ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 10:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός
Ar-ia , θα σε μαλλώσω , τώρα!!!

Εγώ ανέφερα για κατάθεση πρωτογενών σκέψεων και απ΄οτι σωστά επισήμανες δεν υπάρχουν...παίζει συνέχεια ο "δίσκος"!!!

Ουσιαστικά -ο καθένας-εμφανίζεται ως το μέσο εκπομπής και αναπαραγωγής ήδη διατυπωμένων θέσεων και σκέψεων , κάποιων άλλων...!

Κατα τ'αλλα , όλοι έχουμε δική μας άποψη..εμένα μου λές..!

soul


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 11:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ανόητα είναι τα λογοπλόκα παιχνίδια, όταν η αλήθεια έιναι τόσο διαφορετική....Ο χριστιανιμός, είναι η μεγαλύτερη δυτική θρησκεία και θα παραμείνει, επειδή ΕΚΦΡΑΖΕΙ τον ευρωπαίο,τον ατιπροσωπεύει καλύτερα απο άλλες δοξασίες, με αναξιόπιστους θεούς επιρρεπείς σε ανωμαλίες....
Η υποκειμενικότητα με την αντικειμενικότητα, κάνει τρελά παιχνιδα....
Είστε ολοι πολύ παιχνιδιάρηδες, τελικά...Κρύβεται, όμως, έτσι η πίκρα;...
Την πίκρα σας, που φαίνεται μέσα απο την κινδυνολογία σας,απο το
πουθενά....Την μανια σας να ζωντανέψετε πτώματα...
Ζείστε σήμερα, όχι μεσα στο μυαλό σας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 12:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Ο χριστιανιμός, είναι η μεγαλύτερη δυτική θρησκεία και θα παραμείνει, επειδή ΕΚΦΡΑΖΕΙ τον ευρωπαίο,τον ατιπροσωπεύει καλύτερα απο άλλες δοξασίες,


Θα σου δώσω ένα παράδειγμα.
Υπάρχουν παπούτσια φθηνά και ακριβά.
Τα φθηνά θα σε χτυπήσουν, θα μυρίσουν τα πόδια σου, θα βγάλεις κάλους γιατί, είναι φτιαγμένα από φθηνό υλικό και ραμμένα πρόχειρα. Φασόν δλδ.
Τα ακριβά έχουν πολύ καλό δέρμα, δεν θα μυρίσουν τα πόδια, καλοραμμένα και δεν θα βγάλεις κάλους.
Τα φθηνά τα αγοράζει ο περισσότερος κόσμος γιατί είτε είναι μέχρι εκεί οι δυνατότητες του είτε γιατί πολλοί σκέφτονται "δε βαριέσαι, όλα ίδια είναι, σιγά μην κάνουμε πλούσιες τις επώνυμες εταιρείες, παπούτσι το ένα παπούτσι και το άλλο."
Τα ακριβά όμως αυτοί που τα αγοράζουν, μπορεί να μην μπορούν να αγοράζουν δέκα ζευγάρια το χρόνο αν δεν μπορούν, αλλά ένα και καλό, γιατί ξέρουν πως πλήρωνουν εγγύηση!
Αυτός με τα φθηνά θα έχει πόδια παραμορφωμένα από τους κάλους και πάντα θα βρωμάνε.
Και αυτός με τα ακριβά θα έχει πάντα όμορφα και απαλά πόδια και πάντα θα μυρίζουν όμορφα.

Αυτά.....όχι πως είμαι τόσο αισιόδοξη ώστε να περιμένω να το καταλάβεις αλλά τεσπά.......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 12:45:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι τόσοι άνθρωποι, στηρίζουν τις "ελπίδες" τους για το μέλλον, σε μια αυταπάτη.

Δεν διαφωνείς όμως οτι αυτό έχει λογική(αναφέρομαι στο προηγούμενο μήνυμα μου)

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 14:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η προσέγγιση σου αγαπητή μου ar_ia, με τα παπούτσια, θα έλεγα
ότι είναι κάπως ατυχής..Εδώ μιλαμε για ζωντανούς και νεκρούς...
Αν μπορεί να συνειδητοποιηθεί γιατί πεθάναν..Γιατι τους ξέχασε ο
λαό;..
Γιατι λέει"Παναγία μου" και "Χριστέ μου", όταν τρομάζει...Γιατί εκεί πιστεύει, είναι η πιο λογική απάντηση,αλλά,όταν μπλέκει η
φαντασια, η λογική πάει περιπατο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 14:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
μα ακομα κ ο φοβος απο που πηγαζει?μηπως ο ανθρωπος εχει φυγει τοσο μακρυα απο το θεο κ την αληθινη αγαπη που εχει χασει ολες τις αμυνες του?αν πραγματικα καταφερναμε να ξεκολησουμε τα μυαλα μας κ να προσπαθουσαμε να δουμε ως αλλοι πρωτοπλαστοι το ΘΕΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ισως λεω ισως καταφερναμε να θυμηθουμε κατι απο το καθ εικονα και καθ ομοιωση αυτη δηλαδη την θεικη δυναμη που εμφυσησε ο ΘΕΟΣ μεσα μας..το μονο απλουστερο ως απαντηση που ερχεται στο νου μου δεν ειναι τιποτα αλλο απο τον πολυδιαστατο πολεμο που εχει δεχτει η χριστιανοσυνη ανα τους αιωνες κ ποτε ομως δεν εχει χασει ουτε την δυναμη ουτε την δυναμικη της..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 15:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Η προσέγγιση σου αγαπητή μου ar_ia, με τα παπούτσια, θα έλεγα
ότι είναι κάπως ατυχής..Εδώ μιλαμε για ζωντανούς και νεκρούς...



αχ....τεσπά....
quote:
trexa
Γιατι λέει"Παναγία μου" και "Χριστέ μου", όταν τρομάζει...Γιατί εκεί πιστεύει, είναι η πιο λογική απάντηση,αλλά,όταν μπλέκει η
φαντασια, η λογική πάει περιπατο...

Επίσης και όταν κάποιος τσαντίζεται αρχίζει τις χριστοπαναγίες, γιατί αυτές πιστεύει, είναι οι πιο λογικές βρισιές, αλλά, όταν μπλέκει η φαντασία, η λογική πάει περίπατο....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 15:20:24  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Η προσέγγιση σου αγαπητή μου ar_ia, με τα παπούτσια, θα έλεγα
ότι είναι κάπως ατυχής..

Γιατί το λες αυτό;;;

Ίσα - ίσα που είναι και διαχρονικό, σαν παράδειγμα, αφού με βάση αυτό που λες παρακάτω

quote:
Εδώ μιλαμε για ζωντανούς και νεκρούς...

μου θύμισες ότι κάποιοι "άγιοι", αν και νεκροί, λειώνουν παπούτσια και παπούτσια και μάλιστα σιδερένια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 15:34:43  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
μα ακομα κ ο φοβος απο που πηγαζει?

Το μέγεθος του φόβου που νοιώθουν οι χριστιανοί, αγαπητή μου hunter1, δεν συγκρίνεται μ' αυτό ενός φυσιολογικού ανθρώπου και αυτό είναι δικαιολογημένο, αφού ο φόβος και η τιμωρία, είναι οι δύο κεντρικές κολώνες της πίστης.

quote:
μηπως ο ανθρωπος εχει φυγει τοσο μακρυα απο το θεο κ την αληθινη αγαπη που εχει χασει ολες τις αμυνες του?

Η π. διαθήκη, που περιγράφει το χαρακτήρα του γιαχβέ, είναι γεμάτη τρόμο και απειλές για την επικείμενη τιμωρία εκ μέρους του, άρα η απομάκρυνση απ' αυτόν, μετριάζει κατά πολύ και το φόβο και τις συνέπειες που, αυτός, έχει πάνω στη συμπεριφορά του ανθρώπου.

Αν κάποιος πάρει υπ' όψιν του και τους τρόπους με τους οποίους έγινε η επιβολή του χριστιανισμού στην ανθρωπότητα ή/και τη διαχρονική απόσταση μεταξύ πράξης και θεωρίας, τότε, δικαίως γι' αυτόν, φοβάται και θεωρητικά και πρακτικά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 17:47:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Shivoleth
iedos Φιλε μου τα εχεις βαλει με ολους απο οτι διαβαζω αλλα πιστευω οτι αξιζει κανεις να ψαχνει για την αληθεια και να ανακαλυπτη κρυμενους θησαυρους ........θησαυρους ΖΩΗΣ.


Καλώς ήλθες στην παρέα μας Shivoleth.
Ποιοι είναι αυτοί οι θησαυροί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 18:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η πίκρα σου φιλε Γιάπετ, διανθίζει το σχόλιο σου....Γίνεσαι
σαρκαστικός, απο ζήλια..Φέρτε κανέναν δικό σας να λείωνει παπούτσια, άν έχετε...Όπως και ναχει, ο χριστιανισμός, αποτελει μίγμα κουλτούρας για τον Έλληνα με την ίδια την εθνική του ταυτότητα....Και αυτο το ξέρεις, επίσης....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 22:49:07  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
.Γίνεσαι
σαρκαστικός, απο ζήλια..

Τι ζηλεύω βρε;;

Τη νοημοσύνη ανθρώπων που πιστεύουν ότι κάποιοι "άγιοι" λειώνουν παπούτσια και χτυπάνε μαγκούρες, μέσα στον τάφο τους;;;

quote:
Φέρτε κανέναν δικό σας να λείωνει παπούτσια, άν έχετε.

Ζωντανό θέλεις ή πεθαμένο;;;

quote:
Όπως και ναχει, ο χριστιανισμός, αποτελει μίγμα κουλτούρας για τον Έλληνα με την ίδια την εθνική του ταυτότητα....

"Όπως και νάχει";; Δηλαδή είτε είναι είτε δεν είναι παραμυθάκι;;;

Αυτό με το μείγμα, δεν το κατάλαβα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 22:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Γιάπετ, ζηλεύεις την διάρκεια και ανθεκτικότητα
του χριστιανισμού, ανα μέσω τω αιώνων.... Η μονη θρησκεία
της δύσης, τόσο δυνατή...Αλήθεια δεν είναι;
Μείγμα είναι ο ελληνοχριστιανισμός, αυτός που υπάρχει μέσα στο 95%
του ελληνικού πληθυσμού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 23:14:26  Εμφάνιση Προφίλ
Και γιατί να ζηλεύω;;
Δεν βλέπω το λόγο για ζήλια, αντίθετα...

Ο Ελληνοχριστιανισμός είναι ανέκδοτο... και δείχνει ότι, ακόμη μια φορά, το παραμυθάκι των τσοπάνηδων, που πνέει τα λοίσθια, προσπαθεί να παρασιτήσει δίπλα στο φως της Ελληνικής σκέψης, μπας και σωθεί.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 12:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

Και γιατί να ζηλεύω;;
Δεν βλέπω το λόγο για ζήλια, αντίθετα...

Ο Ελληνοχριστιανισμός είναι ανέκδοτο... και δείχνει ότι, ακόμη μια φορά, το παραμυθάκι των τσοπάνηδων, που πνέει τα λοίσθια, προσπαθεί να παρασιτήσει δίπλα στο φως της Ελληνικής σκέψης, μπας και σωθεί.



Μαλλον ανεκδοτα μας λες εσυ μεσημεριατικα........

Edited by - Robben on 28/10/2009 12:47:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 16:01:01  Εμφάνιση Προφίλ
Robben

quote:
Μαλλον ανεκδοτα μας λες εσυ μεσημεριατικα........

Αν αυτή είναι η άποψ΄γ σου και όχι μια συνηθισμένη μπαρούφα, θα μπορούσες να εξηγήσεις τι, απ' όλ' αυτά, θεωρείς ανέκδοτο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 17:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Γιάπετ, κρίμα που δεν μπορείς να δεις πως, ότι
και να γίνει,ελληνισμός και χριστιανισμός, είναι πλέον μια έννοια...
Έχουν συνδυαστεί και εξελιχτεί σε κάτι ανώτερο και πιο δυνατό...Γεμάτο πνεύμα και ομορφιά...
Και το μέλλον του κόσμου, θα είναι γεμάτο απο αυτό το πνεύμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 18:22:23  Εμφάνιση Προφίλ
Να μην κοιμάσαι ξεσκέπαστος το βράδυ. Ψύχρανε ο καιρός...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 19:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
την ιδια συμβουλη θα εδινα κ σε σενα macedon αλλα απο την αλλη παλι σε λυπαμαι..ποσο φτωχο κ κολλημενο μυαλο μπορει να εχει καποιος..ολα καλα με τον ελληνισμο αλλα τι θα ειμασταν αν δεν ειχαμε γαλουγηθει απο καπους σωστους χριστιανους?σε τι ιδανικα θα πιστευαμε?ποια θα ηταν η δυναμη μας ?κ μιλαω για την εσωτερικη δυναμη που μας δινει η πιστη και ηδυναμη της συγχωρεσης?ποια αλλη θρησκεια σου δινει το δικαιωμα να εξιλεωθεις κ να ανεβεις σε καποια ανωτερα πνευματικα στρωματα?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 19:52:05  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
αλλα τι θα ειμασταν αν δεν ειχαμε γαλουγηθει απο καπους σωστους χριστιανους?

Αναλογίσου πώς θα ήταν ολόκληρη η ανθρωπότητα, αν δεν είχε μεσολαβήσει το... μικρό διάλειμμα του Μεσαίωνα και υπήρχε μια συνεχής ροή στη γνώση.

quote:
σε τι ιδανικα θα πιστευαμε?ποια θα ηταν η δυναμη μας

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τα "ιδανικά" του χριστιανισμού, αλλά προφανώς αγνοείς αυτά των άλλων.

quote:
κ μιλαω για την εσωτερικη δυναμη που μας δινει η πιστη και ηδυναμη της συγχωρεσης

Η εσωτερική δύναμη δεν έχει να κάνει με την πίστη, άσχετα με το αν μπορεί κανείς μέσω αυτής, να κάνει κάποια βήματα και μιλάω για την οποιαδήποτε πίστη βέβαια, όχι μόνο με την πίστη στον χριστιανισμό.

Όσο για την "άφεση αμαρτιών" φτάνει να ρίξεις μια ματιά γύρω σου και να καταλάβεις ολόκληρο το μηχανισμό, πώς "δουλεύει".


quote:
ποια αλλη θρησκεια σου δινει το δικαιωμα να εξιλεωθεις κ να ανεβεις σε καποια ανωτερα πνευματικα στρωματα?

Όλες.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 19:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μιλάς για ανθρώπους, που καυχούνται που δεν έχουν Θεό, φίλη hunter1...Τι περιμένεις;
Φίλε μου Γιάπετ, αντιπαράθεση, για την αντιπαράθεση....Ποτέ
δεν θα βρεις τίποτε κοινό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 21:40:49  Εμφάνιση Προφίλ
trexa....

quote:
Φίλε μου Γιάπετ, αντιπαράθεση, για την αντιπαράθεση...

Αυτό θέλεις να βλέπεις εσύ.

Εγώ τοποθετούμαι σ' αυτά που διαβάζω και δυστυχώς βλέπω ότι δεν υπάρχει ουσιαστικός αντίλογος.

Όταν ισχυρίζεσαι κάτι τρεχα...., το υποστηρίζεις.
Γιατί λοιπόν, εσύ θεωρείς ότι αντιπαρατίθεμαι χωρίς λόγο;
Εξέφρασα την άποψή μου και περιμένω, αυτός που ισχυρίζεται τα αντίθετα, από εμένα, να τα υποστηρίξει.

Απλό είναι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 28/10/2009 21:41:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 22:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν λέγεται διάλογος το να ειρωνεύεσαι και προσβάλεις τις
θέσεις του άλλου, δίχως να δίνεις τις δικές σου....
Διάλογος λέγεται, όταν εγώ λέω τι πιστεύω κι εσύ τι πιστεύεις, όχι όταν εσύ πολεμάς τη δική μου θρησκεία κι εγώ την υπερασπίζομαι...
Για να το πω απλά..
Μόνο χριστιανοί υπάρχουν τελικά βγαίνει το συμπέρασμα και κάτι κακομοίρηδες, που πολεμάνε τον ήλιο του χριστιανισμου...
Τόσο απλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 09:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
πραγματικα απορια οι αθεοι που πιστευουν οτι βρηκαν τη δυναμη τους?εννοω αυτη τη δυναμη που μας κανει μερα με τη μερα να εξελισομεθα να αναπαραγομαστε με λιγα λογια να να τα παλευουμε σε ολες τις καθημερινες μαχες της ζωης.τι ειμαστε δηλαδη καποα τυχαια χημικη ενωση που παλι ετσι απλα θα εξαφανιστουμε οπως απλα εμφανιστηκαμε?προσωπικα καθε μερα δοξαζω τον ΚΥΡΙΟ που μας εδωσε το δικαιωμα να ειμαστε ευτυχισμενοι πισω απο καθε χαμογελο των παιδιων μας καθως κ ολες τις καθημερινες μικρες κ μεγαλες χαρες.κ πραγματικα macedon οταν φυγουμε απο αυτη τη ζωη τί απλα θα χαθουμε?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 10:49:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ανόητα είναι τα λογοπλόκα παιχνίδια, όταν η αλήθεια έιναι τόσο διαφορετική....Ο χριστιανιμός, είναι η μεγαλύτερη δυτική θρησκεία και θα παραμείνει, επειδή ΕΚΦΡΑΖΕΙ τον ευρωπαίο,τον ατιπροσωπεύει καλύτερα απο άλλες δοξασίες, με αναξιόπιστους θεούς επιρρεπείς σε ανωμαλίες....
Η υποκειμενικότητα με την αντικειμενικότητα, κάνει τρελά παιχνιδα....
Είστε ολοι πολύ παιχνιδιάρηδες, τελικά...Κρύβεται, όμως, έτσι η πίκρα;...
Την πίκρα σας, που φαίνεται μέσα απο την κινδυνολογία σας,απο το
πουθενά....Την μανια σας να ζωντανέψετε πτώματα...
Ζείστε σήμερα, όχι μεσα στο μυαλό σας....

Βαγγέλη , καλημέρα!!!

Κάνοντας μια "αναδρομή" στα όσα μέχρι σήμερα έχουμε μεταξύ μας ανταλλάξει , απόσο θυμάμαι -αν θυμάμαι καλά- ουδέποτε κινδυνολόγησα ή προσπάθησα να ζωντανέψω πτώματα και σε διαβεβαιώ πως καμμιά πίκρα δεν με διακατέχει..!

Με σεβασμό στο προσωπό σου , κατάθεσα όσα κατέθεσα κάνοντας μια αναδρομή στο παρελθόν ..!

Ουδέποτε έβρισα ή επιτέθηκα ή και ακόμα ειρωνεύθηκα κανένα για την πίστη του , μιας και αυτό αποτελεί προσωπική επιλογή του καθενός και είναι απόλυτα σεβαστή , μιας και όπως υποθέτω αυτό προσφέρει μια ψυχική ισορροπία και γαλήνη σε κάθε πιστό , οποιασδήποτε θρησκείας!

Είμαστε ενήλικες και κάθε δημόσια τοποθέτηση αποτελεί θέση , δεδηλωμένη!

Θα το ξαναπώ:"Δεν είμαι Δωδεκαθειστής!!!"

Είμαι όμως Έλληνας ...και ως Έλληνας , διδάχθηκα την αρχαία ελληνική ιστορία , διδάχθηκα και έμαθα για την πατρώα ελληνική θρησκεία και σίγουρα αυτή δεν ήταν ο χριστιανισμός , καθ'ουδένα τρόπω..!

Και θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι ακόμα και σήμερα , όταν θέλουν ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο να δώσουν μια ονομασία με κύρος σε διάφορα πράγματα...εκεί "απευθύνονται" και χρησιμοποιούν ονόματα αρχαίων ελλήνων θεών...Δίας , Ήρα , Άρτεμις, Αθηνά, Άρης...κλπ..κλπ!


Πουθενά δεν έχω δεί ..Απόστολος Παύλος..Πέτρος..κλπ...εκτός απο συναφή ιδρύματα , κοινότητες κλπ!

Εκείνο που θέλω να πώ με λίγα λόγια είναι ότι ακόμα και σήμερα , εκείνη η θρησκεία εξιτάρει την ανθρώπινη φαντασία και αποκτάει ψυχή , δηλαδή "ζεί" μέσα απο την ασυνείδητη πολλές φορές εκφορά των ανθρώπων , θεών και ηρώων της!

Καλή ή κακή πάντως...αληθής ή ψεύτικη , αυτή ήταν η πατρώα θρησκεία των Ελλήνων...και θα πρέπει κάποια στιγμή να συμφωνήσουμε σ'αυτό!

Δεν μπορούμε να κυνηγάμε τους εαυτούς μας...ούτε το παρελθόν μας!

Θα ήθελα δε , να πώ ότι βαφτίσθηκα χριστιανός (ορθόδοξος) ...μάλλον με βάπτισαν και χωρίς να ερωτηθώ μάλιστα , αποφάσισαν για μένα , χωρίς εμένα!

Με καθυπόταξαν και εισήγαγαν τον φόβο εντός μου ...ότι πρέπει να πηγαίνω στο κατηχητικό και μάλιστα με/μας εξανάγκαζαν τότε που είμασταν μικρά παιδάκια και αυτό ήταν δείγμα καλού παιδιού ...εν θεώ..και οι γονείς ήταν περήφανοι και ήσυχοι , ότι το παιδί τους δεν έχει πάρει τον κακό το δρόμο!

-Όμως θα πρέπει να επισημάνουμε και ίσως να συμφωνήσουμε στο εξής:

Η δομή του υποκειμένου -ως άνθρωπος- δεν συντονίζεται με τα όσα διδάσκει ο Χριστιανισμός , ο οποίος θέτει ένα ηθικό προστακτικό κώδικα ...ίνα οι πιστοί ακολουθήσουν και ευτυχήσουν...

Θα μπορούσα να τον δώ -για κάποιους - , ως ένα ψυχαναλυτικό εργαλείο...εγγενές με την αδύνανη φύση κάποιων να αναλάβουν με υπευθυνότητα τον εαυτό τους , το οποίο αναλαμβάνει -μιας και οι ίδιοι δεν μπορούν- να παίξει ρόλο διαχειριστή στην αδύναμη φύση τους !

Εντάξει και καλά κάνουν...προσωπικά όμως επιλέγω να είμαι "καλός" άνθρωπος συνειδητά και όχι διότι πρέπει να είμαι καλός άνθρωπος και επειδή πρέπει κάποια θρησκεία να μου το υπενθυμίζει και να φροντίζει γι'αυτό...και διότι θα κατακτήσω την ουράνια βασιλεία!

Αν δεν μπορούσα να το κάνω...ίσως τότε να καλούσα σε βοήθεια ...δηλώνοντας τη αδυναμία μου και παραιτούμενος του δικαιωματός μου , να είμαι υπεύθυνος για τον εαυτό μου ως ενήλικας...και παραιτούμενος του δικαιωματός μου να βελτιώνομαι και ενδυναμώνω!

Δεν παραδίνομαι σου λέω...την λέξη αυτή δεν βάζω εγώ στο στόμα..(Πάριος)!

Μιλάς για θεό συνέχεια ...ονοματίζοντας και αποκαλώντας μας άθεους..

Ξέρεις κάτι φίλε μου..?

-Η διαφορά μας είναι η εξής:
Eσύ τον ψάχνεις κάπου εκτός τον θεό...ατενίζοντας προς τα πάνω !!!

Εγώ τον ψάχνω μέσα μου και δεν χρειάζομαι μεσσίες ..θέλω να τον
νοιώθω , να τον αισθάνομαι , να πλημμυρίζει όλο το είναι μου!

Δεν θέλω διαμεσολαβητές!!!

Θα σε παρακαλέσω δε να μην ξαναχρησιμοποιήσεις τον όρο άθεος για κανέναν...

Ποιός σου είπε ότι είμαστε άθεοι?

Όλοι πιστεύουν στον θεό...αλλα ο καθένας τον προσεγγίζει με τον δικό του τρόπο...ντροπή στους παππάδες και στην εκκλησία που έχουν αναλάβει εργολαβία την επικοινωνία με τον θεό...ντροπή!!!

Κλείνοντας θα ήθελα γι'αλλη μια φορά να πώ ότι δεν υπάρχει τίποτα το προσωπικό μαζί σου ...σε σέβομαι και σε εκτιμώ ως άνθρωπο και συνδίκτυο και καλά κάνεις και πιστεύεις ότι πιστεύεις ...δικαιωμά σου...αλλα μέχρι εκεί και έχω την αίσθηση ότι και σύ απο την μεριά σου πρέπει να σεβασθείς ανάλογα τους διαφωνούντες και προσεγγίζοντας την αλήθεια , απο διαφορετικό μονοπάτι!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 14:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειλικρινά φίλε Εαρινέ, ζηλεύω τον ......αέρα σου...Καλά ρε φιλε,
πας καλά; Μιλάς επι προαωπικού, ενώ εγώ όχι και πάλι εγώ είμαι ο ενοχλητικός;
Ότι σας βολεύει τέλος πάντων;
Και ο διάλογος; Επι θεμάτων θρησκείας ΌΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΎ;
Πάει κι αυτός...Καλά, ένας να μιλάει,χωρίς να το γυρίζει σε αγάπες και λουλούδια, δεν υπάρχει;
Ρε καψούρες...
Το ποια είναι η θρησκεία της Ελλάδας, σε πιάνω ανενημέρωτος....
Εδώ και 1500 χρόνια, πάνω απο 95% Ελλήων, είναι χριστιανοί....Εσύ, αφού δεν δηλώνεις χριστιανός, τι εθνικότητα έχεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 14:28:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ειλικρινά φίλε Εαρινέ, ζηλεύω τον ......αέρα σου...Καλά ρε φιλε,
πας καλά; Μιλάς επι προαωπικού, ενώ εγώ όχι και πάλι εγώ είμαι ο ενοχλητικός;
Ότι σας βολεύει τέλος πάντων;
Και ο διάλογος; Επι θεμάτων θρησκείας ΌΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΎ;
Πάει κι αυτός...Καλά, ένας να μιλάει,χωρίς να το γυρίζει σε αγάπες και λουλούδια, δεν υπάρχει;
Ρε καψούρες...
Το ποια είναι η θρησκεία της Ελλάδας, σε πιάνω ανενημέρωτος....
Εδώ και 1500 χρόνια, πάνω απο 95% Ελλήων, είναι χριστιανοί....Εσύ, αφού δεν δηλώνεις χριστιανός, τι εθνικότητα έχεις;


================================================================


Θα περίμενα απο σένα Βαγγέλη , μια άλλη νοοτροπία !

Ότι είχα να πώ επι του θέματος το είπα!

Δεν έχω τίποτα με το Χριστιανισμό...ούτε με τους χριστιανούς αλλα ούτε με τους δωδεκαθειστές -στο κάτω - κάτω της γραφής ..όπως και να το κάνουμε είναι η πατρώα θρησκεία...σ'αρέσει δεν σ'αρέσει!

Δηλαδή , εσύ είσαι πιο Έλληνας και απο τον Λεωνίδα..αυτό μου λές???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 17:12:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εαρινός
Δεν έχω τίποτα με το Χριστιανισμό...ούτε με τους χριστιανούς αλλα ούτε με τους δωδεκαθειστές -στο κάτω - κάτω της γραφής ..όπως και να το κάνουμε είναι η πατρώα θρησκεία...σ'αρέσει δεν σ'αρέσει!

Δηλαδή , εσύ είσαι πιο Έλληνας και απο τον Λεωνίδα..αυτό μου λές???

soul



Φίλε Εαρινέ,
Θα ήθελα, αν γίνεται φυσικά, να μου εξηγήσεις γιατί θεωρείς πως ο δωδεκαθεϊσμός είναι η πατρώα θρησκεία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 17:44:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Δεν έχω τίποτα με το Χριστιανισμό...ούτε με τους χριστιανούς αλλα ούτε με τους δωδεκαθειστές -στο κάτω - κάτω της γραφής ..όπως και να το κάνουμε είναι η πατρώα θρησκεία...σ'αρέσει δεν σ'αρέσει!

Δηλαδή , εσύ είσαι πιο Έλληνας και απο τον Λεωνίδα..αυτό μου λές???

soul



Φίλε Εαρινέ,
Θα ήθελα, αν γίνεται φυσικά, να μου εξηγήσεις γιατί θεωρείς πως ο δωδεκαθεϊσμός είναι η πατρώα θρησκεία;




Έτσι διδάχθηκα στο σχολείο ...αυτό διάβασα ...αυτό γνωρίζω!

Τουλάχιστον πρίν τον χριστιανισμό..πρίν την ελευσή του..οι αρχαίοι ημών πρόγονοι , πίστευαν στο δωδεκάθεο!

Αν κάνω λάθος , πές μου και είμαι πρόθυμος να αναθεωρήσω!

ΥΓ:"Πάντως ο χριστιανισμός δεν αποτελεί πατρώα θρησκεία".

Και βέβαια λέγοντας πατρώα , δεν εννοώ θρησκεία της πατρίδας μας...σε ενεστώτα χρόνο!

Υπερασπίσθηκα δε όταν πρωτομπήκα στο χώρο το δικαίωμα όσων θέλουν να προσδιορίζονται ως χριστιανοί και να πιστεύουν και απέδωσα πολλά περισσότερα σ'αυτόν ...μολονότι δεν το πιστεύω , το έκανα και ξέρεις γιατί???

Διότι ως άνθρωπος δεν υπήρξα "απαξιωτικός" έναντι κανενός και αν χρειασθεί μπορεί να ευθυγραμμισθώ με κάποιους συνανθρώπους μου ακόμα και αν δεν συμφωνώ μαζί τους...μα υπάρχει και όριο σ'αυτό!

Και φωνές που προσπαθούν να μηδενίσουν την προσφορά και τον αγώνα για την διατήρηση του Ελληνισμού και να τον συνδέσουν αποκλειστικά με τον χριστιανισμό κάνοντας αναδρομή μέχρι την στιγμή που επεβλήθη ο χριστιανισμός και μετά..ε! εκεί , θα τοποθετηθώ...και θα πώ ..ΕΛΕΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!

ο Λεωνίδας και ο Μέγας Αλέξανδρος , δεν ήταν χριστιανοί...Έλληνες ήταν!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 17:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που λέω φίλε Εαρινέ και δεν καταλαβαίνεις κι εσύ και κάποιοι
νοσταλγοί του παρελθόντος, ειναι ότι ο χριστιανισμός είναι ένα με
την Ελλάδα, είτε το θέλετε ειτε όχι, εδώ και χιλιάδες χρόνια.Ταυτόσημο και εννιαίο...
Αποτελούν διάλλειμμα στην ιστορια και παραλειπομενα, όλα τα φαιδρά που συζητάμε εδω....Κι αυτο πρέπει να το αντιμετωπίσετε κάποια στιγμή....
Επίσημη θρησκεία έχουμε και ζωντανή,εσύ, που όποτε θές δηλώνεις χριστιανός κι όποτε όχι,καλά θα έκανες να θυμάσια τον Άγιο Δημήτριο,
και τόσους χριστιανούς Έλληνες ήρωες που ΄γιναν υπόδειγμα για την Ελλάδα και την στήριξαν αιώνες....Εσύ τώρα, με τον διχασμό που επαγγέλεσαι,τι καλό πιατεύει ότι κάνεις στην χώρα;Και τι σχέση έχει αυτό με την εκτίμηση προς τον Λεωνίδα, που λές;
Καπηλεύεστε την Ελλαδα και την διακινείτε σαν προιόν...
Συνέλθετε....Συγκρίνετε και χωρίζετε αξίες που ειναι ίδιες πια στην συνείδηση του πολίτη, όπως ο χριστιανισμός με την εθνική ταυτότητα του Έλληνα....Κι εσείς ξυπνάτε αλησμόνητες μνήμες αμνημονεύτων χρόνων;
Αλλά, πέραν αυτού.Αυτό που ζητάς, εσύ κι οι άλλοι,τι είναι τελικά; Θέλετε να βγει κάποιος λάθος, σε επίπεδο πίστης, προσωπικότητας, ατόμου,θρησκείας;Δηλαδή, τέλος πάντων, τι θυσία ζητάτε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy