ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σύμβολα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 12:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΤΜΑ!!!ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΑΥΤΟ...

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 13:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΥΟΜΑΙ...ΤΗΝΧ BOY,ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ.....

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ancient Light 13
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 14:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ancient Light 13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να με συγχωρήσει ο Αργύρης μα δεν άντεξα άλλο, λοιπών αρχίζουμε

Η ΓΑΤΑ ΚΑΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ
Ή ΞΑΠΛΩΤΗ ΣΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ
Ή ΜΕ ΤΗΝ ΡΑΧΗ ΤΑΝΥΣΜΕΝΟ ΤΟΞΟ
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΟΠΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ
ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΞΟ
ΌΠΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ
ΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΜΕΣ ΣΤΗ ΓΥΑΛΑ
ΚΙ Η ΓΥΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ
ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΨΑΡΙ ΜΕΣ ΣΤΗ ΓΥΑΛΑ
ΚΑΙ ΤΗ ΓΥΑΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΟΜΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
ΌΛΑ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
Ή ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΑΠ' Τ' ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ
ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ Η ΤΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥΣ
ΜΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ
κλείνω τα μάτια
ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που αφήσατε ενα μέρος της προσωπικότητάς σας να καρφωθεί στην οθόνη του υπολογιστή μου.
Θα ήθελα να σας κάνω ενα συμβολικό (ούπς) δώρο.
Ενα λουλούδι που μυρίζει μελαγχολία,
μια αιώνια νύχτα,
κατι που θα κρατήσει την πληροφορία μακρυά...


μακρυα απο το φως,
ιδιως απο το αρχαίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 15:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!KAΛΗΜΕΡΑ !
....ΧΜΜΜΜ... ΑΡΧΑΙΟ ΦΩΣ<13>ΛΟΙΠΟΝ!
ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ..ΤΟ ΦΕΡΩ...

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥ... ΑΠΟ ΤΟ...ΑΡΧΑΙΟ ...
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ..ΑΝΑΜΜΕΝΗ Η ΔΑΔΑ..ΧΜ?...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ...+ΓΙΑ ΤΟ ..ΛΟΥΛΟΥΔΙ...
Η ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ...ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ ...

...ΕΔΩ ....
....ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ "ΣΠΙΘΕΣ ΨΥΧΗΣ"....

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΛΟΙΠΟΝ!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 17:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Εχω ένα όνειρο...
Να παραυρεθώ στη ΑΦΗ ΤΗΣ ΦΛΟΓΑΣ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ...
Εκείνη που ΞΕΠΕΤΙΕΤΑΙ απο το ΑΡΧΑΙΟ ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ και έχει ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ να είναι ΑΝΕΣΠΕΡΗ και να βρίσκεται εκεί ΟΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...

'Εχω ένα όνειρο...
Να παρευρεθώ στην ΑΦΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ...
Εκείνο που ΞΕΠΕΤΙΕΤΑΙ από τον ΑΡΧΑΙΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ και έχει ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΑΝΕΣΠΕΡΟ...

Εχω το ΦΩΣ του Προμηθέα, μα έχω και το ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΓΝΩΣΙΣ...
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑ ΕΧΩ...
Ενα μόνο ΘΕΛΩ ακόμα........

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 18:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XMMM....
...ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...ΚΑΤΙ ΣΕ..Λ...Α...Ο..Σ....ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕ...
ΜΑ "ΟΥΔΕΙΣ ΨΟΓΟΣ"!
ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ... Τ'ΟΝΕΙΡΟ....!

ΚΕΛΣΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ...ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΑ ΤΟ ...<13>...ΟΥΤΕ ΟΜΩΣ ΚΙ ΕΣΥ...

ΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ...ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ...'Η ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ... ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ...?
ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗ ΙΕΡΗ ΦΩΤΙΑ...
ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ...
ΧΜ?

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 18:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ...ΧΜΜΜ...ΕΣΤΩ ΛΙΓΑΚΙ?

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΠΥΘΙΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 18:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
13?? 3+1=4 η 9+4??ΠΡΟΧΩΡΑ ΑΤΜΑ,PLSSS

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 18:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜ...
ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...

ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ...
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΟ <13>...ΩΣ ΤΟ ΧΟΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ..ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΘΡΟΙΣΗΣ ΤΙ ΜΑΣ ΚΡΥΒΕΙ...
ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΤΥΧΟ ?...ΕΙΝΑΙ ΛΥΤΡΩΤΙΚΑ ΚΑΚΟΤΥΧΟ..?
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΕΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΘΕΣΗ..
1+3...
Η ΜΟΝΑΔΑ ...ΠΡΟΣΤΕΙΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΡIΣYΠΟΣΤΑΤΟ..ΩΩΩΩ....ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΝΤΙΛΑΛΟΣ ...Η ΦΥΣΙΚΗ ...ΡΟΗ ΤΗΣ..ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΩΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ..
ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ <+>ΤΗΣ ΠΡΟΣΘΕΣΗΣ ΠΑΡΑ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΣΤΗΝ ΥΛΗ...
1+3...
ΣΥΝΕΧΙΣΕ...

ΜΑ ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ ...9+4...!

ΧΜΜ...ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...?
ΜΑ ΔΕ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΛΛΟ!
ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ...
(ΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΡΙΠΛΟ DEJAVU..POY AKOMH EPANALAMBANETAI..KAI PREPEI NA KLEISV TO MHNYMA..MA AKOMH ΕPANALAMBANETAI...ΑΑΑΑΑ..)
!ΩΧ!ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ...
ΣΥΓΝΩΜΗ....
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ...

ΜΑ ΣΕ ΑΚΟΥΩ.

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/03/2003 21:17:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 19:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3+1=4 O ΑΝΘΡΩΠΟΣ.. ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΔΥΟ ΘΗΛΥΚΟ ΤΡΙΑ ΤΟ ΟΛΟΝ??ΝΕΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ?ΕΝΝΙΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΤΡΙΑ?ΑΑΑ,ΚΑΤΙ ΜΟΥΡΘΕ..ΘΑΝΑΤΟΣ???ΠΟΙΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ?


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 00:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

XMMM....
...ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...ΚΑΤΙ ΣΕ..Λ...Α...Ο..Σ....ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕ...


Αν το έγραφα στα Εγγλέζικα (που τι θυμήθηκα τη λέξη!!!) θα σου ΠΕΙ σίγουρα περισότερα...
Ι Have a Dream....
Mαύρος, που ΦΥΣΙΚΑ τον σκοτώσανε...

13, ο αριθμός του Σκορπιού....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 01:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ..Μ.Λ.ΚΙΝΓΚ...(ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ,ΧΜΜ..ΕΙΔΕΣ...!)

ΤΟ <13>ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ..ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΕΣ ΑΨΟΓΑ ΜΑ ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ....ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...!
ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ..ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ..

ΚΑΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...[ΜΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 13..ΠΑΡΑ Η ΠΡΩΤΗ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΔΟΝΗΣΗ..ΤΟΥ 3...]
ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΤΙ?...ΤΡΙΣΥΠΟΣΤΑΤΟ ΙΣΩΣ...?

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/03/2003 19:49:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ancient Light 13
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 13:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ancient Light 13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ...+ΓΙΑ ΤΟ ..ΛΟΥΛΟΥΔΙ...
Η ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ...ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ ...

παράγματι ΑΤΜΑ,
η μελαχολία είναι ενα άχρωμο λουλούδι μέσα στις πολύχρωμες κραυγές του μη μυστικού σου κήπου, που όμως έχει μια μυρωδιά ασύγκριτη σε σχέση με τις άλλες και είναι αυτή που τελικά κάνει τον επισκέπτη να το διαλέξει(και να το ξεριζώσει τελικά)

Όσο για το 13...

Είδες που έχω λόγο να επιμένω στην αναζήτηση μιας σφραγίδας;

Γνωρίζω...
...τσαλαβουτώντας στα ρηχά δεν προβλέπεται πνιγμός

μακρυα απο το φως,
ιδιως απο το αρχαίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 14:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... "ΜΟΙΡΑΙΑ"..ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ "ΤΥΧΑΙΑ"...ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ...ΩΣ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΟΦΗΛΙΑ...ΔΙΝΩΝΤΑΣ "ΤΑ ΔΩΡΑ ΜΟΥ"...Σ'ΕΝΑΝ ΑΜΛΕΤ..ΠΟΥ ΟΛΟΕΝΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ....

ΑΤΕΡΜΟΝΟ ΤΟ ...ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΝΙΓΜΟ...ΦΙΛΕ ΜΟΥ....ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..
ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΝΕΡΟ....
ΑΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ..ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙ...Ο....-ΩΝ...

... ΟΠΩΣ + ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ,ΕΙΠΕ..ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΝΑΥΑΓΙΟ...

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ....'ΑΡΓ-Ω(Ο)'....

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ancient Light 13
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 16:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ancient Light 13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ ΑΤΜΑ,
ευτυχώς ο δρόμος τελειώνει εκεί που ο νους πλημμυρίζει με φώς
ΝΑΙ αυτό το κρύο στην αφή φώς,
κάγκελα οι ηλιαχτίδες του τέλους.


ΠΑΡΓΜΑΤΙ το ΝΑΥΑΓΙΟ έχει σημασία για εμένα

Μάταια με βάζεις σε σκέψεις;

Σκέψου η σκέψη σου να ήταν η σκέπη σου

Έχεις ΑΤΜΑ την κατάρα να φτιάχνεις σύμβολα;

η λάμπα του δεν σταματούσε να τον ανακρίνει.
γιατι αυτή δεν ήταν μια λάμπα ανακριτική,
ήταν μια απλή λάμπα γραφείου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 17:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to 13 τοξερα σαν τον κρονο(χρονο)που τρωει τα παιδια του..το 13 του θανατου,μηπως ειναι ταρο??επισης ασε το φως να απλωσει:αναλυση!!τι παιζει??????

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΑΤΑΞΙΑ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΙΚΟ ΝΟΜΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΤΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 18:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
13, ο αριθμός του Σκορπιού....

Φίλε μου Βούδα36, αυτό είπαμε ΗΔΗ...
Ο κρόνος ΧΡΟΝΟΣ είναι αυτός που έχει να κάνει με τον ΘΑΝΑΤΟ...
και ο ΘΑΝΑΤΟΣ με την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ...
Και η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ είναι ΕΝΑ απο τα μυστικά που ΚΑΤΕΧΕΙ ο Σκορπιός, το 8ο Ζώδιο που ΚΥΒΕΡΝΑ τους Γενετικούς Αδένες...

Χμμμμμ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ancient Light 13
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 13:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ancient Light 13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

επισης ασε το φως να απλωσει


Το φώς απλώνει,
το ρίχνουν στα σύμβολα.

Ένας λέει πως μας ορίζει ένα μη περιγράψιμο δίκτυο πληροφοριών.
Αυτό που λέει στο φωτόνιο που να πάει όταν το παγιδεύουν.
Αυτά σου εύχομαι να νοιώσεις φίλε μου.

η λάμπα του δεν σταματούσε να τον ανακρίνει.
γιατι αυτή δεν ήταν μια λάμπα ανακριτική,
ήταν μια απλή λάμπα γραφείου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 10:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΝΑ ΕΛΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Ancient Light 13 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Το φώς απλώνει,
το ρίχνουν στα σύμβολα.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΑΝΑΔΙΔΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ.
Ο ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΙΟΣΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ.
Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.....

quote:
ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ...
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...ΣΤΟ ΟΛΟΝ...
... ΣΑΝ ΧΑΡΑΣΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΙ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ...ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΤΜΑ.

ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΑ
ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΚΕΝΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ
ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 18:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ

ΣΥΜΒΟΛΟ : ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, Η ΙΔΕΑ, ΠΟΥ ΣΤΟΧΟ ΕΧΕΙ ΝΑ "ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ" ΤΟ ΝΟΥ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΝΟΗΜΑΤΟΣ.

13 : 1 + 3. Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ= ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΤΙ= Η ΑΙΩΝΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΗΣΗ.

ΘΑΝΑΤΟΣ : ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ, Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΤΑΣΗ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ (ΘΑΝΑΤΟΣ) ΓΙ΄ ΑΥΤΟ (ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ). Η ΣΤΑΣΗ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΛΛΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ. ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ(ΘΑΝΑΤΟΣ). ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑ ΣΕ ΣΤΑΣΕΙΣ.
ΑΡΑΓΕ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΝΟΗΣΗΣ, ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΤΟ ΑΕΝΑΟ; ΩΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΩΣΤΕ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ (ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΑΓΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ);

ΦΩΣ : ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ (ΑΓΓΛΙΚΑ : LIGHT=ΕΛΑΦΡΥ *) Ή ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΔΕΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΦΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ (*).ΟΥΤΕ ΚΥΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΟΥΤΕ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. ΣΑΝ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ: ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ (ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΚΒΑΝΤΑ). ΑΝ ΠΑΨΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΔΕΝ ΕΣΒΗΣΕ... ΑΠΛΩΣ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 18:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,
με την βοηθεια συνοδοιπορων μου αλλα και διδασκαλων,
σας μεταφερω :
" Η Ανθρωποτης το παλαι ποτε εγνωριζεν καλως οτι εκαστον
των συμβολων υπο του Δημιουργου ητο πεπροικισμενον με
την ενεργεια Αυτου οπως τουτο διαγειρει την Ενεργεια της
Ψυχης τουτων. Διο το συμβολιζειν εστι φιλοσοφειν, οτι εκ
του αισθητου θελομεν αχθει εις το νοητον, οτι τουτο δημιουργει
τα κραδαινοντα δονητικα επι των πολλαπλων σωματων. Ορωντες
τους συμβολισμους θετομεν τα λειτουργιας τα εμας, λειτουργια
του νοειν και του επιθυμειν εις δρασιν, οπως δι αυτων
αποκαλυπτεται εις ημας το ΜΥΣΤΙΚΟΝ."
" ...ο σκοπος του υπαρχειν εστι ευρημα του ανωτερου νοητικου.
Οστις θελει οπως ανελθει εις το ανωτερο νοητικον, επιβαλλεται
οπως ευρη την γεφυρα, ητις θελει ενοποιει το ανωτερον νοητικον
με των κατωτερων, απο πλευρας δονητικου, σωματων. Το συμβολον
επιτελει τουτον το σκοπον, οτι θελει διδει ενεργειαν, θελει
αφυπνισει το ανωτερον νοητικον και θελομεν εστι αντιληπτορες
της εμης φλογος, της ευρισκομενης εντος της καρδιας ημων"
"...η Αληθεια δεν δυναται οπως λεχθει μετα λογων αλλα θελει
εξελθει εκ της καρδιας."
"...ουδεις δυναται αποκαλυπτει το συμβολιζειν ειμη ο εντος ημων ευρισκομενος, διο τεκνον μου εκαστος εξ ημων ας ανασκαπτει τον θησαυρον και ομου γενομεθα τους καρπους αυτου. Θα σοι ελεγον οτι εκαστος εξ ημων ας ανασκαπτει εντος οπως φερει εν τω φωτι τα
ταλαντα. Οτι ταλαντον εστι 'ποιοτης' εντος και 'ποσοτικον' εκτος"

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 20:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φως!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 18:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω κάτι εγώ, μιας και ο χώρος ενδύκνειται... έστω μετά από κάποιον καιρό....
Πέρα από την όποια αξία που έχουν τα σύμβολα, η αλήθεια είναι πως τα βλέπουμε πολύ συχνά γύρω μας!
Σίγουρα τα σύμβολα είναι ο συνειρμός των σκέψεών μας και μας παραπέμπουν σε ένα αποτέλεσμα!!
Δεν ξέρω εάν τα σύμβολα φορτίζονται με κάποιο είδος ενέργειας ή δύναμης όταν τα χρησιμοποιούμε αλλά σίγουρα η σκέψη μας φορτίζεται όταν τα βλέπουμε, για παράδειγμα εάν πάρουμε τον Σταυρό, μας παρεπέμπει κατευθείαν στον Ιησού Χρηστό και τα πάθη του, την Σταύρωση και την Ανάσταση του!!
Από εκεί και πέρα οι συνειρμοί είναι διαδοχικοί, ανάλογα με το πως είναι φορτισμένη η σκέψη μας απέναντι σε κάποιο σύμβολο. Για τους Χριστιανούς, ας πούμε, είναι η αγάπη του Κυρίου, για άλλους μπορεί να είναι η εκκλησία, για άλλους η οδύνη των ανθρώπων απέναντι στο μαρτύριο που πέρασε ένα μέρος της ανθρωπότητας μετά τους πρώιμους Χριστιανικούς χρόνους, κ.α.!!
Όμως αυτό το σύμβολο σίγουρα σε παραπέμπει κάπου. Παρ' ότι είναι ένα σύμβολο που κατα βάση δεν είναι χριστιανικό και μάλιστα είναι προγενέστερό του!
Κάποια άλλα όμως είναι λιγότερο γνωστά και διαδεδομένα και περνάνε απαρατήρητα.. Βλέπουμε πολλές φορές σύμβολα ακόμα και μέσα σε ταινίες ή ακόμα μέσα σε ποιήματα.... αλλά πολλοί υπάρχουν που δεν τα γνωρίζουν ή τα γνωρίζουν ελάχιστα..
Βλέπουμε πως πολλά σύμβολα έχουν είτε παρερμηνευτεί είτε χρησιμοποιηθεί με άλλο σκοπιμότητα, όπως είναι το σύμβολο της 5Α και αυτό οδηγούσε στο συμπέρασμα πως επρόκειτο για ένα σύμβολο σατανιστικό! Κατά καιρούς λοιπόν τα σύμβολα αλλάζουνε χέρια και αλλάζουν και ιδιότητες, έτσι φτάνουμε στο συμπέρασμα να μην γνωρίζουμε την πραγματική αξία ή μήνυμα ενός συμβόλου, θα μου πει βέβαια κάποιος πως το σύμβολο παίρνει την ιδιότητα που του δείνεις και θα έχει δίκιο..
Αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι πως τα περισσότερα έχουν είτε θρησκευτική σημασία είτε φιλοσοφική!!!
Όμως ακόμα και οι αριθμοί και τα μαθηματικά είναι σύμβολα, σύμβολα που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι για να ταξιδεύουν οι άνθρωποι μέσα στην λογική και στην σκέψη, ή ακόμα και μέσα στην ψυχή!!!
Τί θα λέγατε να κάναμε και εμείς ένα ταξίδι μέσα στα σύμβολα, απο τα αρχαία χρόνια ακόμα εώς και σήμερα, μέσα από τα σημάδια των διαφόρων λαών και θρησκειών, παραθέτοντας και την σημασία τους.....!!!????

Και για να μην φανώ αγενής.. πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω τον συγγραφέα αυτού το τόπικ, αν και κατά πόσο θα τον ενδιέφερε μιά πορεία σαν αυτή, μέσα εδώ....??

Ευχαριστώ, πάντα με φιλική διάθεση

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 26/02/2004 19:06:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 01:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σύμβολο δεν αλλάζει ΠΟΤΕ ιδιότητα.

Σκέψου... Αλλιώς δεν είναι σύμβολο.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 11:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μεταφέρω κάποιες σημασίες της 5Α που είχα παραθέσει κάποια στιγμή και σε κάποιο άλλο ποστ.. απλά για να δείξω πόσο διαφορετική σημασία δίνονται στα σύμβολα μέσα στις εποχές , τους λαούς και τις θρησκείες..
Δεν ξέρω εάν αυτό σημαίνει πως το σύμβολο αλλάζει ή όχι ιδιότητα, σίγουρα όμως αλλάζει σημασία!!

quote:
Η πιο πρόσφατη χρήση του πεντάγωνου σαν ένα μυστικιστικό σύμβολο ήταν από τους Γνωστικούς, οι οποίοι το αποκαλούσαν "Φλεγόμενο αστέρι". Επίσης, θεωρούνταν από τους Χριστιανούς κατά την διάρκεια του Μεσαίωνα σαν σύμβολο των πέντε πληγών του Χριστού όταν σταυρώθηκε, και χρησιμοποιώταν σαν προστατευτικό σύμβολο, γενικότερα σαν υποκατάστατο της Σφραγίδας του Σολωμόντα (το άστρο του Δαβίδ μέσα σε έναν κύκλο). Στην παραδοσιακή μυθολογία αναφέρεται σαν το σταυρό του Άγιου Πέτρου. Ο Άγιος Πέτρος δεν πίστευε ότι ήταν άξιος να πεθάνει με τον ίδιο τρόπο που πέθανε ο Χριστός, οπότε παρακάλεσε να σταυρωθεί ανάποδα, όπως αναφέρει ο μύθος. Γι'αυτο και συναντάμε συχνά αυτό το σύμβολο σε Γοτθικούς Καθεδρικούς ναούς.

- Η συσχέτιση του πεντάγωνου με μη Χριστιανικά πιστέυω, και μια πιο μοντέρνα στοιχειώδης ανάλυση, παρουσιάστηκε αποδεικτικά στην διάρκεια της αναγέννησης του μυστικισμού στον 17ο και 18ο αιώνα. Οι Μασώνες και παρόμοιες ομάδες το υιοθέτησαν - για παράδειγμα, ο Α.Ε Waite είναι το άτομο που παρουσίασε αυτό το σύμβολο στις κάρτες Ταρώ, αντικαθιστώντας την παραδοσιακή σειρά απο Νομίσματα.

- Η χρήση του ανάποδου πενταγώνου για να συμβολίζει το κακό είναι μια αρκετά πρόσφατη χρήση, και πρώτα παρουσιάστηκε στις δουλειές του Eliphas Levi. Είναι επίσης και η πηγή του συμβόλου που παριστάνει ένα "κεφάλι κατσίκας". Για τους σύγχρονους σατανιστές συμβολίζει τον θεό με τα κέρατα, που έχει πέντε μορφές "άνθρωπος, κατσίκα, κριός, αρσενικό ελάφι, ταύρος". Πριν από αυτό δεν υπήρχε καμιά σύνδεση του πενταγώνου με το κακό.

- Η μοντέρνα Παγανιστική κίνηση υιοθέτησε το πεντάγωνο σαν μέρος από τον γενικό δανεισμό απο παλιότερες "μυστικιστικές" χρήσεις, και η Wicca συγκεκριμένα το υιοθέτησε σαν ένα ρητά θρησκευτικό σύμβολο, σαν τον σταυρό, το σφυρί του Thor κτλ. Για τους παγανιστές γενικότερα συμβολίζει τα πέντε στοιχεία του σύμπαντος, "γή, νερό, αέρας, φωτιά" και η πέμπτη γωνία συμβολίζει το "πνεύμα". Αν αυτή η γωνιά είναι προς τα κάτω συμβολίζει είτε την κυριαρχία του φυσικού κόσμου πάνω στον πνευματικό, είτε τον εσωτερισμό (εσωτερικό πνευματισμό). Όταν η γωνία αυτή είναι προς τα πάνω συμβολίζει την υπεροχή του πνεύματος και την ανωτερότητα του ψυχικού κόσμου. Το ότι το πεντάγωνο σχηματίζεται με μια μονάχα κίνηση δηλώνει την εξάρτηση και την ένωση μεταξύ όλων αυτών που αντιπροσωπεύουν οι πέντε γωνίες. Κάποιες φορές για την Wicca στην Μεγάλη Βρετανία, το ανάποδο πεντάγωνο αστέρι, συμβολίζει 'μαθητές' που βρίσκονται στο δεύτερο επίπεδο. Για τους Κέλτες Παγανιστές αντιπροσωπεύει την Morrigan, μια underground θεά και συχνά το ονομάζουν "the witch's foot".

- Στην περίοδο της Προιστορικής Μεσοποταμίας (περίπου 3.500 π.Χ.) παρουσιάζονται κεραμεικά σκεύη (πιάτα) που παρουσιάζουν πάνω τους το πεντάγωνο μαζί με πολλά άλλα σύμβολα που θεωρούνται η αρχή του γραπτού λόγου. Γύρω στο 2.500-3.100 π.Χ. το πεντάγωνο θεωρείται σαν "το κυριότερο σύμβολο που χρησιμοποιείται στις βασιλικές επιγραφές για να προσδιορίσει μια δύναμη που εκτείνεται στις "τέσσερις γωνίες του κόσμου". Αυτά τα σημεία είναι οι τέσσερις γωνίες μιας πυξίδας.

- Το πεντάγωνο δεν ήταν ένα κακό σύμβολο για τους Πυθαγορικούς και γενικότερα τους αρχαίους Έλληνες. Όπως επίσης υπάρχει ένας δυνατός θαυμασμός της Χριστιανοσύνης για τους "ευγενής Παγανιστές", σαν τον Πυθαγόρα, τον Πλάτωνα, διάφορους Στωιστές κτλ. Οι αρχαίοι Έλληνες αποκαλούσαν το πεντάγωνο αστέρι "πεντάλφα" γιατι σχημάτιζε 5 Αλφα.

- Ένας πιο σύγχρονος συμβολισμός του πενταγώνου είναι τα πέντε στάδια της ζωής. Δηλαδή με ηλικιακούς όρους "Βρεφική ηλικία, εφηβεία, ενηλικίωση, μέση ηλικία, τρίτη ηλικία". Με εμπειρικούς όρους συμβολίζει "Γέννηση, βάπτιση (μύηση), αγάπη, ανάπαυση, θάνατος".

- Για τους Αιγύπτιους το πεντάγωνο αστέρι αντιπροσώπευε μια underground μήτρα.

- Για τους Hermetics μάγους (και πάρα πολλούς άλλους σήμερα), το πεντάγωνο αστέρι αντιπροσωπεύει τον Άνθρωπο μέσα στον Μικρόκοσμο, με το κεφάλι του στην κορυφή, τα χέρια του απλωμένα στις άκρες και τα πόδια κάτω. Τα γεννητικά του όργανα βρίσκονται στο κέντρο του πενταγώνου.

- Λέγεται ότι προστατεύτει τον κάτοχο του από τους δαίμονες και χρησιμοποιείται γενικότερα ως σύμβολο της προστασίας. Λέγεται επίσης ότι είναι έμβλημα της ευτυχίας και πολλές φορές χρησιμοποιείται ως φυλαχτό. Στην αρχαιότητα οι κάτοικοι της Βαβυλώνας το χρησιμοποιούσαν ως μαγικό θέλγητρο.

- Τέλος, αποτελεί την Σφραγίδα του Σολωμόντα, γνωστή στον Μεσαίωνα ως
"goblin's cross". Αναπαριστάνει τις πέντε αισθήσεις, όπως επίσης και την σχέση αρσενικού-θηλυκού. Για τους Δρουϊστές είναι σύμβολο του Godhead και για τους Εβραίους συμβολίζει τα πέντε Μωσαϊκά Βιβλία. Στην περίοδο του βασιλιά Αρθούρου κάποιος από τους ιππότες είχε το πεντάγωνο αστέρι σαν σύμβολο πάνω στην ασπίδα του.

Το πεντάγωνο αστέρι, ή κοινώς για μας, η πεντάλφα, αποτελεί ένα από τα αρχαιότερα σύμβολα. Δυστυχώς όμως του έχουν δωθεί τόσες πολλές ερμηνείες ώστε κάποιοι άνθρωποι, κυρίως από άγνοια ή παραπληροφόρηση, να έχουν μια λανθασμένη εικόνα γι'αυτό. Δεν παύει να αποτελεί όμως κάτι το πολύ σημαντικό σε θρησκευτικούς, ιστορικούς ή ακόμα και προσωπικούς τομείς.

Η Πεντάλφα είναι το αρχαιότερο σύμβολο, όχι μόνο για την Μαγεία, αλλά και για την γραφή. Η αρχή του γραπτού λόγου θεωρούνται κάποια κεραμικά σκεύη της περιόδου της Προϊστορικής Μεσοποταμίας που χρονολογούνται περίπου το 3.500 π.Χ. και φέρουν εγχάρακτα πάνω τους πολλά σύμβολα, μεταξύ των οποίων και το πεντάγωνο αστέρι.


Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 11:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχεια:

quote:
Η Πεντάλφα μας υπενθυμίζει την θέση μας στο Σύμπαν:
- Η πάνω γωνία αντιπροσωπεύει το Πνεύμα, το αιθερικό, το αιώνιο και την επικοινωνία μας με το Θείο. Είναι η αθάνατη ψυχή μας, το θεϊκό που βρίσκεται μέσα σε όλους μας, η πνευματική μας σύνδεση με την Φύση και μεταξύ μας. Συμβολίζει την πνευματική αγάπη, το αόρατο, το αγνό, τα συναισθήματα που ανυψώνονται πέρα από τις ανάγκες τις σάρκας.
- Η κάτω δεξιά γωνία αντιπροσωπεύει τη Γη, το στοιχείο της Μητέρας. Είναι το στοιχείο της σταθερότητας. Συμβολίζει ασφάλεια, εξέλιξη, νουθεσία, όλα όσα μας παρέχει η Γη. Μας προσφέρει την ικανότητα να ερευνήσουμε το Πνεύμα με τα πόδια μας γερά στην Γη. Χωρίς αυτό το στοιχείο, θα βρισκόμασταν συνέχεια «στα σύννεφα».
- Η πάνω δεξιά γωνία αντιπροσωπεύει τον Αέρα, το στοιχείο του νού. Συμβολίζει την σκέψη, την ευφυία, την λογική. Μας προσφέρει την ικανότητα να εξετάζουμε το Πνεύμα και να ανακαλύπτουμε που ανήκει στην ζωή μας.
- Η κάτω αριστερά γωνία αντιπροσωπεύει τη Φωτιά, το στοιχείο του πάθους. Συμβολίζει το κομμάτι μας που δεν γνωρίζει φόβο, που επιτίθεται στα τυφλά αλλά χωρίς σκέψη. Η Φωτιά είναι αυτή που μας δίνει κουράγιο, δύναμη και θάρρος.
- Η πάνω αριστερή γωνία αντιπροσωπεύει το Νερό, τον κύκλο της Ζωής, το στοιχείο του συναισθήματος. Συμβολίζει τα τρυφερά μας συναισθήματα σε αντίθεση με τα συναισθήματα της Φωτιάς. Είναι η αγνή και άδολη αγάπη και ευτυχία, όλα τα συναισθήματα που σβήνουν την Φωτιά.

Όταν η Πεντάλφα περικλείεται σε κύκλο, ενώνει όλα τα στοιχεία της Φύσης και συμβολίζει τον Άνθρωπο, που είναι η ενότητα της Ύλης με το Πνεύμα, της Πνευματικότητας με την Λογική. Μας υπενθυμίζει ότι χρειαζόμαστε όλα τα στοιχεία για να ολοκληρωθούμε και ότι η ζωή είναι ένας κύκλος. Ότι δεν μπορεί να υπάρξει χαρά χωρίς τον πόνο και πόνος χωρίς την χαρά.

Η Πεντάλφα για τους Γνωστικούς είναι το Φλεγόμενο Αστέρι, για τους Χριστιανούς το σύμβολο των πέντε πληγών του Χριστού, για τους Εβραίους σύμβολο της Πεντάτευχου, για τους αρχαίους Έλληνες το σύμβολο της Πυθαγόρειας φιλοσοφίας, για τους αρχαίους Αιγυπτίους η Θεϊκή Μήτρα, για τους αρχαίους Βαβυλώνιους μαγικό θέλγητρο, για τον Βασιλιά Σολομώντα σύμβολο των πέντε αισθήσεων και της σχέσης αρσενικού-θηλυκού, για τους ιππότες του Βασιλιά Αρθούρου σύμβολο προστασίας, για τους Ροδόσταυρους ο Άνθρωπος μέσα στον Μικρόκοσμο, με το κεφάλι του στην κορυφή, τα χέρια του απλωμένα στις άκρες και τα πόδια κάτω, για τους σύγχρονους Μύστες το σύμβολο ζωής: Γέννηση, Βάπτιση (Μύηση), Αγάπη, Ανάπαυση, Θάνατος. Ή: Βρεφική ηλικία, Εφηβεία, Ενηλικίωση, Μέση Ηλικία, Τρίτη Ηλικία.

Η χρήση της ανεστραμμένης Πεντάλφας ως δαιμονικό σύμβολο είναι πολύ πρόσφατη, πατέρας της οποίας είναι ο Eliphas Levi, ο οποίος και δημιούργησε την ανεστραμμένη Πεντάλφα με το κεφάλι του Baphomet στην μέση. Πριν από αυτό δεν υπήρχε καμιά σύνδεση της Πεντάλφας με το κακό, αλλά φορούνταν από τους αμύητους για να δηλώνει ότι ο κάτοχος βρίσκεται σε περίοδο εκμάθησης στα Μυστήρια. Για πολλούς επίσης συμβολίζει τον Κερασφόρο Θεό, που έχει πέντε μορφές: Άνθρωπος, Κατσίκα, Κριός, Αρσενικό Ελάφι, Ταύρος, χωρίς όμως να αναφέρεται σε δαιμονική Θεότητα, αλλά στον Θεό Πάνα, τον Θεό της Φύσης, τον σύντροφο και προστάτη της Μητέρας Θεάς.


Οπότε μετά από τις τόσες διαφορετικές ερμηνείες που δώθηκαν ανά καιρούς ποια μπορεί να είναι η ιδιότητα του συμβόλου αυτού?


Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 11:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα σε όλα όσα παρέθεσες, μία είναι η ιδιότητα, τα υπόλοιπα είναι ερμηνείες...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 16:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σιγουρα διαβασες ολο το θεμα....
να και η "αποδειξη"

ΤΡΙΤΟ ΠΟΣΤΑΤΜΑ:

quote:
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΥΠΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΑΝΑ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ!

ΣΙΜΟΡΙ:

quote:
Τί θα λέγατε να κάναμε και εμείς ένα ταξίδι μέσα στα σύμβολα, απο τα αρχαία χρόνια ακόμα εώς και σήμερα, μέσα από τα σημάδια των διαφόρων λαών και θρησκειών, παραθέτοντας και την σημασία τους.....!!!????


[Β]Και για να μην φανώ αγενής..[/Β] πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω τον συγγραφέα αυτού το τόπικ, αν και κατά πόσο θα τον ενδιέφερε μιά πορεία σαν αυτή, μέσα εδώ....??


........ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ "ΑΓΕΝΗΣ".. Σ' ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΠΕΡΥΣΙ +ΧΑΘΗΚΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ..ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ..ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ..ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΡΑΨΕΙ...ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ..-ΔΕΝ ΣΕ "ΤΙΜΑ" ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΥΤΗ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΔΙΔΑΣΚΕΣΑΙ, ΟΠΩΣ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ ΕΓΙΝΕ ΦΑΝΕΡΟ.../ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΩΤΟ...-
ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΑ COPY MIXED PASTE... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ;
...ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΑΚΟΥΣ...'Η "ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ" ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ...
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙΣ -ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΕΚΑΝΕΣ-ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ... ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΩ, ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΣ...ΣΟΥ ΕΦΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΛΙ, (ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ/ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ/ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝ-Ω!ΜΑΙ...ΧΑΡΙΝ ΜΑΘΗΣΕΩΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ..ΚΙΝΗΣΗ!(IFUKNOWWHATIMEAN...)


quote:
Μέσα σε όλα όσα παρέθεσες, μία είναι η ιδιότητα, τα υπόλοιπα είναι ερμηνείες...



...καποτε οι Α-Σ-ΚΟΠΕΣ ΕΡΩΤ-ΗΣΕΙΣ , σταματουν +ερχονται οι Ερωτησεις που εμπεριεχουν τις αυτες Απαντησεις....
ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ...-
ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ λοιπον της Ερωτ-ησης σου..αγαπητη σιμορι....;
-ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΗΔΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;...
-ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...;.
-'Η ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΛΟΓΙΑ...ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ...;

-σημειωσεις:
δεν χρειαζονται ερωτηματικα στο "τριπλοσκελες" ερωτημα ,αλλα τα εβαλα...
-περιττο να πω οτι δεν ειναι "επιθεση" σε σχεση με αλλες συζητησεις ,αν και ειναι ευλογα τα ερωτηματα μου που εμειναν...επι ξυλου κρεμαμμενα...-και ισως θα "επρεπε"...αλλα και μια τριλη "ασκοπη" ερωτηση ισως -αβιαστα-"παραγει εργο"...
-σκοπος μου ειναι να καταλαβεις οσα νομιζεις οτι καταλαβες..μη βιαστεις να απαντησεις σε μενα..αλλα καντο γρηγορα αν η απαντηση ειναι για σενα...:)


"Ολα στο πιατο..."
ΠΥΘΙΑΤΜΑ


Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 21:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άτμα, την τελευταία φορά που απευθυνθηκες σε εμένα, χρησιμοποίησες τον χειρότερο τρόπο για να το κάνεις!!!
Δεν σου απάντησα μετά από αυτό γιατί δεν μου άρεσε ο τρόπος που με είδες ή που ήθελες να με βλέπεις, σαν μία άλλη Άτμα όπως είπες χαρακτηριστικά και πολλά άλλα που δεν θα μπω στον κόπο να επαναλάβω!
Δεν θα έμπαινα ποτέ σε έναν αντίλογο σαν αυτό,
να υποστηρίξω τί μετά από αυτό? Τί πιστεύεις πως είδα μετά από αυτές τις απαντήσεις?

Λέγε λοιπόν.. τί θέλεις να μάθεις από αυτά που λές πως είναι εύλογα ερωτήματα?

Θα σου πω μόνο ένα πράγμα για αυτά που θέλω εγώ.. οι άνθρωποι δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.. εάν εσύ θέλεις να βλέπεις πως θέλω μασιμένη την τροφή μου είσαι ελεύθερη να το πιστεύεις, εγώ θα σου έλεγα πως θέλω να σεβαστείς τον τρόπο μου, όποιος και αν είναι αυτός!!
Δεν μου αρεσουν τα υπονοούμενα, , αλλά ούτε και οι επιθέσεις άνευ λόγου και αιτείας!

Όμως και εγώ έχω κάποια ερωτηματικά!! Η επιμονή σου αυτή δείχνει πως είτε θέλεις να με κάνεις να δω πράγματι κάποια πράγματα που λες πως δεν βλέπω, είτε γιατί έχεις την τάση να μου επιτεθείς προσπαθώντας να με υποτιμήσεις σχολιάζοντας κάθε τόσο κάθε μου κίνηση, για τους δικούς σου λόγους!!
Το ερώτημα είναι¨:
Θέλεις πραγματικά να με κάνεις να σε δω? και αν ναι, νομίζεις πως έτσι θα καταφέρεις να με κάνεις να σε δω? Όμως το να θες να διαπιστώσω κάποια πράγματα και να μου επιτίθεσαι παράλληλα ή να βγάζεις τα χείριστα συμπεράσματα για το άτομό μου δεν συσχετίζονται..
Άρα τί είναι αυτό που θέλεις πραγματικά?
Τα δικά μου βέβαια ερωτηματικά δεν είναι ρητορικά όπως τα δικά σου.. αλλά πιστεύω πως δεν θα απαντηθούν ούτος ή άλλος.. θα δείξει απλά ο χρόνος από το τί θες...

Και υπάρχει και ένα αλλά μέσα σε όλα αυτά... Μήπως υπάρχουν πράγματα που δεν έχεις δει ούτε εσύ σε εμένα?

Γι αυτό.. είτε προσπάθησε να με κοιτάξεις, αν θέλεις να αφήσουμε πίσω μας τις προστριβές και τις αντιπαραθέσεις, είτε συνέχισε το ταξείδι σου, χωρίς υπονοούμενα και επιθέσεις ελπίζω αυτή την φορά.. και έτσι θα ορθώσεις και την δική μου σημαία στο φως..

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα ρητό που λέει : καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα.. αν και εγώ δεν το πιστεύω αυτό.... και παρ'ότι το όνομα μού έχει βγει ήδη.. όπως είπε και η Άτμα <όλα στο πιάτο>
Και παρ΄ότι υπήρξαν πολλά υπονοούμενα για την φώτο που παρέθεσα.. θα πω απλώς το εξής, μιας και δεν είναι εκτός θέματος
Οι δύο κοπέλες που βρίσκονται εκεί.. είμαι εγώ, καθ'ότι και το ζώδιό μου, το φως είναι η γνώση και η ομορφιά που έχουν , η διδαχή και η διδαχόμενη και αρκετά άλλα.. αν κοιτάξεις θα δεις σεβασμό αλλά και ερωτισμό μέσα σε αυτό..
Δεν ξέρω τί βλέπεις εσύ και το επαναλαμβάνεις συνεχώς για την φώτο μου...

quote:
ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ..ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΡΑΨΕΙ...ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ..-ΔΕΝ ΣΕ "ΤΙΜΑ" ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΥΤΗ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΔΙΔΑΣΚΕΣΑΙ, ΟΠΩΣ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ ΕΓΙΝΕ ΦΑΝΕΡΟ.../ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΩΤΟ...-

Μέσα στην φώτο δεν είσαι εσύ και εγώ αλλά εγώ και εγώ..
μην το πάρεις ως ένδειξη επιθετικότητας ή υπονόμευσης αυτό.. απλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω την θέση μου..
Ϊσως βέβαια να κάνω λάθος, και δεν βλέπεις έτσι τα πράγματα, αλλά τελικά δεν μου είπες τί είναι αυτό που βλέπεις μέσα στην φώτο μου και συνεχώς μου σχολιάζεις...
Αυτά..... καλό ΣαββατοΚύριακο


Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy