ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Τρεις καλοί λόγοι για να γίνετε δάσκαλος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 22:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από παρατσούκλια καθηγητών άλλο τίποτα!!!

Εγώ ευτυχώς ως επί το πλείστον είχα καλούς καθηγητές.
Οι εξαιρέσεις ήταν 2.
Θυμάμαι ότι από την 1η Γυμνασίου έως την 2η Λυκείου ήμουν το αγαπημένο παιδί των φιλόλογων, των βιολόγων κτλ.
Ήμουν το χειρότερο παιδί για τους καθηγητές θρησκευτικών γιατί ήμουν μονίμως στην αντίδραση κι έγραφα πάνω από 18 στα διαγωνίσματα.
Αυτό ίσως τους νευρίαζε...
Ήμουν το άγνωστο παιδί για μαθηματικούς, φυσικούς, χημικούς γιατί με έβλεπαν ελάχιστα...
Στην Γ' Λυκείου με έβλεπαν πλέον όλοι τους ελάχιστα!
Χαχα!

Καθηγητές που να φτύνουν τάλιρα δεν είχαμε, καθηγήτριες σεξοβόμβες δεν είχαμε αλλά είχαμε στην Γ' Λυκείου ένα μαθηματικό ο οποίος διαολόστελνε τους αδιάβαστους.
Η πλάκα είναι ότι σήκωνε στον πίνακα με την σειρά από τη λίστα με τα ονόματα και βαθμηδόν οι ερωτήσεις δυσκόλευαν.
Καθώς ήμουν δεύτερος ή τρίτος μου έτυχε τόσο εύκολη ερώτηση που με είχε για ξεφτέρι...

Είχαμε καθηγητή Οικονομίας ο οποίος έκανε ψυχολογικό πόλεμο σε ορισμένα παιδιά - ανάμεσα τους κι εγώ.
Είχαμε καθηγήτρια Αγγλικών η οποία μας ζητούσε συμβουλές για διάφορα θέματα.

Από τις καλύτερες που είχα και ξηγημένο άτομο ήταν μια φιλόλογος στο Λύκειο η οποία μια φορά μπαίνοντας στην αίθουσα, κόντεψε να λιποθυμήσει από τα αρώματα που φορούσαν οι δεσποινίδες, τους τα έχωσε και σηκώθηκε κι έφυγε.
Ευτυχώς δηλαδή γιατί τα αγόρια από τότε κι έπειτα ανασαίναμε ελεύθερα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 23:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia...
quote:
Είναι απλό libero: είμαι κακή καθηγήτρια.
Και τα δυο μαζί δεν γίνονται, και να προσφέρεις σε έναν χώρο όπως το esoterica και να είσαι και καλός και συνειδητοποιημένος στη δουλειά σου (στη συγκεκριμένη περίπτωση δουλειά = λειτούργημα).
Αδύνατον! Που ακούστηκε κάτι τέτοιο;

Ααααα, είπα κι εγώ μπας και ακουστεί εδώ, αλλά… αφού μου το επιβεβαιώνεις κι εσύ, OK. Προσπάθησε τουλάχιστον βρε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iphigeneia
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 14:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iphigeneia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύο πράγματα έχω να δηλώσω:

1.Κάτω τα χέρια από τους δασκάλους.
2.Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 19:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero:
amalia...
quote:
Είναι απλό libero: είμαι κακή καθηγήτρια.
Και τα δυο μαζί δεν γίνονται, και να προσφέρεις σε έναν χώρο όπως το esoterica και να είσαι και καλός και συνειδητοποιημένος στη δουλειά σου (στη συγκεκριμένη περίπτωση δουλειά = λειτούργημα).
Αδύνατον! Που ακούστηκε κάτι τέτοιο;

Ααααα, είπα κι εγώ μπας και ακουστεί εδώ, αλλά… αφού μου το επιβεβαιώνεις κι εσύ, OK. Προσπάθησε τουλάχιστον βρε..



libero θα σε παρακαλέσω όταν σχολιάζεις κάτι που έχω γράψει, να βάζεις στην παράθεση και τα χαμογελάκια που το συνοδεύουν, ώστε να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Εάν κάνεις απλά καλοπροαίρετο χιούμορ (και δεν υπονοείς κάτι άλλο), εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω - και ούτε ξέρω εάν αυτό είναι εμφανές και στους άλλους που διαβάζουν το θέμα - οπότε στην περίπτωση αυτή σε παρακαλώ να μου το ξεκαθαρίσεις, όπως σου ξεκαθαρίζω κι εγώ ότι η απάντησή μου που σχολιάζεις δεν ήταν κυριολεκτική, όπως φαίνεται από τα χαμογελάκια που χρησιμοποίησα στο τέλος και που παρέλειψες να συμπεριλάβεις στο quote σου: " "

Επιμένω ιδιαίτερα σ' αυτό (στη δημιουργία εσφαλμένων εντυπώσεων) και συγκεκριμένα αναφέρομαι σε εσένα, διότι τουλάχιστον δύο φορές στο παρελθόν έχεις κάνει δύο αυθαίρετες αρνητικές δηλώσεις που αφορούν το esoterica. Στη μία εξ' αυτών, όταν παραθέσαμε τα στοιχεία που διέψευδαν τη δήλωσή σου και σε καλέσαμε να τοποθετηθείς σχετικά, εσύ εξαφανίστηκες!
δήλωση libero
απάντηση δική μου και κλήση για τοποθέτηση

Οπότε, για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις, καλό θα είναι να ξεκαθαρισεις τι εννοούσες (ή τυχόν υπονοούσες) αφενός ρωτώντας με, αλλά και τι εννοείς (ή υπονοείς) στην παραπάνω ανταπάντησή σου, σχετικά με το εάν μπορώ να είμαι ταυτόχρονα και καλή καθηγήτρια, αλλά και διαχειριστής στο esoterica.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 19:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
iphigeneia:
Δύο πράγματα έχω να δηλώσω:

1.Κάτω τα χέρια από τους δασκάλους.
2.Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει.



Ειδικά για το τελευταίο θα συμφωνήσω.
Μια φίλη μου που τα τελευταία 3 χρόνια εργάζεται με απόσπαση σε μία τοπική δευτεροβάθμια διεύθυνση (τουτέστιν, κανονικότατο 8ωρο και διακοπές 20 εργάσιμες τον χρόνο, χωρίς 2 βδομάδες το Πάσχα και τα Χριστούγεννα) πήρε πριν από λίγες ημέρες μετάθεση για σχολείο της Αττικής.
Σε συζήτησή μας, προβληματιζόταν εάν θα αποφάσιζε να μείνει ακόμα ένα χρόνο στη δευτεροβάθμια που είναι πιο χαλαρά, ή να πάει σε σχολείο.
Το "χαλαρά" δε σημαίνει ότι στη δευτεροβάθμια κάθεται - αντιθέτως! Είναι πολύ εργατική, γι' αυτό άλλωστε και τη ζητούσανε κάθε χρόνο και έπαιρνε την απόσπαση.
Απλά, στο σχολείο μπορεί να εργάζεσαι πολύ λιγότερες ώρες, αλλά τις ώρες αυτές δεν μπορείς να είσαι καθόλου χαλαρός. Και δεν αντέχεις αυτού του είδους την εγρήγορση για πολλές περισσότερες ώρες. Όποιος το έχει κάνει για κάποια χρόνια, μπορεί να το καταλάβει. Εάν δεν έχει κάποιος την εμπειρία, είναι από μία άποψη δικαιολογημένο να μην το καταλαβαίνει και να εστιάζεται στο μειωμένο ωράριο. Αυτή όμως είναι μόνο μία πλευρά, που βλέπει το θέμα απ' έξω από τα πράγματα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iphigeneia
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 00:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iphigeneia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Amalia συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όλοι επικεντρώνονται στο ωράριο.Τι να πουν όσοι παρατάν οικογένεια και παιδιά για να δουλέψουν 2 και 3 χρόνια στους Φούρνους ή στους Δρακαίους της Σάμου, ξέροντας ότι θα περιπλανόνται για καμιά δεκαετία για να μπορέσουν να πανε στα σπίτια τους? Α ναι ξέχασα! Έχουν 2 μήνες το καλοκαίρι να τους αφιερώσουν. Ολόκληρους ε??Ούτε μια μέρα λιγότερη!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 08:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά οι καθηγητές/σιχάματα υπάρχουν παντού!!!
Αμαλία μου,ο ίδιος σιχαμένος καθηγητής όντως έβαζε τα χαρτομάντιλα στην τσέπη μετά αλλά σίγουρα δεν πήγαμε στο ίδιο σχολείο.1995-Αγία Παρασκευή.

quote:
Ήμουν το άγνωστο παιδί για μαθηματικούς, φυσικούς, χημικούς γιατί με έβλεπαν ελάχιστα...

Εμένα με έβλεπαν καθαρά για λόγους απουσιών.Κατα τ'άλλα,ήμουν σκεπάρνι σε αυτά!

quote:
Ήμουν το χειρότερο παιδί για τους καθηγητές θρησκευτικών γιατί ήμουν μονίμως στην αντίδραση κι έγραφα πάνω από 18 στα διαγωνίσματα.

Μια από τις πιο μελανές στιγμές στη σχολική σταδιοδρομία μου ήταν όταν στην Β'Λυκείου έγραψα στις προαγωγικές στα θρησκευτικά 4...Ο θεούσος καθηγητής εκδικήθηκε ολόκληρη την Β'Λυκείου επειδή υπήρχαν παααρα πολλά πνεύματα αντιλογίας κι έβαλε κάτι θέματα εντελώς κουλά...

quote:
1.Κάτω τα χέρια από τους δασκάλους.
2.Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει.

Αγαπητή Ιφιγένεια,δεν ήθελα να θίξω τους καθηγητές και τους δασκάλους στο σύνολό τους.Όπως λέμε τα κακά,λέμε και τα καλά.Πριν ανέφερα κάτι "ανθρωπάκια" που μόνο εκπαιδευτικό έργο δεν προσφέρανε.Μπορώ όμως να αναφέρω και υποδείγματα καθηγητών/δασκάλων.Δασκάλα υπόδειγμα στην 4η & 5η Δημοτικού (από την οποία έφαγα κι ένα βιβλίο στο κεφάλι),την οποία λάτρευε όλο το σχολείο.Δύο καθηγήτριες-φιλόλογους στο Γυμνάσιο,τσεκούρια στους βαθμούς,αλλά απίστευτες στη δουλειά τους(δεν κολώνανε να σου πούνε π.χ.για τον Αχιλλέα και τον Πάτροκλο.Δύο φιλόλογους στην Γ'Λυκείου,ο ένας Αρχαία και η άλλη Ιστορία Δέσμης,οι οποίοι αφήνανε το βιβλίο παραδίπλα και τολμούσαν-ναι-να αναλύσουν τα κείμενα παραπέρα από τις σημειώσεις και πολλές φορές,χωρίς καν να τις συμπεριλάβουν.Κάτι τέτοιοι άνθρωποι σε κάνουν και λατρεύεις ακόμα περισσότερο τα μαθήματά σου,σου ανοίγουν τα μάτια,σε κάνουν να διαβάζεις μέσα από τις λέξεις και να μην ησυχάζει το πνεύμα.Δεν είναι τυχαίο γεγονός οι βαθμοί που γράψανε στις πανελλήνιες οι μαθητές αυτών των καθηγητών σε σύγκριση με τους μαθητές των υπολοίπων...
Ίσως να μακρυγόρησα,αλλά ήθελα απλά να δείξω ότι όπως υπάρχουν κακοί εκπαιδευτικοί,υπάρχουν και διαμάντια...
Και φυσικά,όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέει,αυτό ισχύει για κάθε δουλειά...

quote:
Όλοι επικεντρώνονται στο ωράριο.Τι να πουν όσοι παρατάν οικογένεια και παιδιά για να δουλέψουν 2 και 3 χρόνια στους Φούρνους ή στους Δρακαίους της Σάμου, ξέροντας ότι θα περιπλανόνται για καμιά δεκαετία για να μπορέσουν να πανε στα σπίτια τους? Α ναι ξέχασα! Έχουν 2 μήνες το καλοκαίρι να τους αφιερώσουν. Ολόκληρους ε??Ούτε μια μέρα λιγότερη!!

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου,από την στιγμή που διαλέγεις να είσαι εκπαιδευτικός,αυτό σημαίνει ότι γνωρίζεις κι αποδέχεσαι το γεγονός ότι πρέπει για κάποιο χρονικό διάστημα να είσαι εκτός έδρας.Και ναι,σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα,οι εκπαιδευτικοί,όσον αφορά διακοπές,αργίες και ωράριο,είναι οι πιο ευνοημένοι...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 19:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero θα σε παρακαλέσω όταν σχολιάζεις κάτι που έχω γράψει, να βάζεις στην παράθεση και τα χαμογελάκια που το συνοδεύουν, ώστε να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Εάν κάνεις απλά καλοπροαίρετο χιούμορ (και δεν υπονοείς κάτι άλλο), εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω - και ούτε ξέρω εάν αυτό είναι εμφανές και στους άλλους που διαβάζουν το θέμα - οπότε στην περίπτωση αυτή σε παρακαλώ να μου το ξεκαθαρίσεις, όπως σου ξεκαθαρίζω κι εγώ ότι η απάντησή μου που σχολιάζεις δεν ήταν κυριολεκτική, όπως φαίνεται από τα χαμογελάκια που χρησιμοποίησα στο τέλος και που παρέλειψες να συμπεριλάβεις στο quote σου: " "

Επιμένω ιδιαίτερα σ' αυτό (στη δημιουργία εσφαλμένων εντυπώσεων) και συγκεκριμένα αναφέρομαι σε εσένα, διότι τουλάχιστον δύο φορές στο παρελθόν έχεις κάνει δύο αυθαίρετες αρνητικές δηλώσεις που αφορούν το esoterica. Στη μία εξ' αυτών, όταν παραθέσαμε τα στοιχεία που διέψευδαν τη δήλωσή σου και σε καλέσαμε να τοποθετηθείς σχετικά, εσύ εξαφανίστηκες!
δήλωση libero
απάντηση δική μου και κλήση για τοποθέτηση

Οπότε, για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις, καλό θα είναι να ξεκαθαρισεις τι εννοούσες (ή τυχόν υπονοούσες) αφενός ρωτώντας με, αλλά και τι εννοείς (ή υπονοείς) στην παραπάνω ανταπάντησή σου, σχετικά με το εάν μπορώ να είμαι ταυτόχρονα και καλή καθηγήτρια, αλλά και διαχειριστής στο esoterica.


amalia, πραγματικά δεν περίμενα αυτό το μήνυμα από σένα. Όπως δεν περίμενα πως θα κρατούσες αυτό:
quote:

δήλωση libero
απάντηση δική μου και κλήση για τοποθέτηση

τόσο καιρό μέσα σου.

quote:
amalia:libero θα σε παρακαλέσω όταν σχολιάζεις κάτι που έχω γράψει, να βάζεις στην παράθεση και τα χαμογελάκια που το συνοδεύουν, ώστε να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Εάν κάνεις απλά καλοπροαίρετο χιούμορ (και δεν υπονοείς κάτι άλλο), εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω - και ούτε ξέρω εάν αυτό είναι εμφανές και στους άλλους που διαβάζουν το θέμα - οπότε στην περίπτωση αυτή σε παρακαλώ να μου το ξεκαθαρίσεις, όπως σου ξεκαθαρίζω κι εγώ ότι η απάντησή μου που σχολιάζεις δεν ήταν κυριολεκτική, όπως φαίνεται από τα χαμογελάκια που χρησιμοποίησα στο τέλος και που παρέλειψες να συμπεριλάβεις στο quote σου: " "

Νόμιζα πως δεν είναι απαραίτητο να βάζω και τα χαμογελάκια στο quote (για να πω την αλήθεια βαριέμαι , αλλά και γιατί να μην αντιγράφονται μαζί με το κείμενο ). Αφού όμως σε ενοχλεί, αν τύχει από δω και πέρα, θα βάζω και τα χαμογελάκια. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί παρεξηγήθηκες; αφού τα έβαλα στο δικό μου μήνυμα, εκτός αν τα δικά μου χαμογελάκια δεν μετράνε. Απαιτείς από τον άλλον να καταλάβει πως το μήνυμα σου είναι χιουμοριστικό βάζοντας τα αντίστοιχα χαμογελάκια ενώ όταν τα βάζω εγώ, παρεξηγείσαι. Δηλαδή μόνο εσύ έχεις χιούμορ εδώ, ενώ οι υπόλοιποι είναι κακοπροαίρετοι;;;

quote:
amalia: Οπότε, για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις, καλό θα είναι να ξεκαθαρισεις τι εννοούσες (ή τυχόν υπονοούσες) αφενός ρωτώντας με, αλλά και τι εννοείς (ή υπονοείς) στην παραπάνω ανταπάντησή σου, σχετικά με το εάν μπορώ να είμαι ταυτόχρονα και καλή καθηγήτρια, αλλά και διαχειριστής στο esoterica.

Mε την παραπάνω απάντησή μου δεν υπονοούσα τίποτα, αλλά προσπάθησα να σου απαντήσω με παρόμοιο τρόπο που επέλεξες να χρησιμοποιήσεις κι εσύ.
Στο πρώτο μήνυμα, ρωτάω, έχω την απορία, για το πώς κάποιος μπορεί να κάνει δύο δουλειές ταυτόχρονα το ίδιο καλά. Εμένα μου φαίνεται δύσκολο. Τι είναι αυτό που σε ενόχλησε, δική μου γνώμη είναι αυτή, όπου βέβαια περίμενα να μου απαντήσεις πως δεν είσαι καλή διαχειρίστρια και όχι καθηγήτρια. (Αυτό υπονοούσα όπως έχω αυθαίρετα δηλώσει και παλαιότερα, στο φόρουμ).

quote:
amalia:Επιμένω ιδιαίτερα σ' αυτό (στη δημιουργία εσφαλμένων εντυπώσεων) και συγκεκριμένα αναφέρομαι σε εσένα, διότι τουλάχιστον δύο φορές στο παρελθόν έχεις κάνει δύο αυθαίρετες αρνητικές δηλώσεις που αφορούν το esoterica. Στη μία εξ' αυτών, όταν παραθέσαμε τα στοιχεία που διέψευδαν τη δήλωσή σου και σε καλέσαμε να τοποθετηθείς σχετικά, εσύ εξαφανίστηκες!
δήλωση libero
απάντηση δική μου και κλήση για τοποθέτηση

Αφού έβαλες στο προσκήνιο το θέμα αυτό, ας εξηγήσω τι εννοούσα…

Εξαφανίστηκα τότε, γιατί ίσχυε πάνω - κάτω αυτό που έχεις πει εδώ:

quote:
Όπως βλέπεις libero, δεν υπάρχει κάποια συνάφεια μεταξύ της δήλωσής σου και του θέματος στο οποίο αναφέρεται αυτή ([green]υπάρχει περίπτωση, για άλλους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τη γενική σου κριτική ικανότητα, απλώς να έχεις παρεξηγήσει ή να έχεις παρανοήσει τη συγκεκριμένη κατάσταση[green])

και αφού τότε δεν παρακολουθούσα την συζήτηση «ζωντανά», έκρινα πως δεν είχε νόημα να συνεχίσω, βλέποντας ταυτόχρονα το πόσο επέμενες για την ορθότητα της απόφασης σου, συζητώντας με τα άλλα μέλη. [Μάλλον είσαι θεόσταλτη γι’ αυτήν την θέση, και δεν έχεις ποτέ άδικο. Είναι ωραίο κάποιος να μην έχει ποτέ άδικο γιατί έτσι δεν τον βασανίζουν και οι τύψεις με αποτέλεσμα να απολαμβάνει την κάθε στιγμή της ζωής, γιατί η ζωή είναι μικρή.]

Πράγματι αυτό το σημείο:

quote:
Θεωρώ υπερβολικό να απενεργοποιείται ένα μέλος για «δήθεν» χυδαιολογία, όταν υπήρξε αυτό…

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=7402

γεμίζοντας 6 σελίδες χωρίς καμιά διαγραφή. Όταν βέβαια τελείωσε το μπινελίκι το θέμα έκλισε, αφού δεν είχε πια ενδιαφέρον για "κάποιους".


μάλλον δεν ήταν ξεκάθαρο. Δεν εννοούσα ότι δεν διαγράφηκαν τα μέλη καθόλου, αφού αυτό είναι ξεκάθαρο αλλά ότι δεν διαγράφτηκαν πιο νωρίς, κατά την διάρκεια των 6 σελίδων.

Με αυτό το μήνυμα ήθελα να τονίσω την διαφορά(και ταυτόχρονα την πιο άδικη αντιμετώπιση εις βάρος του gigeni) ανάμεσα στους χυδαίους και υβριστικούς χαρακτηρισμούς 6 σελίδων ή δυόμιση ημερών (δεν πρόσεξα τότε την χρονική διάρκεια των 2,5 ημερών αν και πάλι την θεωρώ σχετικά μεγάλη) χωρίς λογοκρισία από την μία και το μήνυμα του gigeni χωρίς τίποτα το μεμπτό να σβήνεται, από την άλλη. Αυτό είναι που με ενοχλεί, η λογοκρισία . Αφαιρώντας την δυνατότητα από τα υπόλοιπα μέλη να καταλάβουν, για ποιο λόγο διαγράφεται κάποιο μέλος, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί, (εδώ σε ενόχλησε που δεν βάζω φατσούλες στο quote - έλεος) ώστε να μην γίνονται τα ίδια λάθη (ιδίως από τα νέα μέλη) και να μην επικρατεί σύγχυση. Εκτός κι αν σας αρέσει να σβήνετε, να επεμβαίνετε και να διαγραμμίζετε τα λεγόμενα των μελών έτσι, για να έχετε και λόγο ύπαρξης. Απενεργοποιείτε ένα μέλος και διαγράφετε το μήνυμα του, σαν τον δολοφόνο που προσπαθεί να κρύψει τα ενοχοποιητικά στοιχεία μετά το έγκλημα. Ίσως δεν μας θεωρείται ικανούς να σε κρίνουμε = σχολιάσουμε, αλλά κατά κάποιο τρόπο ήμαστε ικανοί να κρίνουμε τους πολιτικούς, να έχουμε οικογένειες να διοικούμε εταιρίες κ.α. Αν λοιπόν θεωρείς πάντα δίκαιες τις αποφάσεις σου, γιατί τις κρύβεις; Θεωρείς καθυστερημένα τα μέλη του ESOTERICA;

Γιατί με ενόχλησε; Γιατί απλούστατα μπορεί να βρεθώ κι εγώ στο μέλλον στην θέση του gigeni και στα καλά καθούμενα να λογοκριθώ.
Τι σχέση είχαν λοιπόν οι τις ύβρεις στο κλειδωμένο topic με τις ορμόνες του gigeni, που είχε σκοπό να σατιρίσει την υποκειμενική σου κρίση? Δεν σε θεωρώ λοιπόν καλή διαχειρίστρια, amalia ή όπως έλεγες εσύ, δεν θεωρώ καλές, τις συγκεκριμένες σου ενέργειες. Αλλά ως γνωστόν, ο άνθρωπος από τις πράξεις του κρίνεται.

ΥΓ.1 Αν κρίνεις αυθαίρετα τα σχόλια μου γιατί δεν τα «κατεδαφίζεις» όπως πολύ εύκολα και χωρίς ενδοιασμούς, συνηθίζεις να πράττεις.

ΥΓ.2 Το χρώμα, το χρησιμοποιώ για δείξω που αναφέρομαι συγκεκριμένα, ώστε να είναι ποιο κατανοητό στον αναγνώστη. Κάτι σαν quote μες’ στο quote.
Συγκεκριμένα το κόκκινο, επειδή είναι έντονο, ξεχωρίζει εύκολα και έχει μόνο τρία γράμματα "red" και όχι για τον λόγο που χρησιμοποιείς εσύ κατά την διαγράμμιση δείχνοντας την δυσαρέσκεια σου. Είναι απλά ένα χρώμα χωρίς κανένα υπονοούμενο.

μμμμμμ..... αυτά


Edited by - libero on 29/05/2007 19:34:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 21:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε OANNHSEA, έγραψες :

quote:
Μωρέ ας έβρισκα δουλειά για να φύγω από την κολοαθήνα...

Δεν ξέρεις πόσο μεγάλη αλήθεια είπες. Ψάξε όσο μπορείς, ακόμα και αν πληρώνεις τρελά για κοίκια ή οτιδήποτε. Θα ζήσεις και με τα λίγα, αλλά θα ζήσεις, δε θα φυτοζωείς, ούτε θα επιβιώνεις.
Όσο για τους δασκάλους (και ειδικά τους καθηγητές της δευτεροβάθμιας), η προσωπική μου άποψη (ως δημοσίου υπαλλήλου) είναι ότι ασκούν ασφαλώς πολύ σημαντικό και δύσκολο λειτούργημα, αλλά τα οφέλη (τόσο οικονομικά, όσο και εργασιακά) είναι πολλά. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες δυσχέρειες, ειδικά σε σχέση με την αυξανόμενη παιδική βία και εγκληματικότητα ή με την έκρηξη στον αριθμό των μεταναστών μαθητών, που θα πρέπει να συνυπολογιστούν. Στην επαρχία βέβαια είναι πολύ διαφορετικά, ειδικά σε περιοχές με σχετικά μικρό πληθυσμό (όπως εδώ, στο Αργοστόλι)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 22:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου,από την στιγμή που διαλέγεις να είσαι εκπαιδευτικός,αυτό σημαίνει ότι γνωρίζεις κι αποδέχεσαι το γεγονός ότι πρέπει για κάποιο χρονικό διάστημα να είσαι εκτός έδρας.Και ναι,σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα,οι εκπαιδευτικοί,όσον αφορά διακοπές,αργίες και ωράριο,είναι οι πιο ευνοημένοι...


Ax μαράκι δυστυχώς τα πράγματα πριν διοριστείς δεν τα ξέρεις καλά, τα μαθαίνεις αφού μπεις και μετά.

Υπάρχουν αμετάθετες ειδικότητες που μόνο αμα πάρει σύνταξη κάποιος υπάρχει περίπτωση να πας στη συγκεκριμένη πόλη.

Εκτός αυτού τα κενά στην δική μου ειδικότητα είναι μόνο σε παραμεθόριες περιοχές οπότε και τα μόρια να συγκεντρώσεις αν δεν υπάρχει κενό δεν έχουν που να σε βάλουν.

Υπάρχουν εκπαιδευτικοί παντρεμένοι με παιδιά που για 15 χρόνια είναι μακριά από την οικογένεια και δεν καταφέρνουν να πάνε με αποτέλεσμα να πληρώνουν και να συντηρούν δύο σπίτια.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 21:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
libero
καταρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες στην ερώτησή μου, σχετικά με το τι υπονοούσες στην αρχική απορία σου.
Ήσουν σαφής...

Αφήνοντας για την ώρα τις περισσότερες λεπτομέρειες του μηνύματός σου ασχολίαστες (μιας και το θέμα της παρούσας συζήτησης είναι άλλο) θα σου προτείνω μόνο, εάν και εφόσον η διάθεσή σου να κάνεις κριτική είναι πραγματικά καλοπροαίρετη, να εξασκήσεις το κριτήριό σου, ώστε αυτά που γράφεις να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και να μην αποτελούν καταφανή διαστρέβλωση της αλήθειας:
όπως π.χ. η δήλωσή σου ότι "διαγράψαμε το μήνυμα του gigeni, σαν το δολοφόνο που προσπαθεί να κρύψει τα ενοχοποιητικά στοιχεία μετά το έγκλημα", τη στιγμή που το μήνυμα υπάρχει σε κοινή θέα (πλην όμως διαγραμμισμένο), όπως και πάμπολλα άλλα στοιχεία που αφορούν την ιστορία των forums. Στοιχεία, που καλό θα είναι να λαμβάνει κανείς υπόψην του, όταν εκφέρει κρίσεις σαν τη δική σου και να μην ερμηνεύει την άγνοια ή την παράλειψή του σε δική μας ευθύνη, παράλειψη, ανικανότητα, έλλειψη κριτηρίου δικαιοσύνης κ.λπ. ή ακόμα να μας προσάπτει ότι θεωρούμε (ή ότι θεωρώ) "τα μέλη... καθυστερημένα"!

Όσον αφορά το - εντυπωσιακό κατ' εσέ - να είναι κανείς και διαχειριστής σε ένα forum όπως το esoterica και ταυτόχρονα καλός καθηγητής, δεν μπορώ να βρω κάποιον ουσιαστικό ή απλά πρακτικό λόγο για να μην είναι.

Από πρακτικής απόψεως, το να εργάζεται κανείς με ένα ωράριο όπως αυτό του δασκάλου ή του καθηγητή, του δίνει κάποιο μεγαλύτερο περιθώριο χρόνου, ώστε να μπορεί να τον αφιερώσει στα πράγματα που έχει να κάνει, στην επιλογή του να βοηθάει σε μία προσπάθεια όπως το esoterica. Αν είναι στην επαρχία και μακριά από το σπίτι του βέβαια (όπως είναι η gretel και όπως ήμουν εγώ πριν από κάποια χρόνια) τα πράγματα είναι δυσκολότερα, αλλά πολλά μπορεί να καταφέρει ο άνθρωπος εάν έχει θέληση και αγάπη γι' αυτό που κάνει και πιστεύει στο όραμα στο οποίο συμμετέχει. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι - συνεργάτες του esoterica, που βοηθούν χωρίς να έχουν αναγκαστικά αυτήν την "πολυτέλεια" χρόνου.

Κι ο χρόνος μέχρις ενός σημείου είναι μία σχετική έννοια, που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ψυχολογία μας. Εάν η ψυχολογία μας είναι θετική σε αυτό που κάνουμε, κουραζόμαστε λιγότερο. Επίσης, εάν ασκούμε τον εαυτό μας στο να γίνουμε περισσότερο υπεύθυνοι και δημιουργικοί, προσπαθούμε συγχρόνως να ελέγξουμε το χρόνο μας και να μη μας ελέγχει αυτός.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να δηλώσω, ότι εμένα με έχει βοηθήσει πολύ η ενασχόλησή μου με το esoterica σ' αυτό: κάνω πολλά περισσότερα πράγματα από αυτά που πίστευα παλιότερα ότι έχω το χρόνο να κάνω και αυτό δε με κουράζει, αντιθέτως με γεμίζει και μου δίνει δύναμη και για τις άλλες ασχολίες μου, όπως τη δουλειά μου. Ισχύει και το αντίθετο, όσον αφορά την εργασία μου ως εκπαιδευτικός: Το να έρχεσαι σε επαφή με παιδιά και εφήβους, μπορεί μεν να είναι κουραστικό, να μην είναι μια χαλαρή δουλειά, να πρέπει να βρίσκεσαι συνέχεια σε εγρήγορση, αλλά σου χαρίζει βιώματα, συναισθήματα, συνειδητοποιήσεις, που γεμίζουν τις μπαταρίες σου


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 19:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia...
quote:
libero
καταρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες στην ερώτησή μου, σχετικά με το τι υπονοούσες στην αρχική απορία σου.
Ήσουν σαφής...

Επιτέλους

quote:
(μιας και το θέμα της παρούσας συζήτησης είναι άλλο)

Βέβαια, αφού κλείδωσες το σχετικό τόπικ.

quote:
θα σου προτείνω μόνο, εάν και εφόσον η διάθεσή σου να κάνεις κριτική είναι πραγματικά καλοπροαίρετη, να εξασκήσεις το κριτήριό σου, ώστε αυτά που γράφεις να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και να μην αποτελούν καταφανή διαστρέβλωση της αλήθειας:
όπως π.χ. η δήλωσή σου ότι "διαγράψαμε το μήνυμα του gigeni, σαν το δολοφόνο που προσπαθεί να κρύψει τα ενοχοποιητικά στοιχεία μετά το έγκλημα", τη στιγμή που το μήνυμα υπάρχει σε κοινή θέα (πλην όμως διαγραμμισμένο), όπως και πάμπολλα άλλα στοιχεία που αφορούν την ιστορία των forums. Στοιχεία, που καλό θα είναι να λαμβάνει κανείς υπόψην του, όταν εκφέρει κρίσεις σαν τη δική σου και να μην ερμηνεύει την άγνοια ή την παράλειψή του σε δική μας ευθύνη, παράλειψη, ανικανότητα, έλλειψη κριτηρίου δικαιοσύνης κ.λπ. ή ακόμα να μας προσάπτει ότι θεωρούμε (ή ότι θεωρώ) "τα μέλη... καθυστερημένα"!


Πράγματι Αμαλία, ζητώ συγνώμη.

Την αλήθεια δεν μπορώ να την διαστρεβλώσω και ούτε έχω τέτοιο σκοπό. Φταίει η ασθενής μνήμη μου στην συγκεκριμένη περίπτωση, αυτό όμως, δεν αλλάζει την αυταρχική στάση που κρατάς γενικά.

Θα μπορούσα βέβαια, να κολλύσω εδώ:

quote:
όπως π.χ. η δήλωσή σου ότι "διαγράψαμε το μήνυμα του gigeni, σαν το δολοφόνο που προσπαθεί να κρύψει τα ενοχοποιητικά στοιχεία μετά το έγκλημα",
και να πω πως παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου, αφού το gigeni το πρόσθεσες εσύ, και ότι εγώ μιλούσα γενικά, εδώ:
quote:
Εκτός κι αν σας αρέσει να σβήνετε, να επεμβαίνετε και να διαγραμμίζετε τα λεγόμενα των μελών έτσι, για να έχετε και λόγο ύπαρξης. Απενεργοποιείτε ένα μέλος και διαγράφετε το μήνυμα του, σαν τον δολοφόνο που προσπαθεί να κρύψει τα ενοχοποιητικά στοιχεία μετά το έγκλημα. Ίσως δεν μας θεωρείται ικανούς να σε κρίνουμε = σχολιάσουμε, αλλά κατά κάποιο τρόπο ήμαστε ικανοί να κρίνουμε τους πολιτικούς, να έχουμε οικογένειες να διοικούμε εταιρίες κ.α. Αν λοιπόν θεωρείς πάντα δίκαιες τις αποφάσεις σου, γιατί τις κρύβεις; Θεωρείς καθυστερημένα τα μέλη του ESOTERICA;

Πράγματι όμως, όταν το έγραφα εννοούσα την περίπτωση του gigeni, αγνοώντας την πραγματικότητα λόγω λήθης. Ελπίζω να μην επαναληφθεί.

quote:
Στοιχεία, που καλό θα είναι να λαμβάνει κανείς υπόψην του, όταν εκφέρει κρίσεις σαν τη δική σου και να μην ερμηνεύει την άγνοια ή την παράλειψή του σε δική μας ευθύνη, παράλειψη, ανικανότητα, έλλειψη κριτηρίου δικαιοσύνης κ.λπ. ή ακόμα να μας προσάπτει ότι θεωρούμε (ή ότι θεωρώ) "τα μέλη... καθυστερημένα"!

Χμμμ... δεν θα ‘λεγα ότι είσαι και ο Άρειος Πάγος
quote:
Όσον αφορά το - εντυπωσιακό κατ' εσέ - να είναι κανείς και διαχειριστής σε ένα forum όπως το esoterica και ταυτόχρονα καλός καθηγητής, δεν μπορώ να βρω κάποιον ουσιαστικό ή απλά πρακτικό λόγο για να μην είναι.

Από πρακτικής απόψεως, το να εργάζεται κανείς με ένα ωράριο όπως αυτό του δασκάλου ή του καθηγητή, του δίνει κάποιο μεγαλύτερο περιθώριο χρόνου, ώστε να μπορεί να τον αφιερώσει στα πράγματα που έχει να κάνει, στην επιλογή του να βοηθάει σε μία προσπάθεια όπως το esoterica. Αν είναι στην επαρχία και μακριά από το σπίτι του βέβαια (όπως είναι η gretel και όπως ήμουν εγώ πριν από κάποια χρόνια) τα πράγματα είναι δυσκολότερα, αλλά πολλά μπορεί να καταφέρει ο άνθρωπος εάν έχει θέληση και αγάπη γι' αυτό που κάνει και πιστεύει στο όραμα στο οποίο συμμετέχει. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι - συνεργάτες του esoterica, που βοηθούν χωρίς να έχουν αναγκαστικά αυτήν την "πολυτέλεια" χρόνου.

Κι ο χρόνος μέχρις ενός σημείου είναι μία σχετική έννοια, που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ψυχολογία μας. Εάν η ψυχολογία μας είναι θετική σε αυτό που κάνουμε, κουραζόμαστε λιγότερο. Επίσης, εάν ασκούμε τον εαυτό μας στο να γίνουμε περισσότερο υπεύθυνοι και δημιουργικοί, προσπαθούμε συγχρόνως να ελέγξουμε το χρόνο μας και να μη μας ελέγχει αυτός.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να δηλώσω, ότι εμένα με έχει βοηθήσει πολύ η ενασχόλησή μου με το esoterica σ' αυτό: κάνω πολλά περισσότερα πράγματα από αυτά που πίστευα παλιότερα ότι έχω το χρόνο να κάνω και αυτό δε με κουράζει, αντιθέτως με γεμίζει και μου δίνει δύναμη και για τις άλλες ασχολίες μου, όπως τη δουλειά μου. Ισχύει και το αντίθετο, όσον αφορά την εργασία μου ως εκπαιδευτικός: Το να έρχεσαι σε επαφή με παιδιά και εφήβους, μπορεί μεν να είναι κουραστικό, να μην είναι μια χαλαρή δουλειά, να πρέπει να βρίσκεσαι συνέχεια σε εγρήγορση, αλλά σου χαρίζει βιώματα, συναισθήματα, συνειδητοποιήσεις, που γεμίζουν τις μπαταρίες σου


Εεε, δεν είναι και το πιο συνηθισμένο πράγμα στον κόσμο. Πως εξηγείται ή ύπαρξη κακών καθηγητών; Δεν σου έχει τύχει, να έχεις κρίνει κάποιο μέλος, άδικα εδώ στο φόρουμ εξαιτίας της πιθανής κούρασης, κακής διάθεσης ή δυσάρεστου γεγονότος που τυχών σου προκάλεσε η δουλεία σου στο σχολείο ή το αντίστροφο;
Διαφορετικά όλοι οι καλοί καθηγητές που είχα στο σχολείο μάλλον θα ήταν και διαχειριστές σε κάποιο φόρουμ, δεν εξηγείται αλλιώς

Εξαρτάται βέβαια και από το τι εννοούμε, όταν λέμε καλός καθηγητής. Γιατί και αυτό σαν τον χρόνο είναι σχετικό.

Καλούς καθηγητές θεωρώ εγώ, εκείνους που δίνουν σημασία στους χειρότερους μαθητές της τάξης και δεν κάνουν το μάθημα μόνο για τα «φυτά». Αυτοί που μπορούν να κινήσουν το ενδιαφέρον των αδύναμων μαθητών. Αυτοί που έχουν την διάθεση να λύσουν όλες τις απορίες των μαθητών και όταν δεν μπορούν, να έχουν το θάρρος και την ειλικρίνεια να δηλώσουν την άγνοια τους ώστε ή να την λύσουν σε κάποιο επόμενο μάθημα (ψάχνοντας και διαβάζοντας και στο σπίτι) ή να προτρέπουν τον μαθητή να διαβάσει συγκεκριμένα βιβλία για να λύσει τις απορίες του και όχι να προσπαθούν με διάφορα τερτίπια τύπου "αυτό είναι εκτός ύλης", "τι ψάχνεις τώρα" να ξεφύγουν ή να απαντάνε με γενικόλογα με αποτέλεσμα να αποπροσανατολίσουν τον μαθητή (προσβάλλοντας την νοημοσύνη του ταυτόχρονα) για να μην πληγώσουν τον εγωισμό τους.
Επειδή, όπως πολύ σωστά τόνισες, είναι δουλεία=λειτούργημα ελπίζω να μην είναι μόνο παχιά λόγια σαν δικαιολογία για τις λίγες ώρες που δουλεύετε.

Ίσως η υπερβολική χαλαρότητα (τον 3 μηνών) και γενικά του χαλαρό ωράριο, κάνει του καθηγητές του δημοσίου μίζερους, με χαμηλή απόδοση στη δουλεία τους.

quote:
Αφήνοντας για την ώρα τις περισσότερες λεπτομέρειες του μηνύματός σου ασχολίαστες

Τι? υπάρχουν κι άλλα παραπτώματα . Θα ήθελα πολύ να τα μάθω, αν ευκαιρήσεις ποτέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 21:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________________________
Το μήνυμα αυτό μεταφέρθηκε στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
εφόσον αποτελεί παραπλανητική και εκτός θέματος παρέμβαση με επιλεκτική
παράθεση στοιχείων, χωρίς την παραπομπή στο αναφερόμενο μήνυμα, ώστε να
διαμορφώσει ελεύθερα ο αναγνώστης αντικειμενική άποψη επί του θέματος.

Κυρίως δε, εκμετάλευση ενός ευαίσθητου και συναισθηματικά φορτισμένου
κοινωνικού θέματος με σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων, κλίματος και εικόνας.

1/6/2007
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 02:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
______________________________________________
Το μήνυμα αυτό μεταφέρθηκε στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
Είναι πιστεύουμε σαφές και από τη μεταφορά του μηνύματος στο
οποίο αναφέρεται, ότι δεν θεωρούμε πως υπάρχει λόγος για τη
συνέχιση αυτής της κατάστασης.
Όπως προαναφέρθηκε, δεν μπορεί ένα ευαίσθητο και δυσάρεστο
κοινωνικό γεγονός, να χρησιμοποιηθεί σε σχέση με οποιοεσδήποτε
παλαιότερες - ή υπάρχουσες - αντιπαραθέσεις στα forums.

Επίσης, κάνουμε σαφές, ότι αυτό που αντιλαμβανόμαστε από το
μεταφερθέν μήνυμα του gentleman, είναι ότι αναφέρεται και αναφερόταν
σε καταστροφικές συμπεριφορές, πολύ συγκεκριμένων ανθρώπων.
Σαφώς όχι, στο σύνολο των ανθρώπων που ασχολούνται με τη
σπηλαιολογία και ούτε βέβαια, στο σύνολο των μελών οποιουδήποτε
συλλόγου.

1/6/2007
______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 14:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
01/06/2007

__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 18:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_________________________
μεταφορά του μηνύματος στο
Προσωρινό θέμα συζήτησης

5/6/2007
_________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 03:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_________________________
μεταφορά του μηνύματος στο
Προσωρινό θέμα συζήτησης

5/6/2007
_________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 03:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
________________________
μεταφορά του μηνύματος στο
Προσωρινό θέμα συζήτησης

5/6/2007
_________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 04:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωρινή απενεργοποίηση θέματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 00:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό επανενεργοποιείται.

Τα 3 τελευταία μηνύματα που αφορούν την παράλληλη συζήτηση που αναπτύχθηκε μετά από τη μεταφορά των τριών αρχικών μηνυμάτων του jonniebegood και του gentleman στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ, μεταφέρθηκαν στο Προσωρινό θέμα συζήτησης που θα παραμείνει ενεργό για λίγες ημέρες.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 12:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
libero
το σχετικό τόπικ απενεργοποιήθηκε, μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε που είχες γράψει το μήνυμά σου. Εάν ήθελες, θα μπορούσες να απαντήσεις τότε.
Επίσης, δεν κάνω καμιά παρερμηνεία των γραφόμενών σου. Στο απόσπασμα που παράθεσες, παρέλειψες το πρώτο τμήμα του, στο οποίο αναφέρεις σαφώς ότι σβήσαμε το μήνυμα του gigenis.
Συγκεκριμένα έγραψες (το παραθέτω χωρίς τα emoticons με δική μου υπογράμμιση και τονισμό):
quote:
Με αυτό το μήνυμα ήθελα να τονίσω την διαφορά(και ταυτόχρονα την πιο άδικη αντιμετώπιση εις βάρος του gigeni) ανάμεσα στους χυδαίους και υβριστικούς χαρακτηρισμούς 6 σελίδων ή δυόμιση ημερών (δεν πρόσεξα τότε την χρονική διάρκεια των 2,5 ημερών αν και πάλι την θεωρώ σχετικά μεγάλη) χωρίς λογοκρισία από την μία και το μήνυμα του gigeni χωρίς τίποτα το μεμπτό να σβήνεται, από την άλλη. Αυτό είναι που με ενοχλεί, η λογοκρισία . Αφαιρώντας την δυνατότητα από τα υπόλοιπα μέλη να καταλάβουν, για ποιο λόγο διαγράφεται κάποιο μέλος, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί, (εδώ σε ενόχλησε που δεν βάζω φατσούλες στο quote - έλεος) ώστε να μην γίνονται τα ίδια λάθη (ιδίως από τα νέα μέλη) και να μην επικρατεί σύγχυση.

Το ζήτημα δεν είναι εάν διαστρεβλώνεις τα πράγματα, αλλά γιατί το κάνεις.
Θα δείξει libero...
Είτε εάν το κάνεις από απλή απροσεξία και έλλειψη κατανόησης για τη σημαντικότητα του να στοιχειοθετείς τις κρίσεις σου με αληθή στοιχεία,
είτε εάν το κάνεις για άλλους λόγους.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 12:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia:
Όσον αφορά το - εντυπωσιακό κατ' εσέ - να είναι κανείς και διαχειριστής σε ένα forum όπως το esoterica και ταυτόχρονα καλός καθηγητής, δεν μπορώ να βρω κάποιον ουσιαστικό ή απλά πρακτικό λόγο για να μην είναι.
...

libero:
Εεε, δεν είναι και το πιο συνηθισμένο πράγμα στον κόσμο. Πως εξηγείται ή ύπαρξη κακών καθηγητών; Δεν σου έχει τύχει, να έχεις κρίνει κάποιο μέλος, άδικα εδώ στο φόρουμ εξαιτίας της πιθανής κούρασης, κακής διάθεσης ή δυσάρεστου γεγονότος που τυχών σου προκάλεσε η δουλεία σου στο σχολείο ή το αντίστροφο;
Διαφορετικά όλοι οι καλοί καθηγητές που είχα στο σχολείο μάλλον θα ήταν και διαχειριστές σε κάποιο φόρουμ, δεν εξηγείται αλλιώς



Πάντως η ύπαρξη κακών καθηγητών, δεν εξηγείται από την υπόθεση, ότι για να είναι κακοί καθηγητές, θα είναι διαχειριστές σε κάποιο forum!

Κατά ανάλογο τρόπο, ακόμα και εάν κάποιος δεν εργαζόταν καν, θα μπορούσε και πάλι να μεταφέρει την κακή του διάθεση στο έργο του συντονισμού. Δε σημαίνει ότι επειδή κάποιος είναι καθηγητής, υπάληλος, ή οτιδήποτε άλλο, θα κάνει ότι του κατέβει και θα βγάζει τα απωθημένα του στους άλλους ανθρώπους. Μπορείς πάντα να επιλέξεις να μην το κάνεις και αυτό σίγουρα αποτελεί προϋπόθεση για να αναλάβει κανείς έναν τέτοιο ρόλο.

Όσον αφορά τη διαχείρηση των συζητήσεων (που δεν είναι φυσικά η μόνη δράση μας στο esoterica) δεν υπακούει σε ατομικές - δικές μας - σκοπιμότητες, αλλά στοχεύει στο να παρέχει υπηρεσία στο σύνολο των ανθρώπων που διαβάζουν ή συμμετέχουν στις συζητήσεις. Και οι επεμβάσεις και παρεμβάσεις δε γίνονται εν θερμώ. Δεν κουβαλάμε τις προσωπικές και άσχετες με το esoterica διακυμάνσεις του συναισθήματός μας μέσα στα forums. Με άλλα λόγια, ποτέ δεν δρούμε εν βρασμώ ψυχής και οι δράσεις μας είναι το αποτέλεσμα της ομαδικής συνεργασίας της Ομάδας Υπευθύνων του Esoterica.

Οπότε, δεν ισχύουν ισχυρισμοί του τύπου "η amalia με απενεργοποίησε", "ο Dying_Incubus έκανε επέμβαση στο μήνυμά μου", ο τάδε με συμπαθεί, ο τάδε με αντιπαθεί, κ.λπ. Η διαχείριση των συζητήσεων είναι πέρα από προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες. Ίσως γι' αυτό το λόγο να είναι τόσο δύσκολη... Διότι δεν είναι εύκολο να υπερβαίνεις τον εαυτό σου, να αγνοείς την επιθυμία σου να φαίνεσαι καλός και να είσαι αγαπητός από όλους, για να κάνεις το σωστό. Αλλά για να μάθεις να αγαπάς τους άλλους πραγματικά, πρέπει πρώτα να εγκαταλήψεις κάθε προσωπική επιθυμία που σε κάνει να θες οι άλλοι να σε συμπαθήσουν, να σε αγαπήσουν, να σε λατρέψουν, να σε θαυμάσουν, να σου πουν πόσο καλός είσαι. Μπορεί να το κάνουν, αλλά η επιθυμία αυτή δε θα πρέπει να είναι το κίνητρό σου, γιατί είναι ιδιοτελής.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 14:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero:
Καλούς καθηγητές θεωρώ εγώ, εκείνους που δίνουν σημασία στους χειρότερους μαθητές της τάξης και δεν κάνουν το μάθημα μόνο για τα «φυτά». Αυτοί που μπορούν να κινήσουν το ενδιαφέρον των αδύναμων μαθητών. Αυτοί που έχουν την διάθεση να λύσουν όλες τις απορίες των μαθητών και όταν δεν μπορούν, να έχουν το θάρρος και την ειλικρίνεια να δηλώσουν την άγνοια τους ώστε ή να την λύσουν σε κάποιο επόμενο μάθημα (ψάχνοντας και διαβάζοντας και στο σπίτι) ή να προτρέπουν τον μαθητή να διαβάσει συγκεκριμένα βιβλία για να λύσει τις απορίες του και όχι να προσπαθούν με διάφορα τερτίπια τύπου "αυτό είναι εκτός ύλης", "τι ψάχνεις τώρα" να ξεφύγουν ή να απαντάνε με γενικόλογα με αποτέλεσμα να αποπροσανατολίσουν τον μαθητή (προσβάλλοντας την νοημοσύνη του ταυτόχρονα) για να μην πληγώσουν τον εγωισμό τους.

Συμφωνώ στην περιγραφή που δίνεις για τον καλό καθηγητή.
Φυσικά, στην εκπαίδευση υπάρχουν από όλα τα είδη. Και το είδος που περιγράφεις, αλλά και το άλλο το είδος, που κάνει μάθημα μόνο για τον εαυτό του, για να καταλάβει ο ίδιος/ια ή και κάποια λίγα "φυτά", ή και το είδος αυτών που δεν κάνουν καν μάθημα.

Θα δώσω ένα παράδειγμα.
Χθες έδιναν στο σχολείο τα παιδιά (η δευτέρα Λυκείου) Χημεία. Οι ερωτήσεις ήταν πολύ απλές, του τύπου "τι είναι τα διαλύματα", "τι είναι το φαινόμενο θερμοκηπίου", "πως σχηματίζεται το πετρέλαιο", κ.λπ.
Μόλις πέρασε το χρονικό διάστημα που πρέπει να περιμένουν οι μαθητές για να αποχωρήσουν, το 90% των μαθητών έφυγε τρέχοντας!
Λες και είχαν ρίξει βόμβα στην αίθουσα
Το ίδιο συνέβη και την προηγούμενη βδομάδα, όταν έδιναν φυσική - με τον ίδιο καθηγητή... Τα θέματα ήταν γελοία σε ευκολία, αλλά οι μαθητές τα έβλεπαν σα να ήταν κινέζικα.
Το περίεργο με την ιστορία αυτή είναι το εξής: Εγώ κάνω ένα μάθημα, που έχει μέσα πολλά στοιχεία φυσικής και λίγα χημείας. Κυρίως μηχανική και ηλεκτρισμό από τη φυσική. Τα παιδιά αυτά, απάντησαν σε πολύ δύσκολες ερωτήσεις που τους είχα βάλει στην τελική εξέταση. Ερωτήσεις, με μεγαλύτερες απαιτήσεις στην κατανόηση, στην σκέψη και στην απομνημόνευση, από τις ερωτήσεις που τους είχαν τεθεί στα παραπάνω μαθήματα. Πήραν οι περισσότεροι πολύ καλούς βαθμούς. Εγώ έχω βέβαια και μια μούρλα με τη φυσικο-χημεία και δε θέλω να φύγουν τα παιδιά από το σχολείο, χωρίς να ξέρουν βασικότατα πράγματα και χωρίς να αντιμετωπίζουν τη φυσική ως "μπαμπούλα".
Με εκνευρίζουν λοιπόν τέτοιοι καθηγητές. Γιατί δεν είναι απλώς ότι πληρώνονται τσάμπα, αλλά επίσης στερούν από τους μαθητές την ευκαιρία να αποκτήσουν βάσεις και κατανόηση και τα μετατρέπουν - ας μου συγχωρεθεί η έκφραση - σε "στουρνάρια", που τους ρωτάς τι είναι η βαρύτητα και σε κοιτούν λες και τους ρωτάς για τον κβαντικό εναγκαλισμό, ή για την φυσική μάυρων οπών. Απλά πράγματα χρειάζεται να ξέρουν και να κατανοούν και δεν έχουν οι εκπαιδευτικοί το δικαίωμα να τους στερούν αυτήν την κατανόηση.

quote:
Ίσως η υπερβολική χαλαρότητα (τον 3 μηνών) και γενικά του χαλαρό ωράριο, κάνει του καθηγητές του δημοσίου μίζερους, με χαμηλή απόδοση στη δουλεία τους.

Για ανέπτυξε παραπάνω το σκεπτικό σου.
Πως το συμπεραίνεις αυτό;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 17:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia...
quote:
libero
το σχετικό τόπικ απενεργοποιήθηκε, μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε που είχες γράψει το μήνυμά σου. Εάν ήθελες, θα μπορούσες να απαντήσεις τότε.

Νομίζω πως είπα γιατί δεν το έκανα, εδώ:
quote:
libero:
έκρινα πως δεν είχε νόημα να συνεχίσω, βλέποντας ταυτόχρονα το πόσο επέμενες για την ορθότητα της απόφασης σου, συζητώντας με τα άλλα μέλη

από τα οποία απ’ ότι θυμάμαι, πολλά θεωρούσαν υπερβολική την αντίδραση σου.
quote:
Το ζήτημα δεν είναι εάν διαστρεβλώνεις τα πράγματα, αλλά γιατί το κάνεις.
Θα δείξει libero...
Είτε εάν το κάνεις από απλή απροσεξία και έλλειψη κατανόησης για τη σημαντικότητα του να στοιχειοθετείς τις κρίσεις σου με αληθή στοιχεία,
είτε εάν το κάνεις για άλλους λόγους.


OK amalia
quote:
Χθες έδιναν στο σχολείο τα παιδιά (η δευτέρα Λυκείου) Χημεία. Οι ερωτήσεις ήταν πολύ απλές, του τύπου "τι είναι τα διαλύματα", "τι είναι το φαινόμενο θερμοκηπίου", "πως σχηματίζεται το πετρέλαιο", κ.λπ.
Μόλις πέρασε το χρονικό διάστημα που πρέπει να περιμένουν οι μαθητές για να αποχωρήσουν, το 90% των μαθητών έφυγε τρέχοντας!
Λες και είχαν ρίξει βόμβα στην αίθουσα
Το ίδιο συνέβη και την προηγούμενη βδομάδα, όταν έδιναν φυσική - με τον ίδιο καθηγητή... Τα θέματα ήταν γελοία σε ευκολία, αλλά οι μαθητές τα έβλεπαν σα να ήταν κινέζικα.
Το περίεργο με την ιστορία αυτή είναι το εξής: Εγώ κάνω ένα μάθημα, που έχει μέσα πολλά στοιχεία φυσικής και λίγα χημείας. Κυρίως μηχανική και ηλεκτρισμό από τη φυσική. Τα παιδιά αυτά, απάντησαν σε πολύ δύσκολες ερωτήσεις που τους είχα βάλει στην τελική εξέταση. Ερωτήσεις, με μεγαλύτερες απαιτήσεις στην κατανόηση, στην σκέψη και στην απομνημόνευση, από τις ερωτήσεις που τους είχαν τεθεί στα παραπάνω μαθήματα. Πήραν οι περισσότεροι πολύ καλούς βαθμούς. Εγώ έχω βέβαια και μια μούρλα με τη φυσικο-χημεία και δε θέλω να φύγουν τα παιδιά από το σχολείο, χωρίς να ξέρουν βασικότατα πράγματα και χωρίς να αντιμετωπίζουν τη φυσική ως "μπαμπούλα".
Με εκνευρίζουν λοιπόν τέτοιοι καθηγητές. Γιατί δεν είναι απλώς ότι πληρώνονται τσάμπα, αλλά επίσης στερούν από τους μαθητές την ευκαιρία να αποκτήσουν βάσεις και κατανόηση και τα μετατρέπουν - ας μου συγχωρεθεί η έκφραση - σε "στουρνάρια", που τους ρωτάς τι είναι η βαρύτητα και σε κοιτούν λες και τους ρωτάς για τον κβαντικό εναγκαλισμό, ή για την φυσική μάυρων οπών. Απλά πράγματα χρειάζεται να ξέρουν και να κατανοούν και δεν έχουν οι εκπαιδευτικοί το δικαίωμα να τους στερούν αυτήν την κατανόηση.

Χαίρομαι αν είναι αληθεύει.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ όταν ήμουν μαθητής μάλιστα μου έχει συμβεί και σ’ εμένα. Δεν μου άρεσαν καθόλου τα φιλολογικά και πάντα περνούσα με τον μέσο όρο στην επόμενη τάξη, "μένοντας" σε αυτά=(φιλολογικά). Υπήρχαν όμως 2-3 καθηγητές φιλόλογοι τέτοιοι, που δεν ήθελα να τελειώσει το μάθημα και βέβαια με αποτέλεσμα, σχετικά καλό βαθμό στις εξετάσεις . Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι φιλόλογοι ήταν ανάξιοι, αλλά το αποδίδω στο δικό μου "μίσος" προς τα φιλολογικά μαθήματα.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ίσως η υπερβολική χαλαρότητα (τον 3 μηνών) και γενικά του χαλαρό ωράριο, κάνει του καθηγητές του δημοσίου μίζερους, με χαμηλή απόδοση στη δουλεία τους.
--------------------------------------------------------------------------------


Για ανέπτυξε παραπάνω το σκεπτικό σου.
Πως το συμπεραίνεις αυτό;



Κάποιος που δουλεύει σε μη σταθερό ωράριο με πολύ ελεύθερο χρόνο συνήθως έχει την τάση στο να μην δουλεύει σωστά, παρά στο να εκμεταλλεύεται το ελεύθερο ωράριο για να γίνει καλλίτερος σε αυτήν. Αυτό το διαπίστωσα από τότε που πέρασα από το σχολείο, με το σταθερό πρόγραμμα και την συνήθεια, στο πανεπιστήμιο που είναι χαλαρό και διάσπαρτο. Ακόμα και οι λίγοι που παρακολουθούν τις παραδώσεις, το κάνουν με μια βαρεμάρα, λες και είναι καταναγκαστικό έργο. (χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απ’ έξω. Γενικά μιλάω για το θλιβερό αυτό φαινόμενο ).

Εννοείται δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος. Ίσως είναι το συμπλήρωμα, στην ατιμωρησία των ασυνείδητων (βολεμένων στο δημόσιο και την γενική νοοτροπία που υπάρχει, που δικαιολογεί την συμπεριφορά τους αυτή) καθηγητών, στους χαμηλούς μισθούς των καθηγητών κτλ.


quote:
Εγώ κάνω ένα μάθημα, που έχει μέσα πολλά στοιχεία φυσικής και λίγα χημείας. Κυρίως μηχανική και ηλεκτρισμό από τη φυσική.
Ποιο να ‘ναι άραγε αυτό το μάθημα χμμμ.... μυστήριο…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 05:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero:
από τα οποία απ’ ότι θυμάμαι, πολλά θεωρούσαν υπερβολική την αντίδραση σου.

Για να τελειώνουμε μ' αυτό το θέμα libero κι επειδή γνωρίζω ότι ήμουν σαφέστατη σχετικά με το ποιο πρόσωπο θα έπρεπε να χρησιμοποιείται όσον αφορά επεμβάσεις σαν αυτή της προσωρινής απενεργοποίησης του gigenis, δεν υπήρξε "αντίδρασή μου". Υπήρξε επέμβαση και προσωρινή απενεργοποίηση, η οποία αποφασίστηκε από την ομάδα των υπευθύνων του esoterica.

Εάν πραγματικά δεν το κάνεις επίτηδες, φιλικά σου συνιστώ να προσπαθήσεις λίγο περισσότερο να αναπτύξεις την προσοχή σου σ΄αυτά που διαβάζεις.
(ειδικά, όταν είναι γραμμένα και με bold! βλέπε μήνυμά μου: Απεστάλη: 05/06/2007, 12:43:16 )


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy