ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θα πολεμούσατε για μια νέα αυτοκρατορία με πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 18:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Έχεις δίκαιο, αλλά θέλω να πιστεύω πως στα σοβαρά, ξυπνάνε μέσα μας τα γονίδια και όσο άρπα κόλλα κι αν έχουμε γίνει, σ' έναν πόλεμο θα είμαστε Έλληνες, όπως ήταν όλες οι γενιές που αναγκάστηκαν να το κάνουν.

Εγώ πιστεύω πως δεν θα είμαστε σαν τις προηγούμενες γενιές. Θα είμαστε αυτό που τραγουδούσαν στο χορό των νέων στην αρχαία Σπάρτη.

Αμες δε γ'εσόμεθα πολλώ κάρρονες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 19:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφτομαι όμως και μια περίπτωση, που ίσως θα μπορούσαν οι φίλοι χριστιανοί να βοηθήσουν.

Σε μια περίπτωση πολέμου ας πούμε με τη Βουλγαρία, που είναι κι αυτοί ορθόδοξο κράτος. Οι δικοί μας χριστιανοί θα φωνάζουν "ο θεός είναι μαζί μας". Οι απέναντι θα φωνάζουν το ίδιο. Και οι δύο θα αναφέρονται στον ίδιο ακριβώς Θεό. Και οι δύο θα ζητάνε από τον ίδιο Θεό να τους βοηθήσει

Ποιός θεός από τους δύο έχει περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει; Και όποιος να κερδίσει δεν θα είναι σα να κερδίζει τον εαυτό του;

Υπάρχει περίπτωση να πει ο Θεός "αει σιχτίρ βρείτε τα μόνοι σας;"

Υπάρχει περίπτωση ο Θεός να οδηγηθεί στη σχιζοφρένεια από τη μάχη εναντίον του εαυτού του;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 20:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο αν με κάνατε αυτοκράτειρα..!

Με την Όστρια για αυτοκράτειρα πολέμαγα και εγώ...

quote:
Υπάρχει περίπτωση να πει ο Θεός "αει σιχτίρ βρείτε τα μόνοι σας;"

Μπας και το 'χει πει ήδη;

quote:
Αμες δε γ'εσόμεθα πολλώ κάρρονες.

"Μα εμείς θα γίνουμε πολύ καλύτεροι"

Μεγάλη κουβέντα! Ας το θυμόμαστε αυτό συνέχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 20:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Εγώ πιστεύω πως δεν θα είμαστε σαν τις προηγούμενες γενιές. Θα είμαστε αυτό που τραγουδούσαν στο χορό των νέων στην αρχαία Σπάρτη.

Αμες δε γ'εσόμεθα πολλώ κάρρονες.



Πολύ καλό για νάναι αληθινό...
Μακάρι...
Φτάνει, όμως, απλά να κάνουμε ότι και οι προηγούμενοι και η σελίδα θα είναι χρυσή, πάλι.

quote:
macedon

Υπάρχει περίπτωση ο Θεός να οδηγηθεί στη σχιζοφρένεια από τη μάχη εναντίον του εαυτού του;



Τώώώώώώώώώρα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 21:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπέτ:
Έγώ για την παραπάνω παράθεση σε ρώτησα αν σοβαρολογείς.

Mια μικρή διόρθωση, την πρόταση που αποδίδεις σε μένα την έγραψε ο Beyond.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 21:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A.Kircher:
quote:
Υπάρχει περίπτωση να πει ο Θεός "αει σιχτίρ βρείτε τα μόνοι σας;"

Μπας και το 'χει πει ήδη;

Edited by - snoopy on 23/05/2007 21:53:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 23:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Ότι πιο πατριωτικό έχει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, βρίσκεται εγκλωβισμένο στην Ορθοδοξία.

Είτε ως τυπολάτρες, είτε ως θρησκευόμενοι, ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ.

Είναι εγκληματικό να επιχειρείται βίαια αποσύνδεση του Ελληνισμού από αυτό το θρησκευτικό matrix.

Και μια ερώτηση για τους Εβραίους το forum: Θα πολεμούσατε για το Ισραήλ αν σας το ζήταγε η κοινότητα; Άλλη μια: Πως είναι δυνατόν Έλληνας να κάνει θητεία στο... Ισραήλ, όπως έγινε με τον Εβραίο που πέθανε πέρυσι στο Λίβανο;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 23/05/2007 23:30:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 01:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε snoopy

Έχεις δίκαιο, το πρώτο κομμάτι του μηνύματός μου αφορά σε αυτό που είπε ο beyond.

Σου ζητώ συγγνώμη, που άθελά μου έβαλα λόγια άλλου φίλου, στο στόμα σου.

Ισχύει η τοποθέτησή μου στο δεύτερο μέρος, για τις διεκδικήσεις, που επίσης απευθύνομαι σε σένα, διότι αυτό είναι δικό σου απόσπασμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 01:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατά των Τούρκων, αλλά και κατά κάθε άλλου κατακτητή, φυσικά και θα πολεμούσανε οι Έλληνες. Χρειάζεται και ερώτημα?

Η πόλη του Φλάβιου Βαλέριου όμως, η Κωνσταντινούπολη, δεν είναι λόγος για να χύσει το αίμα του σήμερα ο Έλληνας. Κατά τον ίδιο τρόπο, θα μπορούσαμε να σκεφτούμε τόσες και τόσες άλλες πόλεις όπου για αιώνες έζησε το ελληνικό πνεύμα.

Κατά τα άλλα, αυτές τις αρρωστημένες φαντασιώσεις (πάλι με χρόνια με καιρούς..) τις έχουνε που και που οι ρασοφόροι, αλλά δεν είναι και οι μοναδικές…..


συμφωνω!

αν ειναι να πολεμησω για κατι, ας πολεμησω για τα παραλια που ζουσαν οι παππουδες μου.

παμε καλα?

μιλαμε για πολεμο το 2007?

τοσο πολυ συνηθισαμε στους πολεμους και τις σφαγες απο τα ΜΜΕ, που καποιοι ονειρευονται να παρουν την Πολη πισω?

και η βορειος Ηπειρος?

ο Ποντος?

η Ιωνια?

η κατεχομενη Κυπρος?

η βορεια Μακεδονια?


να παρουμε αυτες πρωτα λεω εγω και μετα βλεπουμε για την Πολη...

αντε να ξανακαβαλησω το ασπρο μου αλογο για να ηγηθω του αγωνα σαν βασιλευς Ιωαννης ο Κάλος ο Πρωτος.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 02:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ξεχασα οτι εχω και εγω μια ερωτηση να θεσω σε ολους μας: ειμαστε ικανοι να κατακτουμε με το Ελληνικο πνευμα μας και οχι με τα οπλα?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 09:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας ξεκαθαρισουμε το θεμα περισσοτερο.
η εξελιξη του αρχαιου ελληνικου πνευματος δεν ειναι οι σημερινοι ελληνες.ειναι πολλοι περισσοτεροι λαοι που εχουν επηρεαστει μεταλαχθει
χρησιμοποιοντας στοιχεια αυτου του πνευματος.
θα θεωρουσα πολυ πιο "ελληνα" ακομα και εναν αλλογλωσο που πλην εχει,
θεωρει και πρατει πιο πολιτισμενα απο εμας εδω που απλα δανειστηκαμε και εμεις με τη σειρα μας τοσασ πολλα στοιχεια απο τους τοτε ελληνες.
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ.
ειναι ενα δικαιωμα που αποκτειται απο οποιον και σε οποια γλωσσα κοπιασει αρκετα και σεβαστει τον οποιον αλλο παλι διπλα του.
ενας ινδος ειπε "το οφθαλμον αντι οφθαλμου μας αφηνει και τους δυο
τυφλους".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 10:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τις διεκδικήσεις, όμως, τι τις ήθελες;;;

Θα αμυνθείς και θα τους στείλεις απο κει πούρθαν. Αν σου ανοίξει η όρεξη για κάνα οικοπεδάκι... τότε μετατρέπεσαι εσύ σε αυτό που ήταν πριν, αυτοί...

Κατάλαβες;




Φίλε γιαπετ.
Θα αμυνθείς σίγουρα (θέλω και εγώ να ελπίζω κατά βάθος) , αλλά θα σταματήσεις ...μόλις μπεις στα χωράφια του αντιπάλου ; Aν βέβαια δεν σε σταματήσουν άλλοι ,ΔΕΝ σταματάς . ΠΑΙΡΝΕΙΣ ότι μπορείς για να διαπραγματευτείς αργότερα από πλεονεκτική θέση. Αυτό έχει γίνει σε όλες τις ανάλογες περιπτώσεις , και αυτό λέει η ψυχρή λογική .
Δηλαδή εάν, λέω εάν έχεις κάποια εδαφικά οφέλη θα νοιαστείς μήπως σε...κακοχαρακτηρίσουν; Ποιός ;;;
H Ιστορία έχει δείξει ότι όλοι μα όλοι κάνουν τα ίδια και κατακτούν, παίρνουν , με μια βασική προϋπόθεση : ότι μπορούν...
Τέλος πάντων δεν ξέρω άν έπρεπε το θέμα να μεταφερθεί αλλού , μια που δεν έχει σχέση με θρησκεία και μυθολογία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 10:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζοντας το προηγούμενο post μου , και δίνοντας μια σχετικότητα με την κατηγορία στο συγκεκριμένο θέμα : Φυσικά σε περίπτωση οποιασδήποτε συρράξεως δεν πρόκειται να μας βοηθήσει κανένας θεός , παρά μόνον ο εαυτός μας. Period .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 15:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Φίλε γιαπετ.
Θα αμυνθείς σίγουρα (θέλω και εγώ να ελπίζω κατά βάθος) , αλλά θα σταματήσεις ...μόλις μπεις στα χωράφια του αντιπάλου ; Aν βέβαια δεν σε σταματήσουν άλλοι ,ΔΕΝ σταματάς . ΠΑΙΡΝΕΙΣ ότι μπορείς για να διαπραγματευτείς αργότερα από πλεονεκτική θέση. Αυτό έχει γίνει σε όλες τις ανάλογες περιπτώσεις , και αυτό λέει η ψυχρή λογική .
Δηλαδή εάν, λέω εάν έχεις κάποια εδαφικά οφέλη θα νοιαστείς μήπως σε...κακοχαρακτηρίσουν; Ποιός ;;;
H Ιστορία έχει δείξει ότι όλοι μα όλοι κάνουν τα ίδια και κατακτούν, παίρνουν , με μια βασική προϋπόθεση : ότι μπορούν...

Έχεις δίκαιο φίλε μου...

Απλά, επειδή συζητάμε θεωρητικά, εξέφρασα τη θεωρητική μου άποψη.

Τώρα, όσον αφορά την τρέλλα της πολεμικής πρακτικής, τι να πω;

Όλα παίζονται....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 15:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gentleman

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Ότι πιο πατριωτικό έχει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, βρίσκεται εγκλωβισμένο στην Ορθοδοξία.

Είτε ως τυπολάτρες, είτε ως θρησκευόμενοι, ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ.

Είναι εγκληματικό να επιχειρείται βίαια αποσύνδεση του Ελληνισμού από αυτό το θρησκευτικό matrix.


Αυτό πάλι τι είναι;;;; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 22:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος.

Κεντρικός μου προβληματισμός είναι η διχόνοια που εκκολάπτεται εδώ μέσα και σε άλλα fora. Γιατί μαζί με τους παπάδες, θάβεται και η ορθοδοξία σαν πίστη. Φθείρεται ο συνδετικός ιστός των λίγων Ελλήνων που ακόμα μιλούν Ελληνικά.

Τι συνέπειες θα έχει αυτή η εκκολαπτόμενη διχόνοια, την επόμενη φορά που θα μας καλέσουν να υπερασπίσουμε την Ελευθερία μας; Τι μορφή θα έχει ο αγώνας μας, τι θα επιδώκουμε; Τι είναι δίκαιο να επιδιώκουμε, μέσα στην αναστάτωση ενός παγκόσμιου πολέμου;

Τους ορθόδοξους πρέπει να τους αγκαλιάσουμε, όχι να τους εξοντώσουμε ηθικά. Με αυτά τα αδέρφια θα χρειαστεί να πολεμήσουμε. Τυπολάτρες ή της εν χριστώ πρέζας θύματα, δικά μας αδέρφια είναι, μαζί με αυτούς θα πολεμήσουμε.

Πειράζει αν πρωτεύουσα της εναπομείνασας υπερδύναμης μετά τον ΓΠΠ, είναι η Κωνσταντινούπολη, αντί για την Ιερουσαλήμ;

Κάνας Εβραίος διαβάζει;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 23:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gentleman
Γιατί μαζί με τους παπάδες, θάβεται και η ορθοδοξία σαν πίστη. Φθείρεται ο συνδετικός ιστός των λίγων Ελλήνων που ακόμα μιλούν Ελληνικά.

Η ορθοδοξία συνδετικός ιστός των Ελλήνων; Από τα καλύτερα ανέκδοτα που έχω διαβάσει εδώ και χρόνια

Και γω που νόμιζα πως συνδετικός ιστός των Ελλήνων είναι η Ελλάδα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 00:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρητικό το ερώτημα έτσι;

Με τόσα πάθη που έχω δει εδώ μέσα, ορθόδοξοι εναντίον λοιπών, αναρωτιέμαι πόσο ενωμένοι θα ήμασταν σε περίπτωση πολέμου με την Τουρκία.

Μήπως κάποιοι πάνε να μας διχάσουν; Να χαθεί ο συνδετικός ιστός του έθνους, που για αιώνες ήταν η ορθοδοξία;



Αν έχεις δει τόσα πάθη εδώ μέσα και είσαι απαθής γιατί βάζεις και ερώτημα;
Τα πάθη είναι κοινά αγαπητέ για μουσουλμάνους ή μή κτλ.
Τον τίτλο "για μια νέα αυτοκρατορία" με έδρα την Κων/λη δεν τον κατάλαβα.
Η Κων/λη σήμερα έχει 20 εκατομμύρια πληθισμό. Εμείς είμαστε 10 εκατ.
Αντε να έχουμε και 300.000 ενόπλους.
Πως το εννοείς; Θα πάνε οι 300 του Λεωνίδα στην Πόλη και θα τους πουν σκύψτε τα κεφάλια να τα σφάξουμε γιατί ετοιμάζουμε νέα αυτοκρατορία?

Η ερώτηση είναι σε εντελώς λάθος βάση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 00:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε περίπτωση επεκτατικού πολέμου της ελλάδας δεν θα κούναγα ούτε το φρύδι μου.Δεν θα μπαινα ποτέ στο σπίτι του άλλου χωρίς να μου έχει κάνει τίποτα, για να τα μασάνε κάτι έξυπνοι που θα παρακολουθούν από τον καναπέ.ΞΥΠΝΑΤΕ! Αν από την άλλη κάποιος απειλούσε να μπει στο σπίτι μου, ( μπαίνοντας στη χώρα μου θα φτάσει και στο σπίτι μου) θα του κοβα το λαρρύγγι.Για μένα ιδανική λύση θα ήταν να συννενοούνταν ο λαός (γενικότερα, Ελληνες,Αμερικανοί, Αλβανοί,από το Ζιμπαμπουε) όταν κάποιος πολιτικός είχε ορεξούλες για ανοίγματα και ειρηνευτικες πολιτικες εξω απο τη στάνη του να τον τσουρουφλίζανε επιτόπου. Θα χαμε γλιτώσει πολλά δράματα. Αλλά τι λέω τώρα.Εδώ δεν συννενοούμαστε μεταξύ μας....θα συννενοηθούμε με το Ζιμπάμπουε: Αγαπητέ μου gentleman, έχουμε σοβαρότερα πράγματα από το να "ελευθερώσουμε" εδάφη από τον Σόρον. Εχουμε να βρούμε τρόπους να ελευθερώσουμε την ατομικότητα μας σε έναν κόσμο που κάθε μέρα όλο και πιο πολύ δεν είναι ουσιαστικά ελεύθερος μέσα στο ίδιο του το σπίτι, στην ίδια του τη γειτονιά.Θαρρούμε πως είμαστε ελεύθεροι, διαλέγοντας από τις επιλογές που μας δίνουνε.Κοκα κόλα ή πέπσι: Μιλαν ή Λίβερπουλ;Ελλάδα ή τουρκία; Αλλά ξέφυγα... ας μιλήσουμε για κατακτήσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 00:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
gentleman
Γιατί μαζί με τους παπάδες, θάβεται και η ορθοδοξία σαν πίστη. Φθείρεται ο συνδετικός ιστός των λίγων Ελλήνων που ακόμα μιλούν Ελληνικά.


Η ορθοδοξία συνδετικός ιστός των Ελλήνων; Από τα καλύτερα ανέκδοτα που έχω διαβάσει εδώ και χρόνια

Κάποιοι Έλληνες έγιναν μουσουλμάνοι. Δεν μιλάνε πια Ελληνικά.

Άλλοι Έλληνες βρέθηκαν σε αυτό που αργότερα έγινε Ιταλία και έγιναν Καθολικοί. Δεν μιλάνε πια Ελληνικά.

Άλλοι Έλληνες ήταν Ορθόδοξοι. Με αυτό το κριτήριο δημιουργήθηκε το κρατίδιο της Ελλάδας. Όσοι Έλληνες είχαν ασπαστεί τον μουσουλμανισμό για λόγους βολέματος, τους περιποιήθηκε δεόντως ο επαναστατημένος λαός το 1821: τσεκούρι και φωτιά στους προσκυνημένους, ξέρετε ποιος το είπε.

Αν σήμερα μιλάμε ακόμα Ελληνικά, αυτό οφείλεται στην Ορθοδοξία.

Αυτοί που στο εξωτερικό συναντούμε και τους βλέπουμε σαν δικούς μας, τους βλέπουμε έτσι επειδή μιλούν Ελληνικά. Όμως δεν διαφέρουν βιολογικά από τους Ελληνογενείς μουσουλμάνους της τουρκίας, ή τους Ελληνογενείς Καθολικούς της Ιταλίας.

Καταντήσαμε να ταυτίζουμε την Ελληνικότητα με το καφρο-κρατίδιο του Ελλαδιστάν.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 01:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναρωτιεμαι οι Ρωσοι,Αιθιοπες και Σερβοι ολοι ορθοδοξοι που χασαν τα ελληνικα τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 01:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπαμε ότι η Ορθοδοξία ταυτίζεται με τον Ελληνισμό. Απλά ότι ένα κομμάτι του Ελληνισμού διατήρησε τον Ελληνικό αυτοπροσδιορισμό χάρη στην Ορθοδοξία.

Όσοι δεν τον διατήρησαν τον Ελληνικό αυτοπροσδιορισμό, κάποτε μπορεί να τον επανακτήσουν. Τα πάντα ρει.

Ακούστε το καλά. Ελληνισμός δεν είναι το κρατίδιο του Ελλαδιστάν.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 01:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gentleman

Τι συνέπειες θα έχει αυτή η εκκολαπτόμενη διχόνοια, την επόμενη φορά που θα μας καλέσουν να υπερασπίσουμε την Ελευθερία μας;


Φίλε μου έχεις μπερδέψει κάτι;;

Τι δουλειά έχει η ελευθερία μας με την ορθοδοξία;;;

Και γιατί επιμένεις να θεωρείς συνδετικό κρίκο των Ελλήνων την ορθοδοξία;

Ηταν ποτέ;;;

Μη μου πείς για κρυφά σχολειά και τέτοια....

Μήπως η ορθοδοξία κρύβεται πίσω απ την Ελληνική γλώσσα για να υπάρχει;;;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 02:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Τι δουλειά έχει η ελευθερία μας με την ορθοδοξία;;;

Αν είμασταν στην τουρκία, θα ήμασταν ελεύθεροι; Θα είχαμε την ελευθερία να δηλώνουμε Έλληνες;


> Και γιατί επιμένεις να θεωρείς συνδετικό κρίκο των Ελλήνων την ορθοδοξία; Ηταν ποτέ;;;

Εγώ ξέρω ότι τα άτομα που με θεωρούσαν συμπατριώτη τους στην Αγγλία, με θεωρούσαν έτσι στο βαθμό που μιλούσαμε Ελληνικά. Δεν θα θεωρούσαν συμπατριώτη τους κάποιον από την τουρκία, κι ας ξέρουμε ότι 20% των "τούρκων" είναι Ελληνικής καταγωγής. Γιατί δεν μίλανε Ελληνικά οι Ελληνογενείς της τουρκίας; Διότι δεν βρίσκονται εντός του συνδετικού ιστού μέσα στην Ορθοδοξία χάρη στον οποίο μιλάμε ακόμα Ελληνικά και αυτοπροσδιοριζόμαστε σαν Έλληνες.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 05:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gentleman
Αν είμασταν στην τουρκία, θα ήμασταν ελεύθεροι; Θα είχαμε την ελευθερία να δηλώνουμε Έλληνες;

Θα ήσουν ελεύθερος να δηλώνεις ό,τι θρήσκευμα θέλεις και να το ακολουθείς. Η θρησκευτική ελευθερία στην Τουρκία είναι απαραβίαστη και αποτελεί βασικό κανόνα του κοσμικού κράτους.

Θρησκευτικές διακρίσεις δεν υφίστανται στην Τουρκία, σε αντίθεση με την Ελλάδα που είναι καθημερινό φαινόμενο (άλλωστε μια ματιά να ρίξει κανείς στις καταδίκες της Ελλάδας από το ευρωπαϊκό δικαστήριο για παραβίαση των θρησκευτικών ελευθεριών, αρκεί για να τον πείσει).

Βέβαια η Ελλάδα είναι θεοκρατικό κράτος και δεν μπορούμε να έχουμε μεγάλες απαιτήσεις από ένα τέτοιο κράτος στο θέμα των θρησκευτικών ελευθεριών. Ισως κάποτε στο θέμα αυτό καταφέρουμε και φτάσουμε αυτό που η Τουρκία απολαμβάνει εδώ και 74 χρόνια...

Οσο για τα περί συνδετικού ιστού της Ορθοδοξίας... η θεώρηση αυτή αποτέλεσε τη βάση του μεγαλύτερου εγκλήματος που έχει διαπράξει το σύγχρονο ελληνικό κράτος, που θεώρησε τους μη χριστιανούς μη Ελληνες, με αποτέλεσμα να σπρώξει τους μουσουλμανικούς πληθυσμούς της Θράκης στην αγκαλιά της Τουρκίας, μια και το ελληνικό κράτος τους είχε εγκαταλείψει.

Το να ταυτίζει κανείς την όποια θρησκεία με την εθνική ταυτότητα σαν ικανή και αναγκαία συνθήκη, προδίδει αφέλεια αν όχι ανοησία. Συνδετικός ιστός των Ελλήνων είναι η πατρίδα τους και η γλώσσα τους. Είναι η ιστορία τους και ο πολιτισμός τους. Γιατί ο συνδετικός αυτός ιστός προϋπήρξε της Ορθοδοξίας και θα υπάρχει και μετά απ'αυτήν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 05:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί μαζί με τους παπάδες, θάβεται και η ορθοδοξία σαν πίστη. Φθείρεται ο συνδετικός ιστός των λίγων Ελλήνων που ακόμα μιλούν Ελληνικά.

Η διαπίστωση αυτή φαινομενικά είναι σωστή, στην πραγματικότητα όμως εσφαλμένη. Πραγματικά δείχνει συνδετικός κρίκος των Ελλήνων σήμερα ο Ορθόδοξος χριστιανισμός, αλλά το "δείχνει" απο μόνο του δέν λέει τίποτα.
Η πραγματικότητα είναι οτι η νομοθεσία του νεοελληνικού κράτους δίνει τόσο προκλητικώς ισχυρά προνόμια στην Ορθοδοξία και το ιερατείο της που σε εξαναγκάζει να είσαι χριστιανός με το ζόρι, με οποιοδήποτε μέσο. Ακόμα και εάν δέν πιστεύεις στην συγκεκριμένη θρησκεία πρέπει να το δηλώνεις έστω και ψευδώς ώστε να μπορέσεις να ζήσεις με αξιοπρέπεια μέσα στο Ελληνικό κράτος.
Οι περισσότεροι Έλληνες σήμερα δέν ακολουθούν τους χριστιανικούς κανόνες, εκτός απο ελάχιστους για λόγους ρουτίνας και προσωπικού image. Παρόλα αυτά δηλώνουν χριστιανοί Ορθόδοξοι γιατί είναι Έλληνες. Ακόμα και στο εξωτερικό άν εξαναγκαστούν να πάνε να ζήσουν εξακολουθούν το ίδιο βιολί, ώστε άν επιστρέψουν πίσω στην πατρίδα τους να γίνουν δεκτοί σάν Έλληνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 05:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια η Ελλάδα είναι θεοκρατικό κράτος και δεν μπορούμε να έχουμε μεγάλες απαιτήσεις από ένα τέτοιο κράτος στο θέμα των θρησκευτικών ελευθεριών. Ισως κάποτε στο θέμα αυτό καταφέρουμε και φτάσουμε αυτό που η Τουρκία απολαμβάνει εδώ και 74 χρόνια...

Μόλις είδα και το μήνυμα του αγαπητού macedon. Άλλο πράγμα ο θρησκευτικός φανατισμός, άλλο πράγμα ο εθνικός φανατισμός. Η Τουρκία απο την εποχή του Κεμάλ εγκατέλειψε τον θρησκευτικό φανατισμό μεταμορφώνοντας τον σε έναν υπερβολικά σκληρότερο εθνικό φανατισμό, δέν είναι σωστό να γίνεται όμως σύγχιση ανάμεσα στα δύο φαινόμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 05:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ EPAITHS, μίλησα για θρησκευτικές ελευθερίες. Η Τουρκία, όπως και η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει εθνικές μειονότητες στο έδαφός της, σύμφωνα με τη συνθήκη της Λωζάνης.

Ο εθνικός φανατισμός που περιγράφεις είναι υπαρκτός αλλά δεν θεωρώ προσωπικά πως αποτελεί μετάλλαξη του θρησκευτικού φανατισμού, από την εποχή μάλιστα που καθιερώθηκε το κοσμικό κράτος από τον Κεμάλ.

Σαφώς και δεν πρέπει να συγχέονται αυτά τα δύο, γιατί αποτελούν διαφορετικές παραμέτρους. Το ίδιο δεν θα πρέπει να συγχέονται οι θρησκευτικές ελευθερίες με τις πολιτικές ελευθερίες. Η Τουρκία έχει πλήθος καταδικών για παραβίαση των πολιτικών ελευθεριών και των ατομικών δικαιωμάτων από διεθνείς οργανισμούς και το ευρωπαϊκό δικαστήριο αλλά δεν έχει ούτε μία καταδίκη για θρησκευτικές διακρίσεις, ενώ η Ελλάδα μόνο τα τελευταία χρόνια έχει κάμποσες.

Είναι απαράδεκτο σε μία "ευρωπαϊκή" χώρα όπως είναι η Ελλάδα (τυπικά τουλάχιστον) να απαιτείται να είσαι ορθόδοξος για να διοριστείς σε ορισμένες δημόσιες θέσεις, όπως ακριβώς ίσχυε επί Ιουστινιανού και επί Θεοδόσιου.

Στο θέμα αυτό η Τουρκία είναι χρόνια μπροστά από μας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 13:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν ήμουν βέβαιος ότι το 40% των Ελλήνων το μόνο που σκέφτεται σοβαρά δεν είναι τίποτα άλλο από το πως θα καταφέρουν να κάνουν καμιά κομπίνα να χτίσουν και αυτοί καμιά βιλίτσα και ένα άλλο 40% την κάνει ήδη, μπορεί και να σκεφτόμουν να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα.
Ασ κάνω και εγώ όμως μία υποθετική ερώτηση. 15.000.000 τούρκων που ζούνε εκεί, τι θα τους κάνουμε; Πάντως να φτιάξουμε κανά τύμβο με τα κεφάλια τους την σημερινή εποχή, το αποκλείω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 13:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stemix
Ασ κάνω και εγώ όμως μία υποθετική ερώτηση. 15.000.000 τούρκων που ζούνε εκεί, τι θα τους κάνουμε;

Εύκολο... Χριστιανούς.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy