ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΥΠΡΟΣ-ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 18:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Φίλε Ανδρέα, στην αρχή την πάτησα και εγώ, άμα προσέξεις όμως λίγο παραπάνω στη θέση του σταυρού στη σημαία είναι το σφυροδρέπανο και οχι το μισοφέγγαρο της Τουρκίας. Το τι θέλει να πει ο ποιητής....χαζομάρες.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 21:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΠΥΡΡΑΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΜΙΑ ΚΟΙΤΙΔΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΜΕ.

ΜΗΠΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ dolixopodos ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ Ε ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ????ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΘΗΣΗΧΑΣΕΙ?????

ΑΝ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ dolixopodos ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΠΩΣ ΑΚΟΜΨΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΑΣ.ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ.


ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΡΩΣΣΙΑ ΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΛΕΝΙΝ ΠΑΡΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΤΩΡΑ.ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΕΣ.ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΦΥΡΟΓΡΕΠΑΝΟ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΡΩΣΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ.

ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.


ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 00:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio
Δεν είπα ότι είναι η ημισέληνος …
Απλά δεν βλέπω το λόγο βεβήλωσης της Ελληνικής σημαίας

Και παραθέτω κομμάτι του κειμένου που διάβασα

quote:
Μεγάλος ντόρος έγινε σε όλα τα ΜΜΕ όταν ένας οπαδός του ΑΠΟΕΛ κρέμασε μια ναζιστική σημαία. Γιατί δεν έγινε ο ίδιος θόρυβος όταν ένας αντίστοιχα ηλίθιος οπαδός της ομόνοιας έβγαλε σύμβολο της τρομοκρατικής, παράνομης και εγκληματικής οργάνωσης 17Ν;
Γιατί κανένας δεν ασχολήθηκε (πλην της Εφημερίδας ΣΗΜΕΡΙΝΗ) όταν οπαδοί της ομόνοιας βεβήλωναν την Ελληνική σημαία;

Τέλος πάντων , ας μην μετατραπώ κυνηγός «φαντασμάτων»
Ίσως είναι ένα «απλό» περιστατικό κάποιον ανεγκέφαλων


Σας ευχαριστώ για το χώρο και το χρόνο
Και δεχτείτε τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς

« Κι όμως ... γυρίζει. »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 12:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.

ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ Η ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΜΠΗΚΕ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΗΜΑΙΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ.ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΔΥΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΙΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΜΠΗΚΕ.
ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ ΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ.

ΕΓΩ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ Η ΟΜΟΝΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΜΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΗΜΑΙΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 13:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Τέλος πάντων , ας μην μετατραπώ κυνηγός «φαντασμάτων»
Ίσως είναι ένα «απλό» περιστατικό κάποιον ανεγκέφαλων



Φίλε Ανδρέα να γίνουμε "κυνηγοί φαντασμάτων" όπως λες και εσύ, γιατί να μη γίνουμε...η απάθεια καμιά φορά μπορεί να αποβεί μοιραία για εμας! Αυτά τα απλά περιστατικά, που σαφώς καλά κάνεις και το έχεις μέσα σε εισαγωγικά, θα μας βουλιάξουν!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 09:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΑΡΙΣΤΗΣΩ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ 7/3 ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 3/3.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΛΟΓΟ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΡΟΝΟ.ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ.

ΣΤΙΣ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΜΝΥΜΟΣΥΝΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΓΩΝΙΣΤΗ,ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΑΛΙΚΑΡΙΟΥ,ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΗΓΟΥ ΤΗΣ ΕΟΚΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 55-59 ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ.
ΚΑΗΚΕ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΠΡΟΔΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΥΠΡΙΟ ΣΤΙΣ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 57 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ.ΤΟΝ ΕΚΑΨΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΤΟ ΚΡΥΣΦΗΓΕΤΟ ΤΟΥ ΕΝΟ ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΤΑΞΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΜΑΧΗ.

ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ.ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ.ΤΟ ΠΕΤΥΧΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ.

ΠΡΟΧΘΕΣ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ.ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΗΤΑΝΕ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ.
ΕΙΧΑΝΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ.ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΑΣ.

ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΙ ΣΚΥΜΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙΑ.ΗΤΑΝΕ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΟΙ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΒΓΗΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΜΑΣ.

Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ ΚΑΗΚΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΟΥΤΕ ΚΟΚΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΤΡΙΖΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΝΗΜΑ.ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΖΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΤΡΕΜΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.


ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΛΟΜΟ ΣΟΛΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΣΟ ΙΣΑΑΚ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΑΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 07/03/2004 09:52:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ποσειδώνας
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 16:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ποσειδώνας
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΣ ΒΑΡΒΑΡΟΧΩΡΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΝΗΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ.ΕΑΝ Η ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΑΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗ,ΤΟΤΕ Η ΕΛΛΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΨΕΙ ΚΑΘΕ ΦΙΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣΝ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙ-ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΡΚΙΑΣ-ΚΥΠΡΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 16:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΦΙΛΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΙΠΕΣ:


ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΣ ΒΑΡΒΑΡΟΧΩΡΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΝΗΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ.ΕΑΝ Η ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΑΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗ,ΤΟΤΕ Η ΕΛΛΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΨΕΙ ΚΑΘΕ ΦΙΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣΝ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙ-ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΡΚΙΑΣ-ΚΥΠΡΟΥ

ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΕςΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΝ.

ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΣΗ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΑΡΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΚΥΠΡΟΣ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

ΤΡΙΤΟΝ.

ΔΕΝ ΤΕΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΕΝΩΣΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΑΠΛΩΣ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΝΟΜΙΜΗ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΕΜΜΕΣΟΣ.ΔΗΛΆΔΗ ΝΟΜΙΜΑ ΠΛΕΟΝ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΘΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ.ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ.

ΤΕΤΑΡΤΟΝ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ 700000.ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 700000 ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ.ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΡΙΣΗ.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 65% ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ.
ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ 25% ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΙ.


ΑΡΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΕΜΕ ΒΑΡΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΤΟΥ ΑΕΡΑ.

ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ.

Η ΚΥΠΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΟΔΟΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΠΟΛΕΜΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΓΛΟ.

ΤΟ 55-59 ΠΟΛΛΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.ΤΩΡΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΘΗΚΕ ΜΕ ΑΙΜΑ.

ΑΚΟΜΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΗΡΩΙΚΑ Ο ΤΑΣΟΣ ΙΣΑΑΚ ΚΑΙ Ο ΣΟΛΟΜΟΣ ΣΟΛΟΜΟΥ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ.
ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΕΠΑΙΣΑΝ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΗΣΙ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 17:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Για όποιον απο εμάς δεν εχει διαβάσει το σχέδιο ΑΝΑΝ, μπορει να το βρει σε μορφή .pdf στην ιστοσελίδα

http://217.158.96.20/cyprus_decides/Greek/leaflets.htm

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 23:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΝΑΝΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΥΞΝΤΙΟΥ.

ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΑΙ.

ANEK (αποστολέας) ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΕΚ: 3 ΜΑΡΤΙΟΥ 1957 HΜΕΡΑ ΘΡΗΝΟΥ ΚΑΙ ΠΕΝΘΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

T'οτε άφησε την τελευταία του πνοή ο υπαρχηγός της Ε.Ο.Κ.Α. Γρηγόρης Αυξεντίου πολεμώντας μέχρι θανάτου τον Άγγλο κατακτητή, κάνοντας περήφανο όχι μόνο ολόκληρο τον Ελληνισμό της Μεγαλονήσου αλλά και τους προγόνους μας, αφού κι αυτοί πάλεψαν και πέθαναν για την πίστη στον Θεό, για την πατρίδα, για την Ελληνική περηφάνια αλλά και για μια καλύτερη ζωή για μας. Η ηρωική αυτή πράξη του Γρηγόρη τους κάνει περήφανους αφού τους δίνει το κουράγιο ότι όσα χρόνια κι αν περάσουν πάντα θα υπάρχουν οι ήρωες που θα θυσιάζονται για την ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ αυτού του τόπου. Σήμερα, 3 Μαρτίου 2004, πόσοι είναι διατεθειμένοι να θυσιαστούν για την λευτεριά της Κύπρου; Λίγοι, πολύ λίγοι είναι αυτοί που είναι πρόθυμοι. Λίγοι είναι αυτοί που θα πάρουν το ντουφέκι, θα υψώσουν την Ελληνική σημαία, θα ανέβουν στα βουνά και θα φωνάξουν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ. Λίγοι... ενώ πολλοί είναι αυτοί που προτιμούν να καλοπερνούν και να διασκεδάζουν έστω και αν η πατρίδα τους κινδυνεύει.

Λένε τί με νοιάζει η πατρίδα μου; Τί θα μου προσφέρει; Οι νέοι σήμερα, δυστυχώς, κουβαλάνε αυτά τα ιδανικά και όχι αυτά που οι πρόγονοι μας χάρισαν. Τα ιδανικά τής αγάπης για την πατρίδα και της πίστης στον Θεό. Με τέτοιους νέους η πατρίδα μας πάει από το κακό στο χειρότερο, πάει στην ολοκληρωτική καταστροφή. Δέν λέω ότι πρέπει να πάρουμε τα όπλα και να πάμε στα βουνά, όχι, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλοι πρέπει να αρχίσουν να ευαισθητοποιούνται περισσότερο, να αγαπήσουν και να εκτιμήσουν την πατρίδα τους περισσότερο ή τουλάχιστον να αρχίσουν να σέβονται και να υπολογίζουν τις θυσίες των ηρώων μας. Πού θέλω να καταλήξω; Στο γεγονός ότι την Κυριακή 29 του Φεβρουάριου ήταν το μνημόσυνο του αετού του Μαχαιρά και αντί όλες οι οργανώσεις και παρατάξεις νεολαίας να φροντίσουν όλα τα μέλη τους να είναι στον Μαχαιρά για απόδοση τιμής στον ήρωα, οργάνωσαν (αν είναι δυνατόν!) εκδρομή στο Τρόοδος με τουρκοκυπριακές παρατάξεις νεολαίας, με τους τούρκους αδελφούς τους, όπως τους αποκαλούν και οι ίδιοι, αναγνωρίζοντας έτσι άμεσα το ψευδοκράτος. Ντροπή! «Στην εσχάτην ανάγκην θα αγωνιστώ και θα πεθάνω σαν Έλληνας, αλλά ζωντανό δεν θα με πιάσουν» είπε ο Γρήγορης και αναρωτιέμαι πόσοι νέοι θα το έλεγαν αυτό σήμερα. Εδώ είναι που πρέπει όλοι μας να προβληματιστούμε. Νέοι, νέες, απλοί πολίτες ΞΥΠΝΑΤΕ η πατρίδα κινδυνεύει! Αφήστε τις εκδρομές και τα πανηγύρια! ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Α.Ν.Ε.Κ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΤΕ http://www.meandros.net/portal/

ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΦΩΝΑΞΩ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 17:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Άκουσα τον ύμνο μας να τον ψέλνουν μαζεμένοι νέοι μετά από πολλά χρόνια και αγαλίασε η καρδιά μου. Θέλω να πιστεύω ότι είναι οιωνός για τη στροφή μας προς την αξία της πατρίδας και του έθνους.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ποσειδώνας
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 16:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ποσειδώνας
ΦΙΛΕ ΛΟΥΚΑ,ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ 18-30.ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ,ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ SITE ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ,Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ Η "ΕΛΛΗΝΙΚΗ" ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ{ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟ-ΜΑΣΣΩΝΙΚΗ} ΣΥΜΠΟΡΕΥΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗ,ΟΜΩΣ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ Η "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΟ-ΜΑΣΣΩΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η' ΚΥΠΡΙΑΚΑ.ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 19:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΦΙΛΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.

ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΤΕ ΟΧΙ Η ΚΥΠΡΟΣ΅

ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΔΙΚΝΥΕΙ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΥΝΑΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΛΛΑΖΕΙ.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΡΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΜΑΘΕΙΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΝ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΙΝΕΙ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΙΔΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΑΨΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.

ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΙΝΗ ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΠΟΙΟ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΕΤΙΕΣ ΠΡΙΝ.

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΡΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ.

ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΡΩΣΣΟΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΠΟΛΛΟΙ(ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΟΙΤΟ)

ΕΧΩ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.
ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΗΝΕΙ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ.

ΜΕ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ.

ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΑΥΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΣΒΗΣΕ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

ΓΙΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΟΛΛΑ.

ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΣΩΝΙΚΗ.
ΚΑΙ ΤΗ ΝΟΜΙΣΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΣΩΝΟΣΙΩΝΙΣΤΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑΨΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ Ο ΑΥΝΑΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΤΕΚΤΑΣ.ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Η ΧΕΙΡΑΨΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΕΜΑΙΛ ΝΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ.

Η ΑΥΝΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΝΑΝΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙΝΟ ΠΥΡΓΟ.ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΝΑΝΑΔΕΣ(ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΑΥΝΑΝΙΑΣ)ΑΠΑΛΑΓΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΙΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΕΥΟΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΛΛΗΝΑΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ.ΟΙΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΕΞΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΟΣΟ ΒΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΑΠΙΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.

Ο ΘΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ.ΝΑ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑ.
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.

ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ.ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΤΟΤΕ, ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΡΑΒΗ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΣΒΗΣΕΙ.ΑΣ ΑΡΚΕΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΑ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 22:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
http://www.politis.com.cy/other/anan_plan/anan_plan.pdf

ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ.ΕΙΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ Η ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 14/03/2004 22:23:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 01:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
ειμαι πλαι σας και οχι μοναχα,οταν θα χρειαστει.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανοσ σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 15/03/2004 01:52:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ποσειδώνας
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ποσειδώνας
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΛΟΥΚΑ,ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΩ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΤΣΑΝΤΙΣΟΥΝ.
ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΡΑΤΣΙΣΤΗ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΣ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΡΧΟ-ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟΙ,ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΣΩΝΩΝ.ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΕΣΥ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΛΟΥΚΑ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣΕ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ.ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΑ ΑΤΟΜΑ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΣΣΩΝΩΝ.ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ,ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΠΟΛΕΜΙΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ,ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΤΕΣ ΤΗΣ.ΜΗΝ ΞΕΝΑΣ ΟΤΙ ΣΑΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΝΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ!ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ,ΣΠΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ,ΦΕΡΩΝΤΑΣ ΣΑΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΟΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΕΒΑΖΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΟΚΟΥΜΟΥΝΟΥΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΠΑΝΤΩΣ,ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΙΟ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΥΠΟΤΗΘΕΤΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΣ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΑΤΙΩΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΧΕΤΕ ΜΕ ΣΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΣ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΚΑΨΙΜΟ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΧΥΣΑΝ ΑΠΛΕΣΤΟ ΑΙΜΑ,ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑΝ,ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΡΑΣ ΜΑΣ.
ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΙΓΟΣΤΟΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΘΕΡΜΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΣΠΗΡΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ,ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ,ΝΟΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΤΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ΣΑΝ ΕΘΝΟΣ.ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ,ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΖΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗ ΓΗ,ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΗΡ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ,ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΕΧΝΩΝ.

ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΣ:

"Σε γνωρίζω απο την κόψη,
του σπαθιού την τρομερή. Με τα ρούχα αιματωμένα,
Σε γνωρίζω απο την όψη, ξέρω οτι έβγαινες κρυφά.
που με βία μετρά την γη. Να γυρεύεις εις τα ξένα,
άλλα χέρια δυνατά.
Απ'τα κόκαλα βγαλμένη,
των ελλήνων τα ιερά. Μοναχή τον δρόμο επήρες,
Και σαν πρώτα ανδρειωμένη, εξανάλθες μοναχή.
χαίρε,ω χαίρε Ελευθεριά! Δεν είν'εύκολες οι θύρες,
εαν η χρεια τες κουρταλεί.
Εκει μέσα εκατοικούσες,
πικραμένη,ενροπαλή. Άλλος σου έκλαψε εις τα στήθια,
Κι ενα στόμα εκαρτερούσες, αλλ'ανάσα καμιά.
'ελα πάλι' να σου πει. Άλλος σου έταξε βοήθεια,
και σε γέλασε φρικτά!
Άργειε να ρθει εκείνη η μέρα,
και ήταν ολα σιωπηλά. Άλλοι,ωιμέ!στη συφορά σου,
Γιατί τα σκιαζε η φοβέρα, οπού εχαίροντο πολύ.
και τα πλάκωνε η σκλαβιά. 'Σύρε να βρείς τα παιδιά σου,
Σύρε' έλεγαν οι σκληροί.
Δυστυχης!παρηγοριά,
μόνη σου έμενε,να λες. Φεύγει οπίσω το ποδάρι,
Περασμένα μεγαλεία, και ολογρήγορο πατεί.
και διηγώντας τα να κλαίς. Ή την πέτρα ή το χορτάρι,
που την δόξα σου ενθυμεί.
Και ακαρτέρει και ακαρτέρει,
φιλελεύθερη λαλιά. Ταπεινότατη σου γέρνει,
Ένα εκτύπαγε τ'αλλο χέρι, η τρισάθλια κεφαλή.
απο την απελπισιά. Σαν φτωχού που θα θυροδέρνει,
κι είναι βάρος του η ζωή.
Κι έλεες 'Πότε;Πότε βγάνω,
το κεφάλι απ'τις ερημιές;' Ναι,αλλά τώρα αντιπαλεύει,
Και αποκρίνοντο απο πάνω, κάθε τέκνο σου με ορμή.
κλάψες,άλυσες,φωνές! Που ακατάπαυστα γυρεύει,
Ή την νίκη ή την θανή.
Τότ'εσήκωνες το βλέμμα,
μες στα κλάματα θολό. Απ'τα κόκαλα βγαλμένη,
Και εις το ρούχο σου έσταζε αίμα, των ελλήνων τα ιερά.
πλήθος αίμα Ελληνικό! Και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
ΧΑΙΡΕ,Ω ΧΑΙΡΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 03:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
Ριξτε μια ματια σε αυτο το "πραγμα" που θελουν να μας ορισουν για σημαια... πολυ στο ρουμανια δεν βγαζει???

και συγκρινετε την με την παρουσα σημαια...

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορία

Edited by - CyLight on 18/03/2004 03:22:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

l3ft3r1s
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 04:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους l3ft3r1s  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος l3ft3r1s
mpaaaa i simaia mallon etsi 8a einai...

opote proteinw mauro sto dimopsifisma...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 19:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΘΑΝΟ.ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΣΟΥΝΑ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΑΣ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ.

ΦΙΛΕ CYLIGHT.ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΙΑ ΑΛΛΑ ΠΕΤΣΕΤΑ ΘΑΛΑΣΣΗΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΑΙ.

ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΩΣ ΤΟ ΠΡΟΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ.ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΗΔΗ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ.ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΡΥΦΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΔΟΛΑΡΙΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΕΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΑΠΛΩΣ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 22:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Φίλε Ποσειδώνα με έκανες να ριγήσω!! Πόσο ανόητοι μου φαινόμαστε αυτήν την στιγμή εμείς που δε γνωρίζουμε όλο το ποίημα. Με προκάλεσες να ψάξω να το βρω όλο και να μάθω την ιστορία του. Η μητέρα μου που δεν θεωρείται τόσο ένθερμη όσο εγώ, γνωρίζει και απαγγέλλει τουλάχιστον το μισό ποίημα από έξω, ενώ εγώ η ένθερμη πατριώτισσα μόνο τις πρώτες στροφές.

Για όποιον θέλει να το διαβάσει ολόκληρο μπορεί να το βρεί στην παρακάτω τοποθεσία

http://www.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=19764

Παραθέτω και την ιστορια του, για όποιον ενδιαφέρεται:

Κατά την ίδρυση του Ελληνικού Κράτους (1828), αλλά και μετέπειτα, κανέναν δεν απασχόλησε η καθιέρωση «Εθνικού Ύμνου» (άλλωστε και η «Μασσαλιώτιδα» υιοθετήθηκε επίσημα ως «Εθνικός Ύμνος» της Γαλλίας μόλις το 1946’ο δε αμερικανικός «Εθνικός Ύμνος»… επισημοποιήθηκε μόλις το 1931!). Την «εθνική» μουσική ανάγκη κάλυπταν γαλλικά εμβατήρια, που παίζονταν από τη Μουσική του Στρατού στις σπάνιες επίσημες περιστάσεις (1828-΄31).
Από την εγκατάσταση του Όθωνα, ως «Βασιλικός» και «Εθνικός Ύμνος» παίζονταν ο αντίστοιχος βαυαρικός, που του είχαν προσαρμόσει «ασορτί» ελληνικούς πατριωτικούς στίχους, παρότι ο «Ύμνος εις την Ελευθερίαν» του Διονυσίου Σολωμού (1798 – 1857) δεν ήταν άγνωστος, όντας ήδη μελοποιημένος από τον Νικόλαο Μάντζαρο (1828-1830) στην Κέρκυρα (για 4φωνη ανδρική χορωδία και με χρήση λαϊκών σκοπών/μοτίβων).

Ο Μάντζαρος επιχείρησε και άλλες μελοποιήσεις (2η το 1837 και 3η το 1839-΄40), υποβάλλοντας το έργο στον Όθωνα και ευελπιστώντας να γίνει δεκτό ως «Εθνικός Ύμνος» (4η μελοποίηση, Δεκέμβριος 1844). Όμως το έργο (στίχοι και μελωδία) έγινε δεκτό μόνο ως «επιτυχής σύνθεσις» και ο Μάντζαρος τιμήθηκε με τον Αργυρό Σταυρό του Βασιλικού Τάγματος του Σωτήρος (Ιούνιος 1845), ενώ ο Σολωμός πήρε τον Χρυσό Σταυρό του ίδιου Τάγματος 4 χρόνια αργότερα (1849). Ο Μάντζαρος το 1861 επιχείρησε και 5η μελοποίηση (μετά από ενδιαφέρον του Υπουργείου Στρατιωτικών, που ήθελε να εξασφαλίσει εθνικά θούρια ως εμβατήρια).

Στο μεταξύ, στην Επτάνησο είχε ήδη επικρατήσει η 1η μελοποίηση, που παίζονταν συχνότατα και πάντα ενθουσίαζε τους ακροατές της. Αυτή τη μελοποίηση χρησιμοποίησε η «Φιλαρμονική Εταιρεία Κερκύρας», όταν ο νέος βασιλιάς Γεώργιος ο Α΄ επισκέφθηκε το 1865 το νησί. Το έργο προκάλεσε τόση εντύπωση, ώστε ακολούθησε Βασιλικό Διάταγμα του Υπουργείου Ναυτικών (υπουργός Δ. Στ. Μπουντούρης) που το χαρακτήρισε «επίσημον εθνικόν άσμα» και διατάχθηκε η εκτέλεσή του «κατά πάσας τας ναυτικάς παρατάξεις του Βασιλικού Ναυτικού». Επίσης ενημερώθηκαν οι ξένοι πρέσβεις, ώστε να παίζεται και από τα ξένα πλοία στις περιπτώσεις απόδοσης τιμών προς τον βασιλέα των Ελλήνων ή την Ελληνική Σημαία. Από τότε θεωρείται ως «Εθνικός Ύμνος» της Ελλάδος.

Η 1η έκδοση του «Εθνικού Ύμνου» (τονισμένου κατά την αρχική μελοποίηση του ποιήματος του Δ. Σολωμού από τον Ν. Μάντζαρο) έγινε το 1873 στο Λονδίνο, έναν χρόνο μετά το θάνατο του συνθέτη του. Αναφέρεται επίσης ότι και ο ίδιος ο Σολωμός είχε μελοποιήσει το ποίημά του, σύνθεση που όμως επισκιάστηκε από την αντίστοιχη του Μάντζαρου. Υπενθυμίζουμε ότι ο Σολωμός πέθανε χωρίς να δει τον «Ύμνο» του επισημοποιημένο ως «Εθνικό Ύμνο» της πατρίδας του.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 20:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Ευχαριστώ την φιλη ΠΥΡΡΑ που μας εχει παραθέσει ολη την ιστορία του εθνικού μας υμνου.Εγώ προσωπικά δεν την γνώριζα και την ευχαριστώ ιδιαίτερα που την έχει παραθέση και μου έδωσε την ευκαιρία να μάθω ποία είναι η ιστορία αυτού του τραγουδίου που είναι σύμβολο του έθνους μας.

Ευχαριστώ αν και αργοπορημένα και τον φίλο Ποσειδώνα που μας έγραψε τον εθνικό μας ύμνο.

Ακομα ευχαριστώ ολους όσουσ ενδιαφέρονται για την ΚΥΠΡΟ και για το τη συμβαίνει στο νησί.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 21:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
ααχ(βαθυς αναστεναγμος),ποσο ακομα θα περναμε δια πυρος και σιδηρου,για μια εφικτη "λυση" ????

ποσο ακομη θα παραμεινουν οι γκριζοι λυκοι,με τον κοκκινο στρατο τους ,στα εδαφη της κυπρου μας ?????

παιδια ειλικρινα,τι ειναι να γινει,εαν και εφοσον ,τα πραγματα ,απο διπλωματικης πλευρας,στραβωσουν ?????

δεν ξερω,"ο απο μηχανης εξωγηινος θεος" ,να βοηθησει την κατασταση,αν και υπαρχει μοναχα στα θεατρικα εργα πλεον.

απλα ειμαι διπλα σας,δεν θα παψω να το βροντοφωναζω:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 17:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
[THE ΤRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUREYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.]
- ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΓΑΓΩ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ -

THE TRUTH IS THAT ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΕΘΝΟΣ. ΥΠΡΗΦΑΝΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ "ΚΑΛΑΜΑΡΑΔΕΣ" ΧΑΖΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΩΦΕΛΗ, ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΠΤ, ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

ΔΗΛ. ΕΛΛΑΣ=ΗΠΑ
ΚΥΠΡΟΣ=ΙΣΡΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 18:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Φίλε/η Καλλισσο

Κανένας κύπριος δεν θεώρησε την κύπρο σαν ξεχωριστό έθνος.
Μπορεί κάποιοι κύπριοι να θεώρησαν τον εαυτό τους σαν ξεχωριστό αλλά όχι την Κύπρο.Και ξέρω πολύ κλά τη σου λέω.Και αυτοί που το κάνουν αυτό είναι τα παιδία της μαμάς και του μπαμπά που ποτέ δεν δούλεψαν και όλα τα βρίσκουνε έτοιμα.Και επειδή έχουνε τα λεφτά νομίζουνε ότι αυτοί μόνο είναι και κανένας άλλος.

Αλλά ποτέ κανένας απο αυτούς δεν είπε ότι οι κύπριοι είναι ξεχωριστός λαός.Και ποτέ δεν περηφανεύονται ότι είναι κύπριοι για να μην σου πώ ότι ντρέπονται κίολας.

Και δεν θέλω να πω τίποτα άλλο για αυτά τα άτομα.Αλλά σιγουρα ποτέ δεν περηφανεύτηκαν οτι οι κύπριοι όλοι ειναι ξεχωριστό έθνος παρά μόνο για τον εαυτό τους.

Εγώ δεν άκουσα ποτέ κανέναν να υπερηφανευτή ότι έχουμε στην γλώσσα μας πολλά τούρκικα και αγγλικά.Και πόσο μάλλον για αγγλικά που η ελληνική γλώσσα έχει πολύ περισσότερα.Γιατί κάποιοι δεν θέλω να πώ πως έχουνε καταντήσει την γλώσσα μας και μιλάω για την ελληνική γλώσσα.

Και ναι,στην Κυπριακή γλώσσα υπάρχουν τούρκικα αλλά δεν περηφανεύεται κανένας για αυτό.Και ο λόγος που υπάρχουν ειναι γιατί οι τουρκοκύπριοι πριν το 60 ζούσαν όλοι μαζι και έβαλαν και τα κάποια τούρκικα να συνενοούνται.Και αυτό ήτανε μέγα σφάσμα και σίγουρα ποτε πρίν δεν υπήρχαν αλλά και κανένας δεν είναι περήφανος για αυτό.

Στο ότι οι φοιτητές κάνουν παρέα μεταξή τους δεν έχεις και άδικο,αλλά όχι όλοι.Και έχω εξηγήσει πολλές φορές ποιο πρίν ποιοι είναι αυτοί και γιατι το κάνουν.

Η Κύπρος έιναι ανεξάρτητο κράτος αυτήν την στιγμή αλλά είμαστε Έλληνες.Το έθνος μας είναι το ίδιο.Ειμασταν και θα είμαστε Έλληνες και Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο δεν ξερει τη του γίνεται.

Και να σου πώ ακόμα ένα σίγουρο.Κανένας μα κανένας δεν θεωρεί την αγγλία μεγάλη αδελφή.Έλα εδώ φίλε μου να δεις τη γίνεται κάθε τόσο με τους Αγγλους.Τη μάχες και τη καυγάδες γίνονται.

Και να σε παρακαλ'εσω να μην βάζεις όλους τους κυπρίους στο ίδιο καζάνι φίλε μου γιατί δεν είναι.

Εαν υπάρχουν 100-200 αμαθεί μαμοθρεφτα που ακούνε και ακολουθούνε ακόμα τη τους λέει ο μπαμπάς και η μαμά δεν φταίνε όλοι οι άλλοι΄.

Το ότι κάποιες παλαιότερες γενίες για λόγους που σε άλλα μυνήματα μου εξήγησα κατηγορούν την ελλάδα για κάποια θέματα και κάνουν το ίδιο και τα παιδία τους δεν σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι.

Το τελευταίο που είπες δεν το συζητάω καν εγώ.Για εμένα δεν υπαρχεται εσεις.Εγώ δεν είμαι ούτε πρόσφυγας ούτε τίποτα.Εγώ είμαι Έλληνας και είμαι περήφανος για αυτό.Και για μένα δεν υπάρχει εσείς αλλά εμείς.

Είμαστε όλοι Έλληνες.Και όταν εσυ ο ίδιος λες εσείς τοτε μας βγάζεις έξω φίλε μου και δικαιώνεις κάποιους που εγώ δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί τους.

Και για αυτούς που λες οτι πληρώνεις φίλε μου να σε ενημερώσω ότι πληρώνω και εγώ.

Σταματήστε πλέον να βάζεται όλους τους κυπρίους στο ίδιο καζάνι.
Δεν είναι.Υπάρχουν και αυτοί που έχουνε ξυπνήσει και αυτοί που ξέρουν ποιοι είναι.Αυτοί που έχουνε ανοίξει τα μάτια και έχουνε δεί ποιοι πραγματικά είναι.

Εγω σε προκαλώ να κοιτάξεις και να βρείς σε ενα χρόνο και κάτι η να ρωτήσεις όποιον απο εδω μέσα θες να σου πεί΄εαν εγώ η όποιοδηποτε αλλο μέλος απο κύπρο κατηγόρησε η υποτίμησε η έκανε ότιδήποτε που να υποβαθμίζει τους ελλαδίτες.

Είστε Ελλαδίτες φίλε μου γιατί¨Έλληνες είμαστε όλοι.

Έχω βαρεθεί πλέον να εισπράσω προσβολές εγώ για κάποια αμαθεί μαμμόθρεφτα που έτυχε να γεννηθούν κύπριοι και να έχουν αυτό το μεγάλο δικαίωμα να ονομάζονται Έλληνες και να το ποδοπατούν.

Εγώ τη φταίω να εισπρασω συνεχως προσβολές που δεν τις αξίζω.

Μπορεί να ακούγομαι λίγο πικραμένος.Αλλα έτσι είναι.
Βαρέθηκα να μπαίνω στο ίδιο καζάνι.

Ψαξτε πρώτα τη πιστεύω εγώ και μετά ελάτε και κατηγορήστε με.Μετά πείτε ότι θέλεται.Και το τη πιστεύω το λέω καθαρά έστω και αν έρχομαι καθημερινά σε σύσγκρουση με άτομα.

Σταματάω εδώ για να μην ξεφύγω κίαλλο.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 21/03/2004 19:05:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 21:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
ΦΙΛΕ LOUCAS,

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΜΕ ΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ! ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΕΛΛΑΔΙΤΩΝ ΒΡΙΘΕΙ ΞΕΝΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ. ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΓΙ' ΑΥΤΟ. ΕΧΩ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΕΕΣ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΡΙΑ: ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΣΕ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΝΩ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ; ΓΙΑΤΙ Ο ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΝΩ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 22:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Φίλε καλλισσο

Καταρχάς και οι φοιτητές απο Κύπρο δίνουν εξετάσεις για να εισαχθούν στα ελληνικά πανεπιστήμια.Και όσο δύσκολο είναι να μπούν οι Ελλαδίτες στην Κύπρο στο ένα και μοναδικό πανεπιστήμιο που έχουμε άλλο τόσο είναι και για τους Κυπρίους.

Εμείς φίλε μου είμαστε 700000 κατοίκοι και πάνε στρατιώτες περιπου 15 χιλίαδες κάθε χρόνο(δεν είμαι σίγουρος για τον αριθμό)και δεν φτάνουν καθόλου για τις ανάγκες τις εθνικής φρουράς γιατί εαν τον γνωρίζεις φίλε μου η κύπρος βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση απο το 74 απλως ισχυουν οι νόμοι καταπαυσης πυρός.

Το ότι στέλλει η Ελλάδα παιδία να υπηρετήσουν στην Κύπρο εμένα με τιμά ιδιαίτερα αν και είμαι εναντίον να ξενιτεύονται αυτά τα παιδιά.

Αλλά εαν δεν κάνω λάθος αυτό είναι και μέσα σε κάποια πράγματα που έχει υπογράψει η Ελλάδα για την ασφάλεια της Κύπρου που αυτό είναι ακόμα μια απόδειξη ότι η΄Κύπρος είναι Ελληνική και η Ελλάδα νοιάζεται.

ΚΑι όπως είπα και ποιο πρίν και έγραψα και σε προηγούμενα μου μυνήματα εξήγησα τη είναι αυτά τα άτομα που συζήτησες.

Υπάρχουν και άτομα φίλε μου που πονάνε για την Ελλάδα και κάθε τη Ελληνικό.Που έστω και αν πουλάνε την πατρίδα μας κάποιοι τώρα ΄και αλλάζουν σημαία και ύμνο δεν α κατεβάσουν ποτέ την Ελληνική σημαία απο το σπίτι τους ούτε θα σταματήσουν να τραγουδάνε τον εθνικό μας ύμνο.

Αλλά θα μελετάνε και θα ψάχνουν συνεχώς για τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό και θα πονάνε για την κατάντια του Ελληνισμού.

ΚΑι θα πολεμάνε να συνεχίσουν όσο μπορουν να βγάλουν τον ελληνισμό απο το βούρκο και την σαπίλα που έχει πέσει.Έστω και αν αυτό φαντάζει αδύνατο.

Υπάρχουν και Κύπριοι που ονειρεύονται μια Ελλάδα απο τα παλία.
Μια Ελλάδα αναδυώενη απο την ιστορία της.
Κύπριοι που είναι περήφανοι που είναι Έλληνες.

Έστω και αν πολλοί Ελλαδίτες έχουν παραδώσει τα όπλα και αφήνουν τον πολιτισμό να βυθίζεται όλο και περισσότερο μέσα στο βούρκο και την σαπίλα του χρήματος και της καλοπέρασης.Και απο αυτούς φυσικά δεν λύπουν και οι κύπριοι που επειδή είμαστε λίγοι φαντάζουν πολλοί.

Ο κόσμος άρχισε να ξυπνά.

Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι η ενότητα και όχι η διχόνοια που ξανά κάποιοι θέλουν να σπείρουν για να μας διαλύσουν ξανα σαν έθνος περισσότερο απο ότι είμαστε.

Είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας και όσο στις φλέβες μου κυλάει αίμα θα το φωνάζω και θα πολεμώ για αυτον τον πολιτισμό που΄φέρουμε στις πλάτες μας και που με κάνει τόσο περήφανο.
Απλώς γυρίστε όλοι όσοι νιώθεται πραγματικοί Έλληνες και δείτε τη κουβαλάτε στην πλάτη.Θα νιωσεται δέος ΄και θα σκέφτεσται πως τόσο καιρό αντέχατε όλο αυτό το βάρος και θα αρχίσεται να γυμνάζεται το πνεύμα για να γινουμαί περισσότεροι και ποιό δυνατοί για να σηκώσουμαι αυτό το βάρος τόσο ψηλά όσο πρέπει να είναι.

Είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 21/03/2004 22:08:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 00:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:

[THE ΤRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUREYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.]
- ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΓΑΓΩ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ -

THE TRUTH IS THAT ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΕΘΝΟΣ. ΥΠΡΗΦΑΝΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ "ΚΑΛΑΜΑΡΑΔΕΣ" ΧΑΖΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΩΦΕΛΗ, ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΠΤ, ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

ΔΗΛ. ΕΛΛΑΣ=ΗΠΑ
ΚΥΠΡΟΣ=ΙΣΡΑΗΛ



Γενικα εισαι πολυ λαθος σε ολο το κειμενο.

quote:
Και ποτέ δεν περηφανεύονται ότι είναι κύπριοι για να μην σου πώ ότι ντρέπονται κίολας.

Δεν ντρεπομαι επειδη ειμαι Κυπριος. Καποιος ντρεπετε επειδη ειναι Αθηναιος ή Κρητικός ή Μακεδονας???
Ετσι και εγω δεν ντρεπομαι. Ειμαι Κυπριος επειδη κατοικω (γεννηθηκα) στην Κυπρο. Αυτο ομως δεν αναιρει το οτι ειμαι Ελληνας.

quote:
Εγώ δεν άκουσα ποτέ κανέναν να υπερηφανευτή ότι έχουμε στην γλώσσα μας πολλά τούρκικα και αγγλικά.Και πόσο μάλλον για αγγλικά που η ελληνική γλώσσα έχει πολύ περισσότερα.Γιατί κάποιοι δεν θέλω να πώ πως έχουνε καταντήσει την γλώσσα μας και μιλάω για την ελληνική γλώσσα.

Και ναι,στην Κυπριακή γλώσσα υπάρχουν τούρκικα αλλά δεν περηφανεύεται κανένας για αυτό.Και ο λόγος που υπάρχουν ειναι γιατί οι τουρκοκύπριοι πριν το 60 ζούσαν όλοι μαζι και έβαλαν και τα κάποια τούρκικα να συνενοούνται.Και αυτό ήτανε μέγα σφάσμα και σίγουρα ποτε πρίν δεν υπήρχαν αλλά και κανένας δεν είναι περήφανος για αυτό.



Υπηρχαν! Τα περισσοτερα εχουν εξαφανιστει. Το "τζ" και το "σχ" των Κυπριων δεν ειναι τουρκικο! Ειναι αρχαϊκο.

quote:
Και να σου πώ ακόμα ένα σίγουρο.Κανένας μα κανένας δεν θεωρεί την αγγλία μεγάλη αδελφή.Έλα εδώ φίλε μου να δεις τη γίνεται κάθε τόσο με τους Αγγλους.Τη μάχες και τη καυγάδες γίνονται.

Πληροφοριακα, με βασγ ερευνα του 2001 (θα την βρω για να την επικολλησω εδω) οι λιγοτερο αρεστες χωρες για τους Κυπριους ειναι:
1. Τουρκια
2. Ισραηλ
3. Αμερικη - Αγγλια (ισοψηφισαν σε ποσοστο).
Οποτε τα περι αγγλιας δεν ξερω ποιος στα εχει πει αλλα το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι οτι ψευδετε.

quote:
Δεν είναι.Υπάρχουν και αυτοί που έχουνε ξυπνήσει και αυτοί που ξέρουν ποιοι είναι.Αυτοί που έχουνε ανοίξει τα μάτια και έχουνε δεί ποιοι πραγματικά είναι.

Εισαι καπως λαθος... Επρεπε να πεις οτι υπαρχουν ακομα μερικοι που κοιμουντε. Οι περισσοτεροι εχουν ξυπνησει εδω και καιρο.

quote:
ΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΩΦΕΛΗ, ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΠΤ, ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

Χωρις να θελω να σε πληγωσω, να σου πω τι εχουμε εισπαξει την νεοτερη περιοδο απο την Ελλαδα?
1. Ενα ΟΧΙ για προσαρτηση (προτιμησαν τα νησια)
2. Μια χουντα.
Δεν κατηγορω την Ελλαδα, την οποια αγαπω, αλλα καποια μαλακισμενα.

quote:
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΡΙΑ: ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΣΕ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΝΩ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ; ΓΙΑΤΙ Ο ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΝΩ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

Και οι Κυπριοι δινουν εξετασεις και δεν περνανε ολοι.
Ο Ελλαδιτης κανει θητεια στην ΕΛ(ληνικη)ΔΥ(ναμη)Κ(υπρου), δεν κανει θητεια στον κυπριακο στρατο αλλα στο αποσπασμα του Ελληνικου Στρατου (τον οποιο υπηρετησα για 6 μηνες) στην Κυπρο (στην οποια υπηρετησα αλλους 20 μηνες).

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 11:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Πριν αναφερθώ στη δική μου εκτίμηση και εικόνα πού έχω για τις δύο φάρες ας σχολιάσω τις αναφορές σας (ποια είμαι θα μου πείτε που σχολιάζω, και δε θα έχετε και άδικο, αλλά μιας και εγώ είμαι ελληνίδα και έχω τριφτεί μέσα σε Κυπρίους και Ελλαδίτες, ας εκφραστώ)

quote:

THE TRUTH IS THAT ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΕΘΝΟΣ.

Μια χαρά γνωρίζουν όλοι οι Κύπριοι σε ποιο έθνος ανήκουν. Αν τώρα υπάρχουν μερικοί ανεγκέφαλοι ή κάποιοι που θέλουν να προωθήσουν μια γραμμή για πολιτικά συμφέροντα ή ακόμη κάποιοι που έχαψαν την προπαγάνδα που τρώγαμε όλα τα προηγούμενα έτη όλοι Έλληνες για να μας σπάσουν τον τσαμπουκά και να νομίζουμε ότι δεν αξίζουμε και πολλά σαν έθνος, και έχουν υιοθετήσει μία στάση υπέρ της Αγγλίας ή κατά της δικής τους ρίζας, αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς για αυτούς και για τους υπολοίπους δεν αναιρεί τη ρίζα τους προς το παρόν, και λέω προς το παρόν γιατί το ομότροπον καθορίζει και αυτό την εθνική συνείδηση. Είναι εκείνο το στυλάκι των ανθρώπων που άμα δεν τους έρθει καμία κατραπακιά θα παρασυρθούν ευχαρίστως από την τάση τους να απομακρύνονται από τις ρίζες τους και θα αφομοιωθούν με τα χρόνια ως χαλαρής συνειδήσεως.
Δυστυχώς και αποτελώντας ντροπή για το Ελληνικό έθνος, χωρίς έχοντας πλήρη συνείδηση του τι κάνουν, σπείρουν διχόνοια ανάμεσα στα ελληνικά φύλλα και θέτουν σε κίνδυνο την αναγνώριση της ελληνικότητας των υπολοίπων Κυπραίων. Ναι υπάρχουν τέτοιοι Κύπριοι, αλλά υπάρχουν και Ελλαδίτες τέτοιου είδους, μπορεί σε μικρότερο βαθμό, αλλά υπάρχουν και δη κάποιοι κατωλαδίτες που αποκαλούν τους Μακεδόνες βούλγαρους χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο.

quote:
ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ.... γενικά όμως η γλώσσα μας έχει πολλές τουρκικές και αγγλικές λέξεις ενσωματώσει, άσχημο γεγονός για την πλούσια γλώσσα μας, δε νομίζω όμως ότι είναι κάτι για τι οποίο πρέπει να ντρεπόμαστε ή να περηφανευόμαστε. Να ντρεπόμαστε για τις νέες λέξεις που ενσωματώνουμε τώρα.


quote:
ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

Κατά 90% ακριβές.

quote:
ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ "ΚΑΛΑΜΑΡΑΔΕΣ" ΧΑΖΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ.

Δυστυχώς υπάρχουν ΚΑΙ αυτοί. Αλλά υπάρχουν και άλλοι, ο Λουκάς έχει δίκιο ας μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι.

quote:
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΦΕΛΗ, ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΠΤ, ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

Λυπάμαι για αυτούς που θα λυπήσω, αλλά κάπως έτσι είναι, όπως τα λέει ο φίλος μας. Αλλά πέρα από την στενοκεφαλιά κάποιων αυτό οφείλεται και στο μέγεθος της Κύπρου, και στη μικρή δύναμη λόγου που έχουν συγκριτικά με την Ελλάδα. Το κακό είναι ότι κάποιοι όμως είναι αχάριστοι, και αυτό μπορεί να αποτελέσει συντήρηση διχόνοιας μεταξύ μας.

quote:
ΔΗΛ. ΕΛΛΑΣ=ΗΠΑ
ΚΥΠΡΟΣ=ΙΣΡΑΗΛ

Μήπως το παράκανες λίγο???????


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 12:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Και αυτοί που το κάνουν αυτό είναι τα παιδία της μαμάς και του μπαμπά που ποτέ δεν δούλεψαν και όλα τα βρίσκουνε έτοιμα.

Λουκά δυστυχώς και αυτοί αποτελούν κομμάτι του Ελληνισμού και μάλιστα μεγάλο.

quote:

Και ναι,στην Κυπριακή γλώσσα υπάρχουν τούρκικα αλλά δεν περηφανεύεται κανένας για αυτό.Και ο λόγος που υπάρχουν ειναι γιατί οι τουρκοκύπριοι πριν το 60 ζούσαν όλοι μαζι και έβαλαν και τα κάποια τούρκικα να συνενοούνται.

Όλοι Έλληνες εκφράζονται με τουρκικές λέξεις, κάποιες από τις οποίες είναι κιόλας αντιδάνεια από εμάς, μην το ρίχνουμε μόνο στους Κυπραίους.


quote:

Η Κύπρος έιναι ανεξάρτητο κράτος αυτήν την στιγμή αλλά είμαστε Έλληνες.Το έθνος μας είναι το ίδιο.Ειμασταν και θα είμαστε Έλληνες και Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο δεν ξερει τη του γίνεται.

ΕΥΓΕ Λουκά, όπως πάντα για το πάθος σου.

quote:

Και να σου πώ ακόμα ένα σίγουρο.Κανένας μα κανένας δεν θεωρεί την αγγλία μεγάλη αδελφή.Έλα εδώ φίλε μου να δεις τη γίνεται κάθε τόσο με τους Αγγλους.Τη μάχες και τη καυγάδες γίνονται.

'Εχει απόλυτο δίκιο ο Λουκάς. Η Κύπρος ιδεολογικά είναι χωρισμένη. Και υπάρχουν πολλοί Κύπριοι που θεωρούν τους Άγγλους κατακτητές.

quote:

Το τελευταίο που είπες δεν το συζητάω καν εγώ.Για εμένα δεν υπαρχεται εσεις.Εγώ δεν είμαι ούτε πρόσφυγας ούτε τίποτα.Εγώ είμαι Έλληνας και είμαι περήφανος για αυτό.Και για μένα δεν υπάρχει εσείς αλλά εμείς.

Αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι οι Έλληνες να αποκαλούμαστε ΕΜΕΙΣ!!! Αυτό το εμείς και εσείς μας διαχωρίζει και δεν είμαστε σε φάση να κάνουμε κάτι τέτοιο. Όποιες διαφορές και αν έχουμε, που θα τις έχουμε πάντα, πρέπει να τις αφήσουμε στην άκρη, οι καιροί είναι επικίνδυνοι για το έθνος μας, και είναι ντροπή μας να το κάνουμε αυτό στις μελλοντικές γενιές.

quote:

Υπάρχουν και αυτοί που έχουνε ξυπνήσει και αυτοί που ξέρουν ποιοι είναι.Αυτοί που έχουνε ανοίξει τα μάτια και έχουνε δεί ποιοι πραγματικά είναι.

Δυστυχώς Λουκά αυτό που κουβαλάμε Ελλαδίτες και Κύπριοι είναι αυτο που μας κληρονομήσαν. Όντως υπήρχε αυτή η διχόνοια μεταξύ μας, και δεν είμαστε υπεύθυνοι εμείς για αυτό.Ευτυχώς αυτή η νοοτροπία άρχισε να μειώνεται αισθητά.

quote:

Είστε Ελλαδίτες φίλε μου γιατί¨Έλληνες είμαστε όλοι.


Υποσχέθηκα ότι άμα ξανακούσω Ελλαδίτη ή Κύπριο να μας ξεχωρίζει εμάς τους πολίτες της Ελλάδος ως Έλληνες και της Κύπρου ως Κυπρίους να του δώσω σφαλιάρα. Επειδή κάποιοι δεδ βάζουν το μυαλό τους να δουλέψει, δεδν θα την πληρώσουμε και οι υπόλοιποι. Τι θα πεί ο Ευρωπαίος αν το ακούσει αυτό??? ότι οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες!!! Ας βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό μας πριν λέμε κάτι!!!!!!!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ποσειδώνας
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 16:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ποσειδώνας
ΦΙΛΤΑΤΕ ΛΟΥΚΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΑΤΗ ΠΥΡΡΑ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ.ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΔΟΣΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΥΜΝΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΔΥΣΤΡΟΦΟ[Σε γνωρίζω....χαιρε ελευθερια] ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΓΓΕΙΛΟΥΝ!
ΘΑ ΣΑΣ ΦΕΡΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΟΙΤΟΥΣΑ.
ΗΤΑΝ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ,ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΜΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΕΤΕΙΟ.ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΡΧΙΣΕ ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΣΜΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΙΓΓΕΙΛΕ ΜΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ[ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΙΤΣΑ ΜΟΝΟ!],ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΑΓΓΗΛΘΗΚΑΝ 2-3 ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΟΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΤΙ ΜΠΑΣΤΙΚΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ 2-3 ΚΙΘΑΡΕΣ ΚΑΙ ΝΤΡΑΜΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΥΡΑΝΑΝΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑΝ ΠΑΙΖΩΝΤΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΦΙΛΟΑΝΑΡΧΟΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ!
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ!ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ!ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ,ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΘΛΙΒΕΡΗΣ ΓΙΟΡΤΟΥΛΑΣ,ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΥΜΝΟ.ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΚΡΩΣ ΤΡΑΓΙΚΟ!
ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΣΚΟΓΕΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ,ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑ,ΑΜΑΞΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ-ΠΕΝΤΙΚΙΟΥΡ,,ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ Ο ΔΥΣΜΟΙΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ:"ΠΑΙΔΙΑ,ΑΣ ΑΠΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΥΜΝΟ"
"Σε γνωρίζω απο την κόψη,
του σπαθιού την τρομερή.
Σε γνωρίζω απο την όψη,
που με βια μετρά την γη.

Απ'τα κόκαλα βγαλμένη,
των ελλήνων τα ιερά.
Και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
χαίρε,ω!χαιρε ελευθεριά."

ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟΙ ΤΟΝ ΑΠΕΙΓΓΕΙΛΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ......
ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!

!!!!ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΟΥ ΜΟΟΟΟΝΟΟΟΟ!!!!!!

Η ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ......

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy