ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 18:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καρπός μου έχει περίμετρο μετα βίας 14 εκατοστά. Έχω και ζυγαριά που κάνει λιπομέτρηση! (17,8% λίπος, 57,6 % νερό).

Με 17,8% ποσοστό λίπους δεν είσαι λιπόσαρκη εχω ομως τις αμφιβολίες μου για την εγκυρότητα της μέτρησης και αυτό το λέω λόγω εμφάνισης κυτταρίτιδας. Τα νούμερα που μου δίνεις δλδ τα 75 κιλά με 1,75 ύψος με 17,8% λίπος με κυτταρίτιδα και καμπύλες, δεν συμβαδίζουν.

quote:
Εκτός αν είναι μόνο βιταμίνες, που ..δεν ξέρω.. νομίζεις οτι δεν παίρνω αρκετές βιταμίνες απο τη διατροφή μου; Έχεις κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνεις;

Οι βιταμίνες φίλη μου είναι το λιγότερο.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι μια περισσότερο προσεγμένη διατροφή με ενα πάρα πολύ καλό πρωινό και άσκηση.
Η εμφάνιση της κυτταρίτιδας σημαίνει έλλειψη κινητικότητας και κακή διατροφή.
Θα χρειαστείς ενα πρόγραμμα διατροφής με αρκετά συμπληρώματα.


quote:
Αν ναι, εχει κάποιο όνομα; Μπορώ να τη βρω κάπου; Μπορώ να βρω κάποιο αντίστοιχο παρασκεύασμα με πράσινο τσάι, ή να φτιάξω κάτι μόνη μου;

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα μόνη σου, την κρεμούλα μπορείς να την βρείς στα καλά φαρμακεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 19:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή δεν προλαβαίνω να πάω στο γυμναστήριο (λείπω απο το σπίτι απο τις 9 το πρωί με 9 το βράδυ), δεν ξέρω κατα πόσο θα ήταν καλό να πάρω συμπληρώματα και να βάλω κιλά έτσι.

Σε οτι αφορά τα συμπληρώματα για αύξηση βάρους μάλλον θα πρέπει να πω μερικά πράγματα.
Μέχρι στιγμής είμαι κατά των συμπληρωμάτων εκτός απο ορισμένες περιπτώσεις σε κάποιους-ες που εχουν απο λάθος διαίτες χάσει μεγάλο ποσοστό μυικού βάρους.
Ακόμα εμμένω στις απόψεις μου για τα συμπληρώματα και καλό θα είναι να κάνω μια συνοπτική παρουσίαση αυτών των συμπληρωμάτων.
Η αλήθεια είναι οτι τα συμπληρώματα αυτά εχουν αρκετό ενδιαφέρον .. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 12:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirina  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος seirina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα allzzaro,

Θα ήθελα τη βοήθειά σου.
Φέτος κόλλησα μύκητες στα πόδια , στην παραλία υποθέτω.
Πήγα σε γιατρό αλλά επιμένει να μου δώσει φάρμακα , κάτι που αποφεύγω.
Μήπως γνωρίζεις κάποιο βότανο ή κρέμα να φτιάξω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 18:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα τη βοήθειά σου.
Φέτος κόλλησα μύκητες στα πόδια , στην παραλία υποθέτω

Ποδόλουτρα με έγχυμα φασκόμηλου βάμμα καλέντουλας και λίγο ξύδι μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο tea tree και αιθέριο έλαιο πατσουλί.

Το φασκόμηλο και το ξύδι περιέχουν ισχυρά αντιβακτηριακά οξέα σε οτι αφορά τις θεραπευτικές ιδιότητες του tea tree εχω αναφερθεί σε προηγούμενο πόστ.
Μερικές σταγόνες απο βάμμα φασκόμηλου βάμμα καλέντουλας και tea tree σε ενα γαλάκτωμα σώματος και θα εχεις και μια τέλεια αντιβακτηριακή κρέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 15:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirina  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος seirina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 17:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φωτη.θελω να σε ρωτησω αν θα εισαι καποια στιγμη msn γιατι θελω να σε ρωτησω κατι σημαντικο και εχω χασει και τον αριθμο σου γιατι εχασα το κιν μου.κατι αλλο που με απασχολει ειναι οτι τελικα η κουραση που μου εβγαινε στα χερια και ενα προσφατο μουδιασμα ειναι λογω προβληματος στον αφχαινα που κανεις δεν μου ειχε πει μεχρι τωρα.ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε οτι πιθανων εχω κοιλη αλλα πρεπει να βγαλω μια ακτηνογραφια πρωτα.

πιστευεις οτι μπορει να γινει κατι με αυτο?οποτε μπορεσεις στειλε μου και πες μου ποτε θα μπορεσεις να εισαι μεσα.τα λεμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 19:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Σταύρο στην αρχαία Ελλάδα Ομηρος και Γαληνός ταυτίζουν τον πρωταθλητισμό με άσκηση νόσου.
Σήμερα για να γίνει κάποιος πρωταθλητής πρέπει να είναι τεμπέλης.
Κάποιος-α που εργάζεται πυρετωδώς και κάνει πρωταθλητισμό θα οδηγηθεί με μαθηματική ακρίβεια σε υπερπροπόνηση και συνεπώς σε υπερκόπωση.
Εκεί πρέπει να τηρηθούν ορισμένοι κανονισμοί που εχουν να κάνουν τόσο με τη σωματική υγεία του αθλητή αλλα και την ψυχολογική.
Οι κανονισμοί αυτοί όμως δεν τηρούνται από κανέναν και ετσι ο αθλητής οδηγείται σε υπερκόπωση.
Τα συμπτώματα της υπερκόπωσης διαφέρουν από αθλητή σε αθλητή και κανείς προπονητής δεν θα διακόψει τις προπονήσεις ενός αθλητή που παρουσιάζει κατάθλιψη ή έλλειψη ενεργητικότητας .
Αντιθέτως θα του προτείνει συμπληρώματα διατροφής πράγμα που θα χειροτερέψει την κατάσταση και έτσι ο αθλητής αποκτά και μυοσκελετικά προβλήματα.
Η κατάθλιψη η κούραση η ελλειψη ενεργητικότητας η αδυναμία η ελλειψη μυικού ιστού αλλά και η μεγάλη παραμονή του αθλητή σε μικρά ποσοστά λίπους οδηγούν σε προβλήματα.

Σε γενικές γραμμές κύριο μέλημα του πρωταθλητισμού είναι η διάκριση ανεξαρτήτου κόστους. Το τελευταίο που θα μπορούσε να φροντίσει ο πρωταθλητισμός είναι η υγεία του αθλητή αλλά δυστυχώς όχι απλά δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο αλλά το αντίθετο.

Φίλε μου Σταύρο κουράζεσαι πάρα πολύ.
Η υπερκόπωση σου χτύπησε την πόρτα και σου συνέστησα πλήρη αποχή από το άθλημα. Τώρα εκτός από τα μυοσκελετικά παρουσιάζονται και αλλα προβλήματα.
Αυτό που σου χρειάζεται είναι αποχή από την προπόνηση πρίν είναι αργά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 19:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε οτι πιθανων εχω κοιλη αλλα πρεπει να βγαλω μια ακτηνογραφια πρωτα.

Αν είχες κήλη θα σε πονούσε φρικτά.
Οτι και να εχεις πάντως να ξέρεις οτι θεραπεύεται.
Να ξέρεις οτι τέτοιου είδους προβλήματα εχει το 99,9 των ανθρώπων ξεκινώντας απο απλές οσφυαλγίες.
Απαραίτητη προυπόθεση για να θεραπευθεί κάποιος είναι να απέχει απο τις κινήσεις αλλά και τις αιτίες που του το προκάλεσαν.

Edited by - allzzaro on 03/09/2008 19:58:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 09:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα.το ξερω οτι κανει κακο η υπερπροπονηση αλλα δυστηχως το καταλαβα αργα.οπως σου ειχα πει δεν μπορω να κοψω ακομα απο την παλη αλλα ακουσα την συμβουλη σου και εχω κοψει τωρα 2 μηνες που μπορουσα και αυτο ειναι που με εκανε να παραξενευτω.ειμαι 2 μηνες εκτος προπονησεων δουλευα ομως αλλα ακομα τα χερια μου κουραζονται ευκολα,οι εψω στροφοις δεν μπορουν να κανουν 3 επαναλιψεις με κουπια σε απλη βαρκουλα ή να κρατισουν μια σακουλα σε μικρο ανοιγμα χεριων.


συμφωνω να καθησω και αλλο ετσι ή κανοντασ ελαχιστα πραγματα ετσι για να κυκλοφορει το αιμα αλλα τι παραπανω μπορω να κανω με διατροφη π.χ βοτανα,τροφες για καταπολεμιση φλεγμονων κ.α πιστευω οι αρχαιοι ειχαν πολλα τετοια.

αν μπορεις να μου προτεινεις καποια πραγματα για ευκολοτερη αποκατασταση και επισεις θα αρχισω και φυσιοθεραπειες για να μην το αφησω ετσι.

οσο για το αλλο θεμα οποτε μπορεσεις πες μου για να σου το πω γιατι με προβληματιζει πολυ.ευχαριστω για ολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 15:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανησυχείς για τίποτα.
Ολοι οι άνθρωποι, ειδικά ομως οι αθλητές παθαίνουν το παθαίνουν το ονομάζουν ``κόλλημα``. Παρουσιάζεται ως κούραση, αδυναμία, ανορεξία, αδιαθεσία. Η ψυχολογική διάθεση εκεί φίλε Σταύρο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
Αυτές τις αδυναμίες του οργανισμού ερχονται να τις καλύψουν τα συμπληρώματα διατροφής και τα αναβολικά.
Εκεί ο οργανισμός δεν κουράζεται, δεν ``κολλάει`` σηκώνει υπεπροπροπόνηση και υπερφόρτωση.
Τα προβλήματα αυτά καλύπτονται επιφανειακά βέβαια και μετά απο αρκετά χρόνια βγαίνουν στην επιφάνεια σε μεγάλο βαθμό μεγάλα προβλήματα.
Αυτο που χρειάζεσαι είναι πρώτα απολα ξεκούραση, οσο καιρό χρειαστεί και 2 και 3 μήνες ακόμα και ενα χρόνο.
Να είσαι σίγουρος οτι μετά απο μια καλή ξεκούραση και μια πολύ καλή διατροφή θα αποκτήσεις πολύ μεγαλύτερη δύναμη και όρεξη.
Πολλοί αθλητές σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν αλλα αθλήματα και αυτό αποδίδει και στην ψυχολογία τους αλλά και στη σωματική τους υγεία.
Ελα μαζί μου λοιπόν τα πρωινά στην ανοικτή πισίνα του ΟΑΚΑ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aliki1986
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 19:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aliki1986  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα!Με λένε Αλίκη και είμαι 22 χρονών. Έχω ενα πολύ μεγάλο πρόβλημα με την μέση μου. Έχω πολύ λίπος εκεί συσσωρευμενο και δεν μπορώ να το χάσω με τίποτα. Στα υπολοιπα ειμαι φυσιολογικη, δεν εχω ούτε κοιλιά ουτε τιποτα και δεν με απασχολει τόσο η εμφανιση μου αλλα το ότι δεν μπορω να κοιμηθω ανασκελα τα βράδια γιατι αυτο το σωσίβιο που εχω (το οποιο ξεκιναει απο τα πλαγια και πιανει και πισω ολη μου την μεση λιγο πιο πανω απο τον ποπο) οταν ξαπλωνω ανασκελα ανεβαινει πανω με αποτελσεσμα να μην αφηνει το σωμα μου τα εχει την σωστη θεση και να εχω τρομερουσ πονους στην μεση. Δεν πεφτει με τιποτα. ουτε με γυμναστικη, ουτε με τρεξιμο. και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω λιποαναροφηση σε αυτο το σημειο. Εχετε μηπως κανενα βοτανο να μου πριτεινεται που αφορα εκεινητην περιοχη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 19:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω ενα πολύ μεγάλο πρόβλημα με την μέση μου. Έχω πολύ λίπος εκεί συσσωρευμενο και δεν μπορώ να το χάσω με τίποτα.

O κάθε οργανισμός αποθηκεύει το λίπος εκεί που θέλει.
Σε αλλους στην κοιλιά σε αλλους στη μέση σε αλλους σε κορμό και χέρια σε αλλους σε ολο το σώμα.

Με την ίδια σειρά που αποθηκεύτηκε το λίπος με την ιδια σειρά ακριβώς θα καεί σε περίπτωση που χάνεται βάρος.
Με μια διαφορά ομως.
Οτι μαζί με το λίπος που εξαφανίζεται εξαφανίζεται και μέρος μυών.
Συνήθως οι μύς που εξαφανίζονται είναι αυτοί που δεν γυμνάζονται.
Αν λοιπόν γυμνάσει κάποιος τους μύς του τους τροφοδοτήσει και με την απαραίτητη ενέργεια τότε ο οργανισμός δεν θα τους θεωρήσει απαραίτητους και θα βρεί ενέργεια απο τη λιπώδη μάζα.

Δεν υπάρχει περίπτωση λοιπόν φίλη μου να μην καεί το λίπος.
Τώρα για να φτάνεις να λές οτι δεν μπορείς να κοιμηθείς και οτι σε ενοχλεί καθώς το οτι παρουσιάζεται και πόνος δεν μπορώ να αντιληφθώ ούτε το μέγεθος του λιπώδους όγκου ούτε το μέγεθος του προβλήματος.
Πρώτα απολα θα πρέπει να διαπιστωθεί οτι πρόκειται περί λίπους γιατί η εναπόθεση λίπους δεν πονά! Αντιθέτως!

Οπότε θα πρέπει να διευκρινήσεις πόσο ύψος έχεις. Πόσα κιλά είσαι.
Την περίμετρο του καρπού σου σε cm, αν εχεις υποβληθεί σε απώλεια βάρους, αν αυτό το πρόβλημα το είχες ανέκαθεν ή το απέκτησες τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aliki1986
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 19:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aliki1986  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώχ σορρυ, δεν είχα δει σε προηγουμενο ποστ οτι τα βοτανα που εδινες στην κοιλιακή χώρα ειναι καλά και για το λίπος στην μεση.Η σέννα που λες ειναι τα φύλλα Αλεξάνδρειας? Πως μου προτεινεις να τα πινω?Ξέχασα να αναφέρω οτι παίρνω αντισσυλιπτικα τα τελευταια 7 χρονια λογο πολυκιστικων ωοθηκών και θα τα παιρνω για τν υπολοιπη ζωη μου, μου ειπε ο γυναικολος αν δεν αλλαξει κατι.Τωρα οσο για το νερο πινω πολυ. Το λιγοτερο 2 λίτρα την ημεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 15:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ώχ σορρυ, δεν είχα δει σε προηγουμενο ποστ οτι τα βοτανα που εδινες στην κοιλιακή χώρα ειναι καλά και για το λίπος στην μεση.Η σέννα που λες ειναι τα φύλλα Αλεξάνδρειας?

Αυτό που θα πρέπει να διευκρινήσεις πρώτα απολα είναι πόσο ύψος έχεις, πόσα κιλά είσαι, την περίμετρο του καρπού σου σε cm, αν εχεις υποβληθεί σε απώλεια βάρους, αν αυτό το πρόβλημα το είχες ανέκαθεν ή το απέκτησες τώρα.

Νερό πίνουμε οσο διψάμε. Η αλόγιστη κατανάλωση νερού οχι απλά δεν κάνει καλό αλλά προξενεί και βλάβες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 00:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νερό πίνουμε οσο διψάμε. Η αλόγιστη κατανάλωση νερού οχι απλά δεν κάνει καλό αλλά προξενεί και βλάβες.


Δηλαδή σαν τι είδους βλάβες φίλε allzzaro;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 17:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλος
quote:
Δηλαδή σαν τι είδους βλάβες φίλε allzzaro;

Η υπερβολική κατανάλωση νερού ειδικά πρίν την διάρκεια του γεύματος προκαλεί αίσθηση κορεσμού με αποτέλεσμα να παρεμποδίζει την απορρόφηση των θρεπτικών ουσιών.

Εκτός αυτού σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύεται στην Επιθεώρηση της Αμερικανικής Εταιρείας Νεφρολογίας οσο περισσότερο νερό καταναλώνουμε τόσο περισσότερο μειώνεται η ικανότητα των νεφρών να λειτουργούν ως φίλτρο.

Τέλος η υπερβολική λήψη νερού οδηγεί σε ανισορροπία των ηλεκτρολυτών εξαιτίας της όσμωσης προκαλώντας πονοκεφάλους, κράμπες, σύγχιση κακή λειτουργία του εντέρου αλλά και άλλες ανεπανόρθωτες βλάβες ακόμα και κώμα.

Ας μην ξεχνάμε οτι καθημερινώς λαμβάνουμε μεγάλες ποσότητες φυσικών τροφών, λαχανικών, φρούτων οι οποίες περιέχουν μεγάλες ποσότητες νερού. Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν έπιναν νερό. Το θεωρούσαν ανθυγιεινό. Φρόντιζαν να ξεδιψούν με φρούτα, κρασί και σούπες.
Νερό έπιναν μόνο σε περίπτωση ανάγκης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kostas29
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 17:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kostas29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βάψω κάπως τα μαλλιά μου με φυσικό τρόπο
Έχω αρχίσει κ βγάζω άσπρες τρίχες κυρίως στα πλάγια.
Έχω ψάξει για το henna plus αλλά δεν το έχω βρει
Κάτι έχω ακούσει για το χαμομήλι κ το δεντρολίβανο κ φασκόμηλο κάποιον συνδυασμό .
Μπορείς να μου πεις πως θα φτιάξω το σωστό σκεύασμα για να τα βάψω;;
Καστανός είμαι.

Φίλε μου γειά σου.

Το henna plus θα το βρείς στο κατάστημα Ηondos στην Ομόνοια ΜΟΝΟΝ.
Υπάρχει σε περισσόερες απο 15 αποχρώσεις. Απο διαφανές εως μαύρο.
Πρόκειται για ενα τζελ απο εκχύλισμα χέννας που εφαρμόζεται στα μαλλιά για 10 λεπτά περίπου.
Ανάλογα με το χρόνο που θα παραμείνει στα μαλλιά ανάλογο θα είναι και το αποτέλεσμα. Καλό θα είναι να διαλέξει κάποιος τη σωστή απόχρωση και να μην το αφήσει αρκετή ώρα για αρχή.
Η χρήση του είναι πάρα πολύ ασφαλής οχι απλά δεν βλάπτει την τρίχα αλλά την προστατεύει.
Μην περιμένετε θαύματα δεν εξαφανίζει τις άσπρες τρίχες απλά τους δίνει μια απόχρωση. Το καλό είναι οτι η απόχρωση αυτή ρυθμίζεται και εκτός του οτι ρυθμίζεται είναι και διακριτική. Δηλαδή με το χρόνο η αποχρώσεις αυτές ξεθωριάζουν και δεν εχει αυτή την αντιαισθητική παρενέργεια των σύγχρονων βαφών που σε εξαναγκάζουν να τα βάφεις συνεχώς.
Δεν δίνει ενα ομοιόμορφο χρώμα αλλά διαφορετικές ανταύγειες στις ασπρες τρίχες ενώ αφήνει σχεδόν ανέπαφες τις κανονικές.
Αν κάποιος πετύχει την απόχρωση και το χρόνο παραμονής του τζέλ πραγματικά θα πετύχει κάτι αρκετά καλαίσθητο και σε καμμία περίπτωση δεν θα θυμίζει εκείνο το έκτρωμα της βαφής.


Μία αλλη λύση είναι φασκόμηλο και δενδρολίβανο. Ως έγχυμα μετά το λούσιμο. Μπορώ να πώ οτι εχει το ιδιο αποτέλεσμα με το hena plus σε οτι αφορά το καστανό χρώμα. Μάλιστα η απόχρωση παραμένει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα απο το henna plus.


Θέλω να συστήσω την προσοχή σε οσους χρησιμοποιήσουν κάποιους χημικούς αφρούς ή κάποια χημικά τζέλ η διάφορα χρωμοσαμπουάν που βάφουν τα μαλλιά.
Οι τρίχες των ανδρών διαφέρουν κατά πολύ των γυναικών.
Αν δεν θέλετε να χάσετε τα πολύτιμα μαλάκια που σας απόμειναν ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε επ`ουδενεί λόγο αυτα τα σκευάσματα...
Βρε τι τραβάμε με τις ασπρες τρίχες....
Θα πρέπει να ξέρετε φυσικά οτι και οι ασπρες τρίχες εχουν την γοητεία τους. Για αυτό θα πρέπει να τις συνηθίσετε..


Edited by - allzzaro on 11/08/2008 19:42:18


Καλησπέρα

Πήγα σημερα κ μου είπαν πως δεν υπάρχει τζελ.
Μπορείς αν ειναι εύκολο να μου δώσεις κάποιες παραπανω πληροφορίες (συσκευασία κτλπ)για να πάω να το παρω αμέσως
Ευχαριστώ
_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 10:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro, η υπερβολική κατανάλωση νερού οδηγεί όντως σε ανισορροπία των ηλεκτρολυτών που είναι υπεύθυνη για τα προβλήματα που ανέφερες.
Αυτό που ανέφερες για τα νεφρά δεν το γνώριζα όμως μου φαίνεται αρκετά λογικό να συμβαίνει.

Προσωπικά πίνω γύρω στα 10 ποτήρια νερό τη μέρα από παιδί διότι πολύ απλά το αποζητάει ο οργανισμός μου.
Αν αρχίσω να πίνω 20 ποτήρια ημερησίως φυσικά και θα έχω προβλήματα οπότε όλα χρειάζονται ένα μέτρο.
Πέρα από αυτό, εάν πίνουμε συνέχεια νερό όντως μας κόβεται η όρεξη οπότε θα καταναλώνουμε λιγότερες τροφές, κάτι που μπορεί να μας οδηγήσει στην μειωμένη λήψη βιταμινών, πρωτεινών και διαφόρων άλλων θρεπτικών συστατικών.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kostas29
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 13:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kostas29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Θα μπορούσες να δώσεις μερικές πληροφορίες σχετικά με τα άνθη της τσουκνίδας πως μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ που ,όπως επίσης κ για την πιπερόριζα σε σκόνη αλλά κ σε κομμάτια

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgosss189
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 20:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgosss189  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sou file....eimai 19 eton kai antimetopizw elipsi trixofias stin perioxi tou prosopou.....genika exw trixes kai sta podia kai stis masxales....alla sto prosopo elaxistes...mipos iparxei kapoio farmako i kapoia krema pou tha voithisei???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 22:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DI
quote:
Πέρα από αυτό, εάν πίνουμε συνέχεια νερό όντως μας κόβεται η όρεξη οπότε θα καταναλώνουμε λιγότερες τροφές, κάτι που μπορεί να μας οδηγήσει στην μειωμένη λήψη βιταμινών, πρωτεινών και διαφόρων άλλων θρεπτικών συστατικών.

Οσο περισσότερο βάρος έχουμε, τόσο και περισσότερη κατακράτηση νερού.
Λογικό είναι άτομα με μεγάλο βάρος να πίνουν και περισσότερο νερό.

Συχνά ακούμε να προτείνουν οι ειδικοί 3 λίτρα ημερησίως.
Ετσι λοιπόν συναντούμε στα τραίνα και τα λεωφορεία στους δρόμους και στις σειρές στις τραπεζες... συνήθως κυρίες με το μπουκαλάκι στο χέρι. Πολλές φορές το μπουκαλάκι είναι μπουκάλα του ενός λίτρου.
Και δώστου γουλιά γουλιά.

Το νερό φυσικά και είναι πολύτιμο και θα πρέπει να πίνουμε οσο διψάμε.
Θα πρέπει να προσέχουμε οταν αγοράζουμε νερά εμφιαλωμένα.
Τα νερά χωρίζονται σε τρείς βασικές κατηγορίες οι οποίες αναγράφονται στην ετικέτα.

Το Φυσικό Μεταλλικό Νερό το οποίο αντλείται απο υπόγειες διαδρομές και περιέχει φυσικά ανόργανα άλατα. Βάση νομοθεσίας στα νερά της κατηγορίας αυτής δεν επιτρέπεται καμμία απολύτως επεξεργασία. Ακόμα και αυτή της απολύμανσης.

Τα νερά πηγής τα οποία δεν έχουν τη χημική σύσταση του μεταλλικού νερού σε ανόργανα άλατα. Σε αυτά τα νερά επιτρέπεται κάποια επεξεργασία.

Στα επιτραπέζια νερά τα οποία δεν αντλούνται απο υπόγειες διαδρομές αλλά είναι νερό συνήθες, της βρύσης δλδ το οποίο εχει υποστεί κάποια επεξεργασία.

Τέλος τα ανθρακούχα νερά στα οποία θα πρέπει να δωθεί πάρα πολύ μεγάλη προσοχή.
Τα νερά αυτά ποικίλουν απο Φυσικά μεταλλικά νερά φυσικώς οξυγονονούχα, σε αυτά που είναι φυσικώς οξυγονούχα αλλά εχει προστεθεί και διοξείδιο του ανθρακα και σε αυτά που είναι απλά επιτραπέζια νερά με την προσθήκη διοξειδίου του άνθρακα.

Νερά οξυανθρακούχα που αξίζει να πίνουμε είναι με σειρά ποιότητας
1ον το ``Ξυνό Νερό Φλωρίνης``
2ον το νερό ``Δούμπια``
3ον το νερό Ιόλη καθώς και το Dorna..
Νερά εισαγώμενα υπάρχουν πολύ καλά αλλά κάνουν κακό στην τσέπη.
Ολα τα αλλα νερά είναι σόδες και μόνο ζημιά μπορεί να κάνουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 22:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα

Θα μπορούσες να δώσεις μερικές πληροφορίες σχετικά με τα άνθη της τσουκνίδας πως μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ που ,όπως επίσης κ για την πιπερόριζα σε σκόνη αλλά κ σε κομμάτια

Ευχαριστώ


Πιπερόριζα..?

Τζιτζιμπύρα εχεις πιεί ποτέ?
Ενα αεριούχο αναψυκτικό που παρασκευάζεται ευρέως στα επτάνησα.
Μπορείς να το βρείς και σε αλλες περιοχές.
Μου θυμίζει το ``μπυράλ`` για οσους το νοσταλγούν περιείχε εκχυλίσματα απο χαρούπι.
Η τζιτζιμπύρα έχει κάποιες ξεχωριστές ιδιότητες..
Την τσουκνίδα τί την θές?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 22:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geia sou file....eimai 19 eton kai antimetopizw elipsi trixofias stin perioxi tou prosopou.....genika exw trixes kai sta podia kai stis masxales....alla sto prosopo elaxistes...

Είσαι μικρός ακόμα
Σιγά σιγά οσο ξυρίζεσαι θα βγάζεις και περισσότερες τρίχες.
Κάποιοι εχουν πυκνή τριχοφυία κάποιοι αραιή.
Σε οτι αφορά την τριχοφυία του προσώπου, οχι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν σου προτείνουν το saw palmetto ναί αυξάνει την τριχοφυία αλλά με την προυπόθεση να υπάρχουν φύτρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kostas29
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 00:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kostas29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλημέρα

Θα μπορούσες να δώσεις μερικές πληροφορίες σχετικά με τα άνθη της τσουκνίδας πως μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ που ,όπως επίσης κ για την πιπερόριζα σε σκόνη αλλά κ σε κομμάτια

Ευχαριστώ


Πιπερόριζα..?

Τζιτζιμπύρα εχεις πιεί ποτέ?
Ενα αεριούχο αναψυκτικό που παρασκευάζεται ευρέως στα επτάνησα.
Μπορείς να το βρείς και σε αλλες περιοχές.
Μου θυμίζει το ``μπυράλ`` για οσους το νοσταλγούν περιείχε εκχυλίσματα απο χαρούπι.
Η τζιτζιμπύρα έχει κάποιες ξεχωριστές ιδιότητες..
Την τσουκνίδα τί την θές?


τζιτζιμπύρα ????όχι δεν εχω δοκιμασει

Moυ τα φερανε κ δεν ξερω τι να τα κάνω
Πιπεριριζα τριμενη κ σε κομμάτια κ ανθη τσουκνιδας.
Η τσουκνιδα (τα ανθη)βοηθάνε πουθενά;;;
Τα κομματια πιπεροριζας μπορώ να βράσω???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 20:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην ανησυχείς για τίποτα.
Ολοι οι άνθρωποι, ειδικά ομως οι αθλητές παθαίνουν το παθαίνουν το ονομάζουν ``κόλλημα``. Παρουσιάζεται ως κούραση, αδυναμία, ανορεξία, αδιαθεσία. Η ψυχολογική διάθεση εκεί φίλε Σταύρο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
Αυτές τις αδυναμίες του οργανισμού ερχονται να τις καλύψουν τα συμπληρώματα διατροφής και τα αναβολικά.
Εκεί ο οργανισμός δεν κουράζεται, δεν ``κολλάει`` σηκώνει υπεπροπροπόνηση και υπερφόρτωση.
Τα προβλήματα αυτά καλύπτονται επιφανειακά βέβαια και μετά απο αρκετά χρόνια βγαίνουν στην επιφάνεια σε μεγάλο βαθμό μεγάλα προβλήματα.
Αυτο που χρειάζεσαι είναι πρώτα απολα ξεκούραση, οσο καιρό χρειαστεί και 2 και 3 μήνες ακόμα και ενα χρόνο.
Να είσαι σίγουρος οτι μετά απο μια καλή ξεκούραση και μια πολύ καλή διατροφή θα αποκτήσεις πολύ μεγαλύτερη δύναμη και όρεξη.
Πολλοί αθλητές σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν αλλα αθλήματα και αυτό αποδίδει και στην ψυχολογία τους αλλά και στη σωματική τους υγεία.
Ελα μαζί μου λοιπόν τα πρωινά στην ανοικτή πισίνα του ΟΑΚΑ

μακαρι να ειναι ετσι.να σε ρωτησω πληρωνεις σε εκεινη την πισινα.εψαχνα ενα ατομο για κολυμπι αλλα δεν εβρισκα και πιγαινα μονος μου στην θαλασσα μεχρι που μου εκλεψαν τα πραγματα.θα ηταν καλο αν πηγαιναμε για κολυμπι.οποτε μπορεσεις στειλε μου.επισεις βγηκες πριν.μαλλον ειχε προβλημα το pc σου ε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spyros14
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 12:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros14  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με την θεραπεια της τριχοπτωσης,αγορασα κι εγω το regain αλλα διαβασα μεσα στις προφυλαξεις οτι χρειαζεται πολυ προσοχη σε αυτους που κανουν υπερτασικη αγωγη.Εγω ειμαι ενας απ'αυτους και παιρνω καθε μερα μισο olmetec plus το πρωι και μισο lobivon το βραδυ.
Η πιεση μου εχει σταθεροποιηθει στο 7,5 με 13,και θελω να μαθω αν εχω προβλημα να κανω την θεραπεια με το regain?
Ευχαριστω εκ.των προτερω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nappy
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 19:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzzaro είμαι αρκετό καιρό μέλος του φόρουμ και σήμερα πείρα την απόφαση να γράψω και εγώ για το πρόβλημα μου.
με την ελπίδα ότι ίσος μπορέσεις να βοηθήσεις και εμενα με κάποια συμβουλή. πριν τέσσερα χρονια είχα κάποια προβλήματα με την μέση μου όπου και διαπιστώθηκε κάποια μικρή δισκοκύλη.
έκανα μια θεραπεία πόνου που μου συμβούλεψε ο γιατρός μου κάτω από παρακουλουθήσει τομογράφου γίνετε μια σειρά από ενέσεις στην μέση.
από εκεί και πέρα ξεκινα μια περιπέτεια που οι παρανέργειες
τις με ακολουθούν μέχρι σήμερα, πόνοι στους μυς στα πόδια και παίξιμο ανεξέλεκτο σαν να βρίσκονται εξωγήινοι κάτω από την επιδερμίδα.
έχω κάνει όλες τις νευρολογικές εξετάσεις όπου και δεν διαπιστώθηκε κάποια νευρολογική ασθένεια όπως πχ. MS η ALS
αυτό που με ανακούφιζη κάπως είναι ο βελονισμός.
θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις την περίπτωση μου και αν μπορείς να μου δόσεις κάποιες συμβουλές.
με εκτίμηση και φιλια
nappyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 19:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου απο το πρόβλημα αυτό πάσχει ολος ο κόσμος.

Καλό θα ήταν να αναφέρεις βάρος ηλικία ύψος διατροφή..
Ολα αυτά είναι απαραίτητα για να σου δώσω μια φιλική συμβουλή..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nappy
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 21:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ allzzaro είμαι 47 ετών
1,80 ύψος και η διατροφή μου θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κανονική όχι πολύ κρέας, σαλάτα κάθε ημερα λίγο αλκοόλ και περίπου τρία με τέσσερα τσιγάρα την ημερα, το βάρος περίπου 87 κιλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 22:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nappy βρές PAPIMI!
allzzaro συμφωνείς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy