ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν ο Ιησούς ήταν επαναστάτης, τότε γιατί οι περισσότεροι Χριστιανοί είναι συντηρητικοί;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 17:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο ρατσιστική η ιουδαϊκή θρησκεία από την χριστιανική φίλτατε, αλλά στην ουσία είναι το ίδιο.


Σαφώς το να ταΐζεις τους φτωχούς και να φροντίζεις τους λεπρούς είναι ρατσισμός! Σαφώς όταν είσαι χριστιανός είσαι και ρατσιστής ! Άλλο τίποτα αγαπητέ μου Schwabe έχεις να μας πεις? Τώρα θα μου πεις τι άλλο, αφού μας είπες και ρατσιστές δεν μένει τίποτα άλλο! Ευχαριστώ αγαπητέ μου, που πάντα λες την Αλήθεια . Εσύ μονο την Αλήθεια μπορείς να πεις γιατί εσύ είσαι η Αλήθεια!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 20:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Σαφώς το να ταΐζεις τους φτωχούς και να φροντίζεις τους λεπρούς είναι ρατσισμός! Σαφώς όταν είσαι χριστιανός είσαι και ρατσιστής ! Άλλο τίποτα αγαπητέ μου Schwabe έχεις να μας πεις? ..Εσύ μονο την Αλήθεια μπορείς να πεις γιατί εσύ είσαι η Αλήθεια!»

Είπα ότι δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο ρατσιστική θρησκεία φίλτατε, πράγμα που υπονοεί ότι δεν μπορείς να χρεώσεις τέτοια κατηγορία έτσι αβίαστα καθώς εάν ισχύει το ένα ισχύει και το άλλο.

Έχεις αντίρρηση?

Η φαντάζεσαι ότι η ιουδαϊκή αφήγηση και παράδοση δεν περιέχει μέριμνα και αίσθημα κοινωνικής συνοχής? Νομίζεις ότι οι αφηγήσεις της Κ.Δ. για ιάσεις αποτελούν «παγκόσμια πρωτοτυπία»?

Με δυο λόγια, δεν δικαιούσθε να χαρακτηρίζετε ρατσιστές τους ιουδαίους επειδή παρέμειναν στην πατρώα τους θρησκεία, διότι ιστορικά αλλά και σωτηριολογικά δεν αποδειχθήκατε σε τίποτα ανώτεροι ή ενωτικοί ως προς την αυτοδιάθεση και ελευθερία έκφρασης του ανθρώπου.

Καταπατήσατε, ως δόγμα, κάθε δικαίωμα ελευθερίας. Είτε πρακτικής είτε πνευματικής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 22:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.


quote:
Schwabe: Με δυο λόγια, δεν δικαιούσθε να χαρακτηρίζετε ρατσιστές τους ιουδαίους επειδή παρέμειναν στην πατρώα τους θρησκεία, διότι ιστορικά αλλά και σωτηριολογικά δεν αποδειχθήκατε σε τίποτα ανώτεροι ή ενωτικοί ως προς την αυτοδιάθεση και ελευθερία έκφρασης του ανθρώπου.
Καταπατήσατε, ως δόγμα, κάθε δικαίωμα ελευθερίας. Είτε πρακτικής είτε πνευματικής


Δεν έχω χαρακτηρίσει κανέναν ως ρατσιστή! Διαφωνώ με τέτοιους χαρακτηρισμούς. Διαφωνώ και μαζί σου γιατί τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι! Δεν έχω αντίρρηση επειδή είσαι αντί –χριστιανός, είναι δικαίωμα σου, αλλά επειδή τα γενικεύεις όλα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 23:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Δεν έχω χαρακτηρίσει κανέναν ως ρατσιστή! Διαφωνώ με τέτοιους χαρακτηρισμούς. Διαφωνώ και μαζί σου γιατί τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι! Δεν έχω αντίρρηση επειδή είσαι αντί –χριστιανός, είναι δικαίωμα σου, αλλά επειδή τα γενικεύεις όλα!»

Συμφωνώ με την άποψη σου, όμως δεν χαρακτήρισα κανέναν επί προσωπικού ως ρατσιστή, αλλά μίλησα γενικά.

Διαφωνείς μαζί μου, όμως δεν διαφώνησες όταν αποδόθηκε ρατσισμός στην ιουδαϊκή θρησκεία. ΓΙΑΤΙ?

Και κάτι ακόμα: δεν είμαι «αντι-χριστιανός» αλλά μου αρέσει να τα λέω τα πράγματα με το όνομα τους. Σε αντίθεση με κάποιους άλλους που θέλουνε τα βλέπουνε καλό το δικό τους δόγμα και κακό το άλλο….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 23:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Διαφωνείς μαζί μου, όμως δεν διαφώνησες όταν αποδόθηκε ρατσισμός στην ιουδαϊκή θρησκεία. ΓΙΑΤΙ?

Αγαπητέ μου είπα: «Δεν έχω χαρακτηρίσει κανέναν ως ρατσιστή! Διαφωνώ με τέτοιους χαρακτηρισμούς.»


quote:
Schwabe: Και κάτι ακόμα: δεν είμαι «αντι-χριστιανός» αλλά μου αρέσει να τα λέω τα πράγματα με το όνομα τους.


Αγαπητέ μου εσύ μπορείς να δηλώσεις ότι δεν είσαι αντί – χριστιανός και αυτό είναι δικαίωμα σου αλλά είναι και δικαίωμα μου να πιστεύω ότι είσαι αντί – χριστιανός! Και μένα μου αρέσει να τα λέω τα πράγματα με το όνομα τους.


quote:
Schwabe: Σε αντίθεση με κάποιους άλλους που θέλουνε τα βλέπουνε καλό το δικό τους δόγμα και κακό το άλλο….


Ποια είναι η αντίθεση?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 10:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Αγαπητέ μου είπα: «Δεν έχω χαρακτηρίσει κανέναν ως ρατσιστή! Διαφωνώ με τέτοιους χαρακτηρισμούς.»

Ναι, μόνο που ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕΣ όταν χαρακτήρισε το μέλος snoopy ως ρατσιστές τους Εβραίους, παρά μόνο όταν είδες την δικιά μου απάντηση. Εκεί, δεν σε είδα ΚΑΘΟΛΟΥ να βιάζεσαι να επέμβεις…

ΓΙΑΤΙ λοιπόν αυτή η επιλεκτικότητα?

el-elyon:
«Αγαπητέ μου εσύ μπορείς να δηλώσεις ότι δεν είσαι αντί – χριστιανός και αυτό είναι δικαίωμα σου αλλά είναι και δικαίωμα μου να πιστεύω ότι είσαι αντί – χριστιανός! Και μένα μου αρέσει να τα λέω τα πράγματα με το όνομα τους.»

Το ότι έχεις και έχετε μάθει να λειτουργείτε ΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, είναι ηλίου φαεινότερο αλλά και διαχρονική «αξία» των χριστιανών πιστών. Νομίζεις ότι διαφέρεις σε αυτό το σημείο σε τίποτα?

Παλαιότερα ήτανε οι ειδωλολάτρες, μετέπειτα το κυνήγι μαγισσών, τώρα έχουμε πιο «στρογγυλεμένους» χαρακτηρισμούς: ΑΝΤΙ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!!

Προέτρεξες να αναφωνήσεις από αντίδραση όταν είδες να ταυτίζω την ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ρατσιστική τάση των δυο δογμάτων, αλλά δεν αντέδρασες καθόλου φίλτατε ΕΠΙ ΗΜΕΡΕΣ ΟΛΑΚΕΡΕΣ όταν αποδόθηκε ρατσισμός στην ιουδαϊκή θρησκεία.

Τυχαίο?

Την περασμένη Παρασκευή το μεσημέρι έγραψε το μέλος snoopy πως η ιουδαϊκή θρησκεία είναι ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ, έκτοτε συμμετείχες αρκετές φορές στην συζήτηση και φυσικά ούτε αντέδρασες αλλά ούτε και εξέφρασες την όψιμη «δυσαρέσκεια» σου, και έρχεσαι την Κυριακή να αντιδράσεις στο δικό μου μήνυμα, λέγοντας πως…..«διαφωνείς με τέτοιους χαρακτηρισμούς», λες και θα μπορούσες να γράψεις κάτι διαφορετικό!

Αλήθεια, πόσο αιθεροβάμονες θα πρέπει να θεωρείς τους άλλους?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 12:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε μου Schwabe.


quote:
Schwabe: Ναι, μόνο που ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕΣ όταν χαρακτήρισε το μέλος snoopy ως ρατσιστές τους Εβραίους, παρά μόνο όταν είδες την δικιά μου απάντηση. Εκεί, δεν σε είδα ΚΑΘΟΛΟΥ να βιάζεσαι να επέμβεις…
ΓΙΑΤΙ λοιπόν αυτή η επιλεκτικότητα?
Προέτρεξες να αναφωνήσεις από αντίδραση όταν είδες να ταυτίζω την ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ρατσιστική τάση των δυο δογμάτων, αλλά δεν αντέδρασες καθόλου φίλτατε ΕΠΙ ΗΜΕΡΕΣ ΟΛΑΚΕΡΕΣ όταν αποδόθηκε ρατσισμός στην ιουδαϊκή θρησκεία.
Τυχαίο?
Την περασμένη Παρασκευή το μεσημέρι έγραψε το μέλος snoopy πως η ιουδαϊκή θρησκεία είναι ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ, έκτοτε συμμετείχες αρκετές φορές στην συζήτηση και φυσικά ούτε αντέδρασες αλλά ούτε και εξέφρασες την όψιμη «δυσαρέσκεια» σου, και έρχεσαι την Κυριακή να αντιδράσεις στο δικό μου μήνυμα, λέγοντας πως…..«διαφωνείς με τέτοιους χαρακτηρισμούς», λες και θα μπορούσες να γράψεις κάτι διαφορετικό!

Αγαπητέ μου δεν υπάρχει καμία επιλεκτικότητα. Ναι, την Παρασκευή το μεσημέρι διάβαζα το μήνυμα του snoopy και έχεις δίκαιο θα μπορούσα να αντιδράσω εκείνη τη στιγμή αλλά δεν το έκανα. Συγνώμη για αυτό. Πες μου, τι θα ήθελες, να μην αντιδράσω και στο δικό σου μήνυμα αφού δεν αντέδρασα στο μήνυμα του snoopy;


quote:
Schwabe: Το ότι έχεις και έχετε μάθει να λειτουργείτε ΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, είναι ηλίου φαεινότερο αλλά και διαχρονική «αξία» των χριστιανών πιστών. Νομίζεις ότι διαφέρεις σε αυτό το σημείο σε τίποτα?

Το el.elyon, το Schwabe, είναι Ταμπέλες!
Αμερικάνος, Γερμανός, Τούρκος, Έλληνας, είναι Ταμπέλες!
Ολυμπιακοί, Παναθηναϊκοί, είναι Ταμπέλες!
ΠΑΣΟΚ, Ν.Δ. Κ.Κ.Ε. είναι Ταμπέλες!
Χριστιανός, αντί – χριστιανός είναι Ταμπέλες!

Αν εσύ έχεις καταφέρει να λειτουργείς χωρίς Ταμπέλες, μπράβο σου!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 13:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Καλημέρα φίλε μου Schwabe.»

Καλή σου μέρα.

el-elyon:
«Ναι, την Παρασκευή το μεσημέρι διάβαζα το μήνυμα του snoopy και έχεις δίκαιο θα μπορούσα να αντιδράσω εκείνη τη στιγμή αλλά δεν το έκανα. Συγνώμη για αυτό. Πες μου, τι θα ήθελες, να μην αντιδράσω και στο δικό σου μήνυμα αφού δεν αντέδρασα στο μήνυμα του snoopy;»

Φρονώ ότι λάθος αντέδρασες στο δικό μου μήνυμα, καθώς δεν ανύψωσα ή μείωσα το ένα δόγμα έναντι του άλλου, αλλά σημείωσα τα αυτονόητα, δηλαδή ότι ισχύει για τον ένα ισχύει και για τον άλλο.

Εσύ όμως, το έκανες αναγωγή σε προσωπικό θέμα, σε προσωπική επίθεση.

el-elyon:
«ο el.elyon, το Schwabe, είναι Ταμπέλες!»

Αυτά είναι ονόματα. Κατανοείς πολύ καλά το νόημα της «ταμπέλας» φαντάζομαι…

el-elyon:
«Χριστιανός, αντί – χριστιανός είναι Ταμπέλες!»

Αυτά ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, διότι αναφέρονται σε δόγματα, σε κοσμοθεωρίες, σε ιστορικές διαμάχες.

Φρόντισε στο μέλλον τουλάχιστον να αποφεύγεις σχετικούς προσδιορισμούς, που αν μη τι άλλο, αδικούν και εσένα αλλά και τους συνομιλητές σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 13:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβαμπέ: Ναι, μόνο που ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕΣ όταν χαρακτήρισε το μέλος snoopy ως ρατσιστές τους Εβραίους, παρά μόνο όταν είδες την δικιά μου απάντηση. Εκεί, δεν σε είδα ΚΑΘΟΛΟΥ να βιάζεσαι να επέμβεις…

Eίπα και εγώ πραγματικά ρατσιστές τους Εβραίους αλλά βασίστηκα σε προηγούμενα δικά σας σχόλια ... των παγανιστών εννοώ ... που κατηγορείται τον Θεό της βίβλου σάν Εβραίο ρατσιστή, υπονοώντας οτι και οι χριστιανοί είναι το ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 15:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy:
«Eίπα και εγώ πραγματικά ρατσιστές τους Εβραίους αλλά βασίστηκα σε προηγούμενα δικά σας σχόλια ... των παγανιστών εννοώ ... που κατηγορείται τον Θεό της βίβλου σάν Εβραίο ρατσιστή, υπονοώντας οτι και οι χριστιανοί είναι το ίδιο.»

Κοίτα να δεις snoopy, όταν απευθύνεις σε εμένα τον λόγο καλά θα κάνεις να μιλάς επί προσωπικού και να μην γενικεύεις. Επειδή λοιπόν δεν είμαι «οι παγανιστές» αλλά ούτε και κάποιος «αντι-χριστιανός», να αναφέρεσαι μελλοντικά στον Schwabe.

Είπα λοιπόν ότι εφόσον χρεώνει ένας χριστιανός ρατσισμό στην ιουδαϊκή θρησκεία, τότε θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχθεί τον ίδιο χαρακτηρισμό καθώς ιστορικά και θεολογικά δεν διαφέρει επί της ουσίας σε τίποτα.

Να προσέχεις τι γράφω, και εάν έχεις αντιρρήσεις τότε θα σε παρακαλούσα να απαντάς με τεκμήρια και όχι με πυροτεχνήματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 18:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβαμπέ :Κοίτα να δεις snoopy, όταν απευθύνεις σε εμένα τον λόγο καλά θα κάνεις να μιλάς επί προσωπικού και να μην γενικεύεις. Επειδή λοιπόν δεν είμαι «οι παγανιστές» αλλά ούτε και κάποιος «αντι-χριστιανός», να αναφέρεσαι μελλοντικά στον Schwabe.

Εντάξει, όπως θέλεις.

quote:
Σβαμπέ:Είπα λοιπόν ότι εφόσον χρεώνει ένας χριστιανός ρατσισμό στην ιουδαϊκή θρησκεία, τότε θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχθεί τον ίδιο χαρακτηρισμό καθώς ιστορικά και θεολογικά δεν διαφέρει επί της ουσίας σε τίποτα.

Αυτή η βλακεία τώρα που έγραψες τί σημαίνει?
Κατατάσεις όλους τους Έλληνες που πιστεύουν στον χριστιανισμό στην ίδια κατηγορία με τους Ιουδαίους?

quote:
Σβαμπέ: Να προσέχεις τι γράφω, και εάν έχεις αντιρρήσεις τότε θα σε παρακαλούσα να απαντάς με τεκμήρια και όχι με πυροτεχνήματα.

Είναι απο τις λίγες φορές που σε βλέπω να χάνεις την ψυχραιμία σου.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ...

Edited by - snoopy on 23/04/2007 19:14:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1103516
Maintained by Digital Alchemy