ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 20:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - ARCHON on 28/02/2003 20:15:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 20:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΛΑΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ARCHON ΧΕΡΩΜΑΙ ΠΟΥ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΩΣΦΟΡΟΣ (ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ) ΑΥΤΟ ΣΥΜΑΙΝΕΙ.
ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΠΡΩΜΗΘΕΑ (ΠΡΩΜΗΘΕΥΣΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ)

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΩΝ.
ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 21:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΒΑΤΑΡ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΑΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝ ΧΑΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΚΤΥΑΚΟ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΔΙΑΥΛΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ


http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 21:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 02/03/2003 01:56:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zargeas
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 14:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zargeas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ALLA GIATI NA 8EOROYME DIABOLO MIA EKSOTERIKH 8EOTHTA ; TO OTI MIA KAKOS XRHSIMOPOIOYMENH DYNAMH EXEI ANTIKTYPO STO XRHSTH, DE SYNEPAGETAI APARAITHTA OTI EINAI DIABOLIKH. DE GNORIZOYME POS H YPERBOLIKH DOSH ENOS FARMAKOY MPOREI NA EINAI DHLHTHRIODHS ; DEN EXOYME AKOYSEI OTI KAPOIOS EPA8E HLEKTROPLHKSIA EPEIDH AGGIKSE LA8OS DIAKOPTH ; EAN APORRIPTAME OS EPIKINDYNO KA8E ANTIKEIMENO 'H OYSIA POY KAPOTE, KATO APO ORISMENES PERISTASEIS, APODEIX8HKE EPIBLABES, 8A ZOYSAME SE ENA KENO.
EAN OMOS PLHSIASOYME ME EYLABEIA KAI KATANOHSH AYTES TIS DINAMEIS, EFOSON SYNTELESTEI PROTA O EKSAGNISMOS POY XREIAZETAI STH LATREIA TOYS, MPOROYN AKOMH NA ASKHSOYN EPIDRASH EPANO MAS, EYLOGONTAS KAI FOTIZONTAS MAS, ANALOGA ME TH FYSH KAI THN IKANOTHTA TOYS NA ANTAPOKRINONTAI."

DION FONTUNE


to parapanw apospasma apantaei pola gia emena peri tou ti einai kalo kai kako.


ζαργέας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 15:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=573

νομίζω πως αυτή την συζήτηση μεταξύ εμού και του Avatargr εννοεί ο φίλος

Edited by - Wolffaced on 02/03/2003 16:00:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 16:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία. Οι περισσότερες θρησκείες διδάσκουν πως ο Θεός είναι καλός και ο εκπρόσωπος του κακού είναι κάποιος κατώτερος άγγελος ή δαίμονας. Η απορία μου είναι η εξής. Υπάρχει κάποια θρησκεία, έστω και παλαιά, που να πιστεύει στην ύπαρξη δύο θεών? Ένος του καλού και ενός του κακού?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 15:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο χριστιανισμος οπως εχει επικρατησει στην δυση....
υπαρχουν τοσοι θεοι πουεγιναν γνωστοι και παρα πολυ που εμειναν στην αφανεια.... ισως και εκατομυρια θεων παντελος αγνωστων στον οποιονδηποτε.... το χαρακτηριστικο ενος θεου ειναι οι οπαδοι χωρις αυτους ειναι ενας ακομα αγνωστως θεος...
... στην δυση ο ανθρωπος εχει τοποθετησει ευατον στο κεντρο του συμπαντος παντα ασυνηδητα η υποσυνηδητα και γυρω του μαχονται το αιωνιο "καλο" και το αιωνιο "κακο" πρωσοποποιημενα, μεσω του καλου Χριστου και του κακου-απολυτο κακου διαβολου σατανα, κλπ κλπ. Ετσι ο ανθρωπος επιβιωνει και καταλαβαινει πως λειτουργει ο κοσμος γυρω του...ετσι αμοιρος των ευθυνων του με το αλοθι...( δεν φταιω εγω ο διαβολος με εβαλε να το κανω) πορευεται... ετσι μπορει να αντιληφθει το ηθικο και το ανηθικο και απο εκει πηγαζουν οι ενοιες τον λεξεων αυτων....
Στην αγνοια να κατανοησει οτι τα παντα ειναι θεμα καλων κινητρων και στο κατω κατω, θεμα συμφεροντος, η αδικια κατ' αυτον ειναι παντα διαβολοκινουμενη ενεργεια...
...αρα το κεντο του συμπαντος ανθρωπος λαμβανει και κρινει πραξεις- πληροφοριες τις επεξεργαζεται με βαση το δικο του κριτιριο που παντα περιλαμβανει το προσωπικο- ατομικο συμφερον, της ονοματιζει κακο η καλο και πορευεται υπερ η κατα των πραξεων αυτων ... αρα εχουμε δυο θεους....
... αφου παρα πολλες φορες ο καλος θεος αδυνατει να σωσει την κατασταση, νικητης τις πολλες αυτες φορες για τον πολυ κοσμο ειναι ο κακος θεος...και οι πλεμπες ( πληβιοι) πιστευουν οτι μετα θανατον ο κακος θα παει στην κολαση.... ετσι η κατασταση δεν αλαζει διοτι το ζητουμενο ειναι ακριβως αυτο...... να μην αλαζει...
Βεβαια κανενας σοφρων ανθρωπος δεν επιθυμει να ειναι κακος, ... αρα ο διαβολος δεν εχει μεγαλο αριθμο πιστων παρα κατι γραφικους τυπους που ατοαποκαλουνται Σατανιστες....
παρολα αυτα ο συγκεκριμενος θεος ειναι ο ποιο διασημος αγνωστος θεος .... αληθεια πως γινεται με ολους τους ανθρωπου συνειδητα στο στρατοπαιδο του καλου και τοσο καλες προθεσεις απο ολους να γινονται τοσα πολλα "κακα"στον πλανητη...?


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 12:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΙΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΘΕΟΣ Ή "ΔΙΑΒΟΛΟΣ", ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΥΤΟΛΕΞΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΗΔΗ ΜΕΡΟΛΗΠΤΟΥΜΕ, ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΤΟ "ΚΑΚΟ" ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΛΕΙ;ΜΠΟΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΑΓΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΥ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ; ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ; ΜΗΠΩΣ Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ; (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ). ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΠΛΟΚΗ ΣΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ....
ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΡΧΑΙΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΒΟΥΛΗΣΗ, Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΚΛΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ "ΚΑΚΟΥ".. Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΑΞΗ ΕΛΕΥΘΕΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΩΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΚΑΤ΄ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤ΄ΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΠΟΙΑΝΟΥ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΣΗ; Η ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΣΙΝΑΪΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΝΑΙΒΕΙ 22 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΕΟΣ ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΟΣΥΝΗ (;) ΚΑΙ ΑΝ ΤΗ ΣΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΠΟΔΑ; ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΕΧΕΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΚΑΛΙ ΕΙΝΑΙ Ο "ΔΙΑΟΛΟΣ" ΑΠΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΣΗ ΟΣΟ ΕΝΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΜΩΡΟ; ΚΑΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ... ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ

ME ΑΓΑΠΗ ARCHON

http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 12:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει καλό και κακό.
Υπάρχει μόνο <αυτός> που
> απομακρύνει την ψυχή από την αλήθεια της , από την
> πραγματική της φύση , από την αιώνια και παντοτινή
> της
> υπόσταση , από την δικαιωματική της ταύτιση με
> εκείνη
> την άχρονη ύπαρξη ,
τον δημιουργό γης και ουρανού ,
> του σύμπαντος και του κενού , νύχτας και ημέρας ,
> αυτόν ,
των πάντων κάθε αρχή και πέρας .
> Υπάρχει μόνο <αυτός> που απομακρύνει την ψυχή
> …….ας
> το πούμε περιληπτικά ….. από τον ΘΕΟ .
Υπάρχει μόνο <αυτός> ,
απέναντι στην μοναδική αλήθεια , που πάντα
> ήταν , είναι , και πάντα θα είναι .
> <Αυτός> είναι η ύψιστη διαστρέβλωση .
Δεν μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη διαστρέβλωση
από το να μην μπορούμε να αντιληφθούμε
την παντοδυναμία της ψυχής μας …..μα τι λέω…..
το σκότος που ορίζει η σατανική του
> ύπαρξη , έχει ξεπεράσει κάθε έννοια <κακού> που
> μπορεί
> να ορίσει λέξη, αφού έχει κατορθώσει να μην
> μπορούμε
> να βιώσουμε την ύπαρξη της ίδιας της ψυχής μας.
> <Αυτός> είναι ο μέγας διαβολέας .Δεν μπορείτε να
> αντιπαραβάλετε τίποτα ως ΚΑΚΟ απέναντι σε εκείνον ,
> που κατορθώνει να διαβάλει το αιώνιο , το άχρονο ,
> το
> παντοτινό , την αλήθεια την μοναδική , που πάντα
> ήταν
> , είναι , και πάντα θα είναι , την ίδια την ψυχή σας
> ,
> σε βαθμό που να μην την αναγνωρίζετε και να αγνοείτε
> την ύπαρξη της .
> Ψάχνετε ακόμη να βρείτε το κακό ;……μα
> κοιτάξτε……<αυτός> σας έχει στερήσει τα πάντα . Ποιος;
> Λέγεται και εαυτός .
>


ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 12:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΓΕΛΙΚΕ,

Οταν σε διαβαζω... νομιζω, πως γνωριζομαστε...

Να εισαι καλα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 13:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΝΕΡΑΙΔΑ. . . .

ΜΗΠΩΣ. . . . ΠΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ <<ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ>>.

ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. . .

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ,

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΟΙΚΕΙΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ , ΟΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ

ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ , ΑΝΑΔΥΩΝΤΑΣ. . . .

. . . . .ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 13:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΘΕΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΥΤΟΛΕΞΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΗΔΗ ΜΕΡΟΛΗΠΤΟΥΜΕ

http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 15:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους ,

μπορει κανεις να προσιορισει το ΚΑΚΟ ? ή το ΚΑΛΟ ?
για μενα αν και δυσκολευομαι πολυ στο να το εφαρμοσω δεν υπαρχουν !!!
ουτε το ενα ουτε το αλλο !!!

τι θα πει εκανα ενα ΚΑΛΟ στον διπλανο μου πχ. του εδωσα φαγητο.
τι θα πει εκανα ενα ΚΑΚΟ στον διπλανο μου πχ. του εκλεψα το ρολοι.

ποσο καλο ειναι το πρωτο ? του εδωσα , εφαγε , απαικτησε δυναμεις , πηγε και βιασε ενα 10χρονο κοριτσι !!!

του εκλεψα το ρολοι? δεν ειδε την ωρα που περασε , δεν πηρε το αρεπλανο το οποιο μετα την απογειωση επεσε !!!

ισως χαζα τα παραδειγματα , αλλα οτι και να βαλεις το συστημα αντιδραει το ιδιο !!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΓΩ ... και εδω ειναι που αρχιζει το προβλημα , αυτο ειναι που αρχιζει και χωριζει τα παντα , ειτε σε καλο και κακο , ειτε σε ηθικο και ανηθικο!!! το ΕΓΩ καποιου ειναι που εκανε τις θρησκειες , το ΕΓΩ το δικο μας ειναι που μας κανει να πιστευουμε σε θρησκειες. Το ΕΓΩ μας ειναι που αποφασιζει τι ειναι καλο και τι κακο.
Αναλογα με το ποσο αναπτυγμενο ειναι το εγω μας , ποσο ανοιχτο και ποσο ευπλαστο , ετσι αναλογα δεχομαστε , αποριπτουμε κρινουμε !!!

σκεφτομαι καμια φορα καποιον που εχει δολοφονηθει και τον δολοφονο. του εκανε τελικα κακο ? το οτι τον οδηγησε στο επομενο σταδιο στο επομενο ταξιδι ηταν κακο ? (για ταξιδι βαλτε οτι θελετε , παραδεισο , αλλη διασταση , αναγεννηση...)

ετσι πολλες φορες παιρνω μια πραξη που ολη η "κοινωνια" ακομη και εγω αφου μεσα της μεγαλωσα και ζω , θεωρει κακο. ψαχνω λοιπον να δω ποσο κακο ειναι και γιατι !!! αντιστοιχα κανω και με το καλο. πριν μπω σε αυτη την διαδικασια ποτε δεν ειχα τοσες πολλες αντιρησεις για το εαν μια πραξη ειναι καλη η κακη

επιστρεφω λοιπον σε αυτο που εγραψα στην αρχη ,
μπορει κανεις να προσιορισει το ΚΑΚΟ ? ή το ΚΑΛΟ ?
ΟΧΙ για μενα και για να κλεισω πιστευω πως ολα αυτα καλο , κακο , ηθικο , ανηθικο , εξυπνο , χαζο , μαυρο , ασπρο κτλπ εντασονται μεσα σε ενα και μονο σκοπο την ολοκληρωση μας , του μεσα μας , του εαυτου μας και την αποδεσμευση μας απο το ΕΓΩ. Αυτο γινεται μεσα απο τις δικες μας παραξεις αλλα και τις πραξεις των αλλων , ειτε αυτες τις πουμε καλες ειτε κακες το ιδιο βοηθουν και μας δειχνουν τον δρομο και ιδια ειναι και η προσφορα τους στο ταξιδι μας.

ΚΙτκαΤ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 03:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜ...ΕΧΩ ΜΙΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ...ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΤΟΥΤΟ ΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ..
ΜΑΛΛΟΝ ...ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ...ΕΙΝΑΙ...ΑΠΟ ΤΟ "ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ"....


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 06/03/2003 03:36:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 14:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kitkat το ότι έδωσες φαγητό σε κάποιον είναι καλό άσχετα αν μετά εκείνος έκανε κάτι κακό.
Το ότι του έκλεψες το ρολόι είναι κακό άσχετα εάν έτυχε να τον βοηθήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 18:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επαναλαβμανω....και επαναλαμβανομαι με κυνδινο να χαρακηριστω γραφικος....
το καλο ειναι οτι μας συμφερει... το κακο ειναι το ασυμφορο....και οντως ανοιγουμε το κουτι της πανδωρας που λεει και η ΑΤΜΑ....

...οτι μας συνφερει... στις σχεσεις, στα οικονομικα, στην φιλια, στην θρησκεια, στο γαμο, στην κοινωνια, στην πολιτικη, στην ζωη, στο συμπαν, οπουδοιποτε......... ειναι καλο για μας.....
αν ειναι καλο και για την κοινωνια σημαινει οτι... μας εκπαιδευσε καλα...

το αντιθετο, το ασυμφορο σε ολα τα παραπανω, ειναι το κακο.... που οποιος το κανει απο επιλογη... ειναι κακος, ειναι ασυμφορος για την κοινωνια ανθρωπος, και... παει φυλακη ...απομονωνεται απο το σωμα της κοινωνιας...

Τα συμφεροντα μας μας ενωνουν καθημερινα και.... τα συμφεροντα μας μας χωριζουν... για τα συμφεροντα καποιων... αξιοτιμων κυριων... μελων της κοινωνιας μας... συνεχιζουν να πεθαινουν ανθρωποι απο πεινα, για τα συμφεροντα καποιων συνεχιζεται η καταστροφη του πλανητη, και για τα συμφεροντα μου ( για να σωσω την ψυχη μου ενδεχομενως, να δοσω σε καποιον απορο βοηθεια)

ολα ειναι θεμα συμφεροντος...

ο τροπος που σκεφτομαστε ο τροπος που επεξεργαζομαστε τα γεγονατα και αντιδρουμε... καπου εκει υπαρχει παντα και το ιδιον οφελος υπαρχει παντα το ΕΓΩ... ως κριτιριο...

αναλογα ποσο αναπτυγμενο ειναι το εγω στα μελη μιας κοινωνιας τοσο ποιο αποτυχημενη κοινωνια ειναι...
ψαξτε αυτα και εδω ειμαστε....

Σκεφτητε μονον οτι... δεν θα εισασταν εδω αν δεν παιρνουσατε καλα... η τελος παντων αν δεν περνατε τιποτα...

Ντολυ... αραξε....
ουφ αυτο το αλογο....ή η μηπως ειναι καλαμι????

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 23:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκεφτητε μονον οτι... δεν θα εισασταν εδω αν δεν παιρνουσατε καλα... η τελος παντων αν δεν περνατε τιποτα...

νομίζω πως αυτό είναι περισσότερο θέμα γούστου, δηλαδή τι προτιμάει ο καθένας, και δεν έχει να κάνει με το καλό και το κακό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 10:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γουστο...
.. απο Μπαμπινιωτη...
"η αισθητικη αντιληψη των πραγματων"....
Γουστοζικος -η -ο παλι απο Μπαμπινιωτη ..
..αυτο που προκαλει ευχαριστηση....
Βλεπεις....Wolffaced ...
....αν δεν παιρνουσες καλα δεν θα ησουν εδω...


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 14:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα.
Διάβασα τις απόψεις σας περί καλού και κακού. Απ'ότι λοιπόν φαίνεται, είναι αρκετά δύσκολο να θέσεις ένα απόλυτο όριο μεταξύ καλού και κακού μέσα στον κόσμο που ζούμε. Πάντα για να κάνεις μια περιγραφή αυτών των δύο όρων, πρέπει να θέσεις και κάποιους περιορισμούς αποτελέσματος σε προσωπικό επίπεδο ή σαν αποτέλεσμα σε τρίτους. Ειδικά εάν πιαστούμε από το τελευταίο (δηλαδή κατά πόσο το "κακό" που πράτουμε μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα τελικά σε κάποιον τρίτο), αργά ή γρήγορα θα εμπλακούμε σε ένα ακόμα παράδειγμα της θεωρίας του χάους, όπου μία μικρή μεταβολή σε ένα σύστημα προκαλλέι σειρές αλλαγών που μπορούν να επιρρεάσουν ακόμα και τα πιο απομακρυσμένα όρια του συστήματος αυτού. Και τελικά ίσως να μην είμαστε σε θέση να συμπεράνουμε αν το αποτέλεσμα το μακρυνό αυτό, είναι καλό ή κακό. Γιατί εκτός των άλλων, έπεται και συνέχεια. Πάντα θα έπεται. Αρα, μπλεκόμαστε σε μια αέναη αλυσίδα της φράσης "ουδέν κακό αμιγές καλού", όπου κακό και καλό αληλοδιαδέχονται το ένα το άλλο σε μια μορφή που θυμίζει ρίζα δέντρου: Από μία αρχική διακλάδωση, προκείπτουν άπειρες διακλαδώσεις.
Απεστιάζοντας το νου μου από το αποτέλεσμα, που όπως προείπα δεν μπορεί να προσδιοριστεί (και γιατί ποτέ δεν θα τελειώσει πρακτικά), μία σκέψη μόνο γεννιέται στο μυαλό μου:κίνηση.Που από ένα αρχικό δίλημμα (καλό - κακό) δημιουργεί ένα ολόκληρο σύμπαν. Ομως, αυτό το αρχικό δίλλημα, δεν είναι καν αρχικό, αλλά απειροελάχιστο τμήμα του ίδιου σύμπαντος που δημιούργησε, αλλά και που το περιέχει...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 00:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.
ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΟΛΟΙ ΠΟΛΥ, ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΤΩΧΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ. (DRUMX13 ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΓΡΑΦΕΙΣ ΒΙΒΛΙΟ;)

Η ΑΠΟΨΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΟΛΟΥΘΗ:

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ, ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΟΝΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΒΑΘΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΗ, ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ. ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΚΑΛΟΥΣ" ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΣΥΜΠΟΡΕΥΤΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ, ΠΙΣΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΑΛΟΥ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΚΑΛΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ..Ο ΓΥΜΝΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ Ο ΜΟΝΟΣ ΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ..ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ (ΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ:) ΠΡΟΤΥΠΑ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ;
ΑΡΑΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΟΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΩΝΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΛΕΣ, ΟΣΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΤΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ.
ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΚΟ;" ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΕ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΤΜΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΤΕ ΜΙΛΑΣ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΕΝΕΙΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΟΥΒΕΝΤΑ . Ε ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ .

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 02:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι κακο ειναι ο εγωισμος και ολα τα παραγωγα του με καθε μορφη εκφρασης του/τους

Το κακο πορευεται μονο απο τον εγωισμο του ανθρωπου και υπαρχει εξ'αιτιας αυτου , δεν ειναι κατι εξω απο τον ανθρωπο

Οταν θα μπορεσει ο ανθρωπος να χαλιναγωγησει το εγω του σε απολυτο βαθμο θα ειναι σε θεση και να καταλαβει τι ειναι καλο και να πραξει το καλο στην ολοτητα του

Επειδη κανενας εδω μεσα ,πιστευω, δεν εχει χαλιναγωγησει το εγω του ειναι αδυνατον να ορισει τι ειναι καλο στην πληρη του μορφη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 16:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ARCHON.... το βιβλιο γραφεται εδω και τωρα.... και εσεις ειστε οι κριτες-ανγνωστες....
οι αποψεις μου ειναι μαλλον τραχιες και νομιζω οτι θελουν "λυανση" και δουλεια ακομα...
παντως να το ξερεται οτι αν δεν υπηρχε το συμφερον μου δεν θα καθομουνα εδω....
... μια κοινωνια που ο καθενας υποθετικα σταματαει να κοιταζει το συμφερον του που κοιταζει ολους τους αλλους πρωτα και μεσω της καλυτερευσης της κοινωνιας καλυτερευει την ζωη του ειναι μαλλον.... ο παραδεισος...
που σημειωτεον πουθενα στην βιβλο δεν αναφερεται οτι ειναι καπου στον ουρανο... ο Χριστος μιλα για βασιλεια των ουρανων οχι για παραδεισο.....
και....
ενας ανθρωπος που αδυνατει να κανει στην παντα τον εγωισμο του... και να δωσει κοματια του, να δωσει γενικα, να ξεβολευτει για το καλο του κοσμου, να δωση αγαπη,
ειναι ενας ανθρωπος ανταγωνιστικος που αντιλαμβανεται τον κοσμο και τους αλλους ανθρωπους ως εν δυναμει εχθρους ανταγωνιστες, ατομα που θελουν κατι απο αυτον, κατι που αυτος δεν ειναι προθυμος να δωσει κατι που νιωθει οτι θα στερηθει...
....ενας τετοιος ανθρωπος εξ ορισμου ειναι μονος.... και βιωνει την κολαση του σε μια κοινωνια που την αντιλαμβανεται ως ανταγωνιστικη εχθρικη ....
ουτε η κολαση αναφερεται πουθενα απο των Ιησου... στην βιβλο....
ολα ειναι εδω λοιπον και ο πλανητης μας ειναι η κολαση και ο παραδεισος του καθενος απο εμας και εμεις ειμαστε οι φταιχτες για οτι ζουμε
και οι ενοχοι για οτι ζουν ή δεν ζουν οι αλλοι....

.... ο καθενας λοιπον παιρνει- ζει οτι του αξιζει.....


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 17:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...ενας ανθρωπος που "ξεβολευεται" για ενα μεγαλυτερο καλο απο το δικο του
ενας ανθρωπος που εναντια στα συμφεροντα του ξεκινα να σωσει το κοσμο παρατοντας την υσηχια του σπιτιου του.....
ασχετα αν τα καταφερει η οχι αναγνωριζεται ωσ προτυπο...
.. ο κολοκοτρωνης πχ που εφυγε απο την γυναικα του και τα παιδια του και εναντια σε καθε εννοια ατομικου συμφεροντος , πολεμησε για κατι μεγαλυτερο απο αυτον, απο το εγω του, πολεμησε για ολους... αυτος ο ανθρωπος αναγνωριζεται και καλειτε σημερα ως ηρωας...
αντιστηχα ενας κοσμοκαλογερος ο Κοσμας ο Αιτωλος που ξεβολευτεικε και αυτος πηρα ενα καλαμι και βγηκε στους δρομους εναντια σε καθε εννοια ατομικου συμφεροντος ως ειρηνοποιος,απαλυνοντας τα προβληματα των ανθρωπων της διαφορες δινοντας του οραμα για ενα καλυτερο αυριο... αυτος ο ανθρωπος καλειτε σημερα και αναγνωριζεται ως Αγιος....
στο δρομο αυτον.... της απολυτης καταρακωσης του εγω και του ατομικου συμφεροντος στον δρομο που οδηγει στην αγιοσυνη.... υπαρχουν περισπαστικα στοιχεια.... η αμαρτιες...

αμαρτια...καθε τι υλικο η πνευματικο που διναται να σε βγαλει απο τον δρομο σου... απο τον δρομο για την θεοση την αγιοποιηση τον ηρωισμο...δυναται να σε κανει να γινεις εγωιστης και προστατευτικος με τον ευατο σου δυναται να σε κατεβασει σε καποια σημεια να κοιταξεις το προσωπικο σου συμφερον εις βαρος του συμφεροντος της κοινωνιας και αδιαφοροντας για τις συνεπειες... ενα καλο πιατο φαι την ωρα που πεινας,ενα σκοτεινο αντικειμενο του ποθου σου που ενδεχομενος να ανηκει στο γειτονα...και που ενδεχομενος η διεκδικηση του να αποβει μοιραια για την γαληνη της κοινωνιας....

...αλλα ερχομαι στο πρωτο...ενα πιατο φαι... για εναν ασκητη σαν τον Κοσμα τον αιτωλο και οποιον αλλον θελει να του μιασει και να γινει αγιος....
ενα πιατο φαι την ωρα που εχει απαρνηθει το εγω του για ενα μεγαλυτερο εγω που περιλαμβανει και αλλα εγω... τα εγω του περιγυρου του ( για ευκολια οπου "εγω" βαλτε συμφερον... ειναι το ιδιο)
ενα πιατο φαι.... την ωρα που καποιοι πεινουν ...την ωρα που καποιοι υποφερουν και χρειαζονται βοηθεια ειναι περισπαστικο στοιχειο στην πορεια του προς το θειο... ειναι ενδειξη εγωισμου που δυναται μαλιστα να καταστρεψει την πορεια του προς το θειο... ειναι πειρασμος

και κατι σαρακοστιανο.... η νηστεια.... ειναι ακριβως αυτο το πραγμα... αυτοπεριορισμος του εγω... για να κερδισει καποιος μια αισθηση αγιοτητας
...περιοριζοντας το εγω... συνηδειτα και... οχι μονο στο φαι αλλα καθε ειδους πειρασμο καθε προσπαθεια του εγω να βγει στην επιφανεια και να κανει κακο στην κοινωνια ειναι.... ενα βημα... ετσι ωστε να ετοιμαστει ο ανθρωπος ψυχηκα για την μεγαλη εβδομαδα οπου μεσα απο τα θεια παθη να βιωσει το μυνημα του αργου γολγοθα ,της σταυρωσης υπερ κατι μεγαλυτερου απο αυτον ενδεχομενος... για αυτα που πιστευει.... με πιστη παντα στην ανασταση... που αποτελει και την αρχη του χριστανισμου... μεσα απο την κουβεντα γι ατο καλο και το κακο και αν θεωρισουμε καλο οτι μας συμφερει και κακο το ασυμφορο ανοιγουμε το κουτι της πανδωρας οπως ειπαμε παραπανω σε πολλα θεματα ... που γινονται σημερα... και ειναι ενδεχομενως δυσεξηγητα... ελπιζω να μην κουραζω...

νηστεια λοιπον απο σημερα ...ντολυ μου

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 07:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σος.... πειτε κατι..
σας κουραζω ...? μονοπολω την κουβεντα...? με βαρεθηκατε ...?
πειτε κατι....? ενδεχομενος διαφωνηστε μαζι μου ...κραξτε με αν θελετε ... μα πειτε κατι θελω να ξερω αν υπαρχει ενδιαφερον για να συνεχισω....

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 10:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ "ΚΡΑΞΟΥΜΕ " ???????
Ο ΛΟΓΟΣ ????????
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΚΑΘΗΣΤΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ.

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.
ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ....
Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ...

ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΣΑΝ ΚΙΝΗΤΗΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ....
ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΑΜΕ ΟΝΟΜΑ ...
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ....
ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ....
ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ....

Ο ΑΕΝΑΟΣ ΚΥΚΛΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 11:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ, ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΝΕΨΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΙΙΙΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΛΙΓΟ ΕΤΑΙΡΟΧΡΟΝΙΣΜΕΝΑ ΜΕΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΥΣΤΟΧΑ ΔΕ... ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ...ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΟΣΑ ΛΕΣ..

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 16:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατ που νομιζω πως κολαει στο θεμα οπως εχεο διαμορθωθει και που γραφτηκε στο τοπικ... Τεκτονισμος και αναφερεται στι μοναχισμο...

Σωστος.... απολυτα σωστος....ο βουδας
διαφωνω με το φευγιο.... ομως...
ποιο χρησιμη μια εξελιγμενη ψυχη ανααμεσα σε εμας τους βαρβαρους.... παρα κλεισμενη σε καποιο μαναστιρη...
νομιζω οτι το φευγιο ειναι ενδειξη... εγωισμου...κατι σαν.... καλα ας αυτοβελτιοθω εγω... ας σωθω... και βλεπουμε για σας.... κατι που το εχει και ο Τεκτονισμος .....κατι σαν...
..εγω φευγω.... ειμαι εδω ελατε να με βρειτε.... φταστε με αν μπορειτε....ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ
ολο αυτο πηγαζει βεβαια απο παρερμηνιες... και απο την λαθεμενη αντιληψη οτι ειναι καλυτερα να σωσεις την ψυχη σου παρα να σωσεις το κοσμο....εγωισμος και παλι...
και η ολη κατασταση γινεται λιγο ....ΕΛΙΤΙΣΤΙΚΗ....

νομιζω πωσ κολαει

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 21:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ........
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟΨΗ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomi
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 14:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gia sas filoi mou. Kata ti gnomi mou to kalo kai to kako einai dio upokimenikes axies ftiagmenes gia na exipiretisoun tin omali litourgia ths kathe kinonias kai se atomiko epipedo na kathorisoun ton xaraktira tou kathe atomou me basi ta prosopika biomata tou kathena mas. den mporoume na kathorisoume kati apolita os sosto kai kati os lathos, emis dinoume ta oria pou xorizoun to kako apo to kalo. stis xores tis afrikis opou oi anthropoi exoun perasi poles genies sti sklavia,apotiponontas etsi sto iposinidito tous to minima oti i axia tous os atoma einai midamini, tote ena tetio atomo efoson pistevi oti i zoh tou den axizi tipota ara kai i zoi ton alon den metrai gia auton. kai to na diapraxi ena fono den tha to theorouse katholou asximo an ipirxe ena mikro oikonomiko ofelos.
opote to kalo kai to kako to kathorizoume emis,i kinonia, kai tha itan kalo o kathenas apo emas me ton tropo tou na prospathhisi kani apodektes tis mionotites (oxi mono filetikes) kai na xeroume san geniko kanona na feromaste stous alous opos tha thelame na mas ferontan auti se emas.

!@#$%Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy