ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Εάν ζούσε σήμερα ο Σωκράτης θα ήταν ένας από εμάς!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 20:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά τι έγινε? 4 άτομα όλα κι όλα ασχολούμαστε με ελεύθερο λογισμικό σε ολόκληρο esoterica?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 24/05/2008 21:07:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Στο πλαίσιο του έργου ΔΙΕΠΤΕΛΟ το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών θα
διοργανώσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα κατάρτισης συνολικής διάρκειας 76
ωρών με αντικείμενο «Χρήση Τεχνικών και Εργαλείων Ανοικτού Λογισμικού
για την Ανάπτυξη Επιχειρηματικών Εφαρμογών». Λόγω του ενδιαφέροντος που
σημειώθηκε στο συνέδριο ΕΛ/ΛΑΚ, αιτήσεις μπορούν να κατατεθούν μέχρι και
την Παρασκευή 30/05/2008.
Στο πλαίσιο του έργου ΔΙΕΠΤΕΛΟ το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών θα
διοργανώσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα κατάρτισης συνολικής διάρκειας 76
ωρών με αντικείμενο «Χρήση Τεχνικών και Εργαλείων Ανοικτού Λογισμικού
για την Ανάπτυξη Επιχειρηματικών Εφαρμογών». Συγκεκριμένα θα καλυφθούν
τα παρακάτω αντικείμενα:"

Πηγή:
http://www.ellak.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=6778&Itemid=1


Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 29/05/2008 11:34:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 22:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
UBUNTU για Φωτογράφους ;)

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=29683.0

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 02:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seirios12a δεν ξέρω αν έχεις ακόμα το ubuntu (το έβγαλες απο την υπογραφή), αν το έχεις πάτα alt + f2 γράψε
free the fish
και πάτα εκτέλεση...
πολύ γέλιο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 11:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άπαιχτο και άν πατήσεις επάνω του πάει πολύ πιο γρήγορα. Τώρα αυτό πως σταματάει όμως? Γιατί γράφω τώρα και περνάει συνεχώς

μπροστά μου το μπαρμπούνι .

Φυσικά κι εχω το ubuntu , δεν παίζεται το 8,04, είναι άψογο σε όλα του.

Α, το σκότωσα το καϋμένο το ψαράκι τελικά.

Λοιπόν βρήκα στην stoftpedia, την νέα έκδοση (σταθερή) του KDE 4.1, είναι σταθερό πλέον με ελάχιστα bugs και πολύ καλά εφέ

τα λεγόμενα plasmoids που έχουν να κάνουν με το plasma του KDE. μπορείς πλέον να το τρέξεις και μέσα από το ubuntu και να

το επιλέγεις από τον πίνακα σύνδεσης επιλέγοντας ποια συνεδρία θέλεις. Είναι πάρα πολύ καλό με διαφορετικό άρωμα πλέον, οπότε

τρέχεις το KDE μέσα από το ubuntu, δλδ έχεις όλα τα καλά του ubuntu (μιας και το kubuntu υστερεί σε αρκετά, ειδικά στα πακέτα)

συνδιασμένα με την νέα αισθητική του KDE. Αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις. Εγώ ξετρελάθηκα, βέβαια μέχει να βρω πως δουλεύει

το plasma και η μπάρα εργασίας βασανίστηκα λίγο, αλλά χαλάλι του. Παραθέτω το λινκ για να το δεις.

[link]http://news.softpedia.com/news/How-To-Install-KDE-4-1-On-Ubuntu-8-04-91034.shtml[/link]


Ωχ το ψαράκι ακόμη κόβει βόλτες. Τι να γράψω τώρα get the fish? xa xa


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 21:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ μπαρμπούνι eίναι μέρος του gnome-panel και μόνο με σκότωμα του gnome-panel ή του X φεύγει

δηλαδή : (Alt+F2) killall gnome-panel
και το panel θα κάνει restart

για το kde το έχω εγκαταστήσει διότι δουλεύω κάποιες εφαρμογές αλλά γενικά είμαι του gnome !

για ρίξε μια ματιά εδώ ίσως σε ενδιαφέρει αν μένεις Αθήνα
http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=2&t=692

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 14:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Alt + F2)
"gegls from outer space"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 20:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
veritas Απεστάλη: 04/08/2008, 14:21:16 (Alt + F2)
"gegls from outer space"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 20:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ , δεν ξέρω εάν έχεις δει αυτήν την έκδοση του ubuntu.


http://www.whatwouldjesusdownload.com/christianubuntu/2008/07/ubuntu-christian-edition-video.html

και όσο για το enent , μιας και μένω Αθήνα θα το ψάξω , γιατί έχει ενδιαφέρον.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 01:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν είχα ιδέα...μόνο την satanic edition ήξερα!
Είναι πολύ καλή έκδοση από ότι είδα για όσους έχουν μικρά παιδιά, έχει φίλτρα για πορνοsite κτλ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 09:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ, γι' αυτό υπάρχουν και τα τόπικ και μιλάμε.

Μην νομίζουν πως ubuntu είναι μόνο για κακούς.

Είπαμε, ubuntu σημαίνει ανθρωπιά για τους άλλους.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 09:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι Αθήνα ή από επαρχία?



Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 14:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι Αθήνα ή από επαρχία?

Απου τα Χανιά τση Κρήτης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 22:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε Χανιά, γουστάρω. Έρχομαι στα Χανιά μια φορά τον μήνα εδώ και 6 χρόνια λόγω δουλειάς.

Είσαι μέσα απ' τα Χανιά ή είσαι πατριωτάκι του D.I. απ'τα Κουνουπιδιανά?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 23:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλύτερα στείλε μου mail όταν είναι να ξανάρθεις, άμα τα καταφέρουμε να πιούμε ένα καφεδάκι...
ή καμιά τσικουδιά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 09:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλη Σεπτέμβρη τώρα θα ξανακατέβω μαλλον. Μετά τις διακοπές.

Αλλά όχι άλλες τσικουδιές, όχι άλλες τσικουδιές, όχι άλλες τσικουδιές.......


Καφέεεεεεεεεεε.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 23:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
~$ sudo apt-get update world
~$ sudo apt-get upgrade world
~$ cd 2009
~/2009$ ls
selfishness
~/2009$ sudo rm -rf selfishness
~/2009$ sudo apt-get install love
~/2009$ cd ~
~$uname -a
Linux world 2.6.24-22-rt #1 SMP PREEMPT RT Dec 24 00:00:00 UTC 2008 i686 GNU/Linux

#I wish you Merry Christmas and a happy New Year!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 14:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας λεβεντιές!
Δεν ασχολείστε μόνον εσείς ρε παιδιά με το θέμα.
Το παρακολουθώ κι εγώ, αλλά είμαι παντελώς άσχετος με τα λίνουξ.
Με βάλατε όμως στην πρίζα, δεν λέω...
Το μεγάλο (κατ' εμέ) μειονέκτημα του λειτουργικού αυτού, είναι το ότι δεν παίζει παιχνίδια κι έχω βίτσιο με τους προσομοιωτές πτήσης (fsx, falkon, κ.α.).
Μπορώ να να τα δοκιμάσω ταυτόχρονα με τα ΧΡ, ή πρέπει να κάνω φορμάτ και παρτίσιον;
Δηλαδή μπορώ να τρέχω τα γουίντοους για παιχνίδια και τα λίνουξ για οτιδήποτε άλλο (περιήγηση, εργασίες κλπ);

Κι επειδής η γνώση είναι το μόνο που μπορείς να μοιραστείς ή να δώσεις χωρίς να το στερηθείς, ΕΛΑΧΙΣΤΕ και όσοι ξέρουν, λίγα από τα φώτα σας πλίζ!

Edited by - Αίολος on 30/12/2008 14:05:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2009, 22:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε καλώ όρισες στο club !

έχει και για Linux πολλά παιχνίδια , και πολλά ακόμα που παίζονται στα "παράθυρα" μπορείς να τα παίζεις μέσα από το Linux μέσο virtual machine.
Ομως η αλήθεια είναι ότι το Linux στα παιχνίδια δεν είναι ότι καλύτερο, για αυτό δεν φταίει ο πυρήνας του Linux αλλά οι εταιρίες παιχνιδιών που δεν κατασκευάζουν και τόσα παιχνίδια για Linux ακόμα...
Οπότε αν είσαι φαν των παιχνιδιών στο υπολογιστή , θα κάνεις dual boot, δηλαδή θα βάλεις στο pc και παράθυρα και linux .
τα πράγματα είναι πολύ απλά και γίνονται μόνα τους με μερικά κλικ.
το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι, να κατεβάσεις μια διανομή GNU Linux και να την γράψεις σε ένα cd. Εγώ σου προτείνω το Ubuntu διότι είναι η ποιο φιλική διανομή για τον νέο χρήστη κατά την γνώμη μου, και γιατί έχει την μεγαλύτερη κοινότητα στην Ελλάδα για να ρωτάς και να παίρνεις λύσεις στις απορίες σου .
Οπότε θα πας εδώ http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
θα επιλέξεις κάποιον σερβερ από Ελλάδα, προτείνω Οτενετ , θα επιλέξεις ποια έκδοση θες, δηλαδή 32 bit ή 64 bit, από όσο θυμάμαι το pc σου είναι 32 bit ;) και μετά θα πατήσεις το πράσινο που λέει downloand. θα περιμένεις περιπου 1-2 ώρες για να κατέβει το αρχείο .iso

μετά που θα κατέβει θα το γράψεις/κάψεις σαν αρχείο iso(εικόνα)/(image) με όχι πολύ μεγάλη ταχύτητα και είσαι έτοιμος.
μπορείς να το βάλεις στο cd player και να κάνεις boot από το cd , με επανεκκίνηση δηλαδή, για να δεις το λειτουργικό σου και να δουλέψεις σε αυτό χωρίς να πειράξεις τίποτα στους δίσκους σου, απλά άμα βγάλεις το cd θα είσαι όπως πρώτα με τα παράθυρα της micro$oφτου...

τώρα αν θες να κάνεις εγκατάσταση, θα πας εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/ και θα γραφτείς, εκεί θα μας βρεις όλους έτοιμους για βοήθεια, αλλά και πολλούς οδηγούς έτοιμους για να ακολουθήσεις , τα πάντα είναι πολύ απλά ...

ps.or send a mail my brother aiole ;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 13:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε καλώ όρισες στο club !
Βαρέθηκα φιλαράκο τις αργοπορείες, τις ενημερώσεις που σου κολλάνε το σύμπαν και όλα τα γνωστά που ταλαιπωρούν τούς χρήστες.
Μου αρέσουν και οι αλλαγές, με γοητεύει και το άγνωστο, άντε και η ευχαρίστηση της εξερεύνησης, έ, υπέκυπσα. Τι να κάνω...

Δεν έμεινα άπραγος εν αναμονή κάποιας απάντησης ΕΛΑΧΙΣΤΕ.
Το έψαξα λίγο, κατέβασα σε iso το ubuntu, σε αρχείο με ονομασία "jaunty-desktop-i386.iso", το έγραπσα σε cd, κατέβασα κάτι εικονογραφημένες οδηγίες εγκατάστασης και περίμενα για κάποια απάντηση.
Αν δεν απαντούσες, θα το ρισκάριζα. Ετσι κι αλλοιώς είναι η εποχή για ένα φορμάτ.
Κατεβάζω τώρα και αυτό που μου πρότεινες. Θα το προτιμήσω...(χεχε)
Και καλά το θυμάσαι, 32bit είναι, αν και σκέφτομαι να τον αλλάξω με έναν πολύ καλλίτερο. Για dell το βλέπω...

Εξακολουθώ όμως να έχω κάποιες απορίες σχετικά με το τι ακριβώς σημαίνουν κάποια στοιχεία που εισάγουμε στα διάφορα πεδία, κατα την διάρκεια της εγκατάστασης και θέλω να με βοηθήσεις με ένα (1) ποστ, που να λύνει τις απορίες που ακολουθούν. Για να μην σε κουράζω...
...και να δείς εγώ φιλάκια όταν σε δω!

Απορία Νο 1. Μετά το πεδίο της διάταξης του πληκτρολογίου, λέει: "Σε συνέχεια επιλέγουμε την Διαμέριση δίσκων. Δημιουργούμε το βασικό τμήμα επιλέγοντας το Journal ext 3 (πράσινο χρώμα) και σε συνέχεια δημιουργούμε το SWAP (πορτοκαλί χρώμα) και το οποίο πρέπει να είναι το διπλάσιο της μνήμης του P/C και του δίδουμε την εντολή για μορφοποίηση και Εγκατάσταση."
Δεν έχει εικόνα και θέλω να μου πεις (αν ξέρεις), τι ακριβώς κάνουμε στον δίσκο και τι είναι αυτά τα "Journal ext 3 (πράσινο χρώμα)" και "SWAP (πορτοκαλί χρώμα)".

Απορία Νο 2. Μετά από αυτό έχει μια εικόνα που λέει "Προετοιμασία χώρου στον δίσκο", έχει δύο οριζόντιες μπάρες, μια λευκή (before) και μια γαλάζια (after) και είναι τσεκαρισμένο το "Διαχείρηση με το χέρι".
Τι κάνω με αυτές τις μπάρες (με το χέρι) και ποσο ελεύθερο χώρο πρέπει να έχω στον δίσκο;

Απορία Νο 3. Παρακάτω έχει ένα παράθυρο "Δημιουργία νέας κατάτμησης" μέσα σ' ένα άλλο που λέει "Προετοιμασία τμημάτων".
Μέσα στο πρώτο παράθυρο λέει: "Μέγεθος νέας κατάτμησης σε megabyte (1000000 bytes)" και γράφει δίπλα μία τιμή 11484.
Αυτό το "11484" είναι 11mb και 484kb; Μην γελάς ρε! Είπαμε, είμαι πσιλοάσχετος!
Δηλαδή ο χώρος που θα καταλάβει η εγκατάσταση του προγράμματος στον δίσκο θα είναι 11,5mb περίπου;
Γιατί αυτή η συγκεκριμένη τιμή; Εάν βάλω 20mb (για παράδειγμα) τι θ' αλλάξει (αν) στην λειτουργεία του προγράμματος;

Απορία Νο 4. Παρακάτω έχει τα ίδια ακριβώς πεδία, με την μόνη διαφορά, ότι είναι τσεκαρισμένη η επιλογή "Αρχή" αντί της "Πρωτεύον" που ήταν στην απορία Νο 3.
Και έχει μια τιμή "1118".
Η ίδια ερώτηση της Νο 3.

Για να γίνει dual boot πρέπει να κάνω κάτι, ή θα γίνεται αυτόματα μετά την εγκατάσταση του ubuntu;
Αυτήν την τελευταία ερώτηση δεν την χρεώνεις ε;; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 17:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στα γράφω πολύ γρήγορα λόγω έλλειψης χρόνου σήμερα, απο αύριο πιστεύω να έχω μπόλικο χρόνο.

δεν θα εγκαταστήσεις αυτό που κατέβασες, διότι αυτό είναι η δοκιμαστική έκδοση που θα κυκλοφορίσει σε μερικούς μήνες και δεν είναι ακόμα σταθερή, απευθύνετε αποκλειστικά και μόνο σε προγραμματιστές και έμπειρους χρήστες οι οποίοι την δοκιμάζουν και αναφέρουν προβλήματα (bugs) ώστε να διορθωθούν.
αφού λοιπόν κατέβασες την 8.10 απο τον σύνδεσμο που σου έδωσα , πρίν την εγκαταστήσεις πρέπει να την δοκιμάσεις αν είναι εντάξει στο pc σου. δηλαδή θα την βάλεις στο cd player και θα κάνεις επανεκκίνηση ώστε να ξεκινήσει να φορτώνει ο υπολογιστής απο το cd και όχι απο τον σκληρό δίσκο που έχεις τα windoz , αμα δεν το έχεις ρυθμίσει από το bios αυτό ρύθμισε το, δηλαδή να φωρτώνει πρώτα απο cd και μετά απο το σκληρό το pc.

τωρα ως προς την εγκατάσταση δεν θα κάνεις τίποτα ακόμα , διότι δεν διάβασες τον οδηγό που σου είπα στο φόρουμ του ubuntu.gr και σε βλέπω να τα σβήνεις όλα έτσι όπως πας και μετα θα τρέχουμε να ψάχνουμε τα αρχεία και τους φακέλους των windoz που χάσαμε :)

οπότε πρώτα θα πας εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455
θα διαβάσεις προσεκτικά και μετα αν έχεις άλλες απορίες εδώ ήμαστε.
αν δεν διαβάσεις τον οδηγό μην προχωρήσεις , εύχομαι να μην έχεις προχωρήσει ήδη ...

δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά αν δεν διαβάσεις τον οδηγό μπορεί να γίνει καμιά βλακεία και να χάσεις αρχεία των win όπως βίντεο , εικόνες , προσωπικά αρχεία κτλ οπότε γιατί να μην το προλάβουμε ;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 17:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α και κατι άλλο,
στο ίντερνετ πως συνδέετε το pc , με ρούτερ ,με wifi, ή με usbmodem ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 14:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας κύριοι!
Με την πολύτιμη βοήθειά σας, αυτήν την στιγμή σας γράφω μέσω των linux!
Λιτό περιβάλον, γρήγορο, και απλό στην χρήση.
Περιλαμβάνει και τον Mozilla Firefox!
Και το εκπληκτικό;;;
Διαβάζει όλα τ' αρχεία από τους σκληρούς!
Τα πάντα!
Και αυτά χωρίς εγκατάσταση. Μόνο με boot από το cd!
Δεν δοκίμασα να τρέξω κάποιο αρχείο (μουσικής για παράδειγμα) ακόμα, διότι ενθουσιάστηκα και ήθελα να σας το πω!
Θα το εγκαταστήσω και θα τα βρώ όλα.

Δοκιμάστε το!
Κσέρεις τι είναι βρε αδερφέ, να μην χρειάζεσαι αντιικά, firewall και όλα αυτά τα προγραμματάκια που σου βαραίνουν το σύστημα και άντε κάθε λίγο να πσάχνεις σπασμένα για να μην τα σκάς;

Μεθ' ευπρεπούς υποκλίσεως, τις ευχαριστίες μου! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 19:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ήλθες στο φως...
Έχω ένα dual boot σύστημα σαν αυτό που θέλεις να κάνεις. Για οποιαδήποτε βοήθεια είμαστε εδώ οπότε μην διστάσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 21:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιθανότερο είναι να τα βρω κάπου σκούρα, οπότε θα αξιοποιήσω την ευγενή προσφορά σου.
Μερσί!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 23:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε την πάτησες
Δεν έχεις πάρει χαμπάρι που έμπλεξες...
χε,χε!

υγ. Είναι το Linux και όχι τα πολλά. Απλά από αυτό το Linux υπάρχουν πολλές διανομές και μια από αυτές είναι το Ubuntu. Αλλά το λειτουργικό είναι 1
πως λέμε όλα είναι 1
ή
από το 1 τα πάντα (που εμένα μαρέσει καλύτερα αυτό)

υγ2. ότι θες εδώ ήμαστε....!


http://oliveoil.homedns.org

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 18/01/2009 00:16:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 12:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ντέεε! Μη βαράς!
Θα μάθω, που θα πάει;
quote:
από το 1 τα πάντα (που εμένα μαρέσει καλύτερα αυτό)
Τα πάντα (μέρη) που στηρίζουν το 1...
Προτιμώ αυτό...(χεχε)
Λοιπόν λεβεντιές μου, το εγκατέστησα μια (υποθέτω) χαρά!
Κατέβασα και όλες τις ενημερώσεις.
Εντυπώσεις πολύ καλές!
Γρήγορο και στο διαδίκτυο, παίζει σχεδόν τα πάντα από τα αρχεία των ΧΡ, εννοείται ότι επέλεξα, κατά την διάρκεια της εγκατάστασης, να διαβάζει τ' αρχεία των ΧΡ, καθώς και να περαστούν οι ρυθμίσεις των γουίντοουζ (καλά έκανα;).
Εχει και καλές εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας και γραφείου.
Πιθανόν να έχω κάνει μία πσιλοπαπαριά, διότι μου δείχνει ότι έχω μόνον 4,5GB ελεύθερα από τα 20 που διέθεσα για την εγκατάσταση.
15GB ενημερώσεις ρε παιδιά, ή την έκανα;
Και όταν μου ανοίγει, στην εκκίνηση, η οθόνη της επιλογής λειτουργικού (ubuntu ή xp), οι επιλογές του ubuntu είναι εις διπλούν!!!
Οτι και να έκανα, εχω το περιθώριο για ένα φορμάρισμα σε περίπτωση συσσωρευμένων μαλ---ών!
Μπορώ να παίξω λιγουλάκι... (χε)
Επιπλέον δεν μου παίζει ταινίες dvd και η γυναίκα μου που ασχολείται με το facebook, δεν μπορεί ν' ανοίξει (μέσω του ubuntu) το yoville της!
Προφανώς κάποιο προγραμματάκι λείπει...!
Και πάνω που είχε πσηθεί ν' χρησιμοποιεί τΟ λίνουξ...
ΒΟΗΘΕΙΑ!


Edited by - Αίολος on 18/01/2009 12:25:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 12:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και με τα torrent τι γίνεται;
Θα μπορώ να κατεβάσω το κάτι τις μου;
Μπορώ ν' αποθηκεύω (απ' ευθείας) στους άλλους σκληρούς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 16:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίολος.

Κατ' αρχήν οι διπλές εγγραφές που έχεις στην εκκίνηση του συστήματος σου, είναι μάλλον δύο διαφορετικοί πυρήνες (Kernels) του λειτουργικού. Λογικά δηλαδή μετά τη λέξη kernel θα υπάρχει ένα διαφορετικό νούμερο έκδοσης. Όταν κάνουμε update και εγκατασταθεί ένας νέος πυρήνας τότε η εγκατάσταση μας ρωτάει πια έκδοση του grub θέλουμε να κρατήσουμε. Εσύ τώρα αν θες μπορείς να βγάλεις την παλιά έκδοση (μέσω του synaptic) αλλά δεν είναι κι απαραίτητο. Για να διορθώσεις την εκκίνηση πήγαινε Κυρίως μενού --> Βοηθήματα--> Τερματικό. Στο τερματικό γράψε:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
Αφού δώσεις το συνθηματικό σου, θα σου εμφανιστεί φορτωμένο στον επεξεργαστή κειμένου το περιεχόμενο του grub. Μπροστά από ΚΑΘΕ γραμμή που υπάρχει στο κείμενο θα βάλεις τη δίεση (#), εκτός από τις γραμμές που θες να εμφανίζονται. Μπορείς επίσης να κάνεις edit αυτές τις επιλογές έτσι ώστε αντι για π.χ Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-7-generic να γράφει απλά Linux.
Η γραμμή που λέει timeout είναι ο χρόνος για την επιλογή λειτουργικού.
Η γραμμή που ξεκινά με τη λέξη color καθορίζει τα χρώματα. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα είναι:(σου δείχνω τον δικό μου grub με ενημερωμένο πυρήνα κ.τ.λ).

timeout 5

color cyan/blue white/blue

title Linux
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.27-9-generic root=UUID=fe0176f5-ea9a-4c9d-9f05-0b3675bbb9a1 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.27-9-generic
quiet

title Windows
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

Μόνο αυτά απου βλέπεις παραπάνω θα είναι χωρίς δίεση στην αρχή τους. Το δικό σου grub πρέπει να είναι λογικά το ίδιο, με μόνη ίσως διαφορά το root (hd0,0) αν χρησιμοποιείς άλλους δίσκους. Αποθήκευσε τις αλλαγές πριν βγεις.
_______________________________________________________________________
Τώρα για το dvd πήγαινε στο Κύριο Μενου--> Προσθαφαίρεση --> και εκεί που λέει προβολή διάλεξε "όλες οι διαθέσιμες εφαρμογές". Διάλεξε από αριστερά την ενότητα "ήχος και βίντεο" και τσεκάρισε όλες τις εφαρμογές που λένε GStreamer και πάτα εφαρμογή αλλαγών. Μια καλή λύση επίσης είναι να προσθέσεις από την ενότητα "Γραφικά" τα Microsoft Core fonts και από την ενότητα "Άλλα" το Macromedia flash plugin. Τέλος στην ενότητα διαδίκτυο για το torrent εκτός από τον ήδη ενσωματωμένο Transmission BitTorrent Client, προσωπική επιλογη ο περίφημος Azureus (θα τον βρείς με το νέο όνομα Vuze).
_______________________________________________________________________
Μπορείς να αποθηκεύεις στους άλλους σκληρούς (μενού--> τοποθεσίες) αλλά να μην το κάνεις αν δεν είσαι σίγουρος ότι το αρχείο είναι καθαρό. Το Linux είναι απρόσβλητο από ιούς αλλά μπορείς να μολύνεις τα παραθύρια με τη μεταφορά. Μου έχει τύχει να κατεβάσω από ένα ρωσικό site κάποια wallpapers και μέσα είχαν ένα κρυφό αρχείο που ήταν ιός. To άνοιξα με έναν hex editor και στην πρώτη γραμμή του ένα note έγραφε "This is a windows 32 program only".
Πολύ γέλιο!
Τα λέμε...

Edited by - veritas on 18/01/2009 16:33:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 22:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικά αυτό που εννοεί ο αίλος σαν διπλή εγγραφή είναι μαλλον το (generic) και το (recovery mode).
εσύ θα μπαίνεις με το generic, to recovery mode είναι αυτό που λένε στα win κατάσταση ασφαλής σύνδεσης ή κάπως έτσι...οπότε αυτό είναι για τις περιπτώσεις που κάτι πηγαίνει στραβά και θέλουμε να το διορθώσουμε, αχρείαστο να είναι...
αν πάλι αυτά τα δύο τα βλέπεις εις διπλούν, δηλαδή 2 generic kai 2 revovery mode τότε μετά την αναβάθμιση σου κατέβασε την τελευταία έκδοση του πυρήνα. προτείνω να αφήσεις και τα δύο διότι αν γίνει καμιά σοβαρή βλακεία στον ένα απο κάτι, θα μπορείς να μπαίνεις με τον άλλο...;)
για παίζουν όλα τα καλούδια και όλα τα multimedia κάνε ότι λέει εδώ ο οδηγός του ftso http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?p=154#p154



http://oliveoil.homedns.org
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy