ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 06:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Η άποψη λοιπόν του άθεου "ο λόγος διαγραφής του χ είναι απλός και γνωστός η αρχή έγινε όταν είχε στριμώξει στα σχοινιά τον Agnostic στο θέμα με τους ναζί" θεωρώ πως υποτιμάει τον Agnostic,

μα μακεδόν η άποψη μου τεκμηριώνεται από τα συμφραζόμενα

1) η διαγραφή του γίνετε όχι γιατί είπε τον ζιπ καραγκιοζίπ αφοί εκεί η αμαλία του δίνει μια ακόμη ευκαιρία

quote:
Έχουμε ανεχτεί εδώ και καιρό τις προσβλητικές παραποιήσεις ονομάτων και τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που αποδίδεις σε συζητητές της εδώ κοινότητας διαλόγου. Την επόμενη φορά που θα συμβεί ξανά κάτι τέτοιο ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί.


αλλά αμέσως μετά την τοποθέτηση του για την αμαλία περί εκπαιδευτικού κλπ κλπ

2) ο αντμιν προσπαθεί να καλυφτεί αλλά προδίδεται μόνος του λέγοντας

quote:

Σου κάναμε μία "τελευταία προειδοποίηση" πριν λίγες μόλις ημέρες. Όπως θα καταλαβαίνεις λοιπόν, μετά και την πρόσφατη αυτή "επιχείρηση σπίλωσης" που ανέλαβες, θα πρέπει να απενεργοποιήσουμε χρονικά (αλλά με δέσμευση/περιοριστική συνθήκη) τον λογαριασμό σου.


εδώ αναφέρεται στην τοποθέτηση του χ για την αμαλία

3) αν διαβάσεις τις τοποθετήσεις του αντμίν και της αμαλίας θα δεις ότι του επιρρίπτουν ευθύνες περί ρατσιστικής προπαγάνδας κατά λαών κλπ κλπ


τώρα για το

quote:
Τελειώνοντας εύχομαι να είχα μια διευκρίνιση πάνω στο μήνυμα του X προς την amalia: "είδα οτι είσαι εκπαιδευτικός. Οπότε όπως είπε και ο άθεος, "μου λύθηκαν πολλές απορίες".

δεν ξέρω τι ήθελε να πει ο χ άλλα θα σου πω εγώ τι εννοούσα όταν το έγραψα
βλέπω μετά μεγάλης μου λύπης ότι οι καθηγητές δεν μπορούν να διδάξουν ούτε την ευπρέπεια ούτε τον σεβασμό ούτε τίποτε στα παιδιά (αλλοδαπά και ημεδαπά )που θα τους κάνει σωστούς πολίτες

βλέπω συνεχώς χρόνο με τον χρόνο τα παιδιά να γίνονται ποιο άναρχα το μόνο που κάνουν είναι να απαιτούν να πάρουν χωρίς να δίνουν ενώ ξέρουμε ότι οι πολίτες πρέπει πρώτα να δώσουν και μετά να λάβουν

βλέπουμε συνεχώς να διδάσκονται την ρεμούλα τον ωχαδερφισμό και την κομπίνα
να τους μαθαίνουν ότι το κράτος πρέπει να το εκμεταλλευτούμε
και βλέπουμε αντί να επιβραβεύουν τους άριστους να τους λοιδορούν
γενικά βλέπω την διαμόρφωση βολεψάκιδων και τεμπελχανάδων με μόνο σκοπό το προσωπικό κέρδος χωρίς ίχνος μπέσας

quote:
Agnostic
Να φανταστείς το στρίμωγμα είναι τόσο ασφυκτικό, περισσότερο και από αυτό στο μετρό κατά τις ώρες αιχμής.

Πριν φρεσκάρω λίγο τη μνήμη σου, σε προκαλώ να μου υποδείξεις πού έγινε αυτό το στρίμωγμα και να το εξηγήσεις. Όταν το κάνεις μπορώ να σου βάλω πολλά σημεία που το στρίμωγμα όχι μόνο δεν υφίσταται αλλά γίνεται αντίστροφα.


εσύ μπορεί να το βλέπεις έτσι η αλήθεια είναι όμως ότι όταν συνεχώς φιλάς το καναβάτσο τότε εσύ είσαι ο χαμένος
όσο για τα σημεία που σε στρίμωξε θα μας τα πει ο μακεδόν εγώ όπως λες δεν είμαι αντικειμενικός

quote:
Πέρα από το καταγέλαστο, παραπλανητικό και επαίσχυντο παραμύθι που προπαγανδίζεις ότι και καλά "σου τη φύλαγαν στο τόπικ με τους ναζί" όπου η ρηχότητα με την οποία αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα δεν σου επέτρεψε να δεις ότι το ίδιο το μέλος προκαλεί την τύχη του με τη συμπεριφορά του και όχι με τα "στοιχεία" του, έχεις και την αλαζονεία να αυτοπροβάλλεσαι εμμέσως και ως ενταγμένος σε κάποια απροσδιόριστη ελίτ "φωτισμένων" που είδαν την αλήθεια ενώ η μάζα, μαζί και η συντονιστική ομάδα του Esoterica.gr κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Δεν μας λες κι εμάς ρε άθεε πώς θα αποκτήσουμε αυτή τη γνώση? Εσύ με ποια μεθοδολογία την απέκτησες και δεν μπήκες στο κοπάδι που ικανοποιείται με τον κόσμο που τους έχουν πλάσει(ποιοι αλήθεια?)? Ανυπομονώ να γίνω κοινωνός αυτής της μοναδικής γνώσης.

εύκολα με δέκα μαθήματα
για πρώτο μάθημα ξεκινά με το να κόψεις την ειρωνεία

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 25/11/2011 06:21:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 07:23:31  Εμφάνιση Προφίλ
αθεος

quote:
βλέπω μετά μεγάλης μου λύπης ότι οι καθηγητές δεν μπορούν να διδάξουν ούτε την ευπρέπεια ούτε τον σεβασμό ούτε τίποτε στα παιδιά (αλλοδαπά και ημεδαπά )που θα τους κάνει σωστούς πολίτες

Πώς το βλέπεις αυτό; Πώς το διαπιστώνεις;

quote:
βλέπουμε συνεχώς να διδάσκονται την ρεμούλα τον ωχαδερφισμό και την κομπίνα να τους μαθαίνουν ότι το κράτος πρέπει να το εκμεταλλευτούμε

Μάλλον σου διαφεύγει ότι ο μαθητής είναι με το δάσκαλό του 6 ώρες τη μέρα και με τους γονείς του 18 ώρες. Μήπως το έχεις σκεφτεί (σαν ενδεχόμενο έστω) ότι τα παραπάνω τα διδάσκονται από την οικογένειά τους με τη χρήση του διδακτικού εγχειριδίου που λέγεται "τηλεόραση";

Εσένα, σαν μαθητή, σε δίδαξε ποτέ κάποιος δάσκαλός σου τα παραπάνω που αναφέρεις;

quote:
όσο για τα σημεία που σε στρίμωξε θα μας τα πει ο μακεδόν εγώ όπως λες δεν είμαι αντικειμενικός

Μου προκύπτει σαν γενική ιδέα από το σύνολο των τοποθετήσεων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 07:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
θέμα : [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11216&whichpage=10 ] Του γράφω :

quote:
zip

X, εδώ αναφέρεσαι νομίζω σε σημεία στίξης. Η πρόταση :

"Η Δανάη καθάρισε το σπίτι με την βοήθεια της αδελφής της Μαρίας"

είναι διαφορετική από την πρόταση :

"Η Δανάη καθάρισε το σπίτι με την βοήθεια της αδελφής της, Μαρίας"

Το λάθος στην κατανόηση της πρότασης, δεν πρόκύπτει από την μη χρήση του πολυτονικού, αλλά από την παράλειψη ή όχι ενός σημείου στίξης. Η πολυτονικότητα που εξυπηρετεί εδώ ;


Ούτε τον βρίζω, ούτε τίποτε. Η απάντησή του :

quote:
Χ

Δεν λείπει κανένα σημείο στίξης αναλφάβητε Καραγκιοζίπ.

Άντε να μπουρδολογήσεις αλλού και μην πετάγεσαι σαν πορδή.


Δεν κατάλαβα ... ποιος είναι αυτός που απαντάει έτσι ; Ποιος είναι ; Πως "την είδε" ;

Έπειτα, τα πράγματα είναι πολύ απλά. O Χ γνωρίζει πάρα πολύ καλά από κανόνες, εντολές, διαταγές και απαγορεύσεις. Συνεπώς, ας τον διατάξει κάποιος να μην συμπεριφέρεται κατ' αυτόν τον τρόπο και ας του απαγορεύσει κάποιος να βρίζει και να έχει αυτό το ύφος. Λογικά ... θα πρέπει να υπακούσει το παιδί. Αν όχι, τότε θα υποστεί τις συνέπειες. Αυτή τη "δημοκρατία" γνωρίζει και κατανοεί ο άνθρωπος, ε, αυτή ας πάρει. Αυτή τη γλώσσα ξέρει, ε, στην ίδια γλώσσα ας πάρει και τις απαντήσεις του.

(και πολύ ασχοληθήκαμε)

Edited by - zip on 25/11/2011 08:07:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 09:55:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Έχω δεί πολλά ανέκδοτα στην ζωή μου φίλε Kost...να γίνονται πραγματικότητα και θεωρώ ότι δεν πρέπει ποτέ να προσπαθούμε...

"να μην προσπαθούμε" μάλλον εννοείς...τι να πω Εαρινέ?...κάπως έτσι τα έβλεπα και εγώ κάποτε τα πράγματα...τελικά κατάλαβα ότι κάποια πράγματα όσο απίθανα κι αν φαίνονται αξίζει όντως να τα προσπαθούμε...κάποια άλλα όμως είναι εξαρχής lost cases και χαμένος κόπος...και γάμος με το στανιό όπως ξέρεις δεν γίνεται...



Καλημέρα φίλε Kost...όντως έκανα λάθος στην διατύπωση και ήθελα να πώ ότι δεν πρέπει ποτέ να διακόπτουμε την προσπάθεια...
Θα συμφωνήσω -δε- ότι τις περισσότερες φορές -όπως αναφέρουν και οι Ντετερμινιστές..σχεδόν όλες δυστυχώς- , τα πράγματα θα εξακολουθήσουν να έχουν την ίδια ροή -σκέψης και συμπεριφοράς- ωστόσο αξίζει τον κόπο πάντα να προσπαθούμε και ο άνθρωπος μπορεί -θέλω να πιστεύω..- δια μέσου της σκέψης του , να αναδιαμορφώσει την σκέψη του...προσωπικά θεωρώ ότι οφείλουμε να υπομένουμε και να επιμένουμε και κεί αναδεικνύεται και προβάλλεται η ανθρώπινη διάσταση!!!
Δεν γνωρίζω αν το ζητούμενο είναι ο "γάμος"...ωστόσο μπορεί να μην γίνει "γάμος" αλλα να υπάρξει ένα πλαίσιο αναφοράς τουλάχιστον φιλικό και με καλή διάθεση του ενός προς τον άλλο!!!
Έχω ξανα-πεί ότι εκείνο που έχει σημασία είναι η σταθερότητα και η προσήλωση προς ένα σκοπό και δεν έχει σημασία το "κόστος" αυτής της σταθερότητας -ούτως ή άλλως υπάρχει..- και αυτό , διότι η ανταμοιβή είναι ούτως ή άλλως πολύ μεγαλύτερη απο το κόστος....και την βιώνει κανείς μέσα του!!!
Το ότι στην ζωή μας δεν γίνονται "γάμοι" αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να βγούν και μαχαίρια...υπάρχουν και οι φιλικές σχέσεις!!!
Απο μάς εξαρτάται...παρά τις αδυναμίες μας , έχουμε και δυνάμεις στην διάθεσή μας ... αρκεί να τις βρούμε και να τις χρησιμοποιήσουμε!!!
Να είσαι καλά κι'ευχαριστώ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 10:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Zip
Κατά την άποψή μου η τοποθέτησή σου κινείται στα πλαίσια αυτής του Εαρινού που μιλάει για συμμόρφωση, οπότε σχολιάζω και για τις δυο.

Ο κάθε χώρος έχει δομηθεί και στηριχθεί σε συγκεκριμένους κανόνες, έχει συγκεκριμένη ποιότητα εάν θέλεις, και το κάθε άτομο που θέλει να εισχωρήσει και να παραμείνει είναι υποχρεωμένο να τους τηρεί. Έτσι συμπλέει αρμονικά με τον χώρο και όλους όσους βρίσκονται εντός του. Οι κανόνες ναι μεν τέθηκαν από τον δημιουργό αλλά εξελίσσονται μέρα με την ημέρα, συμμετοχή με την συμμετοχή, και αυτό είναι ένα έργο στο οποίο όλοι έχουμε συνεισφέρει.
Οπότε κανένας συντονιστής ή διαχειριστής δεν ζητάει υπακοή, συμμόρφωση, κανένας δεν διατάζει, απαγορεύει, ο χώρος βγάζει εκτός όσους επαναλαμβανόμενα προσπαθούν βιαίως να επιβάλουν τα δικά τους μορφώματα στους συμμετέχοντες.

Αυτό που φαίνεται ως υπερβολική ανοχή των συντονιστών και πολλές φορές ξεσηκώνει θύελλες αντιδράσεων είναι ότι θέτουν κατά κάποιο τρόπο μια προστατευτική ομπρέλα σε ένα νέο μέλος ώστε να πάρει τον χρόνο που χρειάζεται, να δει πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ και εάν του αρέσει να κάτσει εάν δεν του αρέσει να φύγει. Ο χρόνος βεβαίως εξαρτάται και από την συμπεριφορά του νέου μέλους, εάν ανεβάσει μια τσόντα είναι σίγουρο ότι ουδέποτε θα συμπλεύσει με τον χώρο και τα μέλη άρα κοντός ψαλμός αλληλούια.

Αυτά είναι η δική μου οπτική επί του θέματος που έχει προκύψει και εννοείται ότι δεν σημαίνει πως συμφωνούν οι υπεύθυνοι του χώρου.

Καλημέρα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 10:40:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Διάβασε το τελευταίο μήνυμά μου (Απεστάλη: 25/11/2011, 02:25:56) και πιθανότατα θα διαπιστώσεις αυτή τη "σταθερή κίνηση" αγαπητέ Εαρινέ.


Αγαπητέ Agnostic , καλημέρα!!
Κατ'αρχάς -και για μένα αυτό έχει σημασία- θα ήθελα να επισημάνω την εκτίμησή μου στο πρόσωπό σου και στον λόγο σου...και αυτό δηλώνεται εκ μέρους μου ειλικρινέστατα , εξάλλου είχαμε τον χρόνο διαδικτυακά να γνωρισθούμε και μέσα απο τις καταθέσεις του καθένας να προβάλλει το προφίλ του...
Θα μου επιτρέψεις ωστόσο να έχω τις δικές μου απόψεις περί διαφόρων θεμάτων και μάλιστα ως προσωπική εμπειρία...
Προσωπικα δεν παραγνωρίζω τις παρεκτροπές που κατα καιρούς απο συνδικτύους έχουν συμβεί και ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ και θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει να το προσέξω και το προσέχω πίστεψέ με!!!
ΩΣΤΟΣΟ...χωρίς να αποποιούμαι των ευθυνών μου , προκλήθηκα ασύστολα ευθέως και προκλήθηκα και με έμεσο τρόπο ... όταν έβλεπα άνθρωποι και απόψεις να λοιδορούνται με πάρα πολύ άσχημο τρόπο που ξεπερνούσαν σε υβριστικό επίπεδο και περιεχόμενο κατα πολύ αυτών του συνδικτύου Χ .... ΚΑΙ ο οποίος ασφαλώς -δεν το αρνούμαι- έχει και κείνος τις ευθύνες του!!!
Γνωρίζεις πως μεθοδεύουν ορισμένοι τις πρακτικές τους και πόσο προκλητικοί είναι αλλα εν πάσει περιπτώσει δεν θα ήθελα να αναμοχλεύσω παλιές καταστάσεις και δεν έχει κανένα νόημα τούτη την στγμή κάτι τέτοιο και αν το αναφέρω είναι μόνο και μόνο για να δείξω κάποια πράματα!!!
Προσωπικά θα καλέσω όλους τους φίλους συνδίκτυους να προσπαθήσουν να περιφρουρήσουν τις συζητήσεις και να επιδείξουν αυτο-συγκράτηση σε φωνές που συγκροτούνται εντός τους και τους υποδεικνύουν "αντιπάλους" και "εχθρούς" , με την υπόμνηση ότι κάτι τέτοιο είναι μια ψευδής αντίληψη....
Αναγνωρίζω την δυσκολία της ανάληψης του συντονισμού των συζητήσεων και της δύσκολης θέσης που περιέρχεσθε ως συντονιστική ομάδα....ωστόσο πάντα θεωρώ ότι υπάρχουν περιθώρια και άλλοι δρόμοι!!
Προς "Θεού" δεν σου υποδεικνύω απολύτως τίποτα , απλά την απόψή μου καταθέτω!!!
Ελπίζω και σε μια επανατοποθέτηση του φίλου και συνδίκτυου Χ που να εξηγεί και κείνος και να αιτιολογεί την στάση του αλλα και τους λόγους πουν τον οδήγησαν σε αυτήν!!!
Πάντως δεν είναι καθόλου όμορφα αυτά τα πράματα και να σκεφθει κανεις ότι ειμαστε υποτίθεται ενήλικοι και ώριμοι άνθρωποι..φαντάσου και να μην είμαστε!!
Την καλημέρα μου φίλε Kost!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 10:53:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

θέμα : [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11216&whichpage=10 ] Του γράφω :

quote:
zip

X, εδώ αναφέρεσαι νομίζω σε σημεία στίξης. Η πρόταση :

"Η Δανάη καθάρισε το σπίτι με την βοήθεια της αδελφής της Μαρίας"

είναι διαφορετική από την πρόταση :

"Η Δανάη καθάρισε το σπίτι με την βοήθεια της αδελφής της, Μαρίας"

Το λάθος στην κατανόηση της πρότασης, δεν πρόκύπτει από την μη χρήση του πολυτονικού, αλλά από την παράλειψη ή όχι ενός σημείου στίξης. Η πολυτονικότητα που εξυπηρετεί εδώ ;


Ούτε τον βρίζω, ούτε τίποτε. Η απάντησή του :

quote:
Χ

Δεν λείπει κανένα σημείο στίξης αναλφάβητε Καραγκιοζίπ.

Άντε να μπουρδολογήσεις αλλού και μην πετάγεσαι σαν πορδή.


Δεν κατάλαβα ... ποιος είναι αυτός που απαντάει έτσι ; Ποιος είναι ; Πως "την είδε" ;

Έπειτα, τα πράγματα είναι πολύ απλά. O Χ γνωρίζει πάρα πολύ καλά από κανόνες, εντολές, διαταγές και απαγορεύσεις. Συνεπώς, ας τον διατάξει κάποιος να μην συμπεριφέρεται κατ' αυτόν τον τρόπο και ας του απαγορεύσει κάποιος να βρίζει και να έχει αυτό το ύφος. Λογικά ... θα πρέπει να υπακούσει το παιδί. Αν όχι, τότε θα υποστεί τις συνέπειες. Αυτή τη "δημοκρατία" γνωρίζει και κατανοεί ο άνθρωπος, ε, αυτή ας πάρει. Αυτή τη γλώσσα ξέρει, ε, στην ίδια γλώσσα ας πάρει και τις απαντήσεις του.

(και πολύ ασχοληθήκαμε)

Edited by - zip on 25/11/2011 08:07:31


Εσύ τα λές αυτά Zip???
Εσύ???
Ο Κατ'εξοχήν είρων του φόρουμ , που φροντίζεις ανελλειπώς να προκαλείς και να προσπαθείς να αποδομήσεις τους συνομιλητές σου???
Σε παρακαλώ πολύ...σε παρακαλώ...άσε καναν άλλον να μιλήσει καλύτερα!!!

ΥΓ:"Και θές να σου πώ κάτι??? ...και λίγα σου είπε , ειδικά εσένα και παίρνεις αυτό που σου αξίζει και μην σε ενοχλεί...ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ".


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 11:00:11  Εμφάνιση Προφίλ
Πραγματικά Ζιπ,αλήθεια πές μου.

Σε πείραξε αυτο το...καραγκιοζιπ?

Εσένα?

Βάλε το χέρι στην καρδιά και απάντησέ μου.

Εγω πάντως γέλασα και τίποτα παραπάνω.Και εμένα με εχει αποκαλέσει ο Χ με διάφορα "κοσμητικά",που μόνο γέλιο είναι σε θέση να προκαλέσουν.

Καλά μερικές φορές,είσαι πολύ αστείος!

Αποκλείεται να σε πείραξε το "καραγκιοζιπ".

Διέψευσέ με!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 11:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Εαρινός,

quote:
Εαρινός

Εσύ τα λές αυτά Zip???
Εσύ???


Ναι, εγώ. Έχεις πρόβλημα ;

quote:
Εαρινός

Ο Κατ'εξοχήν είρων του φόρουμ , που φροντίζεις ανελλειπώς να προκαλείς και να προσπαθείς να αποδομήσεις τους συνομιλητές σου???


Οι συνομιλητές μου αποδομούνται από μόνοι τους. Κλασσικό παράδειγμα, εσύ.

quote:
Εαρινός

Σε παρακαλώ πολύ...σε παρακαλώ...άσε καναν άλλον να μιλήσει καλύτερα!!!


Στο συγκεκριμένο θέμα, εσείς μιλάτε. Εγώ δεν είπα τίποτε. Ένα ακόμη παράδειγμα πρόσθεσα σ' αυτά που είπε και ο Agnostic.

quote:
Εαρινός

"Και θές να σου πώ κάτι??? ...και λίγα σου είπε , ειδικά εσένα και παίρνεις αυτό που σου αξίζει και μην σε ενοχλεί...ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ".


Με ξέρεις εμένα ρε φίλε ; Με έχεις δει ποτέ εκτός forum ; Για χαλάρωσε λίγο ... Εγώ δεν παίρνω τίποτε αγόρι μου. Άλλος παίρνει ... και ξέρεις τι παίρνει, μη το γράφω τώρα ...

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

Πραγματικά Ζιπ,αλήθεια πές μου. Σε πείραξε αυτο το...καραγκιοζιπ? Εσένα? Βάλε το χέρι στην καρδιά και απάντησέ μου. Εγω πάντως γέλασα και τίποτα παραπάνω.Και εμένα με εχει αποκαλέσει ο Χ με διάφορα "κοσμητικά",που μόνο γέλιο είναι σε θέση να προκαλέσουν. Kαλά μερικές φορές,είσαι πολύ αστείος! Αποκλείεται να σε πείραξε το "καραγκιοζιπ". Διέψευσέ με!!


Δεν με πείραξε ρε φίλε μου αυτό. Κι εγώ του έχω πει ουκ ολίγα αυτόν τον Χ. Το γενικότερο ύφος του νομίζω πως προκαλεί. Δεν τον είδα ρε παιδί μου ποτέ να γράφει "'Ντάξει ρε φίλε, διαφωνούμε". Αντιθέτως, τον βλέπω συνέχεια να γράφει "Είσαι αμόρφωτος, αγράμματος, άδειασέ μας την γωνιά" και τέτοια. Αυτό το "τείχος μίσους" που λέει ο Admin πως υψώνει με οποιονδήποτε συνομιλητή του διαφωνεί με αυτόν, εγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Καλύτερη περιγραφή της συμπεριφοράς του δεν θα μπορούσε να γίνει. Ε, άμα γουστάρει τέτοια συμπεριφορά, ας δεχτεί και τις συνέπειές της.

pyramid,

quote:
pyramid

Κατά την άποψή μου η τοποθέτησή σου κινείται στα πλαίσια αυτής του Εαρινού που μιλάει για συμμόρφωση, οπότε σχολιάζω και για τις δυο.


Εγώ δεν μιλάω για συμμόρφωση, εγώ μιλάω για σουτ.

Bασικά, ότι και να λέμε, υπάρχει αυτό :

quote:
Admin,

Εκ μέρους του χώρου και της Κοινότητας Διαλόγου του, σου δίνουμε την δυνατότητα μετά την παρέλευση δύο μηνών από τώρα, αν έχεις δει το ζήτημα της αντιπαράθεσης με μία μεγαλύτερη μετριοπάθεια και έχεις κατανοήσει καλύτερα το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να "προσφέρει" ο εδώ διαδικτυακός τόπος, να στείλεις ένα e-mail αίτησης επανενεργοποίησης, όπου όπως επίσης θα καταλαβαίνεις θα χρειαστεί να τοποθετηθείς πειστικά και πάνω απ'όλα αληθινά σε σχέση με τα αμέσως παραπάνω.

Σε περίπτωση που μία τέτοια αίτηση κριθεί θετικά από την πλευρά μας (και διαβεβαιώνουμε πως δεν έχουμε κάποιον λόγο να μη δούμε το ζήτημα πραγματικά αντικειμενικά και με δημιουργικό τρόπο) θα πρέπει να ξέρεις εκ των προτέρων πως μία τυχόν εκ νέου απενεργοποίηση, για σοβαρό λόγο, θα είναι και τελική.

Ο λογαριασμός θα απενεργοποιηθεί εντός του 24ώρου.


Ας περιμένουμε λοιπόν 2 μήνες να δούμε τι θα κάνει και αν θα το κάνει. Τώρα, το να κουβεντιάζουμε ενώ υπάρχει ήδη μια απόφαση της διαχείρισης και των υπευθύνων, είναι δώρο άδωρο και δεν έχει νόημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Από την άλλη μεριά, ο ίδιος είναι αυτός που λέει πως :

quote:
Χ

Aπό έναν τέτοιο χώρο θα έφευγα ούτως ή άλλως από μόνος μου, ή θα συμμετείχα πολύ σπάνια.


Κανένα πρόβλημα. Αφού δεν του αρέσει ο χώρος, γεια χαρά νταν και τα κουκιά μπαγλάν. Εσύ τι ζόρι τραβάς Εαρινέ ; Εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ; Ζόρι κι εσύ ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Εσύ κάποια στιγμή θα πάρεις μια μήνυση που θα είναι όλη δική σου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Και ξέρεις, εγώ είμαι λίγο προφήτης ε ; Λίγο όμως, όχι πολύ. Εσύ τον Αdmin και τους υπεύθυνους του χώρου τους περνάς για μαλάκες. Πέρνα τους, 'ντάξει. Πότε θα είναι όμως που θα ψάχνεις για δικηγόρο, δεν ξέρω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Zip ξέρω για τι μιλάς και δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνει εν τέλει ο Χ και ο κάθε Χ
....εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν να πάρουν φαγητό για τα παιδιά τους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Ναι, ναι, καλά, "ας είναι!". Εσύ είσαι ο έξυπνος κι αυτοί είναι οι μαλάκες. Θα σε αφήνουν αιωνίως να κάνεις το forum μπουρδέλο. Ειλικρινά πάντως, αν το νομίζεις αυτό, είσαι μεγάλος βλάκας. Πολύ μεγάλος όμως. Γράψου ρε παιδί μου με έναν κανονικό λογαριασμό, δώσε κάποιες εξηγήσεις [ δεν ξέρω τι θα σου πουν τα παιδιά βέβαια ] και προσπάθησε να συμμετέχεις κανονικά. Αφού τρελαίνεσαι, θες να γράφεις στο forum. Είναι σωστό αυτό που κάνεις δηλ. ; Πάντως εγώ σου λέω, θες να με ακούσεις ; Άκουσέ με. Δεν θες ; Κανένα πρόβλημα. Θα το φας το κεφάλι σου αν συνεχίσεις έτσι. Και θα ψάχνεσαι μετά ... Το τραβάς πολύ το σχοινί αδερφέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
pyramid

Zip ξέρω για τι μιλάς και δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνει εν τέλει ο Χ και ο κάθε Χ
....εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν να πάρουν φαγητό για τα παιδιά τους


Έχεις δίκιο, έχεις δίκιο ... απλά επειδή μπήκες στην κουβέντα, όχι τίποτ' άλλο. Είσαι καλά ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon
quote:
Μήπως το έχεις σκεφτεί (σαν ενδεχόμενο έστω) ότι τα παραπάνω τα διδάσκονται από την οικογένειά τους με τη χρήση του διδακτικού εγχειριδίου που λέγεται "τηλεόραση";

quote:
Για μένα που είμαι εκπαιδευτικός, ο μετανάστης, ακόμη και ο λαθραίος, έχει όνομα και πρόσωπο: Είναι η Μαριέτα, ο Γκιουλάν, η Σελιμέ, ο Χουσεϊν, η Ταμάρα , η Κριστίνα... όλοι παιδιά της τάξης μου, όλοι δικά μου παιδιά. Παιδιά που περνάω μαζί τους 6 ώρες τη μέρα, που παίζω μαζί τους, που διαβάζω μαζί τους και που προσπαθώ να τους κάνω να νιώθουν αυτόν τον ξένο γι'αυτούς τόπους σαν το σπίτι τους.
Ανεξάρτητα με το αν υπάρχει σχέδιο υπερεισρροής μεταναστών στην Ελλάδα (γιατί πιστεύω ότι υπάρχει) αυτός δεν είναι λόγος να φέρεται κάποιος απάνθρωπα ή ρατσιστικά. Και στο κάτω-κάτω η ίδια η πολιτεία είναι που το επιτρέπει αυτό. Το γεγονός ότι κάποιοι μετανάστες ενδιαφέρονται να λάβουν μόρφωση και να γνωρίσουν την ελληνική γλώσσα είναι σημαντικό, γιατί υπάρχουν άλλοι που θα μείνουν στην Ελλάδα ως το τέλος της ζωής τους και ούτε μόρφωση θα έχουν ούτε την ελληνική γλώσσα θα ξέρουν, ούτε και θα ενδιαφερθούν γενικά να προσαρμοστούν στα ελληνικά-ευρωπαϊκά στάνταρ. Και ουσιαστικά αυτή η κατηγορία μεταναστών (λαθρομετανάστες κυρίως) είναι που δημιουργεί τα προβλήματα στη ελληνική κοινωνία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει γενικότερο πρόβλημα μετανάστευσης (λαθραίας και μη).

Όσον αφορά στον Χ, έχω και εγώ παρατηρήσει μια γενικότερα επιθετική στάση από τη μεριά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:41:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε pyramid απάντησέ μας επιτέλους, είσαι δεσμευμένη ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 12:43:46  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο zip απευθύνεται στον Geostat στα προηγούμενα μηνύματά του. ( 25/11/2011, 12:10:40 έως 25/11/2011, 12:36:06)

(Το λέω για σένα Νικόμαχε για να μην έχουμε παρεξηγήσεις και μετά δράματα...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 13:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Αυτή την στιγμή η Ελλάδα, δεν μπορεί να προσφέρει δουλειά στους Έλληνες πολίτες. 30% είναι η ανεργία και σχεδόν το κάθε σπίτι έχει από έναν άνεργο. Λοιπόν, είναι καλύτερο γι' αυτούς τους ανθρώπους [ όσοι τουλάχιστον είναι παράνομα στη χώρα ] να επιστρέψουν στις πατρίδες τους. Και αυτοί ταλαιπωρούνται εδώ και η χώρα ταλαιπωρείται.

Και πρέπει κάποια στιγμή, να ξεφύγουμε από αυτήν την νοοτροπία πως δηλ. δεν τους θέλουμε επειδή είμαστε ρατσίστες. Δεν τους θέλουμε επειδή δεν έχουμε να τους ταϊσουμε, να τους περιθάλψουμε, να τους προσφέρουμε ένα σπίτι, μια δουλειά και μια αξιοπρεπή ζωή με ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης.

Είναι δυνατόν εγώ να πληρώνω το κράτος μου και το κράτος μου να παρέχει περίθαλψη στον x Πακιστανό που δεν πληρώνει ; Δηλ. να πληρώνω εγώ την περίθαλψη του Πακιστανού, του Ρώσσου, του Ρουμάνου ; Είναι δηλ. αυτό που λέω τώρα, ρατσισμός ; Οι Σουηδοί π.χ είναι ρατσίστες ; Οι Βρετανοί, οι Σκωτσέζοι ; Κι αυτοί ρατσίστες ; Δηλ. αν πάει κάποιος σε ένα νοσοκομείο στη Ρουμανία, δεν θα πληρώσει ; Πληρώνει ο Ρουμάνος για την περίθαλψη των αλλοδαπών ;

Επειδή έτυχε να επισκεφτώ γιατρό στη Σκωτία, σας πληροφορώ πως αν δεν ήμουν πολίτης της Ε.Ε. και δεν είχα μαζί μου την κάρτα του ασφαλιστικού μου φορέα που είναι για το εξωτερικό, θα πλήρωνα 700 ευρώ στο νοσοκομείο, για μία επίσκεψη στο γιατρό που θα με εξέταζε! 700 ευρώ! Δηλ. οι Σκωτσέζοι τι είναι ; Μαλάκες ; Σου λένε φίλε, δεν είσαι ευρωπαίος πολίτης, ασφάλεια δεν έχεις, θες γιατρό ; Ναι, πολύ ευχαρίστως αλλά πλήρωσε!. Όχι τζάμπα, πλήρωσε. Γιατί εγώ που είμαι το κράτος της Βρετανίας, παρέχω δωρεάν περίθαλψη αλλά την παρέχω από τις ασφαλιστικές εισφορές των Βρετανών πολιτών. Δεν με πληρώνεις εσύ για να σου παρέχω περίθαλψη. Με πληρώνει ο Βρετανός και στον Βρετανό θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου. Απλά πράγματα, λογικά πράγματα και δίκαια πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 13:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Το γεγονός ότι κάποιοι μετανάστες ενδιαφέρονται να λάβουν μόρφωση και να γνωρίσουν την ελληνική γλώσσα είναι σημαντικό, γιατί υπάρχουν άλλοι που θα μείνουν στην Ελλάδα ως το τέλος της ζωής τους και ούτε μόρφωση θα έχουν ούτε την ελληνική γλώσσα θα ξέρουν, ούτε και θα ενδιαφερθούν γενικά να προσαρμοστούν στα ελληνικά-ευρωπαϊκά στάνταρ.


Ρε Dr Jekyll Mr Hyde, με τι σχολεία θα μορφώσεις τους μετανάστες όταν οι μετανάστες πάνε και τα σπάνε ; Πες μου ... Ως πότε δηλ. θα πληρώνεις εσύ τα σπασμένα του Ρουμάνου ; [ και του κάθε Ρουμάνου ] Εδώ δεν έχεις σχολεία να μορφώσεις το παιδί σου, τον μετανάστη κοιτάς ; Εδώ δεν έχεις δασκάλους να τοποθετήσεις στα σχολεία, τον μετανάστη κοιτάς πάλι ; Δεν έχεις λεφτά να φτιάξεις σχολεία, να πληρώσεις τους δασκάλους στα σχολεία, εσύ κοιτάς αν ενδιαφέρονται οι μετανάστες να μορφωθούν ; Που να μορφωθούν ; για πες μου ... Στα υπόγεια ή στα containers που χρησιμοποιούνται ως αίθουσες διδασκαλίας ; Έχεις σχολεία ; Αφού τα σπάσανε. Έχεις αίθουσες ; Αφού τις γκρεμίσανε. Έχεις δασκάλους ; Αφού δεν έχεις λεφτά να τους πληρώσεις. Δεν έχεις τίποτε αγόρι μου. Τίποτε.

Αυτή τη στιγμή εισάγεις πατάτα από Κίνα. Το ξέρεις ; Τρως λάδι απ' το Καζικιστάν. Δεν παράγεις απολύτως τίποτε! Έχεις πάει ποτέ σε σχολείο στη Σουηδία να δεις πως είναι ; E ; Στη Σκωτία ;

Edited by - zip on 25/11/2011 13:12:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 13:15:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτή την στιγμή η Ελλάδα, δεν μπορεί να προσφέρει δουλειά στους Έλληνες πολίτες. 30% είναι η ανεργία και σχεδόν το κάθε σπίτι έχει από έναν άνεργο. Λοιπόν, είναι καλύτερο γι' αυτούς τους ανθρώπους [ όσοι τουλάχιστον είναι παράνομα στη χώρα ] να επιστρέψουν στις πατρίδες τους. Και αυτοί ταλαιπωρούνται εδώ και η χώρα ταλαιπωρείται.

Και πρέπει κάποια στιγμή, να ξεφύγουμε από αυτήν την νοοτροπία πως δηλ. δεν τους θέλουμε επειδή είμαστε ρατσίστες. Δεν τους θέλουμε επειδή δεν έχουμε να τους ταϊσουμε, να τους περιθάλψουμε, να τους προσφέρουμε ένα σπίτι, μια δουλειά και μια αξιοπρεπή ζωή με ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης.

Είναι δυνατόν εγώ να πληρώνω το κράτος μου και το κράτος μου να παρέχει περίθαλψη στον x Πακιστανό που δεν πληρώνει ; Δηλ. να πληρώνω εγώ την περίθαλψη του Πακιστανού, του Ρώσσου, του Ρουμάνου ; Είναι δηλ. αυτό που λέω τώρα, ρατσισμός ; Οι Σουηδοί π.χ είναι ρατσίστες ; Οι Βρετανοί, οι Σκωτσέζοι ; Κι αυτοί ρατσίστες ; Δηλ. αν πάει κάποιος σε ένα νοσοκομείο στη Ρουμανία, δεν θα πληρώσει ; Πληρώνει ο Ρουμάνος για την περίθαλψη των αλλοδαπών ;

Επειδή έτυχε να επισκεφτώ γιατρό στη Σκωτία, σας πληροφορώ πως αν δεν ήμουν πολίτης της Ε.Ε. και δεν είχα μαζί μου την κάρτα του ασφαλιστικού μου φορέα που είναι για το εξωτερικό, θα πλήρωνα 700 ευρώ στο νοσοκομείο, για μία επίσκεψη στο γιατρό που θα με εξέταζε! 700 ευρώ! Δηλ. οι Σκωτσέζοι τι είναι ; Μαλάκες ; Σου λένε φίλε, δεν είσαι ευρωπαίος πολίτης, ασφάλεια δεν έχεις, θες γιατρό ; Ναι, πολύ ευχαρίστως αλλά πλήρωσε!. Όχι τζάμπα, πλήρωσε. Γιατί εγώ που είμαι το κράτος της Βρετανίας, παρέχω δωρεάν περίθαλψη αλλά την παρέχω από τις ασφαλιστικές εισφορές των Βρετανών πολιτών. Δεν με πληρώνεις εσύ για να σου παρέχω περίθαλψη. Με πληρώνει ο Βρετανός και στον Βρετανό θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου. Απλά πράγματα, λογικά πράγματα και δίκαια πράγματα.


Ισχύει αυτό. Και εγώ τα ίδια έλεγα παλιότερα, δηλαδή τι νόημα έχει να φέρνεις κάποιον στην χώρα σου, για να τον βασανίσεις; Όταν όμως σου λέει ότι ο στρατός του ΝΑΤΟ παραιτείται απ' τη φύλαξη των συνόρων μας γιατί ο ελληνικός στρατός... αφήνει τον καθένα να μπει, ε μετά τι να πεις;
quote:
Ρε Dr Jekyll Mr Hyde, με τι σχολεία θα μορφώσεις τους μετανάστες όταν οι μετανάστες πάνε και τα σπάνε ; Πες μου ... Ως πότε δηλ. θα πληρώνεις εσύ τα σπασμένα του Ρουμάνου ; [ και του κάθε Ρουμάνου ]
Τι να σου πω, δεν μου 'χει χρειαστεί ποτέ να πάω σε σχολείο μεταναστών για να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει εκεί. Αλλά η εντύπωση που πήρα από όσα έγραψε ο Μάσεντον είναι ότι δεν είναι τόσο άσχημα πραγματα. Άλλωστε πολλοί μετανάστες πηγαίνουν στα κανονικά σχολεία, μαζί με τους έλληνες δηλαδή. Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αν τα σπάνε ας τα πληρώσουν. Πάντως οι νόμιμοι μετανάστες πληρώνουν αρκετά λεφτά στο ελληνικό κράτος κάθε χρόνο για την παραμονή τους - μετανάστες οι οποίοι έχουν τελειώσει τις τάξεις του ελληνικού σχολείου κανονικά. Και η υπηκοότητα στην Ελλάδα δίνεται πολύ δύσκολα. Ούτε και αυτό είναι δίκαιο απ' την άλλη. Προφανώς βέβαια ούτε εγώ ούτε κανείς θέλει να πληρώνει την περιθαλψη του κάθε παράνομου μετανάστη.
quote:
Εδώ δεν έχεις σχολεία να μορφώσεις το παιδί σου, τον μετανάστη κοιτάς ; Εδώ δεν έχεις δασκάλους να τοποθετήσεις στα σχολεία, τον μετανάστη κοιτάς πάλι ; Δεν έχεις λεφτά να φτιάξεις σχολεία, να πληρώσεις τους δασκάλους στα σχολεία, εσύ κοιτάς αν ενδιαφέρονται οι μετανάστες να μορφωθούν ; Που να μορφωθούν ; για πες μου ... Στα υπόγεια ή στα containers που χρησιμοποιούνται ως αίθουσες διδασκαλίας ; Έχεις σχολεία ; Αφού τα σπάσανε. Έχεις αίθουσες ; Αφού τις γκρεμίσανε. Έχεις δασκάλους ; Αφού δεν έχεις λεφτά να τους πληρώσεις. Δεν έχεις τίποτε αγόρι μου. Τίποτε.
Ε αν δεν έχεις κράτος, λογικό είναι να μην έχεις τίποτε. Για να έχεις κάτι πρέπει να έχεις και κράτος.
quote:
Αυτή τη στιγμή εισάγεις πατάτα από Κίνα. Το ξέρεις ; Τρως λάδι απ' το Καζικιστάν. Δεν παράγεις απολύτως τίποτε! Έχεις πάει ποτέ σε σχολείο στη Σουηδία να δεις πως είναι ; E ; Στη Σκωτία ;
Ε ναι, αλλά εδώ ξεφεύγουμε απ' το θέμα των μεταναστών και μπαίνουμε στο θέμα των ελλήνων πολιτών που επι χρόνια ψηφίζουν κυβερνήσεις επιεικώς ανίκανες και επιεικώς λαμόγια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/11/2011 13:25:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 13:17:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Κανένα πρόβλημα. Αφού δεν του αρέσει ο χώρος, γεια χαρά νταν και τα κουκιά μπαγλάν. Εσύ τι ζόρι τραβάς Εαρινέ ;


Εγώ δεν τραβάω κανένα ζόρι Zip...και γνωρίζεις πολύ καλά αν και κατα πόσο προκαλείς και δυναμιτίζεις τις συζητήσεις...
Εκνευρίζομαι απλά όταν δίνεις και συμβουλές στους υπολοίπους και υποδεικνύεις και συμπεριφορές...έλα ρε Zip , σε παρακαλώ πολύ...
Προσωπικά θεωρώ δεδομμένο ότι σου είναι κομματάκι δύσκολο να ξεπεράσεις τον "δαίμονα" που ενοικεί εντός σου και θεωρώ επίσης ότι και σύ καταδυναστεύεσαι απο αυτόν...
Κυρίως κρίνεις και κατηγοριοποιείς συνομιλητές σου ... παρά μιλάς και τοποθετείσαι και μάλιστα όταν τοποθετείσαι θεωρείς τις απόψεις σου , ως υπεράνω κριτικής και λάθους...
Και μην -παράκληση- προσάπτεις σε άλλους συμπεριφορές και εκτροπές που καθιστούν -όπως λές..- το φόρουμ ως μ@@@@λο...
Θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική εντύπωση!!!
Προσωπικά δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να πώ κάτι που θα σε προκαλέσει και το λέω ειλικρινά , αρκεί βεβαίως να μην βλέπω τέτοιες συμπεριφορές εκ μέρους σου , που στόχο και ως σκοπό έχουν να ευτελίσεις στα μάτια των συνδικτύων σου τον εκάστοτε συνομιλητή σου που για δικούς σου λόγους δεν σου αρέσει....
Και επιτέλους νισάφι ρε Zip...όχι και να φέρεσαι ως αγνό πρόβατο και αναμάρτητο...δηλαδή έλεος!!!
Δεν γνωριζόμαστε προσωπικά -το ξέρεις αυτό φαντάζομαι..- για να έχω/ουμε κάτι προσωπικό μαζί σου....το μόνο που ενοχλεί είναι η συμπεριφορά σου και ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΩΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ!!
Και μην αυταπατάσαι...εισπράττεις αυτό που σου ανήκει , σύμφωνα με την συμπεριφορά σου...όπως και όλοι μας εξάλλου!!!
Προσωπικά δεν θα καθήσω να ξεκατινιασθώ και δεν μου αρέσουν τα ξεκατινιάσματα...και ούτε θα καθήσω να ανασύρω απο το παρελθόν -και το πρόσφατο..- διάφορες "εμπλοκές" σου...τις γνωρίζεις πολύ καλά αλλα και άλλοι άνθρωποι και δεν χρειάζεται υπενθύμιση...!!!
Μακάρι να ηρεμήσεις -θα μου πείς βέβαια ότι είσαι ήρεμος...χεχεχε..- και να υπάρξει η δυνατότητα για μια ήρεμη "συμβίωση"...αλλα όπως είπε και ο Φίλος Kost..."Με το στανιό δεν γίνεται γάμος"...πρέπει να υπάρχει και θέληση!!!
Να είσαι καλά ωστόσο!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 13:40:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αυτή την στιγμή η Ελλάδα, δεν μπορεί να προσφέρει δουλειά στους Έλληνες πολίτες. 30% είναι η ανεργία και σχεδόν το κάθε σπίτι έχει από έναν άνεργο. Λοιπόν, είναι καλύτερο γι' αυτούς τους ανθρώπους [ όσοι τουλάχιστον είναι παράνομα στη χώρα ] να επιστρέψουν στις πατρίδες τους. Και αυτοί ταλαιπωρούνται εδώ και η χώρα ταλαιπωρείται.

Και πρέπει κάποια στιγμή, να ξεφύγουμε από αυτήν την νοοτροπία πως δηλ. δεν τους θέλουμε επειδή είμαστε ρατσίστες. Δεν τους θέλουμε επειδή δεν έχουμε να τους ταϊσουμε, να τους περιθάλψουμε, να τους προσφέρουμε ένα σπίτι, μια δουλειά και μια αξιοπρεπή ζωή με ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης.

Είναι δυνατόν εγώ να πληρώνω το κράτος μου και το κράτος μου να παρέχει περίθαλψη στον x Πακιστανό που δεν πληρώνει ; Δηλ. να πληρώνω εγώ την περίθαλψη του Πακιστανού, του Ρώσσου, του Ρουμάνου ; Είναι δηλ. αυτό που λέω τώρα, ρατσισμός ; Οι Σουηδοί π.χ είναι ρατσίστες ; Οι Βρετανοί, οι Σκωτσέζοι ; Κι αυτοί ρατσίστες ; Δηλ. αν πάει κάποιος σε ένα νοσοκομείο στη Ρουμανία, δεν θα πληρώσει ; Πληρώνει ο Ρουμάνος για την περίθαλψη των αλλοδαπών ;

Επειδή έτυχε να επισκεφτώ γιατρό στη Σκωτία, σας πληροφορώ πως αν δεν ήμουν πολίτης της Ε.Ε. και δεν είχα μαζί μου την κάρτα του ασφαλιστικού μου φορέα που είναι για το εξωτερικό, θα πλήρωνα 700 ευρώ στο νοσοκομείο, για μία επίσκεψη στο γιατρό που θα με εξέταζε! 700 ευρώ! Δηλ. οι Σκωτσέζοι τι είναι ; Μαλάκες ; Σου λένε φίλε, δεν είσαι ευρωπαίος πολίτης, ασφάλεια δεν έχεις, θες γιατρό ; Ναι, πολύ ευχαρίστως αλλά πλήρωσε!. Όχι τζάμπα, πλήρωσε. Γιατί εγώ που είμαι το κράτος της Βρετανίας, παρέχω δωρεάν περίθαλψη αλλά την παρέχω από τις ασφαλιστικές εισφορές των Βρετανών πολιτών. Δεν με πληρώνεις εσύ για να σου παρέχω περίθαλψη. Με πληρώνει ο Βρετανός και στον Βρετανό θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου. Απλά πράγματα, λογικά πράγματα και δίκαια πράγματα.


Ισχύει αυτό. Και εγώ τα ίδια έλεγα παλιότερα, δηλαδή τι νόημα έχει να φέρνεις κάποιον στην χώρα σου, για να τον βασανίσεις; Όταν όμως σου λέει ότι ο στρατός του ΝΑΤΟ παραιτείται απ' τη φύλαξη των συνόρων μας γιατί ο ελληνικός στρατός... αφήνει τον καθένα να μπει, ε μετά τι να πεις;
quote:
Ρε Dr Jekyll Mr Hyde, με τι σχολεία θα μορφώσεις τους μετανάστες όταν οι μετανάστες πάνε και τα σπάνε ; Πες μου ... Ως πότε δηλ. θα πληρώνεις εσύ τα σπασμένα του Ρουμάνου ; [ και του κάθε Ρουμάνου ]
Τι να σου πω, δεν μου 'χει χρειαστεί ποτέ να πάω σε σχολείο μεταναστών για να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει εκεί. Αλλά η εντύπωση που πήρα από όσα έγραψε ο Μάσεντον είναι ότι δεν είναι τόσο άσχημα πραγματα. Άλλωστε πολλοί μετανάστες πηγαίνουν στα κανονικά σχολεία, μαζί με τους έλληνες δηλαδή. Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αν τα σπάνε ας τα πληρώσουν. Πάντως οι νόμιμοι μετανάστες πληρώνουν αρκετά λεφτά στο ελληνικό κράτος κάθε χρόνο για την παραμονή τους - μετανάστες οι οποίοι έχουν τελειώσει τις τάξεις του ελληνικού σχολείου κανονικά. Και η υπηκοότητα στην Ελλάδα δίνεται πολύ δύσκολα. Ούτε και αυτό είναι δίκαιο απ' την άλλη. Προφανώς βέβαια ούτε εγώ ούτε κανείς θέλει να πληρώνει την περιθαλψη του κάθε παράνομου μετανάστη.
quote:
Εδώ δεν έχεις σχολεία να μορφώσεις το παιδί σου, τον μετανάστη κοιτάς ; Εδώ δεν έχεις δασκάλους να τοποθετήσεις στα σχολεία, τον μετανάστη κοιτάς πάλι ; Δεν έχεις λεφτά να φτιάξεις σχολεία, να πληρώσεις τους δασκάλους στα σχολεία, εσύ κοιτάς αν ενδιαφέρονται οι μετανάστες να μορφωθούν ; Που να μορφωθούν ; για πες μου ... Στα υπόγεια ή στα containers που χρησιμοποιούνται ως αίθουσες διδασκαλίας ; Έχεις σχολεία ; Αφού τα σπάσανε. Έχεις αίθουσες ; Αφού τις γκρεμίσανε. Έχεις δασκάλους ; Αφού δεν έχεις λεφτά να τους πληρώσεις. Δεν έχεις τίποτε αγόρι μου. Τίποτε.
Ε αν δεν έχεις κράτος, λογικό είναι να μην έχεις τίποτε. Για να έχεις κάτι πρέπει να έχεις και κράτος.
quote:
Αυτή τη στιγμή εισάγεις πατάτα από Κίνα. Το ξέρεις ; Τρως λάδι απ' το Καζικιστάν. Δεν παράγεις απολύτως τίποτε! Έχεις πάει ποτέ σε σχολείο στη Σουηδία να δεις πως είναι ; E ; Στη Σκωτία ;
Ε ναι, αλλά εδώ ξεφεύγουμε απ' το θέμα των μεταναστών και μπαίνουμε στο θέμα των ελλήνων πολιτών που επι χρόνια ψηφίζουν κυβερνήσεις επιεικώς ανίκανες και επιεικώς λαμόγια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/11/2011 13:25:04


Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε Ντόκτορα αλλα θα συμφωνήσω και με τον Zip...και αυτό διότι δεν λέει παράλογα πράματα...εννοώ στο συγκεκριμμένο θέμα!!
Ωστόσο το θέμα είναι θα έλεγα δεν είναι πολύπλευρο και χρήζει λεπτομερούς αναλύσεως-προσεγγίσεως...
Ασφαλώς υπάρχουν οι μετανάστες που εργάζονται και προσφέρουν σε τούτο τον τόπο , περισσότερο πολλές φορές και απο τους ίδιους τους Ελληνάρες...υπάρχουν ωστόσο και άλλοι που δημιουργούν πολλά μα πάρα πολλά προβλήματα...και δεν θα πρέπει να τα τσουβαλιάζουμε όλα και όλους!!!
Υπάρχουν και μετανάστες που ήρθαν μια χαρά άνθρωποι και μέσα στο γενικότερο κλίμα [...] αφασίας που επικρατεί στην χώρα μας , χάλασαν και οι ίδιοι...υπάρχουν και άλλοι που παρέμειναν αυστηρά προσηλωμένοι στις επιδιώξεις τους και εργάσθηκαν και εργάζονται έντιμα , προκειμένου να ζήσουν τις οικογένειές τους και να προκόψουν!
Ασφαλώς , ο αριθμός των μεταναστών είναι πάρα πολύ μεγάλος για τις δυνατότητες της Ελλάδας και δώ υπάρχει μείζον θέμα!!
Φταίνε αυτοί και η ανέχεια που τους οδήγησε εδώ ή σε οποιοδήποτε άλλο κράτος άραγε???
Προσωπικά θεωρώ πως όχι...
Αν εμείς είμαστε ξέφραγο αμπέλι και αν υπάρχουν επιτήδειοι που εκμεταλλεύονται τον ανθρώπινο πόνο και την δυστυχία και κερδίζουν χρήματα υποσχόμενοι παραδείσους -Ελληνάρες εννοώ..- είναι ένα θέμα που πρέπει να το δούμε...
Αν τα σύνορα της Ελλάδας δεν ειναι ΚΑΙ σύνορα της Ευρώπης , επίσης πρέπει να το δούμε...
Σε κάθε περίπτωση , το θέμα δεν είναι τόσο απλό και δεν αποτυπώνεται μονομερώς..χρειάζεται συλλογική/σφαιρική προσέγγιση και κυρίως ηθική στάση...ανθρώπινη!!!
Και επιτέλους , θα πρέπει να δούμε τι σημαίνει "ενωμένη Ευρώπη" , διότι απο εκεί ξεκινούν πολλά στρεβλά και ανισόρροπα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 25/11/2011 13:47:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 13:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Πάντως οι νόμιμοι μετανάστες πληρώνουν αρκετά λεφτά στο ελληνικό κράτος κάθε χρόνο για την παραμονή τους - μετανάστες οι οποίοι έχουν τελειώσει τις τάξεις του ελληνικού σχολείου κανονικά.

Τίποτε δεν πληρώνουν φίλε μου. Απολύτως τίποτε.

quote:
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αν τα σπάνε ας τα πληρώσουν.

Και ποιος θα τους κάνει να πληρώσουν ; Έχεις εσύ κάποιο τρόπο να συλλάβεις αυτούς που τα σπάνε και να τους κάνεις να τα πληρώσουν κιόλας ; Αφού ... ούτε αστυνομία έχεις, ούτε security στα σχολεία σου, ούτε τίποτε. Στο Σουηδικό σχολείο άμα θα πας όμως, υπάρχει security εκεί. Σπάσε άμα μπορείς τίποτε. Άμα είσαι μάγκας δηλ, άντε σπάσ' το. Κατ' αρχήν δεν έχεις λεφτά να πληρώσεις τον security. Αλλά ακόμη και να είχες, έτσι και πας να βάλεις security σε Ελληνικό κρατικό σχολείο, θα σου πάρουν το κεφάλι οι "δημοκράτες". "Μπήκε security σε σχολείο ; Αστυνομοκρατούμενη παιδεία!", θα σου πουν. Τα καταστραμένα όμως μηχανήματα, τα διελυμένα εργαστήρια δεν τα βλέπουν.

quote:
Ε αν δεν έχεις κράτος, λογικό είναι να μην έχεις τίποτε. Για να έχεις κάτι πρέπει να έχεις και κράτος.

Εμ ... και ποιος είναι το κράτος ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 14:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Και εγώ τα ίδια έλεγα παλιότερα, δηλαδή τι νόημα έχει να φέρνεις κάποιον στην χώρα σου, για να τον βασανίσεις;

Ώπα, ώπα ... δεν τον φέρνεις εσύ, αυτός έρχεται, από μόνος του. Και έρχεται γιατί ξέρει πως η Ελλάδα είναι ό'τι να' ναι. Γι' αυτό έρχεται. Στην Αμερική μπορείς να πας έτσι ... άνετα ; Έχεις διαβατήριο ; Ξέρεις τι λέει πάνω ; Πως αν σκοπεύεις να μείνεις στη χώρα που επισκέπτεσαι πάνω από 3 μήνες, είσαι υποχρεωμένος να ενημερώσεις τις προξενικές ή τις αστυνομικές αρχές του κράτους. Αφού λαθραία έρχονται, τι να ενημερώσουν και ποιον να ενημερώσουν ;

quote:
Όταν όμως σου λέει ότι ο στρατός του ΝΑΤΟ παραιτείται απ' τη φύλαξη των συνόρων μας γιατί ο ελληνικός στρατός... αφήνει τον καθένα να μπει, ε μετά τι να πεις;

Γιατί εσύ χρειάζεσαι το ΝΑΤΟ για να φυλάξεις τα σύνορά σου ; Και τι να σου κάνει το NATO ρε Dr Jekyll Mr Hyde ; Αφού και το ΝΑΤΟ βλέπει ακριβώς το ίδιο πράγμα που βλέπουν και οι λαθρομετανάστες για την Ελλάδα : πως είναι ξέφραγκο αμπέλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 14:04:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Πάντως οι νόμιμοι μετανάστες πληρώνουν αρκετά λεφτά στο ελληνικό κράτος κάθε χρόνο για την παραμονή τους - μετανάστες οι οποίοι έχουν τελειώσει τις τάξεις του ελληνικού σχολείου κανονικά.

Τίποτε δεν πληρώνουν φίλε μου. Απολύτως τίποτε.

quote:
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αν τα σπάνε ας τα πληρώσουν.

Και ποιος θα τους κάνει να πληρώσουν ; Έχεις εσύ κάποιο τρόπο να συλλάβεις αυτούς που τα σπάνε και να τους κάνεις να τα πληρώσουν κιόλας ; Αφού ... ούτε αστυνομία έχεις, ούτε security στα σχολεία σου, ούτε τίποτε. Στο Σουηδικό σχολείο άμα θα πας όμως, υπάρχει security εκεί. Σπάσε άμα μπορείς τίποτε. Άμα είσαι μάγκας δηλ, άντε σπάσ' το. Κατ' αρχήν δεν έχεις λεφτά να πληρώσεις τον security. Αλλά ακόμη και να είχες, έτσι και πας να βάλεις security σε Ελληνικό κρατικό σχολείο, θα σου πάρουν το κεφάλι οι "δημοκράτες". "Μπήκε security σε σχολείο ; Αστυνομοκρατούμενη παιδεία!", θα σου πουν. Τα καταστραμένα όμως μηχανήματα, τα διελυμένα εργαστήρια δεν τα βλέπουν.

quote:
Ε αν δεν έχεις κράτος, λογικό είναι να μην έχεις τίποτε. Για να έχεις κάτι πρέπει να έχεις και κράτος.

Εμ ... και ποιος είναι το κράτος ;



Ως προς την πρώτη παρατήρηση , έχω να πώ ότι πληρώνουν κανονικότατα και μιλάω γι'αυτούς που εργάζονται και έχουν άδεια παραμονής και γνωρίζω τι λέω...οι άλλοι βέβαια ασφαλώς και δεν πληρώνουν και γιατί να πληρώσουν άραγε???

Ως προς τις υπόλοιπες παρατηρήσεις συμφωνώ 100%.
Άλλο πράμα η δημοκρατία και άλλο η ασυδοσία!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 14:13:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο zip απευθύνεται στον Geostat στα προηγούμενα μηνύματά του. ( 25/11/2011, 12:10:40 έως 25/11/2011, 12:36:06)

(Το λέω για σένα Νικόμαχε για να μην έχουμε παρεξηγήσεις και μετά δράματα...)


Θα μπορούσε να τα λέει για μένα αυτα ο Ζιπ Ντοτόρο?
Πώς σου ήρθε κατι τέτοιο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 14:30:53  Εμφάνιση Προφίλ
zip
quote:
Τίποτε δεν πληρώνουν φίλε μου. Απολύτως τίποτε.

Θα τα ρωτήσω και θα σου απαντήσω, γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι πληρώνουν...
quote:
Ώπα, ώπα ... δεν τον φέρνεις εσύ, αυτός έρχεται, από μόνος του. Και έρχεται γιατί ξέρει πως η Ελλάδα είναι ό'τι να' ναι. Γι' αυτό έρχεται. Στην Αμερική μπορείς να πας έτσι ... άνετα ; Έχεις διαβατήριο ; Ξέρεις τι λέει πάνω ; Πως αν σκοπεύεις να μείνεις στη χώρα που επισκέπτεσαι πάνω από 3 μήνες, είσαι υποχρεωμένος να ενημερώσεις τις προξενικές ή τις αστυνομικές αρχές του κράτους. Αφού λαθραία έρχονται, τι να ενημερώσουν και ποιον να ενημερώσου
Ναι, η λογική των αριστερών αυτή είναι, φέρνεις (όχι εσύ το κράτος) δηλαδή τον μετανάστη για να καλύψει.. την ανεργία. Ρε παιδί μου, οι μεγάλες επιχειρήσεις, προκειμένου να έχουν εργατικό δυναμικό, "φέρνουν" μετανάστες, δηλαδή προωθούν την λαθρομετανάστευση, για τον λόγο αυτό. Φτηνο εργατικό δυναμικό. Καλά και οι ΗΠΑ ξέφραγο αμπέλι είναι, 50% Ισπανοφωνη κοντεύει.
quote:
Γιατί εσύ χρειάζεσαι το ΝΑΤΟ για να φυλάξεις τα σύνορά σου ; Και τι να σου κάνει το NATO ρε Dr Jekyll Mr Hyde ; Αφού και το ΝΑΤΟ βλέπει ακριβώς το ίδιο πράγμα που βλέπουν και οι λαθρομετανάστες για την Ελλάδα : πως είναι ξέφραγκο αμπέλι.
Αυτό λέω.
quote:
Και ποιος θα τους κάνει να πληρώσουν ; Έχεις εσύ κάποιο τρόπο να συλλάβεις αυτούς που τα σπάνε και να τους κάνεις να τα πληρώσουν κιόλας ; Αφού ... ούτε αστυνομία έχεις, ούτε security στα σχολεία σου, ούτε τίποτε. Στο Σουηδικό σχολείο άμα θα πας όμως, υπάρχει security εκεί. Σπάσε άμα μπορείς τίποτε. Άμα είσαι μάγκας δηλ, άντε σπάσ' το. Κατ' αρχήν δεν έχεις λεφτά να πληρώσεις τον security. Αλλά ακόμη και να είχες, έτσι και πας να βάλεις security σε Ελληνικό κρατικό σχολείο, θα σου πάρουν το κεφάλι οι "δημοκράτες". "Μπήκε security σε σχολείο ; Αστυνομοκρατούμενη παιδεία!", θα σου πουν. Τα καταστραμένα όμως μηχανήματα, τα διελυμένα εργαστήρια δεν τα βλέπουν.
Αυτό ισχύει με το παραπάνω που λες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/11/2011 14:33:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 14:32:14  Εμφάνιση Προφίλ
Προς όσους περιγράφουν την κατάσταση στα σχολεία:

Πριν καταθέσετε κάτι σχετικό, επισκεφθείτε ένα σχολείο. Αυτά που διάβασα στα τελευταία μηνύματα, εγώ προσωπικά δεν τα έχω συναντήσει στα 25 χρόνια που είμαι εκπαιδευτικός.

zip

quote:
Τίποτε δεν πληρώνουν φίλε μου. Απολύτως τίποτε.

Κι όμως... Ξέρεις πόσοι απ'αυτούς που πληρώνουν εισφορές στο ΙΚΑ, σαν εργαζόμενοι, δεν θα πάρουν ποτέ σύνταξη γιατί δεν θα προλάβουν να θεμελιώσουν δικαίωμα συνταξιοδότησης;

quote:
Ρε Dr Jekyll Mr Hyde, με τι σχολεία θα μορφώσεις τους μετανάστες όταν οι μετανάστες πάνε και τα σπάνε ;

Στο δικό μου σχολείο που προσπάθησαν να το διαρρήξουν 2 φορές μέσα σε 2 βδομάδες (κάθε Σάββατο βράδυ) οι δράστες και τις 2 φορές ήταν ντόπιοι και μάλιστα κάτοικοι της περιοχής.

quote:
Αυτή τη στιγμή εισάγεις πατάτα από Κίνα. Το ξέρεις ;

Το ξέρω. Και λεμόνια από την Τουρκία. Γιατί ο ντόπιος ο γεωργός έμαθε να κάθεται στο καφενείο και να παίρνει επιδοτήσεις. Από παραγωγός έγινε τεμπέλης.

Όταν η ΕΟΚ είχε πει "κόψτε τις ελιές σας και μεις θα σας δώσουμε 10.000 δρχ. για κάθε ρίζα, επειδή βγάζει και η Ισπανία λάδι και σεις να βάλετε μπρόκολα", βρέθηκαν χιλιάδες που έκοψαν τα δέντρα τους για να πάρουν εύκολο χρήμα. Δεν σκέφτηκε κανείς απ'αυτούς ότι η ελιά για να δώσει πάλι καρπό, θα χρειαστούν 50 χρόνια.

Χέρσα χωράφια, τεμπέληδες εισοδηματίες, πρέφα στο καφενείο και μετά σου φταίνε οι μετανάστες.

quote:
Αλλά ακόμη και να είχες, έτσι και πας να βάλεις security σε Ελληνικό κρατικό σχολείο, θα σου πάρουν το κεφάλι οι "δημοκράτες". "Μπήκε security σε σχολείο ; Αστυνομοκρατούμενη παιδεία!", θα σου πουν.

Κάνεις λάθος. Κατ' αρχήν η πρόσληψη φυλάκων στα σχολεία δεν είναι υπόθεση του κράτους αλλά των δήμων στους οποίους ανήκουν τα σχολεία.

Δεύτερο, φύλακες υπάρχουν, ειδικά στα σχολεία που έχουν πρόβλημα θέσης ή ειδικού πληθυσμού.

Τρίτο, τα σχολεία παρακαλάνε να έχουν φύλακες και οι γονείς το ίδιο. Δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για την ύπαρξη φυλάκων σε σχολεία.

Καλό θα είναι να μην φανταζόμαστε καταστάσεις αλλά να παρουσιάζουμε τις καταστάσεις ως έχουν.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 14:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Την πρωτοχρονιά θα είμαι Σουηδία. Αυτήν την στιγμή η Σουηδία έχει Δημοκρατία, έτσι ; Έχει δημοκρατική κυβέρνηση, κοινοβούλιο, δημοκρατικό καθεστώς κλπ. Ξέρετε ποιοι αποτελούν την δημοκρατική κυβέρνηση της Σουηδίας ; Οι αντίστοιχοι Χρυσαυγίτες οι δικοί μας !!! Αυτούς δηλ. που εμείς τους λέμε "Πω, πω, χρυσαυγίτης είσαι ... άντε ρε φασίστα!", αυτούς οι Σουηδοί τους λένε "Δημοκράτες". Και το κράτος τους δουλεύει ρολόϊ, έτσι ; Σκεφτείτε δηλ. πως θα είναι οι δικοί τους οι "χρυσαυγίτες" ...

Εμείς εδώ, έχουμε χάσει εντελώς την μπάλα. Έχουμε μπερδέψει τις έννοιες, την Δημοκρατία την κάναμε ό,τι να' ναι, την ελευθερία την κάναμε ό,τι να' ναι, γενικά δηλ. είμαστε η ξεφτίλα της ξεφτίλας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy