ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Περί Σολομωνικής ετυμολογίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιταξτε επισης στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ ---> ΠΕΝΤΑΛΦΑ...ΚΑΛΗ Ή ΚΑΚΗ για επιπλεον πληροφοριες....

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 03:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Αγαπητέ Bokken, οι Άγγελοι δεν είναι πνεύματα;
Επί τη ευκαιρία, αν θέλεις και μπορείς, μας παραθέτεις το απόσπασμα από το Μωσαϊκό νόμο;<<

Ναι,σίγουρα.Αλλά νομίζω κατάλαβα τι εννοείς.Ανάμεσα σε αυτά που παρέθεσα από τον Κυνικό ήταν και αυτό
"είναι κακό να ασχολείσεαι με τέτοια πράγματα;"
στο οποίο μετά απάντησα ευθαρσώς ναι.Αλλά διευκρινίζω πως εννοώ τα κακά πνεύματα.

Εν πάσει περιπτώσει,μιας και το μήνυμα αυτό είναι πιο αυτόνομο και δεν υπόκειται στο πως χρησιμοποιήθηκαν οι όροι από τον Κυνικό και πως τους κατάλαβα εγώ,να το πω ξεκάθαρα:

Από την σκοπιά της Βίβλου,υπάρχουν δύο είδη πνευμάτων:τα καλά και τα κακά.Δηλαδή δεν αφήνει περιθώρια για ύπαρξη ασαφών πνευμάτων,που ας πούμε περιφέρονται και είναι απλά δυνάμεις που ο καθένας χρησιμοποιεί όπως θέλει-για καλό είτε για κακό σκοπό.Όχι.Θεωρώ πως δέχεται άυλες οντότητες με προσωπική βούληση που είτε είναι στο πλευρό του Θεού είτε στο πλευρό του Σατανά.

Τώρα,κάθε επαφή με τα κακά πνεύματα απαγορεύεται δια ροπάλου,ανεξαρτήτως των σκοπών αυτού που τα επικαλείται.
Δηλαδή μπορεί να πει κάποιος "θα καλέσω ένα κακό πνέυμα και θα το αναγκάσω να σκάψει ένα πηγάδι".Νομίζω ότι αυτό η Αγία Γραφή δεν το εγκρίνει.

Αυτό που είναι σημαντικό όμως,είναι ότι δεν εγκρίνει ούτε και την επίληση - όχι επικοινωνία - των καλών πνευμάτων,που είναι φυσικά οι Άγγελοι.Αν θέλουν εμφανίζονταν στους ανθρώπους αυτόκλητα,όχι ως αποτέλεσμα επικλήσεως.

Αυτή είναι η άποψη μου.Θα προσπαθήσω να την υποστηρίξω με συγκεκριμένες παραπομπές.

Έξοδος 22:18 Thou shalt not suffer a witch to live.

Λευιτικόν 19:26 Ye shall not eat any thing with the blood: neither shall ye use enchantment, nor observe times.

Λευιτικόν 20:6 And the soul that turneth after such as have familiar spirits, and after wizards, to go a whoring after them, I will even set my face against that soul, and will cut him off from among his people.

Δευτερονόμιο 18:10,11
10: There shall not be found among you any one that maketh his son or his daughter to pass through the fire, or that useth divination, or an observer of times, or an enchanter, or a witch,
11: Or a charmer, or a consulter with familiar spirits, or a wizard, or a necromancer

>Η επιστολή προς Γαλάτας είναι άνευ ουσίας κατ' εμέ, αλλά αν θέλεις παραθέτεις και αυτό.<<

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.Πάντως είναι το εξής:

Γαλάτας 5:20,21 Idolatry, witchcraft, hatred, variance, emulations, wrath, strife, seditions, heresies, Envyings, murders, drunkenness, revellings, and such like: of the which I tell you before, as I have also told you in time past, that they which do such things shall not inherit the kingdom of God.

Υπάρχουν βέβαια και πλείστες άλλες,αλλά αυτές νομίζω υποστηρίζουν την θέση μου σε ικανοποιητικό βαθμό.Σε άλλο μήνυμα θα παραθέσω και τις υπόλοιπες,αλλά και θα προσπαθήσω να διερευνήσω - όσο μπορώ φυσικά...-το περιεχόμενο το όρων "witch","witchcraft","enchantment" προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Anyways,το ότι στο ίδιο τσουκάλι μπαίνουν και οι μαντικές τέχνες (που ο καθένας θα ισχυρίζονταν ότι έχουν αγαθό σκοπό) δείχνει κατ'εμέ ότι ο Μωσαικός Νόμος ήταν σαφής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 03:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Mηπως η λεξη οντοτητες (entities) θα ταιριαζε καλυτερα? Πνευμα, κατα τη λαικη εννοια της λεξης, ειναι η ψυχη ενος ανθρωπου ή ενα φαντασμα. Προσωπικα πιστευω πως καθε ενεργειακη μορφη που δρα σε μια διασταση πανω απ' την υλικη και δεν εχει αμεσους ή εμμεσους δεσμους με αυτη, μονο οντοτητα μπορω να τη χαρακτηρισω. Για να μην παρεξηγηθω, δεν το γραφω αυτο επειδη κολλαω στις λεξεις. Απλα ειναι ενας δικος μου τροπος να τα ξεχωριζω.<<

Σύμφωνοι.Αλλά έτσι όπως καταλαβαίνω εγώ την Αγία Γραφή δεν αφήνει περιθώρια για άλλες διαστάσεις.Είναι κάπως έτσι

υλικός κόσμος : άνθρωποι
πνευματικός (αόρατος) κόσμος : Θεός,Άγγελοι (καλοί) Σατανάς,Δαίμονες (κακοί)

(ας μην αρχίσουμε πάλι με το τι σημαίνει "δαίμονας".Ανάλογα με την περίσταση και η ερμηνεία)

>>Ο μοναδικος του σκοπος ηταν η χαλιναγωγηση τους και το ''δεσιμο'' τους με τις αναλογες σφραγιδες. Αρα μαλλον απ' τους καλους ηταν αφου ενα απ' τα αιτηματα του στο Θεο ηταν να του δωσει τη σοφια ωστε να κυβερνησει δικαια το λαο του.<<

Ο Θεός όντως χάρισε μοναδική σοφία στον Σολωμόντα σε νεαρή ηλικία.Αυτός όμως κατά το τέλος της ζωής του "έκανε νερά" (παρ'όλη την σοφία του!).
Συναναστράφηκε αλλόθρησκες γυναίκες και συμμετείχε στην λατρεία τους.
Με μια λέξη "ξεμωράθηκε".

Από το 1 Βασιλέων 11

1: But king Solomon loved many strange women, together with the daughter of Pharaoh, women of the Moabites, Ammonites, Edomites, Zidonians, and Hittites;
2: Of the nations concerning which the LORD said unto the children of Israel, Ye shall not go in to them, neither shall they come in unto you: for surely they will turn away your heart after their gods: Solomon clave unto these in love.
3: And he had seven hundred wives, princesses, and three hundred concubines: and his wives turned away his heart.
4: For it came to pass, when Solomon was old, that his wives turned away his heart after other gods: and his heart was not perfect with the LORD his God, as was the heart of David his father.
5: For Solomon went after Ashtoreth the goddess of the Zidonians, and after Milcom the abomination of the Ammonites.
6: And Solomon did evil in the sight of the LORD, and went not fully after the LORD, as did David his father.
7: Then did Solomon build an high place for Chemosh, the abomination of Moab, in the hill that is before Jerusalem, and for Molech, the abomination of the children of Ammon.
8: And likewise did he for all his strange wives, which burnt incense and sacrificed unto their gods.
9: And the LORD was angry with Solomon, because his heart was turned from the LORD God of Israel, which had appeared unto him twice,
10: And had commanded him concerning this thing, that he should not go after other gods: but he kept not that which the LORD commanded.
11: Wherefore the LORD said unto Solomon, Forasmuch as this is done of thee, and thou hast not kept my covenant and my statutes, which I have commanded thee, I will surely rend the kingdom from thee, and will give it to thy servant.

και συνεχίζει...

Ο θεός λοιπόν νευρίασε για τα καλά με αυτά που έκανε ο Σολομώντας.

Αν η Σολομωνική γράφτηκε από τον Σολομώντα ή έχει κάποια σχέση με αυτόν τότε αν μη τι άλλο αυτό έγινε κατά το τέλος της ζωής του που αναμείχθηκε με την ειδωλολατρεία.Ο Θεός σίγουρα δεν το ενέκρινε!

Πάντως,ο Θεός ποτέ δεν έδωσε εντολή στους πιστούς να "φυλακίζουν" δαιμόνια και άλλα τέτοια.Εν ολίγοις τηρούσαν αυστηρώς αμυντική στάση,όχι επιθετική (οι πιστοί,όχι τα άλλα...).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 03:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Bokken, σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά επέτρεψέ μου να τα παραθέσω στα Ελληνικά:


Έξοδος 22:18
ΜΑΓΙΣΣΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΖΗ


Λευιτικόν 19:26
ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΡΩΓΕΙ ΟΥΔΕΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΟΥΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΣΘΑΙ ΜΑΝΤΕΙΑΣ ΟΥΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΠΡΟΜΑΝΤΕΥΕΙ ΚΑΙΡΟΥΣ


Λευιτικόν 20:6
ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΗΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΝΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΟΙΔΟΥΣ ΔΙΑ ΝΑ ΠΟΡΝΕΥΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΕΚ ΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΑΥΤΗΣ

Δευτερονόμιο 18:10,11
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΥΡΕΘΗ ΕΙΣ ΣΕ ΟΥΔΕΙΣ ΔΙΑΠΕΡΝΩΝ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΑΥΤΟΥ Η ΤΗΝ ΘΥΓΑΤΕΡΑ Η ΑΥΤΟΥ ΔΙΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ Η ΜΑΝΤΕΥΟΜΕΝΟΣ ΜΑΝΤΕΙΑΝ Η ΠΡΟΓΝΩΣΤΗΣ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ Η ΟΙΩΝΟΣΚΟΠΟΣ Η ΜΑΓΟΣ
Η ΓΟΗΣ Η ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗΣ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ Η ΤΕΡΑΤΟΣΚΟΠΟΣ Η ΝΕΚΡΟΜΑΝΤΙΣ


Γαλάτας 5:20,21
ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΕΧΘΡΑΙ ΕΡΙΔΕΣ ΖΗΛΟΤΥΠΙΑΙ ΘΥΜΟΙ ΜΑΧΑΙ ΔΙΧΟΣΤΑΣΙΑΙ ΑΙΡΕΣΕΙΣ
ΦΘΟΝΟΙ ΦΟΝΟΙ ΜΕΘΑΙ ΚΩΜΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΜΟΙΑ ΤΟΥΤΩΝ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΣΑΣ ΠΡΟΛΕΓΩ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΠΟΝ ΟΤΙ ΟΙ ΤΑ ΤΟΙΑΥΤΑ ΠΡΑΤΤΟΝΤΕΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ


_____________________________________

Ξέρεις, μία ένσταση (αν μπορώ να το πω έτσι) έχω:

Πιστεύεις ότι ο Μωσαϊκός Νόμος εννοεί ακριβώς αυτό που λέει το κείμενο, το οποίο γνωρίζουμε;

Το πρωτότυπο - εβραϊκό κείμενο το μελετούν αιώνες τώρα οι Ραββίνοι και σε πολλά σημεία υπάρχουν διαφωνίες, πόσο μάλλον σε μία μετάφραση. Τί λες;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 03:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν η Σολομωνική γράφτηκε από τον Σολομώντα ή έχει κάποια σχέση με αυτόν τότε αν μη τι άλλο αυτό έγινε κατά το τέλος της ζωής του που αναμείχθηκε με την ειδωλολατρεία.Ο Θεός σίγουρα δεν το ενέκρινε!



Η Εβραϊκή παράδοση πάντως, σίγουρα δεν έχει αυτή την άποψη.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 03:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Bokken,
σεβαστη η αποψη σου και μπραβο που την υπερασπιζεσαι.
Υπαρχει ομως μια μικρη λεπτομερεια, μας παρουσιαζεις τη θεση της εκκλησιας -παραθετοντας τις γραφες- ως την ακολουθη: καντε οτι κανετε αλλα μη τα βαλετε με δαιμονες.
Απ'οτι ξερω η εκκλησια ειναι κατα ''εις πασα μαγεια και βασκανεια'' και ειναι απολυτη σ'αυτο (αλλο μεγαλο θεμα!).
Παντως, απο τα οσα εχω διαβασει (και ειναι σαν ενας κοκκος αμμου στην ερημο της γνωσης τα οσα ξερω) ειναι οτι ο Σολομωντας αν εγραψε οσα εγραψε προσκειμενος στην ειδωλολατρεια τοτε τα ονοματα του Θεου δεν θα επρεπε να υπαρχουν στα κειμενα του, παρα τα ονοματα των ειδωλων...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 03:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την μετάφραση Zadok.

Κοίταξε,αυτό που λες είναι τεράστιο ζήτημα.
Να το ξεκαθαρίσω,αν πάμε έξω από τα πλαίσια της Βίβλου,δεν θα μπορώ να σε ακολουθήσω,γιατί πολύ απλά δεν σκαμπάζω.Το ψάχνω το ζήτημα,αλλά και στην αρχή είμαι και δεν είναι και η πρώτη προτεραιότητά μου,χρειάζεται να πω και κάτι άλλο;)

Γι'αυτό έδωσα έμφαση ότι όσα λέω τα λέω από την σκοπιά της Βίβλου και ΜΟΝΟ.Η Εβραική παράδοση που λες,σίγουρα σεν συμφωνεί.Απ'όσο γνωρίζω,είναι full από αποκρυφισμό κάτι που έρχεται σε ξεκάθαρη αντίθεση με την Βίβλο.

Συμβιβάζονται τα ασυμβίβαστα;Είναι ζήτημα μετάφρασης;Ζήτημα σταδιακής αλλοιώσεως;Είναι η Αγία Γραφή ένα "κλειστό σύστημα" και δεν χρειάζεσαι να τα λάβεις άλλα βιβλία υπ'όψιν;Είναι το σημερινό περιεχόμενο της Αγίας Γραφής αυτό που θα έπρεπε;Θα άφηνε ποτέ ο Θεός το περιεχόμενο της να αλλοιωθει;Τεράστια ερωτήματα.Μια ζωή θέλουν για να απαντηθούν.

Προς το παρόν και για το εγγύς μέλλον σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Πάντως,έχω να κάνω δυο παρατηρήσεις.
α)Δεν είμαι Χ.Ο. Όσοι είναι όμως,ας λάβουν υπ'όψιν ότι οι προσδιορισμοί είναι και περιορισμοί.Ο νοών νοείτο.
β)Η τωρινή μου άποψη-χωρίς να έχω τρανταχτά στοιχεία-είναι ότι οι ραββίνοι είναι αυτοί που διέφθειραν τον Μωσαικό Νόμο.Η σαφήνεια του Μωσαικού Νόμου όπως προκύπτει από την Π.Δ. δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 04:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-θα το βουλιάξω το topic Μου φαίνεται!-

Φίλε μου ΜoonDragon ναι έχεις δίκιο με μια μικρή διόρθωση.
Η άποψη μου είναι η πλευρά της Αγία Γραφής (γιατί αυτήν γνωρίζω σχετικά) και *μάλλον* η πλευρά της Εκκλησίας.

Η Εκκλησία δέχεται και την παράδοση.Λοιπόν αν δεχτούμε και την παράδοση τότε το θέμα αλλάζει αρκετά!Εκεί θα βρούμε κάποια ενοχλητικά αντιθετούτσικα πραγματάκια.Η παράδοση της Εκκλησίας δεν έρχεται σε απόλυτη συμφωνία με την Αγία Γραφή (για να το πω κομψά).
Και τότε γιατί να μην δεχτούμε και την Εβραική παράδοση;
Je ne sais pas!Ο καθένας ας πράξει κατά το δοκούν.

Αυτό που λες με τα ονόματα με προβληματίζει σε ένα βαθμό.Θα το ψάξω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 04:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Bokken,

τώρα νομίζω ότι εντοπίζω το πρόβλημα.

Όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές όταν έχει τεθεί τέτοιο θέμα, πρέπει να γνωρίζουμε ότι η Εβραϊκή παράδοση είναι η Παλαιά Διαθήκη (Βίβλος), η οποία είναι γραμμένη στο πρωτότυπο της στα Εβραϊκά. Οπότε είναι άτοπο να διατυπώνουμε την άποψη ότι το ένα είναι αντίθετο του άλλου, ενώ είναι ένα και το αυτό.

Είναι λίγο παράδοξο, επίσης, να πιστεύουμε ότι μπορούμε να την ερμηνεύσουμε εμείς καλύτερα μέσα από τη μετάφραση των εβδομήκοντα, την οποία χρησιμοποιούμε ή μέσα από την Χριστιανική οπτική.

Διευκρινίζω επίσης και για να αποφευχθεί η οποιαδήποτε παρεξήγηση, ότι αυτά που αναφέρω δεν έχουν να κάνουν με την πίστη μου προς το Θεό, αλλά είναι απόρροια ερευνητικής διάθεσης και μελέτης.

Επιπρόσθετα, θα ήθελα να επισημάνω ότι, κατά την γνώμη μου, ο όποιος Θεός δεν ευθύνεται γιατί εμείς τα έχουμε κάνει όλα στα μέτρα της δικής μας νόησης...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως bokken θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι οι ραββινοι κατα ενα βαθμο προσασμοσαν το μωσαικο νομο συμφωνα με τα δικα τους μετρα και σταθμα. Δηλαδη τα ερμηνευουν οπως τους βολευει. Δεν μπορω να εχω αποδειξεις εκτος του οτι και οι δικοι μας παπαδες κανουν το ιδιο, ειναι ενα ειδος αποδειξης. Παντως ρε παιδια ενα δεν καταλαβαινω. Η Εκκλησια δεν αποδεχεται τη μαγεια, σωστα? Πως γινεται, συμφωνα με την παραδοση της, τα δωρα του Χριστου να τα πηγαινουν Μαγοι? Πως γινεται οταν ο Γεροντας μπαινει στον Παναγιο Ταφο για να παρει το Αγιο Φως να προφερει καποια λογια για να αναψει? Και αυτο το εχω ακουσει απο το κυρηγμα ενος γνωστου παπα! Πως γινεται η ιδια η Εκκλησια να χρησιμοποιει τις ευχες του Αγιου Βασιλειου (με απλα λογια ξορκια) για εξορκισμο? Πως γινεται τα μεγαλυτερα μυστικιστικα χειρογραφα να βρισκονται στις βιβιλιοθηκες του Βατικανου και του Αγιου Ορους?
Μηπως λοιπον ολα αυτα συνηγορουν στο οτι οι αντιπροσωποι της πιστης, παπαδες, ραββινοι, κλπ. θελουν αυτη τη γνωση μονο για τους εαυτους τους? Μηπως θελουν να κρατανε το ποιμνιο τους στην αμαθεια? Δεν ξερω, απλες εικασιες κανω....

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα διαφωνήσω, αγαπητέ MoonDragon.

Νομίζω ότι είναι σωστές οι παρατηρήσεις σου, αν και είμαι της άποψης ότι εμείς δίνουμε ισχύ στους "εξουσιαστές" μας...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 15:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε θα διαφωνήσω, αγαπητέ MoonDragon.

Νομίζω ότι είναι σωστές οι παρατηρήσεις σου, αν και είμαι της άποψης ότι εμείς δίνουμε ισχύ στους "εξουσιαστές" μας...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)




Αυτο ειναι σιγουρο...
ομως το να κρατανε τη γνωση για αυτους, αυτο απο μονο του τους δινει μια αξουσια...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 15:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι όσο διατηρούμε εμείς την ίδια στάση απέναντι στα όποια ζητήματα και συνεχίζουμε να μην είμαστε "αυτεξούσιοι" ως άνθρωποι, κάποιοι θα συνεχίζουν να έχουν εξουσία.
Από μόνοι τους ή μόνα τους τα βιβλία δεν έχουν οποιαδήποτε "εξουσία"...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 15:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποσοι ειναι αυτεξουσιοι ομως? Ελαχιστοι, τολμω να πω και δε συγκαταλεγω τον εαυτο μου αναμεσα τους...
Και δεν ξερω αν ποτε, ή αν πρεπει να γινει κατι τετοιο. Δεν μιλαω απο αποψη εξουσιας αλλα το να εχουν γνωση αλλοι εκτος τους φυλακες, ισως ειναι και επικινδυνο...
Τιποτα δεν ειναι τυχαιο...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 18:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ MoonDragon, αναφερόμουν περισσότερο σε μία πνευματική ελευθερία απορρέουσα εκ της σοφίας και της γνώσης της υμετέρας φύσεως.

Νομίζω, ότι όποιος γνωρίζει καλά τον εαυτό του, κατά το αρχαίο ρητό, δεν χρειάζεται ούτε βιβλία, ούτε βιβλιοθήκες. Εμείς είμαστε η αλήθεια...

Τα περίφημα μυστικά είναι απλά οι κλείδες για το γκρέμισμα των ειδώλων, που η ανεπάρκειά μας δημιούργησε ανά τους αιώνες. Στην πραγματικότητα, δεν τα χρειαζόμαστε.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 01:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Εβραική παράδοση νομίζω είναι γεμάτη από αποκρυφισμό.
Αυτό που εννοώ είναι η Καμπάλα.Η Καμπάλα ωστόσο είναι προφορική παράδοση που έγινε γραπτή μόνο μετά τον Χριστό.Νομίζω ότι επηρεάστηκε και από Πλατωνικές θεωρίες.Κατά την γνώμη μου είναι ένα συνονθύλευμα
προλήψεων και δεισιδαιμονιών.

Σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή.Η Καμπάλα όμως λέει άλλα.Νομίζω ότι αυτά τα άλλα τα πήραν από τους άλλους λαούς.Από πότε οι Εβραίοι πίστευαν στην μετά θάνατον ζωή;
Δεν προσπαθώ να πω ότι είναι λάθος.Από μια ιστορική σκοπιά όμως μου φαίνεται ότι οι ραββίνοι έγιναν αίρεση του εαυτού τους.

>>Και δεν ξερω αν ποτε, ή αν πρεπει να γινει κατι τετοιο. Δεν μιλαω απο αποψη εξουσιας αλλα το να εχουν γνωση αλλοι εκτος τους φυλακες, ισως ειναι και επικινδυνο...<<

Φίλε μου,η προσωπική μου πάντα άποψη είναι ότι τα
αποκρυφιστικά-μεταφυσικά βιβλία δεν έχουν την παραμικρή δύναμη,παρά μόνο θερμαντική ικανότητα όπως όλα τα ξύλα.
Μια εξίσωση φτάνει για να στείλει τους ραββινοπαπάδες για αιώνιες διακοπές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 03:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Bokken,

λυπάμαι, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που μελετούν χρόνια την Καμπάλα και πάλι λίγα γνωρίζουν, πόσο μάλλον να εξάγουμε επιπόλαια συμπεράσματα.

Η ιστορική πραγματικότητα σε δικαιώνει τουλάχιστον εν μέρει, αλλά η πραγματικότητα αυτή αμφιβάλλω κατά πολύ εάν είναι αληθινή.

quote:
Κατά την γνώμη μου είναι ένα συνονθύλευμα
προλήψεων και δεισιδαιμονιών.

Έτσι νόμιζα κι εγώ κάποτε.


quote:
Σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή.

Η Καμπάλα μελετά το κείμενο και μόνο αυτό. Καμμία σχέση με άλλες παραδόσεις πλην της Αιγυπτιακής. Όπως γνωρίζεις, οι Αιγύπτιοι πίστευαν στην αθανασία της ψυχής.
Από κει και πέρα, όπως έγραψα και πιο πάνω, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει ο καθένας από εμάς καλύτερα τί λέει το κείμενο απ' ότι εκείνοι που το διαβάζουν στην γλώσσα τους.
Σε πληροφορώ, ότι, όπως έχω ξαναγράψει, υπάρχουν λέξεις που έχουν μεταφραστεί τελείως διαφορετικά απ' ότι έγραφε το πρωτότυπο.

quote:
Μια εξίσωση φτάνει για να στείλει τους ραββινοπαπάδες για αιώνιες διακοπές.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Εάν θέλεις, μου το εξηγείς.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 19:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Από μια ιστορική σκοπιά όμως μου φαίνεται ότι οι ραββίνοι έγιναν αίρεση του εαυτού τους.''

Φιλε Bokken,
συμφωνω κι επαυξανω, οπως αλλωστε και οι δικοι μας οι παπαδες...
Το θεμα με τα αρχαια κειμενα και παραδοσεις ειναι οτι τα μεταφραζει κανεις οπως τον συμφερει γιατι ειναι δυσκολο να ερμηνευτουν οπως πρεπει...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 20:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Καμπαλιστική παράδοση πάντως, δεν είναι μόνο οι διδασκαλίες των Ραββίνων, όπως Χριστιανική θεολογία δεν έχουν γράψει μόνον οι Άγιοι Πατέρες.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Καμπαλιστική παράδοση πάντως, δεν είναι μόνο οι διδασκαλίες των Ραββίνων, όπως Χριστιανική θεολογία δεν έχουν γράψει μόνον οι Άγιοι Πατέρες.

Σωστο! Μπορεις να μας δοσεις ενα παραδειγμα?

''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 20:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ MoonDragon, αφού θεωρείς την άποψή μου σωστή, θα γνωρίζεις και τα παραδείγματα.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 29/07/2004 20:21:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 02:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Al jecta est

''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 03:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως "alea jecta est";


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 17:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας...

Λιγο μπερδεμενο το θεμα με την καμπαλα ετσι?
Επειδη η καμπαλα,ειναι "η εβραικη μαγεια" ξερω καποια πραγματα να σας πω.

Η καμπαλα ειναι η εβραικη εσωτερικη παραδοση που μορφοποιηθηκε τον τριτο αιωνα μχ.Ειναι δηλαδη το τμημα της ιουδαικη διδασκαλιας που δεν εντασεται στο πεντατευχο και την ιουδαικη προφορικη παραδοση.

quote:
Η Καμπάλα μελετά το κείμενο και μόνο αυτό. Καμμία σχέση με άλλες παραδόσεις πλην της Αιγυπτιακής. Όπως γνωρίζεις, οι Αιγύπτιοι πίστευαν στην αθανασία της ψυχής.

Ιστορικες πηγες αλλα και θρυλοι,λενε πως οι εβραιοι μαγοι απεκτησαν τις γνωσεις τους την περιοδο της αιχμαλωσιας τους στην αιγυπτο,οποτε εχουν παρει καποια στοιχεια απο την αιγυπτιακη παραδοση.
Η εβραικη μαγεια οπως αναφερουν οι θρυλοι,η θεικη αυτη γνωση,εφτασε στους ανθρωπους απο τη μεσολαβηση καποιων αγγελων.
Στο βιβλιο του ενωχ αναφερεται πως η τεχνη της μαγειας,μεταδοθηκε στους ανθρωπους απο 2 εκπεσοντες αγγελους, τους Ουζά και Αζαέλ.

Συμφωνα με μια αλλη αρχαια παραδοση,η τεχνη της μαγειας πηγαζει απο εναν αγγελο που ερωτευθηκε μια γυναικα.Καποιες αλλες πηγες λενε πως η μαγεια αυτη προηλθε απο το βιβλιο των σφραγιδων και των συμβολων το οποιο δοθηκε στον αδαμ πριν την εκδιωξη του απο τον παραδεισο.

quote:
Η Καμπαλιστική παράδοση πάντως, δεν είναι μόνο οι διδασκαλίες των Ραββίνων, όπως Χριστιανική θεολογία δεν έχουν γράψει μόνον οι Άγιοι Πατέρες.

Οποτε,οπως σωστα διατυπωσε ο Zadok,η καμπαλα δεν ειναι συγγραφη μονο ραββινων.

ΦΙΛΙΚΑ,Ευλογητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 15:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως "alea jecta est";



Eυχαριστω για τη διορθωση. Τοσο καιρο λαθος το ηξερα... δεν το γραφουν σωστα στον Αsterix.


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dTox
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 16:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dTox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω αν γίνεται να μου πείτε αν ξέρετε καμία διεύθυνση που να έχει μετραφρασμένη την Goetia και μην με αρχίσετε στο ότι ειναι επικύνδυνο αν θέλετε στείλτε μου στο Email απο που μπορώ να την προμηθευτω <ξέρω οτι ειναι δύσκολο να βρώ το αυθεντικο αλλα....

dTox1821@yahoo.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 23:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν οι φίλοι που ενδιαφέρονται για το πρακτικό του θέματος να κοίταγαν το τόπικ της Σολομωνικής και να δούν τους κινδύνους που εμπεριέχει κάτι τέτοιο εμπεριστατωμένα. Δεν αποτρέπω κανέναν απλά έφαγα χρόνια απο τη ζωή μου με αυτό ψάχνοντας το σε βάθος και κινδύνεψα αρκετά όπως περιγράφω και την κατάσταση στο τόπικ με το Ποτηράκι.

Οσον αφορά την επίκληση δαιμονίων που ανέφεραν ορισμένοι φίλοι και φίλες θα ήθελα να θέσω τον εξής προβληματισμό σε αυτούς ο οποίος είναι απολυτα πρακτικής υφής.

Εάν κάποιος είχε χρησιμοποιήσει κάποια οντότητα απο την Goetia για να βλάψει κάποιον και εσείς είσασταν Θεουργοί ή Λευκοί μυημένοι ή Λευκοί Μάγοι ή όπως αλλιώς θα αποκαλούσατε τους γνώστες και εφαρμοστές των Κοσμικών Νόμων μέσω αποκρυφιστικών Τεχνικών πώς θα απαλλάσσατε τον παθόντα, το αθώο θύμα που καταλήφθηκε απο την συγκεκριμένη οντότητα και κινδυνεύει να πεθάνει.

Εγώ γνωρίζω μόνο έναν συγκεκριμένο τρόπο και έαν εσείς γνωρίζετε άλλον να τον συζητήσουμε. Ο Λευκός παίρνει τα ηνία και καλεί την οντότητα με το ανάλογο σύστημα π.χ Goetia και τον αποπέμπει εξαναγκάζοντας τον να χαλάσει την παλαιά συμφωνία με τον επιτεθέμενο που θέλησε να κάνει κακό στο αθώο θύμα. Ο επιτεθέμενος στραγγίζει και η σφαίρα ανισσόροπης δύναμης της οντότητας μπαίνει στην κοσμική της θέση.

Το σύστημα παρά το ότι φαίνεται Εβραικής ρίζας η προέλευση του είναι Αιγυπτιακή καθαρά και άσχετα έαν το διατήρησαν Εβραίοι ή Εβραιόφωνοι, δουλεύει και μάλιστα αξιόπιστα αρκεί να έχουν τηρηθεί και οι προυποθέσεις που αναλύονται εκτενέστερα στο τόπικ Σολομωνική. Οσο για τα λάθη που ανέφεραν και πολλοί φίλτατοι και φίλτατες προηγουμένως ,προσωπικά ένας λάθος χαρακτήρας απο αντιγραφή στον κύκλο (το λάθος υπήρχε στο βιβλίο) άφησε κενό και με εκτόξευσε κάποια μέτρα πιό πέρα απο αυτόν.

Και δεν μιλάω για τις περιπτώσεις εξωτερίτευσης νευρικής ενέργειας όπου ένας μαγγανευτής η νεκρομάντης χαμηλού αποκρυφιστικού επιπέδου υλοποιήσει μόνος του το πλάσμα της φαντασίας του ως πυκνή σκεπτομορφή μέσω της νευρικής του ενέργειας που θα εκπεμφθεί μέσω της εκστατικής του κατάστασης πνιγμένος στα θυμιάματα και στους ήχους των βαρβαρικών επικλήσεων

. Εάν τηρηθούν κάποιες συνθήκες η επικαλούμενη οντότητα έρχεται και δεν είναι καθόλου σκεπτομορφή του επικαλούμενου, είναι "χειροπιαστή", φαίνεται πεντακάθαρα ακόμη και στη φυσική όραση και ενίοτε γίνεται και επικίνδυνη.

Ούτε ιερέας ορθόδοξης και μη θρησκείας δεν μπορεί να κάνει τίποτε στις περιπτώσεις κατάληψης (εκτός απο ελάχιστους εξορκιστές) και άν ένας ξέρει τέτοια περίπτωση που έκανε κάποιος ιερέας κάτι τέτοιο χωρίς χρήση ανώτερου τύπου μαγείας να το συζητήσουμε και αυτό.

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy