ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΙ ΕΣΤΙ....... ΛΙΛΙΘ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 07:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ "ENAS" ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΟΙ ΠΗΓΕΣ/Η ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ. Ο ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΟΥΜΕΡΙΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 11:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιά τη λίλιθ,
το ολοκληρωμένο κείμενο...

http://www.blackstate.host.sk/Lilith.htm

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 11:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στην αρχαία Ελληνική μυθολογία η αντίστοιχη με τη λίλιθ θεά ονομάζεται Εκάτη.

καλημέρα

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 12:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....σιγουρα,φιλη λιλιθ;
-εννοω ειναι η αποψη σου, η καποια πηγη;/εχει σημασια αυτο!)
....γιατι η Εκατη(κατα την αποψη μου)
ειναι Τριμουρτι* ενω η Λιλιθ οχι.
εκτος κι αν το σημειο που συναντιονται ειναι εκεινο ...το πιο σκοτεινο...
Τις θεοτητες των αρχαιων προγονων μας δεν μπορω να τις συσχετισω με τις εβραικες...(ισως γιατι ο Παν μεταλλαχτηκε στο αντιθετο του θεου..)μου φαινεται πως ταιριαζουν πιο πολυ με την ινδικες 'η τις κελτικες θεοτητες....
παρα με τις "εβραιοφερτες"...


-....αισιως να περασουμε την εκλειψη ηλιου ...απο τον σκορπιο....-

φως!


Edited by - ΑΤΜΑ on 23/11/2003 12:30:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 22:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΦΙΛΕ/Η Mantis ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, ΔΙΟΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ Η ΓΡΑΠΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΗ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ.

Αγαπητέ συνομιλητή-συνταξιδιώτη olyon,
Δεν γνωρίζω την ηλικία σου και την ποιότητα της παιδείας σου, αλλά με εξαίρεση κάποια ορθογραφικά και τονικά λάθη, η σύνταξη μου και η γραφή μου είναι άρτια.
Νιώθω μια εχθρικότητα από μέρους σου και έχω μόνο μια συμβουλή να σου δώσω: να δέχεσαι τις υποδείξεις των άλλων, ακόμα κι αν είσαι σίγουρος πως έχεις δίκιο, γιατί μπορεί τελικά να έχεις άδικο. Την ίδια συμβουλή την δείνω στον εαυτό μου κάθε μέρα, άρα δεν "στη λέω" τώρα.
Και τέλος,
Δεν θέλω να επικαλεστώ τα προηγούμενα post που έχω σε αυτό ή άλλα θέματα, αλλά βλέπω πως δεν έχω άλλη λύση...
Αν θεωρείς ότι ο τρόπος γραφής μου προκαλέι προβλήματα στην επικοινωνία μου με τα άλλα μέλη του forum, τότε ζητώ συγνώμη από όλους όσους βίωσαν αυτά τα προβλήματα και ενοχλήθηκαν.

quote:

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟΣ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ:"Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ" ΑΝΤΙ ΓΙΑ:
Πως είναι δυνατόν να μην έχουν βασιστεί πάνω σε αυτά τα θεία λόγια, οι μετέπειτα;
ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΙΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.

Αν γράφοντας πως ο λόγος των Ελλήνων είναι ο πρώτος, τότε σίγουρα όσοι έγραψαν ή είπαν μετά από τους Έλληνες κατατάσονται στην κατηγορία των "μετέπειτα".
Άρα όταν αναφέρομαι σε όλους τους άλλους που βασίστηκαν στην Ελληνική κωδικοποιημένη ιστορία-μυθολογία (μιας και πλέον, είναι γνωστό πως το γένος των Ελλήνων προϋπήρχε όλων των λαών), τότε σίγουρα δεν θεωρώ τους Έλληνες αντιγραφείς, αλλά όλους όσους ήρθαν μετά από τους πρόγονους μας.

quote:

Αν πάλι δεν έγινα κατανοητή τότε θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις το τόπικ από την αρχή.

Αυτή ήταν η δική μου παράκληση.

quote:

ΕΠΕΙΤΑ, ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΠΤΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΗΣΗΣ, ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΚΑΘΕ 'ΤΟΠΙΚ' ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ.

Αυτή η δική σου απάντηση... αν κάπου στα δικά μου λόγια είδες ότι μου καταλογίζεις... τότε σε παρακαλώ να μου το δείξεις.

Φίλε osiris myth,
Λυπάμαι που χρειάστηκε να φτάσω σε αυτό σημείο, και πολύ περισσότερο που συνέβει στο δικό σου topik.

Με εκτίμηση,
Mantis.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 01:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σιγουρα,φιλη λιλιθ

γιά να είμαι ειλικροινής Ατμούλα, έτσι ακούω να υποστηρίζεται και γιά κάποιους λόγους, συμφωνώ με πολλά από τα επιχειρήματα που θεωρούν την Εκάτη αντίστοιχη της λίλιθ.

τώρα, όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν σε κάποιο άλλο μήνυμα, και με τη Μέδουσα θα μπορούσα να βρώ ενδιαφέροντες παραλληλισμούς.

ως εκ τούτου, σίγουρη δεν μπορεί να είμαι, απλά προτείνω...

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 14:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηπως οι ολυμπιοι θεοι γνωριζουν τον τροπο που γεννιεται ενας οργανισμός (*εδώ υπάρχει και μια επιροή από την αρχαία Ελληνική μυθολογία, μιας που τα πρώτα νοήμον πλάσματα για τους Έλληνες ήταν ανδρόγυνα, με τέσσερα πόδια και χέρια και με δύο κεφάλια που χωρίστηκαν, νομίζω, από τον Δία με κεραυνούς)
κοιταξτε τί ομορφα και σεμνα το εθεσαν οι αρχαιοι ελληνες...και πόσο "βρωμικα" και "δαιμονικά" οι ανατολίτες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 15:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΕΓΩ ΕΒΓΑΛΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ [ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ] , ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑ. ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΑΥΤΟΙ / ΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ ΕΙΧΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΜΠΝΕΥΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ. ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΥΛΟΓΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΛΙΛΙΘ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. ΕΜΑΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΠΗΡΕΑΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ. ΤΟΣΟ Η ΜΕΔΟΥΣΑ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΕΚΑΤΗ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ "ΛΙΛΙΘ". ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΠΙΑ ΟΙ "ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΙ"....

Edited by - osiris_myth on 24/11/2003 21:45:31

Edited by - osiris_myth on 26/11/2003 19:24:01

Edited by - osiris_myth on 26/11/2003 20:27:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://members.bellatlantic.net/~vze33gpz/sumer-faq.html

ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΣΟΥΜΕΡΙΩΝ.

quote:
μηπως οι ολυμπιοι θεοι γνωριζουν τον τροπο που γεννιεται ενας οργανισμός (*εδώ υπάρχει και μια επιροή από την αρχαία Ελληνική μυθολογία, μιας που τα πρώτα νοήμον πλάσματα για τους Έλληνες ήταν ανδρόγυνα, με τέσσερα πόδια και χέρια και με δύο κεφάλια που χωρίστηκαν, νομίζω, από τον Δία με κεραυνούς)

ΑΥΤΟΣ Ο ΜΥΘΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΝΔΡΟΓΥΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ. ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΔΡΟΓΥΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ... ΣΚΕΤΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΑΝΤΡΕΣ.

quote:
κοιταξτε τί ομορφα και σεμνα το εθεσαν οι αρχαιοι ελληνες...και πόσο "βρωμικα" και "δαιμονικά" οι ανατολίτες...

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΛΑΟΙ. ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΔΑΝΕ ΤΟ ΜΥΘΟ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΙ ΙΣΡΑΪΛΗΤΕΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 15:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΛΑΟΙ. ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΔΑΝΕ ΤΟ ΜΥΘΟ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΙ ΙΣΡΑΪΛΗΤΕΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ

ΦΙΛΕ ENAS ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΟΥΜΕΡΙΟΥΣ ΤΟ LINK ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΚΕΙ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕΤΑ. ΙΣΩΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ [ΣΟΥΜΕΡΙΟΥΣ, ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ ΚΛΠΚΛΠ] ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΒΑΣΙΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΦΩΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΦΑΝΑΤΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΣΕΛΓΗΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΙΑ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ. ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑΙ, ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΟΧΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 14:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΦΑΝΑΤΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΣΕΛΓΗΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΙΑ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ. ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑΙ, ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΟΧΙ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙΣ;

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Enas ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΔΑΝΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΩ ΓΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.

- Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ "ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ.
- Ο ΟΦΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΜΗΛΟ "ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ" ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΗΣ ΗΡΑΣ
- Ο ΠΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ = Η ΑΛΑΖΩΝΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΩΕΩΝ (ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΠΩΣΕΙΔΩΝΑ) ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ
- Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΣΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ = ΜΥΘΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝΑ
- Η ΘΥΣΙΑ ΤΗΣ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΣ = ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ
- ΤΟ ΚΟΥΠΙ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ = ΚΟΥΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ (;)

ΑΥΤΑ. ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΕΚΚΛΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 01:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ Ο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ!

ΚΑΛΑ, ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΡΕΑΣΜΟ ΚΑΙ "ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ" ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ; ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΔΟΧΗ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΑΪΚΟ;

ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 01:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΑ, ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΡΕΑΣΜΟ ΚΑΙ "ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ" ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ; ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΔΟΧΗ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΑΪΚΟ;



ΦΙΛΕ Enas, ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΟΥΜΕ.

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΣΤΙ "ΛΙΛΙΘ" ΣΗΜΕΡΑ, ΑΣ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 01:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ OLYON Η "ΛΙΛΙΘ" ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 02:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ OLYON Η "ΛΙΛΙΘ" ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ?

ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ'ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ, ΕΔΩ ΚΑΙ 11 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΤΗ ΚΑΙ...
ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΤΡΕΞΟΥΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ: "ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ; ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ;" ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΩΣ ΕΞΗΣ:
ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ 'ΜΗΧΑΝΗ' ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ "ΟΜΑΔΑ ΕΧΙΛΟΝ, ΟΛΥΜΠΙΟΙ, ΜΥΘΟΔΙΑ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ", ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ "LILITH" ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ, ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΣ; ΣΕ ΜΙΑ ΛΙΛΙΘ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑ, ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΡΟΣΦΟΡΑ = ΜΗΔΕΝ (0)...
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ : "ΤΥΧΑΙΟ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 02:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ OLYON Η "ΛΙΛΙΘ" ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ?


ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ'ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ, ΕΔΩ ΚΑΙ 11 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΤΗ ΚΑΙ...
ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΤΡΕΞΟΥΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ: "ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ; ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ;" ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΩΣ ΕΞΗΣ:
ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ 'ΜΗΧΑΝΗ' ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ "ΟΜΑΔΑ ΕΨΙΛΟΝ, ΟΛΥΜΠΙΟΙ, ΜΥΘΟΔΙΑ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ", ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ "LILITH" ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ, ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΣ; ΣΕ ΜΙΑ ΛΙΛΙΘ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑ, ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΡΟΣΦΟΡΑ = ΜΗΔΕΝ (0)...
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ : "ΤΥΧΑΙΟ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 09:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ [ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ] ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΑΓΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 19:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι που ειναι σημαντικο για ολους τους αμεροληπτους μελετητες....ειναι κατι πολυ απλα...
τωρα οι ανθρωποι ναι,εχουν :
την δυνατοτητα της κατασκοπιας
των ταξιδιων σε αλλους πολιτισμους σε ελαχιστο χρονο...
την ικανοτητα
της αντιγραφης
της συννωμοσιας
της καχυποψιας

πιστευω παιδια ετσι απλα δηλαδη...πως μερικοι κρινουν με τα κριτιρια του συγχρονου κοσμου..ετσι χανεται η ουσια για ολα οσα ψαχνουμε...
και βρισκουμε μοναχα εκεινο το υποκειμενικο που ειπε και ο δασκαλος του εβραιου μαθηματικου στον μαθητη του.....στο Π*....

AYTO ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.


Η ΛΙΛΙΘ ΕΙΝΑΙ Η ΔΑΙΜΟΝΙΣΣΑ Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΥΡΑ ΤΗΣ ΕΥΑΣ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ /
ΟΣΟ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ
ΕΦΟΣΟΝ
Ο ΑΝΔΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1
+Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟ 2...

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΗ ΔΟΝΚΙΧΩΤΙΚΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΜΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...ΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ.....

ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΩΣΙΟ=ΓΙΕΣ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ...
ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΤΟΠΙΚ ΕΔΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1113

*http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2731

ΦΩΣ!

..ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
"ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ"
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ...
AΛΗΘΕΙΕΣ...

ΑΤΜΑ_JNANI


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 19:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΙΛΙΘ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 01:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πιστευω παιδια ετσι απλα δηλαδη...πως μερικοι κρινουν με τα κριτιρια του συγχρονου κοσμου..ετσι χανεται η ουσια για ολα οσα ψαχνουμε...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΤΜΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜ. ΠΟΛΛΟΙ ΛΤΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΖΩΗΣ.

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΚΑΘ' ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΘΕΣΕΙ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΑΒΒΙΝΟΥΣ ΕΩΡΑΙΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΛΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ. ΑΠΛΩΣ Η ΛΙΛΙΘ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΤΟΥΣ.........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 16:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν απο καποια χρονια είχε πέσει στα χερια μου ενας δισκος του Νορβηγικού συγκροτήματος Ancient.Το όνομα του δίσκου ήταν The Cainian Chronicles αν δεν κάνω λάθος.Επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια απο τότε οι πληροφορίες που θα σας δώσω ειναι λιγο θολες και ισως και λανθασμένες.Πάντως είναι ότι περισσότερο μπορώ να συνεισφέρω στο θέμα.Στο δισκο αυτο λοιπον γινόταν αναφορα στην Βιβλο του Νώδ.Ήταν αν θυμάμαι καλα κάτι σαν αιρετικό βιβλιο του εβραϊσμου.Σύμφωνα με την Βίβλο αυτή ο Αδαμ και η Εύα είχαν δύο γιους τον Καϊν και τον Αβελ.Αντίθετα με άλλες πεποιθήσεις στην βίβλο αυτή ο Κάιν σκοτωσε τον Αβελ επειδή ο πατερας τους ο Αδαμ ειχε δωσει στον Αβελ περισσοτερα χωραφια.Ηταν δε τοσο μεγαλο το μισος του που ήπιε το αίμα του αδερφου του αφου τον σκοτωσε.Έτσι ο Καιν εγινε το πρώτο Vampire στην ιστορία της ανθρωπότητας.Απο την ντροπή του τωρα και οδηγημένος από σκοτεινές δυναμεις,ο Κάιν άφησε το σπίτι του και αρχισε να περιπλανιέται.Μέσα σε καποιο σκοτεινίο δασος συναντησε την Πρώτη απο τις Εφτά Πορνεσ του Διαβόλου με την οποια τεκνοποιησε και εκανε 9 παιδια το καθένα απο τα οποια ήταν η ενσαρκωση ενος Κακου.το εννατο παιδί του ήταν Η Λίλιθ η οποια ήταν η ενσαρκωση του Αμετρου Ποθου και της Λαγνείας.Από τα μάτια της Λίλιθ παρασυρθηκε ο Κάιν και εκανε ερωτα με το ιδιο του το παιδί.Αυτό είχε ως αποτελεσμα τον θάνατό του αφού η Λίλιθ τον σκότωσε πέρνωντας ετσι τις ιδιοτητές του ως Vampire και ως διαδοχος του.


Αυτά!!

Φιλικά Alchemist

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 18:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑSΧΕΤΟ ΑΛΛΑ.....ΦΙΛΕ ALCHEMIST ΤΕΛΕΙΑ Η PHOTO ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεβος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 20:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερεβος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω ακουσει το δισκο που αναφερει ο Alchemist,ομως ολες οι αναφορες στον Καιν που τον θεωρουν ως το πρωτο βαμπιρ εχουν ως πηγη τους το Βιβλιο του Νωδ ,το οποιο απο οσο ξερω ειναι ενα δημιουργημα της white wolf για το RPG παιχνιδι vampire:the masquarade redemption
το βιβλιο βεβαια εχει παρει πολλα στοιχεια απο τη παλαια διαθηκη,μυθολογια και γενικα απο πολλες αλλες πηγες. Απο οσο μου εχουν πει ατομα που παιζουν το παιχνιδι και εχουν ασχοληθει αρκετα..."πραγματικο" Βιβλιο του Νωδ δεν υπαρχει.Ειναι απλα ενας μυθος για το παιχνιδι αυτο οτι τα βαμπιρ καταγονται απο τον Καιν.Οπως αλλου μπορει καποιος να συναντισει τη θεωρια οτι τα βαμπιρ καταγονται απο τον...Ιουδα (οπως στην ταινια Δρακουλας 2000...)
Οπως ανεφεραν και αλλοι στο τοπικ η Λιλιθ θεωρειται για πολλους το πρωτο βαμπιρ ,αν και πρεπει να πουμε οτι δεν υπηρχε φυσικα η λεξη βαμπιρ τοτε . Η Λιλιθ εγινε μια δαιμονικη οντοτητα που φεροταν να πινει αιμα (oπως εξαλου η λαμια στην αρχαια Ελλαδα και τα βαμπιρ αργοτερα) η να επιτιθετε σε ανθρωπους στον υπνο τους (σαν το μεταγενεστερο succubus) η να σκοτωνει μικρα παιδια (σαν τη μεταγενεστερη stryx) υπαρχουν διαφορες σχετικες παραλλαγες στο μυθο
Ενα ομως ειναι το σιγουρο....η Λιλιθ υπηρχε ΠΡΙΝ απο την Ευα αρα πολυ πριν τον Καιν...Συνεπως δικαιουται να εχει αυτη τον τιτλο του πρωτου βαμπιρ και οχι ο Καιν οπως λεει η white wolf! ;)
Διαβαζω αρκετα συχνα τα θεματα στα forum του Esoterica,εδω και καιρο,ομως αν δεν απατωμαι δεν εχω ξαναγραψει...ισως γιατι βρησκω συνηθως καποιες αποψεις με τις οποιες συμφωνω η δεν διαθετω τον απαραιτητο χρονο....(πολλα downloads.....ειναι και "βαρυ" το site!)
Καλα να περνατε αυτες τις γιορτινες ημερες και οχι μονο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 18:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-λιγα στοιχεια -γνωστα ισως-απο θεοσοφικο λεξικο ...-
Η Λιλιθ οπως ειχα αναφερει και παλαιοτερα ασκουσε επιρροη στα παιδια και στα νεογεννητα βρεφη/Λιλ σημαινει νυχτα οπως επισης ειπωθηκε
/Λιλ-ιθ=κουκουβαγια-στα μεσαιωνικα εργα ειναι συνωμυμη με τη Λαμια (οι προραφαηλητες ζωγραφοι ,βεβαια, την απεικονιζουν εξαιρετικα ομορφη..)(θηλυκος δαιμονας)...
λιλ-ιν=τα παιδια της Λιλιθ, καθως και οι απογονοι τους.
Η Λιλιθ ειναι η "Μητερα των Σεντειμ +Μουκισειμ"(ΤΩΝ ΠΑΓΙΔΕΥΤΩΝ)....Συνεπως καθε ταξη των Λιλ-ιν ειναι δαιμονες στη δαιμονολογια των ιουδαιων(Ζοχαρ ΙΙ,268α)

atmashaktih....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 16:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Λιλιθ ειναι η "Μητερα των Σεντειμ +Μουκισειμ"(ΤΩΝ ΠΑΓΙΔΕΥΤΩΝ)....Συνεπως καθε ταξη των Λιλ-ιν ειναι δαιμονες στη δαιμονολογια των ιουδαιων(Ζοχαρ ΙΙ,268α)

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΤΜΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΣ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣΠΟΛΛΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ [ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ], ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ "ΣΤΡΑΤΗΓΟΥΣ" ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ [ΒΛΕΠΕ ΒΕΛΖΕΒΟΥΛ, ΙΝΣΓΚΟΥΛ, ΚΛΠ]? ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΑΓΓΕΛΩΝ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΩΝ ΟΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 06:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!!!


Λοιπόν την παρακάτω ιστορία αν θέλετε την πιστεύετε αν πάλι όχι σας

καταλαβαίνω απολύτως!!Την γράφω με αφορμη το τελευταίο μήνυμα της

ΑΤΜΑ.Αυτό μου είχε συμβει πριν από 5-6 χρόνια την περίοδο που θεωρούσα

τον εαυτό μου σατανιστή και πολύ-πολυ σκοτεινό τύπο και αυτό ειχα

προβαλει και στους αλλους.Γνωρίζοντας λοιπόν οι φίλοι μου την

"σκοτεινή μου φύση" (!!!!) ότι περίεργο τους συνέβαινε ερχοντουσαν να

ρωτήσουν εμενα μήπως και ξέρω τίποτα γι'αυτό.Ήρθε λοιπον μια φορα ένας

φίλος μου και μου είπε προφανώς προβληματισμένος τί συνεβαίνε σε έναν

δικό του φίλο.Για να μην σας μπερδέψω,ο δικός μου φίλος λεγόταν

Γιάννης και το άλλο παιδι λεγόταν Γιώργος.Μου είπε λοιπόν ο Γιάννης

ότι ο Γιωργος απο την παιδικη του ηλικια έβλεπε όταν έπεφτε για ύπνο

και λίγο πριν κοιμηθεί (σε μια κατασταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου) μία

γυναίκα με μακρία μαλλια και εντονα κοκκινα ματια και με λευκό φόρεμα

(αν θυμαμαι καλα) η οποια ερχόταν και τον παρακινουσε να τον

ακολουθήσει.Αυτό ειχε σταματησει για καποιο καιρο και ειχε ξεκινησει

παλι τον καιρο που μου το είπε ο Γιάννης.Εγώ δεν είχα καποια απαντηση

να του δώσω τότε.Λίγες εβδομαδες μετα ηρθε στα χερια μου απο ασχετο

ατομο ο δισκος που σας ειχα αναφερει στο προηγουμενο μηνυμα μου στον

οποιο αναφεροταν η Λιλιθ.Ψαχνοντας λοιπον στο Internet για πίνακες που

να απεικονίζουν την Λιλιθ,βρήκα μια εικονα που έδειχνε την Λίλιθ όπως

ελεγε η λεζαντα που την περιέγραφε απο κατω και ήταν ακριβώς όπως την

έβλεπε ο Γιώργος.Μπήκα στο site στο οποιο παρεπεμπε η εικονα (δυστυχως

έχουν περασει χρονια απο τοτε και εχω συγκρατησει ελαχιστα στοιχεια

από την διεύθυνση αυτη) και διάβασα πληροφορίες για την Λιλιθ που

ανέφεραν μεταξύ αλλων οτι η Λιλιθ ηταν κατι σαν δαιμονική θεότητα στον μεσαίωνα στις Βόρειες Χώρες και ζούσε στα πυκνα δαση και κατέβαινε ταβραδια και έκλεβε τα νεαρα παιδια απο τα χωρια!!!!Καταλαβαίνετε οτι τρελαθηκα όταν το είδα!!Το πραγματικά περίεργο ηταν οτι οταν έδειξα στον Γιώργο την εικόνα αυτη μου έιπε πριν προλαβω να του πω τί εμαθα:
Αυτή έιναι..Αυτή ειναι η Λίλιθ...Μου είπε ότι του έλεγε το όνομα της
κάθε φορα που την έβλεπε.Η εικονα δεν ειχε επιγραφή ζωγραφισμενη
επάνω.
Τελος παντων το γεγονός αυτό μου είχε κανει παρα πολυ μεγαλη εντυπωση
και με είχε κανει να ξεφυγω λιγακι.Το είχα διωξει απο το μυαλό μου
μεχρι που είδα το μήνυμα της ΑΤΜΑ.Ελπίζω πραγματικά να ήταν απλα μια
πολυ-πολυ καλοστημένη φαρσα των παιδιων αυτων και τιποτα παραπάνω
γιατί αν είχε συμβεί πραγματικα...αφήστε το...Δεν κοιμαμαι σημερα!!!
Ελπίζω να με πιστευετε κι αν όχι σας παρακαλώ να μην με χλευάσετε
γιατι ηταν από τις σημαντικότερες εμπειρίες στην ζωή μου.Στην ουσία με έκανε να σοκαριστώ και να καταφέρω να ξεφύγω απο μια πολυ ασχημη
φαση.
Αυτα!!!!

Φιλικά Alchemist

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 22:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω να με πιστευετε κι αν όχι σας παρακαλώ να μην με χλευάσετε
γιατι ηταν από τις σημαντικότερες εμπειρίες στην ζωή μου

ΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΧΛΕΥΑΣΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ, ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΚΕΥΤΟΘΜΕ ΠΡΙΝ......

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 00:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 18:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

Αγαπητέ Osiris_Myth σε ευχαριστώ πολυ..
Βασικά δεν νομίζω οτι οι εμπειρίες μου εχουν κάποια σχεση με αυτό το Topic και για αυτό δεν βρίσκω σκόπιμο να τις αναφέρω εδώ.Εχω ήδη πει 1-2 πραγματα στο topic Παραξενες Ιστοριες που ήταν το μοναδικο που ταιριαζε να αναφερθουν.Αν σε ενδιαφερει εκει υπαρχουν εμπειριες οχι μονο δικες μου (προφανως) που οπως ειπες και εσυ πραγματικά σου διευρυνουν τους οριζοντες και το πλαισιο σκεψης.

Αυτά!!

Φιλικότατα Alchemist


"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy