ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 21:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Το πρόβλημα λύθηκε.
Xε χε...

Πείτε κανένα καλό χαμπ για γκοθικ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 00:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Kι άλλη απορία!!!

Ξέρει κανείς αν και πώς μπορούμε να σώσουμε στο σκληρό ένα βίντεο από το youtube.com?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 01:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Kι άλλη απορία!!!

Ξέρει κανείς αν και πώς μπορούμε να σώσουμε στο σκληρό ένα βίντεο από το youtube.com?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 03:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

A. Kircher

Πάντως εγώ προκαλώ τον jonniebegood να κάνει παρουσίαση για τους can.
Το απαιτούν οι παππούδες του φόρουμ!



φιλε μου μονο σε βινυλιο τους εχω δυστυχως...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 05:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Αντε πάρτε και από μένα μπάντες και καλλιτέχνες εκτός του μεταλ που άκουγα, ακούω και γουστάρω αρκετά

Bad Religion, Dead Kennedies(Fresh Fruit for rotting vegetables-από τους κορυφαίους punk δίσκους ever), Sex Pistols, Pennywise, The Clash, Agnostic Front, Ramones, The Exploited, Nirvana, Red Hot Chili Peppers, Soundgarden, Franz Ferdinand.

Επίσης

Panx Romana, Ολέθριο Ρήγμα, Αντίδραση, Γενιά του Χάους, Ανατέλλων Τρόμος, Χαοτική Διάσταση, Υστερία, Vodka Juniors, Ο συνονόματος ο Μητσάρας ο Πανούσης, κάποια από Active Member.

Bob Marley, The Cranberries(Linger το απόλυτα ερωτικό τραγούδι), Alanis Morissette, Ο Μιχαλάκης ο Τζάκσον, Madonna(το παραδέχομαι λοιπόν και αυτομαστιγώνομαι), Bonnie Tyler, Goblin(φτιάχνουν υπεροχα soundtrack για ταινίες τρόμου), Enio Moricone(καταπληκτική μουσική για σπαγγέτι γουέστερν), Basil Poledouris(τρομερά Soundtrack για τα δύο Conan),Eurythmics, 2 Unlimited, R.E.M., Roxette, Samantha Fox, YANNI(οποτε ακούω το Nostalgia στο πιάνο του "ταξιδεύω"), Nelly Furtado, κ.α.

Γενικά στα παραπάνω δεν αναφέρω τα κλασσικά ροκ των 60's και 70's, πολλά από τα οποία εννοείται ότι καραγουστάρω.

Επίσης μπορώ να ακούσω ευχάριστα πολλά παλιά δημοτικά και παραδοσιακά ελληνικά τραγούδια, ειδικά αν συνοδεύονται και από μεζέδες με κρασάκι κόκκινο

Ορισμένα(λίγα βέβαια) κομμάτια από την σκηνή της Rave/Trance που ακουν ένας-δυο φίλοι μπορώ επίσης να τα ακούσω σχετικά ευχάριστα.

Τέλος υπάρχουν μεμονομένα τραγούδια από διάφορους καλλιτέχνες που μου αρέσουν πολύ. Για παράδειγμα...

Running from this Nightmare από Tuesday Night(είναι το τραγούδι με το οποίο ξεκινάει το Nightmare on Elm Street part 4)

What a wonderful World από Luis Amstrong

You are my love από Liverpool Express

Twist in my sobriety από Tanita Tikaram

Wild Dances από Ruslana

Moi Lolita από Alizee

Venus από Bananarama

κ.ο.κ.

Α ναι...μου αρέσουν και κάποια κομμάτια από την παλιά Disco...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 31/10/2006 05:20:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 07:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου KERRY KING, εγώ τον χρόνο τον βάζω!
Πρόσεχε μόνο που θα με ρίξεις γιατί θα αρχίσω να σε κυνηγάω μετά!
Χαχα!

Φίλε μου A. Kircher, τους Cruxshadows τους γνωρίζω αλλά όχι πάρα πολύ καλά.
Είναι προς το gothic electro στραμμένοι κυρίως και με electro δεν έχω σχέση (μήπως είμαι πολύ δύσκολος? ).
Δεν ήξερα όμως οτι έχουν Έλληνα κιθαρίστα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 11:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Πείτε κανένα καλό χαμπ για γκοθικ

Καλως την κι ας άργησες

Κάνε μια βόλτα στο >>Gothic Hub DC<< και θα βρεις κάποιους γνωστούς εκεί

Πες μας μόνο με τι nick name θα μπεις για να σε βρούμε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 15:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Πήγα και πήρα το A Twist in the Myth των Blind Guardian και με άφησε άφωνο. Το θεωρώ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Είδα κάτι παλιούς οπαδούς τους χτες που ξύνισαν τα μούτρα τους όταν βγήκε το fly αλλά για μένα είναι ότι καλύτερο θα μπορούσαν να κάνουν.

τα ποια "-αντα" εχει περασει ο kircher?
-τα πρωτα
-τα δευτερα
-τα πρωτα, δυο φορες!

απαντηστε σωστα και κερδιστε ενα σετ ανοξειδοτων διπλων πελεκων, προσφορα του βικινγκ φιλου σας crucifire!

σορρυ kircher αλλα πρεπει επιτελους να αρχισουμε να κινουμαστε μπροστα, και να σταματησουμε να αναμασαμε τα 80's, 70's και παει λεγοντας!!!
μπάι δε γουέι πηγες για trick or treating? εσενα σου 'ρθανε παιδια; αν πεις τρικ, τι γινεται; φευγουν η σου τα ζαλιζουν;
ειναι παντως και γαμω τα εθιμα... οχι σαν τα δικα μας. ολα ιδια με τη μονη διαφοροποιηση να γινεται στο κρεας [αρνι, γαλοπουλα κτλ]

quote:
Εγώ πάντως ακούω κυρίως κλασσική μουσική(ιδιαίτερα της μπαρόκ περίδου) και διάφορα παρεμφερή είδη όπως ηλεκτρονική μουσική στυν Vagelis Papathanasiou,Vannessa Mae,Jean Missel Jarre,Das Ich κτλ..

ditto! γεια σου ρε αδερφε!

quote:
εκτός απο τους Dimmu Borgir έχουν βγάλει και οι Firewind Allegience

γιατι, μονοπωλειο το εχουν οι φινλανδοι;! η νομιζεις οτι εμεις οι ελληνες πρωτοπορουμε οσο θελουμε να πιστευουμε;! αληθεια τι κανουν αυτα τα κουρασμενα παλικαρια; ακουστηκε τιποτα; αντε γιατι εγω ακομα κυκλοφορω με το μπλουζακι απο το τελευταιο τους cd και αρχισαν οι βροχες!

quote:
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν ακούμε την καλή trance που παίζουν στην ευρώπη και σε διάφορα club στην αμερική.

θα διαφωνισω μαζι σου. ισως να μην το εχω ψαξει οσο εσυ εδερφε, αλλα την εξω την trance δεν την αντεχω. μιση ωρα ο ιδιος ρυθμος. ελεος. ενω οι ελληνες [και μιλλαω για trancers, οχι house και μλκιες] χωνουν απειρα μελωδικα επιπεδα, τρελλες αλλαγες... σε πιανουν στον υπνο... ακομα υμαμε το πρωτο τρανς τραγουδια που ακουσα, τον κοκκινο κυκλο, ποσο εντυπωση μου ειχε κανει. ενω καποιες συλλογες που μου εχουν φερει απο διαφορες χωρες... μπουπ-μπουπ-μπουπ ολη την ωρα!

quote:
Τα πολυφωνικά της Βορεία Ηπείρου ειδικά είναι όλα τα λεφτά.

οντως αν και προτιμω τις μαντιναδες!
πουν'τος, δε θα μιλησει; ξερει αυτος ποιος ειναι...
θελει τρελο μαθηματικο μυαλο η λυρα. ειναι σχεδον progressive... η power με το μετρονομο κολλημενο στο "πιο γρηγορα δε γινεται" [ναι, το εκλεψα απο το metal hammer.]

quote:
Από dead kennedys μου άρεσε πολύ το California uber alles.

χεχε, αυτα ειναι!

quote:
What a wonderful World από Luis Amstrong

oh yeah!

quote:
Basil Poledouris(τρομερά Soundtrack για τα δύο Conan),

και για το starship troopers, μην ξεχνιομαστε!

quote:
Bob Marley

...τεραστιος.

και μιας και το ριξαμε εξω... glass hammer!
the middle earth album... ζωντανα απο το prancing ponny. κελτικο μεχρι αηδιας!!!
και...
marcos ciscar - arn de gothia O.S.T.
μοναδικη του δουλεια αλλα πραγματικα απιστευτη. παντρεμα τεχνολογιας με... ναι, σωστα μαντεψατε... κελτικη μουσικη.

...κατεβατο... δε νομιζω!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 16:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
τα ποια "-αντα" εχει περασει ο kircher?
-τα πρωτα
-τα δευτερα
-τα πρωτα, δυο φορες!

Έλα μου ντε! Και εγώ καμιά φορά αναρωτιέμαι.

quote:
μπάι δε γουέι πηγες για trick or treating? εσενα σου 'ρθανε παιδια;

Τα παιδάκια θα έρθουν σήμερα το βράδυ, τα περιμένω, θα έχω ανάψει και τις κολοκύθες και μέσα θα παίζουν οι Helloween. Δεν είναι να πεις τρικ και να φύγουν, απλά τους τους προσφέρεις ένα κουτί με σοκολάτες και άλλα καλούδια και όταν βάζουν το χέρι τους μέσα πιάνουν κάτι απαίσιο ή βγαίνει ένα φίδι και τρομάζουν. Αυτό είναι το τρικ.
Πάντως και εμένα μου αρέσει ώς έθιμο, ο παγανισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Λοιπόν μιας και αποκαλύπτουμε τις κρυφές μας όψεις να κάνω και εγώ τις αποκαλύψεις μου.

Ειμαι τιρ.... μπα άστο καλύτερα.

Λοιπον περα απο τα διαφορα μεταλλικά ακούσματα ακούω και κλασσική μουσική (κυρίως όπερα). Διάφορα συγκροτήματα που άκουγα και ακούω ακόμα πέρα από μέταλ:

Θα παραλείψω το 60 και το 70 για να μην με κοροιδεύει ο crucifire

The Smiths, Cure, Nick Cave, Yo La Tengo, Echo and the Bunnyment, The Triffids, Depeche Mode, Wilco, Joy Division, New Order, Siouxsie and the Banshees, Jesus and the Mary Chain etc. αυτά είναι τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό με αυτή την σειρά.

quote:
Panx Romana, Ολέθριο Ρήγμα, Αντίδραση, Γενιά του Χάους, Ανατέλλων Τρόμος, Χαοτική Διάσταση, Υστερία, Vodka Juniors, Ο συνονόματος ο Μητσάρας ο Πανούσης, κάποια από Active Member.

Μπράβο Agnostic παιδί μου.Τι μου θύμησες. Άσε να μην επεκταθώ και μας πιάσουνε.

quote:
Samantha Fox

Ε ρε έρωτα που είχα κάποτε με τα .... ούπς σόρυ με την μουσική της ήθελα να πω γκούχ γκούχ

Πάντως μου είπανε πως ο Τζιμάκος έχει κάνει καινούργιο νταβαντούρι. Τις Μουσικές Ταξιαρχίες ποιός τις έχει προλάβει εδώ;

quote:
Δεν ήξερα όμως οτι έχουν Έλληνα κιθαρίστα...

Ναι το είδα στο ίντερνετ. Λέγεται George Bikos και έχουν και μια κοπέλα που τραγουδάει και χορεύει και λεγεται Sarah Poulos. Τσέκαρα το site τους και μου θύμισαν λίγο depeche mode.

quote:
φιλε μου μονο σε βινυλιο τους εχω δυστυχως...

Δεν έχει σημασία φίλε jonniebegood. Εδώ βλέπεις μας έχουν πάρει στο ψιλό. Γράψε για να μάθει ο κόσμος εδώ ποιοί είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 17:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Kι άλλη απορία!!!

Ξέρει κανείς αν και πώς μπορούμε να σώσουμε στο σκληρό ένα βίντεο από το youtube.com?


Αγαπητή gretel
δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο γιατί τα βίντεο του youtube παίζουν σε flash και είναι συνήθως πολύ χαμηλής ποιότητας.

Κοίτα και το παρακάτω λινκ που σου λέει πως να τα σώσεις

http://www.tian.cc/2005/11/how-to-save-flash-videos-from-youtube.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 01:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Κατέβηκε ο Θεός στη Γη…

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 02:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ρε συ Ntavelis666 ο φλεγόμενος αστήρ δεν ήταν τραγουδιστής στους ENSIFERUM; Αυτούνοι οι wintersun τι είναι;

(κοιτάει στο ίντερνετ)

Ωχ έχω χάσει επεισόδια..... Θα τους ψάξω γιατί οι Ensiferum μου αρέσουν πολύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 07:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Samantha Fox
--------------------------------------------------------------------------------


Ε ρε έρωτα που είχα κάποτε με τα .... ούπς σόρυ με την μουσική της ήθελα να πω γκούχ γκούχ


Ναι, φωνάρα η Samantha Fox!
Χεχε!

Ensiferum & Wintersun μόνο κατ' όνομα τους γνωρίζω...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 09:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Ensiferum & Wintersun μόνο κατ' όνομα τους γνωρίζω...

Χανείς αγαπητέ Dying_Incubus είναι απίστευτοι. Έχω πάθει μεγάλο κόλλημα με τους συγκεκριμένους.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 10:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αν σου πω, καλή μου, οτι δεν ξέρω καν τι είδους metal παίζουν τι θα πεις?
Εξάλλου, όποτε ακούσω ατμοσφαιρικό/gothic metal προτιμώ συγκροτήματα με γυναικεία φωνητικά...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 14:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Οι dimmu borgir ανακοινωσαν(νομίζω το λέει και στο site τους)
ότι ξεκίνησαν τις ηχογραφήσεις του νεου album που θα κυκλοφορήσει τα μέσα του 2007......Αντε να δούμε.....


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 03:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult
Για να μη παιδευεσαι πολυ με τα video του Youtube-βαλε firefox και καποιο plugin οπως το videodownloader.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 04:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Οι Kamelot είναι από την Τάμπα (Φλόριντα) των ΗΠΑ και παίζουν power metal με στοιχεία progressive.

Το συγκρότημα δημιουργήθηκε το 1991. Αν και η σύνθεση τους έχει αλλάξει κατά καιρούς από το 1997 μέχρι σήμερα βασικό στέλεχος παραμένει ο τραγουδιστής Roy Khan. Πρόσφατα στην σύνθεση τους προστέθηκε ο Γερμανός πληκτράς Oliver Palotai. Για πολλά χρόνια οι Kamelot έμειναν στο underground αλλά γίνονται συνέχεια όλο και πιο γνωστοί λόγω των εξαιρετικών κριτικών που έχουν πάρει τα τελευταία τους άλμπουμ. Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

* Eternity (1995)
* Dominion (1997)
* Siege Perilous (1998)
* The Fourth Legacy (1999)
* Karma (2001)
* Epica (2003)
* The Black Halo (2005)

Τα δύο τελευταία άλμπουμ Epica και The Black Halo βασίζονται στον Φάουστ του Γκαίτε.

Στο The Black Halo συμμετέχουν ανάμεσα σε άλλους οι Shagrath (DIMMU BORGIR), Jens Johansson (STRATOVARIUS), Simone Simons (EPICA).

Ο δίσκος περιέχει φανταστικές μελωδίες, εξαίρετες ενορχηστρώσεις, αρκετό πάθος και αίσθημα στον τρόπο που τραγουδάει ο Roy Khan (του οποίου την φωνή κυριολεκτικά λατρεύω), και γενικά το τελικό αποτέλεσμα είναι απλά φανταστικό.

Λοιπόν ψάχτε τους, ακούστε τους, και αν σας αρέσουν αγοράστε το CD.

ΥΓ. Στην Ελλάδα έχουν παίξει πολλές φορές από το 2000. Φωτογραφίες από την τελευταία φορά που έπαιξαν στην Αθήνα το 2005 στο επίσημο site τους εδώ.
http://www.kamelot.com/livephotos_athens2005_en_mephisto.htm



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 10:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
“Ρε συ Ntavelis666 ο φλεγόμενος αστήρ δεν ήταν τραγουδιστής στους ENSIFERUM;”

Γεια σου ρε Kircher!!! Μέσα είσαι φίλε.

«Ωχ έχω χάσει επεισόδια.....»

Δεν έχεις ξανακούσει κάτι παρόμοιο…πίστεψέ με.

Πρώτη φορά που χάνω τα λόγια μου και δεν μπορώ να περιγράψω συγκρότημα…ίσως κάποια στιγμή τα καταφέρω…
Έχω πάθει την πλάκα της ζωής μου. Να σκεφτείς φίλε πως όλη μου η cd-o-θήκη έχει πιάσει αράχνες γιατί τους ειδικά τους τελευταίους πέντε μήνες ακούω μόνο αυτούς και τους Ensiferum φυσικά.

«Χάνεις αγαπητέ Dying_Incubus είναι απίστευτοι. Έχω πάθει μεγάλο κόλλημα με τους συγκεκριμένους.»

Να γιατί τ’ αγαπάω αυτό το κορίτσι!

Αγαπητέ μου Ίνκουβε, καλά σου λέει η Gretel μας. Δοκίμασε, ίσως να μην το μετανιώσεις, αν και ξέρω ότι δεν είναι το είδος που προτιμάς.
Αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι μουσική για σπίτι ή club. Μόνο για τα δάση και τα άγρια βουνά…για καταιγίδες, χιονοθύελλες, ομίχλες και παγωμένες βουνοκορφές… ήρθε και η κατάλληλη εποχή…ο Απόλλων Φοίβος ξεκίνησε το ταξίδι του στην Υπερβορεία…χειμώνιασε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Gretel, ξέχασα να σου πω ευχαριστώ για τις φωτο των Ensiferum που παρέθεσες εδώ. Βέβαια εγώ δεν είχα την τύχη όπως εσύ να τους δω από κοντά, (ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ ΠΟΤΕ!) αλλά το DVD τους το βλέπω κάθε μέρα επί δυο μήνες τώρα… ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΟΝΤΑΙ!!!

Κρίμα πάντως που ο Jari εγκατέλειψε τους Ensiferum…πολύ κρίμα. Ήταν η ψυχή της μπάντας των Βίκινγκς…

THOSE WHO TRAVELLED FAR AWAY FROM HOME THEY'LL NEVER RETURN
AND THOSE WHO CROSSED THE SEAS OF HOPE THEY ALL WILL BUUUUUUUUURN!!!


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 11:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αγαπητέ μου Ίνκουβε, καλά σου λέει η Gretel μας. Δοκίμασε, ίσως να μην το μετανιώσεις, αν και ξέρω ότι δεν είναι το είδος που προτιμάς.
Αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι μουσική για σπίτι ή club. Μόνο για τα δάση και τα άγρια βουνά…για καταιγίδες, χιονοθύελλες, ομίχλες και παγωμένες βουνοκορφές… ήρθε και η κατάλληλη εποχή…ο Απόλλων Φοίβος ξεκίνησε το ταξίδι του στην Υπερβορεία…χειμώνιασε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Φίλε μου, θα προσπαθήσω να ακούσω ένα μικρό δείγμα της μουσικής τους.
Αν οι εικόνες που θα γεννηθούν μέσα στο μυαλό μου είναι αυτές που περιγράφεις, το ξέρεις οτι θα μου αρέσουν!

Φίλε μου A. Kircher, εχθές βρήκα ένα videoclip των Kamelot, το March of Mephisto.
Αν και δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο είδος, ομολογώ πως πρόκειται για ένα πολύ καλό τραγούδι κι ένα πραγματικά ωραίο βιντεοκλίπ!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 17:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
kircher--> ειμαι πολυ ανωμαλος που δε με τρελλενουν οι καμελοτ; εχω τα τρια τελευταια τους αλμπουμ, και ενω εχουν καποια φοβερα κομματια, δεν μπορω να πω οτι τους ακουω με απολυτη ευχαριστηση.... τεσ'πα.

επομενος.

ntavelis--> βρεεεεεεε! ζεις; θα μου πεις κακο σκυλι...


quote:
Μόνο για τα δάση και τα άγρια βουνά…για καταιγίδες, χιονοθύελλες, ομίχλες και παγωμένες βουνοκορφές… ήρθε και η κατάλληλη εποχή…ο Απόλλων Φοίβος ξεκίνησε το ταξίδι του στην Υπερβορεία…χειμώνιασε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

ναι, ναι... μας επεισες... ξερεις ,ε, υπαρχουν κι αλλα συγκροτηματα!!! χε χε...

Our destinies are calling us now
We are ready to take their lives!

ποτε θα σ΄τους καβατζωσω αυτους;;;!!!

παιδες οντως οι wintersun με jari, οσο κι αν μου τη δινει η φατσα του, γ***νε!

ακουσε κανεις τπτ για το νεο αλμπουμ των borknagar? το hammer λεει οτι ειναι... και τα μυαλ αστα drakkar!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 17:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
kircher--> ειμαι πολυ ανωμαλος που δε με τρελλενουν οι καμελοτ; εχω τα τρια τελευταια τους αλμπουμ, και ενω εχουν καποια φοβερα κομματια, δεν μπορω να πω οτι τους ακουω με απολυτη ευχαριστηση.... τεσ'πα.

επομενος.

ntavelis--> βρεεεεεεε! ζεις; θα μου πεις κακο σκυλι...


quote:
Μόνο για τα δάση και τα άγρια βουνά…για καταιγίδες, χιονοθύελλες, ομίχλες και παγωμένες βουνοκορφές… ήρθε και η κατάλληλη εποχή…ο Απόλλων Φοίβος ξεκίνησε το ταξίδι του στην Υπερβορεία…χειμώνιασε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

ναι, ναι... μας επεισες... ξερεις ,ε, υπαρχουν κι αλλα συγκροτηματα!!! χε χε...

Our destinies are calling us now
We are ready to take their lives!

ποτε θα σ΄τους καβατζωσω αυτους;;;!!!

παιδες οντως οι wintersun με jari, οσο κι αν μου τη δινει η φατσα του, γ***νε!

ακουσε κανεις τπτ για το νεο αλμπουμ των borknagar? το hammer λεει οτι ειναι... και τα μυαλ αστα drakkar!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 18:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Κρίμα πάντως που ο Jari εγκατέλειψε τους Ensiferum…πολύ κρίμα. Ήταν η ψυχή της μπάντας των Βίκινγκς…

Πολύ κρίμα γιατί πολλές από τις τραγουδάρες τους τις έγραψε αυτός.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 06:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
kircher--> ειμαι πολυ ανωμαλος που δε με τρελλενουν οι καμελοτ; εχω τα τρια τελευταια τους αλμπουμ, και ενω εχουν καποια φοβερα κομματια, δεν μπορω να πω οτι τους ακουω με απολυτη ευχαριστηση.... τεσ'πα.

Όχι δεν υπάρχει θέμα. Αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις

quote:
Δεν έχεις ξανακούσει κάτι παρόμοιο…πίστεψέ με.

Πρώτη φορά που χάνω τα λόγια μου και δεν μπορώ να περιγράψω συγκρότημα…ίσως κάποια στιγμή τα καταφέρω…
Έχω πάθει την πλάκα της ζωής μου. Να σκεφτείς φίλε πως όλη μου η cd-o-θήκη έχει πιάσει αράχνες γιατί τους ειδικά τους τελευταίους πέντε μήνες ακούω μόνο αυτούς και τους Ensiferum φυσικά.


Λοιπόν το βρήκα και θα το ακούσω αύριο με την πρώτη ευκαιρία.
Θα μεταφέρω εντυπώσεις σύντομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 22:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Επειδή από Ensiferum είμαι άσχετος, θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κάποιο album από τα καλύτερα τους προκειμένου να τους ψάξω?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 23:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΟΛΑΑΑΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΤΕΜΟ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 14:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Σήμερα το πρωΐ σηκώθηκα με μια πολύ ωραία διάθεση, έκανα τον ζεστό καφέ μου, απολαμβάνω την ηλιόλουστη μέρα έξω που βλέπω από τα παράθυρα και απολαμβάνω την ζέστη μέσα στο σπίτι (όχι που ξεπάγιαζα 2 μέρες τώρα! )

Με το που κάθισα λοιπόν στο pc για να δω τι θα ακούσω θυμήθηκα ένα gothic metal συγκρότημα που είχα να ακούσω καιρό:

Artrosis

Τους έχει ακούσει κάποιος?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 15:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
savaoth να ξερεις οτι μεσα στο μυαλο μου εχω παρα μα παρα πολυ μουσικη...
εχω ενα φιλο που ακουει πολυ rap (εχει γυρω στα 400 σι ντι και δεν μιλαω φυσικα για rap τυπου (ξ)eminem.).
με την trance εχω φοβερο κολλημα. εχω παει σε αρκετα παρτυ. πιστεψε με, η trance ειναι ολοκληρη επιστημη! πολλοι την θεωρουν και ως το μελλον της κλασικης.

kerry king το ακουσες το νεο αλμπουμ απο slayer?
δεν γamaei?
οσον αφορα την trance στην Ελλαδα εχεις δικιο.
στην Ολλανδια γινεται καθε χρονο festival gabba (μιλαμε για μουσικη που πιανει μεχρι και 1000 bpm!!) προς τιμη της βασιλισσας...
το θεικο στην ολη υποθεση ειναι οτι στο φεστιβαλ παει και εκεινη!!
τι να πουμε λοιπον για την Ελλαδα...
ενταξη, δεν λεω τον τελευταιο καιρο τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα.
κατα περιεργο τροπο σχεδον ολη η Θεσσαλονικη καθα Σαββατο παει σε παρτυ...

gretel το california uber alles ειναι σιγουρα ενα καλο τραγουδι αλλα απορω γατι θεωρειται ως το πιο γνωστο τους.
τραγουδια σαν το holiday in cambodia ειναι σαφως καλυτερα.

ρε agnostic αυτα που ακουγες πιο πολυ εννοουσα, οχι οτι εχεις ακουσει μεχρι σημερα!
παντως εχουμε πανω κατω τα ιδια γουστα.

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 16:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
gretel το california uber alles ειναι σιγουρα ενα καλο τραγουδι αλλα απορω γατι θεωρειται ως το πιο γνωστο τους.
τραγουδια σαν το holiday in cambodia ειναι σαφως καλυτερα.

Aγαπητέ μου φίλε αυτό το τραγούδι έχει παράξενο κάρμα
ξέρω τουλάχιστον 10 άτομα που το άκουσαν τυχαία
και το έψαχναν μανιωδώς -χωρίς να ξέρουν ποιοι το λένε-
και το βρήκαν τελείως τυχαία.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 10:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καν'τα εντεκα! μονο που εγω το βρηκα ανετα χρησιμοποιοντας τοιυς στιχους που ειχα πιασει...

agnostic, το θεμα με την trance, δεν ειναι απλα να μαζευτουν πεντε τρεντουλα να χορεψουνε... γι' αυτο η τρανς δε λεγεται dance, αλλα trance. αυτα που γινονται στη θεσσαλονικη δεν εχουν σχεση με τη φιλοσοφια της καθαρης trance. ακομα κι ο χορος της ειναι ολοκληρη επιστημη. το θεμα δεν ειναι να πιανει τρελες ταχυτητες ενα μπιτακι που συνεχως επαναλαμβανεται. το θεμα ειναι να πιανεις τον αλλο στον υπνο. σε καθε στροφη να προσθετεις κατι, μετα να πετας ενα γυρισμα, και ο αλλος να ψαχνει τη μασελα του!

ειπες οτι ασχολησε, αλλα μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο...;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy