ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 13:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Με συγχωρείτε για τη παρέμβαση αλλά πρέπει να πω κάτι.
Αγαπημένη μου Λίλλιαν, νομίζω ότι έκανες κάτι λάθος και θα σε μαλώσω άσχημα. Τι δουλειά έχεις να μιλάς εσύ για πυροσβεστήρες, πυροσβεση και φωτιά όταν είμαι εγώ εδώ???? Συγνώμη βρε παιδιά αλλά με πνίγει το δίκιο. Ετσι δεν είναι unseen??
Εμένα γιατί δεν με παίζετε βρε? ζυγός εδώ με ωροσκόπο σκορπιό.

Unseen έβλεπα τις φώτο που είχαμε βγάλει παρέα και τελικά μοιάζουμε αρκετά εως πολύ. Τώρα το παρατήρησα και ήθελα να σου το πω με αφορμή αυτό που είπες στην burbulithra.

Λίλλιαν μου η φωτιά καλή είναι, κρατάει ζεστό το πνεύμα, αλλά χρειάζονται και όλα τα άλλα στοιχεία για να πάνε όλα καλά. Γη για να καεί, αέρας να τη δυναμώσει και νερό για να τη σβήσει. Όλα με μέτρο λοιπόν για να κρατηθούν οι ισοροπίες.

Unseen μου στο σπίτι εχθές πάλι φωταψίες γυρνούσαν αλλά όχι σαν στιγμιαία φωτάκια που τα λεω και γω σε σταθερό σημείο, αλλά λες έκαναν βόλτα όπως ο καπνός που βγαίνει από το τσιγάρο πριν χαθεί στον χώρο, κάπως έτσι. Ήταν άσπρο, καμία σχέση με μαύρο.
Και για αυτούς που δεν ξέρουν να αναφέρω ότι έχω επισκέψεις σπίτι μου ή μάλλον συγκατοίκους που με το καιρό διαπιστώνω ότι μάλλον έγινε επινοικίαση και σε μερικά καλά παιδιά. Ίσως ότι το σπίτι μου γύρω γύρω σχεδόν βλέπει σε πράσινο και γενικά σε φύση είναι καλό και βοηθάει.

Επειδή δεν έχω ξαναγράψει σε αυτό το τόπικ, να συγχαρώ τους πάντες για την όμορφη συζήτηση που κάνετε και σας χαιρετώ. Να με συγχωρέσετε εκ των προτέρων για την ασχετοσύνη μου, διαθέσιμη να μάθω.

Ευχαριστώ.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 21:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να απευθυνθω στην γλυκια Unseen και να την ευχαριστησω με τη σειρα μου για την,αν και συντομη,ομορφη συναντηση μας.Ελπιζω συντομα να το επαναλαβουμε!Εχουμε να πουμε πολλα ακομα!Πολλα φιλακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 09:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κι από μένα και μια όμορφη εβδομάδα σε όλους!

Πολύς αέρας βρε παιδιά μου έπεσε στο τόπικ με τόσα διδυμάκια και ζυγούς... Ναι another star μου υπάρχει κάτι κοινό μεταξύ μας, το οποίο δεν περιορίζεται στα μαύρα μαλλιά. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Σχετικά με τις φωταψίες: όπως έχεις ήδη διαπιστώσει και θα διαπιστώνεις ολοένα, όσο περισσότερο φως συλλέγεις μέσα σου, τόσο περισσότερες φωτεινές οντότητες θα έλκεις γύρω σου, διότι όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω, το όμοιο πηγαίνει πάντα στο όμοιο.

Όσο για τις πυρκαγιές και τους πυροσβεστήρες, ως ειδική επί τους δεύτερους, θα μας κάνεις τη χάρη να μας γράψεις κάτι για τη φωτιά; Ή έστω για το νερό λίγο αργότερα;

Προς το παρόν όμως περί ΦΩΤΙΑΣ ο λόγος.

Η φωτιά είναι θερμότητα. Είναι η φλόγα του πνεύματος που φωτίζει χωρίς να καίει. Είναι η άσβεστος φλόγα της αγάπης του Δημιουργού και η σπίθα απ' την οποία ξεκίνησε η Δημιουργία.

Επίσης είναι η σπίθα της έμπνευσης ή απλά μιας όμορφης καινούριας ιδέας. Είναι η ζεστασιά πίσω από το αγκάλιασμα ανθρώπων που αγαπιούνται, το πλησίασμα της καρδιάς, η θαλπωρή της αγάπης.

Είναι η φωτιά στο τζάκι, η παντοτινή εστία, ο φάρος που δείχνει το δρόμο μέσα στη θάλασσα των μορφών, η δύναμη που νικά το σκοτάδι.

Ακόμη είναι η σαρωτική πυρκαγιά που κατακαίει και εξαγνίζει. Είναι η εσωτερική λαίλαπα του "θέλω" που δεν σταματά πουθενά και δεν γνωρίζει εμπόδια. Είναι η φλόγα του Ιωάννη που τον εξωθούσε να διαλαλεί παντού το μήνυμά του.

Είναι η μορφή του Αγ. Πνεύματος που σαν φλόγα επισκέφθηκε τους Αποστόλους και τους επιφοίτησε. Είναι η γαλάζια φλόγα που κρατά ο Αγ. Εφραίμ στην αγιογραφική απεικόνιση.

Όντα που σχετίζονται με τη φωτιά είναι οι φοίνικες και οι δράκοι (υπάρχει μια σχετική πολύ ωραία παράθεση εικόνων και συζήτηση στην ενότητα ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ στο τόπικ της simori για όποιον έχει χρόνο να δει).

Και αντιγράφω από παλαιότερο ποστ μου (σελ.14):

quote:
ΦΩΤΙΑ
Νεράιδες: Salamanders (ελλ. σαλαμάνδρες)
Χρώματα: κόκκινο, χρυσό, πορτοκαλί
Εποχή: καλοκαίρι
Χρον. στιγμή: μεσημέρι
Σημείο ορίζοντα: νότος
"Χαρακτήρας": εξαγνιστικός, ανατρεπτικός

Αν θέλει κάποιος να εμβαθύνει στη φύση της φωτιάς, ας αναλογιστεί πόση μαγεία δημιουργεί η φλόγα ενός κεριού στο χώρο ή τα αισθήματα που ξυνπά μια φωτιά στο τζάκι. Και ίσως τότε καταφέρει να διακρίνει τις σαλαμάνδρες που χορεύουν γύρω του...

Με πολλή αγάπη,
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 11:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή και ε-ΞΩΤΙΚΗ εβδομάδα σε όλους σας.

απορίες...

Βοηθήστε με να καταλάβω, σε ένα θέμα ανταλλάσουμε απόψεις και προχωρούμε? ή απλά γράφουμε γενικώς ? ρωτώ μήπως κάποιος μου απαντήσει και καταλάβω πως λειτουργεί η όμορφη ομάδα εδώ, και για να μπορέσω και εγώ να εναρμονισθώ μαζί σας!

Η φωτιά τελείωσε? πάμε σε άλλο στοιχείο? !!!


~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 11:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Λίλλιαν μου

Πάτα φρένο!

Δεδομένου ότι καθένας έχει πρόσβαση στο φόρουμ σε διαφορετική χρονική στιγμή της ημέρας, γενικά γράφουμε αφήνοντας χρονικά περιθώρια, οπότε θεωρώ ότι από αύριο και μετά θα μπορούμε να προχωρήσουμε στο επόμενο στοιχείο που σίγουρα θα είναι ο αέρας...

Γενικά προσπαθούμε σε κάθε τόπικ να έχουμε μια συγκεκριμένη ροή για να μην επικρατεί αναρχία. Το οποίο πάλι όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει παρέμβαση στη ροή προκειμένου να γραφτεί κάτι αξιοσημείωτο ή σημαντικό.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο!

Με πολλή πολλή αγάπη
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 12:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ! αυτή η φωτιά....
Αυτή που μαγνητίζει,
που τους μαζεύει όλους γύρω της,
που θερμαίνει τα πρόσωπα
και ρευστοποιεί,
που σε καλεί να ζεσταθείς
και η γοητεία της σου γεννάει το θέλω να καείς,
να πέσεις μέσα της και ν'ανέβεις στον ουρανό.
Την παρατηρείς να αλλάζει μορφές
χρώματα
και γίνεσαι μάρτυρας του πιο θεαματικού τέλους της ύλης
που με τη ζεστασιά που αναδύει
αποδεικνύει πόσο περοττό ήταν το πριν.
Ότι είναι να επιβιώσει δεν φοβάται τη φωτιά...
Θα αναγεννηθεί,
θα μετουσιωθεί,
μα ποτέ δεν θα χαθεί.
Η φωτιά ποτέ δεν καταστρέφει παρα μόνο ό,τι επιθυμεί την καταστροφή.

Δικαιωματικά η συνέχεια ανήκει στον αέρα που με πάθος δουλεύει για να φουντώσει τη φωτιά.

Καλή εβδομάδα σε όλους σε μια φύση που αναγεννάται από τις στάχτες της....
Με αγάπη πάνω απ'όλα
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 12:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικούλα, υπέροχο αυτό που έγραψες!

Unseen μου, ευχαριστώ για τις διευκρινύσεις! αυτό ήθελα να ξέρω.

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 13:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
........εδώ φωτιά εδω φωτια...χίλιες φορες καμένη μα παλι γεννημενη!!!!!
Μια όμορφη βδομαδα για ολα τα ξωτικα, ολα τα νεραϊδάκια!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 08:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια φωτεινή καλημερα νερένια!!!!!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 09:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

από το βασίλειο του αέρα ...

που καταλαμβάνει όλο το χώρο μέσα κι έξω μας... δροσερός ή ζεστός, παίρνοντας θερμοκρασία απ' το περιβάλλον, καθρεφτίζοντας τις σκέψεις και τις διαθέσεις όσων τον συντροφεύουν...

που τρέχει να καλύψει όλα τα κενά, να δώσει δύναμη στη φωτιά, να κάνει κυματάκια στο νερό, να δροσίσει την γη... κι όπως όλα έχουν δύο όψεις... να φυσήξει απότομα και η φλόγα να σβήσει, το νερό να ανταριάσει θυμωμένο, και η γη να ξεραθεί...

μεταφέρει όμως τα μηνύματα του ενός προς τον άλλο, πάλλεται από την ενέργεια των σκέψεων μας, και αν και αόρατος γεμάτος ζωή...!

είναι αυτή η αόρατη "βάση" που επιτρέπει το πέταγμα προς την ελευθερία και την χαρά... ίσως γιατί πρέπει να μάθουμε πως όσα δεν βλέπουν τα μάτια μας συχνά είναι αυτά που χρειαζόμαστε για να ζούμε πραγματικά...


πολύ καλημέρα σε όλους


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 09:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπημένα ξωτικά

Burbulithra μου βεβαίως θα τα ξαναπούμε, πέρα από τα Δολιανά, έχουμε αφήσει κάποια ερωτηματικά προς Αχαρνών μεριά (δεν έχω βρει ακόμη τον χρόνο να ψάξω το συγκεκριμένο ζήτημα, αν και μου κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον)...

galazia sfaira...

Αγαπημένη μου galadriel, όπως πάντα οι σκέψεις σου είναι υπέροχες.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 09:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αέρας... το μόνο από τα στοιχεία που είναι αόρατο και μένει ανέγγιχτο, μολονότι αγγίζει τα πάντα. Οι ίδιες μας οι σκέψεις, ολόκληρος ο νους μας είναι συνυφασμένα με αυτόν.

Ο αέρας μπορεί να γαληνεύει τις αισθήσεις, να χαρίζει δροσιά και ανάταση, να γίνεται χάδι στο πρόσωπο ή να παίζει με τα μαλλιά μας, κάνοντάς μας και πάλι παιδιά. Ο ίδιος αέρας μπορεί να γίνεται τυφώνας και να σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά του.

Οι μετακινήσεις των αέριων μαζών σε συνδυασμό με την υγρασία της ατμόσφαιρας ευθύνονται για τις κλιματολογικές μας συνθήκες. Μέσα από τον αέρα διαχέεται η θερμότητα ή η ψυχρότητα και αγγίζει την επιφάνεια της Γης, δημιουργώντας τις εποχές του χρόνου.
Ο αέρας είναι νοήμων. Φέρνει μαζί του τους ψιθύρους τους σύμπαντος και τους καταθέτει στο ανοικτό παράθυρο της ψυχής μας. Είναι η γέφυρα που φέρνει στ’ αυτιά μας τη φωνή ενός αγαπημένου άλλου, το κλάμα ενός νεογέννητου, τους ήχους και τη διάλεκτο της φύσης.

Ο αέρας είναι το ξίφος της προστασίας μας, ο τολμηρός μαχητής ενάντια στις εκκωφαντικές φωνές των συναισθημάτων και των επιθυμιών. Είναι η αντικειμενική σκέψη, η σπίθα της έμπνευσης και της εφευρετικότητας. Είναι η επικοινωνία που συνδέεται με το σημείο της ανατολής, εκεί απ’ όπου ανατέλλει ο ήλιος και μαζί του η πίστη στην ίδια τη ζωή...

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 11:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα , καλημέρα!

Όλα τα γράψατε πια, τι ωραία, τι όμορφες συζητήσεις!

Το Α και το Ε, τα δύο πιο σημαντικά φωνήεντα της αλφαβήτου. Το Α το Αρχέγονο, Αρχέτυπο, Άναρχο και Άχρονο, η Αγάπη, η Ανάσα. Το Ε, η Ενέργεια, η Ένωση, η Ένταση, ο Έρωτας. Το Ρ η ροή, και τόσα άλλα. Χωρίς αναπνοή τίποτε δεν ζει, χωρίς Ενέργεια τίποτε δεν κινείτε και χωρίς Ροή τίποτε δεν μεταφέρετε. Δίχως αέρα φωνή δεν βγαίνει και ήχος δεν ακούγεται!

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 15:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αφού η Galadriel μας είπε την καλημέρα απο το βασίλειο του αέρα,και φυσικά δικαιωματικά αφού η ύπαρξη της είναι τόσο γλυκιά όσο ένα ανοιξιάτικο πρωινό τότε εγω θα σας πω την Καλησπέρα...

Αέρας...

Η γλυκιά ανασα...Το πέπλο οπου τυλίγει απαλά κάθε μορφή και μεταφέρει την σκέψη...Κάθε χαμένο και ξεθωριασμένο,ανέγγιχτο και παγωμένο είδωλο...Η ίδια η μαγεία των ψευδαισθήσεων και των Καθρεφτών..

Η πνοή οπου μεταφέρει την ζωή στην κοιλιά μας..Το ραβδί που λάμπει και κατευθύνει,το ίδιο το ανέμισμα του μανδύα πάνω στα φύλλα των φυτών.

Το τραγούδι της πανέμορφης και επιβλητικής Συλφίδας για την χαρά ή ο απόκοσμος και παγωμένος θρήνος της Bean-Sidhe για τον πόνο...

Ο απαλός άνεμος που ψιθυρίζει ανάμεσα στα κλαδιά ή ο μανιασμένος που προμηνύει την καταιγίδα..

Αγαπημένη Unseen,για άλλη μια φορά με μάγεψες...

Συμφωνω με την φίλη Λίλλιαν οτι η συζήτηση είναι πράγματι πανέμορφη,γεμάτη απο υπέροχη ενέργεια.

Αγάπη και Φώς
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 18:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

λίγα ακόμα λοιπόν για το βασίλειο του αέρα (άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου...)

όταν εργαζόμαστε με το στοιχείο του Αέρα σκεφτόμαστε την θεϊκή ανάσα του Πνεύματος, την ικανότητα κίνησης διαμέσου του χώρου και του χρόνου, και την σοφία που προέρχεται από την εμπειρία και την μελέτη... προσκαλώντας το στοιχείο του Αέρα συντονιζόμαστε με την ιερή ανάσα της ζωής με ενθουσιασμό και καθαρότητα...

η κίνηση του αέρα μπορεί να μας μάθει πολλά πράγματα, μας φέρνει τις μυρωδιές της άνοιξης και μαθαίνουμε αν το καλοκαίρι αργεί ακόμα... Αλλες φορές μια ψυχρή μάζα αέρα μπορεί να σημαίνει πως έχουμε έναν αστρικό επισκέπτη, ενώ οι παραδόσεις λένε πως οι νεκροί θα μπορούσαν να σηκωθούν από τον αέρα...

σίγουρα πάντως είναι ένα σημάδι μία ελαφριά αναδίπλωση του αέρα, πως ό,τι βάλαμε σε εφαρμογή στα εσωτερικά πεδία βρήκε ανταπόκριση, ή ότι άυλες οντότητες ήρθαν στο κάλεσμα μας... δεν είναι λίγες οι φορές, που πολλοί προτιμούν να εργάζονται κατά την διάρκεια μίας θύελλας καθώς τότε η ατμόσφαιρα παρέχει ιδιαίτερη ενέργεια...

και τέλος μην ξεχνάμε το εξής.. κατά την ενεργοποίηση κρυστάλλων ή άλλων τάλισμαν μπορούμε να σφραγίσουμε την πράξη μας, φυσώντας τρεις φορές (μία παράδοση που έρχεται από τα αρχαία χρόνια), ενώ αποφεύγουμε να σβήνουμε κεριά που χρησιμοποιούμε για τον διαλογισμό ή οποιαδήποτε άλλη εργασία καθώς δεν θα ήταν καλό να απενεργοποιήσουμε την ενέργεια της Φωτιάς με την εξίσου δημιουργική ενέργεια του Αέρα... θα ήταν σαν να ακυρώνει το ένα το άλλο...

το Σύμπαν διαστελλόμενο και συστελλόμενο ξανά... ανασαίνει και πλημμυρίζει ζωή

με όλη μου την αγάπη

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buttons
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 03:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buttons  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ξέρω πως πολλοί ψάχνουν αυτό το βιβλίο...
Θα το βρείτε ΜΟΝΟ ΕΔΩ!!
ΤΟ ΞΩΤΙΚΟ - 10 Στάδια Μύησης
http://www.bazaarbooks.gr/pages/content.asp?isbn=960-7823-08-7

ButtonsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 13:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Buttons

Ευχαριστούμε ειλικρινά πάρα πολύ για το λινκ!

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 12:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλοί μου φίλοι

Αντί να γράψω για ΤΟ ΝΕΡΟ, που είναι το επόμενο στοιχείο, με τον τρόπο που υιοθετήσαμε παραπάνω, σκέφτηκα να το προσεγγίσω μέσω της ινδιάνικης παράδοσης που λέει ότι το Μεγάλο Πνεύμα μας μιλά μέσω του ζωικού βασιλείου και να γράψω για ένα πλάσμα του νερού, τη φάλαινα.

Οι φάλαινες υπάρχουν στον πλανήτη εδώ και 50 εκατομμύρια χρόνια και θεωρούνται φύλακες των αρχείων του παρελθόντος. Μέσω των δονήσεων των καλεσμάτων τους απελευθερώνουν τμήματα αυτής της αρχαίας σοφίας. Ο ήχος τους μεταδίδεται σε τόσο μεγάλες αποστάσεις που εικάζεται ότι μπορεί να διεισδύσει ακόμα και στο μέλλον. Έτσι, πέρα από γνώση του παρελθόντος, έχουν και γνώση του μέλλοντος. Κάθε φάλαινα έχει το δικό της τραγούδι που ποτέ δεν επαναλαμβάνεται από πλευράς μοτίβων.

Μια και πρέπει να μένουν συνέχεια σε μια συνειδητή κατάσταση ώστε να μπορούν να βγαίνουν στην επιφάνεια και να αναπνέουν, δεν κοιμούνται ποτέ εντελώς κι έτσι ο νους τους μετέχει συνεχώς του συλλογικού ασυνειδήτου όπου βρίσκονται όλες οι απαντήσεις στα ερωτήματά μας.

Η σοφία των φαλαινών μας διδάσκει να τραγουδάμε το προσωπικό μας τραγούδι με όλη μας την αγάπη για ζωή. Καθένας μας έχει το δικό του ιδιαίτερο, μοναδικό και ανεπανάληπτο, δώρο να προσφέρει στον κόσμο. Το προσωπικό μας τραγούδι μάς δόθηκε ώστε να το τραγουδήσουμε για να το ακούσουν οι άλλοι και να πλουτίσει με το άκουσμά του την πολυφωνική μελωδία της ίδιας της Δημιουργίας.

Με πολλή αγάπη,
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 20:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα

θέλω εδώ να συμπληρώσω στο θέμα μας και πριν παραθέσω κι εγώ ό,τι έχω στο νου μου για το Νερό ένα κείμενο μου από άλλο θέμα, μια που μου το ζήτησαν τόσο όμορφα καλοί φίλοι

ελπίζω να φανεί χρήσιμο κι εδώ...

για τις κοσμικές παλίρροιες ....

τόσο στο φυσικό μας σώμα και σύμπαν, όσο και στο ενεργειακό υπάρχουν κάποιοι περιοδικοί κύκλοι ανάπτυξης και ύφεσης... δείτε για παράδειγμα τον ημερήσιο κύκλο του σώματος με την εναλλαγή ύπνου και εγρήγορσης... ή τους κύκλους κίνησης των ουράνιων σωμάτων...

το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στα εσωτερικά πεδία (όπως Πάνω έτσι και Κάτω ) και για να συννενοούμαστε καλύτερα δανειζόμαστε τον όρο "παλίρροια" από το φαινόμενο που παρατηρείται κατά την επίδραση της βαρυτικής έλξης της Σελήνης πάνω στην Γη με περιοδική συχνότητα...

όπως επίσης δανειζόμαστε τα σημεία των δύο ισημεριών για να περιγράψουμε μία περιοδική κίνηση στα ρεύματα της ζωής που προσομοιάζουν με την αύξηση του ηλιακού φωτός ή την μείωση του αντίστοιχα, κατά την διάρκεια του 24ώρου ...

ας πούμε ότι αντιστοιχούν στο γνωστό "καιρός να σπέρνεις και καιρός για να θερίζεις"... όταν αναγνωρίζουμε αυτές τις περιόδους οτιδήποτε κάνουμε έχει καλύτερο συντονισμό και άρα καλύτερα αποτελέσματα...

για παράδειγμα : από την εαρινή μέχρι την φθινοπωρινή ισημερία, όπως ακριβώς ο φυσικός μας ήλιος γίνεται ορατός για περισσότερη ώρα μέσα στην ημέρα, έτσι και οι εργασίες μας στα εσωτερικά πεδία φτάνουν ευκολότερα και γρηγορότερα σε εκδήλωση στο φυσικό... και φυσικά αυτό πρώτα απ' όλα γίνεται αντιληπτό σε όσους ασχολούνται με την θεραπευτική...

μία μικρότερη αλλά πιο γνωστή περιοδικότητα είναι αυτή του κύκλου της Σελήνης... όσοι έχουν ασχοληθεί με την καλλιέργεια γνωρίζουν π.χ. ότι τα φυτά ανταποκρίνονται καλύτερα σε διαφορετικές εργασίες (κλάδεμα, λίπανση κλπ) σε διαφορετικά σημεία αυτού του κύκλου... ή ότι ευκολότερα λειτουργεί ο δημιουργικός οραματισμός κατά το "γέμισμα", ή η διαδικασία ενδοσκόπησης και απολογισμού εμπειριών κατά το "άδειασμα" του φεγγαριού...

να επιμείνω όμως στο ότι, αυτές τις περιοδικότητες τις δανειζόμαστε μονάχα στα εσωτερικά πεδία και δεν αντιστοιχούν στα φυσικά φαινόμενα...

με όλη μου την αγάπη


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 23:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

και μερικά ακόμα για το Νερό...

είναι ένα σύμβολο της Μεγάλης Μητέρας και συσχετίζεται με την γέννηση και την μεταμόρφωση.. Στις αναζητήσεις μας είναι η Πηγή της Ζωής και όλων των πραγμάτων...

καθαρίζει και εξαγνίζει, αντιπροσωπεύοντας την αναζήτηση μας για τα μυστικά της ζωής και του θανάτου, ενώ στις παραδόσεις τα βαθιά νερά αντιστοιχούν στα βάθη της ανθρώπινης ψυχής, το υποσυνείδητο και κάποιες φορές το βασίλειο των νεκρών...

το τρεχούμενο νερό μας φέρνει στο νου την ασταμάτη ροή της κοσμικής ενέργειας, και το να διασχίζουμε νερό δηλώνει την πρόθεση μας να περάσουμε από τον κόσμο της ψευδαίσθησης σε ένα ανώτερο πνευματικά επίπεδο...

μια πολύ όμορφη παράδοση λέει πως όταν μαζεύει κανείς την πρωϊνή υγρασία, την ώρα που σκάει μύτη ο ήλιος, αυτή κρατάει μέσα της την ενέργεια των φεγγαραχτίδων που φτάνουν στη Γη...

μα πάνω απ' όλα... το νερό είναι ο υπέροχος εκείνος κόσμος των συναισθημάτων... άλλοτε δροσερά και γαλήνια, και άλλοτε φουρτουνιασμένα... ρευστά και με την ικανότητα να ποτίζουν την ύπαρξη μας αλλά που διαμορφώνονται σύμφωνα με το περιβάλλον που τα περικλείει..

άλλοτε κοιτάμε στο Νερό και βλέπουμε να καθρεφτίζεται το Σύμπαν και άλλοτε αφηνόμαστε να κολυμπήσουμε μέσα του και να γίνουμε ένα μ'αυτό... τότε το Σύμπαν καθρεφτίζεται πάνω μας και βλέπει τον εαυτό του...

καλή μου unseen, ευχαριστούμε για το υπέροχο κείμενο με τις φάλαινες... "βουτάει" στην ουσία του στοιχείου του Νερού περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 12:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου G.

Θυμάσαι που λέγαμε για την 'βαφτισιμιά σου'? Πριν λίγο με πήραν απο τον Δήμο Αθηναίων και είπαν πως δεν υιοθετήθηκε και με ρώτησαν που να την αφήσουν και πριν απαντήσω απάντησαν, θα την αφήσουμε κάτω απο το σπίτι σας σήμερα!. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει.
Τώρα τι θα κάνω, πως θα αντιδράσω όταν την δω ιδέα δεν έχω, πάντως η καρδούλα μου πέταξε.
Βλέπεις και εγώ πριν την αφήσω συννενοήθηκα μαζί της και είχε τέτοια προστασία που ούτε τρίχα θα της άγγιζαν, διότι ότι δεν υιοθετείτε πάει για ευθανασία.
Αυτά απο το βασίλειο των τετραπόδων!
καμμιά ιδέα κανείς?

καλό μεσημέρι

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 13:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

αγαπητή Unseen,
πραγματικά με μάγεψε η ιστορία με τις φάλαινες.

Φίλη Λίλιαν,
δεν έχω υπόψιν μου κάποιο σπίτι που θα ήθελε να φιλοξενήσει ένα τετράποδο φίλο αλλά για όλα υπάρχει λύση και άκρη.
Πες μου αν πρόκειται για σκύλο ή για γάτα και τι ηλικίας για να δω αν μπορώ να κάνω ή να σκεφτώ κάτι.
Αν πρόκειτε για σκύλο πάντως και μεγαλούτσικο πολύ δύσκολα τα πράγματα για να μην σε αποκαρδιώσω μετά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 13:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Serenite,

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Είναι ενός έτους ή λίγο πάνω λίγο κάτω, θηλυκή, την είχαν βρει να τρέχει στο δρόμο και την πήρα για φιλοξενία που κράτησε πάνω απο δύο εβδομάδες. Νόμιζα πως θα τα κατάφερνα, όμως πολύωρες απουσίες μου κόστιζαν και στις δύο. Αν την δω τις επόμενες ημέρες στην γειτονιά και έλθει κοντά μου τότε θα σκεφτώ πως θα το χειριστώ. Σίγουρα πάντως δεν θα την αφήσω να βολοδέρνει!
Σ'ευχαριστώ και πάλι
καλό σαββατοκύριακο

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 14:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νερο...

Ο πανέμορφος Βασιλιάς της Θάλασσας,που στην αγαπημένη του δίνει τα κλειδιά που ανοίγουν τις πύλες...

Κύριος της Βροχής,που ελέγχει την δροσια και ανοίγει τις πηγές.

Ας μας μιλήσει ο ίδιος καθώς αναμιγνυόμαστε μέσα στις καταιγίδες και αφήνουμε το σώμα μας να τρέμει μπροστα στην μανιασμένη θάλασσα...

Ας μιλήσει σε εμάς,τα παιδιά του που έχουν την ιδιότητα να αλλάζουν και ένα μέρος τους να μην φθείρεται ποτε...

Μέσα απο τους ψίθυρους των νερών που βρίσκονται στην ατέλειωτη ροή ας μας αγγίξεις...

Πανέμορφε ωκεανέ των αψεγάδιαστων αρχετύπων...

Αναζητώντας το ύψος που είναι αντανάκλαση του ατέλειωτου βάθους της θάλασσας.

Εσύ που προσφέρεις την Αθανασία,μέσα απο την θυσία...

Που προσφέρεις την αγνότητα..

Μακάρι τα δάκρυα να ξεπλύνουν τις αμαρτίες μας...

Για πάντα.

Και η μορφή μας να αναδυθεί στο άπλετο φώς.

Οπως αναδύονται οι πανέμορφες γοργόνες στον ρυθμικό χορό των κυμάτων....

Α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HeartOfStone
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 02:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HeartOfStone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο το δάκρυ ενός πανέμορφου πλάσματος και πολύ αγνου πνευματος μπορεί να θεραπευσει την πέτρινη κατάσταση.Και ξέρω οτι ένα τέτοιο πλάσμα ζεί ανάμεσα σας.Γι αυτό ζητω να ρίξει τα δάκρυα του,να αγγίξουν την γή και συνάμα την καρδιά μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 09:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλοί μου φίλοι

Βρε Angus... έχω μείνει άναυδη παιδί μου . Να είσαι πάντα ευλογημένος!!!

Heart of Stone
Κάποτε κάποιος με είχε "δει" μέσα σε ένα σπήλαιο από πάγους και κάποιος άλλος πήρε για μένα τη φράση "βασίλισσα των πάγων". Γιατί πράγματι υπάρχει ένα κομμάτι της καρδιάς μου που είναι παγωμένο και ίσως αυτό να οφείλεται στο ότι η μητέρα μου έφυγε όταν ακόμη ήμουν πολύ παιδί. Καλέ μου φίλε/φίλη, τα μόνα δάκρυα που θα σε βοηθήσουν δυστυχώς είναι τα δικά σου... Το μόνο για το οποίο μπορείς να ευχηθείς -και σου το εύχομαι κι εγώ- είναι να βρεθεί ένα χέρι να κρατά το δικό σου.

Εμείς είμαστε εδώ να σε ακούσουμε με όλη μας την αγάπη.

Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 15:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heart of stone,
Ειμαι σχεδον σίγουρη ότι αυτό το πανέμορφο πλασμα και πολύ αγνό πνεύμα που μπορεί να θεραπεύσει συτη την πέτρινη κατάσταση, βρίσκεται μέσα σου.
Κι όπως είπε η Unseen εμείς είμαστε εδώ με όλη μας την αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 15:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουάου...πολύ καλόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
HeartOfStone
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 15:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HeartOfStone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχα!

Δεν είναι δικό μου Sm-Giota!

Είναι του Angus και είχε σκοπό να το αποστείλει στο topic αλλα εγω το έκλεψα και το έστειλα πρώτος.Γι αυτό το διέγραψα έτσι ωστε να το στείλει αυτός όταν πρέπει!!

Και η καρδιά μου είναι μια χαρα τώρα!Απλά ήθελα να προκαλέσω μια εντύπωση σε κάποιον απο εδώ!!!!!Ακούς,κύριε Angus??

Ευχομαι να είσαστε όλοι καλά!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 15:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα heart of stone,

Κι όμως πάνω σε μια πέτρα σμιλεύονται και λαξεύονται τα πιο σημαντικά....ντοκουμέντα! Μια πέτρα που προέρχεται απο καρδιά γεμάτη ηφαιστειογενή συναισθήματα -σαν την δική σου- δεν μένει καιρό σε μια κατάσταση.
Το δάκρυ γλυστρά σε μια πέτρα, το χέρι σου όμως μπορεί να αλλάξει το σχήμα της και να την κάνει θρόνο. Οποιος κάθετε και δεν αντέχει θα τσουρουφλίζεται διαφορετικά θα χαίρεται την ζεστασιά της!
Αλλαξε το βλέμμα σου και θα δεις πόσο εύπλαστη είναι μια πέτρα και τότε όλα θα είναι διαφορετικά.

Καλές αλλαγές!


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy