηση?

Θεωρείς ότι πνευματική αναζήτηση είναι το καθήκον προς το θεό ;
Όχι βέβαια. Το άνοιγμα του πνευματικού ορίζοντα, η γνώση κλπ. θεωρείς ότι δεν χρειάζονται εφόσον επιτελείς το καθήκον σου προς το θεό ; Την ερώτηση σου να με συγχωρείς αλλά την θεωρώ τελείως άστοχη.

quote:

1. Στην αδελφότητα ανήκουν και οι αντί – χριστιανοί Μασόνοι?
2. Ποια είναι αυτή η σειρά βιωματικών αναπαραστάσεων?

1. Για τους αντι-χριστιανούς πρέπει να έχω απαντήσει πάνω από 10 φορές σε αυτή τη συζήτηση.
Ναί ανήκουν μέχρι να εκδηλώσουν ως τέκτονες τις αντί κάποιας θρησκείας απόψεις τους οπότε και διαγράφονται ή αν δεν τις εκδηλώσουν ποτέ, μέχρι να φύγουν μόνοι τους. Πίστεψε με κανείς τέκτονας δεν έχει προφητικές ικανότητες ώστε να μπορεί να διαγνώσει τις αντί κάποιας θρησκείας απόψεις κάποιου αν αυτός ο ίδιος δεν τις εκδηλώσει.
2. Δεν κατάλαβα την ερώτηση.

quote:

1. Για ποια ενσάρκωση του Βούδα μιλάς? Έγινε η πέμπτη?

2. Δεν υπάρχει καμία μα καμία κοινή αλήθεια! Βλέπω ένα παιχνίδι με τον ορο Υπέρτατο Ον. Ο συλλογισμός αυτός είναι ψευδής γιατί ο Χριστιανός και ο Βουδιστής δεν αναγνωρίζουν τον ίδιο Υπέρτατο Ον! Και η απόδειξη είναι ότι η Μασονία αποφεύγει την Σύγκρουση!!!

3. Η Μασονία δεν είναι θρησκεία οχι επειδή δεν το θέλει αλλά επειδή δεν μπορεί να είναι γιατί δεν υπάρχει καμία μα καμία κοινή Αλήθεια!!! Για αυτό και ο ορος Υπέρτατο Ον, είναι η κοινή αλήθεια μονο με την γλωσσική έννοια!!!

4. Πως γίνεται εσύ σαν Χριστιανός να δεχτείς την Ύπαρξη άλλων Θεοτήτων και να πιστευεις ότι έχετε μια κοινή Αλήθεια?


1. Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν παρακολουθώ το θέμα. Δεν ήξερα καν ότι έχουν γίνει άλλες 4
2. Μα σαφώς δεν αναγνωρίζουν το ίδιο Υπέρτατο Ον. Δεν είπε κανείς ότι κοινός τόπος είναι η αναγνώριση του ίδιου Υπέρτατου Όντος
Ο κοινός τόπος είναι να αναγνωρίζουν την ύπαρξη ενός Υπέρτατου Όντος.
3. Από την αρχή της συζήτησης σου είπα ότι ο τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία γιατί δεν θα μπορούσε να είναι. Πουθενά στα αρχαία τεκτονικά οριοθέσια, στους κανονισμούς δηλαδή, δεν θα δεις κάτι που θα σε κάνει να υποψιαστείς καν ότι είναι θρησκεία. Θεολογικά δεν θεωρώ ότι έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να υποστηρίξω ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει κοινή αλήθεια.
4. Δεν μίλησα ποτέ για κοινή θεολογική αλήθεια. Υπάρχουν πολλά πράγματα όμως πέραν της θεολογικής αλήθειας στη ζωή αγαπητέ el.elyon.
Εγώ προσωπικά ως Χριστιανός δεν δέχομαι ότι υπάρχουν άλλοι θεοί, σέβομαι όμως απόλυτα κάποιον που πιστεύει ότι υπάρχουν. Δεν θα τον οικτίρω ποτέ, δεν θα τον κοροιδέψω και δεν θα προσπαθήσω να τον προσηλυτίσω. Είναι απόλυτο και αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει και σε όποιον θέλει.

quote:

1. Ποια είναι η πίστη σου?
2. Ποιος είναι ο Θεός σου?
3. ποιο είναι το καθήκον σου?

4. Ποια είναι η πίστη του Βουδιστή?
5. Ποιος είναι ο Θεός του?
6. Ποιο είναι το καθήκον του?

7. Ποια είναι η πίστη του Μουσουλμάνου?
8. Ποιος είναι ο Θεός του?
9. Ποιο είναι το καθήκον του?

10. Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για σένα?
11. Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για τον Βουδιστή?
12. Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για τον Μουσουλμάνο?
13. Ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός για τον Εβραίο?


1, 2, 3: Αυτό αγαπητέ μου είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα αλλά δεν αφορά ούτε το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ούτε εσένα προσωπικά. Αφορά μόνο εμένα.

4, 5, 6, 7, 8, 9: Δεν γνωρίζω. Καλό θα ήταν να ρωτούσες έναν βουδιστή κι ένα μουσουλμάνο αντίστοιχα.

10. Και αυτό είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα αλλά επίσης δεν αφορά ούτε το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ούτε εσένα προσωπικά. Αφοοά μόνο εμένα.

11, 12, 13: Θα πρέπει να ρωτήσεις ένα βουδιστή, ένα μουσουλμάνο κι ένα εβραίο αντίστοιχα.

Fiat Lux

Edited by - alet on 28/04/2007 16:30:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 14:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


Αγαπητέ μου alet, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 14:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι καλά αγαπητέ el.elyon

Ελπίζω να βοήθησα λίγο στην αναζήτηση σου

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy