ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 23:34:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Πρώτον ο ντετερμινισμός ισχύει για την επίλυση ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΩΝ προβλήματων.Για παράδειγμα, ο ηλεκτρονικός υπολογιστής είναι ένα ντερμινιστικό μηχάνημα.Επίσης πολλά απλά (ή και πιο περίπλοκα )προβλήματα μηχανικής όπως η στήριξη μιας γέφυρας ή η μελέτη της κίνησης ενός δορυφόρου επιλύονται με ντετερμινιστικές μ εθόδοους. Άρα κάνει λάθος όταν λες ότι ο ντερμινιστικός τρόπος σκέψης δεν εξυπηρετεί κανέναν.

Σίγουρα χρειάζεται,αλλά όχι να είναι ο κυρίαρχος.Αν είναι κυρίαρχος αυτός ο τρόπος σκέψης,τότε δέν υπάρχει εξέλιξη (όπως συμβαίνει δηλαδή.)

Στον εσωτερισμό ο ντετερμινιστικός τρόπος σκέψης συγκρίνεται με την οριζόντια κίνηση.Υπάρχει φυσικά και η κάθετη κίνηση, και σημαίνει εξέλιξη.

Το να εξελίζεσαι σημαίνει να γίνεσαι πιό έξυπνος,πιό πνευματικός και γενκά ανώτερο όν.Αυτήν την εξέλιξη δέν θα σου την δώσει η οριζόντια κίνηση(το πανεπιστήμιο και οι πληροφορίες του π.χ.) αλλά η αναζήτηση του πραγματικού σου εαυτού.

Αν θές μια συμβουλή,συνδύασε αυτά τα δύο στην ζωή σου,θα βρείς το νόημά της.

Για μένα βλέπεις δέν έχει σημασία που δέν είμαι ο καλύτερος στην σχολή μου,γιατί πολύ απλά δέν με ενδιαφέρει η πληροφορική.

Θέλω να σου πώ με αυτό οτι ο καθένας απο μάς μπορεί να πάρει κατάρτιση σε οποιαδήποτε απο τις επιστήμες που υπάρχουν,αλλά δέν έχει νόημα να ασχολείσαι με το αντικείμενο και να ξεχνάς τελείως το υποκείμενο δηλαδή τον εαυτό σου.

Η ενασχόληση με τον εαυτό σου(το μέσα σου) θα σε εξυψώσει πραγματικά,αυτό θέλω να πώ με λίγα λόγια,μήν το πάς στο "υπερφυσικό" κτλπ.

Μακφορ,γράφεις που γράφεις βλακείες,τουλάχιστον άφησε και κανα κενό στις προτάσεις σου,θα στραβωθούν οι άλλοι(γιατί εγώ δέν μπαίνω καν στον κόπο να σε διαβάσω).

κλείνει η παρένθεση, γιατί δέν έχουν σχέση με το θέμα αυτά που λέμε.

Edited by - alex22 on 12/02/2010 17:25:36


Η Ντετερμινιστική σχολή -τρόπος σκέψης- δηλώνει με απόλυτο τρόπο , πως ότι δημιουργήθηκε ως ψυχολογική οντότητα , δεν αλλάζει ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Αυτό εμφανίζεται ως πολύ απογοητευτικό και ως καταδίκη για τον άνθρωπο , μιας και τέτοιες απόψεις δεν αφήνουν περιθώριο σωτηρίας...

Προσωπικά πιστεύω , ότι ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του μπορεί να κάνει πολλά πράγματα και να παλι-γγράψει τον κώδικα πεποιθησεών του και να μεταπηδήσει σε ένα άλλο αντιληπτικό επίπεδο , αφήνοντας πίσω του εκείνο το οποιο θεωρήθηκε -και ήταν- ως υπεύθυνο για όλα όσα του συνέβησαν!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 23:37:11  Εμφάνιση Προφίλ
..Μωρέ δώσε τους βήμα και σου πετάνε κάτι δεκαρίσιους της πλατείας, όλα τα ψώνια των αγορών....Αυτό το ρόλο παίζουν....Του άχρηστου, που λέει για να λέει...Σχολιαζει τα των άλλων και δεν κοιτά ποτέ τα δικά του....


Σε μένα απευθύνεσαι φίλε μου???

Μάλλον έχεις περιέλθει σε σύγχυση , αυτό μπορώ να πώ μόνο και τίποτ'αλλο!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 23:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ, όμως,ελλοχεύει ο μεγάλος κίνδυνος,αφού, ο άνθρωπος, αφήνοντας πισω του, ότι είχε,ως αρχές,ηθική,συμπεριφορά, γίνεται ευάλλωτος και αποδέχεται, ελλείψει άλλων,ότι του δώσουν, του περάσουν, με το νέο τρόπο ζωής, τις νέες αξίες και αρχές....Και τότε,μπορούμε να δούμε ολοκάθαρα, ότι υπαρχει μια έντονη προσπαθεια καθοδήγησης του ανθρώπου, σε ένα άλλο μοντέλο,όχι ένα που μόνο του βγαινει ως εξελικτική διαδικασία, αλλά ένα άλλο μεθοδευμένο, που μόνο σαν τέρας, μπορεί να εννοηθεί και φυσικά, είναι,είναι γνωστό,ότι είναι
θησιγενή τέτοια μορφώματα...
Η πραγματική εξέλιξη και πορεία του ανθρώπου, δεν μπορεί να προβλεφθεί...Γι αυτο και λειτουργούν εκ του πονηρού, όσοι προσπαθούν να την καθοδηγήσουν...Δείγματα πολλά.....Ιοί γριπης, άγχος, μολύνσεις,τρόφιμα διχως ουσία,άχρηστα,γεμάτα συντηρητικά...
..Πεθαίνουμε μέσα απο την ανάπτυξη ενός λάθους πολιτισμού...
Και πρέπει να αλλάξουμε πορεία.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 00:36:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εδώ, όμως,ελλοχεύει ο μεγάλος κίνδυνος,αφού, ο άνθρωπος, αφήνοντας πισω του, ότι είχε,ως αρχές,ηθική,συμπεριφορά, γίνεται ευάλλωτος και αποδέχεται, ελλείψει άλλων,ότι του δώσουν, του περάσουν, με το νέο τρόπο ζωής, τις νέες αξίες και αρχές....Και τότε,μπορούμε να δούμε ολοκάθαρα, ότι υπαρχει μια έντονη προσπαθεια καθοδήγησης του ανθρώπου, σε ένα άλλο μοντέλο,όχι ένα που μόνο του βγαινει ως εξελικτική διαδικασία, αλλά ένα άλλο μεθοδευμένο, που μόνο σαν τέρας, μπορεί να εννοηθεί και φυσικά, είναι,είναι γνωστό,ότι είναι
θησιγενή τέτοια μορφώματα...
Η πραγματική εξέλιξη και πορεία του ανθρώπου, δεν μπορεί να προβλεφθεί...Γι αυτο και λειτουργούν εκ του πονηρού, όσοι προσπαθούν να την καθοδηγήσουν...Δείγματα πολλά.....Ιοί γριπης, άγχος, μολύνσεις,τρόφιμα διχως ουσία,άχρηστα,γεμάτα συντηρητικά...
..Πεθαίνουμε μέσα απο την ανάπτυξη ενός λάθους πολιτισμού...
Και πρέπει να αλλάξουμε πορεία.....

Πεθαίνουμε μέσα απο την ανάπτυξη ενός λάθος πολιτισμού...

Προσωπικά θα συμφωνήσω Βαγγέλη μαζί σου και αυτό διότι όντως -κατα την γνώμη μου- εμπεριέχει αλήθεια η δηλωσή σου!

Και όντως θα πρέπει -και κατα την δική μου άποψη- ν'αλλάξουμε πορεία!

Το ερώτημα όμως απο το οποίο θα πρέπει να ξεκινήσουμε , έχω την αίσθηση απαντάται απο το ερώτημα:"Ποιός αλήθεια ορίζεται ως ... ο υπεύθυνος για την εν γένει καλλιέργεια των ανθρώπων και για τα αποτελέσματά τους στην ζωή?? ...οι ιδέες με τις οποίες γαλουχήθηκαν και ανατράφησαν και διαπότισε το είναι τους ή οι ιδέες οι οποίες μόλις "ήρθαν" και δεν πρόλαβαν διόλου να τεκμηριωθούν???"

Η απάντηση -έχω την αίσθηση...μένει να ακουσθούν και να συζητηθούν και άλλλες απόψεις- βρίσκεται σε μια αναντίρρητη -κατ'εμέ- αλήθεια..

Οι άνθρωποι , δεν γαλουχούνται σε μερικά χρόνια μέσα , ούτε σε μια μέρα ...χρειάζεται μια ολόκληρη περίοδος για να σχηματισθεί μια πεποίθηση και να περάσει δια μέσου του γονεικού λόγου σε μια νέα κοινωνία ανθρώπων , άρα αυτή την στιγμή δρέπουμε τους καρπούς μιας νοοτροπίας , η οποία έχει έρθει απο το παρελθόν και καθ'ουδένα τρόπω δεν μπορούν να "παρατηρηθούν" νέες ιδέες και οι οποίες απλά δεν είχαν τον χρόνο -καν- να δοκιμασθούν αλλα και να νοηματοδοτήσουν την κοινωνία!

Μπορεί -όντως- άκριτα κάποιες ιδέες να υιοθετήθηκαν απο κάποιους συνανθρώπους μας και ιδιαίτερα νέα παιδιά και τα οποία είναι εύπλαστα και επιρρεπή στο νέο αλλα αυτό επισημαίνει με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο την ένδεια αλλα και την αδυναμία νοηματοδότησης αλλα και δυνατότητα έμπνευσης των νέων ανθρώπων απο ισχύουσες ιδέες της κοινωνίας μας και που δεν παράγουν και δεν παρήξαν ούτε και στο παρελθόν...απλά "έδωσαν" έναν ηθικό προστακτικό κώδικα συμπεριφοράς , προκειμένου ακολουθώντας τον , οι άνθρωποι και η κοινωνία να βρίσκονται σε μια όσο το δυνατόν καλύτερη αρμονία!

Το μεγάλο θέμα όμως είναι ότι , οι άνθρωποι πλέον βρίσκονται μπροστά σε εντελώς διαφορετικά προβλήματα αλλα και ανάγκες και δεν χρειάζονταο οδηγίες προκειμένου να τις ακολουθήσουν προκειμένου να είναι καλοί άνθρωποι....ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ...και αυτό , δεν μπορεί να τους το προσφέρει το γενικότερο πολιτικο-οικονομικό σύστημα -ισχύον- και αυτό διότι , αν μπορούσε θα το είχε ήδη επιτελέσει!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 12:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μετά χαράς, αγαπητέ μου Εαρινέ, να συμφωνήσω,σε όλα και να πω, μονο, ότι έχω εμπιστοσύνη,στον άνθρωπο, τον αγνωστο για μας, αυτόν που κρύβουμε μέσα μας...Βλέπω τις νέες γενιές πιο όμορφες, βλεπω ότι δεν έχουν τόσο έντονα ένστικτα, όσο εμείς παλιότερα, δεν έχουν απωθημένα και η όλη τους υποσταση, δείχνει καλύτερη, πιο εξευγενισμένη...Έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο...Πιστεύω, ότι ο άνθρωπος, γίνεται καλύτερος...Όσα εμπόδια κι αν του βάζουμε, όλοι μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 12:38:41  Εμφάνιση Προφίλ
http://roides.wordpress.com/2010/02/06/6feb10/
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1

Αυτά τα δύο σάιτ που βρήκα είναι ασφαλώς δευτερογενείς πηγές αλλά έχουν το προτέρημα να παρουσιάζουν 2 πρωτογενείς: Την αφήγηση του Σωκράτη του Σχολαστικού και τη χρονογραφία του Ιωάννη Μαλάλα. Αν θέλετε μη δώσετε καμία σημασία στην ανάλυση που κάνουν απλώς διαβάστε τις πρωτογενείς πηγές που παραθέτουν. Ο μεν ένας λέει ότι δολοφονήθηκε από τον όχλο γιατί την κατηγορούσαν ότι διατάρασσε τις καλές σχέσεις πατριάρχη και διοικητή Αλεξάνδρειας και ο άλλος αναφέρει ρητά τον Κύριλλο. Αν κάποιος έχει υπόψιν του και άλλες πηγές που επιβεβαιώνουν ή διαψεύδουν αυτην την αφήγηση παρακαλώ να τις παραθέσει.ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ πηγές τονίζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 14:42:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μετά χαράς, αγαπητέ μου Εαρινέ, να συμφωνήσω,σε όλα και να πω, μονο, ότι έχω εμπιστοσύνη,στον άνθρωπο, τον αγνωστο για μας, αυτόν που κρύβουμε μέσα μας...Βλέπω τις νέες γενιές πιο όμορφες, βλεπω ότι δεν έχουν τόσο έντονα ένστικτα, όσο εμείς παλιότερα, δεν έχουν απωθημένα και η όλη τους υποσταση, δείχνει καλύτερη, πιο εξευγενισμένη...Έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο...Πιστεύω, ότι ο άνθρωπος, γίνεται καλύτερος...Όσα εμπόδια κι αν του βάζουμε, όλοι μας...

Αν σου έλεγα όμως , ότι στο γενικότερο πολιτικο-οικονομικό σύστημα εντάσσεται και η θρησκεία ... τότε δεν θα τα έλεγες όσα είπες ...σωστά???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 16:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Ενημερωτικά να αναφέρω ότι υπάρχει σχετικό με την Υπατία θέμα στο τόπικ Υπατία..Η μεγάλη επιστήμονας και φιλόσοφος!.

Οπότε ίσως θα ήταν προτιμότερο να συνεχιστεί η συζήτηση για την φιλόσοφο εκεί, για να μην ξεφεύγει το παρόν τόπικ από την αρχική του κατεύθυνση.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 16:52:31  Εμφάνιση Προφίλ
Παραπέμπουμε λοιπόν εκεί όποιον θέλει να απαντήσει...

Για να ξαναβάλω το θέμα στην προέλευση του ανθρώπου, θα ήθελα να θυμίσω στους δημιουργιστές ότι σύμφωνα με την Αγία Γραφή δεν είναι μόνο ο άνθρωπος που έχει "νόηση" (αδόκιμος ο όρος),είναι και οι άγγελοι. Αυτοί είναι φτιαγμένοι κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν; Πώς ανέπτυξαν "νόηση";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 19:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου IndustrialAngel, αγγέλω,σημαίνειμεταφέρω μήνυμα,δεν έχουν οι άγγελοι συμμετοχή σε ότι συμβαίνει, ή μη οι πεπτωκότες....Αυτούς εννοείς;
Γιατι, να ξέρεις, οι αρχάγγελοι και οι άλλοι ασώματοι, που επισης μεταφέρουν μηνύματα απο τον Θεό,παίρνουν το μήνυμα του τι να κάνουν απο τον Κύριο τους, όχι μόνοι τους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 19:25:20  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι οι άγγελοι έλλογα όντα;Έχουν "νόηση"; Αυτό το λέω ως αντεπιχειρήμα σε αυτό που έλεγε ο ευρωπαίος ότι μόνο ο άνθρωπος έχει φτάσει στη νόηση και αποδεικνύω με την ίδια την Αγία Γραφή ότι προϋπόθεση για την ανάπτυξη "νόησης" δεν είναι η ψυχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 22:27:23  Εμφάνιση Προφίλ
Οι πεπτωκότες ....άντε να κάνεις σοβαρή συζήτηση τώρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 23:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου IndustrialAngel, μιλάς για όντα, που έγιναν εξ αρχής του κόσμου....Η νόηση τους, ήταν περί του κόσμου, αλλά, όχι εν γνώσει ολοκλήρου του σχεδίου του Θεού...Γι αυτό και λέει ότι και οι άγγελοι εξεπλάγησαν με το μυστήριο του Θεού...
Ποιό είναι το μυστήριο; Αυτό αξίζει την έρευνα...

Ξέρουμε ότι δεν μπορείς, βρε Εαρινέ, άσε όσους μπορούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 00:24:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ρε τρέχαγύρευε καμία διαφωνία ότι είναι και οι άγγελοι κτίσματα και φυσικά κατώτεροι του Θεού. Έτσι και αλλιώς και η δικιά μας η "νόηση" είναι περιορισμένη. Το θέμα είναι αν μπορεί να αναπτύξει "νόηση" και άλλο ον. Και προκύπτει ότι ναι μπορεί και μάλιστα χωρίς πνοή Θεού. Οι άγγελοι όμως δεν έχουν ψυχή ή έχουν; Υποτίθεται ότι έχουμε μια μοναδικότητα στη δημιουργία, μόνο εμείς έχουμε πνοή Θεού. Ο άγγελος σκέφτεται και μιλάει; Ψυχή έχει; Τελικά άλλο ψυχή και άλλο μυαλό; Είναι αντιφατικό ή μου φαίνεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 00:27:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι ρε τρέχαγύρευε καμία διαφωνία ότι είναι και οι άγγελοι κτίσματα και φυσικά κατώτεροι του Θεού. Έτσι και αλλιώς και η δικιά μας η "νόηση" είναι περιορισμένη. Το θέμα είναι αν μπορεί να αναπτύξει "νόηση" και άλλο ον. Και προκύπτει ότι ναι μπορεί και μάλιστα χωρίς πνοή Θεού. Οι άγγελοι όμως δεν έχουν ψυχή ή έχουν; Υποτίθεται ότι έχουμε μια μοναδικότητα στη δημιουργία, μόνο εμείς έχουμε πνοή Θεού. Ο άγγελος σκέφτεται και μιλάει; Ψυχή έχει; Τελικά άλλο ψυχή και άλλο μυαλό; Είναι αντιφατικό ή μου φαίνεται;

Θές απάντηση φίλε μου ε???

-Περίμενα θα σου την δώσει ο θεο-μεταφορέας...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 11:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φιλε μου IndustrialAngel, καλή σου μέρα,και θέλω να με συγχωρείς,για τα...παράσιτα, που παρουσιάζονται,καψόυρες είναι αυτές, τι να κάνουμε;
Η νόηση που λές, φιλε μου,δεν μπορεί να αφορά,σε πάνω απο τον Θεό, ούτε αγγέλων, ούτε ανθρώπων...Απο κεί προέρχεται και το σχέδιο του εξυπηρετεί....Αυτό μπορούμε να το δεχτούμε,γιατι έγινε πριν απο μας και δεν το αλλάζει τιποτε, όπως ξέρεις...
Για να στο θέσω ευθέως:Ξέρεις κανέναν, που μπορεί να αλλάξει την πορεία του ανθρώπου, όποια ειναι αυτη και έχει προδιαγραφεί;;
Όχι να προσπαθήσει,αλλά να αλλάξει κάτι...
Κανένας..Σκέψου γιατί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 11:42:15  Εμφάνιση Προφίλ
@Τρέχαγυρευε,Βεβαίως και μπορεί. We make our own fate,δεν πιστεύω στην ειμαρμένη, μοίρα, κάρμα, κισμέτ ή όπως αλλιώς λέγεται. Γεννιόμαστε με κάποια χαρακτηριστικά που δεν ελέγχουμε και σε μια χρονική περίοδο που ελέγχουμε ελάχιστα.Αυτά μας καθορίζουν το πλαίσιο που κινούμαστε. Πχ έχω γεννηθεί άντρας,Έλληνας σε αυτά τα χρόνια της οικονομικής κρίσης, όλα αυτά δεν τα επιλέγω. Από εκεί και πέρα είναι ζήτημα επιλογών, το που θα βρεθούμε μέσα σε αυτό το πλαίσιο. Έχουμε ελευθερία βούλησης.

Το ερώτημα που θέτω είναι άλλο. Ποια (μοναδικά)χαρακτηριστικά δίνει στον άνθρωπο η ψυχή; Δεν μπορεί να είναι η λογική γιατί έχουμε και έλλογα όντα χωρίς ψυχή. Άρα ποια είναι τα μοναδικά χαρακτηριστικά; Εκτός αν οι άγγελοι ΕΧΟΥΝ ψυχή. Είναι μπερδεμένες οι πληροφορίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 11:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
τρεχαγυρευε:
quote:
Ξέρεις κανέναν, που μπορεί να αλλάξει την πορεία του ανθρώπου, όποια ειναι αυτη και έχει προδιαγραφεί;;
Όχι να προσπαθήσει,αλλά να αλλάξει κάτι...
Κανένας..Σκέψου γιατί...
Σκεφτομαι πως μπορει η πορεια καποιοιυ ανθρωπου να θεωρειτε προδιαγεγραμμενη ... αλλα ... καταληγω στο συμπερασμα πως κανενος ανθρωπου η πορεια δεν ειναι προδιαγεγραμμενη . Το μελλον δεν ειναι προδιαγεγραμμενο , δεν υφιστατε , απλα διαμορφωνεται μια μελλοντικη κατασταση απο τις επιλογες μας . Επομενως ο καθενας μπορει να αλλαξει την πορεια καποιου αλλου με διαφορους τροπους . Αν η πορεια καποιου ανθρωπου ειναι προδιαγεγραμμενη τι νοημα θα ειχε η παρουσια του φυλακα-αγγελου ???
Μην ζητας λοιπον απο τους αλλους να σκεφτουν , σκεψου εσυ χωρις ... θρησκευτικες παρωπιδες .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 14:46:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τρεχαγυρευε:
quote:
Ξέρεις κανέναν, που μπορεί να αλλάξει την πορεία του ανθρώπου, όποια ειναι αυτη και έχει προδιαγραφεί;;
Όχι να προσπαθήσει,αλλά να αλλάξει κάτι...
Κανένας..Σκέψου γιατί...
Σκεφτομαι πως μπορει η πορεια καποιοιυ ανθρωπου να θεωρειτε προδιαγεγραμμενη ... αλλα ... καταληγω στο συμπερασμα πως κανενος ανθρωπου η πορεια δεν ειναι προδιαγεγραμμενη . Το μελλον δεν ειναι προδιαγεγραμμενο , δεν υφιστατε , απλα διαμορφωνεται μια μελλοντικη κατασταση απο τις επιλογες μας . Επομενως ο καθενας μπορει να αλλαξει την πορεια καποιου αλλου με διαφορους τροπους . Αν η πορεια καποιου ανθρωπου ειναι προδιαγεγραμμενη τι νοημα θα ειχε η παρουσια του φυλακα-αγγελου ???
Μην ζητας λοιπον απο τους αλλους να σκεφτουν , σκεψου εσυ χωρις ... θρησκευτικες παρωπιδες .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/



Kατα δήλωσιν θεοπνεύστων μαρτυριών και οι οποίες αγγέλονται απο "επιτετραμμένους" του θεού ... τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει την πορεία της ζωής του καθενός και εν γένει των πραγμάτων , κατα τ'αλλα φίλε μου , ο άνθρωπος διατηρεί το αυτεξούσιο και είναι ελεύθερος να επιλέξει!

Αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος , μπορεί να βγάλει συμπέρασμα...είναι θέμα..!

όλο και καμμιά επιπλέον ασυναρτησία θα έρθει εν είδει απαντήσεως για να δικαιολογήσει την άκρατη μπαρουφολογία τους ...περίμενε και θα δείς..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 20:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό λεμε καλέ μου IndustrialAngel άλλο η μοίρα κι άλλο το να κάνεις εσύ το κοντρόλ....Ειμαρμένη, πάντως, μοιρα, κισμέτ, είναι όταν δεν ελέγχεις το μέλλον σου..Πληροφοριακά και μόνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
ευρωπαίε φοβάσαι να διαβάσεις βιολογία ; Συγγνώμη κάνεις διάλογο και δε σε ενδιαφέρει η άλλη άποψη; Για να φτιάξεις επιχειρήματα στην τελική! Δε σου είπα να διαβάσεις και να αποδεχτείς αλλά να διαβάσεις με κριτικό βλέμμα, και πάλι θα δεις πολλές από τις απορίες σου να λύνονται.

1. Δε μου αρέσει η βιολογία
2. Δεν βρίσκω το λόγο, το κίνητρο να θες, για να αρχίσω να ασχολούμαι μαζί της.
3. Δεν ψάχνω διακαώς να βρω επιχειρήματα για να πείσω επάνω σε κάτι που δε με απασχολεί καν.
4. Με ενιδαφέρει η άλλη άποψη.
5. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι έχω το "αλάθητο".
6. Πάντα όταν διαβάζω κάτι το περιβάλλω με κριτικό πνεύμα.
7. Τις απορίες μου, να μου τις λύσεις εσύ που σας αρέσει η βιολογία.

quote:
IndustrialAngel:
Δεν είναι μηχανικές οι κινήσεις. Βλέπει την οθόνη και χειρίζεται το χειριστήριο. Και αυτό που βρήκα είναι παλιό. Είχα δει οτί μία κατάφερε να το τερματίσει. Δεν υπάρχει θέμα παρέμβασης.Απλώς όποτε το κερδίζαν τους έδιναν ζαχαρωτό.

Κανονάκι κέρδισε?

quote:
IndustrialAngel:
Λες ότι είσαι κατά της μετάλλαξης.Και εγώ είμαι κατά των σεισμών. Αλλά μάντεψε ...συμβαίνουν ότι και να κάνουμε

"Το αποτέλεσμα είναι ότι από την ανάλυση του μιτοχονδριακού DNA (mtDNA) βρίσκουμε τη γραμμή αίματος που οδηγεί στην αρχαιότερη μητέρα του καθενός μας.
Για να βρούμε τον αρχαιότερο πατέρα εξετάζουμε ένα άλλο γενετικό συστατικό, το χρωμόσωμα-Y (περιέχει το Υ-DNA), το οποίο μεταδίδεται μόνο από πατέρα σε γιο.
Βασικό μειονέκτημα λοιπόν των ανδρών είναι ότι μεταφέρουν τον πατρικό τους κώδικα μόνο αν έχουν γιο, ενώ οι μητέρες δίνουν το «μυστικό της γιαγιάς» τόσο στην κόρη όσο και στον γιο. Να το ήξεραν άραγε οι παλιοί που επέμεναν πεισματικά να κάνουν γιο, για να «μη χαθεί η γενιά» τους;

Πάντως αυτή η διαφύλαξη του προγονικού γενετικού υλικού των γυναικών στο mtDNA επέτρεψε στους επιστήμονες να βρουν (αναλύοντας και συγκρίνοντας συνεχώς, μέσω υπολογιστών) την κοινή μητέρα όλων μας. Ηταν Αφρικανή, πιθανότατα από το τρίγωνο Αιθιοπίας - Σουδάν - Τσαντ, και έζησε το 200000 Π.Π. (Προ Παρόντος).
Ηταν αυτή η «μαύρη μιτοχονδριακή Εύα» η πρώτη γυναίκα του πλανήτη; Οχι βέβαια.
Υπήρξαν και άλλες που ζούσαν την ίδια εποχή, και πολλές πριν από αυτές, αλλά ενώ εκείνων οι γενιές εξέλιπαν αυτή είναι η κοινή πρόγονος των ανθρώπων που ζουν σήμερα στον πλανήτη.

Οσο για τον κοινό πρόγονο (πατέρα) όλων μας, τον λεγόμενο «Y-χρωμοσωματικό Αδάμ», οι αναλύσεις φθάνουν ως κάποιον που έζησε πολύ πιο πρόσφατα. Προφανώς ο αγώνας με τα θηρία και οι συνεχείς πόλεμοι δεν άφησαν τη γενιά του Αδάμ της μαύρης Εύας να επιβιώσει ή... εκείνος ο Αδάμ είχε μόνο άρρενες απογόνους.

Για την ιστορία, η εκτίμηση αυτή της κοινής αφρικανικής προγόνου πρωτοδιατυπώθηκε από τους Cann, Wilson και Stoneking το 1987, και υποστηρίχθηκε με νέες αναλύσεις από τον καθηγητή Ανθρωπογενετικής στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης Μπράιαν Ζάικς (Bryan Sykes) το 1998.
Ο Ζάικς μάλιστα εντόπισε και τις 36 «απογόνους της Εύας», από τις οποίες οι επτά έγιναν οι μητέρες όλων των Ευρωπαίων. Αμφισβητήθηκε έντονα - πριν και μετά τη χαρτογράφηση του DNA, το 2000 - αλλά χάρη στους υπερυπολογιστές επαληθεύθηκε το 2002.

Τότε οι επιστήμονες κατέληξαν ότι η διαφοροποίηση του ανθρώπου από τον χιμπαντζή συνέβη 6,5 εκατομμύρια χρόνια Π.Π., στη BA Αφρική, ότι γύρω στα 30 εκατομμύρια χρόνια Π.Π. εμφανίστηκε το πρώο χρωμόσωμα-Y στον άνθρωπο και ότι δύο από τα πολύ μεταγενέστερα ανθρώπινα γενετικά φύλα (ο μιτοχονδριακός τύπος M και ο N - πρωτοεμφανιζόμενοι περί το 65000 Π.Π.) εγκατέλειψαν τη Μαύρη Ηπειρο και αποίκησαν την Ασία και την Ευρώπη.
Από τους τύπους M και N προέρχονται όλοι οι Ευρωπαίοι, οι Ασιάτες και οι ιθαγενείς της Αμερικής"
πηγή
Αλήθεια γιατί δε φτάνει η γραμμή αυτή μέχρι τα πιθηκοειδή? Και γιατί οι μαϊμούδες δεν έχουν την ίδια γραμμή με τη δικό μας μιτοχονδριακό dna?
Τη στιγμή που μεταδίδεται από μητέρα στο παιδί της, δε θα έπρεπε να πηγαίνει η γραμμή αυτή πολύ ποιο πίσω από το 150.000 π.Χ.?

quote:
IndustrialAngel:
Επιμένεις να λες για τη φύση και να λες για Θεό. Το να πεις ότι η γη περιστρέφεται δεξιόστροφα είναι μια περιγραφή του ΠΩΣ. Το ότι ο Θεός την έβαλε να περιστρέφεται δεξιόστροφα είναι μια απάντηση του ΓΙΑΤΙ. 1000000 θα το πω, η επιστήμη θα σου πει το ΠΩΣ ο Θεός (αν θες να τον βάλεις μέσα) έφτιαξε τον άνθρωπο. Πήρε ένα ζώο που ζούσε εκείνη την εποχή και το μετάλλαξε και έκανε τον άνθρωπο. Την ακριβή διαδικασία όχι το συμβολισμό. Αν θες δέξου το. Αν όχι πάλι καλά είμαστε.Αλλά έτσι είναι. Όσον αφορά το τι ξέρουμε και τι μπορούμε να συμπαιράνουμε. ΜΠορείς να μου αποδείξεις ότι όλοι οι άνθρωποι αναπνέουν οξυγόνο; Στα σοβαρά το ρωτάω. Πώς ξέρουμε ότι δεν υπάρχει έστω και ένας να αναπνέει άζωτο;

Πρόσεξε να δεις.
Έχω ξαναγράψει ότι, όπως και να χει το πράγμα η δημιουργία του ανθρώπου συνέβη κατ΄ εντολή Θεού! και απόδειξη ότι μόνο εμείς έχουμε τη νόηση! κάτι που δε θα έπρεπε να συμβαίνει αφού οι πίθηκοι και τα πιθηκοειδή είναι και ήσαν δεκάδες.

Εμένα με απασχολεί το γιατί.
Επειδή όμως για το πως, αμφιβάλλω, (και δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία αλλά αποκλειστικά και μόνο με τα δικά μου πιστεύω), περιμένω αποδείξεις από την επιστήμη και όχι ενδείξεις.
Το ότι το dna μας, μοιάζει εκπληκτικά με αυτό του πίθηκου αυτό δεν το θεωρώ απόδειξη.
Το θεωρώ φυσικό επακόλουθο, των ίδιων λειτουργιών περίπου που διέπουν τα δύο αυτά σώματα σε ένα ίδιο περιβάλλον.
Αν βρει κάποια άλλη εξήγηση η επιστήμη θα τη δεχτώ.
Επίσης η επιστήμη δεν απαντάει καθόλου! στο πως το σκουλήκι για παράδειγμα αποφάσισε να πάρει αυτόν το ρόλο!
Το "έτυχε" το θεωρώ τελείως γελοίο! Η δική μου η εξήγηση είναι ότι δεν "έτυχε", αλλά "πέτυχε"!
Για σκέψου έναν κόσμο χωρίς σκουλήκια!......πολύ απλά δε θα υπήρχε!
Είναι τέτοια η σοφία που υπάρχει στην αλυσίδα της ζωής στη γη! που το "έτυχε" θεωρώ ότι μόνο "αμόρφωτοι" θα μπορούσαν να το πουν!...και ας έχουν 10 πτυχία έκαστος.
Ως μεγαλύτερη μόρφωση θεωρώ, αυτήν της κριτικής σκέψης.
Και σε θαύματα όπως αυτά του κόσμου μας, το έτυχε δεν έχει θέση.


quote:
IndustrialAngel:
Όσον αφορά τις ομοιότητες που λες γιατί μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον. Έχεις την παραμικρή ιδέα πόση ποικιλία υπάρχει στη φύση; Χιλιάδες χιλιάδων οργανισμοί μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον και δε μοιάζουν.

Ναι με τις ίδιες όμως περίπου λειτουργίες έχω πει.
Με το σκουλήκι δεν έχουμε τις ίδιες λειτουργίες! Ωστόσο δεδομένου ότι και αυτό ζει στη γη! πιστεύω ότι σίγουρα θα έχουμε κάποιο κοινό μέρος στο dna. Είναι έτσι?

quote:
IndustrialAngel:
Το περιβάλλον είναι ο ένας παράγων ο άλλος είναι τα γενετικά χαρακτηριστικά. Για αυτό στο ίδιο περιβάλλον έχουμε διαφορετικούς οργανισμούς. Καλό είναι να διαβάσεις γιατί η έκφραση "μοιάζουν γιατί μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον" είναι αντιεπιστημονική. Δε στηρίζεται πουθένα και είναι αντιφατική

Ωραία....πες μου λοιπόν πως θα γινόταν να υπάρχει ένα ζώο!, να περπατάει όρθιο όπως εμείς!, να τρέφεται όπως εμείς!, να έχει χέρια όπως εμείς, να κάνει σεξ περίπου όπως εμείς! και να ζει σε ομάδες όπως περίπου εμείς!....θα μπορούσε να είχε διαφορετικό με εμάς dna!

quote:
IndustrialAngel:
Μιμούμενος το "χιουμοράκι"σου να πω και εγώ αν μείνεις με μια γυναίκα στο ίδιο δωμάτιο για πολύ καιρό θα σου έρθει περίοδος; Η άμα μένεις με το σκύλο σου θα βελτιωθεί η όσφρησή σου; Σοφιστείες φτιάχνει ο καθένας. Αν θες να αποδείξεις ότι το περιβάλλον έκανε τον άνθρωπο και τον πήθικο παρόμοιους τότε ελευθερία υπάρχει εμπρός απόδειξε το.

Ανέφερα το περιβάλλον και τις δραστηριότητες που το περικλείουν.
Για παράδειγμα εάν ο πίθηκος αντί να περπατούσε και αυτός όρθιος, απλά σερνόταν! τότε αφενός δε θα είχαμε το ίδιο dna, σε αυτόν το βαθμό!, αφενός τότε θα μιλούσαμε για έκτρωμα!!! αφού θα έπρεπε να είχε φολίδες για παράδειγμα ή εκατοντάδες μικρά πόδια και όχι 2 χέρια και 2 πόδια!

quote:
IndustrialAngel:
Και αν το καταφέρεις σφύρα μου. Μέχρι τότε όμως επίτρεψε μου να πω ότι είναι ανυπόστατο το επιχείρημα. ΔΕΝ είναι ίδιοι άνθρωπος και πιθηκος επειδή μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον με τον ίδιο τρόπο που γαζέλα και λιοντάρι δεν είναι ίδια παρόλο που ζουν στη σαβάνα. Δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη. Βεβαίως οποιαδήποτε σοβαρή απόδειξη προσκομιστεί στο μέλλον είναι απολύτως δεκτή

Το μοιράζονται με τις ίδιες περίπου δραστηριότητες όπως προανέφερα....πρόσεξε τώρα!! εάν το DNA μας ήταν ίδιο με του πιθήκου! τότε θα είχαμε την ίδια νόηση με αυτόν!
Αυτή η μικροδιαφορά! όμως κάνει και την κύρια διαφορά!!!

quote:
IndustrialAngel:
Το μυστήριο που άνθρωποι δεν έχουν "νόηση" το έκανες γαργάρα. Τελικά είναι άνθρωποι ή όχι; Εγώ κοιτάω χρωμοσώματα και βγάζω συμπέρασμα εσύ κοιτάς νόηση. Τι έγινε με αυτούς; ήΣαν(κατά την προσφιλή σου έκφραση) σκυμμένοι όταν έπεφτε η χάρη του Θεού; Τελικά θα μας εξηγήσεις αν έχεις καταλάβει τι διαφορά έχει η ψυχή από το μυαλό; Α και πουσαι βάλε και στην εξήγηση γιατί η αγάπη έχει υλική υπόσταση ορμονική.

Γιατί δεν έχουν νόηση?
Σε ντοκιμαντέρ πολύ πρόσφατα είδα μία φυλή στην Αφρική που ζει ως νομάς! (μου διαφεύγει το όνομα της φυλής...αλλά ήταν αυτή που πρωταγωνιστούσε σε μία γνωστή κωμική ταινία, όπου ένας από τη φυλή δέχτηκε ένα μπουκάλι κόκα-κόλα στο κεφάλι από ένα αεροπλάνο και ξεκίνησε ολόκληρο ταξίδι για να το διώξει μακριά από τη φυλή ως κάτι το μαγικό!)
και τους οποίους μία δική μας Ελληνίδα που κάνει εκπομπή με ταξίδια! αφού τους επισκέφτηκε τους ρώτησε γιατί δεν προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα του πολιτισμού και να αφήσουν τη νομαδική αυτή ζωή!.
Η απάντησή τους ήταν αφοπλιστική!: Γιατί δε γουστάρουμε!

Την ίδια ακριβώς απάντηση έχουν δώσει και φυλές του Αμαζόνιου όπου η Βραζιλιανή κυβέρνηση τους ζητά να εγκαταλείψουν τη ζούγκλα!

Αυτούς λοιπόν τους ανθρώπους εγώ δεν τους θεωρώ καθυστερημένους!
Αντιθέτως καθυστερημένους θεωρώ τους περισσότερους Έλληνες! που τους γ.... με τη βούλα οι Ευρωπαίοι μέσω των ανδρείκελων που τους έχουν επιβάλει ως κυβερνήτες! και όχι μόνο το κάνουν γαργάρα!!! αλλά ντύνονται και μασκαράδες τώρα στις απόκριες...κάτι που δε χρειαζόταν!

Σου έχω απαντήσει σχετικά με τη σχέση μυαλού και πνεύματος.
Ένα διαυγές (δηλαδή σε πλήρη λειτουργία) μυαλό έχει και διαυγές πνεύμα.
Το αν αυτό είναι κακό ή καλό πνεύμα δεν έχει να κάνει με τη διαύγεια του μυαλού αυτού, αλλά με την ελεύθερη διαχείριση της συμπεριφοράς του χρησιμοποιώντας τις λειτουργίες του εγκεφάλου του και κάνοντας ελεύθερα τις όποιες επιλογές του.
Και για να γίνω ποιο σαφής.
Όλοι οι υγιείς (διαυγείς) άνθρωποι έχουμε ακριβώς της ίδιες ακριβώς εγκεφαλικές λειτουργίες.
Το πως τώρα θα διαχειριστούμε τις δυνατότητες που μας παρέχονται μέσω του εγκεφάλου μας, αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα εξαρτώμενο σε μεγάλο βαθμό από το περιβάλλον και τα ερεθίσματα του καθενός.

quote:
IndustrialAngel:
Άσε εσύ ειδικά ευρωπαίε μη μιλάς για σοφεία.

Γιατί?

quote:
IndustrialAngel:
Σε όλα τα περι Θεού οι απαντήσεις σου είναι ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΔΕΝ ΤΑ ΡΩΤΑΜΕ ΑΥΤΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΔΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Λες ψέματα.
Η απομόνωση φράσεων από περίπου 4.500 χιλιάδες τοποθετήσεις μου στο esoterica, η μεγάλη πλειοψηφία των οποίων είναι επάνω σε θέματα περί Θεού, ώστε να καταδείξεις ως πόρισμα τα: "ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΔΕΝ ΤΑ ΡΩΤΑΜΕ ΑΥΤΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΔΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ." δεν είναι μόνο αυθαίρετη! αλλά ικανή ώστε να σε χαρακτηρίσει "κοινό συκοφάντη"

quote:
IndustrialAngel:
Την έχεις καταλάβει τη σοφία του Θεού για να την επικαλείσα;;; Φαίνεται πολύ τι έχεις καταλάβει

Αν δεν την είχα καταλάβει θα ήμουν κάτι σαν κι εσένα!

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Μή το ψάχνεις φίλε IndustrialAngel , γιατί αυτό είναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία των ιερών κειμένων .
Οι παρεμβάσεις ήταν πολύ δημοφιλείς στους χριστιανούς .Με αυτή τη μέθοδο άλλαζαν , ακρωτηρίαζαν , επέκτειναν συνεχώς κείμενα , παρακινούμενοι από τις πιο διαφορετικές αιτίες . Χρησιμοποιούσαν π.χ. τις παρεμβάσεις για να ενισχύσουν την ιστορικότητα του Ιησού , ή για να προαγάγουν και να παγιώσουν ορισμένες δογματικές αντιλήψεις .
Ο Τατιανός επεξεργάστηκε τις επιστολές του Παύλου για αισθητικούς λόγους, ο Μαρκίωνας για λόγους που αφορούν το περιεχόμενο . Ο Διονύσιος Κορίνθου τον 2ο και ο Ιερώνυμος τον 3ο αιώνα καταγγέλλουν τις πολλαπλές επεμβάσεις στα Ευαγγέλια .Ο δε Άγιος Ιερώνυμος , ο προστάτης των καθολικών γραμμάτων , ο οποίος διέπραξε ο ίδιος τις «πλέον ασυνείδητες συκοφαντίες και πλαστογραφίες» (C.Schneider) , αναθεώρησε με εντολή του δολοφόνου πάπα Δάμασου τις λατινικές Βίβλους, από τις οποίες ούτε δύο δεν συμφωνούσαν σε μεγαλύτερα τμήματα του κειμένου τους.
Ο ....προστάτης των λογίων άλλαξε το κείμενο σε περίπου 3.500 σημεία , για να «διορθώση» τα Ευαγγέλια . Και η σύνοδος του Τριδέντου ανακήρυξε σε αυθεντική αυτή τη «Vulgata» , τη διαδεδομένη παντού , η οποία επί αιώνες δεν γινόταν δεκτή από την Εκκλησία .

Παραμύθια της χαλιμάς.
Οι δεκάδες κώδικες και τα εκατοντάδες πατερικά κείμενα δεν αφήνουν κανένα περιθώριο πλαστογραφίας.
Για πλαστότητα και νοθεία φημίζονται οι χριστιανομάχοι.

quote:
elo:
Ας είναι καλά ο παντοδύναμος που φρόντισε για αυτήν την διαφορά (διαφορετικές επιδράσεις) του γονιδίου FOXP2, γιατί αλλιώς ποιος ξέρει τι θα μπορούσε να είχε συμβεί…

IndustrialAngel:
άντε μπράβο. Να γραφτούν και μερικές "άγνωστες λέξεις" στο φόρουμ. Να μιλήσουμε με επιστημονικούς όρους.



Και δε μου λες ρε επιστήμονα.....και εδώ άτυχη πάλι η μαϊμού?....λες να είναι τελικά βαπτισιμιός του Μητσοτάκη?

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:27:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό λεμε καλέ μου IndustrialAngel άλλο η μοίρα κι άλλο το να κάνεις εσύ το κοντρόλ....Ειμαρμένη, πάντως, μοιρα, κισμέτ, είναι όταν δεν ελέγχεις το μέλλον σου..Πληροφοριακά και μόνο...

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Πληροφοριακά και μόνο...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι καλέ μου Εαρινέ.....Προσπαθησε πολύ...Ξέρω ότι αλλοιώς,θα σκάσεις,γι αυτο και σε κατανοώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 23:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Οσα σου είπαμε "παρα τέταρτο" έρχεσαι και μας τα λές εσύ "ακριβώς" ?

Απόλυτο δίκιο έχει ο κύριος Σαρρής και σου ΦΩΝΑΖΩ τα ίδια εδώ και 10 μηνύματα .
Μπορείς λοιπόν τώρα να πείς " έκανα λάθος ."
Δεν είναι κακό .



? Γιατί θα πάρω β' στη βιολογία και θα μου κοστίσει?
Ο Σαρρής, εδώ μας λέει αυτό που λες και συ ότι δεν κάνουν χρήση οργάνων της μαϊμούς, επειδή είναι λίγες.
Δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω και το θεωρώ λογικό (αν και δεν είναι ανάγκη να εκθρέψουν ως πιθήκους 500.000, αλλά 20-30.000 θα μπορούσαν άνετα, οπότε και τα κέρδη τους θα ήταν τουλάχιστον 1-2 δις ευρώ!, σήμερα μια εγχείρηση καρδιάς κοστίζει περίπου 7-10.000€, με δικαιολογία την έλλειψη ικανού αριθμού την τιμή άνετα θα μπορούσαν να την ανεβάσουν στα 70.000€! ποσό διόλου ευκαταφρόνητο!. Οι βαλβίδες από χοίρους, σου δίνουν κατά μέσο όρο περίπου 15 χρόνια ζωής.
Οι μηχανικές είναι εφόρου!
Όμως με τις μηχανικές παίρνεις περίπου τα τριπλάσια φάρμακα με αποτέλεσμα διαταραχές στομάχου κ.λ.π. Με τη βαλβίδα από πίθηκο θα ξεμπέρδευες μια και καλή!....η μητέρα μου παίρνει καθημερινά 3-4 χάπια, με τη βαλβίδα από γορίλα για π.χ. θα έπαιρνε ένα ή κανένα!...όμως!!....


quote:
Think_Math:
Τίποτα αντιφατικό δεν υπάρχει .
Εσύ ο ίδιος αναφέρεις παραπάνω οτι οι χοίροι είναι γενετικά τροποποιημένοι ωστε τα μοσχευματα να μην απορρίπτονται .
Η γενετική τροποποίηση κάνει τα μοσχεύματα των χοίρων καλύτερα απο τα μοσχεύματα των πιθήκων , αφού τους προσδίδει " ανθρώπινα" χαρακτηριστικά .
Τι δεν καταλαβαίνεις ?

Όταν τα μοσχεύματα είναι μικρής χρονικής διάρκειας (15 χρόνια) τότε δεν υπάρχει απόρριψη? τι υπάρχει?...απλά παράταση ζωής δίνεται! ...η μητέρα μου για παράδειγμα είναι με ημερομηνία λήξης! όσο πεζό και εάν ακούγεται.
Μάλιστα ο γιατρός δεν απέκλεισε ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να δημιουργηθεί κάποια επιπλοκή!
Δε γράφει πουθενά το άρθρο ότι τα κάνει καλύτερα από αυτά των πιθήκων!
Αντιθέτως το άρθρο γράφει! ότι η μεταμόσχευση που επιχειρήθηκε από πιθήκους ΑΠΕΤΥΧΕ.

Έδώ θέλω να ψάξετε να βρείτε κάποια μεταμόσχευση από πίθηκο, η οποία πέτυχε.
Εγώ από πλευράς μου θέλω να επισημάνω τα εξής! και φυσικά να πείτε τη γνώμη σας.

1. Γιατί ο καθηγητής μιλάει για ζητήματα "ηθικής" ως παράγοντα αποτρεπτικό της χρήσης πιθήκων ως δότες μοσχευμάτων, τη στιγμή όμως που αυτοί χρησιμοποιούνται ως πειραματόζωα? (και έχω αναφέρει σε παλαιοτέρο μήνυμά μου το τι κάνουν στα πειραματόζωα...καλύτερα να τα έκαναν απευθείας δότες! θα γλίτωναν μία ώρα αρχύτερα με τα βάσανά τους).
Άρα δεν υπάρχει ζήτημα ηθικής!

2. Γιατί ο καθηγητής λέει ότι τα μοσχεύματα από πίθηκους είναι ποιο βατά! ενώ όσες προσπάθειες και εάν έγιναν απέτυχαν? (εδώ ενδεχομένως να βρείτε κάτι χρήσιμο στο διαδίκτυο που να βοηθάει προς αυτή την κατεύθυνση και να το φέρετε να το δούμε.)


quote:
Think_Math:
Το γεγονός οτι δεν μπορείς να καταλάβεις την εξέλιξη και την επιστήμη γενικότερα είναι η οπτική γωνία απο την οποία εξετάζεις τα δεδομένα .

Επετρεψε μου και μία ερώτηση , και αν γίνεται θέλω να μου δώσεις μία ειλικρινή απάντηση .
Είμαι 99% βέβαιος οτι όταν ήσουν στο σχολείο , ειχες ακολουθήσει την θεωρητική κατεύθυνση . ( τρίτη δέσμη την λέγαμε παλιότερα ).

Είναι αλήθεια ή όχι ?


Όχι, έχω τελειώσει 4η δέσμη, έχω πτυχίο λογιστή! και όταν λείπει ένα λεπτό προκειμένου να κλείσουν τα βιβλία....στου βοδιού το κέρατο να έχει κρυφτεί! θα το βρω.)

quote:
Think_Math:
Εκφράσεις όπως :
"Εγω δεν θεωρώ όμως λογικό ..."
"Δε βρίσκω το λόγο!."
"Είμαι υπέρ της εξέλιξης αλλά κατά της μετάλλαξης των ζώων γιατί δε τη θεωρώ απαραίτητη για την εξέλιξή τους."
"Θεωρώ όμως παράλογο ο λύκος να προέρχεται από εκεί που προέρχεται και το λιοντάρι. Δε βρίσκω το λόγο."
Ολα τα παραπάνω μου θυμίζουν συζήτηση φιλολόγων , όπου ο κάθε ένας εχει την άποψη του , στην οποία είναι αμετακίνητος επειδή έτσι "Θεωρεί" .
Στο τέλος ο καθένας μένει με την άποψη του και ποτέ δεν βγαίνει συμπέρασμα .

Να που κάνεις λάθος. Το να γράφει κανείς την άποψη του, δεν είναι κακό. Το να δέχεται άκριτα ότι και να διαβάζει είναι κακό!
Κοίτα για παράδειγμα παραπάνω με τον καθηγητή!

Εγώ δέχτηκα το λόγο της έλλειψης ικανού αριθμού πιθήκων ώστε να χρησιμοποιηθούν ως δότες!....παράλληλα όμως διατύπωσα και την απορία! του γιατί οι δότες αυτοί να είναι ντε και καλά! των 500.000 και όχι των 10 ή 20.000!
Είναι ένας ικανός αριθμός (δηλαδή προσεγγίσημος) και παράλληλα το κέρδος τεράστιο!!! και μη μου πεις ότι για το κέρδος δεν κάνουν τα πάντα τα διάφορα ιατρικά κέντρα!!!, γιατί εδώ πάσαραν το εμβόλιο της γρίπης σε εκατομμύρια ανθρώπους, χωρίς λόγο τελικά!...μόνο και μόνο για το κέρδος!

Εγώ προβληματίστηκα για την αποτυχία των μοσχευμάτων όταν αυτά προήλθαν από πίθηκο!! ....εσύ όχι!
Άρα ή ξέρεις τις απαντήσεις? ή δεν έχεις την απαιτούμενη κριτική σκέψη?

Και για πες μου!.....είναι ανήθικο να χρησιμοποιούμαι πίθηκους ως δότες, και όχι ανήθικο το να τους παίρνουμε υγιείς!! και να τους κάνουμε κουρέλια ως πειραματόζωα?

quote:
Think_Math:
Οι θετικές επιστήμες δεν επιδέχονται τέτοιας προσέγγισης Ευρωπαίε .
Τι θα πεί "Θεωρώ ότι" ?
Με ποια προσόντα "Θεωρείς" .

Με αυτά της κριτικής σκέψης!

quote:
Think_Math:
Για να πεί κάποιος στην θετική επιστήμη "Θεωρώ ότι" πρέπει να είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και βάλε .

Καθηγητής πανεπιστημίου της θετικής κατεύθυνσης δεν έφτιαξε την ατομική βόμβα? ο ίδιος δεν έφτιαξε και τα πυρηνικά όπλα?.....ποιος είναι ποιο χρήσιμος λοιπόν στον χώρο της επιστήμης? αυτός ο παραπάνω που γνωρίζει καλύτερα από εμένα τη συγκεκριμένη θετική επιστήμη? ή εγώ που δεν τη γνωρίζω καν?
Τουλάχιστον εγώ δεν προσβάλλω την επιστήμη!, και δεν τη χρησιμοποιώ για να σκοτώσω τον απέναντί μου, γιατί εάν είχε χέρια η επιστήμη αυτόν τον επιστήμονα θα τον είχε κάνει μαύρο στο ξύλο, ενώ εμένα θα με είχε προσπεράσει αδιάφορα.

quote:
Think_Math:
Γιατί κάθε θεώρηση πρέπει να ακολουθείται ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ .
Και για να μπορείς να το πετύχεις αυτό , πρέπει να είσαι παρα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ καλός γνώστης στο αντικείμενό σου .

Τη στιγμή που ο επιστήμονας λέει ως απάντηση ότι ο άνθρωπος έχει νόηση γιατί "ΕΤΥΧΕ" και αυτό εσύ το βρίσκεις ικανοποιητικό γιατί το είπε ο επιστήμονας!,
εγώ όχι μόνο δεν το βρίσκω ικανοποιητικό!...αλλά και επιλήψιμο!!!

Αν για παράδειγμα εμένα με ρωτήσουν γιατί η εταιρεία παρουσιάζει ζημιές και όχι κέρδη! εάν τους πω...."έτυχε"...θα με διώξουν! (να διευκρινίσω απλά ότι τώρα ασχολούμαι λίγο με τη λογιστική αφού έχω προσληφθεί στο δημόσιο...ισχύει όμως και σήμερα το ίδιο.)

quote:
Think_Math:
ΕΓΩ λοιπόν και ΕΣΥ ακόμα περισσότερο , δεν μπορούμε να "θεωρούμε" τιποτα .
Είναι γελοίο να προσπαθείς να καταρίψεις την εξέλιξη και οποιαδήποτε άλλη επιστημονική θεωρία με τέτοιες μεθόδους .

Δεν προσπαθώ να καταρρίψω καμία εξέλιξη! έχω ένσταση όχι για την εξέλιξη αλλά για τη μετάλλαξη από πίθηκο σε άνθρωπο και την απόδοση της νοημοσύνης του ανθρώπου στον παράγοντα "ΤΥΧΗ"
Αν εσύ θεωρείς την "ΤΥΧΗ" επιστήμη!....εγώ όχι!

quote:
Think_Math:
Εχεις δικαιώμα να έχεις όποια προσωπική άποψη θέλεις , αλλα το να "θεωρείς" ανευ αποδείξεως , λές και σχολιάζεις λογοτεχνικό κείμενο , είναι απλά ΑΝΟΗΣΙΑ .

Άνευ αποδείξεως είσαι εσύ με την ΤΥΧΗ! εγώ ζητώ τις αποδείξεις!

quote:
Think_Math:
Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν , δεν μπορείς να κάνεις ποτέ έναν φιλόλογο πηρυνικό φυσικό , όπως αντίστοιχα και εσύ , δεν πρόκειται ποτέ να κατανοήσεις την εξέλιξη .
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ .

Στο μυαλό μου δε χωράει τίποτα χωρίς να περάσει από κόσκινο. Αυτό δεν έχει να κάνει με την άρνηση στην επιστήμη! αλλά με την ενίσχυση της!.....ποιος είναι ο φιλόλογος? αυτός που ζητάει απόδειξη?....ή αυτός που λέει έτυχε?

quote:
Think_Math:
Αυτά που γράφεις περι τύχης τα έχουμε ξανασυζητήσει .
Δεν είναι τόσο απλοικά τα πράγματα .
Οταν όμως δεν έχεις το υπόβαθρο για να καταλάβεις δεν μπορεί να γίνει συζήτηση .
Τι να κάτσω να σου εξηγήσω δηλαδή ?
Πώς η τύχη παράγει οργάνωση , και η οργάνωση εμπεριέχει το τυχαίο ?
Πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στα μαθηματικά η στην φυσική για να καταλάβεις .

Δηλαδή εάν δεν ξέρω από Ορίζουσες!!.... δεν!!!.. άρα οι μόνοι που καταλαβαίνουν είναι οι μαθηματικοί και οι φυσικοί!.... με την ίδια λογική σου!..... τα πράγματα περί θρησκείας δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζεις!!...άρα άμα δεν είσαι παπάς ή Μητροπολίτης δεν μπορείς να καταλάβεις!
Βλέπεις λοιπόν πόσο εύκολα πέφτεις θύμα τον όσων λες?

quote:
Think_Math:
Γιαυτό καλα κάνεις και περιορίζεσαι στην "σοφία του Δημιουργού" . Μια χαρά είναι κι αυτή .
Τι τα θες τα παραπάνω ? Ουτως ή άλλως δεν πρόκειται να τα καταλάβεις .

Εσύ όμως που τα καταλαβαίνεις γιατί δεν μας τα εξηγείς?.....ξέχασα δεν έχω πτυχίο μαθηματικού!

quote:
Think_Math:
Αν επίσης νομίζεις οτι με προσβάλει το "επιστήμων" γελιέσαι .
Οι αληθινοί επιστήμονες δεν ειναι αυτοί που έχουν απλά ένα πτυχίο , αλλά αυτοί που εργάζονται ακούραστα για να επεκτείνουν τα όρια της επιστήμης .

Αυτοί που ψάχνουν τα πυρηνικά όπλα νέας γενιάς!....να δεις πόσο ακούραστα δουλεύουν!!!

quote:
Think_Math:
Είναι αυτοί που μπορούν να "Θεωρούν" Ευρωπαίε .

Ενώ εγώ!...όχι!
Τουλάχιστον μπορώ να σκέφτομαι?

quote:
Think_Math:
Εγώ είμαι Μαθηματικός , οχι ερευνητής , αλλα εκπαιδευτικός , και θαυμάζω αυτούς που ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι ερευνητές και να "Θεωρούν" .
Αυτό εσύ επίσης δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί είσαι παντογνώστης και έχεις άποψη για όλα , σαν τους ΦΕΛΟΛΟΓΟΥΣ.

Κι εγώ θαυμάζω όσους είναι "γενικά" ερευνητές! δεν με στεναχωρεί όμως γιατί και ο ίδιος είμαι γενικά "ερευνητής"
Έρευνα διεξάγει ακόμη και ο σεφ.
Δεν έχει να κάνει η έρευνα με το είδος της έρευνας, με το αντικείμενο δηλαδή, αλλά με το γεγονός της έρευνας! ως πράξη! είτε ερευνάς το διάστημα! είτε έναν τρόπο να κερδίσεις τον αντίπαλό σου στο μπάσκετ.
Από εκεί και έπειτα υπάρχουν εκατοντάδες είδη έρευνας ανάλογα με το αντικείμενο. Άλλες αρκετά σοβαρές για την καλυτέρευση του βοιωτικού μας επιπέδου! (όπως η ιατρική), και άλλες αμελητέας σοβαρότητας (όπως ή δημιουργία ενός νέου γλυκού του κουταλιού)....και τα δύο είναι έρευνα όμως.

Και συ λοιπόν ερευνητής είσαι, γιατί ψάχνεις, σκέφτεσαι και αναζητάς!
με τον δικό σου τρόπο αλλά το κάνεις.
Μπορεί η έρευνά σου να μην είναι σε θέση να βοηθήσει την ανθρωπότητα αλλά σίγουρα θα βοηθήσει εσένα τον ίδιο! και η βοήθεια έρχεται πάντα κατόπιν έρευνας.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 15/02/2010 23:42:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 23:43:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι καλέ μου Εαρινέ.....Προσπαθησε πολύ...Ξέρω ότι αλλοιώς,θα σκάσεις,γι αυτο και σε κατανοώ...

Σ'ευχαριστώ Ευάγγελε , για τα καλά σου λόγια..

Να έδινες και καμμιά λογική απάντηση που να στέκει , θα ήταν ακόμα καλύτερα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 00:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
makfor:
ΟΚ .. ΤΕΛΟΣ !!! καθως επι του ΤΙ ΣΑΡΕΣΕΙ δεν μου πεφτει λογος ... αλλα το τι ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ δεν νομιζω οτι ενδιαφερει την επιστημη , την φυση ακομη και τον θεο σου !!!! αλλα ξερεις ρε φιλε , στα μαρεσει και δεμαρεσει , ουτε γνωση υπαρχει ουτε επιστημη ουτε προοδος ουτε τιποτα παρα μονο ΕΓΩΙΣΜΟΣ !!!! και εμενα δε μαρεσει που 1+1 κανουν 2 ... εμενα με βολευει το 3 περισσοτερο ...ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ? Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ και δυστυχως δικαιωνεις ολους οσους λενε οτι η πιστη - θρησκεια ειναι ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ , μαζι και το αποφθευγμα που κλεινει τα μυνηματα μου καθως αποτελεις τρανταχτο παραδειγμα !!! οπως ειπα , ΟΚ ... ΤΕΛΟΣ !!!

Ναι αλλά για το 1+1=2 έχουμε αξίωμα! για το ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον ίδιο πίθηκο που κατάγεται και η σύγχρονη μαϊμού ..έχουμε θεωρία!...ψάχνω λοιπόν την απόδειξη που θα με πείσει ότι έτσι είναι!
Τη στιγμή λοιπόν που δεν υπάρχει καμία ικανοποιητική απόδειξη (αφού δεν εξηγεί την έλλειψη νόησης από τη μαϊμού), τότε και εγώ απορρίπτω τη θεωρία αυτή ως ανελλιπή, με κίνητρο το ότι δε μου αρέσει να κατάγομαι από αυτήν.

quote:
elo:
Για αυτό και την σκότωσαν οι μοναχοί της Εκκλησίας του Αγ. Κυρίλλου, επειδή η δράση της θεωρήθηκε επικίνδυνη σε μια περίοδο που είχε αρχίσει η εξάπλωση του χριστιανισμού..!!

Πρώτα σκοτώνουν, και μετά αγιοποιούν



Aντίποινα ήταν από έναν εξαγριωμένο όχλο!.....και όπου υπάρχει όχλος! που βράζει!...συνήθως θα υπάρχουν και αθώα θύματα.
quote:
elo:
Φιλαράκια μου φαίνεται ότι ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα μας…

Kαλά σας λέει....κατηγορήστε και λίγο το χριστιανισμό!!!!

Όσον αφορά την Υπατία!...πήγε όντως άδικα.
Στον Πατριαρχικό θρόνο της Αλεξάνδρειας βρισκόταν τότε ο Κύριλλος, ανιψιός του πρώην Πατριάρχη Θεόφιλου, ο οποίος είχε πρωτοστατήσει στην εκθρόνιση, εξορία και θανάτωση σε αυτήν, του Αγίου Ιωάννη του Χρυσόστομου Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως.
Μάλιστα οι οπαδοί του Ιωάννη οι οποίοι σχημάτισαν τη μερίδα των Ιωαννιτών διαμαρτυρόμενοι για τον Άγιο τους, και ενώ την πρώτη φορά είχαν καταφέρει με τη στάση τους να τον γυρίσουν από την εξορία!, στη δεύτερη και "τελειωτική" εξορία του αγίου, εκδιώχτηκαν και αυτοί για πολύ καιρό με αποτέλεσμα να προκαλέσουν την αγανάκτηση και διαμαρτυρία του πάπα Ρώμης Ιννοκέντιου Α' (401-417).

Ο ανιψιός λοιπόν του Θεόφιλου ο Κύριλλος, δεν υπολειπόταν καθόλου του θείου του Θεόφιλου σε ηθικά ζητήματα.
Αφού πρώτα έκλεισε τις εκκλησίες των αιρετικών Νοβατιανών και κατέσχεσε τις περιουσίες τους (που ήταν και το ζητούμενο), στράφηκε κατά των Ιουδαίων που ήσαν πολυπληθείς.
Ήταν τέτοιας έκτασης η αυθαιρεσία εις βάρος τους, που προκάλεσε την παρέμβαση του αυγουσταλίου Ορέστη.
Ο Κύριλλος αντέδρασε και κάλεσε τους μοναχούς της Αιγύπτου σε συναγερμό.
Ήταν τέτοιος ο φανατισμός που οι μοναχοί έφτασαν στο σημείο να λιθοβολήσουν ακόμη και τον ίδιο τον Ορέστη!
Ο Ορέστης αμέσως κάνοντας χρήση της εξουσίας του συνέλαβε έναν από αυτούς και τον θανάτωσε.
Φίλοι αλλά και μαθητές της Υπατίας ήσαν τόσο χριστιανοί όπως ο νεοπλατωνικός Συνέσιος επίσκοπος της Κυρήνης, όσο και εθνικοί όπως ο αυγουσταλίος Ορέστης!
Οι φανατισμένοι τώρα μοναχοί για να εκδικηθούν τον Ορέστη που σκότωσε τον μοναχό! δολοφόνησαν με φρικτό τρόπο την άτυχη διδάσκαλό του Υπατία...τόσο τους έκοβε τόσο έπραξαν.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/02/2010 01:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,δεν μιλάμε για την θρησκεά σο, ούτε για την...ειμαρμένη...Μιλάμε για το ζώο που μέσα μας μας οδηγεί σε λάθη....Αυτά διορθώνονται, με το πνεύμα...Αλλα,πρέπει να θέλει κι ο άνθρωπος να διορθωθεί...
Εαρινάκι μου,πάλι δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάς για σένα;Αγόρι μου,εσύ, την χαζομάρα σου, θαυμάζω...
Εσύ, αλήθεια τι ....σχέση θα μπορούσες να έχεις με τη λογική;
Εδώ ....αυτοφτύνεσαι και λές ότι ...βρέχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:45:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,δεν μιλάμε για την θρησκεά σο, ούτε για την...ειμαρμένη...Μιλάμε για το ζώο που μέσα μας μας οδηγεί σε λάθη....Αυτά διορθώνονται, με το πνεύμα...Αλλα,πρέπει να θέλει κι ο άνθρωπος να διορθωθεί...
Εαρινάκι μου,πάλι δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάς για σένα;Αγόρι μου,εσύ, την χαζομάρα σου, θαυμάζω...
Εσύ, αλήθεια τι ....σχέση θα μπορούσες να έχεις με τη λογική;
Εδώ ....αυτοφτύνεσαι και λές ότι ...βρέχει...

Διάβασε με προσοχή , τα όσα γράφεις και τα όσα λές και ίσως ξεπεράσεις το σύνδρομο του χώρου σου , αυτό του φτυσίματος!!!

Ελπίζω στην πιθανή ενηλικιωσή σου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 10:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εαρινός: "Ελπίζω στην πιθανή ενηλικίωση σου"....
Εγώ πάντως, δεν ελπίζω με τιποτε σε δική σου ενηλικίωση...Έμεινες ...νάνος...Πάει πια...
Δεν μεγαλώνεις άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2019958
Maintained by Digital Alchemy