ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ = ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 12:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ μια χάρη απο την Αμαλία στη διευθυνση e-mail του yahoo.gr
Σε λιγο παλι κοντά σας
Signus

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 15:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ. signus, σου έχω ήδη απαντήσει.
Μπορείς να απευθυνθείς και στο θέμα:

Test Area2 -- Δοκιμές για υπογραφές, εικόνες κ.λπ.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 15:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως,σύμφωνα με όσα υποστηρίζουν οι φανατικοί καπνιστές
και βλέποντας και τα επιχειρήματά τους
-και όχι μόνο εδώ- έχω πειστεί ότι το τσιγάρο δε βλάπτει.
Προτείνω λοιπόν να θεσπιστεί το κάπνισμα ως επιβαλλόμενη συνήθεια,
σε βρεφοκομεία,γηροκομεία,νοσοκομεία,κινηματογράφους,αίθουσες σε σχολεία,ιατρεία,εκκλησίες,μυστικές οργανώσεις κλπ,κλπ.
Αφού δεν ενοχλεί κανέναν,ούτε κι αυτόν που το καπνίζει,τότε γιατί να μην ταίζουμε τα παιδιά μας με νικοτίνη ??
Να συνηθίζουν κι από μικρά στην καλωσύνη του καπνίσματος,να γίνουν ένα με το σύνολο,να μην ξεφύγουν,να είναι εκεί,πίσω από ένα προπέτασμα καπνού από τσιγάρο κάμελ.

ΥΓ-Όπως βλέπεις satsangi,κανείς δεν προσπαθεί να το δει ΚΑΙ σαν άσκηση αυτο-πειθαρχίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 16:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Αγνοων, σε άτομα σαν κι εσένα ακριβως απευθύνονται οι της BIG Pharma!!
"Δεν φομαμαι την άγνοια, γιατι μπορει να έχει και καλούς σκοπούς!! αυτό που φοβάμαι περισότερο είναι η ημιμάθεια!! κι αυτή είναι που χαρακτηρίζει τους αντι-καπνιστές (συνήθως πρωην-καπνιστές) εξαιρόντας αυτούς που έχουν άμεσα οικονομικά ενδιαφέροντα επι του θέματος"
πάντα με εκτιμηση
Signus

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 09:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 17:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κάπνισμα είναι χωρίς αμφιβολία μιά πολύ ευχάριστη απόλαυση.
Έλα όμως που έχει και κάποιο άσχημο τίμημα, εδώ είναι το πρόβλημα.
Άν δέν υπήρχε το τίμημα αυτό δέν θα υπήρχε κανένας λόγος να συζητάμε τώρα για κάπνισμα. Προφανώς τότε η απλησίαστα ψηλή τιμή του θα το είχε κάνει είδος πολυτελείας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
free rider
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 07:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκοψα το τσιγάρο εδώ και έξη μήνες , είναι η δεύτερη φορά , η πρώτη ήταν με διάρκεια ενός χρόνου πριν από περίπου μια τριετία.
Κάπνιζα καμιά δεκαριά χρόνια και τώρα έχω πατήσει τα σαράντα.
Αν δεν το έκοβα θα εξακολουθούσα να δηλητηριάζω τον εαυτό μου και κάθε πρωί να μην ανέχομαι την αναπνοή μου ή το στόμα μου να είναι σαν τσαρούχι ,τις γνωστές σε όλους τους καπνιστέ σκάλες που δεν περπατιώνται και πάει λέγοντας.

Ελπίζω να έχω ξεφύγει από το κεφάλαιο αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Αλλά έζησα αρκετούς θανάτους στην ζωή μου ανθρώπων που έφυγαν από καρκίνο και όσο ζούσαν κάπνιζαν τρία πακέτα την μέρα.
Για μένα που είδα και ρώτησα τι και πώς δημιουργείται δεν χωράει αμφιβολία.
Όσο πιο γρήγορα απαλλάξουμε τον εαυτό μας απ’ αυτό, ίσως καταφέρουμε αι συντηρηθούμε περισσότερο στην φθαρτή ζωή…


oi megalyteres epidoseis einai aytes poy antexoun ston xronoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 17:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με την ίδια λογική,φίλε signus,οι καπνοβιομηχανίες απευθύνονται σε άτομα σαν εσένα.
Come to Marlboro country κλπ.
Αδυνατώ να καταλάβω πως συνδέεται το κάπνισμα με κάτι θετικό.
Μπορεί και να'μαι ηλίθιος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bouflis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Sri Lanka
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 19:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bouflis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε λιγο καιρο ουτε μεσα στο σπιτι μας δεν θα επιτρεπεται να καπνιζουμε.δεν μπορω να καταλαβω,τα τσιγαρα ειναι ισως η μεγαλυτερη πηγη εσοδων του κρατους με την τοσο βαρια φορολογια που εχουν. λετε να νιαζοντε τοσο πολυ για την υγεια μας.κατι δεν μου καθεται καθολου καλα.βοηθηστε με να καταλαβωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 20:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητοί φίλοι,
είμαι καπνιστής κατ' αρχήν, αλλά θέλω να μιλήσω αντικειμενικά...
Ναι καταλαβαίνω το κακό που κάνω πρώτα στον εαυτό μου κι έπειτα στους άλλους. Αλλά τι να κάνω τώρα μετά απο 30 χρόνια που έχω εθιστεί σε βαθμό εξάρτησης...
Όταν αγόραζα 10-11 χρονών τσιγάρα - τόσο μ' έκοβε τόσο έκανα - ελεύθερα απο οπουδήποτε φταίω εγώ που κατέληξα έτσι...
Και τότε μου λεγαν μη και μη αλλά το μη σήμαινε πιο πολύ ως συνήθως!! Το ίδιο και τώρα!!!!
Πειράζει κύριοι το τσιγάρο, σκοτώνει το τσιγάρο και κόπτεστε για την υγεία του κόσμου κλείστε τις καπνοβιομηχανίες!!!!!!!
Τι είναι αυτή η υποκρισία πάλι??!!!
Εγώ είμαι άρρωστος κι άν το βρώ θα το καπνίσω, αλλά άσε εμένα πες μου καμμένο χαρτί αυτοί οι νέοι καπνιστές???? Τι θα γίνει μ' αυτούς?
Μου θυμίζει τους αμερικάνους που σήμερα βομβαρδίζουν και την επομένη τους ρίχνουν τρόφιμα!!!!!!!!!

ΒΡΕ ΔΕ ΣΟΒΑΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ!!!!!
ΓΙΑ ¨ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ¨ ΨΑΧΝΟΥΝ.....

ΝΟΜΙΖΩ???...........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 12:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΔΗΣΗ!!!!

Βαλτιμόρη, Μέριλαντ


Οι χρήστες κάνναβης παρουσιάζουν διαταραχές στην αιμάτωση του εγκεφάλου οι οποίες παραμένουν ακόμα και έπειτα από έναν μήνα αποχής, διαπιστώνουν Αμερικανοί ερευνητές.

Η μελέτη υποδεικνύει ότι το ναρκωτικό προκαλεί στένωση στα μικρά αγγεία του εγκεφάλου, όπως συμβαίνει και στους ασθενείς με υπέρταση ή διαβήτη.


Όπως αναφέρει την Τρίτη το Reuters, η ομάδα του Εθνικού Ινστιτούτου Ναρκωτικών των ΗΠΑ διαπίστωσε ότι το κάπνισμα κάνναβης αυξάνει σημαντικά τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο.

Στους εθελοντές της μελέτης που έκαναν «μέτρια» χρήση του ναρκωτικού η αιμάτωση είχε αρχίσει να επιστρέφει στο κανονικό έπειτα από έναν μήνα αποχής, ενώ σε όσους έκαναν «βαριά» χρήση το πρόβλημα παρέμενε.

Ο Δρ Ρόναλντ Χέρνινγκ και οι συνεργάτες του εξέτασαν 54 χρήστες, οι οποίοι κάπνιζαν από δύο έως και 350 τσιγάρα μαριχουάνας την εβδομάδα.

Η κυκλοφορία του αίματος στις εγκεφαλικές αρτηρίες καταγράφηκε με υπερηχογραφία Ντόπλερ και η εξέταση επαναλήφθηκε έπειτα από τέσσερις εβδομάδες, στη διάρκεια των οποίων οι εθελοντές παρέμειναν στην κλινική.

Εκτός από αυξημένη ροή προς τον εγκέφαλο, οι χρήστες παρουσίαζαν υψηλότερη δείκτη αντίστασης (PI), ένα μέτρο της αντίστασης των αγγείων στη ροή του αίματος. Οι ερευνητές πιστεύουν ότι το υψηλό PI οφείλεται σε στένωση των αγγείων.

«Οι χρήστες μαριχουάνα είχαν τιμές PΙ λίγο υψηλότερες από ό,τι στα άτομα με χρόνια υπέρταση και διαβήτη. Αυτό υποδεικνύει ότι η μαριχουάνα οδηγεί σε ανωμαλίες στα μικρά αγγεία του εγκεφάλου» αναφέρει ο Χέρινγκ.

Στα άτομα που κάπνισαν κατά μέσό όρο 70 τσιγάρα κάνναβης την εβδομάδα τα αποτελέσματα των εξετάσεων είχαν βελτιωθεί σημαντικά στο τέλος της έρευνας, ενώ όσοι κατανάλωναν 350 τσιγάρα την εβδομάδα κατά μέσο όρο δεν φάνηκαν να ωφελούνται από την αποχή.

Πάντως, μέχρι σήμερα δεν έχουν υπάρξει μελέτες που να συνδέουν αιτιολοιγικά τη χρήση κάνναβης με εγκεφαλικές βλάβες ή μακροχρόνια έκπτωση των νοητικών λειτουργιών.



Παρατηρώ οτι όλες οι ΕΡΕΥΝΕΣ που αποδεικνύουν κάτι που οι ΜΕΓΑΛΟΙ θέλουν να αποδείξει, περιέχουν τα ρήματα ΠΙΣΤΕΥΩ, ΘΕΩΡΩ, ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ κλπ,κλπ αλλα πουθενά τα ρηματα ΦΑΙΝΑΤΑΙ, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ, κλπ, και καταλήγουν πάντα με φράσεις σαν την τελευταία (με κόκκινα) έτσι που να μήν φέρουν καμμία ευθύνη οι υπογράφοντες, ακριβώς επειδή γνωρίζουν την εσκεμμένη χρήση της ΕΡΕΥΝΑΣ.
Προσωπικά, δεν κάνω χρήση μαριχουανας, το μόνο που καπνιζω είναι το ταμπακο, αλλά με ενοχλούν οι ειδήσεις του είδους, γιατί καταλήγουν να κάνουν πλύση εγκεφάλου (εδώ και τουλάχιστον 30 χρόνια) στο λαό, και καταφέρνουν έτσι να περάσουν νόμους απαγόρευσης κάθε ατομικής ελευθερίας.

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 13:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Lorenzo όχι μόνο ψάχνουν για αμερικανάκια, αλλά ΒΡΙΣΚΟΥΝ κιόλας αμερικανάκια!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 17:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ονειρευομαι εναν κοσμο,οπου ο καπνιστης θα σεβεται εμενα που δεν μαρεσει το τσιγαρο,δεν το εχω κανει ποτε,και θελω να εχω το δικαιωμα να ζω σε εναν κοσμο οπου η ευχαριστηση και η απολαυση του καποιων δεν 8α ειναι ενοχληση,βασανιστηριο και κινδυνος για την υγεια μου.
Αυτος ο κοσμος που ονειρευομαι ειναι ουτοπια,επειδη καποιοι θεωρουν οτι ειναι δημοκρατικο τους δικαιωμα να κανουν το κεφι τους χωρις να νοιαζονται για τον διπλανο τους.Αν θελετε να καπνιζετε,καντε το.Αλλα στο σπιτι σας,στον δρομο,σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους ωστε να μην ενοχλειτε.Αν δεν υπαρχουν τετοιοι χωροι,διεκδικηστε τους.οταν καποιος στην παρεα δεν καπνιζει και ενοχλειται,σεβαστειτε τον.Μολις γινουν ολα αυτα μπορειτε να θεωρειτε τα μετρα υπερβολικα.Τα μετρα ειναι υπερβολικα,αλλα ειναι σωστα αν εχουν αποτελεσμα να μπορω επιτελους να αναπνεω καθαρο αερα χωρις να υποφερω απο τον καπνο του "μερακλη".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scar face
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 17:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έχει ξεφύγει. Και σωστά γράφει αυτά που γράφει ο φίλος nikosthater.
Ξεκίνησε με τις απαγορεύσεις στην Ιταλία.
Αλλά στην Ελλάδα γενική απαγόρευση του τσιγάρου ισχύει μόνο στα Δημόσια Κτίρια.
Στα καταστήματα ισχύει το 50/50, νομίζω, και πολυ σωστά, ανεξάρτητα από το αν βλάπτει ή δεν βλάπτει.
Κάποιοι δεν θέλουν να εισπνέουν καπνό. Είναι και ΠΡΕΠΕΙ να είναι σεβαστό.
Ακόμα και σε έναν καπνιστή δεν του αρέσει όταν πάει σε ένα μαγαζί και αυτό είναι τεκές.
Και εγώ στο γραφείο μου, όταν έχω πελάτη, τον ρωτάω πριν κάνω τσιγάρο.
Ισως να το κάνω και ασυναισθητα του τι εντύπωση θα σχηματίσει για εμένα. Δεν ξέρω τώρα το σκέφτηκα.
Παντως πρέπει να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας που δεν του αρέσει ο καπνός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 18:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε signus,

κατ' αρχήν σε καλωσορίζω στην παρέα αλλά θα σου πώ ότι πιάστηκες <αμερικανάκι> παραθέτοντας αυτήν την <αμερικάνικη> έρευνα, και θα σου πώ γιατί. Ποιός χρήστης κάναβης ή μαριχουάνας καπνίζει άκουσον άκουσον 70 έως 350 τσιγάρα!!!!!!!!!!!!!!!! την εβδομάδα. Δηλαδή 10 έως 50 τσιγάρα την ημέρα!!!!!!!!!!!!!!!! Μα για όνομα......!!!!!!
Πολύ Αμερικάνικο!!!!!!!!!!! φίλε μου δεν νομίζεις???? Αλλά τι να περιμένει κανείς απ' αυτούς....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 00:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας.

Η απαγόρευση του καπνίσματος έχει αρχίσει να παίρνει και στην Ελλάδα
επικίνδυνες διαστάσεις!!
Δεν υποστηρίζω ότι το κάπνισμα κάνει καλό Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΟΥΝ , αλλά σκέπτομαι ότι κάποι ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ πίσω από την
ΞΑΦΝΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΙΑ.
Το θέμα μου θυμίζει την εποχή της ΠΟΤΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ στην Αμερική.Τότε έγινε πιο ισχυρή η ΜΑΦΙΑ!!
Είναι γνωστό πως κάθε άνθρωπος θέλει "κάτι να βάλει στο στόμα του" ή
τέλως πάντων "κάτι να πιπιλάει".Μήπως η απαγόρευση του καπνίσματος έχει σκοπό ΝΑ ΜΑΣ ΡΙΞΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΠΙΟΤΟ ;; Για σκεφθείτε το.
Σκεφθείτε έναν πρώην καπνιστή που ζητάει ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ τί θα κάνει ; ΘΑ ΠΙΕΙ !!
ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΠΟΤΕΣ !! Πόσο εύκολη λεία θα είναι στα χέρια
του όποιουδήποτε (και μη μου πείτε ότι "συνομωσιολογώ") γιατί ΞΕΡΩ
ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ !!
Δεν υποστηρίζω πως το κάπνισμα κάνει καλό.Όμως δεν πιστεύω πως κάνει
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Στο τέλος (να μου το θυμάστε) θα
μας πουν πως : ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ "ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟ ΟΖΟΝ" !!!!

Αυτά για την ώρα και ΙΣΩΣ ΕΠΑΝΕΛΘΩ.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 19:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σκεφθείτε έναν πρώην καπνιστή που ζητάει ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ τί θα κάνει ; ΘΑ ΠΙΕΙ !!"
"Δεν υποστηρίζω πως το κάπνισμα κάνει καλό.Όμως δεν πιστεύω πως κάνει
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Στο τέλος (να μου το θυμάστε) θα
μας πουν πως : ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ "ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟ ΟΖΟΝ" !!!!"
Χμμ,δλδ εσυ εχεις δει πολλους που να καπνιζουν και να μην πινουν;Εχεις συναντησει πολλους που να μην καπνιζουν και να ειναι μεθυστακες;
Για ποια αλλα πραγματα μιλας;Γινε πιο συγκεκριμενος..
Γιατι αρνειστε να καταλαβετε το αυτονοητο:Οτι εχουμε και εμεις που δεν καπνιζουμε δικαιωματα.Γιατι να υποχρεωνομαι εγω που δεν καπνιζω να ανεχομαι τον καπνο σου;Αν θες να καπνισεις,να καπνισεις στο σπιτι σου,στο αμαξι σου,σε ειδικους χωρους για καπνιστες στα καταστηματα..κανεις δεν σε υποχρεωσε να μην καπνισεις.Πρεπει οπως να σεβαστεις την επιθυμια και την αναγκη του μη καπνιστη να μην ανεχεται τον καπνο.
Δεν ειναι δυσκολο,αν δεν το καταλαβαινετε τοτε τι να πω...Δικαιωμα σας να κανετε ζαπλουτο τον Παπαστρατο,αλλα οχι εισ βαρος μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 23:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί βασίζεται η πολιτική της BIG PHARMA. Με το κόψιμο του τσιγάρου ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων έχει ανάγκη απο φάρμακα (αντικαταθλιπτικά, αντιαγχοτικά, και...και...και.. μέχρι να φτάσουμε στα προιόντα για χάσιμο βάρους, μιας και είναι επισης μεγάλο το ποσοστό αυτών που γίνονται υπέρβαροι μετά το κόψιμο!)"
χμμ,δλδ εγω που δεν καπνιζω και παρολαυτα δεν παιρνω αντικαταθλιπτικα,αντιαγχωτικα κλπ ειμαι μειοψηφια,ε;αξιοπεριεργο..Απορω πως σκεφτεστε..δλδ εσεις που καπνιζετε αν δεν καπνιζατε θα ησασταν υποψηφιοι τροφιμοι ψυχιατρειων,ψυχολογων και ινστιτουτων αδυνατισματος,ενω εμεις που δεν καπνιζουμε γεμιζουμε το δαφνι και την σουδα,ε;
Αναρωτιεμαι,τα θελετε και τα λετε, η σας ξεφευγουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 15:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις σας σχετικα με την ερευνα για την προθεση των αντικαπνιστικων μετρων.
Το καπνισμα οντως αυξανει την πιθανοτητα εμφανισης ασθενειων
κυριως λογω των καρδιαγγειακων του επιπτωσεων και της καρκινογονου δρασης των τοξικων ουσιων που περιεχονται στον καπνο.
Ομως ο αλκοολισμος κανει περισσοτερο και πιο αμεσο κακο, για να αναφερω εναν μονο εθισμο της κοινωνιας μας, ενω δεν υπαρχουν αντιστοιχα μετρα καταστολης.
Ενα θεμα που δεν εθιξε κανεις ειναι αν σε ενα κρατος συμφερει να πληρωνει συνταξεις (σε μια αυξηση του οριου ζωης οφειλομενη στο μη-καπνιζειν) και υγειονομικη περιθαλψη ή να αποταμιευει χρηματα με τον προωρο θανατο των καπνιστων. Μια χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια ενος φανατικου καπνιστη ειναι εξοδο για το κρατος σε νοσηλεια, αλλα αυτο το εξοδο ειναι ασημαντο μπροστα στα συνταξιμα που γλυτωνει με τον προωρο θανατο του.
Αν η διακοπη του καπνισματος οδηγει τον πρωην καπνιστη σε αλλα καταναλωτικα φαινομενα, αυτο ειναι προβλημα της κοινωνιας δεν εχει σχεση με τα αρνητικα του τσιγαρου.
Απο ποτε στην Ιταλια απαγορευεται το καπνισμα σε μπαρ, πιτσεριες και εστιατορια; Την τελευταια φορα καπνισα ελευθερα!

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 17:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτος ο κοσμος που ονειρευομαι ειναι ουτοπια,επειδη καποιοι θεωρουν οτι ειναι δημοκρατικο τους δικαιωμα να κανουν το κεφι τους χωρις να νοιαζονται για τον διπλανο τους.Αν θελετε να καπνιζετε,καντε το.Αλλα στο σπιτι σας,στον δρομο,σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους ωστε να μην ενοχλειτε.Αν δεν υπαρχουν τετοιοι χωροι,διεκδικηστε τους.οταν καποιος στην παρεα δεν καπνιζει και ενοχλειται,σεβαστειτε τον.Μολις γινουν ολα αυτα μπορειτε να θεωρειτε τα μετρα υπερβολικα.Τα μετρα ειναι υπερβολικα,αλλα ειναι σωστα αν εχουν αποτελεσμα να μπορω επιτελους να αναπνεω καθαρο αερα χωρις να υποφερω απο τον καπνο του "μερακλη".

Θα συμφωνησω με τον φιλο nikostheater.Πολλα ειναι θεμα παιδειας.ΤΟ σημαντικοτερο ειναι οσοι καπνιζουν να σεβονται αυτους που τους ενοχλει το καπνισμα,πραγμα που δεν συμβαινει.Αλλωστε το παθητικο καπνισμα ειναι εξισου επικινδυνο.


Προς Καπνιστες:

Πόσο επικίνδυνο είναι το κάπνισμα
Γράφει ο Παθολόγος, Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αναστάσιος Σπαντιδέας


"Δεν υπάρχει σήμερα κανένα άτομα που να μην γνωρίζει ότι το κάπνισμα είναι επικίνδυνο. Ακόμη και οι πιο φανατικοί καπνιστές δέχονται ότι το κάπνισμα «τους κάνει κακό» αλλά μία
παράξενη δύναμη τους καθιστά ανίκανους να αντιδράσουν σε αυτό τον κίνδυνο και να αποτάξουν αυτό το κακό.

Πόσο επικίνδυνο όμως είναι το κάπνισμα; Για να αντιληφθεί κανείς τον κίνδυνο θα πρέπει να γνωρίζει ότι το κάπνισμα σήμερα σκοτώνει 100.000 άτομα το χρόνο γεγονός που σημαίνει ότι ο 1 στους 4 καπνιστές θα πεθάνει από το κάπνισμα. Πιο απλά ακόμα σημαίνει ότι: 247 άτομα πεθαίνουν κάθε μέρα 11 άτομα πεθαίνουν κάθε ώρα 1 άτομο πεθαίνει κάθε πέντε λεπτά.

Άραγε έχεις υπολογίσει εσύ φίλε καπνιστή σε ποια κατηγορία ανήκεις; στα 3 από τα 4 άτομα που Δε θα πεθάνουν από το κάπνισμα ή στο 1 που σίγουρα θα πεθάνει από το κάπνισμα. Και πάλι θα πρέπει να τονίσουμε ότι μπορεί οι 3 στους 4 καπνιστές να μην πεθαίνουν από το κάπνισμα αλλά αυτό Δε σημαίνει ότι δεν προσβάλλονται από παθήσεις οι οποίες μπορεί να μην είναι θανατηφόρες όμως σίγουρα είναι βασανιστικές αφού προκαλούν σημαντική αναπηρία.
Αν πάλι σαν καπνιστής ανήκεις στην μοιραία κατηγόρια του 1 από τους 4 που θα πεθάνουν από το κάπνισμα αναλογίσου πόσο τυχερός στάθηκες μέχρι σήμερα που ζεις αφού κάθε πέντε λεπτά πεθαίνει και ένας καπνιστής. Τα προηγούμενα 5 λεπτά δεν ήταν η σειρά σου όμως στα επόμενα 5 λεπτά, την επόμενη ώρα, την επόμενη μέρα θα είσαι το ίδιο τυχερός; Μακάρι.
Αν οι παραπάνω αριθμοί Δε σε έπεισαν μάθε ακόμα ότι: αν σήμερα 1000 νεαρά στην ηλικία άτομα αρχίσουν να καπνίζουν 20 τσιγάρα ημερησίως τότε τα άτομα αυτά θα πεθάνουν πριν έρθει η ώρα τους.
1 λόγω εγκληματικής ενέργειας
6 λόγω τροχαίου ατυχήματος
250 λόγω καπνίσματος


Βλέπει λοιπόν κανείς ότι η πιθανότητα να πεθάνει κανείς από το κάπνισμα είναι 40 φορές μεγαλύτερα από το να σκοτωθεί σε ένα τροχαίο ατύχημα. Για αυτό και το επιχείρημα που επικαλούνται πολλοί από τους καπνιστές για να μην κόψουν το κάπνισμα «Δε βαριέσαι αδελφέ ποιος ξέρει αύριο αν δεν με πατήσει κανένα αυτοκίνητο» δεν έχει καμία λογική υποστήριξη αφού οι πιθανότητες για ένα θανατηφόρο τροχαίο ατύχημα είναι σημαντικά μικρότερες από τις πιθανότητες που έχει ένα άτομο να πεθάνει από κάπνισμα.
Και ηθελημένα οι καπνιστές επικαλούνται σαν επιχείρημα το τροχαίο ατύχημα και όχι το εγκεφαλικό ή το καρδιακό επεισόδιο διότι όλοι λίγο πολύ γνωρίζουν ότι αυτά σχετίζονται με το κάπνισμα.
Θα πρέπει επίσης να είναι γνωστό ότι το κάπνισμα προκαλεί 4 φορές περισσότερους πρώιμους θανάτους από ότι προκαλούν όλες μαζί οι παρακάτω καταστάσεις οι ποίες σημειωτέων μπορούν και αυτές να προληφθούν.
Τροχαία ατυχήματα
Κατάχρηση αλκοολούχων ποτών
Τοξικομανία
Αυτοκτονίες

Όταν λέμε πρώιμους θανάτους εννοούμε τους θανάτους που έρχονται σε μικρότερη ηλικία από αυτή που λογικά το άτομο θα έπρεπε να πεθάνει. Τα πόσα χρόνια ένας καπνιστής χάνει από τη ζωή του είναι υπολογισμένο και εξαρτάται από τον αριθμό των τσιγάρων που καπνίζει.

Ο ισχυρισμός των καπνιστών «Δε βαριέσαι ας ζήσω και ένα χρόνο λιγότερο καπνίζοντας» απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Υπολογίζεται ότι ένας καπνιστής χάνει περίπου 10-15 χρόνια από τη ζωή του. Εκτός όμως από τα χρόνια που χάνονται θα πρέπει κανείς να υπολογίσει και τα χρόνια που υποφέρει ο καπνιστής από τις αρρώστιες που προκαλεί το κάπνισμα.
Έτσι αν υποθέσουμε ότι ένα άτομο επρόκειτο να ζήσει 70 χρόνια χωρίς να καπνίζει τώρα καπνίζοντας πρόκειται να ζήσει 5 χρόνια. Σημειωτέον ότι από τα 50 ή 45 του χρόνια ο καπνιστής θα αρχίσει να εμφανίζει συμπτώματα τα οποία θα υποβαθμίζουν προοδευτικά την ποιότητα της ζωής καθιστώντας την στο τέλος ανυπόφορη.
Αν ρωτήσετε ένα άτομο με αναπνευστική ανεπάρκεια και συχνές κρίσεις δύσπνοιας μία κατάσταση που στην συντριπτική της πλειοψηφία οφείλεται στο κάπνισμα, πόσο ευχαριστημένο είναι από τη ζωή του θα σας απαντήσεις ότι προτιμάει «χίλιες φορές να πεθάνει παρά να ζει τη μαρτυρική αυτή ζωή».
Το ίδιο θα απαντήσει και ένας καπνιστής με στεφανιαία ανεπάρκεια και συχνές κρίσεις στηθάγχης. Ένα σφαλερό επιχείρημα που επικαλούνται αρκετοί καπνιστές για να μην κόψουν το τσιγάρο είναι και το ότι ο παππούς τους ή ο τάδε γνωστός τους έφθασε 100 χρονών καπνίζοντας.
Η επιστράτευση αυτού του ακραίου επιχειρήματος δεν αποσκοπεί πουθενά αλλού παρά μόνο στο να απαλύνει τις ενοχές που αισθάνεται ο καπνιστής μέσα στην αδυναμία του να αποτάξει το τσιγάρο, αφού σίγουρα γνωρίζει πολλαπλάσια άτομα στο περιβάλλον του που επλήγησαν από θανατηφόρες ή μη παθήσεις που σχετίζονταν με το τσιγάρο.
Κανείς δεν αρνείται το γεγονός ότι και ένας καπνιστής μπορεί να φθάσει σε βαθιά γηρατειά έστω και ασθμαίνοντας. Αλλά πόστες είναι οι πιθανότητες και πόσα είναι τα περιστατικά αυτά. Το να επικαλείσαι μία εξαίρεση ενός κανόνα για να προσπαθήσεις να εντάξεις και εσύ τον εαυτό σου σε αυτή είναι το λιγότερο άρνηση της πραγματικότητας και της λογικής.
Είναι σαν να ταυτίζουμε τις πιθανότητες που έχει να σκοτωθεί ένα άτομα που πέφτει από τον 20ο όροφο μιας πολυκατοικίας με αυτές που έχει ένα άτομο που πέφτει από γλίστρημα στο δρόμο.
Και πράγματι το ανωτέρω παράδειγμα εκφράζει ανάγλυφα τις πιθανότητες που έχει ένας καπνιστής (πτώση από τον 20ο όροφο) να πάθει κάποιο θανατηφόρο νόσημα σε σύγκριση με έναν μη καπνιστή (πτώση από γλίστρημα στο ίσιωμα). Το ότι επέζησε και κάποιο άτομο που έπεσε από τον 20ο ή 30ο όροφο μίας πολυκατοικίας αποτελεί πράγματι είδηση λόγω της σπανιότητας της, που της αξίζει να της αφιερωθεί μία στήλη κάποιας εφημερίδας ή μία αναφορά στα δελτία ειδήσεων της τηλεόρασης. Αλλά πόσο συχνά όμως τέτοια περιστατικά συναντώνται στα φύλα των εφημερίδων ή στα δελτία των ειδήσεων της τηλεόρασης.
Άλλοι πάλι επικαλούνται το γεγονός ότι «τα πάντα γύρω μας είναι μολυσμένα, ο αέρας που αναπνέουμε, τα τρόφιμα που τρώμε, το νερό που πίνουμε, το τσιγάρο μας μάρανε». Και όμως έστω και όλες οι τοξικές επιδράσεις του περιβάλλοντος αν αθροιστούν δεν φθάνουν για να ισοφαρίσουν την τοξική δράση του τσιγάρου. Αυτό είναι αποδεδειγμένο και πέραν πάσης αμφισβήτησης.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι άπειρα τα επιχειρήματα που μπορεί να επικαλεσθεί ένας καπνιστής είτε να δικαιολογήσει στον εαυτό του την ολέθρια συνήθειά του και να απαλύνει κατά κάποιο τρόπο τις ενοχές του είτε για να αντικρούσει τις συμβουλές και τις παροτρύνσεις των πιο αγαπητών προσώπων της οικογένειάς του που ικετευτικά του ζητούν να σταματήσει το κάπνισμα με μόνη ελπίδα να τον έχουν μερικά χρόνια πιο πολλά κοντά τους.

Μπορεί να επηρεαστεί και το δέρμα;
Η συσσώρευση βλέννας και οι αναπνευστικές λοιμώξεις δεν είναι τα μόνα προβλήματα που έχουν άμεση σχέση με το κάπνισμα. Μελέτες έχουν δείξει ότι το κάπνισμα συνδέεται με τη συχνότερη δημιουργία κατακλίσεων, καθώς επίσης ότι επιβραδύνει την επούλωση των κατακλίσεων και των πλαστικών εγχειρήσεων που μερικές φορές γίνονται για τη θεραπεία των κατακλίσεων.
Συγκεκριμένα, μια μελέτη σε 38 καπνιστές με κάκωση νωτιαίου μυελού βρέθηκε ότι και είχαν εκτεταμένες και συχνότερες κατακλίσεις και η επούλωση ήταν πιο αργή απ' ότι στους μη καπνιστές. Έχοντας ήδη αποκλείσει άλλους παράγοντες που ενδεχομένως έχουν άμεση σχέση στη δημιουργία προβλημάτων του δέρματος -όπως ο διαβήτης, ο τύπος του μαξιλαριού για την προστασία από τις κατακλίσεις, η σοβαρότητα της παράλυσης, η σπαστικότητα, το σωματικό βάρος και η διαθεσιμότητα βοήθειας για την φροντίδα του δέρματος- τα αποτελέσματα ήταν ότι το κάπνισμα συνεισφέρει στην ανάπτυξη κατακλίσεων περισσότερο από ότι οι προαναφερθέντες παράγοντες. Γιατί; Συνεχίστε να διαβάζετε...

Η φτωχή κυκλοφορία του αίματος μπορεί να οδηγήσει σε κατακλίσεις...
Το υγιές δέρμα εξαρτάται από την καλή κυκλοφορία ενός πολύ καλά οξυγονωμένου αίματος που μεταφέρει τα θρεπτικά συστατικά στο δέρμα και απομακρύνει τα άχρηστα από αυτό. Το κάπνισμα γενικά και ιδιαίτερα η νικοτίνη, προκαλεί μείωση της κυκλοφορίας του αίματος στα άκρα. Επιπρόσθετα, το κάπνισμα παράγει μονοξείδιο του άνθρακα, που μειώνει την ποσότητα οξυγόνου από όλη την κυκλοφορία. Με άλλα λόγια, το κάπνισμα όχι μόνο μειώνει σημαντικά την κυκλοφορία του αίματος στο δέρμα, αλλά το αίμα που τελικά κατορθώνει να φτάσει στους ιστούς περιέχει πολύ λιγότερο οξυγόνο από αυτό που θα είχε σε κανονικές συνθήκες. Μια μείωση των θρεπτικών συστατικών και του οξυγόνου στο αίμα και μια περιορισμένη ικανότητα απομάκρυνσης των άχρηστων συστατικών από αυτό, ενισχύουν τις προϋποθέσεις για τη δημιουργία κατακλίσεων. Στην πραγματικότητα αυτό ακριβώς συμβαίνει όταν δεν ανασηκώνεστε από το κάθισμα, όταν χρησιμοποιείτε κακής ποιότητας μαξιλάρι για την προστασία από τις κατακλίσεις ή όταν φοράτε παπούτσια που είναι πολύ στενά.
...και επιβράδυνση της επούλωσης...

Όταν αναπτυχθεί μια κατάκλιση, τότε επιβραδύνεται η κυκλοφορία του αίματος -το οποίο αίμα έχει λιγότερο οξυγόνο- γι' αυτό και επιβραδύνεται η θεραπεία των κατακλίσεων. Γεγονός είναι ότι αυτή η μείωση του οξυγόνου στο αίμα είναι η μεγαλύτερη απειλή για την επούλωση των τραυμάτων (ή κατακλίσεων). Ο συσχετισμός μεταξύ καπνίσματος και περιορισμένης ικανότητας επούλωσης έχει παρατηρηθεί από πολλούς χειρουργούς και πολλές ερευνητικές μελέτες έχουν δείξει τον μεγάλο κίνδυνο της νέκρωσης των ιστών ή την νέκρωση των ιστών του δέρματος που δημιουργείται μετά από μια πλαστική χειρουργική επέμβαση και οφείλεται στο κάπνισμα. Φαίνεται ότι το κάπνισμα όχι μόνο σας βοηθάει να αποκτήσετε κατακλίσεις, αλλά μοιάζει να σας βοηθάει να τις διατηρείτε !!!

Οι αλλαγές που συμβαίνουν στην επιφάνεια του δέρματος με την πάροδο της ηλικίας
Ο κίνδυνος δημιουργίας κατακλίσεων επιτείνεται τόσο από την αύξηση της ηλικίας, όσο και από τα χρόνια που ένας άνθρωπος ζει κάτω από συνθήκες αναπηρίας. Το δέρμα γίνεται πιο λεπτό, λιγότερο ελαστικό και πολύ ευαίσθητο με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι πιθανότητες δημιουργίας κατακλίσεων, κυρίως στις μεταφορές. Η ανθεκτικότητα του δέρματος μειώνεται τις ώρες που βρίσκεστε στο κάθισμα, αλλά και στο κρεβάτι. Καθώς η κυκλοφορία είναι κακή και το σώμα γηράσκει, το δέρμα είναι λιγότερο ικανό να αποβάλλει τα άχρηστα συστατικά. Αυτοί παράγοντες έχουν σαν αποτέλεσμα να γίνεται περισσότερο ευαίσθητο το δέρμα στις λοιμώξεις και η επούλωση να γίνεται με πολύ αργούς ρυθμούς. Το κάπνισμα όπως ακριβώς δημιουργεί επιπλοκές στο αναπνευστικό σύστημα, έτσι αυξάνει και την αναλογία να δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα στο δέρμα.

Το παθητικό κάπνισμα προκαλεί ασθένειες στην καρδία και θανάτους σε μη καπνιστές.
08-08-2001

Κάθε χρόνο πεθαίνουν από 35.000 έως 50.000 άνθρωποι λόγω καρδιακών και αγγειακών προβλημάτων που προκαλούνται από το παθητικό κάπνισμα στις Ηνωμένες Πολιτείες. Τα σοβαρά και ανησυχητικά αυτά στοιχεία δημοσιεύονται από την Αμερικανική Εταιρεία Πνευμόνων.

Κλινικές έρευνες, όπως αυτή που σας παρουσιάζουμε σήμερα, τεκμηριώνουν ότι το παθητικό κάπνισμα προκαλεί σοβαρές αλλοιώσεις στις στεφανιαίες αρτηρίες της καρδίας σε υγιείς νεαρούς ενήλικες.

Γιατροί από την Ιαπωνία μελέτησαν 30 υγιείς άνδρες εκ των οποίων οι 15 ήσαν καπνιστές χωρίς συμπτώματα και οι άλλοι 15 ήσαν μη καπνιστές. Ο μέσος όρος ηλικίας ήταν 27 ετών και κανένας από αυτούς δεν είχε ιστορικό διαβήτη, ψηλής πίεσης ή ψηλής χοληστερόλης. Να σημειωθεί ότι οι μη καπνιστές ζούσαν και εργάζονταν σ΄ ένα περιβάλλον χωρίς να υποβάλλονται στον καπνό του τσιγάρου.

Ο στόχος της μελέτης ήταν να δουν τι αποτελέσματα είχε η έκθεση στον περιβαλλοντικό καπνό του τσιγάρου πάνω στη λειτουργία των στεφανιαίων αρτηριών οι οποίες είναι οι βασικές αρτηρίες τροφοδότησης της καρδίας με αίμα.

Υπέβαλαν και τις δύο ομάδες των ανδρών σε περιβαλλοντικό καπνό του τσιγάρου για 30 λεπτά. Πριν και μετά από την δοκιμασία αυτή, τους υπέβαλαν σε ειδικά λειτουργικά τεστ που στόχο είχαν να μετρήσουν διάφορες παραμέτρους της ταχύτητας ροής του αίματος στις στεφανιαίες αρτηρίες.

Τα αποτελέσματά τους έδειξαν ότι οι μη καπνιστές πριν την υποβολή τους σε 30 λεπτά περιβαλλοντικού καπνού είχαν σημαντικά καλύτερη λειτουργικότητα των στεφανιαίων αρτηριών σε σχέση με τους καπνιστές.

Μετά όμως από την υποβολή των μη καπνιστών σε 30 λεπτά περιβαλλοντικού καπνού τότε τα αποτελέσματα των λειτουργικών τεστ των στεφανιαίων αρτηριών των μη καπνιστών χειροτέρευαν και μειώνονταν στο επίπεδο των καπνιστών.

Το συμπέρασμα των γιατρών μετά από την κλινική αυτή έρευνα είναι ότι το παθητικό κάπνισμα προκαλεί ανωμαλίες της λειτουργίας των στεφανιαίων αρτηριών, ιδιαίτερα σε σχέση με τη ροή του αίματος μέσα σε αυτές.

Οι ανωμαλίες αυτές οφείλονται σε βλάβες που προκαλούν πάνω στο ενδοθήλιο των στεφανιαίων αγγείων, οι τοξικές ουσίες του καπνού του τσιγάρου τις οποίες εισπνέουν οι μη καπνιστές άθελά τους, λόγω του ότι κάποιοι άλλοι μολύνουν το δικό τους περιβάλλον με τοξικό καπνό του τσιγάρου.

Σταδιακά, οι πρώτες αυτές λειτουργικές ανωμαλίες, που απέδειξαν οι Ιάπωνες ερευνητές ότι προκαλούνται από το παθητικό κάπνισμα, δημιουργούν τις γνωστές πλάκες αθηρωμάτωσης που είναι υπεύθυνες για την στένωση και τελικά το κλείσιμο των στεφανιαίων αρτηριών με τα γνωστά καταστροφικά αποτελέσματα για την καρδία (στηθάγχη, έμφραγμα).

Τα ευρήματα και συμπεράσματα της έρευνας αυτής εξηγούν με αντικειμενικό τρόπο το λόγο για τον οποίο άτομα που δεν καπνίζουν τα ίδια αλλά υποβάλλονται στο σπίτι ή στην εργασία τους στο παθητικό κάπνισμα, παρουσιάζουν προβλήματα καρδίας και θανάτους λόγω καρδιακών αγγειακών προβλημάτων.

Συμπερασματικά τονίζουμε το γεγονός ότι ακόμη και μια μικρής διάρκειας παροδική υποβολή στον καπνό του τσιγάρου μπορεί να προκαλέσει λειτουργικές ανωμαλίες στην κυκλοφορία του αίματος στην καρδία και ότι τα προβλήματα αυτά μπορούν να οδηγήσουν σε σοβαρές καρδιακές ασθένειες σ' αυτούς που υποβάλλονται στο σπίτι ή στη δουλειά τους σε παθητικό κάπνισμα

"


Edited by - VIKING on 16/02/2005 17:24:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 21:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
quote:
όπου έγραφε πως έκαναν βελονισμό και κάποιες άλλες ενδιαφέρουσες ιατρικές μεθόδους. Οπότε λέω "δεν μπαίνω μέσα να δω πως είναι;"
Με υποδέχεται ένας γερμανός(γύρω στα 40) με λευκή μπλούζα και μόλις πήγα να τον ρωτήσω για τον χώρο(στα γερμανικά μάλιστα - πράγμα που φέρνει συνήθως τον επισκέπτη σε συμπαθή θέση απέναντι στον Γερμανό που κολακεύεται από την χρήση της μητρικής του γλώσσας) με κοίταξε με ένα υποτιμητικότατο βλέμμα - για να μην πω με αηδία - και τι μου είπε;
"κυρία μου καπνίζατε, μυρίζετε τσιγάρο! Σας παρακαλώ περάστε έξω, με ενοχλείτε!!!"

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ........ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΜΕΡΙΚΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ "ΕΠΙΣΚΕΥΗ" ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΕΙ;
ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.....ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΑΝΑΛΟΓΑ...ΚΑΤΙ ΣΕ "ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ".

ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΞΑΠΛΩΘΗΚΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.... ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ ΣΤΑ AMEΡIKANIKA ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΡΙΝ.

ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΓΓΙΖΕΙ/ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ KSENITIA.

ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΙΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΑΣΕ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΔΩΜΑΤΙΑ ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ

ΚΑΠΝΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΡΗΚΕ ΣΗΜΕΙΩΜΑ/ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΕ ΣΕ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ
ΞΑΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕ ΟΜΩΣ
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
ΚΑΠΝΙΣΕ ΞΑΝΑ
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ F**K YOU

THN ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΜΠΛΕΞΙΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ (ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ.
ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ/ΒΟΗΘΕΙΑΣ/ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ.

ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ,ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ;

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar face
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 16:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ/ΒΟΗΘΕΙΑΣ/ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ.

Πολύ σωστά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 17:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΡΑΓΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ?
ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
ΤΙ ΩΡΑΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΝΕΤΕ
ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ
ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟ


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar face
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 19:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν εδώ μέσα έχει αναφερθεί παραπάνω από ένας συνομιλητής στα "καλά" του καπνίσματος.
Από ότι έχω δει, οι περισσότεροι στεκόμαστε στην ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ του καπνίζειν και όχι στο αν κάνει καλό το κάπνισμα.
Ας κάνουμε ένα τεστ και όποιος έχει να πει πως ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ γιατί έτσι κάνουμε καλό στον οργανισμό μας, ας το πει.
Τουλάχιστον ας έχουμε κάποιον φανερό δέκτη των αναθεματισμών.
Εγώ, προσωπικά, αναρωτήθηκα μήπως το κάπνισμα, που έχει γίνει συνήθεια, διώχνει το άγχος και το κόψιμό του δημιουργήσει προβλήματα. Απορία έχω.
Όπως και ψάχνω να βρω μια αντίστοιχη μελέτη, όπως και μια μελέτη συσχετισμού του καπνίσματος με προβήματα υγείας αλλά χωρίς άλλους παράγοντες ή σε συσχετισμό με άλλους επιβαρυντικούς παράγοντες, αλλά δεν έχω βρει ακόμα.
Δεν θέλω να αποδείξω πως το κάπνισμα κάνει καλό.
Και αν από τα γραφόμενα μου, κάποιος αποκόμμισε αυτό, τότε του ζητάω ταπεινά συγνώμη και ομολογώ πως πιστεύω ότι ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΚΟ, είναι κάτι που το αντιλαμβανεται ο καθένας καπνιστής.
I rest my case :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 09:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ αρχην θέλω να υπενθυμίσω οτι το θεμα εδω ειναι η απαγόρευση (γενική η μερική) και οχι το αν κανει ΚΑΛΟ η ΚΑΚΟ.
Αυτό το αφήνω στην κρίση του καθενός κατοπιν ΟΡΘΗΣ ενημέρωσης, και ορθη ενημέρωση ονομάζω την αντικειμενική και ΟΧΙ την ενημέρωση που μισθώνεται απο τις πολυεθνικές των ΦΑΡΜΑΚΩΝ και που τελικά ειναι αυτή που φαινεται απο τα ΜΜΕ λόγο των χρημάτων που παιζονται!!!
Η παιδεια, πρεπει να εχει στοχο την συμπεριφορά των καπνιστων απέναντι στους μη-καπνιστες (ευγενεια - κατανοηση κλπ) και οχι το κοψιμο του τσιγαρου και την κατανάλωση φαρμάκων!!!!
Χωρις να θέλω να θιξω κανεναν, να πω επισης οτι η παιδεια λειπει και απο τους μη-καπνιστες προς τους καπνιστες!
Η ελευθερια ερχεται με την απαγορευση?


Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

michis
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 14:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους michis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μην τρελαθουμε τωρα....δεν μπα να καπνιζει οσω θελει ο αλλος, αρκει να μην ενοχλει......δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα στη ζωηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 17:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεινο που με εκνευριζει ειναι το οτι σκεφτομαι πως ενας δημοκρατικος νόμος θα έπρεπε να φροντιζει για τα δικαιώματα όλων των πολιτων και όχι μόνο εκεινων που υποφερουν απο ζήλειες και ανημποριές, η όχι μόνο εκείνων των πολιτικών ή γιατρων πουλημένων ή φιλοχρηματων. Μαγαζιά ή αίθουσες ξεχωριστες για την δηθεν υγεια, αλλά στην ουσία μονο για την ενόχληση κάποιων απο την μυρουδιά του τσιγάρου. Χωρις πανύψηλα κοστολογια για προφύλαξη (20 - 30 χιλιαδες ευρω για 45 τετρ.μετρα μπαρ). Ε βέβαια!! τον μελετήσαμε καλά τον νόμο! Τρώνε πολλοί απο αυτη την πιτα. Αλλά το σοβαρότερο ....!!..μας συνηθίζουν στο κυνήγι των μαγισων οπς συγνωμη, του καπνιστή ήθελα να πω!! εκεινου του καπνιστη που δεν έχει ηθική, τροπους, κλπ κλπ!! Και με ανησυχει ακομα περισσότερο οτι μας συνηθίζουν μην αντιδρούμε πλεον σε τιποτα!!! Και το οτι ακόμα και οι καπνιστες εχουν παραιτηθει απο καθε αντιδραση! ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ Σ-ΑΥΤΟ? ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ!!! κανεις επιτελους δεν καταλαβαίνει οτι οι ΥΓΕΙΙΣΤΕΣ πανε να εξουδετερώσουν την θέληση και την προσωπικότητα για να μας την χωσουν στο τέλος οπου καλύτερα νομιζουν εκεινοι?
Καπνιστες και μη-καπνιστες, θα είναι καλύτερα να έχουμε ανοιχτά τα μάτια και σφυχτά τα πισινά μας, γιατι οι καιροί που έρχονται θα είναι πιό σκληροί απο οτι δείχνουν....

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 11:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την εφημεριδα "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" Λαρισας 3 μαρτιου 2005 αντιγράφω

Επαναφέρει το θέμα του καπνίσματος ο κ. Εκτ. Νασιώκας

Την εφαρμογή των μέτρων για την πρόληψη των επιπτώσεων στην υγεία από την κατανάλωση των προïόντων καπνού, ζητά με επίκαιρη ερώτηση που κατέθεσε στη Βουλή, ο βουλευτής του ΠΑΣOΚ και πρώην υφυπουργός Υγείας κ. Έκτορας Νασιώκας.

Στη νέα, επίκαιρη αυτή τη φορά, ερώτησή του προς τον υπουργό Υγείας κ. Νικήτα Κακλαμάνη επισημαίνει ότι, προ τριετίας περίπου, η τότε κυβέρνηση ολοκλήρωσε τα μέτρα προστασίας των καπνιστών και αντιμετώπισης του καπνίσματος. Η πολιτική αυτή ήταν αποτέλεσμα ενός ευρύτατου διαλόγου και μιας ευρύτατης συμφωνίας όλων των κοινωνικών και επιστημονικών φορέων, όπως ΑΔΕΔΥ, ΓΣΕΕ, ΣΕΒ, ΠΙΣ, ΠOΕΔΗΝ, Oμοσπονδία Νοσοκομειακών Γιατρών, Υπουργείο Παιδείας κ.λπ.

Η ολοκλήρωση και η εφαρμογή των μέτρων εξελίσσονταν παράλληλα με τις αποφάσεις στην Ε.Ε και τον Π.O.Υ, αφού η κυβέρνηση ξεκαθάρισε με την Ευρωπαïκή Επιτροπή, ότι είναι άλλο η αντικαπνιστική εκστρατεία και άλλο η καπνική πολιτική.

Η πλήρης κυβερνητική απραξία σε όλους τους τομείς του Υπουργείου Υγείας κατά τη διάρκεια του πρώτου χρόνου έφεραν τα θέματα υγείας σε επικίνδυνη στασιμότητα. Η δημόσια διατυπωμένη όμως άποψη του κ. υπουργού εναντίον των μέτρων «για ένα περιβάλλον ελεύθερο καπνού παντού» και η έλλειψη οποιουδήποτε μέτρου εφαρμογής του προγράμματος σηματοδοτεί μεγάλους κινδύνους για τον ελληνικό λαό και ιδιαίτερα για τους νέους.

O Λαρισαίος βουλευτής ρωτά τον υπουργό Υγείας:

«α) Γιατί δεν εφαρμόζει το νομοθετικό πλαίσιο και δεν υλοποιεί το πρόγραμμα για μια «Ελλάδα ελεύθερη καπνού»;

β) Τι έχει κάνει η κυβέρνηση για να προετοιμάσει την εφαρμογή της σύμβασης του Παγκόσμιου Oργανισμού Υγείας που υπέγραψε η χώρα μας και πότε θα φέρει τη σύμβαση στη Βουλή για ψήφιση;».

Σε λίγο θα γινει κι εκει (στην Ελλάδα) ότι έγινε εδώ (στην Ιταλια)
ΕΓΩ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ!!
ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!
ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!


Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 16:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από τους κινδύνους του ποτού και του τσιγάρου, που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 17:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από τους κινδύνους του ποτού και του τσιγάρου, που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα.

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ
ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΩΜΜΑ Ε

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy