ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ vs ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 12:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Φίλε Sesostris, νομίζω πως στο αγγείο που παρέθεσες δεν βλέπουμε τον Περσέα αλλά τον Βελλεροφόντη.
Ο Βελλεροφόντης σκότωσε στη Λυκία - αν θυμάμαι καλά το μέρος - την Χίμαιρα, το μυθικό τέρας με τα τρία κεφάλια.
Στο αγγείο βλέπουμε ότι το τέρας έχει τρία κεφάλια.
Κατσίκας, λιονταριού και δράκου το οποίο πετούσε φωτιά.
Αυτή είναι η περιγραφή της Χίμαιρας την οποία σκότωσε ο Βελλεροφόντης καβάλα στον Πήγασο.
Εν πάσει περιπτώσει, έχει ομοιότητα με τον Άγιο Γεώργιο.
Πολύ καλή η παρατήρηση, δεν την είχα σκεφθεί ποτέ!

Φίλε Dying_Incubus , έχεις απόλυτο δίκιο , επάνω στην βιασύνη μου αντί για το σωστό Βελερεφόντης , έγραψα Περσέας , άλλωστε οι δύο αυτοί μύθοι σχεδόν ταυτίζονται . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 13:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Φίλε Sesostris, νομίζω πως στο αγγείο που παρέθεσες δεν βλέπουμε τον Περσέα αλλά τον Βελλεροφόντη.
Ο Βελλεροφόντης σκότωσε στη Λυκία - αν θυμάμαι καλά το μέρος - την Χίμαιρα, το μυθικό τέρας με τα τρία κεφάλια.
Στο αγγείο βλέπουμε ότι το τέρας έχει τρία κεφάλια.
Κατσίκας, λιονταριού και δράκου το οποίο πετούσε φωτιά.
Αυτή είναι η περιγραφή της Χίμαιρας την οποία σκότωσε ο Βελλεροφόντης καβάλα στον Πήγασο.
Εν πάσει περιπτώσει, έχει ομοιότητα με τον Άγιο Γεώργιο.
Πολύ καλή η παρατήρηση, δεν την είχα σκεφθεί ποτέ!

Φίλε Dying_Incubus , έχεις απόλυτο δίκιο , επάνω στην βιασύνη μου αντί για το σωστό Βελερεφόντης , έγραψα Περσέας , άλλωστε οι δύο αυτοί μύθοι σχεδόν ταυτίζονται . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 13:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πάλι τα ίδια!
-Ο μύθος του Περσέα που σκώτωσε από ότι βλέπω το λιοντάρι! Άρα από εδώ και μπρος απαγορεύεται οπιοσδήποτε άλλος είτε να ξανασκοτώσει έφιππος κάπιο λιοντάρι είτε να νικήσει το κακό! προσωποποιημένο στη μορφή του δράκου! Με λίγα λόγια εάν ο Ηρακλής ήταν έφιππος τότε πια θα μιλάγαμε για ιμιτασιόν Ηρακλή!

(Ίντα Χιώντης , ίντα Σουλιώντης . Βγάζουμε την βράκα και βάζουμε φουστανένα !)
Ειναι φανερό φίλε europaios2 , ότι ο θρησκευτικός φανατισμός σου , σε εμποδίζει να δης την αλήθεια .
Ο Χριστιανισμός φίλε μου αν εξεταστεί ιστορικά , δεν είναι τίποτε άλλο από μία συρραφή διαφόρων παλαιοτέρων θρησκειών , επάνω στην Παλαιά Διαθήκη .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 13:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
europaios2
Πάλι τα ίδια!
-Ο μύθος του Περσέα που σκώτωσε από ότι βλέπω το λιοντάρι! Άρα από εδώ και μπρος απαγορεύεται οπιοσδήποτε άλλος είτε να ξανασκοτώσει έφιππος κάπιο λιοντάρι είτε να νικήσει το κακό! προσωποποιημένο στη μορφή του δράκου! Με λίγα λόγια εάν ο Ηρακλής ήταν έφιππος τότε πια θα μιλάγαμε για ιμιτασιόν Ηρακλή!

(Ίντα Χιώντης , ίντα Σουλιώντης . Βγάζουμε την βράκα και βάζουμε φουστανένα !)
Ειναι φανερό φίλε europaios2 , ότι ο θρησκευτικός φανατισμός σου , σε εμποδίζει να δης την αλήθεια .
Ο Χριστιανισμός φίλε μου αν εξεταστεί ιστορικά , δεν είναι τίποτε άλλο από μία συρραφή διαφόρων παλαιοτέρων θρησκειών , επάνω στην Παλαιά Διαθήκη .

,
-Μάλον εσύ είσαι φανατισμένος που βλέπεις γύρω σου μόνο φανατισμένους! και συραφές!
-Εξάλου όπιος έχει τη μύγα μυγιάζεται! Εγώ δε σε αποκάλεσα φανατισμένο γιατί δεν έχω σκοπό ούτε να σε πείσω για κάτι που δεν ασπάζεσαι ούτε να σε μειώσω επειδή πρεσβεύεις κάτι διαφορετικό από εμένα τη στηγμή που δε με ενοχλεί αυτό που πρεσβέυεις!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 18:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που ο elo και ο dying incubus διευκρίνησαν κάπως το σχόλιο μου.

Με αυτό, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν πανάρχαιες ιστορίες ή μύθοι που μπορεί να έχουν φτάσει αυτούσιες/α μέχρι τις μέρες μας, αλλά ότι τα περισσότερα από αυτά που έχουμε στα χέρια μας, είναι μεταγενεστέρα της εποχής που πρωτοβγήκαν, μεταφέρθηκαν μέσω της προφορικής παράδοσης αρχικά και γράφηκαν πολύ αργότερα από ανθρώπους που τα άκουσαν, όπως τα άκουσαν, όπως τα νόμισαν αυτοί και πιθανόν σε κάποιες περιπτώσεις έβαλαν και τα δικά τους μέσα.

Επίσης να διευκρινήσουμε ότι και τα ινδικά έπη όπως η Μαχαμπαράτα και η Ραμαγιάνα έχουν γραφεί σε μεταγενέστερες εποχές (από 7ο-6ο αιώνα πΧ και μετά) και μόνο οι ινδικοί ύμνοι (Βέδες) είναι προγενέστερες (πχ η Rigveda που είναι από τους παλαιότερους ύμνους χρονολογείται ανάμεσα στο 1600-1200 πΧ)
Οι ύμνοι όμως είναι θρησκευτικά κείμενα και δεν αναφέρονται σε ιστορικά γεγονότα (σε εισαγωγικά ή μη το 'ιστορικά γεγονότα').

Γενικά, φαίνεται ότι εκτός λίγων περιπτώσεων (Σουμέριοι/Βαβυλώνιοι/Ασσύριοι και Αιγύπτιοι), οι μύθοι και οι "ιστορικές" καταγραφές των λαών καθιερώθηκαν στην σημερινή τους μορφή την ίδια περίπου εποχή σε όλον τον παλαιό κόσμο, ανάμεσα στον 7ο και τον 2ο πΧ αιώνα, σε μερικές περίπτωσεις και λίγους αιώνες μετά.
Ετσι είναι δύσκολο να ξεκαθαρίσουμε ποιός επηρεάστηκε από ποιόν.


Βρήκα ένα συμπαθητικό κείμενο που εκτός των άλλων αναφέρεται και στις σχέσεις Αιγύπτου και Κρήτης. Δεν έχει σχέση με μύθους, αλλά με το εμπόριο και τις αρχιτεκτονικές επιρροές και νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον.

Ο Amenemhet ΙΙΙ της 12ης Δυναστείας (1817 - 1772 πΧ) χρεώνεται με την οικοδόμηση του μεγάλου λαβύρινθου κοντά στην λίμνη Mœris. Ο Ηρόδοτος λέει ότι αυτό το οικοδόμημα ήταν πολύ πιο σπουδαίο απ όλα τα Ελληνικά και στην κατασκευή και στο κόστος. Επίσης θεωρούσε ότι ήταν σπουδαιότερο και των πυραμίδων.

H ιδέα του λαβύρινθου μπορεί να έχει έρθει από την Κρήτη. Τα παλάτια
στο νησί είχαν αυτή την μορφή και τα αρχαιότερα στην Κνωσσό και την Φαιστό είχαν οικοδομηθεί κατά την Πρώτη Μεση Μινωϊκή περίοδο, η οποία είναι παράλληλη με την 11η Αιγυπτιακή Δυναστεία. Η φήμη τους πρέπει να είχε φτάσει στην κοιλάδα του Νείλου, επειδή η επιρροή της Μινωϊκής αρχιτεκτονικής έχει αφήσει ίχνη στην κατασκευή του πολύπλοκου ναού στο Der el Bahari, του Mentuhotep.
Πιθανολογείται ότι πρόσφυγες από την Κρήτη έφτασαν στην Μικρά Ασία τα προηγούμενα χρόνια, λόγω εισβολών σε δύο προγενέστερες ημερομηνίες, και υπάρχει η πιθανότητα μερικοί από αυτούς να εγκαταστάθηκαν στην κοιλάδα του Νείλου την εποχή που βασίλευε ο Amenemhet IIΙ. Αν ανάμεσά τους υπήρχαν αρχιτέκτονες και ειδικευμένοι τεχνίτες, τότε θα τους έγινε θερμή υποδοχή, καθώς αυτή ήταν εποχή έντονης οικοδόμησης.
Γνωρίζουμε δε, ότι η Αίγυπτος εκείνη την εποχή ήταν σε πολύ καλή επαφή με την Κρήτη. Τα πολλά αντικείμενα της 12ης Αιγυπτιακής Δυναστείας που έχουν βρεθεί στα παλάτια της Κρήτης, δείχνουν ότι το εμπόριο ανάμεσα στους δύο πολιτισμούς ήταν ελεύθερο και συνεχές.

Παρακάτω το κείμενο μιλάει και για το εμπόριο των μετάλλων που ερχόταν από την Κρήτη και την Κύπρο.
http://www.sacred-texts.com/egy/eml/eml28.htm


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 21:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Πάλι τα ίδια!
-Ο μύθος του Περσέα που σκώτωσε από ότι βλέπω το λιοντάρι! Άρα από εδώ και μπρος απαγορεύεται οπιοσδήποτε άλλος είτε να ξανασκοτώσει έφιππος κάπιο λιοντάρι είτε να νικήσει το κακό! προσωποποιημένο στη μορφή του δράκου! Με λίγα λόγια εάν ο Ηρακλής ήταν έφιππος τότε πια θα μιλάγαμε για ιμιτασιόν Ηρακλή!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!


Φίλε europaios2, συμφωνώ με την άποψή σου πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει απ΄ την στιγμή που τον άλλον δεν τον ενοχλεί. Νομίζω πως εδώ που συζητάμε είναι μια καλή ευκαιρία ανταλλαγής απόψεων και όχι άλλη μια ευκαιρία να καυγαδίσουμε.

Τώρα το να λες πάλια τα ίδια, δεν έχει ουσία διότι είπαμε ο καθένας έχει το δίκαίωμα να πιστεύει ότι θέλει. Με αυτήν την έκφραση είναι σαν να λες στον Sesostris, οτι αυτά που λέει δεν στέκουν, και ότι τα έχουμε πει εκατό φορές ,εσύ τι επιμένεις?
Εγώ προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Sesostris και θα σου πως το εξής: εάν ο Αϊ Γιώργης έζησε μ.Χ. και άρα η ιστορία του είναι μεταγενέστερη από του Περσέα ή του Βελλερεφόντη τέλος πάντων, τότε φίλε μου σαφώς και δεν μπορούμε να δεχόμαστε την ιστορία του, διότι τότε μιλάμε για άλλη μια αντιγραφή ιστορίας από άλλον πολιτισμό, είτε Ελληνικό είτε Ανατολικό. Εάν όμως ο Αϊ Γιώργης είναι προγενέστερος του Βελλερεφόντη τότε οι Έλληνες αντέγραψαν την ιστορία αυτή.
Εγώ πάντως πιστεύω ανεξάρτητα θρησκευτικών πεποιθήσεων πως γενικά ο Χριστιανισμός έχει αντιγράψει κατά κόρον άλλες θρησκείες, δοξασίες, μυθολογίες πέστα όπως θες.

Αυτά τα ολίγα για την ώρα.

seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 23:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Μάλον εσύ είσαι φανατισμένος που βλέπεις γύρω σου μόνο φανατισμένους! και συραφές!
-Εξάλου όπιος έχει τη μύγα μυγιάζεται! Εγώ δε σε αποκάλεσα φανατισμένο γιατί δεν έχω σκοπό ούτε να σε πείσω για κάτι που δεν ασπάζεσαι ούτε να σε μειώσω επειδή πρεσβεύεις κάτι διαφορετικό από εμένα τη στηγμή που δε με ενοχλεί αυτό που πρεσβέυεις!

Φίλε europaios2 , την λέξη θρησκευτικός φανατισμός βάλε την αν θέλεις εντός παρενθέσεως .
Όμως ποιά λέξη είναι η καταλληλότερη για τον χαρακτηρισμό ενός ανθρώπου , που αρνείται να σκεφτή λίγο πλατύτερα , και περιχαρακώνει την σκέψη του μέσα στο μαντρί της όποιας θρησκείας ;
Προσωπικά ούτε φανατισμένος είμαι , ούτε και καμιά μύγα να μυγιαστώ έχω , για τον απλούστατο λόγο ότι δεν με εκπροσωπεί καμία θρησκεία .

Σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω φίλτατε , οι θρησκείες δημιουργήθηκαν για να εκμεταλλεύεται τους πιστούς τους , μια κάστα ιερέων η οποία εμπορεύεται τον Δημιουργό , του οποίου υποτίθεται ότι εφαρμόζει τις εντολές και τον εκπροσωπεί .

Εγώ φίλε europaios2 , τα πάντα τα εξετάζω με βάση την λογική , αποκλειστικά από ιστορικής πλευράς , χωρίς μύθους και δοξασίες και κατα συνέπεια χωρίς θρησκευτικές παρωπίδες .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 11:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Sesostris & europaios2, λίγη ψυχραιμία!
Εξάλλου μπορείτε να εμπλουτίσετε τον διάλογο που έχει αναπτυχθεί εδώ με διάφορες πληροφορίες - ο καθένας μέσα από την δική του οπτική - οπότε είναι και άσκοπη κατανάλωση ενέργειας το να γίνεστε εριστικοί ο ένας με τον άλλον...

Καλή μου Ostria, σε συνάρτηση με αυτό που λες για τις πολύ καλές σχέσεις της Αιγύπτου με την Κρήτη, έχουμε και τρεις ακόμη μύθους που σχετίζονται με την επαφή της Αιγύπτου με τον ελλαδικό χώρο γενικότερα.
Ο ένας είναι αυτός της γέννησης του Έπαφου στην Αίγυπτο από την Ιώ.
Ο άλλος είναι με τα εγγόνια του Έπαφου, τον Δαναό (βασιλιά της Λιβύης) και του Αίγυπτου (βασιλιά της Αραβίας).
Όταν ο πατέρας τους, ο Βήλος, πέθανε ο Αίγυπτος πήρε τα στρατεύματα του και κατέκτησε την χώρα του Νείλου που από τότε πήρε το όνομα του.
Ο Δαναός ένιωσε να απειλείται από τον αδερφό του κι έφυγε με τις 50 κόρες του, όπου πήγαν στο Άργος κι έγινε εκεί βασιλιάς.
Ο Αίγυπτος πήρε τους 50 γιους του και τον ακολούθησε με σκοπό να τον πολεμήσει και να πάρει την χώρα του.
Ακολούθησε γάμος των 50 ξαδερφιών όπου οι 49 γαμπροί σκοτώθηκαν από τις νύφες την πρώτη νύχτα του γάμου, μετά από εντολή του Δαναού.

Δεν συνεχίζω το μύθο διότι θα ξεφύγουμε αρκετά από το θέμα.
Ο τρίτος μύθος έχει να κάνει με το ταξίδι του Μενέλαου στην Αίγυπτο για να βρει την Ωραία Ελένη μετά τον Τρωϊκό Πόλεμο.


Κάποιος ενδιαφερόμενος για το θέμα που λέγαμε;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 14:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θελήσουμε να αποκωδικοποιήσουμε την Ελληνική μυθολογία ίσως θα πρέπει να αρχίσουμε με τους περιβόητους άθλους του Ηρακλή.
Προτείνω να αρχίσουμε με τα «Μήλα» τα οποία κατά την γνώμη μου δεν τρωγόντουσαν ούτε ήταν τα γνωστά σε μας σήμερα φρούτα.
Τι θα λέγατε να ψάχναμε και το «Αλκαίος», ένα απ’ τα επίθετα του Ηρακλάρα.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 17:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια επιγραφή στο Βατικανό που λέει: "Αυτός που δεν θα φάει από το σώμα μου ούτε θα πιεί από το αίμα μου έτσι ώστε να γίνει ένα με μένα και εγώ με αυτόν, αυτός δεν θα σωθεί"

Αυτό άν σας θυμίζει κάτι, να σας πως όμως πως αναφέρεται πως αυτή η φράση βρίσκεται στ΄ απομεινάρια ενό ναού του Βατικανού που είχε κτιστεί στο όνομα του θεού Μίθρα.

Επίσης υπάρχει ένας μύθος που αναφέρεται σε χιλιάδες χρόνια π.Χ., που λέει πως γεννήθηκε ένας θεάνθρωπος, σε στάβλο, από μητέρα παρθένα. Ο θεάνθρωπος αυτός λοιπόν ταξίδευε μαζί με τους μαθητές του, διδάσκοντας όπου πήγαινε και έκανε πολλά θαύματα, έως την ημέρα που τον συλλάβανε και τον δίκασαν για βλασφημία προς το πρόσωπο του Θεού. Μετά την δίκη του λοιπόν τον εκτέλεσαν. Τρεις ημέρες μετά όμως αναστήθηκε. Η ιστορία αυτή για όσους μπερδεύτηκαν και τους θυμίζει πάλι κάποια άλλη ιστορία να πω εδώ λοιπόν πως αναφέρεται στον Θεό Διόνυσο.

Επίσης δείτε και αυτό το πήλινο αγαλματίδιο που βρέθηκε και τα συμπεράσματα δικά σας.


seirios12a

έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 12:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ίσως η ιστορία να επαναλαμβάνεται! Δηλαδή εάν δεκτούμε ότι ίσως βρισκόμαστε στον τρίτο πολιτισμό! ο Θεάνθρωπος να είχε ξαναέρθει άλλες 2 φορές! Το μόνό σε αυτήν την περίπτωση που με φοβίζει, είναι αυτό που λένε, μια του κλέφτη δυό του κλέφτη, τρεις και η κακή του! και αν λάβουμε υπόψιν ότι ο κλέφτης είναι πάντα ο άνθρωπος, ίσως ο Θεάνθρωπος να μη θελήσει να μας ξανακάνει τη Χάρη με ότι συνεπάγεται!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 12:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Αν θελήσουμε να αποκωδικοποιήσουμε την Ελληνική μυθολογία ίσως θα πρέπει να αρχίσουμε με τους περιβόητους άθλους του Ηρακλή.
Προτείνω να αρχίσουμε με τα «Μήλα» τα οποία κατά την γνώμη μου δεν τρωγόντουσαν ούτε ήταν τα γνωστά σε μας σήμερα φρούτα.
Τι θα λέγατε να ψάχναμε και το «Αλκαίος», ένα απ’ τα επίθετα του Ηρακλάρα.

Φίλε Λουκά καλή επάνοδο .
Ο μύθος με τα «Μήλα των Εσπερίδων» , είναι αρκετά μπερδεμένος από ότι διαβάζω στην «ΩΓΥΓΙΑ» του Σταγειρήτη . Κατ’ αρχήν οι Εσπερίδες κατ’ άλλους ήταν τρείς , κατ’ άλλους τέσσερις και κατ’ άλλους επτά γιατί τις μπέρδευαν με τις Πλειάδες .

Επίσης υπάρχει σύγχυση και για τον τόπο που βρισκόταν ο κήπος τους γιατί άλλοι τον θέλουν στη Αφρική που ήταν η πόλη Βερενίκη , άλλοι στην Μαυριτανία , άλλοι σε ένα νησί πάνω από το Πράσινο Ακρωτήριο , και άλλοι στην χώρα των Υπερβορείων .
Περισσότερα (ΩΓΥΓΙΑ τομ. Α’ κεφ. ΛΑ’ σελ.270)

Επίσης κατά τον Παλαίφατο , ο οποίος ήταν γνώστης πολλών έργων ποιητών τα οποία έχουν χαθεί και μας είναι άγνωστα , τα «Μήλα» δεν ήταν τα γνωστά σ’ εμάς μήλα , αλλά πρόβατα όπως τα αποκαλούσαν οι Έλληνες την Ομηρική εποχή .

Τα πρόβατα αυτά τα ονόμασαν «Χρυσά» τόσο για το χρώμα του μαλλιού τους , όσο και για την εξαιρετική ράτσα τους , που τα καθιστούσε πολύτιμα .
Περισσότερα (ΩΓΥΓΙΑ τομ. Γ’ κεφ. ΙΓ’ σελ.36)

Όμως αν έχεις κάτι άλλο υπ’ όψη σου φίλε Λουκά θα είναι χαρά μου , και πιστεύω και των άλλων φίλων του Forum να το ακούσουμε και να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας .
Όμως σε ένα άλλο θέμα που θα ανοιχτή για το σκοπό αυτό και όχι στο παρόν του οποίου κάνουμε κατάχρηση του χώρου .

Έχουμε βλέπεις και τον φίλο Dying_Incubus , έτοιμο να μας βάλη τις φωνές .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 15:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουμε βλέπεις και τον φίλο Dying_Incubus , έτοιμο να μας βάλη τις φωνές .

Με τον βούρδουλα ανά χείρας είμαι!

quote:
Προτείνω να αρχίσουμε με τα «Μήλα» τα οποία κατά την γνώμη μου δεν τρωγόντουσαν ούτε ήταν τα γνωστά σε μας σήμερα φρούτα.

Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ - χαίρομαι που σε βλέπω ξανά κοντά μας () - υπάρχουν κάποιες υποθέσεις ότι τα μήλα των Εσπερίδων μπορεί να μην ήταν όντως μήλα αλλά γεώμηλα, εξ' ου και το χρυσό χρώμα.

Επιπλέον, θα πρέπει να εστιαστούμε και σ' αυτό που λέι ο seirios12a για την ομοιότητα της σταύρωσης αλλά και του βίου του Ιησού με του Μίθρα.

Εν πάσει περιπτώσει, για θέματα αποσυμβολισμών μύθων - τόσο ελληνικών όσο και παγκόσμιων - μπορούμε να συνεχίσουμε στο σχετικό θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο):

Ο Μύθος πίσω από τον Μύθο - Αποσυμβολισμός


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 16:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a

Υπάρχει μια επιγραφή στο Βατικανό που λέει: "Αυτός που δεν θα φάει από το σώμα μου ούτε θα πιεί από το αίμα μου έτσι ώστε να γίνει ένα με μένα και εγώ με αυτόν, αυτός δεν θα σωθεί"

Αυτό άν σας θυμίζει κάτι, να σας πως όμως πως αναφέρεται πως αυτή η φράση βρίσκεται στ΄ απομεινάρια ενό ναού του Βατικανού που είχε κτιστεί στο όνομα του θεού Μίθρα.


Να προσθέσω ότι η βρώση του θεού από τους θνητούς υπάρχει και στην ελληνική παράδοση και συγκεκριμένα σε οργιαστικές τελετές του Διονύσου κατά τη διαρκεια της γιορτής των Αγριωνίων. Τα όργια τελούνταν από γυναικείες ομάδες,τις "Μαινάδες" οι οποίες σε κατάσταση έκστασης ντύνονταν με δέρματα ελαφιού και κρατώντας θύρσους κυνηγούσαν ελάφια, ταύρους, τράγους και φίδια αλλά και φυτά(κισσούς,κλήμα). Όταν τα έπιαναν τα διαμέλιζαν και τα έτρωγαν ωμά.Υποτίθεται ότι ο θεός Διόνυσος έπαιρνε τη μορφή του εκάστοτε ζώου ή φυτού την ώρα της τελετής.Και αξίζει να σημειώσουμε ότι από τα πάμπολλα προσωνύμια του Διονύσου ήταν και τα "ισοδαίτης" και "ταυροφάγος" σαφώς σχετιζόμενα με την εν λόγω τελετουργία. Αυτή η θρησκευτική τελετουργική πρακτική με βασικό χαρακτηριστικό την βρώση και πόση του θεϊκού σώματος και αίματος είναι σαφώς συγκρίσιμη με το μυστήριο της Θείας Κοινωνίας της χριστιανικής παράδοσης. Μάλλον με αυτό τον τρόπο οι άνθρωποι πίστευαν ότι έχουν τον εκάστοτε θεό και την εύνοιά του μέσα τους.

Πρέπει να υπάρχει και σε άλλους πολιτισμούς παρόμοια πρακτική. Θα το ψάξω κάποια στιγμή.

Επίσης, μιας και απ'ότι βλέπω μέσω αυτού του τόπικ τέθηκε νέο θέμα αποσυμβολισμού μύθων, θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο οι ενδιαφερόμενοι να διαβάσουν το υπέροχο θέμα του A.Kircher Χαμένες Ήπειροι και η Προέλευση των Αρχαίων Θεών και Μύθων, στο οποίο έγινε μια ικανοποιητική προσπάθεια από αρκετούς συνομιλητές να αναλυθούν και να ερμηνευθούν διάφοροι μύθοι, ειδικα από το χώρο της Ελληνικής Μυθολογίας και η σχέση τους με ξένες μυθικες παραδόσεις.

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 18/11/2007 17:47:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 22:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον με αυτό τον τρόπο οι άνθρωποι πίστευαν ότι έχουν τον εκάστοτε θεό και την εύνοιά του μέσα τους.

Σωστά, φίλε Agnostic!
Ο διαμελισμός του Θεού έχει καταρχάς μυστικιστικό χαρακτήρα κι υποδηλώνει το διαμοίρασμα της δύναμης του και της εύνοιας του.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί κι ο Ζαγρέας κι ο Ίσιρις - όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου.
Από κει και πέρα μπορεί να επέλθει η ανάσταση από την επανένωση των κομματιών που υποδηλώνει αύξηση της δύναμης του Θεού αλλά και το πέρασμα του σε ένα επίπεδο ανώτερο από αυτό που ήταν πριν.

Η περίπτωση πχ του ΔΙονύσου με τις Μαινάδες μου θυμίζει έντονα το Μυστικό Δείπνο κατά τον οποίον ο Ιησούς προτρέπει τους μαθητές του να φάνε άρτο κι οίνο που συμβολίζουν την σάρκα και το αίμα του.

quote:
Πρέπει να υπάρχει και σε άλλους πολιτισμούς παρόμοια πρακτική. Θα το ψάξω κάποια στιγμή.

Νομίζω πως σε κάποιοι ιθαγενείς της Αμερικής - δεν θυμάμαι δυστυχώς την φυλή - είχε την πεποίθηση ότι τους προσέδιδε μεγαλύτερη δύναμη κι η βρώση των αντιπάλων τους.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 23:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας άλλος μύθος της Ελληνικής μυθολογίας κατά πολύ αρχαιότερος αυτού της Π.Δ. , που φαίνεται να έχει ομοιότητες με την τεκνοποίηση της Σάρρας στα βαθειά γεράματα είναι κατα τη γνώμη μου και ο παρακάτω .

Σύμφωνα λοιπόν με τον μύθο αυτό , στη Βοιωτία ο υπέργηρος Υριεύς γιός του Ποσειδώνα και της Ατλαντίδας Αλκυόνης , είχε δεχθεί στο παλάτι του της Τανάγρας , με την αρμόζουσα μεγαλοπρέπεια τρείς μεγάλους θεούς : Το Δία , τον Ποσειδώνα , και τον Ερμή .

Σ’ αντάλλαγμα αυτής της φιλοξενίας , οι Θεοί υποσχέθηκαν να δώσουν ένα παιδί στον υπέργηρο και άκληρο Υριέα . Γονιμοποίησαν λοιπόν το δέρμα του βοδιού που τους είχε θυσιάσει και φιλέψει και τον πρόσταξαν να το θάψη στον τάφο της γυναίκας του και να μην το βγάλη παρά ύστερα από την παρέλευση εννέα μηνών . Έτσι γεννήθηκε ο Ωρίων .

Στην περίπτωση του Αβραάμ , έχουμε πάλι τρεις Αγγέλους αυτή τη φορά που τον επισκέπτονται στο σπίτι του , όπου ύστερα από ένα πλούσιο γεύμα που τους παραθέτει , του ανακοινώνουν ότι η στείρα και υπέργηρη Σάρρα θα γεννήση τον διάδοχό του Ισαάκ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 01:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris Απεστάλη: 18/11/2007, 23:13:32 Σύμφωνα λοιπόν με τον μύθο αυτό , στη Βοιωτία ο υπέργηρος Υριεύς γιός του Ποσειδώνα και της Ατλαντίδας Αλκυόνης , είχε δεχθεί στο παλάτι του της Τανάγρας , με την αρμόζουσα μεγαλοπρέπεια τρείς μεγάλους θεούς : Το Δία , τον Ποσειδώνα , και τον Ερμή .

Σ’ αντάλλαγμα αυτής της φιλοξενίας , οι Θεοί υποσχέθηκαν να δώσουν ένα παιδί στον υπέργηρο και άκληρο Υριέα . Γονιμοποίησαν λοιπόν το δέρμα του βοδιού που τους είχε θυσιάσει και φιλέψει και τον πρόσταξαν να το θάψη στον τάφο της γυναίκας του και να μην το βγάλη παρά ύστερα από την παρέλευση εννέα μηνών . Έτσι γεννήθηκε ο Ωρίων .

Στην περίπτωση του Αβραάμ , έχουμε πάλι τρεις Αγγέλους αυτή τη φορά που τον επισκέπτονται στο σπίτι του , όπου ύστερα από ένα πλούσιο γεύμα που τους παραθέτει , του ανακοινώνουν ότι η στείρα και υπέργηρη Σάρρα θα γεννήση τον διάδοχό του Ισαάκ .


Φοβερή η παρατήρηση, και έρχεται και δένει γάντι με την πληροφορία του Yehouda (Hebrew is Greek) ότι ο Θεός του Αβραάμ και του Ισαάκ ήταν ο Σδεύς δηλ, ο Ζεύς ή ακόμα καλύτερα ο Ιεύς ο οποίος κλινόμενος δίνει τον Ιευά δηλ. τον Ιεχουά δηλ, τον Ιεχωβά.

Επίσης μιας και ανέφερα για τα «Μήλα» των Εσπερίδων, υπενθυμίζω ότι κάπου μέσα στα Ορφικά αναφέρεται ότι είχαν ....λυγερή φωνή.
Τέλος ας έχουμε υπόψη μας ότι η Θεά Δήμητρα, δηλαδή η Γή που μας «φιλοξενεί», ονομάζεται «Μηλοφόρος» απ' τους ποιητές.
Ευτυχώς που υπάρχουν και Άραβες οι οποίοι κράτησαν αυτή την λέξη και συνεχίζουν να ονομάζουν τον λαό, φυλή κλπ. «Μέλα». Αυτή την ίδια λέξη δάνεισαν στους Τούρκους και έτσι έχουν και αυτοί σήμερα το «Μελέτ», ή «Μιλέτ».

Τι άλλο παρά «λαούς της Δύσης» θα μπορούσε να εννοεί ο ποιητής με τα «Μήλα των Εσπερίδων;
Η εκστρατεία του Ηρακλή στην Εσπερία θα μπορούσε κάλλιστα να δικαιολογήσει αυτή την αναφορά των ποιητών.
Προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Θέτω όμως στο βήμα το θέμα του αποσυμβολισμού του μεσιέ “Urcul al caoui” . Σε μετάφραση : «Ηρακλής Αλκαίος»
Σημ: Αλκάουη = Δυνατός (Αραμ.)
Αλκαίος = Δυνατός
Κλέος = Δύναμη
Αλ κόουα = δύναμη (Αραμ.)
Μη ξεχνάμε πόσο δεμένη είναι η ιστορία του Ηρακλή με την Αίγυπτο η οποία στην αρχαιότητα έφερε το όνομα «Αλκεμενέϊα» Μήπως η μητέρα του Ηρακλή δεν ήταν η «Αλκμήνη»;
Ποιά ήταν πάλι η κυρία Αλκμήνη; Εδώ νομίζω φίλοι μου ότι μπορείτε και εσείς να βάλετε κανένα ...π.Χ. ...Πράσινο γκόλ χρησιμοποιώντας την «Κόρη».

Αναμένω.


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 17:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, πραγματικά πολύ ενδιαφέρων μύθος!
Τον ακούω πρώτη φορά και μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι τον αγνοούσα αλλά κι ότι δεν "βρίσκεται" εύκολα!

Σχετικά με τις αναφορές του ΕΡΙΩΠΙΣ, μπορούμε να σκεφτούμε και την περίπτωση του Τιτάνα Ιαπετού με τον Ιάφεθ όπου έχουν μεγάλη ομοιότητα ηχητικά...

quote:
Ποιά ήταν πάλι η κυρία Αλκμήνη; Εδώ νομίζω φίλοι μου ότι μπορείτε και εσείς να βάλετε κανένα ...π.Χ. ...Πράσινο γκόλ χρησιμοποιώντας την «Κόρη».

Μήπως το πας προς την Παρθένο;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 18:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα άλλο κοινό πολλών θρησκειών είναι και η γέννηση του σωτήρος στις 25 Δεκεμβρίου.
Οι αρχαίοι Έλληνες κατά την χειμερινή τροπή του ήλιου γιόρταζαν την γέννηση του Διονύσου. Ο Διόνυσος αποκαλούταν «σωτήρ» και θείο «βρέφος», το οποίο γεννήθηκε από την παρθένο Σέμελη. Ήταν ο καλός «Ποιμήν», του οποίου οι ιερείς κρατούν την ποιμενική ράβδο, όπως συνέβαινε και με τον Όσιρη. Τον χειμώνα θρηνούσαν το σκοτωμό του Διονύσου από τους Τιτάνες, αλλά στις 30 Δεκεμβρίου εόρταζαν την αναγέννησή του. Οι γυναίκες-ιέρειες ανέβαιναν στην κορυφή του ιερού βουνού και κρατώντας ένα νεογέννητο βρέφος φώναζαν «ο Διόνυσος ξαναγεννήθηκε. Ο Διόνυσος ζει» , ενώ σε επιγραφή αφιερωμένη στον Διόνυσο αναγράφεται:«Εγώ είμαι που σε προστατεύω και σε οδηγώ, εγώ είμαι το 'Αλφα και το Ωμέγα»

Οι Αιγύπτιοι στις 25 Δεκεμβρίου εόρταζαν την γέννηση του θεού-ήλιου Όσιρη. Μετά την δολοφονία του ένα δένδρο ξεφύτρωσε στο οποίο Ίσις κάθε επέτειο της γέννησης του στις 25 Δεκεμβρίου άφηνε δώρα γύρω από το δένδρο. Οι Βαβυλώνιοι, και οι Φοίνικες ονόμαζαν το θεό-ήλιο Βαάλ , οι Πέρσες λάτρευαν τη γέννηση του Αήττητου-ήλιου και θεού Μίθρα Βασιλιά, ενώ οι Βραχμάνοι στην γέννηση του ψάλλουν: «Εγέρσου ω βασιλιά του κόσμου, έλα σε μας από τις σκηνές σου».

Πολλά κοινά σημεία βλέπω, από διάφορους τοποθετητές και όσο πάει θα βρίσκουμε και άλλα. Πολύ αρχίζω ν΄ αμφιβάλλω τελικά για το ποια είναι η πραγματικότητα και αν τελικά συνέβησαν αυτά τα γεγονότα, σε ποια θρησκεία έχουν συμβεί...


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 02:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Dying_Incubus, όταν ανέφερα:

"Ποιά ήταν πάλι η κυρία Αλκμήνη; Εδώ νομίζω φίλοι μου ότι μπορείτε και εσείς να βάλετε κανένα ...π.Χ. ...Πράσινο γκόλ χρησιμοποιώντας την «Κόρη».", εσύ διερωτήθηκες γράφοντας:

"Μήπως το πας προς την Παρθένο;"

Σε πληροφορώ λοιπόν, όχι, δεν οδηγεί η «Κόρη» προς την «Παρθένο», σίγουρα όμως με την «Κόρη» - αν γνωρίζεις τι σημαίνει - μπορείς να μπείς στην μεγάλη περιοχή του "Ιαπετού" και να σκοράρεις ένα γκόλ.

Ιαπετός και "Κόρη" σε οδηγούν στα ίδια μυστοπόλα μονοπάτια του "θεϊκού" αποσυμβολισμού. Εκεί ...κατά Ελευσίν(α) μεριά που λένε.

Απευθύνομαι τώρα στον φίλο μας seirios12a, στον οποίο θέλω να κάνω μία ερώτηση.
-Ποιός είναι ο Σείριος κατά την γνώμη σου και τι σχέση έχει με τον "Ερίωπα" εντός "Τριγώνου" που συναντάς στις Ορθόδοξες Εκκλησίες;

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 02:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιαπετός και "Κόρη" σε οδηγούν στα ίδια μυστοπόλα μονοπάτια του "θεϊκού" αποσυμβολισμού. Εκεί ...κατά Ελευσίν(α) μεριά που λένε.


Απευθύνομαι τώρα στον φίλο μας seirios12a, στον οποίο θέλω να κάνω μία ερώτηση.
-Ποιός είναι ο Σείριος κατά την γνώμη σου και τι σχέση έχει με τον "Ερίωπα" εντός "Τριγώνου" που συναντάς στις Ορθόδοξες Εκκλησίες;


Αυτοί οι γρίφοι σου βρε παιδί μου θα μείνουν παροιμιώδεις!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 05:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria Απεστάλη: 20/11/2007, 02:20:41 Αυτοί οι γρίφοι σου βρε παιδί μου θα μείνουν παροιμιώδεις!

Καλώς την φίλη μας απ’ τα παλιά.

Είπα ρε παιδί μου να το σκουντήξω λίγο το θέμα μπας και τσιμπήσει η Ostria ή ο Ελάχιστος και στρώσουμε «παιχνίδι» πάλι.

Πολύ «Λο – λο η Λόλα» πηγαίνουν τώρα τελευταία τα θέματα και νομίζω ότι συ προπάντων θα πλήττεις. Καλά θα ήταν να είχαμε και τον φίλο μας τον Τrainman να μας έβαζε πάλι πάνω στον «Τροχό» του και να περιδιαβαίναμε τον κόσμο.
Αχ ρε Αμαλία, ...τι μας έκανες. Μας στέρησες το πιο καλό παιδί.

Αμ, και εκείνος ο Agnostic όλο 100άρια μου τάζει και όλο μόνος μου τρέχω. Είναι ...σωστά πράγματα αυτα; Όχι πες μου.

Γι’ αυτό, ...άπλωσα την πραμάτεια και περιμένω.

Έχω ...."καλό πράμα συ λέω".

Λουκάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 20:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιαπετός και "Κόρη" σε οδηγούν στα ίδια μυστοπόλα μονοπάτια του "θεϊκού" αποσυμβολισμού. Εκεί ...κατά Ελευσίν(α) μεριά που λένε.

Για να προσπαθείσω και γω λίγο αν και δεν νομίζω να καταφέρω και πολλά πράγματα

Λοιπόν: Ο τιτάνας Ιαπετός, αδελφός του Κρόνου, πατέρας του Προμηθέα, του Ατλαντα, του Επιμηθέα και του Μενοίτιου. Ο Όμηρος και ο Ησίοδος θεωρούσαν τον Ιαπετό κυβερνήτη του κόσμου και των τιτάνων πριν τον Δία.

"Ελευσίνα μεριά": αυτό το μόνο που μου φέρνει στον νου είναι η Δήμητρα, τα Ελευσίνια μυστήρια, η "κόρη"(Περσεφόνη)που ανέβαινε στον πάνω κόσμο από τα σκοτάδια του Άδη,και ο Ίακχος-Βάκχος, ο Ιακχος ήταν γιος του Δία και λατρευόταν σαν θεότητα στην Ελευσίνα μαζί με την Δήμητρα και την Περσεφόνη

Τώρα τα σημεία που μπορώ να σταθώ, τα Τάρταρα(Ιαπετός)-Αδης(Περσεφόνη),
Δημιουργία των Ανθρώπων(Ιαπετός)-Αναγέννηση της φύσης(Δήμητρα,Περσεφόνη, Βάκχος), και καταλήγω Θάνατος-Ανάσταση(αναγέννηση). Δεν ξέρω αν οδηγήθηκε η σκέψη μου σε σωστά μονοπάτια θα δείξει

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 21:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Απευθύνομαι τώρα στον φίλο μας seirios12a, στον οποίο θέλω να κάνω μία ερώτηση.
-Ποιός είναι ο Σείριος κατά την γνώμη σου και τι σχέση έχει με τον "Ερίωπα" εντός "Τριγώνου" που συναντάς στις Ορθόδοξες Εκκλησίες;

Λουκάς



Σείριος είναι το αστέρι που αναφέρεται σε όλες τις θρησκείες του κόσμου με τα ονόματα Σείριος, Σούρια, Σουρ, Σήειρ, Οσιρις κ.α. Από το Περού και το Μεξικό μέχρι την Αυστραλία και Ιαπωνία και από την Ισλανδία μέχρι την Ν. Αφρική, μια παράδοση ζει χιλιάδες χρόνια, παρά τις προσπάθειες εξαλείψεως της, για να θυμίζει στον άνθρωπο την σχέση του με το μακρινό αστέρι και πως οι θεοί-βασιλιάδες εποικιστές, έφεραν το σπέρμα της ζωής στον απόμακρο τούτο πλανήτη του γαλαξία μας.
Αφετηρία των θεών Θεωρείται ο Σείριος και όχι κάποιο άλλο άστρο. Αυτό δικαιολογείται αφού σε παγκόσμια κλίμακα ο Σείριος αποτέλεσε αντικείμενο λατρείας, λατρεία που χρονολογείται ταυτόχρονα με την εμφάνιση του ανθρώπου πάνω στην γη. Παρά την τεράστια για τα ανθρώπινα δεδομένα απόσταση, ο Σείριος είναι ένα πολύ κοντινό άστρο για τα συμπαντικά δεδομένα .

(Σείριος Α΄) είναι ένα άστρο τεραστίων διαστάσεων, ήλιος-γίγαντας σε σχέση με τον ήλιο του ηλιακού μας συστήματος.Είναι ένα πολύ λαμπερό αστέρι. Έχει ακτίνα 1,5 φορά μεγαλύτερη από τον ήλιο, η μάζα του είναι 2,5 φορές μεγαλύτερη από την μάζα ίου ήλιου και 35,5 φορές φωτεινότερος από αυτόν. Έχει θερμοκρασία επιφανείας 11.200C τόση όση είναι σε χιλιόμετρα η απόσταση μεταξύ Πυραμίδων Χέοπος και Γιουκατάν Μεξικού, αλλά τόση είναι σε μέτρα ανά δευτερόλεπτο και η ταχύτητα διαφυγής των σωμάτων από την έλξη της γης.

(Σείριος Β') Είναι βαρύ αστέρι, άσπρος νάνος, έχει χρώμα άσπρο και είναι αόρατος με γυμνό οφθαλμό. Ανακαλύφθηκε ΜΟΛΙΣ το 1862 με ισχυρό τηλεσκόπιο και τονίζω το έτος γιατί θα χρειαστεί πιο κάτω. Επί 50 χρόνια καλύπτεται από τον Σείριο "Α" και η ορατή περίοδος του είναι άλλα πενήντα (50) χρόνια. Είναι 65.000 φορές πυκνότερος από τον δικό μας ήλιο και έχει το 95% της μάζας αυτού ενώ είναι 10.000 φορές πιο σκοτεινός από τον Σείριο "Α".

(Σείριος Γ') ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΣΤΡΟ Ο αστρονόμος Φόξ ισχυρίζεται ότι είδε τον Σείριο Γ" το 1920. Είναι τέσσερις φορές ελαφρύτερος από τον Σείριο "Α" και κινείται όπως ο Σείριος "Β". Έχει έναν δορυφόρο "Ε" που είναι ο πλανήτης του συστήματος που κατοικείται και από αυτόν ξεκίνησε ο εποικισμός της γης.
Ο πλανήτης αυτός επηρεάζεται καθ' ολοκληρία από τον Συνοδό. Τα πενήντα χρόνια της περιόδου του Συνοδού είναι διάχυτα στην Ελληνική παράδοση

H ύπαρξη του Σείριου ήταν γνωστή σε αρχαίους πολιτισμούς, ΠΡΙΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, όπως μαρτυρούν αρχαία κείμενα και αρχαίες παραστάσεις. Το «περίεργο» της όλης υπόθεσης, έγκειται στο οτι ο Σείριος Β΄ και ο Σείριος Γ΄ δεν φαίνονται με «γυμνό μάτι», γεγονός που προϋποθέτει την ύπαρξη φακού, τηλεσκοπίου ή κάποιου άλλου τεχνολογικού επιτεύγματος για να διαπιστωθεί η ύπαρξή τους, ή κάποια επαφή των αρχαίων προγόνων μας με εξωγήϊνους και -γιατί όχι;- την πιθανή καταγωγή τους απο αυτούς...

Εάν δεν κάνω λάθος, τα περισσότερα αρχαία ιερά έχουν προσανατολισμό στο άστρο του Σείριου.
Στην Ιλιάδα, περιγράφοντας την ασπίδα του Αχιλλέα, ο Όμηρος κατονομάζει τις Πλειάδες, τις Υάδες, τον Ωρίωνα και τη Μεγάλη Άρκτο. Επίσης, παρομοιάζει την απαστράπτουσα περικεφαλαία και την ασπίδα του Διομήδη με το «φθινοπωρινό αστέρα», δηλαδή το Σείριο. Ο Σείριος, ως «κύων του Ωρίωνος» λόγω της θέσης του κοντά στον αστερισμό αυτό, χρησιμοποιείται και σε παρομοιώσεις που αφορούν τόν Αχιλλέα και τον Έκτορα.

Τώρα τι σχέση έχει εν τω μεταξύ με τον Ερίωπα και το τρίγωνο...

Ερίωπας δεν ξέρω ποιος είναι οπότε δεν μπορώ να το ταυτίσω.
Ερίωπις, πάντως ήταν η μητέρα του Αίαντα και βασίλλισα της Λοκρίδος. Επίσης υπάρχει και η κόρη του Απόλλωνα και της Αρσινόης.

Εκτός και αν Ερίωπας είναι ο παντεπόπτης οφθαλμός και το τρίγωνο των ορθοδόξων εκκλησιών έχει και αυτό προσανατολισμό προς τον Σείριο.

seirios12a

έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 21:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια πιο προφανής ομοιότητα, από τους γρίφους του φίλου ΕΡΙΩΠΙΣ.
[green]Ο ΠΟΙΜΗΝ[green/]


seirios12a

έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 22:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια πιο προφανής ομοιότητα, από τους γρίφους του φίλου ΕΡΙΩΠΙΣ.
[green]Ο ΠΟΙΜΗΝ[green/]


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 22:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια πιο προφανής ομοιότητα, από τους γρίφους του φίλου ΕΡΙΩΠΙΣ.
Ο ΠΟΙΜΗΝ


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 23:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα διαθέση κανείς λίγο χρόνο και αρχίσει να σκαλίζη την Π.Δ. και τη Ελληνική Μυθολογία , σίγουρα θα ανακαλύψη πολλές ομοιότητες .
Το ερώτημα είναι , τι είναι τελικά αυτές οι ομοιότητες , αντιγραφές ή συμπτώσεις ;
Και αν είναι συμπτώσεις είναι δυνατόν να είναι τόσες πολλές ; αν είναι πάλι αντιγραφές τότε κατά την γνώμη μου μπορούμε να υποθέσουμε δύο τινά .

Ή ότι αντέγραψαν οι Εβραίοι από την Ελληνική Μυθολογία , δεδομένου ότι είναι παλαιότερη από την Π.Δ. , ή ότι και οι δύο αντέγραψαν από κάποια ακόμα αρχαιότερη μυθολογία . Ας δούμε όμως παρακάτω πως περιγράφεται και από τους δύο η Γένεσις .

«Και έπλασε Κύριος ο Θεός τον άνθρωπον από χώματος εκ της γης και ενεφύσησεν εις τους μυκτήρας αυτού πνοήν ζωής και έγεινεν ο άνθρωπος εις ψυχήν ζώσαν .» (Γεν. Β’ 7.)

«…έτσι μίλησε γελώντας ο πατέρας των θεών , και προστάξε τον Ήφαιστο να αναμίξη χώμα με νερό και να της βάλει και φωνή . Να της δώση όψη , αντοχή και ομορφιά αθάνατης Θεάς …..και την ονόμασε Πανδώρα γιατί όλοι οι κάτοικοι Ολύμπου την προίκισαν με κακά δώρα για τους ανθρώπους .» (Ησίοδος «Έργα και ημέρες»)

Από τον Απολλόδωρο αναφέρεται ότι :

«…Προμηθεύς δε εξ ύδατος και γης ανθρώπους πλάσας…»

Και τέλος ο Οβίδιος γράφει στις «Μεταμορφώσεις» του :

«Το σώμα του ανθρώπου το έφτιαξε από νερό και πηλό ο Προμηθέας , ο γιός του Ιαπετού και την ψυχή του την έδωσαν περιπλανώμενα θεϊκά στοιχεία , που είχαν επιζήσει από την πρώτη δημιουργία .»

Τι λέτε ; δεν είναι εκπληκτικές οι ομοιότητες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 00:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ seirios12a

Γράφεις:
"Επίσης υπάρχει ένας μύθος που αναφέρεται σε χιλιάδες χρόνια π.Χ., που λέει πως..."

Άμα θέλεις, μπορείς να μας παραθέσεις τις πηγές σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 02:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Sesostris Απεστάλη: 20/11/2007, 23:14:46 …Προμηθεύς δε εξ ύδατος και γης ανθρώπους πλάσας…»


Γιατί οι αρχαίοι συνταύτιζαν τον Προμηθέα με τον Κρόνο;
Αν αυτό είναι σωστό τότε είμαστε δημιουργήματα του Κρόνου και όχι του Ιευός (Ζευ. Τι λές και εσύ;


quote:
seirios12a Εάν δεν κάνω λάθος, τα περισσότερα αρχαία ιερά έχουν προσανατολισμό στο άστρο του Σείριου.

Τι ενννοείς έχουν προσανατολισμό;

quote:
seirios12a Εκτός και αν Ερίωπας είναι ο παντεπόπτης οφθαλμός και το τρίγωνο των ορθοδόξων εκκλησιών έχει και αυτό προσανατολισμό προς τον Σείριο.



Ερί-ωπας σημαίνει μεγαλόφθαλμος.

Ο "Οσίρις" είναι μάλλον η Ελληνική απόδοση του αρχικού "Ασσάρ" για τον "Μεγάλο οφθαλμό".

Σίγουρα ετυμολογείται ο Σείρις ή Οσίρις απ' το αιγυπτιακό "Ίρις" που σημαίνει οφθαλμός ή "Ωπή" (βλ. τας "ώπας" για τους οφθαλμούς).

Το πρώτο μέρος του Σείρι ή Οσίρι είναι το "Σι", πανάρχαια Ελληνική λέξη για τον Θεό, (οι αρχαίοι έλεγαν μα τω Σιώ, δηλ. μα τον Θεό).

"Σί" λοιπόν και "Ίρι" μας κάνουν Σείρι ή Οσίρι με ενσωματωμένο άρθρο.

Δίπλα τώρα στον Οσίρι αν τοποθετήσεις και την Ίσιδα (Ίσις) δηλ την κίνηση και φορά τότε έχεις μιά πλήρη εικόνα για το που βαδίζεις στα γριφώδη μυστοπόλα μονοπάτια του Ερίωπα.

quote:
seirios12a Και μια πιο προφανής ομοιότητα, από τους γρίφους του φίλου ΕΡΙΩΠΙΣ.

Ο ΠΟΙΜΗΝ



Αφού λοιπόν το δέχεσαι και αυτό, ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα:

Οφθαλμός λοιπόν ή ΩΠΗ, ένα και το αυτό.
ΩΠΗ αριθμολογούμενη και Ιησούς δίνουν 888 δηλ την συμπαντική φορά (κίνηση) που αντιπροσωπεύει η Ίσις.

Ο Ιησούς τελικά ποιός είναι; Μήπως οι 3 μονάδες που αντιπροσωπεύουν τις 3 χρυσές "Πύλες" της Όστριας;

Η μήπως οι τρείς "Πύλες" του Οσίρι δεν μεταφέρθηκαν στους Χριστιανικούς ναούς έτσι για τας "ώπας" του κόσμου που λένε;

Ερίωπας ο 1.2.3.4.5.6.7.


Απλά ο υπογράφων είναι ο .......

Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 21/11/2007 02:23:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy