ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ssstalla
Νέο Μέλος

Greenland
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 19:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ssstalla  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kaλησπερα.
Η φιλη μου Angelic Dragon δεν μπορει εδω και 1 εβδομαδα να μπει
στο forum και ουτε στοu site esoterika
επισης να ρωτησει τον ΗVNH πως μπορεις να εξουσιαζεις τις δυναμεις
τι φυσης?
ΑυταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 20:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἄγε τὸ θέλημά σου θᾶναι τ’ ὄλον τοῦ νόμου.

Μαζευτήκανε πολλὰ ἐν τῆ ἀπουσίᾳ μου βλέπω… Ἔλειπα γιὰ λίγες μέρες ἀπὸ τὸν πολιτισμὸ.

FRC epeidi eimai agyristo kefali oson afora tin katastrofi tou monotonikou (gia tin opoia den mborw na syzitisw edw epeidi einai tragika ektos thematos, alla tha eixa polla na pw- kai apo magikis apopsews akoma), tha se talaiporisw ligo: mboreis na metafereis ta keimena mou sto WORD kai na ta metatrepeis stin grammatoseira Palatino Linotype pou yparxei se kathe kombiouter. Pandws, an eixes kanei tis rythmiseis pou sou egrapsa proigoumenws den tha eixes provlima. Gia na pw kai kati mikro epi tou thematos, kai gia na min milaw me theories, mboreis na agoraseis to vivlio “H ekdikisi twn tonwn” opou mia omada psychiatrwn kanei erevna se 50 paidakia me ekpliktika apotelesmata (pio ekpliktika ki apo epiklisi).

quote:
«Επισης την μειζονα κλειδα που μπορω να την βρω εστω και αγγλικα?»

Τὴν ἔχεις: εἶναι τῶν ἐκδόσεων Δίδυμοι. Ἡ «Γητεία» ἀπὸ τὴν ἐλάσσονα κλείδα σοῦ λείπει, ἥτοι ἡ Σολομωνική.

Ὄσον ἀφορᾶ τὰ ἀγγλικά, lousipan, νομίζω (δὲν ξέρω, ἁπλῶς μοῦ φαίνεται ἐλλείψει περισσότερων στοιχείων γιὰ τὸ τί «παίζει» στὴν Ἀθήνα) ὅτι ἔχεις δύο ἐπιλογὲς, ἂν ἐνδιαφέρεσαι σοβαρά:
1) Ἢ νὰ ἐπικεντρωθεῖς στὴν ἐκμάθηση ἀγγλικῶν γιὰ νὰ μὴν τρῶς ὅ,τι σοῦ σερβίρουν οἱ καθ’ἡμᾶς,
2) ἢ νὰ μπεῖς σὲ σοβαρό, καθαρὸ, ἑλληνόφωνο τάγμα. Γνωρίζω μόνο τὴν ὕπαρξη τοῦ Aurum Solis στὴν Ἀθήνα (http://www.aurumsolis.net/grec/aurumsolisgrec.htm ), ἕνα σοβαρὸ παγκόσμιο τάγμα. Δὲν ἔχω καμμιὰ σχέση μαζί τους (ἐντελῶς διαφορετικὴ παράδοση: ἐκεῖνοι εἶναι τῆς λεγόμενης «ὀγδοατικῆς», γιὰ ταὴν ὁποῖα δὲν ξέρω σχεδὸν τίποτα), ἀλλὰ εἰλικρινὰ θὰ σὲ συμβούλευα νὰ τὸ ψάξεις, δὲν εἶναι καθόλου κακὴ ἰδέα. Ἐκεῖ τουλάχιστον θὰ δουλέψεις σίγουρα καὶ δὲν θὰ μείνεις στὸ μπλά-μπλὰ, ποὺ εῖναι ἡ ἐν Ἑλλάδι μάστιγα ἀπὸ τὴν ὁποία ὑποφέρω καὶ προσωπικά.

quote:
«Γιατί καλέ μου άνθρωπε γράφεις στο πολυτονικό;Τι σε έπιασε;Καλά δεν είμαστε με το μονότονο;Ούτως ή άλλως το πολυτονικό είναι κατασκεύασμα.Ποτέ η ελληνική γλώσσα δεν χρησιμοποιούσε τόνους.Το πολυτονικό το φτιάξαμε αργότερα για να μας βοηθά στον τόνο της φωνής(ύψος κτλ) και στο να καταλαβαίνουμε τα πάθη των συμφώνων και των φωνηέντων...όχι τα πάθη τα δικά μας!»

Ἀγρίως ἀνακριβές, ἀλλὰ δὲν εἶναι τοῦ παρόντος τόπικ ὥστε νὰ σχολιάσω.

quote:
«Ναι,το θέμα με τη Σολωμονική με είχε μπερδέψει και εμένα.Τελικά από ότι κατάλαβα έχουμε δύο βιβλία.Τη Μεγάλη Κλείδα και τη Μικρή. Η Μικρή περιλαμβάνει το Lemegethon και την Goetia(αν κάνω λάθος διορθώστε με).Έτσι δεν είναι;»

Ἡ μικρὴ ΕΙΝΑΙ τὸ Λεμέγκετον, τὸ ὁποῖο ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ τὴν Γκοέτια, ἡ ὁποία μὲ τὴ σειρά της ΕΙΝΑΙ ἡ λεγόμενη Σολομωνική.

quote:
«Αλλά τώρα πως γίνεται να δουλεύει όταν είναι "φτιαχτό";;;;»

Ἔλα μου ντὲ ποὺ γίνεται! Ἄν δὲν ἔχεις ἰδίᾳ πείρᾳ, μᾶλλον θὰ πρέπει νὰ στηριχθεῖς στὴ δικιά μου- μετὰ συγχωρήσεως. ὅπως ἐγὼ πιστεύω τὸν Λισιέσκι ὅσον ἀφορᾶ ταὰ γριμμόρια, κι ἂς μὴ μ’ἀρέσει.

quote:
«Όσον αφορά την κατάληξη -ελ πρώτη φορά ακούω αυτό που λες.Το Ελ σημαίνει "Θεός" (περίπου) οπότε είχα την εντύπωση ότι συνόδευε μόνο οντότητες που είναι στην ουσία μέρη Του.Μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα;Προφανώς για να το λες κάπου θα στηρίζεσαι.Όπως και να έχει σε ευχαριστούμε για τη διόρθωση.»

Ὡραῖα, ἐξέπεσαν οἱ Ἄγγελοι. Γιατὶ ν’ ἀλλάξουνε καὶ ὄνομα; Ἄλλως τε, καὶ τὸ «κακὸ», μέρος Του εἶναι. Ἀφοῦ Αὐτὸς εἶναι τὸ (Συν!-)Παν, πῶς εἶναι ἐφικτὸ νὰ ὑπάρχει κάτι, ὁτιδήποτε, στὴν ἀπ’ὄξω??? Τὶ μανιχαϊσμὸς εἶν’ αὐτός;;;
[Παραδείγματα ποὺ ζητήθηκαν: Σαμαέλ, (Ἀζαζέλ), Θαουμιέλ, Γαγκιέλ, Σαταριέλ, Γαμαλιέλ- ἀπ’ τὰ Κλιφώθ μὲ ἀγάπη- τὴν ἀγάπη τοῦ ὀξαποδῶ.]
Πέραν τούτου, ὅλες οἱ ὀντότητες καλοῦνται καὶ μὲ τὰ «παρατσούκλια» τους. Θὰ ἔλεγα, ἀνεύθυνα ἴσως ἀφοῦ δὲν εἶμαι σίγουρος, ὅτι ὅλοι οἱ ἔκπτωτοι ἔχουν ἕνα ὄνομα σὲ -ελ ἢ -ιάχ, τὸ ὁποῖο ἐνδεχομένως οἱ περισσότεροι δὲν συνηθίζουν νὰ χρησιμοποιοῦν. Ἀλλὰ δὲν μπορῶ νὰ ξέρω.

quote:
Τώρα όλα αυτά τα "δεν πιάνουν μπάζα μπροστά του" "αν κάποιος θέλει να δει το Χριστό Φαντάρο" κτλ πιστεύω ότι τα χρησιμοποιείς καταχρηστικά.Προφανώς καταλαβαίνεις ότι είναι απλοϊκή η προσσέγιση του στιλ "Βγάλε έξω το Γριμμόριό σου να το μετρήσουμε!" Όλα αυτά μακράν απέχουν από το Έργο.Μπορεί κάποιος να ανακαλύψει τρόπους να "κάνει πάταγο" αλλά σοφότερος δεν θα γίνει ούτε αυτό που θα κάνει θα έχει σχέση με το Μεγάλο Έργο.Αυτός είναι ο σκοπός και κάθε τι άλλο στην ουσία είναι Μαύρη μαγεία(ναι είμαι αυστηρός, το παραδέχομαι!).Είμαι σίγουρος ότι έχεις την ίδια άποψη.

Πρῶτον, ἔτσι μιλάω- φόλγκε ντέσσεν, ἔτσι γράφω. Πέραν τούτου, μοῦ φαίνεται ὅτι ὁ φύλακας ἀγγελος τοῦ thread, ὁ Lisiewski, διαφημίζει σὲ κάθε δεύτερη σελίδα τὸ ὅτι ΜΟΝΟ μὲ τὴ δικὴ τοῦ μέθοδο «κάνει κανεὶς πάταγο». Ὅσον ἀφορᾶ τὸ Μεγάλο Ἔργο, τὶς Λισιεσκικὲς σοφιστεῖες «πρῶτα λεφτουδάκια ἀπ’τὸ Ἑπτάμερον μὲ τοὺς δαίμονες, ΓΙΑ ΝΑ μπορεῖς μετὰ νὰ ἀσχοληθεῖς ἀπερίσπαστος μὲ τὸ Μεγάλο Ἔργο ντε!» δὲν τὶς μασάω. Ἀξίωμα (ἀ λὰ Λισιέσκι): ὅποιος προσεγγίζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τὴν ἐπίκληση, ψιλοχέστηκε γιὰ τὸ Μεγάλο Ἔργο καὶ ἐνδιαφέρεται γιὰ τὴ στρατιωτικὴ θητεία τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ. Θέλετε ἐπίκληση, ἀλλὰ ΚΑΙ μεγάλο ἔργο; ΜΟΝΟ Ἀμπραμελίν, κύριοι. Θέλετε μεγάλο ἔργο; Μυητικὸ μονοπάτι. Θέλετε ἐπίκληση? Τὸ Μεγάλο Ἔργο παίρνει παράταση. Κατὰ τὴ γνὠμη μου, ὅλα τ’ἄλλα εἶναι ὑπεκφυγές- ἂς μὴν κρυβόμαστε πίσω ἀπ’τὸ δάχτυλό μας, δὲν βοηθάει κανέναν. Ἀκοῦς ἐκεῖ, Μεγάλο Ἔργο μέσω γριμμορίων τύπου Γκοέτια καὶ ἑπτάμερον! Μὲ τὸ συμπάθειο δηλαδή. Τιμιότητα ἀπέναντι στὸν ἑαυτό μας, τὸ δάχτυλό μου παραεἶναι λεπτό.

quote:
YHVH για να προλάβω καταστάσεις(γιατί μου έχει συμβεί δύο φορές) στην απάντησή μου γράφω παραστατικά.Δεν θέλω να σε μειώσω ή κάτι τέτοιο.Απλά απολαμβάνω τη συζήτηση.Αν σε ενοχλήσει κάτι πες το μου.

Μὰ ἐγὼ χρησιμοποιῶ τὴν κατ’ἐξοχὴν λαχαναγορίτικη διαλεκτική.
quote:
Πάντα είχα την εντύπωση ότι ο τρόπος έκφρασης ενός ανθρώπου σχετίζεται με την προσωπικότητά του. Αν και είμαι προσωπικά υπέρ της ελευθερίας στην απόδοση των σκέψεων και των νοημάτων που κάποιος επιθυμεί να εκφράσει, εντούτοις νομίζω ότι ιδιωματισμοί ασύνδετοι προς το θέμα συζήτησης και υπερβολές δεν προσθέτουν στο ειδικό βάρος ενός - έστω γραπτού - διαλόγου.

Μὰ γιατί, ὅταν τουλάχιστον δὲν ἐπιβαρύνουν περαιτέρω;;; Δὲν εἶναι προτιμότερα ἀπὸ μιὰ «σιδερωμένη» ἐκφραστική, ὅταν τὸ θέμα δὲν γίνεται ἀντικείμενο μιᾶς δοκιμιακῆς διαχείρισης;;;

quote:
Παρόλα αυτά διαπίστωσα προτροπές των ... νεκρονομιστών να προφέρονται σωστά οι εξορκισμοί στα Σουμεριακά για να μην έχουμε λάθη στο τελικό αποτέλεσμα!

Ἂν ἀναφέρεσαι στοῦς ἴδιους τοὺς editors, πράγματι γράφουν ὅ,τι τοὺς κατέβει. Ἐπί παραδείγματι, ἡ σύνδεση ποὺ προσπαθοῦν νὰ κάνουν μὲ τὸν Κρόουλι εἶναι ἀπελπιστικὰ ἀτυχής. «Βλέπουν» ἐτυμολογικὴ συγγένεια στὴ λέξη «CΤΗΛΗ» (ΣΤΗΛΗ) καὶ… CTHULHU! Πέραν τούτων ὅμως, αὐτὸ μὲ τὴν προφορὰ τὸ βρίσκω δικαιολογημένο. Παρὰ τὶς «πηγές» του, τὸ (ἑκάστοτε) (νεο-)γριμμόριο ἔχει ὁλόδική του ζωή, καὶ γι’αὐτὸ δουλεύει. Θέλει τὸ Ζ νὰ προφέρεται ΤΣΚΡΠΣΤ??? Μάλιστα κύριε, ΤΣΚΡΠΣΤ!

quote:
τον όρο ''Σολωμονική'' γιατί είναι ασαφής

quote:
Συμφωνώ απόλυτα με τον Irium.Ο όρος "Σολωμονική" είναι πραγματικά αδόκιμος και ασαφής

Μὰ «Σολωμονικὴ» εἶναι κάτι τελείως διαφορετικό. Ἔχει να κάνει
α) μὲ τὸ νοστιμότατο γνωστὸ ψάρι (πιθανότατα συνταγὲς μαγειρικῆς; Ποιήματα ἀφιερωμένα στὶς νοικοκυρὲς ποὺ ψήνουν σολωμὸ τὶς Παρασκευές ἀπόγευμα; Ἐξειδικευμένος παρα-τσελεμεντές;)
β) μὲ τὸν ἐθνικὸ ποιητή μας, Διονύσιο Σολωμό ἐκ Ζακύνθου. Μὴ μείνετε στὸν «Ὕμνο εἰς τὴν Ἐλευθερίαν», καὶ ταὰ ὑπόλοιπα ἔργα του εἶναι θεσπέσια.
Βέβαια, ἡ Σολομωνικὴ εἶναι ἀλλουνοὺ παπᾶ εὐ-ἀγγέλιο.
quote:
Υπάρχει μόνο στη συνείδηση ορισμένων ελλήνων που έχουν την εντύπωση ότι διαβάζοντας ένα τέτοιο έργο (κάτι σαν Liber Spiritum) είτε θα υποτάξουν τα πνεύματα είτε τα πνεύματα θα τους κατασπαράξουν.

Πράγματι, ΑΝ δὲν ὑπάρχει ΑΚΟΜΑ χειρότερη παραπληροφόρηση, τοῦ τύπου «ἡ βίβλιος ταῶν σατανιστῶν», «θαμμένο κάπου στὴ Θεσσαλία» κλπ.. Τά’χω βρεῖ κι αὐτά.

quote:
(αλλά κανείς δεν έλεγε για πιθανότητα κατάληψης από πνεύμα) αλλά συνάντησα και άτομα που έλεγαν ότι τον χρησιμοποιούσαν χρόνια κι ότι ποτέ δεν είχαν κινδυνέψει από κάτι.Θεωρούσαν πως όλη αυτή η κινδυνολογία είναι από άγνοια.

Ναι, ἀλλὰ μήπως τὰ συγκεκριμένα ἄτομα δὲν μποροῦν πλέον νὰ μετρήσουν μέχρι τὸ 40 ἢ δὲν μποροῦν νὰ συγκεντρωθοῦν γιὰ πάνω ἀπὸ μισὴ ὥρα; Ἐπειδὴ συμβαίνει κι αὐτὸ μὲ τοὺς πνευματιστές καὶ πνευματίζοντες. «Κανένας κίνδυνος, γιέ μου. Πῶς εἴπαμε ὅτι σὲ λένε;;;»

quote:
Έχω διαβάσει μερικά βιβλία για την αστρική προβολή από διαφορετικούς συγγραφείς και όλοι υποστηρίζουν πως όποια οντότητα και να συναντήσουμε στο αστρικό πεδίο δεν χρειάζεται να τη φοβηθούμε,πολύ απλά δεν θα μας κάνουν τίποτα.

Ναί, ἀλλὰ οἱ ἴδιοι συγγραφεῖς λένε νὰ κάνουμε προβολή ΜΟΝΟ μέσα σὲ κύκλο. See?

quote:
Είναι "κατάληπα" του αστρικού πεδίου που δεν μπορούν να μας κάνουν κακό.

Αὐτὸ δὲν ἰσχύει. Μὲ τὴν ἔννοια: θ’ἄφηνες τὶς σκουπιδοσακοῦλες σου ἀνοιχτὲς στὴν κρεββατοκάμαρά σου; Ἰσχύει κι ἐδῶ ἡ ἴδια λογική. «Κίνδυνος» δὲν εἶναι μόνο νὰ καταληφθεῖς ἢ νὰ πεθάνεις- γιὰ ὄνομα. ὕπάρχουν ἄπειρες διαβαθμίσεις. Νὰ φανταστεῖς, οἱ Μύστες ἔκαιγαν τὶς τρῖχες τους μετὰ τὸ κούρεμα καὶ δὲν τὶς ἄφηναν νὰ τὶς μαζέψει ὁ κουρέας - ἦταν «ἐπικίνδυνο». (Βέβαια, ἐκεῖνοι τὸ ἔκαναν γιὰ νὰ μὴν ἔχουν πρόσβαση σ’αὐτοὺς οἱ -ὑπαρκτοί- ὀχτροί τους κλέβοντας τὶς τρῖχες.)

quote:
, έτσι όπως δοκίμασα στην αρχή τις τεχνικές τύπου "Χρυσής Αυγής" και έκρινα ότι δεν ήταν αυτό που ήθελα να ακολουθήσω.

Κάτσε! «Δοκίμασες»; Ἔκανες ΛουΒουΡουΠοὺ τόσο πολὺ μέχρι τὰ Πεντάγραμμα «until the figures drawn appear in flame, in flame so near to
physical flame that it would perhaps be visible to the eyes of a bystander, were one present»;;; Ἂν ὄχι, δὲν δοκίμασες. (Νὰ ξεκαθαρίσουμε: Ἐγὼ δὲν καταφέρνω τὸ ἀγγλιστί προαναφερθέν! Ὅμως εἶναι τὸ στοιχειωδῶς προϋποτιθέμενο γιὰ νὰ πεῖ κανεὶς «ναί, ἔχω ἀσχοληθεῖ μὲ τὸ ΛουΒουΡουΠού».)


Γιὰ ὅποιον ΘΕΛΕΙ νὰ κάνει σοβαρὴ καθημερινὴ δουλειὰ ἀλλὰ δὲ γουστάρει ΛΒΡΠ κ λοιπὰ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δὲ γουστάρει, ὄχι ἐπειδὴ το’πε το’πε ὁ Λισιέσκι), ΜΙΑ εἶναι ἡ λύση: Initiation into Hermetics, Franz Bardon, Merkur publishing. Φῶς πρακτιτό, ἰλιγγιῶδες, μαγικό, κρυστάλλινο, διαμάντι, μεγαλείο, θεϊκό, ἀγγελικό, ἁρμονικό, μαγευτικό, μαγνητικό, μελωδικό, ἀπίθανο, ἀχτύπητο, ἄφθαστο, ὑπέροχο, θαυμάσιο, ἀγαπητικό, ἐξαιρετικό, ἐξαίρετο, ἐξαίσιο, θεσπέσιο, οὐράνιο τῶν Χερουβεὶμ καὶ Σεραφεὶμ,
ὑπερφυσικό, μετα-φυσικό, ὑπερκόσμιο. Τὸ σύνολο σχεδὸν τῆς «ἀποκρυφιστικῆς»λεγόμενης κοινότητας συμφωνεῖ στὰ παραπάνω.

-YHVH
Ἀγάπη εἶν’ὁ νόμος, ἀγάπη ὑπὸ τὸ θέλημα.

Solve et Coagula
«Ἄσαρκος γὰρ ὤν, ἐσαρκώθη ἑκὼν καὶ γέγονεν ὁ ὤν, ὃ οὐκ ἦν, δι’ ἡμᾶς. Καὶ μὴ ἐκστὰς τῆς φύσεως, μετέσχε τοῦ ἡμετέρου φυράματος. Ἐξῆλθε Λόγος εἰς ἀνάπλασιν λαῶν.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 10:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
«Γιατί καλέ μου άνθρωπε γράφεις στο πολυτονικό;Τι σε έπιασε;Καλά δεν είμαστε με το μονότονο;Ούτως ή άλλως το πολυτονικό είναι κατασκεύασμα.Ποτέ η ελληνική γλώσσα δεν χρησιμοποιούσε τόνους.Το πολυτονικό το φτιάξαμε αργότερα για να μας βοηθά στον τόνο της φωνής(ύψος κτλ) και στο να καταλαβαίνουμε τα πάθη των συμφώνων και των φωνηέντων...όχι τα πάθη τα δικά μας!»
--------------------------------------------------------------------------------


Ἀγρίως ἀνακριβές, ἀλλὰ δὲν εἶναι τοῦ παρόντος τόπικ ὥστε νὰ σχολιάσω.


Επιμένω.Διάβασε οποιαδήποτε αρχαία επιγραφή κι αν βρεις τόνους πες το μου και εμένα.Αυτό που λέω δεν είναι καθόλου ανακριβές.Οι αρχαίοι Έλληνες έγραφαν με κεφαλαία και δεν χρησιμοποιούσαν κανένα πολυτονικό σύστημα απολύτως!Το πολυτονικό το επινόησαν οι φιλόλογοι της Αλεξάνδρειας και αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ!
Τώρα βέβαια, οφείλω να πω ότι ήταν μια πολύ καλή επινόηση και ίσως να ήταν καλύτερα να γράφαμε έτσι διότι οι τόνοι αυτοί εξηγούσαν διάφορες αλλαγές στις λέξεις όταν έπαιρναν αύξηση,όταν γίνονταν αναδιπλασιασμός και γενικά εξηγούσαν πολλές αλλαγές των φωνηέντων πράγμα το οποίο οδηγεί σε γλωσσική παιδεία.Θες λοιπόν να συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα να γράφουμε έτσι;Συμφωνώ.Όμως αυτό είναι μια επινόηση.Αν πήγαινες στην αρχαία Ελλάδα και τους μιλούσες για πνεύματα και δασείες θα σε κοιτούσαν σαν εξωγήινο...

quote:
Μὰ «Σολωμονικὴ» εἶναι κάτι τελείως διαφορετικό. Ἔχει να κάνει
α) μὲ τὸ νοστιμότατο γνωστὸ ψάρι (πιθανότατα συνταγὲς μαγειρικῆς; Ποιήματα ἀφιερωμένα στὶς νοικοκυρὲς ποὺ ψήνουν σολωμὸ τὶς Παρασκευές ἀπόγευμα; Ἐξειδικευμένος παρα-τσελεμεντές;)
β) μὲ τὸν ἐθνικὸ ποιητή μας, Διονύσιο Σολωμό ἐκ Ζακύνθου. Μὴ μείνετε στὸν «Ὕμνο εἰς τὴν Ἐλευθερίαν», καὶ ταὰ ὑπόλοιπα ἔργα του εἶναι θεσπέσια.
Βέβαια, ἡ Σολομωνικὴ εἶναι ἀλλουνοὺ παπᾶ εὐ-ἀγγέλιο.

Χα Χα Χα Χα!Πολύ μου άρεσε!!!Σωστός...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω διαβάσει μερικά βιβλία για την αστρική προβολή από διαφορετικούς συγγραφείς και όλοι υποστηρίζουν πως όποια οντότητα και να συναντήσουμε στο αστρικό πεδίο δεν χρειάζεται να τη φοβηθούμε,πολύ απλά δεν θα μας κάνουν τίποτα.
--------------------------------------------------------------------------------


Ναί, ἀλλὰ οἱ ἴδιοι συγγραφεῖς λένε νὰ κάνουμε προβολή ΜΟΝΟ μέσα σὲ κύκλο. See?


Ποτέ δεν το διάβασα αυτό.

quote:
Γιὰ ὅποιον ΘΕΛΕΙ νὰ κάνει σοβαρὴ καθημερινὴ δουλειὰ ἀλλὰ δὲ γουστάρει ΛΒΡΠ κ λοιπὰ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δὲ γουστάρει, ὄχι ἐπειδὴ το’πε το’πε ὁ Λισιέσκι),

Αααα το έπιασα το υπονοούμενο...
Τα πράγματα δεν είναι έτσι.Ναι, με βλέπετε να υπερασπίζομαι με πάθος τις θέσεις του συγγραφέα(αν και διαφωνώ με μερικές) αλλά είχα καταλήξει από μόνος μου σε αυτές πολύ πολύ πριν διαβάσω το βιβλίο του.Είχα καταλήξει εκεί και απελπιζόμουν που δεν έβρισκα τίποτε σχετικό στη διεθνή βιβλιογραφία.Όλοι γράφανε για ένα σύστημα μαγείας που δεν ήθελα και διαφωνούσα με το σκεπτικό του(το όποιο) και τη θεώρησή του.Όταν λοιπόν έπεσα πάνω στον Λισιέσκι επόμενο ήταν να κατενθουσιαστώ που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ συναντούσα κάποιον με τις ίδιες απόψεις. Αυτό είναι όλο.Τόσο απλό.Και επειδή εμπιστεύομαι πάρα πολύ τον εσωτερικό μου διδάσκαλο και τη διαίσθησή μου για το τι αξίζει και τι όχι εμμένο σε αυτή τη θεώρηση.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 12:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρῶτον, ἔτσι μιλάω- φόλγκε ντέσσεν, ἔτσι γράφω. Πέραν τούτου, μοῦ φαίνεται ὅτι ὁ φύλακας ἀγγελος τοῦ thread, ὁ Lisiewski, διαφημίζει σὲ κάθε δεύτερη σελίδα τὸ ὅτι ΜΟΝΟ μὲ τὴ δικὴ τοῦ μέθοδο «κάνει κανεὶς πάταγο». Ὅσον ἀφορᾶ τὸ Μεγάλο Ἔργο, τὶς Λισιεσκικὲς σοφιστεῖες «πρῶτα λεφτουδάκια ἀπ’τὸ Ἑπτάμερον μὲ τοὺς δαίμονες, ΓΙΑ ΝΑ μπορεῖς μετὰ νὰ ἀσχοληθεῖς ἀπερίσπαστος μὲ τὸ Μεγάλο Ἔργο ντε!» δὲν τὶς μασάω. Ἀξίωμα (ἀ λὰ Λισιέσκι): ὅποιος προσεγγίζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τὴν ἐπίκληση, ψιλοχέστηκε γιὰ τὸ Μεγάλο Ἔργο καὶ ἐνδιαφέρεται γιὰ τὴ στρατιωτικὴ θητεία τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ. Θέλετε ἐπίκληση, ἀλλὰ ΚΑΙ μεγάλο ἔργο; ΜΟΝΟ Ἀμπραμελίν, κύριοι. Θέλετε μεγάλο ἔργο; Μυητικὸ μονοπάτι. Θέλετε ἐπίκληση? Τὸ Μεγάλο Ἔργο παίρνει παράταση. Κατὰ τὴ γνὠμη μου, ὅλα τ’ἄλλα εἶναι ὑπεκφυγές- ἂς μὴν κρυβόμαστε πίσω ἀπ’τὸ δάχτυλό μας, δὲν βοηθάει κανέναν. Ἀκοῦς ἐκεῖ, Μεγάλο Ἔργο μέσω γριμμορίων τύπου Γκοέτια καὶ ἑπτάμερον! Μὲ τὸ συμπάθειο δηλαδή. Τιμιότητα ἀπέναντι στὸν ἑαυτό μας, τὸ δάχτυλό μου παραεἶναι λεπτό.

YHVH εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου...αλλά και θα διαφωνίσω.
Εδώ είναι ένα σημείο στο οποίο διαφωνώ με τον Λισιέσκι.Εκείνος πιστεύει ότι θα πρέπει να ασχοληθεί κανείς με τις Επικλήσεις ώστε να μπορεί να έχει αργότερα οικονομική άνεση στη ζωή του και ό,τι άλλο χρειάζεται για να ασχοληθεί απερίσπαστος με το Μεγάλο Έργο.Μάλοστα μιλά κοροϊδευτικά για εκείνους μου συνεχίζουν να ζουν "μπατήριδες" και πιστεύουν ότι έχουν πετύχει πνευματική ανάπτυξη.
Είναι αλήθεια ότι όταν δεν έχεις εξασφαλίσει στη ζωή σου μερικά πράγματα και τρέχεις για το μεροκάματο είναι δύσκολο έως αδύνατον να αφοσιωθείς στο Μεγάλο Έργο.Αυτό είναι γεγονός.Και δεν βλέπω το κακό κάποιος να σκεφτεί να χρησιμοποιήσει τη μαγεία για να κάνει τη ζωή του καλύτερη και να αφοσιωθεί μετά στο Μεγάλο Έργο(ή μάλλον το βλέπω άλλα κάνω τα στραβά μάτια).Αυτό που θεωρώ λάθος στην άποψη του Λισιέσκι είναι ότι κάποιος που δεν έχει επιτύχει οικονομική επιφάνεια δεν σημαίνει ότι δεν έχει και πνευματική πρόοδο.Δηλαδή ποτέ μου δεν θα μπορούσα να περιφρονήσω κάποιον που είναι "μπατήρης" και να πω ότι το γεγονός ότι είναι μπατήρης αποδεικνύει ότι η μαγεία του "δεν δουλεύει".

Όμως θα διαφωνήσω μαζί σου YHVH ως προς την αναγκαιότητα ή μη της Επίκλησης.Ο Λισιέσκι αλλού υποστηρίζει ότι κάποιος πρέπει να γίνει πρώτα πολεμιστής και σε αυτό βοηθά η Επίκληση.Εδώ θα συμφωνήσω μαζί του.Θεωρώ ότι κάποιος πρέπει πρώτα να αντιμετωπίσει τους εσωτερικούς του δαίμονες και να τους υποτάξει.Έτσι γίνεται ένας Πολεμιστής του Φωτός.Η επιβολή πάνω στους δαίμονες δεν γίνεται για λόγους πρεστίζ. Αυτός που στο μυαλό του έχει το Μεγάλο Έργο ξέρει πως θα χρησιμοποιήσει την Επίκληση.Για αυτόν δεν έχει σημασία μόνο να επιτύχει απολαβές.Η επιβολή στα πνεύματα είναι κατ'επέκταση μια επιβολή στις ζωικές δυνάμεις μέσα μας.ΜΟΝΟ αν επιβληθούμε σε αυτές μπορούμε να προχωρήσουμε ποιο πέρα στο πραγματικά ανώτερο από κάθε άποψη Μαγικό Τυπικό του Αβραμελέν.Πρέπει να αντιμετωπίσουμε το σκοτάδι μέσα μας για να εξαγνιστούμε αν θέλετε και να συνεχίσουμε.
Φυσικά αυτός είναι ΈΝΑΣ δρόμος.Δεν είναι Ο δρόμος.

Εν πάση περιπτώση ο Λισιένσκι φαίνεται να έχει πετύχει.Έχει εφαρμόσει το Τυπικό του Αβραμέλεν και περιγράφει(εμμέσως) πολύ ωραία πράγματα μέχρι και μυρωδιά λουλουδιών να αναδύεται από το σώμα.

Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται να εφαρμόσει τις τεχνικές LBRP BRH κτλ, ο Λισιένσκι έχει γράψει ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο(ναι έχει γράψει βιβλίο για αυτές τις τελετές!) στο οποίο τις αναλύει Καμπαλιστικά πράγμα πολύ πολύ χρήσιμο για τον μαθητή.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα λέγεται "Kabbalistic handbook for the practicing Magician"(Θεέ μου!Σίγουρα θα με κατηγορήσουν ότι παίρνω ποσοστά!)


Α!Και επι τη ευκαιρία.Έστειλα μήνυμα στον Λισιένσκι και μου επέτρεψε να χρησιμοποιήσω το κείμενο από το e-journal.Μάλιστα μου πρότεινε να το αντιγράψω κατα λέξη.Άρα το αφήνουμε ως έχει.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 15:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω διαβάσει μερικά βιβλία για την αστρική προβολή από διαφορετικούς συγγραφείς και όλοι υποστηρίζουν πως όποια οντότητα και να συναντήσουμε στο αστρικό πεδίο δεν χρειάζεται να τη φοβηθούμε,πολύ απλά δεν θα μας κάνουν τίποτα.
--------------------------------------------------------------------------------


Ναί, ἀλλὰ οἱ ἴδιοι συγγραφεῖς λένε νὰ κάνουμε προβολή ΜΟΝΟ μέσα σὲ κύκλο. See?

--------------------------------------------------------------------------------


Ποτέ δεν το διάβασα αυτό.



Κι ὅμως. Σίγουρα πράματα. Εἶμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πῶς τὸ γράφει κι ὁ Kraig. Δὲν τό'χω κὰὶ ἐδῶ νὰ σ'τὸ δείξω.



quote:
Επιμένω.Διάβασε οποιαδήποτε αρχαία επιγραφή κι αν βρεις τόνους πες το μου και εμένα.Αυτό που λέω δεν είναι καθόλου ανακριβές.Οι αρχαίοι Έλληνες έγραφαν με κεφαλαία και δεν χρησιμοποιούσαν κανένα πολυτονικό σύστημα απολύτως!Το πολυτονικό το επινόησαν οι φιλόλογοι της Αλεξάνδρειας και αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ!
Τώρα βέβαια, οφείλω να πω ότι ήταν μια πολύ καλή επινόηση και ίσως να ήταν καλύτερα να γράφαμε έτσι διότι οι τόνοι αυτοί εξηγούσαν διάφορες αλλαγές στις λέξεις όταν έπαιρναν αύξηση,όταν γίνονταν αναδιπλασιασμός και γενικά εξηγούσαν πολλές αλλαγές των φωνηέντων πράγμα το οποίο οδηγεί σε γλωσσική παιδεία.Θες λοιπόν να συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα να γράφουμε έτσι;Συμφωνώ.Όμως αυτό είναι μια επινόηση.Αν πήγαινες στην αρχαία Ελλάδα και τους μιλούσες για πνεύματα και δασείες θα σε κοιτούσαν σαν εξωγήινο...

Ἀγαπητοὶ μελλοντικοὶ ἀναγνῶστες τοῦ φόρουμ, καταλάβατε παρακαλῶ τὴν φυσικὴ ἀδυναμία ἐμοῦ, ὅπως καὶ ὅλων τῶν ποστάρηδων, καὶ ἐπιτρέψτε μου κατ'ἐξαίρεσιν νὰ βγῶ βαρέως ἐκτὸς τόπικ. Πᾶμε!
Ἀγαπητό μου παιδί, τὰ ΙΔΙΑ τὰ γράμματα εἶναι ἀκριβπως κατὰ τὸν ἴδιο βαθμὸ "ἐπινόηση"! Καὶ ἐπειδὴ κάποιοι κωμικοὶ τύποι λένε ὅτι τὸ πολυτονικὸ εἶναι γιὰ "ἐθνίκια", "ἀκροδεξιοὺς" κλπ., ἂς βάλουμε καὶ τὴ γνώμη ἑνὸς καρα-Μαρξιστῆ ἀπ'τὰ 13 του, τοῦ Φιλοσόφου Κορνηλίου Καστοριάδη:
quote:
Καταστρέφουμε ό,τι κτίσαμε
... Αν δεν θέλετε, κύριοι τού υπουργείου, να κάνετε φωνητική ορθογραφία, τότε πρέπει ν' αφήσετε τους τόνους και τα πνεύματα, γιατί αυτοί που τούς βάλανε ξέρανε τι κάνανε. Δεν υπήρχαν στα αρχαία ελληνικά, γιατί απλούστατα υπήρχαν μέσα στις ίδιες τις λέξεις. Αυτοί, οι Κριαράς και οι άλλοι, τα κτήνη τα τετράποδα που έκαναν αυτές τις μεταρρυθμίσεις - αυτό παρακαλώ να γραφεί στις εφημερίδες- δεν ξέρουν τι είναι γλώσσα. Δεν ξέρουν αυτό που γνώριζε η κόρη μου στα τρία της χρόνια. Μάθαινε μία λέξη και μετά έψαχνε για τις συγγενείς της. Αυτό είναι μια γλώσσα. Ένα μάγμα, ένα πλέγμα, όπου οι λέξεις παράγονται οι μεν από τις δε, όπου οι σημασίες γλιστράνε από τη μία στην άλλη, είναι μια οργανική ενότητα από την οποία δεν μπορείς να βγάλεις και να κολλήσεις πράγματα, δυνάμει μιας ψευτοκυβέρνησης, καθισμένος σ' ένα γραφείο στο υπουργείο Παιδείας. Η κατάργηση των τόνων και των πνευμάτων είναι η κατάργηση της ορθογραφίας, που είναι τελικά η κατάργηση τής συνέχειας. Ήδη, τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν Καβάφη, Σεφέρη, Ελύτη, γιατί αυτοί είναι γεμάτοι από τον πλούτο των αρχαίων ελληνικών. Δηλαδή, πάμε να καταστρέψουμε ό,τι κτίσαμε. Αυτή είναι η δραματική μοίρα τού σύγχρονου ελληνισμού.
ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ


Πέραν τούτου:
quote:
Δεν διαβάζουμε σωστά
Υπερτιμήθηκε η άποψη ότι διευκολύνει τους μαθητές, κάτι που, ίσως, είναι αντιπαιδαγωγικό. Υπάρχει άλλωστε και μια παράδοση που εκφράζει την άποψη μεγάλων παιδαγωγών, οι οποίοι επιμένουν ότι το παιδί πρέπει να κοπιάζει για να γίνει άνθρωπος ικανός, ώστε στην ζωή του ν' αντιμετωπίσει όλες τις αντιξοότητες. Υποστηρίχτηκε, επίσης, υπέρ τού μονοτονικού και η άποψη ότι διευκολύνονται οι τυπογράφοι και οι στοιχειοθέτες, γενικά και ότι οι εκδόσεις, πάλι γενικά, γίνονται οικονομικότερες.
Παραγνωρίστηκαν, όμως, οι λόγοι που επέβαλαν στους Αλεξανδρινούς χρόνους, την καθιέρωση των τόνων, οι οποίοι ισχύουν και σήμερα. Πολλές φορές, τα γραπτά μου δεν διαβάζονται σωστά όταν τυπώνονται στο μονοτονικό. Ας ελπίσουμε ότι θα επανεξεταστεί μελλοντικά το θέμα και ότι θα επικρατήσουν σωφρονέστερες απόψεις".
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ

quote:
Ο θαυμασμός μου προς τον ελληνικό πολιτισμό είναι απέραντος, μόνο που μάς μπερδεύει η αλλαγή που κάνετε στην γλώσσα σας. Το μονοτονικό αφού αναστάτωσε τους Έλληνες, μπερδεύει συγχρόνως και τους ξένους. Πηγή κακών Ελλήνων και τής Ελλάδος θαυμαστών!".
Ζακλίν ντε Ρομιγί

quote:
"Η δημοτική κινδυνεύει
περισσότερο απ' τους
φίλους της κι όχι
από τους εχθρούς της"
Ευάγ. Παπανούτσος

Κάποιοι (ἀγράμματοι) ἄνθρωποι ὑποστηρίζουν ὅτι οἱ τόνοι δὲν ἔχουν πλέον ἀντίκτυπο στὴ γλώσσα. Ἂς ἀκούσουν τὸ λαϊκὸ τραγούδι (ὄχι λαϊκοπόπ, ὄχι σκυλάδικο) καὶ ἂς διαπιστώσουν πῶς οἱ -συχνὰ κυριολεκτικὰ ἀγράμματοι- λαϊκοὶ τραγουδιστές... τραγουδοῦν πολυτονικά. Ἀκοῦστε τὴ Μπέλλου: πῶς κυνηγάει τὴν ὀξεία, πῶς "τραβάει" τὴν περισπωμένη. Ὅσον ἀφορᾶ τὰ πνεύματα: ζωντανὴ εἶναι μιὰ γλώσσα ΜΟΝΟΝ ὅταν ἐξελίσσεται μὲ εὐκαιριακὴ λεξιπλασία, καὶ ἡ ἑλληνικὴ καρα-προσφέρεται. Ὅταν λείπουν οἱ δασεῖες στὶς ἀντίστοιχες λέξεις, αὐτὲς οἱ προσπάθειες λεξιπλασίες καθίστανται αὐτομάτως λανθασμένες (βλ. τὸ διαδεδομένο "πενταήμερη", μὲ τὴν
ασύλληπτη χασμωδία της). Μὲ μονοτονικό, πῶς νὰ ἔχει ὁ ἑλληνόφωνος συναίσθηση ὅτι τὸ "καθημερινός" σημαίνει "κατὰ τὴν (κάθε) ἡμέρα";;; Ἐκτὸς ἂν γιὰ νὰ χωρέσει τὸ μονοτονικὸ τὸ κάνουμε "καΤημερινή"! Ἔτσι, οἱ λέξεις δὲν μποροῦν ποτὲ νὰ εἶναι Λόγος, ἀλλὰ αὐτονόητα αυτονομημένοι κώδικες (ὅπως τὸ hippopotamus τοῦ Ἄγγλου: ξέρει ὅτι εἶναι ¨αὐτὸ τὸ ζῶο¨ ἐπειδὴ... τοῦ τό'πανε. Ἐνὼ ἡ λέξη σημαίνει προφανῶς "τὸ ἄλογο τού ποταμοῦ".)

Ἔχετε τὴν ἐντύπωση ὅτι τὸ μονοτονικὸ συνδέεται μὲ τὴ δημοτικὴ καὶ τὸ πολυτονικὸ μὲ τὴν καθαρεύσουσα;;;; Τὸ ἀντίθετο συμβαίνει. Ὑφίσταται συγγένεια μεταξὺ μονοτονικοῦ καὶ καθαρεύουσας λόγω τοῦ κοινοῦ τοὺς στοιχείου: εἶναι καὶ τὰ δύο πλαστά, φχιαχτὰ ἀπὸ μιὰ χοῦφτα "λογίους" κατὰ τὴν σύγχρονη ἐποχή. ΟΙ ΔΗΜΟΤΙΚΙΣΤΕΣ ΓΡΑΦΑΝΕ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ: μιὰ μειονότητα ἔγραφε σὲ κάποιο μονοτονικό, ὅπως μιὰ ἄλλη ἔγραφε μὲ λατινικοὺς χαρακτῆρες καὶ μιὰ ἄλλη μὲ κατηργημένα τὰ -αι, -οι, -ει, -η, -ω κλπ. Ὅμως, ἡ κυβέρνηση τοῦ '81 τὸ ψήφισε μεταμεσονυκτίως, παρὰ τὴ δυσφορία ΟΛΩΝ τῶν ἄλλων κομμάτων (ναί, κυρίως τῶν ἀριστερῶν) ποὺ ΑΠΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ. Ἡ ἴδια κυβέρνηση δημιούργησε καὶ μιὰ ψευτο-δημοτικὴ (Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΡΙΖΩΣΕ Κ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ, ἐπειδὴ ὁ λαὸς δὲν εἶναι τόσο μ@λ@κ@ς), ἐντελῶς ἄσχετη μὲ τὴ λαϊκὴ ἐκφραστική, τόσο τεχνητὴ ὅσο καὶ ἡ κοραϊκὴ «καθαρεύουσα». Ὁ λαὸς δὲν εἶπε ποτὲ «Ὁ Γιούνης, ὁ Γιούλης», δὲν κατάργησε ποτὲ τὴν τρίτη κλίση τῶν ὀνομάτων, δὲν εἶπε «τοῦ ἀσθενῆ, τοῦ εὐγενῆ, τῆς ἀδρανῆς», δὲν θεώρησε λόγιο τὸν ἀναδιπλασιασμὸ ποὺ διακρίνει τὸ ἅπαξ γινόμενο ἀπὸ τὸ συνεχὲς (δὲν εἶπε ποτὲ «ἡ χώρα πέρυσι παρῆγε τόσους τόνους πατάτας», ὁ λαὸς λέει «παρήγαγε»), δὲν στρέβλωσε ὁ λαὸς τὰ ἀμετάβατα ρήματα σὲ μεταβατικά, δὲν ἀρνήθηκε τὰ σὲ ὡς ἐπιρρήματα κ.λπ. Ὅμως, μὲ αὐτοὺς τοὺς βιασμοὺς τῆς γλωσσικῆς ἐκφραστικῆς ἡ τότε κυβέρνηση δημιούργησε ἰδίωμα ποὺ ἔκανε τοὺς ὀπαδούς της νὰ ξεχωρίζουν ἀμέσως (κομματικὴ λαλιά), σὰν «προοδευτικοὶ» πολίτες ἀπὸ τὴ «συντηρητικὴ» πλεμπάγια. Καὶ πληθώρα συμπλεγματικῶν κολακεύτηκαν νὰ περιφέρουν τὴ γλωσσικὴ ἐτικέτα τοῦ «προοδευτικοῦ».
Σκεφτεῖτε πόσοι ἐκδοτικοὶ οἴκοι ἐπιμένουν: ἀκόμα καὶ τὰ βιβλία τοῦ... Γιάλομ (!) βγαίνουν στὸ πολυτονικὸ λόγῳ τοῦ ἐκδοτικού του οἴκου.

Γενικά, τὸ θέμα εἶναι ἡ διαφορἀ νοο-τροπίας γιὰ τὴ γλώσσα: οἱ μὲν τὴ θεωροῦν κάτι "χρήσιμο", ἕναν κώδικα γιὰ νὰ μεταφέρονται ἁπλὰ νοήματα (καὶ λίγο πολυποκότερα, ὅπως ἡ μοντέρνα ἐν ἑλλάδι "διανόηση"), τοῦ τύπου "θέλω νὰ πάω στὴν τουαλέτα". Οἱ δὲ τὴ θεωροῦν Λόγο, μέσον ποῦ καθιστᾶ τὸν ἄνθρωπο συν-δημιουργὸ τοῦ σύμπαντος (Γιατὶ ἐν ἀρχῆ ἦτο ποιὸς;;;; Πάντως σίγουρα ὄχι ὁ Μεγάλος Μονοτονιστής!).

Καὶ σήμερα δὲν γλιτώνουμε τὸ πολυτονίζειν.
"Λυγᾶ πάντα ἡ γυναῖκα"
"Πάντα λυγᾶ ἡ γυναῖκα"
"Ἡ γυναῖκα λυγᾶ πάντα"
Ὀξυδερκεῖς οἱ παρατηρήσεις σου!
Οἱ παρατηρήσεις σου εἶναι ὀξυδερκεῖς! (ἡ τελεία ἢ θαυμαστικὸ ἀλλάζουν ταὴν προφορά.)


Ὅ,τι καὶ νὰ κάνετε, τὴν ὀξεία θὰ τονίσετε καὶ τὴν περισπωμένη θὰ κατεβάσετε! (καὶ τὴ βαρεία θὰ "μισό-μισό"μη-σώσετε!)


Πέραν τούτου, τὸ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σὐστημα μονοτονικοῦ εἶναι φρικτὰ λανθασμένο (δεῖτε στὸ λεξικὸ τοῦ Μπαμπινιώτη ὅτι τὸ'χει "διορθώσει":τονίσει τὰ "τοῦ", "τὴν" κλπ ποὺ κανονικὰ μένουν ἄτονα.). Ἐπὶ παραδείγματι, λέμε μονοτονικά "ο δάσκαλος μου είπε", ἀλλὰ "ο δάσκαλός μου". Ὁ τόνος τοῦ "μου" πηγαινοέρχεται στὸ κβαντικὸ κενό??? Γιατὶ στὸ π. φυσικὰ ὑπάρχει: "ὁ δἀσκαλος μοῦ εἶπε" καὶ "ὁ δάσκαλός μου εἶπε": φεύγει ἀπ'τὸ μοῦ, πάει ὡς όξεία στὸ -λός.
.
..
...
Αὐτὰ ΠΡΙΝ ἀρχίσω νὰ γράφω πολυτονικά. Ὅταν ἄρχισα, μετὰ ἀπὸ ἀρκετὸ καιρὸ διεπίστωσα τρομερὲς ἀλλαγὲς στὴ νοο-τροπία μου γιὰ τὸν Λόγο, καὶ στὸν τρόπο ποὺ τὸν χειριζόμουν, κυρίως προφορικά. Σὰν νὰ παράτησα τὶς σπηλιὲς καὶ νὰ βρέθηκα στὸν οὐρανό, "ἔξω ἀπ'τὸ σπλήλαιο". Ξαφνικὰ ὁ λόγος ἔγινε Λόγος." Ἡ λίγο μεγαλύτερη προσπάθεια ποὺ ἀπαιτεῖται γιὰ νὰ θυμᾶσαι δασεῖες κλπ. σὰ νὰ ἔκανε (ὄχι "σά", ἔκανε!) τὸ μυαλό μου νὰ δουλεύει διαφορετικὰ σὲ σχέση μὲ τὴ γλώσσα, πιὸ "πολύπλοκα", μὲ ὅλα τὰ παρεπόμενα. Σοκαρίστηκα ὅταν διάβασα ἀργότερα τὰ ἴδια εὐρήματα στὴ μελέτη τῶν ψυχιάτρων "Ἡ ἐκδίκηση τῶν τόνων" http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=272721 .

Αὐτὰ τὰ ὀλίγα.


quote:
Όμως θα διαφωνήσω μαζί σου YHVH ως προς την αναγκαιότητα ή μη της Επίκλησης.Ο Λισιέσκι αλλού υποστηρίζει ότι κάποιος πρέπει να γίνει πρώτα πολεμιστής και σε αυτό βοηθά η Επίκληση.Εδώ θα συμφωνήσω μαζί του.Θεωρώ ότι κάποιος πρέπει πρώτα να αντιμετωπίσει τους εσωτερικούς του δαίμονες και να τους υποτάξει.Έτσι γίνεται ένας Πολεμιστής του Φωτός.Η επιβολή πάνω στους δαίμονες δεν γίνεται για λόγους πρεστίζ. Αυτός που στο μυαλό του έχει το Μεγάλο Έργο ξέρει πως θα χρησιμοποιήσει την Επίκληση.Για αυτόν δεν έχει σημασία μόνο να επιτύχει απολαβές.Η επιβολή στα πνεύματα είναι κατ'επέκταση μια επιβολή στις ζωικές δυνάμεις μέσα μας.ΜΟΝΟ αν επιβληθούμε σε αυτές μπορούμε να προχωρήσουμε ποιο πέρα στο πραγματικά ανώτερο από κάθε άποψη Μαγικό Τυπικό του Αβραμελέν.Πρέπει να αντιμετωπίσουμε το σκοτάδι μέσα μας για να εξαγνιστούμε αν θέλετε και να συνεχίσουμε.
Φυσικά αυτός είναι ΈΝΑΣ δρόμος.Δεν είναι Ο δρόμος.

Πιστεύεις ὅτι εἶναι τυχαῖο τὸ ὅτι τὸ Ἀμπραμελὶν μᾶς λέει, ρητά, νὰ καλέσουμε καὶ νὰ ὑποτάξουμε τὶς χαμηλότερες δυνάμεις ΜΙΑ ΜΕΡΑ *ΜΕΤΑ* τὸν HGA;;;;


quote:
Αααα το έπιασα το υπονοούμενο...
Τα πράγματα δεν είναι έτσι.Ναι, με βλέπετε να υπερασπίζομαι με πάθος τις θέσεις του συγγραφέα(αν και διαφωνώ με μερικές) αλλά είχα καταλήξει από μόνος μου σε αυτές πολύ πολύ πριν διαβάσω το βιβλίο του.Είχα καταλήξει εκεί και απελπιζόμουν που δεν έβρισκα τίποτε σχετικό στη διεθνή βιβλιογραφία.Όλοι γράφανε για ένα σύστημα μαγείας που δεν ήθελα και διαφωνούσα με το σκεπτικό του(το όποιο) και τη θεώρησή του.Όταν λοιπόν έπεσα πάνω στον Λισιέσκι επόμενο ήταν να κατενθουσιαστώ που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ συναντούσα κάποιον με τις ίδιες απόψεις. Αυτό είναι όλο.Τόσο απλό.Και επειδή εμπιστεύομαι πάρα πολύ τον εσωτερικό μου διδάσκαλο και τη διαίσθησή μου για το τι αξίζει και τι όχι εμμένο σε αυτή τη θεώρηση.

Μὰ φίλτατε σὲ καταλαβαίνω, καταλαβαίνω ὅτι γιὰ μετρημένους λόγους προτιμᾶς κατὰ πολὺ τὴν purist ἄποψη τοῦ Λισιέσκι, τὸ ἐρώτημα ὅμως εἶναι τὸ ἑξῆς:
1-Βρῆκες κάποια συστήματα ποὺ δὲν σὲ ἱκανοποιοῦσαν πλήρως.
2-Μετὰ βρῆκες τὸ σύστημα τοῦ Λισιέσκι, τὸ ὁποῖο "μίλησε στὴν καρδιά σου", ξέχασες ὅλα τὰ προηγούμενα καὶ ξεφορτώθηκες μάλιστα καὶ τὰ ἀντίστοιχα βιβλία.
3-ΟΜΩΣ, γιὰ νὰ κάνεις πράξη αὐτὸ τὸ σύστημα πρέπει, χωρὶς προεργασία ἄσκησης στὴν "ἐνέργεια" ἂς ποῦμε, νὰ βρεθεῖς σὲ ἀνοιχτὸ χῶρο μὲ μπέρτες καὶ δέρματα κατσικιοῦ μὲ σύμβολα ἀπάνω, καὶ νὰ φωνάζεις μυστηριακὰ ὀνόματα καὶ ὑποβλητικοὺς ἐξορκισμοὺς στὰ Λατινικὰ. Θὰ ἔρθει στὸ πὶτς φυτίλι ἡ χορεία πνευμάτων "Ἑλληνικὴ Ἀστυνομία-Εἰδικὲς Δυνάμεις" καὶ θὰ βρεθεῖς στὴν ψυρροὺ ὡς συνεχιστὴς τῆς Μαργιέλη.
(Κι ἀλήθεια λέω: Μοῦ ἔχει συμβεῖ κατὰ τὴ διάρκεια ΦΑΡΣΑΣ στοὺς τότε ψιλοέρημους Θρακομακεδόνες. Εὐτυχῶς ποὺ ἦρθαν πρῶτα οἱ ἀστυνομικοί, διότι μάθαμε πῶς... ἔπονταν οἱ κάτοικοι μὲ βαριοποῦλες καῖ πριόνια!!! Ἡ Ἀστυνομία εἴχε στείλει δύο ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥΣ γιὰ... σατανιστές. ΕΥΤΥΧΩΣ, ἀκριβῶς ἐπειδὴ ἦταν εἰδικὰ ἐκπαιδευμένοι, κατάλαβαν ὅτι ἦταν φάρσα (Ἂν καὶ εἶχα συνδράμει μέ...πιὸ εἰδικευμένο ἐξοπλισμό.) Καταλαβαίνεις πῶς ἂν ἦταν ἀστυνομικὸς τῆς γειτονιᾶς, ποῦ δὲν ἔχει ἀληθινὴ ἐμπειρία ἀπὸ ὄντως σατανιστικὲς τελετὲς, ΔΕ ΜΑΣ ΕΣΩΖΕ ΤΙΠΟΤΑ.)
4-Ὁπότε, καταλήγεις νὰ ἔχει διαλέξει τὸ "σωστὸ" σύστημα, ἀλλὰ νὰ μὴν κάνεις πράξη τίποτα, νὰ μιλᾶς γιὰ τὴν μαγεία μὲ σωστὴ ὀπτικὴ γωνία ἀλλὰ νὰ μὴν τὴν ἐξασκεῖς! Μήπως ἡ μόνη δυνατότητα νἀ φύγουμε ἀπὸ τὴν πολυθρόνα εἶναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ μὰ μανιασμένη ἐπιστροφὴ στὶς πρακτικὲς τοπυ (1-);;;;


quote:
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται να εφαρμόσει τις τεχνικές LBRP BRH κτλ, ο Λισιένσκι έχει γράψει ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο(ναι έχει γράψει βιβλίο για αυτές τις τελετές!) στο οποίο τις αναλύει Καμπαλιστικά πράγμα πολύ πολύ χρήσιμο για τον μαθητή.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα λέγεται "Kabbalistic handbook for the practicing Magician"(Θεέ μου!Σίγουρα θα με κατηγορήσουν ότι παίρνω ποσοστά!)

Ἕνα καφέ δὲν εἶναι;;; Ρὲ γαμῶτο τό'χω σίγουρα, ἀλλὰ ἔψαχνα ἐχθὲς καὶ δὲν τό'βρισκα. Μόνο τὸ Qabalistic Circles βρῆκα ποὺ εἶναι σαφῶς κατώτερο.


quote:
Α!Και επι τη ευκαιρία.Έστειλα μήνυμα στον Λισιένσκι και μου επέτρεψε να χρησιμοποιήσω το κείμενο από το e-journal.Μάλιστα μου πρότεινε να το αντιγράψω κατα λέξη.Άρα το αφήνουμε ως έχει.

Ποιὸ εἶναι τὸ σάιτ του;;;Τὸν γκούγκλ-ισα, ἀλλὰ δὲν τὸ βρῆκα. Κὶ ἂν δέν ἔχει ἐπίσημο σάιτ, πῶς ἤρθατε σὲ ἐπαφὴ ἐσὺ καὶ ὁ Ἴριουμ; Δὲν ἐνδιαφέρομαι γιὰ προσωπικὰ μέιλ μαζί του, ἀλλὰ θὰ ἤθελα νὰ λαμβάνω ἐς ἀεὶ τὸ journal καὶ νὰ δῶ τὸ σάιτ του.


-YHVH
Love is the law, love under will.

Solve et Coagula
«Ἄσαρκος γὰρ ὤν, ἐσαρκώθη ἑκὼν καὶ γέγονεν ὁ ὤν, ὃ οὐκ ἦν, δι’ ἡμᾶς. Καὶ μὴ ἐκστὰς τῆς φύσεως, μετέσχε τοῦ ἡμετέρου φυράματος. Ἐξῆλθε Λόγος εἰς ἀνάπλασιν λαῶν.»

Edited by - YHVH on 17/10/2007 15:15:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 20:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτελους μπηκα στο forum μετα απο τοσο καιρο!
Κυριε YHV- εκανα αυτο που ειπατε για τη γλώσσα αλλα δεν αλλαζει τιποτα...παλι τετραγωνακια βλεπω....βασικα νομιζω πως εχω κολλησει σε καποιο σημειο...Παω εναρξη>Πινακας Ελενχου>Ημερομηνια,ωρα, γλωσσα>Τοπικες Ρυθμισεις και ρυθμισεις γλώσσας>καρτελα γλωσσες>λεπτομεριες>Προσθήκη>Διαταξη πληκρολογιου...και την προσθεσα...αλλα πρεπει να θελει και μια παραπάνω ρύθμηση....και ετσι οπως ειναι ειναι πολυ κουραστικο να το διαβαζει καποιος....και να σας πω και κατι αλλο...ωραια η πολυτονική κι εμενα μαρεσει αλλα ολα αυτα τα κουτακια με κανουν να μην θελω να διαβασω καν τι εχετε γραψει...και συγουρα αποτρεπετε και πολλους αλλου ετσι....αλλα μαλλον δεν θελετε να μας βοηθησετε αλλα να γελατε μαζι μας που δεν εχουμε την οποια ιση εμπειρια με το ατομον σας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 22:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
FRC epeidi eimai agyristo kefali oson afora tin katastrofi tou monotonikou (gia tin opoia den mborw na syzitisw edw epeidi einai tragika ektos thematos, alla tha eixa polla na pw- kai apo magikis apopsews akoma), tha se talaiporisw ligo: mboreis na metafereis ta keimena mou sto WORD kai na ta metatrepeis stin grammatoseira Palatino Linotype pou yparxei se kathe kombiouter.

quote:
αλλα μαλλον δεν θελετε να μας βοηθησετε αλλα να γελατε μαζι μας που δεν εχουμε την οποια ιση εμπειρια με το ατομον σας!

Se opoidipote agglofwno foroum prokeitai gia embeiria tou epipedou -prin- ton arxario. Mono sto valkaniko mas metapratiko kratidio einai metrisimi tetoia embeiria.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 23:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peri embeirias, edw:http://www.occultforums.com/showthread.php?t=24610. Syzitane xalara gia SYGKEKRIMENES ondotites tis solomonikis, OLOI exoun SYGKEKRIMENES embeiries.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 11:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για να τελειώσει το θέμα με τη γλώσσα.
ΣΥΜΦΩΝΩ ότι θα ήταν καλύτερα τελικά να είχαμε το πολυτονικό γιατί αφού πλέον δεν μπορούμε να προφέρουμε σωστά τα γράμματα ας έχουμε τουλάχιστον κάστι που μας δείχνει λίγο ποια είναι η σωστή προφορά. Εππιπλέον το πολυτονικό βοηθά πάρα μα πάρα πολύ στο να κατανοήσουμε τα πάθη και άρα να αναλύσουμε μια λέξη,να βρούμε τη ρίζα της κτλ.
Όμως το ότι είναι φτιαχτό είναι γεγονός.Δεν πρόκειται για μια φυσική εξέλιξη της γλώσσας όπως η δημοτική.Κάποιοι κάθησαν σε ένα τραπέζι και αποφάσισαν να εισάγουν αυτούς τους τόνους στη γλώσσα από τη μια μέρα στην άλλη(μεταφορικά).Έτσι όπως ακριβώς έγινε και με την καθαρεύουσα.Η καθαρεύουσα δεν είναι η φυσική εξέλιξη της γλώσσας(σε αντίθεση με τη δημοτική που είναι).Είναι ένα κατασκεύασμα.
Για εμένα είναι ποιο εύηχη και μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι δεν είναι κατασκεύασμα!Αφού είναι!Όποιον φιλόλογο και να ρωτήσεις αυτό θα σου πει.
Μη νομίζεις ότι υποστηρίζω τη δημοτική.Απλά θεωρώ ότι αφού κάθε γλώσσα εξελίσεται δεν χρειάζεται να μας πιάνει φρίκη όπως μερικούς που βλέπουν τη δημοτική και αλλάζουν κατεύθυνση!Είναι γεγονός όμως ότι το έχουμε παρακάνει και ότι η γλώσσα έχει δεχθεί πολλά πλήγματα. Μερικοί λένε ακόμα "Γιατί να υπάρχουν τόσα "ι";" Και εγώ τους λέω "Μα κάθε "ι" προφέρεται διαφορετικά" απαντάνε αυτοί "Ναι αλλά αφού πλεόν τα προφέρουμε όλα ίδια ας καταργήσουμε τα υπόλοιπα!" και φυσικά τότε το στόμα μου στραβώνει και παθαίνω το εγκεφαλικό! Τι να του εξηγήσεις αυτού τώρα;Ότι τα διαφορετικά "ι" εξυπηρετούν πολλούς σκοπούς;Ότι με αυτά καταλαβαίνεις τις αλλαγές που έχει το ρήμα στους διάφορους χρόνους,εγκλίσεις κτλ;Ότι με αυτά βλέπεις τις ρίζες;


Τώρα σχετικά με αυτό που είπες ότι πρώτα καλούμε τον HGA και μετά τους δαίμονες έχεις δίκιο.Έτσι το παρουσιάζει το Τυπικό του Αβραμέλεν.Τώρα προβληματίζομαι.Δηλαδή θεωρείς τις Επικλήσεις ως κάτι το κακό;Σαν μαύρη μαγεία;Αν θυμάσαι εγώ πίστευα ότι στην ουσία συντελούν στην αύξηση της δύναμής μας,στον έλεγχο πάνω σε αυτές τις δυνάμεις όπως περίπου είχε εξουσία πάνω τους ο Ιησούς.Δεν το θεωρούσα ποτέ κακό γιατί ο Λειτουργός όταν καλεί τον δαίμονα δεν σημαίνει ότι τον λατρεύει.Τον εξαναγκάζει να έρθει στο Όνομα Εκείνου. Γιατί μόνο με τη Χάρη Του μπορεί να γίνει αυτό.Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι στο μυαλό του ο Λειτουργός έχει το Μεγάλο Έργο και όχι την ικανοποίηση επιθυμιών.Συμφωνείς με αυτά;Ποιό είναι για εσένα το Μεγάλο Έργο και πως το κάνει κανείς αυτό αν όχι με τις Επικλήσεις και την εφαρμογή στο τέλος του Τυπικού;

Angelic Dragon καλώς ήρθες επιτέλους!Κάνε αυτό που προτίνει ο YHVH (με την αντιγραφή στο Word)και θα μπορέσεις να διαβάσεις τα κείμενα.

O Trithemius που είναι;

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 12:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.

quote:

Όμως το ότι είναι φτιαχτό είναι γεγονός.Δεν πρόκειται για μια φυσική εξέλιξη της γλώσσας όπως η δημοτική.Κάποιοι κάθησαν σε ένα τραπέζι και αποφάσισαν να εισάγουν αυτούς τους τόνους στη γλώσσα από τη μια μέρα στην άλλη(μεταφορικά).Έτσι όπως ακριβώς έγινε και με την καθαρεύουσα.Η καθαρεύουσα δεν είναι η φυσική εξέλιξη της γλώσσας(σε αντίθεση με τη δημοτική που είναι).Είναι ένα κατασκεύασμα.
Για εμένα είναι ποιο εύηχη και μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι δεν είναι κατασκεύασμα!Αφού είναι!Όποιον φιλόλογο και να ρωτήσεις αυτό θα σου πει.
Μη νομίζεις ότι υποστηρίζω τη δημοτική.

Ἄαααργκ! Γιατί μὲ τσιμπᾶς καὶ πρέπει μετὰ ν’ ἀπαντήσω;;;
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ! ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤ. ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΕΥΟΥΣΑ!
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ἐξηγοῦσα παραπάνω, ὅτι δὲν ἔχει καμμιὰ σχέση- Ἡ δημοτικὴ πάει πακέτο μὲ τὸ πολυτονικό.

Μπορεῖ ἐσὺ νὰ δηλώνεις ὅτι δὲν ὑποστηρίζεις τὴ δημοτική, ἀλλὰ ἐγὼ τὴν ὑποστηρίζω (τὴ δημοτικὴ) θερ-μό-τα-τα! Σὲ τί γλώσσα μὲ βλέπεις νὰ γράφω;;; Μὴν ἐπαναθερμαίνουμε τὸ γλωσσικὸ ζήτημα, ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ οἱ τόνοι!

quote:
Κάποιοι κάθησαν σε ένα τραπέζι και αποφάσισαν να εισάγουν αυτούς τους τόνους στη γλώσσα από τη μια μέρα στην άλλη(μεταφορικά).
Καλέ μου ἄνθρωπε, ΑΚΡΙΒΩΣ αὐτὸ ποὺ λές, κυριολεκτικὰ καὶ ὄχι μεταφορικά, συνέβη μὲ τὸ ΜΟΝΟΤΟΝΙΚΟ (καὶ μὲ τὴν καθαρεύουσα φυσικά). Φχιάχτηκε σὲ κομματικὰ γραφεία μὲ τὴ συνεργεία τοῦ Κριαρᾶ τὸ '81, οἱ δημοτικιστὲς (ἐκτὸς μικρῶν μειονοτήτων), ξαναλέω, γράφανε πολυτονικὰ!
Ἄλλωστε φαίνεται ὅτι τὸ μον. δὲν εἶναι φυσικὴ ἐξέλιξη, λόγῳ τῶν ἀποτρόπαιων λαθῶν του- τεχνοκρᾶτες φιλόλογοι οἱ δημιουργοί του, ἢ οἱ τερατουργοί του, ἰδοὺ τὸ ἀποτέλεσμα. Ἂς τελειώσει αὐτὴ ἡ συζήτηση, τουλάχιστον σ' αὐτὸ τὸ τόπικ.


quote:
Τώρα σχετικά με αυτό που είπες ότι πρώτα καλούμε τον HGA και μετά τους δαίμονες έχεις δίκιο.Έτσι το παρουσιάζει το Τυπικό του Αβραμέλεν.Τώρα προβληματίζομαι.Δηλαδή θεωρείς τις Επικλήσεις ως κάτι το κακό;Σαν μαύρη μαγεία;Αν θυμάσαι εγώ πίστευα ότι στην ουσία συντελούν στην αύξηση της δύναμής μας,στον έλεγχο πάνω σε αυτές τις δυνάμεις όπως περίπου είχε εξουσία πάνω τους ο Ιησούς.Δεν το θεωρούσα ποτέ κακό γιατί ο Λειτουργός όταν καλεί τον δαίμονα δεν σημαίνει ότι τον λατρεύει.Τον εξαναγκάζει να έρθει στο Όνομα Εκείνου. Γιατί μόνο με τη Χάρη Του μπορεί να γίνει αυτό.Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι στο μυαλό του ο Λειτουργός έχει το Μεγάλο Έργο και όχι την ικανοποίηση επιθυμιών.Συμφωνείς με αυτά;Ποιό είναι για εσένα το Μεγάλο Έργο και πως το κάνει κανείς αυτό αν όχι με τις Επικλήσεις και την εφαρμογή στο τέλος του Τυπικού;

Πρῶτα ἀπ'ὅλα, σὲ κάθε σύστημα τὸ Μεγάλο Ἔργο εἶναι ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ἡ Knowledge and Conversation of the Holy Guardian Angel. Τὸ ἀφήνω ἀμετάφραστο γιὰ νὰ μπορέσω νὰ ξεκαθαρίσω σὲ ἄλλους ἀναγνῶστες πὼς αὐτὴ ἡ ὀνομασία εἶναι καθαρὰ συμβατική, ἄλλες ἐξίσου σωστὲς ὀνομασίες εἶναι "ὁ Σωκρατικὸς Δαίμων", ὁ "Αὐγοειδὴς" κλπ. ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ, αὐτὸς εἶναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ. (Βέβαια, μετὰ τὴν ἐπίτευξή του ἔπονται ἄλλοι στόχοι, ἕνα ἄλλο Μεγάλο Ἔργο). Ἀκόμα καὶ συστήματα ποὺ δὲν ἐκφράζουν ξεκάθαρα αὐτὲς τὶς ἔννοιες ἔχουν ὡς Μεγάλο Ἔργο πρακτικὰ αὐτὴν τὴν ἐπίτευξη- ἂς ποῦμε, ἡ φυσικὴ ἀλχημεία, ἡ Γιόγκα, ὁ Μπάρντον. Συμβαίνει ως ἀποτέλεσμα (ΗGΑ), εἶναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΟ μὲ τὸ Μεγάλο Ἔργο.


quote:
.Δηλαδή θεωρείς τις Επικλήσεις ως κάτι το κακό;Σαν μαύρη μαγεία;

Ἡ ἄποψή μου ἔχει ὡς ἑξῆς:
ΑΝ ἔχεις ΑΦΙΕΡΩΘΕΙ στὸ Μεγάλο Ἔργο, "ναί, ὁ μοναδικὸς στὀχος τῆς ζωῆς μου εἶναι ἡ K&C μὲ τὸν HGA", τότε ἐπικλήσεις γιὰ ἄλλους σκοποὺς εἶναι καθαρὴ, ἀτόφια μαύρη μαγεία (τάδε ἔφη Κρόουλι). Ἀκόμα κι ἂν εἶναι στὸ ὄνομα τοῦ Θεοῦ καὶ δὲ συμμαζεύεται.

ΑΝ ΔΕΝ ἔχεις ΑΦΙΕΡΩΘΕΙ στὸ Μεγάλο Ἔργο, ἀσχέτως ἂν ἐκφράζεις σχετικὸ ἐνδιαφέρον/ἐπιθυμία, τότε δὲν εἶναι Μαύρη Μαγεία -ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ, καὶ ὄχι γενικὰ ἐπικλήσεις καὶ "συμφωνίες", καὶ ὑπάρχουν κάποιοι περιορισμοί-, ἢ σωστότερα εἶναι μαύρη μαγεία κατὰ τὸν ἴδιο βαθμὸ ποὺ εἶναι γιὰ τοὺς συμπολῖτες σου τὸ νὰ φᾶνε στὸ φαστφουντάδικο- τοὺς ἀποπροσανατολίζει, ἀλλὰ οὔτως ἢ ἄλλως δὲν τοὺς ἐνδιέφερε Ο ΣΤΟΧΟΣ ἀπὸ τὸν ὁποῖο τοὺς ἀποπροσανατολίζει, ὁπότε δὲν ἔχει πρακτικὴ διαφορά!

Ἔχε ὑπ'ὄψιν σου ὅτι ὅταν ὁ Λισιέσκι λέει "progress in the Path" δὲν ἐννοεῖ κατ'ἀνάγκην τὸ Magnum Opus, ἀλλὰ ἕνα φλοὺ πράμα- "προχῶρα στή Μαγεία" ποὺ ΚΑΤ'ΑΥΤΟΝ δύναται νὰ εἶναι (δὲ πᾶ νὰ λέει ὅ,τι θέλει) ψιλο-ἄσχετη μὲ τὸν ΗΓΑ, ἀλλὰ οὖτε καὶ ἀτόφιο Ἀριστερὸ Μονοπάτι-μετέωρος ὁ τελετουργὸς κάπου ἀνάμεσα, σὰ χαρταετὸς. Δηλαδὴ ὑψηλή Μαγεία, ἀλλὰ στὴν καθημερινότητα- σὰν νὰ χρησιμοποιεῖς πυρηνικὰ ὅπλα γιὰ νὰ λύσεις τὶς διαφορές σου μὲ τὸ γείτονα. Ἄσε ποὺ νὰ κάνεις τελετουργικὸ γιὰ νὰ πιάσεις γκόμενα/γκόμενο, ὅπως ὑπόσχονται οἱ μισοὶ (καὶ παραπάνω!) δαίμονες, τὸ βρίσκω ΤΡΑΓΙΚΟ (δὲν λέω πὼς σ'αὐτὸ σκοπεύεις ἐσὺ, ἁπλὰ τὸ παρατηρῶ).


Δὲν κρατιέμαι, θὰ τὸ πῶ: ἐμένα ὁ Λισιέσκι μοῦ φαίνεται πὼς τοῦ τὴν ἔχει λιγάκι ψιλοβαρέσει [(ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΕΥΟΥΣΑ??????)] ἀπὸ τὶς πολλὲς ἐπικλήσεις χωρὶς Star Ruby στὸ τέλος, "ἀπὸ ἰδεολογία". Τὸ τοιοῦτο "κάψιμο" συμβαίνει καὶ στὶς καλύτερες οἰκογένειες, δὲν ὑποτιμῶ τὴ συνεισφορά του καὶ τὴν ἐκπαίδευση ποὺ ἔχει περάσει.


-YHVH
Love is the law, love under will.

Solve et Coagula
«Ἄσαρκος γὰρ ὤν, ἐσαρκώθη ἑκὼν καὶ γέγονεν ὁ ὤν, ὃ οὐκ ἦν, δι’ ἡμᾶς. Καὶ μὴ ἐκστὰς τῆς φύσεως, μετέσχε τοῦ ἡμετέρου φυράματος. Ἐξῆλθε Λόγος εἰς ἀνάπλασιν λαῶν.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 00:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους φιλε YHVH το βιβλιο αυτο που εχω απο τους διδυμους θεωρειται σοβαρο βιβλιο του χωρου η ειναι καμια μεταφραση απλα για να πουλαμε?Σε ρωτω σε περιπτωση που γνωριζεις και εχεις ασχοληθει με αυτο.Τωρα σχετικα με αυτο που συζητατε με τον F.R.C σχετικα με τις επικκλησεις εχω "ψιλομπερδευτει".Προσωπικα δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα αφιερωθω στο Μεγαλο Εργο αλλα και σε καμια περιπτωση δεν θα το εκανα για να αποκτησω ωστε και κατι λιγο.Αν ηθελα κατι τετοιο ειχα απο την δουλεια μου πολλες ευκαιριες να τα κονομησω με παρανομιες αλλα δεν το εκανα.Το τυπικο του Αβραμελεν το εχω αλλα αυτα που ζητα θα μπορουσα να τα κανω μετα την συνταξιοδοτηση μου οποτε απορριπτεται για τα επομενα 25 χρονια.Απλα κατι με τραβαει σε αυτο απο μικρο παιδι.Αν καποτε γινω ικανος να κανω μια επικκληση θα εκανα εστω αρχικα για μια επαφη με το αλλο και αν μπορουσα να κατανοησω καποια πραγματα με την επαφη με τις οντοτητες αυτες.Και συμφωνω και σε αυτο που λεει ο F.R.C οτι με την υποταγη των δαιμονων "ενισχυεσαι" και γινεσαι πολεμιστης του φωτος αφου στην ουσια εχεις κατανικησει τα παθη σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 00:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους φιλε YHVH το βιβλιο αυτο που εχω απο τους διδυμους θεωρειται σοβαρο βιβλιο του χωρου η ειναι καμια μεταφραση απλα για να πουλαμε?Σε ρωτω σε περιπτωση που γνωριζεις και εχεις ασχοληθει με αυτο.Τωρα σχετικα με αυτο που συζητατε με τον F.R.C σχετικα με τις επικκλησεις εχω "ψιλομπερδευτει".Προσωπικα δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα αφιερωθω στο Μεγαλο Εργο αλλα και σε καμια περιπτωση δεν θα το εκανα για να αποκτησω ωστε και κατι λιγο.Αν ηθελα κατι τετοιο ειχα απο την δουλεια μου πολλες ευκαιριες να τα κονομησω με παρανομιες αλλα δεν το εκανα.Το τυπικο του Αβραμελεν το εχω αλλα αυτα που ζητα θα μπορουσα να τα κανω μετα την συνταξιοδοτηση μου οποτε απορριπτεται για τα επομενα 25 χρονια.Απλα κατι με τραβαει σε αυτο απο μικρο παιδι.Αν καποτε γινω ικανος να κανω μια επικκληση θα εκανα εστω αρχικα για μια επαφη με το αλλο και αν μπορουσα να κατανοησω καποια πραγματα με την επαφη με τις οντοτητες αυτες.Και συμφωνω και σε αυτο που λεει ο F.R.C οτι με την υποταγη των δαιμονων "ενισχυεσαι" και γινεσαι πολεμιστης του φωτος αφου στην ουσια εχεις κατανικησει τα παθη σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 13:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Irium είσαι απολαυστικός όπως πάντα!

Ας σταματήσει λοιπόν το θέμα με τους τόνους εδώ.Εγώ πάντως πήγα και ρώτησα και δύο φιλολόγους(ο τόνος κατεβαίνει στην παραλήγουσα όταν η λήγουσα είναι μακρά!) και μου είπαν και οι δύο το ίδιο και το αυτό.Ότι δηλαδή το πολυτονικό είναι μια επινόηση για να μπορέσουμε να καταλάβουμε λίγα πράγματα για την προφορά των λέξεων και τις αλλαγές στη γραφή τους.Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακό ή άχρηστο.
Το αντίθετο θα έλεγα...
Δεν καταλαβαίνω,για να πω την αλήθεια που είναι η "κόντρα" μας. Το μόνο που λέω είναι ότι το πολυτονικό(όπως πολύ σωστά και το μονοτονικό) είναι επινόηση.Αν πας μια βόλτα στο Εθνικό Μουσείο και διαβάσεις διάφορες πλάκες δεν θα δεις πουθενά τόνο.Τόσο απλό.
Και τα δύο συστήματα είναι επινόηση.Το πολυτονικό τελικά φαίνεται καλύτερο γιατί εξασφαλίζει αν θες μια καλύτερη κατανόηση των λειτουργιών της γλώσσας(σε σχέση με την παντελή έλλειψη αυτής(της κατανόησης)σήμερα).

Τελικά(και μιλώντας σοβαρά) μάλλον θα μάθω και εγώ να γράφω στο πολυτονικό.Ορίστε!Τι άλλο θες;Με έκανες υποστηρικτή!


Υ.Γ 1 Την αναφορά στην καθαρεύουσα δεν την έκανα παρά για να πω ότι και αυτή είναι επινόηση όπως το πολυτονικό.Δεν ήθελα να τη συσχετίσω μαζί του.

Υ.Γ 2 Μου άρεσε πάντα η καθαρεύουσα διότι την έβρισκα ποιό εύηχη και τηρούσε κάποιους κανόνες(πχ πενθήμερη και όχι πενταήμερη έλεος!) Πρόσφατα αγόρασα μια μικρή Αγία Γραφή.Δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να τη βρεις στην καθαρεύουσα!Στη δημοτική μου φαίνεται πανάθλια!


Συμφωνώ και εγώ σε αυτά που γράφεις σχετικά με το Opus Magnum. Πράγματι αν είναι κανείς να αφιερωθεί σε αυτό όλα τα άλλα είναι Μαύρη Μαγεία.Απλά θεωρώ ότι και οι Επικλήσεις συντελούν προς το Opus Magnum με τη λογική της επίταξης και υποταγής αυτών των δυνάμεων στον Λειτουργό.Η αλήθεια είναι ότι το σύστημα του Αβραμέλεν είναι μοναδικό.Σε αυτό ο Λειτουργός δε λαμβάνει υπόψην του αστρολογικούς συσχετισμούς,όψεις,ώρες κτλ.Είναι ακριβώς η λογική του "Ο Σοφός κυβερνάει τα άστρα του".Και μάλιστα χαρακτηριστικό της πνευματικής εξέλιξης και δύναμης που προσφέρει αυτό το Τυπικό είναι ότι ο Λειτουργός μπορεί ποια και ελέγχει τους δαίμονες και τους καλεί απλά με έναν του λόγο και όχι με Κύκλους κτλ.

Τώρα όσον αφορά τον Λισιένσκι έχω αντιληφθεί αυτή του την πλευρά αλλά δεν ξέρω ακόμα αν έχει δίκιο ή άδικο.Κάτι μέσα μου μου λέει ότι κάτι είναι λίγο στραβό αλλά δεν ξέρω ακόμα.Πάντως θεωρώ ότι μιλάει πολύ επί την ουσίας και αυτό είναι που μου αρέσει.Αυτό που λέει είναι μεστό και σοβαρό και δεν διακατέχεται καθόλου από τη λογική "κάνω μαγεία για την πλάκα μου".Και είναι ο μόνος(από τους νεότερους) που είχα συναντήσει μέχρι σήμερα που σε όλα του τα γραπτά υπάρχει από κάτω μια συνεχής γραμμή που σε οδηγεί στο Μεγάλο Έργο.
Αυτό πιστεύω.

Αλλά ας μην αναλωθούμε στο τι είναι και τι δεν είναι ο Λισιένσκι.
Έχουμε να θίξουμε κανένα άλλο θέμα;

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 14:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα που το πρόσεξα έκανα ένα μικρό λαθάκι.
Ήθελα να πω "YHVH είσαι απολαυστικός" και όχι "Irium είσαι απολαυστικός"...

Άσχετο,αυτός ο Irium που είναι;

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 18:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από εμένα. Τελικά έχουμε αποτελέσματα από τις προσπάθειές σας; Που βρισκόσαστε;

R + C
A - Lux e Tenebris - Ω

Edited by - Trithemius on 19/10/2007 18:53:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 21:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.

quote:
Ας σταματήσει λοιπόν το θέμα με τους τόνους εδώ.Εγώ πάντως πήγα και ρώτησα και δύο φιλολόγους(ο τόνος κατεβαίνει στην παραλήγουσα όταν η λήγουσα είναι μακρά!) και μου είπαν και οι δύο το ίδιο και το αυτό.Ότι δηλαδή το πολυτονικό είναι μια επινόηση για να μπορέσουμε να καταλάβουμε λίγα πράγματα για την προφορά των λέξεων και τις αλλαγές στη γραφή τους.

{Ἁπλῶς νὰ προσθέσω, τυγχάνων προσωπικὰ φιλόλογος τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν, ὅτι ἡ σπουδὴ τῆς φιλολογίας στὸ Πανεπιστήμιο μᾶλλον ἀκρωτηριάζει τὴν δυνατότητα σχέσης μὲ τὴν οὐσία -καὶ "ἐσωτερικὴ" ἱστορία- τῆς γλώσσας παρά τὴν ἐγγυᾶται. Κοινῶς, αὐτὸ μᾶλλον σημαίνει τὴν ἀσχετοσύνη μὲ τὸ ΨΩΜΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ παρὰ τὴν "αὐθεντία". Τὰ πέρασα κι ἐγώ.}

quote:
Δεν καταλαβαίνω,για να πω την αλήθεια που είναι η "κόντρα" μας. Το μόνο που λέω είναι ότι το πολυτονικό(όπως πολύ σωστά και το μονοτονικό) είναι επινόηση.Αν πας μια βόλτα στο Εθνικό Μουσείο και διαβάσεις διάφορες πλάκες δεν θα δεις πουθενά τόνο.Τόσο απλό.

Ἂν πᾶς μιὰ βόλτα σὲ προϊστορικὲς σπηλιὲς δὲ θὰ δεῖς πουθενά... γράμμα. Τόσο ἁπλό! {Δὲν ὑπάρχει κόντρα.}


quote:
Λουσιπαν: Καλησπερα σε ολους φιλε YHVH το βιβλιο αυτο που εχω απο τους διδυμους θεωρειται σοβαρο βιβλιο του χωρου η ειναι καμια μεταφραση απλα για να πουλαμε?Σε ρωτω σε περιπτωση που γνωριζεις και εχεις ασχοληθει με αυτο.

Πρόκειται γιὰ μιὰ συνεπῆ ("σοβαρή", ἂν προτιμᾶς) μετάφραση τῆς Μεγάλης Κλείδας (ποὺ ἁπλῶς δὲν ταυτίζεται μὲ τὴ λεγόμενη Σολομωνική, μιὰ χαρὰ γριμμόριο εἶναι.)
Ἕνα ἄλλο θέμα εἶναι ἡ "σοβαρότητα", δηλαδὴ ἡ πληρότητα σὲ "σύστημα" μαγείας, ποὺ μπορεῖ νὰ ἔχει ἕνα ὁποιοδήποτε γριμμόριο ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Δὲν νομίζω ὅτι μπορεῖ ΚΑΝ νὰ ἔχει κάτι τέτοιο ἕνα, ὅσο ὑπέροχο κι ἂν εἶναι, "μεσαιωνικὸ τεφτέρι" μαγείας. Δηλαδὴ δὲν μπορεῖς νὰ ΒΑΣΙΣΤΕΙΣ σ' αὐτὸ- στὴν καλύτερη περίπτωση, θέλεις καὶ τὸν Λισιέσκι σου ;).
Τὸ Aurum Sοlis θὰ τὸ κοιτάξεις;;;

quote:
Απλα κατι με τραβαει σε αυτο απο μικρο παιδι.Αν καποτε γινω ικανος να κανω μια επικκληση θα εκανα εστω αρχικα για μια επαφη με το αλλο και αν μπορουσα να κατανοησω καποια πραγματα με την επαφη με τις οντοτητες αυτες.Και συμφωνω και σε αυτο που λεει ο F.R.C οτι με την υποταγη των δαιμονων "ενισχυεσαι" και γινεσαι πολεμιστης του φωτος αφου στην ουσια εχεις κατανικησει τα παθη σου.

Δὲν ἔχω τίποτε ἐνάντια στὶς ἐπικλήσεις (ἂν δὲν ἔχεις "ἀφιερωθεῖ"), ἁπλῶς προτείνω νὰ μὴν κρυβόμαστε πίσω ἀπ'τὸ δάχτυλό μας καὶ νὰ βροντοφωνάξουμε "ὄχι, ξέρω ὅτι οἱ ἐπικλήσεις εἶναι ἄσχετες μὲ τὸ Μεγάλο Ἔργο.".
Κανεὶς δὲν ἀπαίτησε ἀπὸ 'σένα νὰ εἶναι σχετικές-ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ. Ὅταν ἔρθει ἡ ὥρα, θὰ μεγαλεργοθεῖς θὲς δὲ θές- εὐστοχότατη ἡ ψηφιακὴ ὑπογραφὴ τοῦ μέλους Grab στὸ occultforums.com: "Bearer of the Sacred Teeshirt of
"I just came here to get laid, and all I got was this lousy Great Work" "-"Ἐγὼ ἦρθα στὴ Μαγεία μόνο γιὰ ἕνα πήδημα καὶ βρέθηκα νὰ ἀσχολοῦμαι μ' αὐτὸ τὸ ἐλεεινὸ "Μεγἀλο Ἔργο!", σὲ ἐλεύθερη μετάφραση.
Ὅσον ἀφορᾶ τὴν τελευταία σου πρόταση, δὲν θὰ στοιχημάτιζα τὴν ψυχή μου σ'αὐτὸ- παρ'ὅλα ταῦτα, εἶμαι ὑπὲρ τῶν ΝΗΦΑΛΙΩΝ ἐπικλήσεων.

quote:
Έχουμε να θίξουμε κανένα άλλο θέμα;

Προτείνω, ὅπως σοφὰ "σπόντισε" ὁ Τριθέμιος, νὰ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΟΥΜΕ τὰ ΠΡΑΚΤΙΚΑ σχέδιά μας- δηλαδή, τὰ σχέδιά ΣΑΣ!, ἀφοῦ ἐγὼ εἶμαι ἀλλουνοῦ παπᾶ εὐαγγέλιο. Φτάνουν οἱ θεωρίες, ὥρα γιὰ ἡρωικὲς τελετουργίες.

-YHVH
Love is the law, love under will.

Solve et Coagula
«Ἄσαρκος γὰρ ὤν, ἐσαρκώθη ἑκὼν καὶ γέγονεν ὁ ὤν, ὃ οὐκ ἦν, δι’ ἡμᾶς. Καὶ μὴ ἐκστὰς τῆς φύσεως, μετέσχε τοῦ ἡμετέρου φυράματος. Ἐξῆλθε Λόγος εἰς ἀνάπλασιν λαῶν.»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 09:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτείνω, ὅπως σοφὰ "σπόντισε" ὁ Τριθέμιος, νὰ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΟΥΜΕ τὰ ΠΡΑΚΤΙΚΑ σχέδιά μας- δηλαδή, τὰ σχέδιά ΣΑΣ!, ἀφοῦ ἐγὼ εἶμαι ἀλλουνοῦ παπᾶ εὐαγγέλιο. Φτάνουν οἱ θεωρίες, ὥρα γιὰ ἡρωικὲς τελετουργίες.

Γένοιτο!

R + C
A - Lux e Tenebris - Ω

Edited by - Trithemius on 20/10/2007 09:15:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 00:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους φιλε YHVH μπηκα στην σελιδα του ταγματος και περιηγηθηκα σε ολο.Ειναι διαφορετικο αυτο που θα ηθελα να ακολουθησω και δεν θελω να μπερδευω συστηματα.Βεβαια δεν αποκλειω τιποτα και και λογω του οτι μενω στην βορεια Ελλαδα ακουγεται καλο αυτο που λεει για μαθηματα με αλληλογραφια.Και ξερεις εχω και την φοβια που εχει ο μεσος ανθρωπος για τα ταγματα αυτα και τους σκοπους τους.Παντως σε ευχαριστω για την ενημερωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 02:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ποιό τάγμα αναφέρεσαι φίλε Lousipan;

R + C
A - Lux e Tenebris - Ω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 20:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt shall be the whole of the Law

quote:
Trithemius
Σε ποιό τάγμα αναφέρεσαι φίλε Lousipan;


Aurum Solis

quote:
Ειναι διαφορετικο αυτο που θα ηθελα να ακολουθησω

Ἐπειδὴ οὔτως ἢ ἄλλως θὰ πρέπει νὰ φτάσουμε στὸ "διὰ ταῦτα": Τὸ ὁποῖο (ποὺ θὰ ἤθελες νὰ ἀκολουθήσεις) συγκεκριμένα εἶναι..;


-YHVH
Love is the law, love under will.

Solve et Coagula
«Ἄσαρκος γὰρ ὤν, ἐσαρκώθη ἑκὼν καὶ γέγονεν ὁ ὤν, ὃ οὐκ ἦν, δι’ ἡμᾶς. Καὶ μὴ ἐκστὰς τῆς φύσεως, μετέσχε τοῦ ἡμετέρου φυράματος. Ἐξῆλθε Λόγος εἰς ἀνάπλασιν λαῶν.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 20:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους φιλε ΥΗVH μαλλον ηταν λαθος η φραση "τι θα ηθελα να ακολουθησω".Απλα προτιμω αν ποτε κανω κατι να ειναι μεσα απο μαγεια με χριστιανικη "βαση".Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.Επισης μια απορια που εχω επειδη ως φαινεται δεν εχω διαβασει οσο οι υπολοιποι με τον ορο Μεγαλο Εργο τι εννουμε?Ειναι η πολυποθητη "γνωριμια " η ενωση με το θειο?Ειναι η επαναφορα του μερους που επεσε και τα δυο μαζι η κατι αλλο?Επισης μεσω των επικκλησεων και των επαφων με τις οντοτητες αυτες μπορεις να βοηθηθεις η να "διδαχθεις" σχετικα με το πως θα τελεσεις τον σκοπο αυτο?Και τελος αν μεσω μιας επικκλησης βοηθησεις στην θεραπεια καποιου ανθρωπου αυτο ειναι μαυρη μαγεια?Και ρωτω αν ειναι μαυρη γιατι μπορει να ηταν ετσι να γινει και εσυ ανακατευτηκες και χαλασες καποια "σειρα".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 22:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.
Short answers today.

quote:

Καλησπερα σε ολους φιλε ΥΗVH μαλλον ηταν λαθος η φραση "τι θα ηθελα να ακολουθησω".Απλα προτιμω αν ποτε κανω κατι να ειναι μεσα απο μαγεια με χριστιανικη "βαση".Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.


Γιὰ νὰ εἶμαι εἰλικρινής, δὲν σὲ ἐννοῶ. Θέλω νὰ πῶ, ἡ μόνη μαγεία ποὺ ἐπιτρέπει ἡ ἐπίσημη ἐκκλησία εἶναι... καμμία, ἢ τέλος πάντων, ἠ τέλεση τῆς θείας εὐχαριστίας κλπ. (ἄντε καὶ κάνας ἐξορκισμὸς) ἂν εἶσαι ἱερέας καὶ μόνον. Τώρα, ἂν βγοῦμε ἀπὸ τὸ τί λέει ὁ όργανισμὸς "ἐκκλησία", τότε ὅλες οἱ μέθοδοι ἔχουν (ἢ δὲν ἔχουν) κατὰ τὸν ἴδιο βαθμὸ χριστιανικὴ "βάση". Δηλαδὴ τί;


quote:

με τον ορο Μεγαλο Εργο τι εννουμε?Ειναι η πολυποθητη "γνωριμια " η ενωση με το θειο?Ειναι η επαναφορα του μερους που επεσε και τα δυο?


Ἂς ποῦμε "ναί". Προτιμῶ τὴ φράση "ἐπιτυχία στὸ νὰ συλλαβίσεις προσανατολισμὸ στὸν ἔρωτα" (ἡ ὁποία φυσικὰ ΔΕΝ εἶναι δική μου).

quote:

Επισης μεσω των επικκλησεων και των επαφων με τις οντοτητες αυτες μπορεις να βοηθηθεις η να "διδαχθεις" σχετικα με το πως θα τελεσεις τον σκοπο αυτο?


Κατηγορηματικὰ ὄχι. Ἔστω, δημοσιευμένες μέθοδοι ὑπάρχουν ἄπειρες, ὅμως ὅλοι οἱ ἄλλοι μεσάζοντες εἶναι Μαύρη Μαγεία. Δὲν χρησιμοποιεῖς ἐξωτερικοὺς "πρέσβεις" γιὰ νὰ μιλήσεις μὲ τὸν ἑαυτό σου. Θὰ καλοῦσες ὑδραυλικὸ γιὰ νὰ σὲ βοηθήσει νὰ προσευχηθεῖς "κατ' εὐθείαν";;;

quote:

Και τελος αν μεσω μιας επικκλησης βοηθησεις στην θεραπεια καποιου ανθρωπου αυτο ειναι μαυρη μαγεια?

Ἐξαρτᾶται ἀπὸ τὴν περίπτωση, πάει πολὺ μακριὰ ἡ βαλίτσα.


Ἂν κατάλαβα καλά, ὁ lousipan (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ) δὲν προτίθεται στὸ προσεχὲς μέλλον (μέρα-βδομάδα-μήνας) νὰ κάνει κάποια συγκεκριμένη μαγικὴ ἐργασία. Ὁ F/R/C προτίθεται, ἢ ἁπλῶς θὰ μιλᾶμε θεωρητικὰ γιὰ τὴν πρακτικὴ μαγεία (καὶ μάλιστα τὴν βαρβάτη ὑποκατηγορία της, χωρὶς συμβιβασμοὺς μὲ νεωτερισμούς, οὔτε μύγα στὸ θεωρητικὸ σπαθί μας), τὸ ὁποῖο ἐπίσης δὲν εἶναι ντροπή, ὅμως ἀρκούντως ἀνούσιο;;

Ἀγάπη εἶν'ὁ νόμος, ἀγάπη ὑπὸ τὸ θέλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 17:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη που δεν έγραψα σήμερα αλλά είχα πολλή δουλειά στο γραφείο. Επιπλέον είχαν μπει λίγα νερά από τα παράθυρα και είχαν βράξει κάποιος φακέλους,έτσι για κάποιες ώρες ήμουν με ένα πιστολάκι μαλλιών και στέγνωνα...

quote:
Ἂν κατάλαβα καλά, ὁ lousipan (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ) δὲν προτίθεται στὸ προσεχὲς μέλλον (μέρα-βδομάδα-μήνας) νὰ κάνει κάποια συγκεκριμένη μαγικὴ ἐργασία. Ὁ F/R/C προτίθεται, ἢ ἁπλῶς θὰ μιλᾶμε θεωρητικὰ γιὰ τὴν πρακτικὴ μαγεία (καὶ μάλιστα τὴν βαρβάτη ὑποκατηγορία της, χωρὶς συμβιβασμοὺς μὲ νεωτερισμούς, οὔτε μύγα στὸ θεωρητικὸ σπαθί μας), τὸ ὁποῖο ἐπίσης δὲν εἶναι ντροπή, ὅμως ἀρκούντως ἀνούσιο;;

Σκοπεύω να κάνω "πρακτική" αλλά δεν είμαι ακόμα έτοιμος σε πολλά επίπεδα(πρακτικό και εσωτερικό).Δεν βρίσκω τίποτα το κακό να συζητώ θεωρητικά για την πρακτική πλευρά.Από την αρχή είπα ότι υπάρχει κίνδυνος να καταλήξω σε έναν θεωρητικό της καρέκλας.Συνεπώς έχω στον νου μου αυτόν τον κίνδυνο και δεν θα καταντήσω(πιστεύω ακόμα) έτσι. Απλά πάντα όταν έπαιζα επιτραπέζια ήθελα να ξέρω πολύ καλά τους κανόνες.Βέβαια εδώ δεν μιλάμε για επιτραπέζια και πολλούς από τους κανόνες τους μαθαίνεις στην πορία με την εμπειρία...
Αρχικός μου σκοπός ήταν να κάνουμε μια πρακτική συζήτηση για το Επτάμερον,ανάλυση των μερών του,το πως φτιάχνουμε τα Όργανα της Τέχνης κλτ αλλά η συζήτηση δεν ήταν δυνατόν να περιοριστεί εκεί. Θα μπορούσα να ζητήσω να μην φεύγουμε από το θέμα αλλά τελικά(αφού συζητούσαν αρκετοί άνθρωποι) θεώρησα πως θα ήταν μάταια άρα ίσως θα ήταν καλύτερα να συζητάμε διάφορα θεωρητικά και πρακτικά προβλήματα.

Η χριστιανική βάση στην οποία αναφέρεται ο lousipan έχει νόημα YHVH. Στον Δυτικό μυστικισμό η χριστιανική και κατ'επέκταση ιουδαϊκή κοσμοθεωρία και ιστορία παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.Δεν γίνεται να βγάλεις από τον Δυτικό μυστικισμό την Καμπαλά ούτε από τις Επικλήσεις τα φοβερά ονόματα του Θεού και την προσταγή του πνεύματος να εμφανιστεί στο όνομα του Ιησού(εντάξει,το τελευταίο δεν συμβαίνει και σε όλα τα Γριμμόρια).Σε αυτόν το δρόμο θέλει να βαδίσει ο lousipan και πολύ καλά κάνει αν λάβουμε υπόψην την προτροπή του Αβραμέλιν "αν αλλάξεις τη θρησκεία σου για να εφαρμώσεις αυτά,θα αποτύχεις". Υπάρχουν πολλοί δρόμοι αλλά από την άλλη στον Δυτικό κόσμο η βάση ήταν πάντα καθαρά ιουδεοχριστιανική και αν κάποιος νιώθει καλά με αυτό το "μοντέλο" καλά θα κάνει να μην ακολουθήσει άλλο για λόγους ευνόητους.

Συγνώμη που δενν μπορώ να γράψω άλλο.Θα προσπαθήσω αργότερα ή αύριο πάλι.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 23:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.


quote:
quote:
“”Καλησπερα σε ολους φιλε ΥΗVH μαλλον ηταν λαθος η φραση "τι θα ηθελα να ακολουθησω".Απλα προτιμω αν ποτε κανω κατι να ειναι μεσα απο μαγεια με χριστιανικη "βαση".Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.””


Γιὰ νὰ εἶμαι εἰλικρινής, δὲν σὲ ἐννοῶ. Θέλω νὰ πῶ, ἡ μόνη μαγεία ποὺ ἐπιτρέπει ἡ ἐπίσημη ἐκκλησία εἶναι... καμμία, ἢ τέλος πάντων, ἠ τέλεση τῆς θείας εὐχαριστίας κλπ. (ἄντε καὶ κάνας ἐξορκισμὸς) ἂν εἶσαι ἱερέας καὶ μόνον. Τώρα, ἂν βγοῦμε ἀπὸ τὸ τί λέει ὁ όργανισμὸς "ἐκκλησία", τότε ὅλες οἱ μέθοδοι ἔχουν (ἢ δὲν ἔχουν) κατὰ τὸν ἴδιο βαθμὸ χριστιανικὴ "βάση". Δηλαδὴ τί;



quote:
Η χριστιανική βάση στην οποία αναφέρεται ο lousipan έχει νόημα YHVH. Στον Δυτικό μυστικισμό η χριστιανική και κατ'επέκταση ιουδαϊκή κοσμοθεωρία και ιστορία παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.Δεν γίνεται να βγάλεις από τον Δυτικό μυστικισμό την Καμπαλά ούτε από τις Επικλήσεις τα φοβερά ονόματα του Θεού και την προσταγή του πνεύματος να εμφανιστεί στο όνομα του Ιησού(εντάξει,το τελευταίο δεν συμβαίνει και σε όλα τα Γριμμόρια).Σε αυτόν το δρόμο θέλει να βαδίσει ο lousipan και πολύ καλά κάνει αν λάβουμε υπόψην την προτροπή του Αβραμέλιν "αν αλλάξεις τη θρησκεία σου για να εφαρμώσεις αυτά,θα αποτύχεις". Υπάρχουν πολλοί δρόμοι αλλά από την άλλη στον Δυτικό κόσμο η βάση ήταν πάντα καθαρά ιουδεοχριστιανική και αν κάποιος νιώθει καλά με αυτό το "μοντέλο" καλά θα κάνει να μην ακολουθήσει άλλο για λόγους ευνόητους.


Καλῶς. Ἀλλὰ νὰ ὁρίσουμε τι ΑΚΡΙΒΩΣ σημαίνει γιὰ τὸν καθένα σας «χριστιανικὴ βάση», ἀφοῦ προφανῶς δὲν εἶναι οὔτε τὰ λεγόμενα τῆς ἐπίσημης ἐκκλησίας, οὔτε τοῦ «ἐσωτερικοῦ», πρωτογενοῦς χριστιανισμοῦ, ἀφοῦ ἀναφέρεσαι στὸν χριστιανισμὸ σὰν θρησκεία, ἐνῶ ξεκάθαρα δὲν σχεδιάστηκε γιὰ νὰ εἶναι ἔτσι*: ὅταν ὁ χριστιανισμὸς γίνεται θρησκεία, ἔχει ἁπλῶς ἀποτύχει στὸ σκοπό του*. Ὁπότε ἀφοῦ ἡ ἐν λόγῳ χριστιανικὴ βάση δὲν εἶναι ΟΥΤΕ ὁ ἐπίσημος ΟΥΤΕ ὁ «πραγματικός», καὶ ἄρα δὲν ὑπάρχει κοινῶς ἐκ τπων προτέρων ὁρισμός, τι ἐννοεῖτε ἀμφότεροι; Σὲ τί διαφέρει τὸ Aurum Solis? Πρόκειται γιὰ τὸ σὲ ποιανοῦ τὸ ὄνομα κάνεις τὴν ἴδια ἀκριβῶς πράξη;;;

*Χρῆστος Γιανναρᾶς, «Ἀλφαβητάρι τῆς πίστης», ἐκδόσεις Δόμος
«Ὄρθοδοξία καὶ Δύση στὴ Νεώτερη Ἑλλάδα», ἐκδόσεις Δόμος
«Ἡ Ἀπολογητικὴ στὰ ὅρια τῆς Ὀρθοδόξου Θεολογίας», ἐκδόσεις Γρηγόρης
«Ὀντολογία τῆς Σχέσης», ἐκδόσεις Ἴκαρος


-YHVH
Love is the law, love under will.

Solve et Coagula
«Ἄσαρκος γὰρ ὤν, ἐσαρκώθη ἑκὼν καὶ γέγονεν ὁ ὤν, ὃ οὐκ ἦν, δι’ ἡμᾶς. Καὶ μὴ ἐκστὰς τῆς φύσεως, μετέσχε τοῦ ἡμετέρου φυράματος. Ἐξῆλθε Λόγος εἰς ἀνάπλασιν λαῶν.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 10:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι πολύ σωστά ο χριστιανισμός δεν είναι ή δεν θα έπρεπε να είναι θρησκεία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ιησούς δεν ήταν θεάνθρωπος ούτε ότι δεν καθιέρωσε(σύμφωνα με τις μόνες πηγές που διαθέτουμε) μιας κάποιας μορφής αναμνηστικής τελετουργίας με βαθύτερο νόημα(μιλάω για την Θεία Ευχαριστία).
Τα Γριμμόρια κοινούνται σε μια βάση χριστιανική και αυτό σημαίνει ότι δέχονται τον Ιησού ως Υιό του Θεού και με τη δύναμη εκείνου(μέσω της χρήσης πχ των ονομάτων δύναμης) επιβάλεται ο Λειτουργός στα πνεύματα.Αυτό στην ουσία που θέλω να πω YHVH είναι ότι το Νew Age έχει "ξεχάσει" αν θες τον σεβασμό και την ταπεινότητα όταν προσεγγίζουμε το θέμα μαγεία.Θεωρώ απαραίτητο ο Λειτουργός να αναγνωρίζει ότι με τη δύναμη Εκείνου(για έναν χριστιανό είναι ο βιβλικός Θεός,για έναν Μωαμεθανό είναι ο Αλάχ)γίνονται όλα αυτά τα "θαυμαστά πράγματα".Μιλάω για την κατάνυξη όταν προσευχόμαστε, για τη βοήθεια που ζητάμε ώστε να καταλάβουμε και να εννοήσουμε τα μυστήρια του Κόσμου.Αυτό είναι που έχει χαθεί κατά τη γνώμη μου και που με πειράζει.
Οι ποιο "σύγχρονοι" αν θες θεωρούν τη μαγεία σαν ένα σύνολο κανόνων που αν κάνεις "αυτό" με τον "τάδε" τρόπο έχεις "εκείνο" το αποτέλεσμα.Δεν σκέφτονται ότι αυτός που αναζητά την πραγματική Σοφία κάνει όλα αυτά με τη χάρη Εκείνου.Αναλώνονται σε ατέλειωτες ασκήσεις και όχι σε πραγματική προσευχή με κατάνυξη που κατά τη γνώμη μου προσφέρει πολλά περισσότερα οφέλη.Όχι ότι οι ασκήσεις είναι κακές.Κάθε άλλο!Απλά δεν είναι αρκετές.
Αυτό προσπαθώ να πω γενικά.Ξέρω ότι πολλοί δεν συμφωνούν.


Και τώρα κάτι άσχετο.Την Παρασκευή που πέρασε 4 άτομα(μαζί και εγώ) πήγαμε σε ένα χωριό στην Κορινθία και μείναμε εκεί το σαβ/κο. Την Παρασκευή το βράδυ επιχειρήσαμε να χρησιμοποιήσουμε τον πίνακα Ouija. Στην αρχή γελούσαμε γιατί ήταν δύσκολο να συγκεντρωθούμε αλλά τελικά τα καταφέραμε.Θέσαμε μια ερώτηση και όταν ο δείκτης κινήθηκε στο ΝΑΙ ρωτήσαμε με τι μιλούσαμε(ψυχή ανθρώπου ή πνεύμα;). Πιάσαμε λοιπόν μια συζήτηση που κράτησε 2 ώρες και κάτι(!) με έναν άνθρωπο που είχε πεθάνει στα 1901 σε ηλικία 71 χρονών,λέγονταν Στέλιος Μανωλάκος και είχε γεννηθεί στη Σπάρτη.Μάθαμε πολλές πληροφορίες για τη ζωή του(ήταν σκιτσογράφος) αλλά το εκπληκτικότερο ήταν ότι μιλούσαμε σαν να μιλούσαμε σε έναν άνθρωπο που καθόταν δίπλα μας!Ο δείκτης κινούνταν πολύ γρήγορα στον πίνακα και σχημάτιζε με πολύ άνεση ολόκληρες εκφράσεις.Μια κανονική συζήτηση.Μας είπε πολλά ουσιαστικά πράγματα.Ότι η ευτυχία δεν θέλει πολλά,ότι έχει μεγάλη συμμασία ο σεβασμός,η εμπιστοσύνη και η ειλικρίνια.Ήταν πολύ φιλικός και έννιωθες ότι ήθελε να μας συμβουλέψει.Είπε ότι ήρθε επειδή έννιωσε μεγάλη δύναμη ψυχής,ότι είμαστε ωραία παρέα και όταν ήρθε η ώρα και μας είπε ότι πρέπει να φύγει μας είπε για άλλη μια φορά "αγάπη,εμπιστοσύνη και ειλικρίνια μικροί μου!"

Ήταν μια ανεπανάλυπτη εμπειρία.Από τότε έχουμε επικοινωνήσει με μερικά ακόμα "άτομα" αλλά όλοι οι άλλοι έχουν πρόβλημα να γράψουν.Απαντούν με ΝΑΙ και ΟΧΙ και γράφουν πολύ λίγο ή μπερδεμένα.Μάλιστα οι απαντήσεις που δίνουν είναι περίεργες και με προβληματίζουν(πχ δεν υπάρχει μετενσάρκωση!)
Μπορεί κανένας να δώσει μια εξήγηση γιατί δεν μπορούν να γράψουν.Μόνο η επαφή μας με τον Στέλιο ήταν απίστευτη(κυρίως σε θέμα επικοινωνίας και ουσίας των όσων έλεγε).Όταν ρωτήσαμε τους άλλους γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά μας είπαν ότι ο Στέλιος έχει άλλη ψυχή(ποιός ξέρει ίσως έχει να κάνει με τον βιο που διάγεις). Προσωπικά είμαι επιφυλακτικός στο να εμπιστευτώ τις απαντήσεις που δίνουν οι άλλοι.Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάπως "εγκλωβισμένοι".Πάντως όλοι λένε ότι είναι καλά και ευτυχισμένοι και ότι αυτό που κάνουμε δεν ενέχει κινδύνους(και πάλι επιφυλάσσομαι...).
Συμφωνήσαμε πως ήταν αρκετά αυτά για το σαβ/κο και πως μας αρκεί που είχαμε μια τέτοια επαφή.Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε τον πίνακα κάθε 3 και λίγο(ούτως ή άλλως θα υπάρχει λόγος που οι δύο κόσμοι δεν επικοινωνούν).
Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά;Θα ήθελα τις σκέψεις σας και τη συμβουλή σας.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 11:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ὡραῖα ὅλα αὐτά, ἀλλὰ πῶς ἀκριβῶς "διώχνετε" στὸ τέλος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 16:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά του λέμε να φύγει και εκείνο μετακινεί τον δείκτη στη θέση "good bye".Μερικές φορές μπορεί να ζητήσει το ίδιο την άδεια να φύγει.Πάντα όμως στην αρχή κάθε επαφής ρωτούσαμε αν το πνεύμα επιθυμεί να είναι εδώ.Αν έλεγε όχι το αφήναμε αμέσως να φύγει.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 22:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!!!
1ον: Φύλε F.R.C. Μου κηνησε την περιέργεια αυτος ο πίνακας...με όποιον τρόπο και να λειτουργει συγουρα ειναι μια πολυ καλη εμπειρία...Ελπίζω να κρατάς σημειώσεις απο κάθε "συνεδρία" ε?
θα με ενδιέφερε κι εμένα να εχω μια επαφη με τον πίνακα...βεβαια αν μπορεις και όποτε...αν γήνεται...κι ελπίζω να ενδιαφέρονται και οι άλλοι...ε παιδια? Δεν θα ήταν μια πολυ ενδιαφέρουσα βραδια?Βεβαι νομίζω ότι καποιος απο εδω μένει εκτος Αθηνων...αλλα να μια ιδέα ριχνω...
2ον: Ανεφερες οτι ήθελες να συζητήσουμε σε αθτο το τοπικ για τα εργαλεία του μάγου, πως να τα φτιάξουμε κλπ...και νομίζω δεν εχουμε συζητήσει περι αυτου καθόλου...εκτός κι αν ειναι στις πιο παλιες σελιδες που δεν εχω διαβασει. Επετρεψέ μου λοιπόν να μας βάλω στο θέμα. Κι έχω μια βασική απορία(για όποιον γνωρίζει γενικά), εχω διαβάσει...και γενικα βλέπω πως υπαρχει μια διαφωνία σχετικα με το ραβδί του Μαγου. Στον Κοκκινο δράκο διαβάζω πως πρέπει να είναι απο βέργα καρυδιάς με μακρος ως 50 εκατοστα, κομένη με ένα μόνο χτυπημα απο αγριο δένρο, με τη μάχαιρα της τέχνης...και μάλιστα το δέντρο δεν θα πρεπει να έχει καρπίσει ποτε! Αλλου οτι θα πρέπει να είναι στο ύψος του μάγου και αλλου οτι πρεπει να είναι απο ξύλο ιτιάς στο μέγεθος απο τον καρπο μέχρι τον αγκώνα και αλλού οτι ειναι η ραβδος(που ειναι μεγάλη όσο το υψος του μαγου)και το ραβδί(που ειναι ισα με το χέρι του), δηλαδή θα πρέπει να έχεις καποιος 2 ραβδια? Τι απο όλα υσχύει?
3ον: Προσωπική μου γνώμη για το Χρηστο...πιστευω ότι είχε μελετήσει πολυ αρχαία κείμενα, αλλοστε τότε μπορουσε να έχει πρόσβασημ αφου δεν θα ήταν χαμένα...τότε! Ενας Ραβίνος με τα όλα του! Αλλοστε αν δεν ειχε μελετήσει την Καββάλα πως θα μπορουσε να αναστενει νεκρους. Εχω δηλαδη την εντύπωση, αν και μπορει να είναι λανθασμένη, πως αφου όποιος κατεχει την Τεχνη της Καββάλα μπορει ακόμα και να δημίουργήσει εναν ανθρωπο(γκόλεμ)τότε γιατι να μην μπορει και να τον αναστησει...διόλου περίεργο. Αλλα θα μου πείτε ειναι φύμες...δεν ξέρω πάντος εγω η όνειρόπόλα το πίστευω...Ο Χρηστός ήταν Μαγος!
Και βασικα αν ειναι κάποτε να καλούσα ένα πνευμα και να το διέταζα να ερθει στο όνομα του Χρηστου και τα λοιπά...δεν θα χριαζοταν να ξαναγήνω Χριστιανη...απλα θα υσιχη τη συνηδησή μου οτι επικαλουμε το όνομα ενός μάγου, κι οχι ενος θεανθρώπου...αφου δεν το πιστευω κιόλας...Παρακηνδυνευμένο θα μου πείτε, ναι...μα εγω δεν νομίζω πως θα κάνω ποτέ μια επικληση...μάλλον είμαι του θεωρητηκου μέρους σε αυτον τον τομεα της Μαγειας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2007, 11:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Και έρχομαι αμέσως σε εσένα αγαπητή Angelic Dragon.

1.Ο πίνακας προσφέρει μια τρομερή εμπειρία αλλά δυστυχώς έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα.Μπορεί να γίνει επικίνδυνος.Το θέμα είναι ότι αυτό που καλείς δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι...αυτό που δηλώνει ότι είναι!Δηλαδή μπορεί να μιλάς με μια οντότητα που είναι κακιά αλλά να προσπαθεί να σε μπερδέψει παριστάνοντας την καλή ή κάποιον συγγενή σου.Δεν κινδυνολογώ.Μας συνέβη!Μιλήσαμε με κάποιες οντότητες που τελικά αποδείχθηκε ότι δεν ήταν αυτό που νομίζαμε.Το τρομερό είναι ότι ανακατεύουν ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ έτσι μπορούν να σε μπερδέψουν πολύ εύκολα.Όταν έχεις καλέσει άθελά σου κάτι τέτοιο δεν διατρέχεις άμεσα κάποιον κίνδυνο.Εκείνο αναζητά τρόπο να "μπει" στη διάστασή σου και αυτό μπορεί να το καταφέρει με κάποιους τρόπους. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ(ΠΧ ΝΑ ΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΤΙ) ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ!Μιλούσαμε με μια οντότητα που νομίζαμε ότι ήταν το πρόσωπο που είχαμε καλέσει ονομαστικά και ένας φίλος μου ζήτησε μήπως μπορούσε να εμφανιστεί.Εκείνο είπε "ναι" και ζήτησε να φέρουμε έναν μεγάλο καθρέπτη για να κοιτάξουμε μέσα από αυτόν και να το δούμε(φυσικά εμείς νομίζαμε ότι ήταν το φιλικό πρόσωπο που είχαμε αρχικά καλέσει). Βλέπεις πόσο πονηρό είναι;Δεν βλέπαμε τίποτα και έτσι αποφασίσαμε να τραβήξουμε φωτογραφίες τον καθρέπτη.Δεν θέλω να σας πω τι είδαμε...όχι καθαρά αλλά η μορφή φαίνονταν και δεν είχε καμία σχέση με αυτό που είχαμε καλέσει...ένας Θεός ξέρει τι μας φύλαξε εκείνο το βράδυ!θα μπορούσε μέσω του καθρέπτη να μπει στον κόσμο μας.Δεν έχω ιδέα πως παρασύρθηκα να κάνω κάτι τέτοιο.Εγώ, που φώναζα να μην εμπιστευόμαστε όποιον μας απαντούσε στον πίνακα!Τι να πω!Βρίστε με και θα έχετε και δίκιο!
Στα γράφω αυτά για να δεις ότι τελικά για να χρησιμοποιήσουμε τον πίνακα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑς ΛΕΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ Η ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ.Αν πετύχεις σωστή επαφή θα το καταλάβεις αμέσως.Το αίσθημα είναι καταπληκτικό και αυτά που θα σου λέει θα είναι ουσιαστικά.Ποτέ βλακείες.
Τελικά μετά από τον προσωπικό πειραματισμό καταλήγω στο ότι ο πίνακας προσφέρει μια ουσιαστική εμπειρία(την πρώτη επαφή που είχαμε με εκείνον τον άνθρωπο ποτέ δεν θα την ξεχάσουμε.Μας είπε τόσο σημαντικά πράγματα,μας επηρέασε τόσο θετικά...)αλλά πρέπει να εφαρμόζεις μερικούς κανόνες για να προστατευτείς.Και πιστεύω ότι είναι καλύτερο να καλέσεις ονομαστικά κάποιον δικό σου άνθρωπο και να αποφύγεις να θέσεις απλά μια ερώτηση και να σου απαντήσει ό,τι τύχει να περνά από εκεί.Ναι,ο πίνακας μπορεί να γίνει επικίνδυνος με λάθος χρήση και πολύ χρήσιμος με σωστή.Δίκοπο μαχαίρι.


2 Να ξέρεις ότι ο Κόκκινος Δράκος ή αλλιώς το Grand Grimoire όπως είναι πιο γνωστό θεωρείται βιβλίο μαύρης μαγείας.
Τώρα όσον αφορά τις διάφορες πληροφορίες που βλέπεις σχετικά με τα εργαλεία της Τέχνης.Πολύ απλά άμα αποφασίσεις να εφαρμόσεις ένα Γριμμόριο θα ακολουθήσεις τις δικές του οδηγίες για την κατασκευή των εργαλείων.Ποτέ κάποιου άλλου.Αυτή είναι η γνώμη μου.Να έχεις αυτά που σου ζητά το κάθε Γριμμόριο με τον τρόπο που τα ζητά.
Υπάρχουν άραγε μερικοί "γενικοί" κανόνες;Νομίζω πως ναι αλλά ακόμα δεν έχω εμβαθύνει στο θέμα.
Τώρα βέβαια υπάρχουν και τα εργαλεία εκείνα που χρησιμοποιείς στην καθημερινή πρακτική σου και που δεν έχουν σχέση με τα Εργαλεία που χρησιμοποιείς στα Γριμμόρια.Εκείνα της καθημερινής πρακτικής σου είναι ας πούμε στοιχειακά και αντιπροσωπεύουν τα 4 στοιχεία του κόσμου(ο κάλικας το νερό,το μαχαίρι τον αέρα,η ράβδος τη φωτιά και το πεντάκτινο τη γη....τα σύμβολα που εμφανίζονται και στα Ταρώ). Αλλά για αυτά περισσότερα μπορεί να σου πει ο YHVH.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2007, 15:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.

quote:
Απλά του λέμε να φύγει και εκείνο μετακινεί τον δείκτη στη θέση "good bye".Μερικές φορές μπορεί να ζητήσει το ίδιο την άδεια να φύγει.Πάντα όμως στην αρχή κάθε επαφής ρωτούσαμε αν το πνεύμα επιθυμεί να είναι εδώ.Αν έλεγε όχι το αφήναμε αμέσως να φύγει.

Ἁπλῶς νὰ δηλώσω, αὐτὸ δὲν τὸ θεωρῶ ἀσφαλές.
"Ἐπικίνδυνο" δὲ σημαίνει μόνο ἱπτάμενα ποτήρια ποὺ σπᾶνε. Ὑφίστανται πιὸ "ὕπουλες" ἐπιρροές, ποὺ ἴσως ἤδη νὰ ἔχουν ἀρχίσει νὰ λαμβάνουν χώρα. Καὶ ἔτσι νὰ μὴν ἤτανε, καὶ πάλι μὲ μαθηματικὴ ἀκρίβεια δὲ θὰ πέφτετε πάντα στὰ (δῆθεν, "ἀπὸ μεταμφίεση", ἢ ὄντως) κελύφη τοῦ κυρ-Μήτσου.

Οὔτως ἢ ἄλλως, οἱ πληροφορίες ποὺ μποροῦν νὰ ἀντηλοῦν ἀπὸ τέτοιες συνεδρίες δὲ φημίζονται νὰ εἶναι καὶ πολὺ ἄξιες λόγου.

quote:
Δεν βλέπαμε τίποτα και έτσι αποφασίσαμε να τραβήξουμε φωτογραφίες τον καθρέπτη.Δεν θέλω να σας πω τι είδαμε...όχι καθαρά αλλά η μορφή φαίνονταν και δεν είχε καμία σχέση με αυτό που είχαμε καλέσει...

Θαυμάσια! Ἄρα μπορεῖς νὰ "ἀνεβάσεις" ἐδῶ τὶς φωτογραφίες. Τὸ ἐννοῶ, ὄχι μὲ ἀξιώσεις ἀπόδειξης, ἀλλὰ κοινωνούμενης ἐμπειρίας.

quote:
3ον: Προσωπική μου γνώμη για το Χριστο...Ο Χριστός ήταν Μαγος!
Αὐτὸ πιστέυει κι ὁ Κρόουλι (Α.᾿.Α.᾿ 9=2, ὑποτίθεται ἀμφότεροι), ἀλλὰ προσωπική μου γνώμη εἶναι ὅτι ναί, ὄντως, μέσα στὴ φάτνη κλαυθμύριζε ἡ Αίτιώδης Ἀρχή. Καὶ τὰ συμπαρομαρτοῦντα αὐτοῦ τοπυ γεγονότος εἶναι ἰλιγγιώδη, δὲν ἀνήκουν σὲ καμιὰ "θρησκεία".

quote:
μάλλον είμαι του θεωρητικου μέρους σε αυτον τον τομεα της Μαγειας!

Ρὲ παιδιά, μὲ τὸ συμπάθιο, δὲν νομίζω ὅτι ὑπάρχουν "θεωρητικοὶ τῆς μαγείας"! Εἶναι σὰ νὰ λέμε, μακαρόνια μὲ κιμά, χωρὶς κιμά.

quote:
Αλλά για αυτά περισσότερα μπορεί να σου πει ο YHVH.

Τὶ νὰ πῶ ὁ κακομοίρης; Ἀφοῦ εἰπώθηκε, εἶναι πρὸς τέρψιν ἡ συζήτηση, γιὰ ἐγκεφαλικὴ αὐθικανοποίηση, χωρὶς ἐπιθυμία πράξεων, ἀκόμα καὶ στὸ μέλλον. Μὲ ὅλο τὸ σεβασμό, προσπαθῆστε νὰ μὴν τὸ πάρετε σὰν ἐπίθεση αὐτό, μὰ σὰν γόνιμη παρατήρηση διαχωρισμοῦ. Ἂς ποῦμε, ὁ ΦΡΚ ξεκάθαρα σκοπεύει νὰ ἀσχοληθεῖ στὸ μέλλον. Ἡ Angelic Dragon ὄχι, τὸ ἐνδιαφέρον εἶναι ἐγκυκλοπαιδικό. Καταλαβαίνετε φαντάζομαι τὴ διαφορά καὶ τὴν ἀλλαγὴ τοῦ ὅποιου νοήματος τῆς συζήτησης.


quote:
Δεν θα ήταν μια πολυ ενδιαφέρουσα βραδια?

Δὲν νομίζω... Ὅποιο πνεῦμα συμφωνεῖ, νὰ σηκώσει τὸ χέρι μου.

-YHVH
Love is the law, love under will.

Solve et Coagula
«Ἄσαρκος γὰρ ὤν, ἐσαρκώθη ἑκὼν καὶ γέγονεν ὁ ὤν, ὃ οὐκ ἦν, δι’ ἡμᾶς. Καὶ μὴ ἐκστὰς τῆς φύσεως, μετέσχε τοῦ ἡμετέρου φυράματος. Ἐξῆλθε Λόγος εἰς ἀνάπλασιν λαῶν.»

{[]Ὦ FRC, μὲ κείνη τὴ λίστα βιβλίων τί γίνεται, ἰσχύει ἀκόμα ἡ δυνατότητα ἀλισβερισίου;;;;]}Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2648926
Maintained by Digital Alchemy