ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 01:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλεος! Σε λίγες παραγράφους έχουμε έναν απίστευτο βιασμό των επιστημών της γεωλογίας, της παλαιοντολογίας, της αρχαιολογίας και της γλωσσολογίας! Είναι κρίμα να βλέπουμε Ελληνα ή έστω Ελληνοαμερικάνο να ασελγεί πάνω σε τουλάχιστον τέσσερεις επιστήμες, όταν μάλιστα η επιστήμη και η έννοια αυτής γεννήθηκε στην αρχαία Ελλάδα!

Είναι κρίμα να βλέπουμε ένα 15χρονο κορίτσι να καταφεύγει στο συγκεκριμένο αντιεπιστημονικό παραλήρημα που συμπυκνώνει το αγαπημένο ρεπερτόριο του μέσου ανορθολογικού αρχαιολάτρη και να γίνεται ουσιαστικά φερέφωνο του Τσατσόμοιρου και λοιπών τυχάρπαστων γραφιάδων που ουδεμία σχέση έχουν με τις παραπάνω επιστήμες.

Προφανώς και οι παρευρισκόμενοι δεν πρέπει να είχαν ιδιαίτερη σχέση με τις εν λόγω επιστήμες δεδομένου ότι αντέδρασαν στον λόγο της Προμηθέας μόνο όταν τους έθιξε τη θρησκεία τους και αφού είχε περάσει κάποια ώρα απ'αυτόν.


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 01:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Για το κοριτσάκι με την ..άψογη ελληνική προφορά
και ειδωλολατρική πίστη μιλούσαμε

Λίγα μηνύματα μετά:

quote:
Πως τα καταφέρνεις ρε φίλε Γιάπετ και με κάνεις
να γελάω, ακόμη δεν έχω βρει... Δηλαδή από το όλο
προπαγανδιστικό κι ανθελληνικό περιστατικό, σε άλλη χώρα
κιόλας, ενάντια στην πάγια ελληνική θέση,εσύ ΄μονο
το ότι δεν μιλούσε καλά ελληνικά η ..Προμηθέας κατάλαβες;

Όπως βλέπεις δεν πρέπει να ψάχνεις αλλού για γέλιο, απλά διάβαζε άλλη μια φορά τι γράφεις και θα το έχεις άφθονο...

Εσύ νομίζεις ότι μιλάς καλλίτερα, απ' το... κοριτσάκι;

Εγώ απλά απάπαντησα στο ειρωνικό σχόλιό σου πάνω σ' αυτό.


Να θυμάσαι τι γράφεις για να μη σου φαίνονται παράξενες οι απαντήσεις.


quote:
Δεν είναι η ώρα να μας περασουν για
τρελούς...

Γι' αυτό θα πρέπει να σκέφτεσαι περισσότερο απ' όσο γράφεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 02:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
Είναι δυνατόν να κάνει ο καθένας ότι θέλει και
να εκφράζει απόψεις ελαχίστων έναντι του συνόλου
του ελληνικού λαού;

Σε μια δημοκρατική κοινωνία φίλε trexagireve , ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζη ελεύθερα τις απόψεις , ιδιαίτερα δε αν αυτές αποτελούν ιστορική πραγματικότητα . Το ότι ορισμένοι ενοχλούνται από αυτές τις αλήθειες δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να λέγονται .

Όσο για την πλειοψηφία που επικαλείσαι επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι πολύ περισσότεροι αυτοί που έπαψαν να πιστεύουν στα παραμύθια των ευαγγελίων , και δηλώνουν απλώς Χριστιανοί .

quote:
trexagireve
Μέχρι εκεί ή ακόμη πιο απολυταρχικά
μπορεί να φτάσει κανεις που είναι κολημένος
με κάτι;

Μήπως δεν είναι απολυταρχία φίλε trexagireve , η φίμωση κάθε ελεύθερης φωνής εκ μέρους της εκκλησίας , και η επιβολή μόνο των δικών της απόψεων ;;
Για σένα αυτοί δεν είναι κολλημένοι ;;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 03:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Αγαπητε Agnostic
Ο λογος της Προμηθεας δεν θα μας ηταν γνωστος αν δεν διαδραματιζονταν τα επεισοδια . Αυτο που εν προκειμενω καυτηριαζουμε ειναι η ανορθοδοξη αντιμετωπιση της Προμηθεας απο τους παρευρισκομενους . Ουτε εγω συμφωνω με ολα οσα ειπε η Προμηθεα (αλλωστε δεν ητο επιστημονικη ημεριδα) οπως επισης δεν συμφωνω με ολα οσα λες εσυ ... δεν ειναι ομως του παροντως .


Αγαπητέ Αδιάβαστε,

Συμφωνώ ότι εκφράσεις τύπου "βρωμοθήλυκο" και λοιπές κραυγές αγανάκτησης αποτελούν ακρότητες που δεν τιμούν αυτούς που τις ξεστόμισαν. Όμως...μονός καυγάς δεν γίνεται...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ενέργεια της Προμηθέας να διαβάσει το συγκεκριμένο κείμενο στη συγκεκριμένη εκδήλωση είναι άστοχη και μάλλον ιδεολογικά προσανατολισμένη. Πρόκειται για μια εκδήλωση που διοργανώνει η Ορθόδοξη Αρχιεπισκοπή προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών σε ορθόδοξο ως επί το πλείστον κοινό και σε παπάδες. Ε, δεν είναι σοφή κίνηση να επικεντρώνεις την ομιλία σου στα φονικά, στους διωγμούς και στα εγκλήματα που διέπραξαν χριστιανοί αυτοκράτορες και καλόγεροι. Είναι σα να πηγαίνεις σε μια εκδήλωση μουσουλμάνων και να απαριθμείς τις σφαγές των Αράβων και λοιπών μουσουλμάνων εναντίον εχθρών ή αλλόθρησκων.

Σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλει ένας ομιλητής να επιδεικνύει ένα διακριτικό ύφος. Αν αυτό δεν συμβαίνει τότε δύο πράγματα μπορούμε να υποθέσουμε.

1) Ο ομιλητής επιθυμεί να προκαλέσει το κοινό αδιαφορώντας για οποιεσδήποτε συνέπειες

2) Ο ομιλητής δεν έχει ιδέα σε ποιο χώρο και σε ποια εκδήλωση βρίσκεται, και τι κοινό έχει μπροστά του(και δίπλα του), οπότε ό,τι είπε ήταν απλά μια άτυχη στιγμή χωρίς κάποιον δόλο εκ μέρους του.

Δεδομένου ότι η Προμηθέα δεν μπορεί να είναι τόσο αφελής ώστε να μην γνώριζε πού βρισκόταν και ποιο κοινό είχε απέναντί της, τείνω να αποδεχτώ την πρώτη εκδοχή.

Εφόσον το θέμα της ομιλίας της ήταν "Η Ελληνική Παιδεία" μπορούσε να προετοιμάσει μια ομιλία στην οποία θα περιλάμβανε επιγραμματικά πλήθος αναφορων που εξυμνούν την ελληνική παιδεία, την ελληνική λογοτεχνία, τον Όμηρο, τον Ησίοδο, τους τραγικούς ποιητές, την ελληνική γλώσσα, την ελληνική φιλοσοφία, τον ελληνικό πολιτισμό και τα επιτεύγμτά του εν γένει που άπτονται της παιδείας, της μόρφωσης και των επιστημών. Να αναφερθεί στην έκταση της επιρροής του ελληνικού πολιτισμού και παιδείας στην Αναγέννηση και στο Διαφωτισμό και σε ευρωπαίους στοχαστές. Να αναφερθεί σε διαπρεπείς ποιητές και λογοτεχνικους συγγραφείς της Νεώτερης Ελλάδας. Το υλικό για τις πτυχές της ελληνικής παιδείας ανά τους αιώνες είναι πλουσιότατο.

Τι δουλειά έχουν οι εκτεταμένες αναφορές στις σφαγές του Ιουστινιανού, οι διωγμοί των "ειδωλολατρών", η Σκυθούπολη, ο χαρακτηρισμός του Παύλου ως κτήνος, οι αφορισμοί Πατριαρχών, ο αδερφός του Κολοκοτρώνη και τα συναφή? Δεν εξετάζω κατά πόσο είναι ιστορικά ακριβή τα γεγονότα που αναφέρει. Απλά τα θεωρώ παντελώς άσχετα στη συγκεκριμένη εκδήλωση με το συγκεκριμένο θέμα και κοινό. Αντί να υμνεί την ελληνική παιδεία με σχετικές αναφορές, περισσότερο ασχολείται με αυτούς που την κατέστρεψαν με προεκτάσεις σε θέματα άσχετα όπως ο αφορισμός των επαναστατών του 21.

Αν ετοίμαζε μια εργασία με περιεχόμενο τα θέματα που προτείνω παραπάνω, και πιο κοντά στο θέμα της ομιλίας της θα ήταν, και θα κέρδιζε την εκτίμηση και το θαυμασμό όλων των παρευρισκόμενων ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων...

quote:
γιαπετ

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι να θεωρούν ότι ένας άνθρωπος, που σε ηλικία 15 ετών έχει ήδη ένα πανεπιστημιακό πτυχίο, αδυνατεί να έχει προσωπική άποψη και να είναι καλά και ντέ, έρμαιο του ενός ή του άλλου.


Το να έχει κάποιος πανεπιστημιακό πτυχίο στα μαθηματικά δεν σημαίνει ότι σε θέματα αρχαιολογίας, γλωσσολογίας, γεωλογίας, παλαιοντολογίας και ιστορίας έχει κατορθώσει να διαμορφώσει ολοκληρωμένη προσωπική άποψη,και μάλλον όχι αμερόληπτα. Αν παρατηρήσεις π.χ. τα πρώτα αποσπάσματα της ομιλίας της είναι κόπιες από γραφόμενα του Τσατσόμηρου.
Πρόσεξε επίσης και το σημείο όπου ένας από τους οργισμένους παρευρισκόμενους της απευθύνει ένα ερώτημα "από που βρίσκουμε τους αρχαίους Ελληνες συγγραφείς σήμερα". Η Προμηθέα δεν απαντά τίποτα για ένα όχι και τόσο δύσκολο ερώτημα για κάποιον που υποτίθεται έχει μια στοιχειώδη ενημέρωση για το θέμα. Αντί να του απαντήσει αποχωρεί λέγοντας τάχα μου ότι δεν την άφησε να ολοκληρώσει. Προφανώς λοιπόν αράδιασε κάποια αποσπάσματα μηχανικά(παπαγαλία που λέμε) ή έστω ελλειπώς επεξεργασμένα στην "προσωπική" της άποψη, που μάλλον δεν φαίνεται να είναι και τόσο προσωπική

Να είσαι σίγουρος ότι αν εξαγριωμένοι γεωλόγοι την ρωτούσαν "πώς εξηγεί την ύπαρξη των υπερηπείρων της Πανγαίας και της Ροδινίας εκατομμύρια χρόνια πριν "αναδυθεί η Πελαγονική οροσειρά" ώστε "ο Ολυμπος και η ελληνική Γη να ατενίζει πρώτη απ'όλες την πανθάλασσα" ή αν εξοργισμένοι βιολόγοι και παλαιοντολόγοι την ρωτούσαν πώς εξηγεί την ύπαρξη απολιθωμάτων δεινοσαύρων 227 και 232 εκατομμύριων ετών στην Αργεντινή και στη Μαδαγασκάρη, εκατομμύρια χρόνια δηλαδή πριν αναδυθεί η ελληνική Γη αφού κατά την "προσωπική" της άποψη σ'αυτήν άρχισε η διαδικασία των νέων μορφών της γεννέσεως όντων, πάλι δεν θα ήξερε να απαντήσει ή το πολύ πολύ να έλεγε "αυτή είναι η γεωλογική/παλαιοντολογική αλήθεια" κοροϊδεύοντας ουσιαστικά τον εαυτό της.

Αλλά και οι υπόλοιπες μελοδραματικές kitsch εκφράσεις για την καταστροφή του ελληνικού πολιτισμού δεν είναι και τόσο προσωπικές ή πρωτότυπες. Σα να τις έχουμε ξανακούσει πολλες φορές σε διάφορα έντυπα και φόρα

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 31/07/2008 04:05:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 09:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φίλε Sesostris, φτάνει να μην εκπροσωπεί
την Ελλάδα και την χώρα μας γενικά... Ας εκπροσωπεί
γραφικούς μόνο, όπως γίνεται... Γιατί να νοιώθουμε
γελοίοι κι οι υπόλοιποι;
Ε όχι και αλήθεια τα παραμύθια του Δαυλού και του
Τσατσόμοιρου...
Πιστεύω ότι ο Agnostic το θέτει όπως πρέπει το θέμα: Δεν
μπορεί τέτοιο σαμποτάζ σε θρησκευτική εκδηλωση να
θεωρείται γενναιότητα...Προβοκάτσια και σκοτεινά κίνητρα
βλέπω εγώ και δεν μπορεί κανείς να το διαψεύσει... Ως πότε
θα γελάει ο κόσμος με τις εσωτερικές έριδες στην Ελλάδα;
Ως πότε οι γραφικοί θα πιστεύουν ότι προσφέρουν κάτι και δεν
θα καταλαβαίνουν ότι προσφέρουν δώρα στους εχθρούς αυτής της
μικρής χώρας, για εγωιστικά τους τερτίπια;
Φίλε Γιάπετ, ξέρω ότι βλέπεις πιο μακρυά από άλλους, αλλά μπορείς
να μου εξηγήσεις τι το παράλογο βλέπεις,στα τμήμα των
μηνυμάτων μου που αναφέρεις; Έψαξα, αλλά δεν είδα οσα .....
βλέπεις...
Αγαπητέ μου φίλε,εγώ γράφω τα δικά μου κείμενα, δεν παπαγαλίζω
άλλων, με τοσο ελλειπτική ενημέρωση για ότι γράφω...
Δεν πειράζει φίλε μου, ένας εγωισμός μένει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 10:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Κι όπως πολύ σωστά λέει κι η γυναίκα μου,
γιατί δεν πήγε αυτό το κοριτσάκι, να τα πει αυτά
στους φίλους της 12θειστές και πήγε σε εκδήλωση της εκκλησίας;
Ας πήγαινε κάπου να είναι όλοι το ίδιο και να ξεχαρμανιάσουν...
Αλλά τόσοι λίγοι που είναι, αγάπη μου, θα ένοιωθαν μόνοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 10:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως το τελευταίο μήνυμα του φίλου Agnostic δίνει τη σωστή διάσταση του γεγονότος.

Θέτει σωστά ερωτήματα και δίνει συνάμα τις απαντήσεις.

Ό, τι άλλο και να προσθέσουμε είναι περιττό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 11:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Σαν χριστιανος που εισαι δεν πρεπει να λες ψεματα (συμφωνα με τις εντολες) .
Ο ενας απο τους δυο κανει απειρα ορθογραφικα και συντακτικα λαθη και χρησιμοποιει παρα πολυ τα εικονιδια κλπ κλπ


Όταν βαριέμαι να τα μεταφέρω στο word για ορθογραφικό έλεγχο τότε και συμβαίνουν...........και από ότι έχω διαπιστώσει όλοι το κάνουν........αφού υπάρχει μια πολύ μικρή λεπτομέρεια που το προδίδει......το ίδιο και με τα εικονίδια εξαρτάται του χρόνου.....
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ειναι προφανες πως δεν αντιληφθηκες οτι η αναφορα στον Δαυλο ηταν ειρωνικο σχολιο ... αλλη μια διαφορα απο τον (την) αλλο (-η) ευρωπαιο (-α) .

Είναι προφανές ότι πάλι στριμώχτηκες.......
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Τι νοημα θα εχει ; Θα μου αρχισεις παλι τις αντιγραφες απο τον απολογητη και θα με ανεβασεις το .... ζαχαρο ! Σου εχω δειξει ηδη παραπανω με ποιο τροπο απεδιδαν δικαιοσυνη , συμφωνα με τον Αμμιανο Μαρκελλινο , ην πιστως μεταφραζομεν, οπως λεει ο Ροϊδης, τον οποιον λογω του απολογητη αποστρεφεσαι .
Οριστε το βιβλιο που πρεπει να διαβασεις για να μαθεις 5-10 ιστορικα γεγονοτα χωρις την "διαστρεβλωτικη επεμβαση" του Ροϊδη .

Μην ανησυχείς...........θα τ' ακούσει ο macedon.....και αυτό θέμα χρόνου είναι......
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Βιαζεσαι αγαπητε και εσυ οπως και τα αλλα μελη που λες να βγαλεται συμπερασματα . Οτι εγινε απομερους της Προμηθεας , εγινε κατω απο το αγρυπνο βλεμμα της μητερας της

Άγρυπνο!!!!!...........μην ξεφύγει από τις οδηγίες........
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αγαπητε Agnostic
Ο λογος της Προμηθεας δεν θα μας ηταν γνωστος αν δεν διαδραματιζονταν τα επεισοδια . Αυτο που εν προκειμενω καυτηριαζουμε ειναι η ανορθοδοξη αντιμετωπιση της Προμηθεας απο τους παρευρισκομενους . Ουτε εγω συμφωνω με ολα οσα ειπε η Προμηθεα (αλλωστε δεν ητο επιστημονικη ημεριδα) οπως επισης δεν συμφωνω με ολα οσα λες εσυ ... δεν ειναι ομως του παροντως . Ευστοχη η τελευταια σου παραγραφος

Εύστοχες ήσαν όλες............!
quote:
Sesostris :
Σε μια δημοκρατική κοινωνία φίλε trexagireve , ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις , ιδιαίτερα δε αν αυτές αποτελούν ιστορική πραγματικότητα . Το ότι ορισμένοι ενοχλούνται από αυτές τις αλήθειες δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να λέγονται .

Όσο για την πλειοψηφία που επικαλείσαι επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι πολύ περισσότεροι αυτοί που έπαψαν να πιστεύουν στα παραμύθια των ευαγγελίων , και δηλώνουν απλώς Χριστιανοί .



Δεν είπε κανείς το αντίθετο........δεν κρίνουμε τα λεγόμενα τόσο όσο το χώρο και τη στιγμή που επέλεξε......
Να σου θέσω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις.......ας υποθέσουμε ότι εγώ προσωπικά από τύχη συλλάμβανα ή υποδείκνυα τον ή τους κλέφτες του μουσείου της Ακροπόλεως. Κάνει μια εκδήλωση ο Δαυλός και με καλεί ως επίσημο πρόσωπο. Εφόσον πήγαινα και θα πήγαινα, σε καμία περίπτωση δε θα έβγαζα έναν λόγο που θα καταφερόμουνα εναντίων του περιοδικού ή αυτών που ισχυρίζεται, (για παράδειγμα τη Σκυθούπολη).
Αυτό θα το έκανα μόνο εφόσον ζητούσαν τη γνώμη μου και αφού πρώτα τους προειδοποιούσα ότι έχω αντίθετη άποψη και εφόσον επιθυμούσαν τότε και μόνο θα έλεγα τα σώτα μου........
Agnostic......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 12:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ είμαι σίγουρη ότι έγινε κάτω από το άγρυπνο βλέμα της μητέρας της. Ελπίζω να μην θεωρείς ότι αυτό μπορεί να σταθεί ως επιχείρημα απέναντι σε μια μητέρα. Μια μητέρα αγαπητέ μπορεί να προστατεύσει και στηρίξει αποτελεσματικά το παιδί της και να το καταστρέψει το ίδιο αποτελεσματικά.

Δεν θέλω και δεν χρειάζεται να συμπληρώσω κάτι, ο Agnostic κάλυψε τόσα και ακόμα περισσότερα από όσα θα έλεγα, χωρίς συναισθηματισμούς και εξάρσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 13:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Pyramid, πιστεύω ότι έχει δοθεί η ακριβής διάσταση
του θέματος, αλλά αυτο που έγραψες με ξάφνιασε... Με
στεναχωρεί το γεγονός να βλέπω γονείς να εξυπηρετούν
δικούς τους σκοπούς , βάζοντας σαν "εργαλεία" τα παιδιά τους..........
Κάτι τέτοιο δείχνει ποταπό, με χαμηλά κίνητρα και άσχημο...
Υπάρχουν ακόμη υπερασπιστές της ....Προμηθέας; Αυής της αγνής ..Ελληνοπούλας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 13:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η διαφήμιση στο "ΔΑΥΛΟΣ" πάει σύννεφο!!


Μηπως εννοεις "η διαφημιση του Δαυλου παει συννεφο" ;
quote:
Είναι τρομερό το πόσο εύκολα προσπερνάει ο καθείς κολλημένος στις ιδέες του, τα αρνητικά/κενά της "φυλής" του.

Δεν διαφωνω αγαπητη μου , καθολου !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 16:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ενέργεια της Προμηθέας να διαβάσει το συγκεκριμένο κείμενο στη συγκεκριμένη εκδήλωση είναι άστοχη και μάλλον ιδεολογικά προσανατολισμένη. Πρόκειται για μια εκδήλωση που διοργανώνει η Ορθόδοξη Αρχιεπισκοπή προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών σε ορθόδοξο ως επί το πλείστον κοινό και σε παπάδες. Ε, δεν είναι σοφή κίνηση να επικεντρώνεις την ομιλία σου στα φονικά, στους διωγμούς και στα εγκλήματα που διέπραξαν χριστιανοί αυτοκράτορες και καλόγεροι.



Αγαπητε Agnostic , εχω πει πως δεν συμφωνω με ολα οσα ειπε η Προμηθεα . Για οτι ομως αφορα την οδυσσεια των γραμματων και των επιστημων καλως ειπωθηκαν . Αν δεν αναγνωρισουμε και δεν επισημανουμε τα λαθη του παρελθοντος αυτα τα ιδια λαθη θα μας στοιχειωσουν , διοτι θα επαναλαμβανονται ... στο ιστορικο καταπιστευμα που θα παραδωσουμε στα παιδια μας οφειλουμε να ειναι ιστορικα αληθες . Αυτο που νομιζω ειναι πως επρεπε να ξεκινησει απο το σημερα και κατοπιν να κανει αναδρομη στο παρελθον και στις διωξεις των γραμματων και των επιστημων απο τους εκφραστες του χριστιανισμου . Δεν βρισκω μεμπτη την αναφορα της στα γεγονοτα που σημαδεψαν την πορεια των γραμματων (του τροπου σκεψης ,του πνευματος δηλαδη) διοτι περι αυτου ο λογος της εκδηλωσης και διοτι το να βλογαμε τα γενια μας δεν ειναι ο ελληνικος τροπος του σκεπτεσθε και πρατειν . Εν κατακλειδι φιλε μου Agnostic συμπλεουμε στην αποψη ,οσον αφορα οτι καποια σημεια , οπως αυτα του γεωλογικου ενδιαφεροντος π.χ. επρεπε να απαληφθουν , εχουμε ομως αντιθετη ροτα για τις υπολοιπες αναφορες π.χ. στις διωξεις κλπ .

quote:
Σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλει ένας ομιλητής να επιδεικνύει ένα διακριτικό ύφος
Η διακριτικοτητα στο σημειο αυτο θα την τοποθετουσε στην "στρουγκα" , απο την οποια οπως ειδες αποσπαστηκε και διακριθηκε .

Τα λεμε.



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 16:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι όπως πολύ σωστά λέει κι η γυναίκα μου,
γιατί δεν πήγε αυτό το κοριτσάκι, να τα πει αυτά
στους φίλους της 12θειστές και πήγε σε εκδήλωση της εκκλησίας;

Να πεις την συζυγο σου οτι δεν πηγε αυθαιρετα , την καλεσαν και οταν καλεις καποιον να μιλησει για καποιο θεμα ειθιστε να οριζει αυτος τι θα πει και οχι εκεινοι που τον καλουν .


quote:
Ας πήγαινε κάπου να είναι όλοι το ίδιο και να ξεχαρμανιάσουν...

Δειγμα μεστου λογου ... ευγε ...
quote:
Αλλά τόσοι λίγοι που είναι, αγάπη μου, θα ένοιωθαν μόνοι...
Για να το λες εσυ ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο Ε΄, έχοντας το βαθμό του πασά τριών ιππουρίδων, προσωπική φρουρά από γενίτσαρους και υπηρεσιακό καθήκον να κρατάει τους Ελληνες υπόδουλους (όπως ο ίδιος παραδέχτηκε ενώπιον του Σουλτάνο), αφού απαγόρευσε τους Ελληνες να δίνουν ελληνικά ονόματα στα παιδιά τους, αφού αφόρισε τα γραπτά του Ρήγα και ζήτησε από τους μητροπολίτες να τα συγκεντρώσουν και να τα καταστρέψουν, αφού εξέδωσε διάφορα έργα από το Πατριαρχικό Τυπογραφείο κατά της ελευθερίας και υπέρ της τουρκικής δουλείας, αφού χαρακτήρισε την επανάσταση και την ελευθερία "έργα του αντίχριστου", αφού αφόρισε εν τέλει την επανάσταση (χωρίς μέχρι σήμερα να έχει αρθεί ο αφορισμός αυτός), τελικά "απολύθηκε" από το αφεντικό του γιατί δεν έκανε καλά τη δουλειά του μια και οι Ελληνες τον έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια, κι αυτόν και τους υπόλοιπους τουρκόψυχους χριστιανούς με τα φουστάνια.

Βέβαια, ο Γρηγόριος πασάς ο Ε ακολούθησε απλά το δρόμο που άνοιξε ο Γεννάδιος πασάς, και ακολούθησαν μετά απ'αυτόν και οι υπόλοιποι χριστιανοι υπάλληλοι του Σουλτάνου, όπως ο πατριάρχης Αγαθάγγελος πασάς που είχε το θράσος να ζητήσει από τους ελεύθερους πλέον Μωραϊτες να επιστρέψουν στην σκλαβιά του Σουλτάνου με την υπόσχεση να τους βάλει ... ένα δίκαιο βεζύρη να τους κυβερνάει.


Mάλιστα.........για να δούμε είναι έτσι?
Η ιστορία είναι για να γράφεται και να μελετάτε ώστε να διορθόνωνται τα λάθη και όχι να αναπαράγονται! μέσα από λάθος συμπεράσματα και εσκεμένη παραπληροφόρηση που αποσκοπεί αν μη τι άλλο στην παραπληροφόρηση αντί για την άντληση πραγματικών θησαυρών.

Εξέχουσα μορφή της εκκλησίας, της Παιδείας και του Έθνους αποτελεί ο διαπρεπής οικουμενικός πατριάρχης και άγιος Γρηγόριος ο Ε΄. Τρεις φορές ανήλθε στο θρόνο, δύο φορές απομακρύνθηκε και την τρίτη μαρτύρησε, απαγχονισθείς από τους Τούρκους (10 Απριλίου 1821). Άγιος ανακηρύχθηκε από την Εκκλησία της Ελλάδος το 1921 και η μνήμη του τιμάται στις 10 Απριλίου.

Ο Γρηγόριος, κατά κόσμον Γεώργιος Αγγελόπουλος, γεννήθηκε στη Δημητσάνα το 1746. Μετά τα πρώτα γράμματα στην ιδιαίτερη πατρίδα του, συνέχισε τις σπουδές στην Αθήνα και τη Σμύρνη (Ευαγγελική Σχολή), υπό την προστασία του θείου του Χατζή –Μελετίου και κατόπιν στην Πατμιάδα, όπου εκάρη και μοναχός. Το 1775 χειροτονήθηκε από τον Σμύρνης Προκόπιο διάκονος και υπηρέτησε εκεί επί δέκα χρόνια, ως αρχιδιάκονος και πρωτοσύγκελος, μέχρις ότου το 1875 ο μεν Προκόπιος εκλέχθηκε πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, ο δε Γρηγόριος μητροπολίτης Σμύρνης.

Σημαντική ήταν η επίδραση που άσκησαν στη διάπλαση του χαρακτήρα του Γρηγορίου με τα εξής γεγονότα : «Η παιδεία που απέκτησε στις σχολές που σπούδασε και συμπλήρωσε με τη μελέτη του, η Μονή Φιλοσόφου της ιδιαίτερης πατρίδας του, η τρομερή καταστροφή της Πελοποννήσου μετά το αποτυχημένο κίνημα του Ορλώφ (1770) και το «ρεμπελιό» της Σμύρνης (Μάρτιος 1797) κατά το οποίο σφάχθηκαν πολλοί Έλληνες.

Ως μητροπολίτης Σμύρνης επιτέλεσε σπουδαίο έργο πνευματικής οικοδομής, φιλανθρωπίας, παιδείας. Μετέφρασε κι εξέδωσε πατερικούς λόγους, κυριακοδρόμια κ.λπ., ίδρυσε σχολεία και τυπογραφεία, αποβλέποντας στην πνευματική και ηθική αναγέννηση των υπόδουλων Ελλήνων.

Το 1797 εκλέχθηκε οικουμενικός πατριάρχης και παρά το ότι στην 25ετία 1797-1821 μόλις επί 6 χρόνια άσκησε τα καθήκοντά του (1797-98, 1806-08, 1818-21), πέτυχε να αναστηλώσει τον κλονισμένο τότε θεσμό του πατριαρχείου και να ενθαρρύνει με ποικίλους τρόπους την ετοιμασία και διεξαγωγή του εθνικού αγώνα.

Μερίμνησε και έφερε σε πέρας την αξιοπρεπή στέγαση του Πατριαρχείου, διαρρύθμισε τον πατριαρχικό ναό, αναδιοργάνωσε την εσωτερική ζωή της Μεγάλης Εκκλησίας, εξέδωσε πλήθος συνοδικών τόμων, πράξεων, συγιλλίων, εγκυκλίων και επιστολών, με τα οποία ρύθμισε τις σχέσεις της Εκκλησίας προς τα όργανα και το πλήρωμα της προς τους κρατούντες, και των χριστιανών μεταξύ τους, ενώ τακτοποίησε και τα της λειτουργίας των εκκλησιαστικών ιδρυμάτων και της πατριαρχικής Συνόδου. Κανόνισε, επίσης τη λειτουργία των σταυροπηγιακών Μονών, με την ανανέωση των προνομίων τους ή την απονομή νέων, αντιμετώπισε το ζήτημα των Κολλυβάδων (των κατά Κυριακή μνημοσύνων, την ευταξία των ναών και πολλά άλλα σχετικά θέματα.

Όταν εξερράγη η Μεγάλη Ελληνική Επανάσταση, το Μάρτιο του 1821, ο Γρηγόριος θεωρήθηκε από την τουρκική Υψηλή Πύλη ύποπτος και πιέστηκε αφόρητα να αποκηρύξει την Επανάσταση. Για λόγους τακτικής λοιπόν με συνοδική απόφαση, την κατεδίκασε, γνωρίζοντας καλά ότι η ενέργειά του αυτή δεν έβλαπτε τον Αγώνα, αφού παράλληλα με μυστικές συστατικές επιστολές και μηνύματά τους προς σημαίνοντα ηγετικά στελέχη του, προέτρεπε την συνέχισή του.

Οι Τούρκοι, όμως, ξέροντας και τον ρόλο τους και θέλοντας να τρομοκρατήσουν τους επαναστατημένους Έλληνες, τον οδήγησαν στην αγχόνη, την ημέρα του Πάσχα τους έτους εκείνου (10 Απριλίου 1821), μετά την αναστάσιμη λειτουργία. Η αιτιολογία; Χαρακτηρίσθηκε «άπιστος και προδότης της βασιλείας» του σουλτάνου.
Το άψυχο σώμα του, μετά τρεις ημέρες, πουλήθηκε σε σπείρα Ιουδαίων, η οποία αφού το έσυρε, χλευάζοντάς το, στους δρόμους της Πόλης, το έριξε στη θάλασσα, από την οποία το ανέσυρε ο πλοίαρχος Ν. Σκλάβος και το μετέφερε στην Οδησσό. Από εκεί ανακομίστηκε στην Αθήνα, 50 χρόνια μετά. Σήμερα εναπόκειται σε περίτεχνη λάρνακα, στο μητροπολιτικό ναό των Αθηνών. Η μνήμη του άγεται τη 10η Απριλίου.

Οι Πατριάρχες Θεόληπτος και Ιερεμίας Α΄ έκαναν για την σωτηρία του Γένους μας ψεύτικους όρκους. Ο Πατριάρχης Γρηγόριος έβγαζε ψεύτικα αφοριστικά - στάχτη στα μάτια του Σουλτάνου - για τον ίδιο λόγο. Ο ίδιος ο Αλέξανδρος Υψηλάντης παρότι ήταν ευσεβέστατος δεν τα έλαβε καθόλου υπ’ όψιν του. Δεν ταράχτηκε. Ούτε κάκιωσε εναντίων του Πατριάρχη. Τον συμπόνεσε. Ορίστε τι έγραφε στους Σουλιώτες:
«Ο Πατριάρχης βιαζόμενος υπό της Πόρτας σας στέλνει αφοριστικά και εξάρχους παρακινώντας σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς όμως να τα θεωρείται αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου».

Αλλά και αργότερα, όταν το στράτευμά του είχε πλέον διαλυθεί, ο Αλ. Υψηλάντης όχι μόνο δεν απέδωσε την καταστροφή του στον αφορισμό, αλλά με ημερήσιά του διαταγή 8.6.21 απεκύρηξε τους στρατιώτες του, που δεν επέμειναν στον αγώνα, να εκδικηθούν «το ιερόν αίμα των κατασφαγέντων απανθρώπως κορυφαίων "υπουργών" της θρησκείας: πατριαρχών (Γρηγορίου Ε΄ και Κυρίλλου ΣΤ΄), αρχιερέων και μυρίων άλλων αθώων αδελφών» (Σπ. Τρικούπη, Ιστορία της Ελλην. Επαναστάσεως, τόμος Α΄, σελ.128).
http://www.oodegr.com/neopaganismos/pateres/grigoriosE2.htm

<<Μάλιστα macedon να σου θυμίσω ότι με είχες κατηγορήσει ότι απλά αντέγραψα χωρίς να ξέρω ότι όλα ήταν ψέμα...εμφάνισες έτσι τη συγκεκριμένη σελίδα( Σπ. Τρικούπη, Ιστορία της Ελλην. Επαναστάσεως, τόμος Α΄, σελ.128), η οποία έγραφε διαφορετικά πράγματα και αυτό για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου. Μόλις όμως σκάναρα τον όρκο του Υψηλάντη............ και ήταν ακριβώς έτσι όπως είχα γράψει, ως φτηνή δικαιολογία είπες ότι τάχα είχες άλλη έκδοση που η συγκεκριμένη σελίδα έγραφε άλλα...... και ήθελες να δεις εάν το βρω!!!!! εάν είμαι ικανός να το βρω!!!.......... λες και με ήξερες και από χθες!!!! ή απευθύνεσαι στα δύσμοιρα παιδιά του Δημοτικού που έχεις στην τάξη σου.............που να γίνεις και σχολικός σύμβουλος.......τρομάρα σου.......... !!!!!!!>>

quote:
macedon:
Και φυσικά η δράση των χριστιανών Τούρκων πατριαρχών (και όχι απλά τουρκόδουλων) συνεχίζεται μέχρι σήμερα, με το Βαρθολομαίο να μιλάει για ξεβράκωτους Ελληνες επαναστάτες και να γιορτάζει επίσημα μαζί με το τουρκικό κράτος τη σφαγή των Ελλήνων στη Σμύρνη (ημέρα που αποτελεί επίσημη αργία για το πατριαρχείο μια που ο πατριάρχης Βαρθολομαίος εφέντης έχει να συμμετάσχει στους γιορτασμούς).


Τον είδες εσύ να συμμετέχει στους εορτασμούς της κατάληψης της Σμύρνης από τους Τούρκους? τον έδειξε κάποιο κανάλι?

quote:
macedon:
Τα της Σκυθόπολης πριγράφονται στο 12ο κεφάλαιο του 19ου βιβλίου του Αμμιανού Μαρκελλίνου "Η Ρωμαϊκή Ιστορία", σελ. 207-211. Μπορείς να τα διαβάσεις και μόνος σου.

Δεν διάβασα τέτοια......άλλα διάβασα.....για γράψε μας λοιπόν...... γιατί άλλη σκασίλα δεν είχε πλην της καρεκλίτσας του ο Κωνστάντιος, παρά να κυνηγάει τους Έλληνες!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πωρε φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ... Μπορεί νά χεις και δίκαιο...
Όταν σε καλούν κάπου, εσύ πας και τους προσβάλεις...
Είναι μια ένδειξη αβροφροσύνης, σκοτοφροσύνης, κάτι που φοριέται
είναι ,πάντως, και τελευταία πολύ...
Όσο για το πόσοι ειναι ή είστε, άστο καλύτερα... δεν γεμίζουν
ταξί, τόχουμε ξαναπεί. Γι αυτό και τόσο μίσος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν βαριέμαι να τα μεταφέρω στο word για ορθογραφικό έλεγχο τότε και συμβαίνουν...........και από ότι έχω διαπιστώσει όλοι το κάνουν........αφού υπάρχει μια πολύ μικρή λεπτομέρεια που το προδίδει......το ίδιο και με τα εικονίδια εξαρτάται του χρόνου.....

Το word δεν διορθωνει τα συντακτικα λαθη ... δεν με επεισες ακομα ...
quote:
Είναι προφανές ότι πάλι στριμώχτηκες.......

Αχ αυτη η αντιληπτικοτητα σου ... εγραψες παλι !
quote:
Εύστοχες ήσαν όλες............!

Για σενα ... για σενα "ευστοχος" ηταν και ο Ιεραρχης Χρυσοστομος οταν ελεγε : Αν κοιταξεις στα ενδοτερα (σ.σ. των ελληνικων σκεψεων) θα δεις, τεφρα και σκονη και τιποτε υγιες, αλλα ταφος ανοιγμενος ειναι ο λαρυγγας (σ.σ. των Ελληνων φιλοσοφων!), ολα δε ειναι γεματα ακαθαρσιες και πυον, και παντα τα δογματα τους βριθουν απο σκουλικια...
Αυτα γεννησαν και αυξησαν οι Ελληνες, παιρνοντας απο τους φιλοσοφους τους... Εμεις ομως, δεν παραιτουμαστε απο την μαχη εναντιον τους
. Εκτος και αν πιανεις γλυψιμο τον Agnostic για να του κανεις το φορολογικα του ! Και για να μην παρεξηγηθω δεν γινετε παραλληλισμος του Agnostic με τον Χρυσοστομο .



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Να πεις την συζυγο σου οτι δεν πηγε αυθαιρετα , την καλεσαν και οταν καλεις καποιον να μιλησει για καποιο θεμα ειθιστε να οριζει αυτος τι θα πει και οχι εκεινοι που τον καλουν .

Tην κάλεσαν σε μια γιορτή της Ορθοδοξίας και όχι στην κηδεία της......το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνει ήταν να αρνηθεί να μετέχει........... αλλά η ευπρέπεια θυσιάστηκε στο βωμό της σκοπιμότητας......
Τι να πω? ντροπή στη μητέρα της και σε όσους επιδοκιμάζουν την πράξη της....... ο άνθρωπος πρέπει να έχει μεγαλείο επάνω του και όχι να το περιχαρακώνει στο βωμό του συμφέροντος και της σκοπιμότητας.....γι' αυτό υποτίθεται ότι και ξεχωρίζουμε από τα ζώα........ (υποτίθεται, γιατί αυτά τουλάχιστον έχουν πραγματικούς σκοπούς).....να χέσω και τις επιστήμες και τα γράμματα εάν η ψυχή μου δεν είναι παρά ενός αγροίκου που κοιτάει μόνο να ανάψει φωτιές.............
Ο Agnostic, τα είπε με τ΄ όνομά τους, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο και χίλια μπράβο του.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Να πεις την συζυγο σου οτι δεν πηγε αυθαιρετα , την καλεσαν και οταν καλεις καποιον να μιλησει για καποιο θεμα ειθιστε να οριζει αυτος τι θα πει και οχι εκεινοι που τον καλουν .


Δεν μας τα λες καλά.
Όταν καλείς ένα άτομο για να το τιμήσεις για τις διακρίσεις του, αν το άτομο αυτό σε θεωρεί ανάξιο ή εγκληματία ή οτιδήποτε άλλο, είτε, πολύ απλά, δεν κάνει δεκτή την πρόσκλησή σου και απαντά πως δεν σε υπολογίζει ως άτομο, ως φορέα ή ό, τι άλλο τατά θέλεις, είτε δέχεται την πρόσκλησή σου αλλά περιορίζεται στα "συμφωνηθέντα", σε αυτά που περιέχονται στο "πρωτόκολλο".
Αυτή η συμπεριφορά είναι η σωστή, η Ελληνική, και όχι αυτή που λες εσύ.

Δεν καλείς κάποιον στο γάμο σου για να σου πει και του χρόνου, κατάλαβες;;;

Αν σε καλέσει ο γείτονάς σου σε γεύμα, δεν θα αρχίσεις να του αραδιάζεις τις διαφορές που έχετε με την μεσοτοιχία που χωρίζει τους κήπους σας. Θα πρέπει να βρεις άλλη στιγμή για να λύσεις αυτό το πρόβλημά σου.

Οι περισσότεροι έχουμε διαφορετικές απόψεις πάνω σε πολλά θέματα. Αν θεωρήσουμε σωστό αυτό που έγινε με το κοριτσάκι, τότε θα έπρεπε να σφαζόμαστε καθημερινά μεταξύ μας και όταν μας δίνεται η ευκαιρία να τα χώνει ο ένας στον άλλο! Το βλέπεις λογικό;

Το κοριτσάκι εκτέλεσε εντεταλμένη υπηρεσία. Παρότι καταλαβαίνεις και εσύ πως έτσι είναι, ο αντιχριστιανικός φανατισμός σου που θέριεψε και ευχαριστήθηκε από το σαματά που έγινε, δεν σε αφήνει να το παραδεχθείς.

Ο Agnostic το ανέλυσε πολύ σωστά, αλλά που να καταλάβεις εσύ ……. ή μάλλον, δεν θες ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος κάνει προπαγάνδα στο ..αντίπαλο στρατόπεδο
λέμε ότι προβοκάρει, αυτό φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, μάλλον δεν
το ξέρεις.. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;
Όπως λέει κι ο Ψηλός, στο γάμο σου δεν θα σου πει ο άλλος
και του χρόνου, παρά μόνο αν σε αντιπαθεί...
Και φυσικά δεν δείχνει πολιτισμό μια τέτοια αγενής ενέργεια...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 18:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς φίλε trexagireve υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι.
Εγώ πάντως υπερασπίζομαι την Προμηθέα ως άνθρωπο (σίγουρα και εσύ όπως και όλοι) και κυρίως ως παιδί, όπως και το κάθε παιδί που μπλέκεται με τις αηδίες των ενηλίκων και ταλαιπωρείται.

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ θα έλεγα ότι είσαι υπερβολικός
Αυτό που έγραψε, όποιος το έγραψε, σωστό μου φαίνεται
Η διαφήμιση στο "ΔΑΥΛΟΣ" πάει σύννεφο!!

Δηλ. Η διαφήμιση στο περιοδικό "ΔΑΥΛΟΣ"

Και για να μην γράφουμε όλοι τα ίδια λέω απλώς ότι συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν για το θέμα της πρόσκλησης και του σεβασμού στον οικοδεσπότη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 19:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Το word δεν διορθωνει τα συντακτικα λαθη ... δεν με επεισες ακομα ...

Άντε τώρα να κλείσω μάτι το βράδυ.......

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Για σενα ... για σενα "ευστοχος" ηταν και ο Ιεραρχης Χρυσοστομος οταν ελεγε : Αν κοιταξεις στα ενδοτερα (σ.σ. των ελληνικων σκεψεων) θα δεις, τεφρα και σκονη και τιποτε υγιες, αλλα ταφος ανοιγμενος ειναι ο λαρυγγας (σ.σ. των Ελληνων φιλοσοφων!), ολα δε ειναι γεματα ακαθαρσιες και πυον, και παντα τα δογματα τους βριθουν απο σκουλικια...
Αυτα γεννησαν και αυξησαν οι Ελληνες, παιρνοντας απο τους φιλοσοφους τους... Εμεις ομως, δεν παραιτουμαστε απο την μαχη εναντιον τους.

Θα θελες να έλεγε έτσι......
Ο Άγιος Χρυσόστομος θεωρεί καύχημα των Χριστιανών ότι πολλά εθνικά βιβλία τα έσωσαν από τον αφανισμό οι ίδιοι (PG 50, 537B): «Κι αν έτυχε κάποιο να έχει διασωθεί, αυτό μπορεί κανείς να το βρει στα χέρια των Χριστιανών». Και προσθέτει: «Οι Χριστιανοί δεν είναι σωστό να καταστρέφουν την πλάνη με τον εξαναγκασμό και τη βία, αλλά να απεργάζονται τη σωτηρία των ανθρώπων με την πειθώ, το λόγο και την ηπιότητα». [Ιωάννη Χρυσόστομου, Λόγοι εις τον μακάριον Βαβύλαν, PG 50, 537 C]

<<το όνομα Έλλην σήμαινε τον εθνικό και τον ειδωλολάτρη>> (Γ.Κορδάτος σελ. 21) από το έργο του Ακμή και Παρακμή του Βυζαντίου.

Nα διάβαζες και κανά βιβλίο της προκοπής, θα ήξερες ότι ο όρος Έλληνας μ.Χ. έπαψε να έχει την εθνική έννοια και ταυτίστηκε με τον ειδωλολάτρη.

Ο Χρυσόστομος ήταν ευφυέστατο μυαλό και σπούδασε πολλές επιστήμες στην Αντιόχεια - κοντά στο διάσημο τότε ρήτορα Λιβάνιο, ο οποίος όταν ρωτήθηκε ποιόν θα ήθελε να άφηνε στη θέση του όταν θα αποσύρετο δήλωσε: <<Τον Ιωάννη, αν δεν ήταν Χριστιανός>>, αλλά και στην Αθήνα.

Ως πατριάρχης ο Χρυσόστομος, επί Αρκαδίου τα έβαλε με τον αυτοκράτορα υπερασπιζόμενος το λαό για τη βαριά και εξοντωτική φορολογία , ξεσκέπαζε φωναχτά τις βρωμιές του παλατιού και της αριστοκρατίας και μαστίγωνε κληρικούς που ήσαν πόρνοι και άρπαγες,
ήταν τόσο καυστικός και δίκαιος στο Λόγο του που ο λαός τότε τον ονόμασε Χρυσόστομο, εξού και το "πέστα Χρυσόστομε", αμέσως τον εξόρυσσαν με πρωτοβουλία της βασίλισσας, ο λαός όμως επαναστάτησε και αναγκάστηκαν να τον επαναφέρουν.............αυτόν τον άνθρωπο ΑΔΙΑΒΣΤΕ προσπαθείς να διαβάλλεις...............ΝΤΡΟΠΗ!!

Ο Ιωάννης Χρυσόστομος γράφει και τα εξής:"Τι ουν φησίν , αν εχθροί ώσι και έλληνες ου δει μισείν; Μισείν μεν, ουκ εκείνους δε, αλλά το δόγμα, ου τον άνθρωπον, αλλά την πονηράν πράξιν, την διεφθαρμένην γνώμην"
Δηλαδή Ιωάννης Χρυσόστομος: «Λένε κάποιοι, αν είναι εχθροί και ειδωλολάτρες, δεν πρέπει να τους μισούμε; Δεν μισούμε αυτούς αλλά το δόγμα (ειδωλολατρία), όχι τον άνθρωπο, αλλά την πονηρή πράξη, τη διεφθαρμένη γνώμη»

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Εκτος και αν πιανεις γλυψιμο τον Agnostic για να του κανεις το φορολογικα του ! Και για να μην παρεξηγηθω δεν γινετε παραλληλισμος του Agnostic με τον Χρυσοστομο

Κρίμα.........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 19:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να σου πωρε φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ... Μπορεί νά χεις και δίκαιο...
Όταν σε καλούν κάπου, εσύ πας και τους προσβάλεις...

Η διατυπωση της αληθειας δεν αποτελει υβρη ουτε προσβολη .
quote:
Όσο για το πόσοι ειναι ή είστε, άστο καλύτερα... δεν γεμίζουν
ταξί, τόχουμε ξαναπεί. Γι αυτό και τόσο μίσος..
Εχω απειρες φορες τονισει οτι δεν ανηκω πουθενα , σε καμια θρησκεια , σε κανενα κομα , σε κανενα συνδικατο , σε καμια οργανωση , σε κανενος ειδους "μαντρι" και ως τετοιο θα πρεπει να με αντιμετωπιζεις .
quote:
Όταν κάποιος κάνει προπαγάνδα στο ..αντίπαλο στρατόπεδο
λέμε ότι προβοκάρει, αυτό φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, μάλλον δεν
το ξέρεις.
Ετσι οπως το διατυπωνεις , οχι , δεν το ξερω και νομιζω δεν το ξερει κανεις αλλος !
quote:
Όπως λέει κι ο Ψηλός, στο γάμο σου δεν θα σου πει ο άλλος
και του χρόνου, παρά μόνο αν σε αντιπαθεί...

Στο γαμο σου , ναι , συμφωνω !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 19:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Η διαφήμιση στο "ΔΑΥΛΟΣ" πάει σύννεφο!!

--------------------------------------------------------------------------------


Μηπως εννοεις "η διαφημιση του Δαυλου παει συννεφο" ;


Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ σε ευχαριστώ για τη διόρθωση, ακριβώς αυτό εννοούσα

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι τρομερό το πόσο εύκολα προσπερνάει ο καθείς κολλημένος στις ιδέες του, τα αρνητικά/κενά της "φυλής" του.

--------------------------------------------------------------------------------

Δεν διαφωνω αγαπητη μου , καθολου !


Ξέρω πως στην ουσία κανείς δεν διαφωνεί άσχετα αν κατατάσσεται απευθείας στα ψιλά γράμματα και δυστυχώς αντί να υπάρξει προβληματισμός μετατρέπεται σε φανατισμό, φυσικά εννοώ και τις δύο "παρατάξεις" Τί να πώ? Φάση είναι θα περάσει? Η να μην περιμένουμε ποτέ κάτι καλύτερο από τον άνθρωπο?

Όσο για το ποιοί είναι οι λίγοι και ποιοί οι περισσότεροι θα φανεί στη νεκροψία...!! Θύματα υπάρχουν παντού....."ΔΟΞΑ να χει ο αλάχ"......!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 20:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Simori έχεις απόλυτο δίκαιο γι
αυτό που λες....Όλοι τα ίδια περίπου,
πράγματα θέλομε, απλά η ιδιορρυθμία του καθενος,
μέσα από ένα υποκειμενικό κάτοπτρο, βλέπει διεθλασμένα
την ίδια εικόνα, αλλά αρνείται ότι κι αυτός όπως κι
οι άλλοι χρειάζονται... κολλύριο για να βλέπουν
καλύτερα...
Στο θέμα μας βέβαια η αγένεια και απρέπεια είναι
δεδομένη στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως και η προσπάθεια
εκμετάλευσης μιας εκδήλωσης προς όφελος "αλλοτρίων" σκοπών,
όπως θά ΄θελε να ειπωθεί κι ο φίλος μου ο Γιάπετ...
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, δικαιώνεις πάλι το ονομα σου..
Αλλά θυμάμαι τι είπε ο Χριστός και η..Simori, αφού εννοούν
το ίδιο, δλδ το ξεπέρασμα της υποκειμενικότητας και της
υστεροβουλίας, ώστε μέσα παό ένα πράγμανα μπορούμε να δούμε τους
εαυτούς μας, καθαρά κι όχι με τις όποιες δικαιολογίες,
μήπως και διορθωθούμε...Γιατί όσο θα ψάχνουμε να βγούμε καλύτεροι,
τόσο λιγότερο θα επικοινωνούμε...
Η διατύπωση του όρου "αλήθεια" σε τόσο υποκειμενική βάση,
όπως για το ποιά ειναι δικά μας και ποιά αλλονών,αλλά κι η αλήθεια η ίδια, ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου!.. γίνονται πολύ ελαστικά
και δικαιολογούν ενέργειες που εναντίον μας θα σήκωνε
επανάσταση...
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, βγάλε το κράνος να σκεφτείς...( Χωρίς κακή
προαίρεση η κουβέντα..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 20:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tην κάλεσαν σε μια γιορτή της Ορθοδοξίας και όχι στην κηδεία της......
Γιορτη ειναι για σενα και για αυτους που δεχονται τους τρεις μισελληνες Ιεραρχες ως αγιους και προστατες του ελληνικου πνευματος , αυτου που τοσο αισχρα , υπουλα και ανελεητα καταβαραθρωσαν .

quote:
το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνει ήταν να αρνηθεί να μετέχει...........
Γιατι ; Επειδη η αληθεια σε πειραζει ; Ενω αν εκθειαζε τους τρεις ιεραρχες θα ηταν καλη χριστιανοπουλα ; Ετσι οριοθετεις εσυ το πνευμα σου ; Με περιορισμους ;
quote:
αλλά η ευπρέπεια θυσιάστηκε στο βωμό της σκοπιμότητας......

Αποψη σου , η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν θυσιαστηκε η αξιοπρεπεια στο βωμο της ματαιοδοξιας σας .
quote:
Τι να πω? ντροπή στη μητέρα της και σε όσους επιδοκιμάζουν την πράξη της....... ο άνθρωπος πρέπει να έχει μεγαλείο επάνω του και όχι να το περιχαρακώνει στο βωμό του συμφέροντος και της σκοπιμότητας.....γι' αυτό υποτίθεται ότι και ξεχωρίζουμε από τα ζώα........ (υποτίθεται, γιατί αυτά τουλάχιστον έχουν πραγματικούς σκοπούς).....να χέσω και τις επιστήμες και τα γράμματα εάν η ψυχή μου δεν είναι παρά ενός αγροίκου που κοιτάει μόνο να ανάψει φωτιές.............

Οτι και να πεις εναι επηρεασμενο απο τα θρησκευτικα σου πιστευω και ως εκ τουτου ενεργεις μεροληπτικα . Επομενως μικρη σημασια εχει . Ντροπη στην μητερα της ; Επειδη εχει ενα ξεχωριστο παιδι ; Επειδη οι αληθειες που ειπε δεν τις δεχεσαι . Αυτα που ειπε η μικρη στα ειπαμε πολλοι εδω μεσα ... ντροπη και στις δικες μας τις μανες ; Τα συγχαρητηρια που θα τα δωσουμε , στην δικη σου ; Επειδη σε εκανε καλο χριστιανο και δεν βλεπεις περα απο την μυτη σου ;
Μπορεις λοιπον να χεσεις οπου θελεις και οτι θελεις , αφου λαβεις υπ΄οψιν σου , οτι τις φωτιες αλλοι τις αναβαν και καιγανε κοσμο ...
quote:
Ο Agnostic, τα είπε με τ΄ όνομά τους, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο και χίλια μπράβο του.

Ο Agnostic δεν χρειαζετε τα ευσημα κανενος ... αρθρωνει εναν σοβαρο λογο ,ειναι καλος χειριστης της γλωσσας δειχνει επιμελεια στην σκεψη και αυτα ολα τον κανει εναν ικανοτατο συνομιλητη , αλλα αυτες οι ικανοτητες του δεν πρεπει να τερματιζουν την δικη μας νοητικη λειτουργια ... ετσι ; Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο και χίλια μπράβο του .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 21:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μας τα λες καλά.
Όταν καλείς ένα άτομο για να το τιμήσεις για τις διακρίσεις του, αν το άτομο αυτό σε θεωρεί ανάξιο ή εγκληματία ή οτιδήποτε άλλο, είτε, πολύ απλά, δεν κάνει δεκτή την πρόσκλησή σου και απαντά πως δεν σε υπολογίζει ως άτομο, ως φορέα ή ό, τι άλλο τατά θέλεις, είτε δέχεται την πρόσκλησή σου αλλά περιορίζεται στα "συμφωνηθέντα", σε αυτά που περιέχονται στο "πρωτόκολλο".
Αυτή η συμπεριφορά είναι η σωστή, η Ελληνική, και όχι αυτή που λες εσύ.

Εσυ δεν μας τα λες καλα ! Δεν την καλεσαν για να την τιμησουν οπως τεχνηεντως πας να παρουσιασεις , αλλα για να τους τιμησει !
Τωρα αν γνωριζεις εσυ τα συμφωνηθεντα ,να τα πεις και εμενα ... τα αγνοω ή τα εισαγωγικα να αφησουν την φαντασια μου να τρεξει ... Τετοιες συμπεριφορες που φανταζεσαι δηλωνουν παθητικη δωροδοκια και δεν εναρμονιζονται με ενα ελευθερο πνευμα .
quote:
Δεν καλείς κάποιον στο γάμο σου για να σου πει και του χρόνου, κατάλαβες;;;

Στον ευρωπαιο ειπα οτι συμφωνω ,σ΄εσενα θα το τραβηξω λιγο ακομα λεγοντας οτι αν με καλεσεις στον γαμο σου θα σου πω οτι θελω εγω , οχι οτι θελεις ν΄ακουσεις ... σου συνιστω λοιπον να αποφυγεις μια τετοια συναντηση μαζι μου . Ατυχεστατο παραδειγμα , οπως και το αλλο με τον γειτονα ...
quote:
Οι περισσότεροι έχουμε διαφορετικές απόψεις πάνω σε πολλά θέματα. Αν θεωρήσουμε σωστό αυτό που έγινε με το κοριτσάκι, τότε θα έπρεπε να σφαζόμαστε καθημερινά μεταξύ μας και όταν μας δίνεται η ευκαιρία να τα χώνει ο ένας στον άλλο! Το βλέπεις λογικό;

Βλεπω λογικο να υπαρχει ζωντανη η διαφορετικοτητα του καθενος και να εκφερεται χωρις λογοκρισια . Αν ολοι συμφωνουσαμε σε ολα , θα χαναμε το νοημα αυτης καθαυτης της υπαρξης μας .
quote:
Το κοριτσάκι εκτέλεσε εντεταλμένη υπηρεσία. Παρότι καταλαβαίνεις και εσύ πως έτσι είναι, ο αντιχριστιανικός φανατισμός σου που θέριεψε και ευχαριστήθηκε από το σαματά που έγινε, δεν σε αφήνει να το παραδεχθείς.

Ο καθεις εχει την αποψη του αρκει να μπορει με στοιχεια να την ισχυροποιησει . Εν προκειμενω πρεπει να μας πεις και αλλα σχετικα ...
quote:
Ο Agnostic το ανέλυσε πολύ σωστά, αλλά που να καταλάβεις εσύ ……. ή μάλλον, δεν θες ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις!
Βρε τι παθαμε με τον Agnostic ! Agnostic, φοβου τους "χριστιανους" και δωρα φεροντες


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 21:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα θελες να έλεγε έτσι......
Κοιτα φιλε μου ευρωπαιε , επιδη δεν τα γραφει ο απολογητης δεν σηναινει πως δεν υπαρχουν .
1) ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως:
«Αν στα ενδότερα κοιτάξεις, θα δεις, τέφρα και σκόνη και υγιές ουδέν, αλλά τάφος ανεωγμένος ο λάρυγξ αυτών, τα πάντα δε γεμάτα ακαθαρσίες και ιχώρ, και πάντα τα δόγματα τους βρίθουν σκωλήκων... Αυτά γέννησαν και αύξησαν οι Έλληνες, από των φιλοσόφων λαβόντες... Ημείς δε ου παραιτούμεθα της κατ’ αυτών μάχης» Ι. Χρυσόστομος (344-407 μ.Χ.) ΕΙΣ ΑΓΙΟΝ ΙΩΑΝΝΗΝ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΝ (ΟΜΙΛΙΑ ΞΣ΄ 59.369.12 -370.11)

2) Ι. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ:
«Όσο πιο βάρβαρο ένα έθνος φαίνεται και της ελληνικής απέχει παιδείας, τόσο λαμπρότερα φαίνονται τα ημέτερα... Ούτος ο βάρβαρος, την οικουμένη ολάκερη κατέλαβε... και ενώ πάντα τα των Ελλήνων σβήνουν και αφανίζονται, τούτου καθ΄ έκαστη λαμπρότερα γίνονται» Ι. Χρ ΕΙΣ ΙΩΑΝΝΗΝ 59.31.33

3)Ι . ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ :
«Τι λοιπόν, άγιος έσται ο ναός του Σεράπιδος (Αλεξανδρινή βιβλιοθήκη) δια τα βιβλία; Μη γένοιτο!... αλλά δαίμονες οικούσι τον τόπον... μάλλον δε και αυτών (των Ελλήνων) όντων δαιμόνων... και παρ’ αυτών βωμός στέκει απάτης αόρατος εις τον οποίον ψυχάς ανθρώπων θυσι¬ά¬ζουσι... κατάλαβε λοιπόν και φανέρωσε (διέδωσε!) ότι δαί¬μονες κατοικούν εκεί» Ι. Χρυσ/μος ΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑ ΙΟΥΔΑΙΩΝ 48.851.38 έως 852.35

4)Ι. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ
«Κανείς δεν πρέπει στα παιδιά του, των (Ελλήνων) προγονών να καλεί τα ονόματα, του πατέρα, της μητέρας, του παππού και του προπάππου, αλλά αυτά των δικαίων, (της Π. Διαθήκης.)» Ι. Χρυσ/μος ΠΕΡΙ ΚΕΝΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΝΑΤΡΕΦΕΙΝ ΤΑ ΤΕΚΝΑ (690) 641.65 )

θελεις κι αλλα ευρωπαιε ;

quote:
Ο Άγιος Χρυσόστομος θεωρεί καύχημα των Χριστιανών ότι πολλά εθνικά βιβλία τα έσωσαν από τον αφανισμό οι ίδιοι
Το ειδαμε παραπανω ... στο 3 ...

quote:
Nα διάβαζες και κανά βιβλίο της προκοπής, θα ήξερες ότι ο όρος Έλληνας μ.Χ. έπαψε να έχει την εθνική έννοια και ταυτίστηκε με τον ειδωλολάτρη.


Σωωωωπα ! Νομιζεις οτι διαφωνω ; Κοιτα να το χωνεψεις αυτο που μολις εγραψες ! Ο ορος ειδωλολατρης ειναι ευφυολογημα χριστιανικο συνεπεια του οποιου και η ταυτιση . Συνιστωσες αυτης της ταυτισης ειναι οι διωξεις καθε μορφης που υπεστη ο Ελληνικος λαος .
Εισαι ο τελευταιος που περιμενα να μου κανει συστασεις για το ειδος των βιβλιων που πρεπει να διαβαζω ... καμια συγκεκριμενη προταση ομως δεν ειδα ...

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Εκτος και αν πιανεις γλυψιμο τον Agnostic για να του κανεις το φορολογικα του ! Και για να μην παρεξηγηθω δεν γινετε παραλληλισμος του Agnostic με τον Χρυσοστομο .
_____________________________
Ευρωπαιος :
Κρίμα.........
????????????????


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 22:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, δικαιώνεις πάλι το ονομα σου..
Αλλά θυμάμαι τι είπε ο Χριστός και η..Simori, αφού εννοούν
το ίδιο, δλδ το ξεπέρασμα της υποκειμενικότητας και της
υστεροβουλίας, ώστε μέσα παό ένα πράγμανα μπορούμε να δούμε τους
εαυτούς μας, καθαρά κι όχι με τις όποιες δικαιολογίες,
μήπως και διορθωθούμε...Γιατί όσο θα ψάχνουμε να βγούμε καλύτεροι,
τόσο λιγότερο θα επικοινωνούμε...
Η διατύπωση του όρου "αλήθεια" σε τόσο υποκειμενική βάση,
όπως για το ποιά ειναι δικά μας και ποιά αλλονών,αλλά κι η αλήθεια η ίδια, ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου!.. γίνονται πολύ ελαστικά
και δικαιολογούν ενέργειες που εναντίον μας θα σήκωνε
επανάσταση...
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, βγάλε το κράνος να σκεφτείς...( Χωρίς κακή
προαίρεση η κουβέντα..)
Βλεπω η αμετροεπεια ειναι κυριο συστατικο των λογων που εκφερεις ... μεσα σε δυο σειρες επιβεβαιωνεις το ελαστικομερες της ουσιας των λογων σου ... περι αληθειας ο λογος ... Α και που΄σαι , μην κανεις χρηση του nickname μου για να με μειωσεις ... δεν πιανει και απ΄την αλλη δεν σε τιμα ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 00:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ all

το όνομα της κοπελιάς, προμηθέα-εστία-καλύψω-... δείχνει άμμοι τι άλλο ότι τέτοια ανατροφή της δώσανε, τέτοια λέει... Και εμενα άμα με λέγανε Ισμαήλ-Farouk-Saladin, τέτοια θα έλεγα...

Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τελευταία υπάρχει μια τάση στην Ελλάδα, μάλλον στους Έλληνες να βάζουνε δυο και τρία ονόματα στα παιδιά τους. Και αυτό κατά τη γνώμη μου έχει πολιτικές αιτίες.

Το διπλό, τριπλό, τετραπλό όνομα δεν είναι καθόλου ελληνικό φρούτο, είναι ξενόφερτο και ήτανε παλιότερα χαρακτηριστικό των ευρωπαίων ευγενών. Επομένως έχουμε από τη μια την χαρακτηριστική νεοελληνική ξενολατρία-μαϊμουδισμό και από την άλλη.., ίσως μια αναδυόμενη νοσταλγία της μοναρχίας...

Αυτά τα λίγα. Όταν βρω χρόνο θα ξαναμπώ πιο ενεργά στις κουβέντες.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 00:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΑΔΑΒΑΣΤΕ, επί της ουσίας και την
πλεκτάνη τιποτα; ΡΕ φίλε άν φτάνει ο άνθρωπος να
κάνει τέτοιες στημένες καταστάσεις, δενείναι καλά...
Χρειάζεται γιατρό, από τον πολύ "ΔΑΥΛΟ"...
Τελικά έγινε κατα λάθος ή επίτηδες η συγκεκριμένη
ομιλία της Προμηθέας, Καλυψώς, Ρέας,κλπ;Είχε απώτερο
σκοπό να δημιουργήσει πρόβλημα; Λένε κι αυτά κάτι περί
αρχών, ηθικής και αξιών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy