ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ορθοδοξία και Παλαιοημερολογίτες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 23:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου sonofzeus, θα σου θυμίσω ότι για τον Θεό είμαστε
παιδιά κι εκεί χρειάζεται κ ι ο εκφοβισμός, καλή τη διαθέση,
όπως και το ότι ξαναερχόμαστε, προκειμένου να σωθούμε, όπως
σου απαντώ και σε άλλο θέμα…
Η ύπαρξη των αναθεματισμών, έχει να κάνει με το περιθώριο να επιστρέψουν στη ζωή και όσοι έχουν πλανηθεί, ώστε να ζήσουν
την ορθή πίστη..
Αγαπητέ μου, γιατί μπερδεύεσαι; Το πνεύμα είναι η κληρονομιά μας
από τον Θεό και είναι θεικό, όχι υπηρέτης του σώματος, όπως
λένε οι καθολικοί και οι εβραίοι που βρίσκονται πίσω τους,
όπως και πίσω από κάθε αίρεση( δες τους εφευρέτες των
αιρέσεων… συμπτωματικά, είναι όλοι εβραίοι!!!)..
Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι βαρύ να είσαι
γιός του Θεού κι έχει γραφτεί και ειπωθεί από τον Χριστό
«Θεοί είστε και Υιοί Υψίστου πάντες…»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 23:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Sesostris, οι αναθεματισμοί είχαν να κάνουν
καθαρά με θέματα πίστεως και πιο ειδικά με το ρόλο του Αγίου Πνεύματος , αναπόσπαστο μέρος της Αγίας Τριάδος και που
συγκεκριμένα ο Χριστός όταν τον είχανε ρωτήσει αν συγχωρείται
όποιος βλασφημήσει τον Πατέρα ή τον Υιό , Θεό είπε ότι
συγχωρείται , αλλά πρόσθεσε, προσέξτε, γιατί όποιος βλασφημήσει
το Άγιο Πνεύμα, αυτός δεν σώζεται…

Πότε φίλε trexagireve τα είπε αυτά ο Χριστός ; Πότε απεκάλεσε τον εαυτό του υιό Θεού ; Σε ποιο ευαγγέλιο είναι γραμμένα ;
quote:
trexagireve
Πέραν αυτού, ο διάβολος επιδιώκει την διαβολή της έννοιας του Θεού, προκειμένου να αποπροσανατολίσει τον άνθρωπο και να τον κάνει ειδωλολάτρη και υλιστή, αφού μόνο στα γήϊνα έχει εξουσία και ζωή… Αλλά ακόμη ο Πάπας κι η καθολική του εκκλησία έχουν δημιουργήσει πολύ λανθασμένη εικόνα για τον χριστιανισμό κι έχει κάνει
μεγαλύτερο κακό από πολλούς υποτίθεται ενάντιους στον
χριστιανισμό…

Φίλε trexagireve και πάλι κάνεις μεγάλο λάθος . Το σχίσμα των εκκλησιών είχε πρωτίστως όχι θρησκευτικά αίτια αλλά πολιτικά , που είχαν σχέση με τη μεταφορά της πρωτεύουσας του Ρωμαϊκού Κράτους από τη Ρώμη στο τότε Βυζάντιο που μετονομάσθηκε Νέα Ρώμη , και αργότερα Κωνσταντινούπολη . Οι επίσκοποι της (παλαιάς) Ρώμης δεν μπόρεσαν ποτέ να συμφιλιωθούν με την ιδέα ότι έχασαν τα πρωτεία γι’ αυτό στις οικουμενικές συνόδους δεν παρίσταντο οι ίδιοι αλλά έστελναν αντιπροσώπους .
Άλλη μία αιτία ήταν η ελλειπής γνώση της Ελληνικής γλώσσας από τους δυτικούς που δεν τους επέτρεπε να ξεχωρίσουν λεπτές έννοιες όπως πχ την διαφορά μεταξύ του ομοούσιος και ομοιοούσιος , και φυσικά οι επιδρομές των βαρβάρων που συνέτειναν στην περαιτέρω απομάκρυνση και τελικά στο σχίσμα μεταξύ των δύο εκκλησιών .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 09:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve! έχεις μεγάλη υπομονή.
quote:
Sesostris:
Πότε φίλε trexagireve τα είπε αυτά ο Χριστός ; Πότε απεκάλεσε τον εαυτό του υιό Θεού ; Σε ποιο ευαγγέλιο είναι γραμμένα ;


Eίναι δυνατόν? Φτού και από την αρχή? Δε μου είναι δύσκολο απλά τις απαντήσεις θα τις μεταφέρω από άλλο θέμα εδώ! Θέλεις?
Πόσο αργόσχολος πρέπει να είναι κάποιος για να ρωτάει χιλιοειπωμένα πράγματα?

quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve και πάλι κάνεις μεγάλο λάθος . Το σχίσμα των εκκλησιών είχε πρωτίστως όχι θρησκευτικά αίτια αλλά πολιτικά , που είχαν σχέση με τη μεταφορά της πρωτεύουσας του Ρωμαϊκού Κράτους από τη Ρώμη στο τότε Βυζάντιο που μετονομάσθηκε Νέα Ρώμη , και αργότερα Κωνσταντινούπολη . Οι επίσκοποι της (παλαιάς) Ρώμης δεν μπόρεσαν ποτέ να συμφιλιωθούν με την ιδέα ότι έχασαν τα πρωτεία γι’ αυτό στις οικουμενικές συνόδους δεν παρίσταντο οι ίδιοι αλλά έστελναν αντιπροσώπους .
Άλλη μία αιτία ήταν η ελλειπής γνώση της Ελληνικής γλώσσας από τους δυτικούς που δεν τους επέτρεπε να ξεχωρίσουν λεπτές έννοιες όπως πχ την διαφορά μεταξύ του ομοούσιος και ομοιοούσιος , και φυσικά οι επιδρομές των βαρβάρων που συνέτειναν στην περαιτέρω απομάκρυνση και τελικά στο σχίσμα μεταξύ των δύο εκκλησιών .

Αυτοί οι πολιτικοί λόγοι πρέπει να είναι τελικά σαν την άγκυρα! όποτε τους θέλουμε τους πετάμε και όποτε δεν τους χρειαζόμαστε τους βαστάμε!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 10:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε μου Europaios2, διότι όντως ο συμπαθής sesostris, μάλλον να μας κάνει να βαρεθούμε θέλει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 11:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Για το θέμα αυτό έχω γράψει και αλλού σε χριστιανικό site.

Όλες οι Ορθόδοξες Εκκλησίες του κόσμου πάνε με το παλαιό, Αλλά είναι σε πλήρη κοινωνία και αποδοχή με την εκκλησία της Ελλάδας!
Το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων και το Άγιον Όρος πάνε με το παλαιό, αλλά είναι σε πλήρη κοινωνία και αποδοχή με την εκκλησία της Ελλάδας (η οποία είναι αυτή που ανήκουν κιόλας ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!) και όχι με τις 8-9 διασπασμένες ξεχωριστές μεταξύ τους, ομάδες των παλαιοημερολογιτών που τρώγονται (μεταξύ τους) και δεν έχουν κοινωνία με την εκκλησία της Ελλάδας.

Τα έχουν πεί και ο Πάτερ Παΐσιος και ο Πάτερ Πορφύριος για το θέμα αυτό, αλλά δεν τους ακούνε.
Η γνώμη τους είναι για μένα από άνωθεν.
Σε όλα τα θέματα δίνει ο Θεός τους εκπροσώπους του, να δώσουν σαφή απάντηση, εκτός και αν θέλουμε να εμμένουμε στη δικιά μας γνώμη...
Δεν μπορεί να παραβλέπετε το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι ολόκληρος Πάτερ Πορφύριος όταν κατέβηκε στην Αθήνα πήγε με το νέο!!!
Αυτό είναι γεγονός!

Αλλά καιο Πάτερ Παΐσιος είχε πεί για λόγου τους:
Δεν έχουν Κοινωνία ούτε με τα Πατριαρχεία και τις Εκκλησίες που πάνε με το νέο, αλλά ούτε με τα Πατριαρχεία και τις Εκκλησίες που πάνε με το παλιό, γιατί δήθεν μολύνθηκαν από την επικοινωνία με τους νεοημερολογίτες. Και όχι μόνο αυτό. Και αυτοί οι λίγοι που έμειναν, έγιναν ένα σωρό κομμάτια. Και όλο κομματιάζονται, αλληλοαναθεματίζονται, αλληλοαφορίζονται και αλληλοκαθαιρούνται.

Το μεγάλο ερώτημα είναι και όποιος μπορεί ας απαντήσει, που δεν θα απαντήσει!
Με ποια από όλες τις αποσχιστικές παλαιοημερολογίτικες εκκλησίες να πάω;
Αφού δεν υπάρχει μια ενιαία παλαιοημερολογίτικη εκκλησία της Ελλάδος...
Ποιός παλαιοημερολογίτης μπορεί να διορίζει άτομα στο Άγιον Όρος και στην Ιερουσαλήμ;

Που είναι η μια Αγία καθολική και Αποστολική εκκλησία;
Μα καλά τα θαύματα του Πάτερ Πορφύριου και Παΐσιου δεν τα βλέπετε δεν τα ακούτε, όχι όταν ζούσαν τώρα που πέθαναν;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 11:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα από το βιβλίο «ΒΙΟΣ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΤΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ» του Ιερομονάχου Ισαάκ. (ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ 2004

Λυπόταν για τις παρατάξεις των παλαιοημερολογιτών που είναι ξεκομμένες, σαν τα κλήματα από την Άμπελο και δεν έχουν κοινωνία με τα Ορθόδοξα Πατριαρχεία και τις κατά τόπους αυτοκέφαλες Ορθόδοξες Εκκλησίες. Μερικές τέτοιες ενορίες στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη ενώθηκαν καθ’ υπόδειξή του με την Εκκλησία κρατώντας το παλαιό εορτολόγιο.
Έλεγε : «Καλό ήταν να μην υπήρχε αυτή η εορτολογική διαφορά, αλλά δεν είναι θέμα πίστεως». Στις ενστάσεις ότι το νέο ημερολόγιο το έκανε Πάπας, απαντούσε : «Το νέο ημερολόγιο το έκανε Πάπας και το παλιό ειδωλολάτρης, εννοώντας τον Ιούλιο Καίσαρα.
Ορθόδοξος Έλληνας με την οικογένειά του ζούσε χρόνια στην Αμερική. Ήταν όμως παλαιοημερολογίτης, ενώ η γυναίκα και τα παιδιά του ήταν με το νέο ημερολόγιο. Πέρα από το ότι δεν μπορούσαν να γιορτάσουν μια γιορτή όλοι μαζί, οι μεν έλεγαν για τους δε ότι είναι αιρετικοί και ότι θα κολασθούν.
«Ώρες συζητούσαμε με τη γυναίκα μου αλλά άκρη δεν βρίσκαμε. Για να πω την αλήθεια κάτι δεν μου άρεσε και στους παλαιοημερολογίτες. Ιδίως όταν έρχονταν κάποιοι δεσποτάδες να μας μιλήσουν. Δεν μιλούσαν με αγάπη και πόνο για τους πλανεμένους (όπως τους θεωρούσαν) νεοημερολογίτες. Αλλά θαρρείς πως είχαν ένα μίσος και χαίρονταν όταν έλεγαν ότι θα κολασθούν. Ήταν πολύ φανατικοί. Όταν τέλειωνε η ομιλία τους, ένιωθα μέσα μου μια ταραχή. Ούτε σκέψη όμως να φύγω από την παράδοσή μας.
Σ’ ένα ταξίδι μου στην Ελλάδα είπα τον προβληματισμό μου στον ξάδελφό μου τον Γιάννη. Εκείνος μου μίλησε για κάποιον Γέροντα Παΐσιο. Αποφασίσαμε να πάμε στον Άγιον Όρος για να τον συναντήσω. Φθάσαμε στην Παναγούδα. Ο Γέροντας μας κέρασε με γελαστό πρόσωπο και μ’ έβαλε να καθίσω δίπλα του.
Τα είχα χαμένα. Ένιωθα, όπως μου συμπεριφερόταν, σαν να με γνώριζε χρόνια, ότι ήξερε τα πάντα για μένα.
-Πώς τα πας με τα αυτοκίνητα εκεί στην Αμερική; Ήταν η πρώτη του κουβέντα.
Σάστισα. Ξέχασα να αναφέρω ότι η δουλειά μου ήταν σε χώρους στάθμευσης αυτοκινήτων και φυσικά όλο με αυτοκίνητα ασχολούμουν.
-Καλά τα πάω, ήταν το μόνο που μπόρεσα να ψελλίσω, κοιτώντας σαν χαμένος τον Γέροντα
-Πόσες εκκλησίες έχετε εκεί που μένεις;
-Τέσσερις απάντησα και δεύτερο κύμα έκπληξης με κατέλαβε.
-Με το παλιό ή με το νέο;
Ήρθε ο τρίτος κεραυνός, που όμως αντί να μεγαλώσει τη σαστιμάρα μου, κάπως με εξοικείωσε, με «προσγείωσε» θα έλεγα, με το χάρισμα του Γέροντα.
-Δύο με το παλιό και δύο με το νέο!
-Εσύ που πας;
-Εγώ με το παλιό και η γυναίκα μου με το νέο.
-Κοίτα. Να πας κι εσύ εκεί που πηγαίνει και η γυναίκα σου, μου είπε με μια αυθεντικότητα και ετοιμαζόταν να μου δώσεις εξηγήσεις. Αλλά για μένα το θέμα είχε τελειώσει. Δεν χρειαζόμουν εξηγήσεις και επιχειρήματα. Κάτι το ανεξήγητο συνέβη μέσα μου. Κάτι το θεϊκό. Ένα βάρος έφυγε και τινάχτηκε μακριά μου. Όλα τα επιχειρήματα, όλες οι απειλές και όλοι οι αφορισμοί για τους νεοημερολογίτες, που χρόνια τώρα άκουγα, εξανεμίστηκαν. Ένιωθα τη χάρη του Θεού, που μέσω του Αγίου Του δρούσε επάνω μου και με πλημμύριζε με μια ειρήνη που χρόνια αναζητούσα. Η κατάσταση που ζούσα θα εκδηλώθηκε στο πρόσωπό μου…Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι αυτό μάλλον έκανε τον Γέροντα να σταματήσει για λίγο. Αλλά έπειτα συνέχισε με μερικές εξηγήσεις. Ίσως για να τις λέω σε άλλους. Ίσως για να τις χρησιμοποιήσω για τον εαυτό μου, σε καιρό πειρασμού, όταν θα περνούσε εκείνη η ουράνια κατάσταση.
-Κι εμείς βέβαια εδώ, στο Άγιον Όρος με το παλιό πάμε, αλλά είναι άλλη περίπτωση. Είμαστε ενωμένοι με την Εκκλησία, με όλα τα Πατριαρχεία και μ’ αυτά που έχουν το νέο ημερολόγιο και μ’ αυτά που έχουν το παλιό ημερολόγιο. Αναγνωρίζουμε τα μυστήριά τους και αυτοί τα δικά μας. Οι ιερείς τους συλλειτουργούν με τους δικούς μας. Ενώ αυτοί οι καημένοι ξεκόπηκαν. Οι περισσότεροι και ευλάβεια έχουν και ακρίβεια και αγωνιστικότητα και ζήλο Θεού. Μόνο που είναι αδιάκριτος, «ου κατ’ επίγνωσιν». Άλλοι από απλότητα άλλοι από αμάθεια, άλλοι από εγωισμό, παρασύρθηκαν. Θεώρησαν τις 13 ημέρες θέμα δογματικό και όλους εμάς πλανεμένους και έφυγαν από την Εκκλησία. Δεν έχουν Κοινωνία ούτε με τα Πατριαρχεία και τις Εκκλησίες που πάνε με το νέο, αλλά ούτε με τα Πατριαρχεία και τις Εκκλησίες που πάνε με το παλιό, γιατί δήθεν μολύνθηκαν από την επικοινωνία με τους νεοημερολογίτες. Και όχι μόνο αυτό. Και αυτοί οι λίγοι που έμειναν, έγιναν ένα σωρό κομμάτια. Και όλο κομματιάζονται, αλληλοαναθεματίζονται, αλληλοαφορίζονται και αλληλοκαθαιρούνται. Δεν ξέρεις πόσο έχω πονέσει και πόσο έχω προσευχηθεί γι’ αυτό το θέμα. Χρειάζεται να τους αγαπάμε και να τους πονάμε και όχι να τους κατακρίνουμε. Πιο πολύ, να προσευχόμαστε να τους φωτίσει ο Θεός και αν τύχη και μας ζητήσει κανείς, με καλή διάθεση, βοήθεια, να λέμε και καμιά κουβέντα.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 12:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Το νέο ημερολόγιο το έκανε Πάπας και το παλιό ειδωλολάτρης»

Πάτερ Παΐσιος

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 12:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μητσάκο, να ξέρεις ότι ο διάβολος πειράζει όποιον
είναι με τον Θεό, όχι τους δικούς του… Έτσι για τα όσα
προσάπτεις στους παλαιοημερολογίτες…
Μου αρέσει δε αυτό που λες για τον Πάτερ Παίσιο, αμφιλεγόμενη προσωπικότητα και το παράδειγμα με το ζευγάρι: «να πας εκεί
που πάει κι η γυναίκα σου…» Έτσι φαντάζομαι είπε στο γάμο
τους ο παπάς που τους πάντρεψε «ο δε ανήρ να φοβείται την
γυναίκα…» να ακολουθεί ο άνδρας τη γυναίκα… Φίλε, τα καλά
και συμφέροντα, αλλά ας μιλήσουμε λίγο και επι της ουσίας…
Πλανημένοι είναι κι η Ρωσική εκκλησία, η Σερβική, η Ρουμάνικη,
κι οι άλλες πλην Ελλάδας εκκλησίες που ακολουθούν το παλιό…
Μη πλανημένοι η ελλαδική εκκλησία που μεταθέτει όρια αιώνια…
Φίλε συναισθηματικά μιλάς κι επίτηδες γιατι επί της ουσιας,
δεν λές τίποτα… Δεν λές παράδειγμα ότι υπήρξαν σύνοδοι που καταδίκασαν το νέο και όσους το ακολουθούν… Δεν λές ότι είναι παράβαση των ιερών κανόνων να εορτάζεται το Πάσχα Μάϊο μήνα…
Δεν λές ότι αφορίζεται όποιος συλλειτουργεί και συγκοινωνεί
με τον πάπα και τους καρδινάλιους του. Δεν λές ότι το σκουφάκι
των παπικών είναι εβραικό κι εκεί πάει σιγά, σιγά κι η
ελλαδική εκκλησία, δεν λες άλλα πολλά…
Χτυπάς όμως στο συναίσθημα και στην ψεύτικη αγάπη και δεν καταλαβαίνεις ότι το όλο θέμα λέγεται πλάνη του ορθοδόξου κι
αυτή έχει συντελεσθεί…Σύντομα όμως θα έχουμε εξελίξεις και τότε
θα δούμε πόσο αληθινό είναι το νέο ημερολόγιο…Θα δούμε αν
για τον Χριστό υπάρχει νέο ημερολόγιο…
Φίλε προτιμώ να είμαι με τον Χριστό παρά με τον Πατριάρχη τον μασώνο με τα πολιτικά και την συγκοινωνία με ..μάγους και βουντού, που είπε ότι κάτι βρωμιάρηδες και αγράμματοι σταματήσαν την …αγαστή συμβίωση Ελλήνων και Τούρκων πριν 200 χρόνια, αναφερόμενος στην επανάσταση του 1821…
Και φυσικά για μένα είμαστε όλοι αδέλφια κι υπάρχουν αμαρτίες κι αμαρτίες χειρότερες από την αλλαγή των ημερών, αλλά, άλλο το ένα
κι άλλο το άλλο… η αλλαγή ημερολογίου, έγινε για να ενωθούμε
με τον πάπα και να πλανηθεί η ορθοδοξία.
Αυτό σκέψου το καλά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 21:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ trexagireve

Αυτό που χωρίζει τους νεοημερολογίτες από τους παλαιοημερολογίτες είναι 10 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα, όσο χρόνο δηλαδή, διαρκεί λιγότερο μια πλήρη περιστροφή της γης γύρω από τον ήλιο και η οποια έχει μετρηθεί με ακρίβεια, εξού και η διόρθωση του νέου ημερολογίου.

Το παλιό ημερολόγιο μετράει τον χρόνο σε 365 μέρες και 6 ώρες, δηλαδή κάθε 4 χρονια βάζει ένα έτος δίσεκτο και καλύπτει την διαφορα. Επειδή όμως ο χρόνος διαρκεί λιγάκι λιγότερο, μετρώντας έτσι τα χρονια πας κάθε αιώνα 1 μέρα μπροστά. Για αυτό οι αστρονόμοι ξαναμετρήσανε την πλήρη περιστροφή και ορίσανε ότι δίσεκτα χρονια είναι όσα διαιρούνται διά του 4, αλλα όχι διά του 100, πλην των διαιρούμενων με το 400, δηλαδή το 2000 ήτανε δίσεκτο, αλλα το 1900 όχι. Το 1300 που καθιερώθηκε το νέο ημερολόγιο, είχαμε πάει δηλαδή 10 μέρες μπροστά, τις οποιες έπρεπε να τις κόψουμε. Αυτό λοιπόν δεν έχει να κάνει με την θρησκεία, αλλα με την αστρονομία, για αυτό θεωρώ υπερβολή το να μην δέχεται κάποιος το νέο ημερολόγιο.

Εφόσον ο κανόνας λέει για τον καθορισμό του Πάσχα, ότι πρέπει να γιορτάζεται την πρώτη κυριακή, μετά την πρώτη πανσέληνο, μετά την εαρινή ισημερία, πρέπει να ξέρεις ότι η ισημερία, εάν δεν εφαρμόσεις το νέο ημερολόγιο, θα την βάζεις κάθε 100 χρονια 1 μέρα μπροστά. Εάν θέλει δηλαδή ο Θεός και ζούμε μέχρι το έτος 3000, τότε οι παλαιοημερολογίτες θα έχουνε την ισημερία 23 μέρες μπροστά, κάτι που θα αρχίσει πλέον να γίνεται αισθητό, μιας και δεν θα είναι ουσιαστικά ισημερία, αλλα η ημερα θα είναι ήδη πολύ μεγαλύτερη της νύχτας, μιας και θα έχουμε ουσιαστικά όχι 21 Μαρτίου, αλλα μέσα Απριλίου. Και με λίγο αναποδιά στην Πανσέληνο, θα τύχει τότε να γιορτάσουμε το Πάσχα στο θερινό ηλιοστάσιο...

Και εάν ζούμε μέχρι το έτος 15000 m.X. σύμφωνα με το παλαιό ημερολόγιο, τότε θα γιορτάσουμε Πάσχα στο χειμερινό ηλιοστάσιο, δηλαδή στην μεγαλύτερη νύχτα του χρόνου. Καταλαβαίνεις που βρίσκεται το πρόβλημα??

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 22:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου και συμπαθέστατε Samuel 1974, λίγα λεπτά πριν σε ανέφερα...Φίλε μου αυτό που λες για το ημερολόγιο δεν στέκει
για δυο λόγους...
Πρώτον , το Πάσχα γιορτάζεται μαζί και μάλιστα παρά το ότι ή νεοημερολογήτικη εκκλησία μπαίνει στο Τριώδιο, δεν αναγινώσκει
ευαγγέλια, αλλά περιμένει του παλαιού ημερολογίου την έναρξη
κι αυτό μπορείς να το ρωτήσεις...
Δεύτερον, να σου θυμίσω ότι η γη κάνει 11ετή κύκλο γύρω από τον ήλιο, που καμιά περιφορά του δεν είναι ίδια, λόγω και της ελλειπτικής τροχιάς του κύκλου, οπότε δεν υπάρχει ουσιαστικά
ένας κύκλος που να οριστεί ως μέτρο...
Πέραν αυτού μην ξεχνάς ότι οι ημερομηνίες με το παλιό ταιράζουν καλύτερα και στα θρησκευτικά δρώμενα...Όπως και το ότι το νέο
έχει διαπιστωθεί ότι ούτε αυτό είναι ακριβές.
Ακόμη, όπως αναφέρω, το Πάσχα σύμφωνα με το Ιερό Πηδάλιο ,
πρέπει να γιορτάζεται μεταξυ 23 Μαρτίου και25 Απριλίου, ενώ με
το νέο έχει γιορταστεί και 8 Μαίου...
Εκτός αυτού, οι θρησκευτικές ημερομηνίες δεν μπορεί να αλλάζουν, καθώς χάνουν την επετειακή τους σειρά... Δεν είναι σωστό,
όσο και να σου φάινεται , να γιορτάζεις μια γιορτή 13 μέρες νωρίτερα...
Φίλε μου, ψάξε το λίγο και θα δεις ότι η θρησκεία είναι ...με το παλιό. Δηλαδή τα θαύματα που συμβαίνουν συμβαίνουν με το παλιό..
Όπως και το ότι όλοι οι ορθόδοξοι, πλην Ελλάδας, είναι με το παλιό.
Με αδελφική αγάπη Βαγγέλης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 23:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πραγματική διαφορά ανάμεσα στους παλαιοημερολογίτες και τους νεοημερολογίτες είναι ανύπαρκτη, μόνο εκ του πονηρού κάποιος θα ψάξει για να βρει ή να εφεύρει τέτοιες.
Οι άλλες οι <<αδιάφορες>> διαφορές δε νομίζω ότι αξίζει τον πνευματικό κόπο να σταθούμε!

Υ.Γ. αγαπητέ φίλε samuel1974! μας έλειψες ...........καλώς ήρθες!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 03/05/2008 23:25:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 23:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
ο Χριστός όταν τον είχανε ρωτήσει αν συγχωρείται
όποιος βλασφημήσει τον Πατέρα ή τον Υιό , Θεό είπε ότι
συγχωρείται , αλλά πρόσθεσε, προσέξτε, γιατί όποιος βλασφημήσει
το Άγιο Πνεύμα, αυτός δεν σώζεται…

Sesostris :
Πότε φίλε trexagireve τα είπε αυτά ο Χριστός ; Πότε απεκάλεσε τον εαυτό του υιό Θεού ; Σε ποιο ευαγγέλιο είναι γραμμένα ;

europaios2 :
Eίναι δυνατόν? Φτού και από την αρχή? Δε μου είναι δύσκολο απλά τις απαντήσεις θα τις μεταφέρω από άλλο θέμα εδώ! Θέλεις?

trexagireve :
Σε ευχαριστώ φίλε μου Europaios2, διότι όντως ο συμπαθής sesostris, μάλλον να μας κάνει να βαρεθούμε θέλει...

Μάλλον εγώ βαρέθηκα να περιμένω σαφή απάντηση πότε ο Χριστός απεκάλεσε τον εαυτό του Υιό Θεού και σε ποιό ευαγγέλιο είναι γραμμένα αυτά που λές .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 23:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Sesostris, όχι τίποτε άλλο , αλλά για να μην λες ότι δεν σε ακούμε… Ορίστε μόνο από το Κατά Ιωάννην 10 φορές που αναφέρει ο Χριστός τον εαυτό του ως Υιό Θεού, ή το δέχεται…
Κατά Ιωάννην α΄κεφάλαιο:
50 ἀπεκρίθη Ναθαναήλ καὶ λέγει αὐτῷ· Ραββί, σὺ εἶ ὁ υἱὸς τοῦ Θεοῦ, σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τοῦ Ἰσραήλ. 51 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς καὶ εἶπεν αὐτῷ· Ὅτι εἶπόν σοι, εἶδόν σε ὑποκάτω τῆς συκῆς, πιστεύεις; μείζω τούτων ὄψῃ. 52 καὶ λέγει αὐτῷ· Ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἀπ' ἄρτι ὄψεσθε τὸν οὐρανὸν ἀνεῳγότα, καὶ τοὺς ἀγγέλους τοῦ Θεοῦ ἀναβαίνοντας καὶ καταβαίνοντας ἐπὶ τὸν υἱὸν τοῦ ἀνθρώπου.
Κεφάλαιο γ΄. 16 Οὕτω γὰρ ἠγάπησεν ὁ Θεὸς τὸν κόσμον, ὥστε τὸν υἱὸν αὐτοῦ τὸν μονογενῆ ἔδωκεν, ἵνα πᾶς ὁ πιστεύων εἰς αὐτὸν μὴ ἀπόληται ἀλλ' ἔχῃ ζωὴν αἰώνιον. 17 οὐ γὰρ ἀπέστειλεν ὁ Θεὸς τὸν υἱὸν αὐτοῦ εἰς τὸν κόσμον ἵνα κρίνῃ τὸν κόσμον, ἀλλ' ἵνα σωθῇ ὁ κόσμος δι' αὐτοῦ. 18 ὁ πιστεύων εἰς αὐτὸν οὐ κρίνεται· ὁ δὲ μὴ πιστεύων ἤδη κέκριται, ὅτι μὴ πεπίστευκεν εἰς τὸ ὄνομα τοῦ μονογενοῦς υἱοῦ τοῦ Θεοῦ. 19 αὕτη δέ ἐστιν ἡ κρίσις, ὅτι τὸ φῶς ἐλήλυθεν εἰς τὸν κόσμον καὶ ἠγάπησαν οἱ ἄνθρω
Κεφάλαιο δ΄:25 λέγει αὐτῷ ἡ γυνή· Οἶδα ὅτι Μεσσίας ἔρχεται ὁ λεγόμενος Χριστός· ὅταν ἔλθῃ ἐκεῖνος, ἀναγγελεῖ ἡμῖν πάντα. 26 λέγει αὐτῇ ὁ Ἰησοῦς· Ἐγώ εἰμι, ὁ λαλῶν σοι. 27 καὶ ἐπὶ τούτῳ ἦλθαν οἱ μαθηταὶ αὐτοῦ, καὶ ἐθαύμασαν ὅτι μετὰ γυναικὸς ἐλάλει· οὐδεὶς μέντοι εἶπε, τί ζητεῖς ἤ τί λαλεῖς μετ' αὐτῆς; 28 Ἀφῆκεν οὖν τὴν ὑδρίαν αὐτῆς ἡ γυνὴ καὶ ἀπῆλθεν εἰς τὴν πόλιν, καὶ λέγει τοῖς ἀνθρώποις· 29 Δεῦτε ἴδετε ἄνθρωπον ὃς εἶπέ μοι πάντα ὅσα ἐποίησα· μήτι οὗτός ἐστιν ὁ Χριστός;
Κεφάλαιο ε΄:17 ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπεκρίνατο αὐτοῖς· Ὁ πατήρ μου ἕως ἄρτι ἐργάζεται, κἀγὼ ἐργάζομαι. 18 διὰ τοῦτο οὖν μᾶλλον ἐζήτουν αὐτὸν οἱ Ἰουδαῖοι ἀποκτεῖναι, ὅτι οὐ μόνον ἔλυε τὸ σάββατον, ἀλλὰ καὶ πατέρα ἴδιον ἔλεγε τὸν Θεόν, ἴσον ἑαυτὸν ποιῶν τῷ Θεῷ. 19 ἀπεκρίνατο οὖν ὁ Ἰησοῦς καὶ εἶπεν αὐτοῖς· Ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, οὐ δύναται ὁ υἱὸς ποιεῖν ἀφ' ἑαυτοῦ οὐδὲν, ἐὰν μή τι βλέπῃ τὸν πατέρα ποιοῦντα· ἃ γὰρ ἂν ἐκεῖνος ποιῇ, ταῦτα καὶ ὁ υἱὸς ὁμοίως ποιεῖ.
20 ὁ γὰρ πατὴρ φιλεῖ τὸν υἱὸν καὶ πάντα δείκνυσιν αὐτῷ ἃ αὐτὸς ποιεῖ, καὶ μείζονα τούτων δείξει αὐτῷ ἔργα, ἵνα ὑμεῖς θαυμάζητε. 21 ὥσπερ γὰρ ὁ πατὴρ ἐγείρει τοὺς νεκροὺς καὶ ζῳοποιεῖ, οὕτω καὶ ὁ υἱὸς οὓς θέλει ζῳοποιεῖ. 22 οὐδὲ γὰρ ὁ πατὴρ κρίνει οὐδένα, ἀλλὰ τὴν κρίσιν πᾶσαν δέδωκε τῷ υἱῷ, 23 ἵνα πάντες τιμῶσι τὸν υἱὸν καθὼς τιμῶσι τὸν πατέρα. ὁ μὴ τιμῶν τὸν υἱὸν οὐ τιμᾷ τὸν πατέρα τὸν πέμψαντα αὐτόν. 24 ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι ὁ τὸν λόγον μου ἀκούων καὶ πιστεύων τῷ πέμψαντί με ἔχει ζωὴν αἰώνιον, καὶ εἰς κρίσιν οὐκ ἔρχεται, ἀλλὰ μεταβέβηκεν ἐκ τοῦ θανάτου εἰς τὴν ζωήν. 25 ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι ἔρχεται ὥρα, καὶ νῦν ἐστιν, ὅτε οἱ νεκροὶ ἀκούσονται τῆς φωνῆς τοῦ υἱοῦ τοῦ Θεοῦ, καὶ οἱ ἀκούσαντες ζήσονται· 26 ὥσπερ γὰρ ὁ πατὴρ ἔχει ζωὴν ἐν ἑαυτῷ, οὕτως ἔδωκε καὶ τῷ υἱῷ ζωὴν ἔχειν ἐν ἑαυτῷ· 27 καὶ ἐξουσίαν ἔδωκεν αὐτῷ καὶ κρίσιν ποιεῖν, ὅτι υἱὸς ἀνθρώπου ἐστί. 28 μὴ θαυμάζετε τοῦτο· ὅτι ἔρχεται ὥρα ἐν ᾗ πάντες οἱ ἐν τοῖς μνημείοις ἀκούσονται τῆς φωνῆς αὐτοῦ, 29 καὶ ἐκπορεύσονται οἱ τὰ ἀγαθὰ ποιήσαντες εἰς ἀνάστασιν ζωῆς, οἱ δὲ τὰ φαῦλα πράξαντες εἰς ἀνάστασιν κρίσεως.
Κεφάλαιο η΄:54 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Ἐὰν ἐγὼ δοξάζω ἐμαυτόν, ἡ δόξα μου οὐδέν ἐστιν· ἔστιν ὁ πατήρ μου ὁ δοξάζων με, ὃν ὑμεῖς λέγετε ὅτι Θεὸς ἡμῶν ἐστι· 55 καὶ οὐκ ἐγνώκατε αὐτόν· ἐγὼ δὲ οἶδα αὐτόν. καὶ ἐάν εἴπω ὅτι οὐκ οἶδα αὐτόν, ἔσομαι ὅμοιος ὑμῶν ψεύστης· ἀλλ' οἶδα αὐτὸν καὶ τὸν λόγον αὐτοῦ τηρῶ. 56 Ἀβραὰμ ὁ πατὴρ ὑμῶν ἠγαλλιάσατο ἵνα ἴδῃ τὴν ἡμέραν τὴν ἐμήν, καὶ εἶδε καὶ ἐχάρη. 57 εἶπον οὖν οἱ Ἰουδαῖοι πρὸς αὐτόν· Πεντήκοντα ἔτη οὔπω ἔχεις καὶ Ἀβραὰμ ἑώρακας; 58 εἶπεν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· Ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι ἐγὼ εἰμί. 59 ἦραν οὖν λίθους ἵνα βάλωσιν ἐπ' αὐτόν· Ἰησοῦς δὲ ἐκρύβη, καὶ ἐξῆλθεν ἐκ τοῦ ἱεροῦ διὰ μέσου αὐτῶν, καὶ παρῆγεν οὕτως.

Κεφάλαιοθ΄:. 35 Ἤκουσεν Ἰησοῦς ὅτι ἐξέβαλον αὐτὸν ἔξω, καὶ εὑρὼν αὐτὸν εἶπεν αὐτῷ· Σὺ πιστεύεις εἰς τὸν υἱὸν τοῦ Θεοῦ; 36 ἀπεκρίθη ἐκεῖνος καὶ εἶπε· Καὶ τίς ἐστι, Κύριε, ἵνα πιστεύσω εἰς αὐτόν; 37 εἶπε δὲ αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Καὶ ἑώρακας αὐτὸν καὶ ὁ λαλῶν μετὰ σοῦ ἐκεῖνός ἐστιν. 38 ὁ δὲ ἔφη· Πιστεύω, Κύριε· καὶ προσεκύνησεν αὐτῷ. 39 καὶ εἶπεν ὁ Ἰησοῦς· Εἰς κρίμα ἐγὼ εἰς τὸν κόσμον τοῦτον ἦλθον, ἵνα οἱ μὴ βλέποντες βλέπωσι καὶ οἱ βλέποντες τυφλοὶ γένωνται...."
Άλλες απορίες;...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 00:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve! Άλλες απορίες;...

Σε κανά μήνα πάλι την ίδια ερώτηση θα ακούσουμε ίσως από κάποιον άλλον! σε άλλο θέμα!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 12:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ!!!

Ανέφερα ΟΤΙ:
1) Οι παλαιοημερολογήτες της Ελλάδας είναι ξεκομμένοι από όλες τις Ορθόδοξες Εκκλησίες του κόσμου!
Ενώ η Εκκλησία της Ελλάδος έχει πλήρη κοινωνία και αλληλο-αποδοχή με όλες τις παλαιοημερολογίτικες εκκλησίες του κόσμου!
Αφού όλος ο Ορθόδοξος κόσμος πλην της Ελλάδος, πάει με το παλαιό.

2) ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ, ΑΛΛΑ 8 ΜΕ 9!!! ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ που η μια αφορίζει την άλλη!!!
(αν είσαι Ματθαϊκός ή κάτι άλλο να το δηλώσεις)

3) Ο Πάτερ Παϊσιος ΔΕΝ είναι από καμία Ορθόδοξη εκκλησία του κόσμου Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, παρά μόνο από τις 9 ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ των παλαιοημερολογιτών της χώρας μας!

4) Για τον Πάτερ Πορφύριο τι λέτε;;;

5) Το μεγάλο ερώτημα είναι και όποιος μπορεί ας απαντήσει, που δεν θα απαντήσει! Με ποια από όλες τις αποσχιστικές παλαιοημερολογίτικες εκκλησίες να πάω;
Αφού δεν υπάρχει μια ενιαία παλαιοημερολογίτικη εκκλησία της Ελλάδος...
Ποιός παλαιοημερολογίτης μπορεί να διορίζει άτομα στο Άγιον Όρος και στην Ιερουσαλήμ;
Μήπως τους διορίζεται εσείς οι «κοματιασμένοι» και ΔΕΝ το ξέρουμε;;;

Όσο για αυτό που λες ότι έκανε κακώς ο άνδρας να υπακούσει στη γυναίκα του, τιιι να πω;
Αν η γυναίκα είναι ορθόδοξη και ο άνδρας γίνει μουσουλμάνος, τότε με την λογική σου θα πρέπει η γυναίκα να υποτάσσεται στην άποψη του ανδρός...
Έλεος!
Ποτέ σε θέματα ΟΡΘΗΣ πίστεως δεν είναι υποχρεωμένη καμία γυναίκα να ακούσει τον άνδρα της ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ!

Όσο για τα περί συγκοινωνία με Πάπα κ.τ.λ. είναι λάθος γιατί πολύ απλά στην Ορθοδοξία όλοι είναι ίσοι και δεν υπάρχει πρόσωπο σαν τον Πάπα να είναι ο αρχηγός.
Και μια ερώτηση, ο Πάτερ Πορφύριος είχε πάει με τον Πάπα όταν γύρισε με το νέο;


Σταματήστε καλύτερα να παρουσιάζεστε σαν ΜΙΑ ομάδα, γιατί ΔΕΝ είστε παρά (9 επίσημες τουλάχιστον) ομάδες, που όλο κομματιάζονται, αλληλοαναθεματίζονται, αλληλοαφορίζονται και αλληλοκαθαιρούνται!!!

Όλο το Άγιον Όρος είναι κατά σας, πλην της Εσφιγμένου και τον Πάτερ Παϊσιο τον θεωρείτε, άκουσον , άκουσον μάγο!

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 13:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μητσάκο, εγώ αυτό που δεν κατάλαβα με σένα είναι
θέλεις να γυρίσεις με το παλιό ή απλά προσπαθείς να καταδείξεις
το πόσες παλιοημερολογίτικες ομάδες υπάρχουν;
Πέραν όμως των ομάδων, αφού η ελλαδική εκκλησία έχει σχέση με
τις παλιοημερολογίτικες όλου του κόσμου, πρώτον γιατί δεν
γυρίζει κι αυτή και δεύτερον γιατί δεν έχει καλές σχέσεις
και με τις εντός Ελλάδας παλιοημερολογίτικες ομάδες;
Όπως κα να’ χει αυτό που καταλαβαίνω, είναι ότι και σένα σαν
τον Μακεδόν, σου αρέσει να βάζεις φωτιές και να περιμένεις
να τσιμπήσουν κάποιοι…
Όσο για τον Πάπα, επαναλαμβάνω: Συγκοινωνία μαζί του δεν σημαίνει και αφορισμό σύμφωνα με τις τελευταίες 2 συνόδους ; Αυτά βέβαια,
αν έχεις κάποια λογική και ψάχνεις το σωστό που δεν είναι σε επιχειρηματικές εκκλησίες, αλλά στην μία και αληθινή, άσχετα
από το ποια νομιμότητα έχει.. Ο Χριστός σταυρώθηκε και είχε
πει ότι αν εμένα εδίωξαν και σας θέλουσιν διώξουσουν ομοίως…
Επαναλαμβάνω όμως, ότι το θέμα είναι προβοκατόρικο και κακώς υπάρχει…Όλα ενάντια στον χριστιανισμό….
Αν μαζί μας είναι ο Χριστός, δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι
εναντίον μου, φίλε μου…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 13:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζεις να ΜΗΝ απαντάς!
Και δεν ξέρω ΑΝ μπορείς να απαντήσεις;

Για αυτά που λές όμως θα σου απαντήσω, ότι υπάρχουν πολλές παλαιοημερολογήτικες ομάδες.
Η μια είναι ΟΛΗ η ορθόδοξη εκκλησία της οικουμένης ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ!
Δηλαδή η Εκκλησία της Ελλάδος ανήκει στην ΜΙΑ ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, χωρίς να της έχει γίνει μομφή κατά της, λόγο του ημερολογίου της...!

Η ίδια δε η Εκκλησία της Ελλάδος ΔΕΝ πάει μόνο με το νέο ΑΛΛΑ και με το παλαιό ταυτόχρονα!
Πάει με τα δύο γιατί αυτή είναι που υπαγορεύει και διατάζει με ποιό ημερολόγιο θα πηγαίνει το Άγιον Όρος και με ποιό η Ιερουσαλήμ!

Όλες οι άλλες παλαιοημερολογήτικες ομάδες υπάρχουν στην Ελλάδα από την διάσπαση των Ματθαϊκών και από τότε όλο και διασπώνται, όλο και διασπώνται, όλο και διασπώνται...

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 14:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μητσάκο, με τα ελληνικά πως τα πας; Όχι απλά σου απάντησα, αλλά σου ξαναλέω ότι αυτό που επιχειρείς, δεν πετυχαίνει…
Φίλε μου οι παλιοημερολογήτικες εκκλησίες του κόσμου που λες τι σχέση έχουν με την νεοημερολογήτικη εκκλησία, αφού είναι με το παλιό; Και η εδώ παλιοημερολογήτικη εκκλησία, τι σχέση έχει με όσα λες; Για να το πω αλλοιώς: Φίλε, σε κατάλαβα…Δεν παραμυθιάζεις κανέναν… Δεν υπάρχει το μίσος που προσπαθείς να εγείρεις… Μόνο μέσα σου για την χριστιανική εκκλησία…
Αν το παλιό είναι το σωστό και το αναγνωρίζεις λέγοντας πως όλες
οι εκκλησίες του κόσμου, πλην Ελλάδας είναι με το παλιό, τότε αυτό
που εννοείς είναι ότι δεν έχει σημασία το σωστό, αλλά το νόμιμο με το κράτος, ολίγον τι μπερδεμένα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 15:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου Μητσάκο, με τα ελληνικά πως τα πας;

Το ότι είστε ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΚΤΟΣ της Εκλλησίας της Ελλάδος το διαβάζεις ή είναι σε άλλη γλώσσα;
Τις επίσημες αποφάσεις της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος δεν τις ξέρεις;
Σε ποιά γλώσσα γράφτηκαν;

quote:
Φίλε μου οι παλιοημερολογήτικες εκκλησίες του κόσμου που λες τι σχέση έχουν με την νεοημερολογήτικη εκκλησία, αφού είναι με το παλιό;

Ποιό παλαιό και νέο φίλε μου;
Σου λένε και σε εξηγούνε το αφθαλμοφανές, ότι ΚΑΜΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕΜΦΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ!

Μονο εσείς ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ που αριθμήτε χιλιάδες, ΔΕΝ μας αναγνωρίζεται από όλη την Οικουμένη!!!

Δεν υπάρχει θέμα ημερολογίου στην Ορθόδοξη εκκλησία, εσείς το δημιουργήσατε!
Εσείς βγήκατε εκτός από μόνοι σας και δεν σας αναγνωρίζει κανένας ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό από τους ορθόδοξους.
Εσείς είστε που δεν έχετε κοινωνία ούτε με την Ελλαδική Εκκλησία ούτε με κάποια άλλη παλαιοημερολογίτικη του εξωτερικού γιατί είναι σε ΠΛΗΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΕΜΑΣ!

Και δεν είστε ενιαίοι αλλά ένα σωρό κομμάτια που όλο κομματιάζονται, αλληλοαναθεματίζονται, αλληλοαφορίζονται και αλληλοκαθαιρούνται.

Ψεύτης ήταν ο Πάτερ Παϊσιος;;;;;;;;;;;
(που πήγαινε με το παλαιό κιόλας)
Αλλά ξέχασα για εσάς είναι αμφιλεγόμενη προσωπικότητα ή και... μάγος!

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 23:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μητσάκο, επαναλαμβάνω, ποιοι είναι με το παλιό έχει
καμιά σημασία για σένα ή ποιον αναγνωρίζει η ...unesco σε ενδιαφέρει; Φίλε μου κάνεις την ουσία γαργάρα και το πάς στα
τυπικά του κόσμου, που όλοι είναι πουλημένοι… Αυτούς και τον
Πάπα έχεις για συγκοινωνούς της ελλαδικής εκκλησίας; Να τους χαίρεσαι, εμείς…δεν θα πάρουμε…
Κρατάμε την ουσία και ονειρευόμαστε το δρόμο του Χριστού,
μονοι μας ενάντια στο κόσμο, καθώς ο Χριστός είπε ότι Αυτός
κι όσοι τον ακολουθούν δεν είναι από τούτο τον κόσμο…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2008, 00:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ ανούσια τη συνέχεια της συζήτησης! Κανέναν Χριστιανό δε μας απασχολεί το νέο ή το παλιό! παρά μόνο τους ιερωμένους! Ας τα βρουν αυτοί.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2008, 03:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα.

Παλιότερα είχαμε πάρει μια συνέντευξη για το ESOTERICA από έναν εκπρόσωπο μιας κίνησης που λέγεται:
(Σ.Ε.Ο.Α.) Συντονιστική Επιτροπή Ορθόδοξου Αγώνα.
Η συνέντευξη αφορούσε σε μια διαμαρτυρία που έκαναν για την προβολή της ταινίας 'Κώδικας Ντα Βίντσι'.
Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στο σχετικό θέμα:
Κώδικας Ντα Βίντσι: Συγκέντρωση και πορεία διαμαρτυρίας στα Προπύλαια, Τετάρτη 21 Ιουνίου

Μήπως ξέρεις trexagireve εάν αυτή η κίνηση αντιπροσωπεύει την άποψη χριστιανών του παλαιού ημερολογίου; (Μας είχε δοθεί αυτή η εντύπωση, αλλά δεν μπορέσαμε να βρούμε στοιχεία της επιτροπής στο διαδίκτυο).

Εντύπωση μου είχε κάνει ένα dvd που μας έδωσαν, στο οποίο έδειχναν μια έντονα αρνητική στάση (για να το θέσω ευγενικά) για τις προσπάθειες συμφιλίωσης μεταξύ της ορθόδοξης και της καθολικής εκκλησίας...

Μάλλον έχει δίκιο το πολύ περιεκτικό μήνυμα του Marte:

quote:
Marte:

Εγώ ένα συμπέρασμα βγάζω από το όλο θέμα. Ο "παράδεισος" θα είναι απελπιστικά άδειος...

Σύμφωνα με τους χ.ο οι γ.χ.ο.,οι κ.χ (καθολικοί ντε),οι π.χ.(προτεστάντες),οι χ.μ.τ.ι (μάρτυρες) είναι αιρετικοί.

Σύμφωνα με τους γ.χ.ο. όλοι είναι αιρετικοί εκτός από τους ίδιους.

Σύμφωνα με τους κ.χ. μια από τα ίδια.

Σύμφωνα με τους χ.μ.τ.ι. την έχετε βαμμένη.Εδώ δεν πρόκειται ούτε οι ίδιοι να πάνε. Μόνο αντιπροσώπους θα στείλουν 144000.

Μόνη ελπίδα κάποιες ομάδες π.χ. που δέχονται τους πάντες αλλά και τον διαβολάκο τελικά μέσα αλλά τότε μάλλον θα γίνετε της τρελής οπότε θα την κάνουν όλοι...




Βέβαια, εκτός από τον παράδεισο, μεγάλο πρόβλημα φαίνεται ότι θα αντιμετωπίσει και η κόλαση. Κβαντικής φύσεως - θα προσθέσω!

Αν αφήσουμε έξω από τη συνάρτηση κάθε άλλη θρησκεία που περιλαμβάνει κόλαση και παράδεισο και ασχοληθούμε μόνο με τις διάφορες εκδοχές της χριστιανικής θρησκείας, κάθε καθολικός θα βρίσκεται ταυτόχρονα στον παράδεισο (των καθολικών) και στην κόλαση (των ορθοδόξων), κάθε ορθόδοξος θα έχει ανάλογο πρόβλημα, το ίδιο και εκείνοι που πάνε με το νέο ή το παλιό ημερολόγιο, οι μάρτυρες του ιεχωβά, οι πεντηκοστιανοί... και πάει λέγοντας!
Δηλαδή, για κάθε παράδεισο που θα αντιστοιχεί σε κάποιον, θα υπάρχουν και πολλαπλές κολάσεις στις οποίες επίσης θα ανήκει, επειδή δεν αποδέχονται τη δική του εκδοχή οι άλλες εκδοχές. Είναι συνεπώς, κβαντικής φύσεως το πρόβλημα. Σαν τη γάτα του Shroedinger που είναι ταυτόχρονα νεκρή και ζωντανή (πριν από την επέμβαση του παρατηρητή), οι χριστιανοί θα βρίσκονται συγχρόνως και στην κόλαση και στον παράδεισο σε καταστάσεις κβαντικής απροσδιοριστίας.

Γουστάρω!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2008, 07:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia:
Ενδιαφέρον θέμα.

Το πιασες Μητσάκο?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2008, 11:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Amalia, πρώτα να πω ότι χαίρομαι που έστω με τρόπο
που εμπεριέχει ύποπτα επιδιωκόμενο στόχο, μου απευθύνεις τον
λόγο... Βλέπεις έχω διαβάσει κάποιες τοποθετήσεις σου και σε
θεωρώ πνευματικό άτομο και με χούμορ και περίμενα να συζητήσουμε καμιά φορά...
Όσο για την Συντονιστική Επιτροπή Ορθοδόξου Αγώνα, ναι την ξέρω,
αν και δεν έχω σχέση μαζί τους, είναι παλαιοημερολίτες, τουλάχιστον έχει και παλαιοημερολογίτες, γιατί υπάρχουν μέλη τους και στην Λάρισα, την πόλη μου...Η θέση τους είναι μια άποψη που δεν συμερίζομαι απόλυτα, αλλά συμφωνώ στο σκεπτικό του να μην προβάλλονται τέτοιες ταινίες και ότι προσβάλει τον Θεό.
Αν θυμηθούμε τι έγινε με την "ελευθερία" για ότι αφορά τους μουσουλμάνους και τα σχόλια περί του Μωάμεθ, πριν κατι μήνες,
με τα σκίτσα σε χώρες της Ευρώπης, θα δούμε ότι εκεί ζητήθηκαν συγνώμες και έγιναν οι ανάλογες διευκρινήσεις...
Για τον Χριστό, όμως και την διαστρέβλωση της ύπαρξης του και
το ρόλο που έπαιξε, όσο και για το κυρίαρχο θέμα
της αναστάσεως του, δεν μπορεί να υπάρχει το ανάλογο σέβας;
Περιμένω, αγαπητή μου Αμαλία, να δω την άποψη σου περί της συγκρίσεως που αναφέρω, Μωάμεθ και Χριστου περι προσβολής στα δύο πρόσωπα, προφήτου και Θεού,κιόλας ...
Συγκεκριμένα, επαναλαμβάνω, ΑΝ ΓΊΝΕΤΑΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 01:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Sesostris, όχι τίποτε άλλο , αλλά για να μην λες ότι δεν σε ακούμε… Ορίστε μόνο από το Κατά Ιωάννην 10 φορές που αναφέρει ο Χριστός τον εαυτό του ως Υιό Θεού, ή το δέχεται…

Κατά Ιωάννην Κεφάλαιοθ΄:. 36 απεκρίθη εκείνος και είπε· Και τις εστι, Κύριε, ίνα πιστεύσω εις αυτόν 37 Είπε δε αυτώ ο Ιησούς’ Και εώρακας αυτόν και ο λαλών μετά σου εκείνος εστίν .



Εκτός από το συγκεκριμένο απόσπασμα φίλε trexagireve , το οποίο είναι η αλήθεια ότι μου διέφυγε κατά το ψάξιμο , δεν έχω διαβάσει σε άλλα να αυτοαποκαλείται ιυός θεού ευθέως , αλλά όταν αναφέρεται στον ευατό του χρησιμοποιεί την έκφραση «ο ιυός του ανθρώπου».

Εν πάσει περιπτώσει θα μου κάνης την χάρη να μου απαντήσης που υπάρχει και το παρακάτω :

«ο Χριστός όταν τον είχανε ρωτήσει αν συγχωρείται
όποιος βλασφημήσει τον Πατέρα ή τον Υιό , Θεό είπε ότι
συγχωρείται , αλλά πρόσθεσε, προσέξτε, γιατί όποιος βλασφημήσει
το Άγιο Πνεύμα, αυτός δεν σώζεται…»

γιατί ούτε αυτό το βρίσκω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 12:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Sesostris, σου κάνω το χατήρι (μετά χαράς,
βέβαια) και σου στέλνω το συγκεκριμένο εδάφιο από το κατά
Λουκά ευαγγέλιο , κεφάλαιο 12, όπου αναφέρεται το θέμα περί βλασφημίας του Αγίου Πνεύματος : «8 Λέγω δὲ ὑμῖν· πᾶς ὃς ἂν ὁμολογήσῃ ἐν ἐμοὶ ἔμπροσθεν τῶν ἀνθρώπων, καὶ ὁ υἱὸς τοῦ
ἀνθρώπου ὁμολογήσει ἐν αὐτῷ ἔμπροσθεν τῶν ἀγγέλων τοῦ Θεο
ῦ· 9 ὁ δὲ ἀρνησάμενός με ἐνώπιον τῶν ἀνθρώπων ἀπαρνηθήσεται
ἐνώπιον τῶν ἀγγέλων τοῦ Θεοῦ. 10 καὶ πᾶς ὃς ἐρεῖ λόγον εἰς
τὸν υἱὸν τοῦ ἀνθρώπου, ἀφεθήσεται αὐτῷ· τῷ δὲ εἰς τὸ ἅγιον
Πνεῦμα βλασφημήσαντι οὐκ ἀφεθήσεται. 11 ὅταν δὲ προσφέρωσιν
ὑμᾶς ἐπὶ τὰς συναγωγὰς καὶ τὰς ἀρχὰς καὶ τὰς ἐξουσίας, μὴ μεριμνᾶτε πῶς ἢ τί ἀπολογήσησθε ἢ τί εἴπητε· 12 τὸ γὰρ ἅγιον Πνεῦμα διδάξει ὑμᾶς ἐν αὐτῇ τῇ ὥρᾳ ἃ δεῖ εἰπεῖν. 13 Εἶπε δέ τις αὐτῷ ἐκ τοῦ ὄχλου· Διδάσκαλε, εἰπὲ τῷ ἀδελφῷ μου μερίσασθαι τὴν κληρονομίαν μετ' ἐμοῦ…»
Και αλλού νόμίζω το έχω δει , αλλά τώρα δεν προλαβαίνω να ψάξω. Όπως επίσης και στο Μάρκου και Ματθαίου, αναφέρεται Υιός Θεού,άμεσα και έμμεσα…
Θα σε παρακαλούσα δε, να μου έκανες τη χάρη και ,συνταξιούχος όπως είσαι, πιστεύω έχεις το χρόνο ( μου επιτρέπεις το θάρρος;) να διάβαζες ολόκληρο το κατά Λουκά και το κατά Ιωάννη…. Πιστεύω ότι
θα σου άρεσαν σαν κείμενα σε πεδίο γνωστικό, θελογικό και αποκρυφιστικό… Ξέρω τι λέω…
Μόνο κάνε μου τη χάρη να τα διαβάσεις…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 13:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Φίλε Sesostris αν πάρεις να διαβάσεις την Αγία Γραφή από την αρχή σου λέει ότι αυτό το βιβλίο μπορεί να το διαβάσει ο οποιοσδήποτε εκτός από αυτόν που έχει σκανδαλίσει παιδί και αυτόν που έχει βλασφιμίσει το Άγιο Πνεύμα, αυτοί δεν σώζονται.
Είναι στην αρχή, αρχή, είναι κάτι σαν να λέμε μην το διαβάσετε αν...

Φίλε trexagireve η σημασία που έχει το θέμα είναι πως πρέπει να ξέρουν όσοι είναι χριστιανοί και όσοι δεν είναι... Ότι οι παλαιοημερολογίτες της Ελλάδας δεν ανήκουν στην Εκκλησία και ως εκ τούτου και οι όποιες συνέπειες στο οποιοδήποτε επίπεδο.

quote:
Το πιασες Μητσάκο?

Φίλε europaios2, το έπιασα.
Αλλά... όσοι πάνε με αυτές τις ομάδες είναι αιρετικοί.
Παραμερίζουν λόγια του Πάτερ Παΐσιου και την ίδια στάση ζωής του Πατρός Πορφυρίου και του Πατρός Ιάκωβου Τσαλίκη κ.ο.κ.

Άγιοι υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρξουν σε κάθε εποχή, αρκεί να τους ακούμε.
Δηλαδή:
...ο πανσόφους τους αλιείς αναδείξας, καταπέμψας αυτοίς το Πνεύμα το Άγιον, και δι’ αυτών την οικουμένην σαγηνεύσας. Φιλάνθρωπε, δόξα σοι.
Και ο Πάτερ Εφραίμ από την Αριζόνα ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΑΕΙ, μήπως είναι του Πάπα και αυτός;

Εγώ δεν έχω να πω τίποτα άλλο στο θέμα.
Όταν υπάρχουν λόγια του Πατρός Παϊσίου που τα έβαλα και δεν πείθουν, τότε κανείς άλλος δεν μπορεί να πείσει.
Όταν η ίδια η απόφαση του Πατρός Πορφυρίου δεν λογίζετε, τότε κανείς άλλος δεν μπορεί να δώσει πιο ζωντανό παράδειγμα.
Όταν αυτοί είναι προς αμφισβήτηση, τότε...

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 13:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μητσάκο, δείχνεις πολύ ...φανατισμένος και λέτε εμάς
ζηλωτές...Άγιος λέγεται κάποιος κάτω από συγκεκριμένες
προυποθέσεις, που δείχνουν ότι τον έκανε άγιο ο Θεός, όχι οι άνθρωποι... και σε παρακαλώ, μην κάνεις το χατήρι όσων θέλουν
πόλεμο μεταξύ μας...Απλά ...θα χάσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 14:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άγιος λέγεται κάποιος κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις, που δείχνουν ότι τον έκανε άγιο ο Θεός, όχι οι άνθρωποι...

Φίλε μου ο Θεός δεν κρύβει κάθε Άγιο του.
Μερικούς τους δείχνει για να τον εκπροσωπούν στο όνομά του.
«ο πανσόφους τους αλιείς αναδείξας, καταπέμψας αυτοίς το Πνεύμα το Άγιον, και δι’ αυτών την οικουμένην σαγηνεύσας»
Αν δεν είναι αυτοί Άγιοι...

Και το θέμα δεν είναι αν θα χάσω εγώ, αλλά αν θα χάσουν όσοι είναι έξω από την Μια Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία.

Ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο να πείσω κανέναν αν δεν καταλαβαίνουμε ως χριστιανοί ότι αυτοί οι άνθρωποι που προανέφερα είναι Άγιοι Πατέρες.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 00:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου φίλε Sesostris, σου κάνω το χατήρι (μετά χαράς,
βέβαια) και σου στέλνω το συγκεκριμένο εδάφιο από το κατά
Λουκά ευαγγέλιο , κεφάλαιο 12, όπου αναφέρεται το θέμα περί βλασφημίας του Αγίου Πνεύματος :

Θα σε παρακαλούσα δε, να μου έκανες τη χάρη και ,συνταξιούχος όπως είσαι, πιστεύω έχεις το χρόνο ( μου επιτρέπεις το θάρρος;) να διάβαζες ολόκληρο το κατά Λουκά και το κατά Ιωάννη…. Πιστεύω ότι
θα σου άρεσαν σαν κείμενα σε πεδίο γνωστικό, θελογικό και αποκρυφιστικό… Ξέρω τι λέω…
Μόνο κάνε μου τη χάρη να τα διαβάσεις…



Φίλε trexagireve , δεν χρειάζεται να με παρακαλέσης γιατί οπωσδήποτε ούτως ή άλλως θα το διάβαζα , πρώτον γιατί πάντα διασταυρώνω αυτά που μου γράφουν , και δεύτερον γιατί σκεφτόμουνα με την πρώτη ευκαιρία να ξαναδιαβάσω όχι μόνο αυτό αλλά ολόκληρη την Καινή Διαθήκη , καθώς και τα Απόκρυφα Ευαγγέλια γιατί άρχισαν να τα ξεχνάω και θέλω να φρεσκάρω την μνήμη μου .

Πάντως ευχαριστώ για την πληροφορία .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy