ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ο Κύριος
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 22:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ahlobar αυτό που έχω καταλάβει τελικά, είναι το να φύγεις απο μία ομάδα π.χ. Ν.Α. σωματικά, δε σημαίνει ότι έχεις φύγει όντως απο εκεί. Αρχικά, κανείς άνθρωπος δεν κάνει κάτι χωρίς κίνητρο. Επομένως κάποιος μπήκε σε μια ομάδα επειδή είχε κάποιο ψυχολογικό κίνητρο π.χ. κάποιος μπήκε στη μασονία επειδή ένιωθε οτι απο εκεί πέρα θα πάει ψηλά, επειδή ένιωθε ότι εκεί είχε εξουσία. Κάποια στιγμή ο ίδιος άνθρωπος για κάποιους άλλους ψυχολογικούς λόγους, θα φύγει από την ομάδα αυτή, και πιθανόν να επαναστατίσει προς αυτή, όπως ακριβώς επαναστατούν οι έφηβοι στους γονείς τους, όταν αρχίζουν να αντιλαμβάνονται οτι αυτοί έχουν ελαττώματα. Έτσι βλέπουμε κάποιες φορές ανθρώπους να επιδεικνύουν παιδιάστικες συμπεριφορές, που για εμάς μοιάζουν ανεξήγητες. Το θέμα όμως είναι το εξής: Το ότι φεύγεις απο κάπου, δεν σημαίνει ότι έχει φύγει και το κίνητρο, που σε έφερε εκεί. Έτσι αν π.χ. μπήκες σε μια ομάδα, γιατί ένιωθεις μοναξιά, όταν φύγεις από την ομάδα, πάλι θα νιώθεις μοναξιά, οπότε θα ψάξεις έναν άλλο τρόπο, καλύτερο ή χειρότερο, για να καλύψεις την ανάγκη σου. Αν μπήκες σε μια ομάδα γιατί ένιωθες π.χ. ότι σε επαληθεύει σαν άνδρα, ή ότι σου δίνει εξουσία, τότε όταν θα βγεις από την ομάδα, πάλι θα ψάχνεις για επαλήθευση ή πάλι θα ψάχνεις για εξουσία.
Το να βγαίνεις λοιπόν απο μια ομάδα και να αλλάζεις έτσι εξωτερική κατάσταση, δεν σημαίνει ότι κατ'άνάγκη έχει αλλάξει και η εσωτερική κατάσταση μέσα σου. Η εσωτερική κατάσταση, μπορεί να είναι ίδια, είτε εξολοκλήρου, είτε στα βασικά σημεία. Αν έχεις μια εμπειρία, όποια και αν είναι αυτή, δεν σημαίνει ότι αυτή η εμπειρία, άλλαξε και το ποιος είσαι. Το σχολείο ας πούμε είναι και αυτό μια ομάδα, από το σχολείο πολλοί βγαίνουν, όλοι μας έχουμε βγει. Άλλοι όμως βγαίνουν και γίνονται φιλολογοι, και άλλοι βγαίνουν και δε ξέρουν ανάγνωση. Άλλο πράγμα λοιπόν το αλλάζω εξωτερική κατάσταση, άλλο πράγμα το αλλάζω ορισμένες πεποιθήσεις, και άλλο πράγμα το αλλάζω υπόσταση σαν άνθρωπος.

Καλά όλα αυτά. Πραγματικά τα θεωρώ ψαγμένα. Αλλά παρόλα αυτά είναι η ίδια μονόπλευρη άποψη που ακούω συνήθως από ανθρώπους σε τέτοιες οργανώσεις. Δηλαδή αυτή η λογική συνεπάγεται ότι οποιοσδήποτε μπει στο χώρο μιας οργάνωσης προσπαθεί να καλύψει κάποιο κρυφό κενό; Μήπως όποιος σου μιλήσει το ίδιο προσπαθεί; Μήπως κιεγώ εδώ γράφω για αυτό το λόγο και όχι έτσι απλά επειδή μπορώ κ γουστάρω να εκφράζω την άποψή μου αφού είμαι κοινωνικό ων; Δε μπορεί κάποιος απλά να δεχτεί να είναι μέλος για να έχει αυτά που υποτίθεται ότι προσφέρει (πρόσβαση στους χώρους κλπ); Όχι ότι δε διαπίστωσα αυτά που λες (και φυσικά μπορεί να τα δεις παντού αυτά, σε παρέες, ομάδες κλπ). Αλλά σχετικά σπάνια το είδα από τους επισκέπτες. Πολύ περισσότερο ένιωθα ότι τα μέλη της ΝΑ προσπαθούσαν να ικανοποιήσουν ψυχολογικές ανάγκες από τα άτομα που προσέγγιζαν (ενδιαφέρον ε...) Και να πω ακόμα όσων αφορά τα "ελαττώματα" (αν και εγώ δε χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη για ανθρώπους) ότι δεν είδα ποτέ να τονίζονται αλλά είδα αντίθετα να καλύπτονται τα "ελαττώματα" των "αρχηγών" ή και των μελών ακόμα κ όταν αυτά γίνονταν εμφανή κ ενοχλητικά ενώ γινόταν πολύ έντονη προσπάθεια να βρεθούν και να τονιστούν "ελαττώματα" σε όποιον "ξένο" πατούσε εκεί μέσα. Καταλαβαίνω κ τη λογική πίσω από όλα αυτά άσχετα αν μπορεί να μη συμφωνώ με τις μεθόδους. Απλά λέω ότι δε μπορείς να καλείς άπειρο κόσμο εκεί μέσα με διαφόρων ειδών προσχήματα και να νομίζεις ότι όποιος μπει έχει καμιά υποχρέωση να δεχτεί να γίνει "μαθητής" σου ή να ακούσει ποιες ψυχολογικές ανάγκες νομίζεις τον φέραν εκεί επειδή σου μάθαν εκεί πέντε πράγματα για τον εαυτό σου κ νομίζεις τώρα ότι ντε κ καλά έχουν τα ίδια προβλήματα .

Και φυσικά να επισημάνω ότι όλα αυτά τα γράφω έχοντας στο νου τη συγκεκριμένη οργάνωση. Η μασονία που ανέφερες παρά τις ευνόητες στην ουσία ομοιότητες είναι πολύ πιο διακριτική, ξεκάθαρη στο τι ζητάει κ τι προσφέρει κ γενικά πιο σοβαρή απέναντι σε έναν ξένο (απτη δικιά μου ελάχιστη εμπειρία τουλάχιστον).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 23:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά λέω ότι δε μπορείς να καλείς άπειρο κόσμο εκεί μέσα με διαφόρων ειδών προσχήματα και να νομίζεις ότι όποιος μπει έχει καμιά υποχρέωση να δεχτεί να γίνει "μαθητής" σου ή να ακούσει ποιες ψυχολογικές ανάγκες νομίζεις τον φέραν εκεί επειδή σου μάθαν εκεί πέντε πράγματα για τον εαυτό σου κ νομίζεις τώρα ότι ντε κ καλά έχουν τα ίδια προβλήματα

Σωστά
quote:
Και φυσικά να επισημάνω ότι όλα αυτά τα γράφω έχοντας στο νου τη συγκεκριμένη οργάνωση. Η μασονία που ανέφερες παρά τις ευνόητες στην ουσία ομοιότητες είναι πολύ πιο διακριτική, ξεκάθαρη στο τι ζητάει κ τι προσφέρει κ γενικά πιο σοβαρή απέναντι σε έναν ξένο (απτη δικιά μου ελάχιστη εμπειρία τουλάχιστον).

Ακριβώς, δεν σε καλεί με άλλα προσχήματα. Δε σου λέει έλα να κάνεις "σεμινάριο" όπου θα πάρεις και "απόδειξη παρακολούθησεις" (να τη δείξεις σε ποιον;) και όλα αυτά τα ωραία.
quote:
Αλλά παρόλα αυτά είναι η ίδια μονόπλευρη άποψη που ακούω συνήθως από ανθρώπους σε τέτοιες οργανώσεις. Δηλαδή αυτή η λογική συνεπάγεται ότι οποιοσδήποτε μπει στο χώρο μιας οργάνωσης προσπαθεί να καλύψει κάποιο κρυφό κενό;
Άλλο να καλείς αυτό το κενό "ανάγκη αυτοπραγμάτωσης", "πνευματικό κενό" ή ο,τι άλλο όνομα θες να του δώσεις, άλλο να το καλείς ανασφάλεια, ψυχασθένεια, κόμπλεξ κοκ...
Επομένως θα σου πω ότι είναι τελείως διαφορετικό αυτό που λέω εγώ.
Γιατί ακριβώς, όπως λες, άλλο είναι να πηγαίνεις σε μια οργάνωση δήθεν εσωτερισμού, και να σου χαϊδεύουν το κεφάλι και άλλο είναι πηγαίνεις σε μια οργάνωση που να σου πετάνε τα ελαττώματά σου στα μούτρα.. τελείως άλλο πράγμα. Στην Ν.Α. μάλλον βρίσκουν την "ισχύ" τους καλλιεργώντας διάφορες ψυχολογικές προσκολλήσεις. Για αυτό πρέπει να παροτρύνουμε τους ανθρώπους όταν μπαίνουν σε μια ομάδα που αυτο-θεωρείται εσωτερισμού, να διατηρούν την δικιά τους αυτόνομη κρίση, και να μην δέχονται τις όποιες "διαπιστεύσεις" των άλλων σχετικά με το πόσο καλά κατέχει την αλήθεια κλπ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 15:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα τελευταία έχει γίνει χαμός με την χρυσή αυγή και τον φασισμό. Η Νέα ακρόπολη μοιάζει σε πολλά. Είναι άλλη μια νεοεποχίτικη αίρεση. Δεν καταλαβαίνω πως μπορούν να συνδυάζουν εθελοντισμούς και κοινωνικές δράσεις με την φιλοσοφία και τα θρησκευτικά πεδία. Μεγάλος αχταρμάς.

Edited by - liamn on 11/04/2014 15:36:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 15:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα τελευταία έχει γίνει χαμός με την χρυσή αυγή και τον φασισμό. Η Νέα ακρόπολη μοιάζει σε πολλά. Είναι άλλη μια νεοεποχίτικη αίρεση. Δεν καταλαβαίνω πως μπορούν να συνδυάζουν εθελοντισμούς και κοινωνικές δράσεις με την φιλοσοφία και τα θρησκευτικά πεδία. Μεγάλος αχταρμάς.

Μα η ενασχόληση με φιλοσοφία και τα θρησκευτικά πεδία κάποια στιγμή εκφηλώνεται προς τα έξω με "προσφορά" κάποιου είδους και ο εθελοντισμός και οι κοινωνικές δράσεις ως προσφορά... προσφέρονται!

Αλλά έχεις δίκιο σε αυτά: υπάρχουν δομικές, συμβολικές και πρακτικές ομοιότητες (βρείτε φωτο "ομάδων" της ΝΑ του 1990 και συγκρίνετε με της ΧΑ του 2010 για να το δείτε.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 16:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα η ενασχόληση με φιλοσοφία και τα θρησκευτικά πεδία κάποια στιγμή εκφηλώνεται προς τα έξω με "προσφορά" κάποιου είδους και ο εθελοντισμός και οι κοινωνικές δράσεις ως προσφορά... προσφέρονται!

Ναι, έχεις δίκιο από αυτήν την οπτική αλλά πιστεύω ότι υπερισχύει περισσότερο μια θρησκευτική πλευρά σε τέτοιες ομάδες μοιάζοντας έτσι με αίρεση και όχι με κάποια ερευνητική υγιείς αναζήτηση.

quote:
Αλλά έχεις δίκιο σε αυτά: υπάρχουν δομικές, συμβολικές και πρακτικές ομοιότητες (βρείτε φωτο "ομάδων" της ΝΑ του 1990 και συγκρίνετε με της ΧΑ του 2010 για να το δείτε.

Ακριβώς αυτές τις φωτό είδα στο ίντερνετ.

Edited by - liamn on 11/04/2014 16:10:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 23:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας πω την αληθεια ,περναει και μενα απο το μυαλο μηπως , καποιες εσωτεριστικες οργανωσεις ,εχουν καποια σχεση με αλλες οργανωσεις, και ισως και με την μασωνια


Αν και το βλεπω λιγακι δυσκολο ,δεν ειναι κατι που αποριπτω !!


Το μονο που μπορω να πω ομως για αυτο που εγω θεωρω σαν φιλοσοφια, ,ειναι ,οτι , η φιλοσοφια ειναι κατι που πρεπει να τραβηξουμε απο τα μεσα μας ,και μονο απο εκει !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 07:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πολυθεϊστικές (δωδεκαθεϊστικές) οργανώσεις δεν αποκλείεται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 10:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σας πω την αληθεια περνσει και μενα από το μυαλο μηπως , καποιες εσωτεριστικες οργανωσεις ,εχουν καποια σχεση με αλλες οργανωσεις, και ισως και με την μασωνια

Αν και το βλέπω λιγάκι δύσκολο ,δεν ειναι κατι που αποριπτω !!


Τους μασόνους σαν ποιο παλιούς στο κουρμπέτι είναι λογικό όλοι να τους μιμήθηκαν. Δηλαδή ακόμα και να μην έχουν σχέση κάποιες οργανώσεις άμεσα με αυτούς, σίγουρα έχουν το μοντέλο δομής τους. Τουλάχιστον όσες δηλώνουν εσωτερικές. Πιστεύω ότι και μόνο αυτό είναι αρκετό.

quote:
Το μόνο που μπορω να πω ομως για αυτο που εγω θεωρω σαν φιλοσοφια, ,ειναι ,οτι , η φιλοσοφια ειναι κατι που πρεπει να τραβηξουμε απο τα μεσα μας ,και μονο απο εκει !!!!

Εγώ πάλι φιλοσοφία θεωρώ τον φίλο της σοφίας, τίποτα ποιο μεγαλειώδες, τίποτα ποιο εξωφυσικό. Έκτος αν το πάμε στα X-files, εκεί πάω πάσο.

Αν είναι να μάθουμε φιλοσοφία από αυτές τις οργανώσεις τότε πρέπει να αρχίσουμε να αποδεχόμαστε και αυτά περί άριας φυλής (όπως η χρυσή αυγή) και άλλες διάφορες μυθολογίες που δεν έχουν καμιά σχέση (έκτος από ιστορική) με την φιλοσοφία.

Εγώ θα κρατούσα από αυτό που είπες μόνο το "από μέσα μας" βάζοντας επιπλέον και το "από την καθημερινότητά μας".

Edited by - liamn on 12/04/2014 10:32:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 10:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πολυθεϊστικές (δωδεκαθεϊστικές) οργανώσεις δεν αποκλείεται

Αυτοί μου φαίνονται αρκετά ανοργάνωτοι για να έχουν τέτοιες σχέσεις.
Μάλλον το χόμπι τους κάνουνε. Οι ποιο ακίνδυνοι μου φαίνονται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 10:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη μασωναρία συνδέονται αυτοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 12:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με τη μασωναρία συνδέονται αυτοί.

Ακούγεται ενδιαφέρων! Πως συνδέονται; τι είδους ατζέντα (σκοπούς) από κοινού έχουν μεταξύ τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 15:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά κάποιοι μασώνοι π.χ. Αναστασάκης (που είναι γνωστό όνομα) παίζουν βασικό ρόλο στις διάφορες "εθνικές" ή "πολυθειστικές" δραστηριότητες: Απο διάφορα περιοδικά που εκδίδουν μέχρι διαλέξεις, ομιλίες κλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 15:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλά κάποιοι μασώνοι π.χ. Αναστασάκης (που είναι γνωστό όνομα) παίζουν βασικό ρόλο στις διάφορες "εθνικές" ή "πολυθειστικές" δραστηριότητες: Απο διάφορα περιοδικά που εκδίδουν μέχρι διαλέξεις, ομιλίες κλπ.

Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Έλπιζα τουλάχιστον αυτοί να ήταν χομπίστες. Σωματεία παντού! Φαντάζομαι και αυτοί είναι Μ.Κ.Ο.
Από ότι φαίνεται αν κάποιος διαφωνεί με πέντε πράγματα με το σωματείο του πάει και ανοίγει δικό του.

Edited by - liamn on 12/04/2014 15:16:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 15:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ελπίζεις σε φανατικούς & διανοούμενους.
Οι διανοούμενοι είναι χειρότεροι απ' τους φανατικούς στο οτι αυτοί είναι πιο πονηροί. Σε φλομώνουν με διανοουμενιστικα πράγματα και μετά στη φέρνουν εκεί που δεν το περιμένεις.

Edited by - Πύρινος on 12/04/2014 15:41:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 15:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν και ορισμένοι καλοί βέβαια.
Ορισμένοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 15:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην ελπίζεις σε φανατικούς & διανοούμενους.

Χιούμορ έκανα, δεν ελπίζω, νόμιζα ότι το κατάλαβες.
Δεν ελπίζω σε τίποτα από ανθρώπους που επιλέγουν να κινούνται με ατζέντα. Να σου πω την αλήθεια ούτε εναποθέτω τις ελπίδες μου σε άλλους.
Γι'αυτό και δεν ψάχνω να καλύψω τα κενά μου μέσο οργανώσεων, είμαι ανεξάρτητη από τέτοιες ανησυχίες.
Η ομαδικού δράση δεν πρέπει να είναι δεσμευτική σε επίπεδο αρχών, δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την ηθική, πρέπει να είναι προσωρινές και να καλύπτετε μέσο των κρατικών θεσμών. Αλλιώς γέρνει η βάρκα.

quote:

Υπάρχουν και ορισμένοι καλοί βέβαια.
Ορισμένοι.

Δηλαδή ποιοι;


Edited by - liamn on 12/04/2014 16:14:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 22:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή ποιοι;
Υπήρξαν και υπάρχουν κάποιοι καλοί διανοούμενοι π.χ. ο Πλάτωνας. Ήταν διανοούμενος (και) εσωτεριστής.
Ο Καζαντζάκης επίσης, διανοούμενος και εσωτεριστής.

Απο "σκέτο" διανοούμενους, συμπαθώ π.χ. τον Σαρτρ. Μου αρέσει το στυλ του.

Αλλά όταν μιλάω για διανοούμενους, εννοώ διάφορους σύγχρονους θεωρούμενους διανοούμενους.. και φυσικά τον κλασικό τύπο διανοούμενου του διαδικτύου, που στη πλειοψηφία τους είναι σκάρτοι. Φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να συμφωνεί με αυτό, απλά εκφράζω μια άποψη.
Άλλο η διανόηση, άλλο η εσωτερική απελευθέρωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 08:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είναι να μάθουμε φιλοσοφία από αυτές τις οργανώσεις τότε πρέπει να αρχίσουμε να αποδεχόμαστε και αυτά περί άριας φυλής (όπως η χρυσή αυγή) και άλλες διάφορες μυθολογίες που δεν έχουν καμιά σχέση (έκτος από ιστορική) με την φιλοσοφία.


Αυτο που λες βεβαια ειναι πολυ μακρυα απο την πραγματικοτητα


Η φιλοσοφια ειναι ενα ζητημα πολυδιαστατο ,και θα ηταν πολυ δυσκολο ,για καποιον να το ''εφευρει'' απο μονος του


Υπαρχουν πραγματα, που ναι μεν ειναι απλα , ειναι σχεδον αδυνατο, λογω της λειτουργιας μας να μας αποκαλυφθουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 08:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βεβαια ,το οτι , υπαρχει σχεση με την μασωνια σε μερικες εσωτεριστικες σχολες ,αν υπαρχει ,θα πρεπει παντα να εξεταζουμε ακριβως την καθε κατασταση ,για να αποφευγουμε να επιπεδοποιουμε

Θεωρω οτι η λεξη ''συνεπαγεται'', ειναι ενα απο τα μεγαλα μειον ,και δυστυχως ειναι ευρειας καταναλωσεως


Το δικο μου πορισμα ,ειναι οτι η καθε κατασταση ,πρεπει να ειναι σε μια συνεχη ,αξιολογηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 11:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπήρξαν και υπάρχουν κάποιοι καλοί διανοούμενοι π.χ. ο Πλάτωνας. Ήταν διανοούμενος (και) εσωτεριστής.
Ο Καζαντζάκης επίσης, διανοούμενος και εσωτεριστής.

Απο "σκέτο" διανοούμενους, συμπαθώ π.χ. τον Σαρτρ. Μου αρέσει το στυλ του.


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λέγοντας, ότι δεν αναγνωρίζω κανέναν εσωτεριστή στην εποχή του Πλάτωνα. Διότι απλά δεν υπήρχε ο όρος εσωτερισμός όπως τον εννοούμε σήμερα.
Ο Πλάτωνα δεν αναφέρει τον εαυτό του ως εσωτεριστη (μέλος μιας ομάδας εσωτεριστών), επίσης επειδή κάποιος κάνει ενδοσκόπηση έχοντας φιλοσοφικές ανησυχίες πριν 2000 χρόνια δεν θα το επισφραγίσουμε εμείς σήμερα αμανάτι ότι είναι εσωτεριστής. Διότι όταν λέμε σήμερα εσωτεριστής, εννοούμε την "μπλαβατσκι" κ.τ.λ σύμφωνα με το wiki και άλλες πηγές και δεν εννοούμε τον Πλάτωνα.

Εδώ υπάρχει μεγάλη παρερμηνεία ηθελημένη από πλευράς των εσωτεριστών και μας δείχνουν πόσο μακριά είναι από την επιστήμη η οποία ειναι αναλυτικη στην φυση της όταν ερευνά!
Τέλος πάντων, αν στους σημερινούς εσωτεριστες αρέσει ο Πλάτωνας, δεν σημαίνει ότι ο Πλάτωνας ήταν εσωτεριστής! Απλή λογική.

Αν μέσα από πολλά χρόνια υπάρχει μια γραμμή αντίληψης που δεν έχει ξεκάθαρη ιστορική συνέχεια, δεν μπορούμε εμείς από ρομαντική διάθεση να τα ενώνουμε όλα σε μια ιστορική πορεία με αφέλεια.

Ο εσωτερισμός δεν έχει ενιαία ιστορική πορεία στα βάθη των αιώνων μας λένε τα πανεπιστήμια και οι έρευνες αλλά περισσότερο είναι μια πληθώρα παραδόσεων και φαινομένων που ο καθένας μπορεί να τα ερμηνεύει κατά το δοκούν.

Ο Πλάτωνας δεν είναι εσωτεριστης σύμφωνα με τον σημερινό ορισμό του όρου!
Εξάλλου τι μανία είναι με τον Πλάτωνα, ο Πλάτωνας είπε πολλές μπούρδες (από που να ξεκινήσουμε και από που να τελειώσουμε), γιατί τόσο θαυμασμός; Επειδή έδειξε ότι είχε μεταφυσικές ανησυχίες;

Επίσης τα λες πολύ ωραία παρακάτω, "το στιλ"
Καταλαβαίνεις τι έχουμε εδώ; ομάδες, στιλ, αντιδικίες, ο τρόπος μου, ο τρόπος σου, το στιλ μου και το στιλ σου. Αυτό δεν είναι φιλοσοφία, είναι οι φίλαθλοι της κερκίδας εσωτεριστών!


Ο Καζαντζάκης είχε όντος εσωτεριστικες καταβολές βάση του ορισμού του εσωτερισμού που δεν χρονολογείτε πάνω από 150 χρόνια και τον οποίο Καζαντζάκη δεν τον θαυμάζω καθόλου, άλλα δεν είναι αυτό το θέμα μας!

Άπλα προτιμώ να παίρνω στοιχεία από τους φιλοσόφους και όχι να τάζομε υιοθετώντας γνώμες τους δημιουργώντας ιδεολογίες που είναι καταστροφικές για το κεφαλάκι μας.

Οπότε ας αφήσουμε τους καμένους τους αρχαίους για λίγο στην άκρη, οι οποίοι τρώνε βόλια αυτήν την στιγμή από εκεί που δεν θα το περίμεναν.
Άλλο ο εσωτερισμός και άλλο ο Πλάτωνας. Αν δεν τα ξεχωρίζουμε αυτά δεν θα είμαστε έντιμοι και αν δεν είμαστε έντιμοι θα κοροϊδευόμαστε χωρίς λόγο.

quote:
Άλλο η διανόηση, άλλο η εσωτερική απελευθέρωση.

Έχεις δίκιο σε αυτό, διανόηση είναι κάτι το συγκεκριμένο ενώ η εσωτερική απελευθέρωση είναι κάτι πολύ αόριστο, όπως του κάτσει του καθενός, μπορεί να είναι και μια μεγάλη αυταπάτη στην τελική!

Παράδειγμα εμένα αν με ρωτήσεις δεν έχω καμιά ανάγκη εσωτερικής απελευθέρωσης, νιώθω ελεύθερη.
Θα μπορούσε άραγε να το κατανοήσει αυτό ένας εσωτεριστης ή θα με έβλεπε σαν άρρωστη που χρειάζομαι εσωτερική απελευθέρωση ή σαν κάποια αλυσοδεμένη σε κάποια σπηλιά του Πλάτωνα;

Φαντάζεσαι αν ένας εσωτεριστής διοικούσε την κοινωνία, ίσως με έστελνε στην ιερά εξέταση μέχρι να ομολογήσω ότι είμαι άρρωστη και πρέπει να επιζητώ την εσωτερική απελευθέρωση με το επιχείρημα ότι αν δεν το κάνω θα κωλύσω την ασθένεια και σους γύρο μου.
Αφού οι ιδέες είναι μεταδοτικές, όπως στην περίπτωση του Σωκράτη παράδειγμα, έτσι δεν είναι;


Edited by - liamn on 13/04/2014 13:12:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 11:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που λες βεβαια ειναι πολυ μακρυα απο την πραγματικοτητα

Όχι δεν είναι καθόλου, έχουμε την Χρυσή αυγή και την Νέα Ακρόπολη ως τρανταχτά παραδείγματα! Που πιστεύουν σε ανώτερες και κατώτερες πνευματικά φυλές.


quote:
Η φιλοσοφια ειναι ενα ζητημα πολυδιαστατο ,και θα ηταν πολυ δυσκολο ,για καποιον να το ''εφευρει'' απο μονος του


Υπαρχουν πραγματα, που ναι μεν ειναι απλα , ειναι σχεδον αδυνατο, λογω της λειτουργιας μας να μας αποκαλυφθουν


Ωραία νοητική παγιδούλα, δεν πέφτω μέσα όμως. Μην παίζουμε το παιχνίδι του μήλου στον παράδεισο ξανά και ξανά, θα σε παρακαλέσω πολύ, φτάνει μια φορά στον μύθο. Αλλά αν είναι να το παίξουμε στο ξαναβεβαιώνω ότι είμαι από αυτές που θα το φάω το μήλο, δεν υπάρχει άλλη περίπτωση. Δύσκολες γνώσεις που δεν γίνετε να μας αποκαλυφθούν δεν υπάρχουν. Αν θέλεις εσύ συνέχισε να αυτοσυνουσιαζεσε (με τα συχωρέσεως) με αυτήν την ιδέα, αφού σε ερεθίζει, εμένα δεν με ερεθίζει!

Edited by - liamn on 13/04/2014 11:40:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 11:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Αν είναι να μάθουμε φιλοσοφία από αυτές τις οργανώσεις τότε πρέπει να αρχίσουμε να αποδεχόμαστε και αυτά περί άριας φυλής (όπως η χρυσή αυγή) και άλλες διάφορες μυθολογίες που δεν έχουν καμιά σχέση (έκτος από ιστορική) με την φιλοσοφία.
Επειδή είδα οτι έγινε αναφορά στο ζήτημα της "Αρίας φυλής" και της "Χρυσής Αυγής" θα πρέπει να διευκρινίσουμε τα εξής.

Πρώτον, καμία σχέση δεν έχει αυτό το οποίο ο Χίτλερ χρησιμοποιούσε ως έκφραση - ή θεωρούσε ως - Αρία φυλή, με αυτό το οποίο εσωτεριστικά ερμηνεύεται ως Αρία φυλή.
Η Αρία φυλή είναι όλοι οι άνθρωποι αυτής της εποχής: λευκοί, μαύροι, κίτρινοι, κόκκινοι κ.ο.κ. Οι όποιες διακρίσεις είναι τεχνητές.

Δεύτερον, η θεωρία του περάσματος πολλών ανθρώπινων φυλών από τον πλανήτη γη, μέχρι να φτάσουμε στην τωρινή, μαρτυράτε απο όλα τα αρχαία κείμενα τα οποία μιλάνε για ένα μεγάλο κατακλυσμό ή μια μεγάλη καταστροφή η οποία έλαβε χώρα πριν πάρα πολλά χρόνια και η οποία εξαφάνισε τα περισσότερα, αν και όχι όλα, ίχνη της περασμένης φυλής (της Ατλαντίδας) - Τέτοιες αναφορές βρίσκουμε και στα δικά μας κείμενα, των ελλήνων.
Μπορούμε να μιλάμε πολλές σελίδες για αυτό το θέμα, το οποίο είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.
(Αλλά όποιος θέλει να μάθει περισσότερα, πέραν της όποιας κουβέντας που μπορούμε ευχαρίστως να κάνουμε εδώ, δεν έχει παρά να επισκεφθεί μια Γνωστική ομάδα)


quote:
Τώρα τελευταία έχει γίνει χαμός με την χρυσή αυγή και τον φασισμό. Η Νέα ακρόπολη μοιάζει σε πολλά.
Σε σχέση με το ζήτημα της Ν.Α., δεν γνωρίζω και πολλά να πω.
Προσωπικά, δεν μου άρεσε όταν σε μια διάλεξη τους που είχα πάει ανάφερα κάτι σχετικό με τον Χριστό (μια φράση από τα ευαγγέλια) και με κοίταξαν περίεργα σαν να ήθελαν να το προσπεράσουν - αλλά μπορεί να ήταν και ιδέα μου. Κατά τα άλλα οι άνθρωποι ήταν εντάξει, νομοταγείς, οργανωμένοι κ.τ.λπ.
Ορισμένα πράγματα από τον Λιβράγκα τον ιδρυτής τους, που διάβασα στο διαδίκτυο, δεν μου άφησαν και την καλύτερη εντύπωση.
Κάποια άτομα που ήρθαν στην Γνώση (την οργάνωση) από την Νέα Ακρόπολη, είπαν απλά οτι αυτό το μέρος δεν τους ταιριάζε. Δεν τους ρώτησα λεπτομέρειες, γιατί δε με αφορά.
Γενικά υπάρχει ένα ζήτημα με τις εσωτεριστικές οργανώσεις και τα χρήματα.
Στην δικιά μας οργάνωση θεωρείται σοβαρή παραβίαση το να απαιτηθούν χρήματα για τη συμμετοχή κάποιου στην ομάδα καθώς αυτό πάει αντίθετα στο πνεύμα του αλτρουσιμού που πρέπει να διέπει τις (αχρήματες) σχέσεις μεταξύ των εσωτεριστών. Αυτό δημιουργεί την ανάγκη να υπάρχει πραγματική κατανόηση της διδασκαλίας και του έργου που γίνεται, ώστε κάποιος να θέλει να δίνει χρήματα για να συντηρεί μια ομάδα, και όχι να δίνει επειδή τον ανάγκασαν ή κάποιος του είπε.
Επιπλέον, αν κάποιος λαμβάνει μισθό στη Γη, επειδή προσφέρει κάτι πνευματικό π.χ. διαλέξεις εσωτεριστικές, τότε γιατί να λάβει μισθό στον ουρανό για το ίδιο πράγμα;
Και ποιος μισθός είναι αυτός που πραγματικά χρειάζεται ένας εσωτεριστής που θέλει να κάνει μαι πραγματική επανάσταση;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 12:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και βεβαια ,το οτι , υπαρχει σχεση με την μασωνια σε μερικες εσωτεριστικες σχολες ,αν υπαρχει ,θα πρεπει παντα να εξεταζουμε ακριβως την καθε κατασταση ,για να αποφευγουμε να επιπεδοποιουμε

Άλλο είπα, ότι και να μην υπάρχει άμεση σχέση με τους μασόνους μία ομάδα, έχει οικειοποιηθεί την νοοτροπία τους αφού είναι οι πιο παλιοί στο κουρμπέτι.


quote:

Θεωρω οτι η λεξη ''συνεπαγεται'', ειναι ενα απο τα μεγαλα μειον ,και δυστυχως ειναι ευρειας καταναλωσεως

Το δικο μου πορισμα ,ειναι οτι η καθε κατασταση ,πρεπει να ειναι σε μια συνεχη ,αξιολογηση




Συμφωνώ, αλλά αυτό αναγκαστικά μας τοποθετεί σε ένα ανένταχτο πλαίσιο όπου δεν υπάρχουν ατζέντες, αλλιώς θα είμαστε από τους άλλους που πιστεύουν σε ένα δάρμα και πρέπει σαν πιστοί σαμουράι να το υπηρετούμε, όπως στην περίπτωση Πλάτωνα παραδείγματος χάριν!


Τώρα, υπάρχουν δυο κατηγορίες επαναξιολογισης, ποια εννοείς εσύ άραγε; Την συνεχή επαναξιολογιση μέσα στους κόλπους του εσωτερισμού σαν εσωτεριστης!
Άρα αξιολογείς το πόσο σωστά είναι τα πράγματα βάση του εσωτερισμού;

ή

Tην συνεχή επαναξιολογιση έξω από του κόλπους του εσωτερισμού,

την θαρραλέα κίνηση δηλαδή του να αξιολογήσεις και τον εσωτερισμό.... μήπως είναι και αυτός μια αποχαυνωτική ιδεολογία.
Αυτήν την αξιολόγηση την κάνεις; ή πάντα ο εσωτερισμός στα βάθη του μυαλού σου θα είναι το ιερό δισκοπότηρο που καταβάθως εκεί κρύβονται όλα για σένα.
Άρα θα είσαι οπαδός μιας διαφορετικής νέας θρησκείας στην ουσία!

Edited by - liamn on 13/04/2014 13:18:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 12:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή είδα οτι έγινε αναφορά στο ζήτημα της "Αρίας φυλής" και της "Χρυσής Αυγής" θα πρέπει να διευκρινίσουμε τα εξής.
Πρώτον, καμία σχέση δεν έχει αυτό το οποίο ο Χίτλερ χρησιμοποιούσε ως έκφραση - ή θεωρούσε ως - Αρία φυλή, με αυτό το οποίο εσωτεριστικά ερμηνεύεται ως Αρία φυλή.
Η Αρία φυλή είναι όλοι οι άνθρωποι αυτής της εποχής: λευκοί, μαύροι, κίτρινοι, κόκκινοι κ.ο.κ. Οι όποιες διακρίσεις είναι τεχνητές.

Δεύτερον, η θεωρία του περάσματος πολλών ανθρώπινων φυλών από τον πλανήτη γη, μέχρι να φτάσουμε στην τωρινή, μαρτυράτε απο όλα τα αρχαία κείμενα τα οποία μιλάνε για ένα μεγάλο κατακλυσμό ή μια μεγάλη καταστροφή η οποία έλαβε χώρα πριν πάρα πολλά χρόνια και η οποία εξαφάνισε τα περισσότερα, αν και όχι όλα, ίχνη της περασμένης φυλής (της Ατλαντίδας) - Τέτοιες αναφορές βρίσκουμε και στα δικά μας κείμενα, των ελλήνων.
Μπορούμε να μιλάμε πολλές σελίδες για αυτό το θέμα, το οποίο είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.
(Αλλά όποιος θέλει να μάθει περισσότερα, πέραν της όποιας κουβέντας που μπορούμε ευχαρίστως να κάνουμε εδώ, δεν έχει παρά να επισκεφθεί μια Γνωστική ομάδα)


Έχω επισκεφτεί και έχω κάνει τα μαθήματα στην γνωστική ομάδα.

Το θέμα των φυλών έχει καθοριστεί από την εκάστοτε ομάδας με διαφορετικό τρόπο, άλλη το εννοεί με βάση το D.N.A,
κάποια άλλη το εννοεί με πνευματικά κριτήρια, κάποια άλλη και με τα δυο και πάει λέγοντας.
Όλα αυτά είναι διαφορετικές απόψεις που μας θυμίζουν θρησκειολογία, αυτό είναι το σημαντικό, ότι μέσα στο εσωτερισμό επικρατούν θρησκευτικού τύπου ζητήματα.
Ο Χίτλερ μπορεί να μην το εννοούσε ακριβώς μπλαβατσκικά αλλά από εκεί εμπνεύστηκε τα ιδεολογήματά του, εκεί βασίστηκε. Από μόνο του δεν είναι αδιάφορο.

Αρκεί να δούμε μερικά ιστορικά ντοκουμέντα με τον Χίτλερ για να δούμε πως χώριζε τα τάγματα, πως ενεργοποιούσε τα λάβαρα και ότι υπάρχουν μεταφυσικά ολοκληρωμένα εσωτεριστικά τελετουργικά. κάποιος που ερεύνησε μπορεί να το διαπιστώσει, ειδικά ένας εσωτεριστής, άλλο αν δεν προτιμά να τα τονίζει!

Εξάλλου προτιμώ να μπλέκετε η ανθρωπολογία με τα φυλετικά, δεν εμπιστεύομαι σε αυτά τα θέματα τους εσωτεριστές γιατί δεν είναι ανθρωπολόγοι. Ειδικά αν μου εμφανίζετε κάποιος που ισχυρίζεται ότι μπορεί να δίνει συμβουλές ανθρωπολογικές, θρησκευτικές και ταυτόχρονα αναπτύσσει πολιτικό ιδεώδες, ναι αυτό μοιάζει πολύ με τον χιτλερικό ύφος που μοιάζει πολύ με το εσωτεριστικο ιδεολογικό υπόβαθρο.

Τώρα στην Ν.Α γνωρίζω ότι το βλέπουν μπλαβατσκικά, μου κάνει εντύπωση που εσύ δεν το γνωρίζεις.

Στη κορυφή έχουν την μπλαβάτσκι σε αντιδιαστολή με εσάς που την έχετε σε χαμηλότερο πυραμιδικό επίπεδο (Σαν φωτεινές προσωπικότητες). Έχω λάθος;

Edited by - liamn on 13/04/2014 12:48:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 13:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτον, καμία σχέση δεν έχει αυτό το οποίο ο Χίτλερ χρησιμοποιούσε ως έκφραση - ή θεωρούσε ως - Αρία φυλή,

Επίσης δεν μίλησα εγώ για τον Χίτλερ, μίλησα για την χρυσή αυγή και την Ν.Α. Ότι πιστεύουν στην ύπαρξη της Άριας φυλής εννόησα.
Μήπως θεωρείς ότι η Χρυσή αυγή δεν το βλέπει χιτλερικά αλλά εσωτεριστικά; Δηλαδή είναι εσωτεριστες οι χρυσαυγίτες;
Η επίσημη ανθρωπολογία δεν χωρίζει τους ανθρώπους πάντως σε άριους κ.τ.λ.
Αυτοί οι διαχωρισμοί γίναν στο πλαίσιο ομάδων θρησκευτικής προέκτασης και με πολύ προσωπικά ανθρωπολογικά ενδιαφέροντα γεμάτο σάλτσα και μουστάρδα. Το ίδιο έκανε και ο Χίτλερ, γιατί να του απαγορευτεί; O καθένας μας μπορεί να λέει ότι θέλει για τις φυλές από ότι φαίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 13:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H αληθεια ειναι οτι εχεις παρεξηγησει την ενοια εσωτερισμος


Την εχεις συνδεσει με την κερκιδα ''φιλαθλων ''του εσωτερισμου ,και δεν εχεις και αδικο διοτι η συντριπτικη πλειοψηφεια ανηκει εκει


Και

quote:
Άπλα προτιμώ να παίρνω στοιχεία από τους φιλοσόφους και όχι να τάζομε υιοθετώντας γνώμες τους δημιουργώντας ιδεολογίες που είναι καταστροφικές για το κεφαλάκι μας.


Αυτος ειναι κατα την αποψη μου ο σωστος τροπος !!


Ομως εσυ βρε παιδακι εχεις παρει ανα χειρας το θεριστικο και τα εχεις κανει ολα ισωμα

Βεβαια , ολη σου αυτη η συμπεριφορα ενδεχεται και να εμπεριεχει την ερωτηση του τι υπαρχει στον εσωτερισμο που ειναι χρησιμο και εποικοδομητικο

Και αυτο για μενα ειναι η σωστη προσσεγγιση

quote:
Έχεις δίκιο σε αυτό, διανόηση είναι κάτι το συγκεκριμένο ενώ η εσωτερική απελευθέρωση είναι κάτι πολύ αόριστο, όπως του κάτσει του καθενός, μπορεί να είναι και μια μεγάλη αυταπάτη στην τελική!

Η απελευθερωση δεν ειναι κατι καθολου αοριστο

Μπορεις να δεις την αναγκαιοτητα της [σαν πρωτο και απαραιτητο βημα ] σε καθε στιγμη σου ....αρκει να θελεις ,η να αναγκαστεις


Και η δευτερη εκδοχη μαλλον μου φαινεται πιο αποτελεσματικη !!


Και επισης μπορεις να την δεις να λαμβανει χωρα και παλι σε καθε στιγμη σου , μεσα απο τον δικο σου κοπο


Να ξερεις οτι οι δασκαλοι στην ''γνωση δεν ενθαρυνουν καποιον να τους ακολουθει , αλλα να ακολουθει τον εαυτο του


Το ιδιο και ο βουδας !!


Μαλιστα αυτος ειπε οτι μονο με αυτον τον τροπο μπορειται να τον τιμησετε , οταν απευθυνοταν στους μαθητες του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 13:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία νοητική παγιδούλα, δεν πέφτω μέσα όμως. Μην παίζουμε το παιχνίδι του μήλου στον παράδεισο ξανά και ξανά, θα σε παρακαλέσω πολύ, φτάνει μια φορά στον μύθο. Αλλά αν είναι να το παίξουμε στο ξαναβεβαιώνω ότι είμαι από αυτές που θα το φάω το μήλο, δεν υπάρχει άλλη περίπτωση. Δύσκολες γνώσεις που δεν γίνετε να μας αποκαλυφθούν δεν υπάρχουν. Αν θέλεις εσύ συνέχισε να αυτοσυνουσιαζεσε (με τα συχωρέσεως) με αυτήν την ιδέα, αφού σε ερεθίζει, εμένα δεν με ερεθίζει!


Καποτε ειχε ρωτηθει καποιος [δεν θα πω σοφος γιατι βλεπω οτι βγαζεις σπυρακια ]''δασκαλε γιατι δεν μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου , και οχι μονο αυτο αλλα ουτε να καταλαβω ουτε καν τι διαδραματιζεται μεσα μου


Η καπως ετσι [εδωσα το νοημα οπως εγω το καταλαβαινω


Τοτε λοιπον ο δασκαλος τον εβαλε να καθησει πανω σε μια καρεκλα ,και μετα τον προετρεψε να την σηκωσει


Η δικη μου εκδοχη τωρα ,ειναι .... οτι ακολουθωντας σε μια συνεχη βαση , τα εσωτερικα κελευσματα ειναι αδυνατο να αντιληφθεις τι γινεται μεσα σου , και ποσο μαλλον να διαφοροποιησεις καταστασεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 14:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H αληθεια ειναι οτι εχεις παρεξηγησει την ενοια εσωτερισμος

Εγώ και το wiki και όλος ο υπόλοιπος κόσμος! Μόνο οι εσωτεριστές ισχυρίζονται το αντίθετο.

Επίσης κάποιοι λένε ότι έχουμε παρεξηγήσει και την Χρυσή αυγή

quote:
Την εχεις συνδεσει με την κερκιδα ''φιλαθλων ''του εσωτερισμου ,και δεν εχεις και αδικο διοτι η συντριπτικη πλειοψηφεια ανηκει εκει

Δεν ξέρω αν είναι η πλειοψηφία αλλά από αυτούς τους λίγους που λες δεν πέτυχα ακόμα. Τι ώρα βγαίνουν έξω;


quote:
Ομως εσυ βρε παιδακι εχεις παρει ανα χειρας το θεριστικο και τα εχεις κανει ολα ισωμα

E... τώρα που βρήκα το χορτοκοπτικό είπα να το εκμεταλλευτώ.

quote:
Μπορεις να δεις την αναγκαιοτητα της [σαν πρωτο και απαραιτητο βημα ] σε καθε στιγμη σου ....αρκει να θελεις ,η να αναγκαστεις


Και η δευτερη εκδοχη μαλλον μου φαινεται πιο αποτελεσματικη !!

Και επισης μπορεις να την δεις να λαμβανει χωρα και παλι σε καθε στιγμη σου , μεσα απο τον δικο σου κοπο

Να ξερεις οτι οι δασκαλοι στην ''γνωση δεν ενθαρυνουν καποιον να τους ακολουθει , αλλα να ακολουθει τον εαυτο του

Το ιδιο και ο βουδας !!

Μαλιστα αυτος ειπε οτι μονο με αυτον τον τροπο μπορειται να τον τιμησετε , οταν απευθυνοταν στους μαθητες του


Κοίταξε, δεν υπάρχει αυτό το ψευτοδίλημμα για την ανάγκη απελευθέρωσης. Το να υποθέτουμε ότι υπάρχει μια ανάγκη για απελευθέρωση και να μην θέλω να τη δω, συμβαίνει πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει καμιά ανάγκη. Γιατί πρέπει δογματικά αυτή να είναι εκεί και εγώ να μην την βλέπω. Όχι, εγώ λέω ότι δεν υπάρχει και γι' αυτό δεν την βλέπω. Αν υπήρχε θα την έβλεπα.

Γιατί εξάλλου ο οποιοσδήποτε έχει το προνόμιο να βλέπει καλύτερα από εμένα. Εγώ τουλάχιστον έχω απόδειξη από των οφθαλμίατρο ότι βλέπω πολύ καλά.
Ας μην αντιδικούμε για της θρησκευτικές ανησυχίες του βούδα και της σπήλια του Πλάτωνα. Έτσι το ήθελαν έτσι το είδανε, αόριστο λοιπόν είναι το πως θα αποφασίσει να φανταστεί κάποιος μια απελευθέρωση. Είναι μια συγγραφική εκδοχή, μπορεί να είναι και μια αυταπάτη.

Θα μπορούσαμε να μιλάμε χρόνια χωρίς να μπορούμε να συνεννοηθούμε......

Το αν λέω ότι δεν έχω τέτοια ανάγκη και κάποιος επιμένει ότι έχω άλλα δεν το βλέπω, αγγίζει λίγο τα όρια του παρανοϊκού ψυχολογικά. Ίσως θα πρέπει να καλέσουμε γιατρό αν φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο. Ελπίζω να μην πάρεις μια τέτοια θέση και να εμπιστεύεσαι ένα συνάνθρωπό σου όταν σου λέει ότι δεν έχει τέτοιου είδους ανάγκη.

Αν από εκεί και πέρα κάποιος πιστεύει ότι βλέπει την ανάγκη που δεν νιώθω εγώ, ίσως και αυτό πρέπει να το δούμε με βοήθεια ειδικού.

Δεν θα ήθελες βέβαια σε καμιά περίπτωση, πιστεύω, να ισχυρίζεται κάποιος πράγματα έτσι για εσένα κατά αυτόν τον τρόπο. Μας θυμίζει ιερά εξέταση νομίζω.

Στο κάτω κάτω της γραφής έχει δει κάποιος κάποιον απελευθερωμένο; εγώ δεν έχω δει, εσύ δεν έχεις δει για να φωνάξουμε μαζί, να ένας απελευθερωμένος! Αν υπήρχαν θα βλέπαμε κανέναν.

Edited by - liamn on 13/04/2014 14:59:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 15:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tην συνεχή επαναξιολογιση έξω από του κόλπους του εσωτερισμού,
την θαρραλέα κίνηση δηλαδή του να αξιολογήσεις και τον εσωτερισμό.... μήπως είναι και αυτός μια αποχαυνωτική ιδεολογία.


Η αξιολογηση ειναι μια και ειναι αυτη !!

Και σιγουρα δεν ειναι αποχαυνωτικη, και δεν ειναι ιδεολογια

Μπορει ομως να γινει ΚΑΙ αποχαυνωτικη

Για τουτο ομως δεν φταιει ο εσωτερισμος αλλα ο απροσεκτος χρηστης

Το να επαναλαμβανει καποιος , αποφθευγματα ,ιδεες ,και δεν ξερω και εγω τι αλλο, , καθε αλλο αυτο ,ειναι κατι, που τον κατατασει στους χωρους του εσωτερισμου

Αν και νομιζω οτι οποιαδηποτε στιγμη κατατασουμε κατι το περιοριζουμε

Εγω δεν θα ονομαζα ποτε τον εαυτο μου εσωτεριστη , αν και αυτη η ενασχοληση αντιπροσωπευει ενα μεγαλο μερος της υπαρξης μου

Οι χαρακτηρισμοι γενικα κανουν ''κατι ''που μυριζει κλεισουρα

Μια κλεισουρα που εμφανως συνοδευεται και απο μια ψυχολογικη ακολουθια , που τα αποτελεσματα της δεν ειναι καθολου γνωστα



Να θυμασαι επισης οτι το οτι μπαινεις στην διαδικασια να κατηγορεις και να αποριπτεις δεν σε κανει καθολου διαφοτερικη απο τους ΄΄θερμους ''υποστηρικτες του εσωτερισμου

Οι ιδεες προς ευρεια καταναλωση κυκλοφορουν σε ολους τους χωρους

Θρησκεια εσωτερισμος εθιμα συνηθειες οικογενεια σχολειο κλπ

Και μαλιστα καποιες φορες δεν ειναι ευκολα διακριτο αυτο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 15:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο κάτω κάτω της γραφής έχει δει κάποιος κάποιον απελευθερωμένο; εγώ δεν έχω δει, εσύ δεν έχεις δει για να φωνάξουμε μαζί, να ένας απελευθερωμένος! Αν υπήρχαν θα βλέπαμε κανέναν.


Εχεις γενικα κολλησει σε μια κουβεντα ,που ΙΣΩΣ.......... και να ειναι ο τελικος προορισμος

Δεν το γνωριζω και δεν με ενδιαφερει


Ειναι πραγματικα αστειο , διοτι πισω απο αυτην την κουβεντα κρυβεται μια πραγματικα μαγικη διαδικασια

Ενα συνεχες παιχνιδι ,μια αναρωτηση και ενας πειραματισμος

Μην φανταστεις τιποτα αμπρα καταμπρα

Κρυβεται το κυνηγι της κατανοησης της καθε στιγμης του εαυτου μας αρχικα αλλα και του εξωτερικου κοσμου


Μεγαλη δουλεια !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2189941
Maintained by Digital Alchemy