ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ειναι ο Χριστιανισμος Εβρα'ι'κη Αιρεση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Σκατατζής
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκατατζής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 29/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε αθέο ζωάκι τάαβα ρε καμμένο σκουπίδι της ύπαρξης που την είδες και Έλληνας να παίξεις με το πουλάκι(ποιό;) σου και άσε τις σοφιστίες. Ένα καμμένο σκπουπίδι είσαι, ένα τίποτα. Εδώ μέσα επιτρέπετε να μιλάνε μόνο τα σκατά και τα άλογα ζωάκια που αναθεμάτιζε ο Ηράκλειτος και έστελνε στο τάφο λόγω αχρηστίας ο Πλάτωνας και την είδες και Έλληνας μαλακοπιτουράκι. Καημένα που είσασατε εσείς τα πτώματα, άγου τα ρε.

Ένα καμμένο σκατό είσαι. Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα. Δεν υπάρχουν δύο πραγματικότητες.



πονάει η αλήθεια λούπους έτσι;
πονάει όπως και την πρώτη φορά που έκατσες στα τέσσερα για να σου βάλει την <<γνώση>> ο γκουρού αλλά με μια διάφορα την<<γνώση>>την συνήθισες και δεν σε πονάει τώρα η αλήθεια πονάει το ίδιο κάθε φορά

φιλάκια μικρο μου λούπους φιλάκια, στο κλουβάκι σου τώρα και αύριο θα ξαναφάς

__________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΧΥΔΑΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

29/11/2010
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να ειχες και κατι να πεις...
τραβα να γνωρισεις την εΦη,εχει και γρηγορο αυτοκινητο...θα σε παει και καμια βολτα,ισως πιασεις και κανενα λεβιε(για να λες του lupus για τις παρενοχλησεις κατι θα ξερεις...ποιος ξερει σαϊτ με πληρωμη ο ενας βιτσια ο αλλος) οκ κυλησε ο τεντζερης και βρηκε το καπακι


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην απαντάς, βρε άθεε...

Σκέψου το, δεν υπάρχει λόγος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην απαντάς, βρε άθεε...

Σκέψου το, δεν υπάρχει λόγος.



παίζω με τα ζωάκια βρε κορίτσι μου απλά παίζω, όταν βαρεθώ τα βάζω για ύπνο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zorba The Freak
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zorba The Freak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 29/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1ον: αθεος, τελευταία προειδοποίηση!
Σταμάτα να πέφτεις στο επίπεδο του troll (για να μην πω... ακόμα χαμηλότερα )

2ον: geostat
H εξήγηση που έδωσες στην προηγούμενη σελίδα (Απεστάλη: 29/11/2010, 21:57:51) για τον λόγο που αποκαλείς τον Εαρινό "εΦη" (""Που ειδες την προσβολη;
αν συναναστρεφοσουν εναν ανθρωπο στον πραγματικο κοσμο και επαναλαμβανε συνεχεια αυτο το "ταδε εφη,αλλα εσυ τι εφη; και εφη εκεινο και εφη το αλλο"Οπως και το πρωτο μηνυμα αυτης της ευαισθητης ψυχης που αυτοαποκαλειτε εαρινος,ε! δε θα του κολαγες αυτο το εΦη;
) δεν είναι αρκετή για να μην παρεξηγείται το συγκεκριμένο παρατσούκλι.

Σε παρακαλώ σταμάτα το εδώ το όλο θέμα. Με την εξήγηση που έδωσες, παρέδωσες και το "μήνυμά" σου. Από κει και πέρα, το όλο θέμα καταντάει και παρεξηγήσιμο, αλλά και μη αποδεκτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollo 1
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollo 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 29/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω ρε Αμαλία.. Χαρά στο κουράγιο σου να διαγάφεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Blood Sucker
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Blood Sucker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 29/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2ον: geostat
H εξήγηση που έδωσες στην προηγούμενη σελίδα (Απεστάλη: 29/11/2010, 21:57:51) για τον λόγο που αποκαλείς τον Εαρινό "εΦη" (""Που ειδες την προσβολη;
αν συναναστρεφοσουν εναν ανθρωπο στον πραγματικο κοσμο και επαναλαμβανε συνεχεια αυτο το "ταδε εφη,αλλα εσυ τι εφη; και εφη εκεινο και εφη το αλλο"Οπως και το πρωτο μηνυμα αυτης της ευαισθητης ψυχης που αυτοαποκαλειτε εαρινος,ε! δε θα του κολαγες αυτο το εΦη;
) δεν είναι αρκετή για να μην παρεξηγείται το συγκεκριμένο παρατσούκλι.

Σε παρακαλώ σταμάτα το εδώ το όλο θέμα. Με την εξήγηση που έδωσες, παρέδωσες και το "μήνυμά" σου. Από κει και πέρα, το όλο θέμα καταντάει και παρεξηγήσιμο, αλλά και μη αποδεκτό.




Τι να σου πω
τι να σου πω
αφου σου τα παν αλλοι
σ'αφησαν ποδια και ουρα
σου πηραν το κεφαλι!
-Παυλος-

Αν θεωρεις οτι αποκαλωντας καποιον εΦη (και γνωριζει πολυ καλα το λογο) ειναι τοσο επιληψιμο και μπορει να επιφερει την παρεμβαση ενος Συντονιστη,παω πασο...
Εδω το κανει στο δρομο,αφηνοντας σε αλλους τη βρωμικη δουλεια στο φορουμ θα κολλησει.

Το καλπικος θα μπορω να το χρησιμοποιω μιας και προκειτε περι κατασταλαγμενης αποψης ή θα πρεπει να την κραταω για τον εαυτο μου μη τυχων και παθει καμια συμφορα απο το σφιξιμο το παιδι;
Να λειπουν οι χαρακτηρισμοι ε;
Το βλεπω το βλεπω...


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geostat όποιος βλέπει το "εΦη" δε γνωρίζει απαραίτητα τι εννοείς.
Αλλά πέρα από αυτό, δε βρίσκω το λόγο γιατί να συνεχίζεται η συγκεκριμένη κόντρα και να δημιουργείται ένα άσχημο κλίμα στις συζητήσεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 00:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πω ρε Αμαλία.. Χαρά στο κουράγιο σου να διαγάφεις...


Narkissa555, τίποτε δε διαγράφεται (γίνεται μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο).

Το όλο θέμα πάντως, όπως σωστά γράφεις, απαιτεί κάποιο κόπο.
Σ' ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 00:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγουρα τα geουχι geoula (αυτα και αλλα πολλα) ειναι σιγουρα πιο ευδιακριτα συμφωνω!

Στο κατω κατω σε αυτων αναφερομαι και γνωριζει γιατι και πως (και πιστεψε με γι'αυτο και τον ενοχλει),αλλα ξερεις ποτε τον πειραζει;
Οταν προσπερνα την αντιληψη του μια αναφορα μου,τοτε το θυμαται!

Τελος παντων,ετσι και αλλιως δε με παιζουν εδω οποτε απλα θα περιμενετε λιγο να βαρεθω και θα φυγω...

Θα μπορουσες να μου πεις απο που ειναι το κειμενακι στην υπογραφη σου;
Δες το σαν τελευταια χαρη.


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 00:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat

εδω γυρω παντως θα ειμαι,ευτυχως οχι για να προσφερω φιλε ζιπ φτανει το χαλι μας με οσα προσφερουν ολοι οι αλλοι!


Όπως γουστάρεις φίλε ... no problem από μένα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 09:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σιγουρα τα geουχι geoula (αυτα και αλλα πολλα) ειναι σιγουρα πιο ευδιακριτα συμφωνω!

Στο κατω κατω σε αυτων αναφερομαι και γνωριζει γιατι και πως (και πιστεψε με γι'αυτο και τον ενοχλει),αλλα ξερεις ποτε τον πειραζει;
Οταν προσπερνα την αντιληψη του μια αναφορα μου,τοτε το θυμαται!

Τελος παντων,ετσι και αλλιως δε με παιζουν εδω οποτε απλα θα περιμενετε λιγο να βαρεθω και θα φυγω...

Θα μπορουσες να μου πεις απο που ειναι το κειμενακι στην υπογραφη σου;
Δες το σαν τελευταια χαρη.


You've got to fight for your right

to fight


Το θέμα με σένα Geostat , είναι ότι φαντασιώνεις πάρα πολύ και όλα όσα σχηματοποιούνται στην φαντασία σου τα φαντάζεσαι και ως πραγματικά...δικό σου θέμα λοιπόν και δικό σου πρόβλημα αλλα μην γκρινιάζεις με το geoyxi kai to geoula ,αν προσπαθήσεις θα θυμηθείς την συνέχεια των πραγμάτων θα δείς το τι και το πώς -το γιατί το γνωρίζεις πολύ καλά πιστεύω-αλλα προφανώς δεν θα το κάνεις ....

Εξάλλου , αυτό το επεχείρησες και με άλλους συνδίκτυους , οπότε άσε τις κωλοτούμπες που λέει και ο συνδίκτυος Μακεδόνας....

Όσο για τις προσπερασμένες αναφορές σου τι να πώ...???
Εσύ μόνο τις αναγνωρίζεις ως τέτοιες και "φτιάχνεσαι"...οπότε και πάλι δικό σου θέμα...

Αν θυμάσαι , εσύ πιάστηκες απο μένα και όχι εγώ απο σένα...το ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ .... ξεκίνησε με το έΦη....και κατέληξε με το ψυχολογικό υποκείμενο...

Αν θυμάσαι δε , σε αποκάλεσα και "ουρίτσα" και δεν ήταν αναίτιο..έτσι???

Μπορείς να σκέπτεσαι και να φαντασιώνεις ότι θέλεις , τα προΪοΝΤΑ όμως της φαντασίας σου , κράτησέ τα για τον εαυτό σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes247
troll


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 13:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes247  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes247
troll


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 14:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes247  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes247
troll


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 14:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes247  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 14:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδερφέ, έχεις ξεφύγει τελείως ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes247
troll


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 15:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes247  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 15:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι κριτής φίλε. Απλά διαβάζω αυτά που γράφεις και βγάζω κι εγώ κάποια συμπεράσματα, όπως δηλ. κάνουν και οι περισσότεροι αναγνώστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes247
troll


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 15:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes247  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόβλημα σου. Αν πράγματι πιστεύεις αυτό θα έπρεπε και εσύ να ντρέπεσε για το που έχει φτάσει η κατάσταση.

Το δεύτερο ενδεχόμενο μπορεί να είναι και της μοίρας γραφτό.
Οι χριστιανοί έχουν πολλά να μάθουν για την θρησκεία τους.

π.χ
The Vatican claims that it's OK to believe in UFO and describes them.
http://www.youtube.com/watch?v=eTfQ--gGyNc

Άλλωστε έχουν γίνει τα πρώτα βήματα:

----

Eυκαιρία να επαναφέρω και να διορθώσω, κάποιες προηγούμενες αντιχριστιανικές τότε σκέψεις μου.

Οφείλω να ομολογήσω, ότι το παρακάτω το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον:

Αποσπάσματα από http://clubs.pathfinder.gr/vatopaidi/336316

Θα ξεκινήσω από το αίτιο αυτής της νέας κατάστασης:

quote:
Πριν φτάσουμε όμως εκεί, ας δούμε με λιτό, αλλά ουσιαστικό τρόπο τα προ Χριστού, τα προ Χριστού ελληνικά δεδομένα, που ενδεικνύουν (για όσους έχουν καλή διάθεση και αφετηρία τον ελληνισμό) και αποδεικνύουν (για όσους έχουν διαφορετική αφετηρία) ότι η ένωση του ελληνικού φωτός και του ορθοδόξου, γεννά το ελληνορθόδοξο μοναδικό φως στην οικουμένη. Της πίστης και της κατανόησης. Της πίστης ως κάθετη συνιστώσα και της κατανόησης, ως οριζόντια, που συνθέτουν τον ισοσκελή σταυρό, το σύμβολο της αρμονίας.

Οι μοναχοί σε αυτήν την νεοελληνική κατάσταση, βρίσκονται αντιμέτωποι με τον Ελληνισμό(με το θήλυ), όπως και οι πρώτοι χριστιανοί.

quote:
Της πίστης και της κατανόησης.

Από την τυφλή πίστη περνάμε στην κατανόηση και στον Ελληνικό τρόπο προσέγγισης του θείου.

Για να δούμε τι κατανοούμε:

quote:
Γιαυτό και ο Αισχύλος στην τραγωδία του Προμηθέας Δεσμώτης, αναφέρει σχετικά: ο λυτρωτής του Προμηθέα θα είναι Υιός Θεού και Υιός Παρθένου, ο οποίος μάλιστα «παρθενογέννητος ούτος Θεάνθρωπος θα καταλύσει το κράτος των παλαιών θεών και θα αφανίσει αυτούς και τη δύναμη τους» (στίχ. 908 εξ., 920 εξ.). Επισημαίνεται ακόμη σε αποκαλυπτική συζήτηση στην τραγωδία ότι ο Μεσσίας θα έλθει μετά από 13 γενεές. Αν θεωρήσουμε πώς η τραγωδία διδάχθηκε περίπου το 430 π.Χ., και ότι μια γενιά υπολογίζεται περίπου σε 30-35 χρόνια, τότε ή προφητεία εκπληρώνεται πράγματι στα χρόνια του Κυρίου Ιησού Χριστού.

Στην ίδια πάντα τραγωδία, ο Ερμής προλέγει στον Προμηθέα ότι δεν θα πάρουν τέλος τα βάσανα του, παρά μόνο όταν φανεί κάποιος θεός ο οποίος με τη θέληση του θα κατέβει στα σκοτεινά βάθη του Άδη για να γίνει ιλαστήριο θύμα και να λυτρώσει τον άνθρωπο (στίχ. 1026 κ.ε.).

Αν ακολουθήσουμε τη νοητή γραμμή, που συνδέει τον Προμηθέα και το φως που έφερε στον κόσμο (ως εωσφόρος) με την προτεινόμενη κλίμακα προς άνοδο, βλέπουμε την έρπουσα κίνησή του. Είναι ο όφις ο έρπων. Έρχεται ο σοφός (άνδρας) όρθιος και λυτρώνει τον άνθρωπο. Τον ανορθώνει, τον ανασταίνει. Τον ανεβάζει στο επόμενο επίπεδο ζωής, όπου ουκ εστίν πόνος ή θλίψη (θάνατος), αλλά ζωή ατελεύτητος.

Ερχόμενος ο δεύτερος εωσφόρος, ο Υιός του Θεού, λυτρώνει τον Προμηθέα Δεσμώτη, (κατά Αισχύλο) φωτίζει τον από το σπήλαιο εξελθόντα φιλόθεο και φιλόσοφο άνθρωπο, (κατά Πλάτωνα) κόβει τα δεσμά, τον ομφάλιο λώρο αναγεννώντας τον άνθρωπο στην διάσταση του Θεού, περνώντας την ζωή υπό τον θάνατο, στην Ζωή της αθανασίας.

Ώστε ο προσεγγιζόμενος και βιούμενος Θεός από τον Ηράκλειτο: ‘’καθ’ ό,τι κοινωνήσωμεν, αληθεύομεν, ά δε αν ιδιάσωμεν, ψευδόμεθα’’, να μην μείνει αλήθεια στην ελληνική θεωρία, αλλά στον ορθόδοξο τρόπο ζωής, πράξη και όχι φαντασία.

Ο Εωσφόρος δεν είναι ο σκοτεινός έκπτωτος αρχάγγελος, αλλά η γνώση, η διανοητική δύναμη του ανθρώπου, κάτι από Γιούνκ δηλαδή, όπου προσδιορίζει το συλλογικό αρχέτυπο του Εωσφόρου, ως την προβαλλόμενη σκιά του ανθρώπου.


Ο Χριστός δεν ήρθε να νικήσει τον Eωσφόρο, αλλά για να τον ελευθερώσει.Περιέργα πράγματα.

---

Θα βρώ και την απόλυτη ηρεμία από τα παράσιτα, μέσα από τον μυστικισμό.

Edited by - Hermes247 on 30/11/2010 15:20:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes247
troll


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 15:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes247  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 15:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ο Ηράκλειτος επέλεξε τον ασκητισμό, για να μην συνουσιάζεται με τα πνευματικά μικρόβια. Τώρα που το βάζω στο μυαλό μου, φαίνεται πολύ όμορφο. Θα αφήσω μεν πίσω μου μια ψυχή που με περιμένει, αλλά όλα έχουν ενα κόστος. Άλλωστε, για μένα το ζω ανάμεσα στα αλαζονικά μικρόβια, έχει γίνει ανυπόφορο. Σε όλες τις θρησκείες και παραδόσεις υπάρχει αυτή η επιλογή. Άντε να τους κρίνετε όλους, μαζί και τον Ηράκλειτο. Αυτό μόνο ξέρετε, για να ταίζετε το αρρωστημένο εγώ σας.

Edited by - Hermes247 on 30/11/2010 15:36:53



Δηλαδή, ετοιμάζεσαι για το Άγιο Όρος;


αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 16:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνορα


Έλα ρε Ψηλέ...και ο Παπανδρέου είχε πεί "Βυθίσατε το χώρα"...δεν έγινε ποτέ όμως κάτι τέτοιο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 16:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Why not;

Έχεις κανένα μέσο;

Στείλε στο lupus.animus@yahoo.com

Στο έχω στείλει και σε email.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 16:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνορα


Έλα ρε Ψηλέ...και ο Παπανδρέου είχε πεί "Βυθίσατε το χώρα"...δεν έγινε ποτέ όμως κάτι τέτοιο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Φίλε Εαρινέ,
ναι, κάποια στιγμή θα το σβήσω, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση, μια τέτοια άποψη από ένα νέο άνθρωπο σήμερα, ύστερα από τις τόσες ολέθριες εμπειρίες που μας έχει "χαρίσει" η ιστορία, μάλιστα η πρόσφατη ιστορία της ανθρωπότητας.


αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 16:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Why not;

Έχεις κανένα μέσο;

Στείλε στο lupus.animus@yahoo.com

Στο έχω στείλει και σε email.




Το Όρος είναι ένα μέρος που έχω επισκεφτεί 2-3 φορές.
Πιστεύω πως έχει από όλα τα ..... φρούτα.

Θα πας για βόλτα ή να εγκαταβιώσεις ..... ;

Η καλογερική, όμως, είναι δύσκολη υπόθεση.
Αν η απόφασή σου είναι επιπόλαια ή αποτέλεσμα απογοήτευσης ...... μάλλον καλύτερο θα ήταν να το ξανασκεφτείς.

Είναι, όντως, δύσκολη η καλογερική. Απ΄ όσο εγώ κατάλαβα, πρέπει να σε φλέγει ο πόθος να μονάσεις, αν θες να τα καταφέρεις, αλλιώς, τον καιρό σου θα χάσεις.

**Μπα, δεν έχω κάνα μέσο. Προσπαθώ, αλλά δεν μου κάθεται ....
Άιντε να έχουμε εσένα μέσον.


αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 16:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα και στο παρελθον το ειχα σκεφτει. Αν θα παω και αν θα υποφερω την αυτοπειθαρχια που επιβαλλεται, θα ειναι γιατι εχω βαλει καποιο στοχο και οχι απλα για την ψυχη μου. Στο παρελθον τους γνωστικους τους κυνηγουσαν, τωρα τους χρειαζονται, οπως φαινεται και πιο πανω στο αρθρο περι Εωσφορου. Αυτο με προβληματιζει, αλλιως ειμαι σιγουρος οτι εκει θα βρω την ηρεμια μου, αν δεν πρεπει να συγκρουστω με κατεστημενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1721191
Maintained by Digital Alchemy