ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΛΗΘΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ "ΕΩΣ ΟΥ ΑΝΤΑΝΑΙΡΕΘΗ Η ΣΕΛΗΝΗ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kosh
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 12:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A. Kircher φαίνεται πως έχεις περισσότερες γνώσεις περί της εβραϊκής. Είναι όντως ομόριζα το Λεβί και το Λεβάν;

Εαν είναι τότε μπορούμε να υποθέσουμε πως τα παλιά τα χρόνια οι Λεβίτες (a.k.a Σελήνοι!) ήταν οι μυημένοι περί των θεοσοφικών τεκταινομένων έναντι των άλλων φυλών που υπάκουαν στους πρώτους που έβγαζαν τις ηθικές -και όχι μόνο- συμπεριφορές των υπολοίπων.

Με το πέρασμα του χρόνου, ίσως, η επιμειξία των διαφόρων φυλών κατέστησε δυνατή την Λεβιτοποίηση(?!?) και των υπολοίπων. Έχει να κάνει με το DNA? Έχει να κάνει με την διαρροή της γνώσης; Πώς έδωσαν τέτοιο προνόμιο στους πολλούς;

Επίσης κάπου έχω ακούσει πως οι Πλατωνικοί χώριζαν χρονολογικές περιόδους προ και μετά Σελήνης. Και επανερχόμαστε στην συνομωσιολογία των εξωγήινων φυλών που έχουν βάλθει να αλληλοφαγωθούν στη γειτονιά μας όπερ αλί τω ταλαιπώρω! Λίβανος θα καταντήσουμε σε πλανητικό επίπεδο.

Όλα αυτά ακούγονται εξωπραγματικά και απορώ πως το Hollywood δεν έχει πάρει τα δικαιώματα για τo πιο blockbuster-sci-fi-conspiracy film ever! Εκτός κι αν το εβραιοκραρούμενο Hollywood δεν θέλει να δώσει απροκάλυπτα την αλήθεια. Ως γνωστόν The truth is out there!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 23:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιθετα της σεληνης : μεγιστη, αρχουσα ουρανου, καλλιφεγγης θεα, συστημα του παντος
Σε τι γραπτά υπάρχουν αυτά τα επίθετα;

Τα ειχα διαλεξει παλια απο την αρχαια ελληνικη γραμματεια. Για ακριβως τωρα πρεπει να ψαξω. Στους ορφικους υμνους η σεληνη επιθετολογειται αστραρχης. Ευαστερος κορη ονομαζεται η σεληνη οταν πρωτοφαινεται, γιατι λογω του περιορισμενου φωτισμου της μπορουν και λαμπουν μαζι της ολα τα αστερια, και καταυγαστειρα οταν ειναι πλησιφαης δηλ. πανσεληνος.

quote:
Ενδιαφέρον που το λες αυτό για τα θέματα εσωτερισμού. Σε άλλους τομείς λένε ακριβώς το αντίθετο, στις φυσικές επιστήμες πχ όσο πιο καλά κολλούν και εφαρμόζουν όλα μεταξύ τους, τόσο μεγαλύτερη εμπιστοσύνη έχουμε στην κατανόησή μας. Χωρίς όμως να ξεχνάμε ότι η κατανόησή μας είναι πάντα ατελής, ότι τα μοντέλα μας, ως κατασκευάσματα του νου μας είναι πάντα ατελή. Tουλάχιστον για όσους έχουμε κάνει το paradigm shift από την ψευδαίσθηση της γνώσης στην πραγματικότητα της ανεπαρκούς και παραπλανητικής ανθρώπινης αντίληψης, γιατί η αντίληψή μας μπορεί να συλλάβει μόνο τις σκιές αυτών που πραγματικά υπάρχουν.

Εχεις δικιο. Προσθετω οτι στην επιστημη, σταθερο τυπο γνωσεως αποτελει η εξισωση καθολα αποβλητεος απο την φιλοσοφικη και ποιητικη γνωση.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 00:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Και επανερχόμαστε στην συνομωσιολογία των εξωγήινων φυλών που έχουν βάλθει να αλληλοφαγωθούν στη γειτονιά μας ... απορώ πως το Hollywood δεν έχει πάρει τα δικαιώματα για τo πιο blockbuster-sci-fi-conspiracy film ever!

Έννοια σου και τα 'χει ψιλοπάρει τα δικαιώματα το Hollywood! Η διείσδυση και η καταστροφή του Death Star από τους Rebels στο "Star Wars", και γενικά όλη η ιστορία, λέγεται από κάποιους κύκλους με υποτιθέμενη πρόσβαση στη μασονία, ότι ήταν αναστροφή της πραγματικής ιστορίας όπου η διαγαλαξιακή αυτοκρατορία με την επιχείρηση "Περσεύς" κατέστρεψε την καρδιά του κόσμου των Rebels.

Όσο συναρπαστικά κι αν είναι όλα αυτά, είτε ψέματα, είτε αλήθεια, είτε κάτι ανάμικτο, εμένα με σκάει το ερώτημα:

Γιατί αυτή η εμμονή με τη σελήνη στις Γραφές των Εβραίων;

52 φορές αναφέρεται η σελήνη στην Παλαιά Διαθήκη, ποιος ξέρει πόσες στο Ταλμούδ, κλπ.


Dare To Dream

Edited by - gentleman on 10/08/2006 01:03:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 00:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher φαίνεται πως έχεις περισσότερες γνώσεις περί της εβραϊκής. Είναι όντως ομόριζα το Λεβί και το Λεβάν;

Kosh,
χωρίς να θέλω να το παίξω ειδίμων έχω ασχοληθεί λίγο με την εβραική και μπορώ να σου πώ τα παρακάτω:

Η λέξη "λεβάνα(χ)", μία απο τις λέξεις για την σελήνη προέρχεται από το λαβάν που σημαίνει "λευκό". Από ότι ξέρω δεν σχετίζεται με το Λεβί αν και μπορεί να κάνω λάθος.

quote:
Και επανερχόμαστε στην συνομωσιολογία των εξωγήινων φυλών που έχουν βάλθει να αλληλοφαγωθούν στη γειτονιά μας ... απορώ πως το Hollywood δεν έχει πάρει τα δικαιώματα για τo πιο blockbuster-sci-fi-conspiracy film ever!

Γι'αυτό ποτέ δεν ξέρεις! Τόσα και τόσα δεν έχουν δει τα μάτια μας;

quote:
Γιατί αυτή η εμμονή με τη σελήνη στις Γραφές των Εβραίων;

gentleman,
αν δεν υπάρχει μεταφυσική εξήγηση θα υπάρχει φυσική. Εγώ αυτό πιστεύω. Η σελήνη ως ουράνιο σώμα ασκεί τρομαχτική γοητεία.
Όμως το θέμα ίσως να πηγαίνει και πέρα από το φυσικό.

Υπάρχει και η εξής ιστορία από το Ταλμούδ:

Κάποτε, στην αρχή της δημιουργίας, λέει, ο Ήλιος και το Φεγγάρι ήταν το ίδιο λαμπερά. Ο Θεός αποφάσισε να μειώσει τη λαμπρότητα της σελήνης αλλά μετά το μετάνοιωσε. Όταν λοιπόν έρθει ο Μεσσίας, λένε αυτοί που πιστεύουν στο Ταλμούδ, η σελήνη θα γίνει το ίδιο λαμπρή όπως στην αρχή.

"Μακάρι το φως της σελήνης να είναι τόσο φωτεινό όσο το φως του ήλιου και το φως των εφτά ημερών της δημιουργίας, όπως ήταν πριν μειωθεί.."

Νομίζω ότι στη Γένεση λέει κάπου στην αρχή "τα δύο λαμπρά σώματα"

Για τους Εβραίους, ο Μεσσίας θα προέρχεται από την γενιά του Δαυίδ και το βασίλειο του θα εγκαθιδρυθεί "για πάντα όπως η σελήνη" (Ψαλμ. 89.38)

Τώρα αν υπάρχουν τίποτα κρυφά μηνύματα στην παραπάνω ιστορία δεν ξέρω, αν υπάρχει κανείς που ξέρει, θα ήθελα και εγώ να μάθω....

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 16:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω ότι στη Γένεση λέει κάπου στην αρχή "τα δύο λαμπρά σώματα"

Αν μπορείς πες μας που ακριβώς είναι γραμμένο, νομίζω οτι δεν υπάρχει...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 17:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>> Νομίζω ότι στη Γένεση λέει κάπου στην αρχή "τα δύο λαμπρά σώματα"

> Αν μπορείς πες μας που ακριβώς είναι γραμμένο, νομίζω οτι δεν υπάρχει...

Βλέπε Γένεσις 1:16 Ελάχιστε.

Και που 'σαι. Ας εστιάσουμε στην πίστη των Εβραίων, όχι τι πιστεύουμε εμείς. Ο Θεός μπορεί να είναι απανταχού παρών, αλλά τα μυστικά Ιερατεία των Εβραίων φαίνεται πως πιστεύουν σε δικό τους, σκοτεινότερο Θεό, στενά συνδεδεμένο με τη σελήνη, με έδρα ίσως τη σελήνη.

Εκτός από την Παλαιά Διαθήκη και το Ταλμούδ, ποιες είναι οι άλλες γραφές της Εβραϊκής θρησκείας;

Μπορούμε να τις ψάξουμε online, που αναφέρεται η λέξη moon;


Dare To Dream

Edited by - gentleman on 12/08/2006 17:23:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 19:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπε Γένεσις 1:16 Ελάχιστε.

Σωστά.

Να και το κείμενο στα ελληνικά:

και εποιησεν ο θεος τους δυο φωστηρας τους μεγαλους τον
φωστηρα τον μεγαν εις αρχας της ημερας και τον φωστηρα
τον ελασσω εις αρχας της νυκτος και τους αστερας

Σύμφωνα με κάποιους Εβραίους ερμηνευτές αυτό το απόσπασμα αναφέρεται στην παραπάνω ιστορία από το Ταλμούδ.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 19:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gentleman

Οι γιδοβοσκοί όπως τους αναφέρεις, ή γιδοκλέφτες όπως τους αντιλαμβάνομαι, έχουν κάνει πολλές αντιγραφές της ελληνικής μυθολογίας.
Στην περίπτωσή μας έχουμε μιαν κακή απόδοση του μύθου του αγώνα με τους γίγαντες.
Εδώ συναντάμε τον Δία να απαγορεύει την εμφάνιση της αυγής, την λάμψη του Ήλιου και της Σελλήνης, μέχρι να βρει ο ίδιος το βοτάνι που αναζήτησε η μητέρα του Γαία για να βοηθήσει τους γίγαντες να γλιτώσουν απο τους ολύμπιους.

Αυτή η φράση λοιπόν έχει την σημασία του υπερφυσικού εξαναγκασμού προκειμένου οι γιδοκλέφτες να επιτύχουν τους σκοπούς τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 21:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα την ερμηνεια του Αυγουστινου.

Στον υπο εξετασην στιχο, το «ανταναιρεθη» μπορει να μεταφραστει : μεχρι που η σεληνη θα εκλειψη και δεν θα υπαρχει πια. - Στην περιπτωση αυτη, ανταναιρεση της σεληνης σημαινει, θνητοτης η οποια θα εκλειψη. Την ερμηνεια ο Αυγουστινος συμπληρωνει με τον λογον του Παυλου «εσχατος εχθρος καταργειται ο θανατος.»
Η θνητοτητα δηλωνεται συμβολικως υπο των φασεων της σεληνης, της αυξησεως και της μειωσεως του φωτος.

Εννοει οτι - ως οι φασεις της σεληνης - οι ανθρωποι βαινουν εκ της ακμης στην καταπτωση και φθανουν στο τελος. Δεν θα ειναι πλεον θνητοι και θα ημπορουν να απολαβουν εις το εξης ειρηνη και δικαιοσυνη χωρις να πεθαινουν. Τα αγαθα της ειρηνης και της δικαιοσυνης θα παψουν να ευρισκονται προσκαιρα και διαδοχικως εξ αντιθετων φασεων πολεμου και αδικιας. Να σημειωσω βεβαια οτι η εξαλειψη της θνητοτητος παραμενει ουσιαστικα εντελως αδυνατον να γνωσθει υπο των ανθρωπων φεροντες την θνητην φυσην. Ζωμεν, εφ’οσον ζωμεν θνητως και υπο την απολυτον προυποθεσην οτι προκειται να αποθανομεν. Αν δεν αποθανομεν, δεν ζωμεν.

Συμφωνα με τον Αυγουστινο, υπαρχει μια δευτερη ερμηνεια εκδεχομενη εις το ρημα ανταναιρω την σημασιαν του ανυψωνω, σηκωνω πιο πανω εξ εναντιας, ο δε στιχος μεταφραζεται : μεχρι που η σεληνη να υψωθει, δηλαδη μεχρι που η σεληνη να δοξαστει. Σ’ αυτη την περιπτωση, σεληνη ειναι η Εκκλησια. Προφανως οι Εβραιοι ερμηνευουν «ανταναιρεσην της σεληνης» ως την δοξα του Ισραηλ και ως την, δια της ελευσεως του Μεσσια, εκπληρωσην της υποσχεσεως παγκοσμιου κυριαρχιας του περιουσιου λαου του θεου.


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!

Edited by - τζιτζικας on 13/08/2006 21:57:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 13:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Οk NADA. Καμιά σκέψη πως προέκυψε το "ανταναιρέθη η σελήνη" από το πρωτότυπο "αφανισθεί η σελήνη" των Ο;


Φίλε gentleman,
έχεις πει και ο ίδιος ότι δύσκολα μία απλή έννοια θα μεταφραζόταν σε κάτι τόσο σύνθετο. Οπότε το πιθανότερο είναι, η έννοια που αποδίδει πιστότερα το νόημα να είναι η πιο σύνθετη, δηλ. το 'ανταναιρέθη'. Η τάση των ανθρώπων να απλοποιούν προκειμένου να φέρνουν πιο κοντά στην κατανόησή τους, θα οδήγησε και σε μεταφράσεις όπως το 'αφανισθεί'.

quote:
> Η Σελήνη ... είναι ο σταθεροποιητής του γήινου κλίματος, αφού αν δεν υπήρχε, ο άξονας περιστροφής της γής θα συμπεριφερόταν εντελώς αλλοπρόσαλλα.
---------------
Είναι τσεκαρισμένο αυτό;


Η αναφορά γίνεται από έναν Καθηγητή της αστρονομίας στο βιβλίο Χάος και Αρμονία, όπου μεταξύ άλλων, λέει:

Ο γάλλος αστρονόμος Ζακ Λασκάρ του γραφείου Μέτρησης Γεωγραφικού Μήκους του Παρισιού, και οι συνάδελφοί του [...] βρήκαν ότι αν δεν υπήρχε η Σελήνη, ο άξονας περιστροφής της Γης θα συμπεριφερόταν αλλοπρόσαλλα, με διακυμάνσεις που θα ξεκινούσαν από την κατακόρυφη θέση του στο επίπεδο της Ζωδιακής ζώνης ως την πλάγια θέση στο ίδιο επίπεδο (μια κλίση 85%). Οι διακυμάνσεις αυτές θα λάμβαναν χώρα μέσα σε μία -πολύ σύντομη γεωλογικά- περίοδο διάρκειας μερικών εκατομμυρίων χρόνων.
[...] Για έξη μήνες η μισή Γη θα ήταν βυθισμένη στο σκοτάδι και στο πολικό ψύχος, ενώ στη συνέχεια το ίδιο μισό θα λουζόταν από το εκτυφλωτικό φως του Ήλιου, σε μία καυτή ζέστη που θα διαρκούσε μισό χρόνο.

Trinh Xuan Thuan

Αυτό απέχει από αυτήν εδώ την δοξασία:

quote:
Έχεις υπόψη κάτι αρχαίες δοξασίες (Θούλη?) για αιώνια άνοιξη; Όπου δηλαδή ο άξονας της γης ήταν κάποτε κάθετος στο επίπεδο περιστροφής της γης, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν εποχές αλλά μια αιώνια άνοιξη; Αυτή είναι η φυσική και ισορροπημένη κατάσταση της "γαίας", υποτίθεται, που για κάποιο λόγο χάθηκε. Και αναρωτιέμαι αν η ενδεχόμενη άφιξη της σελήνης έπαιξε κάποιο ρόλο.
Η Λεβάν θα είναι η θεότητα που λες, που πάει πακέτο με τη Λίλιθ. Ή δεν είναι και οι δυο θεότητες;


'Εχεις μάλλον στο νου σου τη μυθολογία Κθούλου του Λάβκραφτ. Δεν έχω διαβάσει, αλλά προφανώς πολλές ιδέες που καταγράφονται εκεί προέρχονται από παλαιότερες (και ορθότερες κατ΄εμέ) "μυθολογίες" και παραδόσεις.

Όχι. Δεν εννοώ την Λεβάν ούτε τη Λίλιθ. Έχω υπόψη μου ότι η Σελήνη λέγεται και Λεβάν, η Λίλιθ πάντως επι ουδενί ταυτίζεται με τη Σελήνη, παρόλο που συνδέεται κατα ένα μικρό μέρος.
Αυτό που εννοώ και λέω είναι αυτό που μπορεί να βρει κανείς σε πολλές εσώτερες παραδόσεις και πολυθεϊστικές θρησκείες: Κάθε ορατός πλανήτης ή αστερισμός θεωρείται το φυσικό σώμα ενός επταπλού θείου Όντος, που διέπεται από συγκεκριμένες ποιότητες και ιδιότητες...

Η συμπεριφορά και ο ρόλος ενός φυσικού ουράνιου σώματος μπορεί να δώσει κάποιες μικρές ενδείξεις και για τον εσωτερικό του ρόλο.

Σε πολλές δε παραδόσεις απαντάται η λατρεία Σεληνιακών και Ηλιακών θεοτήτων.
Η προσωποποιημένη Τριάδα των Αιγυπτίων Όσιρις, Ίσιδα, Θωθ (Ερμής), αντιστοιχούσε στην αρχαιότερη
ΗΛΙΟΣ (Πατέρας), ΣΕΛΗΝΗ (Μητέρα) και ΕΡΜΗΣ - Θώθ (Υιός).

Η Σελήνη φέρεται ως η Θηλυκή αρχή, το Δοχείο και φορέας των σπόρων της ζωής που ζωογονείται και γονιμοποιείται από την αρσενική αρχή, τον Ήλιο ή Βίσνου.

Αργότερα η Σελήνη παρουσιάζεται να είναι Θηλυκή και αρσενική, με την αρσενική αρχή να υπερτερεί πολλές φορές έναντι της άλλης. Έτσι η Σελήνη γίνεται ο Σόμα στις Ινδουιστικές γραφές ή ο Ιεχωβά στους Ιουδαίους.

Ενώ στα ΟΡΦΙΚΑ (από όπου και τα επίθετα που παρέθεσε ο τζιτζικας) διαβάζουμε:

Θεά βασίλεια, φαεσφόρε, δια σελήνη
ταυρόκερως Μήνη
..
εννυχίη, δαδούχε, κόρη ευάστερε Μήνη
αυξαμένη και λειπομένη, θηλυς τε και άρσην
χρόνου μήτερ
..
καταυγάστειρα, λοχείη
..
ησυχίη χαίρουσα
αστράχτη, ελικοδρόμε, πάνσοφε κούρη
...

Η Σελήνη και ο Ήλιος εσωτερικά και ως μέρη ενός μεγαλύτερου συστήματος ενδεχομένως συνδέονται περισσότερο από όσο νομίζουμε, για αυτό το λόγο η Σελήνη φέρεται άλλοτε αρσενική και άλλοτε θηλυκή.


--------

Αγαπητέ τζιτζικας
επέτρεψέ μου μία παρατήρηση.
Οι ερμηνείες που κάνεις πάνω στην συγκεκριμένη πρόταση θαρρώ πως έχουν λάθος αφετηρία. Ερμηνεύεις το "έως ότου", ως "αφότου", με αποτέλεσμα να έχεις στο νου σου κάτι άλλο που περισσότερο σχετίζεται με την Αποκάλυψη και όχι με την Παλαιά Διαθήκη.
Η δικαιοσύνη και η Ειρήνη θα υπάρχουν έως ανταναιρέθη η Σελήνη, και όχι αφού ανταναιρέθη.

Σάς χαιρετώ
NADA


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 19:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

>> Νομίζω ότι στη Γένεση λέει κάπου στην αρχή "τα δύο λαμπρά σώματα"

> Αν μπορείς πες μας που ακριβώς είναι γραμμένο, νομίζω οτι δεν υπάρχει...

Βλέπε Γένεσις 1:16 Ελάχιστε.


Συγνώμη αλλά όταν διάβασα την λέξη «σώματα» νόμιζα ότι κάτι άλλο εννοούσες…
Πραγματικά αναφέρετε στην «Γένεση» το εδάφιο για τους δύο φωστήρες , όπως ακριβώς το γράψατε.

quote:
Και που 'σαι. Ας εστιάσουμε στην πίστη των Εβραίων, όχι τι πιστεύουμε εμείς. Ο Θεός μπορεί να είναι απανταχού παρών, αλλά τα μυστικά Ιερατεία των Εβραίων φαίνεται πως πιστεύουν σε δικό τους, σκοτεινότερο Θεό, στενά συνδεδεμένο με τη σελήνη, με έδρα ίσως τη σελήνη.

Εκτός από την Παλαιά Διαθήκη και το Ταλμούδ, ποιες είναι οι άλλες γραφές της Εβραϊκής θρησκείας;

Μπορούμε να τις ψάξουμε online, που αναφέρεται η λέξη moon;


Dare To Dream

Edited by - gentleman on 12/08/2006 17:23:07


Περιμένω και εγώ όλο αγωνία να αποδείξετε αυτό που λέτε.
Κρίνω όμως ότι είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρετε, εκτός και αν κάποιος Σοφερίμ υπάρχει ανάμεσα μας…

Από όσο γνωρίζω πάντως στην Τορά εμπεριέχοταν πάντοτε, εκτός από τους Νόμους και μερικές προφητείες και πολλοί από τους ψαλμούς.

Ερωτώ όμως, τον ψαλμό που τόσο μας παιδεύει ποιος γνωρίζει τον συγγραφέα του ;

Υγ.(προς βοήθεια στο έργο σας) το Ταλμούδ φτιάχτηκε για να μπορούν οι ραβίνοι να ερμηνεύουν τις Γραφές και τους Νόμους κατά το δοκούν .
Η διαδικασία αυτή του συλλογισμού λέγετε Μιντράσς( Midrash) και με βάση αυτήν την διαδικασία (σύστημα ερμηνείας) εξηγούν όλη την γραμματεία τους.
κατά την προσωπική μου όμως άποψη άκρη δεν βγάζει κανείς διότι πάντα εξηγούν και αναπροσαρμόζουν την ερμηνεία ανάλογα την εποχή...

για αυτό εγώ μένω στην χριστιανική ερμηνεία μέσα από τα κείμενα των `Ο
ΟΙ ΟΙΠΟΊΟΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΙ.

ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 14/08/2006 19:04:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 07:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερωτώ όμως, τον ψαλμό που τόσο μας παιδεύει ποιος γνωρίζει τον συγγραφέα του ;

Καλή η ερώτηση Ελάχιστε.

Οι Ψαλμοί αποδίδονται στον Δαυίδ, έτσι δεν είναι;
Η βασιλεία του Δαυίδ όμως χρονολογείται περίπου στο 1000 π.χ. ενώ οι Ψαλμοί καταγράφησαν για πρώτη φορά το 600 π.χ.

Πολλοί καθηγητές θεωρούν τους Ψαλμούς έργο πολλών διαφορετικών συνγραφέων. Επίσης πολλοί Ψαλμοί περιέχουν εισαγωγικές φράσεις που είναι διαφορετικές στην Μασορετική απόδοση και στην μετάφραση των Εβδομήκοντα. Αυτές οι φράσεις μερικές φορές αποδίδουν κάποιους Ψαλμούς όχι στον Δαυίδ αλλά στον Γιεδούθα και στον Ασάφ.

Και κάτι άλλο που ίσως να είναι ενδιαφέρον:

Ο Röth το 1846 θεώρησε ότι το όνομα του Έβραικού θεού (Γιαχβέ) προέρχεται από το "Ιχ" ή "Ιόχ" που είναι το όνομα του αρχαίου σημιτικού θεού της σελήνης.

Από την άλλη, ο θεός των Αράβων, ο γνωστός Αλλάχ, είναι σχεδόν βέβαιο ότι ήταν ο θεός της σελήνης που λατρευόταν από πολλές Αραβικές φυλές πρίν τον Μωάμεθ.

Το μισοφέγγαρο ως σύμβολο του ισλαμισμού είναι μάλλον ότι έχει μείνει από αυτή την πανάρχαιη σχέση.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 20:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι «Ψαλμοί» είναι μια ποιητική συλλογή, επίσης στην ελληνική αποκαλείτε και «Ψαλτήριο», εκ του ομώνυμου δεκάχορδου μουσικού οργάνου , προς τον ήχο του οποίου μελοποιούνταν τα περισσότερα τα περισσότερα των εμπεριεχομένων ποιημάτων. Οι δε Ιουδαϊκή βίβλο την ποιητική αυτή συλλογή την ονομάζει «Ύμνους».
Υπάρχει μια μικρή διαφορά ως προς την αρίθμηση μεταξύ των `Ο και της Ιουδαϊκής βίβλου , το γιατί υπάρχει αυτή, το έγραψα συνοπτικά σε προγενέστερο post.

Οι Ψαλμοί είναι ποιήματα ποικίλου θρησκευτικού περιεχομένου και ως εκ τούτου δύναται να διακριθούν σε διάφορες κατηγορίες, οι κυριότερες είναι :

1) ύμνοι προς τον Θεό
2) ευχαριστήριοι ψαλμοί
3) θρηνώδεις ψαλμοί
4) ψαλμοί μετανοίας
5) ιεραποδημητικοί ψαλμοί
6) Μεσσιακοί ψαλμοί
7) Εσχατολογικοί ψαλμοί
8) Βασιλικοί ψαλμοί
….κα

Όσον αφορά τον εκάστοτε ποιητή των Ψαλμών θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι περισσότεροι έχουν επιγραφή είτε στην αρχή (συνήθως) είτε στο τέλος (πολύ σπάνια) που υποδηλώνει τον συγγραφέα .
Δεν γνωρίζουμε τις περισσότερες φορές , καθότι είναι δυσνόητο το ιστορικό γεγονός με αφορμή το οποίο συντάχθηκε ο κάθε ένας ψαλμός, την τελετουργική χρήση των ψαλμών, την μελωδία τους , και πολλά άλλα σίγουρα…

Τους συντάκτες όμως των ψαλμών τους γνωρίζουμε στην μεγάλη τους πλειονότητα , καθώς υπάρχει το όνομα τους στην επικεφαλίδα.
Και αυτοί είναι : Ο Δαυίδ (από τον οποίο προέρχονται οι περισσότεροι) , ο Μωυσής , ο Σολομών, οι υιοί Κορέ, ο Ασάφ, ο Αιθάν, ο Ιερεμίας, ο Αγγαίος, ο Ζαχαρίας, και κάποιοι άλλοι βέβαια που δυστυχώς δεν μνημονεύονται σε καμιά επιγραφή.

Ο ψαλμός για τον οποίο συζητούμε έχει επιγραφή και στους `0 και στην Ιουδαϊκή Βίβλο «του Σολομώντος».


Με λίγα λόγια προσπάθησα να δώσω κάποια παραπάνω στοιχεία όσο αφορά τους Ψαλμούς τα οποία πιστεύω θα μας/σας χρειαστούν στην μελέτη τους.

Ευχαριστώ.

υγ.από την απαρχή της Τορά υπήρχαν οι "ψαλμοί" μέσα της...
στην πεντάτευχο της Βαβυλώνας υπήρχαν η Μωσαϊκή αποκάλυψη , προφητικά κείμενα και ψαλμοί.




ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 23:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζίτζικα, η ερμηνεία του Αυγουστίνου είναι η επίσημη θέση της ορθοδοξίας; Νομίζω ήταν ένας από τους Πατέρες ο Αυγουστίνος. Ήταν ή όχι;

Το τέλος της σελήνης = το τέλος της θνησιμότητας

Μάλιστα. Πάντως η αναγέννηση της σελήνης κάθε 29 μέρες, μου θυμίζει περισσότερο μετενσάρκωση, δεν κολλάει καλά σαν σύμβολο θνησιμότητας η σελήνη στον Εβραϊσμό που δεν δέχεται την μετενσάρκωση.

Όταν αφανιστεί/ανταναιρεθή για πάντα η σελήνη, μου θυμίζει τη φάση της σελήνης όπου αυτή είναι τελείως σκοτεινή, στη φάση του (προσωρινού) θανάτου. Οπότε:

το τέλος της θνησιμότητας = μόνιμος θάνατος

Πάλι δε μου κολλάει καλά.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 18/08/2006 02:06:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 00:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Κάθε ορατός πλανήτης ή αστερισμός θεωρείται το φυσικό σώμα ενός επταπλού θείου Όντος, που διέπεται από συγκεκριμένες ποιότητες και ιδιότητες

Κάθε επταπλό θείο Όν, τι 7 συνιστώσες έχει;


> η Σελήνη γίνεται ο Σόμα στις Ινδουιστικές γραφές ή ο Ιεχωβά στους Ιουδαίους

Ο Ιεχωβά ταυτόσημος με τη σελήνη! Μα αυτό είναι ένα από τα ονόματα του Θεού των Εβραίων! Εξ ου και οι Μάρτυρες του Ιεχωβά.


Πόσα ονόματα έχει ο Θεός στην Ορθοδοξία; Ένα: Θεός

Πόσα ονόματα έχει ο Θεός στον Εβραϊσμό; Γιαχβέ, ΥΗWH, Ιεχωβά, Μέτατρον, Ασμοντάι, Γιουν, Γιουντάι, Γιεντάι, Τζεντάι

Λες και δεν είναι ο γνωστός μας υπερσυμπαντικός Θεός, αλλά κάποιο... πρόσωπο. Κάποια οντότητα ανώτερης διάστασης, κάτι σαν πνεύμα ή δαίμονας!

Μάλιστα συνώνυμο με τη σελήνη (Ιεχωβά), ή στενά συσχετισμένο!


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 18/08/2006 00:57:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 00:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρετε, εκτός και αν κάποιος Σοφερίμ υπάρχει ανάμεσα μας

Τι είναι Σοφερίμ; Πάντως ότι τελειώνει σε "ιμ" και "ειμ" εγώ ξέρω είναι πληθυντικός στα Εβραϊκά.


> άκρη δεν βγάζει κανείς διότι πάντα εξηγούν και αναπροσαρμόζουν την ερμηνεία ανάλογα την εποχή...

Γεια σου ρε Ελάχιστε, κι εγώ αυτό κατάλαβα μέχρι τώρα. Μας δουλεύουν κανονικά οι Εβραίοι.

Η φρικτή αλήθεια για τον Εβραϊσμό και τα παρακλάδια του, όπως οι χιλιάδες αιρέσεις του Χριστιανισμού και του Ισλάμ, μπορεί να είναι πολύ σκληρή... Πάντως, μην απογοητευόμαστε:

O πραγματικός υπερσυμπαντικός Θεός (που δεν έχει καμία σχέση με το μισάνθρωπο και σαδιστικό τέρας των Εβραίων στην Παλαιά Διαθήκη), δεν εγκαταλείπει τα παιδιά του. Ή αν προτιμάτε, τα τμήματά του.

Κακώς χρησιμοποιούμε τη λέξη "Θεός", που βγαίνει από το θέω=τρέχω, και χρησιμοποιήθηκε για τους ψευδο-θεούς του δωδεκάθεου που υποτίθεται πως έτρεχαν ("έθεαν") ταχύτατα, με τα άρματα τους ή χωρίς.

Έπρεπε να λέμε, η "υπέρτατη νόηση" ή κάτι τέτοιο.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 18/08/2006 01:02:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 00:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Ο Röth το 1846 θεώρησε ότι το όνομα του Έβραικού θεού (Γιαχβέ) προέρχεται από το "Ιχ" ή "Ιόχ" που είναι το όνομα του αρχαίου σημιτικού θεού της σελήνης.

Στα Αγγλικά πως τον γράφουνε τον σημιτικό θεό της σελήνης, μήπως βρω τίποτα;


> ο γνωστός Αλλάχ είναι σχεδόν βέβαιο ότι ήταν ο θεός της σελήνης που λατρευόταν από πολλές Αραβικές φυλές πρίν τον Μωάμεθ.

Οι Άραβες είναι σημιτικό φύλο, παιδιά του Αβραάμ, ίσως μιλάμε για τον ίδιο θεό της σελήνης, όπως τον Ιχ/Ιόχ των Εβραίων.


> Το μισοφέγγαρο ως σύμβολο του ισλαμισμού είναι μάλλον ότι έχει μείνει από αυτή την πανάρχαιη σχέση.

Και η βυζαντινή αυτοκρατορία είχε το μισοφέγγαρο σαν έμβλημα στην αρχή, πριν υιοθετήσει τον δικέφαλο αετό. Ο οποίος δικέφαλος αετός, ξέρει κανείς τι συμβολίζει; Για μασονικό σύμβολο τον πήρε κάπου το μάτι μου.


> Infinitum Finitum Producit

Τι σημαίνει αυτό;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 18/08/2006 01:30:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 10:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω ένα post μου από παλιό θέμα... Είναι από την σελίδα των Ενόπλων Δυνάμεων.

http://www.army.gr/n/g/publications/articles/GreekFlag0/

Η ιστορία των βυζαντινών σημαιών είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και εθνικοϊστορικά σημαντική. Αρχικά, το Βυζάντιο χρησιμοποιούσε τη ρωμαϊκή σημαία, που σύμφωνα με την παράδοση σχεδίασε ο στρατάρχης Μάριος (157-86 π.Χ.) και έφερε την ονομασία σίγνο (signum). Η σημαία αυτή, η οποία ήταν κόκκινη και έφερε ασημένιο αετό με ανοικτές φτερούγες και χρυσούς κεραυνούς στα νύχια του, αποτελούσε ίσως το μοναδικό πράγμα που δεν άλλαξε στην πολυτάραχη Ρώμη, η οποία άλλαξε τόσες μορφές πολιτεύματος και υπέφερε αιματηρές και απειλητικές εμφύλιες και πολέμιες συγκρούσεις. Η μοναδική τροποποίηση που έγινε στη ρωμαϊκή σημαία ήταν να μεταβληθεί το χρώμα του αετού σε χρυσό και, ταυτόχρονα, να στερηθεί τους κεραυνούς του κατά την εποχή του αυτοκράτορα Αδριανού (117-138 μ.Χ.). Οι βυζαντινοί ονόμαζαν την κόκκινη αυτή σημαία φοινικίδα, λόγω ακριβώς του χρώματός της.
Η πρώτη καθαρά βυζαντινή σημαία σχεδιάστηκε το 312 μ.Χ., όταν ο Μέγας Κωνσταντίνος (306-337), προετοιμάζοντας το στρατό του για να αντιμετωπίσει τον τύραννο Μαξέντιο, είδε θεϊκό οιωνό, ένα φωτεινό σταυρό να λάμπει στο μεσημεριάτικο ουρανό με την επιγραφή "EN ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ", τερματίζοντας τη χρήση της (ειδωλολατρικής) ερυθράς σημαίας με τον αετό. Τη νέα σημαία που σχεδίασε ονόμασε λάβαρο και μ' αυτήν νίκησε στις 26 Οκτωβρίου του 312 στον Τίβερη ποταμό. Έκτοτε, κάθε δυναστεία του Βυζαντίου χρησιμοποιούσε και τη δική της ιδιόμορφη σημαία· ανάμεσα στα σύμβολα που χρησιμοποιούνταν ήταν η ημισέληνος, η ανεστραμμένη ημισέληνος, ο σταυρός, το χριστόγραμμα κ.τ.λ.
Το ρωμαϊκό αετό στη βυζαντινή σημαία επανέφερε ο αυτοκράτορας Ιουλιανός (361-363), γνωστός και ως Αποστάτης ή Παραβάτης (λόγω των ειδωλολατρικών του αντιλήψεων), ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων στην Κωνσταντινούπολη. Μετά το θάνατό του, το μισητό πλέον μισοφέγγαρο (υπήρξε το έμβλημα της θεάς Αρτέμιδος) διαγράφηκε από τη σημαία, διατηρήθηκε όμως ο περήφανος αετός που έβλεπε δεξιά, ο οποίος και αποτελούσε άρρηκτα συνδεδεμένο σύμβολο με τους Έλληνες και το Βυζάντιο. Όμως, η μεγάλη αλλαγή στη βυζαντινή σημαία, η οποία και της έδωσε την τελική της (με μικρές παραλλαγές) μορφή, έγινε στα χρόνια του Ισαάκιου Κομνηνού (1057-1059). Ο φωτισμένος αυτός αυτοκράτορας καταγόταν από Οίκο της Παφλαγονίας, όπου στην πόλη Γάγγρα υπήρχε ο θρύλος της ύπαρξης φτερωτού αετόμορφου και δικέφαλου θηρίου (γνωστού ως Χάγκα), το οποίο και κοσμούσε το θυρεό του κτήματος της οικογένειάς του στην Καστάμονη. Έτσι και ο Ισαάκιος το χρησιμοποίησε ως έμβλημα του Βυζαντίου, πάνω σε κίτρινο φόντο, θέλοντας να κυβερνήσει υπό την ηθική προστασία του. Δε συνάντησε καμία αντίσταση, αφού ο αετός της σημαίας είχε ήδη δεχθεί τόσες πολλές τροποποιήσεις.
Το ίδιο ακριβώς έμβλημα χρησιμοποίησε και το Οικουμενικό Πατριαρχείο (προσθέτοντάς του μία ποιμαντορική ράβδο στο αριστερό του πόδι και ένα αυτοκρατορικό σκήπτρο στο δεξί), απ' όπου το οικειοποιήθηκαν οι Φράγκοι και οι Έλληνες το 1204 με την πρώτη άλωση της Πόλης. Τότε άρχισε να χρησιμοποιείται από το Θεόδωρο Λάσκαρη Α΄ (1204-1222) στη Νίκαια, το παράλλαξε όμως ο Ιωάννης Γ΄ ο Βατάτζης (1222-1254), προσθέτοντας ρομφαία στο δεξί του πόδι και υδρόγειο με σταυρό στο αριστερό πόδι του αετού, ενώ παράλληλα μεγάλωσε τις πτέρυγές του και το ράμφος του έγινε ανοικτό, με τη γλώσσα του να κρέμεται, σημάδι της απειλητικότητάς του. Η σημαία αυτή διατηρήθηκε μέχρι τις 15 Αυγούστου 1261, όταν ο Μιχαήλ Η΄ Παλαιολόγος (1261-1282) - ο οποίος και είχε την τύχη να ανακαταλάβει την Κωνσταντινούπολη - πρόσθεσε κορώνα πάνω από τα δύο κεφάλια του αετού, στοιχείο το οποίο διατηρήθηκε μέχρι και τη μοιραία εκείνη Τρίτη, 29η Μαΐου 1453, όταν ο Μωάμεθ Β΄ ο Πορθητής (1432-1481) κατέλαβε την Κωνσταντινούπολη.
Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι ο βυζαντινός στόλος χρησιμοποιούσε - κατά τα πρώτα κυρίως χρόνια της Αυτοκρατορίας - διαφορετική σημαία απ' αυτήν που χρησιμοποιούσαν οι χερσαίες δυνάμεις: αρχικά, χρησιμοποιήθηκε λευκή σημαία που έφερε κυανό σταυρό με τέσσερα Β, ένα στην κάθε γωνία του, ενώ αργότερα, αφού επανήλθε ο αετός στην επίσημη βυζαντινή σημαία, και πάλι ο στόλος χρησιμοποιούσε διαφορετική σημαία, η οποία έφερε την εικόνα της Παναγίας, αετό με ανοικτές πτέρυγες και το μονογράφημα του Χριστού. Η σημαία αυτή, αρχικά κόκκινη και, από την εποχή του Νικηφόρου Φωκά (963-969), κυανόλευκη, διατηρήθηκε μέχρι τα χρόνια των Κομνηνών (11ος - 12ος αιώνας).

Όσο για την ημισέληνο, αν θυμάμαι καλά ήταν το έμβλημα της πόλης της Κωνσταντινούπολης και συμβόλιζε τον Κεράτιο κόλπο, ο οποίος είχε τέτοιο σχήμα. Έτσι είχα διαβάσει κάπου... κάποτε... Οι Τούρκοι την αντέγραψαν από εκεί. Η προηγούμενη σημαία των Τούρκων, ήταν πράσινη με γραμμένη φράση από το κοράνι πάνω της.
Ο αετός ήταν πάντα το έμβλημα της Αυτοκρατορίας, μόνο που στην αρχή έιχε ένα κεφάλι. Τα υπόλοιπα εξηγούνται στο παραπάνω κείμενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 02:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα Αγγλικά πως τον γράφουνε τον σημιτικό θεό της σελήνης, μήπως βρω τίποτα;

gentleman,
βρήκα κάποιες σελίδες στο διαδίκτυο που ίσως σε βοηθήσουν. Δυστυχώς δεν είχα το χρόνο να τις αξιολογήσω, αλλά περιέχουν αρκετές πληροφορίες.

http://www.newadvent.org/cathen/08329a.htm Αυτό είναι το άρθρο από την Καθολική εγκυκλοπαίδεια. Κοίτα στο ORIGIN OF THE NAME JAHVEH (YAHWEH). Εκεί αναφέρει τον Ih/Ioh.

http://www.islamic-awareness.org/Quran/Sources/Allah/moongod.html Η απάντηση των ισλαμιστών για τις απόψεις ότι ο Αλλάχ είναι ο θεός της σελήνης. Βασικά το αρνούνται.

quote:
> Infinitum Finitum Producit

λατινικά=το άπειρο παράγει το πεπερασμένο.

quote:
Και η βυζαντινή αυτοκρατορία είχε το μισοφέγγαρο σαν έμβλημα στην αρχή, πριν υιοθετήσει τον δικέφαλο αετό.

Αυτό δεν το ήξερα.
Αρκετά ενδιαφέρουσες πληροφορίες gentleman και stemix

quote:
Ο οποίος δικέφαλος αετός, ξέρει κανείς τι συμβολίζει; Για μασονικό σύμβολο τον πήρε κάπου το μάτι μου.

Ναί ο δικέφαλος αετός χρησιμοποιείται και στην μασονία ιδιαίτερα στο σκωτικό δόγμα. Μία από τις ερμηνείες είναι ότι είναι αλχημικό σύμβολο που συμβολίζει την ένωση του αρσενικού με το θηλυκό.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 17:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στην συγκεκριμένη πρόταση, αυτό που ενδεχομένως δεν χωρά στην κατανόηση κάποιων εξ ημών, είναι πώς συμβαίνει η 'μισητή' και ταυτισμένη με το 'σκότος' Σελήνη, να θεωρείται απαραίτητη για την ύπαρξη της Ειρήνης και της Δικαιοσύνης.
Παρόλο που δεν αρέσκομαι στα μυστήρια (τα δήθεν) και στα παράξενα, εδώ έχουμε ένα τέτοιο πράγματι (Μυστήριο -όχι παράξενο), και που θα παραμείνει τέτοιο, αν δεν σπάσουμε τις άκαμπτες νοητικές μας αποκρυσταλλώσεις και δεν υπερβούμε περιορισμούς και δόγματα.

Είτε ισχύει η πρόταση είτε όχι, η Σελήνη αποτελεί ένα Μυστήριο. Ακόμα και το γεγονός ότι πολλοί σπεύδουν να αρνηθούν την όποια σχέση του δόγματός τους με αυτήν, υποδηλώνει τη σημασία της.

Πέρα από τις ιδιότητες του θεού των Εβραίων, ας μού επιτρέψετε να επαναλάβω ότι οι λαοί από καταβολής κόσμου συνήθιζαν να λατρεύουν τόσο σεληνιακές όσο και ηλιακές θεότητες. Το ότι η λατρεία σεληνιακών θεών κάποια στιγμή κατέληξε να ταυτίζεται με το κακό, αυτό δεν αφορά καθεαυτές τις θεότητες αλλά τις Ανάγκες της Εξέλιξης.
Στη Φύση δεν υπάρχει καλό και κακό. Υπάρχουν Νόμοι, Δυνάμεις και Αρχές που αμφότερες εξυπηρετούν την Εξέλιξη.

Στις Ινδουιστικές Γραφές εξηγείται πως ο άνθρωπος προήλθε από δύο ομάδες προγεννητόρων: Τους σεληνιακούς Πίτρις (Μπαρχισάντ) και του Ηλιακούς Κυρίους της Φλόγας (Αγκνισβάτα). Οι πρώτοι έδωσαν το φυσικό σώμα ή ακριβέστερα το αστρικοαιθερικό καλούπι -αφού το φυσικό σώμα δεν είναι παρά μία συγκέντρωση μορίων. Οι Κύριοι της Φλόγας προίκισαν τον άνθρωπο με το 'Μάνας' -Νόηση / Αυτοσυνείδηση...

Καλό είναι, γενικά, πριν προβούμε στις όποιες ταυτίσεις, να θυμόμαστε πως όταν οι εσωτερικές παραδόσεις αναφέρονται ονομαστικά σε οποιοδήποτε πλανητικό σώμα, το εννοούν ως μία επταδικότητα δηλ. ως ένα σύστημα επτά σφαιρών, με τις περισσότερες να είναι μη ορατές και ανιχνεύσιμες από επιστημονικά όργανα.
(ζήτημα αρκετά περίπλοκο και δύσκολο στην κατάνοησή του, gentleman, για να επεκταθούμε).

Σάς χαιρετώ,

NADA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 00:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NADA:
> Στη Φύση δεν υπάρχει καλό και κακό. Υπάρχουν Νόμοι, Δυνάμεις και Αρχές που αμφότερες εξυπηρετούν την Εξέλιξη.

Αυτό που λες με έχει προβληματίσει πολλές φορές:

Καλό και κακό δεν υπάρχει στη φύση. Καμία αντίρρηση μέχρι εδώ.

Καρκινώματα υπάρχουν;

Ξέφρενη κατανάλωση, καταστροφή του περιβάλλοντος;

Καταστρατήγηση των φυσικών νόμων - αφύσικη επέκταση του ζωτικού χώρου;

Απάνθρωπη υποδούλωση στο σύστημα της παραγωγής, σαν ένα εξάρτημα σε ένα κολοσσιαίο borg-bug hive, σε πλήρη αντίθεση με την φιλελεύθερή μας φύση;

Όλα αυτά τα αφύσικα εντάσσονται στην Εξέλιξη; Αν μια οντότητα μας βάλει να καταστρέψουμε όλο το σύμπαν, εντάσσεται κι αυτό στην Εξέλιξη;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 29/08/2006 01:16:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 01:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

gentleman,

οι έννοιες καλό - κακό είναι επινόηση (αναγκαία) του ανθρώπινου εγκεφάλου.
Ο νοήμων αυτοσυνείδητος άνθρωπος είναι τέτοιος μόνο εξαιτίας της ιδιαίτερης ικανότητάς του να δια-κρίνει, να απορρίπτει, να δέχεται, να αποφασίζει, να διαμορφώνει, να παρεμβαίνει.

Και είναι ακριβώς αυτή η ιδιαίτερη ικανότητα που μπορεί να λειτουργήσει καταστροφικά προς το συνάνθρωπο ή το περιβάλλον. Αναπόφευκτο αποτέλεσμα της όποιας ελευθερίας βούλησης.

Το "δεν υπάρχει καλό και κακό στη Φύση", δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει καλό και κακό γενικώς στον κόσμο και ότι όλα γίνονται έτσι γιατί δεν θα μπορούσαν διαφορετικά.
Μία τέτοια παραδοχή συνεπάγεται απόλυτη παθητικότητα για όποιον την ενστερνίζεται.
Κάθε ανθρώπινο ον αναλόγως των προσωπικών του προτιμήσεων και τάσεων έχει αρέσκειες και απαρέσκειες. Υποστηρίζει ή μάχεται.

Και είναι όλο αυτό το παιχνίδι που συγκρατεί σε ύπαρξη και κινητοποιεί το Σύμπαν...

Ένας κόσμος απόλυτης αποδοχής και ενότητας δεν θα ήταν παρά ένας ακίνητος κόσμος...


quote:
Αν μια οντότητα μας βάλει να καταστρέψουμε όλο το σύμπαν, εντάσσεται κι αυτό στην Εξέλιξη;


Πώς θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο ενάντια στις θελήσεις, επιθυμίες και ανάγκες εκατομμυρίων όντων;;
Ποιά θα ήταν αυτή η οντότητα, που θα μπορούσε να κινητοποιήσει τέτοιους μηχανισμούς καταστροφής; Από που θα αντλούσε τη Δύναμη και την εξουσία;
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

Το Σύμπαν και η Εξέλιξη (συμπεριλαμβανομένου και της καταστροφής) δεν λειτουργεί ανεξάρτητα από τις θελήσεις και ανάγκες των όντων στο σύνολό τους.

Γι' αυτό (δράττομαι της ευκαιρίας να πώ) και τα περισσότερα σενάρια συνωμοσιολογίας ή καταστροφολογίας είναι επιεικώς αυθαίρετα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 00:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τζίτζικα, η ερμηνεία του Αυγουστίνου είναι η επίσημη θέση της ορθοδοξίας; Νομίζω ήταν ένας από τους Πατέρες ο Αυγουστίνος. Ήταν ή όχι;

Ο ιερος Αυγουστινος θεωρειται κορυφαιος θεολογος της Δυσης και Πατερας της Δυτικης Εκκλησιας. Οι Ανατολικοι εορταζουν την μνημη του στις 15 Ιουνιου αλλα να σημειωσομε οτι πολλες θεσεις της θεολογιας του Αυγουστινου ειναι αντιθετες προς την θεολογια των Πατερων της Ανατολικης Εκκλησιας. Ο Wittgenstein εχει πει οτι οι Εξομολογησεις του Αυγουστινου ειναι το πιο σοβαρο βιβλιο που εχει γραφτει ποτε. Αυτα τα εγκυκλοπαιδεικα.

Αγαπητη NADA,
Ευχαριστω για την παρατηρηση. Νομιζω οτι ειναι σαφες οτι το "εως ου" το μεταφραζω "μεχρι που."

Χαιρετω και καλο μηνα.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 12:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες καλημέρα σας

Για τον φίλο A. Kircher που γράφει λίγο πιό πάνω σχετικά με τον δικέφαλο αετό:
"Μία από τις ερμηνείες είναι ότι είναι αλχημικό σύμβολο που συμβολίζει την ένωση του αρσενικού με το θηλυκό."
Εχω να πώ ότι οι Αλχιμιστές,απ'ότι γνωρίζω δεν χρησιμοποιούν αυτόν τον συμβολισμό,αλλά έχουν σαν σύμβολο της ένωσης αρσενικού-θηλυκού, την ράβδο του Ερμή με δύο φίδια τυλιγμένα γύρω του. Το γνωστό Ερμαφρόδιτο,μιας και τα δύο φίδια είναι το σύμβολο της Αφροδίτης και συμβολίζουν με το σχήμα τους την γυναικεία μήτρα.
Ευχαριστώ πολύ
Σταμάτης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 13:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άλλο ένα σύμβολο με το οποίο μοιάζει ο δικέφαλος αετός.

Δεν είναι η πρώτη φορά που πανάρχαια, προ-ορφικά ελληνικά σύμβολα παραποιούνται και διαστρεβλώνονται από σκοτεινά ιερατεία.

Των οποίων ιερατείων η συμπόρευση με αυταρχικά καθεστώτα δεν είναι καθόλου τυχαία.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 02/09/2006 14:07:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mature
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 15:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mature  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πανάρχαια, προ-ορφικά ελληνικά σύμβολα παραποιούνται και διαστρεβλώνονται από σκοτεινά ιερατεία

Δηλαδή;

Ποια είναι τα πανάρχαια και μάλιστα προ Ορφικά σύμβολα;

Ποια είναι τα “σκοτεινά ιερατεία”; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 17:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τον φίλο A. Kircher που γράφει λίγο πιό πάνω σχετικά με τον δικέφαλο αετό:
"Μία από τις ερμηνείες είναι ότι είναι αλχημικό σύμβολο που συμβολίζει την ένωση του αρσενικού με το θηλυκό."
Εχω να πώ ότι οι Αλχιμιστές,απ'ότι γνωρίζω δεν χρησιμοποιούν αυτόν τον συμβολισμό,αλλά έχουν σαν σύμβολο της ένωσης αρσενικού-θηλυκού, την ράβδο του Ερμή με δύο φίδια τυλιγμένα γύρω του. Το γνωστό Ερμαφρόδιτο,μιας και τα δύο φίδια είναι το σύμβολο της Αφροδίτης και συμβολίζουν με το σχήμα τους την γυναικεία μήτρα.
Ευχαριστώ πολύ
Σταμάτης

Γειά σου φίλε Σταμάτη,

οι αλχημιστές χρησιμοποιούσαν πολλά συμβολα, και την ράβδο του Ερμή ανάμεσα σε άλλα και τον δικέφαλο αετό με την ερμηνεία που παρέθεσα.

Υπάρχουν πραγματικά εκατοντάδες αλχημικά χειρόγραφα με τον δικέφαλο.

Δες για παράδειγμα εδώ http://www.levity.com/alchemy/symbolic.html
και εδώ http://www.levity.com/alchemy/hermhera.html

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 02:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Ποια είναι τα πανάρχαια και μάλιστα προ Ορφικά σύμβολα;

Ένα σύμβολο είναι ο μέσος ήλιος, του οποίου παραποίηση είναι ο δικέφαλος αετός. (Προς Kirch:) ίσως οι Ρωμαίοι αντέγραψαν τον δικέφαλο αετό από τους αλχημιστές, και οι αλχημιστές από τον μέσο ήλιο.

Άλλο ένα πανάρχαιο σύμβολο είναι η σβάστικα. Χρησιμοποιήθηκε από τους Ναζί με αποτέλεσμα την δυσφήμιση ενός πανάρχαιου ελληνικού συμβόλου. Εδώ δεν πρόκειται για παραποίηση σχήματος, αλλά νοήματος. Το σύμβολο χρησιμοποιήθηκε και από πολλούς άλλους προγενέστερα, για παράδειγμα από τους θεοσοφιστές. Η αρχαία προέλευσή του είναι από το σύστημα:

(αριστερόστροφη σβάστικα)----(μέσος ήλιος)----(δεξιόστροφη σβάστικα)

που αρχικά συμβόλιζε συμπαντικές λειτουργίες, αλλά έχει εσκεμμένως παραποιηθεί και το αριστερό μέρος αντιστοιχηθεί με τις στοές θεοσοφικής ροπής, και το δεξί με τις στοές φιλοσοφικής ροπής (τράπεζες, εκκλησία, κλπ).

> Ποια είναι τα “σκοτεινά ιερατεία”;

Αν ο Bush και η συμμορία του είναι χριστιανοί, εγώ είμαι ο Πάπας. Οι άνθρωποι δεν είναι ότι δηλώνουν. Tα ιερατεία δεν εξαιρούνται από αυτόν τον κανόνα. Υπάρχει σαπίλα που δεν τη χωράει ανθρώπου νους. Εωσφοριστές (illuminati) να γίνονται χριστιανοί πάστορες, τέκτονες με ραββινική μύηση να γίνονται αρχηγοί χριστιανικών εκκλησιών, χριστιανοί ιεράρχες να συμμετέχουν σε καβαλιστικές τελετές.

Είναι τόσες οι σικέ καταστάσεις, στον κόσμο της θρησκείας και της εξουσίας, τόσο το θέατρο και η σαπίλα, που δύσκολα βρίσκεις άκρη.

Για μια γεύση από σκοτεινά ιερατεία, για πες μου τι δουλειά έχει το παρακάτω σύμβολο από μοναστήρι στο Άγιο Όρος,


Τι δουλειά έχει αυτό το... αγνό, ορθόδοξο σύμβολο,



στο νόμισμα της υπερδύναμης, που στηρίζει πλήρως τον γκανγκστερισμό του Ισραήλ;


Πολλές οι σικέ καταστάσεις σ' αυτό τον κόσμο...


Αλήθεια, πόσες είναι οι μέρες από την 9/11 έως την επίθεση στα τραίνα της Μαδρίτης;

Απάντηση: 911 μέρες.


Λυπάμαι που δεν έχω άλλο χρόνο. Ότι βρεις μόνος, έχει απείρως μεγαλύτερη αξία σ' αυτή τη χώρα των θαυμάτων...


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 04/09/2006 03:17:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy