ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 12:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ουχί - ουχί...
Το θέμα να μετανομαστεί σε:
Γιατί δεν εκπληρώνονται οι προφητείες; Δίνει παρατάσεις ο Θεός;
Να βάλουμε και μία γραμμή με απευθείας σύνδεση με άγιο όρος για κάθε καινούρια προφητεία...

Ε, Ε, Έρχεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 12:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Kαινουριες προφητειες, δεν μπορει και δεν προκειται να υπαρξουν...αφου αναλωνονται στα λογια τα παλια... απλα "παραφραζουν" τις προτασεις!

Οσο για αυτην την μετονομασια, τοτε πρεπει να μεταφερθει στην θεματολογια "Μυθος και Θρησκεια"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Thrax
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 18:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thrax
Καλησπέρα σε όλους στο forum.
Προχθές συναντήθηκα επάνω με ένα φίλο μου που πήγε με μια παρέα στο Όρος και μόλις την πιο προηγούμενη βδομάδα είχε επιστρέψει. Συναντήθηκε εκεί λοιπόν με έναν γνωστό μας ιερομόναχο με τον οποίο γνωριζόμαστε τόσο εγώ όσο και τα παιδιά που πήγαν πάνω από δέκα χρόνια. Ο γέροντας αυτήν τη φορά που πήγαν εκτός όλων των άλλων που τους είπε τους μίλησε και για τα ελληνοτουρκικά. Ο γέροντας λοιπόν τους είπε ότι έγραψε μαζί με τον ηγούμενό του τον πρόλογο για ένα καινούριο βιβλίο που κυκλοφόρησε πρόσφατα που ονομάζεται "εμπειρίες προσκυνητών" και το έχει γράψει κάποιος αξιωματικός της πολεμικής αεροπορίας σχετικά με θαύματα, εμπειρίες και γεγονότα που βίωσαν οι προσκυνητές με τον παππούλη τον π. Παϊσιο. Σε αυτό το βιβλίο λοιπόν που προλόγησε ο γέροντας αναφέρεται ότι κάποιος αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού πολλά χρόνια πριν είχε συναντηθεί με τον γέροντα Παϊσιο και του εξέφρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε εκείνη την εποχή στο Στράτευμα, του δήλωσε λοιπόν Παππούλη εγώ θα παραιτηθώ από το Στρατό δεν μπορώ άλλο, και ο π. Παϊσιος του απάντησε αμέσως υψώνοντας τη φωνή του, " Όχι δεν θα το κάνεις δεν πρέπει να το κάνεις αυτό" έκπληκτος για αυτήν την εξέλιξη ο αξιωματικός ρώτησε απορημένος, μα γιατί παππούλη? Του απάντησε λοιπόν ο π. Παϊσιος, και όταν το ακουσα να μου το διηγείται ο φίλος μου, σας λεω πραγματικά ότι ανατρίχιασα, γιατί εσύ, του λεέι ο π. Παϊσιος θα είσαι αυτός που θα αναλάβει τη Διοίκηση του Ελληνικού Στρατεύματος έναντι του επιτιθέμενου Τουρκικού Στρατού. Και τώρα φτάνουμε στο ζουμί της υπόθεσης. Το όνομα του αξιωματικού για τον οποίο αναφερόμαστε είναι Στρατηγός Γράψας, Άρχηγός ΓΕΕΘΑ, ο οποίος ανέλαβε την Διοίκηση όλων των όπλων ως αρχηγός ΓΕΕΘΑ τον Σεπτέμβριο του 2007, μετά τις εκλογές παίρνοντας τη θέση του Ναύαρχου Χηνοφώτη, ο οποίος ανέαβε Υφυπουργός Εσωτερικών στη Θέση του Βύρωνα Πολύδωρα.
Όπως θα ξέρετε η θητεία των ανώτατων αξιωματικών, δεν ξεπερνά τα δύο χρόνια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 19:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Να βρεθει αυτος που ελεγε για τον Γραψα ΠΡΟΤΟΥ γινει ο νεος αρχηγος!
Γιατι αγαπητοι μου αυτο δεν γραφτηκε πριν τις εκλογες;;;εφοσον ηταν γνωστο το ονομα του στρατιωτικου που πηγε στον παισιο;;;
Ολα θα γινουν με τον καιρο τους,βιασυνες δεν χρειαζονται!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Thrax
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 19:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thrax
Υπάρχει και συνέχεια όμως...Συνεχίζοντας ο παππούλης τη διήγηση στους φίλους μου είπε ότι όταν θα εισβάλλουν οι Ρώσοι στην Τουρκία θα τρέξουν και οι ευρωπαίοι να πάρουν εδάφη, εκεί λοιπόν θα γίνει σφαγή, και οι Ευρωπαίοι και το ΝΑΤΟ, θα υποστούν πανωλεθρία, μόνο οι Έλληνες θα κρατήσουν ουδέτερη στάση σ'αυτή τη διένεξη ανάμεσα στους Δυτικοευρωπαίους μαζί με τους αμερικάνοςυ και τη Ρωσία, και αυτό συνεχίζει θα είναι μεγάλη ευλογία γαι την Ελλάδα, γιατί όλοι όσοι θα εμπλακούν στη σύρραξη θα υποστούν τρομερές καταστροφές. Μετά τη λήξη του πολέμου, και λόγω του ότι θα υπάρξει αυτή η μεγάλη σφαγή, [θα καταστραφούν υποδομές το εμπόριο θα καταρρεύσει και θα υπάρξει τρομερή οικονομική καθίζηση](σχόλιο δικό μου), θα επακολουθήσει μεγάλη πείνα, όλος ο κόσμος θα πεινάσει, μαζί και η Ελλάδα και η κατάσταση θα είναι πολύ δύσκολη για όλους και κυρίως για αυτούς που ζουν στα μεγάλα αστικά κέντρα.
Τα παιδιά τον ρωτούν, και καλά είναι σίγουρο ότι θα γίνουν όλα αυτά? και λέει, όλα αυτά δε γίνονται γιατί ο θεός αγαπαέι μόνο τους 'Ελληνες και όχι τα άλλα τα παιδιά του. Ο Θεός τους αγαπάει όλους το ίδιο και ενδιαφέρεται για όλα του τα παιδιά, σε περίπτωση που οι Τούρκοι καταλάβουν το λάθος τους και μετανοήσουν τίποτα από όλα αυτά δεν πρόεκιται να συμβούν και τους έφερε σαν παράδειγμα τον προφήτη Ιωνά. Ο προφήτης Ιωνάς λοιπον είχει λάβει πληροφορία από το Θεό να πάει και να κυρήξει σε μια πόλη όπου όλοι τους έκαναν πολύ αμαρτωλή ζωή, και τους ενημέρωσε ότι θα τους καταστρέψει όπως ακριβώς κατέστρεψε τα Σόδομα και τα Γόμορα. Αυτοί λοιπόν άκουσαν τον Προφήτη Ιωνά για το τι πρόκειται να επακολουθήσει και μετανόησαν και άλλαξαν τρόπο ζωής. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο μακρόθυμος Θεός μας, να μην τους καταστρέψει και αυτή η πόλη μετά την μεταστροφή των κατοίκων να μην υποστεί τίποτα από όσα κύρηξε ο Ιωνάς μετά από προτροπή του Θεού για το τι θα πάθαιναν. Βλεποντάς το αυτό ο Ιωνάς, ότι δήλαδή τα πράγμτα δεν έγιναν όπως τα ήθελε ζήτησε από το θεό το λόγο που τον εξέθεσε με αυτόν τον τρόπο, γιατί δηλαδή δεν κατέστρεψε ο Θεός την εν λόγω πόλη όπως ακριβώς Αυτός τον είχε πληροφορήσει αλλά τους συγχώρεσε αφού μετανόησαν και τους άφησε να συνεχίσουν τη ζωή τους. Ο Θεός λοιπόν του απάντησε ότι στο σχέδιο του περιλαμβάνονττι όλοι οι άνθρωποι και ότι όλα γίνονται για να σωθούν όλα του τα πλάσματα, μηδενός εξαιρουμένου, ακόμα και αν βρεθεί εκτεθειμένος ο οποισδήποτε, δηλαδή τίποτα δεν είναι προκαθορισμένο και προδιαγεγραμμένο όλα μπορούν από τη μια στιγμή στην άλλη να αλάξουν προκειμένου να σωθούν όσο το δυνατον περισσότεροι άνθρωποι, είτε είναι Τούρκοι, ΈΛληνες, είτε ανήκουν σε οποιαδήποτε άλλη φυλή. Είπε επίσης ο γέροντας από το Αγιο Όρος ότι βασιζόζομενοι σε αυτό το παραδειγμα πολλά πράγματα και πολλές εξελίξεις που θα έπρεπε να συμβούν είτε καθυστερούν να εκπληρωθούν είτε πάλι ποτε δεν εκπληρώνονται γιατί ακριβώς τα πράγματα μπορεί να έχουν διαφοροποιηθεί από την μια μέρα στην άλλη. Δεν είναι λοιπόν καμμία απόφαση προειλλημένη, αλλά για όλους έχει ο θεός και για όλους ενδιαφέρεται. ο Θεός θέλει ένα έναυσμα από εμάς μια πολύ μικρή ένδειξη ενδιαφέροντος για να μας ανταποδώσει στο δεκαπλάσιο στο χιλιαπλάσιο στο δισεκατομυριοπλάσιο, απλά θέλει από εμάς να κάνουμε το πρώτο βήμα και να τον προσεγγίσουμε.
συγγνώμη που σας κούρασαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 21:38:39  Εμφάνιση Προφίλ
Ιωάννου Α' 4
quote:
Αγαπητοί, μη πιστεύετε εις παν πνεύμα, αλλά δοκιμάζετε τα πνεύματα εν ήναι εκ του Θεού· διότι πολλοί ψευδοπροφήται εξήλθον εις τον κόσμον.
Εκ τούτου γνωρίζετε το Πνεύμα του Θεού· παν πνεύμα, το οποίον ομολογεί ότι ο Ιησούς Χριστός ήλθεν εν σαρκί, είναι εκ του Θεού·
και παν πνεύμα, το οποίον δεν ομολογεί ότι ο Ιησούς Χριστός ήλθεν εν σαρκί, δεν είναι εκ του Θεού· και τούτο είναι το πνεύμα του αντιχρίστου, το οποίον ηκούσατε ότι έρχεται, και τώρα μάλιστα είναι εν τω κόσμω.

Όστις δεν αγαπά δεν εγνώρισε τον Θεόν, διότι ο Θεός είναι αγάπη.


Αγαπητοί επειδή ούτως ηγάπησεν ημάς ο Θεός και ημείς χρεωστούμεν να αγαπώμεν αλλήλους.
Τον Θεόν ουδείς είδε πώποτε· εάν αγαπώμεν αλλήλους, ο Θεός μένει εν ημίν, και η αγάπη αυτού είναι τετελειωμένη εν ημίν.

Εάν τις είπη ότι αγαπώ τον Θεόν, και μισή τον αδελφόν αυτού, ψεύστης είναι· διότι όστις δεν αγαπά τον αδελφόν αυτού, τον οποίον είδε, τον Θεόν, τον οποίον δεν είδε πως δύναται να αγαπά;
21 Και ταύτην [b]την εντολήν έχομεν απ' αυτού[b/], όστις αγαπά τον Θεόν, να αγαπά και τον αδελφόν αυτού.


στα αδέρφια υποθέτω ότι είναι και οι Τούρκοι αλλιώς θα του εξαιρούσε ονομαστικά...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2007, 14:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Έχουμε νέα για το θέμα της υφαλοκρηπίδας.

http://www.army.gr/daily_press/20071212/19.jpg

Τυχαίο άραγε που ανοίγει ξανά το θέμα δυναμικά πλέον η Ελλάδα???
Διαβάστε το άρθρο, είναι πολύ κατατοπιστικό για τα σχέδια της Αθήνας όσο και για την τρεμούλα που έχει πιάσει την Άγκυρα γύρω από το όλο ζήτημα.

Έτσι βέβαια εξηγούνται και οι τελευταίες προκλήσεις γύρω από το Αιγαίο. Το βλέπουν να έρχεται σιγά σιγά οι Τούρκοι και δεν το χωνεύουν με τίποτα.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 11:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-M' άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!
-Οι μέλισσες πότε θα έρθουν? πριν ή μετά?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 12:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Να αγαπάς και να αγαπιέσαι Europaios γιατί όχι!!!!
Οι μέλισσες θα έρθουν μετά τις σφίγγες.

3 λαλούν και 2 χορεύουν!
Το καλό το παλικάρι ξέρει κι' άλλο μονοπάτι.

Να πούμε και άλλα γνωμικά?

Γνωμικά = Έλλειψη σοβαρού λόγου?????


Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 17:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Χερσαίες επιχειρήσεις στον βορρά
Τούρκοι στρατιώτες πάτησαν ΙΡΑΚΙΝΟ έδαφος, ενώ η Κ.Ράις βρίσκεται στο Κιρκούκ


Βαγδάτη
Τελευταία ενημέρωση 17:30



Ομάδα 300 Τούρκων στρατιωτών εισέβαλε στη διάρκεια της νύχτας σε περιοχή Κούρδων, στο βόρειο Ιράκ και προχώρησε το πρωί της Τρίτης έως και τρία χιλιόμετρα στο ιρακινό έδαφος. Την ίδια ώρα η Αμερικανίδα ΥΠΕΞ πραγματοποιεί αιφνιδιαστική επίσκεψη στο Κιρκούκ με σκοπό να απευθύνει έκκληση στους Ιρακινούς ηγέτες για πολιτική συμφιλίωση.

Σύμφωνα με πηγές του Reuters, οι Τούρκοι στρατιώτες είναι ελαφρά οπλισμένοι και έχουν φτάσει στο Γκαλί Ρας, ορεινή περιοχή κοντά στα σύνορα. Λίγες ώρες μετά την εισβολή οι στρατιώτες ενεπλάκησαν σε περιορισμένης έκτασης συγκρούσεις με Κούρδους αντάρτες του PKK.

Η Τουρκία ισχυρίζεται πως έχει το δικαίωμα να πραγματοποιεί στρατιωτικές επιχειρήσεις σε ιρακινό έδαφος για να αναχαιτίζει τους Κούρδους αντάρτες που δρουν στο βόρειο Ιράκ. «Πράττουμε τα αναγκαία στον αγώνα κατά της τρομοκρατίας» δήλωσε την Τρίτη ο Τούρκος πρόεδρος Αμπντουλάχ Γκιουλ, σύμφωνα με το δίκτυο CNN-Turk.

Τουρκικά μαχητικά αεροσκάφη έπληξαν την Κυριακή κουρδικά χωριά στο βόρειο Ιράκ. Η Βαγδάτη διαμαρτυρήθηκε, επειδή τουλάχιστον μία γυναίκα έχασε τη ζωή της από τις επιθέσεις και ζήτησε οποιαδήποτε μελλοντική τουρκική στρατιωτική επιχείρηση να γίνεται σε συνεννόηση μαζί της.

Η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR) εξέφρασε έντονη ανησυχία για τη μετακίνηση τουλάχιστον 1.800 αμάχων μετά τους βομβαρδισμούς που εξαπέλυσε την Κυριακή η τουρκική αεροπορία στο βόρειο Ιράκ.

Η Αρμοστεία ανακοίνωσε ότι το περασμένο Σαββατοκύριακο 300 οικογένειες, δηλαδή συνολικά τουλάχιστον 1.800 άνθρωποι, εγκατέλειψαν τα σπίτια τους στην αυτόνομη περιοχή του ιρακινού Κουρδιστάν, στις επαρχίες Σουλεϊμανίγια και Αρμπίλ.


Η Ράις στο Κιρκούκ

Οι ΗΠΑ, το Ιράκ και η Τουρκία έχουν «κοινό συμφέρον» στο να σταματήσουν τους Κούρδους αντάρτες στο Βόρειο Ιράκ, δήλωσε η Αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών Κοντολίζα Ράις από το Κιρκούκ, αλλά προειδοποίησε ενάντια στη λήψη δράσης που θα μπορούσε να αποσταθεροποιήσει την περιοχή.

Η Κ.Ράις, η οποία έφτασε στο Κιρκούκ από το Παρίσι, όπου μετείχε στη σύνοδο του κουαρτέτου για το Μεσανατολικό και τη διάσκεψη των δωρητών για το παλαιστινιακό κράτος, ζήτησε συνεργασία και ξεκαθάρισε ότι οι ΗΠΑ στηρίζουν τις προσπάθειες καταστολής των ανταρτών, αλλά είπε ότι η δράση εναντίων τους αποτελεί «τουρκική απόφαση».

Στόχος της επίσκεψης της Αμερικανίδας υπουργού Εξωτερικών είναι να στηρίξει τις προσπάθειες του ΟΗΕ για συμφιλίωση μεταξύ των κοινοτήτων της πετρελαϊκής αυτής περιοχής του βορείου Ιράκ, σύμφωνα με δημοσιογράφους που τη συνοδεύουν.

Η ξαφνική επίσκεψή της έχει στόχο να ενισχύσει τις προσπάθειες συμφιλίωσης του νέου απεσταλμένου του ΟΗΕ στο Ιράκ Στάφαν ντε Μίστουρα στο Κιρκούκ, πόλη με μεγάλη εθνοτική και θρησκευτική ποικιλομορφία.

Στο σύντομο ταξίδι, που δεν είχε ανακοινωθεί για λόγους ασφαλείας, η Αμερικανίδα υπουργός θα συναντηθεί με εκπροσώπους όλων των κοινοτήτων: της κουρδικής, της αραβικής σιιτικής, της αραβικής σουνιτικής, της χριστιανικής και των Τουρκομάνων.

Το Κιρκούκ και η επαρχία του κατοικούνται από Κούρδους, Τουρκομάνους Αραβες σουνίτες και σιίτες. Μια πολιτική αραβοποίησης του Σαντάμ Χουσεΐν οδήγησε στην εξορία δεκάδες χιλιάδες Κούρδους, τη θέση των οποίων στην περιοχή έλαβαν πληθυσμοί που έφθασαν από άλλες περιοχές του Ιράκ. Σήμερα, η επιστροφή των κυνηγημένων κοινοτήτων και η αναχώρηση οικογενειών που πήραν τη θέση τους, δημιουργεί μια επικίνδυνα ασταθή κατάσταση.

Newsroom ΔΟΛ

Να που τα γεγονοτα δειχνουν οτι οι Τουρκοι "νοιαζονται" και εχουν βλεψεις για "χτυπημα" των Κουρδων!

Καθε βδομαδα, αυτο γινεται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 18:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Εμ~! τζάμπα πήγαν εκεί κάτω! αναμενόμενο ήταν!
-ντουμ σπύρο σπαίρο!...Ξέρω και σ'άλλες διαλέκτους γνωμικά!
-Δεν είναι έλλειψη σοβαρού λόγου το αντίθετο μάλιστα! τα γνωμικά έχουν βγει μέσα από τη ζωή μέσα δηλαδή από εμπειρία και διδαχή!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 03:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Καλησπέρα,
παρακολουθώ καιρό τη συζήτηση και τώρα θέλησα να επέμβω βλέποντας κάποιες παρανοησεις.
Φιλε Μητσακο περαν της αδυναμιας ολων να βρουν την ακριβη ημερομηνια των εσχατων καιρων ...
{« Ἀμήν ἀμήν λέγω ὑμῖν, ὁ μή εἰσερχόμενος διά τῆς θύρας εἰς τήν αὐλήν τῶν πραβάτων, ἀλλά ἀναβαίνων ἀλλαχόθεν, ἐκεῖνος κλέπτης ἐστί καί ληστής ὁ δέ εἰσερχόμενος διά τῆς θύρας ποιμήν ἐστι τῶν προβάτων».}
...θέλω να σου τονίσω και τη ματαιοτητα αυτού.Εκτος αν σκοπεύεις να πάρεις κανα δάνειο με αποπληρωμη 50 χρονια μετα :Ρ
Δεν νομιζω οτι η ουσια βρισκεται στην ημερομηνια ουτε στις αποδείξεις ωστε να πειστει καποιος.

Ενας νεαρος ιερεας της Μητροπολης Αθηνων μου ειπε καποτε, μην προσπαθεις να πεισεις οσους δυσπιστους που επιμενουν,η Εκκλησια δεν τους εχει αναγκη, αλλα αυτοι εχουν την Εκκλησια.Ελπιζω να επιασες το πνευμα..

Οσο για το αν το 2008 προκειται κατι συνταρακτικο θα σου ελεγα αν οποιος μοναχος προεβλεψε κατι καποιο λογο ειχε που παρελειψε την ημερομηνια.
Ακομα για καποιους που δεν γνωριζουν η Εκκλησια απορριπτει τους μετα Χριστον προφητες.Αυτα που συζηταμε αναφερονται σε μοναχους που ερμηνευουν τα γεγραμενα(αποκαλυψη, επιστολες κ.α.)
Οι γραφες θα γινουν με καθε λεπτομερια οπως περιγραφεται, οι εσχατολογιες το μονο που πρεπει να κανουν ειναι να μας προετοιμασουν.

Καποιοι τα βαζουν κατω και βγαζουν οτι δε συμφερει να γινει πολεμος , σιγουρα φιλοι μου, μακαρι να βασιλευε η ειρηνη ομως αυτα ειναι δρομολογημενα και δεν τα λεω εγω,

φιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 11:52:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ελπιζω να επιασες το πνευμα..

Ναι βεβαίως, αλλά όπως έχω πεί και στην πρώτη σελίδα δεν ασχολούμε πλέον.

quote:
.........Τέλος πάντων το θεωρώ μάταιο πλέον να γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει, μιας και δεν βελτιώνεται η κατάστασή του, απεναντίας αν το σκέφτεται συνέχεια του καταστρέφουν την ψυχωλογία αυτά περί μελλοντικών κακών.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κέρδος με τόσο μεγαλη αναμονή, σχετικά μεγάλη........ αλλά όπως και να το κάνουμε, να εισαι στη τσίτα έναν χρόνο........ τώρα θα γίνει αύριο θα γίνει, πότε θα γίνει;
Ε δεν γίνετε.

Προσωπικά δεν έχω λόγο να παρακολουθήσω το θέμα μιας και εξαντλήθηκε κατά την άποψη μου.
Σας χαιρετώ και ο Θεός να σας προσέχει όλους και να σας φωτίζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 13:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
ΦΙΛΕ ΜΗΤΣΑΚΟ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΕΣ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΜΕΛΩΝ 'Η ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΣΕ ΟΤΙ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΕΡΟΝΤΑΣ, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΔΥΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ:
1.ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΦΑΛΟΚΡΗΠΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
2.ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΣΤΟ Β.ΙΡΑΚ, ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ-ΙΡΑΚ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΣΤΟΝ ΕΥΦΡΑΤΗ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ.
ΑΝ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΔΕΚΑΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΣΤΗ "ΓΕΙΤΟΝΙΑ" ΜΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 17:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
2008 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ Η ΟΧΙ

"ΔΥΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΣΧΑΛΙΕΣ ΜΑΖΙ "
ΠΡΟΦ.ΚΟΣΜΑ ΑΙΤΩΛΟΥ .
* ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΟ 2007

"555"
ΤΟΥΡΚΙΚΟΣ ΘΡΥΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΜΩΑΜΕΘ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ
*555 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ(1453) ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ 2008

"1923+51=1974+34=2008"
ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ

"Η ΕΓΝΑΝΤΑ ΟΔΟΣ ΘΑ ΓΕΜΙΣΗ ΣΤΡΑΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ"
. *Η ΕΓΝΑΝΤΙΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗ ΚΑΤΑ 95%
ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΙΔΕΤΕ ΣΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟ 2008

"ΟΤΑΝ Ο ΒΡΑΧΟΣ ΠΟΥ ΠΑΤΩ ,ΣΚΕΠΑΣΤΗ ΜΕ ΧΩΜΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ
ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ"
ΠΡΟΦ.Κ ΑΙΤΩΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ.*ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2007 Η ΠΕΤΡΑ ΣΚΕΠΑΣΤΗΚΕ

"ΕΣΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ"
Γ.ΠΑΙΣΙΟΣ * ΣΕ ΑΞ.ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΤΟ 1991.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ
ΝΕΟΕΚΛΕΓΗΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΓΡΑΨΑΣ.23/8/2007 ΟΡΚΙΣΤHΚΕ.

"ΕΣΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ"
Γ.ΠΑΙΣΙΟΣ * ΣΕ ΝΕΑΡΟΥΣ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ
ΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 43 ΕΤΩΝ

¨" Η ΠΟΛΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ ΚΚΚ"
*(Κ)ΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ,(Κ)ΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ,(Κ)ΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ.

" Η ΠΟΛΗ ΘΑ ΔΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΚΠΤΩΤΟ ΒΑΣΙΛΕΑ"
* ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΤΩΤΟΣ Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 68 ΕΤΩΝ ΤΟ 2008

" ΣΕ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΓΑΣ ΠΟΛΕΜΟΣ"
* ΓΕΡΩΝ ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ 30/9/2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GCHAT
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 20:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GCHAT
Πολλή ενδιαφέρουσα η παράθεσή σου φίλε/η Comer.Προσωπικά κάποια από τα όσα αναφέρεις δεν τα είχα ξανακούσει (περί Κοσμά Αιτωλού και βράχου και περί του τέως Βασιλέα). Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει τις ικανότητες να αναλάβει μια τέτοια "αποστολή" αλλά για τον Στρατηγό Γράψα, από όσο μπορώ να γνωρίζω,έχω ακούσει ότι είναι ιδιαίτερα ικανός και έξυπνος αξιωματικός με πολλές "περγαμηνές".Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να μας αποδείξει πόσο ικανός είναι στην πράξη...Πάντως και πάλι θα ήμουν της γνώμης να αποφεύγονται οι αναφορές σε ημερομηνίες γιατί, όπως αποδείχθηκε ήδη, δεν είναι ποτέ σίγουρες.Και θα ήθελα αν μπορείς να μας εξηγήσεις αυτό που λες με τα 3 Κ. Απλά γιατί θα μπορούσε να ισχύει το ίδιο με πρωθυπουργό τον Σημιτη και πρόεδρο τον Στεφανόπουλο (μου φαίνεται παρακινδυνευμένη η ερμηνεία των τριών Κ).

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 11:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2008 ΤΟ ΠΑΖΛ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΕΣΙΜΑΤΑ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ 3Κ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΚΩΣΤ/ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ,ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ ,ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΩΣ ΕΚΠΤΩΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΑΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ.Ο ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΣΕ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ,ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΑΝ ΘΡΥΛΟΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ .ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ,ΜΑΚΑΡΙ ΔΗΛΑΔΗ,ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ,ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΨΙΛΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΟ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΑ ΤΟ 1999 ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΙΟ ΨΑΧΜΕΝΟΙ ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΚΗΔΕΙΑ ΜΕΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 14:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
"Όταν μια γίδα θέλει να φάει ξύλο , πάει και ξύνεται στην γκλίτσα του τσοπάνου".(Γ. παισιος)

ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΟΙ (ΦΙΛΟΙ) ΜΑΣ ΑΓΓΑΡΗΝΟΙ (ΤΟΥΡΚΟΙ).ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ 2008 ,ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΜΑΣ, ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΦΑΓΟΥΡΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

29/11/2007 Ο ΝΕΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ .ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΡΑΓΕ?
http://fonirodopis.wordpress.com/2007/11/29/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 21:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2008 ΤΟ ΠΑΖΛ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΕΣΙΜΑΤΑ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ 3Κ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΚΩΣΤ/ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ,ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ ,ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΩΣ ΕΚΠΤΩΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΑΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ.Ο ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΣΕ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ,ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΑΝ ΘΡΥΛΟΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ .ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ,ΜΑΚΑΡΙ ΔΗΛΑΔΗ,ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ,ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΨΙΛΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΟ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΑ ΤΟ 1999 ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΙΟ ΨΑΧΜΕΝΟΙ ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΚΗΔΕΙΑ ΜΕΤΑ.

To Xρηματιστηριο ειναι τζογος και χρημα... το χρημα δεν παει με τον Θεο ομως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 22:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
το "ου κλεψεις" δεν εχει σχεση με το θεο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 11:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Φίλε Comer, ενδιαφέρουσες μερικές από τις προφητείες που αναφέρεις (δεν τις έχω ξαναακούσει) αλλά ας προσέξεις και εσύ με τις ημερομηνίες. Μην ξεχνάς ότι από το 2005 όλο πολέμους "βλέπουμε".

Συμφωνώ όμως απόλυτα ότι τα πράγματα οδεύουν προς τα εκεί. Κανείς λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να μην το βλέπει (εκτός και αν εθελοτυφλεί) ότι ο επόμενος πόλεμος θα είναι για την ενέργεια....της οποίας βέβαια ο έλεγχος οδηγεί στην εξουσία. Παρασκηνιακός χαμός γίνεται με τους αγωγούς. Και οι περισσότεροι φίλοι εδώ γνωρίζουν ότι πόλεμοι έχουν ξεκινήσει και για πολύ πιο ασήμαντες αφορμές από τον ενεργειακό έλεγχο.

Αμερικανοί και Τούρκοι ξέρουν για τα πλούσια κοιτάσματα και ορυκτά του Αιγαίου (στο επόμενο post θα σας στείλω να διαβάσετε ένα καταπληκτικό αφιέρωμα εφημερίδας για αυτό). Έτσι, κορυφώνεται ο "πόλεμος" του Αιγαίου και της υφαλοκρηπίδας, ο οποίος θα είναι και το έναυσμα του πραγματικού πολέμου. Οι Τούρκοι έχουν καταλάβει ότι στριμώχνονται ενεργειακά και με τη βοήθεια των "φίλων" μας των Αμερικάνων καταστρώνουν επέλαση στο Αιγαίο (διπλωματική στην αρχή μέσω των προκλήσεων, αλλά και πραγματική στο μέλλον όπως διαφαίνεται).

Τώρα όμως μπορεί να καταλάβει κάποιος αυτό που έλεγε ο Παϊσιος
"Η Ρωσία θα μας βοηθήσει γιατι έτσι θα συμπνέει με τα συμφέροντα της".
ΠΡΟΦΑΝΩΣ εννοούσε τα ενεργειακά συμφέροντα της Ρωσίας τα οποία πλέον είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο στην περιοχή του Αιγαίου.

1) Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη (Φωνή πολέμου έρχεται από την Βουλγαρία??)

και

2) South stream


Οι Τούρκοι φίλοι μου "θα έρθουν ξανά" (Κοσμάς ο Αιτωλός) για τα πετρέλαια και τα ορυκτά του Αιγαίου "που αφθονούν" (π. Πορφύριος). Θα έρθουν με τις ευλογίες των ΗΠΑ που δεν θέλουν τη Ρωσία ενεργειακό κολοσσό. Οι Τούρκοι όμως θα λάβουν μια δυσάρεστη έκπληξη γιατί όσο και να τους εξοπλίζουν οι Αμερικάνοι, η Ρωσία έχει ασύγκριτα πιο μάχιμη πολεμική μηχανή. Αν ήξεραν ότι η Ρωσία μπορεί να κινηθεί εναντίον τους θα το ξανασκέφτονταν.

Προς το παρόν να έχουμε όλοι καλά Χριστούγεννα και να περάσουμε καλά με οικογένεια και φίλους. Το 2008 αν μη τι άλλο προβλέπεται γεμάτο εξελίξεις.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 11:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Να, αυτά που λέγαμε. Διαβάστε για να δείτε πόσο πολύ επενδύει στην ενέργεια η Ρωσία. Ακόμα μια τεράστια συμφωνία που πάγωσε ΕΕ και ΗΠΑ.

http://www.army.gr/daily_press/20071221/26.jpg

Και σας ερωτώ. Πιστεύετε ότι η Τουρκία (Ερντογάν, στρατηγοί ή και εγώ δεν ξέρω ποιοί) θα καθήσουν να βλέπουν την Ελλάδα να εξελίσσεται σε ενεργειακό κόμβο? Προσωπικά δεν το νομίζω.
Η Ρωσία πάντως επενδύει σε μας και αυτό δεν το έχουν καταλάβει ή δεν θέλουν να το καταλάβουν οι Τούρκοι.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 21:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Tα "παιχνιδακια" των Τουρκων στο Β.Ιρακ συνεχιζονται:

Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις
Νέες αεροπορικές επιθέσεις της Τουρκίας κατά κουρδικών θέσεων στο βόρειο Ιράκ

Αγκυρα




Τουρκικά πολεμικά αεροσκάφη βομβάρδισαν, το Σάββατο, θέσεις των Κούρδων ανταρτών στο βόρειο Ιράκ, όπως ανέφερε το Γενικό Επιτελείο της χώρας.

Ο τουρκικός στρατός ανέφερε, σε ανακοίνωση που δημοσιεύθηκε στην ιστοσελίδα του, πως η επίθεση εναντίον του Κουρδικού Εργατικού Κόμματος (PKK) «στο έδαφος της Τουρκίας και πέρα από τα σύνορα με το βόρειο Ιράκ θα συνεχισθεί».

Ο βομβαρδισμός διήρκησε μισή ώρα και ακολούθησε «σφυροκόπημα» από δυνάμεις πυροβολικού μέσα από το τουρκικό έδαφος.

Οι δυνάμεις ασφαλείας των Κούρδων του Ιράκ ανακοίνωσαν ότι τα τουρκικά πολεμικά αεροσκάφη κτύπησαν μία περιοχή η οποία έχει σε μεγάλο βαθμό εκκενωθεί και δεν προκάλεσαν απώλειες.

«Ο αεροπορικός βομβαρδισμός δεν είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο ανθρώπων, γιατί η περιοχή έχει σχεδόν εκκενωθεί εξαιτίας του φόβου αεροπορικών επιθέσεων και επιθέσεων με όλμους από την τουρκική πλευρά» δήλωσε ο Τζάμπαρ Γιάουερ, εκπρόσωπος των δυνάμεων ασφαλείας Πεσμεργκά των Κούρδων του Ιράκ.

Ο Τζ.Γιάουερ δήλωσε πως τα τουρκικά μαχητικά έπληξαν μια ορεινή περιοχή περίπου τέσσερα χιλιόμετρα μέσα στην επικράτεια του Ιράκ, 50 χιλιόμετρα βορειοανατολικά της πόλης Νταχούκ.

Νωρίτερα, αυτό τον μήνα, μετά τις αεροπορικές επιθέσεις ο τουρκικός στρατός πραγματοποίησε στρατιωτικές επιχειρήσεις μέσα στο έδαφος του Ιράκ.

Ιρακινοί αξιωματούχοι ανέφεραν πως κατά τις αεροπορικές επιθέσεις της 16ης Δεκεμβρίου επλήγησαν 10 χωριά και σκοτώθηκε μία γυναίκα, ενώ το ΡΚΚ ανακοίνωσε επτά νεκρούς.

Newsroom ΔΟΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 11:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αποκαλυπτήρια και με τη βούλα
Τη φιλοτουρκική στάση του Κίσινγκερ στην Κύπρο αποκαλύπτει το Στέιτ Ντιπάρτμεντ


Αθήνα




Μπορεί ο Χένρι Κίσινγκερ να «νίπτει τας χείρας του» για τον Ατίλα στην Κύπρο, ωστόσο, τα έγγραφα που έδωσε στη δημοσιότητα το Στέιτ Ντιπάρτμεντ καταρρίπτουν ένα προς ένα τα ψεύδη του για την τραγωδία στο νησί.

Ο Αμερικανός πολιτικός είχε κάποτε δηλώσει για την Κύπρο: «Αν γνώριζα την έκθεση πληροφοριών, θα είχα σταματήσει το πραξικόπημα στην Κύπρο. Από τη στιγμή που έγινε το πραξικόπημα, υπέθεσα ότι η Τουρκία θα παρενέβαινε, αφού δεν υπήρχε κυβέρνηση στην Κύπρο και η Ελλάδα ήταν ασταθής.»

Εδώ και πολλά χρόνια ο Κίσινγκερ αυτό τον ισχυρισμό, ενώ στα απομνημονεύματά του έγραφε ότι «η έκρηξη στο νησί έγινε μια στιγμή που κανείς δεν την περίμενε, ούτε ο ίδιος ο Μακάριος, στις 15 Ιουλίου 1974».

Ωστόσο, όπως επισημαίνουν Τα Νέα της Δευτέρας, τα εκατοντάδες έγγραφα τα οποία αποχαρακτήρισε και έδωσε στη δημοσιότητα πριν από δύο ημέρες το Στέιτ Ντιπάρτμεντ, καταρρίπτουν ένα προς ένα τα ψεύδη του.

Η Ουάσιγκτον γνώριζε από πολύ νωρίς τις κινήσεις του στρατηγού Γρίβα, ο οποίος σε συνεργασία με τη χούντα της Αθήνας σχεδίασε το πραξικόπημα της 15ης Ιουλίου εναντίον του Μακαρίου, ανοίγοντας τον δρόμο για την εισβολή.

Σε έκθεση της CΙΑ του Σεπτεμβρίου του 1973 αναφέρονται οι «τρομοκρατικές» πρακτικές του Γρίβα που είχε επιστρέψει μυστικά στο νησί το 1971, καθώς και ότι ο «ζηλωτής της ένωσης» είναι ορκισμένος εχθρός του Μακαρίου, ο οποίος με τις πράξεις του μπορεί να σύρει την Κύπρο σε εμφύλιο πόλεμο καθώς και σε εχθροπραξίες εναντίον της τουρκοκυπριακής κοινότητας.

Σε υπόμνημα που υπέβαλε ειδικός του αμερικανικού Συμβουλίου Εθνικής Ασφάλειας στον Χένρι Κίσινγκερ την ημέρα του πραξικοπήματος κατά του Μακαρίου, έκρουε τον κώδωνα του κινδύνου για την απειλή η Τουρκία να προχωρήσει σε στρατιωτική επιχείρηση.

Την ίδια ημέρα, ο πρέσβης των ΗΠΑ στην Αθήνα Χένρι Τάσκα σε τηλεγράφημά του προς το Στέιτ Ντιπάρτμεντ παραδεχόταν ότι ο Ιωαννίδης είχε εμπλακεί στο πραξικόπημα.

Ο Τάσκα σε τηλεγράφημά του της 16ης Ιουλίου επαναλάμβανε την εκτίμησή του για τον «άστατο και αναξιόπιστο Ιωαννίδη», τον οποίο, παρά τις επικίνδυνες ακροβασίες του, δεν είχε αποπειραθεί να στενοχωρήσει η Ουάσιγκτον.

Μετά την τραγωδία, στις 10 Σεπτεμβρίου 1974, ο διευθυντής του γραφείου πληροφοριών «ενημέρωνε» τον Κίσινγκερ ότι το επικίνδυνο παιχνίδι της χούντας με τον Μακάριο ήταν γνωστό στην Ουάσιγκτον από τον Μάιο, αλλά η Ουάσιγκτον αρκέστηκε απλώς να εκφράσει τη δυσαρέσκειά της στον Ιωαννίδη, χωρίς να κάνει διάβημα.


Τα νέα έγγραφα που δόθηκαν στη δημοσιότητα δείχνουν ακόμη ότι οι Αμερικανοί είχαν την εικόνα της ενίσχυσης των τουρκικών στρατευμάτων στο νησί: Σε τηλεφωνική συνομιλία με τον Κίσινγκερ στις 19 Ιουλίου ο διευθυντής της CΙΑ τον διαβεβαίωνε ότι η δυνατότητα των Τούρκων για απόβαση στρατευμάτων ήταν «πάρα πολύ καλή», αλλά δεν έκαναν τίποτα για να αποτρέψουν τον δεύτερο Αττίλα στις 14 και 15 Αυγούστου.


Newsroom ΔΟΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 22:27:23  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακολουθώ κατά καιρούς τις δημοσιεύσεις στο παρόν θέμα, και μολονότι θεωρώ το "παιχνίδι των ημερομηνιών" κάπως άστοχο ή/και μάταιο, εντούτοις δεν μπορώ να αγνοήσω κάποια "σημεία των καιρών" που νομίζω ότι ο καθένας είναι σε θέση να αντιληφθεί.

Το αν μια προφητεία είχε αξία ή όχι, προφανώς θα φανεί μετά την επαλήθευσή της αν και εφόσον αυτά που προ-λέχθηκαν πραγματοποιηθούν.

Όμως κάποιες αλληλουχίες γεγονότων σίγουρα δεν περνούν απαρατήρητες, με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Δεν ξέρω πολλά από προφητείες, ούτε για βασιλιάδες απάνω σε άλογα, ούτε για 3 Κ και πέντε δέλτα...

Εκείνο που βλέπω είναι όμως ότι με ολοένα ταχύτερα βήματα τα ενεργειακά/γεωστρατηγικά παιχνίδια ανεβαίνουν γεωγραφικά από το πάλαι ποτέ θέατρο της Μέσης Ανατολής σαφώς εγγύτερά μας.

Είναι γεγονός ότι:

α)Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ανεξάρτητο Κουρδιστάν θα γίνει (η απόφαση από ΗΠΑ και όχι μόνο είναι ειλημμένη ήδη εδώ και καιρό και πιθανόν ψάχνουν το καλύτερο timing? για να το φέρουν στον κόσμο...)

β) Η Ρωσσία κατά την "Πούτιν εποχή" ή και μετά από αυτή (που πάλι όμως μέσω πιονέρων του θα συνεχίσει να κάνει κουμάντο) έχει ισχυροποιηθεί τόσο σε επίπεδο φραστικού/διπλωματικού "τσαμπουκά" όσο και επί της ουσίας σαν στρατιωτική και ενεργειακή δύναμη, με καθαρά επιθετικές κινήσεις (φυσικό αέριο στην Ουκρανία, συμφωνίες με Αρμενια, Τουρκμενιστάν, Αζερμπαϊτζαν, Ελλάδα, Βουλγαρία)

γ) Ο εν γένει δυσκίνητος-"μπούλης" πρωθυπουργός μας πήγε ήδη 3 φορές στη Ρωσσία και με κάθε ευκαιρία οι συσφίξεις σχέσεων με τον μάγκα Πούτιν (=πρόσωπο της χρονιάς κατά τους Αμερικάνικους TIMES!)είναι σε πρώτο πλάνο και τα αλισβερίσια δίνουν και παίρνουν.

δ) Οι Τούρκοι ήδη μπήκαν στο Β.Ιράκ (Κουρδιστάν), έστω και διστακτικά, και μάλλον δεν πρόκειται να φύγουν σύντομα

ε) Το πετρέλαιο του Β.Αιγαίου, που όλοι το ξέρουν ότι υπάρχει άφθονο, απλώς μέχρι τώρα ήταν αντιοικονομική η εκμετάλλευσή του, έρχεται ξανά στο προσκήνιο λόγω της διαφοράς Ευρώ/δολαρίου και των ανατιμήσεων του ΟΠΕΚ.

Δείτε στο παρακάτω Link για τι ακριβώς μιλάμε
μεταξύ Θάσου,Σαμοθράκης,Λήμνου και Ίμβρου (αμφισβητούμενη περιοχή από Τούρκους και πολλάκις παραβιασθείσα εναερίως)

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15241&m=D08&aa=1" target="_blank"> http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15241&m=D08&aa=1

Ανεξαρτήτως λοιπόν από Γέροντες και φιλορωσικές ή φιλοδυτικές προσεγγίσεις αν όλα αυτά και άλλα τόσα που περνάνε στα ψιλά δεν συνιστούν λόγο ανησυχιών τότε κάποιοι κοιμούνται "τον ύπνο του δικαίου".....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 08:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Μήπως με τα τρία Κ' εννοεί τα κακαρίσματα?
-Γιατί αν υποψιατώ ότι εννοεί τον κοκό!..........θα πεθάνω.......

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 11:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/28/1456879.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 11:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
οσο αφορα τα Ιμια...ειναι πονεμενη ιστορια! και ξεκινα το λαθος απο την ΔΙΚΗ μας πλευρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 14:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/31/1457625.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 12:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/01/02/1457809.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy