ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ναζισμός & Χριστιανισμός [Φωτο Άλμπουμ]
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 23:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Richter

quote:
Εννοώ μήπως η τελική κρίση είναι τελικά ένα έξυπνο ψέμμα που μας έχουν πλασάρει για νας μας χαλιναγωγούν να μην αντιδράμε για τις αδικίες και τα αίσχη παγκόσμίως; Να περιμένουμε δηλαδή δικαίωση σε μία αόρατη διάσταση η οποία δεν έχει αποδειχτεί!

Φίλε μου Richter, σωστά κρίνεις το παραμύθι της "τελικής κρίσης", έχω μόνο μια ένσταση.

Δεν είναι έξυπνο ψέμμα, είναι ηλίθιο ψέμμα, που το πίστευαν ίσως πολλοί, κατά τον μεσαίωνα και που τώρα, μόνο το πιστεύουν άνθρωποι με κρίση και λογική του... μεσαίωνα.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 00:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Φίλε μου Richter, σωστά κρίνεις το παραμύθι της "τελικής κρίσης", έχω μόνο μια ένσταση.

Δεν είναι έξυπνο ψέμμα, είναι ηλίθιο ψέμμα, που το πίστευαν ίσως πολλοί, κατά τον μεσαίωνα και που τώρα, μόνο το πιστεύουν άνθρωποι με κρίση και λογική του... μεσαίωνα.



Γεια σου γιαπετ.....αθάνατε!!! βουλομένο γράμμα διαβάζεις!!!!! βουλομένο γράμμα!!!!!


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα παντά με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 01:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Europaios2 αντί να ειρωνέυεσαι συνέχεια και να γίνεσαι γελοίος για εμένα, που είναι τα ατράνταχτα επιχειρηματά σου; η έστω η δικιά σου λογική;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 01:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Richter, μην του λες τέτοια γιατί δεν θα προλαβαίνεις να διαβάζεις σεντόνια απ' το ιντερνετ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 01:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Richter, μην του λες τέτοια γιατί δεν θα προλαβαίνεις να διαβάζεις σεντόνια απ' το ιντερνετ...
Kατάλαβα... Είναι ικάνος να καλύψει μία σελίδα με την απαντησή του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 01:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα παντά με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).

"Όσοι δεν ξέρουν να ακούν, δεν ξέρουν και να μιλούν"
Κι αυτό ο Ηράκλειτος το είπε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 02:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και πιάσαμε του μακαρίτες...

Ο Θαλής όταν ρωτήθηκε για το ποιό ζώο δαγκάει πιο άσχημα απάντησε:

Απο τα ήρεμα ο κόλακας, απο τα άγρια ο συκοφάντης...



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 09:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
"Όσοι δεν ξέρουν να ακούν, δεν ξέρουν και να μιλούν"
Κι αυτό ο Ηράκλειτος το είπε.

"Να ζεις ανάμεσα στους ανθρώπους σαν να σε βλέπει ο Θεός
και να μιλάς στο Θεό σαν να σε ακούνε οι άνθρωποι." (Σενέκας)

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα παντά με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 11:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς ο Lock_Smith δεν ξέρει και τόσο καλά την ιστορία του ναζιστικού κινήματος. - Δεν έχει διαβάσει.....

quote:
Το τι ξέρω και τι όχι, εσύ δεν μπορείς να το ξέρεις.....
Η βιασύνη σου να βγάλεις συμπέρασμα για μένα που ούτε καν έχεις ανταλάξει μια καλημέρα μαζί μου, δείχνει οτι σπεύδεις να μου κολήσεις ετικέτα γιατί δεν σου αρέσει το topic.
Σ' αρέσει ή όχι αυτή είναι η Ιστορία και αυτές είναι οι αποδείξεις του ΑΙΣΧΟΥΣ.

Προφανώς με τις απαντήσεις του samuel1974 μπορούν όλοι να δουν ποιός έχει μελετήσει τον ναζισμό και ποιός είναι αυτός που ακολουθεί την προπαγάνδα του κόκκινου κόμματος...
Έτσι είναι μία ζωή: αυτοί που το παίζουν δημοκράτες μπορούν στην θεωρία να γράφουν πόσο εύκολο είναι να πεθαίνουν μαζί με την οικογένεια τους σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης, να διαβάζουν όλα τα προπαγανδιστικά φυλλάδια του κόμματος και να νομίζουν ότι ξέρουν την αλήθεια και το ποιό ωραίο, να κατηγορούν όσους γράφουν την αλήθεια ότι απλώς κολλούν ετικέτες...

Βέβαια μπορούμε να το πάμε πιο μακριά το θέμα εάν γινόταν απολυταρχικά καθεστώτα και χριστιανισμός.
Βλέπετε πάντα ήθελα να μάθω ένα πράγμα: Γιατί κάθε δικτάτορας (και κάθε απολυταρχικό σύστημα) με "νέες" ιδέες(μα Στάλιν λέγεται, μα Μάο λέγεται, μα Χίτλερ λέγεται) προσπαθεί πάντα να διαλύσει την επικρατούσα θρησκεία και να περάσει την δική του... Τα παραδείγματα με τον χριστιανισμό πιστεύω ότι είναι αρκετά για μία βάση συζήτησης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 12:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλα θα επρεπε να υπαρχει μια ξεχωρη κατηγορια θεματων που να λεγεται "Ιστορια" ή "πολιτισμος" ή κατι τετοιο για να κανουμε τη συζητηση που λες.

Επικοινωνησε με τους συντονιστες λοιπον αν θελεις τη δημιουργια ενος τετοιου φορουμ.

Πραμα που δε το θεωρω ασχημη ιδεα..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/10/2008 12:41:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 18:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Europaios2

quote:
ι γονείς σου ή οι παππούδες σου ήσαν τομάρια αφού εσύ έχεις γεννηθεί!!......

Που είσαι ξεφτυλισμένε? Τη βρωμερή σου γλώσσα να την απολυμαίνεις με φορμόλη όταν μιλάς για τους δικούς μου.

Οι γονείς μου δεν είδαν πόλεμο αλλά οι παππούδες μου πολέμησαν για το σπιτικό τους και την οικογένειά τους, ο παππούς μου εκτελέστηκε στην πλατεία του χωριού του.....

Άρα τα συμπεράσματά σου και οι "τάπες" που λες οτι ρίχνεις είναι καραγκιοζιλίκια και μόνον.

Πρόσεχε λοιπόν την γλώσσα σου Χριστιανέ της αγάπης (σωθήκαμε) γιατί αν θέλεις να μιλάμε με μπινελίκια ξέρω κι εγώ να μιλάω σαν κι εσένα.....

Κατάλαβες ξεφτυλισμένο σκουπίδι της χωματερής?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!

_______________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΚΙ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ.
25/10/2008
_______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 20:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith:
Που είσαι ξεφτυλισμένε? Τη βρωμερή σου γλώσσα να την απολυμαίνεις με φορμόλη όταν μιλάς για τους δικούς μου.

Οι γονείς μου δεν είδαν πόλεμο αλλά οι παππούδες μου πολέμησαν για το σπιτικό τους και την οικογένειά τους, ο παππούς μου εκτελέστηκε στην πλατεία του χωριού του.....

Άρα τα συμπεράσματά σου και οι "τάπες" που λες οτι ρίχνεις είναι καραγκιοζιλίκια και μόνον.

Πρόσεχε λοιπόν την γλώσσα σου Χριστιανέ της αγάπης (σωθήκαμε) γιατί αν θέλεις να μιλάμε με μπινελίκια ξέρω κι εγώ να μιλάω σαν κι εσένα.....

Κατάλαβες ξεφτυλισμένο σκουπίδι της χωματερής?



quote:
Lock_Smith:
Το να γονατίσεις στην Ναζιστική μηχανή για να σώσεις την γούνα σου δεν σε δικαιολογεί.
Χαιρέτησες? Είσαι μαζί τους. Και όσοι χαιρέτησαν έσωσαν το τομάρι τους αλλά όχι και την ψυχή τους.

europaios2:

Συμπέρασμα όλοι οι Έλληνες πλην όσον βγήκαν στο βουνό εναντίων των Γερμανών ήσαν προδότες.


Και άλλο ένα συμπέρασμα όχι δικό μου αλλά από τα δικά σου γραφόμενα είναι ότι οι γονείς σου ή οι παππούδες σου ήσαν τομάρια αφού εσύ έχεις γεννηθεί!!......γιατί εάν είχαν αντισταθεί στους Γερμανούς τώρα εσύ δε θα έγραφες τις κοτσάνες που μας γράφεις,......κι αυτό γιατί δε θα είχαν σώσει το τομάρι τους...... (και επειδή απ’ ότι βλέπω σχετίζεσαι άμεσα με τα ραδίκια δε λέω τίποτα εναντίων των δικών σου ανθρώπων με σκοπό να τους προσβάλλω δεν τους ξέρω τους ανθρώπους και μπορεί να είναι οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου, διευκρινίζω!!! γιατί με το μυαλό που κουβαλάς ποιος ξέρει τι θα μπορούσες να υποθέσεις).


Aυτό είναι που λένε........Θεόκουτος!!!! που και να μην είχα διευκρινήσει......

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/10/2008 20:15:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 20:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οσο παει γινεται και πιο διασκεδαστικο.. νομιζω θα καθησω πολυ σε αυτο το θεμα..

Ρηξε Lock! Ρηξε! Εχεις τη δικια μου προτροπη, τι αλλο να θελεις δλδ..
Μπροστα στον αγωνα..
Μπινελικωστε ελέυθερα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 21:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2- Και άλλο ένα συμπέρασμα όχι δικό μου αλλά από τα δικά σου γραφόμενα είναι ότι οι γονείς σου ή οι παππούδες σου ήσαν τομάρια αφού εσύ έχεις γεννηθεί!!......γιατί εάν είχαν αντισταθεί στους Γερμανούς τώρα εσύ δε θα έγραφες τις κοτσάνες που μας γράφεις,...... δε λέω τίποτα εναντίων των δικών σου ανθρώπων με σκοπό να τους προσβάλλω δεν τους ξέρω τους ανθρώπους και μπορεί να είναι οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου, διευκρινίζω!!!

Ευρωπαίε το ότι διευκρινίζεις κάτι δεν πάει να πει και ότι έχεις το δικαίωμα να γράφεις ότι σου κατεβαίνει…

quote:
Lock_Smith -Που είσαι ξεφτυλισμένε? Τη βρωμερή σου γλώσσα να την απολυμαίνεις με φορμόλη όταν μιλάς για τους δικούς μου.

Lock_Smith θα σε παρακαλέσω να προσέχεις περισσότερο τους χαρακτηρισμούς που κάνεις σε αυτά που γράφεις..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 21:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Ευρωπαίε το ότι διευκρινίζεις κάτι δεν πάει να πει και ότι έχεις το δικαίωμα να γράφεις ότι σου κατεβαίνει…

Για γίνε ποιο σαφής!!!!!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2008, 10:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2-Για γίνε ποιο σαφής!!!!!!!!

Πόσο ποιο σαφής…

Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να πεις την γνώμη σου χωρίς να χαρακτηρίζεις (προσβάλεις) ανθρώπους που δεν γνωρίζεις, χωρίς να γνωρίζεις την αντίδραση, αλλά και πως θα το εκλάβει το συγκεκριμένο μέλος που αναφέρεσαι… .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2008, 13:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα παρατηρώ μια έντονη τάση "κατηγοριοποίησης" που επιδεικνύουν αρκετοί προς κάποιους συνομιλητές τους.

"Εσείς οι Χριστιανοί"

"Εσείς οι Χριστιανομάχοι"

Όλο αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι βρίσκομαι σε μια αρένα όπου παρακολουθώ μια μονομαχία μεταξύ Βένετων και Πράσινων.
Να υποθέσω μήπως ότι πρέπει και να ποντάρω υπέρ των πρώτων, των δεύτερων ή να το βάλω Χ;

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να αποδώσουμε μια ταμπέλα σε κάποιον και να τον αντιμετωπίζουμε με βάση αυτή μας την οπτική και με αυτή την συνήθεια.
Μια τακτική η οποία σίγουρα δεν βοηθάει καθόλου έναν αναζητητή της Γνώσης αλλά υψώνει εμπρός του κάποια άλλα ανυπέρβλητα, και πολλές φορές καλά συγκαλυμμένα, εμπόδια που ανακόπτουν την πορεία του κι εμποδίζουν την όραση του από τα αγγίξει πράγματα που δεν έχει δει ως τώρα...

Αναρωτιέμαι επίσης εάν και κατά πόσον αυτή η συνήθεια των κατηγοριοποιήσεων/τσουβαλοποιήσεων/γενικεύσεων με αφορμή τις θρησκευτικές πεποιθήσεις κάποιων συνομιλητών μας, έχει επέκταση και σε άλλες ενασχολήσεις και δραστηριότητες του ανθρώπου.
Διότι εάν συμβαίνει αυτό τότε η αντίληψη του ανθρώπου θα συνεχίσει να είναι χωριστική και να προσεγγίζει τα πράγματα μεμονωμένα και με διασπαστικό τρόπο κι όχι με συνθετικό κι ενωτική διάθεση ώστε να κατανοήσει κάποιες ανώτερες ιδιότητες ενός συνόλου που μπορούν να γίνουν αντιληπτές μόνο όταν αυτό το σύνολο προσεγγιστεί ως σύνολο...

Κάτι άλλο που θα ήθελα να επισημάνω είναι το να είμαστε πιο προσεκτικοί στο τι αναφέρουμε και τι συμπεράσματα βγάζουμε.

Αφορμή για αυτό είναι ένα απόσπασμα από τα γραφόμενα του europaios2:

quote:
europaios2- Και άλλο ένα συμπέρασμα όχι δικό μου αλλά από τα δικά σου γραφόμενα είναι ότι οι γονείς σου ή οι παππούδες σου ήσαν τομάρια αφού εσύ έχεις γεννηθεί!!......γιατί εάν είχαν αντισταθεί στους Γερμανούς τώρα εσύ δε θα έγραφες τις κοτσάνες που μας γράφεις,...... δε λέω τίποτα εναντίων των δικών σου ανθρώπων με σκοπό να τους προσβάλλω δεν τους ξέρω τους ανθρώπους και μπορεί να είναι οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου, διευκρινίζω!!!

Κάποια προσωπικά συμπεράσματα, αγαπητέ europaios2, καλό θα είναι να μην εξάγονται και να μην αναφέρονται σε κάποιον συνομιλητή μας ειδικά όταν δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα να προσβάλλουμε ανθρώπους κατ' αυτόν τον τρόπο σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως σ' αυτό της Γερμανικής Κατοχής.
Το να "χρησιμοποιούμε" - συνειδητά ή ασυνείδητα - την οικογένεια κάποιου για να "του την πούμε" είναι ανεπίτρεπτο και δε μας δικαιώνει στο ελάχιστο ως συνομιλητές.

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να είσαι λιγότερο εκδηλωτικός σε κάποιες "διευκρινήσεις" σου...

Αγαπητέ Lock_Smith, κατανοώ την αντίδραση σου και τον θυμό που σου προκάλεσαν τα λόγια του europaios2 σχετικά με την οικογένεια σου όμως θα σε παρακαλούσα να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου.
Το να "αρχίσεις στα μπινελίκια" έναν συνομιλητή σου είναι κάτι που δεν θα σου προσφέρει απολύτως τίποτα και δεν είναι ίδιον της έως τώρα συμμετοχής σου στις Συζητήσεις.







In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2008, 15:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Dying_Incubus

Καταλαβαίνω οτι σε φέρνω σε δύσκολη θέση και λυπάμαι γι΄αυτό.

Δεν σκοπεύω να συνεχίσω να ανταλάσω "μπινελίκια" με το συγκεκριμένο μέλλος μα και οποιονδήποτε "πέφτει" σε τέτοιες τακτικές.

Το να αντιπαρατεθώ και να συζητήσω με κάποιον εγγυμονεί τον κίνδυνο να τον εκνευρίσω ή να με εκνευρίσει πράγμα που ίσως επιφέρει έναν έντονο διάλογο / αντίλογο.

Ως τόσο υπάρχουν και πρέπει να υπάρχουν όρια στον τρόπο που απευθυνόμαστε στον συνομιλητή μας έστω και αν αντιλογούμε με αυτόν.

Γνώριζα εκ των προτέρων οτι το topic που θα άνοιγα θα ενοχλούσε σε μεγάλο βαθμό ορισμένα άτομα αντιστοίχως όπως ενόχλησε κι εμένα το αντιστρόφως ανάλογο θέμα του Samuel1974.

Το topic αυτό το άνοιξα και παρέθεσα κάποια φωτογραφικά ντοκουμέντα με σκοπό να καταδείξω στους επισκέπτες το ΛΑΘΟΣ να ταυτίζουμε κάποιον πολιτικά βάση των θρησκευτικών του επιλογών.

Τι και αν με πείραξε αυτή η απόπειρα του Samuel1974 να τσουβαλιάσει και να συκοφαντήσει ανθρώπους που (δικαίωμά τους) διάλεξαν έναν δρόμο διαφορετικό απο τον δικό του.

Βγήκα να τον βρίσω?

Σκαρφίστικα πλάγιους τρόπους για βρίσω την οικογένειά του και να τον πληγώσω? (Και σιγά μην τον υπολόγισα, απο τους παπούδες μου έχω μετάλλια να δείχνω, Αλβανικό μέτωπο, Ελληνο-Ιταλικός / ΕλληνοΓερμανικός).

Δεν μπήκα στον χώρο σας για να κάνω πόλεμο.....(Αν και η σκούφια μου κρατάει απ' τους Νταβέληδες της Βοιωτίας).

Έχω όλη την διάθεση για διάλογο και παράθεση / αντιπαράθεση στοιχείων, στον ελεύθερο χρόνο μου ετοιμάζω (όταν μπορώ) υλικό που με ευχαρίστηση θα παραθέσω στους αναγνώστες, αλλά πρέπει να υπάρχουν και όρια που ορίζουν μια συμπεριφορά παραδεκτή απο μία που είναι απαράδεκτη.

Συνεπώς όταν κάποιος βρίζει με ευθύ ή/και με πλάγιο τρόπο την οικογένειά σου όταν του σωθούν τα επιχειρήματα, έχεις όλο το δικαίωμα να του απαντήσεις αναλόγως ως προς την ρηχότητά του.

Αυτό ακριβώς έκανα και στην εδώ περίπτωση βλέποντας το μέλλος αυτό να ξεπερνάει κάθε όριο προκειμένου να ικανοποιήσει το πάθος του για αυτοεπιβεβαίωση, πλαγίως επιτιθέμενο σε κάτι που είναι ιερό για τον κάθε έναν.
Θα ήθελα να αγνοήσω την πράξη του αλλά παραήταν χοντροκομένη για να την αγνοήσω, (κι εσείς το ίδιο θα νιώθατε στην θέση μου).

Και εδώ που τα λέμε δεν γίνεται ο ένας να βρίζει και ο άλλος να "καταπίνει", οικογένεια είναι αυτή.....

Θέλω να συνεχίσω να γράφω στο blog site σας αλλά όχι όμως για να γράφω να κάθομαι και να μου βρίζουν την οικογένεια, (δεν πάει έτσι).

Αν κάποιος θέλει να αντιπαρατεθεί στα θέματά μου και να συζητήσει μαζί μου, πολύ ευχαρίστως, όμορφα όμως.

Βeautiful.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 23:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith:
Το να γονατίσεις στην Ναζιστική μηχανή για να σώσεις την γούνα σου δεν σε δικαιολογεί.
Χαιρέτησες? Είσαι μαζί τους. Και όσοι χαιρέτησαν έσωσαν το τομάρι τους αλλά όχι και την ψυχή τους.

Aγαπητέ Dying_Incubus, ο πρώτος που ανέφερε τη λέξη τομάρι ήταν ο Lock_Smith, χαρακτηρίζοντας έτσι όσους χαιρέτησαν ναζιστικά και αγνοώντας για τις συνθήκες υπό τις οποίες χαιρέτισαν. Με λίγα λόγια και τον Ανδρούτσο θα μπορούσε να τον πει κανείς τομάρι όπως και τους Κολοκοτρωναίους αφού είχαν υπηρετήσει ο πρώτος σε Τουρκική φρουρά και οι δεύτεροι υπό τις διαταγές του Σουλτάνου......διορισμένοι......με τη βούλα ώστε να "επιβάλουν την τάξη"
Η τοποθέτησή μου ήταν σαφής και δεν άφηνε κανένα περιθώριο παρερμηνείας η προσφιλή όμως τακτική Χριστιανομάχων να κάνουν το άσπρο μαύρο έλαβε και πάλι χώρα.

Δε διέγραψες όμως τη λέξη τομάρι από τον Lock_Smith, τη διέγραψες από μένα γιατί? Η αιτιολογία ήταν ότι προσβλήθηκε τάχα ο Lock_Smith παρόλο που εξήγησα το λόγο που ανέφερα τους παππούδες του και σημείωσα ότι δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους οι οποίοι μπορεί να είναι και οι καλύτεροι του κόσμου. Μου θυμίζει η περίπτωση τον γιαπετ! που χαρακτήρισε τον Ιησού μαχαιροβγάλτη και συμμορίτη με έναυσμα άκουσον άκουσον μια παραβολή του Ιησού..........φαίνεται είναι τακτική των Χριστιανομάχων.

Ο Lock_Smith λοιπόν έβρισε ως τομάρια όλους τους Έλληνες που επέζησαν από τη Γερμανική κατοχή αυτό δε σε πείραξε? Δεν έπρεπε κάποιος να του πει ότι δε γινόταν κι αλλιώς? Άλλο χαιρετάω αναγκαστικά κι άλλο προδίδω..........έστω κι αναγκαστικά......

Είναι όπως τότε που με παρατήρησες γιατί ανέφερα ότι η προπροπρο....κ.ο.κ. γιαγιά ενός άλλου μέλους πιθανόν να τεκνοποίησε με Εβραίο αφού το εν λόγω μέλος έχει Εβραϊκό κούτελο (σύμφωνα με τη φωτό του)..........και συ θίχτηκες!!!!!!!!! πρόσβαλα τη γιαγιά του............ασχέτως εάν αναφερόμουνα στο 25-30 μ.Χ.!!!!!! λες και θα τρίζουν τα κόκαλα της μακαρίτισσας από την καταγγελία-βόμβα μου!!!!

Πρόσεξες να δεις ......γράφεις Dying_Incubus ,"Κάποια προσωπικά συμπεράσματα, αγαπητέ europaios2, καλό θα είναι να μην εξάγονται και να μην αναφέρονται σε κάποιον συνομιλητή μας ειδικά όταν δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα να προσβάλλουμε ανθρώπους κατ' αυτόν τον τρόπο σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως σ' αυτό της Γερμανικής Κατοχής."


Mε ποιο δικαίωμα ο εν λόγω συνομιλητής με προσωπικά του συμπεράσματα προσβάλει εκατομμύρια Έλληνες? .......Lock_Smith:"Χαιρέτησες? Είσαι μαζί τους. Και όσοι χαιρέτησαν έσωσαν το τομάρι τους αλλά όχι και την ψυχή τους."

Γιατί εάν σου διαφεύγει εκατομμύρια Έλληνες είχαν χαιρετίσει ναζιστικά. Δεν υπάρχει χωριό εν παρουσία Γερμανών αξιωματικών που να μη χαιρέτησαν ναζιστικά.......εκτός από ελάχιστα όπως το Δίστομο και τα Καλάβρυτα.....
Και με ποια αιτιολογία ως διαχειριστής δεν τον παρατήρησες?


quote:
Dying_Incubus:
Αναρωτιέμαι επίσης εάν και κατά πόσον αυτή η συνήθεια των κατηγοριοποιήσεων/τσουβαλοποιήσεων/γενικεύσεων με αφορμή τις θρησκευτικές πεποιθήσεις κάποιων συνομιλητών μας, έχει επέκταση και σε άλλες ενασχολήσεις και δραστηριότητες του ανθρώπου.
Διότι εάν συμβαίνει αυτό τότε η αντίληψη του ανθρώπου θα συνεχίσει να είναι χωριστική και να προσεγγίζει τα πράγματα μεμονωμένα και με διασπαστικό τρόπο κι όχι με συνθετικό κι ενωτική διάθεση ώστε να κατανοήσει κάποιες ανώτερες ιδιότητες ενός συνόλου που μπορούν να γίνουν αντιληπτές μόνο όταν αυτό το σύνολο προσεγγιστεί ως σύνολο...


Aπό μένα ως Χριστιανός η απάντησή μου είναι αρνητική.......οπότε να κοιμάσαι ήσυχος......ρώτα τώρα τους Χριστιανομάχους ενδεχομένως να μη λένε καλημέρα σε 10.000.000-11.000.000 συμπολίτες τους...........
Χρειάζεται να διευκρινίσω? ίσως ναι ίσως όχι ούτος ή άλλος ο αγαπητός elo έγραψε" Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να πεις την γνώμη σου χωρίς να χαρακτηρίζεις (προσβάλεις) ανθρώπους που δεν γνωρίζεις, χωρίς να γνωρίζεις την αντίδραση, αλλά και πως θα το εκλάβει το συγκεκριμένο μέλος που αναφέρεσαι…"

Με την ευκαιρία αγαπητέ elo να σου πω ότι όσους δεκάδες τρόπους και να χρησιμοποιήσεις..........εάν δε θέλει το παιδί σου να μάθει γράμματα δε θα τα καταφέρεις....... ή να στο πω αλλιώς? Υπάρχουν δεκάδες δικαιολογίες-αφορμές για να κάνει κάποιος τα στραβά τα μάτια.........και να βγάλει στραβά συμπεράσματα ή να κάνει την τρίχα τριχιά........αλλά η αιτία είναι πάντα μία.

quote:
Δεν μπήκα στον χώρο σας για να κάνω πόλεμο.....(Αν και η σκούφια μου κρατάει απ' τους Νταβέληδες της Βοιωτίας).

Αυτοί ήσαν Χριστιανοί!!!!


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 26/10/2008 23:28:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 23:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε σίγουρα υπάρχουν δεκάδες τρόποι να χρησιμοποιήσεις μέσα σε έναν διάλογο όταν υπάρχει μια διαφωνία απόψεων, αλλά ο χειρότερος κατά την προσωπική άποψη είναι ο «πλάγιος», αυτός που χρησιμοποιείται για να μειώσει …..

«είναι ότι οι γονείς σου ή οι παππούδες σου ήσαν τομάρια αφού εσύ έχεις γεννηθεί!!»….

αλλά και συγχρόνως «εξηγεί!!!» για να μην παρεξηγηθεί…

«δε λέω τίποτα εναντίων των δικών σου ανθρώπων με σκοπό να τους προσβάλλω δεν τους ξέρω τους ανθρώπους και μπορεί να είναι οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου, διευκρινίζω»

Sorry αλλά αυτό αντιλαμβάνομαι από το συγκεκριμένο μήνυμα σου..!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 00:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Μου θυμίζει η περίπτωση τον γιαπετ! που χαρακτήρισε τον Ιησού μαχαιροβγάλτη και συμμορίτη με έναυσμα άκουσον άκουσον μια παραβολή του Ιησού..........

Εσύ θεωρείς, άκουσον άκουσον, τα ευαγγέλια αλήθειες για το χριστό τους, οπότε μην τα βάζεις μαζί μου που αντέγραψα, αλλά με τον "ευαγγελιστή" που... έγραψε.

Α... και δεν είναι σε παραβολή, ο διάλογος ήτανε... "ζωντανός".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 00:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό εδώ, νομίζω το είπε πρώτος ο Lock Smith

quote:
Χαιρέτησες? Είσαι μαζί τους. Και όσοι χαιρέτησαν έσωσαν το τομάρι τους αλλά όχι και την ψυχή τους.

Δηλαδή όσοι επιβιώσανε την κατοχή σώσανε το τομάρι τους, αλλα χάσανε την ψυχή τους.

1ο Συμπέρασμα: Εφόσον η Ελλάδα ήτανε όλη Γερμανοκρατούμενη, όλοι οι Έλληνες που επιβιώσανε την κατοχή σώσανε το τομάρι τους, αλλα χάσανε την ψυχή τους.

2ο Συμπέρασμα: Όλοι εμείς καταγόμαστε απο άτομα που σώσανε το τομάρι τους, αλλά χάσανε την ψυχή τους.

Όποιον δεν το πείραξε αυτό, τότε είναι κάτι σαν ένας ιδεολογικός κοπρολάγνος. Τον βρίζουνε και του αρέσει. Αλλά είπαμε, περι ορέξεως ..κολοκυθόπιτα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 00:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Lock Smith

quote:
Δεν μπήκα στον χώρο σας για να κάνω πόλεμο.....(Αν και η σκούφια μου κρατάει απ' τους Νταβέληδες της Βοιωτίας).

Άγριε πολεμιστή!!! Μας είπες πρώτα όλους απογόνους τομαριών και τώρα ζητάς και τα ρέστα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 00:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974

quote:
2ο Συμπέρασμα: Όλοι εμείς καταγόμαστε απο άτομα που σώσανε το τομάρι τους, αλλά χάσανε την ψυχή τους.

Εκτός από εμένα...

Ο πατέρας μου έφυγε για μέση ανατολή και κατετάχθη στον αγγλικό στρατό.

Προσπαθείς να γίνεις μαέστρος της υπερβολής ή μου φαίνεται;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 01:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

quote:
Ο πατέρας μου έφυγε για μέση ανατολή και κατετάχθη στον αγγλικό στρατό.

Και έμενα οι δύο μου παππούδες στα βουνά κυνηγούσανε Γερμανούς και Βούλγαρους. Δηλαδή όλοι οι άλλοι ήτανε τομάρια;;; Πείραξε αυτό που έγραψε ο europaios2, ενώ ο Lock Smith είναι το αρνάκι έτσι;;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 14:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Ευρωπαίε σίγουρα υπάρχουν δεκάδες τρόποι να χρησιμοποιήσεις μέσα σε έναν διάλογο όταν υπάρχει μια διαφωνία απόψεων, αλλά ο χειρότερος κατά την προσωπική άποψη είναι ο «πλάγιος», αυτός που χρησιμοποιείται για να μειώσει …..

«είναι ότι οι γονείς σου ή οι παππούδες σου ήσαν τομάρια αφού εσύ έχεις γεννηθεί!!»….

αλλά και συγχρόνως «εξηγεί!!!» για να μην παρεξηγηθεί…

«δε λέω τίποτα εναντίων των δικών σου ανθρώπων με σκοπό να τους προσβάλλω δεν τους ξέρω τους ανθρώπους και μπορεί να είναι οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου, διευκρινίζω»…

Sorry αλλά αυτό αντιλαμβάνομαι από το συγκεκριμένο μήνυμα σου..!!




elo, γιατί να θίξω τους προγόνους του? είχα καμιά διαφορά? Ήθελα απλά να καταδείξω την άστοχη τοποθέτησή του αφού με αυτά που έλεγε δεν έθιγε μόνο τους προγόνους όλων των Ελλήνων αλλά και τους δικούς του.
Εφόσον όμως η αντίληψή σου φτάνει μέχρι εκεί!!!!!!!!!.......τι να πω? κι εγώ μαζί σου!!!!!


quote:
γιαπετ
Εκτός από εμένα...

Ο πατέρας μου έφυγε για μέση ανατολή και κατετάχθη στον αγγλικό στρατό.

Προσπαθείς να γίνεις μαέστρος της υπερβολής ή μου φαίνεται;



Άλλος έγινε μαέστρος της υπερβολής κι εσύ με τον elo τρέξατε να γίνετε οι κομπάρσοι!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 28/10/2008 14:34:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 20:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -elo, γιατί να θίξω τους προγόνους του? είχα καμιά διαφορά? Ήθελα απλά να καταδείξω την άστοχη τοποθέτησή του αφού με αυτά που έλεγε δεν έθιγε μόνο τους προγόνους όλων των Ελλήνων αλλά και τους δικούς του.

Εφόσον όμως η αντίληψή σου φτάνει μέχρι εκεί!!!!!!!!!.......τι να πω? κι εγώ μαζί σου!!!!!


Ίσως να κάνω λάθος, μπορεί και να έχεις δίκιο στο ότι η αντίληψη μου φτάνει μέχρι εκεί….

Πάντως όπως και να έχει χαίρομαι να διαβάζω μέλη που κατέχονται από αλτρουιστικά αισθήματα …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 21:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνεστε κάποια πράγματα, εδώ μέσα, σημαίνει ότι αυτά τίθενται σε σοβαρές βάσεις.

Με άλλα λόγια είστε... βαρόμετρο των συζητήσεων!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 22:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Ίσως να κάνω λάθος, μπορεί και να έχεις δίκιο στο ότι η αντίληψη μου φτάνει μέχρι εκεί….

Πάντως όπως και να έχει χαίρομαι να διαβάζω μέλη που κατέχονται από αλτρουιστικά αισθήματα



Και γω χαίρομαι να διαβάζω μέλη με αυτογνωσία!...........

quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνεστε κάποια πράγματα, εδώ μέσα, σημαίνει ότι αυτά τίθενται σε σοβαρές βάσεις.

Με άλλα λόγια είστε... βαρόμετρο των συζητήσεων!!!


Τι με πέρασες αγαπητέ γιαπετ? εσένα που έχεις αντιληφθεί ότι είμαι περισσότερος του ενός???......ε! άσε με να κάνω λάθος μη μου λες πως είν' ντροπή, άσε με να βρω μονάχος ποιος στο τέλος? ποιος η αρχή?



Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 16:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Λοιπόν για να τελειώνουμε Samuel, Europaios2 και λοιποί.

Όσοι χαιρέτησαν ήταν με τους Ναζί, προδότες, κουκουλοφόροι, μαυραγορίτες.
Αν σας θίγει τόσο πολύ η λέξη "τομάρια" για τους πολυάριθμους προδότες της κατοχής, πάει να πει τι?

Είναι αυτό που λέμε οτι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται ή μήπως οτι το μήλο κάτω απ' την μηλιά θα πέσει?

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας πείραξε τόοοοοοσο πολύ η θέση μου και το πήρατε προσωπικά.

Πως δηλαδή ξαφνικά γίνατε τόσο ευαίσθητοι την στιγμή που απερίσκεπτα προσπαθείτε ομοφώνως και ομοβρόντως να κατηγορήσετε ως Νεοναζί όποιον δεν είναι Χριστιανός?!

Και σε τελική ανάλυση δηλαδή τι?
Οι μεν που χαιρέτησαν ήταν οι έξυπνοι και αυτοί που τους έφτυσαν στα μούτρα και αρπάξανε σφαίρες ήταν οι κόπανοι?

Όχι ρε παιδιά δεν πάει έτσι, σας βολεύει ή όχι οι μεν ήταν Προδόταροι και οι δε έγιναν μακαρίτες Ήρωες.

Απλό είναι το πράγμα, περίπλοκο το κάνουν μόνον όσοι έχουν κάποια δόλια σκοπιμότητα να παρουσιάσουν τα μαύρα άσπρα για να βγάλουν τον λεκέ απο πάνω τους.

Και κάτι "Χριστιανοί" που δηλώνουν οτι ακολουθούν τον "Χριστό" αλλά δεν χάνουν ευκαιρία να δαγκώνουν και να πισωμαχαιρώνουν τον κόσμο είναι τραγικό παράδειγμα υποκρισίας.

Ένας χριστιανός που υποτίθεται οτι ακολουθεί τον δρόμο του Ιησού και "ακονίζει" το "μαχαίρι" του, που βρίζει οικογένειες και που μοστράρει σατανάδες:

Τι σόϊ χριστιανός είναι?

Red Haven Troops ας πούμε?

Καλά κάνω λοιπόν και καλά κάνει και ο κόσμος και αππορίπτει τον δόγμα του Χριστιανισμού, γιατί απ' ότι φαίνεται τα δόγματα φέρνουν φανατισμό κακία και ξεπεσμό.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy