ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ulalume
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 10:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ulalume  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thnx Mr.Hyde...i'll do my magic tricks!ολο και κατι θα βρω
παντως thnx for the hint και για ο,τι αλλο θελετε καπου εδω γυρω θα ειμαι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
yanfro
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 11:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yanfro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας. Είμαι νέο μέλος, αν και σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς από εσάς γνωρίζει κάποιον κάτοχο και χρήστη Σολωμονικής, για επίλυση σοβαρής υπόθεσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 20:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω οτι το μέλος Hermit ασχολείται πιο ουσιαστικά με το θέμα... μένει Germany! Όταν λες σοβαρης υποθεσης? Σοβαρή υπόθεση για μένα είναι να κοιμάται κάποιος κάθε μέρα στα σκαλίά εκκλησίας.. για ευνόητους και πολλούς λόγους. Τώρα δε ξέρω εσύ τι μπορεί να εννοείς. Πάντως τα κλασσικά: ευχέλαια, αγιασμοί, ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ, έχουν αρκετή αξία. Σημαντικό είναι να καούν τυχόν αντικείμενα που έχουν "μαγευτεί" αν θέλεις να ξεκινήσεις απο κάτι ξεκίνα απο αυτό. Κατα 2ον η εξομολογηση του θύματος κατα 3ον ευχέλαια κλπ κλπ. Αν κανεις αυτά εντατικά και το πρόβλημα συνεχίσει τότε είτε δεν έχεις "ψάξει" καλά, είτε το άτομο τιμωρείται πιθανώς για τον τρόπο ζωής που κάνει ή που ΈΧΕΙ κάνει. Αυτό κυρίως όσον αφορά πορνεία και γενικά κατάχρηση της σεξουαλικής ενέργειας. Η τιμωρία βεβαια έχει σκοπό παιδαγωγικό καθώς και λυτροτικό. Δηλαδη αν ο θεός αφήνει κάποιον να τον πειράζουν τα δαιμονια συμβαίνει συχνά για να "καθαρίσει το κάρμα του" ας το πούμε έτσι.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/06/2009 20:20:02

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/06/2009 20:52:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starlight
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 04:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starlight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗΣ,ΚΑΘΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ "ΔΙΑΣΗΜΟ" ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.
ΟΧΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ "ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ" ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΩ ΜΕ ΚΑΤΙ.ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ.ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΜΑΣ...ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ "ΜΠΛΕΧΤΕΙΣ" ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ "ΣΤΑ ΙΣΑ" ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ....
ΣΑΦΩΣ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ(ΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ,ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ GRIMOIRES ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΓΟΡΑ...
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:
Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ..ΟΜΩΣ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΓΙΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΛΕΚΕΙ ΣΤΑ ΔΥΧΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΒΟΗΘΗΤΟΙ ΚΑΙ ΕΡΜΑΙΑ ΤΗΣ...
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΑΡΚΩΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ...
ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΖΗΤΗΜΑ ΟΜΩΣ...ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΕΠΙΚΛΙΣΗΣ ΧΩΡΙΣ...ΑΝΕΠΥΘΙΜΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΟΝ ΣΟΛΟΜΟΝΤΑ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΙΟ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ???
ΑΡΑΖΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ...ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ!!!!!!!!
(ΚΑΚΙΟΥΛΑ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
saintgermain
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2009, 16:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saintgermain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους
παλιος αναγνωστης , νεος συντακτης (περιπου)
με μανια ξενυχτησα διαβαζοντας τα οσα διαφωτιστικα γραφετε αλλα με λυπη ειδα οτι ατομα με γνωσεις στο θεμα αποχωρισαν αποτομα, αφηνοντας μας στα κρυα του λουτρου ( φιλτατοι magister, yhvh, yngwie για σας χτυκαει η καμπανα)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 01:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο ένα νέο μέλος. Επισκεφθείτε το site του million books και βάλτε στο "ψαχτήρι": Anecdota Atheniensia. Μιά ωραιότατη ελληνική συλλογή μαγικών χειρογράφων 15ου - 18ου αι. (Σολομωνικές και άλλα πολλά) είναι δική σας (και τζάμπα). Εκ της Εθνικής Βιβλιοθήκης παρακαλώ. Πάνω απο 1000 σελλ., να χορτάσουν τα ματάκια σας.
Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμμένο site είναι χρυσωρυχείο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 17:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shastrin σου είπα οτι σ'αγαπάω?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 18:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'σαι καλά, Dr Jeckill, γι΄αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθιόμαστε. Πες όμως στον Mr Hyde να προσέχει, αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα...! Α, να ρωτήσω, μήπως θυμάται κανείς πως τον λέγανε αυτόν που εξέδωσε τώρα τελευταία μια Σολωμονική και πήρε και Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών; (που σημαίνει ότι οι ακαδημαικοί ασχολούνται ενίοτε με περίεργα πράγματα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 00:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ? Ενδιαφέρον.. δεν το ξέρα.. βσκ μέσα είναι ώς εκει που διάβασα όλο μαύρη μαγεία κ ψιλοαπογοητευτικα.. ισως πιο κατω αλλαζει δεν ξέρω.. ελπίζω.. παντως έχει ενδιαφέρον έψαχνα καιρο ενα ελληνικο αντιτυπο..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 14:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dr Jeckyll καλημέρα. Στην αρχή του βιβλίου βρίσκονται τα πιο εκτεταμένα κείμενα. Ακολουθούν πολλές μικρές πραγματείες και αποσπάσματα, κάποια απο τα οποία έχουν σχέση και με τη μαντική. Σε περίπτωση που διαβάζεις γαλλικά, μπορείς να βρεις, πάλι στο million books, τα εξής: Delatte, Catoptromancie greque & Leclerq, Histoire de la divination (τρίτομο).
Επίσης το χειρόγραφο Voynich σε υπέροχη, πολύχρωμη φωτογραφική έκδοση (ως αξιοπερίεργο, αξίζει)
Liber 777 (η πρωτότυπη έκδοση)
Montgomery, Aramaic incantations (γραμμένα με μελάνι σπειροειδώς σε κύπελλα, όπως ένα που βρέθηκε στην Κνωσσό σε Γραμμική Α)
Jacolliot (ο περίφημος), Occult Science
Cumont, Monuments of Mithraism (μνημειώδης έκδοση, δες το)
Abramelin (κοινό, αλλά σε καλό format)
Grimoire of Turiel
Libellus Magicus
Schermann, Zauberpapyri
Sepher Raziel
Westcott, Catalogue of works on Occult Science (μεγάλη βιβλιογραφία)
Ginza Rbha (στα γερμανικά, πρέπει να είναι ο Ναζαρηνός Κώδικας που αναφέρει η Blavatsky, αν κρίνω απο τα αραμαικά ονόματα των Αιώνων)
Eitrem, Papyrus magiques grecques de Paris
Schwab, Angelologie hebraique
Thomson, Semitic Magic

Μήπως έχει πάρει πουθενά το μάτι σου το Papyri magicae grecae;

Τα homunculi τι σου λένε; Έχω το κείμενο του De homunculis του Παράκελσου, μέρος της Philosophia magna. Αν γνωρίζει κανείς γερμανικά και ενδιαφέρεται, είμαι πρόθυμος να το αναρτήσω. Θα ήθελα πολύ να κάνει κάποιος τη μετάφρασή του και να την παρουσιάσει στο forum. Είναι απο τα κείμενα που έκανε γνωστά στην Ελλάδα ο Γιαννουλάκης χρόνια πριν, δεν μας χάρισε όμως μετάφρασή του σε κανένα απο τα βιβλία που εξέδωσε (αν δεν κάνω λάθος). Πράγμα που ισχύει και για το Mabinogion, που κάποια εποχή το ανέφερε συνεχώς. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί κανείς τα βρει τα αποκρυφιστικά βιβλία του Παράκελσου στο www.philological.bham.ac.uk/bibliography/ , γράμμα P: Paracelsus, Samtliche Werke, τόμος 14 (όλα τα κείμενα στα γερμανικά).
Αυτό το τελευταίο είναι ένας κατάλογος τεραστίων διαστάσεων με link σε λατινικά βιβλία εκδομένα απο το μεσαίωνα έως και τις αρχές του 20ου αι., επί παντός επιστητού.
Αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να περιγράψεις πως συνάπτει κανείς εικόνες στο κείμενο; Γιατί έχω χαθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 15:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως έχει πάρει πουθενά το μάτι σου το Papyri magicae grecae;

Παλιά το είχα ψάξει αυτό αλλα δεν θυμάμαι να βρίκα κάτι κ αν είχα βρει πράμα για το οποίο αμφιβάλω δεν θα ήταν στην αυθεντική μορφή. Αν θυμαμαι καλά(και δεν φημίζομαι για την μνήμη μου) αυτά τα χειρόγραφα είχαν να κάνουν με τα χειρόγραφα του Ναγκ Χαμαντί(?) αν όντως είναι έτσι υπάρχουν εδώ στα αγγλικά..
http://www.gnosis.org/naghamm/nhl.html

Δυστυχώς τα αγγλικά είναι η μοναδική γλώσσα περα της εληνικής που κατεχω πραματικά...

Για φώτος μπες εδώ:
http://imageshack.us/
Κάνε απλόαντ τη φώτο που θες και βάλε το url τις αναμεσα σε
[ img]..........url.........[ /img]
πάτα το εικονίδιο πάνω απ τον αριθμό της γραμ/σειράς για να σου βγούν τα [img]
Και μπες εδώ
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?whichpage=32&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=7042
Για πειραματισμό!

Τον Γιαννουλάκη τον "γνωρισα" μέσα απο την Λαβκραφτική μυθολογία που έκδοσε, της οποίας ήμουν κάποτε φαν, αλλα τις αναφορές στα βιβλία που είπες δεν τις έχω ακουστά...

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll (και μάλλον είναι η πρώτη φορά που έγραψα σωστά το όνομά σου, σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σου. Λοιπόν,
Ecce tractatus Aureoli Theophrasti Bombasti Hochenheim DE HOMUNCULIS










Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
continuat

Finis cum permissio DeiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 14:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α, να ρωτήσω, μήπως θυμάται κανείς πως τον λέγανε αυτόν που εξέδωσε τώρα τελευταία μια Σολωμονική και πήρε και Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών; (που σημαίνει ότι οι ακαδημαικοί ασχολούνται ενίοτε με περίεργα πράγματα).

Βερναρδάκειος μαγικός κώδικας
Εισάγωγον της μαγείας της πάλαι ποτέ
εκδότης Ακαδημία Αθηνών

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 17:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γριά Κουκουβάγια μας χάρησε για άλλη μια φορά τα φώτα της.. Πες μου ω μεγάλη γρόντισσα, μήμπως τυγχάνει να γιγνώσκεις πού δυνάται να εν-τοπίσει τις το προαναφερθέν σύγγραμα;

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μου παιδί, μα φυσικά σε όλα τα καλά βιβλιοπωλεία.
θα σου κάνω τις προτάσεις μου και εσύ πράξε κατά την τσέπη σου
και το πόσο το βιάζεσαι.

θα κάνεις κρούση στα
"Μικρό Μοναστηράκι" τηλ. 210 3303637 Αθήνα κέντρο
Θεμιστοκλέους και Γραβιάς 15
"Πολιτεία" τηλ. 210 3600235
Ασκληπιού 1-3 & Ακαδημίας

το πρώτο κάνει εκπτώσεις και μέχρι 70% το δεύτερο συνήθως μέχρι 30%
Εάν είσαι από Αθήνα πάρε τηλέφωνο πριν πας μήπως δεν το έχουν.
Εάν το έχουν και αποφασίσεις να το πάρεις δώσε το όνομά σου ώστε να το κρατήσουν.

Δυστυχώς δεν έχω λύση για τελείως free, να πάρει είναι και τσουχτερό 42€ αρχική τιμή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξέχασα να γράψω ότι μπορείς βεβαίως να το παραγγείλεις
κυκλοφορεί κανονικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε... για εκείνο το δωρεάν που έλεγες; Ε πανέμορφη πάνσοφη κουκουβάγια;; Μήμπως υπέπεσε της σοφίας σας τίς μελανός, μελαμφαής, ή κιτρινιάρης υπο του οποίου να διατίθεται το προαναφερθέν ανάγνωσμα

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ pyramid, σε βρίσκω στην πρώτη γραμμή των εξελίξεων! Σ' ευχαριστώ πολύ. Καλησπέρα Dr Jekyll. Σήμερα θα είμαι όλο ερωτήσεις, σαν μικρός κι εγώ (στο site, γιατί από ηλικία,εεχ...).
α) Αν θυμάμαι καλά, στον Βίο Πρόκλου λέγεται ότι ο φιλόσοφος έμαθε απο την Ασκληπιγένεια, εγγονή του φιλοσόφου και ιεροφάντη Νεστόριου, να καλεί "δαίμονες" με κάποια ιδιαίτερα σφυρίγματα. Έτυχε να ακούσετε κάτι σχετικό για τη σύγχρονη εποχή;
β) Διαβάζοντας πρόσφατα Arthur Machen, παρατήρησα ότι σε αρκετά διηγήματά του αφήνει να εννοηθεί ότι τα δαιμονικά όντα (όχι οι "κακόβουλοι νεκροί") είναι η συνέχεια των "φυλών" στις οποίες "ενσαρκώθηκε" η ανθρωπότητα σε προηγούμενο στάδιο εξέλιξής της (φαντάζομαι στο αστρικό πεδίο, δηλ. στους προηγούμενους Γϋρους, το πολύ μέχρι την αρχή της 3ης Ριζικής Φυλής, για να χρησιμοποιήσω θεοσοφική ορολογία). Ποιά η άποψή σας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 20:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι Πιθανόν ψυχές μαύρων αδελφών ή μαύρων γενικώς να συνεχίζουν την καθοδικής τους πορεία για αιώνες και να μας ταλαιπωρούν...

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 08:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς Dr Jekyll Mr Hyde δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι δωρεάν.

Shastrin δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με σφυρίγματα, δεν γνωρίζω το θέμα.
Δεν μου ακούγεται σωστό αυτό που αφήνει να εννοηθεί ο Machen. Μην ξεχνάς ότι πολλές σύγχρονες ας πούμε θεωρήσεις, έχουν προκύψει από ανακάτεμα και παραμορφώσεις παλαιών και τέλος ούτε και αυτός που τις σκέφτεται δεν ξέρει που ήθελε να καταλήξει. Και βεβαίως αρκετές παλιές είναι απλές δεισιδαιμονίες.

Είναι δύσκολο να αναγνωρίσει κάποιος το ουσιαστικό μέσα στα βιβλία, δυστυχώς ή ίσως και ευτυχώς, πρώτα θα το μάθει και μετά θα το διακρίνει κάπου γραμμένο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 20:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε pyramid, οι λίγες λέξεις σου αφήνουν να διαφανεί μεγάλη και καλά αφομοιωμένη γνώση. Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι στο forum. Όσον αφορά στην προτεραιότητα της άμεσης γνώσης επί της βιβλιακής, έχεις δίκιο. Γιατί και οι δάσκαλοι πρώτα βλέπουν ότι ο μαθητής πραγμάτωσε και ύστερα διατυπώνουν πλήρως τη διδασκαλία. Να είσαι πάντα καλά.
Πρότεινα στους Συντονιστές τη δημιουργία ενός topic σχετικού με το Kalacakra - και Kalacakra δεν είναι μόνο Shambala - απάντηση όμως δεν έλαβα. Who knows...
Ερώτηση ενός άσχετου: μήπως πρέπει να είναι κανείς πλήρες μέλος για να ανοίξει topic; (και τα λόγια μου δεν κρύβουν κανένα υπονοούμενο, προς Θεού).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 22:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shastrin vα είσαι και εσύ καλά.

Σχετικά με το νέο θέμα δεν θα το ανοίξουν οι συντονιστές ούτε θα σου δώσουν κάποιο ok. Επιλέγεις την κατηγορία που ταιριάζει, ίσως να κατευθυνθείς στην Σοφία, δεν το link

http://www.esoterica.gr/FORUMS/FORUM.asp?FORUM_ID=5

Θα κάνεις κλικ εκεί που λέει «Νέο θέμα», θα εμφανιστεί ένα πεδίο ανάλογο με αυτό των απαντήσεων, θα γράψεις τον τίτλο που θεωρείς πιο αντιπροσωπευτικό για αυτό που θέλεις να πραγματευτείς, ένα εισαγωγικό μήνυμα, κάνεις «προεπισκόπηση» να δίνεις εάν είναι ok για σένα και μετά «αποστολή νέου θέματος».
Μπορεί κάποιος να ανοίξει θέμα από την πρώτη στιγμή που θα γραφτεί μέλος.


Edited by - pyramid on 22/07/2009 22:43:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astrall
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 04:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astrall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file nyo, arketi ine aftoi p lene oti i solomoniki ine apla ena sini8ismeno vivlio..Den ine
Pantote afta ta perierga ke ane3igita[iperfisika 8emata] itan to stixio m etsi ke ego agorasa afto to vivlio.
paradexome oti oute ego pisteva sto oti prepi na diavasis to vivlio apo to telos ke tetia,etsi ani3a tin proti selida ke arxisa to diavasma.
Apo to proto lepto eniosa kati para3eno sto domatio,mpori ke na itan aplos o fovos
Kalesa mia fili m p episis endiaferotane gia afta ta 8emata.
kata tis 12;30 arxisame to diavasma.
Ftasame se ena kefaleo p milouse gia kapio demona [ASMODEO]. Afto to onoma akougotane poli astio[skasame sta gelia]mexri ti stigmi p svisane ola ta fota tou spitiou m,i fili m arxise na tsirizi apo to fovo tis,ego ixa pagosi.
Otan sinil8a apo to sok tis epiasa to xeri ke tre3ame sto aftokinito m...to vradi ekino kimi8ikame stin paralia,to epomeno proi otan epistrepsame sto spiti m to vivlio elipe[to spiti mpike gia polisi]tora meno me tin kopeliaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 08:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά δεν είχατε ίντερνετ??
Τα PDF είναι πολύ πιο ασφαλη!
Δε κατάλαβα όμως, τι το παραφυσικό έγινε σπίτι σου?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2009, 08:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ astrall, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
avg
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 14:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους avg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!΄ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΚΣΟΡΚΙ ΑΠΤΟ ΙΝΤΡΕΝΕΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΚΣΟΡΚΙΖΕΙ ΠΝΕΒΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ...exorcizamus te omnis imundus spiritus omnis satanica potestas omnis incrusio infernails adressari omnis legio omnis kopnitakio et secta diabolica...πιανει?κσερει κανεισ?αν δεν πιανει σα παρακαλω πειτε μοθ ενα που να διοχνει πνεβματα σασ παρακαλω....δν εχω παθει κατι ουτε εχω δει...απλα θελω να μου πειτε τι ειναι τουτο το κσορκι η αν κσερετε ενα αλλο pleaze...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 21:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Πάτερ Ημών αρκεί τότε.
Ξόρκια υπάρχουν πολλά δεν είναι ένα και δύο συγκεκεριμένα οπότε και δεν υπάρχει λόγος να εξειδικεύεις σε ένα που διάβασες κάπου. Το αν πιάνει φαίνεται στη πράξη. Το Πάτερ Ημών πιάνει απ ό,τι λένε.

Αλήθεια, ρωτώντας πληροφοριακά. Απ όλα τα χρησιμα που μπορείς να διαβάσεις εξερευνώντας αυτό το σάιτ γιατι έμεινες στα ξόρκια?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

archangel21
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 15:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους archangel21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια,διαβασα ολα αυτα που γραφεται και θελω να πω απο προσωπικη μου εμπειρια καποια πραγματα.Πιστευω οτι ειναι πολυ επικυνδυνο να κανεις ξορκια διοτι οταν εθιστεις στην μαυρη μαγεια υπαρχει ο μεγαλος κινδυνος να δαιμονιστεις και να μην εχεις γυρισμο στον πραγματικο κοσμο,θα ελεγα οτι ο χειροτερος τροπος να κανεις ξορκια ειναι να διαβασεις καποια πραγματα,βασικα εγω εχω δει πραγματα και ηθελαν επισης να με οδηγησουν καποιοι και καλα φιλοι να κανω κατι που δεν ηξερα και δεν ηθελα να το κανω γτ φοβομουνα.Και τοτε επειδη καποιοι το συνεχισαν ειδα και το αποτελεσμα που σας ειπα πιο πανω.Μετα απο αυτο το περιστατικο το εψαξα το θεμα και διαβασα αρκετα βιβλια για να πληροφορηθω για ολα τα θεματα για ολες τις θρησκειες και για ολα τα επακολουθα αμα ασχοληθεις με την μαυρη μαγεια.οποτε το καλυτερο που εχει να κανει καποιος ειναι πρωτα να πληροφορηθει για το με τι εχει να κανει και μετα να ασχοληθει διοτι η αγνεια του κινδυνου σκοτωνει στην κυριολεξια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 16:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τα λες φωναχτά archangel21.. θα σε πάρουν για τρελό.. οπως και όσους άλλους έχουν γίνει μάρτυρες ανάλογων περιπτώσεων............

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy