ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 12:22:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε Λυκοπρόσωπε, ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ να ασχολούντε μαζί σου, τότε ΣΥΜΟΡΦΩΣΟΥ με την ΑΠΑΙΤΗΣΗ των μελών και ΔΩΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για όσα λές....
Αλλιώς γίνεσαι ΚΑΙ εσύ ένας ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΤΗΣ κάτι που αρχίζω να πιστεύω ότι το ΕΠΙΔΙΩΚΕΙΣ κιόλας!!!!!

Αν ζητάγατε στοιχεία για όλα όσα γράφονται στο Esoterica τότε δεν θα έγραφε κανείς. Αντί να κάνεις παρατήρηση στον χαιδεμένο σου Ramogloy για τις χυδαίες του εκφράσεις κατακεραυνώνεις εμένα επειδή εγώ έχω μια άλλη άποψη στο θέμα. Α ρε φιλόσοφε της πλάκας.

Έγινε επέμβαση από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 12:52:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Wolffaced Posted - 15/03/2003 : 21:49:26

Εάν σκεφθείς ότι δεν δέχονται τους μαύρους, μάλλον έχουν φυλετικές τάσεις.


ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ !!!

quote:
Kelsos Posted - 16/03/2003 : 09:15:28
Θα ξαναγυρίσουμε ΠΑΛΙ στα παλία "προβλήματα" της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ;;;

Αντε να το ΞΑΝΑΠΩ για πολυοστή ΙΣΩΣ φορά (και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός)...
Καλέ μου Λυκοπρόσωπε, ΠΩΣ λές κάτι που είναι ΤΟΣΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ;;;
Που στηρίζεις το γεγονός που ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ ότι στις στοές ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΑΥΡΟΥΣ!!!!

Το ΑΝ γινόταν κάποτε, πράγμα ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, δεν σημαίνει ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

Παραθέτω απόσπασμα απο μια σειρά των εκδόσεων TIME-LIFE BOOKS, με τίτλο ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ
Το απόσπασμα βρίσκεται στο τόμο με γενικό τίτλο ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ, στη σελίδα 93 και έχει τίτλο: "Ο Μαυριτανός Τέκτονας"

Η μασονία το 18ο αιώνα έκανε μέλη της ανθρώπους που ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, ΙΣΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕ. Λαμπρό παράδειγμα της προοδευτικής αντίληψης της μασονίας είναι ένας ΔΟΥΛΟΣ, που ονομάζονταν 'Αντζελο Σόλιμαν.
Ο άνθρωπος αυτός γεννήθηκε γύρο στα 1700 στη ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ και παιδί ακόμα πουλήθηκε ως ΔΟΥΛΟΣ. Κάποια οικογένεια Ευρωπαίων που τον αγόρασε, φρ΄΄οντισε για τη μόρφοσή του, ώστε έγινε σπουδαίος παιδαγωγός σε ένα αριστοκρατικό σπίτι της Βιέννης και πολύ δημοφιλής και γνωστός στην βασιλική αυλή.
Τελικά απελευθερώθηκε και πανρέφτηκε μια χήρα βαρόνη.

Το 1781, έγινε μέλος της περίφημης στοάς της "Αληθινούς Αρμονίας" που είχε μέλη της την κοινωνική ελίτ της Βιέννης.
Ο Σόλιμαν έγινε Μέγας Διδάσκαλος της στοάς και συνέβαλε στην αλλαγή του τελετουργήματος, ώστε να διαβάζονται στις συγκεντρώσεις της, σοβαρά ακαδημαϊκά και επιστημονικά έργα - μια πρακτική που ΑΡΓΟΤΕΡΑ, διαδόθηκε σε όλες τις στοές της Ευρώπης, μεγαλώνοντας το κ΄λυρος της μασονίας.



ΑΠΑΝΤΑΣ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ !!!

quote:
Wolffaced Posted - 16/03/2003 : 13:48:18

Γιατί Κέλσο υπάρχει έστω και ένας μαύρος μασσόνος σε Ευρώπη και Αμερική; Δεν μιλάμε βέβαια για ενναλακτικές σχολές μαύρων, μιλάμε για τις παραδοσιακές Στοές.


ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΛΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:03:30  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω γιατί αλλά ο άνθρωπος της φωτογραφίας μου φαίνεται δυστηχισμένος. Το πρόσωπο του έχει μια λυπημένη έκφραση.

Απορία κρίσεως. Εάν κάποιος πρώην μασόνος απογοητευμένος από αυτά που έχουν δει τα μάτια του στις στοές, βγει να μιλήσει για ότι συμβαίνει, οι μασόνοι πως θα αντιδράσουν; Ψύχραιμα ή θα προσπαθήσουν να του κλείσουν το στόμα με ότι αυτό συνεπάγεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Φίλτατοι συνδαιτημόνες.
Δεν είχα σκοπό να παρέμβω,αλλά η βεβήλωση Ιδεών, Θεσμών και Εταιρειών πρέπει να λάβει τέλος,σας παραθέτω τη διεύθυνση του επίσημου site της Μεγάλης Στοάς Της Ελλάδος, που δημιουργήθηκε υπο την έγκριση του Προεδρείου του Τεκτονικού Ιδρύματος,επίσημα και Νομικά αναγνωρισμένου εις τη Χώρα μας,ώστε να μάθουν οι καλοί φίλοι που δε γνωρίζουν το λόγο ύπαρξης του Τεκτονισμού στις ημέρες μας και στη Χώρα μας:
www.grandlodge.gr/periexo.html
Ας ελπίσουμε οτι θα σταματήσει η σφυρηλάτηση Ιερών θεσμών και η Βεβήλωσή τους,ειδικά στις αρχές του φωτισμένου 21ου αιώνα.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Φίλοι μου, με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται διά-λογος αλλά... διά-ολος.

Ο wolffaced ό,τι απάντηση και να πάρει θα μπορεί πάντα να αμφιβάλλει εφόσον βλέπει ήδη επικριτικά όλη αυτήν την προσπάθεια. Και έχει δικαίωμα να αμφιβάλλει. Όπως είπε πολύ ωμά αλλά και μάλλον σωστά:

quote:
Αν ζητάγατε στοιχεία για όλα όσα γράφονται στο Esoterica τότε δεν θα έγραφε κανείς

Οπότε γιατί τόσος αναίτιος εκνευρισμός; Έπειδή δεν μπορείτε να πείσετε τον Wolffaced ή πιο πριν τον EON; Περιμένετε να τους πείσετε; Το θεωρείτε βατό;

Μην ξεχνάτε ότι αυτά που γράφουμε εδώ μέσα τα διαβάζει πολύς κόσμος. Μην υποτιμάτε το κριτήριό του. Ας μην χαθεί η αλήθεια κάπου εκεί ανάμεσα στα...μπουμπουνητά και στα... μπουνίδια.

Την απάντηση την ξέρω: "Μα με πνίγει το δίκιο;" Εντάξει αλλά να μην βοηθήσουμε να πνιγούν και αξίες που πρέπει να πρεσβεύουμε.

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαλότητας, αλλά με πολύ προβληματισμό...


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:35:14  Εμφάνιση Προφίλ
Wolffaced εάν το μόνο που βλέπεις είναι «το λυπημένο πρόσωπο» και όχι την απάντηση τότε δικαιώνεις περίτρανα τους χαρακτηρισμούς μου !

Αν δε το πρόσεξες σου επισημαίνω πως άλλη απορία είχες και πάνω σε αυτή σου απάντησα τόσο εγώ όσο και ο Κέλσος .
Βέβαια κατά την προσφιλή και μόνιμη τακτική σου επέλεξες να αποσιωπήσεις το γεγονός και να στρέψεις αλλού την κουβέντα .
«Στρουθοκαμηλισμός» είναι μία έννοια που αρμόζει στα πεπραγμένα σου και στη στάση σου γενικότερα .

Πάμε τώρα στο νέο ερώτημα που έθεσες .

Υπάρχουν πολλά βιβλία ανθρώπων που υπήρξαν «τέκτονες» και έφυγαν και κανείς δεν τους πείραξε , ακόμα και όταν καταπατώντας τον όρκο τους , εξέδωσαν βιβλίο και αποκόμισαν χρηματικά οφέλη και επεδίωξαν κοινωνική καταξίωση .
Άλλωστε αυτό επεδίωξαν και με την είσοδο τους στον Τεκτονισμό και επειδή δεν βρήκαν παρά μόνον ίσως την άσκηση του πνεύματος αποφάσισαν να ικανοποιήσουν τη ματαιοδοξία τους με άλλους τρόπους .

ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕ !

Αν εσύ έχεις κάτι άλλο σαν στοιχείο πες μας να το μάθουμε .

V.I.T.R.I.O.L. στις 20 σελίδες αυτού του θέματος έχουν δοθεί πολλές φορές όλες οι διευθύνσεις του internet αλλά στού κουφού την πόρτα το σαπούνι σου χαλάς .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:46:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο wolffaced ό,τι απάντηση και να πάρει θα μπορεί πάντα να αμφιβάλλει εφόσον βλέπει ήδη επικριτικά όλη αυτήν την προσπάθεια. Και έχει δικαίωμα να αμφιβάλλει. Όπως είπε πολύ ωμά αλλά και μάλλον σωστά:
quote:
_____________________________________________________________________
Αν ζητάγατε στοιχεία για όλα όσα γράφονται στο Esoterica τότε δεν θα έγραφε κανείς
_____________________________________________________________________



Κύριε συντονιστά δηλαδή στο Forums του esoterica μπορεί ο καθένας να γράφει ότι θέλει χωρίς να τεκμηριώνει ;

Αν ναι τότε ο χώρος δεν είναι έγκυρος και οι όποιες πληροφορίες αντλούνται απ αυτόν πρέπει να θεωρούνται το λιγότερο φαιδρές .

Θα συμφωνήσω λοιπόν με την προτροπή σας και θα αποσυρθώ για δεύτερη και τελευταία φορά στα βιβλία μου που τουλάχιστον διαθέτουν μια εγκυρότητα και δεν είναι εκ προοιμίου φαιδρά .

Να περνάτε καλά !

Apostolos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Φίλε Thoth

Νομίζω ότι το Esoterica είναι ένας χώρος αναζήτησης της αλήθειας (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) και σίγουρα θα πρέπει ότι γράφεται να μπορεί να τεκμηριωθεί και να οδηγήσει στην αλήθεια.

Εκτός εάν είναι ένας χώρος στον οποίο ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει να το υπερασπίζεται χωρίς να το τεκμηριώνει, ένας χώρος δηλαδή με πληροφόρηση αλλά και παραπληροφόρηση ταυτόχρονα.

Σίγουρα ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει και κανείς δεν προσπαθεί να επιβάλει την άποψη του στον άλλον. Επίσης κανείς δεν προσπαθεί να πείσει τον άλλον για κάτι.

Όταν όμως αναφερόμαστε σε θέματα που δεν είναι υποκειμενικά θα πρέπει το ότι λέγεται να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

quote:
Μην ξεχνάτε ότι αυτά που γράφουμε εδώ μέσα τα διαβάζει πολύς κόσμος. Μην υποτιμάτε το κριτήριό του.

Πως λοιπόν ο κόσμος που μπαίνει εδώ μέσα θα μπορέσει να πάρει μία σωστή και εμπεριστατωμένη γνώση πάνω σε ένα θέμα όταν αυτό το θέμα είναι πασπαλισμένο με ένα σωρό ανακρίβειες?

Κανείς δεν υποτιμάει κανέναν και τίποτα, για αυτό άλλωστε γίνεται η ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων προκειμένου αν έλθει το επιθυμητό αποτέλεσμα που ακούει στο όνομα αλήθεια. Εάν κάποιος νομίζει ότι υποτιμάτε ας μας πει πιο είναι το κριτήριο που λέει ότι λέει.
Κανείς δεν καταδίκασε κανέναν για μία τυχόν λανθασμένη άποψη που μπορεί να έχει. Καλό όμως θα ήταν ο καθένας μας να έχει την ωριμότητα να δει την αλήθεια πέρα από αυτό που νόμιζε μέχρι σήμερα - εάν και εφόσον αυτό αποδεικνύεται.

Βρίσκεις σωστό το να λέει κάποιος κάτι έτσι απλά χωρίς να το τεκμηριώνει και μάλιστα χωρίς να ανταποκρίνεται στην αλήθεια? πράγμα που αποδεικνύεται από τον αντίλογο.

Νομίζω ότι η όλη διαμάχη εστιάζεται στο ότι κάποιοι λένε αναλήθειες και διαβάλλουν μια πραγματικότητα, το τι δηλαδή γίνεται στον τεκτονισμό.

Ας δούμε λοιπόν με ανοιχτά μάτια τι ακριβώς είναι ο τεκτονισμός και μετά όποιος θέλει τον αποδέχεται και όποιος θέλει τον απορρίπτει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Ελπίδα, είσαι παλιό μέλος και σίγουρα ξέρεις τις γενικότερες θέσεις μου για τον Εσωτερισμό και για το Forum μας, οπότε δεν θα αναλωθώ σε επιχειρήματα που να δείχνουν πόσο νοιάζομαι για αυτό.

Η συζήτηση για την συζήτηση δεν ήταν ποτέ στις προτιμήσεις μου. Η αντίρρηση για την αντίρρηση και ο φανατισμός της αποπροσανατολισμένης μάζας είναι φαινόμενα που με λυπούν αφάνταστα. Και ακόμα περισσότερο με έχουν βλάψει πάρα πολύ σε προσωπικό επίπεδο.

Άρα δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω την άποψη: "Γράψτε ό,τι θέλετε. Απαντήστε όπου θέλετε. Βρωμίστε την αλήθεια. Κάτω οι κανόνες της λογικής κ.ο.κ."

Μόνο επισημαίνω: Συζητήστε με όποιον αποδέχεται τους κανόνες της συζήτησης αλλιώς γίνεται παράλληλη κουβέντα σε παράλληλα σύμπαντα. Αν ο άλλος δεν αποδέχεται τους κανόνες της συζήτησης, μην συζητάτε, και ακόμα περισσότερο μην τον κάνετε και... μάρτυρα εξύβρισης και δίωξης. Δεν γίνεται καμία δίκη εδώ μέσα, παρά μόνο κουβέντα. Ας μην το ξεχνάμε.


Είναι τόσο δύσκολο;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Φίλτατε Ramoglou.
Έχω την εντύπωση οτι προσπαθείς να πείσεις για την ορθότητα των δεδομένων σου.Είσαι δυναμικός.Το οτι ο έτερος όμως φίλος δεν αντιλαμβάνεται τα όσα του λες-και με δεδομένο οτι κανένας δεν είναι κακός εκ φύσεως-πρέπει να σε ηρεμεί οτι εσυ έκανες το καθήκον σου και η Φύση θα κάνει πλέον το δικό της.Γιατί η κάθε ψυχή αναλόγως με το πόσο ζητάει την Αλήθεια-κατά Πλάτωνα-οδηγείται σε Αυτή!Ο Φυσικός Νόμος κατά Σ.Νάγο.Μη φθείρεσαι καλέ μου Φίλε...Λάξευσε το Λίθοτου εαυτού σου.'Αφες αυτοίς.Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι".
Ζητώ συγνώμη γιατί λόγω κεκτημένης ταχύτητος αντί σφυροκόπημα έγραψα "σφυρηλάτηση" προηγουμένως.Επανορθώνω και ζητώ ταπεινά συγνώμη.
Με Τιμή
Θησέας ( που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Thoth,

Θα συμφωνήσω με αυτό σου το post και πραγματικά μπορώ να πω ότι διακρίνω μία αντίθεση με το προηγούμενο και δεν καταλαβαίνω το γιατί (αναφέρομαι σε αυτό που λες ότι τελικά δεν χρειάζονται τα στοιχεία τεκμηρίωσης).

Αυτό που θέλω να πω είναι πως μιας και ενδιαφέρεστε για την πρόοδο αυτού του site και επιθυμείτε την διατήρηση του επιπέδου του καλό θα ήταν, αποδεχτοί να γίνονται μόνο όσοι μπορούν να σεβαστούν τους κανόνες της συζήτησης.

Νομίζω πως τα αποτελέσματα αυτής της κατάστασης που επικρατεί είναι ορατά και σίγουρα δεν ευχαριστούν κανέναν, παρά μόνο, ίσως, κάποια άτομα που σκοπό είχαν την καταστροφή του χώρου αυτού.

Τα ινία στα χέρια σας αγαπητοί διαχειριστές ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:58:18  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ESOTERICA.gr ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ Η ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΝΕΥ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΥΤΟΝ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΗ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΚΑΘΕ ΕΝΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΡΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.

ΕΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΙΤΕ ΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ .... ΑΥΡΙΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ...

ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΤΙΤΛΟ
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1559

ΑΣ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΠΟ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 15:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Ελπίδα είπες:
quote:
Αυτό που θέλω να πω είναι πως μιας και ενδιαφέρεστε για την πρόοδο αυτού του site και επιθυμείτε την διατήρηση του επιπέδου του καλό θα ήταν, αποδεχτοί να γίνονται μόνο όσοι μπορούν να σεβαστούν τους κανόνες της συζήτησης.

Νομίζω πως τα αποτελέσματα αυτής της κατάστασης που επικρατεί είναι ορατά και σίγουρα δεν ευχαριστούν κανέναν, παρά μόνο, ίσως, κάποια άτομα που σκοπό είχαν την καταστροφή του χώρου αυτού.

Τα ινία στα χέρια σας αγαπητοί διαχειριστές


Και ποιος θα κρίνει ποιος θα είναι αυτός που υπακούει στους κανόνες συζήτησης.

Εγώ;

Σε πληροφορώ ότι αν έκρινα εγώ, τότε αυτή την στιγμή ούτε 50 άτομα δεν θα είχε το forum. Τόσο αυστηρός κριτής είμαι, προσωπικά.

Εάν το έκανε ο Admin, άντε να μέναμε καμιά 100αριά, για να κάναμε την κλειστή λέσχη του... "Forum των άψογων Συνομιλητών"

Ευτυχώς ή δυστυχώς κάποιος ή κάποιοι πρέπει να κρατούν το μέτρο και να ορίζουν τον κανόνα. Εννοείται ότι πολλοί δεν θα συμφωνούν με αυτόν τον κανόνα και είναι σεβαστή η γνώμη τους και θα πρέπει να μας την λένε με αγάπη και εκτίμηση όπως κάνεις κι εσύ τώρα. Έτσι κι αλλιώς αυτός ο κανόνας είναι ελαστικός και μπορεί αργότερα στο μέλλον να αλλάξει. Άρα χρειαζόμαστε την γνώμη σας και την προσφορά σας.

Αλλά πάντα θα υπάρχουν οι προσωπικές απόψεις. Μπορείς να δεις αυτήν την μεγάλη ποικιλία στα σχετικά topics που άνοιξαν.

Αλλά επιμένουμε ότι οι κανόνες συμμετοχής προς το παρόν είναι αυτοί που χρειάζονται και δεν χρειάζεται να αλλάξουν. Η δική μας οπτική και το όραμά μας είναι πιο ανοιχτό και θέλει να αγκαλιάσει μια μεγάλη διαφορετικότητα. Η πρόκλησή μας είναι όχι να έχουμε αυτό το κλειστό club αυτών που συμφωνούν μαζί μας αλλά να μπορέσουμε να βοηθήσουμε τον καθένα που μπαίνει εδώ μέσα (αν το θέλει κι αυτός) να γίνει λίγο περισσότερο σοφός.

Το μόνο που ζητώ είναι να δείξετε λίγο μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε εμάς τους δημιουργούς και διαχειριστές και να συνεχίζετε να παλεύετε για την αλήθεια και την αρετή, μέσα στο forum.

Και κλείνω με τα πολύ εύστοχα και αξιόλογα λόγια του V.I.T.R.I.O.L. (ο οποίος διαισθάνομαι ότι μάλλον βρίσκεται ακόμα πιο κοντά και ψηλά στην αλήθεια από ότι όλοι οι υπόλοιποι εμείς)

quote:
Το οτι ο έτερος όμως φίλος δεν αντιλαμβάνεται τα όσα του λες-και με δεδομένο οτι κανένας δεν είναι κακός εκ φύσεως-πρέπει να σε ηρεμεί οτι εσυ έκανες το καθήκον σου και η Φύση θα κάνει πλέον το δικό της.Γιατί η κάθε ψυχή αναλόγως με το πόσο ζητάει την Αλήθεια-κατά Πλάτωνα-οδηγείται σε Αυτή!Ο Φυσικός Νόμος κατά Σ.Νάγο.Μη φθείρεσαι καλέ μου Φίλε...Λάξευσε το Λίθοτου εαυτού σου.'Αφες αυτοίς.Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 16:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Όταν κάποιος δημιουργεί κάτι το οριοθετεί και το προστατεύει μέσα από κάποιος άγραφους κανόνες.

Αν λοιπόν κανείς δεν μπορεί να κρίνει να επιβάλει αν θες τη γνώμη του – αναφέρομαι στους κανόνες λειτουργίας – τότε ποιος ο λόγος των τίτλων??? Γιατί να μην είναι όλοι μέλη?

Είναι γνωστό πως παντού πρέπει να υπάρχει ένας «αρχηγός» κάποιος/οι που θα διευθύνουν και θα εκπροσωπούν την ομάδα. Αν αυτός δεν είναι αποδεχτός και σεβαστός από την ομάδα ποιος ο λόγος της ύπαρξής του?
Μήπως υπάρχει ο φόβος να χαρακτηριστεί κάποιος κακός? Μα δεν γίνεται όλοι και όλα να είναι αρεστά σε όλους.

Σαφώς και θα υπάρξουν διάφορες απόψεις και όλες είναι σεβαστές αλλά όχι αποδεχτές. Το πρόβλημα είναι στο πως τοποθετούνται αυτές οι απόψεις.

Όσο για την κλειστή λέσχη που αναφέρεις, εάν δεν μπορούν πολλά μέλη να σταθούν σωστά είναι προτιμότερο να μην υπάρχουν. Άλλωστε προσωπικά πιστεύω πως αυτός που θέλει πράγματι να μάθει έχει και τον ανάλογο τρόπο να το κάνει. Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα.

Τέλος όσο για την εμπιστοσύνη που ζητάτε η άποψή μου είναι πως η εμπιστοσύνη είναι κάτι που κερδίζετε μέσα από πράξεις και δεν χαρίζεται έτσι απλά επειδή το ζητάει κάποιος (με αυτό δεν υπονοώ πως δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στους διαχειριστές)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 16:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
ΟΚ, Ελπίδα.

Σε κατάλαβα, με κατάλαβες. Συμφωνούμε σε κάποια σημεία, διαφωνούμε σε κάποια άλλα. Γνωριστήκαμε καλύτερα. Προβληματιστήκαμε. Θα διατηρήσουμε σε ένα μέρος ο ένας τις απόψεις του άλλου και θα συνεχίσουμε.

Καλή μας συνέχεια.

Ας συνεχίσουμε στο θέμα μας...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 18:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα σε ΟΛΟΥΣ...
Και σε εκείνους που επιλέγουν τη ΣΙΩΠΗ...
Και σε εκείνους που επιλέγουν τον ΔΙΑΛΟΓΟ και ΟΥΧΙ τον ΔΙΑ-ΟΛΟ...

Με πολύ περίσκεψη διάβασα και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ τα τελευταία μηνύματα των φίλων...
Καταρχάς ΠΟΙΟΣ θα μπορούσε να ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙ με τον καλό μας φίλο τον V.T.R.I.O.L. ;;;;;;;;;
Θεωρώ ΚΑΝΕΝΑΣ που σκοπό έχει με τη παρουσία του στο ΠΑΡΟΝ "πολύπαθο" χώρο ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ, την ΠΡΟΩΘΗΣΗ της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ και του "ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ"....
Και έναν τέτοιο 'Ανθρωπο (δε ξέρω ΑΝ πρέπει να το πώ, αλλά θα το πράξω, συγχωρέστε με) θεωρώ πώς έχω απέναντί μου όταν ΣΥΖΗΤΩ και ΣΥΝΟΜΙΛΩ με τον Κύριο Ράμογλου (έχω και κόττερο, πάμε μια βόλτα...)

Τώρα για το άλλο μέλος μας, τον Λυκοπρόσωπομ θα ΕΠΙΜΕΙΝΩ στον "χαρακτηρισμό" που του έχω ΗΔΗ πρό καιρού αποδώσει, αυτόν του ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΤΗ και λάτρη της ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑΣ (που σχεδόν πάντα, λόγοι ΕΛΛΗΨΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, καντά μια απλή "μπουρδολογία")...

'Οπως ΗΔΗ έχουμε δεί, ΚΑΙ μαύροι Τέκτονες υπάρχουν (απο το 1700 και βάλε!!!!!!) ΚΑΙ τελικά ΟΣΟΙ ΕΠΕΖΗΣΑΝ ΤΩΝ ΦΡΙΚΤΩΝ ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΩΝ (έμμμμ με συγχωρήτε, ΜΥΗΣΕΩΝ ήθελα να πώ) χαίρουν ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ και ΚΑΝΕΙΣ απο τους Μίερους Τέκτονες δεν τους ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ απο προσώπου της γής (όπως προσπάθησε ΕΜΕΣΩΣ πλήν ΣΑΦΩΣ να μου υποδείξει ένα "άλλο" μέλος λάτρης και αυτός της συνομοσιολογίας σε παλαιότερο διάλογο!!!!!)

Φίλε μου Ράμογλου, με ΕΜΑΘΕΣ και σε ΕΜΑΘΑ χάρις αυτού του τόπου, του Esoterica.gr
Απο τη γνωριμία μας αυτή, η αναξιότητά μου ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΟΛΛΑ...
Πιστεύω ότι έχεις ΠΟΛΛΑ ακόμα να προσφέρεις σε ΟΛΟΥΣ μας και προπαντώς στους ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΜΑΣ (και όχι ίσως στα μέλη μας, μιάς και είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ πολύξεροι...)

Διαβάζοντας το μήνυμα του Τρισμέγιστου Ερμή, είναι σαφές αυτό που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κατάλαβα...
Αφες τους ΤΥΦΛΟΥΣ να οδηγούν ΤΥΦΛΟΥΣ φίλε μου Ράμογλου...
Αυτό σου λέει έμεσα ο Τρισμέγιστος...
Μα καλά, προσπαθείς να πείσεις έναν "ΕΚ ΓΕΝΝΕΤΗΣ ΤΥΦΛΟ" ότι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, δεν είναι ο ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ;;;;
Και πές μου φίλε μου ΠΩΣ θα του το δώσεις να το καταλάβει;;;;
Αφού ΟΥΤΕ τι είναι το ΣΚΟΤΟΣ ξέρει, μα ΟΥΤΕ και τι είναι το ΦΩΣ!!!!!

Σταματώ εδώ...
Δεν θέλω να φανεί ότι κάνω κύρηγμα....
Απλά, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΙΚΑ και κοινοποίησα τον προβληματιμσό μου...

Φίλε Ράμογλου, περιμένω απάντησή σου....

'Ενας ειληκρινής ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ της ΑΛΗΘΕΙΑΣ η οποία βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ...

Κέλσος ο "φιλόσοφος της πλάκας"

Υ.Γ Μην κάνεις τον κόπο και διαγράφεις τα μηνύματα του Λυκοπρόσωπου φίλε μου Τρισμέγιστε...
Αν θέλετε, ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ να σας δώσω την ΕΡΜΗΝΕΙΑ που δίνω στην προσπάθεια του Λυκοπρόσωπου να ΑΥΤΟΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΘΕΙ όπως και παλαιότερα στο παρόν τόπικ κάποιος το κατάφερε, νομίζοντας πώς αποκαλώντας με Η-ΛΙΘΙΟ με βρίζει....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 19:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
[quote]
Φιλε Lencolas να υποθεσω οτι εχεις διαβασει και τις 19 σελιδες προσεκτικα ετσι ?

Θα μπορουσες ισως να μας ενημερωσεις απο που αντλησες τις πληροφοριες που μας δινεις?


->ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ 15 ΚΑΙ ΜΙΣΟ!ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΣΥΖΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ?ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ?ΜΗΠΩΣ ΚΑΚΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ?
ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΛΗΣΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ!ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΜΑΣΩΝΙΑ.ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ?
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 19:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
[quote]
Κατά το παρελθόν είχα παρακαλέσει τους φίλους όταν γράφουν κάτι να κάνουν τον κόπο και να το τεκμηριώνουν .

Βέβαια αυτό είναι πολύ δύσκολο, απ ότι βλέπω, να γίνει διότι μερικοί νομίζουν ότι εδώ είναι η αυλή του σχολείου τους που λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι θέλοντας να πουλήσουν μούρη στη γκομενίτσα .

Lencolas αν λοιπόν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τις 19 σελίδες αυτού του θέματος θα έβλεπες ότι τέτοιες απόψεις σαν και τις δικές σου έχουν απαντηθεί και μάλιστα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ .
Αν εσύ, όπως μας λες, έχεις διαβάσει αρκετά θα σε παρακαλούσα θερμά να μας πεις τους τίτλους των βιβλίων που διάβασες ούτως ώστε να τα διαβάσουμε και εμείς .

Από την άλλη μας λες ότι ενώ έχεις διαβάσει, είναι δύσκολο να εκφέρεις άποψη και μετά λες μετά πεποιθήσεως ότι τον τεκτονισμό τον διοικούν εφοπλιστές .
Στο κατόπι σου συντρέχει και ο μόνιμα παπαρολόγος Wolffaced να εκφέρει την για μια ακόμη φορά ανυπόστατη, ανυποστήρικτη και βλακώδη συμφωνία-συμπέρασμα του.

->ΦΙΛΕ RAMOGLOU ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 20:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΒΟΥΤΑΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΡΟΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ!ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΩ!ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΛΙΓΗ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.
ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΗΣΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΤΡΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΡΙΣΙΜΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΤΕ!ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΟΧΙ ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ!ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ!ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙ!
ΦΙΛΕ THOTH ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΜΠΗΚΑΝΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ...Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΣΩΝΙΣΜΟ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ "ΤΑΓΜΑ" ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΚΙΣΜΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΕΞΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ SITE STO DIKTYO!ΩΣΤΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ.ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΧΩ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΟΧΙ!ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΒΡΙΣΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ!ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ!ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΧΛΟΣ!
ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 20:59:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αφες τους ΤΥΦΛΟΥΣ να οδηγούν ΤΥΦΛΟΥΣ φίλε μου Ράμογλου...
Αυτό σου λέει έμεσα ο Τρισμέγιστος...
Μα καλά, προσπαθείς να πείσεις έναν "ΕΚ ΓΕΝΝΕΤΗΣ ΤΥΦΛΟ" ότι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, δεν είναι ο ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ;;;;
Και πές μου φίλε μου ΠΩΣ θα του το δώσεις να το καταλάβει;;;;
Αφού ΟΥΤΕ τι είναι το ΣΚΟΤΟΣ ξέρει, μα ΟΥΤΕ και τι είναι το ΦΩΣ!!!!!

Δηλαδή όλοι εμείς που απεχθανόμαστε την μασονια είμαστε τυφλοί ενώ εσείς έχετε την λάμψη. Α ρε τρέλα που πουλάτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 21:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Είχα πει πιο πάνω (...ανυποψίαστος)

quote:
Μην ξεχνάτε ότι αυτά που γράφουμε εδώ μέσα τα διαβάζει πολύς κόσμος. Μην υποτιμάτε το κριτήριό του. Ας μην χαθεί η αλήθεια κάπου εκεί ανάμεσα στα...μπουμπουνητά και στα... μπουνίδια.

Την απάντηση την ξέρω: "Μα με πνίγει το δίκιο;" Εντάξει αλλά να μην βοηθήσουμε να πνιγούν και αξίες που πρέπει να πρεσβεύουμε.

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαλότητας, αλλά με πολύ προβληματισμό...


Μετά είχε πει ο V.I.T.R.I.O.L.

quote:
Φίλτατε Ramoglou.
Έχω την εντύπωση οτι προσπαθείς να πείσεις για την ορθότητα των δεδομένων σου.Είσαι δυναμικός.Το οτι ο έτερος όμως φίλος δεν αντιλαμβάνεται τα όσα του λες-και με δεδομένο οτι κανένας δεν είναι κακός εκ φύσεως-πρέπει να σε ηρεμεί οτι εσυ έκανες το καθήκον σου και η Φύση θα κάνει πλέον το δικό της.Γιατί η κάθε ψυχή αναλόγως με το πόσο ζητάει την Αλήθεια-κατά Πλάτωνα-οδηγείται σε Αυτή!Ο Φυσικός Νόμος κατά Σ.Νάγο.Μη φθείρεσαι καλέ μου Φίλε...Λάξευσε το Λίθοτου εαυτού σου.'Αφες αυτοίς.Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι".

Και η Lencolas στο τέλος:

quote:
ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΛΙΓΗ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

...


ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΗΣΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΤΡΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΡΙΣΙΜΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΤΕ!ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΟΧΙ ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ!ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ!ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙ!
ΦΙΛΕ THOTH ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΜΠΗΚΑΝΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ...Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ..


Αν και νομίζω ότι κάποια συμπεράσματα μπορούν να βγουν κι από μόνα τους, θα προσπαθήσω να διευκρινήσω κάποια πράγματα.

Καταρχήν ευαίσθητη και καλή μας φίλη Lencolas. Δεν πρέπει να παρεξηγείς τον "Ramoglou". Είναι ένα πολύ καλό μέλος, ένας πολύ καλός άνθρωπος και ένας πολύ καλός συζητητής. Είναι από τα άτομα που εκτιμώ αν και δεν τον ξέρω προσωπικά κι αν και "μονομαχήσαμε" κάποιες φορές (...αναίμακτα ). Έτσι νομίζω ότι είναι άδικο να παρουσιάζεται εδώ με αυτόν τον τρόπο. Είναι κρίμα και δεν είναι και αλήθεια.

Απλώς υπάρχει μια... προαιώνια κόντρα με τον Wolffaced (ο οποίος τα θέλει και λίγο ο κ.... του, μπορώ να πω ) και ο Ramoglou είναι λιγο θυμοειδής. Όταν νιώθει ότι θίγονται οι αξίες του και τα πιστεύω του αντιδράει όπως κι όλοι μας, λίγο... ελληνικά. Εντάξει καμιά φορά και λίγο σαν... τούρκος (ειδικά με τον Wolffaced).

Εσύ ήρθες κάπου εδώ και κατά λάθος βρέθηκες στην μέση, σε πήραν τα... σκάγια που λέμε.

Μην ανησυχείς όμως και μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Πέρα από αυτήν την ατυχή στιγμή θα δεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν πολύ καλά παιδιά. Άνθρωποι με μεράκι και με αγάπη για την Γνώση και την Σοφία. Αλλά πολλές φορές, η ζωή μας φέρνει σε προσωπικές κόντρες, χωρίς όμως ιδιαίτερη βαρύτητα και σημασία.

Πάρε από αυτό το συμβάν τα καλύτερα διδάγματα και προσπάθησε να ξεχάσεις αυτά που εσύ θεωρείς άσχημα. θα δεις ότι με τον καιρό αυτή η συμβουλή θα σε βοηθήσει να σκέφτεσαι πιο θετικά και αισιόδοξα και θα σε κάνει καλύτερη.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επέμβω πουθενά και μακάρι να έδινα όλον τον χρόνο που δίνω ως Διαχειριστής, στα αγαπημένα μου βιβλία ή στους αγαπημένους μου ανθρώπους, αλλά δυστυχώς είμαι σκλαβωμένος σε αυτές τις... λεπτομέρειες.

Ας προσέχουμε τι λέμε. Ας θυμόμαστε ότι έχουμε απέναντί μας ανθρώπους που έρχονται εδώ για να επικοινωνήσουν, με τις φήμες και τις προκαταλήψεις που έχουν μπει στο μυαλό τους τόσα χρόνια. Ας δούμε θετικά τους άλλους ακόμα κι αν φαίνεται εκ πρώτης όψεως ότι είναι... εχθροί μας.

Μια προσφορά από τον αγαπημένο μου δάσκαλο, έτσι για να δούμε πιο θετικά αυτήν την κουβέντα:

«Ποιο είναι το σχέδιο μου; Πρώτα-πρώτα, θα ζητούσα από την ανθρωπότητα να αναγνωρίσει την εξής αρχή: «μην καταστρέφετε». Οι εικονοκλαστικοί αναμορφωτές δεν κάνουν κανένα καλό στον κόσμο. Μη σπάζετε, μην κατεδαφίζετε τίποτα. Χτίστε. Βοηθείστε, αν μπορείτε, αν δεν μπορείτε σταυρώστε τα χέρια, καθίστε παράμερα σαν παρατηρητές. Αν δεν μπορείτε να δώσετε χέρι βοηθείας, τουλάχιστον μη βλάπτετε. Μη λέτε κανένα λόγο ενάντια στις πεποιθήσεις κανενός, όσο τούτες είναι ειλικρινείς. Έπειτα πάρτε τον άνθρωπο από εκεί που στέκεται και δώστε του μια ώθηση προς τα πάνω. Αν είναι αλήθεια πως ο Θεός είναι το κέντρο στο οποίο συγκλίνουν όλες οι θρησκείες κι ότι ο καθένας μας κινείται προς εκείνον κατά μήκος μιας από αυτές τις ακτίνες, τότε είναι βέβαιο πως όλοι μας πρέπει να φτάσουμε στο κέντρο, και στο κέντρο, όπου όλες οι ακτίνες συναντιούνται, θα πάψουν όλες μας οι διαφορές. Αλλά ώσπου να φτάσουμε εκεί, θα υπάρχουν πάντα διαφορές. Όλες αυτές οι ακτίνες συγκλίνουν στο ίδιο κέντρο. Ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του, ο ένας ταξιδεύει κατά μήκος μιας από αυτές τις γραμμές, κι ο άλλος κατά μήκος μιας άλλης, κι αν όλοι μας προχωρήσουμε αποφασιστικά κατά μήκος των δικών μας γραμμών, θα φτάσουμε με βεβαιότητα στο κέντρο, γιατί: «Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη».


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 22:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
"Καταρχήν ευαίσθητη και καλή μας φίλη Lencolas. Δεν πρέπει να παρεξηγείς τον "Ramoglou". Είναι ένα πολύ καλό μέλος, ένας πολύ καλός άνθρωπος και ένας πολύ καλός συζητητής. Είναι από τα άτομα που εκτιμώ αν και δεν τον ξέρω προσωπικά κι αν και "μονομαχήσαμε" κάποιες φορές (...αναίμακτα ). Έτσι νομίζω ότι είναι άδικο να παρουσιάζεται εδώ με αυτόν τον τρόπο. Είναι κρίμα και δεν είναι και αλήθεια. "

ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ THOTH ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΟΝ RAMOGLOU?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΞΕΦΤΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ.ΕΝΩ Ο Wolffaced ΤΑ ΘΕΛΕΙ Ο Κ***Σ ΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΩΡΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΕΜΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ?
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΕΧΤΗΚΑΝΕ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.ΑΠΛΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΡΑΜΟΓΛΟΥ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΥΣΤΗΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΑ!


"Πάρε από αυτό το συμβάν τα καλύτερα διδάγματα και προσπάθησε να ξεχάσεις αυτά που εσύ θεωρείς άσχημα. θα δεις ότι με τον καιρό αυτή η συμβουλή θα σε βοηθήσει να σκέφτεσαι πιο θετικά και αισιόδοξα και θα σε κάνει καλύτερη"
ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ "ΕΓΩ" ΘΕΩΡΩ ΑΣΧΗΜΑ.....?ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....?ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΗΣΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ Ο ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ?

"Ας προσέχουμε τι λέμε. Ας θυμόμαστε ότι έχουμε απέναντί μας ανθρώπους που έρχονται εδώ για να επικοινωνήσουν, με τις φήμες και τις προκαταλήψεις που έχουν μπει στο μυαλό τους τόσα χρόνια. Ας δούμε θετικά τους άλλους ακόμα κι αν φαίνεται εκ πρώτης όψεως ότι είναι... εχθροί μας."
ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΤΣΙ?
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο Wolffaced,ΚΑΙ Ο ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΕ!ΟΚ...
ΒΑΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΔΙΚΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 22:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Φίλη μου lencolas, μη βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα ερμηνεύοντας κάπως βιαστικά αυτά που λέω. Δεν δικαιολόγησα κανέναν. Διάβασε την τελευταία σελίδα εδώ σε αυτό το topic και θα καταλάβεις ότι δεν πήρα το μέρος κανενός. Όπως μίλησα σε σένα με ειλικρίνεια και σου είπα να δεις και την άλλη πλευρά έτσι μίλησα και στην άλλη πλευρά και της είπα να δει και την δική σου.

Το ότι βάλλομαι και από τις δύο πλευρές είναι αμφιλεγόμενο. Ή είμαι τελείως αποτυχημένος Διαχειριστής ή πολύ επιτυχημένος. Όπως και να είναι είναι κάτι σπάνιο και θα διαλογιστώ σοβαρά πάνω σε αυτό το μυστηριώδες γεγονός .

Και μία παρατήρηση, οι "φατσούλες" που βάζω δίπλα από κάποιες φράσεις δεν είναι άσχετες με το νόημα των φράσεων αλλά πολύ σχετικές. Αν τις υπολογίζεις θα δεις ένα κάπως διαφορετικό νόημα σε αυτά που ερμήνευσες εκ πρώτης όψεως.

Αν και βαθιά μέσα σου νομίζεις ότι σε αδικώ, σε παρακαλώ να ψάξεις λίγο πιο βαθιά μέσα σου για να διαπιστώσεις ότι δεν έχω καμία κακή πρόθεση.

Δεν πειράζει όμως. "Δεν υπάρχει μάχη χωρίς ήττες". Τουλάχιστον δέχτηκες καλόπιστα την συμβουλή μου και αυτό είναι αρκετό προς το παρόν.

Σε ευχαριστώ... ξωτικιά

Υ.Γ. Σου αρέσει ο Tolkien; Είναι από τους αγαπημένους μου. Εγώ αν έπαιρνα nickname από εκεί θα ήμουν ο Σμίγκολ-Γκόλουμ (ως ένας διπλοπρόσωπος επιτυχοαποτυχημένος Διαχειριστής )


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 22:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΤΑ ΟΠΛΑ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΛΟΓΟΜΑΧΙΑ!ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.
ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ,ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΩΣΤΕ...
ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΑΠΟΨΕ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΩ ΣΟΒΑΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ "ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΑΝ ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ!"
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΤΕΚΤΟΝΕΣ ΕΙΔΑ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΑΝ ΑΙΡΕΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑ..
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ...ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΛΛΑ.

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 22:46:21  Εμφάνιση Προφίλ
Lencolas κατ’ αρχάς θα ήθελα να εκφράσω ΣΕ ΣΕΝΑ και ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ την ειλικρινή μου συγνώμη αν είπα κάτι που σε έθιξε .
Αν και ξαναδιάβασα το τι έγραψα δε βρήκα κάτι μεμπτό στα γραπτά μου προς εσένα , αν θέλεις πες μου τι ακριβώς σε ενόχλησε .
Απλά ζήτησα τι βιβλιογραφία για να μπορέσω να αντιτάξω το όποιο μου επιχείρημα ή να πεισθώ από τα γραφόμενα σου .

Η όλη μου επίθεση ήταν και θα είναι σε μυαλά – σκέψεις – εκφράσεις που αντιπροσωπεύουν το σκοτάδι , τι μισαλλοδοξία , τη στενομυαλιά .
Σε ανθρώπους που πιστεύουν πως με το να πουν κάτι το συνομοσιολογικό και ανυπόστατο θα ανέβουν στην εκτίμηση του συνομιλητή τους και θα αποκομίσουν οφέλη πνευματικής καταξίωσης .
Ως τέτοιο έχω δηλώσει ότι αντιμετωπίζω τoν ΚΥΡΙΟ Wolffaced .

Ουδέποτε διεκδίκησα και ουδέποτε θα διεκδικήσω την απολυτότητα της γνώσης , είμαι απλά ένας μαθητής και αυτό θα συνεχίσω να κάνω κατά τη διάρκεια του βίου μου .
Απλά διατηρώ το δικαίωμα τις κρίσης απέναντι στην προσφερόμενη γνώση έστω και αν αυτή γίνεται με τρόπο συζήτησης .

Με τον τρισμέγιστο έχουμε διασταυρώσει και παλαιότερα τα ξίφη μας και ίσως το πράξουμε και στο μέλλον αλλά να είσαι σίγουρη ότι δεν με προστατεύει από κανένα και από τίποτα .
Αντίθετα με έχει επικρίνει και κάποια φορά ίσως άδικα , τα γεγονότα με δικαίωσαν .

Όμως δεν είναι εκεί το θέμα , δεν ψάχνω να βρω ποιος σκέφτεται ποιο πολύ τον πολύτιμο τούτο χώρο σκέψης και αναζήτησης .
Το θέμα είναι η προστασία του από κάθε μετερίζι .

Ο λίθος για να λαξευτεί θέλει πελέκημα και αυτό γίνεται .
Ε το πελέκημα είναι μια επίπονη διεργασία αυτό το ξέρουμε όλοι .

ΦΙΛΕ Κέλσο ένα ευχαριστώ προς εσένα από εμένα νομίζω είναι αρκετό και απόλυτα κατανοητό .

Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem .


Edited by - Ramoglou on 13/06/2003 22:47:50

Edited by - Ramoglou on 13/06/2003 22:55:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 23:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
V.I.T.R.I.O.L.:

quote:
Σας παρακαλώ,ας μη συγκρουόμαστε με ανθρώπους που σκοπεύουν να αποσυντονίσουν το χώρο αυτό,παρά να προσπαθούμε υπο το πρίσμα της ανοχής,να τους παραθέσουμε τις Ιδέες και τις Αιώνιες αξίες του Ανθρωπισμού.Αγάπη,Αρετή,Ηθική,Αλήθεια,Αδελφοσύνη,Ισότης,Ελευθερία,να οι Υψηλές αξίες που θα πρέπει να συζητούμε καθημερινά.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 00:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Καλησπέρα φίλη lencolas,
όπως βλέπεις όταν υπάρχει καλή διάθεση, ανοχή και από τις πλευρές, οι παρεξηγήσεις λύνονται.

Δυστυχώς το συγκεκιμένο topic στο παρελθόν έχει γίνει πεδίο Ομηρικών μαχών. Στις σελίδες του πραγματικά υπάρχουν πολλά καλά στοιχεία, που εάν αντιμετωπιστούν από τον κάθε ενδιαφέρομενο αναζητητή με κριτικό αλλά και καλοπροαίρετο πνεύμα θα βγάλει πολλά και ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Είναι γεγονός ότι περί Τεκτονισμού υπάρχει τρομερή παραπληροφόρηση. Σε αυτό σημαντικό μερίδιο έχουν και οι ίδιοι οι Τέκτονες, καθώς αυτό ίσως είναι το τίμημα της μυστικότητας που έχουν επιλέξει.
Από την άλλη όμως υπάρχουν και πολλοί κακοπροαίρετοι, οι οποίοι συνήθως είναι πρώην Τέκτονες, που διασπείρουν διάφορα "τρομερά και φοβερά" περί Τεκτονισμού, ενδεχομένως προς αναζήτηση περισσοτέρων πωλήσεων για κάποιο βιβλίο τους ή για μεγαλύτερη δημοσιότητα.

Πως μπορούμε εμείς να ελένξουμε αυτές τις πληροφορίες; Πιστεύω μόνο μελετώντας το φιλοσοφικό σύστημα που λέγεται Τεκτονισμός αλλά και τις ρίζες του.
Ως εκ τούτου θα διαφωνήσω πλήρως με αυτό που γράφεις "περί αίρεσης". Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία, αντιθέτως πιστεύει στην ανεξιθρησκεία. Τα μέλη του είναι ελεύθερα να πιστεύουν σε όποια θρησκεία θέλουν...ή απλά να μην πιστεύουν σε καμία. Αυτό που θεωρούν οπωσδήποτε απαραίτητο είναι η ύπαρξη του Θεού.

Ισως θα ήταν καλύτερο να ξαναδιαβάσεις με μεγαλύτερη προσοχή, όλες τις σελίδες. Πραγματικά θα δεις πολλά πράγματα, τα οποία δεν σου λέω να πιστέψεις...το αντίθετο.
Απλά να τα ελένξεις εσύ.

Οπως πολύ σωστά είπες...

quote:
"ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΑΝ ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ!"


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 01:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL
Καλημερα, τωρα πια, σε ολους

ΟΥΔΕΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
αλλα και τιποτα χειροτερο απο την μιση αληθεια η την
παραποιηση της και τα σχετικα.

wolfface αν χρειαζεσαι στοιχεια για οσα λες,
στοιχεια που απτωνται της 2ης προτασης
διαβασε LEO TAXIL. Θα τον απολαυσεις.
Οσα για τα υπολοιπα που αναφερεις,
αγορασε το βιβλιο του Β. Λαμπροπουλου για τους μασωνους.
"Αδελφος" και αυτος. Επαθε κατι ?

Ας ερευνουμε με θετικη σκεψη.
Χωρις προκαταληψεις.
Ας μην ψαχνουμε στοιχεια μονο για να ισχυροποιησουμε
μια αποψη μας , ηδη σχηματισμενη.
Η ερευνα εχει και την γοητεια της ανακαλυψης.
Η δυναμη της εγκειται και στο οτι μπορει να αλλαξει
αλλα και να ανατρεψει τα πρωτα δεδομενα.
Ουδεν οριο υπαρχει στην αναζητηση της.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 10:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...

'Εχει καταντήσει το ΠΛΕΟΝ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ όπως είπε και ο Τρισμέγιστος, να κάνουμε (οι συντονιστές) τους ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΥΣ...
Υπάρχουν ΤΟΟΟΟΟΣΑ πολλά θέματα που ΠΡΕΠΕΙ να διεκαιρεώσουμε ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΕΣΑΣ ΟΛΟΥΣ....
Και καθόμαστε να "ελέγχουμε τροχαίες παραβάσεις"!!!!!

Καταρχάς, με "ΕΚ ΓΕΝΝΗΤΗΣ ΤΥΦΛΟΥΣ" που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΟΙ, τι να "συζητήσουμε";;;;;
Το ΞΑΝΑΛΕΩ για να το εμπεδώσεις φίλε μου Λυκοπρόσωπε, ΓΙΑΤΙ και ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΟ το κάνεις (να μην πώ καλύτερα) να "φαίνεται" ΥΒΡΗ πρός εσένα!!!!!

Φυσικά ΔΕΝ περίμενα και κάτι περισσότερο...
Το "ΠΟΙΟΝ" σου, ως "σκεπτόμενο" άτομο (ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ, για να εξηγούμαστε) το έχεις πέρα για πέρα, καταστήσει ΓΝΩΣΤΟ...
Φυσικά ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΣΕΝΑ, εμένα τι με κόφτη θα με ρωτήσεις ευλόγος...
Καρφί δε μου καίγεται ΑΛΛΑ το να κάνεις μαντάρα ένα τόπικ ΕΛΛΗΨΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ & ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ, είπαμε αυτό πάει πολύ...

Στα περί "ελευθερίας" και "δημοκρατίας" ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΕΔΩ...

Φίλη Lencolas...
Ως ένα ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ σε μιά ΜΕΓΑΛΗ παρέα, την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, νομίζω (και σου ζητώ συγγνώμη ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ), πώς ΠΡΙΝ λάβεις τα γραφώμενά μας ως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ, θα έπερεπε να ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΣ...

"Μα καλά, είπα εγώ τα όσα ΜΟΥ απαντούν;;;"
ΑΝ το είχες πράξει, θα έβλεπες ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, ότι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΕΙΝΟΤΑΝ ο φίλος μας Ράμογλου...
Πίστεψέ με, αλήθεια λέω...

Τώρα ΑΝ ΕΣΥ θεωρείς πώς έχουν απήχηση σε σένα, αυτό ΜΑΛΛΟΝ ΟΦΗΛΕΤΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...
Και ΠΙΘΑΝΑ να είναι έτσι, μιάς και από ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ (ως παράθεση στοιχείων), έρχονται να το επιβεβαιώσουν...

Φυσικά ΔΕΝ σε αδικώ...
Αυτά σου είπαν...
Αυτά διάβασες...
Αυτά κατάλαβες...
Αυτά έρχεσαι να μοιραστής μαζί ΜΑΣ ώς γνώση & στοιχεία...

Μόνο καλή μου φίλη, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΙΦΘΕΙ, με τον πλέον ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΤΡΟΠΟ...
Αν έκανες τον κόπο και διάβαζες και ΜΕΤΑ απο την 15η σελίδα του τόπικ, θα έβλεπες ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ σε όσα υποστηρίζεις...
Επέτρψέ μου να πώ, πώς οι πρώτες 6-7 σελίδες είναι ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ... Απλά είναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ η ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ (απο άτομα σαν τον Λυκοπρόσωπο) και αυτό ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ δείχνει την "διάθεσή μας" να μην αποκλείουμε ΚΑΝΕΝΑΝ απο αυτό που ΚΑΙ ΕΣΥ αποκαλλείς ΔΙΑΛΟΓΟ...

Νομίζω όμως πώς καλό θα ήταν, απο τους θιασώτες των ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΩΝ (σε παραπάνω μήνυμά μου ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΑ ΠΛΗΡΩΣ το γιατί στις θεωρείες ΣΥΝΟΜΟΣΙΑΣ, προσθέτω την κατάληση ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ), να καταλάβουν πώς με τις διαδόσεις και της φήμες, ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΙ είναι που γίνονται ΦΑΙΔΡΟΙ (στη καλύτερη περίπτωση)...

Εάν νομίζεις πώς έχεις στοιχεία που να ΑΞΙΖΟΥΝ έναν ουσιαστικό διάλογο, θα χαρώ πολύ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ, να συζητήσουμε και να ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ επάνω σε αυτά...
Αλλά ξέρεις καλή μου φίλη, έχω κουραστεί να διαβάζω:
"άκουσα πώς...",
"μού είπαν...",
"ο θείος μου ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ, ξέρει και αποκαλύπτει..." (χωρίς να έχω κάτι με τον θείο σου, ο οποίος είναι ένα εξαίρετο κατα τα άλλα μέλος της αγγελικά πλασμένης κοινωνίας μας)...

Εδώ είμαστε και θα χαρώ ΑΝ υπάρξουν νεότερα ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
Και επειδή θα τρέξει ο γνωστός "ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΟΣ" να ξαναπεί πώς :

quote:
Άλλωστε εξυπνάκια, γνωρίζεις ότι στο θέμα της μασονίας δεν μπορούν να υπάρχουν τεκμηριωμένες θέσεις λόγο τις μυστικότητας της μασονίας.
Έτσι <<παίζεις>> εκ του ασφαλούς.


Μικρέ λάτρη την συνομοσίας, πόσο μυαλό χρειάζεται για να καταλάβεις ότι αυτό που λές, ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΠΛΕΚΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΑ ΣΟΥ, ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΤΑΓΜΑ;;;;

Και μιάς και το ανέφερα, ότι είναι ένα ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΤΑΓΤΜΑ ο Τεκτονισμός, ας δούμε την ΗΛΙΘΙΑ πέρα για πέρα ΛΙΣΤΑ ΑΙΡΕΣΕΩΝ της "Ελληνικής Ορδοδόξου Εκκλησίας" (θου Κύριε φυλακή το στόματί μου!)

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, που έχουν ΗΔΗ αποφανθεί ΕΑΝ ή ΟΧΙ ο Τεκτονισμός ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (!!!!!!)

Λοιπόν ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, απορρώ και ΞΕΚΑΡΔΙΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ, όταν βλέπω την όποια προσπάθεια να καταστήσουν τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ως ΑΙΡΕΣΗ!!!!!!!!!
Μα καλά....
ΑΙΡΕΣΗ ποιάς ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ είναι ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ;;;;;;;
Αλλά τι λέμε τώρα....
ΑΙΡΕΣΗ λένε πώς είναι ("ακούγεται καλύτερα"), αλλά ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΞΗΓΟΥΝ ποιάς θρησκείας είναι ΑΙΡΕΣΗ!!!!!!!

Υπάρχει ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ τόπικ για τις ΑΙΡΕΣΕΙΣ και θα ήθελα (προκαλώ ΑΝΟΙΚΤΑ) όποιος θέλει να συζητήσουμε ΕΚΕΙ το θέμα των "ΑΙΡΕΣΩΝ" και το ΠΩΣ τις αντιλαμβάνεται η κρατούσα θρησκεία με του ρασοφόρους αναεγκέφαλους λειτουργούς της....

Κρατάω για το τέλος και λέω, αυτό που είπε ο V.I.T.R.I.O.L και που ΞΑΝΑΕΙΠΕ και ο Τρισμέγιστος Ερμής.
ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ νομίζω ότι είναι ΑΡΚΕΤΕΣ για να γίνει ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ (τριχθά τα πάντα δέδαχθαι)...

quote:
thoth

V.I.T.R.I.O.L.:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Σας παρακαλώ, ας μη συγκρουόμαστε με ανθρώπους που σκοπεύουν να αποσυντονίσουν το χώρο αυτό, παρά να προσπαθούμε υπο το πρίσμα της ανοχής, να τους παραθέσουμε τις Ιδέες και τις Αιώνιες αξίες του Ανθρωπισμού.
Αγάπη, Αρετή, Ηθική, Αλήθεια, Αδελφοσύνη, Ισότης, Ελευθερία.
ΚΑΙ να ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ οι Υψηλές Αξίες που θα πρέπει να συζητούμε καθημερινά.

--------------------------------------------------------------------------------


Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 10:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Παρακολουθόντας τα γραφώμενα, θα κάνω μία πολύ σύντομη παρατήρηση. Εχω την εντύπωση ότι μερικά πράγματα ΔΕΝ λέγονται, διότι η γνώση ΔΕΝ χαρίζεται, κερδίζεται.
Οι υποθέσεις καλές με την προυπόθεση ότι πορσφέρουν κάτι. Μετα απο 20σελίδες ποιά η κεντρική ιδέα του θέματος...?
Αυτά τα ολίγα το θέμα ΔΕΝ είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα σεκάθε επίπεδο...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy