ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ? ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 13:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεπον.


quote:
Δεν μπορεις να γινεις πιο δυνατος εαν δεν απαντησεις σε μια αδικια που εχει γινει εις βαρος σου.

Δεν το θεωρω απαραιτιτο αυτο... παρ ολο που ειμαι πολυ εκδηκητικος τυπος οταν οι αλλοι με αδικουνε.Δεμ ειμαι σιγουρος απ την αλλη οτι εχω μπει στο σκεπτικο σου... Αν μπορεις να δοσεις καποιο παραδειγμα...

quote:
σαν αρχηγο και καμια φορα σαν ειδολο

Ειδολο με την εννοια του "προτυπου".
Προσθεσε επισης οτι οι παλιοτεροι μου φιλοι με αντιμετωπιζουν σε μεγαλο βαθμο σαν παιδι.

quote:
Πως αντιλαμβανεσαι την αγαπη?

Θα με βολευε να ηταν πιο συγκεκριμενη η ερωτηση αλλα θα σου πω γενικα πεντε πραματα.
Εγω θεωρω οτι καποιος αγαπαει ενα αλλο προσωπο οταν θελει να εχει αυτο το προσωπο κοντα του και οταν δεν το εχει το σκεφτεται.
Απο εκει και περα δεν μπορω να πω οτι αντιλαμβανομαι διαφορετικα την αγαπη απο τον πολυ κοσμο πια.Και αυτο ηταν κατι που προσεξα σε μεγαλο βαθμο στη συναυλια.Δεν ειχα κανενα προβλημα να πιαστω απο τον φιλο μου για να κρατηθω ουτε ειχα προβλημα γενικα να εχω σωματικη επαφη με καποιο ατομο.Παλιοτερα θα αποφευγα να αγγιζω οποιαδηποτε ανθρωπο που δεν βλεπω ερωτικα.Αντιλαμβανομουνα το αγγιγμα μονο ερωτικα.

quote:
Αλλωστε ακομα και αν γουσταρα να μεινω καιρο με καποια το πιο πιθανο ειναι να μη με αντεχε ή να βαριοτανε εν τελει

Εχω να προσθεσω εδω οτι υπαρχουν και τα κοριτσια που "βαριουνται τη ζωη τους" οπως και τα κοριτσια με 0 πρωτοβουλια με τα οποια επισης ειναι πολυ δυσκολο να γεμισεις το χρονο σου.Υπαρχουν βεβαια και τα κοριτσια τα δραστηρια που δε χαμπαριαζουν και μπορεις να κανεις πολλα πραγματα μαζι τους σε καθε τομεα.Ευτυχως βρησκετε σε αφθονια και αυτο το ειδος.
Γενικα μπορω να πω οτι ειναι αρκετα τα κοριτσια που αξιζουν, αλλα παντα θα βρεθει ενα αλλο κοριτσι που θα ειναι καλυτερο ή ενα αλλο κοριτσι που θα σου κανει κλικ κλπ.Για οικογενεια βεβαια αν ηθελα απο τωρα να κανω δεν υπαρχει περιπτωση να βρησκα "αξιο" κοριτσι.Ουτε εγω βεβαια θα ειμουν "αξιο" ως αγορι για κατι τετοιο.Απο εκει και περα ειναι θεμα τι αισθηματα εχεις για καθε κοριτσι.Υπηρχαν 2 κοριτσια που αγαπησα πολυ αλλα δεν μπορουσα να προχωρησω σε σχεση.Ενας λογος που καποια περιοδο της ζωης μου ξεκινησα το mating "επαγγελαματικα" και δεν αφηνα κοριτσι που να μου περασει απαρατηρητο, ηταν γιατι δεν μπορουσα να χω το κοριτσι που ηθελα.Κατι σαν ψυχολογικη αμυνα δηλαδη.Και γενικα αμα εχω τις κακιες ή κατι δε παει καλα στη ζωη μου παντα με βοηθαει το να παίρνω approvement απο το αντιθετο φυλο(να κατι στο οποιο εμοιασα του πατερα μου... και χωρις να το επιχειρησω).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 16:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πάντα σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες πώς η ευτυχία καθεαυτόν δεν υπάρχει.Σαν ορισμός ναι και όλο ψάχνουμε να την βρούμε αλλά όπως και το παιχνίδι ψάξε ψάξε δεν θα με βρείς ένα πράγμα.

'Ισως ομως ευτυχία να είναι στον τελικό απολογισμό της ζωής μας οι χαρές να είναι περισσότερες απο τις λύπες.
'Ισως...

Θες να πετύχεις πάλεψε.
Θες να μάθεις διάβασε.
Θες να χαρείς την ζωή... τότε απλώς χαμογέλα και
μην την πάρεις και πολύ
στα σοβαρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 17:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Τζ.

Απο τα γραφομενα σου εχω καταλαβει οτι εισαι ενα γνησιο αρσενικο.Εισαι ικανος να σαγηνευσεις μια γυναικα.Ισως για αυτο και οι φιλοι σου σε θεωρουν προτυπο.Προσεχε ομως,κρατα λιγο πιο χαμηλα τους τονους.Εχεις δουλεψει με τον εαυτο σου, δεν λεω αλλα ,οχι τοσο ωστε να αλλαξεις τα μυαλα των αλλων.Το να δινουμε συμβουλες στους φιλους μας ειναι πιο επικυνδινο απο οτι στους αλλους.Κανε πιο σταθερα και μικρα βηματα προς την ωριμανση και απολαυσε την νιοτη σου.Βρες και μια καλη κοπελα να την αγαπησεις και τοτε θα καταλαβεις τι ειναι αγαπη.Αυτο που μου περιγραφεις ειναι εξαρτηση.
Οσο για την αδικια σιγουρα δεν ενοω εκδικηση.Η εκδικηση εχει δολο δηλαδη προκαλω μια κατασταση για να παρω το δικιο μου πισω.Αυτο που λεω ειναι να αντιδασω αμεσα οχι εμμεσα.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 19:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεσα... ναι... πώς το κανεις αυτο? Δηλαδη να τους σπασεις τα μουτρα επιτοπου οταν κανει τη μαλαλια ή να πληρωσεις καποιον να του υα σπασει αργοτερα?

Συνηθως ακομα κι αν δεν εχουμε τη δυνατοτητα να απαντησουμε στην αδικια, το ατομο αυτο τιμωρειτε.Γιατι επειδη ξανακανει καποια αναλογη αδικια καποια στιγμη δεν του βγαινει σε καλο και το πληρωνει ακριβα.
Ειναι σαν τα φασαριοζικα παιδια στα σχολεια... κανουν φασαρια αλλα οι καθηγητες τους τη χαριζουν.Καποια στιγμη αργοτερα τρωνε αποβολη για κατι που δεν φταινε απλα επειδη εχουν αφησει κακο ονομα.
Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις αναλογης τιμωριας.Μονο αυτος που κανει μια φορα την αδικια εχει ελπιδα να γλιτωση την αρνητικη συνεπεια των πραξεων του.
Απο εκει και περα ποιος εχει την μυγα μυγιαζεται.
Αντιστοιχα όποιος εχει την αδικια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 23:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με ενδιαφερει αν θα τιμωρηθει απο αλλου αυτο που με ενδιαφερει ειναι, εγω να απαντησω και με αυτη μου ην πραξη να θεσω τα ορια μου για την αποφυγη μελλοντικων αδικιων εις βαρος μου.Αν δεν αντιδασεις αμεσα την επομενη φορα η αδικια μπορει να ειναι πιο μεγαλη και να μην μπορεις να την διαχειριστεις.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 00:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχια ειναι η κατασταση πληροτητας,που προερχεται απο την ικανοτητα να αγαπας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 11:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ορισμός της ευτυχίας έχει να κανει με
ανεκτίμητες αξίες κι όχι πράγματα που μπορείς
να αγοράσεις...Ευτυχία είναιτο να νοιώθεις πολύ όμορφα και
να μην ξέρεις από που προέρχεταιή να μην την καταλαβαίνεις
και ΄τοσο καλά...
Η οικογένεια, είναι ένα πρότυπο
ευτυχίας και εννοώ την αγαπημένη και δεμένη οικογένεια
όσο σπάνια κι αν είναι σήμερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ge0rgia_gh
Νέο Μέλος

Cyprus
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 12:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge0rgia_gh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Ευτυχία είναι να ξυπνάς το πρωί και να νιώθεις πως όλοι σ'αγαπάνε και έχεις δίπλα σου άτομα που αξίζουν. Να παίρνεις μήνυμα μώλις ξυπνάς απο τον/την αγαπημένο/η σου και να σου λέει "Μωρό μου καλημέρα, Σαγαπώ".. Να πηγαίνεις στη δουλειά και να συναντάς άτομα που αγαπάς να βλέπεις και άτομα που σε κάνουν πραγματικά χαρούμενο. Να βγαίνεις έξω και να διασκεδάζεις χωρίς να αγχώνεσε για τίποτα όσο σημαντικό κιαν είναι γιατί το άγχος δεν φαίρνει χαρά και γέλιο παρα μόνο ένταση, νεύρα και αυτό δεν σε κάνει ευτυχισμένο.

2) Για να νιώθεις ευτυχία μέσα σου μπορείς να νιώσεις πολλά και διάφορα αισθήματα που σου δίνουν ενέργεια. Και το πιο δυνατό συναίσθημα είναι η αγάπη. Πρόσεξε όμως σε ποια άτομα τι δίνεις γιατί μπορεί να πληγωθείς κι' αυτό αυτόματα επιφέρνει δυστυχία. Να νιώθεις πάντοτε μια αισιοδοξία και να σκέφτεσε θετικά και τίποτα που να σε πληγώνει. Επίσης το να νιώθεις μοναξιά είναι το πιο άσχημο πράγμα που σε οδηγεί σε μια μονοτονία και νιώθεις μέσα σου ένα κενό και δυστυχισμένοσ.

3) Προσωπικά την ευτυχία δεν την βρίσκω σε υλικά αγαθά. Μόνο και μόνο όταν νιώθω πως έχω άτομα δίπλα μου που με αγαπούν και δεν με πληγώνουν νιώθω πάρα πολύ χαρούμενη και συνάμα είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη (βέβαια δεν συμβαίνει πάντα, γιατί κάποιοι τομείς στη ζωή μου - ιδίως αυτό τον καιρό- δεν πάνε καλα και πολλές φορεσ με παίρνει απο κάτω).

4)Η ευτυχία και βέβαια υπάρχει φτάνει μόνο να τη βρείς μέσα σε άτομα που μπορούν να στην δώσουν και σε πράγματα που σου δίνουν χαρά όπως για παράδειγμα η δουλειά, κάποιο χόμπι κλπ.

5) Το να υπάρχει δυστυχία δεν έχει νόημα η ζωή γιστί δεν βρίσκεις κάτι που να την γεμίζει και να τησ δίνει αξία.

Ολ ' αυτά δεν έχουν αξία αν δεν τα νιώσεις εσύ ο ίδιος, και την ευτυχια θα την βρείς μόνος σου εκεί που θα βρείς και τη χαρά, το γέλιο, την ηρεμία, την απολαυση της ζωής..

Κλείσε τα μάτια, νιώσε μέσα σου την ηρεμία και τη γαλήνη και σκέψου τι θα ήθελες στη ζωή που θα σε έκανε πραγματικά ευτυχισμένο και προσπάθησε να τα κάνεισ και στην πράξη και τότε θα δείς πόση χαρά θα πλημυρίσει την καρδια σου.

Ερωτεύσου, ταξίδεψε μεχρι τα σύνορα της αγάπης, ζήσε και απόλαυσε την κάθε στιγμή, νιώσε την, γιατί ποτέ κανείς δεν ξέρει τι και που θα είμαστε αυριο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 09:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ορισμός της ευτυχίας, με προβληματίζει σε αυτό
το θέμα. Γιατί ευτυχία είναι κάτι πολύ περιορισμένο, αλλά
ποιός το δέχεται αυτο... Η ευτυχία δεν είναι σαν τη γεύση,
όπου κάποιος δοκιμάζει κάτι και το συνεχίζει ή όχι..
Ευτυχία είναι κάτι που υπάρχει μέσα μας και συμπληρώνεται με
το έξω μας... Είναι κάτι που αν δεν προέρχεται από μας
δεν μπορεί να το αισθσνθούμε σε΄λο του το μέγεθος...
Ευτυχία είναι αυτό που ΄ςνοιωθε ο "Σαμ" από το έργο χθές
στο Star με τον καθυστερημένο Πέν να δίνει μαθήματα αγάπης
που είναι συναίσθημα κι όχι ικαννότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 16:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ευτυχία είναι υποκειμενικό για τον καθέναν μας. Για μένα απόλυτη ευτυχία δεν υπάρχει! Το μόνο σίγουρο που μπορώ να πώ, είναι ότι η ευτυχία είναι στιγμιαία. Ο πλησιέστερος τρόπος να προσεγγίσουμε την ευτυχία σαν ορισμό είναι η ανάγκη που έχει ο ανθρωπος να τον αγαπάνε!(Ανάγκη όχι επιθυμία!) Ακόμα και κάποιοι που αισθάνονται ευτυχισμένοι με τα υλικά αγαθά στην ουσία αγοράζουν αγάπη, η κάποιοι που αναζητάν την κοινωνική αναγνώριση στην ουσία πάλι αγάπη αναζητούν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 17:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι η ευτυχία δεν ειναι κατάσταση αλλά "επίτευγμα".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 20:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα επίτευγμα το οποίο δεν εξαρτάται όμως μόνο από εσένα αλλά και απο πολλές συγκυρίες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 16:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι εξαρτάται μονο απο σένα κι απο τον τρόπο που εκδηλώνεις κι ερμηνεύεις τις συγκοιρίες.
Καμία "συγκοιρία "δεν ειναι τυχαία κι άσχετη με τον δρόμο σου προς την Ευτυχία.Στο επιτευγμα της ευτυχίας.
Πολυπλοκο ίσως αλλα και απλό ταυτοχρονα.
Είναι θέμα θέασης!
Να είστε καλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 20:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μας είπες όμως αγαπήτη μου, τι είναι ευτυχία για σένα; Συγκοιρίες δεν είναι τυχαίες; δηλαδή ο άνθρωπος φτιάχνει την τύχη του απο μόνος του αν κατάλαβα καλά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 22:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά τι είναι ευτυχία;

Για μένα, ευτυχία είναι οι απλές καθημερινές μας στιγμές....!!!!

Μια συνεύρεση με τους καλούς σου φίλους, μια εποικοδομητική συζήτηση, ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα, μια μελωδία που σε ταξιδεύει, μια απόδραση από την καθημερινότητα, μία μικρή ευχάριστη έκπληξη από το πρόσωπο που αγαπάς...

Μικρές στιγμές, που χρωματίζουν το παζλ της ζωής...

http://nebesnyel.phpbb24.com/forum/portal.php
η karma

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 14:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μας είπες όμως αγαπήτη μου, τι είναι ευτυχία για σένα; Συγκοιρίες δεν είναι τυχαίες; δηλαδή ο άνθρωπος φτιάχνει την τύχη του απο μόνος του αν κατάλαβα καλά;

Αγαπητέ Richter, ομολογώ πως αυτές σου οι προτάσεις με έκαναν να σκεφθώ ορισμένα πράγματα τόσο για την ευτυχία όσο και για το τι είναι αυτό που την καθορίζει ώστε να την βιώνει ένας άνθρωπος.
Οι παράγοντες δηλαδή είναι εσωτερικοί ή εξωτερικοί;

Η δική μου πεποίθηση είναι πως η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα.
Ένας άνθρωπος δηλαδή βιώνει την κατάσταση της ευτυχίας επειδή μπορεί να είναι μια συνέπεια κάποιων επιλογών του ή επειδή είναι αποτέλεσμα κάποιων γεγονότων έξω από αυτόν.
Πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι αναρωτιόμαστε γιατί δεν είμαστε ευτυχισμένοι - χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο ότι είμαστε δυστυχισμένοι - και γιατί δεν συμβαίνει κάτι το οποίο να μας καταστήσει ευτυχείς.
Έχουμε την εντύπωση ότι οι εξωτερικές περιστάσεις, οι συνάνθρωποι μας, η τύχη, ο Θεός θα μας δώσει την ευτυχία αλλά πολύ λίγες φορές αναρωτιόμαστε για τον ίδιο μας τον εαυτό.
Μήπως οι προσωπικές μας επιλογές καθορίζουν σε μεγαλύτερο βαθμό την ευτυχία μας απ' όσο νομίζουμε;
Μήπως θα πρέπει να στοχαζόμαστε περισσότερο τις επιλογές μας, τις πράξεις μας αλλά και να διερευνούμε ποιές μπορεί να είναι οι συνέπειες τους τόσο σε βραχυπρόθεσμο όσο και σε μακροπρόθεσμο επίπεδο;

Μήπως κάποιες φορές παρασυρόμαστε κι αναζητούμε την ευτυχία σε καταναλωτικά και πρόσκαιρα αγαθά, πασχίζοντας για την απόκτηση τους έτσι ώστε γρήγορα χάνουμε το ενδιαφέρον μας για αυτά όταν τα αποκτούμε;
Μήπως αναζητούμε πράγματα που από την φύση τους μας δίνουν μια μικρή ικανοποίηση η οποία εξαφανίζεται σαν ατμός όταν τη νιώσουμε;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2008, 02:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχία είναι το πρωί που σηκώνομαι για δουλεία και βλέπω τον μπόμπιρα που κοιμάται και τον χαζεύω όλο ευχαρίστηση .

Ευτυχία είναι όταν κάθομαι και πίνω το καφεδάκι μου απολαμβάνοντας αυτές τις φευγαλέες στιγμές .

Ευτυχία είναι το κάθε συναίσθημα που με κάνει και νοιώθω ζωντανός, είτε είναι χαρά είτε είναι (λύπη).. και μου δείχνει ότι ακόμα νοιώθω .

Ευτυχία είναι το άρωμα της φύσης που με κάνει και νοιώθω κομμάτι της…

Ευτυχία είναι η κούραση που νοιώθω όταν γυρίζω από την δουλεία γιατί με μαθαίνει να εκτιμάω αυτά που έχω και να μην ψάχνω ουτοπίες .

Ευτυχία είναι το να έχω «φίλους» που με θυμούνται μόνο όταν θέλουν κάτι… αλλά παρόλο το «θυμό/απογοήτευση» που νοιώθω, να αισθάνομαι γεμάτος ώστε να προσφέρω .

Ευτυχία είναι το κάθε λάθος μου, το κάθε «άδικο» που έχω κάνει σε δικούς μου ανθρώπους και μη, να με βάζει σε μια διαδικασία το να αναρωτιέμαι το γιατί, και να νοιώθω την ανάγκη να το διορθώσω ώστε να μπορώ να τους κοιτάξω στα μάτια .

Ευτυχία είναι το να βρίσκομαι σε μια διαδικασία το πόσο αληθινός μπορεί να είμαι ή όχι, σε αυτά που νοιώθω..

Ευτυχία είναι το να μην ψάχνω την ευτυχία, γιατί ξέρω ότι αυτή βρίσκεται πάντα μέσα μου, σε κάθε συναίσθημα που νοιώθω, σε κάθε στιγμή της ζωής μου, ακόμα και αν πολλές φορές δεν μπορώ να την βρω, δεν μπορώ να την νοιώσω …


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 17:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλωντας για ευτυχια,εγω προσωπικα σαν μαιμου,ετυχε να την εχω ζησει και σε ασχετες στιγμες.
Οχι συναισθηματικα βαριες,απλα,μετα την επεμβαση που εκανα λογο της ασθενειας μου,ενιωσα ευτυχια οταν περπατησα επανω στην ζεστη ευβοιωτικη αμμουδια,και ειδα ις μοναχικες μου βραδιες να γεμιζουν απο μικρουλικα κουκουβαγιοπουλα που τραγουδουσαν ως το πρωι...
Η ευτυχια βρισκεται εκει που δεν εψαξε ποτε κανεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 11:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου μαιμουδιτσα, μερικές φορές χρειάζεται να επαναξιολογήσουμε αρκετά πράγματα στα οποία πριν από κάποιο συμβάν της ζωής μας δεν δίναμε τόσο μεγάλη σημασία κι ίσως να μην είχαμε εκτιμήσει και σωστά.
Σίγουρα και πριν την επέμβαση σου θα μπορούσες να είχες περπατήσει επάνω στις αμμουδιές της Εύβοιας ή θα μπορούσες να είχες ακούσει τις κουκουβάγιες στη νύχτα και να εστιαστείς στους ήχους του.
Προφανώς θα ήσουν απορροφημένη σε κάποιες άλλες σκέψεις σου ή θα θεωρούσες σημαντικά κάποια άλλα πράγματα εκείνη την περίοδο.

Το γεγονός ότι απέβαλλες ένα άγχος σχετικά με την υγεία σου αλλά ίσως και κάποιους πιθανούς ενδόμυχους φόβους σου σε έκανε να στραφείς στη μαγεία των μικρών πραγμάτων και να αναζητήσεις τις μοναδικές στιγμές που μπορούν να σου προσφέρουν κι αυτά.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 17:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα διαφωνησω καθολουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 21:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστω elo για την ευτυχία που μου έδωσες.Προσθέτω πολλά χαμόγελα σε αυτην.ΚαλλιόπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy