ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2007, 08:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, λες κι αυτοί να το έριχναν σε Ιερούς, Παγκόσμιους κι εμφύλιους πολέμους?

Σχετικά με το αεροπλάνο που λες, μπορεί να νόμιζα ότι είναι το άρμα ενός Θεού, μπορεί να νόμιζα ότι είναι ένα τεράστιο πουλί ή μπορεί να νόμιζα ότι κάνουν πουλάκια τα μάτια μου!

Δεν ξέρω αν θα γνώριζαν για εμάς.
Μπορεί να είχαν αρχικά κάποιες ενδείξεις, να ανακάλυπταν με το πέρασμα των αιώνων διάφορα στοιχεία για εμάς και μόλις έφταναν στο συμπέρασμα ότι εκτελούμε κάποιους κύκλους να χάνονταν!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 00:55:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus
Φίλε μου, λες κι αυτοί να το έριχναν σε Ιερούς, Παγκόσμιους κι εμφύλιους πολέμους?


Φίλε Dying_Incubus

Πιστεύω ότι δεν θα υπάρχουν ιεροί πόλεμοι, διότι δεν θα υπάρχουν θρησκείες, με τη σημερινή έννοια (ελπίζω) και πάντα με την προϋπόθεση, ότι δεν θα μεσολαβήσει ένα, εκ νέου, πισωγύρισμα είτε απ' την αφροσύνη του ανθρώπου είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

Ούτε παγκόσμιοι, νομίζω, διότι τότε θα είμαστε όλοι γήινοι.
Οπότε, μ' αυτό το σκεπτικό, ούτε εμφύλιοι.

Τώρα, για τοπικούς, μικρής εμβέλειας, ίσως για λόγους, όμως που δε μπορούμε να φανταστούμε τώρα... Οί τυχόν, διεκδικήσεις σ' εκείνη την εποχή, θα είναι, φαντάζομαι, άλλης σύστασης και άλλου περιεχομένου.


quote:
Δεν ξέρω αν θα γνώριζαν για εμάς.

Αν δε διακοπεί η γνώση βίαια, όλα θα είναι μια φυσική εξέλιξη. Επομένως δεν υπάρχει λόγος να μη γνωρίζουν, σαν ιστορία τους, τα "κατορθώματά μας".


Άσε που υπάρχει περίπτωση, να μπορούν να "επισκέπτονται" εποχές κατά βούλησιν, για εκπαιδευτικούς λόγους. Ή ίσως τότε, να είναι εύκολο να συντονιστούν και να δουν τα γεγονότα που τους ενδιαφέρουν.

Γιατί να μην είναι τέτοιες εκδρομές των απογόνων μας, μερικές θεάσεις ΑΤΙΑ;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 22:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, πιστεύω πως με το πέρασμα των αιώνων η επιρροή των θρησκειών επάνω στον άνθρωπο θα αποκτήσει ένα άλλο νόημα και δεν θα έχει τη μορφή που έχει τώρα.
Αν γίνει αντιληπτή η βαθύτερη ουσία κι η φύση που θα πρέπει να έχουν οι θρησκείες, πιστεύω κι εγώ πως δεν θα έχουμε πολέμους οι οποίοι θα είναι θρησκευτικοί.

quote:
Ούτε παγκόσμιοι, νομίζω, διότι τότε θα είμαστε όλοι γήινοι.
Οπότε, μ' αυτό το σκεπτικό, ούτε εμφύλιοι.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς εδώ γιατί δεν το κατάλαβα.
Τι εννοείς ότι τότε θα είμαστε όλοι γήινοι?

quote:
Άσε που υπάρχει περίπτωση, να μπορούν να "επισκέπτονται" εποχές κατά βούλησιν, για εκπαιδευτικούς λόγους. Ή ίσως τότε, να είναι εύκολο να συντονιστούν και να δουν τα γεγονότα που τους ενδιαφέρουν.

Αυτό δε μου φαίνεται απίθανο να πραγματοποιηθεί κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον, η ικανότητα δηλαδή μεταφοράς στον χωροχρόνο.
Απλά πιστεύω πως αυτή η ικανότητα θα δοθεί στον άνθρωπο όταν είναι έτοιμος να τη λάβει...
Κι η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να είναι πολύ ωφέλιμο ένα τέτοιο εγχείρημα για τον άνθρωπο με όλα όσα θα μάθαινε.
Αρκεί βέβαια να είχε αναπτύξει σε τόσο μεγάλο βαθμό την διάκριση του ώστε να μην παρεμβαίνει στα όσα έχουν ήδη συμβεί!

quote:
Γιατί να μην είναι τέτοιες εκδρομές των απογόνων μας, μερικές θεάσεις ΑΤΙΑ;

Βρε λες?
Κι εμείς εδώ να ψαχνόμαστε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 02:48:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς εδώ γιατί δεν το κατάλαβα.
Τι εννοείς ότι τότε θα είμαστε όλοι γήινοι?


Εννοώ ότι, όπως τώρα ξεχωρίζουμε σαν έθνη, μέσα σε κάτι μεγαλύτερο που είναι ο πλανήτης που μας φιλοξενεί, όταν μας γίνει γνωστό πως το σύμπαν ή μάλλον τα σύμπαντα βρίθουν από ζωή, τότε θα ξεχωρίζουμε ή θα καθοριζόμαστε απ' τον πλανήτη μας και όχι απ' την ιδιαίτερη πατρίδα μας.
Επομένως για τους άλλους θα είμαστε γήϊνοι και βέβαια έτσι θα αυτοπροσδιοριζόμαστε σε συμπαντικό επίπεδο.

quote:
Αυτό δε μου φαίνεται απίθανο να πραγματοποιηθεί κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον, η ικανότητα δηλαδή μεταφοράς στον χωροχρόνο.

Μα ήδη έχουν προχωρήσει σχετικά καλά σ' αυτόν τον τομέα.
Μιλάμε για διαστάσεις, για συχνότητες, για κραδασμικούς παλμούς, για πύλες του χωροχρόνου. Είναι ένα βήμα κι αυτό...


quote:
Απλά πιστεύω πως αυτή η ικανότητα θα δοθεί στον άνθρωπο όταν είναι έτοιμος να τη λάβει...

Ακριβώς. ακριβέστατα...

quote:
Κι η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να είναι πολύ ωφέλιμο ένα τέτοιο εγχείρημα για τον άνθρωπο με όλα όσα θα μάθαινε.
Αρκεί βέβαια να είχε αναπτύξει σε τόσο μεγάλο βαθμό την διάκριση του ώστε να μην παρεμβαίνει στα όσα έχουν ήδη συμβεί!

Σωστό. Αν όμως δεν φθάσει σε σημείο να σέβεται τις συμπαντικές νομοτέλειες, απλά δε θα του δοθεί η δυνατότητα.

Βέβαια μυαλά Κρόνεια, θα υπάρχουν και τότε, αλλά οι ασφαλιστικές δικλείδες θα είναι τέτοιες που κάτι τέτοιο θα το καθιστούν σπανιώτατο.

quote:
Βρε λες?
Κι εμείς εδώ να ψαχνόμαστε?

Γιατί όχι;

Αν θεωρήσουμε ότι τα γεγονότα υπάρχουν κι εμείς πάμε προς αυτά και όχι το αντίθετο, πιθανότατα η νοητή αυτή γραμμή, στην οποία υπάρχουν και μας περιμένουν τα γεγονότα, να είναι ... γεμάτη κόσμο.


Ελπίζω να μη δούμε σε κάποιο άλλο θέμα σχόλιο ότι την "ψωνίσαμε"

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 08:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Εννοώ ότι, όπως τώρα ξεχωρίζουμε σαν έθνη, μέσα σε κάτι μεγαλύτερο που είναι ο πλανήτης που μας φιλοξενεί, όταν μας γίνει γνωστό πως το σύμπαν ή μάλλον τα σύμπαντα βρίθουν από ζωή, τότε θα ξεχωρίζουμε ή θα καθοριζόμαστε απ' τον πλανήτη μας και όχι απ' την ιδιαίτερη πατρίδα μας.

Φίλε, νομίζω πως αυτό έχει αρχίσει να γίνεται ήδη αρχίσει να γίνεται αποδεκτό ως θεώρηση.
Η ζωή αυτή φυσικά μπορεί να είναι υποδέεστερη ή ανώτερη της μορφής που γνωρίζουμε.
Εξάλλου και με το νόμο των πιθανοτήτων αποκλείεται ανάμεσα σε τόσους γαλαξίες, σε τόσους πλανήτες κι ηλιακά συστήματα να είμαστε στο μοναδικό πλανήτη που φιλοξενεί κάποια μορφή ζωής!

quote:
Αν θεωρήσουμε ότι τα γεγονότα υπάρχουν κι εμείς πάμε προς αυτά και όχι το αντίθετο, πιθανότατα η νοητή αυτή γραμμή, στην οποία υπάρχουν και μας περιμένουν τα γεγονότα, να είναι ... γεμάτη κόσμο.

Σε μερικά γεγονότα μπορεί να πηγαίνουμε εμείς ενώ κάποια άλλα να έρχονται σ' εμάς...

quote:
Ελπίζω να μη δούμε σε κάποιο άλλο θέμα σχόλιο ότι την "ψωνίσαμε"

Αφού είπαμε ότι στο θέμα αυτό μπορούμε να αφήσουμε για λίγο την φαντασία μας να ταξιδέψει.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 15:16:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η ζωή αυτή φυσικά μπορεί να είναι υποδέεστερη ή ανώτερη της μορφής που γνωρίζουμε.


Νομίζω ότι από άποψη "ανθρωπιάς" θα είναι υποδεέστερη, η καθημερινότητα θα βασίζεται και θα επιδιώκει πιο συλλογικά πράγματα...
Πιο συγκεκριμένα καθήκοντα, μεγαλύτερο εύρος δυνατοτήτων και επιδιώξεων σε συλλογικό επίπεδο.
Με λίγα λόγια, πάει το καφενείο, πάει το σταυροπόδι, πάνε τα τσιμπούσια για ψήλου πήδημα....

quote:
Εξάλλου και με το νόμο των πιθανοτήτων αποκλείεται ανάμεσα σε τόσους γαλαξίες, σε τόσους πλανήτες κι ηλιακά συστήματα να είμαστε στο μοναδικό πλανήτη που φιλοξενεί κάποια μορφή ζωής!

Αυτό είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο.

Είναι δυνατόν να έφτιαξε κάποιος τον πλανήτη, με όλα όσα υπάρχουν πάνω σ' αυτόν, σπίτια, ξενοδοχεία, πόλεις, κράτη, συγκοινωνίες και όλ' αυτά, για να κατοικεί σε μια γκαρσονιέρα στο Πέραμα;


quote:
Σε μερικά γεγονότα μπορεί να πηγαίνουμε εμείς ενώ κάποια άλλα να έρχονται σ' εμάς...

Είναι μια πιθανότητα κι αυτό. Τι όμως καθορίζει τα μεν και τι τα δε;


quote:
Ελπίζω να μη δούμε σε κάποιο άλλο θέμα σχόλιο ότι την "ψωνίσαμε"

Αφού είπαμε ότι στο θέμα αυτό μπορούμε να αφήσουμε για λίγο την φαντασία μας να ταξιδέψει.


Εμείς το είπαμε, αλλά όπως βλέπεις μόνοι μας τα λέμε, οι δυο μας.

Μου φαίνεται πως φοβούνται την παρεξήγηση.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 12:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, νομίζω κι εγώ πως τα πράγματα θα είναι διαφορετικά στο μέλλον.
Άλλωστε, τίποτα δεν παραμένει το ίδιο κι αυτό αποδεικνύεται κι από την Ιστορία.

Ίσως η ανθρωπότητα στο μέλλον να έχει στραφεί σε περισσότερο πνευματικές αξίες και να έχει εξελιχθεί πνευματικά.
Ίσως πάλι το ομαδικό στοιχείο να γίνει και πιο έντονο και να έχουμε να κάνουμε με μια αφύπνιση συνειδήσεων ή με μια προσπάθεια για κάτι τέτοιο.

quote:
Είναι δυνατόν να έφτιαξε κάποιος τον πλανήτη, με όλα όσα υπάρχουν πάνω σ' αυτόν, σπίτια, ξενοδοχεία, πόλεις, κράτη, συγκοινωνίες και όλ' αυτά, για να κατοικεί σε μια γκαρσονιέρα στο Πέραμα;


Όχι, δεν το θεωρώ ούτε πιθανό ούτε λογικό.
Εξάλλου, δεν είναι απαραίτητο η μορφή ζωής να είναι ίδια με αυτή της Γης.
Μπορεί να είναι πολύ διαφορετική, να έχει να κάνει με βακτήρια, μύκητες κτλ έως όντα πολύ πιο ανεπτυγμένα από εμάς.
Νομίζω πως είναι και κάπως εγωιστικό να πούμε ότι δεν υπάρχει καμία μορφή ζωής σε κάποιο άλλο πλανήτη/γαλαξία επειδή αυτή δεν έχει ομοιότητες με τις μορφές ζωής που εμείς γνωρίζουμε.

quote:
Είναι μια πιθανότητα κι αυτό. Τι όμως καθορίζει τα μεν και τι τα δε;

Πιστεύω ότι μερικά γεγονότα είναι προδιαγεγραμμένα να συμβούν.
Μπορεί να είναι το αποτέλεσμα παλιότερων ενσαρκώσεων μας, μπορεί να είναι το μάθημα που θα πρέπει να λάβουμε κτλ.
Ο τρόπος όμως που μερικά από αυτά τα γεγονότα θα εκδηλωθούν σε αυτή μας την ζωή μπορεί να περνάει από το χέρι μας.
Όσο εξελισσόμαστε συνειδησιακά θα μπορούμε να επηρεάσουμε και να ορίζουμε περισσότερα πράγματα απ' ό,τι πριν.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 23:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
γιαπετ -Εμείς το είπαμε, αλλά όπως βλέπεις μόνοι μας τα λέμε, οι δυο μας.
Μου φαίνεται πως φοβούνται την παρεξήγηση.

ΧΑ ΧΑ ποια παρεξήγηση ,εδώ τουλάχιστον είναι ποιο νορμάλ η κουβέντα που γίνεται ,από τον χαμό που έχει ξεκινήσει στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ .
Ας βγω και εγώ λίγο έξω από τα σύνορα της φαντασίας μας ,στηριζόμενος σε αυτό που έγραψες .

quote:
γιαπετ- Εννοώ ότι, όπως τώρα ξεχωρίζουμε σαν έθνη, μέσα σε κάτι μεγαλύτερο που είναι ο πλανήτης που μας φιλοξενεί, όταν μας γίνει γνωστό πως το σύμπαν ή μάλλον τα σύμπαντα βρίθουν από ζωή, τότε θα ξεχωρίζουμε ή θα καθοριζόμαστε απ' τον πλανήτη μας και όχι απ' την ιδιαίτερη πατρίδα μας.
Επομένως για τους άλλους θα είμαστε γήϊνοι και βέβαια έτσι θα αυτοπροσδιοριζόμαστε σε συμπαντικό επίπεδο.

Έχεις διαβάσει το βιβλίο «ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΝ ΟΡΓΑΝΟΝ» -κοσμοσκαφος στα γύρο έψιλον- του Γ. Λευκοφρυδη ,δεν θα εστιάσω αν είναι παραμύθια αυτά που γράφει ή όχι ,αλλά απλά θα αντιγράψω ένα απόσπασμα που έχει μέσα από μια συνέντευξη του γνωστού Γιώργου Γκιόλβας .


«Οι Έλληνες έχουν εξωγήινη καταγωγή από το Μ-Λαγού, της Γαλαξιακής Αυτοκρατορίας. Σ' εκείνες τις αστρικές περιοχές έγινε ο «Πόλεμος των Άστρων», όπου το ελληνικό Μ-Λαγού πολέμησε με τους στασιαστές του Α-Λαγού, στον οποίο κατοικούν σατανάδες και όχι άνθρωποι. Έχουν ύψος 1.10, είναι τελείως άτριχοι και πρόκειται για ιδιαιτέρως μοχθηρά όντα. Αυτοί είναι οι αληθινοί εχθροί της ανθρωπότητας και της διαστημικής Ελληνικής Σποράς.

Εδώ ήρθαν οι επισκέπτες από το Μ-Λαγού και έφτιαξαν τους ανθρώπους με βιολογικές μεταλλάξεις. Τους ακολούθησαν οι Μ-Λαγού, όπου έφτιαξαν κι αυτοί εδώ κάποιες φυλές και υποχώρησαν αργότερα στην εσωτερική κοιλότητα της Γης. Όλα αυτά τα αναφέρει ο Αριστοτέλης κώδικα, αν και είναι πολύ δύσκολο να αποκρυπτογραφηθούν, ούτε η ΝΑΣΑ δεν μπορεί...

Ο ελληνισμός προέρχεται από άλλους πλανήτες. Την πρώτη εξελιγμένη ζωή στη Γη την δημιούργησαν οι Έλληνες από τα άστρα. Η ίδια η Αθηνά ήταν διακεκριμένος βιολόγος, οι «θεοί» των Ελλήνων έκαναν επεμβάσεις στο γενετικό κώδικα. Και υπήρχε ανοικτός δίαυλος επικοινωνίας με τα άστρα, για πάρα πολλά χρόνια. Μ' αυτές τις επισκέψεις σχετίζεται και το μυστήριο του Αριστοτέλη. Τον Αριστοτέλη τον έφερε στη Γη ο πατέρας του όταν ήταν πέντε χρονών.
Προσγειώθηκαν εδώ από το Μ-Λαγού όταν συνεχιζόταν ακόμη ο πόλεμος με τον Α-Λαγού. Οι σατανάδες αυτοί τους ακολούθησαν για να κυνηγήσουν το Νικόμαχο, τον πατέρα του Αριστοτέλη. Ο Νικόμαχος προσγειώθηκε στα Στάγιρα.»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 02:46:13  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Dying_Incubus
Υπαρχει άποψη που λεει ότι για την βιοενεργειακή αρμονία του πλανήτη, μεταφέρθηκαν όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί (πανίδα και χλωρίδα), που κρίθηκαν απαραίτητοι, οι οποίοι είναι κυρίαρχες μορφές ζωής στους πλανήτες τους.

Σαφώς και υπάρχουν μορφές ζωής και μάλιστα έλλογης, άγνωστες σ' εμάς.


Σίγουρα δεν ήλθαμε τυχαία εδώ. Σίγουρα δεν είναι όλα προσχεδιασμένα, διότι αν ήταν έτσι γιατί να έλθουμε;

Μπορώ να το αποδώσω σαν μια εργασία που αναθέτει ο προϊστάμενος σε κάποιον, δίνοντάς του τις γενικές κατευθύνσεις και το ζητούμενο.
Ο τρόπος που θα την φέρει σε πέρας και η αντιμετώπιση των αντιξοοτήτων αφήνεται, μοιραία, σ' αυτόν.

Και έπεται το... ταμείο στο τέλος...


quote:
Dying_Incubus
Όσο εξελισσόμαστε συνειδησιακά θα μπορούμε να επηρεάσουμε και να ορίζουμε περισσότερα πράγματα απ' ό,τι πριν.

Η εμπειρία βλέπεις...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 03:29:19  Εμφάνιση Προφίλ
Κατ' αρχήν επίτρεψέ μου να σε μαλώσω, για τη μεγάλη απουσία σου απ' το θέμα, μετά το πρώτο μήνυμά σου.

Θα μπορούσε όλ' αυτά να είναι πολύ σωστά. Το "θα μπορούσε" το βάζω καταχρηστικά.

Ο Αριστοτέλης ίσως επανέλθει, μαζί με άλλους ουράνιους Έλληνες,όπως ο Αλέξανδρος, που ζουν εντός ατράκτου, τώρα που μπήκαμε στον Υδροχόο.

Την προηγούμενη φορά που το ηλιακό μας σύστημα ευρίσκετο στην αντίστοιχη θέση με τη σημερινή, περί το -24.000, είχαν έλθει ομαδικά Έλληνες Ελλάνιοι για την ακρίβεια, στη γη σαν συνοδοί του Δία για να επαναφέρουν την, υπό μετάλλαξη τότε ανθρωπότητα, στην συμπαντική τάξη απ' την οποία την είχε βγάλει ο Κρόνος, με τα πειράματα γενετικής στον Καύκασο και αλλού.

Η προέλευση των Ελλάνιων είναι απ' τις αποικίες της Ανδρομέδας και όχι μόνο από έναν πλανήτη. Βασικά είμαστε Ανδρομέδειοι. Το Δία τον συνόδευσαν, όπως πάντα, οι Δραβίδες απ' την Ανδρομέδα, οι Μίνυες απ' τις Πλειάδες, οι Άρειοι απ' τον Σείριο και οι Γαραμάνες απ' τον Ωρίωνα.

Η Αθηνά, είναι η προστάτις των Ελλήνων και είναι πολέμαρχος και πανεπιστήμων.

Το σύμπαν βρίσκεται σε πόλεμο σχεδόν συνέχεια, με σκοπό τον έλεγχο πλανητικών συστημάτων, πλούσιων σε μορφές ενέργειας.
Αυτό συμβαίνει και στο δικό μας ηλιακό σύστημα.

Τώρα πρέπει να σταματήσω γιατί είναι πολύ αργά ή πολύ νωρίς, όπως το βλέπει κανείς...

Κι αύριο μέρα είναι...

Πιστεύω θα συνεχίσουμε αφού θεωρώ αδύνατο να γίνουμε ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ φίλε elo.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 12:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε elo, καλώς ήλθες!
Άντε να πληθύνουμε λίγο!

Αυτά που λέτε, βρε παιδιά, εγώ δεν τα ξέρω ή τουλάχιστον δεν τα έχω ακούσει.
Είχα διαβάσει γύρω στα 18 - 19 μου δύο τρία βιβλία που έλεγαν ότι οι Έλληνες είναι Ανδρομέδειοι, ότι γίνονται συμπαντικοί πόλεμοι κτλ αλλά πλέον είτε τα έχω ξεχάσει είτε δεν διάβασα αυτά που αναφέρετε.

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι, φίλε γιαπετ, από κάτι που ανέφερες και μου έκανε εντύπωση:

quote:
Φίλε Dying_Incubus
Υπαρχει άποψη που λεει ότι για την βιοενεργειακή αρμονία του πλανήτη, μεταφέρθηκαν όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί (πανίδα και χλωρίδα), που κρίθηκαν απαραίτητοι, οι οποίοι είναι κυρίαρχες μορφές ζωής στους πλανήτες τους.

Εννοείς ότι το κάθε είδος πανίδας/χλωρίδας είναι κυρίαρχο και σε κάποιο πλανήτη?
Θα μπορούσες να αναφέρεις περισσότερα για αυτή την θεωρία?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 13:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ;

Τα παραπάνω, πόσοι τα ξέρουμε ;


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 13:52:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ;

Τα παραπάνω, πόσοι τα ξέρουμε ;


Στράτος




Καλώς το Στράτο.

Φίλε νομίζω, ότι τα ξέρουν κάμποσοι, με την έννοια της θεωρίας.
Το θέμα είναι πόσοι τα συζητάνε, ανοικτά...
Η πόσοι δεν αποκλείουν, από χέρι, τίποτα, όσο εξωφρενικό κι αν φαίνεται εκ πρώτης όψεως.

Και στο κάτω κάτω, δικαιούμαστε να σκεφτόμαστε και να φανταζόμαστε, ότι θέλουμε, όταν προσπαθούν να μας κρατήσουν στο σκοτάδι, σερβίροντάς μας ένα κάρο παραμύθια για μεγάλους, διότι τα παιδια δεν τα πιστεύουν, επειδή, ως μια ηλικία, έχουν κριτήριο που δεν βασίζεται στις "πληροφορίες" και τη προκατ λογική που διαμορφώνουν.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 14:27:30  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Συντονιστά, που λέει και... μια ψυχή.

Η γη είναι, όπως οι περισσότεροι πλανήτες, ζωντανός οργανισμός.
Κάθε ζωντανός οργανισμός, λοιπόν, "προσφέρει" και "δέχεται".

Για να δημιουργηθεί και να κρατηθεί αυτή η ισορροπία που είναι απαραίτητη για τη συντήρηση των συνθηκών ζωής, πιστεύω, ότι χρειάζεται η ενέργεια που εκπέμπουν οι ζωντανοί οργανισμοί που την κατοικούν.

Μιλάμε για τις συνθήκες διατήρισης της συγκεκριμένης μορφής ζωής.

Κάπου αλλού, σε άλλον πλανήτη, πιθανόν να χρειάζονται άλλοι οργανισμοί με μοριακή δομή και συστατικά που συνάδουν με αυτά του πλανήτη.

Γιατί να μην υπάρχουν πλανήτες, που λειτουργούν σαν "εκτροφεία" τέτοιων οργανισμών, με σκοπό να τροφοδοτούν οικοσυστήματα με βάση τη μορφή ζωής που φιλοξενούν;

Πανθομολογούμενο παράδειγμα η μέλισσα και η κοινωνία της. Ο τρόπος ζωής των μελισσών μοιάζει με συμπαντική νομοτέλεια.

Τι είναι εκείνο που κρατάει τα επίπεδα οξυγόνου στην ατμόσφαιρα σε σταθερό ποσοστό (νομίζω 23%);
Αν ήταν κάτω από 21% δεν θα μπορούσαμε να αναπνεύσουμε, αν ήταν πάνω από 25% θα καίγονταν τα πάντα με την παραμικρή αφορμή.

Τώρα, οι ανθρώπινες κατασκευές, ανάλογα με το στόχο που έχουν, ενισχύουν τη φύση ή την καταστρέφουν.


Εδώ συμβαίνει το δεύτερο κατα τη γνώμη μου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 00:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Συγνώμη γιαπετ ,αλλά είχα εντελώς απρόσμενα μια στενή επαφή τρίτου τύπου ,οπότε καθυστέρησα να γράψω …..

Λοιπόν ώρα να αφήσω την πλάκα και να συνεχίσουμε το ταξίδι της φαντασίας μας με λίγες φωτογραφίες ,δυστυχώς όμως ασπρόμαυρες .



Φυσικά τα σχόλια δικά σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 08:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ;

Τα παραπάνω, πόσοι τα ξέρουμε ;


Και γιατί να σου πούμε?
Είναι top secret!

Φίλε γιαπετ, κατάλαβα τι εννοείς.
Πάντως στους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος δεν πρέπει να είχαμε τέτοιου είδους "θερμοκήπια", δεδομένου ότι οι συνθήκες που επικρατούν σ' αυτούς δεν θα το επέτρεπαν.
Εμείς λοιπόν ποιόν είχαμε για εκτροφέα?

Υποθέτω ότι αυτό θα συνέβαινε σε πλανήτες στους οποίους επικρατούν παρόμοιες συνθήκες.

Σχετικά με τη μέλισσα, υπάρχουν πάρα πολύ μύθοι για αυτήν κι από την αρχαιότητα ακόμα.
Συνδέεται στενά με την Υπερβορεία, τους Δελφούς, τους Αιγύπτιους κτλ.
Και τα μυρμήγκια πάντως λειτουργούν στα πρότυπα μιας μικροσκοπικής κοινωνίας.

Βρε elo, ποιό βιβλίο είναι αυτό?
Έπαθα την πλάκα μου όταν είδα ότι η μεταλλική σφαίρα έχει ηλικία 2,8 δισεκατομμυρίων χρόνων!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 10:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
γιαπετ
Καλώς το Στράτο.

Καλώς σε βρήκα φίλε.

quote:
Dying_Incubus
Και γιατί να σου πούμε?
Είναι top secret!

Θα μου πεις γιατί θα πάω στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ και θα διαδώσω ότι είσαι Θεϊκό λαμόγιο.

Εμένα παιδιά προσωπικά, μ’ αρέσει να ακούω όλες τις θεωρίες για αυτά τα θέματα από τις πιο παράλογες μέχρι και τις πιο λογικά πιθανές.

Έτσι κι αλλιώς δεν μας υποχρεώνει και κανείς να τις δεχτούμε, επομένως ο καθένας μας μπορεί να φαντάζεται και να εύχεται ότι θέλει.

Επειδή δεν έχω κάποιου και είδους θρησκευτικούς περιορισμούς, αυτό που δε θεωρώ και πολύ κουφό, είναι να έχουμε υποστεί στο παρελθόν ένα refresh.

Τώρα αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά εμπλέκονται διαστημικά ταξίδια, βιολογικά πειράματα, άλλοι γαλαξίες και άλλοι πολιτισμοί ακόμα καλύτερα.

Το story θα έχει και περισσότερα seasons.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 10:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Καλημέρα σε όλους.

Φίλε Dying_Incubus,το βιβλίο λέγεται « Αινίγματα της αρχαιότητας»
Εκδόσεις - Αρχέτυπο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 15:32:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Πάντως στους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος δεν πρέπει να είχαμε τέτοιου είδους "θερμοκήπια", δεδομένου ότι οι συνθήκες που επικρατούν σ' αυτούς δεν θα το επέτρεπαν.


Κι εγώ έτσι πιστεύω.
Αν και με την παραπληροφόρηση και τις αποκρύψεις, που οργιάζουν, δεν είναι τίποτε σίγουρο...


quote:
Dying_Incubus

Εμείς λοιπόν ποιόν είχαμε για εκτροφέα?



Σε τέτοια επίπεδα πολιτισμού και τεχνολογίας, δεν είναι απαραίτητο να είναι στη "γειτονιά" σου το εκτροφείο.

quote:
Dying_Incubus

Υποθέτω ότι αυτό θα συνέβαινε σε πλανήτες στους οποίους επικρατούν παρόμοιες συνθήκες.


Το λογικό και το εύκολο, είναι αυτό που λες, όμως οι συνθήκες δημιουργούνται κατα βούλησιν, όταν είναι απαραίτητο.

Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο που η μυθολογία βρίθει από μορφές ζώων. Κατά τη γνώμη μου, έδειχναν μ' αυτόν τον τρόπο την προέλευση (τον αστερισμό) κάποιου θεού, ημίθεου ή ήρωα.

Ακόμη θα μπορούσε, μ' αυτές τις παραστάσεις να ήθελαν να δείξουν, αυτήν τη μεταφορά ζώων στον πλανήτη απ' τους θεούς.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 15:51:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ευστράτιος
Θα μου πεις γιατί θα πάω στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ και θα διαδώσω ότι είσαι Θεϊκό λαμόγιο.

Ναι Ναι, μάρτυρας εγώ.Είναι θεϊκό ον και μάλιστα με μεταπτυχιακό στο...εξωτερικό.

quote:
Ευστράτιος

Επειδή δεν έχω κάποιου και είδους θρησκευτικούς περιορισμούς, αυτό που δε θεωρώ και πολύ κουφό, είναι να έχουμε υποστεί στο παρελθόν ένα refresh.

Τώρα αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά εμπλέκονται διαστημικά ταξίδια, βιολογικά πειράματα, άλλοι γαλαξίες και άλλοι πολιτισμοί ακόμα καλύτερα.


Κάλιστα θα μπορούσαν και τα δυο να έχουν συμβεί, φίλε Στράτο.
Εξ' άλλου ποιός άλλος θα μπορούσε να μεταλλάξει το είδος που βρήκε σε κάποιον πλανήτη;

Αν δείς την μυθολογία κάτω απ' αυτό το πρίσμα, αναφέρει και για μετάλλαξη και για βιολογικά πειράματα και για κλωνοποιήσεις.

Όσο για τους θρησκευτικούς περιορισμούς που λες, τι θα πάθαιναν οι χριστιανοί,οι μουσουλμάνοι και οι εβραίοι, αν ήξεραν, πως όταν αναφέρονται στο θεό τους, εννοούν τον Κρόνο;;;

Και για να προλάβω οτιδήποτε, υπενθυμίζω ότι σ' αυτό το θέμα μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε,ε;;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 16:06:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
elo

Συγνώμη γιαπετ ,αλλά είχα εντελώς απρόσμενα μια στενή επαφή τρίτου τύπου ,οπότε καθυστέρησα να γράψω …..


χεχεχε...Σε δούλεψα... Εγώ ήμουν βρε elo, με την στολή εργασίας...


Εντυπωσιακές οι φωτογραφίες φίλε μου, ακόμη κι αν ήταν μερικών χιλιάδων ετών, πάλι έτσι θα ήταν, με βάση την εικόνα που μας έχει περάσει για τον κόσμο η επιστήμη.

Και πόσα άλλα περιμένουν να ανακαλυφθούν ή να ερμηνευθούν.

Κι αν γίνει αυτό, πόσο θα περιμένουμε εμείς να το μάθουμε, άραγε;


Εσύ πώς σχολιάζεις αυτά τα ευρήματα;
Αλήθεια, το βιβλίο αυτό αναφέρει τυχόν εξηγήσεις από τους ειδικούς;

Ή η εξήγηση είναι η γνωστή:

Τσιγκαμπούμ μπούμ μπούμ, τσιγκακίκι μπούμ μπούμ.... και τέτοια.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 01:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
χεχεχε...Σε δούλεψα... Εγώ ήμουν βρε elo, με την στολή εργασίας...

Α !!! ώστε εσύ ευθύνεσαι για αυτήν την ταλαιπωρία που τράβηξα …..

quote:
Εσύ πώς σχολιάζεις αυτά τα ευρήματα;
Αλήθεια, το βιβλίο αυτό αναφέρει τυχόν εξηγήσεις από τους ειδικούς;
Ή η εξήγηση είναι η γνωστή:
Τσιγκαμπούμ μπούμ μπούμ, τσιγκακίκι μπούμ μπούμ.... και τέτοια.

γιαπετ το βιβλίο αναφέρει απλά τοποθεσίες που βρεθήκανε τα ευρήματα ,ονόματα από τους επιστήμονες που τα βρήκαν ,πολλούς προβληματισμούς και διχογνωμίες από επιστήμονες ,ιστορικά και επιστημονικά στοιχεία και θεωρίες για τα παράδοξα ευρήματα που δεν εξηγούνται με την απλή ανθρώπινη λογική ,.

Άλλωστε κάποια πράγματα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε ,καλύτερα είναι να αφήνουμε την φαντασία μας να ταξιδεύει ,παρά για λόγους εμπορικότητας να διαβάζουμε της εξηγήσεις του κάθε συγγραφέα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 01:48:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άλλωστε κάποια πράγματα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε ,καλύτερα είναι να αφήνουμε την φαντασία μας να ταξιδεύει ,παρά για λόγους εμπορικότητας να διαβάζουμε της εξηγήσεις του κάθε συγγραφέα .


Συμφωνώ απόλυτα. Πολλά χρόνια έχω να φρεσκάρω με "νέα στοιχεία" που προσθέτει ο καθένας απ' τους δήθεν ερευνητές. Βέβαια υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που κάνουν αξιόλογη μελέτη, κάτι που φαίνεται σχεδόν, αμέσως.


Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν, να προηγήθηκε πολύ μεγάλος αυτόχθων πολιτισμός, σε τόσο μακρυνές εποχές ή όλ' αυτά να είναι στοιχεία που μας άφησαν "συμπατριώτες" μας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 09:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Θα μου πεις γιατί θα πάω στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ και θα διαδώσω ότι είσαι Θεϊκό λαμόγιο.

ΧΑΧΑ!
Άσε, το μοναδικό που δεν έχω ακούσει ακόμα είναι ότι είμαι ο ίδιος ο Σατανάς!

quote:
Ναι Ναι, μάρτυρας εγώ.Είναι θεϊκό ον και μάλιστα με μεταπτυχιακό στο...εξωτερικό.

Κι εσύ, τέκνο Βρούτε?

quote:
Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο που η μυθολογία βρίθει από μορφές ζώων. Κατά τη γνώμη μου, έδειχναν μ' αυτόν τον τρόπο την προέλευση (τον αστερισμό) κάποιου θεού, ημίθεου ή ήρωα.

Αυτό με απασχολούσε από παλιά όταν διάβαζα Μυθολογία.
Η εξήγηση που έδινα ήταν ότι είχε μεταδοθεί η γνώση ότι το ανθρώπινο είδος προήλθε από το ζωικό βασίλειο.
Είχα κατά νου ότι μπορεί να είχε να κάνει με κάποιες "βιολογικές τροποποιήσεις" εκ των άνω αλλά ήταν αποτέλεσμα της φαντασίας μου οπότε και δεν το πολυσκεφτόμουν.

Φίλε elo, εγώ θα επιμείνω πως έμεινα κατάπληκτος με την σιδερένια σφαίρα που έχει ηλικία 2,8 δις χρόνων...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 23:57:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus
Η εξήγηση που έδινα ήταν ότι είχε μεταδοθεί η γνώση ότι το ανθρώπινο είδος προήλθε από το ζωικό βασίλειο.


Αυτό είναι φρούτο του Δαρβίνου με στόχο την καταστολή επικίνδυνων σκέψεων.

Σου λέει η επιστήμη ότι προέρχεσαι απ' τη μαϊμού (προφανώς εκμεταλλευόμενη την εξωτερική ομοιότητα των δυο ειδών), οπότε ψάχνεσαι πώς μπορεί να έγινε αυτό, πότε, πόσα χρόνια απαίτησε και χάνεσαι μέσα σε έναν κυκεώνα ασυναρτησιών και ελλείψεων.

Όταν πια, πεις δεν πάει άλλο, έρχονται οι άλλοι που τα έχουν όλα έτοιμα και σου λένε, μη ψάχνεις, ο θεός σ έφτιαξε, σε ώρες μεγάλης βαρεμάρας και φυσικά, μη ψάχνεις πώς και πότε, διότι αν είναι δυνατόν να εξηγήσεις εσύ, το θεό...

Καταλαβαίνει κανείς εύκολα, ότι αν σε συνδέσουν κοσμικά,με τη συμπαντική πλάση, πρώτον πάνε περίπατο τα παραμυθάκια και δεύτερο στρέφεις αλλού την προσοχή σου, σε επικίνδυνα χωράφια για τους εξουσιαστές.

Ενημερώνεσαι...άρα μαθαίνεις.

Ψάχνεις...άρα βρίσκεις.

Σκέφτεσαι...άρα συμπεραίνεις.

Τα τρία κακά για... κάποιους...


quote:
Dying_Incubus
Είχα κατά νου ότι μπορεί να είχε να κάνει με κάποιες "βιολογικές τροποποιήσεις" εκ των άνω αλλά ήταν αποτέλεσμα της φαντασίας μου οπότε και δεν το πολυσκεφτόμουν.

Αυτό ακριβώς εννοώ,φίλε Dying_Incubus.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 02:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Dying_Incubus- Φίλε elo, εγώ θα επιμείνω πως έμεινα κατάπληκτος με την σιδερένια σφαίρα που έχει ηλικία 2,8 δις χρόνων...

Πράγματι Dying Incubus , ειδικά άμα σκεφτείς ότι (αν θυμάμαι καλά) η ζωή στην θάλασσα εμφανίστηκε πριν 3 δισεκατομμύρια χρόνια και η ζωή στην στεριά πριν 300 εκατομμύρια χρόνια ,αναρωτιέσαι τι δεν πάει καλά σε αυτά που γνωρίζουμε ;

Τώρα αλήθεια ή ψέμα θα σε γελάσω ;

Ρε λέτε να είναι αλήθεια τα σενάρια για τους χρονοταξιδιώτες ;

Συγνώμη τώρα ,αλλά έχω να πάω ένα ταξιδάκι στην Αίγυπτο για να κουβεντιάσω με τον Όσιρις για τα προβλήματα του μέλλοντος ,τα λέμε αργότερα ….


Edited by - elo on 13/06/2007 02:33:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 08:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Πράγματι Dying Incubus , ειδικά άμα σκεφτείς ότι (αν θυμάμαι καλά) η ζωή στην θάλασσα εμφανίστηκε πριν 3 δισεκατομμύρια χρόνια και η ζωή στην στεριά πριν 300 εκατομμύρια χρόνια ,αναρωτιέσαι τι δεν πάει καλά σε αυτά που γνωρίζουμε ;

Φίλε μου elo, έχοντας αυτό υπόψιν μου έμεινα κατάπληκτος.
Ότι η ανακάλυψη αυτή - εάν ισχύει φυσικά - είναι εντελώς κόντρα σε αυτά που ήδη ξέρουμε!
Εκτός κι αν είχαν βγει τα ψάρια στην στεριά και κατασκεύαζαν σφαίρες!

quote:
Συγνώμη τώρα ,αλλά έχω να πάω ένα ταξιδάκι στην Αίγυπτο για να κουβεντιάσω με τον Όσιρις για τα προβλήματα του μέλλοντος ,τα λέμε αργότερα ….

Θα με πάρεις μαζί σου να γνωρίσω τον Σεθ?
Πολύ μούτρο και τον πήγαινα!

Φίλε γιαπετ, πιστεύω πως ποτέ δε μπορεί να είναι κανείς σίγουρος για το πως δημιουργήθηκε το ανθρώπινο είδος.
Υπάρχουν τόσες πολλές θεωρίες που πραγματικά επικρατεί ένα χάος γύρω από την εμφάνιση του ανθρώπου στην Γη.
Επιπλέον, αν έβγαινε κάποιος κι έλεγε ανοιχτά αυτά που φανταζόμαστε εμείς τώρα σίγουρα θα τον περνούσαν για τρελό ή για ασυνάρτητο.
Τώρα βέβαια σκέφτομαι πάλι πόσο εύκολα αποδέχεσαι κάποια πράγματα εντελώς άκριτα και μηχανικά - ενώ μπορεί να μην τα έχεις σκεφτεί σε βάθος - μόνο και μόνο για το φαίνεσθαι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 02:24:56  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου, δεν γνωρίζουμε τίποτε, πέρα από μερικά, κι αυτά αντικρουόμενα, συμπεράσματα της επιστήμης.

Πιστεύω ότι έχουμε πολύ δρόμο ακόμη, προς την κατανόηση της δημιουργίας, της εξέλιξης, των σταδίων και των διακυμάνσεων της ανθρωπότητας.

Σκεφθείτε, ότι αγνοούμε το μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη που κατοικούμε και επικοινωνούμε ( τρόπος του λέγειν) με δύο - τρία είδη της πανίδας, απ' τα εκατομύρια που υπάρχουν και ζούμε μαζί.

Γι' αυτό νομίζω, ότι ο μόνος τρόπος να δούμε μπροστά, σ' αυτον τον τομέα, είναι να κοιτάζουμε προς τα πίσω.

Υπάρχει μια αγωνιώδης προσπάθεια, πανταχόθεν, να μη ξεφύγει η φαντασία του ανθρώπου απ' τα γήινα πλαίσια, με μίζερο εγωισμό περί μονδικότητας και γι' αυτό το λόγο, έχεις δίκαιο, φίλε μου Dying_Incubus, όταν λες

quote:
Dying_Incubus

Επιπλέον, αν έβγαινε κάποιος κι έλεγε ανοιχτά αυτά που φανταζόμαστε εμείς τώρα σίγουρα θα τον περνούσαν για τρελό ή για ασυνάρτητο.


Και η επίσημη επιστημονική άποψη, δήθεν, αναρωτιέται αν υπάρχει και αλλού ζωή.

Όσο γι' αυτό

quote:
Dying_Incubus

Τώρα βέβαια σκέφτομαι πάλι πόσο εύκολα αποδέχεσαι κάποια πράγματα εντελώς άκριτα και μηχανικά - ενώ μπορεί να μην τα έχεις σκεφτεί σε βάθος - μόνο και μόνο για το φαίνεσθαι...


...ίσως "ξεσκονίζουμε" την κυτταρική μνήμη μας, σιγά σιγά...


Φίλε elo, έχω την άποψη ότι για όντα ανώτερης συνειδητότητας, είναι εφικτή η "διαχείρηση" της διάστασης του χρόνου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 08:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ναι, η αλήθεια είναι πως έχουν γίνει κάποιες ανακαλύψεις ειδών του ζωικού και φυτικού βασιλείου τα οποία αγνοούσαμε μέχρι πρότινος.
Πριν λίγες ημέρες ανακαλύφθηκαν 24 νέα είδη ψαριών και ζώων στο Σουρινάμ.
Πιστεύω κι εγώ ότι έχουμε πολύ μακρύ δρόμο μπροστά μας μέχρι την ανακάλυψη του μυστικού της Δημιουργίας, του Σύμπαντος και της ζωής γενικότερα.
Έχω όμως την εντύπωση πως οι απαντήσεις αυτές δεν θα μας έρθουν ποτέ όσο προσεγγίζουμε τα πάντα με τρόπο ανθρωποκεντρικό.
Αυτό περιορίζει κατά πολύ την αντίληψη μας και θεωρώ ότι είναι μεγάλο λάθος να πιστεύουμε ότι τα πάντα έγιναν για να εμφανιστεί ο άνθρωπος.

quote:
Και η επίσημη επιστημονική άποψη, δήθεν, αναρωτιέται αν υπάρχει και αλλού ζωή.

Δεν ξέρω πως προσεγγίζεται η έννοια των μορφών ζωής.
Θεωρητικά προσπαθεί να προσεγγίσει τις μορφές ζωής που δεν είναι απαραίτητα γνώριμες σ' εμάς ως τώρα, μήπως όμως υποσυνείδητα περιοριζόμαστε από τα όσα γνωρίζουμε και μόνο?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 03:16:38  Εμφάνιση Προφίλ
Προσπαθούν να μας κάνουν ανθρωποκεντρικούς διότι βολεύει.
Βγάζουν διάφορα, κατά καιρούς στη φόρα, δήθεν αμφιλεγόμενα, που κάνουν μπαμ ότι είναι φτιαχτά, μόνο και μόνο για να πάρει μπάλλα και τις σοβαρές ενδείξεις.

Πιστεύω πως γι' αυτό έχουν καταφέρει να κάνουν την πλειοψηφία του κόσμου, όταν ακούει για εξωγήινους, να σκέπτεται πράσινα ανθρωπάκια...


Σίγουρα οι εικόνες που έχουμε ή μπορούμε να φανταστούμε είναι περιοριστικές ως προς το να δεχτούμε ή να "πλάσουμε" μορφές ζωής οι οποίες μπορεί να υπάρχουν.

Σε διάφορες μάχες και όχι μόνο, η μυθολογία αναφέρει καταχνιές, σύννεφα, ομίχλες κλπ. μέσα απ' τις οποίες έκαναν την εμφάνισή τους οι θεοί.

Αν αυτό δεν ήταν μόνο, τρόπος μεταφοράς τους, δε θα μπορούσε να αλλάζουν τη μοριακή δομή τους και να παίρνουν όποια μορφή θέλουν;

Ίσως, πιο εξελιγμένοι νόες απο εμάς, να μπορούν να προσαρμόζονται σε συνθήκες, με αποτέλεσμα η αρχική τους μορφή, η πραγματική, να μην έχει και τόση σημασία.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy