ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 02:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 δεν θα ήτανε καλύτερα να γίνεις ποιο συγκεκριμένος σε αυτό που αναφέρεσαι ;

quote:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνονται ανούσιες ερωτήσεις προς τον ψηλό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 16:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε elo ανούσια για π.χ. δεν είναι η ερώτησή σου?
<<Ναι ε ;
Που το είδες αυτό, μήπως στην γένεσις ;
-προς δε την γυναίκα είπε θέλω υπερπληθύνει τας λύπας σου και τους πόνους της κυοφορίας σου με λύπας θέλεις γεννά τέκνα και προς τον άνδρα σου θέλει εισθαι η επιθυμία σου και αυτός θέλει σε εξουσιάζει
-προς δε τον Αδάμ είπεν επειδή υπήκουσας εις τον λόγον της γυναικός σου και έφαγες από του δένδρου από του οποίου προσέταξα εις σε λέγων μη φάγης απ αυτού κατηραμένη να ηναι η γη εξ αιτίας σου με λύπας θέλεις τρώγει τους καρπούς αυτής πάσας τας ημέρας της ζωής σου
-και είπε κύριος ο θεός ιδού εγεινεν ο Αδάμ ως εις εξ ημών εις το γινώσκειν το καλόν και το κακόν και τώρα μήπως εκτείνη την χείρα αυτού και λάβη και από του ξύλου της ζωής και φάγη και ζήση αιωνίως
-και εξεδίωξε τον Αδάμ και κατά ανατολάς του παραδείσου της Εδέμ έθεσε τα χερουβείμ και την ρομφαίαν την φλόγινην την περιστρεφόμενην δια να φυλάττωσι την οδόν του ξύλου της ζωής
Όπως καταλαβαίνεις η δικιά μου τεκμηριωμένη απάντηση είναι πως ο χριστιανισμός είναι γεμάτος αντιφάσεις όταν απλά τον γνωρίζουμε / διαβάζουμε κατά λέξη και όχι κατά ουσία….>>


-Και η κουτσή γορυρούνα ξέρει ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι γεμάτη με συμβολισμούς!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 05/01/2008 16:34:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 00:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 μπορεί εσύ να αντιλαμβάνεσαι ότι η Π. διαθήκη είναι γεμάτοι από συμβολισμούς, αλλά να είσαι σίγουρος ότι οι συμβολισμοί δεν ισχύουν στην ερμηνεία τις Π. διαθήκης .

Κάθε τι που λέει η Π.Δ για τους πιστούς (ιερείς) είναι αληθινά γεγονότα και όχι συμβολισμοί, το να γυρίσεις και να πεις ότι «Και η κουτσή γορυρούνα ξέρει ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι γεμάτη με συμβολισμούς!» να είσαι σίγουρος ότι η γουρούνα έχει φτιάξει την δικιά της « αίρεση» που δεν έχει καμία σχέση με τον χριστιανισμό .

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η δημιουργία κατά την βίβλο (ερμηνεία) έγινε το 5.500 πχ …

Edited by - elo on 06/01/2008 00:33:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 00:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως είναι πιο σωστό να λέμε ότι η π.δ. είναι (στη ραχοκοκκαλιά του τελετουργικού της και όχι μόνο) ένα κακέκτυπο και πρόχειρη απομίμηση (λόγω άγνοιας και έλλειψης δυνατότητας αποσυμβολισμού) των Ελληνικών Ιερών Μυστηρίων;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 01:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που θα στο πω φίλε Γιαπετ, αλλά με αυτά που λες η πύλη για τον παράδεισο έχει κλείσει για εσένα….ΧΑ, ΧΑ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 02:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo, μην το λες διότι, όπως λέει ένα παραμύθι ή μάλλον μια παραλλαγή ενός παραμυθιού, έχουμε καιρό και μάλιστα πάρα πολύ (1000 χρόνια), να μετονοήσουμε με την ησυχία μας και να ζήσουμε, εδώ στη γη, για πάντα.

Οπότε ο προσωρινός ρόλος του παράδεισου και της κόλασης, τελειώνει, με τελετή λήξης, ξέρεις, πυροτεχνήματα, φωτοβολίδες και τέτοια...

Ξέρεις ποιό είναι αυτό το παραμυθάκι;

Για να σε βοηθήσω δεν είναι ούτε η κοκκινοσκουφίτσα, ούτε τα τρία γουρουνάκια...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 10:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑ.!!!! Εσύ δεν την γλιτώνεις με τίποτα, κάτσε να ετοιμάσω τον λάκκο με τα λιοντάρια, για τους αμετανόητα αμαρτωλούς....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 13:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τα λυπάσαι τα καημένα τα λιοντάρια;
Τι σου φταίνε, να τα βάλεις να με... φάνε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 14:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-H διακομόδηση των όσων δεν πιστεύουμε δε νομίζω να μπορεί να προσφέρει κάτι!. Με την ίδια λογική μάλλον οι νομίζοντες τον εαυτό τους ως γνησίους απογόνους των Αρχαίων Ελλήνων υποκλέπτουν στοιχεία της βίβλου τα παντρεύουν με την Ελληνική μυθολογία και νομίζουν ότι απέκτησαν το φως το αληθινό!
-Δυστηχώς όμως από τέτοια παντρέματα ώστε να δημιουργήσετε τη δική σας πατρότητα! μόνο μουλάρια μπορείτε να βγάλετε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 18:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
...υποκλέπτουν στοιχεία της βίβλου τα παντρεύουν με την Ελληνική μυθολογία...

Φίλε μου, αυτό είναι απ’ τα καλλίτερα σύντομα ανέκδοτα.

‘Εχουν πέσει όλοι πάνω στη βίβλο και... κλέβουν φιλοσοφία.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 23:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ Φίλε μου, αυτό είναι απ’ τα καλλίτερα σύντομα ανέκδοτα.‘Εχουν πέσει όλοι πάνω στη βίβλο και... κλέβουν φιλοσοφία.

-Kαι πια φιλοσοφία έκλεψε ο Ιησούς από τυ μυθολογία? Έτσι γιατί συνήθως γελάω στο τέλος!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 23:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, επειδή διάβασες, όπως είπες, μερικά πράγματα, δε σημαίνει ότι τάμαθες και όλα.

Συνέχισε την προσπάθεια και εκτός αγ. γραφής, για να δεις από πρώτο χέρι.

Και μετά γέλα όσο θέλεις.

Θα έχεις και λόγο να το κάνεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 00:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 λίγο καλοπροαίρετο χιούμορ δεν πιστεύω να έβλαψε κανέναν, άλλωστε αυτός που πραγματικά πιστεύει, ότι και αν είναι αυτό δεν πιστεύω ότι μπορεί να τον αγγίξει τίποτε, ούτε ακόμα και ο ίδιος…. ο εγωισμός του ….

Πάντως αν πιστεύεις ότι σε πρόσβαλα με κάτι, συγνώμη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 09:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου, επειδή διάβασες, όπως είπες, μερικά πράγματα, δε σημαίνει ότι τάμαθες και όλα.
Συνέχισε την προσπάθεια και εκτός αγ. γραφής, για να δεις από πρώτο χέρι.Και μετά γέλα όσο θέλεις. Θα έχεις και λόγο να το κάνεις...


-Δεν είπα ότι τα έμαθα όλα! Αλλά ότι μαθαίνω το μαθαίνω καλά! Το κυριότερο όμως είναι ότι έχω μάθει να ξεχωρίζω εύκολα το σκοπό γραφής του όπιου βιβλίου! Το ότι δεν είχα μελετήσει είτε τη Παλαιά είτε τη Καινή Διαθήκη ποτέ μου, οφειλόταν παρόλο που τα είχα χρόνια στη κατοχή μου ότι δε μου είχε χρειαστεί ποτέ! Επειδή είμαι λάτρης της Αρχαιότητας έχω διαβάσει κάπιοια βιβλία! Μετά λύπης μου όμως διαπίστωσα ότι ο σκοπός της συγγραφής ήταν αποκλειστικά το μάμμαλο και όχι και η παροχή επιπροσθέτων ή τεκμηρίωση γνώσεων! Έχω ξαναγράψει ότι λόγω της απανταχού διαφθοράς, οι Έλληνες απογοητευμένοι και μη αναζητώντας τις ευθύνες ξεκινώντας από το ίδιο τους το σπίτι, τους αρέσει να πέφτουν θύματα σε τυχάρπαστους!
quote:
eloeuropaios2 λίγο καλοπροαίρετο χιούμορ δεν πιστεύω να έβλαψε κανέναν, άλλωστε αυτός που πραγματικά πιστεύει, ότι και αν είναι αυτό δεν πιστεύω ότι μπορεί να τον αγγίξει τίποτε, ούτε ακόμα και ο ίδιος…. ο εγωισμός του ….

-Το χιούμορ ποτέ δε με πείραξε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 10:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Το χιούμορ ποτέ δε με πείραξε!

Χαίρομαι για αυτό, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να αστειευτώ κακοπροαίρετα ή να μην σεβαστώ τα πιστεύω ενός άλλου ανθρώπου, ακόμα και αν δεν συμφωνώ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 11:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Δυστηχώς όμως από τέτοια παντρέματα ώστε να δημιουργήσετε τη δική σας πατρότητα! μόνο μουλάρια μπορείτε να βγάλετε!

Αγαπητέ europaios2, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς το β' πρόσωπο πληθυντικού και να κάνεις τέτοιου είδους γενικεύσεις, απευθυνόμενος στους συνομιλητές σου.

Ομολογώ ότι θεωρώ πολύ θετικό το ότι ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα πράγματα σχετικά με την αρχαία Ελλάδα, είναι άλλωστε ένα μέρος της πολιτισμικής μας κληρονομιάς.
Θα σε συμβούλευα με κάθε καλή πρόθεση να συνεχίσεις αυτή σου την προσπάθεια καθώς θα μπορούσε να σε βοηθήσει ενδεχομένως στο να ξεδιαλύνεις κάποια "σκοτεινά" σημεία αλλά και να κατανοήσεις καλύτερα κάποια πράγματα που ίσως δεν έχεις καταλάβει επαρκώς.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 11:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομιλίες περί πίστεως -Απεστάλη: 07/01/2008, 10:39:15

Ξέρεις φίλε europaios2 το περίεργο είναι πως η εξουσία είναι ο ίδιος ο πολίτης (πολιτεία), αλλά που από την στιγμή που οι περισσότεροι κοιτάνε πως θα μπορέσουνε να έχουνε / λάβουνε κάποιο όφελος (συμφέρων) από το κάθε πολιτικό κόμμα και αντί να κοιτάξουνε το συνολικό συμφέρων και όχι το προσωπικό, τίποτε δεν πρόκειται να διορθωθεί .
Τώρα αν ευθύνεται η Π.Δ ή η κάθε μυθολογία αυτά είναι λόγια του αέρα που θέλουν να λένε κάποιοι .
Πάντως επέτρεψε μου να πιστεύω πως όλα έχουν να μας προσφέρουν κάτι, κάτι που ίσως καταφέρει να μας κάνει να αλλάξουμε ως μονάδα και να δούμε το σύνολο και όχι μόνο την πάρτη μας .
Δεν ξέρω ίσως είμαι πολύ ονειροπόλος στις σκέψεις μου, αλλά έχω μάθει πάντα να ελπίζω, και ειδικά όσο με γνωρίζω σαν μονάδα (εγώ) αυτή η ελπίδα μεγαλώνει ακόμα περισσότερο…

Υ/Γ : europaios2 για να μην ξεφύγουμε από την ροή του φόρουμ «Ομιλίες περί πίστεως» μεταφέρω εδώ την απάντηση μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 11:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε elo συμφωνώ!.....
-Ειλικρινά και γω πιστεύω ότι τίποτα ή πολύ δύσκολα να αλλάξει κάτι! Όμως επειδή η φτώχια φέρνει γκρίνια και η γκρίνια μπορεί να κάνει πολλά! και δεδομένου ότι η φτώχια εξαπλόνεται πλέον σαν επιδιμία ίσως να υπάρξουν γεγονότα αλλά και αλλαγές. Το θέμα είναι ότι και σε αυτήν την περίπτωση θα ηγηθούν πάλι οι φελοί και τα σκουλήκια οπότε πάλι από το μηδέν!
-Το πολύ δύσκολα! κολάει μόνο στον απρόβλεπτο παράγοντα! μόνο εκεί ίσως μπορεί να ελπίζουμε κάτι! μόνο που ο απρόβλεπτος παράγοντας συνήθως καταλήγει σε φρούδες ελπίδες!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 01:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 μεγαλύτερος απρόβλεπτος παράγοντας από τον ίδιο τον άνθρωπο δεν υπάρχει .

Και μην ξεχνάς ότι η κάθε αλλαγή που επέρχεται, είναι δύσκολη γιατί βασίζεται σε μια «καταστροφή = αρχή» μιας πρώην κατάστασης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 19:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα σημερινό post στο θέμα "ομιλίες περί πίστεως" με οδήγησαν στο να γράψω στο παρόν θέμα, μη θέλοντας να εκτρέψω περισσότερο το θέμα εκείνο που ήδη έχει ξεφύγει πολύ.

quote:
-Σωστά πάρτε για παράδειγμα το Ζαχόπουλο! μορφωμένος! καθηηγτής πράμα! Τα παιδιά και ειδικά οι καθηγητές ξέρουν τι κάνουν! Και όταν είναι και συνοδοί! γυρίζουμε και κανά πορνό! όπως στη Ρόδο με το Λύκειο του Αλιβερίου!

europaios2. Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι έναν ολόκληρο κλάδο.
Σε όλα τα επαγγέλματα και στα λειτουργήματα υπάρχουν και οι άξιοι αλλά και οι ανάξιοι, αυτοί δηλαδή που δεν πρέπει να φέρουν τον τίτλο του εκπαιδευτικού, του γιατρού, του δικηγόρου του κληρικού κλπ.

Αλλά με τον τρόπο που τοποθετείσαι χαρακτηρίζεις όλο τον κλάδο των εκπαιδευτικών ότι αποτελείται από διεφθαρμένα και διεστραμμένα άτομα.

Πρέπει να ξέρεις ότι σε κάθε εκδρομή που συνοδεύουν οι εκπαιδευτικοί βάζουν το "κεφάλι τους στον τορβά", παίζουμε το μέλλον μας κορώνα γράμματα γνωρίζουμε απόλυτα τις συνέπειες του νόμου και τις συνέπειες που 8α δημιουργηθούν στον ψυχισμό μας από την συνείδησή μας, αν κάποιο από τα παιδιά ξεφύγει της προσοχής μας και πάθει κάτι.

Οι γονείς, μας εμπιστεύονται τα παιδιά τους και έχουμε την ηθική υποχρέωση να τα προστατεύσουμε, κι όχι να κάνουμε τα όργια που αναφέρεις.
Δεν είμαστε ένας κλάδος παιδεραστών europaios2 που συνοδεύει σε εκδρομές για να ικανοποιήσει τα βίτσια του.

Βγάλε τις παρωπίδες.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 22:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Γενικεύω έ? δε σε είδα να επεμβαίνεις για τη γενίκευση σχετικά με τους καλογήρους ασκητές! Τις παρωπίδες τις έχω βγάλει προ δεκαετίας περίπου αλίμονο από κάπιους άλλους!
-Παρεπιτώντως η τοποθέτησή μου αυτή αφορούσε το θέμα ομιλίες περί πίστεως! εκεί σε παραπέμπω και με την απάντησή μου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 03:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia (από άλλο topic)
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται προσωρινά, ώστε να ηρεμήσουν κάπως τα πνεύματα...

Τα πνεύματα είναι ήρεμα Αμαλία μου. Το ότι υπάρχουν οι γνωστοί κενοί περιεχομένου και λόγου που μη έχοντας να πούν κάτι επί της ουσίας αναλώνονται σε φληναφήματα και προσωπικές επιθέσεις, παρεκτρέποντας topics ολόκληρα, ούτε καινούριο φαινόμενο είναι ούτε πρόκειται να σταματήσει.

quote:
amalia
"Πως γίνεται να βρίσκετε αμέσως απαντήσεις και να κάνετε αμέσως τοποθέτηση σε θέματα που άλλοι ψάχνουν χρόνια να βρουν κάτι και με πολύ κόπο και με τίμημα πολλές φορές;
Δεν θα έπρεπε μερικά πράγματα να τα μελετάμε καλύτερα"

Προφανώς, κάποιοι από μας έχουν ήδη ψάξει προ καιρού και είτε έχουν καταλήξει στις απόψεις τους είτε έχουν κατακτήσει τη συγκεκριμένη γνώση που για άλλους αποτελεί αυτή τη στιγμή ζητούμενο. Δεν περιμέναμε την τοποθέτηση του οποιουδήποτε πάνω σε θέματα Παιδαγωγικής ώστε να ασχοληθούμε με το θέμα· ασχολούμαστε από το 1981, αγαπητή μου Αμαλία.

Εν πάσει περιπτώσει, προσωπική μου άποψη είναι πως το (προσωρινό έστω) κλείδωμα του θέματος δεν θα εξυπηρετήσει, όσο οι νοσηρές νοοτροπίες συνεχίσουν να υφίστανται και να αναπαράγουν νοσηρές συμπεριφορές.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 09:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<-Τα πνεύματα είναι ήρεμα Αμαλία μου...................
Το ότι υπάρχουν οι γνωστοί κενοί περιεχομένου και λόγου που μη έχοντας να πούν κάτι επί της ουσίας αναλώνονται σε φληναφήματα και προσωπικές επιθέσεις..................................
-Δεν περιμέναμε την τοποθέτηση του οποιουδήποτε .............
-όσο οι νοσηρές νοοτροπίες συνεχίσουν να υφίστανται και να αναπαράγουν νοσηρές συμπεριφορές.............................>>


........................................Αμαλία μου

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 04:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:

Προφανώς, κάποιοι από μας έχουν ήδη ψάξει προ καιρού και είτε έχουν καταλήξει στις απόψεις τους είτε έχουν κατακτήσει τη συγκεκριμένη γνώση που για άλλους αποτελεί αυτή τη στιγμή ζητούμενο. Δεν περιμέναμε την τοποθέτηση του οποιουδήποτε πάνω σε θέματα Παιδαγωγικής ώστε να ασχοληθούμε με το θέμα· ασχολούμαστε από το 1981, αγαπητή μου Αμαλία.



macedon το κόλπο είναι να ξέρεις πολλά για ένα θέμα, αλλά να αφήνεις χώρο για να μάθεις κι άλλα...
Σπουδαίο κόλπο σου λέω, αλλά αρκετά δύσκολο

Σημείωση:
έτσι που έβαλες το δικό μου (δεύτερο) quote στο μήνυμά σου, δε φαίνεται εύκολα ότι μετέφερα τα γραφόμενα κάποιου τρίτου και συγκεκριμένα του Μητσάκος.
Στο επισημαίνω, διότι γνωρίζω ότι είσαι τυπικός και τα προσέχεις αυτά, αλλά και γιατί πρέπει να αποδοθούν τα λόγια που παρέθεσες σ' αυτόν που τα έγραψε. Εγώ απλά συμφώνησα, αν και με κάποιες προεκτάσεις που εξηγώ εκτενέστερα στο μήνυμά μου στο θέμα: Ομιλίες περί πίστεως, απ' όπου προέρχεται και το quote.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 04:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
έτσι που έβαλες το δικό μου (δεύτερο) quote στο μήνυμά σου, δε φαίνεται εύκολα ότι μετέφερα τα γραφόμενα κάποιου τρίτου και συγκεκριμένα του Μητσάκος.

Φαίνεται, γιατί αν προσέξεις θα δείς ότι είναι μέσα σε εισαγωγικά. Και στα εισαγωγικά βάζουμε τις εκφράσεις όπως ακριβώς ειπώθηκαν από κάποιον τρίτο.

quote:
amalia
macedon το κόλπο είναι να ξέρεις πολλά για ένα θέμα, αλλά να αφήνεις χώρο για να μάθεις κι άλλα...
Σπουδαίο κόλπο σου λέω, αλλά αρκετά δύσκολο

Εξαρτάται από το δάσκαλο Αμαλία μου· από το δάσκαλο και το αντικείμενο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 18:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ STATE DEPARTMENT ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Κάθε χρόνο το State Department δημοσιεύει εκθέσεις από χώρες στις οποίες διατηρεί διπλωματικές αντιπροσωπείες, σχετικά με ένα πλήθος κοινωνικών ή/και πολιτικών δραστηριοτήτων των χωρών αυτών (εμπορικές, θρησκευτικές, πολιτικές, τουριστικές, ατομικών ελευθεριών, μετανάστευσης, κτλ). Αν και οι εκθέσεις αυτές (ειδικά οι εκθέσεις για την τρομοκρατία) συντάσσονται υπό το πρίσμα της αμερικανικής πολιτικής και του αντιτρομοκρατικού νόμου του 2002, εντούτοις οι εκθέσεις για τη θρησκευτική ελευθερία θεωρούνται απόλυτα αξιόπιστες, καθώς δεν στηρίζονται σε εκτιμήσεις αλλά στα πραγματικά γεγονότα.

Για το 2007 η έκθεση καταδεικνύει πως η Ελλάδα παραμένει ακόμη ένα θεοκρατικό κράτος ασιατικών προτύπων και πως οι παραβιάσεις των θρησκευτικών ελευθεριών και οι διακρίσεις των Ελλήνων με βάση τα θρησκευτικά τους πιστεύω είναι κανόνας.

Ορισμένα ενδιαφέροντα σημεία, σύμφωνα με την έκθεση:

Α. ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ

1. Η ορθόδοξη θρησκεία συνεχίζει να είναι η μόνη κρατικοδίαιτη θρησκεία, της οποίας όλα τα έξοδα πληρώνονται από τον ελληνικό λαό. Εκπρόσωποι άλλων θρησκειών (όπως π.χ. η εβραϊκή κοινότητα) έχουν ζητήσει από την ελληνική κυβέρνηση να πληρώνονται και οι δικοί τους ιερείς από το ελληνικό δημόσιο, στα πλαίσια της ισότητας, αλλά η ελληνική κυβέρνηση δηλώνει πως "δεν έχει λάβει παρόμοιο αίτημα".

2. Οι μη ορθόδοξοι συχνά αντιμετωπίζουν διοικητικά προβλήματα ή νομικούς περιορισμούς στην άσκηση των θρησκευτικών τους καθηκόντων.

3. Η ορθόδοξη θρησκεία, το Ισλάμ και η Εβραϊκή θρησκεία είναι οι μόνες που αντιμετωπίζονται ως "νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου". Οι υπόλοιπες θρησκείες διέπονται από τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα "περί εταιριών" (!!) Αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιπες θρησκείες δεν μπορούν να έχουν ναούς που να ανήκουν στη συγκεκριμένη εκκλησία ούτε γενικά περιουσία που να ανήκει στη θρησκεία τους αλλά πρέπει να υπάρχει ένας ιδιοκτήτης, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα οποιουδήποτε είδους καταστήματα.

4. Απαγορεύεται σε ορισμένες θρησκείες, όπως οι Σαϊεντολόγοι και οι οπαδοί της αρχαιοελληνικής θρησκευτικής παράδοσης, να λειτουργήσουν ως νομικά πρόσωπα. Οι πιστοί των θρησκειών αυτών ασκούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα μέσα από "μη κερδοσκοπικές εταιρίες".

5. Οι παραπάνω θρησκείες δεν μπορούν να έχουν νόμιμη εκπροσώπηση ως θρησκείες και ούτε μπορούν να αποδέχονται κληροδοτήματα ή δωρεές ως θρησκείες.

6. Η ορθόδοξη θρησκεία είναι απαλλαγμένη από όλους τους φόρους, κάτι που συνιστά διάκριση σε βάρος των υπολοίπων θρησκευμάτων.

7. Σύμφωνα με την ελληνική κυβέρνηση οι μουσουλμάνοι που ζουν εκτός Θράκης δεν καλύπτονται από τη συνθήκη της Λωζάνης του 1923 και δεν μπορούν να έχουν τα δικαιώματα που έχουν οι μουσουλμάνοι της Θράκης (σχολεία, δασκάλους, ναούς, κτλ.).

Β. ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

8. Οι Σαϊεντολόγοι δεν έχουν καταφέρει να ιδρύσουν ούτε έναν ευκτήριο οίκο από το 2000. Η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει απαντήσει στα αιτήματα, παρά τις παρεμβάσεις του Συνηγόρου του Πολίτη. Απέρριψε επίσης την αναγνώρισή τους με τη δικαιολογία ότι δεν αποτελούν θρησκεία.

9. Εκκρεμούν πέντε αιτήσεις των Μαρτύρων του Ιεχωβά για ανέγερση ευκτηρίων οίκων ενώ το 2007 έχουν υποβληθεί άλλες τρεις. Καμία δεν έχει απαντηθεί ενώ 2 ορθόδοξοι μητροπολίτες έχουν καταφύγει στα ελλαδικά δικαστήρια ζητώντας την απόρριψη των αιτήσεων.

10. Δικαιώματα και νομικά προνόμια που παρέχονται στην Ελληνορθόδοξη Εκκλησία δεν παρέχονται αυτομάτως σε άλλες αναγνωρισμένες θρησκείες.

11. Μη Ορθόδοξοι πολίτες αντιμετωπίζουν εμπόδια επαγγελματικής ανέλιξης στις Ένοπλες Δυνάμεις, την Αστυνομία, το Πυροσβεστικό Σώμα, και το Δημόσιο λόγω των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων.

12. Στις Ένοπλες Δυνάμεις γενικώς μόνο μέλη της Ελληνορθόδοξης πίστης γίνονται αξιωματικοί, γεγονός που υποχρεώνει μέλη άλλων δογμάτων που επιθυμούν να εξελιχθούν επαγγελματικά να δηλώνουν ότι είναι Ορθόδοξοι.

13.Υπήρξαν αναφορές σύμφωνα με τις οποίες ασκήθηκε πίεση σε Ελληνορθόδοξους στρατιωτικούς να μην παντρεύονται μη Ορθόδοξους ή να
μην τελούν μη Ορθόδοξο θρησκευτικό γάμο, εάν ήθελαν να μην παραλειφθούν κατά τις διαδικασίες προαγωγής στο στρατό.

14. Τα σχολικά βιβλία συνέχισαν να περιέχουν αρνητικές αναφορές για τη Ρωμαιοκαθολική θρησκεία, την Εβραϊκή θρησκεία, τους Μάρτυρες του Ιεχωβά, και την αρχαία πολυθεϊστική ελληνική παράδοση.


Η θρησκευτική ελευθερία στην Ελλάδα φυσικά και δεν μπορεί να συγκριθεί με την κατάσταση στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες (άλλωστε τι σχέση έχουμε εμείς με την Ευρώπη. Εμείς είμαστε Θεοκρατικό κράτος, όπως το Ιράν και το Αφγανιστάν). Το δραματικό όμως είναι πως στον τομέα αυτό η Ελλάδα δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με τις πιο απίθανες χώρες της Αφρικής.

Αν, για λόγους σύγκρισης, διαβάσει κανείς τις αντίστοιχες εκθέσεις για την Αγκόλα ή τη Ζουαζιλάνδη θα διαπιστώσει πως η Ελλάδα του πνεύματος βρίσκεται έτη φωτός πίσω από τις παραπάνω "τριτοκοσμικές" χώρες στα θέματα των θρησκευτικών ελευθεριών. Η κατάντια σε όλο της το μεγαλείο.

Ολόκληρη η έκθεση μπορεί να βρεθεί (στα ελληνικά) στο greekeducation.org

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 20:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στις Ένοπλες Δυνάμεις γενικώς μόνο μέλη της Ελληνορθόδοξης πίστης γίνονται αξιωματικοί, γεγονός που υποχρεώνει μέλη άλλων δογμάτων που επιθυμούν να εξελιχθούν επαγγελματικά να δηλώνουν ότι είναι Ορθόδοξοι.

Αυτό ειλικρινά δεν το γνώριζα και αν δεν το διάβαζα μέσα από τα στοιχεία που έδωσες, απλά θα μου φαινότανε σαν μια (υπερβολή)) ή θα μπορούσα να ακούσω από κάποιους ότι είναι υπερβολή…

Απλά αναρωτιέμαι οι καινούργιες ταυτότητες που δεν αναφέρουνε θρήσκευμα, που εξυπηρετούν τότε ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 20:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ elo

Είναι γνωστή η περίπτωση του Ναυάρχου εν αποστρατεία Αντώνη Αντωνιάδη, επίτιμου αρχηγού του ΓΕΝ, ο οποίος μετά την αποστρατεία του δήλωσε ότι είναι άθεος και καταφέρθηκε κατά του κλήρου. Ο ναύαρχος είχε δηλώσει επίσης πως "η προσκύνηση των λειψάνων μας ρίχνει στο επίπεδο των Ζουλού" και πως "ως ναύαρχος αναγκαζόταν να υποκρίνεται και να σταυροκοπιέται στις τελετές αλλά ποτέ δεν επέτρεψε σε παπά να ανέβει στο πλοίο του".

Είναι επίσης γνωστή η πρόταση του βουλευτή κ. Σούρλα που ζήτησε από τη Βουλή να αφαιρεθεί ο τίτλος του επίτιμου αρχηγού του ΓΕΝ από τον κ. Αντωνιάδη γιατί, όπως δήλωσε, "ένας άθεος δεν δικαιούται να είναι στρατιωτικός".

Πόσες περιπτώσεις σαν του κ. Αντωνιάδη λες να υπάρχουν που αναγκάζονται να παριστάνουν το χριστιανό για να έχουν την εξέλιξη που αξίζουν χωρίς τους σταματήσει η ορθόδοξη ταλιμπανιστική νοοτροπία του Ελλαδιστάν;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 21:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...

Edited by - elo on 11/01/2008 21:12:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 21:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-E! ΤΙ ΓΕΛΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <<Η ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ Η ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ STATE DEPARTMENT ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.>>
-ΤΗΝ ΕΚΕΘΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΑ? ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΑΚΑ?

-Τι άλλο θα διαβάσουν τα ματάκια μας!
-Ξέχασα! έχουμε και τον ναύαρχο!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 11/01/2008 21:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy