ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Ελπίδα θεραπείας για πάσχοντες απο HIV/AIDS?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 10:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amato -Όμως πιστεύω πως μόνο εκείνει που έχουν περάσει κάποια ανάλογη "μπόρα" μπορούν να καταλάβουν για τί είδους μετάβαση πρόκειται.

Φίλε amato συμφωνώ με αυτό που έγραψες και μιας που δεν έχω περάσει από αυτήν την «μπόρα» που αναφέρεσαι, γνωρίζω πως ότι και να πω, είναι μια υποκειμενική άποψη .

Σε ευχαριστώ που δεν «παρεξήγησες» το μήνυμα μου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 03:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Aμάτο. Μου γράφεις ότι πάντοτε το Silverpuppy σου κάνει άχρωμο colloidal silver (Ασιμόνερο). Το μιγμα αυτό είναι τόσο αδύνατο που δεν νομίζω να βοηθάει, εκτός αν πάρεις μεγάλες ποσότητες.
Το χρυσαφί χρώμα είναι το ιδανικότερο σε πυκνότητα και οι δοσολογίες πoυ μπορούμε να παίρνουμε είναι:Για προληπτική αγωγή 6-8 σταγόνες την ημέρα ανακατεμένο με νερό. Πολύ περισσότερο και τρείς με τέσερες φορές την ημέρα, ανάλογα ποσο σοβαρό πρόβλημα υγείας έχουμε, και μέχρι 30 (τριάντα) σταγόνες την ημέρα με πολύ νερό.
Το ασιμόνερο το διατηρούμε μόνο σε γυάλινα δοχεία, και ποτέ σε πλαστικά. Αυτά, και καλή σου ώρα. greco.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 01:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίδα θεραπείας για πάσχοντες απο HIV/AIDS?


Αγαπητε Amato.

Συμφωνα με τις κλινικες μελετες (που ειναι ο ορθος τροπος ελεγχου της αποτελεσματικοτητας και ασφαλειας μιας θεραπευτικης μεθοδου) ριζικη θεραπεια (δηλ.οριστικη απαλλαγη του οργανισμου απο τον ιο HIV) δεν υπαρχει.

Υπαρχει ομως η αντιτετροικη αγωγη (ναι της κακιας επιστημονικης ιατρικης) η οποια συνηθως καταφερνει να ελεγχει τον πολλαπλασιασμο του HIV μεσα στο σώμα και κατα συνεπεια ελεγχει και την βλαβη που προκαλει ο ιος στο ανοσοποιητικο.

Χαρη στην αντιρετροικη* αγωγη (συγκεκριμενα την συνδυασμενη αντιρετροικη αγωγη,η μονοθεραπεια εχει εγκαταληφθει γιατι αν χρησιμοποιησουμε μονο ενα φαρμακο ο HIV αναπτυσσει πολυ γρηγορα ανθεκτικα στελεχη) εχει μειωθει η θνησιμοτητα και εχει βελτιωθει η ποιοτητα ζωης των ασθενων με HIV λοιμωξη.Αρκετοι ασθενεις καταφερνουν να ζουν μια ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ζωη χαρη στην αντιρετροικη αγωγη.

Καμια αλλη "ιατρικη" δεν εχει καταφερει να επιδειξει ανάλογης ποιοτητας αποτελεσματα στον αγωνα κατα του HIV.

*Αντιρετροικη=εναντιον των ρετροιων,ο ιος HIV ανηκει στην κατηγορια των ρετροιων.

quote:

Τώρα θα μου πείτε, έχεις AIDS; όχι αλλά το αγόρασα για να δοκιμάσω τι θα κάνει για τα παράσιτα που έχω στο σώμα μου.Βασικά δεν το χρησιμοποιώ ακόμα γιατί περιμένω να δω τι θα κάνω με κάποια άλλα προτόκολλα στα οποία βρίσκομαι προς το παρόν και με τα οποία βλέπω δραματικές βελτιώσεις στην υγεία μου.


Αγαπητε Amato σου συνιστω να σταματησεις να κανεις τον εαυτο σου πειραματοζωο.Η τελικα αν θελεις να γινεις πειραματοζωο καντο σωστα παρε μερος σε μια κλινικη δοκιμη.

quote:
Το καλοκαίρι του 2005 είχα διαγνωστεί να έχω την Entoamoeba histolityca απο ένα όργανο που λέγεται Synchrometer.
Εν τω μεταξύ έχω κάνει και καλλιέργεις κοπράνων αλλά όλα βγήκαν αρνητικά.Μάλλον δεν γνωρίζουν σήμερα οι μικροβιολόγοι και πολύ για τον πλοιομορφισμό των μικροπαρασίτων.

Για την ακριβεια εσυ δεν γνωριζεις οτι με την καλλιεργεια κοπρανων βρισκουμε βακτηρια και ΟΧΙ ΑΜΟΙΒΑΔΕΣ (που ειναι πρωτοζωα και δεν αναπτυσσονται σε υλικα για βακτηρια).Τις αμοιβαδες τις βρισκουμε με μια εξεταση που λεγεται ΠΑΡΑΣΙΤΟΛΟΓΙΚΗ ΚΟΠΡΑΝΩΝ και συνισταται στην ληψη δειγματος κοπρανων,τη παρασκευη καταλληλου δειγματος απο αυτο και μελετη αυτου του δειγματος στο μικροσκοπιο για εντοπισμο κυστεων ή τροφοβλαστων της αμοιβαδας.Αυτο το οργανο "εντοπισμου αμοιβαδας" που αναφερεις δεν το εχω ακουσει να εχει παρει εγκριση για χρηση στην διαγνωση της αμοιβαδωσης.Υποψιαζομαι τσαρλατανια.

quote:

Και μένουμε στα παράσιτα.Πρίν 2 χρόνια ενώ έκανα πεζοπορία έξω στα χωράφια ενεργήθηκα και ήθελα επειγόντως τουαλέτα(αυτό γίνεται αστραπιαία σε όσους υποφέρουν απο κολίτιδα). Ε, είπα να πάω στις καλαμποκιές.LOL!!!Κατόπιν αφού τελείωσα γύρισα να παρατηρήσω πόσο αίμα είχαν αυτή τη φορά τα κόπρανα.Ξαφνικά μέσα απο τα κόπρανα άρχισαν να βγαίνουν μικρά λευκά σκουλήκια.Εκείνη την περίοδο έπινα 3 φορές την ημέρα τσάι Απήγανου, ένα ισχυρό ανθελμινθικό βότανο. Φέτος την άνοιξη πήρα να δοκιμάσω εκχύλισμα σπόρων γκρέιπ φρούτ.Την επόμενη ημέρα αφόδευσα ένα μακρόστενο αλλά μικρών διαστάσεων σκουλήκι που μάλλον έμοιαζε με ασκαρίδα.
Και να φανταστείς πως τίποτα δεν έδειχναν τα τεστ κοπράνων.

α)Ελεος!Κοιτα να παρεις σωστη αντιπαρασιτικη αγωγη απο επιστημονα γιατρο και να αφησεις τους πειραματισμους.

β)Μα τι κανεις επιτελους και τα αρπαξες ολα αυτα?Δεν τηρεις τις συνθηκες υγιεινης?

γ)Τι αλλα τεστ κοπρανων εκανες?Εκανες παρασιτολογικη κοπρανων?Βασικα αν επαιρνες αυτο το σκουληκι και το εδινες σε ενα μικροβιολογο (για να επιβεβαιωσει οτι ηταν οντως ανθρωπινο παρασιτο) αρκουσε για να κανει την διαγνωση (στο δικο μας εργαστηριο ειχαν φερει σκουληκι που ειχε βγει απο τον πρωκτο μιας γυναικας οταν πηγε τουαλετα,μελετησαν την μορφολογια του και βρηκαν σε ποιο ειδος ανηκε.

Θα σημειωσω το εξης:Η ιατρικη ΔΕΝ διακρινεται σε κλασικη και εναλλακτικη.Οποιαδηποτε θεραπευτικη μεθοδος καταφερει να αποδειξει την θεραπευτικη της αξια (και συγκεκριμενα αποδειξει οτι η ωφελεια που προσφερει ειναι μεγαλυτερη απο την βλαβη που προκαλει)γινεται μερος της ιατρικης.Ο ορος "εναλλακτικη" ειναι όρος του μαρκετινγκ και καλυπτει μια πληθωρα μεθοδων (συμπεριλαμβανομενων και των μεθοδων που αναφερεις) που δεν εχουν αποδειξει οτι αξιζουν να γινουν μερος της ιατρικης πρακτικης.

The plural of anecdote is not data.
[/quote]

Edited by - medtech on 28/04/2008 02:10:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 10:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ιατρικη ΔΕΝ διακρινεται σε κλασικη και εναλλακτικη.Οποιαδηποτε θεραπευτικη μεθοδος καταφερει να αποδειξει την θεραπευτικη της αξια (και συγκεκριμενα αποδειξει οτι η ωφελεια που προσφερει ειναι μεγαλυτερη απο την βλαβη που προκαλει)γινεται μερος της ιατρικης.

ορθόν αλλά.

Η ιατρική διακρίνεται σε κλασσική και εναλλακτική.
Η σύγχρονη ιατρική επιστήμη δεν παραδέχεται διάφορες μεθόδους ή τις θεωρεί Ζωροαστρικής προέλευσης με εξαίρεση τα φυτικά εκχυλίσματα τα οποία εχουν πάρει τη θέση που τους ανήκει στην κλασσική ιατρική.

Η σύγχρονη εναλλακτική δεν παραδέχεται τις περισσότερες μεθόδους της κλασσικής ιατρικής εξαιτίας των παρενεργειών των φαρμάκων και εγχειρήσεων.

Ετσι λοιπόν αναπόφευκτα δημιουργείται σχίσμα.

Δεν θέλω να αναφερθώ στο ρέικι,ούτε στο βελονισμό ούτε στη ρεφλεξολογία κλπ.. θα αναφερθώ ομως στα φυτικά εκχυλίσματα.
Ενώ εχουν πάρει τη θέση που τους ανήκει στην κλασσική ιατρική , δεν συνταγολογούνται απο τα ταμεία.
Οι περισσότεροι γιατροί δεν τα συστήνουν αλλά πωλούνται στα φαρμακεία.
Οπως είπες medtech γίνονται κλινικές μελέτες σε κάθε φαρμακευτική ουσία πρίν αυτή χορηγηθεί απο τις μεγάλες φαρμακοβιομηχανικές εταιρίες αλλά και αφοτου χορηγηθεί απο την πλευρά της επιστήμης.
Σε οτι αφορά τα φυτικά εκχυλίσματα δεν γίνεται καμμία επίσημη μελέτη και βασιζόμαστε ή στο τι λέει η ``παραδοσιακή ιατρική`` ή στο τι λέει η ετικέτα του εκχυλίσματος.
Αν δινόταν η δυνατότητα να γίνουν εκτεταμένες επίσημες μελέτες των εκχυλισμάτων παράλληλες των φαρμακευτικών ουσιών και αν τα ταμεία εντάξουν τα φυτικά εκχυλίσματα στο συνταγολόγιο, πιστεύω οτι θα είναι σημαντικό για ολους μας.

Ετσι δεν θα χρειαστεί να πέφτει και στα δίχτυα του ``κομπογιανιτισμού`` και του κάθε επιτήδειου ο καθένας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 00:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλε μου Grecobraziliano για τις οδηγίες.Πλέον χρησιμοποιώ μόνο ζελέ ασημιού με πολύ καλά αποτελέσματα.

Χαιρετίζω τον φίλο μας τον Medtech. Στο παρελθόν έχω νοιώσει πολλές φορές το πειραματόζωο.Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά ο τολμών νικά. Τελικά κατάφερα μετά απο πολλούς πειραματισμούς να φτάσω στην θεραπεία. Και χαίρομαι που πέρασα αυτή την περίοδο πειραματισμού, διότι αν έμενα στα χέρια των γιατρών (κλασικής ιατρικής), το μόνο που θα μου προσέφεραν θα ήταν αντιφλεγμονώδη, κορτιζόνες, και αν δεν δουλεύαν όλα αυτά θα πήγαινα για παραφύσην έδρα.... θεέ μου, ούτε στον εχθρό μου αυτό το πράγμα.Τέλος πάντων δεν επιμένω παραπάνω στο rat race των περισσότερων γιατρών να συνταγογράφουν αβίαστα τα φάρμακα τους, χωρίς αποτέλεσμα.
Όσο για την πρότασή σου για την κλινική δοκιμή, δεν πιστεύω να υπάρξει ποτέ τέτοιο ενδιαφέρον απο κάποια φαρμακοβιομηχανία, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί αυτή η τόσο απλή χημική ουσία να πατενταριστεί, άρα δεν έχει χρήμα αυτή η υπόθεση για αυτούς.Απλά τα πράματα.

Medtech είπες:
"Για την ακριβεια εσυ δεν γνωριζεις οτι με την καλλιεργεια κοπρανων βρισκουμε βακτηρια και ΟΧΙ ΑΜΟΙΒΑΔΕΣ (που ειναι πρωτοζωα και δεν αναπτυσσονται σε υλικα για βακτηρια).Τις αμοιβαδες τις βρισκουμε με μια εξεταση που λεγεται ΠΑΡΑΣΙΤΟΛΟΓΙΚΗ ΚΟΠΡΑΝΩΝ και συνισταται στην ληψη δειγματος κοπρανων,τη παρασκευη καταλληλου δειγματος απο αυτο και μελετη αυτου του δειγματος στο μικροσκοπιο για εντοπισμο κυστεων ή τροφοβλαστων της αμοιβαδας"

Και σου λέω πως δεν έχεις διαβάσει μάλλον όλες τις απαντήσεις στο topic μου και με λες άδικα πως δεν γνωρίζω πράγματα απλά και αυτονόητα όπως αυτό της παρασιτολογικής εξέτασης κοπράνων. Και βέβαια έχω κάνει.Διάβασε λιγάκι παλιότερες απαντήσεις μου.

Επίσης γράφεις:
"Αυτο το οργανο "εντοπισμου αμοιβαδας" που αναφερεις δεν το εχω ακουσει να εχει παρει εγκριση για χρηση στην διαγνωση της αμοιβαδωσης.Υποψιαζομαι τσαρλατανια."
Το ότι δεν γνωρίζουμε τα πάντα δεν είναι κακό.Όσο ζούμε μαθαίνουμε.Κάνε ένα search στο google για την syncrometer και θα βρείς εκατομμύρια έρευνες.Χρησιμοποιείται και στην Ελλάδα. ¨οσο για την δεύτερη κατηγορία σου περι τσαρλατανιάς... ουδέν σχόλιο.

Be well
Be healthy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 19:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η σύγχρονη ιατρική επιστήμη δεν παραδέχεται διάφορες μεθόδους ή τις θεωρεί Ζωροαστρικής προέλευσης με εξαίρεση τα φυτικά εκχυλίσματα τα οποία εχουν πάρει τη θέση που τους ανήκει στην κλασσική ιατρική.

H επιστημονικη ιατρική δεν παραδεχεται διαφορες μεθόδους γιατι έχουν αποτυχει να δειξουν την θεραπευτικη τους αξία...

quote:
Η σύγχρονη εναλλακτική δεν παραδέχεται τις περισσότερες μεθόδους της κλασσικής ιατρικής εξαιτίας των παρενεργειών των φαρμάκων και εγχειρήσεων.

Βασικα η "εναλλακτικη' δεν παραδέχεται την επιστημονικη ιατρίκη για διάφορους λόγους που κυρίως πηγάζουν απο την ΑΓΝΟΙΑ των υποστηρικτών της.Δεν γνωρίζουν πχ οτι δεν υπάρχει μέθοδος η οποία να προκαλει βιολογικές αλλαγές χωρίς να προκαλέι και κάποιες μικρες ή μεγάλες παρενέργειες.Απλά διαλέγουμε την μέθοδο της οποίς η ωφέλεια να υπερβαινει τις βλάβες που προκαλει σε τέτοιο βαθμό ώστε να δικαιολογειται η χρήση της.

quote:
Δεν θέλω να αναφερθώ στο ρέικι,ούτε στο βελονισμό ούτε στη ρεφλεξολογία κλπ.. θα αναφερθώ ομως στα φυτικά εκχυλίσματα.
Ενώ εχουν πάρει τη θέση που τους ανήκει στην κλασσική ιατρική , δεν συνταγολογούνται απο τα ταμεία.
Οι περισσότεροι γιατροί δεν τα συστήνουν αλλά πωλούνται στα φαρμακεία.

Αυτα τα φυτικά εκχυλίσματα που αναφέρεις έχουν δοκιμαστεί σε κλινικές δοκιμές και έχουν πάρει έγκριση για χρήση?

Τα φυτικά εκχυλίσματα δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται χωρις εγκριση απο το γιατρό.Οπως το κάθετι αποτελούνται απο χημικές ουσίες που μπορει πχ να αλληλεπιδράσουν με άλλα φαρμακευτικά σκευάσματα που λαμβανει καποιος ταυτόχρονα με αρνητικές συνέπειες για την υγειά του.

quote:
Οπως είπες medtech γίνονται κλινικές μελέτες σε κάθε φαρμακευτική ουσία πρίν αυτή χορηγηθεί απο τις μεγάλες φαρμακοβιομηχανικές εταιρίες αλλά και αφοτου χορηγηθεί απο την πλευρά της επιστήμης.

Βασικα alzarro έτσι πρέπει να γίνεται.Ταυτόχρονα όως κυκλοφορουν και πολλα σκευασματα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ με αυτον τον τρόπο βλέπε την περίπτωση του φυτικού εκχυλίσματος των φύλλων της ελιάς.

quote:
Σε οτι αφορά τα φυτικά εκχυλίσματα δεν γίνεται καμμία επίσημη μελέτη και βασιζόμαστε ή στο τι λέει η ``παραδοσιακή ιατρική`` ή στο τι λέει η ετικέτα του εκχυλίσματος.

Αν δινόταν η δυνατότητα να γίνουν εκτεταμένες επίσημες μελέτες των εκχυλισμάτων παράλληλες των φαρμακευτικών ουσιών και αν τα ταμεία εντάξουν τα φυτικά εκχυλίσματα στο συνταγολόγιο, πιστεύω οτι θα είναι σημαντικό για ολους μας.


Βασικά alzarro τα φυτικά εχυλισματα χρησιμοποιούνταν κατα κόρον απο τις φαρμακοβιομηχανίες στην αρχή του αιώνα.Τα φυτικά εκχυλίσματα όμως έχουν το μειονέκτημα οτι δεν περιέχουν σταθερό ποσό της δραστικης ουσίας (θα γνωρίζεις φαντάζομαι οτι αυτό ποικίλει απο φυτό σε φυτό,απο εποχή σε εποχή,απο τις μεθόδους καλλιέργειας του κτλ).Επιπλέον περιέχουν προσμίξεις απο άλλες ουσίες και το βέλτιστο ειναι να έχεις σκεύασμα που να περιεχει την δραστικη ουσία σε καθαρη μορφή και σε σταθερή δόση.Πάρα πολλές φυσικές ουσίες περιέχονται σε φαρμακευτικα σκευασματα που κυκλοφορούν απο τις "μεγάλες φαρμακοβιομηχανιες" και μάλιστα ειναι πολυ πιο συμφέροντα για αυτές να χρησιμοποιούν φυσική έτοιμη ουσία παρά να ξοδέψουν τεράστια ποσά για την ανάπτυξη μιας συνθετικης ουσίας.Ομως περιέχουν την δραστική φυσική φυτική ουσια σε καθαρή μορφη και σε σταθερή δόση και φυσικά η αποτελεσματικοτητα και η ασφαλεια της δραστικής αυτης ουσιας έχει μελετηθει σε κλινικες δοκιμές.Γνωρίζεις οτι πολλά αντικαρκινικά κυτταροστατικά φάρμακα περιεχουν φυσικές φυτικές ουσίες?

quote:
Χαιρετίζω τον φίλο μας τον Medtech.

Φίλη

quote:
Όσο για την πρότασή σου για την κλινική δοκιμή, δεν πιστεύω να υπάρξει ποτέ τέτοιο ενδιαφέρον απο κάποια φαρμακοβιομηχανία, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί αυτή η τόσο απλή χημική ουσία να πατενταριστεί, άρα δεν έχει χρήμα αυτή η υπόθεση για αυτούς.Απλά τα πράματα

Πάρα πολλες απλές ουσίες έχουν πατενταριστεί...

quote:

Και σου λέω πως δεν έχεις διαβάσει μάλλον όλες τις απαντήσεις στο topic μου και με λες άδικα πως δεν γνωρίζω πράγματα απλά και αυτονόητα όπως αυτό της παρασιτολογικής εξέτασης κοπράνων.

Καί όμως παρόλες τις γνώσεις σου παραπονέθηκες οτι η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΠΡΑΝΩΝ δεν εντόπισε τις αμοιβάδες που εντόπισε το σουπερ μηχανημα που χρησιμοποίησες.ΟΜΩΣ η καλλιέργεια κοπρανων ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΑΜΟΙΒΑΔΕΣ που ειναι πρωτόζωα,εντοπίζει ΒΑΚΤΗΡΙΑ.(οκ υπάρχουν και μέθοδοι καλλιέργειας που εντοπίζουν ιούς αλλά εφαρμόζονται σε ιολογικά εργαστηρια και αυτά σπάνια τα συνανταμε στην χώρα μας).

Ως τεχνολόγος ιατρικων εργαστηριων επέτρεψε μου να πω οτι γνωρίζω περισσότερα απο εσένα πάνω στις μεθόδους εντοπισμού των διάφορων παρασίτων.

Οσο για το μηχάνημα που αναφέρεις εαν είχε αποδείξει την αξία του θα είχε γινει μέρος της επισήμης πρακτικης στον εντοπισμό των παρασίτων και κάθε εργαστηριο θα διάθετε και απο ένα (και πολύ θα χαιρόμουν αν υπήρχε ενα τέτοιο μηχανημα γιατι θα γλύτωνα κάμποσες αηδιαστικές εμπειρίες επεξεργασίας κοπρανων για μικροσκοπική εξέταση *αναστεναγμος*).

Ομως όλες οι αναφορές απο την επιστημονικη κοινότητα σε τετοιου ειδους μηχανηματα είναι αρνητικές.

Πέραν απο την παρασιτολογική κοπράνων μπορέι να εφαρμοστουν και απεικονιστικές μέθοδοι για εντοπισμό παρασίτων που έχουν εγκατασταθει σε άλλα μερη του σώματος αλλά και να γίνει βιοψία κάποιου οργάνου για να εντοπιστεί κάποιο παράσιτο.Πχ οι αμοιβάδες δεν αγαπουν να κάνουν βόλτες μόνο στα έντερα αλλά και να ταξιδεύουν και στο συκώτι οπου δημιουργουν πολύ χαρακτηριστικές βλάβες τις οποίες φυσικά δεν εντοπιζει η παρασιτολογική κοπρλανων αλλά άλλες διαγνωστικες μεθόδοι.

Κατόπιν της παρότρυνσης σου έκανα την ερευνά μου στο ιντερνετ,τόσο πάνω στη συσκευη που αναφέρεις όσο και πανω στη εφευρετρια της.

The Federal Trade Commission brought a complaint against the Dr. Clark Research Foundation over claims made in support of the Syncrometer, the Super-Zapper Deluxe, and "Dr. Clark's New 21 Day Program for Advanced Cancers".[11] In November 2004, a stipulated judgement was reached in which purchasers of these devices were to be offered a full refund, and the Dr. Clark Research Foundation was barred from making a number of claims about the efficacy of the devices in question.[12] The Director of Enforcement at the Food and Drug Administration has stated that Clark's devices appear to be "fraudulent".[3]


Η ετυμηγορία τόσο του Αμερικανικου Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων όσο και η δικη μου αναφορικά με το syncrometer είναι ότι προκειται περι τσαρλατατανοσυσκευης.Εαν θες το συζητάμε και αναλυτικά.Οσο για την εφευρετρια της συσκευης Dr Huda Clark ακομά και ενα μικρό αποσπασμα απο τις απόψεις της αν διαβάσεις δεν σου μένει καμια αμφιβολία οτι δεν μπορεί να λάβει τον τίτλο της εγκυρης θεραπευτριας.

Πχ. αυτη η γυναικα πιστευει οτι όλες οι μορφες καρκινου προκαλούνται απο ενα ειδος παρασιτικου σκουληκιου και οτι το AIDS προκαλείται επίσης απο ενα παρασιτικο σκώληκα...Εκατονταδες επιστημονες σκιζουν τα πτυχια τους και εκτελουν χαρακιρι στο ακουσμα αυτης της φοβερης ανακαλυψης...

Hulda Clark has been criticized because her claims lack scientific validity and consist of anecdotal evidence. Joseph Pizzorno, a prominent naturopathic physician, evaluated Clark's claims and found that her books mixed patients with conventionally diagnosed cancer with those whose cancer diagnosis was based solely on her use of the "Syncrometer". The patients with medically diagnosed cancer did not respond to Clark's treatment, while those she had diagnosed using the "Syncrometer" were "cured". Pizzorno concluded that Clark's treatments were ineffective and that treatments based on Clark's recommendations "pose a substantive public health danger".

και...

The Swiss Study Group for Complementary and Alternative Methods in Cancer (SCAC) issued a strong warning to cancer patients considering Clark's methods:[19]

“There is no scientific basis for Hulda Clark's hypotheses and recommendations, including her suggested treatments. The parasite Fasciolopsis buskii does in fact exist, but only in Asian countries, so that an infection in our country is ruled out. Consequently, this parasite does not enter into consideration as a cause of the numerous cases of cancer in the Western countries; at most, it might be one of several causes of liver cancer (and only for this type of cancer) in the Asian countries. As a whole, Clark's thesis cannot be comprehended, nor is it proven. In individual cases, her advice can be very extensive and costly. Hence if patients do not apply her method consistently and their disease continues to progress, they run the risk of attempting to blame themselves for this, rather than Clark's treatment which is ineffective, as viewed at present.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 29/04/2008 20:22:42

Edited by - medtech on 29/04/2008 20:23:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 00:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, πριν την λήψη του MMS είχα αγοράσει απο το e-bay μία συσκευή που λέγεται Zapper. Αυτή η συσκευή λοιπόν έχει διδοδεί αρκετά σε όλο τον κόσμο χάρη της ερευνήτριας Hulda Regehr Klark.Έχει την ιδιότητα να καταστρέφει όλους τους μικροοργανισμούς μέσα στο σώμα. Δύο σημεία στα οποία φτάνει δύσκολα είναι οι όρχεις και το έντερο. Παρόλα ταύτα φτάνει σε κάποιο βαθμό το αποτέλεσμα της συχνότητας και εκεί μετά την πάροδο 3 εβδομάδων.
Αυτή η ερευνήτρια είναι πραγματικός θησαυρός και θα σας εξηγήσω και πάλι γιατί. Όταν άρχισα να zapάρω η Ελκώδης κολίτιδα ήταν σε τρομερή έξαρση.Είχα συνεχείς αιμορραγίες, απώλεια βάρους, απρόβλεπτες διάρροιες κλπ, κλπ. Σε 3 μέρες στο πρωτόκολο αυτό, σταμάτησαν να τρέχουν τα ποτάμια αίματος με serum και κάποια άλλα εντερικά υγρά απο το ορθόν μου.Σε 3 μέρες μόνο. Και σε 3 εβδομάδες, όπως πολύ σωστά γράφει στο βιβλίο της η παραπάνω ερευνήτρια, σταμάτησε και η αιμορραγία.Άρα υποθέτω καθάρισε το ένερο απο την προσβολή , υποχώρησε η φλεγμονή και κλείσαν τα έλκη.
Απλώς έψαξα στην συνέχεια κάτι πιό δυνατό, σαν το MMS, διότι είχε μείνει μια σταγόνα αίμα κάθε φορά που πήγαινα στο restroom και επίσης δεν μπορούσα ακόμα να ξεπεράσω τις διατροφικές αλλεργίες, πράγματα τα οποία λύθηκαν με το MMS.
Αναφέρθηκα στο Zapper ξανά γιατί διαβάζω πως παγκοσμίως χρησιμοποιείται ευρέως ενώ εδώ στην Ελλάδα είμαστε πολύ επιφυλακτικοί ακόμα.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να το δοκιμάσει.Απλώς εκθέτω και την άλλη πλευρά σε σχέση με την προηγούμενη απάντηση στο θέμα.

Όπως σας γράφω έτσι απλά τις εμπειρίες μου, έτσι διάβαζα και εγώ τις εμπειρίες άλλων πριν τα διοκιμάσω και έπραξα σύμφωνα με αυτό που θεώρησα ωφέλιμο για την υγεία μου.

Πιστεύω πως η κοινωνία μας έχει εξελιχθεί αρκετά και ο κόσμος πλέον έχει πιό κριτική σκέψη.Ο καθένας μπορεί να αποφασίσει για τις προσωπικές του επιλογές, και πόσο μάλλον όταν αυτό έχει να κάνει με το πολυτιμότερο αγαθό, την υγεία. Εγώ αποφάσισα αυτό τον δρόμο της εναλλακτικής και όχι μόνο δεν το μετάνοιωσα, αλλά είμαι και πολύ ευχαριστημένος με την έκβαση, την θεραπεία απο την Ελκώδη Κολίτιδα.

οι αναγνώστες τώρα απο αυτά που διαβάζουν, ας βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Ευχαριστώ για το νέο ερέθισμα που μου δόθηκε να καταθέσω εκ νέου τις απόψεις μου.
Be well , be healthy
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 01:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα απο μια μεμονωμενη περιπτωση δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα για μια θεραπευτικη μέθοδο.

Απαιτουνται κλινικες δοκιμες δηλ. μελετη της μεθοδου σε ομαδες ασθενων.

Η ελκωδης κολιτιδα (νόσος αυτοανοσος με εξάρσεις και υφεσεις) σου μπορει να υποχωρησε μονη της και να μην ειχαν καμια σχεση οι μεθοδοι που ακολουθησες με αυτη την βελτίωση:

Σε μερικούς ασθενείς υπάρχουν περίοδοι ύφεσης δηλαδή χρονικά διαστήματα από μερικούς μήνες μέχρι χρόνια, χωρίς να έχουν συμπτώματα. (Ωστόσο στους περισσότερους ασθενείς τα συμπτώματα τελικά επανεμφανίζονται.)

Πως μπορεις να εισαι σιγουρος λοιπον οτι η βελτιωση που δοκιμασες δεν ειναι μια υφεση που θα συνεβαινε ετσι και αλλιως και η οποια απλα συνεπεσε με την περιοδο που δοκιμασες αυτη την θεραπευτικη μεθοδο?

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 30/04/2008 01:31:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 19:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech
quote:
Αυτα τα φυτικά εκχυλίσματα που αναφέρεις έχουν δοκιμαστεί σε κλινικές δοκιμές και έχουν πάρει έγκριση για χρήση?

Σε κλινικές δοκιμές κανένα.
Εγκριση .. τι έγκριση?
Απο ποιόν να πάρουν έγκριση?
Απο τον ΕΟΦ?
Θεωρούνται φυτικά εκχυλίσματα, άρα φυσικά συμπληρώματα και δεν έχουν καμμία σχέση με τη θεραπεία.
Τουλάχιστον ετσι αναγράφουν ορισμένα επώνυμα που περιέχουν τιτλοδοτημένο εκχύλισμα του βοτάνου που αναγράφουν.
Τα υπόλοιπα ολα είναι άνγωστης προέλευσης καθώς είναι και άγνωστα τα εκχυλίσματα τα οποία αναφέρουν.
Ολα αυτά πωλούνται στα φαρμακεία καταστήματα υπεύθυνα, οι φαρμακοποιοί τα πωλούν σε αστρονομικές τιμές και εμείς τα αγοράζουμε.

quote:
Τα φυτικά εκχυλίσματα δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται χωρις εγκριση απο το γιατρό.Οπως το κάθετι αποτελούνται απο χημικές ουσίες που μπορει πχ να αλληλεπιδράσουν με άλλα φαρμακευτικά σκευάσματα που λαμβανει καποιος ταυτόχρονα με αρνητικές συνέπειες για την υγειά του.

Κοίταξε medtech.
Τα φυτικά εκχυλίσματα τα οποία πωλούνται στα φαρμακεία ειδικά αυτά που είναι υπο τη μορφή ταμπλέτας μπορεί να περιέχουν χημικές ουσίες.
Βέβαια και τα χάπια υπο μορφή ταμπλετας περιέχει χημικές ουσίες οι οποίες τουλαχιστον ελέγχονται πρίν βγούν στο εμπόριο.
Στο εκχύλισμα σε κάψουλα ομως, δεν υφίσταται λόγος χημικής συντηρητικής ουσίας.
Τα εκχυλίσματα δεν δρούν οπως οι φαρμακευτικές ουσίες.
Στην φαρμακευτική ουσία γνωρίζουμε τι είναι αυτό και πως δρά στην συγκεκριμένη πάθηση.
Οι φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων δρούν με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο να σου φέρω ένα παράδειγμα....


ΚΥΠ (καλοήθης υπερπλασία του προστάτη)
Οι φαρμακευτική αγωγή για την ΚΥΠ περιλαμβάνει δύο ουσίες την finasteride και την tamsulosin για την αντιμετώπιση της επειδή εχουν τις λιγότερο παρενέργειες.
Η φαρμακευτική ουσία finasteride δρά ως αναστολέας της 5α-αναγωγάσης ενός ενζύμου υπεύθυνου για την μετατροπή της τεστοστερόνης σε διυδροτεστοστερόνης αυτή με τη σειρά της ενώνεται με τους ανδρογονικούς υποδοχείς μέσα στον πυρήνα του κυττάρου και το σύμπλεγμα ΔΥΤ-υποδοχείς επιδρά στο DNA με αποτέλεσμα τη σύνθεση πρωτεϊνών, συνεπώς η μεγάλη τάση σύνθεσης ΔΥΤ οδηγεί σε υπερτροφικούς ιστούς συνεπώς υπερπλασία του προστατικού αδένα.

Η ουσία finasteride μπορεί να αναστέλλει τη δράση του ενζύμου 5α-αναγωγάσης και να εχει θεραπευτική αγωγή κατά της ΚΥΠ αλλά εχει φοβερές παρενέργειες. Φοβερές. Να μην τις αναφέρω είναι γνωστότατες και για τον λόγο αυτό πολλοί ουρολόγοι αποφεύγουν να τις δώσουν σε νέους άνδρες.
.
Μία άλλη ουσία η tumsulosin δρά ως (Α1α - εκλεκτικός αδρενεργικός αναστολέας) ουσιαστικά ως a-blokers και δρά ύπερ της μείωσης της απόφραξης της προστατικής μοίρας της ουρήθρας .
Λόγω όμως της ελαχιστοποίησης της πτώσεως της αρτηριακής πίεσης από αγγειοδιαστολή προκαλκεί ι ορθοστατική υπόταση, ζάλη, κεφαλαλγία, ταχυκαρδία, και λιποθυμία.

Το εκχύλισμα του βοτάνου saw Palmetto και του Pugeum Afrikanikum δουλεύει και ως αναστολέας της 5α αναγωγάσης και ως a-bloker χωρίς να περιέχει κάποια ουσία που να δικαιολογεί τη δράση του αυτή. χωρίς καμμία απολύτως παρενέργεια.
Οι μόνες ουσίες που μπορεί να ευθύνονται για τη δράση αυτή είναι τα ``ελεύθερα λιπαρά οξέα` ` οι ``φυτοστερόλες`` ή β-σιτοστερόλη , η καμπεστερόλη, η στιγμαστερόλη .

Οι ουρολόγοι γνωρίζουν τη δράση τους πολλοί από αυτούς τα συστήνουν αλλά οι ασθενείς πηγαίνουν και τα ακριβοπληρώνουν στα φαρμακεία , δεν τα συνταγολογούν , θεωρούνται φυτικά συμπληρώματα και όχι φάρμακα αρα ο ΕΟΦ δεν τα εγκρίνει.
Γιατί?
Μελέτες καμμία.
Ούτε κλινικές ούτε εργαστηριακές.
Τι μου λές τώρα βρε medtech.
Μην μου ψάξεις τώρα να μου βρείς ανεύθυνες μελέτες γιατί τις εχω δοκιμάσει …
Μην μου μιλήσεις για ``διουριθρική προστατεκτομή`` γιατί γνωρίζω τις συνέπειες .

Και ρωτώ το δένδρο Pugeum Afrikanikum κιδνυνεύει με αφανισμό λόγω της έξαρσης της ΚΥΠ και τα φαρμακεία του Δυτικού κόσμου είναι γεμάτα από τα εκχυλίσματα αυτά.
Γιατί να μην εχει γίνει καμμία επίσημη μελέτη?
Γιατι να μην εγκρίνονται από τον ΕΟΦ?

Γιατί αν διεξάγονταν επίσημες μελέτες και θα γνωρίζαμε τον τρόπο με τον οποίο δρούν, θα γνωρίζαμε ουσίες που ευθύνονται για τις δράσεις αυτές.
Δεν θα θεωρούνταν πλέον φυτικά συμπληρώματα αλλά φαρμακευτικές ουσίες θα υπήρχε επίσημη έγκριση δεν θα τα πληρώναμε βαπορίσια και δεν θα εδίνετο τροφή στον τσαρλατανισμό...

Αλλά medtech που να αφήσουν οι μεγάλες φαρμακευτικές βιομηχανίες να γίνουν μελέτες και που να αφήσει η ελίτ των μεγαλογιατρών που μας στέλνουν αδιάβαστους στο μαχαίρι παίρνοντας αρκετές χιλιάδες ευρώ...


Edited by - allzzaro on 30/04/2008 19:25:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 23:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wellsaid allzarro!!!

Medtech γνωρίζω για την ελκώδη κολίτιδα αρκετά πράγματα. Έχω ξοδέψει τουλάχιστον 1 ώρα καθημερινά για έρευνα στο διαδίκτυο τα 3 τελευταία χρόνια και ξέρω αρκετά καλά τι εννοείς με την έξαρση και ύφεση της κολίτιδας. Αλλά όταν αιμορραγείς για 4 χρόνια συνεχόμενα και ξαφνικά σε 3 ημέρες βλέπεις να υποχωρεί όχι μόνο η αιμορραγία αλλά και τα υπόλοιπα συμπτώματα, ε τότε δεν νομίζω αυτό το τριήμερο να ήταν η σύμπτωση του αιώνα. No way!!!!

Τέλος πάντων δεν θέλω να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη, αλλά μην επηρρεάζεις και τον υπόλοιπο κόσμο εδώ αρνητικά. Αυτό είναι ένα μεγάλο Debate που ίσως πρέπει να περιορίσουμε σε προσωπικά email, αν θέλεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 02:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε κλινικές δοκιμές κανένα.

Τοτε πως μπορουμε να ξερουμε οτι ειναι αποτελεσματικα και ασφαλη και σε ποιες περιπτωσεις πρεπει να χρησιμοποιουνται?

Αν κυκλοφορούν χωρις έγκριση απο τον ΕΟΦ η πωληση τους ειναι παράνομη.

quote:
Θεωρούνται φυτικά εκχυλίσματα, άρα φυσικά συμπληρώματα και δεν έχουν καμμία σχέση με τη θεραπεία.

Δηλαδη εννοεις οτι προσφερονται σαν συμπληρώματα διατροφης?(τα οποια δεν ειναι απαραιτητα στον ανθρωπο αν ακολουθει μια ισορροπημενη διατροφη που να του παρεχει όλες τις απαραιτητες θρεπτικες ουσιες).

Διαβαζοντας ομως τα παρακατω που μου αναφερεις βλέπω οτι προωθούνται και σαν θεραπευτικα σκευασματα με εμμεσο τροπο...

quote:
τα υπόλοιπα ολα είναι άνγωστης προέλευσης καθώς είναι και άγνωστα τα εκχυλίσματα τα οποία αναφέρουν.

Ολα αυτά πωλούνται στα φαρμακεία καταστήματα υπεύθυνα, οι φαρμακοποιοί τα πωλούν σε αστρονομικές τιμές και εμείς τα αγοράζουμε.


Αν ισχυουν οσα λες ΑΝΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ πωλούνται.

quote:
κοίταξε medtech.
Τα φυτικά εκχυλίσματα τα οποία πωλούνται στα φαρμακεία ειδικά αυτά που είναι υπο τη μορφή ταμπλέτας μπορεί να περιέχουν χημικές ουσίες.

Κοιταξε Alzarro,ενα μικρό μάθημα χημειας,φυσικης και βιολογίας:ΤΑ ΠΑΝΤΑ αποτελούνται απο χημικες ουσίες,τα φυτα,τα ζώα,η καρέκλα στην οποια κάθεσαι,το ανθρωπινο σώμα,το νερό κτλ.Νομίζω εννοεις οτι μπορεί να περιέχουν ΤΕΧΝΗΤΕΣ ΟΥΣΙΕΣ.

Βρε Alzarro,γιατι δεν πας να σπουδάσεις επιστημονικη φαρμακευτική?


quote:
Τα εκχυλίσματα δεν δρούν οπως οι φαρμακευτικές ουσίες.

Κάθε ουσια είτε φυσική είτε τεχνητη που προκαλεί βιολογική αλλαγή (μέσω χημικων αντιδρασεων) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ!Το μόνο πράγμα που δεν προκαλεί παρενέργειες ειναι αυτό που δεν προκαλεί βιολογικη αλλαγη δηλ μια απολυτα αδρανης ουσια.

Πολυς κοσμος εχει χαψει το παραμυθι οτι οι φυσικες ουσιες ειναι αγιες και αθωες και κατι ξεχωριστό αλλά η πραγματικότητα αγαπητε Alzarro ειναι οτι μια φυσική ουσια μπορει να ειναι πολυ πιο τοξική απο μια τεχνητή και οτι η φυσικη προελευση δεν εγγυαται ουτε αποτελεσματικη δραση ουτε απουσια παρενεργειων.

quote:
το εκχύλισμα του βοτάνου saw Palmetto και του Pugeum Afrikanikum δουλεύει και ως αναστολέας της 5α αναγωγάσης και ως a-bloker χωρίς να περιέχει κάποια ουσία που να δικαιολογεί τη δράση του αυτή. χωρίς καμμία απολύτως παρενέργεια.

Και πως λειτουργεί δηλαδη με μαγικά?Και απο που συμπερανες οτι όντως λειτουργει και οτι δεν εχει καμια παρενεργεια?

Βασικα κανοντας λιγο serfing για το saw Palmeto μαζεψα τις εξης πληροφορίες:

-υπάρχουν κάποια στοιχεια για θετικη επιδραση στην υπερπλασια του προστατη.Αλλα εχουμε και στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο δηλ οτι το εκχυλισμα αυτο δεν εχει επιδραση στην υπερπλασια του προστατη.Επίσης το εκχυλισμα αυτό δεν ειναι απολυτα ασφαλες,εχει δυνητικες παρερεργειες.

-Αντιθετα με οσα πιστευεις εχει μελετηθει η δραση του με κλινικες δοκιμες:

Απο μελέτες έχουμε:

α)Την δημοσιευση μιας μεταναλυσης (δηλαδη μελέτης πολλων μελετων μαζί) στο Journal of the American Medical Association οπου το εκχυλισμα εδειξε θετικη επιδραση στη καλοηθη υπερπλασια του προστατη.

β)Υπάρχουν μικρης εκτασης κλινικες μελετες που δειχνουν οτι εχει θετικη επιδραση στην ανδρογενη αλωπεκια.

γ)Μια μεγαλης εκτασης κλινικη μελετη ομως που δημοσιευτηκε στο New England Journal of Medicine το 2006,δεν εδειξε θετικη δραση του εχυλισματος αυτου στην υπερπλασια του προστατη.

Δεν μπορουμε να πουμε με βεβαιοτητα λοιπον με βαση τις κλινικες δοκιμες οτι οντως το εκχυλισμα του Saw Palmeto ειναι δραστικό.

δ)Η χρηση του εχει και ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ:

ναυτια,μειωμενη ερωτικη διαθεση,στυτικη δυσλειτουργια!

quote:

Ο ΕΟΦ δεν τα εγκρίνει.
Γιατί?
Μελέτες καμμία.
Ούτε κλινικές ούτε εργαστηριακές.

Οπως ειδες απο τα παραπανω μελετες εχουν γινει απλά δεν υπαρχει βεβαιοτητα για την αποτελεσματικότητα του στην υπερπλασια...Γιαυτό και δεν εχει λάβει έγκριση...

quote:
Και ρωτώ το δένδρο Pugeum Afrikanikum κιδνυνεύει με αφανισμό λόγω της έξαρσης της ΚΥΠ και τα φαρμακεία του Δυτικού κόσμου είναι γεμάτα από τα εκχυλίσματα αυτά.

Γιατί να μην εχει γίνει καμμία επίσημη μελέτη?


Δεν καταφερα να βρω στοιχεια γιαυτο το δενδρο που αναφερεις συνεπως δεν μπορω να σου προσφερω καμια πληροφορια για το συγκεκριμενο.

Αlzarro στο εχω ξαναπει:Πηγαινε να σπουδασεις επιστημονικη φαρμακευτική...

quote:
Δεν θα θεωρούνταν πλέον φυτικά συμπληρώματα αλλά φαρμακευτικές ουσίες θα υπήρχε επίσημη έγκριση δεν θα τα πληρώναμε βαπορίσια και δεν θα εδίνετο τροφή στον τσαρλατανισμό...

Αλλά medtech που να αφήσουν οι μεγάλες φαρμακευτικές βιομηχανίες να γίνουν μελέτες και που να αφήσει η ελίτ των μεγαλογιατρών που μας στέλνουν αδιάβαστους στο μαχαίρι παίρνοντας αρκετές χιλιάδες ευρώ...


1.Alzarro οπως ειδες εχουν γινει κλινικες μελέτες πανω στο ενα απο τα δυο φυτα που αναφερες και η αιτια που δεν εχει πάρασκευαστει φαρμακο απο αυτό ειναι οτι αυτο το εκχυλισμα δεν εχει αποδειξει ακομα την αξία του (τα στοιχεια που προκυπτουν απο τις κλινικες δοκιμες ειναι αντικρουομενα).Μήπως πρέπει να μαθεις να ψάχνεις περισσότερο ενα ζητημα προτου να βυθιζεσαι στην απελπισια των συνομωσιολογικων σεναριων?

ΥΓ.Δεν ειμαι δικηγόρος των μεγαλων φαρμακοβιομηχανιων αλλα δεν μπορω να μη αναγνωρισω οτι μεγαλο μερος της προοδου της ιατρικης επιστημης οφειλεται στις δικες τους ιδιωτικες προσπάθειες.

2.Βασικα Alzarro μην εισαι τοσο σιγουρος οτι θα επεφτε η τιμη του σκευασματος γιατι τοτε η τιμη του θα επιβαρυνοταν απο το κόστος της (απαραιτητης) έρευνας που επρεπε να γινει για να παραχθει το φαρμακο.

3.Alzarro αν το φυτο αυτο εδειχνε αποτελεσματικοτητα,να δεις για ποτε θα το βουτουσαν οι μεγαλες φαρμακοβιομηχανιες και θα το πατενταριζαν...οπως εκαναν σε τοσες αλλες περιπτωσεις φυτων που περιειχαν ουσιες με φαρμακευτικη δραση.


Και παμε τωρα στον Amato:

quote:
Τέλος πάντων δεν θέλω να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη, αλλά μην επηρρεάζεις και τον υπόλοιπο κόσμο εδώ αρνητικά.


Ακου εδω Amato που θα μου πεις οτι επηρεαζω τον κοσμο αρνητικα:ΕΣΥ ΕΡΧΕΣΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΕΙΣ μεθοδους θεραπειας (το zapper και το syncrometer) των οποιων εχει απαγορευτει η χρηση στην Αμερικη απο τον Αμερικανικο Οργανισμο Τροφιμων και Φαρμακων και εξυμνεις την εφευρετρια τους την Huda Clark,μια γυναικα που νομιζει οτι ΟΛΕΣ οι ασθενειες προκαλουνται απο σκωληκες-παρασιτα (το μυαλό της και μια λιρα) η οποια εχει συλληφθει πολλες φορες για αγυρτεια.Εσυ προκαλεις κακο στους συναθρωπους σου παραπληροφοροντας τους και παροτρυνοντας τους να δοκιμασουν μια μεθοδο θεραπειας που εχει ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΙ ΩΣ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΑ.Και ερχεσαι μετα και μου λες οτι ΕΓΩ επηρεαζω αρνητικα τον κοσμο?

Η δικη σου μαρτυρια για ιαση τιποτα δεν μου λεει γιατι (ακομα και πιστεψουμε οτι λες την αληθεια περι βελτιωσης των συμτωματων) απο την φυση της ασθενειας σου η βελτιωση που δοκιμασες μπορει να οφειλεται σε μια φυσιολογικη υφεση της νόσου απο την οποια πάσχεις η οποια υφεση συνεπεσε με την εναρξη της χρησης του syncrometer.Αν βεβαια ειχαμε κλινικες δοκιμες οπου το zapper,to syncrometer και οι συνοδοι αυτων μεθοδοι θεραπειας εδειχναν οντως θετικη δραση στην ομαδα ασθενων που την δοκιμασαν εναντι στην ομαδα ασθενων που πηραν την θεραπεια placebo τοτε θα μπορουσαμε να μιλαμε για εγκυρες αποδειξεις αποτελεσματικοτητας των συσκευων που αναφερεις.

Απο μεμονωμενες μαρτυριες και κακης μεθοδολογιας μελετες (οπως αυτες που εκανε η αρχιτσαρλατανος Huda Clark) δεν μπορουμε να εξαγουμε ασφαλη συμπερασματα.

Θυμησου την φραπελια,θυμησου το νερο του Καματερου,την πικραγουρια,το καβουροζουμο και τοσες αλλες περιπτωσεις "θαυματουργων θεραπειων" οπου εβγαιναν διαφοροι ασθενεις και ορκιζονταν οτι θεραπευτηκαν απο ανιατες ασθενειες αφου δοκιμασαν αυτες τις μεθοδους.Οταν ομως εγινε σοβαρη μελετη αυτων αποδειχτηκε οτι ηταν αγυρτιες με την βουλα και οτι οι "θεραπευμενοι" ειτε δεν ειχαν διόλου θεραπευτει οπως πιστευαν ειτε επασχαν απο ψυχοσωματικά (που αντιμετωπιζονται αρκετα καλά με το placebo) είτε απο νόσους που κανουν το κυκλο τους και φευγουν μονες τους,ειτε απο νοσους που παρουσιαζουν εξαρσεις και υφεσεις οπως η δικη σου,ειτε επαιρναν ταυτοχρονα αλλα φαρμακα μαζι με το εκαστοτε "νερο του Καματερου" στα οποια και οφειλονταν τελικα η ιαση.

quote:
Αυτό είναι ένα μεγάλο Debate που ίσως πρέπει να περιορίσουμε σε προσωπικά email, αν θέλεις.

Αν αναφερεσαι στην προσωπικη σου περιπετεια υγειας και δεν θελεις να μπεις σε προσωπικες λεπτομεριες δημοσια δεχομαι.

Αλλα δεν δεχομαι να μην αναφερω δημοσια τα στοιχεια που καταδεικνυουν οτι η Huda Clark εφευρετρια του zapper και του syncrometer ειναι τσαρλατανος,ασχετη με την επιστημη της υγειας (πιστευει οτι όλες οι ασθενειες προκαλουνται απο ενα παρασιτικο σκουληκι...),οτι οι εφευρεσεις της ειναι αχρηστες θεραπευτικα,οτι εχει απαγορευτει η χρηση τους σε ανθρωπους ΚΑΙ ζωα απο τον Αμερικανικο Οργανισμο Τροφιμων και Φαρμακων,οτι εχει συλληφθει πολλες φορες για αγυρτεια κτλ

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 02:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιδου και μια εκτενης αναφορα πανω στη Hulda Clark και τα "κατορθωματα" της απο το quackwatch:

http://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/Cancer/clark.html

Επιπλεον αναλυση:Γιατι το Syncrometer ειναι άχρηστο διαγνωστικο εργαλειο:

Every "discovery" Hulda Clark has ever made hinges on the validity of the testing device, The Syncrometer, that she developed for the purpose of detecting parasites, bacteria, and toxins. She claims: "the Syncrometer is more accurate and versatile than the best existing testing methods".

The Syncrometer is a useless diagnostic tool. As explained by a professional engineer below, the test plate assembly does not form a circuit with the Syncrometer. The changes in pitch heard on the oscillator (hooked up to a speaker) are merely the result of Hulda changing the pressure on the probe, changes in moisture, or a myriad of other factors. This explains why people seem to have such a hard time achieving resonance with her Syncrometer. Have you bought her video "How to build and use the Syncrometer" for $29.95? Still can't get it to work? Don't worry. She will teach you how to use it (for hundreds of dollars) at one of her seminars.At Total Health 2000 in Toronto, I overheard a man talking about his experience with the Syncrometer: he had taken the Syncrometer course, bought the training video, and had been trying to "achieve resonance" for the past two years without success. He is not alone.


The Syncrometer is simply a parlor trick:


Q: "Could you explain in detail the principle of the circuit and the plates in detecting substances within products?"

A: "What Dr. Clark calls "Syncrometer" is but a simple basic electronic oscillator that -- with the help of a battery and external speaker - produces an audible tone. The frequency (or pitch) of this tone can be manipulated by changing or manipulating an external resistance between Dr. Clark's "handhold" and "probe". This external resistance is greatly dependent on many factors including skin moisture and probe pressure."

"As described in her books, there's only one single piece of wire between Dr. Clark's "Syncrometer" and "test plate assembly" and this doesn't mean that Dr. Clark has an electronic circuit in between the two. By definition, one doesn't have an electronic circuit unless one creates a complete path for the electrons to circulate in. I'm sorry to be the bearer of bad news, but if there's no circuit, there's no current. If there's no current, then there's no flow of information. If there's no flow of information, then it'd take a miracle to electronically detect substances within products sitting on non-conductors on one of those test plates. One possible explanation could be the use of skilled operators who could produce a miracle by manipulating skin moisture or probe pressure, or both. It's too easy to change the tone by pressing harder or softer."

"Dr. Clark's "open capacitors" neither meet the definition of capacitors nor are based on sound fundamentals of electronic circuit design. Electronically there's no activity on or about the test plates that we can speak of. There's no current that goes through either of the two switches in the test plate assembly. You can prove this to yourself by measuring electronic current (not voltage!) between the test plate assembly and the oscillator."

Source: http://www.onelist.com/message/DrClark/457?&start=4

Edited by - medtech on 01/05/2008 02:48:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 10:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κυκλοφορούν χωρις έγκριση απο τον ΕΟΦ η πωληση τους ειναι παράνομη.

Παράνομη ξεπαράνομη medtech πωλούνται στα φαρμακεία. Πολλοί ουρολόγοι τα συστήνουν δές...

quote:

Δηλαδη εννοεις οτι προσφερονται σαν συμπληρώματα διατροφης?(τα οποια δεν ειναι απαραιτητα στον ανθρωπο αν ακολουθει μια ισορροπημενη διατροφη που να του παρεχει όλες τις απαραιτητες θρεπτικες ουσιες).

Διαβαζοντας ομως τα παρακατω που μου αναφερεις βλέπω οτι προωθούνται και σαν θεραπευτικα σκευασματα με εμμεσο τροπο...


Καμμία σχέση.. ούτε οδηγίες δεν αναγράφονται

Για να μην μακρυγορώ
Είμαι παθών απο ΚΥΠ

Η θεραπευτική αγωγή που προτείνουν οι ουρολόγοι είναι finasteride και η tumsolosin.
Ως μονοθεραπεία η finasteride ευνουχίζει φαρμακευτικά.
Ως μονοθεραπεία η tumsolosin σε καταντά φυτό.
Αναλογίζεσαι μια παράλληλη θεραπεία.


Η δεύτερη λύση που δίνουν είναι η Διουρηθρική προστακτομή.
Εχεις αναλογιστεί τι είναι αυτή , πως γίνεται και ποιές είναι οι συνέπειες??

Κάνω θεραπεία και με το saw palmetto και με το pygeum 1 χρόνο τώρα.
Καμμία απολύτως παρενέργεια.
Βλέπω βελτίωση.

Οταν λοιπόν οι υπέρηχοι βλέπουν συρρίκνωση του προστατικού αδένα, οταν στην ουροδυναμική βλέπω αύξηση ροής, οταν απο κατακράτηση 200 ml εχω 05 ml, οταν το psa πέφτει απο το 3,2 στο 2???
Ποιός ο λόγος να μου χορηγούν το finasteride και το tamsulosin και να καταστρέφομαι απο τις παρενέργειες, ποιός ο λόγος να προχωρήσω σε διουρηθρική προστατεκτομή και να εχω ακράτειες , παλλίνδρομη (δεν το λεω ντρέπομαι), να εχω αιματουρίες αλλά και να κινδυνεύω να την ξανακάνω σε λίγα χρονια.

Ποιός ο λόγος λοιπόν να πληρώνω 50 ευρώ το σκευασμα.
Ποιός ο λόγος το σκευασμα που παίρνω να το φτιάχνω εγώ μόνος μου χωρίς να γνωρίζω το τιτλοδοτημένο εκχύλισμα πές το (τσαρλατανιστικά).
Ποιός ο λόγος να μην είναι εγκεκριμένο να εχουν γίνει και εργαστηριακές μελέτες αλλά και κλινικές.
Ποιός ο λόγος .. χιλιάδες ποιός...

Τι μου λές τώρα εψαξες και βρήκες μελέτες ..
Επίσημες μελέτες βρήκες?
Για το pygeum δεν βρήκες τίποτα.
Τι να βρείς?
Σου λέω .. γινόμαστε πειραματόζωα μόνοι μας.

Εσύ ως medtech εχεις να μου προτείνεις κάτι αλλο?
Θα σου ήμουν υπόχρεωμένος.

Βλέπεις λοιπόν medtech πως ο κόσμος στρέφεται προς την ``εναλλακτική ιατρική`` που οπως είπες δεν είναι εναλλακτική είναι κομμάτι της ιατρικής. Θα συμφωνήσω απολυτα μαζί σου οτι οι τεχνικές που συμπεριλαμβάνονται στον λανθασμένο όρο ``εναλλακτική ιατρική`` περιλαμβάνει και κομπογιανιτισμό οπως επικίνδυνα σκευασματα πχ φραπελιά οπως σωστά αναφέρεις αλλά και επικίνδυνα εκχυλίσματα φτιαγμένα απο ευκαιριακές εταιρίες.
Γιατί να μην έχουμε εγκριση απο τον ΕΟΦ σε τέτοιες ουσίες οταν αυτές αποδεδειγμένα συμβάλλουν υπέρ της θεραπευτικής αγωγής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 11:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ.Δεν ειμαι δικηγόρος των μεγαλων φαρμακοβιομηχανιων αλλα δεν μπορω να μη αναγνωρισω οτι μεγαλο μερος της προοδου της ιατρικης επιστημης οφειλεται στις δικες τους ιδιωτικες προσπάθειες.

Θα μπορούσα να απαντήσω σε ολα σου τα επιχειρήματα θα επικεντρωθώ ομως σε ενα.

Πάς στον ουρολόγο.
Γιατρέ του λές εχω πρόβλημα.
Κανεις τις απαραίτητες εξετάσεις και η διάγνωση λέει ΚΥΠ.

Ελα σου λέει να κάνουμε μια προστατεκτομή.
Τι λές ρε γιατρέ λύση αλλη δεν υπάρχει?
Οχι σου απαντά. Καμμία.

Ρε γιατρέ συγνώμη γιατί το επαθα.
Δεν ξέρω απαντά. Φταίει ή DHT.
Ρε γιατρέ στις Ανατολικές χώρες δεν υπάρχει ΚΥΠ γιατί?
Οταν αυτοί μεταστεύουν αποκτούν ΚΥΠ γιατί?

Δεν σου λέει λοιπόν κάνε μια θεραπεία.
Να σου πεί.
Αυτοί δεν πίνουν καφέ.
Δεν τρώνε τοξικά χημικά.
Δεν καταναλώνουν ραφιναρισμένα προιόντα.
Δεν δεν δέν χιλιάδες δέν.
Αυτά δεν στα λέει ο σπουδαγμένος επιστήμονας.
Ετσι λοιπόν μετά στρέφεσαι στην ``εναλλακτική ιατρική``.
Πάς στον ομοιοπαθητικό και στον διατροφολόγο και ξεκινά να σου λέει οτι φταίει ο τρόπος της ζωής που κάνεις.
Το ανοσοποιητικό σου σύστημα δεν αντιδρά με αποτέλεσμα να εγκρίνεις κάποιες ορμόνες που επιδρούν και προκαλούν πρόβλημα.
Και ξεκινά να σου δίνει ομοιοπαθητική διατροφική αγωγή ούτως ώστε να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σου σύστημα.

Ξαναπάς στον ουρολόγο.
Ξέρεις γιατρέ παίρνω κάποια φυτικά εκχυλίσματα, συν τοις αλλοις παίρνω γύρη, παίρνω κολοκυθόσπορο, δεν πίνω καφέ, δεν καπνίζω, πίνω πράσινο τσάι, πίνω και εκχύλισμα τσουκνίδας, τρώω Ω3 και Ω6 λιπαρά, τρώω λιναρόσπορο, δεν καταναλώνω ραφιναρισμένα προιόντα (απο ραφιναρισμένο ρύζι εως και τη ζάχαρη) και πάω καλά.
Σε κοιτάει.
Ωραία σου λέει και τι θές.
Κάνω καλά?
Αφού πας καλά τι ρωτάς λέει.

Μα .. ήρθα και δεν μου είπες οτι πρέπει να κάνω και αυτά.
Σαχλαμάρες allzzaro απαντά. Μολις σταματήσεις να τα κάνεις θα εχεις τα ίδια προβλήματα.

Η διατροφολογία medtech κατατάσσεται στην ``εναλλακτική ιατρική``.
0 ιδιος ο σπουδαγμένος επιστήμονας δεν πρότεινε ως θεραπευτική αγωγή ενα προγραμμα διατροφής.
ΓΙΑΤΙ?
Θα μπορούσε κάλλιστα να προτείνει μια διατροφική αγωγή.

Edited by - allzzaro on 01/05/2008 11:08:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 17:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech
quote:
Αlzarro στο εχω ξαναπει:Πηγαινε να σπουδασεις επιστημονικη φαρμακευτική...


``Εστειλε λοιπόν ο Θεός τον Αγγελο Ουριήλ να διδάξει τον Σολομώντα τη Σοφία και την τέχνη των θεραπευτικών ιδιοτήτων των βοτάνων.``

``Οι δε Ελοχίμ μεταξύ αλλων εδίδαξαν στις γυναίκες την τεχνική των θεραπευτικών ιδιοτήτων των βοτάνων.``

``O Ασκληπιός (γιός του Ασημοδόξαρου Απόλλωνα) εκχύλιζε με εναν θαυμαστό τρόπο τα βότανα. Εφτασε στο σημείο οχι μόνο να θεραπεύει κάθε είδους πάθηση αλλά ακόμα στην αθανασία..

Aκου να μαθαίνεις.
Αυτά δεν θα τα βρείς στο Ιντερνετ γιατί μάλλον απο εκεί ξεθάβεις αυτά που ποστάρεις...
Εδώ εχουμε να κάνουμε με τα φάρμακα που είναι ανθρώπινα παρασκευάσματα και με τα βότανα που είναι θεικής προέλευσης.

Ο λόγος ο οποίος η επιστημονική ιατρική απορρίπτει την ομοιοπαθητική.
Το κάθε φάρμακο περιέχει κάποια ουσία κατανοητή στον επιστημονικό κόσμο οπου επιδρά κατανοητά στην πάθηση.
Οσο μεταλύτερη είναι η ποσότητα αυτής της φαρμακευτικής ουσίας τόσο μεγαλύτερη θα είναι η επίδραση της στην πάθηση όπως και μεγαλύτερες θα είναι και οι παρενέργειες.
Αντίθετα στην ομοιοπαθητική δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Οι φαρμακευτικές ουσίες δεν είναι κατανοητές και ετσι δεν μπορούν να επεξεργαστούν.
Δεν υπάρχουν φαρμακευτικές ουσίες στα φυτικά εκχυλίσματα για τη σύγχρονη επιστημονική ιατρική. Υπάρχουν μέν φυτικά εκχυλίσματα περιέχουν κάποιες ουσίες οι οποίες μέν αποδίδουν θεραπευτικώς αλλά οι ουσίες αυτές είναι κοινές σε πολλά φυτά και βότανα.
Η ιδια ουσία όμως η οποία εχει κοινή ονομασία από βότανο σε βότανο διαφέρει σημαντικάκαθώς εχει διαφορετικές δράσεις.
Εν ολίγοις ότι η επιστήμη δεν είναι κατανοητό δεν το παραδέχεται και το θεωρεί μαγγανισμό ή τσαρλατανισμό.

Το δεύτερο είναι ότι η ομοιοπαθητική σε ένα μεγάλο της μέρος εκφράζεται από φαρμακοποιούς. Αυτούς δεν μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε μάγους ή τσαρλατάνους μιας και οι άνθρωποι εχουν σπουδάσει την επιστήμη τους.
Οι φαρμακοποιοί ως επι το πλείστον παρασκευάζουν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα από εκχυλίσματα βοτάνων.
Ο τρόπος που τα παρασκευάζουν βασίζεται σε μια άχρονη αρχέγονη ιεροτελεστία την οποία η σύγχρονη ιατρική την θεωρεί Ζωροαστρικής προέλευσης όπως λέει και ο ουρολόγος μου.
Εχει να κάνει με την αραίωση του μητρικού βάμματος οπου εκεί παίζει ρόλο ο ``ενεργός θεραπευτικός κανόνας`` καθώς δημιουργείται κατά την ανάδευση κάποια ``μνήμη ουσίας``. Η ανάδευση αυτή φαίνεται να είναι πολύ σημαντική στην ομοιοπαθητική οπου η ποσότητα και ο χρόνος παίζει πάλι σημαντικό ρόλο.
Αυτό στην επιστημονική ιατρική πάλι δεν είναι κατανοητό με αποτέλεσμα και η μέθοδος αυτή θα απορρίπτεται.

Το τρίτο είναι ότι όπως είπα και στην αρχή ενώ οσα περισσότερα τα mg της φαρμακευτικής ουσίας τόσο περισσότερη επίδραση θα εχει στην ομοιοπαθητική συμβαίνει τι αντίθετο. Οσο μικρότερη η ποσότητα του μητρικού ομοιοπαθητικού βάμματος στη διάλυση τόση μεγαλύτερη η θεραπευτική του ικανότητα.
Αυτό πάλι από την επιστημονική ιατρική δεν είναι κατανοητό οπότε το απορρίπτει.

Βλέπεις λοιπόν ότι υπάρχουν ορισμένοι κανόνες που ο ΕΟΦ δεν μπορεί να συμπεριλάβει τα φυτικά εκχυλίσματα ως φάρμακα. Οι κανόνες αυτοί είναι ότι δεν μπορούν να κατανοήσουν τη δράση τους.
Τώρα θα μου πείτε ρε allzzaro δηλαδή όλα αυτά τα φυτικά εκχυλίσματα που παίρνουμε από τα φαρμακεία εχουν υποστεί αυτή την διαδικασία…


Edited by - allzzaro on 01/05/2008 17:51:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 23:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Medtech

[quote]
[Ακου εδω Amato που θα μου πεις οτι επηρεαζω τον κοσμο αρνητικα:ΕΣΥ ΕΡΧΕΣΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΕΙΣ μεθοδους θεραπειας (το zapper και το syncrometer) των οποιων εχει απαγορευτει η χρηση στην Αμερικη απο τον Αμερικανικο Οργανισμο Τροφιμων και Φαρμακων....Εσυ προκαλεις κακο στους συναθρωπους σου παραπληροφοροντας τους και παροτρυνοντας τους να δοκιμασουν μια μεθοδο θεραπειας που εχει ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΙ ΩΣ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΑ]

Amato
Όπως έρχομαι εγώ έρχεσαι κι εσύ εδώ, έρχονται και όλοι οι υπόλοιποι. Εκθέτουμε απόψεις. Αλλά απο την λεζάντα που διάλεξες να σε αντιπροσωπεύει καταλαβαίνω πως έχουμε να κάνουμε με άτομο το οποίο είναι πορωμένο και ενάντιο σε ό,τι έχει να κάνει με την εναλλακτική ιατρική.
Εγώ δεν κάνω κακό σε κανέναν. Απο την πρώτη στιγμή έγραψα πως δέν προσπαθώ να πείσω κανέναν εδώ, απλώς να παραθέσω την γνώμη μου και κάποια ουσιώδη προσωπική έρευνα, η οποία μπορεί να απαλλάξει κάποιους άλλους απο μήνες έρευνας.Αυτή που κάνει κακό εδώ είναι μόνο ΕΣΥ.Όπως το διαβάζεις, ΕΣΥ και μόνον ΕΣΥ η οποία μπήκες εδώ μόνο για να ταράζεις τα νερά χωρίς αποδείξεις για αυτά που γράφεις.
Δέν έχω κανένα συμφέρον να προωθώ προϊόντα διότι δεν έχω κανένα οικονομικό ώφελος.
Όσο για τον FDA είναι ευρέως γνωστό ότι είναι υποχείριο της BIG FARMA.Δεν χρειάζεται περεταίρω να αναφερθώ στο πόσο αξιόπιστος οργανισμός θεωρείται απο πάρα πολλούς αμερικάνους.Και ποιός σου είπε ότι απαγορεύει τις συσκευές Zapper και Syncrometer? Για πές μου.Κυκλοφορούν εκατομμύρια συσκευές στις Ηνωμένες Πολιτείες και πωλούνται και online ακόμα και στο ebay. Μπές και δές.


Medtech
[quote]
[Η δικη σου μαρτυρια για ιαση τιποτα δεν μου λεει γιατι (ακομα και πιστεψουμε οτι λες την αληθεια περι βελτιωσης των συμτωματων) απο την φυση της ασθενειας σου η βελτιωση που δοκιμασες μπορει να οφειλεται σε μια φυσιολογικη υφεση της νόσου απο την οποια πάσχεις η οποια υφεση συνεπεσε με την εναρξη της χρησης του syncrometer.]

Amato
Μου φένεται πως σε έχει πιάσει υστερία με τις αλήθειες που ακούς που ίσως απειλούν το πορτοφόλι σου και έχεις χάσει τον μπούσουλα εδώ. Την συσκευή Syncrometer δεν την χρησιμοποίησα ποτέ για θεραπευτικούς σκοπούς.Τώρα πώς σου ήρθε αυτή η ιδέα, δεν μπορώ να υποθέσω.Εγώ είπα πως την συσκευή αυτή την χρησιμοποίησα για εντοπισμό παρασίτων και συγκεκριμένα Αμοιβάδων.Καθαρά διαγνωστικά. Το ξέχασες ήδη?Μου έκανες ολόκληρο κύρηγμα για τις αμοιβάδες.

Medtech
[quote]
[Θυμησου την φραπελια]

Amato
Μιας και το ανέφερες, ήθελα να σε πληροφορήσω πως εκχύλισμα φύλλων ελιάς χρησιμοποιώ όταν πάει να με πιάσει κάποια ίωση ή κρυολόγημα. Μου φεύγει σε λεπτά της ώρας.Η ολεοευροπαϊνη είναι αντιϊική. Έτσι για να μαθαίνεις.


Medtech
[quote]
[Αν αναφερεσαι στην προσωπικη σου περιπετεια υγειας και δεν θελεις να μπεις σε προσωπικες λεπτομεριες δημοσια δεχομαι.]

amato
όχι το ξανασκέφτηκα, είσαι πορωμένη.Χάνω τον χρόνο μου μαζί σου.Με το που είδες κάτι περι εναλλακτικής "όρμηξες" με τις κατηγορίες σου εναντίον των γραφόμενών μου προσπαθώντας να τα απαξιώσεις.

Medtech
[quote]
[ Ιδου και μια εκτενης αναφορα πανω στη Hulda Clark και τα "κατορθωματα" της απο το quackwatch]

amato
Οι έρευνες του quackwatch χρηματοδοτούνται απο μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες.Έτσι για να το γνωρίζεις.


Medtech
[quote]
[Επιπλεον αναλυση:Γιατι το Syncrometer ειναι άχρηστο διαγνωστικο εργαλειο]

amato
δηλαδή και το QXCI/SCIO για το οποίο ταξίδεψα Γερμανία τον Σεπτέμβριο και έδειξε και αυτό αμοιβάδες όπως και το Syncrometer ήταν κατα τη γνώμη σου πάλι σύμπτωση.

Όσο για την ερευνήτρια Hulda Clark μπορείς εδώ να διαβάσεις κάποιες μαρτυρίες ανθρώπων για τις μεθόδους της (αν φυσικά σου το επιτρέπει η πλύση εγκεφάλου σου)
http://curezone.com/forums/s.asp?f=266&ob=d&c=2


Αυτά. ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 00:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποστ προς τον αγαπητο allzzaro:(το αγαπητό δεν ειναι ειρωνικο)

quote:
άς στον ουρολόγο.
Γιατρέ του λές εχω πρόβλημα.
Κανεις τις απαραίτητες εξετάσεις και η διάγνωση λέει ΚΥΠ.

Ελα σου λέει να κάνουμε μια προστατεκτομή.
Τι λές ρε γιατρέ λύση αλλη δεν υπάρχει?
Οχι σου απαντά. Καμμία.


Απο ο,τι ξερω η προστατεκτομη προτεινεται οταν δεν υπάρχει άλλη λυση και όταν η κατασταση εχει φτάσει ή κοντευει να φτάσει στο απροχώρητο.Δεν πιανουν το νυστερι με την μία.Εξαρταται και απο τον ουρολόγο που θα επισκεφτεις βέβαια.Ολοι οι ουρολόγοι που επισκέφτηκες σου πρότειναν με την μια προστατεκτομή?

quote:
Ρε γιατρέ συγνώμη γιατί το επαθα.
Δεν ξέρω απαντά. Φταίει ή DHT.
Ρε γιατρέ στις Ανατολικές χώρες δεν υπάρχει ΚΥΠ γιατί?
Οταν αυτοί μεταστεύουν αποκτούν ΚΥΠ γιατί?

Τι εννοεις με τον όρο ΚΥΠ?Αν παντως εννοεις υπερπλασια προστάτη οπωσδηποτε το παθαινουν ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ.

quote:
Η διατροφολογία medtech κατατάσσεται στην ``εναλλακτική ιατρική``.
0 ιδιος ο σπουδαγμένος επιστήμονας δεν πρότεινε ως θεραπευτική αγωγή ενα προγραμμα διατροφής.
ΓΙΑΤΙ?

Γιατι δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν οτι η διατροφη επηρεαζει την κατασταση του υπερτροφικου προστάτη μήπως?Λεμε τωρα...


quote:
`Εστειλε λοιπόν ο Θεός τον Αγγελο Ουριήλ να διδάξει τον Σολομώντα τη Σοφία και την τέχνη των θεραπευτικών ιδιοτήτων των βοτάνων.``

``Οι δε Ελοχίμ μεταξύ αλλων εδίδαξαν στις γυναίκες την τεχνική των θεραπευτικών ιδιοτήτων των βοτάνων.``

``O Ασκληπιός (γιός του Ασημοδόξαρου Απόλλωνα) εκχύλιζε με εναν θαυμαστό τρόπο τα βότανα. Εφτασε στο σημείο οχι μόνο να θεραπεύει κάθε είδους πάθηση αλλά ακόμα στην αθανασία..

Aκου να μαθαίνεις.


Ελπιζω τώρα να αστειεύεσαι και να μην μιλάς σοβαρά ετσι?Γιατι αν μιλας σοβαρα θα σου υπενθυμισω οτι απο την μυθολογία δεν μπορεις να περιμενεις σοβαρες ιατρικες συμβουλες.Μην μου πεις οτι οι αρχαιοι λαοι ειχαν καλυτερη ιατρικη απο εμας γιατι θα σου υπενθυμισω οτι πριν την αναπτυξη της επιστημονικης ιατρικης αλλα και οπου αυτη δεν εφαρμοζεται οι ασθενειες θεριζουν,η ποιοτητα ζωης ειναι πανκακιστη και ο μεσος ορος ζωης ειναι το ενα τριτο ή το μισο απο τον μεσο όρο ζωης στις χωρες που εχουν αποδεχτει την επιστημονικη ιατρικη.


quote:
Αυτά δεν θα τα βρείς στο Ιντερνετ γιατί μάλλον απο εκεί ξεθάβεις αυτά που ποστάρεις.

Βασικα στο ιντερνετ θα βρεις ενα καρο πληροφοριες οι περισσοτερες απο αυτες άχρηστες.Θα βρεις επιστημονικες μελέτες,ιστοσελιδες με επιστημονικες πλκηροφοριες αλλα και ιστοσελιδες αρχιτσαρλατανων οπως η Hulda Clark,οι προαγωγοι της φραπελιας,οι ομοιοπαθητικοι κτλ.Θα βρεις και καμποσες σελίδες με αρχαια κειμενα συμπεριλαμβανομενων της εβραικης μυθολογιας αλλά και της αρχαιας ελληνικης κτλ.Απο όλα εχει ο μπαξες φιλτατε.Το ζητημα ειναι να μαθεις να ξεχωριζεις ποιες ειναι εγκυρες και ποιες οχι.Και αυτη την τεχνη δεν την κατεχεις ακομα.Θα σου προτεινα λοιπον να σταματησεις τις ειρωνιες και να ακουσεις αυτα που σου λεω.Πριν αρχισεις τα πειραματα στον εαυτο σου,να διερευνας εαν το γιατροσοφι που σου προταθηκε εχει καποιο επιστημονικο υποβαθρο.Στην περιπτωση του εκχυλισματος που μου ανεφερες υπάρχει στην περιπτωση της ομοιοπαθητικης ΟΧΙ.

quote:
Ο λόγος ο οποίος η επιστημονική ιατρική απορρίπτει την ομοιοπαθητική.

Να ο λογος που η επιστημονικη ιατρικη απορριπτει την ομοιοπαθητικη (την οποια ελπιζω να μην συγχεεις με την βοτανοθεραπεια..ετερον εκατερον...).


Ομοιοπαθητική:Η υπέρτατη απάτη.
-------------------------------
Stephen Barret M.D.

Τα ομοιοπαθητικά «φάρμακα» απολαμβάνουν ένα μοναδικό status στην αγορά της υγείας (στις ΗΠΑ).Είναι η μόνη κατηγορία κομπογιαννίτικων προϊόντων που προωθούνται νόμιμα στην αγορά σαν φάρμακα.Αυτή η κατάσταση είναι το αποτέλεσμα δυο αιτιών.Πρώτον,η Ομοσπονδιακή Πράξη Τροφίμων,Φάρμακων και Κοσμητικής του 1938 που προωθήθηκε στο Κογκρέσο από έναν ομοιοπαθητικό ιατρό που ήταν Γερουσιαστής, αναγνωρίζει σαν φάρμακα όλες τις ουσίες που περιέχονται στην Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία Των Ηνωμένων Πολιτειών.Δεύτερον η Αμερικανική Ένωση Τροφίμων και Φαρμάκων δεν έχει θέσει τα ομοιοπαθητικά φάρμακα στα ίδια στάνταρ με τα άλλα φάρμακα.Σήμερα προωθούνται στην αγορά σε μαγαζιά υγιεινής διατροφής,σε φαρμακεία,σε γραφεία ομοιοπαθητικών από διανομείς πολλαπλών επιπέδων,διαμέσου του ταχυδρομείου και στο ΄Ιντερνετ.

Βασικές λανθασμένες αντιλήψεις.
--------------------------------
O Samuel Hahnemann (1755-1843),ένας Γερμανός ιατρός,άρχισε να διαμορφώνει τις βασικές αρχές της ομοιοπαθητικής στα τέλη του 1700.Ο Hahnemann ήταν δικαίως αγανακτισμένος για την πρόκληση αιμορραγίας, την τοποθέτηση βδελλών,την χορήγηση καθαρτικών και άλλες ιατρικές διαδικασίες της εποχής του που έκαναν πολύ περισσότερο κακό παρά καλό.Σκεπτόμενος ότι αυτές οι θεραπείες σκόπευαν να «επιφέρουν εξισορρόπηση στους χυμούς του σώματος με αντίθετες ενέργειες» ανέπτυξε την αντίληψη του περί ομοίων-μια αντίληψη ότι τα συμπτώματα της ασθένειας μπορούν να θεραπευτούν με εξαιρετικά μικρές ποσότητες ουσιών που προκαλούν παρόμοια συμπτώματα σε υγιείς ανθρώπους όταν δίδονται σε μεγάλες ποσότητες.Η λέξη ομοιοπαθητική προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις όμοιος και πάθος (μαρτύριο η ασθένεια).

Ο Hahnemann και οι πρώιμοι οπαδοί του,διεξήγαγαν «δόκιμες» στις οποίες χορηγούσαν βοτανα,ανόργανα συστατικα και άλλες ουσίες σε υγιείς ανθρώπους και κρατούσαν λεπτομερή αρχεία από αυτά που παρατηρούσαν. Αργότερα αυτά τα αρχεία συγκεντρώθηκαν σε μεγάλα βιβλία αναφοράς που ονομάστηκαν matteria medica,τα οποία χρησιμοποιούνται για να ταιριάξουν τα συμπτώματα του ασθενούς με ένα «αντίστοιχο» φάρμακο.

O Hahnemann διακήρυξε ότι οι ασθένειες αντιπροσωπεύουν μια διαταραχή στην ικανότητα του σώματος να θεραπεύσει τον εαυτό του και ότι μόνο ένα μικρό ερέθισμα απαιτείται για την έναρξη της διαδικασίας της γιατρειάς. Επίσης ισχυρίζονταν ότι οι χρόνιες ασθένειες ήταν εκδηλώσεις μιας καταπιεσμένης φαγούρας (ψώρα),ένα είδους μιάσματος ή κακού πνεύματος. Στην αρχή χρησιμοποιούσε μικρές δόσεις από αποδεκτά φάρμακα.Αργότερα όμως χρησιμοποίησε τεράστιες αραιώσεις και δημιούργησε την θεωρία ότι όσο μικρότερη είναι η δόση,τόσο μεγαλύτερο το αποτέλεσμα-μια αντίληψη αναφερόμενη κοινώς ως «ο νόμος των απειροελάχιστων».Αυτό φυσικά είναι ακριβώς το αντίθετο από την σχέση δόσης-ανταπόκρισης που απέδειξαν οι φαρμακοποιοί.

Η βάση για την εισαγωγή στη Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία δεν είναι ο σύγχρονος επιστημονικός έλεγχος,αλλά ομοιοπαθητικές δοκιμές που έλαβαν χώρα στην διάρκεια του 1800 και στις αρχές του 1900.Η παρούσα (ένατη) έκδοση περιγράφει πως περισσότερες από χίλιες ουσίες προετοιμάζονται για ομοιοπαθητική χρήση.Δεν αναγνωρίζει τα συμπτώματα ή τις ασθένειες για τα οποία τα ομοιοπαθητικά προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούνται. Αυτό κρίνεται από τον ομοιοπαθητικό γιατρό (ή τον κατασκευαστή). (Σ.τ.μφ. ενώ στην επιστημονική και κατασυκοφαντημένη φαρμακευτική αναφέρεται ρητά η νόσος ή οι νόσοι για τους οποίους το εκάστοτε φάρμακο έχει θεραπευτική αξία γιατί φυσικά έχει αποδειχτεί ότι έχει αξία με εξαντλητικές δόκιμες σε πειραματόζωα και κλινικές μελέτες.).Το γεγονός ότι οι ουσίες που περιλαμβάνονται στην Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία αναγνωρίζονται νομικά σαν «φάρμακα» δεν σημαίνει ότι ο νόμος ή η Αμερικανική Ένωση Τροφίμων και Φάρμακων τα αναγνωρίζει ως αποτελεσματικά.

Επειδή οι ομοιοπαθητικές θεραπείες ήταν πραγματικά λιγότερο επικίνδυνες από εκείνες της ιατρικής ορθοδοξίας του 19ου αιώνα,πολλοί εξασκόντες την ιατρική άρχισαν να τις χρησιμοποιούν.Στην έναρξη του 20ου αιώνα,η ομοιοπαθητική είχε γύρω στους 14.000 θεραπευτές και 22 σχολές στις ΗΠΑ. Όμως καθώς η ιατρική επιστήμη και η ιατρική εκπαίδευση άρχισε να προοδεύει,η ομοιοπαθητική παρήκμασε ραγδαία στην Αμερική,όπου οι σχολές της είτε έκλεισαν είτε μεταστράφηκαν στις μοντέρνες μεθόδους.Η τελευταία ομοιοπαθητική σχολή στις ΗΠΑ έκλεισε το 1920.

Πολλοί ομοιοπαθητικοί ισχυρίζονται ότι συγκεκριμένοι άνθρωποι έχουν μια συγκεκριμένη έλξη σε ένα συγκεκριμένο γιατρικό (το δικό τους «βασικό γιατρικό») και θα ανταποκριθούν σε αυτό για μια ποικιλία νόσων.Τέτοια γιατρικά θα χορηγηθούν σύμφωνα με τον βασικό τύπο του κάθε ανθρώπου-που ονομάζεται κατά την αντίστοιχη θεραπεία με ένα τρόπο που θυμίζει την κατηγοριοποίηση στην αστρολογία.Ο «Εύφλεκτος (Ignatia)» τύπος λέγεται ότι είναι νευρικός και επιρρεπής στα δάκρυα και δεν του αρέσει ο καπνός του τσιγάρου. Ο τυπικός «Παλλόμενος» είναι μια νεαρή γυναίκα με ξανθιά ή ανοιχτά καστανά μαλλιά,μπλέ μάτια και μια λεπτεπίλεπτη επιδερμίδα ,που είναι τρυφερή, δειλή,ρομαντική, συναισθηματική και φιλική αλλά ντροπαλή.Ο «Χολερικός» τύπος λέγεται ότι είναι επιθετικός,φιλοπόλεμος,φιλόδοξος και υπερκινητικος.Στον «Θεϊκό τύπο» αρέσει να είναι ανεξάρτητος.Και ούτω καθεξής.Σας ακούγεται αυτό σαν μια λογική βάση για διάγνωση και θεραπεία;(Σ.τ.μφ. σε εμένα όχι αλλά σε αυτούς που πιστεύουν στα ζώδια την αγιουβερδα,το ρεικι,το βελονισμό και σε αλλά πράγματα που μόνο η μαγική σκέψη μπορεί να τα υποστηρίξει,είναι πιθανόν να φαίνονται λογικά).

Τα «φάρμακα» είναι placebo.
--------------------------

Τα ομοιοπαθητικά προϊόντα είναι φτιαγμένα από ανόργανες ουσίες, βοτανικές ουσίες και αρκετά άλλα υλικά.Εαν η αρχική ουσία είναι διαλυτή,ένα μέρος αυτής διαλύεται είτε με εννέα είτε με ενενήντα εννέα μέρη αποσταγμένου νερού και ταράζεται δυνατά.Εαν είναι αδιάλυτη,τρίβεται και κονιορτοποιείται σε όμοιες αναλογίες με λακτόζη σε σκόνη (σάκχαρο του γάλακτος).Ένα μέρος από το διαλυμένο φάρμακο τότε,αραιώνεται περαιτέρω και η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι την επίτευξη της επιθυμητής συγκέντρωσης.Αραιώσεις από 1 μέχρι το 10 συμβολίζονται από το Ρωμαϊκό αριθμητικό Χ (1Χ=1/10, 3Χ=1/1.000, 6Χ=1/1.000.000).Ομοίως, αραιώσεις από το 1 μέχρι το 100 συμβολίζονται με το Ρωμαϊκό αριθμητικό C (1C=1/100,3C=1/1.000.000 και ούτω καθεξής).Τα περισσότερα ομοιοπαθητικά φάρμακα σήμερα κυμαίνονται από 6Χ έως 30Χ,αλλά και προϊόντα των 30C ή παραπάνω πωλούνται στην αγορά.
Μια αραίωση 30X σημαίνει ότι η αρχική ουσία έχει αραιωθεί 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 φορές. Υποθέτοντας ότι ένα κυβικό εκατοστό νερού περιέχει 15 σταγόνες,αυτός ο αριθμός είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό των σταγόνων του νερού που θα απαιτούνταν για να γεμίσουν μια δεξαμενή μεγαλύτερη από το μέγεθος της γης. Φαντασθείτε να τοποθετήσουμε μια σταγόνα κόκκινης μπόγιας σε ένα τέτοιο δοχείο έτσι ώστε να διασκορπιστεί ομοιογενώς.Ο «νόμος των απειροελάχιστων» της ομοιοπαθητικής είναι το ισοδύναμο του ισχυρισμού ότι οποιαδήποτε σταγόνα από αυτό το δοχείο θα περιέχει ένα απόσταγμα ερυθρότητας.Ο Robert L. Park, Ph.D,ένας διαπρεπής φυσικός που είναι ο διοικητικός διευθυντής της Αμερικανικής Εταιρίας Φυσικής,τόνισε ότι εφόσον η ελάχιστη ποσότητα μιας ουσίας σε ένα διάλυμα είναι το ένα μόριο, ένα διάλυμα 30C θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον ένα μόριο από την αρχική ουσία διαλυμένο σε ένα μίνιμουμ 1,000,000,000,000,000,000,000, 000,000, 000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 μορίων νερού.Αυτό θα απαιτούσε ένα δοχείο περισσότερο από 30.000.000 φορές το μέγεθος της γης.

Το Oscillococcinum, ένα προϊόν 200C «για την ανακούφιση του κρυολογήματος και των συμπτωμάτων παρόμοιων με της γρίπης» περιλαμβάνει «διαλύματα» που είναι ακόμα πιο παρατραβηγμένα.Το «δραστικό του συστατικό» προετοιμάζεται με τη επώαση μικρών ποσοτήτων συκωτιού και καρδιάς φρεσκοσφαγμένης πάπιας για σαράντα ημέρες.Το διάλυμα που προκύπτει φιλτράρεται,στεγνωνεται υπό ψύχος, ενυδατώνεται ξανά,αραιώνεται επανειλημμένα και τοποθετείται σε σφαιρίδια ζάχαρης.Εαν έστω ένα μόριο από την καρδιά ή το συκώτι της πάπιας επεβίωνε της αραίωσης,η συγκέντρωση του θα ήταν 1 προς 100 εις την 200.Αυτος ο τεράστιος αριθμός που έχει 400 μηδενικά,είναι πολύ μεγαλύτερος από τον αριθμό μορίων που υπολογίζεται ότι υπάρχουν στο σύμπαν (περίπου ένα googol,που είναι ένα 1 ακολουθούμενο από 100 μηδενικά).Στο τεύχος της, της 17ης Φεβρουάριου του 1997 η US News & World Report τόνισε ότι μόνο μια πάπια τον χρόνο απαιτείται για να παρασκευαστεί το προϊόν που είχε πωλήσεις 20 εκατομμυρίων δολαρίων το 1996.Το περιοδικό βάφτισε εκείνο το άτυχο πτηνό «η πάπια των 20 εκατομμυρίων δολαρίων».

Στην πραγματικότητα,οι νόμοι της χημείας λένε ότι υπάρχει ένα όριο στην αραίωση που μπορεί να γίνει χωρίς την ολοκληρωτική απώλεια της αρχικής ουσίας.Αυτό το όριο που σχετίζεται με τον αριθμό του Avogadrο,αντιστοιχεί στις ομοιοπαθητικές αραιώσεις 12C ή 24X (ένα μέρος προς 10 εις την 24).Ο ίδιος ο Hahnemann συνειδητοποίησε ότι δεν υπάρχει πραγματικά καμία πιθανότητα να παραμείνει ακόμα και ένα μόριο της αρχικής ουσίας μετά από ακραίες αραιώσεις.Αλλά πίστευε ότι η βίαιη ανακίνηση ή ή κονιορτιοποιηση σε κάθε σκαλοπάτι της αραίωσης αφήνει πίσω μια ουσία «παρόμοια με πνεύμα»-«μη αντιληπτή πλέον με τις αισθήσεις»που θεραπεύει με το να αναζωογονεί την «ζωτική δύναμη του σώματος».Οι σύγχρονοι οπαδοί της ομοιοπαθητικής υποθέτουν ότι ακόμα και εάν το τελευταίο μόριο φύγει, παραμένει μια «ανάμνηση».Η βασιμότητα αυτής της αντίληψης δεν έχει αποδειχθεί.Επιπλέον εάν ήταν αληθινή,κάθε ουσία που συναντούσε ένα μόριο νερού θα μπορούσε να «εντυπώσει» μια «ουσία» που θα προκαλούσε ισχυρά (και απρόβλεπτα) φαρμακευτικά αποτελέσματα όταν απορροφιόνταν από έναν άνθρωπο.

Πολλοί οπαδοί ισχυρίζονται ότι τα ομοιοπαθητικά προϊόντα θυμίζουν τα εμβόλια επειδή και τα δυο παρέχουν ένα μικρό ερέθισμα που ενεργοποιεί μια ανοσοποιητική απάντηση.Αυτή η σύγκριση δεν είναι έγκυρη.Τα ποσοστά των ενεργών συστατικών στα εμβόλια είναι πολύ μεγαλύτερα και μπορούν να μετρηθούν.Επιπλέον οι διαδικασίες ανοσοποίησης παράγουν αντισώματα η συγκέντρωση των οποίων στο αίμα μπορεί να μετρηθεί.Επιπροσθέτως τα εμβόλια χρησιμοποιούνται προληπτικά και όχι για να θεραπεύσουν συμπτώματα .

Ο Stab Ponanski,ενας βοηθός ιατρού που εργάζεται στην δημόσια υγειά κοντά στο Ασβενβιλ,της Βορειας Καρολινας,παρείχε επιπρόσθετες παρατηρήσεις:

«Φαντασθείτε ποσά πολλά συστατικά πρέπει να είναι παρόντα σε ποσότητες ενός ή περισσότερων μοριων,σε κάθε δόση ομοιοπαθητικού φάρμακου. Ακόμα και κάτω από τις πιο προσεκτικά καθαρές συνθήκες η αερομεταφερόμενη σκόνη στο κτίριο όπου κατασκευάζεται το φάρμακο πρέπει να μεταφέρει χιλιάδες διαφορετικά μόρια βιολογικής προέλευσης, προερχόμενα από τοπικές πήγες (βακτηρία,ιοί μύκητες αναπνευστικά σταγονίδια, αποκολλημένα κύτταρα δέρματος,κόπρανα εντόμων) όπως και από μακρινές (γύρη λουλουδιών,σωματίδια χώματος, παράγωγα καύσης) μαζί με ανόργανα σωματίδια γήινης ή ακόμα και εξωγήινης προέλευσης (σκόνη μετεωριτών). Παρομοίως τα αδρανή διαλυτικά που χρησιμοποιούνται στην διαδικασία πρέπει να έχουν την δική τους συλλογή από μικροσκοπικά προϊόντα μόλυνσης.

H διαδικασία αραίωσης/αποτελεσματικοποιησης στην ομοιοπαθητική περιλαμβάνει μια προοδευτική αραίωση που τραβιέται σε απίστευτα ακρα,με «succussion» μεταξύ κάθε αραίωσης.Η διαδικασία succusion περιλαμβάνει την ανακίνηση ή γρήγορα ελαφρά χτυπήματα του δοχείου κατά ένα συγκεκριμένο τρόπο.Κατα την βήμα με βήμα διαδικασία της αραίωσης,πως είναι δυνατόν η διαδικασία προετοιμασίας του φάρμακου να γνωρίζει ποια από τις αμέτρητες ουσίες στο δοχείο είναι ΑΥΤΗ η οποία έχει αποτέλεσμα? Πως γίνεται χιλιάδες (εκατομμύρια;) μόρια να γνωρίζουν ότι απαιτείται να παραμείνουν αδρανή,ενώ το Ισχυρό αποκτάει το κύρος του Θεραπευτή;Προκαλεί κάτι παραπάνω από δυσπιστία το ότι αυτό το σενάριο μπορεί να οδηγήσει σε ξεχωριστά προϊόντα με απαράμιλλη καταλληλότητα για να θεραπεύσουν συγκεκριμένες ασθένειες.

Συνεπώς μέχρι οι απολογητές της ομοιοπαθητικής να μπορεσουν να μας προμηθεύσουν με έναν λογικό (μη μαγικό) μηχανισμό για την «δραστικοποιηση»-μέσω-αραίωσης μιας από τις πολλές ουσίες σε κάθε ένα από τα προϊόντα τους με ακρίβεια,είναι αδύνατον να δεχτούμε ότι έχουν αναγνωρίσει σωστά τα δραστικά συστατικά στα προϊόντα τους. Κάθε μελέτη που ισχυρίζεται ότι αποδεικνύει την αποτελεσματικότητα ενός ομοιοπαθητικού προϊόντος πρέπει να απορρίπτεται αμέσως αν δεν περιλαμβάνει μια λίστα από όλες τις ουσίες που είναι παρούσες σε συγκεντρώσεις ίσες ή μεγαλύτερες με το υποτιθέμενο δραστικό συστατικό σε κάθε στάδιο της διαδικασίας αραίωσης (Σ.τ.μφ.που μπορούν να αφήσουν «εντύπωμα» σύμφωνα με την θεωρία της ομοιοπαθητικής),μαζί με την αιτιολόγηση για την απόρριψη κάθε μιας από αυτές σαν πιθανή ύποπτη για την δραστικότητα του φάρμακου."

Η διαδικασία της «δόκιμης» διάμεσου της οποίας οι ομοιοπαθητικοί αποφασίζουν ποιο φάρμακο ταιριάζει με ποιο σύμπτωμα είναι το ίδιο παράλογη.Οι δόκιμες περιλαμβάνουν την λήψη διάφορων ουσιών καταγράφοντας κάθε σύσπαση,φτάρνισμα,πόνο ή φαγούρα που λαμβάνει χώρα μετά-συχνά για διάστημα αρκετών ημερών.Οι οπαδοί της ομοιοπαθητικής λαμβάνουν ως δεδομένο ότι κάθε αίσθημα που αναφέρθηκε είναι αποτέλεσμα της όποιας ουσίας χορηγήθηκε και ότι εξαιρετικά αραιωμένες δόσεις αυτής της ουσίας μπορούν να είναι το ακριβώς σωστό πράγμα για την θεραπεία οποιουδήποτε έχει αυτά τα συγκεκριμένα συμπτώματα.

Ο Δρ.Park τόνισε ότι για να περιμένει κανείς να λάβεις έστω ένα μόριο από την «φαρμακευτική» ουσία που υποθετικά είναι παρούσα σε χάπια 30Χ,θα πρέπει να πάρει γύρω στα δυο εκατομμύρια από αυτά,που σημαίνει την συνολική λήψη περίπου χιλίων τόνων λακτόζης συν τις οποιεσδήποτε ακαθαρσίες που περιείχε η λακτόζη.

Κυτταρικά άλατα
----------------

Κάποιοι ομοιοπαθητικοί παρασκευαστές πωλούν δώδεκα πολύ αραιωμένα προϊόντα ορυκτών που καλούνται κυτταρικά άλατα ή άλατα των ιστών. Ισχυρίζονται ότι είναι αποτελεσματικά ενάντιων μιας ευρείας ποικιλίας ασθενειών περιλαμβανόμενων της σκωληκοειδίτιδας,της φαλάκρας της κωφότητας,της αϋπνίας και των σκουληκιών.Η χρήση τους βασίζεται στην αντίληψη ότι η έλλειψη των ορυκτών είναι η βασική αιτία της ασθένειας Όμως πολλά από αυτά είναι τόσο αραιωμένα που δεν θα μπορούσαν να διορθώσουν μια έλλειψη σε ορυκτά,εάν αυτή υπήρχε.Η ανάπτυξη αυτής της θεραπευτικής προσέγγισης αποδίδεται σε ένα ιατρό του 190υ αιώνα που ονομάζονταν W.H. Schuessler.

Ηλεκτροδιάγνωση
----------------

Κάποιοι ιατροί,οδοντίατροι και χειροπρακτικοί χρησιμοποιούν «ηλεκτροδιαγνωστικές» συσκευές για να τους βοηθήσουν να διαλέξουν τα ομοιοπαθητικά γιατρικά που χορηγουν.Αυτοί οι θεραπευτές ισχυρίζονται ότι μπορούν να καθορίσουν την αιτία κάθε ασθένειας με την ανίχνευση της «ενεργειακής διαταραχής» που προκαλεί το πρόβλημα. Κάποιοι επίσης ισχυρίζονται ότι οι συσκευές μπορούν να ανιχνεύουν εάν κάποιος είναι αλλεργικός ή ευαίσθητος σε φαγητά,βιταμίνες και/η άλλες ουσίες.Η διαδικασία που ονομάζεται ηλεκτροβελονισμός κατά τον Voll , ηλεκτροδιάγνωση ή ηλεκτροδερμική απεικόνιση,άρχισε στα τέλη της δεκαετίας του 1960 από τον Reinhold Voll, M.D έναν ιατρό από την Δυτική Γερμανία που ανέπτυξε την πρωτότυπη συσκευή.Tα μοντέλα που επακολούθησαν περιλαμβάνουν τα Vega,Dermatron,Accupath 1000 και Interro.

Οι οπαδοί τους ισχυρίζονται ότι αυτές οι συσκευές μετρούν διαταραχές στην ροή της ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας κατά μήκος των σωματικών «μεσημβρινών του βελονισμού».Στην πραγματικότητα είναι φαντακτερά γαλβανόμετρα που μετρούν την ηλεκτρική αντίσταση του δέρματος του ασθενή όταν αγγίζεται από ένα μεταλλικό άκρο επαφής κυκλώματος.Κάθε συσκευή περιέχει μια πηγή χαμηλής ηλεκτρικής τάσης.Ένα καλώδιο από την συσκευή καταλήγει σε ένα χάλκινο κύλινδρο καλυμμένο με βρεγμένη γαζα,τον οποίο ο ασθενής κρατάει στο χέρι.Ένα δεύτερο καλώδιο είναι συνδεδεμένο σε ένα μεταλλικό άκρο επαφής,το οποίο ο χείριστης ακουμπάει σε «σημεία βελονισμού» στο πόδι ή στο άλλο χέρι του ασθενή. Aυτο κλείνει το κύκλωμα και η συσκευή καταγράφει την ροή του ρεύματος.Αυτή η πληροφορία τότε αναμεταδίδεται σε ένα μετρητή που παρέχει μια αριθμητική ένδειξη.Το μέγεθος του αριθμού εξαρτάται από το πόσο δυνατά το μεταλλικό άκρο πιέζεται πάνω στο δέρμα του ασθενούς. Πρόσφατες εκδόσεις,όπως το Interro βγάζουν ήχους και προβάλουν την ένδειξη σε οθόνη υπολογιστή.Η θεραπεία που επιλέγεται εξαρτάται από την θεραπευτική προσέγγιση του εκάστοτε θεραπευτή και μπορεί να περιλαμβάνει βελονισμό, διαιτητικές αλλαγές και/ή συμπληρώματα βιταμινών καθώς και ομοιοπαθητικά προϊόντα.Φορείς έλεγχου έχουν κατασχέσει αρκετούς τύπους ηλεκτροβελονιστικών συσκευών αλλά δεν έκαναν καμία συστηματική προσπάθεια για να βγάλουν από την αγορά.

«Ερευνα» που ΔΕΝ εντυπωσιάζει.
-----------------------------

Αφού πολλά ομοιοπαθητικά σκευάσματα δεν περιέχουν ανιχνεύσιμα ποσά δραστικής ουσίας είναι αδύνατον να ελεγχθεί εάν περιέχουν ή όχι αυτά που αναγράφονται στην ταμπέλα τους.Σε αντίθεση με τα περισσότερα δραστικά φάρμακα,τα ομοιοπαθητικα δεν έχουν ποτέ αποδειχθεί αποτελεσματικά ενάντιων των ασθενειών με διπλές τυφλές κλινικές μελέτες.Στην πραγματικότητα η μεγαλύτερη πλειοψηφία των ομοιοπαθητικών φάρμακων δεν έχει ποτέ ελεγχθεί.

Το 1990 ένα άρθρο στο «Περίληψη της Επιδημιολογίας» ανέλυσε 40 μελέτες που είχαν συγκρίνει την ομοιοπαθητική θεραπεία με την κλασική θεραπεια,με την χρήση placebo ή καθόλου θεραπεία.Οι συγγραφείς κατέληξαν ότι όλες πλην τριών είχαν μέγιστα λάθη στον σχεδιασμό τους και μόνο μια από αυτές τις τρεις ανέφερε κάποιο θετικό αποτέλεσμα.Οι συγγραφείς κατέληξαν ότι δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία έχει παραπάνω άξια από ο,τι ένα placebo.

To 1994 το περιοδικό Pediatrics δημοσίευσε ένα άρθρο που ισχυρίζονταν ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία είχε αποδειχτεί αποτελεσματική εναντίον περιπτώσεων ελαφριάς διάρροιας σε παιδία της Νικαραγουας.Ο ισχυρισμός βασίζονταν ότι σε συγκεκριμένες ημέρες,η ομάδα των παιδιών που λάμβανε την ομοιοπαθητική θεραπεία είχε λιγότερα κόπρανα από ο,τι η ομάδα που λάμβανε το placebo.Όμως οι Sampson και London τόνισαν : (1) η μελέτη χρησιμοποίησε ένα αναξιόπιστο και αναπόδεικτο διαγνωστικό κα θεραπευτικό σχήμα ,(2) δεν υπήρχε επίβλεψη για να αποφευχθεί η νόθευση του προϊόντος, (3) η επιλογή της θεραπείας ήταν αυθαίρετη, (4) τα δεδομένα ήταν τοποθετημένα σε ομάδες με παράξενο τρόπο και περιείχαν λάθη και ασυνέπειες,(5) τα αποτελέσματα είχαν αμφισβητούμενη κλινική άξια και (6)δεν υπήρχε όφελος για την δημόσια υγειά γιατί το μόνο γιατρικό που απαιτείται για την ήπια διάρροια της παιδικής ηλικίας είναι η λήψη επαρκούς ποσότητας υγρών για να προληφθεί ή να διορθωθεί η αφυδάτωση.

Το 1995 το Prescrire International,ένα γαλλικό περιοδικό που αξιολογεί φαρμακευτικά προϊόντα, δημοσίευσε μια βιβλιογραφική περίληψη που κατέληγε:

"Καθώς οι ομοιοπαθητικές θεραπείες χρησιμοποιούνται γενικά σε καταστάσεις με ποικίλη έκβαση ή που μπορούν να θεραπευτούν αυτόματα (έτσι προκύπτει η τύπου placebo ανταπόκριση τους),αυτές οι θεραπείες θεωρούνται ευρέως ότι έχουν κάποιο αποτέλεσμα σε κάποιους ασθενείς, Όμως παρά τον μεγάλο αριθμό συγκριτικών μελετών που διεξάγησαν έως σήμερα δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική είναι περισσότερο δραστική από οποιαδήποτε άλλου θεραπεία τύπου placebo που χορηγήθηκε σε όμοιες συνθήκες".

Το Δεκέμβριο του 1996,μια μεγάλη αναφορά δημοσιεύτηκε από την Ομοιοπαθητική Ιατρική Ερευνητική Ομάδα (Homoeopathic Medicine Research Group-HMRG),μια ομάδα ειδικών που συγκροτήθηκε από την Επιτροπή των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.H HMRG περιελάμβανε ομοιοπαθητικούς, ιατρούς-ερευνητές και ειδικούς στην κλινική έρευνα,την κλινική φαρμακολογία,την βιοστατιστική και την κλινική επιδημιολογία.Ο σκοπός της ήταν να αξιολογήσει δημοσιευμένες και μη μελέτες ελεγχόμενων δοκίμων ομοιοπαθητικής θεραπείας.Αφού εξέτασε 184 αναφορές,οι σύνεδροι κατάληξαν ότι : (1) μόνο 17 ήταν σχεδιασμένες αρκετά καλά για να αξίζει να τις λάβουν υπόψη,(2) σε κάποιες από αυτές τις δόκιμες οι ομοιοπαθητικές προσεγγίσεις μπορεί να είχαν περισσότερο αποτέλεσμα από ένα placebo ή την μη λήψη θεραπείας και ότι (3) o αριθμός των συμμετεχόντων σε αυτές τις δόκιμες ήταν πολύ μικρός για να βγει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με την αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής θεραπείας για οποιαδήποτε συγκεκριμένη κατάσταση.Με απλά λόγια η περισσότερη ερευνά στην ομοιοπαθητική είναι άχρηστη και κανένα ομοιοπαθητικό σκεύασμα δεν έχει αποδειχτεί αποτελεσματικό για οποιοδήποτε θεραπευτικό σκοπό.Το Αμερικανικό Εθνικό Συμβούλιο Κατά της Απατής Στην Υγειά έχει προειδοποιήσει ότι η «σχηματική φύση της ομοιοπαθητικής εγείρει σοβαρά ερωτήματα σχετικά με την αξιοπιστία των ομοιοπαθητικών ερευνητών».

Το 1197 μια Λονδρέζικη Αρχή Υγείας αποφάσισε να σταματήσει να πληρώνει για ομοιοπαθητική θεραπεία αφού κατέληξε ότι δεν υπήρχαν επαρκείς αποδείξεις για να υποστηρίξουν την χρήση της.H αρχή υγείας Lambert,Southwark και Lewisham απευθυνόταν σε πάνω από 500 ασθενείς τον χρόνο στο Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο στο Λονδίνο.Ιατροί που εργάζονταν στην δημόσια υγειά ανασκόπησαν την δημοσιευμένη επιστημονική βιβλιογραφία σαν ένα μέρος μιας γενικότερης κίνησης προς την αγορά περισσότερο βασισμένων σε αποδείξεις θεραπειών.Η ομάδα κατέληξε ότι πολλές από τις μελέτες ήταν μεθοδολογικά εσφαλμένες και ότι πρόσφατη ερευνά που παρήγαγε το Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο δεν περιείχε πειστικές αποδείξεις ότι η ομοιοπαθητική παρείχε κλινικό όφελος.

Οι οπαδοί της ομοιοπαθητικής διαλαλούν τις λίγες «θετικές» μελέτες σαν απόδειξη ότι η «ομοιοπαθητική λειτουργεί».Ακόμα και εάν τα αποτελέσματα τους μπορούσαν να αναπαραχθούν με συνέπεια (πράγμα που φαίνεται απίθανο),το περισσότερο που η μελέτη μιας θεραπείας για μια ασθένεια μπορεί να αποδείξει είναι ότι η θεραπεία είναι αποτελεσματική εναντίον της συγκεκριμένης ασθενειας.Δεν θα επικυρώσει τις βασικές θεωρίες της ομοιοπαθητικής ή θα αποδείξει ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία είναι χρήσιμη για άλλες ασθένειες.

Τα αποτελέσματα placebo μπορεί να είναι ισχυρά φυσικά αλλά το δυνητικό όφελος της ανακούφισης των συμπτωμάτων με placebo πρέπει να αξιολογείται σε σχέση με την βλάβη που μπορεί να προκύψει από το να βασίζεται κανείς -και να πετάει τα λεφτά του- σε αναποτελεσματικά προϊόντα.Η αυτόματη ύφεση είναι επίσης ένας παράγοντας στην δημοτικότητα της ομοιοπαθητικής.Πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που αποδίδουν εκτίμηση σε ένα ομοιοπαθητικό προϊόν για την ανάρρωση τους,θα περνούσαν εξίσου καλά χωρίς αυτό.

*σημειωση της μεταφραστριας: το 2004 το εγκυρο ιατρικο περιοοδικο lancent δημοσιευσε review 100 μελετων ομοιοπαθητικων σκευασματων,βγαζοντας το ιδιο συμπερασμα :κανενα θεραπευτικο αποτελεσμα,μονο φαινομενα placebo...

Οι ομοιοπαθητικοί εργάζονται σκληρά για να καλυφθούν οι υπηρεσίες τους από τις ασφαλιστικές εταιρίες.Ισχυρίζονται ότι παρέχουν φροντίδα που είναι ασφαλέστερη,πιο ήπια και λιγότερο ακριβή από την συμβατική θεραπεία-και που μεριμνά περισσότερο για την πρόληψη.Όμως οι ομοιοπαθητικές θεραπείες δεν προλαμβάνουν τίποτα ενώ πολλοί ηγέτες της ομοιοπαθητικής είναι εναντίον της ανοσοποίησης (εμβόλια).Εξίσου άσχημα μια αναφορά από το Συνέδριο του Εθνικού Κέντρου για Την Ομοιοπαθητική του 1997 περιέγραψε πως ένας ομοιοπαθητικός γιατρός είχε προτείνει την χρήση ομοιοπαθητικών προϊόντων για την πρόληψη και την θεραπεία της στεφανιαίας νόσου.Σύμφωνα με το άρθρο ,ο ομιλητής πρότεινε διάφορα 20C και 200c προϊόντα σαν εναλλακτικά της ασπιρίνης ή των φάρμακων που χαμηλώνουν τα επίπεδα χοληστερόλης,που έχει αποδειχτεί ότι ελαττώνουν τα περιστατικά καρδιακών επεισοδίων και προσβολών (Σ.τ.μφ.η ασπιρίνη και τα φάρμακα που ελαττώνουν την χοληστερόλη όχι τα ομοιοπαθητικά)

(Σ.τ.μφ παρακάτω ο συγγραφέας αναφέρεται στο παράνομο μάρκετινγκ των ομοιοπαθητικών και αναλυτικά σε μια συγκεκριμένη εταιρία πώλησης ομοιοπαθητικών φάρμακων.Έχει ενδιαφέρον να διαβάσετε τι λέει αν γνωρίζετε αγγλικά).

Νομίζω από το υπόλοιπο άρθρο η σημαντικότερη φράση είναι εδώ:

If the FDA required homeopathic remedies to be proven effective in order to remain marketable -- the standard it applies to other categories of drugs -- homeopathy would face extinction in the United States.

μετάφραση:

Εάν ο Αμερικανικός Ομοσπονδιακός Οργανισμός Τροφίμων και Φάρμακων απαιτούσε από τις ομοιοπαθητικές θεραπείες να αποδείξουν την αποτελεσματικότητα τους για να παραμείνουν στην αγορά-δηλ. απαιτούσε από τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα να πληρούν την ίδια προϋπόθεση που υποχρεούνται να πληρούν οι άλλες κατηγόριες φάρμακων-η ομοιοπαθητική θα εξαφανιζόταν στις ΗΠΑ.

Για να το κάνουμε λιανά τα ομοιοπαθητικά φάρμακα πωλούνται χωρίς να έχουν αποδείξει την αποτελεσματικότητα τους!!!!!!!!

Αυτα που λες φιλτατε...

Και alzarro μην μπερδευεις την ομοιοπαθητιη με την βοτανοθεραπεια που ειναι μια πρωτογονη φαρμακευτικη.Αλλο ομοιοπαθητικη και αλλο βοτανοθεραπεια...

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 02/05/2008 01:25:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 01:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τωρα η σειρα του κυριου Amato:

quote:
Amato
Όπως έρχομαι εγώ έρχεσαι κι εσύ εδώ, έρχονται και όλοι οι υπόλοιποι. Εκθέτουμε απόψεις. Αλλά απο την λεζάντα που διάλεξες να σε αντιπροσωπεύει καταλαβαίνω πως έχουμε να κάνουμε με άτομο το οποίο είναι πορωμένο και ενάντιο σε ό,τι έχει να κάνει με την εναλλακτική ιατρική.

Οπως ελεγε και ο επιθεωρητης Καλαχαν:"οι αποψεις ειναι σαν τις κ...ες:Ολοι εχουν και απο μια".

Η διαφορα μας Amato ειναι οτι εγω ξερω πως πρεπει να διερευναται η αποτελεσματικοτητα μιας θεραπευτικη μεθοδου.Εσυ ΟΧΙ.Επισης οτι εγω ειμαι προθυμη να δεχτω ως εγκυρη καθε νεα μεθοδο που περναει τον επιστημονικο ελεγχο ενω εσυ αποδεχεσαι ως εγκυρο οτι σου σερβιρουν με την ταμπελα "εναλλακτικο".

Και το ξαναλεω:Η ιατρικη ΔΕΝ διακρινεται σε κλασικη και εναλλακτικη.Οποιαδηποτε θεραπευτικη μεθοδος καταφερει να αποδειξει την θεραπευτικη της αξια (και συγκεκριμενα αποδειξει οτι η ωφελεια που προσφερει ειναι μεγαλυτερη απο την βλαβη που προκαλει) γινεται μερος της ιατρικης.Ο ορος "εναλλακτικη" ειναι όρος του μαρκετινγκ και καλυπτει μια πληθωρα μεθοδων (συμπεριλαμβανομενων και των μεθοδων που αναφερεις) που δεν εχουν αποδειξει οτι αξιζουν να γινουν μερος της ιατρικης πρακτικης.

quote:
Εγώ δεν κάνω κακό σε κανέναν.

Κανεις με το να διαδιδεις λανθασμενες πληροφοριες παμω σε ενα τοσο ευαισθητο τομεα οπως αυτον της ΥΓΕΙΑΣ.Και μαλιστα οταν αυτη η μεθοδος που προτεινεις εχει ηδη απαγορευτει στις ΗΠΑ (οπου εκει δρουσε κυριως η κα Hulda Clark προτου την κοπανησει για να κανει κλινικη στο Μεξικο) απο τον Αμερικανικο Οργανισμο Τροφιμων και Φαρμακων (FDA).

quote:
Απο την πρώτη στιγμή έγραψα πως δέν προσπαθώ να πείσω κανέναν εδώ, απλώς να παραθέσω την γνώμη μου και κάποια ουσιώδη προσωπική έρευνα, η οποία μπορεί να απαλλάξει κάποιους άλλους απο μήνες έρευνας.

Σε αυτην την ερευνα που εκανες πηρες χαμπαρι οτι η θεραπεια της Hulda Crlak που προτεινεις απαγορευτηκε?Οτι η χρηση των μηχανηματων που προτεινεις απαγορευτηκε απο τον FDA τόσο σε ανθρωπους όσο και σε ζωα:

quote:
Αυτή που κάνει κακό εδώ είναι μόνο ΕΣΥ

Ναι κανω κακο στην τσεπη της Hulda Clark και στον εγωισμο σου.

quote:
Μου φένεται πως σε έχει πιάσει υστερία με τις αλήθειες που ακούς που ίσως απειλούν το πορτοφόλι σου και έχεις χάσει τον μπούσουλα εδώ

Φιλαρακι επειδη οι προσβολες παραχοντρυνανε να σου υπενθυμισω οτι εγω ειμαι τεχνολογος ιατρικων εργαστηριων και οχι επισκεπτης υγειας ή αντιπροσωπος φαρμακευτικης εταιριας,οτι εγω δεν προωθω καμια μεθοδο οπως ΕΣΥ και οτι η κατηγορια που μου προσαπτεις οτι τα παιρνω για να συκοφαντω την φανταστικη θεραπευτικη μεθοδο που προωθεις σε αυτο το forum μπορεί ανετα να αποδοθει και σε σενα:Δηλαδη οτι εχεις παρει λεφτα απο την Hulda Clark ή καποιον συνεργατη της για να ερθεις εδω και να διαφημισεις την τσαρλατανομεθοδο της.

quote:
γώ είπα πως την συσκευή αυτή την χρησιμοποίησα για εντοπισμό παρασίτων και συγκεκριμένα Αμοιβάδων.Καθαρά διαγνωστικά. Το ξέχασες ήδη?Μου έκανες ολόκληρο κύρηγμα για τις αμοιβάδες.

Ναι σου παραθεσα επιστημονικα στοιχεια για την εργαστηριακη διαγνωση της αμοιβαδωσης οι οποιες απο το ενα αυτι μπηκαν και απο το αλλο βγηκαν οπως βλεπω.Αν εχεις αμοιβαδες ειναι ευκολο να εντοπιστουν με μια παρασιτολογικη κοπρανων.Εσυ λες οτι το μηχανημα αυτο(το οποιο ειναι τσαρλατανομηχανημα και η χρηση του απαγορευεται τοσο σε ανθρωπους οσο και σε ζωα) σου εκανε διαγνωση αμοιβαδωσης!Και εγω σου λεω οτι δεν μπορεις να εμπιστευεσαι αυτο το μαραφετι για εγκυρη διαγνωση και καλα θα κανεις να πας σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο και να κανεις παρασιτολογικη κοπρανων!οχι καλλιεργεια κοπρανων ΠΑΡΑΣΙΤΟΛΟΓΙΚΗ κοπρανων.

quote:
Μιας και το ανέφερες, ήθελα να σε πληροφορήσω πως εκχύλισμα φύλλων ελιάς χρησιμοποιώ όταν πάει να με πιάσει κάποια ίωση ή κρυολόγημα. Μου φεύγει σε λεπτά της ώρας.Η ολεοευροπαϊνη είναι αντιϊική. Έτσι για να μαθαίνεις.

Αλλο ενα θαυμα της ιατικης; που μας παρουσιαζεις:Σε λιγα λεπτα της ωρας ε;Μωρε τι μας λες βρε παιδακι μου!Αλαλα τα χειλη των ασεβων!Σε λιγο θα πας πεις οτι γιατρευει και τον καρκινο σε 5,5 δευτερολεπτα και πασαν νοσον και πασαν μαλακια σε 35 nanosec!Κοψε και λιγο κατι!Σε λιγα λεπτα loool!

quote:
amato
Οι έρευνες του quackwatch χρηματοδοτούνται απο μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες.Έτσι για να το γνωρίζεις.

Περιμενω τις αποδειξεις για αυτη την συκοφαντια που μολις εκτοξευσες.Γιατι το quackwatch συντηρειται απο δωρεες.

H Hulda Clarκ καταδικαστηκε επανειλημενα για συκοφαντικη δυσφημηση εναντιον του quackwatch (συγκεκριμενα για την εκστρατεια λασπης της εναντιον του Dr Stephen Barret) απο αμερικανικα δικαστηρια.Αλλα μην μου πεις ΚΑΙ τα αμερικανικα δικαστηρια χρηματοδοτουνται απο φαρμακευτικες εταιριες.

Επισης η χρηση της συσκευης της απαγορευτηκε απο τον δημοσιο Αμερικανικο Οργανισμο Τροφιμων και Φαρμακων,οχι απο το quackwatch που ειναι απλα ενημερωτικη οργανωση.

quote:
amato
δηλαδή και το QXCI/SCIO για το οποίο ταξίδεψα Γερμανία τον Σεπτέμβριο και έδειξε και αυτό αμοιβάδες όπως και το Syncrometer ήταν κατα τη γνώμη σου πάλι σύμπτωση

Πηγαινε να κανεις παρασιτολογικη κοπρανων και μετα τα λεμε.Παρασιτολογικη ε οχι καλλιεργεια μην τα ξαναμπερδεψεις! .


quote:
Όσο για την ερευνήτρια Hulda Clark μπορείς εδώ να διαβάσεις κάποιες μαρτυρίες ανθρώπων για τις μεθόδους της (αν φυσικά σου το επιτρέπει η πλύση εγκεφάλου σου)

Οι μαρτυριες δεν μου λενε τιποτα.ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ που να αποδεικνυουν οτι το μαραφετι της Hulda Clark δουλευει.Και εαν σου αρεσουν τοσο οι μαρτυριες τι λες για μερικες μαρτυριες καρκινοπαθων και συγγενων τους που μιλανε για την κακη πορεια της υγειας των ασθενων μολις επεσαν στα χερακια της Hulda Clark?

Παρε μια:

http://www.cancertreatmentwatch.org/victims/ponzanelli.shtml

οπου περιγραφεται το μαρτυριο μιας γυναικας με ογκο στην πυελο οταν επεσε στα χερια της Hulda Clark.

Σημειωση:κοινη πρακτικη της Hulda Clark οταν θεραπευει ασθενεις me Ca ειναι να τους αφαιρει τα δοντια που περιεχουν σφραγισματα γιατι εχει την ηλιθια ιδεα οτι αν δεν βγαλει τα σφραγισματα δεν θα θεραπευτουν απο τον καρκινο.Ετσι πολλοι ασθενεις με καρκινο που επεσαν στα χερια της εχασαν απο 1 εως και 20 δοντια!

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 02/05/2008 01:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 02:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την ίδια την ιστοσελιδα που πουλαει το parazapper:

http://www.parazapper.com


Notice! Hulda Clark Zappers are not FDA approved for use on either humans or animals and are not sold for this purpose.

Warning! Do not use any Zapper type product if you are wearing a pacemaker or if you are pregnant. If you have metal stints in your heart this may cause problems, consult your cardiologist.

Important! Zapping may have a negative impact on some metal prosthesis if the zapper touches your body, especially those made of stainless steel. These may contain Nickel and Chromium which can leach under electrical activity and cause tissue irritation.

Notice: The ParaZapper™ is offered only for the treatment of standing water and as an experimental device. Since it is not sold for human or animal use, FDA approval has not been applied for. Therefore, these products have not been evaluated by the Food and Drug Administration. It is provided for informational use only and is not intended to replace the advice of a licensed professional. These products are not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease, disorder, pain, injury, deformity, or physical or mental condition This notice is required by the Federal Food, Drug and Cosmetic Act.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 02/05/2008 02:03:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 15:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τωρα η σειρα του κυριου Amato:

Δηλαδή προηγουμένως ήταν η σειρά μου??

quote:
Ποστ προς τον αγαπητο allzzaro:(το αγαπητό δεν ειναι ειρωνικο)

Γιατί να είναι ειρωνικό?
Κάθε αλλο βρε γιατί το παίρνεις έτσι..
Θα απαντήσω σε οσα γράφεις πιο κάτω.
Θα απαντήσω επι της ουσίας φυσικά γιατί βρε παιδί μου πολλά κατεβατά.
Εχω και πρεσβυωπεία.. αστα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 15:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο ο,τι ξερω η προστατεκτομη προτεινεται οταν δεν υπάρχει άλλη λυση και όταν η κατασταση εχει φτάσει ή κοντευει να φτάσει στο απροχώρητο.Δεν πιανουν το νυστερι με την μία.Εξαρταται και απο τον ουρολόγο που θα επισκεφτεις βέβαια.Ολοι οι ουρολόγοι που επισκέφτηκες σου πρότειναν με την μια προστατεκτομή?

Σχεδόν ολοι.
Κοίτα γενικώς η υπερτροφία ξεκινά απο τα 40 και κορυφώνεται στα 55.
Μετά εξασθενεί αρκετά. Συνήθως στο απροχώρητο εφθαναν στα 60.
Τώρα τα πράγματα εχουν αλλάξει. Χτυπά τους 50αρηδες.
Η προστατεκτομή (διουρηθρικώς έτσι?) δεν λύνει οριστικά το πρόβλημα.
Εχει πολλές παρενέργειες. Εκτός αυτού αν κάποιος κάνει προστατεκτομή στα 60 ή στα 65 πιθανόν να μην υπάρξει αλλη υπετροφία.
Αν ομως κάποιος κάνει στα 50 μέχρι τα 60 σίγουρα θα ξαναυπερτραφεί.
2η προστατεκτομή δεν γίνεται. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος.

Ετσι λοιπόν πρέπει να βρώ εναν τρόπο να το καθυστερήσω 5 χρόνια τουλάχιστον.


quote:
Γιατι δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν οτι η διατροφη επηρεαζει την κατασταση του υπερτροφικου προστάτη μήπως?Λεμε τωρα...

Υπάρχουν.
Σε οσους γιατρούς πήγα φυσικά, κανείς δεν μου σύστησε ειδική διατροφή.
Ενα φυλλάδιο ρε γμτ.. που να λέει ρε μ...α τρώγε αυτά τα ρημαδιασμένα και μην τρώς αλλα ρημαδιασμένα.
Κανείς.. και εσκαγα και 100 στον καθένα.
Εγώ πάντως με με μια ειδική διατροφή, ας ειναι καλά ο Μάριος που βοήθησε ΜΑΡΙΕ ΤΝΚΣ.. με το saw palmetto και το pygeum βλέπω βελτίωση. Για ενα ορισμένο χρονικο διάστημα εκανα και χρήση της ``ταμζουλοζίνης`` η οποία μπορώ να πώ οτι εκανε καταπλητική δουλειά, μου δημιουργούσε ομως μεγάλες παρενέργειες απο ζαλάδες, ναυτίες κλπ.

Την εγχείριση δεν θέλω να την κάνω.. τολμώ να σας αποκαλύψω οτι είμαι ``χέστης``...

quote:
Τι εννοεις με τον όρο ΚΥΠ?Αν παντως εννοεις υπερπλασια προστάτη οπωσδηποτε το παθαινουν ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ.

Οχι medtech είναι σπάνιο φαινόμενο εκεί.
Και αν είναι δεν εχει αποφρακτικά συμπτώματα.
Εδώ σε εμάς 95 τους 100 έχουν ΚΥΠ.
Απλά δεν έχουν συμπτώματα.
Συμπώματα είχαν το 60%.
Τώρα εχει ανέβει στο 80%.
Το να εχει κάποιος ΚΥΠ δεν σημαίνει οτι θα έχει και συμπτώματα.
Εγώ γμτ.. είναι μόλις 34 cc αλλά...
Αλλοι εχουν 55 cc αλλά χωρίς συμπτώμτα.

quote:
Ελπιζω τώρα να αστειεύεσαι και να μην μιλάς σοβαρά ετσι?Γιατι αν μιλας σοβαρα θα σου υπενθυμισω οτι απο την μυθολογία δεν μπορεις να περιμενεις σοβαρες ιατρικες συμβουλες.

Γιατί?? Εγώ τα λέω? Η Αγία Γραφή τα λέει. Θεοί ήταν αυτοί.

Edited by - allzzaro on 02/05/2008 16:24:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 16:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην περιπτωση του εκχυλισματος που μου ανεφερες υπάρχει στην περιπτωση της ομοιοπαθητικης ΟΧΙ.

Στις παλιές βιβλιογραφίες των φαμακοποιών υπάρχει.
Αναφέρεται ως σερενό το πριονόφυλλο serenoa repens.΄
Δεν ήταν ιδιαίτερα γνωστό.
Πάντως κάνει καλή δουλειά, παρόμοια της φιναστερίδης.
Στοιχίζει 120 ευράκια το κιλό βάλε και το διαλύτη.. (στην περίπτωση που το κάνει κάποιος βάμμα).
Οι ταμπλέττες έρχονται απο Κίνα,Ταιβάν, και εκτός απο το saw palmetto εχουν πολλά και διάφορα άγνωστα σε εμάς.
Έγώ επαιρνα της LABRETS ενώ παράλληλα έφτιαχνα και βάμμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 16:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διαφορα μας Amato ειναι οτι εγω ξερω πως πρεπει να διερευναται η αποτελεσματικοτητα μιας θεραπευτικη μεθοδου.Εσυ ΟΧΙ.Επισης οτι εγω ειμαι προθυμη να δεχτω ως εγκυρη καθε νεα μεθοδο που περναει τον επιστημονικο ελεγχο ενω εσυ αποδεχεσαι ως εγκυρο οτι σου σερβιρουν με την ταμπελα "εναλλακτικο".

Μήν θυμώνετε. Μην τσακώνεστε...
medtech είσαι λίγο οξύθυμη. Δεν χρειάζεται.

quote:
Η ιατρικη ΔΕΝ διακρινεται σε κλασικη και εναλλακτικη.Οποιαδηποτε θεραπευτικη μεθοδος καταφερει να αποδειξει την θεραπευτικη της αξια (και συγκεκριμενα αποδειξει οτι η ωφελεια που προσφερει ειναι μεγαλυτερη απο την βλαβη που προκαλει) γινεται μερος της ιατρικης.Ο ορος "εναλλακτικη" ειναι όρος του μαρκετινγκ και καλυπτει μια πληθωρα μεθοδων (συμπεριλαμβανομενων και των μεθοδων που αναφερεις) που δεν εχουν αποδειξει οτι αξιζουν να γινουν μερος της ιατρικης πρακτικης.

Κανείς δεν διαφωνεί.
Και εγώ συμφωνώ οτι δεν υπάρχει κλασσική και εναλλακτική ιατρική.
Οτιδήποτε εχει κάπια θεραπευτική αξία οπως λές με λιγότερες παρενέργειες είναι δεκτόν.

quote:
Εγώ δεν κάνω κακό σε κανέναν.

amato κοίταξε φίλε μου.
Τα φάρμακα δεν είναι αστεία πράγματα.
Και μιλώ για τα φάρμακα τα συνηθισμένα.
Δεν μπορεί κάποιος να κάνει πειράματα.
Τα πειράματα εγιναν στα εργαστήρια τα φτωχά τα πειραματόζωα πλήρωσαν τη νύφη και έτσι εμείς τα αλλα ζώα διαβάζουμε τις οδηγίες που λένε.. ανοίξτε το κουτάκι, διαβάστε τις οδηγίες, πάρτε ενα χάπι .. ποιός διαβάζει τις οδηγίες , ποιός προσέχει πόσα mg είναι, ποιός διαβάζει τις ενδείξεις, τις αντεδείξεις, κλπ κλπ.
Ο φαρμακποιός γράφει ενα το πρωί ενα το βράδυ και αυτός που τα παίρνει εχει μια τσάντα χάπια και εχει μπερδέψει τα ``μπούτια του``.
Τώρα καταλαβαίνεις πόσο ζώα είμαστε .. Κάποιοι αφελείς μπορεί να κάνουν χρήση του σκευάσματος που περιγράφεις και να τους κάνει κακό.
Σε εσένα δεν έκανε. Αυτοί μπορεί να το πάρουν σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να το συνδυάσουν με κάτι αλλο.. μπορεί μπορεί...

Θα μου πείς ρε allzzaro τότε αφού είναι έτσι να μην τα γράφω.
Οχι να τα γράφεις .. ενδιαφέρονται είναι.. αλλά να εφιστάς και την προσοχή στους αλλους.
Εγώ κάθε φορά που παρουσιάζω κάτι γράφω τα υπέρ , γράφω και τα κατά, γράφω επίσης οτι τα βότανα δεν είναι αθώα. Αν και είναι απίθανο μπορεί να σε βλάψουν πχ οταν βράσουν πολυ παρουσιάζουν τοξικότητα.
Δεν μπορεί να πίνεις 5 αφεψήματα ημερησίως να βάζεις υπερβολικές ποσότητες και να μην τηρείς ορισμένες προυποθέσεις.

Θέλω να καταλήξω στο εξής. Ο τρόπος που παρουσιάζουμε κάτι εχει πολυ μεγάλη σημασία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 16:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech αναφέρομαι στο πόστ με τον τίτλο ``«Ερευνα» που ΔΕΝ εντυπωσιάζει.``

Δεν το παίρνω οτι τα έγραψες για να μου την μπείς..
Οφείλω να ομολογήσω οτι απο ολα αυτά που έγραψες κράτησα πολλά που με ενδιαφέρουν.

Δεν θέλω να τα σχολιάσω αλλου βρίσκω κάτι το θετικό αλλου κάτι το αρνητικό. Δεν θα συμφωνήσω σε όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 17:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν.


Πουντες?Σε ποιο επιστημονικο περιοδικο εχουν δημοσιευθει?
Ποσες ειναι?Ποιας ποιτοτητας μεθοδολογιας?Εχει υπαρξει επιβεβαιωση απο ανεξαρτητες και διαφορες ερευνητικες ομαδες?

quote:
Εγώ πάντως με με μια ειδική διατροφή, ας ειναι καλά ο Μάριος που βοήθησε ΜΑΡΙΕ ΤΝΚΣ.. με το saw palmetto και το pygeum βλέπω βελτίωση

Οταν λες ειδικη διατροφη αναφερεσαι μονο στην ληψη του saw palmeto ή εννοεις οτι εκανες και παραλληλα με την ληψη του saw palmeto καποιο ειδος διαιτας?Αν εκανες παραλληλη χρηση πως ξερεις οτι η βελτιωση δεν οφειλεται στο saw palmeto μονο (για το οποιο υπαρχει επιστημονικη βαση οτι μπορει να βοηθησει) και οχι στην διαιτα/ειδικη διατροφη που ακολουθησες?

Η δε βελτιωση που εχεις ειναι αντικειμενικη?Δηλ εκανες υπερηχογραφημα προστατη και εδειξε συρικνωση του αδενα?Η απλα νιωθεις καλυτερα?

Μηπως εχεις ΚΥΠ που εξελισσεται αργα και απλα νιωθεις καλυτερα χαρη στο φαινομενο placebo?


quote:
Στις παλιές βιβλιογραφίες των φαρμακοποιών υπάρχει.

Εγω ως εγκυρα στοιχεια εννοω τις επιστημονικες μελετες που δημοσιευτηκαν στα επιστημονικα περιοδικα που ανεφερα.Στην πρωτη περιπτωση η μεταναλυση που δημοσιευτηκε εδειξε οτι οντως εχει θετικη επιδραση.Στην β περιπτωση η μελετη εδειξε οτι οτι δεν ειχε καμια επιδραση.Δεν θεωρω εγκυρα τα στοιχεια στις παλαιες βιβλιογραφιες εκτος εαν τα στοιχεια που αναφερονται σε αυτες,υποστηριζονται απο κλινικες μελετες.

Αυτο πρεπει να κοιτας αν θες να δεις εαν καποια θεραπευτικη μεθοδος εχει καποια αξια:Αν υπαρχουν επιστημονικες μελετες που να την υποστηριζουν.

quote:
Στοιχίζει 120 ευράκια το κιλό βάλε και το διαλύτη..

Αουτσ!

quote:
Σε εσένα δεν έκανε. Αυτοί μπορεί να το πάρουν σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να το συνδυάσουν με κάτι αλλο.. μπορεί μπορεί...

Η χειροτερη παρενεργεια που μπορει να κανει ειναι να μην παει ο ασθενης να παρει μια εγκυρη θεραπεια αλλα να εμπιστευτει την ζωη του και την υγεια του σε αυτο το μαραφετι.Οπως η καρκινοπαθης με ογκο στην πυελο που αντι να κανει χημειοβολισμο,χειρουργικη εξαιρεση του ογκου και χημειοθεραπεια,πηγε στην Hulda Clark και μαρτυρησε!


quote:
δεν το παίρνω οτι τα έγραψες για να μου την μπείς..

Δεν το εγγραψα για να στην πω.Το εγγραψα για να σε ενημερωσω.

Θα με ενδιαφερε η αποψη σου επι του αρθρου.Πες μου σε τι συμφωνεις και σε τι διαφωνεις.Πραγματικα θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 02/05/2008 17:05:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 17:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δε βελτιωση που εχεις ειναι αντικειμενικη?Δηλ εκανες υπερηχογραφημα προστατη και εδειξε συρικνωση του αδενα?Η απλα νιωθεις καλυτερα?

Δυστυχώς medtech συρρίκνωση του αδένα δεν θα δώ οτι και να κάνω.
Το finasteride ενδεικνύεται σε μεγάλους προστάτες ανω των 50 cc.
Εκεί υπάρχει ενα ποσοστό συρρίκνωσης της τάξεως απο 0-25%.
Σε προστάτες κάτω των 50 cc δεν ειναι αναλογικό αυτό το αποτέλεσμα.
Δεν εχει σχεδόν καμμία επίδραση.
Ετσι λοιπόν και το saw palmetto πιθανόν να μην εχει και αυτό επίδραση.
Απλά διαπίστωσα οτι σε διάρκεια ενός χρόνου εμεινε σταθερός.
Αυτό εδειξε τουλάχιστον ο υπέρηχος.
Ετσι μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα οτι το saw palmetto εκανε δουλειά απλά να μην υπετραφεί αλλο. Ισως αν δεν το έπαιρνα να είχε μεγαλώσει κατά 10 cc..


Το πρόβλημα δεν είναι ομως να συρρικνωθεί. Το πρόβλημα είναι να αποφραχθεί. Αυτό είναι ακατόρθωτο.
Απλά το αλλο βότανο το Pygeum φαίνεται να κάνει κάτι καλύτερο.
Παίρνω οπως σου είπα και ταμζουλοζίνη.
Τώρα θα μου πείς ρε που ξέρεις τι σε ωφελεί περισσότερο απολα.
Το saw palmetto δουλεύει. Εχει αυξηθεί πολύ η τριχοφυία μου.
Το pygeum και αυτό δουλεύει. Οταν για χ.. λόγους δεν το πάρω βλέπω μειωμένη ροή. Οταν το παίρνω βλέπω αυξημένη ροή.
Η ουσία ταμζουλοζίνη κάνει καταπληκτική δουλειά αλλά δεν νοιώθω καθόλου καλά οταν την παίρνω.
Οταν παίρνω ολα τα σκευάσματα μαζί και παράλληλα κάνω και την ειδική διατροφή πάω στον γιατρό και του κουνιέμαι. Είναι σαν να μην έχω τίποτα. Ξαφνικά ομως .. παρουσιάζεται επιδείνωση και αντε πάλι απο την αρχή.
Περιττό να σου πώ οτι αν δεν έκανα τίποτα απολα αυτά.. θα είχα μπεί με πλήρη απόφραξη αφού πρώτα θα είχα πάθει ζημιά στους νεφρούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 17:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πουντες?Σε ποιο επιστημονικο περιοδικο εχουν δημοσιευθει?
Ποσες ειναι?Ποιας ποιτοτητας μεθοδολογιας?Εχει υπαρξει επιβεβαιωση απο ανεξαρτητες και διαφορες ερευνητικες ομαδες?

Σε κάνενα
Και ο λόγος είναι οτι κανείς δεν μπορεί να κάνει αυτή τη διατροφή παρά μόνο εγώ.
Είμαι πάρα πολύ εγκρατής στο τι θα φάω και στο τι θα πιώ.
Μερικοί γιατροί συστήνουν αυτού του ειδους τη διατροφή βασιζόμενοι δεν ξέρω σε ποιές μελέτες πχ. Ν. Μερτζιώτης κα..
Προσφάτως στην ΕΤ3 παρουσιάστηκε μια εκπομή γενικώς για τα προβλήματ ατου προστάτη.
Αρκετοί χειρούργοι καθηγητές μίλησαν για το πρόβλημα.
Δυστυχώς δεν άκουσα κάτι καινούριο.
Εξάλλου ο χρόνος τους ήταν τόσο περιορισμένος που ... είπαν πολύ λίγα.
Αναφέρθηκαν πάντως περιληπτικά σε μια ειδική διατροφή και συμφώνησαν ολοι οτι συμβάλλει θετικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 18:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν το εγγραψα για να στην πω.Το εγγραψα για να σε ενημερωσω.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Δεν ξέρω που τα βρήκες αλλά βρήκα πολλά που με ενδιαφέρουν.


quote:
Θα με ενδιαφερε η αποψη σου επι του αρθρου.Πες μου σε τι συμφωνεις και σε τι διαφωνεις.Πραγματικα θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου.

Κοίταξε βρε medtech.
Απο διαφορετική πλευρά τα βλέπεις εσύ απο διαφορετική εγώ.
Δεν πρόκειται για διαφωνίες ή συμφωνίες σε επιστημονικό επίπεδο αλλά φιλοσοφικό θα έλεγα.
Τώρα αν θέλεις να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία θα μονοπωλήσουμε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 18:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς medtech συρρίκνωση του αδένα δεν θα δώ οτι και να κάνω.
Το finasteride ενδεικνύεται σε μεγάλους προστάτες ανω των 50 cc.
Εκεί υπάρχει ενα ποσοστό συρρίκνωσης της τάξεως απο 0-25%.
Σε προστάτες κάτω των 50 cc δεν ειναι αναλογικό αυτό το αποτέλεσμα.
Δεν εχει σχεδόν καμμία επίδραση.
Ετσι λοιπόν και το saw palmetto πιθανόν να μην εχει και αυτό επίδραση.
Απλά διαπίστωσα οτι σε διάρκεια ενός χρόνου εμεινε σταθερός.
(Αυτό εδειξε τουλάχιστον ο υπέρηχος.
Ετσι μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα οτι το saw palmetto εκανε δουλειά απλά να μην υπετραφεί αλλο. Ισως αν δεν το έπαιρνα να είχε μεγαλώσει κατά 10 cc..

Αλλα ισως και να ειχε παραμεινει σταθερος σε ογκο ειτε το επαιρνες ειτε οχι...


quote:
Το πρόβλημα δεν είναι ομως να συρρικνωθεί. Το πρόβλημα είναι να αποφραχθεί. Αυτό είναι ακατόρθωτο.

Εισαι σιγουρος?Για τσεκαρε αυτη την ιστοσελιδα:


http://www.intelmed.gr/0010000013

αποσπασμα:

Καλοήθης Υπερπλασία του Προστάτη

• Συσκευή ProstaJect

Συσκευή με την οποία γίνεται έγχυση αιθανόλης για την αντιμετώπιση της καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη. Εφαρμόζεται σε ασθενείς στους οποίους δεν ενδείκνυται η χειρουργική επέμβαση (πχ. ασθενείς με αναπνευστικά ή καρδιαγγειακά προβλήματα). Η μέθοδος είναι ελάχιστα επεμβατική, ανώδυνη και δεν απαιτεί νοσηλεία του ασθενή.

• Ενδοπρόθεση UroLume

Ενδοπρόθεση που τοποθετείται στην ουρήθρα με σκοπό την αντιμετώπιση της απόφραξης της ροής των ούρων που προκαλεί η καλοήθης υπερπλασία του προστάτη. Η ενδοπρόθεση τοποθετείται απλά και με ακρίβεια.
Εφαρμόζεται σε ασθενείς στους οποίους δεν ενδείκνυται η χειρουργική επέμβαση (πχ. ασθενείς με αναπνευστικά ή καρδιαγγειακά προβλήματα).Το αποτέλεσμα είναι άμεσο και δεν απαιτείται νοσηλεία του ασθενή.


Στενώματα Ουρήθρας

• Ενδοπρόθεση UroLume

Ενδοπρόθεση που τοποθετείται στην ουρήθρα με σκοπό την αντιμετώπιση της απόφραξης της ροής των ούρων που προκαλεί η καλοήθης υπερπλασία του προστάτη. Η ενδοπρόθεση τοποθετείται απλά και με ακρίβεια. Το αποτέλεσμα είναι άμεσο και δεν απιτείται νοσηλεία του ασθενή.


(Δεν βλεπω να περιλαμβανει σφαγες και αιματα αυτη η μεθοδος ουτε προκληση ανικανοτητας ή ακρατειας ουρων ενω εξασφαλιζεται η διανοιξη του στενωματος.Φυσικα καλυτερη ενημερωση θα σου κανει ενας ουρολογος/ανδρολογος).

quote:
Απλά το αλλο βότανο το Pygeum φαίνεται να κάνει κάτι καλύτερο.
Παίρνω οπως σου είπα και ταμζουλοζίνη.

Παιρνεις ταυτοχρονα ΚΑΙ ταμζουλοζινη?Και που ξερεις αν δεν ηταν η Ταμζουλοζινη που κρατησε τον αδενα σε σταθερο μεγεθος και οχι το saw palmeto?

quote:
Το saw palmetto δουλεύει. Εχει αυξηθεί πολύ η τριχοφυία μου.

Βασικα αν επαιρνες μονο saw palmeto και ο προστατης σου παρεμενε σε σταθερο μεγεθος τοτε και μονο τοτε θα μπορουσαμε να εχουμε μια βασιμη ενδειξη (οχι αποδειξη) οτι το saw palmeto εκανε δουλεια.Η αυξηση της τριχοφυιας δεν σημαινει οτι το saw palmetto βοηθησε στην βελτιωση της καταστασης του προστατη.Μολονοτι δεν ειμαι ειδικος δεν εχω διαβασει πουθενα να αναφερεται οτι η αυξηση της τριχοφυιας ειναι σημαδι βελτιωσης της καταστασης του προστατη...

quote:
Σε κάνενα
Και ο λόγος είναι οτι κανείς δεν μπορεί να κάνει αυτή τη διατροφή παρά μόνο εγώ.
Είμαι πάρα πολύ εγκρατής στο τι θα φάω και στο τι θα πιώ.
Μερικοί γιατροί συστήνουν αυτού του ειδους τη διατροφή βασιζόμενοι δεν ξέρω σε ποιές μελέτες

Οκ...θα ψαξω και θα σου πω.

quote:
Δυστυχώς δεν άκουσα κάτι καινούριο.

Τσεκαρε την ιστοσελιδα που σο εδωσα.Εκει αναφερεται η νεα μεθοδος των ενδοπροθεσεων...Ουτε σφαγες ουτε ανικανοτητα ουτε ακρατεια,ουτε χαπακωματα...

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 18:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιρνεις ταυτοχρονα ΚΑΙ ταμζουλοζινη?Και που ξερεις αν δεν ηταν η Ταμζουλοζινη που κρατησε τον αδενα σε σταθερο μεγεθος και οχι το saw palmeto?

H ταμζουλοζίνη δεν εχει θεραπευτικές ιδιότητες οπως η φιναστερίδη.
Η φιναστερίδη ως αναστολέας της 5α αναγωγάσης συρρικνώνει τον προστάτη.

Η ταμζουλοζίνη να σου δώσω να καταλάβεις δουλεύει ως μυοχαλαρωτής.
Με τη διαφορά οτι εχει μεγάλη επίδραση στη χαλάρωση των μυών του οροποιητικού. Απλά χαλαρώνει τον αδένα ετσι χαλαρώνει και το σημείο που εχει φράξει την ουρήθρα. Ετσι βρίσκουν κάποια σχετική διέξοδο τα ούρα.
Ετσι μπορώ να πώ οτι το saw palmetto κάνει δουλειά.
Δεν το κρίνω ομως απο εκεί.
Εχει αυξηθεί η τριχοφυία μου. Αυτό σημαίνει οτι πράγματι αναστέλλει τη δράση του ενζύμου 5α αναγωγάση το οποίο εκτός απο την υπετροφία του προστάτη προκαλεί και τριχόπτωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.328125
Maintained by Digital Alchemy