ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Eμετισμός κατά του αρχιεπισκόπου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 18:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγα θα πω και αρκούν.

Ιδεολογικά μπορείς να είσαι αντίθετος με τον Χριστόδουλο και τον κάθε Χριστόδουλο κι εγώ προσωπικά είμαι ιδεολογικά αντίθετος με την εκλησία.
Αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να καταφέρεσαι εναντίον της ζωής ενός ανθρώπου.
Όποιος παίρνει χαρά από τον θάνατο του συνανθρώπου του δεν έχει θέση σε καμιά ιδεολογία, είναι ένα ανθρωπάριο - μονοκύταρος οργανισμός.

Ο Χριστόδουλος έφυγε, φεύγοντας όμως με δίδαξε κάτι:
Κάτω απο τα ρούχα που φοράμε είμαστε όλοι άνθρωποι, κάτω απο το δέρμα μας όμως δεν είμαστε όλοι ζώα.

Γι' αυτό θα ήθελα αυτή η φωτογραφία να πάει στα σκουπίδια του administrator και κανείς να μην αναπαράγει τέτοιες σιχαμένες πράξεις.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 00:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Χριστόδουλος έφυγε, φεύγοντας όμως με δίδαξε κάτι:
Κάτω απο τα ρούχα που φοράμε είμαστε όλοι άνθρωποι, κάτω απο το δέρμα μας όμως δεν είμαστε όλοι ζώα.

Πολύ σωστά Lock_Smith...
Πιστεύω κι εγώ, πως ο καθένας μας μπορεί να διδαχθεί κάτι από την ιστορία αυτή. Ομολογώ πως προσωπικά με συγκίνησε το θάρρος του ανθρώπου αυτού στις τελευταίες στιγμές της ζωής του, που έδειξε μία παραδειγματική και αξιοπρεπή στάση απέναντι σ' αυτό που μας περιμένει όλους και που όλοι απέναντί του είμαστε γυμνοί και ίσοι...

Η εικόνα του αρχικού μηνύματος αφαιρέθηκε σήμερα, λόγω του θανάτου του προκαθήμενου της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας στην Ελλάδα. Έμεινε παρολαυτά το link, ώστε να μπορεί να δειχθεί - έστω και εμμέσως - το είδος των πράξεων που προσβάλλουν την έννοια της ανθρωπιάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 08:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Lock_Smith, συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το μήνυμα σου.
Είναι απάνθρωπο κι αρρωστημένο να αντλεί ένας άνθρωπος χαρά από την είδηση ότι ένας συνάνθρωπος του - όποιος κι αν είναι αυτός - πάσχει από μια σοβαρή μορφή ασθένειας ή ότι πέθανε.
Δεν έχει κανένα νόημα σε μια τέτοια περίπτωση αν κάποιος είναι Ορθόδοξος, αλλόθρησκος, άθρησκος, άθεος κλπ.
Μιλάμε για την ζωή ενός ανθρώπου, πέραν της όποιας ιδιότητας του.
Πολύ σωστά λες ότι κάτω από τα ρούχα - ή για να συμπληρώσω εγώ κάτω από τα διάφορα "ενδύματα" μας - είμαστε όλοι άνθρωποι.
Ίσοι απέναντι στα μάτια του Θεού και των Μυστηρίων του Κόσμου.

Ούτε εγώ είμαι Χριστιανός αλλά σίγουρα αναγνωρίζω - όπως είπε κι η amalia - ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έδειξε μια αξιοπρεπή στάση στις δύσκολες ώρες που περνούσε.
Ας έχει καλό ταξίδι!

Ελπίζω κι οι μέρες που θα ακολουθήσουν να αναδύουν την ίδια αίσθηση αξιοπρέπειας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 13:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω ότι πρέπει να παίζει ρολο το τι πιστεύει ο καθένας όταν μαθαίνουμε
ότι ένας συνάνθρωπος μας πάνω από όλα πέθανε το να χαρεί κάποιος όπως έγραψε
ο lock smith είναι αρρωστημένο .
προσωπικά είμαι άθρησκος αλλα στεναχωρήθηκα όταν έμαθα ότι πέθανε ο αρχιεπίσκοπος
ο οποιος μου ήταν συμπαθής .
καλό του ταξίδι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 00:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν είναι σωστό να μη σεβόμαστε το γεγονός της ολοκλήρωσης της αποστολής (όποια κι αν ήταν αυτή) ενός ανθρώπου στη γη. Υπ' αυτήν την έννοια εύχομαι κι εγώ καλό κατευόδιο στον αρχιεπίσκοπο, ο οποίος, κατά τη γνώμη μου, τώρα βρίσκεται στην πραγματική ζωή, όλων μας.

Επέστρεψε στην πατρίδα του και γνωρίζει αν έπραξε σωστά ή όχι.

Όσον αφορά στην στάση του, πιστεύω ότι πολλοί συνάνθρωποί μας, καθημερινά, φεύγουν απ' τη ζωή το ίδιο ή και περισσότερο περήφανα και μάλιστα χωρίς να το επιβάλλει αυτό η θέση τους ή ο τίτλος τους.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 08:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ο άνθρωπος έφυγε από την ζωή δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω το στόμα μου περί αξιοπρέπειας κλπ,έχω ιδιαίτερες εμπειρίες με αυτή την αρρώστεια από πολύ δικό μου άνθρωπο που επίσης δεν είναι στη ζωή,οπότε μπορώ και συγκρίνω καταστάσεις...
Όσον αφορά την χυδαία αφίσα που παρέθεσες φίλε snoopy,τι να πω.Χαίρομαι απλά που δεν έχω πετύχει κάτι τέτοιο πουθενά,αλλιώς θα το ξέσκιζα με τα ίδια μου τα χέρια.Ανατρίχιασα και μόνο που το διάβασα...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 10:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα maraki8.
Να ευχηθώ και εγώ αιωνία η μνήμη για τον αρχιεπίσκοπο άν και για τέτοιους ανθρώπους τέτοιες ευχές περιττεύουν.
Να πώ με την ευκαιρία και μιά αξιοσημείωτη σκέψη που μου πέρασε απο το μυαλό, γιατί ακούγονται πάρα πολλά οτι ο Έλληνας είναι χριστιανός με την βία, κατα βάθος δέν πιστεύει καθόλου και πολλά άλλα.
ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ... ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ.
Ο αριθμός αναμένεται να είναι αστρονομικά μεγάλος της τάξης του εκατομμυρίου ή και εκατομμυρίων. Όλοι αυτοί δέν πιστεύω να ισχυρίζεται κανείς οτι στήθηκαν σκοπιά ώρες ατελείωτες μέσα στον χιονιά αφήνοντας μιά μέρα ξεκρέμαστες όλες τις δουλειές τους χωρίς να πιστεύουν ... απλά και μόνο για δημόσιες σχέσεις.
Λογικό είναι οτι θα υπήρξαν και άλλοι τόσοι που θα ήθελαν πολύ να το κάνουν αλλά λόγου βεβαρυμένου προγράμματος δέν μπόρεσαν ... όπως και εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 10:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maraki8:
Όσον αφορά την χυδαία αφίσα που παρέθεσες φίλε snoopy,τι να πω.Χαίρομαι απλά που δεν έχω πετύχει κάτι τέτοιο πουθενά,αλλιώς θα το ξέσκιζα με τα ίδια μου τα χέρια.Ανατρίχιασα και μόνο που το διάβασα...

Αγαπητή maraki8 και εγώ και πολλοί άλλοι θα τις σκίζαμε τις αφίσες αυτές με τα ίδια μας τα χέρια ελπίζω να βρέθηκαν άνθρωποι που το έκαναν.
Κι όμως αυτοί βρίσκουν τον κατάλληλο χώρο έκφρασης οι διάφοροι ανώνυμοι λογαριασμοί στα διάφορα forum ... θρησκευτικά ή μή ... του διαδικτίου. Για να μή παρεξηγηθώ δέν εννοώ κανέναν απο το Esoterica, εδώ δέν τους επιτρέπεται αλλά γενικά ο παράδεισος γι'αυτούς είναι το διαδίκτυο έξω απο αυτό όλοι τους παίρνουν με τις ντομάτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 22:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy
quote:
Να πώ με την ευκαιρία και μιά αξιοσημείωτη σκέψη που μου πέρασε απο το μυαλό, γιατί ακούγονται πάρα πολλά οτι ο Έλληνας είναι χριστιανός με την βία, κατα βάθος δέν πιστεύει καθόλου και πολλά άλλα.
ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ... ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ.
Ο αριθμός αναμένεται να είναι αστρονομικά μεγάλος της τάξης του εκατομμυρίου ή και εκατομμυρίων. Όλοι αυτοί δέν πιστεύω να ισχυρίζεται κανείς οτι στήθηκαν σκοπιά ώρες ατελείωτες μέσα στον χιονιά αφήνοντας μιά μέρα ξεκρέμαστες όλες τις δουλειές τους χωρίς να πιστεύουν ... απλά και μόνο για δημόσιες σχέσεις.
Λογικό είναι οτι θα υπήρξαν και άλλοι τόσοι που θα ήθελαν πολύ να το κάνουν αλλά λόγου βεβαρυμένου προγράμματος δέν μπόρεσαν ... όπως και εγώ.

Αν η λογική και η ορθότητα επιλογής δόγματος είναι θέμα στατιστικής, τότε ο ορθόδοξος χριστιανισμός έχει ήδη απορριφθεί αν βασιστούμε στα στοιχεία που αντλούμε από τα στατιστικά του...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 01:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω αν τον εβρισκα θα τον εβαζα σε μια πλατεια και θα του πετουσαμε ντοματες.
Αυριο θα τιμησουμε τον αρχιεπισκοπο μας,ολων των ελληνων.Κριμα που αυριο ο ιδιωτικος τομεας λειτουργει,μα και παλι η λαοθαλασσα δεν σταματιεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 02:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
MIXAHL32
Αυριο θα τιμησουμε τον αρχιεπισκοπο μας,ολων των ελληνων

Επέτρεψέ με να σε διορθώσω.

Αύριο θα τιμήσετε τον αρχιεπίσκοπο όλων των Ελλαδιτών Χριστιανών

Για να ακριβολογούμε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 09:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trithemius:
Αν η λογική και η ορθότητα επιλογής δόγματος είναι θέμα στατιστικής, τότε ο ορθόδοξος χριστιανισμός έχει ήδη απορριφθεί αν βασιστούμε στα στοιχεία που αντλούμε από τα στατιστικά του...

ΤΟ ΑΛΦΑ ΚΑΙ ΤΟ ΩΜΕΓΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ... Ορθόδοξου ή Καθολικού ή Προτεσταντικού ... ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.
Η κάθε ομάδα λαών έχουν διαφορετικό τρόπο λατρείας, οι Ελλαδίτες χριστιανοί παράδειγμα έκφράζονται με την Ορθοδοξία, οι Φράγκοι με τον Καθολικισμό, οι Σάξονες με τον Προτεσταντισμό αλλά ο Ιησούς παραμένει παντού ίδιος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 19:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε snoopy, συμφωνώ με αυτό που σημειώνεις. Όμως για να μην παρεξηγηθεί η πιο πάνω φράση μου, θέλω να πω τα εξής:

Το σχόλιό μου βασίστηκε στη φράση του snoopy σχετικά με το ότι ο αριθμός των πιστών που συνέρρευσαν για να προσκυνήσουν τον αρχιεπίσκοπο αντανακλά και την ορθότητα, την ποιότητα, το βάθος των θρησκευτικών πιστεύω αυτών των ανθρώπων, την ελευθερία της έκφρασης της πίστης τους αλλά και την οικειοθελή ένταξή τους στο χριστιανικό δόγμα.

Όλοι μας γνωρίζουμε πως:

1. Σημαντικό ποσοστό των Ελλήνων χριστιανών αναγνωρίζει πως η ένταξή τους στο χριστιανικό δόγμα, αποτελεί περισσότερο θέμα παράδοσης (έτσι το βρήκαν από τους γονείς τους), παρά θέμα επιλογής μεταξύ δογμάτων κατόπιν σχετικής έρευνας αυτών.

2. Σημαντικό ποσοστό των Ελλήνων χριστιανών είναι καθαρά και δηλωμένα τυπολάτρες, χωρίς να συνάδει ούτε ο βίος τους, ούτε η συχνότητα άσκησης των θρησκευτικών τους καθηκόντων με τα όσα ορίζει η εκκλησία.

3. Σημαντικό ποσοστό των πιστών, έχουν επιλέξει το όποιο δόγμα (εδώ τον χριστιανισμό) για λόγους αποποίησης ευθυνών για την ορθότητα των όσων πιστεύουν.

4. Σημαντικό ποσοστό των πολιτών της Ελλάδος, χριστιανών ή μη, αναγνωρίζει ως δυστυχές και διαρκές φαινόμενο, τον κοινωνικό αποκλεισμό των εν Ελλάδι μη χριστιανών, είτε αυτοί ανήκουν σε κάποιο άλλο δόγμα, είτε όχι. Δηλαδή, ο Έλληνας χριστιανός, θέλει να ανήκει κάπου για να μην γίνει ο δακτυλοδεικτούμενος και ο απόκληρος της κοινωνίας. Η αντίθετη επιλογή φέρνει πολλά δυσάρεστα αποτελέσματα, που εντάσσονται σε αυτό που χαρακτήρισα ως κοινωνικό και μετέπειτα ψυχικό αποκλεισμό. Προφανώς, οι μη χριστιανοί έχουν επιλέξει τον θάνατο, σύμφωνα με το γνωστό ρητό "ορθοδοξία ή θάνατος"...


Αναλογιζόμενοι λοιπόν τα ανωτέρω 4 συμπεράσματα που επίσης αποτελούν στατιστικά δεδομένα (όπως και ο αριθμός των όσων προσκύνησαν τον αρχιεπίσκοπο), κατανοούμε πως τα απλά νούμερα δεν είναι ούτε ικανά αλλά ούτε και άξια να μας οδηγήσουν στο να ταυτίσουμε τον αριθμό των πιστών με την οικειοθελή ένταξη στον χριστιανισμό. Κάποτε οι άνθρωποι έχαναν τη ζωή τους αν διανοούνταν να μην ασπαστούν ένα συγκεκριμένο δόγμα. Σήμερα δεν χάνουν τη ζωή τους αλλά οι πιθανότητες να χάσουν την ατομικότητά τους είναι σημαντικές, ιδιαίτερα στη χριστιανοκρατούμενη Ελλάδα μας.

Από την ελάχιστη κρίση που μπορώ να έχω στο ζήτημα της αρχικής προσέγγισης των μαζών από την εκκλησία, θεωρώ πως εξ αρχής, κύριο μέλημά της ήταν η επίτευξη της μεγάλης ποσότητας των πιστών και όχι της ποιότητας της πίστεως αυτών. Η αντίστροφη (και κατά τη γνώμη μου ορθότερη) διαδικασία, δηλαδή αυτή της ανάπτυξης πρωτίστως μίας ποιοτικής εκδήλωσης της πίστεως (να ξέρουν οι πιστοί που πιστεύουν και τι τους γίνεται), θα έφερνε από μόνη της και την ποσότητα, τα "νούμερα" που τελικά στη θέα τους όλοι ψάχνουν την επιβεβαίωση της αληθούς πίστης... Σε αυτόν τον τομέα, τα παραδοσιακά-μυητικά τάγματα έχουν ακολουθήσει την τελευταία διαδικασία, δηλαδή δουλεύουν επάνω στην ποιότητα, η οποία φέρνει και την επιλεκτική (βάσει ποιοτικών προδιαγραφών των ανθρώπων) ανάπτυξη αυτών, καμία σχέση δηλαδή με mass-market επιδιώξεις...

Κλείνω με δύο τελευταίες παρατηρήσεις:

1. Η θέση μου, όπως την ανέπτυξα πιο πάνω, δεν ορίζεται αποκλειστικά ενάντια στον χριστιανισμό αλλά ενάντια σε κάθε δόγμα ή σύστημα πίστης που θα παρουσίαζε την ίδια (παραβατική κατ' εμέ) κοινωνική συμπεριφορά.

2. Ξαναθυμίζω πως η λογική δεν είναι πάντοτε θέμα στατιστικής και πλειοψηφίας...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 20:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπληρωματικά, ήταν αμέλειά μου που δεν σχολίασα την εν λόγω αφίσσα. Σαφώς και τέτοιες εκδηλώσεις είναι κατάπτυστες και αποδεικνύουν πως τελικά το να είσαι αμόρφωτος δεν έχει σχέση με το αν ξέρεις να διαβάζεις. Όντως πρόκειται περί υπανθρώπων...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 21:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trithemius: Το σχόλιό μου βασίστηκε στη φράση του snoopy σχετικά με το ότι ο αριθμός των πιστών που συνέρρευσαν για να προσκυνήσουν τον αρχιεπίσκοπο αντανακλά και την ορθότητα, την ποιότητα, το βάθος των θρησκευτικών πιστεύω αυτών των ανθρώπων, την ελευθερία της έκφρασης της πίστης τους αλλά και την οικειοθελή ένταξή τους στο χριστιανικό δόγμα.

Φίλε Trithemius εμένα η δικιολογημένη ένσταση μου είναι οτι αυτοί οι άνθρωποι απο την στιγμή που κατα βάθος όπως λές δέν πίστευαν στον χριστιανισμό δέν θα είχαν κανέναν απολύτως λόγο να στηθούν τόσες ώρες στην ουρά ... και μάλιστα προχτές Τρίτη με τον χιονιά ... για να προσκυνήσουν τον αρχιεπίσκοπο.
Και μιλάμε για μιάμισυ μέρα τώρα και ο αριθμός έφτασε απότι διαβάζω στις 500.000 δόθηκε μάλιστα 12ωρη παράταση φαντάσου πού θα έφτανε άν έμενε ας πούμε 1 βδομάδα!!!
Άν επρόκειτο για τίποτα βουλευτές που υποτίθεται θα το έκαναν εικονικά ώστε να έχουν προσωπικά οφέλη θα μπορούσα να το δεχτώ, ο απλός άνθρωπος τί λόγο είχε να το κάνει αφού κατα βάθος δέν πιστεύει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 21:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την αφίσσα δεν θα κάνω σχόλια γιατί νομίζω περιτεύουν.

Για τον Χριστόδουλο να πω ότι τον εκτιμούσα και τον εκτιμώ βαθύτατα, έδειξε ότι είναι παλικάρι και να σταθώ σε πράγματα που πρέπει να θυμόμαστε και που αν υπήρχαν περισσότεροι που να ξέρουν να προσαρμόζονται στην εποχή που ζούνε και να μη ζούνε 5 αιώνες πίσω θα πήγαινε πιο μπροστά αυτή η θρησκεία.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΩΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ

Μιλώντας στους νέους για το Εϊτζ σε μια εκκλησία που θεωρεί θανάσιμο αμάρτημα την αντισύλληψη και τις προγαμιαίες σχέσεις.

ΕΛΑΤΕ ΟΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΕΣ ΦΟΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ

Σε μία εκκλησία που σου έβαζε κελεμπία για να μπεις αν ήσουν γυναίκα και φορούσες Παντελόνι.

Να θυμίσω ότι υποστήριζε την Λειτουργία στην Δημοτική Γλώσσα, και έδωσε επίδομα πολυτεκνίας στις γυναίκες της Θράκης.

Ενα φωτεινό πνεύμα ενάντια στον δογματικό σκοταδισμό, υποστήριξε τους Παπαροκάδες και είπε ότι αν ήταν νεότερος θα έκανε μέχρι ράφτινγκ.

ΤΑ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΜΟΥ ΣΕΒΗ
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.

υ.γ. Επειδή πήγα στην μητρόπολη ακόμα και νεκρός ΕΙΧΕ ΕΚΦΡΑΣΗ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 22:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θάθελα να συμφωνήσω με τον Trithemius.
Οι στατιστικές είναι ένας όμορφος τρόπος να λες ψέμματα.

Για παράδειγμα, εάν πήγαν 500.000 άνθρωποι να προσκυνήσουν τη σωρό του αρχιεπίσκοπου, αυτομάτως σημαίνει ότι δεν πήγαν οι υπόλοιποι 5.500.000, που μένουν στο λεκανοπέδιο;

Σαφώς και δεν είναι έτσι.

Πιστεύω ότι, όπως ο καθένας που δηλώνει χριστιανός, το κάνει για κάποιους λόγους προσωπικούς, έτσι πήγε και στη μητρόπολη.

Και λέω δηλώνει, διότι κανείς δεν ζει σαν χριστιανός, σύμφωνα με τη διδασκαλία του χριστού, την οποία όλοι επικαλούνται σε κάθε ευκαιρία.

Η δύναμη της συνήθειας είναι καθοριστική στον ισχυρισμό, αλλά ο καταναλωτισμός είναι ισχυρότερος στον τρόπο διαβίωσης.

Ένα καλό παράδειγμα γι' αυτό, είναι το ιερατείο, που ζει μέσα στη χλιδή κι ας λένε "η ταπεινότητά μου", όταν αναφέρονται στον εαυτό τους.

Οι εξαιρέσεις, βρίσκονται μόνο στον κατώτατο κλήρο και είναι ένας λόγος που είναι "κατώτατος".

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 23:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ ούτε με τον γιαπετ ούτε με τον Trithemius.

Αλλά αν υπήρχαν περισσότεροι να λένε τα πράγματα με το όνομά τους θα είχαμε ξεφύγει από την Καλή Ευσεβή Χριστιανή που αν δεν μοιάζει στην Λουκά είναι πρόστυχή.

Ή αν έχει σχέση αντρας με γυναίκα με σκοπό την ευχαρίστηση και όχι την τεκνοποίηση είναι πορνεία.

Δεν το περίμενα να το ακούσω από Αρχιεπίσκοπο οπότε τότε άρχισα να τον εκτιμώ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 00:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου gretel,το μήνυμά σου στάθηκε αφορμή να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου, σε σχέση με το ανοικτό μυαλό του εκλιπόντος.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν το να οδηγήσει νέους ανθρώπους στην εκκλησία, είναι καλό γι' αυτούς.

Το "σας δεχόμαστε όπως είστε, με μίνι ή με σκουλαρίκια", μήπως είχε σκοπό να αυξήσει την πελατεία και με το πες-πες, όλο και κάτι θα έμενε;

Μπορεί να ήταν αλήθεια αυτά που έλεγε, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι ένας ιεράρχης, έχοντας περάσει όλες τις βαθμίδες της ιερωσύνης, είχε αγαθούς σκοπούς για τον άνθρωπο, χωρίς να δίνει προτεραιότητα στα συμφέροντα, που είναι γνωστά, της εκκλησίας την οποία εκπροσωπούσε και καθοδηγούσε.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 00:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη μου gretel,το μήνυμά σου στάθηκε αφορμή να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου, σε σχέση με το ανοικτό μυαλό του εκλιπόντος.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν το να οδηγήσει νέους ανθρώπους στην εκκλησία, είναι καλό γι' αυτούς.

Το "σας δεχόμαστε όπως είστε, με μίνι ή με σκουλαρίκια", μήπως είχε σκοπό να αυξήσει την πελατεία και με το πες-πες, όλο και κάτι θα έμενε;

Μπορεί να ήταν αλήθεια αυτά που έλεγε, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι ένας ιεράρχης, έχοντας περάσει όλες τις βαθμίδες της ιερωσύνης, είχε αγαθούς σκοπούς για τον άνθρωπο, χωρίς να δίνει προτεραιότητα στα συμφέροντα, που είναι γνωστά, της εκκλησίας την οποία εκπροσωπούσε και καθοδηγούσε.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Φίλε γιαπετ ως γνωστόν όσο περισσότερα τα πρόβατα στο μαντρί τόσο καλύτερα.

Ετσι κι αλλιώς για την εκκλησία δεν έχω και την καλύτερη των απόψεων.

Αλλά εμπιστεύομαι το ένστικτο των ανθρώπων που δεν είναι προβατοποιημένοι από τις οικογένειες και το περιβάλλον τους, καθώς και αυτούς που τον εκτίμησαν παρ΄ότι δεν ήταν αυτό που λέμε "καλοί Χριστιανοί" με την συμβατική έννοια.

Και αν μη τι άλλο η φιλοσοφική σκέψη πιστεύω ότι πρέπει να προσπαθεί να διακρίνει ακόμα και σε αυτά που δεν είναι προσκείμενη, τα θετικά στοιχεία και τα άτομα που κάνανε ένα βήμα εμπρός.

Επειδή τελείως τυχαία πριν κάποια χρόνια τον είδα από κοντά στη φιλαδέλφια σε ένα ματς της ΑΕΚΑΡΑΣ είχε κάτι αυτός ο άνθρωπος, ένα κάτι διαφορετικό.

Μην ξεχνάμε ότι ήταν σε ένα σύστημα που γι΄αυτά που είπε κατηγορήθηκε πάρα μα πάρα πολύ από την ιεραρχία που μόνο αιρετικό δεν τον είπαν.

Ή μάλλον τον είπαν οταν έκανε συγκλιση με τον πάπα.

Δεν τον εξετάζω ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ, αλλά μέσα στο σύστημα αυτό το γυψωμένο αν μη τί άλλο ήθελε να σπάσει ένα κομμάτι του γύψου.

Ήξερε ότι μία θρησκεία που είναι τόσο ηθικά δογματική που απαγορεύει στις γυναίκες να φοράνε παντελόνια, να βάφονται και να ξυρίζουν τα πόδια τους, είναι καταδικασμένη να φθίνει και να παρακμάζει.

Ότι δεν προσαρμόζεται πεθαίνει. Και δεν ήθελε να είναι δεινόσαυρος, απλά ανθρωπος.

Τώρα αν κάποιοι πιστεύουν ότι πρέπει να είμαστε σαν τον άγιο Συμεών τον στυλίτη που δέθηκε σε έναν πασαλο με σχοινιά μέχρι να σαπίσει το δέρμα του για να αυτοτιμωρηθεί έπειδή είχε σάρκα, και εξακολουθούν και υπάρχουν στην εκκλησία αυτήν θα πάει η εκκλησία στην χρονομηχανή για άλλες εποχές.

Και στο κάτω κάτω αν κάποιος βγει σωστός σε αυτό το σύστημα ας μην είμαστε τόσο καχύποπτοι και τον κάψουμε μαζί με τα ξερά. Θα τους μοιάζουμε τότε!!!



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 01:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συμβολή του Χριστόδουλου στην Ελληνική πραγματικότητα ήταν σαφώς καθοριστική. Θεωρώ πως κατά κανόνα δεν υπήρχε άνθρωπος που θα αρνούνταν έστω να πιεί έναν καφέ με τον Χριστόδουλο. Ο άνθρωπος αυτός ήξερε να διαβάζει και να ερμηνεύει σωστά το πνεύμα της εποχής. Ήξερε να μιλά με έναν ελκυστικό τρόπο στο μυαλό και τις καρδιές πολλών ανθρώπων, περισσότερο γιατί προέβαλε κάτι το νέο, κάτι το διαφορετικό και όχι κάτι το απαραίτητα σωστό κατά τα δεδομένα της εκκλησίας. Η απήχηση που είχε στους νέους δεν προήλθε από το ότι οι νέοι εξέτασαν με προσοχή τις απόψεις του και τις βρήκαν σύμφωνες με τις χριστιανικές ταγές αλλά τους άγγιξε γιατί ήτο νεωτεριστής κι έφερε ανατροπές. Ο νέος αποζητά την ανατροπή (με την καλή έννοια), αποζητά το νέο, το ξεχωριστό, αυτό που θα τον κάνει να δείξει στους γύρω του διαφορετικός και αξιοπρόσεκτος. Τόσο ο νέος, όσο και ο ενήλικας, χαίρεται με αυτή την προσέγγιση γιατί "ντύνει" τον χριστιανισμό με κάτι σύγχρονο, κάτι που θα χρησιμοποιήσει ως εργαλείο για να απαλλαγεί από τη ρετσινιά του θρησκόληπτου, του κοριτσιού τύπου κ.υ.τ. και του αναχρονιστικού πιστού. Ο Χριστόδουλος εκσυγχρόνησε τον Έλληνα χριστιανό και αυτό είναι μια μεγάλη επιτυχία. Ταυτόχρονα, οι κινήσεις αυτές του αρχιεπισκόπου κατάφεραν να αυξήσουν τον αριθμό των νεοεισερχομένων Ελληνόπουλων στην εκκλησία.

Τίθεται όμως και πάλι το ερώτημα: Η ποσότητα εμπεριέχει και ποιότητα; Που αποσκοπεί η πλήθυνση του ποιμνίου; Σαφώς και το δέλεαρ της συμβατής με την πραγματικότητα χριστιανικής εκδοχής είναι επιτυχές, όμως πρέπει πίσω από αυτό, να δούμε και να αναλύσουμε αν τελικά, αυτά όλα τα παιδιά που κατά γενική ομολογία εισήλθαν οικειοθελώς στον χριστιανικό βίο λόγω του Χριστόδουλου, έχουν τελικά γνώση του τι ασπάζονται. Έγιναν τελικά τα σύγχρονα παιδιά και οι ενήλικες πιο αξιόλογοι αναλυτές της θρησκείας (στα πλαίσια του εφικτού) σε σχέση με 20 χρόνια πριν; Θεωρώ πολύ σημαντικό θέμα τη συγκριτιστική μέθοδο κατά την οποία ο έφηβος αλλά και ο ενήλικας, θα έχει στη διάθεσή του όλα τα γνωστά φιλοσοφικά και θρησκευτικά συστήματα, έτσι ώστε να έχει μια πλήρη εικόνα του τι "κυκλοφορεί" στην παγκόσμια θρησκευτική και φιλοσοφική διανόηση. Σταδιακά, μία τέτοια αντίληψη-προσέγγιση της θρησκευτικότητας θα περάσει από γενιά σε γενιά και αυτό που θα προκύψει θα είναι το να αποκτήσει η κοινωνία μας ενεργούς νόες αλλά αυτή τη φορά με χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας. Είναι πράγματι μία εξέλιξη στην κοινωνία. Αυτό κάποιοι μπορεί να το βλέπουν ως νάρκη στα θεμέλια της εκκλησίας αλλά αν ο χριστιανισμός θεωρείται πως αποτελεί τη μόνη αληθινή οδό, τότε σαφώς δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από μία τέτοια συγκριτιστική μελέτη. Ίσα-ίσα που κάτι τέτοιο θα αποτελέσει και όπλο στους ισχυρισμούς της απόλυτης κυριαρχίας του χριστιανισμού καθώς με επιστημονικό τρόπο θα αποδείξει την ανωτερότητά του.

Όσο για την κοσμοσυρροή τις τελευταίες 4 μέρες, έχω να προσθέσω πως σαφώς και δεν είναι αργόσχολοι όσοι πήγαν να προσκυνήσουν (τουλάχιστον οι περισσότεροι δεν είναι) αλλά ας μην ξεχνάμε και κάποιους πρόσθετους παράγοντες σε αυτή τους την πράξη:

1. Κάθε οργανωμένη κοσμοσυρροή θρησκευτικού χαρακτήρα, έχει μέσα της το αναπόσπαστο προφίλ του "έκτακτου" διαγωνίσματος-απόδειξης-ομολογίας πίστεως. Ας θυμηθούμε λίγο τι έγινε με το λείψανο του Βησαρρίωνα, όπου παρόλο που τελικά επρόκειτο περί δυσμενούς για την εκκλησία έκβασης, τελικά κανείς πιστός δεν διαμαρτυρήθηκε για το ότι κατά τα φαινόμενα εξαπατήθηκε στα περί θαύματος. Κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε γιατί μέσα τους υπερίσχυσε η ικανοποίηση της επιτέλεσης του χρέους, του καλού βαθμού στο έκτακτο διαγώνισμα με τίτλο "πόσο καλός χριστιανός είσαι;" κλπ κλπ και θα το κλείσω εδώ...

2. Το προσκύνημα και η άμεση-φυσική επαφή του πιστού χριστιανού με τον νεκρό αρχιεπίσκοπο, φέρει κι ένα πολύ δυνατό δώρο στον πιστό: Την ευλογία του καθώς αγγίζει τον νεκρό αρχιεπίσκοπο! Αν προσέξατε κάποιους πιστούς (ιδίως γυναίκες και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει πολύ περισσότερο με γυναίκες παρά με άντρες), καθώς πήγαιναν να φιλήσουν την εικόνα που υπήρχε πάνω στο σώμα του Χριστόδουλου, στη συνέχεια τον άγγιζαν με το χέρι τους και αμέσως μετά, με το ίδιο χέρι ακουμπούσαν το μέτωπό τους σαν να το σκούπιζαν από τον ιδρώτα. Εκείνη λοιπόν τη στιγμή, ο πιστός θεωρούσε πως έπαιρνε επάνω του την ευλογία του Χριστόδουλου, έστω κι αν ήταν νεκρός. Φυσικά, το ίδιο "μικρό τελετουργικό" επαναλαμβάνεται σε κάθε επαφή του πιστού με διάφορα ιερά κειμήλεια, συγκεκριμένες (αλλά όχι όλες...) εικόνες κλπ. Κατανοούμε λοιπόν πως αυτή η ιερή συνάντηση του πιστού με τον Χριστόδουλο, πέραν της τιμής που αυτός θέλει να αποδώσει στον Χριστόδουλο, εμπεριέχει και το όφελος της ευλογίας και αυτό όπως προανέφερα συμβαίνει και σε εικόνες, κειμήλεια κλπ, κάτι που στη δική μου λογική έχει μεγάλη δόση ειδωλολατρίας... Το κλείνω κι αυτό εδώ...

Ένας κακός δάσκαλος, λέει στον μαθητή: "πίστεψε αυτό γιατί εγώ σου λέω ότι όντως ισχύει". Ο καλός δάσκαλος όμως, λέει στον μαθητή του: "πίστεψε αυτό γιατί μόλις πριν λίγο σου απέδειξα πως ισχύει". Η μεταφορά είναι σαφής και η διαφορά χαώδης...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 02:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trithemius αρχικά δεν διαφωνώ μαζί σου.

Ωστόσο συμφωνώ διαφωνώντας.

Δηλ. ποτέ σε κάτι που νιώθω δεν κάνω τόση ανάλυση. Και να πω ότι ως γατόνι και επειδή ήθελα να πάω πήγα στις 2.00 τη νύχτα της πρώτης μέρας.

Ας μην κολλήσουμε στην εικόνα και στην γενική κατάσταση της συνήθους τακτικής της θρησκείας.

Ήταν ή δεν ήταν ανατρεπτικά για την ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΩΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΚΙΟΛΑΣ?

Το λέω επειδή μπορεί να μην τοχω πάρει σωστά και να έχουν κάποιοι διαφορετική άποψη.

Γιατί συγκρούστηκε με την δογματική πλευρά της και κατηγορήθηκε γι΄αυτό πολύ.!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 05:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gretel:
Για τον Χριστόδουλο να πω ότι τον εκτιμούσα και τον εκτιμώ βαθύτατα, έδειξε ότι είναι παλικάρι και να σταθώ σε πράγματα που πρέπει να θυμόμαστε και που αν υπήρχαν περισσότεροι που να ξέρουν να προσαρμόζονται στην εποχή που ζούνε και να μη ζούνε 5 αιώνες πίσω θα πήγαινε πιο μπροστά αυτή η θρησκεία.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΩΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ


Αυτή την φράση φίλη gretel πρώτα φορά βλέπω οτι αναφέρθηκε απο τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλου, δείχνει το μεγαλείο ψυχής του ανθρώπου αυτού μας κάνει να αισθανόμαστε ακόμα περισσότερο την απώλεια του.
Εγώ τον είχα παρακολουθήσει παλιότερα σε μιά ομιλία να προσπαθεί να εξηγήσει βάση της ιατρικής επιστήμης πώς μιά γυναίκα που κάνει έκτρωση, όταν αργότερα θέλει να αποκτήσει πραγματικά παιδί δέν θα μπορεί λόγω των επιπλοκών που θα της δημιουργηθούν στον οργανισμό.
Προσπαθούσε να στηρίξει τις απόψεις του βάση της επιστήμης γιατί γνώριζε χωρίς να το κρύβει οτι κάποια θρησκευτικά δόγματα δέν περνάνε στις μέρες μας.

Για άλλη μιά φορά ντροπή σε διάφορους περίγυρους κηφήνες που ακόμα και τώρα περιφέρονται στις διάφορες ιστοσελίδες ασελγώντας στην μνήμη του. Σε κάποιο γειτονικό Forum που εγώ δέν είμαι γραμμένος αλλά έχει τεράστια συμμετοχή διαβάζω απίστευτα χυδαίες βρισιές σε βάρος του θανόντος αρχιεπισκόπου χωρίς να τους μπαίνει φρένο απο πουθενά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 14:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι μας γνωρίζουμε πως:
1. Σημαντικό ποσοστό των Ελλήνων χριστιανών αναγνωρίζει πως η ένταξή τους στο χριστιανικό δόγμα, αποτελεί περισσότερο θέμα παράδοσης (έτσι το βρήκαν από τους γονείς τους), παρά θέμα επιλογής μεταξύ δογμάτων κατόπιν σχετικής έρευνας αυτών.
2. Σημαντικό ποσοστό των Ελλήνων χριστιανών είναι καθαρά και δηλωμένα τυπολάτρες, χωρίς να συνάδει ούτε ο βίος τους, ούτε η συχνότητα άσκησης των θρησκευτικών τους καθηκόντων με τα όσα ορίζει η εκκλησία.
3. Σημαντικό ποσοστό των πιστών, έχουν επιλέξει το όποιο δόγμα (εδώ τον χριστιανισμό) για λόγους αποποίησης ευθυνών για την ορθότητα των όσων πιστεύουν.
4. Σημαντικό ποσοστό των πολιτών της Ελλάδος, χριστιανών ή μη, αναγνωρίζει ως δυστυχές και διαρκές φαινόμενο, τον κοινωνικό αποκλεισμό των εν Ελλάδι μη χριστιανών, είτε αυτοί ανήκουν σε κάποιο άλλο δόγμα, είτε όχι. Δηλαδή, ο Έλληνας χριστιανός, θέλει να ανήκει κάπου για να μην γίνει ο δακτυλοδεικτούμενος και ο απόκληρος της κοινωνίας. Η αντίθετη επιλογή φέρνει πολλά δυσάρεστα αποτελέσματα, που εντάσσονται σε αυτό που χαρακτήρισα ως κοινωνικό και μετέπειτα ψυχικό αποκλεισμό. Προφανώς, οι μη χριστιανοί έχουν επιλέξει τον θάνατο, σύμφωνα με το γνωστό ρητό "ορθοδοξία ή θάνατος"...

Αναλογιζόμενοι λοιπόν τα ανωτέρω 4 συμπεράσματα που επίσης αποτελούν στατιστικά δεδομένα (όπως και ο αριθμός των όσων προσκύνησαν τον αρχιεπίσκοπο), κατανοούμε πως τα απλά νούμερα δεν είναι ούτε ικανά αλλά ούτε και άξια να μας οδηγήσουν στο να ταυτίσουμε τον αριθμό των πιστών με την οικειοθελή ένταξη στον χριστιανισμό. Κάποτε οι άνθρωποι έχαναν τη ζωή τους αν διανοούνταν να μην ασπαστούν ένα συγκεκριμένο δόγμα. Σήμερα δεν χάνουν τη ζωή τους αλλά οι πιθανότητες να χάσουν την ατομικότητά τους είναι σημαντικές, ιδιαίτερα στη χριστιανοκρατούμενη Ελλάδα μας.



Για να σε σχολιάσουμε λίγο1
1)Το να βρούμε κάτι λόγω παράδοσης είναι λογικό! Το να το αποδεχτούμε όμως και να μην το απρίπτουμε είναι απόδειξη συνηδητής ενέργειας και όχι απερισκεψίας που θέλεις πονηρά να περάσεις!
2)Ποτέ και σε καμία θρησκεία δε συνάδει ο βίος τους, με τη θρησκεία όπως δε συνάδει ούτε ο βίος των άθεων με τους νόμους ή την ηθική τάξη των πραγμάτων παρά μόνο σε ένα σημαντικό ποσοστό.
3)Τελείως άσχετο με την πραγαματικότητα.....ασχολίαστο!
4)Που είδες τον κοινωνικό αποκλεισμό? εσύ αισθάνεσαι κοινωνικά αποκλεισμένος? και αν ναι! να το συζητήσουμε να σε στηρίξουμε ψυχολογικά να το ξεπεράσεις!
-Αναλογιζόμενος την τελευτάια παράγραφό σου! περί στατιστικών κ.λ.π. σίγουρα χρειάζεσαι τη βοήθεια του Θεού!
quote:
Από την ελάχιστη κρίση που μπορώ να έχω στο ζήτημα της αρχικής προσέγγισης των μαζών από την εκκλησία, θεωρώ πως εξ αρχής, κύριο μέλημά της ήταν η επίτευξη της μεγάλης ποσότητας των πιστών και όχι της ποιότητας της πίστεως αυτών. Η αντίστροφη (και κατά τη γνώμη μου ορθότερη) διαδικασία, δηλαδή αυτή της ανάπτυξης πρωτίστως μίας ποιοτικής εκδήλωσης της πίστεως (να ξέρουν οι πιστοί που πιστεύουν και τι τους γίνεται), θα έφερνε από μόνη της και την ποσότητα, τα "νούμερα" που τελικά στη θέα τους όλοι ψάχνουν την επιβεβαίωση της αληθούς πίστης... Σε αυτόν τον τομέα, τα παραδοσιακά-μυητικά τάγματα έχουν ακολουθήσει την τελευταία διαδικασία, δηλαδή δουλεύουν επάνω στην ποιότητα, η οποία φέρνει και την επιλεκτική (βάσει ποιοτικών προδιαγραφών των ανθρώπων) ανάπτυξη αυτών, καμία σχέση δηλαδή με mass-market επιδιώξεις...

-Χαίρομαι που έχεις τόοοοοοση! υψιλή! ποιότητα! και δεν ανήκεις στην Ορθοδοξία! θα ήταν κρίμα για εμάς τους υπολοίπους!
quote:
1. Η θέση μου, όπως την ανέπτυξα πιο πάνω, δεν ορίζεται αποκλειστικά ενάντια στον χριστιανισμό αλλά ενάντια σε κάθε δόγμα ή σύστημα πίστης που θα παρουσίαζε την ίδια (παραβατική κατ' εμέ) κοινωνική συμπεριφορά.
2. Ξαναθυμίζω πως η λογική δεν είναι πάντοτε θέμα στατιστικής και πλειοψηφίας...

1)Η θέση σου είναι ασαφής και παραβατική!
2)Δε χρειάζεται να μας πεις ότι δεν είναι πάντοτε θέμα στατιστικής και πλειοψηφίας..................καταλαβαίνω για σένα είναι σαν την άγκυρα όποτε τη χρειάζεσαι και αναλόγως την πετάς ή τη μαζεύεις!
quote:
Η απήχηση που είχε στους νέους δεν προήλθε από το ότι οι νέοι εξέτασαν με προσοχή τις απόψεις του και τις βρήκαν σύμφωνες με τις χριστιανικές ταγές αλλά τους άγγιξε γιατί ήτο νεωτεριστής κι έφερε ανατροπές. Ο νέος αποζητά την ανατροπή (με την καλή έννοια), αποζητά το νέο, το ξεχωριστό, αυτό που θα τον κάνει να δείξει στους γύρω του διαφορετικός και αξιοπρόσεκτος. Τόσο ο νέος, όσο και ο ενήλικας, χαίρεται με αυτή την προσέγγιση γιατί "ντύνει" τον χριστιανισμό με κάτι σύγχρονο, κάτι που θα χρησιμοποιήσει ως εργαλείο για να απαλλαγεί από τη ρετσινιά του θρησκόληπτου, του κοριτσιού τύπου κ.υ.τ. και του αναχρονιστικού πιστού.

-Να υποθέσω ότι και συ ως νέος ζητείς ..........την ανατροπή (με την καλή έννοια), αποζητά το νέο, το ξεχωριστό, αυτό που θα τον κάνει να δείξει στους γύρω του διαφορετικός και αξιοπρόσεκτος?
-Η συνέχεια από το σπίτι!............

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 14:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Η θέση σου είναι ασαφής και παραβατική!

Έσκισες πάλι...!

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 15:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2 (τελικά είσαι ένας ή πολλοί;), πραγματικά δεν βρίσκω αιτία στην έκρηξή σου/σας! Ας δούμε γιατί:

quote:
Το να βρούμε κάτι λόγω παράδοσης είναι λογικό! Το να το αποδεχτούμε όμως και να μην το απρίπτουμε είναι απόδειξη συνηδητής ενέργειας και όχι απερισκεψίας που θέλεις πονηρά να περάσεις!

Η αποδοχή του παραδοσιακού θρησκευτικού πιστεύω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ δεν αποτελεί 100% αποτέλεσμα ενδελεχούς έρευνας πάνω στα στοιχεία που την αποτελούν. Θεωρείς δηλαδή πως όλοι όσοι έχουν αποδεχτεί ένα δόγμα, Έλληνες ή μη, χριστιανοί ή μη, έχουν ασχοληθεί ενδελεχώς με τις δομές της θρησκείας που ακολουθούν; Φίλε μου από πότε έχεις να βγεις από το σπίτι σου; Σε ποιόν πλανήτη ζεις; Ξέρεις; Άλλο το τι θα θέλαμε να ισχύει και άλλο το τι βλέπουμε να ισχύει στην πραγματικότητα. Ακόμα κι ένας παπάς που εκφράζει συνειδητή σκέψη, θα σου απαντήσει πως όντως υπάρχει σημαντικό ποσοστό πιστών που ακολουθούν τον χριστιανισμό τυπολατρικά και παραδοσιακά. Άλλωστε, αν όντως το 100% των πιστών ήταν πιστοί εν συνειδήσει, τότε ο μισός αγώνας της εκκλησίας για να παραμείνει στην αγκαλιά της το ποίμνιό της, θα ήταν άχρηστος. Να υποθέσω ότι αυτό λες στους κληρικούς;;; Μήπως λοιπόν εσύ θέλεις να περάσεις πονηρά κάτι άλλο; Να που μάθαμε πως η ελίτ των σκεπτόμενων θρησκευόμενων είναι οι εν Ελλάδι χριστιανοί

quote:
Ποτέ και σε καμία θρησκεία δε συνάδει ο βίος τους, με τη θρησκεία όπως δε συνάδει ούτε ο βίος των άθεων με τους νόμους ή την ηθική τάξη των πραγμάτων παρά μόνο σε ένα σημαντικό ποσοστό.

Πάνω που κουράστηκα να σου απαντήσω στο Νο1, μόλις τώρα με επιβεβαίωσες, αναιρώντας τα όσα έγραψες μόλις δυο σειρές πριν. Thanks!

quote:
Τελείως άσχετο με την πραγαματικότητα.....ασχολίαστο!

Αναφέρεσαι στον συσχετισμό που κάνω μεταξύ επιλογής κάποιου δόγματος και αποποίησης ευθυνών ως μεταθανάτια κρίση. Το θέμα είναι τόσο μεγάλο όσο βιαστική είναι και η απάντησή σου. Απλώς εδώ δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να το αναπτύξουμε. Αν το κρίνεις απαραίτητο, ευχαρίστως να σου το αναλύσω σε νέο θέμα

quote:
Που είδες τον κοινωνικό αποκλεισμό? εσύ αισθάνεσαι κοινωνικά αποκλεισμένος? και αν ναι! να το συζητήσουμε να σε στηρίξουμε ψυχολογικά να το ξεπεράσεις!

Μα εγώ δεν μίλησα για τον εαυτό μου! Γιατί θέτεις το ζήτημα επί προσωπικού και μάλιστα με ειρωνεύεσαι; Θα σε μαλώσω... Πάντως φαίνεται πως λείπεις πολλά χρόνια από την Ελλάδα. Αν τελικά ερευνήσεις το θέμα και δεν βρεις στοιχεία που να αποδεικνύουν τον κοινωνικό αποκλεισμό στον οποίο αναφέρομαι, ευχαρίστως και ανέτως να σου τα παραθέσω. Αλλά πρώτα να το ερευνήσεις, έτσι;

quote:
Αναλογιζόμενος την τελευτάια παράγραφό σου! περί στατιστικών κ.λ.π. σίγουρα χρειάζεσαι τη βοήθεια του Θεού!

Αν πρώτα δεν μου διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "Θεός", δεν μπορώ να σου απαντήσω αν όντως χρειάζομαι τη βοήθειά του. Πάντως θεωρώ πως πάντοτε θα χρειάζομαι βοήθεια από άνωθεν κι έσωθεν

quote:
Χαίρομαι που έχεις τόοοοοοση! υψιλή! ποιότητα! και δεν ανήκεις στην Ορθοδοξία! θα ήταν κρίμα για εμάς τους υπολοίπους!

Σ' ευχαριστώ για την ποιότητα που κρύβεις μέσα σου ως ολοκληρωμένος χριστιανός ορθόδοξος. Πραγματικά διάγεις (;) ολοκληρωμένο χριστιανικό βίο

quote:
Η θέση σου είναι ασαφής και παραβατική!

Μα αφού η θέση μου σου είναι ασαφής, τότε πως την αξιολογείς ως παραβατική; Μην αυτοαναιρείσαι (πάλι)

quote:
Δε χρειάζεται να μας πεις ότι δεν είναι πάντοτε θέμα στατιστικής και πλειοψηφίας..................καταλαβαίνω για σένα είναι σαν την άγκυρα όποτε τη χρειάζεσαι και αναλόγως την πετάς ή τη μαζεύεις!

Μπορείς να μου δώσεις μερικά παραδείγματα όπου χρησιμοποιώ κατά το δοκούν το θέμα της στατιστικής και της πλειοψηφίας; Μέχρι να το κάνεις, αυτό για το οποίο με κατηγορείς θα παραμένει αερολογία, φτηνιάρικη και ανώριμη κατηγορία. Ελπίζω να μην αυτοαναιρεθείς (πάλι)...

quote:
Να υποθέσω ότι και συ ως νέος ζητείς ..........την ανατροπή (με την καλή έννοια), αποζητά το νέο, το ξεχωριστό, αυτό που θα τον κάνει να δείξει στους γύρω του διαφορετικός και αξιοπρόσεκτος?

Θα ήσουν άστοχος αν το υπέθετες γιατί αυτά τα τρώω με το κουτάλι εδώ και 30 χρόνια... Ο νέος-έφηβος βρίσκει ενδιαφέροντα και άξια προσοχής πράγματα πολύ διαφορετικά σε σχέση με έναν ενήλικα.

quote:
Η συνέχεια από το σπίτι!............

Οκ, εδώ θα είμαι να τα συζητήσουμε με περισσότερη άνεση

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 16:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel:
quote:

Trithemius αρχικά δεν διαφωνώ μαζί σου.

Ωστόσο συμφωνώ διαφωνώντας.

Δηλ. ποτέ σε κάτι που νιώθω δεν κάνω τόση ανάλυση. Και να πω ότι ως γατόνι και επειδή ήθελα να πάω πήγα στις 2.00 τη νύχτα της πρώτης μέρας.

Ας μην κολλήσουμε στην εικόνα και στην γενική κατάσταση της συνήθους τακτικής της θρησκείας.

Ήταν ή δεν ήταν ανατρεπτικά για την ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΩΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΚΙΟΛΑΣ?

Το λέω επειδή μπορεί να μην τοχω πάρει σωστά και να έχουν κάποιοι διαφορετική άποψη.

Γιατί συγκρούστηκε με την δογματική πλευρά της και κατηγορήθηκε γι΄αυτό πολύ.!!!


Πολλά από αυτά που υποστήριζε ήταν όντως ανατρεπτικά (με την καλή έννοια) για τα δεδομένα της θρησκείας και μάλιστα τον επαίνεσα για τη στάση που κράτησε απέναντι στο κραταιό δόγμα. Το ζήτημα είναι πως οι κινήσεις του χαρακτηρίστηκαν ως ασύμβατες με τα οριοθέσια της εκκλησίας, οπότε γεννάται το ερώτημα: Κάνουμε ανατροπή για την ανατροπή ή για να βελτιώσουμε-εκσυγχρονίσουμε (= διαιωνίσουμε) την χριστιανική προσέγγιση της θρησκείας; Μπορεί μεν ο Χριστόδουλος να ήτο αποφασισμένος να δημιουργήσει τομές και απίστευτους ανανεωτισμούς για τα δεδομένα της εκκλησίας αλλά σε αυτή του την προσπάθεια ήταν μόνος ή είχε και υποστήριξη;

Αν ζούσε περισσότερο (μακάρι), θα μπορούσε να δει το όραμά του να πραγματοποιείται ή μήπως θα τον σταματούσε το σκληροπυρηνικό δογματικό καθεστώς της παραδοσιακής εκκλησίας; Ο Χριστόδουλος έκανε ένα άνοιγμα προς το ευρύ κοινό και τη νεολαία αλλά είναι μέγιστο ζήτημα το αν το άνοιγμα αυτό έγινε μόνον από τον Χριστόδουλο ή και καθολικά από την εκκλησία. Σε αυτή την αξιολόγηση, τον πρώτο ρόλο παίζει η κριτική σκέψη του ποιμνίου, το οποίο σύντομα (λίγο καιρό μετά την εκλογή του νέου αρχιεπισκόπου) θα αποδείξει αν πραγματικά δομείται από ενεργούς νόες και αν ο κόπος, η προσπάθεια και το όραμα του Χριστόδουλου δεν πήγαν τελικά χαμένα. Το ευρύ χριστιανικό ρεύμα μέχρι τώρα έδειξε πως επικροτεί και συντάσσεται με τις απόψεις και προσπάθειες του Χριστόδουλου. Αν αυτό το όραμα του Χριστόδουλου συνεχιστεί και γίνει πράξη, τότε θα μιλάμε για μια νέα εποχή (με την απονήρευτη έννοια) για τον εν Ελλάδι χριστιανισμό. Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά τα δεδομένα που ανέφερα σε προηγούμενη απάντησή μου, μάλλον συνηγορούν προς το αντίθετο...

Πραγματικά όμως και ειλικρινά εύχομαι να γίνει πράξη το όραμα του Χριστόδουλου

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 16:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί μεν ο Χριστόδουλος να ήτο αποφασισμένος να δημιουργήσει τομές και απίστευτους ανανεωτισμούς για τα δεδομένα της εκκλησίας αλλά σε αυτή του την προσπάθεια ήταν μόνος ή είχε και υποστήριξη;

Αν ζούσε περισσότερο (μακάρι), θα μπορούσε να δει το όραμά του να πραγματοποιείται ή μήπως θα τον σταματούσε το σκληροπυρηνικό δογματικό καθεστώς της παραδοσιακής εκκλησίας; Ο Χριστόδουλος έκανε ένα άνοιγμα προς το ευρύ κοινό και τη νεολαία αλλά είναι μέγιστο ζήτημα το αν το άνοιγμα αυτό έγινε μόνον από τον Χριστόδουλο ή και καθολικά από την εκκλησία. Σε αυτή την αξιολόγηση, τον πρώτο ρόλο παίζει η κριτική σκέψη του ποιμνίου, το οποίο σύντομα (λίγο καιρό μετά την εκλογή του νέου αρχιεπισκόπου) θα αποδείξει αν πραγματικά δομείται από ενεργούς νόες και αν ο κόπος, η προσπάθεια και το όραμα του Χριστόδουλου δεν πήγαν τελικά χαμένα. Το ευρύ χριστιανικό ρεύμα μέχρι τώρα έδειξε πως επικροτεί και συντάσσεται με τις απόψεις και προσπάθειες του Χριστόδουλου. Αν αυτό το όραμα του Χριστόδουλου συνεχιστεί και γίνει πράξη, τότε θα μιλάμε για μια νέα εποχή (με την απονήρευτη έννοια) για τον εν Ελλάδι χριστιανισμό. Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά τα δεδομένα που ανέφερα σε προηγούμενη απάντησή μου, μάλλον συνηγορούν προς το αντίθετο...

Πραγματικά όμως και ειλικρινά εύχομαι να γίνει πράξη το όραμα του Χριστόδουλου


Δυστυχώς Trithemius είμαι κι εγώ απαισιόδοξη.

Είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν παγιωμένες ιδέες και δογματισμοί, και αν και η ιστορία απέδειξε ότι οι επαναστάσεις έγιναν από λίγα άτομα, στην περίπτωση που ο φανατισμός και ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ επικρατεί της φιλοσοφικής σκέψης και της επιστημονικής, οι ελπίδες είναι ελάχιστες.

Εδώ η παπική εκκλησία μετά από 5 αιώνες και χιλιάδες καμμένους στην Ιερά Εξέταση ήρε το αλάθητο που Πάπα μόνο για την περίπτωση Μπρούνο.

Όταν δεν μπορεί ο όποιος Πατριάρχης, Αρχιεπίσκοπος, Παπας, Καρδινάλιος να αναρωτηθεί καν "βρε μήπως δεν είναι στραβός ο γυαλός? Μήπως να το πάρουμε αλλιώς το τιμόνι?" δεν νομίζω ότι υπάρχει ελπίδα.

Θέλει συνείδηση, βαθιές τομές στις Ιεραρχίες και στον κορμό του Δόγματος και θα ξεβολευτούν πολλοί. Ένα δόγμα που το θέσπισαν οι Ιερές (ο Θεός να τις κάνει) Σύνοδοι που έκοψαν έραψαν του έκαναν έναν γύψο σούπερ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 19:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλλαγή ηγεσίας στην Ελλαδική εκκλησία αποτελεί μία "άσκηση θάρρους" για τον ελληνορθόδοξο πιστό και μάλιστα πρωτοφανή για τα Ελληνικά δεδομένα (αν θυμάμαι καλά από την ιστορία). Αφού τόσα χρόνια φάνηκε πως αποζητά και χρειάζεται το όραμα του Χριστόδουλου για μια εκκλησία προσαρμοσμένη στα σύγχρονα δεδομένα (ώστε να είναι βιώσιμη), αν τελικά ο νέος αρχιεπίσκοπος δράσει με άλλα κριτήρια και θεσπίσει διαφορετικούς στόχους σε σχέση με τον Χριστόδουλο, θα έχει άραγε το ποίμνιο το θάρρος να "καθαιρέσει" από μόνο του τον νέο αρχιεπίσκοπο; Γιατί, θεωρώ πως δεν θα είναι απόδειξη ενσυνείδητου και ψαγμένου χριστιανού η συμπεριφορά του "και με τον ένα δρόμο πάω αλλά και με τον άλλο" γιατί πολύ απλά αν δεν κοιτάς εκεί που πρέπει να πας (στο όραμα που πρέπει να γίνει πράξη), τότε θα πας απλώς εκεί που κοιτάς ή σε έβαλαν να κοιτάς...

Αν λοιπόν το ποίμνιο συντάσσεται ανέτως με κάθε πιθανή πορεία της εκκλησίας (επιστροφή στις ρίζες της αλλά ακόμα και ανανέωση), τότε δεν θα πρέπει να μιλάμε για ένα θρησκευτικό σύνολο από ενσυνείδητους πιστούς που ξέρουν τι θέλουν καιθ έχουν το θάρρος να το διεκδικήσουν αλλά για ένα σύνολο πιστών (σκέτο) που απλώς ακολουθεί τις ταγές του εκάστοτε αρχιεπισκόπου.

Πιο πριν, στον παράγοντα Νο3 που παρέθεσα, ο φίλος europaios2 χαρακτήρισε την αποποίηση ευθυνών από το ποίμνιο ως άποψη τελείως άσχετη με την πραγματικότητα. Του επισήμανα ότι βιάστηκε να χαρακτηρίσει την άποψή μου αυτή και πράγματι η απόδειξη του τι εννοώ, έχει μεγάλη σχέση και με την εν λόγω "άσκηση θάρρους". Αν λοιπόν ο νέος αρχιεπίσκοπος γυρίσει αλλού το τιμόνι της εκκλησίας, θα ζητήσει το ποίμνιο να καθαιρεθεί και επιπρόσθετα θα αναλάβει την ευθύνη της απόφασής του αυτής; Φυσικά το σκεπτικό-εξασφάλιση της αποποίησης ευθυνών δεν σχετίζεται μόνον με το συγκεκριμένο θέμα αλλά μας δίνει μία αντιπροσωπευτική εικόνα του τι εννοώ...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 20:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"και με τον ένα δρόμο πάω αλλά και με τον άλλο" γιατί πολύ απλά αν δεν κοιτάς εκεί που πρέπει να πας (στο όραμα που πρέπει να γίνει πράξη), τότε θα πας απλώς εκεί που κοιτάς ή σε έβαλαν να κοιτάς...


Μου άρεσε αυτό Trithemius.

Το θέμα είναι να το ψάχνεις το θέμα, και να μην καταπίνει κάποιος αμάσητα ότι του σερβίρεται, και αυτό πάει σε όλα.

Από τα ΜΜΕ, την μουσική, την διαφήμιση.

Σκοπός είναι να σε φανατίσουν. Και ο φανατισμός δεν είναι καλός σύμβουλος γιατί σου φοράει αδιαφανή γυαλιά και δεν σε αφήνει να δεις το φως και σου ψιθυρίζει στο αυτί αυτά που πρέπει να πιστεύεις και να λες.

Το τελευταίο είναι ο φανατισμός. Τα χρωματιστά γυαλιά σου τα φοράει ο Δογματισμός.

Αν το "ποίμνιο" πάει κόντρα στην νέα τάξη πραγμάτων δηλ. ΟΧΙ επιστροφή στα ίδια, είναι ώριμο.

Αλλά επειδή δεν είμαι τόσο αισιόδοξη, πιστεύω ότι όσοι ήρθαν λόγω του βήματος που έγινε από τον Χριστόδουλο απλά θα κάνουν πίσω.

Ετσι είναι η ανθρωπότητα πια. Εδώ και στο πολιτικό σκηνικό, στην εκπαίδευση, όλοι ξέρουν τα στραβά αλλά ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥΣ ΗΣΥΧΟ.

Και επειδή "τα συμφέροντα και ο εαυτούλης μας πάνω απ΄όλα" άσε ρε "ΕΓΩ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ"???

Και θα ξαναψηφίσουν, και στην εκκλησία θα πάνε, και καταναλωτικοί θα είναι.

Ετσι έμαθαν. Τη δύναμή τους δεν την ξέρουν, δεν την καταλαβαίνουν.

Όλα θα άλλαζαν αν οι πολλοί συννενούνταν μεταξύ τους.

Αλλά ή τους κοιμίζουν ή τους περιθωριοποιούν!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy