ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 14:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά έθεσες τα πράγματα αγαπητέ μου makfor, ακόμη
κι άν ενοχλεί...Εδώ συζητάμε για προσωπικότητες, που είναι
λογικό, να είναι ποικίλες και διαφορετικές, έως αντιφατικές...
Αυτό, όμως, έχει να κανει με τον συμπληρωματικό τρόπο που
πρέπει να λειτουργήσουμε,όχι ότι αποτελεί θέμα διαμάχης...
Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και διαφορετικός, έστω σε λίγα
πράγματα απο ένα άλλο, αυτό είναι και η μοναδικότητα για
ένα όν πνευματικό,οπως ο άνθρωπος...
Αλλά, όταν αρχίζει το θέμα και γίνεται μυστηριώδες, κάποιος
πάει να το μπερδέψει και να μην φτάσουμε κάπου..Όχι ότι συμβαίνει
κάτι τέτοιο, αλλά μπορούμε να ξεφεύγουμε πολλές φορές..
Το ζήτημα είναι να διδαχθούμε ο ένας απο τον άλλο, γιατί μεταφέρουμε
γνώση, ακόμη κι ο πιο υποθετικά ασήμαντος, μπορεί να μεταφέρει
την πιο υψηλής αντιληψης γνώση, αν έχει ακολουθήσει την πορεία
της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 17:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραπομπή σε ένα χρήσιμο βίντεο .


http://www.youtube.com/watch?v=xAcrIpYdeno


Θα με ενδιέφερε να ακούσω την προσωπική άποψή σας για το περιεχόμενο .
Ευχαριστώ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 18:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα είναι πεδίο προς αναζήτηση και η προσωπικότητα
και η επικοινωνία προσωπικοτήτων...Τώρα το πόσο καταλαβαίνουμε
τον εαυτό μας και το τι πρέπει να κάνουμε για να τον ανακαλύψουμε,
αυτό είναι το ζητούμενο του παρόντος θέματος...
Με ενδιαφέρει τόσο η διαφορετικότητα που πιστεύω ότι όσο
πιο πολλές προσωπικότητες δέχεται κανείς, τόσο μεγαλύτερη αντίληψη
αποκτά...Όσο για το πως επικοινωνούμε, επαναλαμβάνω, συμπληρωματικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 18:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22
quote:

alex22: Θα ήταν καλύτερα να έγραφες λιγότερα.


Θα ήταν καλύτερα να μην κάνεις υποδείξεις στους άλλους για το τί θα κάνουν, ιδιαίτερα όταν οι υποδείξεις σου στρέφονται κατά της ελευθερίας της έκφρασης και έμμεσα περιορίζουν την κατάθεση των σκέψεων των συνομιλητών σου.
Αν δεν μπορείς να διαβάσεις μακροσκελή κείμενα απλά προσπέρασέ τα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 19:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ποιος αραγε ειναι σε θεση να ελενχει την συμπεριφορα του ? να ειναι σε θεση πριν πει ή κανει κατι να το εχει εξετασει απο καθε πλευρα , αν και κατι τετοιο μπορει να μας οδηγουσε σε μια στασιμοτητα οπου απλα δεν θα ξεραμε τι να κανουμε. υπαρχει ομως κατι μεσα μας (τον εγκεφαλο εννοω) που μεσα απο συγκεκριμενες διαδικασιες μας προτρεπει να κινηθουμε αμεσως κανοντας κατι , οχι απαραιτητα το "σωστο"


Αγαπητέ makfor :
Σκέψου ότι η κάθε προσωπικότητα έχει τρεις φορείς .
Τον φυσικό .
Τον αστρικό .
Τον νοητικό .

Τρεις φορείς ,τρεις διαφορετικοί κόσμοι .
Όταν μία προσωπικότητα ελέγχει τους τρεις φορείς , είναι μία προσωπικότητα που ελέγχει την συμπεριφορά της .

Πως όμως μία υγιείς ανθρώπινη διάνοια , θα μπορούσε να δεχθεί μία τόσο τολμηρή θεώρηση των πραγμάτων ?

Μία πιθανότητα αρκετά ρεαλιστική ,είναι να διαβάσει ένα άτομο τα βιβλία του Άρθουρ Πάουελ (Εκδόσεις Κέδρος) .

Το αιθερικό σώμα, το αστρικό σώμα, το νοητικό σώμα , το αιτιατό σώμα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 20:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήταν καλύτερα να μην κάνεις υποδείξεις στους άλλους για το τί θα κάνουν, ιδιαίτερα όταν οι υποδείξεις σου στρέφονται κατά της ελευθερίας της έκφρασης και έμμεσα περιορίζουν την κατάθεση των σκέψεων των συνομιλητών σου.
Αν δεν μπορείς να διαβάσεις μακροσκελή κείμενα απλά προσπέρασέ τα.

Έχεις απόλυτο δίκιο,ντρέπομαι.
Ως εσωτεριστής πειραματείζομαι με τον εαυτό μου και κατα λάθος με κάτι που έκανα μου ξέφυγε το συναισθηματικό κέντρο,εκτροχιάστεικε τελείως,τώρα το διόρθωσα. Πραγματικά πολύ ανόητο,συγνώμη makfor.

Φίλε alfa omega το βιβλίο του Άρθουρ Πάουελ το νοητικό σώμα ήταν το πρώτο εσωτεριστικό βιβλίο που διάβασα και παραμένει το αγαπημένο μου.

Δυστηχώς είμαι πολύ άτυχος γιατί το αιθερικό και αστρικό σώμα εξαντλήθηκαν.Μιλάμε για απελπησία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 20:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alfa omega παίζεις σκάκι?

Είδα στο flyordie κάποιον με το nickname σου,μπορεί να είναι σύμπτωση,μπορεί και όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 21:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αλφα ωμεγα , εχω σκεφετει πολλα , αναμεσα τους και αυτο που λες , εχω κανει και αστρικα ταξιδια , εχω βγει απο το σωμα μου , εχω θεραπευσει το σωμα μου με την σκεψη και πολλα αλλα ... ομως ολα αυτα εξηγουνται και δεν αφηνουν τιποτα το πνευματικο ή αυλο , η εξηγηγη αυτη ειναι που με οδηγησε στο δρομο που βρισκομαι σημερα , χωρις αυτο να αποκλειει την αλλαγη πορειας κατα την συνεχεια ... ποτε δεν ξερουμε τι θα μαθουμε ή θα γνωρισουμε αυριο , αλλωστε ολη η νοστιμια ειναι το ψαξιμο

οσο αφορα το βιντεο , εγω ειδα πολλα "κενα" , κενα εξεπιτηδες , ενας μονολογος που κανει χρηση της αληθειας βαζονται και κατι να αιρειτε , αν και συμφωνω με αρκετα απο οσο το βιντεο πραγματευεται.

τα οσα δεχομαστε ως παιδια στην διαμορφωση της προσωπικοτητας μας ειναι συμαντικα , επισης πρεπει να μαθουμε να ξεχωριζουμε και να κρινουμε , ετσι ωστε να μη "τρωμε" οτι μας σερβιρουν.ΕΔΩ και αιωνες ο κοσμος κρατιεται στα σκοτιδια , δυστυχως εργαλειο σε αυτο εχει γινει ο πνευματισμος-θρησκειες , στην προσπαθεια που εγινε στις αρχες του 1900 και κρατησε περιπου μεχρι το 1970 , ειδαμε την γνωση και την παιδεια να κατακληζει τον κοσμο , ισως ειναι και ενας λογος της ταχυτατης εξελιξης που ειχαμε , ομως μαλλον κατι δεν τους αρεσε , τους αρεσε που αρχισαμε να απαελυθερονομαστε , με οποιον τροπο , ετσι απο το 70 και μετα γινεται μια μεγαλη προσπαθεια για την κακοποιηση της γνωσης και της παιδειας , τα σημερινα σχολεια δεν παρεχουν κανενα μεσω στους μαθητες για να αναπτυξουν την κριση τους , να εμπλουτισουν τον εγκεφαλο τους με τις απαιτουμενες πληροφοριες , να τον εκπαιδευσουν να σκεφτεται γρηγορα και να παιρνεις σωστες αποφασεις ... ετσι? εχουν την τηλεοραση , την μοδα , τη μουσικη ( εως ενος σημειου) , να κανουν οτι ΘΕΛΟΥΝ στον ανθρωπο , οτι πει η τηλεοραση ειναι σωστο , ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΠΙΜΕΝΩ οτι αποδειξει και εαν φερω , εαν το πει το ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ ειναι σωστο

εδω εχουμε προβλημα μαζικης συμπεριφορας , ΑΛΛΑ αυτο υπηρχε παντα , απλα ΣΗΜΕΡΑ μπορουμε να το δουμε και να το κρινουμε , αραγε τι διαφορα εχει απο το μεσαιωνα που οτι ελεγε ο παπας ηταν σωστο και το αντιθετο ηταν θανατικη καταδικη , το ιδιο πριν απο μερικα χρονια ηταν η ανυπαντρη μητερα ή το να ειναι καποιος ομοφιλοφυλος , ΠΟΣΟ διαφορετικη συμπεριφορα εχουμε σημερα για τα ιδια ζητηματα ?

ενα προβλημα που εντοπιζω στον ελεγχο των συμπεριφορων ειναι οτι ενας ευκολος τροπος που εφαρμορζεται παντου ειναι μεσα απο τηνς πνευματικες αναζητησεις και δεν αναφαιρομαι στις συνειδητες αλλα σε αυτες στις οποιες ειτε η εκκλησια ειτε ο μεντορας ειτε ο δασκαλος ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ , αλλαζοντας μας την συμπεριφορα μας και κανοντας να βλεπουμε του διαφορετικους ως ΕΧΘΡΟΥΣ , γιαυτο και εχω αναφερθει στο γεγονος ή στην υποθεση οτι πιθανον ο ολος ντορος που γινεται γυρω απο την πνευματικοτητα του ανθρωπου ειναι απλα μια απατη για να τον κρατα μακρυα απο την πραγματικη γνωση και την πραγματικη αληθεια για το τι ειναι , ετσι η συμπεριφορα του αντι να καθοριζεται απο πραγματικα γεγονοτα , γινεται υποχειριο πνευματων , σκοπιμοτητων και διαφορων αλλων , οταν μου συμβαινει κατι το ριχνω παντα σε κατι αλλο ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , οταν συμβαινει γυρω μου κατι τοτε ΚΑΠΟΙΟΣ προστατευει ή τιμωρει γιατι δεν ηταν καλα παιδια ...

αραγε τα παραπανω ειναι ανθρωπινη συμπεριφορα ? μπορει να φαινεται ακραιο αλλα μου εχει τυχει ανθρωπος να πει "αυτος καλα επαθε , βλεπεις ηθελε στα 40του να αλλαξει θρησκεια , να πεθανει το παιδι του για να μαθει" !!!! αντιλαμβανομαστε ολοι τον πνευματισμο που πλημυριζει αυτον τον ανθρωπο ? μπα , μονο την βλακεια τους , τον εγωισμο του και την ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ βλεπω

η εξαρτηση της συμπεριφορα μας απο το "πνευμα" δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις μας δημιουργει προβλημα που ουτε καν αντιλαμβανομαστε , μας οδηγει σε συμπεριφορες ακραιες πολλες φορες , ομως ποσο ευκολα μπορεις να ΔΕΙΣ την συμπεριφορα σου ? να την αναλυσεις ? να την αποκωδικοποιησεις οταν την γεμιζεις με ΑΟΡΑΤΑ και ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΑ συστατικα ... δεν γιενται ποιο απλο το πραγμα οταν δεις οτι η συμπεριφορα σου ειναι μια σειρα χημικων ουσιων που ρεουν στο αιμα με αφορμη οτι συμβαινει γυρω μας ? δεν απλοποιει τα πραγματα και μας τοποθετει στην σωστη μας θεση , οπου ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ υπευθυνοι για οτι κανουμε και οχι κατι αλλο ??

ισως θα ελεγα οτι η αναζητηση θα επρεπε να ξεκιναει απο το ποιο απλο και στην συνεχεια να προχωραμε προς τα πανω και εαν δεν βρουμε κατι τοτε να επιστρεφουμε στην βαση μας , εαν παλι βρουμε , να το δειξουμε και στους αλλους χωρις κερδος , χωρις καλα κουστουμια , χωρις εκδοσεις βιβλιων που κοστιζουν και προσφερουν κερδος , χωρις πολυτελεια ... οπως ΕΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ αλλα που κανενας μαθητης τους δεν ΤΗΡΗΣΕ ... αλλωστε ανθρωποι ηταν και αυτοι , αλλωστε απλα ειχαν διαφορετικη συμπεριφορα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 22:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alfa omega

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να επιλέξει ανάμεσα στην προσωπικότητα και την μη προσωπικότητα, έχει προσωπικότητα θέλει δεν θέλει και θα λειτουργήσει με αυτή.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως λες αυτό το πράγμα, έστω που το έχεις διαβάσει?

Δεν εννοώ βεβαίως την επιλογή ανάμεσα στο κυνηγάω τα υλικά αγαθά και στο ασχολούμαι με την πνευματική μου ανάπτυξη, αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι επιλογή ανάμεσα στην προσωπικότητα και την μη προσωπικότητα όπως και σε καμία περίπτωση δεν είναι διχασμός προσωπικότητας.

Διχασμός προσωπικότητας σημαίνει η pyramid κάποιες φορές συμπεριφέρεται ως pyramid και κάποιες φορές ως alfa omega.
Αυτό είναι ασθένεια.

Γιατί ασχολείσαι με το πνευματικό επίπεδο, έχεις προχωρήσει τόσο πολύ στο υλικό που πλέον δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις?
Δηλαδή εάν εγώ δουλεύω σε μια εταιρεία ως υπάλληλος γραφείου θα προσπαθώ να δω τι ακριβώς συμφωνίες κλείνει ο διευθύνων σύμβουλος για να εκτιμήσω εάν μπορώ να το κάνω κι εγώ?

Οι φιλοσοφίες λένε διάφορα, μερικές φορές ακατανόητα, αλλά καμία φιλοσοφία δεν θέλει τον άνθρωπο φοβισμένο, ενοχικό, ασθενή, να ασχολείται με ένα πνεύμα που δεν ξέρει από πού και πως να το προσεγγίσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 23:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι φιλοσοφίες, φίλη pyramid, δεν είναι για όλες
τις περιπτώσεις...Και επίσης, πρέπει να μαθαίνουμε απο
κάτι άλλο,γα να δούμε καλύτερα τα δικά μας....Δεν πρέπει να συζητάμε μόνο τα δικά μας.Βοηθάει ποικιλοτρόπως το να συζητάμε αλλονών
φιλοσοφίες...Έχεις πιο καλύτερη αντίληψη με τη θέση ενος άλλου,
παρά με τη δική σου....
Η φιλοσοφία στην προσωπικότητα, είναι μια ακατάστατη υπόσταση,
αφού ο άνθρωπος, συνεχώς αναδιαμορφώνεται και ανατοποθετείται...
Πρέπει να υπάρχει διάλογος,για να υπάρχει αντίληψη και μάλιστα
πολλών διαφορετικών και συνεχόμενων καταστάσεων, απαιτεί συνεχή
εναλλαγή αντίληψης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 11:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve μου

Διάβασα την τοποθέτησή σου και θα σου απαντήσω μετά την τοποθέτηση του alfa omega, εάν υπάρξει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 11:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Γιατί ασχολείσαι με το πνευματικό επίπεδο, έχεις προχωρήσει τόσο πολύ στο υλικό που πλέον δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις?




Αγαπητή pyramid :
Με το υλικό πεδίο ασχολείται η επιστημονική κοινότητα ,πολύ αποτελεσματικότερα από ότι θα μπορούσα εγώ να πράξω .
Το πόρισμα της άγνοιας της ύλης έχει βγει προ πολλού .

Γιατί να ασχοληθώ λοιπόν και εγώ ως άτομο με την ύλη ?
Οι πιθανότητές μου είναι μηδενικές ,άτοπες , πάντα βέβαια σε σχέση με την επιστημονική κοινότητα .

Προσπαθώ λοιπόν να δω τον κόσμο αυτόν από έναν ανεξάρτητο παρατηρητή .
Έναν παρατηρητή που θα ξεχωρίζει το απατηλό από το πραγματικό .
Το βάθος της σκέψης δεν μπορεί να μετρηθεί ,έτσι δεν είναι ?
Με αυτήν εργάζομαι όσο μου το επιτρέπει η φτωχή διάνοιά μου .
Υπεισέρχεται βέβαια και ο στοχασμός ,όπως και ο διαλογισμός σε αυτού του είδους την εργασία .

Σου αναφέρω ένα παράδειγμα ,για να γίνω πλήρως κατανοητός .
Αναφέρεται λοιπόν σε αρχαία ινδικά κείμενα η εξής φράση :

Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ .
Θα ήθελες να μου πεις , τι είναι αυτό το οποίο εξάγεις ως συμπέρασμα ,διαβάζοντας αυτήν την φράση .
Την μελετάω ακόμη ,παρότι έχω βγάλει κάποια χρήσιμα συμπεράσματα .

quote:
Διχασμός προσωπικότητας σημαίνει η pyramid κάποιες φορές συμπεριφέρεται ως pyramid και κάποιες φορές ως alfa omega.
Αυτό είναι ασθένεια.



Διχασμός μπορεί να σημαίνει επίσης , ότι ο alfa-omega ,προσπαθεί να ευθυγραμμισθεί με την μη προσωπικότητα του ( το αντίθετο της προσωπικότητας ) .
Οπότε βρίσκεται αναγκαστικά μεταξύ δύο κόσμων , το γνωστό σε όλους μας και τον άλλον τον αόρατο ,τον εσωτερικό τον οποίο διαπραγματεύεται και το esoterica.gr .
Την μία φορά είναι ο alfa-omega και αραιά και σπάνια και όταν προκύψει μία καταπληκτική συγχρονικότητα ,είναι ο ανώτερος εαυτός του .


quote:
Δεν εννοώ βεβαίως την επιλογή ανάμεσα στο κυνηγάω τα υλικά αγαθά και στο ασχολούμαι με την πνευματική μου ανάπτυξη, αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι επιλογή ανάμεσα στην προσωπικότητα και την μη προσωπικότητα όπως και σε καμία περίπτωση δεν είναι διχασμός προσωπικότητας.


Τι σημαίνει για εσένα προσωπικά πνευματική ανάπτυξη Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 11:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Alfa omega παίζεις σκάκι?

Είδα στο flyordie κάποιον με το nickname σου,μπορεί να είναι σύμπτωση,μπορεί και όχι.


Ουδεμία σχέση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 11:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor :
φιλε αλφα ωμεγα , εχω σκεφετει πολλα , αναμεσα τους και αυτο που λες , εχω κανει και αστρικα ταξιδια , εχω βγει απο το σωμα μου , εχω θεραπευσει το σωμα μου με την σκεψη και πολλα αλλα ... ομως ολα αυτα εξηγουνται και δεν αφηνουν τιποτα το πνευματικο ή αυλο , η εξηγηγη αυτη ειναι που με οδηγησε στο δρομο που βρισκομαι σημερα , χωρις αυτο να αποκλειει την αλλαγη πορειας κατα την συνεχεια ... ποτε δεν ξερουμε τι θα μαθουμε ή θα γνωρισουμε αυριο , αλλωστε ολη η νοστιμια ειναι το ψαξιμο

Φίλε makfor :
Τι είναι αυτό που σου δίνει την πεποίθεση ότι όλα αυτά που βίωσες εξηγούνται με τον συμπερασματικό νου ?


makfor :
ενα προβλημα που εντοπιζω στον ελεγχο των συμπεριφορων ειναι οτι ενας ευκολος τροπος που εφαρμορζεται παντου ειναι μεσα απο τηνς πνευματικες αναζητησεις και δεν αναφαιρομαι στις συνειδητες αλλα σε αυτες στις οποιες ειτε η εκκλησια ειτε ο μεντορας ειτε ο δασκαλος ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ , αλλαζοντας μας την συμπεριφορα μας και κανοντας να βλεπουμε του διαφορετικους ως ΕΧΘΡΟΥΣ , γιαυτο και εχω αναφερθει στο γεγονος ή στην υποθεση οτι πιθανον ο ολος ντορος που γινεται γυρω απο την πνευματικοτητα του ανθρωπου ειναι απλα μια απατη για να τον κρατα μακρυα απο την πραγματικη γνωση και την πραγματικη αληθεια για το τι ειναι , ετσι η συμπεριφορα του αντι να καθοριζεται απο πραγματικα γεγονοτα , γινεται υποχειριο πνευματων , σκοπιμοτητων και διαφορων αλλων , οταν μου συμβαινει κατι το ριχνω παντα σε κατι αλλο ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , οταν συμβαινει γυρω μου κατι τοτε ΚΑΠΟΙΟΣ προστατευει ή τιμωρει γιατι δεν ηταν καλα παιδια ...


Αν σου είναι απλό , (και δεν σε βάζει σε ιδιαίτερο κόπο ) γράψε μερικά πράγματα , για το τι έχεις συνειδητοποιήσει η προσωπικότητά σου πλήρως από αυτόν τον κόσμο ?

makfor :
η εξαρτηση της συμπεριφορα μας απο το "πνευμα" δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις μας δημιουργει προβλημα που ουτε καν αντιλαμβανομαστε , μας οδηγει σε συμπεριφορες ακραιες πολλες φορες , ομως ποσο ευκολα μπορεις να ΔΕΙΣ την συμπεριφορα σου ? να την αναλυσεις ? να την αποκωδικοποιησεις οταν την γεμιζεις με ΑΟΡΑΤΑ και ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΑ συστατικα ... δεν γιενται ποιο απλο το πραγμα οταν δεις οτι η συμπεριφορα σου ειναι μια σειρα χημικων ουσιων που ρεουν στο αιμα με αφορμη οτι συμβαινει γυρω μας ? δεν απλοποιει τα πραγματα και μας τοποθετει στην σωστη μας θεση , οπου ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ υπευθυνοι για οτι κανουμε και οχι κατι αλλο ??


Αυτό που συμβαίνει γύρω μας ,άλλους τους ικανοποιεί πλήρως ,άλλους λιγότερο και άλλους καθόλου .
Υπάρχουνε δε άτομα που βαριούνται αυτόν τον κόσμο ,γιατί κατάντησε μονότονος .
Έτσι στρέφονται σε αόρατους κόσμους ,όπου υπάρχει το κίνητρο του άγνωστου .

makfor :
, οπου ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ υπευθυνοι για οτι κανουμε και οχι κατι αλλο ??

Πόσο καλά γνωρίζεις την προσωπικότητα που διαμόρφωσες ?
Τον εαυτό σου ?

Συμφωνώ ότι αν γνώρισες τον εαυτό σου , είσαι πλέον πλήρως υπεύθυνος για κάθε πράξη σου .
Εγώ αγαπητέ makfor ,ακόμη τον ψάχνω ,τον διερευνώ ,τον ψηλαφίζω ,τον αναζητώ και εκτιμώ ότι με τον καιρό , ενεργώ περισσότερο συνειδητοποιημένα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 11:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' οτι διακρίνω παιδιά το πρόβλημα είναι περισσότερο λεκτικό.
Δέν μπορούμε να εκφράσουμε αυτό που ακριβώς θέλουμε να πούμε, με αποτέλεσμα άλλα να ενοοεί κάποιος και άλλα να καταλαβαίνει ο άλλος.
Σύν το γεγονός οτι μερικές λέξεις σηαμίνουν διαφορετικά πράγματα για το καθένα,π.χ. η λέξη προσωπικότητα.
Και φυσικά συν το γεγονός της διαφορετικής αντίληψης του καθένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 11:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με ενδιαφέρει τόσο η διαφορετικότητα που πιστεύω ότι όσο
πιο πολλές προσωπικότητες δέχεται κανείς, τόσο μεγαλύτερη αντίληψη
αποκτά...Όσο για το πως επικοινωνούμε, επαναλαμβάνω, συμπληρωματικά...



Υποθετικό ερώτημα :
Εάν είχες την δυνατότητα να διάγεις διάλογο με μία προσωπικότητα, πέρα από χρόνο και χώρο ,ποια θα επέλεγες αγαπητέ trexagireve & αγαπητέ αναγνώστη ?

Μετά από αυτόν τον διάλογο, δεν θα άλλαζε ο τρόπος με τον οποίο θα σκεφτόμασταν μελλοντικά ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 12:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, καλή σου μέρα και απαντώ αμέσως
στο ερώτημα σου περί ποιού προσώπου θα διάλεγα εγώ να επικοινωνήσω, αν μπορούσα....
Το ερώτημα είναι ρητορικό, γιατί ο οποιοσδήποτε, πιστεύω, εκ της λογικής ορμώμενος, θα ήθελε σίγουρα να μιλήσει με τον Δημιουργό του, που γνωρίζει τα πάντα, έτσι ώστε απο Αυτόν, να μάθει την αλήθεια,
ή ότι θα ΄θελε να ξέρει..Αλλοιώς,έχουμε μια απλή ικανοποίηση,
επιθυμιών, με επιλογή διαφορετικών προσώπων, όπως διαφορετική
είναι η προσωπικότητα του καθενός, ατελής και μερικώς αντιεπικοινωνιακή....
Όσο για την επηροή του διαλόγου με τον Θεό, σίγουρα θα άλλαζε
καθοριστικά το μέλλον μου, αλλά και όλων, φαντάζομαι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 12:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απ' οτι διακρίνω παιδιά το πρόβλημα είναι περισσότερο λεκτικό.
Δέν μπορούμε να εκφράσουμε αυτό που ακριβώς θέλουμε να πούμε, με αποτέλεσμα άλλα να ενοοεί κάποιος και άλλα να καταλαβαίνει ο άλλος.
Σύν το γεγονός οτι μερικές λέξεις σηαμίνουν διαφορετικά πράγματα για το καθένα,π.χ. η λέξη προσωπικότητα.
Και φυσικά συν το γεγονός της διαφορετικής αντίληψης του καθένα.



Ας κάνουμε ένα διάλειμμα μακράάάάάάάάα΄ς διαρκείας .


http://www.slideshare.net/kapateri/imagine-1369246


http://www.slideshare.net/kapateri/louis-armstrong-1374549


http://www.slideshare.net/kapateri/only-in-russia-1374595


http://www.slideshare.net/kapateri/africa-1377451


http://www.slideshare.net/kapateri/poem-1367388Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 13:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου alfa-omega, καλή σου μέρα και απαντώ αμέσως
στο ερώτημα σου περί ποιού προσώπου θα διάλεγα εγώ να επικοινωνήσω, αν μπορούσα....
Το ερώτημα είναι ρητορικό, γιατί ο οποιοσδήποτε, πιστεύω, εκ της λογικής ορμώμενος, θα ήθελε σίγουρα να μιλήσει με τον Δημιουργό του, που γνωρίζει τα πάντα, έτσι ώστε απο Αυτόν, να μάθει την αλήθεια,
ή ότι θα ΄θελε να ξέρει..Αλλοιώς,έχουμε μια απλή ικανοποίηση,
επιθυμιών, με επιλογή διαφορετικών προσώπων, όπως διαφορετική
είναι η προσωπικότητα του καθενός, ατελής και μερικώς αντιεπικοινωνιακή....
Όσο για την επηροή του διαλόγου με τον Θεό, σίγουρα θα άλλαζε
καθοριστικά το μέλλον μου, αλλά και όλων, φαντάζομαι....



Διάλεξες το ποιο απλό .

Σε παραπέμπω σε μία ιστορία (μέσω ενός link ) ,που ελπίζω να σε φορτίσει θετικά ,όπως και εμένα ,για την ατελείωτη εσωτερική αναζήτηση στην οποία μπήκαμε .


http://www.slideshare.net/kapateri/yes-you-canΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 17:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αλφα ωμεγα ,

>επιστημονικα πειραματα τα οποια εχουν γινει γυρω απο τα συγκεκριμενα θεματα , ο ορος "συμπερασματικος" δεν ξερω εαν αρκει για τον εγκεφαλο , ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο αυτο , μαλλον τον αδικουμε , ισως γιατι δεν το ξερουμε καλα

>η προσωπικοτητα μου δεν εχει συνειδητοποησει απολυτως τιποτα , θα ελεγα οτι εχω εχω συνειδητοποιησει ή εαν θες "ισως" εχω συνειδητοποιησει καποια πραγματα για τον κοσμο , αυτο ομως μου διαμορφωνει την προσωπικοτητα μου , λιγο εως πολυ και για να ειμαι ακριβης αυτο που εχει αλλαξει ειναι ο τροπος που κρινω , συμπεριφερομαι και αντιδρω στα οσα συμβαινουν γυρω μου , στον τροπο που αντιλαμβανομαι κατι που ακουω κτλπ

>καποιος που βαριεται τον κοσμο αυτο , φοβαμαι οτι δεν εχει κατανοησει τι ειναι ο κοσμος μας αυτο , γυρω απο το οποίο , εγω προσδιοριζω το καθε προβλημα αλλα και την ολη αναζητηση μας, ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ πρωτα τον κοσμο στον υποιο βρισκεσαι και ζεις , εαν δεν γνωρισεις την φυση σου , ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις να πας παρακατω , επισης το βαριεμαι ειναι καπως βαρυ και εχει και πολλες συνηστωσες , οικογενεια - φιλικο - εργασιακο - συναισθηματικο/ερωτικο κυκλο και πολλα αλλα ακομη , ΦΟΒΑΜΑΙ δηλαδη οτι η στροφη στο αορατο γινεται χωρις την ΕΠΙΓΝΩΣΗ του ορατου

>το ποσο καλα γνωριζω τον εαυτο μου δεν το ξερω , θελω ομως να πιστευω οτι οι αποφασεις που παιρνω , η συμπεριφορα που εχω , ο τροπος που σκεφτομαι και οτι αλλο εαν θες αφορα συμπεριφορα και προσωπικοτητα , ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ με τις ελαχιστες παρεμβασεις , δηλαδη για να το πως ισως ποιο απλα ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΕΓΩ και οχι κατι αλλο


μια προταση μου θα ηταν να εντοπισουμε ο καθενας στις πραξεις του - συμπεριφορα του , στοιχεια που δεν ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ , που ειναι φυτεμενα εαν θελετε , απο τις ποιο απλες συμπεριφορες εως και τις ποιο κρυφες , αραγε κοιταμε τον κοσμο μετα δικα μας ματια ή με τα ματια που θελουν οι αλλοι ? ενα πολυ κοντινο παραδειγμα σε ολους μας ειναι η θρησκεια , δειτε ποσα πραγματα κανουμε γιατι απλα τα απαιτε η θρησκεια , απο την επικαλεσει θεικης βοηθειας εως απλες εκφρασεις και χεριονομιες (εννοω το σταυρο που κανουμε ) , ακομη και οταν κανουμε κατι καλο-κακο δεν εχει σημασια ποσο μας επιρεαζει η περιπτωση της τιμωριας απο τον πανταχου παρον? δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος , αλλα η ζωη μας ειναι γεματι απο την θρησκεια μας που υποτιθεται το εχουμε και ανεξιθρησκεια, ποσα στοιχεια στην συμπεριφορα μας ειναι ξενα λοιπον ? και ποσα δικα μας ? και μπορουμε να το παμε και ποιο περα , στον οικογενειακο κυκλο μας , σε παραδοσεις , ταμπου και οτι αλλο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 18:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γνωστος και καλος ο ελεφαντας ,

θα ηθελα να κανω ενα σχολιο , εαν μου επιτρεπεται φυσικα , χωρις να θελω να αφαιρεσω ουτε σταλα απο την ομορφα και την αξια τις ιστοριας ...

το πρωτο ειναι οτι ειναι μια ιστορια που δεν αναφεραται σε τιποτα το πνευματικο , μαλιστα αφορα ποιο πολυ το χαρακτηριστικο της συνηθειας που ολοι μας βιωνουμε και της εξαγωγης λαθος συμπερασματων λογω εσφαλμενης κρισης απο στοιχεια που εχουμε απο προηγουμενη ενεργεια .....

το δευτερο ειναι οτι μιλαμε για ενα ζωο , που εχει περιορισμενη λογικη και που απλα εκπαιδευεται και οχι για ΑΝΘΡΩΠΟ, αλλωστε η ιστορια θα ηταν διαφορετικη εαν υπηρε ανθρωπος (αν και η ιστορια αναφαιρεται σε κατι περα απο τον ανθρωπο) ... και φυσικα η εξαγωγη συμπερασματων ειναι μεχρι ενος σημειου ατοπη , πραγμα ομως πολυ συχνο σε ιστοριες και παραβολες γυρω απο τον πνευμα και το αυλο

το τριτο ειναι οτι εαν χρησιμοποιουσε καποιος το ιδιο παραδειγμα για να αποδειξει το υλικο ,πχ οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας , το παραδειγμα δεν ειναι το καλυτερο αλλα ειναι παραδειγμα ειπαμε , τοτε μαλλον θα δεχοντας τον χλευασμο πολλων

φυσικα η ιστορια εχει εφαρμογη σε εκατονταδες θεματα , οπως επισης λειτουργει και αντιστροφα , μηπως η αδυναμια των πνευματικων ανθρωπων να δουν την υλη ειναι απλα το μικρο πασαλακι το ελεφαντα ? που επειδη οταν ηταν μικροι τους ειχε απογοητευση σημερα εξακολουθουν να την αγνοουν ?


το παιχνιδι που παιζεται με τον "νου" , "πνευμα" , "αυλο" , ειναι ενα παιχνιδι με τις λεξεις , δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ ειχαν καλο χειρισμο της γλωσσαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 08:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor

[...] εχω κανει και αστρικα ταξιδια , εχω βγει απο το σωμα μου , εχω θεραπευσει το σωμα μου με την σκεψη και πολλα αλλα ...


Α, χα! ώστε έτσι ε ; Είπα κι εγώ ... είσαι κι εσύ της γενιάς των ΜακΛάουντ ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 09:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve μου θεωρώ ότι θα καλυφθείς από την απάντησή μου στον alfa omega.


quote:
Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ

Alfa omega
για την παραπάνω φράση μπορούμε να πούμε ότι
Ο κάθε τύπος νοητικής δραστηριότητας συνοδεύεται από ενέργεια αντίστοιχου χαρακτήρα.


Με το υλικό επίπεδο ασχολείται η επιστήμη αλλά όχι με την ζωή του alfa omega στο υλικό επίπεδο. Ποιος θα ασχοληθεί με την δική σου τη ζωή εάν εσύ δεν το κάνεις?


Μάλλον κατάλαβα τι κάνεις. Σκέφτεσαι ότι ο ανώτερος εαυτός δεν έχει προσωπικότητα και προσπαθείς να βγάλεις, ας πούμε, την προσωπικότητα από σένα ώστε να είσαι συνεχόμενα στην ακτίνα εκπομπής του ανώτερου εαυτού και όχι αυτό το αραιά και σπάνια που αναφέρεις κατόπιν καταπληκτικής, όπως την ονομάζεις, συγχρονικότητας.
Και το κάνεις απολύτως σοβαρά γιατί θέλεις να φτάσεις κάπου.

Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για την επίτευξη της επαφής με τον ανώτερο εαυτό, όμως αυτό που κάνεις δεν υπάρχει ως τεχνική (εάν κάνεις ότι έγραψα)είναι παραμόρφωση τεχνικής η οποία (η κανονική τεχνική) εκτός της μεγάλης δυσκολίας έχει και μεγάλη επικινδυνότητα.


Όταν προσπαθείς καθημερινά για την μη προσωπικότητα αυτό που κάνεις είναι να ενδυναμώνεις την σκεπτομορφή που έχεις φτιάξει όταν ξεκίνησες και αφού αυτή έχει στον προγραμματισμό της τις ιδιότητες που φαντάζεσαι ότι έχει ο ανώτερος εαυτός σε πείθει σιγά σιγά ότι έχεις επιτύχει διότι τα αποτελέσματα πάνω σου είναι αυτά που νομίζεις ως ιδιότητες του ανώτερου εαυτού.
Μαζί της είναι η αλληλεπίδραση ή ευθυγράμμιση και όχι με τον ανώτερο εαυτό.

Πάντα κατά την δική μου άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 09:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δυνατότητες του ανθρώπου, μέσω της πνευματικής του υπόστασης,
τον κάνουν θεό, που μπορεί να παρέμβει και βοηθήσει σε
περίπτωση που δει ότι μπορεί να παρέχει κάτι που ζητεί άλλος,
ή απαιτεί μια κατάσταση....
Αυτή την ιδιότητα, μέσω της επικοινωνίας και της συμπεριφοράς
του άλλου, πρέπει να της δώσουμε ιδιαιτέρα προσοχή..Γιατί, δεν
είναι ατελής ο άνθρωπος, όπως τον έπλασε ο Θεός, αλλά,εκτός από
μόνος του, μπορει να λειτουργεί
και συμπληρωματικά, με τους άλλους, σε μια μεγαλύτερη ενότητα
μορφής, που είναι ο θεός άνθρωπος....
Η προσωπική συμπεριφορά μας, διέπεται απο νόμους που έχουν και
υλική και πνευματική προέλευση, αλλά πρέπει να μπορούμε να διακρίνουμε το αιώνιο και το προσωρινό, πρέπει να μπορούμε να δίνουμε βάρος στα αιώνια και όχι στα της ημέρας, π.χ.....

Έχει σημασία το πόσο η εποχή μας επιτρέπει στον άνθρωπο να
έχει προσωπικότητα...Μια εποχή που θέλει τον άνθρωπο μηχάνημα,
σίγουρα δεν του αναγνωρίζει προσωπικότητα.....Γι αυτό και πολεμείται
τόσο πολύ η προσωπική συμπεριφορά και λειτουργούν πολλοί άνθρωποι,
μέσα απο τύπους και προκαθορισμένα μοντέλα..Εκεί που παγιδεύεται
το πνεύμα του ανθρώπου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 13:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι έτσι είναι φίλε μου trexagireve, όλοι εμείς οι κακοί πολεμάμε την προσωπική συμπεριφορά και θέλουμε τον άνθρωπο μηχάνημα να λειτουργεί μέσα από τύπους και προκαθορισμένα μοντέλα.

Να το πεις και στην Έφη Θώδη που νοσηλεύεται στο ψυχιατρείο του Σισμανόγλειου. Λένε ότι την κτύπησε στο κεφάλι η δόξα και τα τηλεπαράθυρα αλλά εάν δεν με απατάει η μνήμη μου για μεγάλο χρονικό διάστημα την σέρνανε την ταλαίπωρη από δω και από κει για τα νούμερα τηλεθέασης και τα αποτελέσματα στο ψυχισμό της δεν ήταν αυτά που παρατηρήθηκαν τώρα και είχαν σαν αποτέλεσμα τον εγκλεισμό.

Επίσης εάν δεν με απατάει η μνήμη μου πριν λίγο καιρό βγήκε στην τηλεόραση και έλεγε ότι μιλάει με τον Θεό, είναι θεραπεύτρια, το όνομα του Θεού είναι Σαβαώθ, ότι μπήκε σε μια άμαξα και πήγε στον ουρανό, είδε αγγέλους, τον θεό, τον Ιησού κλπ κλπ.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εξυπνάδα για να αντιληφθούμε όλοι ότι κάποιος που ασχολούνταν με κάποιες μεθόδους ανάλογες με αυτές που συζητάμε τις έδινε διαλογισμούς που την τρέλαναν.
Η ταλαίπωρη φώναζε «είμαι θεός».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 13:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα είχα αλλεργία στους αντιστασιακούς πάσης φύσεως….
Ξεφυτρώνουν μετά τους αγώνες, σαν μανιτάρια…."Εμείς οι κακοί";….. φίλη pyramid εγώ πίνω τσίπουρο, εσυ; Καλα ρε φιλαράκι, θα μας ζητήσεις και συνταξιοδοτικά δικαιώματα, λόγω της αντιστασιακής σου δράσης ενάντια στον κακό και μεσαιωνικό χριστιανισμό;
Πόσους αγώνες έχουμε κάθε μέρα και γω δεν το πήρα χαμπάρι;
Τι έγινε; Η επόμενη στα Προπύλαια;
Και τα νούμερα στύλ Θώδη, γραμμή πουλάνε...Είπαμε, έχω αλλεργία στα
νούμερα....
Συμφωνούμε περί διαλογισμού...Κάποιοι δεν τον αντέχουν, γιατί δεν'
έχουν συνηθίσει να σκέπτονται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 13:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.zougla.gr/news.php?id=37678

Όταν ειδοποιήθηκε η οικογένειά της από τον σύντροφό της το τελευταίο διάστημα, έτρεξαν στο νοσοκομείο, όπου την βρήκαν σε κατάσταση αμόκ, να βγάζει αφρούς από το στόμα, φωνάζοντας «είμαι ο Θεός, είμαι ο Ναπολέων» και να προσπαθεί να αυτοκτονήσει.

alfa-omega, τα βλέπεις φίλε μου ... ;;;;

quote:
alfa-omega
Είμαι αιώνιος.

ΔΙΑΦΗΜΊΖΩ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ.

Μέσα μου πνέει πνεύμα αιώνιο .

την αλήθεια την βρήκα

Θα θυμούνται όλοι, ότι ένας alfa-omega έψελνε σχεδόν καθημερινά σαν τον Ιωάννη τον βαπτιστή ,αλλά με διαφορετικό στοίχο .

Τελικά έχω την αίσθηση ,ότι η αιωνιότητα ταιριάζει μοναχά σε άτομα που δεν μπορούνε να χαρακτηρισθούνε λογικά σε αυτόν τον κόσμο.


Κι εγώ έχω την αίσθηση πως η απόσταση που χωρίζει την τρέλα από την λογική, είναι τόση όσος είναι ο χρόνος που κάνει κάποιος για να φορέσει την άσπρη μπλούζα.

alfa-omega

ΠΡΟΣΕΧΕ φίλε, ΠΡΟΣΕΧΕ!


Edited by - zip on 04/05/2009 14:06:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 13:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip , καπως ετσι φιλε , παρα λιγο την γλυτωσα οχι οτι ηταν τοσο σοβαρο απλα καμια φορα χανεσαι και εκει που νομιζεις οτι περπατας και ψαχνεις στην ουσια εχεις καβαλησει το καλαμι ...

ξερεις ποιο ειναι το κολπο ? οτι βλεπεις και αισθανεσαι αυτα που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ , εκει ειναι το κουμπι , αυτο που σου γραφω , θα σου πω για την εξοδο απο το σωμα μου που φυσικα και δεν ηταν πραγματικο και απλα ηταν ενα παιχνιδι του μυαλου μου που το εζησα γιατι ειχα διαβασει περιγραφες για το πως ειναι , το πως θα επρεπε να νιωθω και το τι θα εβλεπα ... απλα δημιουργησα μια "ψευτικη" εικονα μεσα στο μυαλο που καποια στιγμη δοθηκε ως αληθινη ... τωρα αμα σου πω οτι θελαν να με κανουν "μεγαλο" και "τρανο" λογω των εμπειριων που τους μετεφερα θα γελας και δεν θα κανεις καλα ΧΑΧΑΧΑ γιατι ειναι πολυ ευκολο να την πατησεις εαν δεν προσεχεις , φυσικα σημερα για καποιους ειμαι το χαμενο προβατο και δεν δεχονται ουτε κουβεντα απο το στομα μου ...

δεν διαφωνω σε τιποτα με την προταση σου , απλα συμφωνω... ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΝΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 14:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve να μιλάς όπως σου μιλάω
Αυτές τις αρλούμπες για την αντιστασιακή δράση ενάντια τον μεσαιωνικό και κακό χριστιανισμό και τις αλλεργίες να τις πουλήσεις όπου σε παίρνει.

Edited by - pyramid on 04/05/2009 15:34:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πράγματα αρχίζουν και ξεφεύγουν...Σε λίγο θα έχουμε
και κυνήγι μαγισσών....Ρε παιδιά οι κουκούλες λείπουν...Δεν
αντέχετε την άλλη άποψη, ή μόνο συγκεκριμένες;
Κατ επιλογήν οι αντοχές; Και κείνη η ρημάδα η δημοκρατία που
όλοι κόβονταν για τα δικαιώματα της φάλαινας, του μακάκα. εδώ τι
γίνεται;Πάει περίπατο; Το πνεύμα υπάρχει μόνο του, δεν
είναι υποκείμενο στην ύλη...Το άφθαρτο στο φθαρτό;Λίγη λογική,
παρακαλώ.....
Και φυσικά, η απομπομπή και η θυσία αποδιοπομπαίων τράγων,δείχνει
την αγάπη προς τον συνάνθρωπο,φίλε μου zip....Πολύ κατάδυση,φίλε
μου..Πολύ βαθειά στα σκ....Μπορείς και χειρότερα....Κατηγορείς
ασυνομιλητή σου για ενδεχόμενη παράνοια, επειδή διαφωνει μαζί σου; Τέτοιος εγωισμός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy