ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αδελφοποιημένοι ορθόδοξοι ιερείς-τάσεις-ρατσισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 02:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε recto,

θέμα πρώτον: Εξαφανίστηκες από τα θέματα με τις ερωτήσεις μου. Δεν πιστεύω να μην μπορείς να απαντήσεις !!

Θέμα δεύτερον: Απαντάς στον SperanS με βιβλιογραφία για την βιβλιογραφία. Δηλαδή:
α. Αναφέρεσαι στον Αριστοφάνη και σε φράσεις που χρησιμοποιεί στις κωμωδίες του. Σαν να λένε οι κωμικοί του σήμερα : "το παλαμάρι του βαρκάρη", και να προσπαθούν κάποιοι recti ύστερα από 2500 χρόνια να κάνουν ανάλυση στηριγμένοι σ' ατήν την φράση.

β. Αναφέρεσαι σε καθηγητές πανeπιστημίου που εκφράζουν άποψη και μάλιστα αποσπασματικά.

Θέμα τρίτον: Ο SperanS σου απάντησε με αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους και αποσπάσματα από έργα τους για την ομοφυλοφιλία, την παιδοφιλία κλπ. Εσύ με τι αποσπάσματα απάντησες mister ξερόλα;

Θέμα τέταρτον: Τα αποσπάσματα του Πλάτωνα τα ερμηνεύεις κατά το (χριστιανικό) δοκούν.

Θέμα πέμπτον: Ομιλείς ως νταλικιέρης σε εθνική οδό με χαμένη την αίσθηση του μέτρου λέγοντας :

quote:

"Μη μου κάνεις γνωστικές "μαγκιές", γιατί όταν γράφω κάτι μπορώ να το τεκμηριώσω απολύτως. Αν κάνεις τον κόπο να κοιτάξεις τα μηνύματά μου, έχω γράψει ήδη ένα βιβλίο σχεδόν σε 200 μηνύματα, φέρνοντας έναν μεγάλο αριθμό βιβλιογραφίας. Είμαι στα φόρουμ πολλά χρόνια και μελετάω εδώ και 20 χρόνια ασταμάτητα χιλιάδες βιβλία και το "σύστημα της μισής αλήθειας", είμαι σε θέση να το γνωρίζω πολύ καλά.

όπα ρε μεγάλε να' ούμε !! σπάστα και ξαναρίχτα ρε μάγκα !!


Όρμα του Βασίλη του recto, μη μας το παίζει και μάγκας κι από πάνω!!!
Άσε που μας την κοπανάει και μας αφήνει χωρίς απαντήσεις!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 08:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενώ λοιπόν είσαι λαλίστατος σε ότι αφορά κατ'εσέ την αρχαία Ελλάδα , δεν λες λέξη , για να διαφωτίσης επιτέλους και εμάς τους ανίδεους , για το τί γράφουν τα βιβλία των αξιολόγων συγγραφέων σου , επί του παρόντος θέματος .

Αυτό είναι γεγονός.Δεν είδα κάποια άποψη περί εκκλησίας.
Επίσης,να θυμίσω και κάποια παράκληση του Dying Incubus...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 10:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher:
Ρε παιδιά, για θυμήστε μου πάλι ποιό είναι το θέμα γιατί μπερδεύτηκα....

quote:
maraki:
Επίσης,να θυμίσω και κάποια παράκληση του Dying Incubus...

Αγαπητοί μου, μάλλον δεν έχει καμία σημασία το ποιό είναι το αρχικό θέμα συζήτησης!
Οποιοδήποτε κι αν ήταν αυτό, για κάποιους η συζήτηση έπρεπε οπωσδήποτε να προσανατολιστεί σε μια σύγκριση του Χριστιανισμού και της αρχαίας Ελληνικής θρησκείας.
Γνωστό το φαινόμενο!

Απλά εγώ αναρωτιέμαι αν η λύση θα είναι η κίτρινη ή η κόκκινη κάρτα...
Καμία ιδέα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 11:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
recto
- Ο Antony Andrews ("Αρχαία Ελληνική Κοινωνία") ήταν καθηγητής Αρχαίας ιστορίας στην Οξφόρδη.

- Η Eva Cantarella είναι καθηγήτρια Ελληνικού και Ρωμαϊκού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο του Μιλάνου

- Ο Δημάκης είναι πρώην Πρύτανης στο Πάντειο, με σπουδές στη Ρώμη και στο Μόναχο.

- Η Carola Reinsberg είναι διδάκτωρ Αρχαιολογίας και υφηγήτρια στο Πανεπιστήμιο της Βόννης και επιστημονικός συνεργάτης στο Αρχαιολογικό Ινστιτούτο Φραγκφούρτης.

- Ο Robert Flaceliere ήταν καθηγητής κλασικής φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο της Λυών και κατόπιν στη Σορβόννη.

- Η πολύ γνωστή, Claude Mosse, ήταν καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο του Παρισιού.


Όπως βλέπεις, κανείς από τους παραπάνω δεν είναι "ερευνητης-συγγραφεας", ενώ τα βιβλία τους είναι εκ των ουκ άνευ στη βιβλιογραφία που σχετίζεται με την Αρχαία Ελληνική Ιστορία.

Μετά συγχωρήσεως, αλλά όπως καταλαβαίνεις, πολύ ποιο εύκολο είναι να ονομαστεί "ερευνητης-συγγραφεας", κάποιος που στο διαδίκτυο, ερμηνεύει αφ' εαυτού, πρωτογενεις, αρχαιες πηγες.

Όλοι όσοι έχουμε σπουδάσει γνωρίζουμε πως, χωρίς βιβλιογραφία, ούτε ερμηνεία πηγών μπορεί να γίνει, αλλά ούτε και επιστήμη γενικά, μπορεί να υπάρξει.


Συγγνωμη recto αλλα απο καθηγητες πανεπιστημιων εχουν δει τα ματια μου και ακουσει τα αυτια μου πολλα. Μια πανεπιστημιακη εδρα δεν σημαινει δεδομενη αξιοπιστια και αυτο εχει αποδειχθει στο παρελθον.
Παντως το μονο βεβαιο ειναι οτι αρμοδιοι για να μιλησουν για την αρχαιοτητα ειναι οι αρχαιοι. Εγω ομως βλεποντας ολες αρχαιες ελληνικες πηγες που χρησιμοποιουν αυτοι που υποστηριζουν την διαδεδομενη ομοφυλοφιλια εκεινη την εποχη, διαπιστωνω οτι δεν γινεται καμια σαφης αναφορα σε ομοφυλοφιλικες επαφες αλλα μονο αυθαιρετες υποθεσεις γινονται υπο το πρισμα της συγχρονης φιλοομοφυλοφιλικης εποχης. Αντιθετα υπαρχουν σαφεστατες αναφορες (οπως πχ αυτες που εχω αναφερει και πιο πανω) που καταδικαζουν τετοιες συμπεριφορες. Γιατι λοιπον κανουν πως δεν βλεπουν σαφεις καταδικαστικες αναφορες στο φαινομενο της ομοφυλοφιλιας και προσπαθουν να εκμεταλλευτουν καποια ασαφη αποσπασματα κανοντας αυθαιρετες υποθεσεις;;;
Γιατι λοιπον τωρα ξαφνικα μετα απο 2500 χρονια ανακαλυψαμε οτι οι αρχαιοι ηταν αδελφες και ολο αυτο το διαστημα τοσοι συντηρητικοι που διαβασαν, θαυμασαν τα εργα και τον πολιτισμο τους (πχ μουσουλμανοι Αραβες και χριστιανοι) δεν το διαπιστωσαν;; Τοσο μισος ειχαν οι χριστιανοι για τους "ειδωλολατρες" ειδικα στους πρωτους αιωνες, αμα ήταν τοσοι κιναιδοι δεν θα το εκμεταλλευονταν στο επακρο στις κατηγοριες τους εναντιον τους;;;
Ηταν ολοι για 2000 χρονια ηλιθιοι και δεν καταλαβαιναν τι διαβαζαν και σημερα καποιοι "φωστηρες" καταλαβαν την αληθεια;; Καταλαβαν ξαφνικα οτι ολες οι σημαντικες προσωπικοτητες της ιστοριας ήταν ομοφυλοφιλοι.
Εγω ποιους πρεπει να παρω στα σοβαρα αυτους που ηταν μερος της αρχαιας κοινωνιας και αυτους που ηταν κοντυτερα στην εποχη ή τους ξερολες 2500 ετων μετα;;; Πρεπει να εμπιστευτω σαφεις αρχαιες αναφορες ή ασαφειες "τραβηγμενες απο τα μαλλια" ;;;


Υ.Γ. Αγαπητε Dying Incubus προτεινω είτε κλειδωμα του θεματος αφου εχει ξεφυγει τελειως είτε καποια παρεμβαση που θα πυροδοτησει συζητηση σχετικη με το θεμα ειτε μετονομασια του θεματος. Εχω παντως την εντυπωση οτι ηδη η εκτος θεματος συζητηση αρχιζει να "ξεφουσκωνει" και ηδη μπορει ο καθενας να βγαλει τα συμπερασματα του.

----- --- -------
Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 13:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιοδήποτε κι αν ήταν αυτό, για κάποιους η συζήτηση έπρεπε οπωσδήποτε να προσανατολιστεί σε μια σύγκριση του Χριστιανισμού και της αρχαίας Ελληνικής θρησκείας.
Γνωστό το φαινόμενο!

Θα συμφωνήσω! Το φαινόμενο είναι ενοχλητικό απ όποια πλευρά κι αν προκαλείται. Καμιά φορά είναι αναπόφευκτο και αυτό πρέπει να το δεχτούμε επίσης. Πάντως, η λύση θα ήταν να επιμένουμε στο αρχικό θέμα, όσο κι αν κάποιος προσπαθεί να παραστρατήσει την κουβέντα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 01:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>> Ρε παιδιά, για θυμήστε μου πάλι ποιό είναι το θέμα γιατί μπερδεύτηκα....

> για κάποιους η συζήτηση έπρεπε οπωσδήποτε να προσανατολιστεί σε μια σύγκριση του Χριστιανισμού και της αρχαίας Ελληνικής θρησκείας! Γνωστό το φαινόμενο!

Dying Incubus, δε βάζουμε ένα script να μεταφέρει όλα τα μηνύματα του recto προς ένα νέο topic με τίτλο "Σύγκριση του Χριστιανισμού και αρχαίας Ελληνικής θρησκείας"; Πλάκα κάνω.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 02:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και κανείς δεν καταδέχτηκε να απαντήσει στα ερωτήματα μου σχετικά με το τυπικό της αδερφοποίησης και τους μάρτυρες Σέργιο και Βακχο......
παρουσιάζω το παρακάτω στοιχείο προς συζήτηση.

Ο ιστορικός John Boswell του Παν/μιου του Yale ισχυρίζεται πως οι Χριστιανοί μάρτυρες του 4ου αιώνα Σέργιος και Βάκχος ενώθηκαν με το τυπικό της αδερφοποίησης. Το τυπικό αυτό, σύμφωνα με τον John Boswell, αποτελεί μια προταρχική μορφή ενός θρησκευτικού ομοφυλοφυλικού γάμου.

Boswell, John (1995). The Marriage of Likeness: Same-sex Unions in Pre-modern Europe. New York: Simon Harper and Collins.

Σε αυτό νομίζω πως αναφέρεται και ο παπάς στο blog του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 11:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A.Kircher:
«Ο ιστορικός John Boswell του Παν/μιου του Yale ισχυρίζεται πως οι Χριστιανοί μάρτυρες του 4ου αιώνα Σέργιος και Βάκχος ενώθηκαν με το τυπικό της αδερφοποίησης. Το τυπικό αυτό, σύμφωνα με τον John Boswell, αποτελεί μια προταρχική μορφή ενός θρησκευτικού ομοφυλοφυλικού γάμου.»

Το ζητούμενο λοιπόν είναι να κατατεθούν ΚΑΙ απόψεις σχετικά με το αρχικό θέμα. Το ότι θα πέσουνε «ατάκες» είναι αναμενόμενο, ωστόσο να μην μείνουμε στις ατάκες.

Τι γίνεται λοιπόν στους κόλπους της χριστιανικής εκκλησίας? Ποια θα είναι η εξέλιξη τα επόμενα χρόνια, δεδομένης της αγανάκτησης αυτής της μεγάλης μερίδας των κληρικών, δηλαδή των ομοφυλόφιλων?

Πόθεν μας προκύπτει η εξαίρεση ενός ομοφυλόφιλου από ιερέα? Και επομένως, ΤΙ έγινε με όλους αυτούς που υπήρξαν αλλά και είναι ιερείς, και ταυτόχρονα κάνουνε χρήση του δικαιώματος αυτοδιάθεσης τους ως ομοφυλόφιλοι?

Στο blog του ιερέα βλέπουμε αρκετές σημειώσεις για ομοφυλοφιλικές τάσεις και εξάρσεις στην Αγία Γραφή, όπως μεταξύ Δαυίδ και Ιωνάθαν.

Στη συνέχεια:

Απ' τη συζήτηση μέχρι στιγμής προκύπτουν ποικίλα ερωτήματα που σχετίζονται άμεσα με το σημερινό πρόβλημα της ομοφιλοφυλίας μεταξύ των κληρικών:

1) Αποτελεί αμαρτία η ομοφιλοφυλία με βάση το επιχείρημα ότι ο Θεός έπλασε μόνο τον Αδάμ και την Εύα και όχι έναν Αδάμ κι έναν Αδάμ; Αρκεί το γεγονός αυτό για να υποστηρίξουμε ότι ο Θεός έπλασε τους ανθρώπους εξ αρχής ετερόφυλους;

2) Τί ακριβώς είναι η "αδελφοποίηση" και γιατί αποκλείσθηκε απ' το ορθόδοξο ευχολόγιο σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό σημείο; Τί χρειάζεται η "αδελφοποίηση" αφού έτσι κι άλλως όλοι οι πιστοί είναι πνευματικοί αδελφοί εν Χριστώ; Εξασφαλίζει κάτι επιπλέον η "αδελφοποίηση";

3) Τί ακριβώς ήταν οι αρσενοκοίτες; Μπορεί να ταυτισθούν μερικώς ή απόλυτα με τους ομοφιλόφυλους;

Aς πάψει πια τόση υποκρισία….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 13:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε A. Kircher, μήπως θα μπορούσες να μας βρεις μερικά στοιχεία για την αδερφοποίηση σχετικά με το τι ήταν αυτή?

quote:
Ποια θα είναι η εξέλιξη τα επόμενα χρόνια, δεδομένης της αγανάκτησης αυτής της μεγάλης μερίδας των κληρικών, δηλαδή των ομοφυλόφιλων?

Αγαπητέ Schwabe, δεν ξέρω αν μπορούμε πως το ποσοστό των ομοφυλόφιλων ιερέων αποτελεί μια μεγάλη μερίδα των κληρικών.
Και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω αν υπάρχει αγανάκτηση των ιερέων που έχουν ομοφυλοφιλικές προτιμήσεις καθώς λόγω του λειτουργήματος τους δε μπορούν να εκδηλώσουν τις προτιμήσεις τους.
Τις τελευταίες ημέρες έχει υπάρξει ένα θέμα για το ενδεχόμενο ενός δεύτερου γάμου κάποιου ιερέα.
Ένας παπάς δε μπορεί να παντρευτεί δεύτερη φορά, πόσο μάλλον να συνάψει μια ομοφυλοφιλική σχέση εις γνώσιν της Αρχιεπισκοπής κτλ κτλ.
Εάν συνέβαινε αυτό θα έπρεπε να επιτρέπεται κι ο ομοφυλοφιλικός γάμος στην Ελλάδα, σωστά?

quote:
Και επομένως, ΤΙ έγινε με όλους αυτούς που υπήρξαν αλλά και είναι ιερείς, και ταυτόχρονα κάνουνε χρήση του δικαιώματος αυτοδιάθεσης τους ως ομοφυλόφιλοι?

Είσαι σίγουρος πως η αυτοδιάθεση τους είναι γνωστή στους ιερατικούς κύκλους?
Αν ήταν, γιατί μας προκαλεί εντύπωση κι έκπληξη όταν μαθαίνουμε κάτι τέτοιο για έναν ιερέα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 08:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Schwabe, δεν ξέρω αν μπορούμε πως το ποσοστό των ομοφυλόφιλων ιερέων αποτελεί μια μεγάλη μερίδα των κληρικών.
Και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω αν υπάρχει αγανάκτηση των ιερέων που έχουν ομοφυλοφιλικές προτιμήσεις καθώς λόγω του λειτουργήματος τους δε μπορούν να εκδηλώσουν τις προτιμήσεις τους.


Σε αυτό θα συμφωνήσω καλέ μου D.I.Γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετοί ομοφυλόφιλοι ιερείς αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα ποσοστά.Όσον αφορά την αγανάκτηση,νομίζω ότι υπάρχει σε όλους τους ομοφυλόφιλους που δεν μπορούν να εκδηλωθούν ανοιχτά και όχι μόνο στους ιερείς.Είναι ανθρώπινο...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 09:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου, θεωρώ πολύ λογικό να συμβαίνει αυτό που λες για την αγανάκτηση των ομοφυλόφιλων που δε μπορούν να εκδηλώσουν ανοιχτά τις προτιμήσεις τους.
Όταν όμως ένας ιερέας τυγχάνει να είναι ομοφυλόφιλος, θα εκδηλώσει την επιλογή του αυτή πολύ πιο δύσκολα από ένα λαϊκό για διάφορους λόγους.
Η ομοφυλοφιλία θεωρείται αμαρτία από την Εκκλησία οπότε ο ιερέας θα πρέπει να κρύψει το γεγονός αυτό.
Δεδομένης λοιπόν της θέσης του, θεωρείται ότι θα πρέπει να πράξει κι αυτό που υποστηρίζει η συγκεκριμένη θρησκεία αλλά και να δείξει εγκράτεια.
Γενικά όμως, σκέψου πως θα τον "φάνε" οι άνθρωποι αν εκδηλώσει τις ερωτικές του προτιμήσεις, είτε αυτές είναι ομοφυλοφιλικές είτε ετεροφυλοφιλικές...


Χαίρομαι που τα ξαναλέμε μετά από κάμποσο καιρό!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 03:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε A. Kircher, μήπως θα μπορούσες να μας βρεις μερικά στοιχεία για την αδερφοποίηση σχετικά με το τι ήταν αυτή?

Ίνκουμπε, δεν έχω άλλα στοιχεία πέρα από αυτό που ανέφερα αλλά θα ήθελα και εγώ να μάθω περισσότερα. Αν ξέρει κανείς για τους δύο μάρτυρες που αναφέραμε παραπάνω να μας πει.

quote:
Αγαπητέ Schwabe, δεν ξέρω αν μπορούμε πως το ποσοστό των ομοφυλόφιλων ιερέων αποτελεί μια μεγάλη μερίδα των κληρικών.

Δεν υπάρχουν στοιχεία αλλα και δεν μπορούν να γίνουν και εκτιμήσεις καθώς κανείς δεν θα βγει να το φωνάξει.

Σύμφωνα με τα στοιχεία έρευνας για την παιδεραστία στην καθολική εκκλησία στις ΗΠΑ υπάρχει ένα ποσοστό 4% (4,392) που ενεπλάκη σε υποθέσεις παιδεραστίας. Φυσικά αυτές είναι οι υποθέσεις που βγήκαν στην δημοσιότητα ο πραγματικός αριθμός μπορεί να είναι υψηλότερος.

Και φυσικά αυτό είναι κάτι που έχει μεγάλο παρελθόν. Είναι χαρακτηριστικό πως ο πάπας Βενεδίκτος ο 14ος έβγαλε το 1741 ειδική εγκύκλιο με τον τίτλο Sacramentum Poenitentiae στην οποία περιγράφει το πρόβλημα.

quote:
Στο blog του ιερέα βλέπουμε αρκετές σημειώσεις για ομοφυλοφιλικές τάσεις και εξάρσεις στην Αγία Γραφή, όπως μεταξύ Δαυίδ και Ιωνάθαν.

Αυτό είναι από τα πιο γνωστά περιστατικά που έχει ερμηνευτεί ως ομοφυλοφυλική σχέση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 05:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε αυτό θα συμφωνήσω καλέ μου D.I.Γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετοί ομοφυλόφιλοι ιερείς αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα ποσοστά.Όσον αφορά την αγανάκτηση,νομίζω ότι υπάρχει σε όλους τους ομοφυλόφιλους που δεν μπορούν να εκδηλωθούν ανοιχτά και όχι μόνο στους ιερείς.Είναι ανθρώπινο...

Πέρα απο το θέμα της άθλιας υποκρισίας των καταπιεζόμενων σεξουαλικά ομοφυλόφιλων και διαφόρων άλλων ζωηρούληδων ιερέων, οι ίδιοι που λένε συνέχεια οτι εποκοινωνούν με έναν θεό που θα ρίξει στην πυρά πρώτα απο όλους τους ομοφυλόφιλους και διάφορα άλλα τραγελαφικά έχω μιά εύλογη απορία :
ΠΟΙΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ με το οποίο αυτοί οι άνθρωποι αποφασίσαν να γίνουν ιερείς, όταν πήραν την απόφαση να το κάνουν βρισκόταν το μυαλό τους μέσα στο κεφάλι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 05:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον και αυτό που αναφέρετε σχετικά με την αδελφοποίηση. Δέν έχει καμιά σχέση σύμφωνα με πληροφορίες που είχα ακούσει παλιότερα με σεξουαλικές επαφές, αλλά ήταν μονάχα δεσμός δυνατής φιλίας μεταξύ δύο ανδρών που έφτανε και μέχρι τα όρια της αυτοθυσίας. Ήταν στενός δεσμός αγάπης ίσως και με κάποια θρησκευτική λειτουργία στον οποίο η σεξουαλική παρεκτροπή ήταν κάτι απο ακατανόητο μέχρι ιεροσυλία.
Ίσχυε ασφαλώς και στην αρχαία Ελλάδα αναφέρεται ο δεσμός του Αχιλλέα μα τον Πάτροκλο ως χαρακτηριστικότερο παράδειγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 08:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε A. Kircher, το μόνο που βρήκα για τους μάρτυρες Σέργιο και Βάκχο είναι ότι μνημονεύονται μαζί από την Εκκλησία στις 7 Οκτωβρίου κι ότι είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα αληθινής και δυνατής φιλίας που πορεύθηκαν μαζί προς τον θάνατο.

Δεν κατάφερα να βρω κάτι άλλο...
Φυσικά η όλη υπόθεση μπορεί να στηρίζεται σε μια αγνή και βαθιά φιλία μεταξύ 2 ανδρών και τίποτα παραπάνω.

quote:
Ίσχυε ασφαλώς και στην αρχαία Ελλάδα αναφέρεται ο δεσμός του Αχιλλέα μα τον Πάτροκλο ως χαρακτηριστικότερο παράδειγμα.

Για τον Αλέξανδρο και τον Ηφαιστίωνα κτλ κτλ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 10:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν όμως ένας ιερέας τυγχάνει να είναι ομοφυλόφιλος, θα εκδηλώσει την επιλογή του αυτή πολύ πιο δύσκολα από ένα λαϊκό για διάφορους λόγους.

Κοίταξε,νομίζω,ότι όταν ένας ιερέας θα εκδηλωθεί,τότε λογικά θα είναι έτοιμος να αφήσει και το λειτούργημά του.Και νομίζω ότι το έχουν κάνει κάποιοι.Το εξοργιστικό στην υπόθεση είναι όταν ένας ιερέας είναι ομοφυλόφιλος,συνάπτει σχέσεις με ομόφυλούς του ή ακόμα καλύτερα με συναδέλφους του,και ΔΕΝ παραιτείται!Όταν συνεχίζει να κηρύττει τον λόγο του Θεού και να αποκαλεί την ομοφυλοφιλία αμαρτία από την στιγμή που εκείνος είναι χειρότερος όλων.Και το κερασάκι στην τούρτα;Τα κάνει όλα αυτά χωρίς να έχει κρίσεις συνειδήσεως...
Οπότε και διαφέρει από τους υπόλοιπους ομοφυλόφιλους.

quote:
Γενικά όμως, σκέψου πως θα τον "φάνε" οι άνθρωποι αν εκδηλώσει τις ερωτικές του προτιμήσεις, είτε αυτές είναι ομοφυλοφιλικές είτε ετεροφυλοφιλικές...

Όσον αφορά τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις,ναι,εννοείται πως θα του φάνε τις σάρκες.όσον αφορά τις ετεροφυλικές σχέσεις,αφενός εκεί είναι που γίνεται το "ελα να δείς",αφετέρου,οι παπάδες επιτρέπεται να παντρεύονται.Δεν μπορούν να παντρευτούν οι "αξιωματούχοι".Οπότε,γιατί κάποιος που θέλει να παντρευτεί,να γυρέψει ανώτερα αξιώματα στην εκκλησία;Συλλογισμός που με κάνει να αναφερθώ σε αυτό που είπε ο Επαίτης "ΠΟΙΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ με το οποίο αυτοί οι άνθρωποι αποφασίσαν να γίνουν ιερείς, όταν πήραν την απόφαση να το κάνουν βρισκόταν το μυαλό τους μέσα στο κεφάλι?" και αυτό ισχύει είτε είναι ετερόφυλοι,είτε όχι..

quote:
Χαίρομαι που τα ξαναλέμε μετά από κάμποσο καιρό!

Μια από τα ίδια καλέ μου

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 12:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ όντως υποκριτικό το να κατακρίνει έναν ομοφυλόφιλο την στιγμή που είναι μια δική του επιλογή.
Δεν κατακρίνω την επιλογή του, είναι δικό του δικαίωμα και δε μπορεί να επέμβει κανείς σ' αυτό.
Απλά δεν γίνεται να διακηρύττει κάτι την στιγμή που οι πράξεις του είναι ενάντιες με τα λεγόμενα του.
Ακόμη όμως και σε περιπτώσεις που ένας ιερέας προσεγγίζει ερωτικά μια κοπέλα, έναν άνδρα, ένα παιδί κτλ απορώ τι σκέπτεται ο ίδιος...

Και δεν εννοώ τις περιπτώσεις που ένας ιερέας παντρεύεται.
Εννοώ τις περιπτώσεις που δε μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του...

quote:
Μια από τα ίδια καλέ μου




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 15:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει κανείς την ευχή της αδελφοποίησης που λένε ότι καταργήθηκε; Θα είχε ενδιαφέρον να την δούμε.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 15:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok βρήκα ένα σχετικό άρθρο που αποδοκιμάζει τις θέσεις του John Boswell.
Η συγγραφέας του, Robin Darling Young (Associate Professor of Theology at the Catholic University of America,teaching early Christian history) λέει για την δική της αδελφοποίηση με την επίσης καθηγήτρια Susan Ashbrook Harvey του Brown University, το 1985, κατά την διάρκεια της επίσκεψής τους στο μοναστήρι του Αγίου Μάρκου στην Ιερουσαλήμ (Συριακό Χριστιανικό μοναστήρι) από τον ίδιο τον Σύριο Ορθόδοξο Αρχιεπίσκοπο Dionysius Behnam Jajaweh.

Με αφορμή την δική της αδελφοποίηση -που δεν ήταν σεξουαλικής μορφής- εξετάζει τους ισχυρισμούς του Boswell και δίνει την δική της άποψη επί του θέματος.
http://www.leaderu.com/ftissues/ft9411/articles/darling.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 15:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία δεύτερη κριτική του βιβλίου με περισσότερες πληροφορίες, εδώ
http://www.ualberta.ca/~di/csh/csh12/Boswell.html

Από αυτά φαίνεται ότι ο Boswell εξέτασε πάνω από 60 χειρόγραφα αδελφοποιήσεων στην Ορθόδοξη εκκλησία, τα οποία είναι γραμμένα είτε στα Ελληνικά είτε στα Σλάβικα. Η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στις περιγραφές που έχουμε για την τελετή του ετερόφυλου γάμου και της τελετής της αδελφοποίησης. Και απ ότι φαίνεται οι αδελφοποιήσεις αφορούσαν σχεδόν αποκλειστικά άντρες με άντρες.

In the same-sex ceremony, on the other hand, the anamnetic references are to pairs of apostles - Philip and Bartholomew, Peter and Paul - and, consistently, to the two military martyrs Sergius and Bacchus.

Anamnetic allusions are significant because they link the participants in a ritual to a coherent and continuing tradition of faith and life. It would be interesting to explore how the same-sex ceremony might relate to the evangelical mission of the seventy (or seventy-two) disciples, or "apostles," who were sent out in pairs by Christ (Luke 10:1-20).
As for the references to the martyrs - Sergius and Bacchus in the same-sex rite, the Forty Martyrs and the Great Martyr Procopius in the heterosexual marriage ceremony - the only really significant allusion is to the analogy between the martyrs' crowns and the marriage crowns. This, however, is quite important; for even if in only some of the same-sex ceremonies the ritual of crowning was involved, this is the surest sign that a strong association was being made with the sacrament of marriage, for which - at least in the popular imagination of the Eastern Church - crowning is the "outward and visible sign."

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 05:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy