ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Καταργωντας την αμαρτια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Old Wolf
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 19:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα και πάλι
Αγαπητέ τρεχαγυρευε,
Όταν λες «αποτυχία» τι ακριβώς εννοείς?
Ίσως αποτυχία του θνητού να παραμείνει στον ορθό δρόμο?
Επίσης με την λέξη «ικανότητα», αναφέρεσαι στην ικανότητα προς καταλογισμό?
Διότι εάν το πάρουμε καθαρά νομικά το «έγκλημα είναι μια πράξη άδικη και καταλογιστη στον δράστη, κωδικοποιημένη σε νόμο»
Σε αυτό το πεδίο ,και η αμαρτία είναι περίπου του ίδιο , δηλ μια πράξη-σκέψη(διότι κάποια συστήματα κολάζουν και την σκέψη), άδικη (ως προς την θεια αντίληψη περί δικαίου) και καταλογιστη στον αμαρτωλό, που έχει προηγούμενος απαγορευτεί από μια ανώτερη δύναμη.
Τώρα αν διευρύνουμε το οπτικό μας πεδίο και δούμε τα πράγματα από πιο ψηλά, έτσι ώστε να μην ταυτίσουμε την αμαρτία με έγκλημα αλλά με μια παρεκκλίνουσα συμπεριφορά, η οποία άλλοτε είναι εντός των πλαισίων ανοχής του συνόλου, άλλοτε όχι, τότε θα αναγνωρίσουμε την παρεκλιση ως παθογενες σύμπτωμα της κοινωνίας των ανθρώπων (δεν μπορώ να αναγνωρίσω αμαρτία-έγκλημα σε ζώο, δεδομένου ότι τα ζώα δεν πράττουν).
Και γεννάτε το ερώτημα γιατί υπάρχει και πως θεραπεύεται.
Σταματάω κάπου εδώ, ζητώντας από τους συνομιλητές μου να μου πουν εάν απαντάω όντως σε ζητήματα που έχουν θέσει η έχω παρανοήσει κάποια από τις παρατηρήσεις τους και άθελα μου πελαγοδρομώ χωρίς λόγο. παρακαλώ διορθώστε με η επιτρέψτε μου να συνεχίσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 19:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ old wolf, είσαι ακριβώς μέσα στο θέμα..
Κι αυτά που λές είναι οι βάσεις για συζήτηση του
θέματος... Αλλά στο θέμα του προσδιορισμού της λέξης
αποτυχιας, έχει να κάνει καθαρά με το ότι αμαρτία εννοιολογικά, σημαίνει
αποτυχία. Και είναι αυτό το πράγμα... Δηλαδή, έχουμε ένα πλάσμα
σε νηπιακή ηλικία εγκεφάλου καιζει μια ζωή με λάθη που
υποτίθεται μεγαλώνοντας θα πάψε να κανει...
Εννοείται ότι η κοινωνία, με μια άλλη λειτουργία,
θα μπορούσε να λειτουργήσει συμπληρωματικά για την κατάργηση
της αμαρτίας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Old Wolf
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 13:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για την απόκριση τρεχαγυρευε.
Αν και θεωρώ ότι η φίλη που άνοιξε το θέμα κάτι άλλο είχε στο μυαλό της , μια στενότερη σύνδεση αμαρτίας-θρησκείας , αλλά δεδομένων των αρκετών τελευταίων posts δεχόμαστε την γενίκευση και απαγκίστρωση του όρου.
Από τα όσα έχουν λεχθεί μέχρι τώρα, και διόρθωσε με εάν κατάλαβα λάθος, ταυτίζουμε την αποτυχία με το λάθος γενικά και με την παρέκκλιση ειδικότερα.
Άρα λοιπόν βρισκόμαστε στο σημείο της συζήτησης εκείνο όπου αναζητούμε γιατί κάνουμε λάθη-παρεκκλίσεις και πως εξαλείφονται.
Στο πρώτο σκέλος ,συμφωνούμε όλοι και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, τα λάθη είναι ανθρώπινα, λογικό να γίνονται.
Το ίδιο ισχύει και για την παρέκκλιση. ανθρώπινη αδυναμία, λογικό απόλυτα, να υπάρχουν άνθρωποι , η συμπεριφορά των οποίων να παρεκκλίνει λίγο η πολύ από το τι θεωρεί το σύνολο ως σωστό.
Στο δεύτερο σκέλος , ο Πλάτωνας λέει οτι η παρέκκλιση, οφείλεται είτε σε νόσο της ψυχής, είτε είναι αποτέλεσμα ελλιπούς παιδείας .
Βέβαια ο μεγάλος Έλλην φιλόσοφος όταν μιλούσε για παιδεία, είχε στο μυαλό του αυτό που αργότερα αποκλήθηκε αριστοτελικό ιδεώδες , «οι πολίτες ζουν για την πολιτεία και η πολιτεία δεν υπάρχει παρά για τους πολίτες» (όπου πολιτεία ίσον κοινωνία) και σε αυτή την ουμανιστική βάση, η παιδεία προσανατολίζει τους δόκιμους πολίτες.
Άρα το «φάρμακο» στην αρρώστια που λέγεται «παρέκκλιση-λάθος» βρίσκεται στην παιδεία, άρα και στην κοινωνία γενικά.
Η απόψεις πολλών κοινωνιολόγων του τελευταίο αιώνα συγκλίνουν στο ότι η παρέκκλιση, άρα το λάθος ,είναι ένα φαινόμενο απόλυτα φυσιολογικό για μια κοινωνία και χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι , όπως ο επαναστάτης ,ο οποίος είναι μπροστά από την εποχή του , μπορεί να εκφραστεί , έτσι και ο (βλαπτικά για το σύνολο η τον εαυτό του) παρεκκλίνον, πρέπει να έχει χώρο να εκφραστεί.
Ίσως εάν κάποια στιγμή , η συλλογική συνείδηση έφτανε σε σημείο ακραίας έντασης, ίσως τότε , η παρεκκλήσι να εξαλείφονταν, αλλά η κοινωνία θα έπεφτε σε στασιμότητα, αγκύλωση, η κάθε είδους πρόοδος θα σταματούσε, θα ρομποτοποιουμασταν.
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν πλέκω το εγκώμιο της αμαρτίας ,δεν δικαιολογώ το λάθος , δεν υπερασπίζομαι την παρέκκλιση
Απλά αιτιολογώ ένα πανανθρώπινο και διαχρονικό φαινόμενο.
Αμαρτία- αποτυχία-λάθος -παρέκκλιση
Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 09:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ φίλε old wolf, στην αναφορά σου στην προέλευση της
αμαρτίας, ξεχνάς μια πολύ βασικη εκδοχή:
Την αποδοχή του ανθρώπου στο πολύπλοκο γίγνεσθαι γύρω μας..Αν συμφωνεί
έχοντας την ατίστοιχη γνώση, η αν δείχνει την ανωριμότητα και ενηλικίωση
του ανθρώπου, που συντελείται απο την ύπαρξη του ανθρώπου και μετά
και αυτή είναι κατά τη γνώμη μου, μια
απο τις αιτίες που βασικά ο άνθρωπος αμαρτάνει... Η επιπολαιότητα
και η βιασύνη, έχουν δημιουργήσει πληθώρα λάθων, απο την μερική
οπτική του καθενός, που δεν μπορεί να είναι αντικεμενική...
Ξέρεις πολύ καλά, πιστεύω, ότι στην ουσία, η αμαρτία είναι συνέπεια ενέργειας
ανατροπής που προηγείται... Σπάνια έρχεται μόνη της, απο το
πρωτόγονο ζώο που κατοικει μέσα μας και χάνεται σιγά σιγά...
Φίλε μου, έχουμε να κάνουμε με μια απλή δυσαρμονία που τυγχάνει,
ελλείψει αρμονίας...
Η θέληση του ανθρώπου είναι υγιής, τα λάθη που συμβαινουν, με τη μορφή
ενεργειων των άλλων, μας μπερδεύει και κάνουμε κινήσεις ανακλαστικές
του ζώου. Τότε έρχεται η αμαρτία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 10:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την ταπεινή μου γνώμη και χωρίς να θέλω να ακυρώσω την άποψη κανενός ........ δεν υπάρχει αμαρτία . Λέτε ότι αμαρτία είναι η αποτυχία .. και όμως η αποτυχία δεν είναι μάθημα νίκης ? πονάει δεν λέω και μερικές φορές τσακίζει και τους πιο δυνατούς .... αλλά πρέπει να βρει κανείς την δύναμη να συνεχίσει και να μη παίρνει στα σοβαρά ό,τι του συμβαίνει

οπότε η τελική σχέση ορίζεται ως εξής

αμαρτία=αποτυχία=μάθημα νίκης

Κάπου πρέπει να έκανα λάθος
μήπως διαίρεσα με το μηδέν ??
κοιτάξτε το και πέστε μου και μένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 18:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κενο, δεν έχεις άδικο, αλλά τα πράγματα
πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους, πρέπει να γίνουν τα
λάθη, για να μάθουμε...
Αυτό, μπορείς να πεις ότι εμπεριέχει το στάδιο,όπου
και θα καταργηθεί η αμαρτία και η ύπαρξη της εξυπηρετεί την
εξαφάνιση της και τη γνώση αυτής....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 23:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδη εχει γνωθι σ'αυτον τι σημαινει αυτό?διεπραξε καποιου ειδους αμαρτια οταν εκλεβε ή οταν βιαζε?δεν νομιζω..ο ανθρωπος ειναι ενα κραμα ψυχισμου ,το οποιο διαμορφωνεται απο τα ερεθισματα του οικογενειακου και κοινωνικου περιγυρου.Και ναι ..αν τον βιαζε ο πατερας απο μικρη ηλικια , θα καταγραφοταν στο μονηρη πυρηνα του υποσεινηδητου του,οπως θα μας ελεγε και ο καστοριαδης, παραστασεις ,οι οποιες θα ζουσαν παντα στο υπερεγω και ενοειται θα επηρεαζαν το εγω. με αλλα λογια το θυμα μεγαλωνοντας θα αποζητουσε την ηδονη με το μονο τροπο που εμαθε..τον βιασμο.πιστευεις θελει ο ιδιος να βιαζει?αν του ελεγες διαλεξε..θα ελεγε..ναι!!θελω να ειμαι βιαστης?! και που εγκειται η αμαρτια του?που γεννηθηκε σε λαθος οικογενεια?που κακοποιηθηκε?που τραυματιστηκε?και για να μην παρεξηγηθω ..εννοειται να δικαστει..απλα να σωφρωνιστει κιολας με καταλληλα ψυχολογικη υποστηριξη.και αυτο ειναι αγαπη προς τον πλησιον..γι αυτο το να εισαι και αθρησκος σε κανει να καταλαβαινεις οτι ο ανθρωπος ειναι εν δυναμει τα παντα..και αγιος και διαβολος..και μη κρινεις για να μην κριθεις..ε τρεχαγυρευε?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 09:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αυτό που εννοείς και ζητάς είναι η κατάργηση,
εξ ορισμού της αμαρτίας,ωςλάθος, τότε δεν γίνεται
τίποτα...Ότι έγινε μέχρι τώρα αναιρείται και ο άνθρωπος,
πλέον εννοείς,μπορεί να αμαρτάνει χωρίς φόβο, αναγνωρίζοντας
απλά το λαθος του, που θα ξανακανει;Δεν σου φαίνεται λιγο
σαν τροχάδην;
Όσο για το " η Εύα με ηπάτησε" και " όχι εγώ το
...φίδι", μάλλον αρέσει και κυκλοφορεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 15:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαρτία είναι η εκούσια παραβίαση ενός ηθικού ή πνευματικού κώδικα συμπεριφοράς ή νόμου.

Η αίσθηση της ηθικής, του καλού και του κακού ή αλλιώς η συνείδηση – άρα και η συναίσθηση της αμαρτίας - είναι μια βασική διαφορά ανάμεσα στον άνθρωπο και στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο. Τα ζώα λειτουργούν χωρίς την αίσθηση της ηθικής ή την συνειδητοποίηση των εννοιών του καλού και του κακού. Γεννιούνται, επιτελούν την λειτουργία τους η οποία καθορίζεται από τα έμφυτα ένστικτα τους, αναπαράγονται και τελικά πεθαίνουν χωρίς να συνειδητοποιούν τι σημαίνει θάνατος οπότε δεν ψάχνουν και απαντήσεις γι’ αυτόν. Άρα λοιπόν, αφού μιλάμε για αίσθηση δεν μπορούμε να την ακυρώσουμε ως κάτι ανύπαρκτο ή ως μια επίκτητη ιδιότητα που απλώς "κάποιοι" εφεύραν και μας πρόσαψαν για να μας ελέγχουν. Άλλωστε αυτή την αίσθηση την έχουν όλοι οι άνθρωποι, ασχέτως αν πιστεύουν σε κάποιο θεό ή όχι και ασχέτως αν ακούν καθαρά την φωνή της συνείδησης ή αν την έχουν καταπνίξει μέσα τους.

Όμως, όπως και οι υπόλοιπες αισθήσεις στον άνθρωπο, έτσι και η αίσθηση της συνείδησης, αναπτύσσεται σιγά σιγά στον άνθρωπο από την παιδική του ηλικία και είναι θέμα εκπαίδευσης το πώς τελικά θα διαμορφωθεί. Η συνείδηση του ανθρώπου είναι σαν έναν σκληρό δίσκο ο οποίος περιμένει να του εισάγουμε τα ανάλογα δεδομένα για να αρχίσει να λειτουργεί. Στην προκειμένη περίπτωση η συνείδηση θα διαμορφωθεί στον άνθρωπο ανάλογα με τις αρχές που θα προσλάβει από το περιβάλλον του καθώς μεγαλώνει.

Η συνείδηση είναι μια λειτουργία που ικανοποιεί την πνευματική ανάγκη του ανθρώπου για δικαιοσύνη. Όταν όμως χάνεται η αίσθηση μέτρου και η ικανότητα αυτοελέγχου στον άνθρωπο, η συνείδηση έρχεται σε σύγκρουση με τις έμφυτες τάσεις και επιθυμίες του ανθρώπου που έχουν σκοπό να ικανοποιήσουν τις βιολογικές ανάγκες του ανθρώπου.

Η πράξη γεννιέται από την επιθυμία. Η γέννηση λοιπόν της αμαρτίας έχει να κάνει με τον αυτοέλεγχο των επιθυμιών του ανθρώπου κάτι που τονίζει και η Αγία Γραφή. Ο Ιησούς Χριστός το τόνισε αυτό όταν είπε: " Ηκούσατε ότι ερρρέθη εις τους αρχαίους, ‘Μη μοιχεύσεις’. Εγώ όμως σας λέγω ότι πάς ο βλέπων γυναίκα δια να επιθυμήσει αυτήν, ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού. " Ο απόστολος του Ιησού, Ιάκωβος το θέτει ως εξής στην επιστολή του κεφ. α: 14,15: "Πειράζεται δε έκαστος, υπό της ιδίας αυτού επιθυμίας παρασυρόμενος και δελεαζόμενος. Έπειτα η επιθυμία γεννά την αμαρτίαν· η δε αμαρτία εκτελεσθείσα γεννά τον θάνατον".

Για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα του θέματος λέω ότι, η έννοια της αμαρτίας δεν μπορεί να καταργηθεί από τον άνθρωπο αφού είναι άμεσα συνυφασμένη με την πνευματική αίσθηση και ανάγκη του ανθρώπου για δικαιοσύνη. Τώρα το κατά πόσον η ύπαρξη των θεόδοτων κανόνων είναι χρήσιμη ή άχρηστη, αυτό είναι θέμα προσωπικής ερμηνείας ανάλογα από την πλευρά που βλέπει το ζήτημα ο καθένας, ανάλογα δηλαδή αν πιστεύει στην ύπαρξη ενός νοήμονα Θεού – δημιουργού ο οποίος βρίσκεται σε ανώτερο πνευματικό επίπεδο από τον άνθρωπο ή όχι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 18:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απόλυτα, φίλε Michael Design και η αλήθεια
είναι ότι έχεις θέσει το θέμα εκεί που έπρεπε να ειναι
κι έχω αναφέρει κι εγώ απο την αρχή... Άλλο το άλογο ζώο
μέσα μας που κινείται απο τα ένστικτα του κι άλλο το ανθρώπινο
ον που μπορεί να ελέγχει και βελτιώνει τη ζωή του, χωρίς να
πέφτει στο επίπεδο του ζώου...
Θέτεις στην ακριβή του διάσταση το ζήτημα, όταν λές ότι η πνευματική
αμαρτία έχει την αρχική ευθύνη...Μια αμαρτία που μπορει να διορθωθεί,
αν ο άνθρωπος την ερευνήσει και δει ότι είναι απο άγνοια και ένστικτα που
κινείται.. Αντί αυτού,όμως σήμερα, επιχειρείται μια απενοχοποίηση της
αμαρτίας, μετατρέποντας την σε βούληση.. Μια βούληση, όμως που όλοι
μπορούσαμε να έχουμε και να είμαστε ζώα...Αυτό δεν είναι προοπτική, αλλά
οπισθοδρόμηση... Κιαυτό να σκεφτούν καλά όσοι πιστεύουν ότι το ζώο μέσα
μας έχει περισσότερα διακιώματα απο το πνεύμα μας, που ειναι αιώνιο...
Για να το πούμε αλλοιώς, δεν γίνεται το φθαρτό και ευάλωτο να καθορίζει
την πορέια του αιώνιου και παντοδύναμου...
Άρα λοιπόν, η κατανόηση καιτο ξεπέρασμα της αμαρτίας, έπρεπε να απασχολεί
τον άνθρωπο κιόχι η ωραιοποίηση της...Αυτο δηλώνει ενοχή...Κι όταν το
πνεύμα πνει και δεν δουλώνεται, ή περιορίζεται...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 01:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Michael Design-Αμαρτία είναι η εκούσια παραβίαση ενός ηθικού ή πνευματικού κώδικα συμπεριφοράς ή νόμου.

M. Design για να καταλάβω καλύτερα το σκεπτικό σου, τι πιστεύεις ότι είναι αμαρτία ;

Η παραβίαση ενός ηθικού νόμου ή η παραβίαση ενός πνευματικού (συνειδητού) νόμου ;

quote:
Michael Design-Όμως, όπως και οι υπόλοιπες αισθήσεις στον άνθρωπο, έτσι και η αίσθηση της συνείδησης, αναπτύσσεται σιγά σιγά στον άνθρωπο από την παιδική του ηλικία και είναι θέμα εκπαίδευσης το πώς τελικά θα διαμορφωθεί. Η συνείδηση του ανθρώπου είναι σαν έναν σκληρό δίσκο ο οποίος περιμένει να του εισάγουμε τα ανάλογα δεδομένα για να αρχίσει να λειτουργεί. Στην προκειμένη περίπτωση η συνείδηση θα διαμορφωθεί στον άνθρωπο ανάλογα με τις αρχές που θα προσλάβει από το περιβάλλον του καθώς μεγαλώνει.

Θα συμφωνήσω με αυτό .

Η συνείδηση και ότι συνεπάγεται με αυτήν π.χ (ηθική) είναι κάτι που πλάθεται (διαμορφώνεται) ανάλογα με το κοινωνικό περιβάλλον που μεγαλώνεις, αλλά εδώ όμως μου γεννιέται ένα άλλο ερώτημα καθώς διαβάζω και το υπόλοιπο μήνυμα σου .

Πως είναι δυνατόν να διαχωρίσεις το τι είναι αμαρτία και το τι όχι, όταν τα πάντα διαμορφώνονται βάση την χ κοινωνία που έχεις μεγαλώσει, ακόμα και οι θρησκείες…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 09:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εκούσια επρεπε να προσέξεις φίλε elo.... Αυτό είναι
που έχει σημασία... Ότι δεν γίνεται κάτι κατα λάθος,αλλά
συμμετέχουμε κι εμείς, δεν ήμαστε αμέτοχοι... Ξέρουμε τι κάνουμε.
Άρα για να καταργήσουμε την αμαρτία, πρέπει να την απομυθοποιήσουμε και
να δούμε πόσο εύκολα μπορούμε να την ξεπεράσουμε, σαν άτομα, σαν κράτος
και σαν κοινωνία. Αν υπήρχαν αυτές οι ασφαλιστικές δικλείδες που να
κάνουν τον άνθρωποευχαριστημένο απο τη ζωή του, η αμαρτία θα ήταν
μικρότερη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 12:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Michael Design-Αμαρτία είναι η εκούσια παραβίαση ενός ηθικού ή πνευματικού κώδικα συμπεριφοράς ή νόμου.

M. Design για να καταλάβω καλύτερα το σκεπτικό σου, τι πιστεύεις ότι είναι αμαρτία ;

Η παραβίαση ενός ηθικού νόμου ή η παραβίαση ενός πνευματικού (συνειδητού) νόμου ;

quote:
Michael Design-Όμως, όπως και οι υπόλοιπες αισθήσεις στον άνθρωπο, έτσι και η αίσθηση της συνείδησης, αναπτύσσεται σιγά σιγά στον άνθρωπο από την παιδική του ηλικία και είναι θέμα εκπαίδευσης το πώς τελικά θα διαμορφωθεί. Η συνείδηση του ανθρώπου είναι σαν έναν σκληρό δίσκο ο οποίος περιμένει να του εισάγουμε τα ανάλογα δεδομένα για να αρχίσει να λειτουργεί. Στην προκειμένη περίπτωση η συνείδηση θα διαμορφωθεί στον άνθρωπο ανάλογα με τις αρχές που θα προσλάβει από το περιβάλλον του καθώς μεγαλώνει.

Θα συμφωνήσω με αυτό .

Η συνείδηση και ότι συνεπάγεται με αυτήν π.χ (ηθική) είναι κάτι που πλάθεται (διαμορφώνεται) ανάλογα με το κοινωνικό περιβάλλον που μεγαλώνεις, αλλά εδώ όμως μου γεννιέται ένα άλλο ερώτημα καθώς διαβάζω και το υπόλοιπο μήνυμα σου .

Πως είναι δυνατόν να διαχωρίσεις το τι είναι αμαρτία και το τι όχι, όταν τα πάντα διαμορφώνονται βάση την χ κοινωνία που έχεις μεγαλώσει, ακόμα και οι θρησκείες…



Αγαπητέ elo από την στιγμή που μιλάμε για νόμους ή αρχές – όπως θέλεις πες το – ηθικές ή πνευματικές, δεν τα διαχωρίζω όσον αφορά την αμαρτία. Εξάλλου και η ηθική ανάγεται στην σφαίρα της πνευματικότητας. Επίσης δεν προσδιορίζω την έννοια της αμαρτίας αποκλειστικά μέσα στα αυστηρά θρησκευτικά πλαίσια.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου δεν προσπαθώ να προσδιορίσω τι είναι αμαρτία σύμφωνα με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια, αλλά θέλησα να δώσω την έννοια της αμαρτίας γενικά. Οπότε αφού συμφωνήσαμε ότι η συνείδηση διαμορφώνεται ανάλογα με τις εκάστοτε ηθικές ή πνευματικές επιταγές, άρα και η αίσθηση του τι είναι αμαρτία διαμορφώνεται ανάλογα π.χ. ενώ για τον μουσουλμανικό κόσμο είναι αμαρτία η βρώση χοιρινού κρέατος αυτό δεν ισχύει για τον χριστιανικό κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 13:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve πρόσεξε αυτό που γράφει ο M. Design και θα καταλάβεις τι εννοώ όταν γράφω… «Πως είναι δυνατόν να διαχωρίσεις το τι είναι αμαρτία και το τι όχι, όταν τα πάντα διαμορφώνονται βάση την χ κοινωνία που έχεις μεγαλώσει, ακόμα και οι θρησκείες…»

quote:
Michael Design-Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου δεν προσπαθώ να προσδιορίσω τι είναι αμαρτία σύμφωνα με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια, αλλά θέλησα να δώσω την έννοια της αμαρτίας γενικά. Οπότε αφού συμφωνήσαμε ότι η συνείδηση διαμορφώνεται ανάλογα με τις εκάστοτε ηθικές ή πνευματικές επιταγές, άρα και η αίσθηση του τι είναι αμαρτία διαμορφώνεται ανάλογα π.χ. ενώ για τον μουσουλμανικό κόσμο είναι αμαρτία η βρώση χοιρινού κρέατος αυτό δεν ισχύει για τον χριστιανικό κόσμο.

Και βέβαια όπως πολύ σωστά γράφει… «M. Design- αμαρτία σύμφωνα με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια»
Γιατί όπως καταλαβαίνεις η «αμαρτία» διαφέρει σε κάθε κοινωνία, αλλά και ανάλογα την κατάσταση που βρίσκετε η κάθε κοινωνία (κράτος) πχ εμπόλεμη κατάσταση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 14:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα αυτό που λές, elo, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει
παρεξήγηση στο ότι εμείς βλέπουμε την αμαρτία, οπως σου έγραψα
πριν περί εκουσίου...Βλέπεις, δείχνει πολύ καλός ο Michael Design,
με συγκινεί πολύ γιατί ξεφεύγει απο πλευρές και λέει τα πράγματα
όπως έπρεπε όλοι να τα λέμε...δίχως τόση ιδιαιτερότητα..
Δηλαδή μια κοινή λογική...Αυτο που λειπει απο ελληνικούς διαλόγους..
Πουθενά σε κανένα άλλο μέρος του πλανήτη, δεν θα φέρονταν κανείς λες
κι οι άλλοι είναι χαζοί, ή μη μόνον στο Ελλαδιστάν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 23:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Είδα αυτό που λές, elo, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει
παρεξήγηση στο ότι εμείς βλέπουμε την αμαρτία, οπως σου έγραψα
πριν περί εκουσίου...

Το κατάλαβα αυτό που γράφεις trexagireve .

Απλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι που κολλάει το εκούσιο ή για να στο θέσω καλύτερα, είναι το πώς το εκούσιο (που γίνεται με τη θέλησή μας) μπορεί να συνδυαστεί με την «αμαρτία», όταν η αντίληψη για το τι είναι η αμαρτία είναι εντελώς υποκειμενική σε κάθε άνθρωπο βάση το κοινωνικό περιβάλλον που έχει μεγαλώσει και γαλουχηθεί .

Μάλλον κάτι δεν έχω πιάσει από αυτά που γράφεις…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 11:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ elo,το εκούσιο είναι όταν ξέρεις
τι κάνεις, για να στο θέσω απλά, ενώ το ακούσιο είναι όταν
δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις....Πολλές φορές συνυπάρχουν.
Η αμαρτία δεν είναι υποκειμενική, ο άνθρωπος είναι υποκειμενικός και
κρίνει ιδιοτελώς, αλλά ένας φόνος ας πούμε, πόσο υποκειμενική
αμαρτία σου φαίνεται αυτό;
Για να το θέσω αλλοιώς,το ζήτημα είναι να κατανοήσουμε την
έννοια αμαρτία, που σημαίνει κάνω κάτι λάθος,πως προκύπτει, τι
συνθήκες εσωτερικές την ευνοούν και πως εμαφανίζεται αλλοιώς για να
ξεγελάσει...Μετά, με ανάλογη πνευματική ανάπτυξη, μπορούμε να κατανοήσουμε
ότι δεν την έχουμε ανάγκη και σαν άνθρωποι μπορούμε να έχουμε και δικαιούμαστε
περισσότερα....Τότε θα μπορέσουμε να καταργήσουμε την αμαρτία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 13:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Καλημέρα αγαπητέ elo,το εκούσιο είναι όταν ξέρεις
τι κάνεις, για να στο θέσω απλά, ενώ το ακούσιο είναι όταν
δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις....Πολλές φορές συνυπάρχουν.

Καλημέρα trexagireve .

Δεκτό και γνωστό αυτό που γράφεις.

Πάμε παρακάτω..

quote:
trexagireve-Η αμαρτία δεν είναι υποκειμενική, ο άνθρωπος είναι υποκειμενικός και
κρίνει ιδιοτελώς, αλλά ένας φόνος ας πούμε, πόσο υποκειμενική
αμαρτία σου φαίνεται αυτό;

Λες πως η αμαρτία δεν είναι υποκειμενική και πως ο άνθρωπος είναι υποκειμενικός, δηλαδή αν κατάλαβα καλά εννοείς τις συνειδητές και μη σκέψεις και οι πραγματοποίηση σε πράξεις που κάνουμε, και πολύ σωστά δίνεις το παράδειγμα του φόνου, μια από τις μεγαλύτερες αμαρτίες, η αφαίρεση μιας ζωής .

Πες όμως ότι ο «φόνος» γίνεται σε μια συνειδητή κατάσταση πχ «πόλεμος» όπου υπερασπίζεις την ζωή σου, τους δικούς σου ανθρώπους, αλλά και την πατρίδα σου .

Τότε η αμαρτία πόσο υποκειμενική ή αντικειμενική μπορεί να είναι…

quote:
trexagireve -Για να το θέσω αλλοιώς,το ζήτημα είναι να κατανοήσουμε την
έννοια αμαρτία, που σημαίνει κάνω κάτι λάθος,πως προκύπτει, τι
συνθήκες εσωτερικές την ευνοούν και πως εμαφανίζεται αλλοιώς για να
ξεγελάσει...Μετά, με ανάλογη πνευματική ανάπτυξη, μπορούμε να κατανοήσουμε
ότι δεν την έχουμε ανάγκη και σαν άνθρωποι μπορούμε να έχουμε και δικαιούμαστε
περισσότερα....Τότε θα μπορέσουμε να καταργήσουμε την αμαρτία..

Σωστό ερώτημα .

Να κατανοήσουμε την έννοια του όρου αμαρτία, το πώς προκύπτει, το λάθος που μας οδηγεί στην αμαρτία, και αν η αμαρτία κρίνεται βάση μιας παραβίασης ενός θεϊκού ή ηθικού νόμου, δηλαδή ο δικός μου ηθικός νόμος κρίνει πως αυτό που είναι αμαρτία για εσένα, για εμένα δεν είναι (κοινωνία) και πνευματικός νόμος μου, κρίνει πως αυτό που εσύ συνειδητά έχεις για αμαρτία, για εμένα δεν υφίσταται (θρησκεία) .

Το ερώτημα που μου γεννιέται εδώ είναι αν υπάρχει ένας κοινός δρόμος στο να μπορούμε ως άνθρωποι (κοινωνία/θρησκεία) ο όρος αμαρτία να έχει και την ίδια (κατά πράξη) ερμηνεία, και όχι ανάλογα την κοινωνική και την θρησκευτική κατάσταση που έχουμε μεγαλώσει και γαλουχηθεί…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 15:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το σημείο

Ας σκεφτούμε .. ότι ίσως και η έννοια της αμαρτίας που έχουμε όσο προσωπική ή γενική … είναι . .όχι γιατί είναι η καλύτερη ή σωστότερη αλλά γιατί (και αυτή ) τα κατάφερε .. και δεν αμάρτησε .. (αστόχησε)..


Γιώργος
Automatically updated.!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 18:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου elo, η αφαίρεση μιας ζωής, ως συγκεκριμένο
παράδειγμα, δείχνει καθαρά τι εννοούμε όταν λέμε ότι δεν υπάρχει
υποκειμενική αμαρτία....Η αφαίρεση μιας ζωής,όπως και να το κάνεις,
για όποια αιτία, είναι έγκλημα και μάλιστα το μεγαλύτερο... Δεν
μπορείς να αφαιρέσεις κάτι που δεν μπορείς να φτιάξεις. Δεν έχεις
τον έλεγχο απο κάτι που άλλος το έχει προορίσει για μια ζωή...
Αυτά τα περί πολέμου και τέτοια, παρά το ότι σαν Έλληνας θα πολεμήσω για
την πατρίδα μου, δεν μαλακώνουν τη βαρύτητα της πράξης....
Γι αυτο λέω ότι πρέπει να εννοήσουμε την αμαρτία, κατανοήσουμε, δούμε σε
εμάς, κάνουμε μια βελτίωση στον τρόπο που ζούμε και τότε μπορούμε να
βελτιώσουμε κι εμάς.
Η κατάργηση της αμαρτίας είναι εφικτή... Σε σημείο που να μειωθεί τόσο που οι
περιπτώσεις που θα παρατηρούνται να είναι εξαιρέσεις κι όχι κανόνας όπως
τώρα....
Δεν υπήρξε ποτέ μια περίοδος που ο άνθρωπος να νοιάστηκε για να βελτιώσει
τις συνθήκες που θα τον κάνουν καλύτερο... Κοιτάμε τις ανέσεις έξω και μέσα
είμαστε παιδιά που δεν ξέρουμε που πάμε και τι ζητάμε...Και τότε γίνονται
λάθη, απο άγνοια κι επιπολαιότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κενό δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Αμαρτία υπάρχει όπως η θρησκεία υπήρξε από την γέννηση του πρώτου ανθρώπου. Όπως όλοι γνωρίζουμε η αμαρτία ήταν η πρώτη κίνηση του ανθρώπου και σήμανε την αποπομπή του από τον παράδεισο. Αν καταργηθεί τότε καταλύεται και η θρησκεία, καταλύεται και η συνείδηση. Δεν υπάρχει ο φόβος ότι θα κριθούμε για τα έργα μας. Υπάρχει η αμαρτία που βλάπτει το άτομο, το σύντροφό του, την πατρίδα του. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί με το δικό του μυαλό να χειριστεί μια κατάσταση

quote:

Κούφια γη Πότε έγινε αυτό; Η αμαρτία και η θρησκεία υπήρχε ανέκαθεν. Από την πρώτη στιγμή της γέννησης.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κενό δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Αμαρτία υπάρχει όπως η θρησκεία υπήρξε από την γέννηση του πρώτου ανθρώπου. Όπως όλοι γνωρίζουμε η αμαρτία ήταν η πρώτη κίνηση του ανθρώπου και σήμανε την αποπομπή του από τον παράδεισο. Αν καταργηθεί τότε καταλύεται και η θρησκεία, καταλύεται και η συνείδηση. Δεν υπάρχει ο φόβος ότι θα κριθούμε για τα έργα μας. Υπάρχει η αμαρτία που βλάπτει το άτομο, το σύντροφό του, την πατρίδα του. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί με το δικό του μυαλό να χειριστεί μια κατάσταση

quote:


Καποτε ο ανθρωπος ηταν ελευθερος ,χωρις τις κατοπινες καταπιεσεις της θρησκειας


Κούφια γη Πότε έγινε αυτό; Η αμαρτία και η θρησκεία υπήρχε ανέκαθεν. Από την πρώτη στιγμή της γέννησης.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy