ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Αμαλία Καλυβίνου - Μια Τραγική Ανθρώπινη Ιστορία (παρακαλώ διαβάστε)!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 04:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά,
για το γεγονός ότι υπάρχουν αλμπάνηδες, γραφειοκράτες, φακελάκια και άλλα θλιβερά φαινόμενα στο χώρο της ιατρικής περίθαλψης στην Ελλάδα δεν χωράει αμφιβολία.

Να πω όμως ότι θέλει προσοχή, για να μην βάζουμε όλους και όλα στο ίδιο τσουβάλι και να μην φτάνουμε στα άκρα της απόριψης ολόκληρου του ιατρικού και νοσηλευτικού συστήματος.

Η δική μου προσωπική εμπειρία με το ΕΣΥ και τα ελληνικά νοσοκομεία και γιατρούς ήταν αρκετά διαφορετική. Ένα αρκετά επικίνδυνο πρόβλημα υγείας που εμφανίστηκε "ξαφνικά" στα 17 μου, διαγνώστηκε έγκαιρα σε επαρχιακό νοσοκομείο και μετά από άμεση μεταφορά σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας έγινε ότι έπρεπε να γίνει. Το πρόβλημα όπως μου είπαν αργότερα οι γιατροί στην Αθήνα είναι αρκετά δύσκολο να διαγνωστεί την πρώτη φορά και μάλιστα οι γιατροί στον Ευαγγελισμό είχαν μείνει έκπληκτοι με την ακρίβεια της διάγνωσης του επαρχιώτη γιατρού.

Όσο ήμουν στην Ελλάδα νοσηλεύτηκα τέσσερις επιπλέον φορές σε διαφορετικά νοσοκομεία και κάθε φορά η περίπτωση μου έτυχε της αρμόζουσας προσοχής και περίθαλψης.

Όταν μάλιστα την πρώτη φορά, εκεί που δεν ξέραμε τι ακριβώς έχω, ο πατέρας μου θέλησε να δώσει φακελάκι, ο γιατρός, του οποίου το όνομα ούτε καν θυμάμαι, αρνήθηκε κατηγορηματικά.

Ίσως να ήμουν τυχερός, ίσως να έπεσα στις εξαιρέσεις πάντως νομίζω πως υπάρχει και η άλλη πλευρά. Δυστυχώς η Αμαλία Καλυβίνου δεν είχε την ίδια τύχη.

maraki8 διάβασα το παραπάνω ποστ σου και συμφωνώ με τον jonniebegood. Χρειάζεται κινητοποίηση για να γίνει πραγματικότητα αυτό που έγραψε η Αμαλία στο τελευταίο της ποστ

"Να γίνουν εξαίρεση οι αλμπάνηδες ρε παιδια, όχι ο κανόνας..."

Πιστεύω ότι η παρουσία της Αμαλίας στον ελληνικό διαδυκτιακό χώρο όσο και σύντομη να ήταν (Tα 15' του Γουόρχολ όπως έγραψε) μπορεί να λειτουργήσει ως καταλύτης για να αλλάξουν κάποια πράγματα, να βγούν και άλλες περιπτώσεις στην επιφάνεια και να παρθούν κάποιες πρωτοβουλίες.

Είναι κρίμα όμως να ξεχαστεί το θέμα της Αμαλίας όπως τόσα άλλα.

Δεν ξέρω αν αυτό θα γίνει, πάντως πολύ το φοβάμαι.....

Ας μας κρατήσει λοιπόν κάποιος ενήμερους αν ξέρει σχετικά με τι πρωτοβουλίες έχουν αρχίσει να παίρνουν οι έλληνες bloggers και οι πολίτες γιατί νομίζω πως τα πράγματα έχουν πάρει μια θετική πορεία.

Ο κόσμος έχει αρχίσει να ευαισθητοποιείται.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.399414E-02
Maintained by Digital Alchemy